extra - en to wo translation catalogue (2308 entries)

en: Keyboard
wo: Arafukaay

en: Fish
wo: Jën yi

en: Sound Effects Volume
wo: Dayo tooke riir gi

en: Music Volume
wo: Dayo Musik bi

en: Sound & Music Disabled
wo: Riir & Musik fey nañu

en: Paused!
wo: Tekkeeral!

en: Press escape again to return to menu
wo: Bësaatal ci skep ngir dellu ci njël li

en: Press space bar to return to game
wo: Bësal banqaasu teqale ngir fo

en: Level
wo: Tollu tollu

en: Lives
wo: Dund yi

en: Easy
wo: Yomb

en: Medium
wo: Ci diggante bi

en: Hard
wo: Dëgër

en: Practice
wo: Jëf ji

en: Congratulations
wo: Waaw góor

en: Oh No!
wo: Déedéet!

en: Chars
wo: Araf yi

en: Errors
wo: Njuumte yi

en: Accuracy
wo: Jubaay

en: Fish Cascade
wo: Jën yu tegloo

en: Space Cadet
wo: Xale jaww ji

en: Edit Word Lists
wo: Jagal limu baat yi

en: Comet Zap
wo: Neenal biddeew yi

en: Pilot
wo: Dawalkat

en: Lessons
wo: Njàng

en: Ace
wo: Jambaaru jaww ji

en: Project Info
wo: Ci mbirum porose bi

en: Options
wo: Tànneef yi

en: Instructions
wo: Tektal yi

en: Commander
wo: Kelifa

en: Setup Language
wo: Regle lammiñ wi

en: Main Menu
wo: Njël li ëpp solo

en: Work In Progress!
wo: Ñi ngi koy defar!

en: This feature is not ready yet
wo: Pareegul

en: Discuss the future of TuxTyping at
wo: Wax ci ëlëgu TuxTyping ak

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
wo: Ñuul!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
wo: Doomutal bu lëndëm! Ñen ñi “doomutal bu fonse“ leñ kay tude.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
wo: Doomutal bu xëc wex! Ñen ñi “doomutal bu kaler“ leñ kay tude.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
wo: Weex!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
wo: Xonq!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
wo: Orans!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
wo: Mboq!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
wo: Wert!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
wo: Wert bu dër!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
wo: Bulo baxa!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
wo: Bulo!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
wo: Lawand!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
wo: Purp!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
wo: Ros!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
wo: Sokola!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
wo: tanne!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
wo: Xaal!

note: Eraser tool
en: Eraser
wo: Gome

note: Congratulations #2
en: Cool!
wo: Jaraw lak !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
wo: Gorgorlul !

note: Congratulations #4
en: Good job!
wo: Sa ligeey rafet na !

note: Input Method: English mode
en: English
wo: Angale

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
wo: Xiragana

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
wo: Angul

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
wo: Wone / Nëbb

en: A drawing program for children
wo: Lël lu natal yu ñu jagglel guneyi

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
wo: Kare

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
wo: Ñennt koñ

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
wo: Wërngël

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
wo: Wërngël bu am melo neen

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
wo: Ñennt koñ

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
wo: Juro mi koñ

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
wo: Ap juromi ñet koñ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
wo: Losanse

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
wo: Kare ap ñennt koñ bu am ñennt wet yu tolo la.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
wo: Ñennt koñ dafa am ñennt wet ak ñennt koñ yu jub.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
wo: Ap wërngël ap rëd bu wër la bu am benn tomb si digg bi te yenen tomb yu ko wër yep a tolo si mome.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
wo: Elipse ap wërngël bu ñu xëëc la.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
wo: Ñet koñ ñet wet la am.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
wo: Juroom koñ juroomi wet la am.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
wo: Juroomi ñet koñ juroomi ñet wet yu yeem la am.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
wo: Losanse Ñent wet yu wem la am, ak tamit wet yu jakarlo yi ño bok yoon.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
wo: Juntu kay yi

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
wo: Kulor yi

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
wo: Natalu kay yi

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
wo: Gome

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
wo: Tampoŋ yi

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
wo: Melokann yi

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
wo: Kadu yi

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
wo: Yeeme

note: Freehand painting tool
en: Paint
wo: Pentur

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
wo: Tampoŋ

note: Line drawing tool
en: Lines
wo: Rëd

note: Label tool
en: Label
wo: Etiket

note: Fill tool
en: Fill
wo: Feesal

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
wo: Tanal benn kulor ak benn natalu kay ngir defar natal.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
wo: Tanal benn natal bu ngay yok ci sa natal.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
wo: Bëssëll ngir rëd. Demal ngir motali ko.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
wo: Tanal ap mbindin. Bëssël ci sa naatal bi te mën nga door mbind mi. Bëssël ci [Entrée] wala ci [Tab] ngir motali mbind mi.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
wo: Tanal lu yeeme ngir sopi sa natal!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
wo: Bayi ko!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
wo: Defate ko!

note: Eraser tool
en: Eraser!
wo: Dindi!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
wo: Tanal benn kulor wala benn naatal bu ñuy dore naatal bu bess.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
wo: Ubbi...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
wo: Deñc nañu sa natal!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
wo: Sotilu...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
wo: Ba Benen!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
wo: Bul bayi butoŋ bi ngir motali sa rëd bi.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
wo: Bul bayi butoŋ bi ngir xëc melo bi.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
wo: Yengalal jinax bi ngir wëlbati melo bi. Bëssël ngir rëd.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
wo: Baxna! leeggi ñu rëdë suñu natal!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
wo: Da nga bëgg bayi?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
wo: Waaw, def na ko!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
wo: Deedeet, ñu delu ci!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
wo: Soy bayi, di ñak sa naatal! Ñu deñc ko?

en: Yes, save it!
wo: Waaw, ñu deñc ko!

en: No, don’t bother saving!
wo: Deet, jarul sakanal!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
wo: Da ngay deñc lu sa natal ba pare?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
wo: Mënuñu ubbi natal bi!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
wo: Amul fisie buñ fi mana deñc!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
wo: Sotilu leeggi natal bi?

en: Yes, print it!
wo: Waaw,ñu sotilu ko!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
wo: Sotilu nañu sa natal!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
wo: Jëgëli! Mënuñu sotilu sa naatal bi!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
wo: Mënogoko sotilu leeggi!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
wo: Ñu dindi natal bi?

en: Yes, erase it!
wo: Waaw, dindi ko !

en: No, don’t erase it!
wo: Deedeet, buko dindi!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
wo: Bul fate jëffandiku ciammoñu butoŋ jinax bi !

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
wo: Tanal naatal yu la nex , te nga bëss ci “Ñu dor“.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
wo: Son bu ñu dag

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
wo: son bu suffe

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
wo: Balma te xar...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
wo: Dindil

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
wo: Japo

en: Export
wo: indal ...

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
wo: Dellu

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
wo: Ñu dor

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
wo: Li ci topp

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
wo: Far

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
wo: Ñu deñca tal natal bi ak sopitem yi ?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
wo: Waaw, ñu sopi bu magat bi !

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
wo: Deedeet, natal bu bees la !

en: Drawing program
wo: Lëlu natal

en: Color Shift
wo: Kulor bu mag

en: Click to change the colors in your entire picture.
wo: Bëssël ngir sopi sa kuloru naatal bi yep.

en: Blind
wo: gumba

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
wo: Bëssël ci sa catu naatal ngir tej ko. Xëtël ngir nga ubi ko wala nga tëj ko.

en: Blocks
wo: saam

en: Chalk
wo: Kere

en: Drip
wo: Tok tok

en: Blur
wo: Reral

en: Click to blur the entire image.
wo: Bëssël ngirdindi naatal bi yep.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
wo: Mul

en: Calligraphy
wo: Mbindef

en: Cartoon
wo: Kartoŋ

en: Confetti
wo: Ay kulor

en: Click to throw confetti!
wo: Bëssël ngir sandi ay kulor!

en: Distortion
wo: Wañaru

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
wo: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir nga indi ap jaxas ci sa naatal bi.

en: Emboss
wo: kote

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
wo: Bëssël te  nga diri ak jinax bi ngir nga def melo giriyas ci sa naatal bi.

en: Lighten
wo: Leral

en: Darken
wo: Lëndëmal

en: Click to lighten your entire picture.
wo: Bëssël ngir yolomal sa naatal bi.

en: Click to darken your entire picture.
wo: Bëssël ngir lëndëmël naatal bi yep.

en: Fisheye
wo: Dëngël

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
wo: Bëssël te  nga diri ak jinax bi ngir yok ay ferñent.

en: Flower
wo: fulër

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
wo: Bëssël te nga diri ngir rëdë ap caru fulër. Yegalil ngir motali fulër bi.

en: Foam
wo: Xubbit

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
wo: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir yok furit ci sa naatal bi.

en: Fold
wo: Lem

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
wo: Tanal ap kulor buy jiitu te nga bëss ngir turne buru kaït bi ci.

en: Fretwork
wo: Melo bant

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
wo: Bëssël ngir wërële sa naatal bi ak ay melo yi ñëwat.

en: Glass Tile
wo: Karo yu tabax

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
wo: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir yok karowu tabax ci sa natal bi.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
wo: Bëssël ngir mur sa naatal bi ak karo tabax.

en: Grass
wo: Ñax

en: Halftone
wo: Xawa tinte

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
wo: Bëssël te nga diri ngir dugal sa naatal bi ci bataaxal bi.

en: Symmetric Left/Right
wo: Digidomu Càmmoñ/Deyjoor

en: Symmetric Up/Down
wo: Digidomu Kaw/Suff

en: Pattern
wo: model

en: Tiles
wo: Karo

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
wo: kaledoskop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
wo: Bëssël te nga diri ngir rëdë ak ñaru rëdëkay  yu tolo ci càmmoñ ak sa deyjooru naatalbi.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
wo: Bëssël te nga diri ngir rëdë ak ñaru rëdëkay  yu tolo ci kay ak ci suuf.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
wo: Bëssël te nga diri  ngir rëdë ap melo ci sa naatal.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
wo: Bëssël te nga diri ak jinax bi ngir  rëdë ak ay rëdukay yu tolo.

en: Light
wo: Leer

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
wo: Bëssël te nga diri ngir rëdë leer ci sa natal bi.

en: Metal Paint
wo: Penturu weñ

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
wo: Bëssël te diri ak jinax bi ngir  pentur ak kuloru weñ.

en: Mirror
wo: Seetu

en: Flip
wo: Këpp

en: Click to make a mirror image.
wo: Bëssël ngir guis natal bi ci setu.

en: Click to flip the picture upside-down.
wo: Bëssël ngir jalale natal bi ci kaw wala ci suuf.

en: Mosaic
wo: Kulor yu yeeme

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
wo: Bëssël ngir yok ay kulor yu yeeme ci sa natal bi.

en: Square Mosaic
wo: Kulor yu jël melo kare

en: Hexagon Mosaic
wo: Kulor yu yeeme

en: Irregular Mosaic
wo: Rëdë bu temebay

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
wo: Bëssël te yok ay kulor yu jël melo kare ci sa natal bi yep.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
wo: Bëssël te yok ay kulor yu bari ci sa naatal bi.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
wo: Bëssël te yok ay kulor yu bari ci sa naatal bi.

en: Negative
wo: Ludul nonu

en: Click to turn your painting into its negative.
wo: Bëssël ngir guis natal bi ci negatif fam.

en: Noise
wo: Baat

en: Click to add noise to your entire picture.
wo: Bëssël te diri ngir yok lënt ci sa natal bi.

en: Perspective
wo: Mbebet

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
wo: Bëssël ci bor naatal bi te diri ko ba fi ga bëgë yok sa toluway natal bi.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
wo: Bëssël te diri ba ci zumu bu yaatu  wala ci suuf ngir am zum bu tuti ci sa natal bi.

en: Puzzle
wo: Lënt lënt

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
wo: Bëssël fen ci sa naatal fi nga bëgë def ay lënt lënt.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
wo: Bëssël ngir guis natal bi ci tele.

en: Rails
wo: Ray

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
wo: Bëssël tediri ngir rëdë ay rayu oto ray ci sa natal bi.

en: Rainbow
wo: Xonn

en: You can draw in rainbow colors!
wo: Mën nga rëd aki kuloru xonn yi !

en: Rain
wo: Taw

en: Click to place a rain drop onto your picture.
wo: Bëssël ngir yok ci sa natal bi taw.

en: Click to cover your picture with rain drops.
wo: Bëssël ngir yok ci sa natal bi ay tok toku taw.

en: Real Rainbow
wo: Xonn bu am

en: ROYGBIV Rainbow
wo: ROYGBIV Xonn

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
wo: Bëssël fo bëgë sa xon bi door, diril ba fi nga bëgë mu yem , te nga rëd sa xon.

en: Ripples
wo: Ay wag

en: Click to make ripples appear over your picture.
wo: Bëssël ngir nga am ay wag ci sa natal bi.

en: Rosette
wo: As ros

en: Picasso
wo: Pikasso

en: Click and start drawing your rosette.
wo: Bëssël te door  rëdu bu am kulor ros bu weex.

en: You can draw just like Picasso!
wo: Mën nga rëd ne Pikoso!

en: Edges
wo: Boru

en: Sharpen
wo: Ñawal

en: Silhouette
wo: Melokan

en: Click to trace edges in your entire picture.
wo: Bëssël ngir rërdat boru naatal bi.

en: Click to sharpen the entire picture.
wo: Bëssël ngir  nga gena leral naatal bi.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
wo: Bëssël  ngir def melo bu ñul ak weex ci sa naatal bi.

en: Shift
wo: Butong buy bindë bu mag

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
wo: Bëssël te diri ngir dugal sa natal bi ci boyot.

en: Smudge
wo: Jaxase

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
wo: Pentur bu toy

en: Snow Flake
wo: Tawyu galass

en: Click to add snow balls to your picture.
wo: Bëssël ngir yoku tawu galas ci sa naatal bi.

en: Click to add snow flakes to your picture.
wo: Bëssël ngir yoku tawu galas ci sa naatal bi.

en: String edges
wo: boru bum bi

en: String corner
wo: Catu bum bi

en: String 'V'
wo: Bum 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
wo: Bësël te xëtë ngir rëdë bum bu aare. Xëtël ci kay ba ci suuf ngir bagna am ay rëd yu bari, sa càmmoñ wala sa ndeyjoor ngir rëd pax bu gëne yaatu.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
wo: Bëssël  te diri ngir rëdë ay fét yu are.

en: Draw string art arrows with free angles.
wo: Rëdël Bum bu are ak féttë ak angal yi la neex.

en: Tint
wo: Pentur

en: Color & White
wo: Kulor & Wéx

en: Click to change the color of your entire picture.
wo: Bëssël ngir sopi kuloru naatal bi yep.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
wo: Bëssël ngir sopi sa naatal bi wex ak kulor bi nga bëgë.

en: Toothpaste
wo: pat dantifris

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
wo: Bëssël te diri ngir indi patu dantifrisu bi ci sa naatal bi.

en: Tornado
wo: Dënnë

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
wo: Bëssël te diri ngir sa natal bi mel ni calawer bu an ak dënnë

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
wo: Bëssël ngir sa naatal yi bok gén mel ni tele.

en: Click to make your picture look like it's on television.
wo: Bëssëlngir sa naatal bi nuro tele.

en: Waves
wo: Deñciñ

en: Wavelets
wo: Deñc yi

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
wo: Bëssël ngir nga Ondile naatal bu tëdë bi. Bëssël ci kaw ngir am melo ndox muy daw ak ay wag yu rey, ci sa càmmooñ ngir am ay wag yu tuti, sa ndeyjoor ay wag yu ngande.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
wo: Bëssël ngir nga Ondile naatal bu taxaw bi. Bëssël ci kaw ngir am melo ndox muy daw ak ay wag yu rey, ci sa càmmooñ ngir am ay wag yu tuti, sa ndeyjoor ay wag yu ngande.

en: Xor Colors
wo: Ay Kulor

note: DLG_Password_Password
en: Password:
wo: Caabi baat :

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
wo: Sumb

en: Disabled
wo: dafa fayàl

note: FIELD_Document_Description
en: Description
wo: Tegtal

note: FIELD_Application
en: Application
wo: Jëfekaay bi

en: Filter
wo: tannaay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
wo: Fal

note: DLG_Styles_List
en: Type
wo: Giir

en: Enabled
wo: taxàl

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
wo: Turu dencukaay

en: Import
wo: indil ...

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
wo: Mabbal

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
wo: Mottali

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
wo: Jëfe

en: Klavaro - Progress
wo: Klavaro - Jéego yi

en: _Lesson:
wo: Saar

en: Value
wo: Dayo

en: _Reset
wo: _Suqaliwaat

en: Close this window, returning to the exercise.
wo: Tëj palanteer bii, dellusi ci jéemantu bi.

en: _Close
wo: Tëj

en: Load other exercises/lessons
wo: Ubbi yeneeni jéemantu/saar/ Gàttal :  [Ctrl-O]

en: _Other texts
wo: Yeneeni mbind

en: Edit the character set to be used in this lesson.
wo: Soppiléen njabootu araf yi ñu war a jëfandikoo ci saar wii.

en: This is a specific exercise, adjusted to your error profile.
wo: Lii jéemantu bu beru la, dañu koo méngaleek njuumte yi ngay faral di def.

en: Drag and drop text here to practice with it.
wo: Diriléen te teg mbind wi fii ngir tàggat sa bopp ci tàppe.

en: Show the virtual keyboard and the relation between fingers and keys.
wo: Wonem arafukaay bi ñu nataal ak ni baaraam yeek butoŋ yi ànde

en: _Keyboard
wo: Arafukaay

en: Select the font to be used in the exercise window.
wo:  Fal-léen njabootu araf yi ngéen di jëfandikoo ci palanteeru jéemantu yii

en: Font definition
wo: Tànnum njabootu  araf

en: Co_urse information
wo: Xibaar ci saar wi

en: Charts showing the learning progress along the exercises.
wo: Nataal wuy wone ni nuy jëme kanam ci saa su nuy  jéemantu.

en: _Progress
wo: _Jéego yi

en: Exit the application immediately.
wo: Génnal leegi ci jefekaay bii: Gàttal : [Ctrl-Q]

en: Return to the main menu.
wo: Dellusi ci jël lu mag li

en: B_ack to menu
wo: Dellusi ci njël li

en: Show local and external scores from other users.
wo: Wone manoore biir ak biti yu yeneeni jëfandikookat.

en: Change language
wo: Soppi lammiñ

en: Attention!
wo: Moytul!

en: Do you confirm?
wo: Ndax woor na la?

en: Klavaro - Select file
wo: Klavaro - Tànnum dencukaay

en: _Cancel
wo: Neenal

en: _Open
wo: Ubbi

en: Re_name:
wo: Sàkkalaat tur:

en: Rename the selected item.
wo: Sàkkalaat tur mbir mi  faluwoon

en: Read a text file and add a copy of it here. The file must be encoded in UTF-8.
wo: Njàng ab dencukaayu mbind te roof fii ab duppit. Dencukaay bi dafa war a nekk lu nu fas ci UTF-8

en: _Open text file
wo: Ubbi dencukaayu mbind yi

en: Paste text that was copied to the clipboard.
wo: Taf mbind wi ñu duppiwoon ci dencandikaay bi.

en: _Paste from clipboard
wo: Taf bu dale ca dencandikaay ba

en: Remove the selected item.
wo: Màbb mbir mi falu.

en: _Remove copied file
wo: _Màbb duppi dencukaay bi

en: Apply the selected item to create an exercise.
wo: Jëfe mbir mi falu ngir sos ab jéemantu

en: _Apply
wo: Jëfe

en: Close this window.
wo: Tëj palanteer bii.

en: Country / Custom
wo: Réew / solal

en: Variant
wo: Xeet

en: Remove the selected custom layout.
wo: Màbb tëralinu solal wi nu faloon

en: _Remove
wo: _Màbb

en: Toggles the shift effect on the keys. Alternates between the upper and lower characters of the keys.
wo: Jaabante diggante arafu mage yi ak yu ndaw yi ci butoŋ yi

en: SPACE BAR
wo: Bànqaasu teqale

en: thumbs
wo: Puus

en: Caps
wo: Xomb. Rajj

en: S_ave as:
wo: aar ci

en: Show previous screen.
wo: Wone seetukaay bi jiitu

en: _Previous step
wo: Tollu tollu bi jiitu

en: Show next screen.
wo: Wone seetukaay bi ci topp

en: _Next step
wo: Bi ci topp

en: Return without any modification.
wo: Dellusi te bañ a jefe benn coppite

en: Save the current keyboard layout with the name specified above.
wo: Aar tabalu arafukaay bi ñu tollu ak tur wi ñu wone ci kow.

en: _Save and use
wo: Aar te jëfandikoo

en: If you like those beautiful hands, click here to close this window keeping them.
wo: Su ngéen soppee loxo yu jekk yii, cuq leen fii ngir tëj palanteer bi te dencaale leen.

en: _Keep hands
wo: Denc loxo yi

en: Klavaro - Main menu
wo: Klavaro - Njël lu mag

en: Don't be shy about learning the basics!
wo: Bu leen am xel ñaar ci jàng cosaan yi

en: Learn how to type correctly
wo: Nan la ñuy tàppee mu aw yoon

en: Initial training for your fingers.
wo: Tàggatum baaraam gi jëkk.

en: First steps with initial training
wo: Jéego bi jëkk: tàggatum ndoorte

en: Memorizing the keyboard practicing random keys exercises.
wo: Mokkal arafukaay gi wéeru ci ndimbalu butoŋ bu mu mën di doon.

en: Practice with random keys
wo: Tàggat ak ay butoŋ yu mu mën di doon

en: Accelerating the touches practicing random words exercises.
wo: Gaawalug mbind mi ak ay jéemantu yu sukkandiku ci baat yu mu mën di nekk

en: Practice with random words
wo: Tàggat ak ay baat yu mu mën di doon

en: Becoming proficient practicing complete paragraphs exercises.
wo:  Nekksiléen ku xaran ak jéemantu yi sukkandiku ci xise yu mët sëkk,.

en: Practice with complete texts
wo: Tàggat ak ay mbind yu mët sëkk

en: Speech
wo: Fitté

en: Your language here.
wo: Sa lammiñ.

en: Keyboard layout for modules 1 and 2. Also used informatively in the fluidness contest.
wo: Xamle arafukaay ci modil 1 ak 2. Ba tey itam moom lañuy jëfandikoo ci saaru rattaxal yi.

en: _Keyboard:
wo: Arafukaay

en: Language for modules 3 and 4.
wo: Lammiñ ngir sumb 3 ak 4

en: _Language:
wo: Làmmiñ

en: General information about the program.
wo: Xibaar yu ëmb lépp te aju ci xeltéef gii.

en: _About...
wo: Ci mbiri...

en: Yet another touch typing tutor
wo: xeltéefub njàngum daktilo

en: Remember always: someone loves you!
wo: Fàttaliku-léen bés bu nekk ne am na ku leen bëgg!

en: Publish to the web your local scores.
wo: Yéene say manoore ci internet

en: _Participate
wo: Bokk

en: Download from the web the most up to date ranking.
wo: Yebléen ci internet ndenc yi gën a ànd ak jamono.

en: _Update
wo: _Yeesal

en: (Custom)
wo: (solal)

en: (Edit custom)
wo: (Jagal jëmmalin yu ñu solal)

en: (Default)
wo: (Ñakk ndigal)

en: Dictation mode (depends on this speech synthesizer: %s) | Dictation mode (depends on one of these speech synthesizers: %s)
wo[0]: Anamu fitté (aju ci dëxëñukaayu wax : %s)
wo[1]: Anamu fitté (aju ci dëxëñukaayu wax ji : %s)

note: Set main labels (for translation)
en: Introduction
wo: Ubbite

en: Basic course
wo: Saari cosaan

en: Adaptability
wo: Mën a ànd

en: Speed
wo: Gaawaay

en: Fluidity
wo: Rataxaay

en: Keys:
wo: Butoŋ yi:

en: Connecting...
wo: Jokkoo baa ngi ci yoon...

en: Overwrite user layout
wo: Nappaaje benn taabalu arafukaay gu ñu solal

en: This will OVERWRITE an existent keyboard layout.
wo: Lii dafay nappaaje benn taabalu arafukaay bu jotoon a am ba noppi

en: Remove user layout
wo: Màbb ab taabalu arafukaay gu ñu solal

en: This will REMOVE an existent keyboard layout.
wo: Lii nii dafay màbb ab taabalu arafukaay bu jotoon a am

en: Reset progress data
wo: far rootaani yokkute

en: (WPM)
wo: MPM

en: Score
wo: Manoore

note: Translators: your language code (first 2 letters of your po-file)
en: en
wo: wo

en: The basic course focuses on having you read the characters presented to you on screen and typing the corresponding keys. Remember to keep your hands correctly oriented on the home row of the keyboard at all times (see introduction on main menu).
wo: Ci saaru ndorte bi, da ngeen cee war a jànge xeeti araf yiy feeñ ci palanteer bi, te bës butoŋ yi ñu méngool. Fàttalikuléen taxawaayi baaraam yi ci arafukaay gi ( yëral ubbite gi ci jël lu mag li).

en: The key set used in each series will be shown in the above message line. The [Space], [Shift] and [Enter] keys may not show up there but are used very often.
wo: Mbooleem butoŋ yi ñuy jëfandikoo ci bépp saar, ñi ngi wonewu ci kow. Yii buton (Espace), (Shift) ak (Enter) defuñu leen ci ndaxte dañu leen di jëfandikoo saa su nekk.

en: The message line below follows and echoes your key presses. If required, it changes and displays instructions for actions required from you.
wo: Sàppe bi ci topp day wone xeetu araf yi méngook butoŋ yi ngeen di bës. Su ko soxlaa, mbind mi dafay soppeeku su ko defee mu wone ndigal yu bees.

en: Here you may practice and improve your memorization of all keys. There will be sentences presented with nonsense words which mix some numbers and symbols.
wo: Di ngeen jànge fii jéemantu ak xam palaasu butoŋ yi. Am na ay jéemantu yu sukkandiku ci ay baat yu amul tekki, dañu jaxase ay araf, ay lim aki jëmm(symbol)

en: In order to keep the lesson contents language and keyboard independent, accented letter combinations will probably not appear. For real word sentences, please use the fourth option of the main menu (about fluidness).
wo:  Ngir sukkandi ci kàddu ëmb baat dëgg ba tàggatu, demléen ca ñeenteelu tànneef gi ci jël lu mag li ( ci wàllu rattaxal)

en: After each exercise there will be a brief statistics panel reviewing your performance along with some relevant comments.
wo: Di ngéen gis ci njeextel jéemantu bu nekk seeni manoore, ak ay benn benni gis gis ngir jëmale léen kanam.

en: This exercise is very similar to the second one, for adaptability. The difference is that here you'll type real words.
wo: Bii jéemantu dafay nirook ñaareel biy wax lu jëm mën a soppiku. Wuutu gi : fii da ngéen fiy tàppe ay baat dëggantaan ci seenug làmmiñ

en: The default language is the actual one of the interface. But you may select any other texts with words you would like to use. Press the 'Other' option above and add files containing those texts.
wo: Làmmiñ ñakk ndigal mooy wi ñu indi ngir wone (wolof ci fii). Waaye mën ngéen a tànn yeneen mbind ak ay baat yu ngeen bëgg a jëfandikoo. Cuq leen ci tànneef "Yeneen" (ci kow) te yokk ci dencukaay yi ëmb waxtaan yi.

en: With this exercise the focus is on speed. So, you are supposed to type really fast and I will only flatter you when you deserve it!
wo: Li ñu gën a soxal ci jéemantu jii mooy gaawaay. Koon, dangeen war a tàppe nu mu gën a gaawe! Jommal leen ma!

en: We will now use complete sentences and paragraphs which make logical sense. This may distract you while you type if you try to understand what you are entering. The previous exercises were aimed at getting you to type without interpreting and analyzing the content.
wo: Léegi, dañuy jëfandikoo ay baat yu mët ak ay xise yu am maanaa. Dafay waññi teylu daktilogaraaf bi jamono ju muy jéem a xam li muy bind. Su fekkee ne def ngéen jéemantu yi jiitu ni mu ware, waru léen a am jafe-jafe, ndaxte war ngéen a bind te du ngeen am benn gis-gis cimbind mi wi.

en: We do not mean to imply that the typists must behave like a robot, without understanding what they type. We do aim to develop the skill of typing, making it an automatic reflex akin to the acts of walking, talking, etc. After reaching this goal, the act of typing will become automatic and require little concentration. Then you will be able to pay attention to the real meaning of the text.
wo: Waxuñu ne daktilogaraaf dafa war a mel ni masiin, nga xam ne du xam dara ci li muy bind. Xanaa kay li ñu soxal kott moo di yokkuteg daktilogaraaf bi : dafa war a mën a gëmm di bind ni wax ak dox. Su yeggee ci jëmu jii, mbind mi dootul nekk coono: kon léegi, mën ngéen a def seen xelaat yépp ci maanaa mbind wi.

en: These exercises are longer. Each exercise consists of three paragraphs and the emphasis is placed on correctness and rhythm, with a minimum speed requirement. Here you will be required to use the backspace key to correct any mistakes. In other words, only input without error will be accepted.
wo: Jéemantu yii ñoo gën a gudd. Bu ci nekk dafa ëmb ñetti xise te li fi ëpp solo mooy jubaay ak doxin,  ak yemale gaawaay gi gën a néew. Fii, da nga wara jëfandikoo caabi far ngir defar yenn njumte yi. Mën nañu wax ni mbind yi ñu tappe te amul njumte rekk lañuy nangu.

en: Correct positioning of the hands and fingers is very important to efficient typing. You will learn faster and type better if you follow the next recommendations.
wo: Mbind mu jekk te yàgg dafay laaj loxo yeek baaraam yi tegu bu f ñu wara tegu. Su fekkee ne topp ngeen tegtal yii ni mu ware, seen njàng dafay gën a gaaw.

en: The index-finger tips rest over each of the two keys which have a small raised mark, in the center of the keyboard.
wo: Gindikaay yiy wone fi baaraamu joxañ bi di tege ci arafukaay bi mooy ñaari buton yu dëll yu nekk ci diggi arafukaay bi.

en: These marks function as 'tactile hooks' for your fingers to remain at the correct position. This way, with a little experience, you will not need to look at the keyboard to see if your fingers are properly positioned.
wo: Gindikaay yii dañuy am taxawaayu wommat ngir bàyyi baaraam yi ci seen palaas. Niki noonu, ak tuuti jaar-jaar, dootul soxla ngeen di xool arafukaay bi ngir xam ndax baaraam yi tegu nañu fi ñu war a nekk.

en: The tips of the other fingers lie naturally beside the index ones, over the keys on the same row of the keyboard.
wo: Catu yeneen baaraam yi duu nekk feneen fu dul ce wetu baaraami joxan yi, ci butoŋ yi bokk sàppe. Bu fekkee ne arafukaay "azerty"/ "qsdf" fare ci  loxo càmmooñ bi ak "jklm ci loxo ndeyjoor.

en: The outside edges of your thumbs rest over the space bar.
wo:  Catu baaraamu dëy yi dañuy tegu ci banqaasu teqale bi.

en: The part of the hands closest to the wrist (the base) rest over the table, outside the keyboard. Without this kind of support the arms would quickly tire.
wo: Tiwu njara yi tegu ci taabal ji, fu bokkul ci arafukaay bi. Su dul loolu, loxo yi dañuy gaaw a toqi.

en: This is referred to as the home position for the hands. From it the fingers move all over the keyboard, reaching all the keys as naturally and quickly as possible. To reach this goal one uses a specific relation between each key and finger. This relation will be learned gradually as you complete the basic course.
wo: Lii mooy taxawaayu cosaan bu baaraam yi. Ci li ko dale fii, la baaraam yi di dem ci arafukaay bi yépp, ak di jot butoŋ yépp ci anam gu woyof te gaaw. Ngir yegg ci nisër gii, butoŋ bu ci nekk dafa am anamu boppam bu muy jokkoo benn baaraam . Jokkoo yooyu lañu leen di jàngal ndànk-ndànd ci saaru cosaan wi.

en: When learning the relation between fingers and keys, it is very important that you only move the finger which must press the key and allow all other fingers to remain in the home position.
wo: Ci njàng mi, butoŋ bu nekk, dangéen di góorgóorlu ba du ngéen yëngal lu dul baaraam bi war. Te yeneen baaraam yi des ci seen taxawaay wa ñu amoon ca ndoorte la.

en: After memorizing this relationship, you can relax the previous rule some, so that you can attain greater speed while typing.
wo: Bu ngeen demee ba jàpp lëkkaloo yii, mën ngeen a topp tegtal yi jiitu ci anam yu gën a woyof, su ko defee ngeen mën a yokk seen gaawaay.

en: You should be prepared to start training with the basic course. It will take effort and patience to be successful as a typist. We trust you have these and look forward to your success!
wo: Gannaaw faramfàcce yu gàtt yii, mën ngéen tàmbali saaru cosaan wi. Te ngeen di fàttaliku bés bu nekk : njàngum daktilo dafa laaj muñ, bañ a yàkkamti ! Wóolu nañu leen, bu ngeen ñu rusloo.

en: Step %i
wo: Tollu tollu %i

note: Recommendations
en: To position the hands
wo: Tegléen seeni loxo fi war

note: Final words
en: Go ahead!
wo: Dem na de! Ayca!

en: Click on any key to see which finger you must use:
wo: Bësal ci benn butoŋ ngir gis ban baaraam ngeen war a jëfandikoo

en: Relation between fingers and keys
wo: Lëkkaloo  baaraam yeek butoŋu arafukaay bi

en: Create or modify a custom keyboard layout
wo: Joxléen tur tëraliinu bu bees bu arafukaay bi.

en: small finger
wo: baaraamu sanqaleeñ

en: ring finger
wo: Baaraamu jaaro

en: middle finger
wo: Baaraam bu mag bi

en: index finger
wo: Baaraam joxoñ

en: Press and edit me
wo: Bësléen ma ngir jagal ma

en: Lesson:
wo: Saar

en: Klavaro - Basic Course
wo: Klavaro - Saaru ndorte

en: Klavaro - Adaptability
wo: klavaro - Dëppale

en: Adaptability exercises: automating the fingers responses, typing over all the keyboard.
wo: Jéemantu dëppaloo: baaraam yiy dem na mu ware, jëfandikoo arafukaay bi yépp.

en: Klavaro - Velocity
wo: Klavaro - Gaawaay

en: Velocity exercises: accelerate typing real words.
wo: Jéemantu gu ñeel gaawaay ; gaawal ci kow mbindum baat dëggantaan

en: Klavaro - Fluidness
wo: Klavaro - Rataxaay

en: Fluidness exercises: accuracy typing good sense paragraphs.
wo: Jéemantu rattaxaay :  Tappe bu jub ak mbindum xise bu am maanaa.

en: End of exercise. Press [Enter] to start another.
wo: Njeextel jéemantu. Bësal ci [Entrée-Duggal]  ngir tàmbali beneen.

en: Learning the key positions.
wo: Njàngum féetéwaayu (palaasu) butoŋ yi

en: Press any key to start the exercise.
wo: Bësal ci benn butoŋ ngir tàmbali jéemantu bi.

en: Start typing when you are ready.
wo: Tàmbalil tàppe su fekkee ne pare nga (njekk nga).

en: ps.: logging not performed for this session: the number of typed characters (%i) must be greater than %i.
wo: PS: amul benni xibaarukaay bu ñeel njàng mii : limu araf yi u tàppe (%i) dafa war a gën a bari %i.

en: ps.: you have entered the Top 10 list, great!
wo: PS: dugg nga ci lim"Top10), waaw góor!

en: ps.: the text you just typed doesn't seem to be similar to ordinary texts in the language currently selected: we can't account for it in the 'Top 10' contest.
wo: PS: Mbind mi nga dugal dafa mel ni bokkul ak mbind yu niróo yi ci làkk wi ñu fal : mëneesul koo boole ci raw gaddu"Top 10"

note: Begin the accuracy
en: STATISTICS
wo: LIM YI

en: Elapsed time:
wo: Diir bi jàll

en: minute and | minutes and
wo[0]: simili ak
wo[1]: Simili ak

en: second | seconds
wo[0]: saa
wo[1]: Saa

en: Error ratio:
wo: Ni njuumte yi tollu:

en: Accuracy:
wo: Jubaay:

en: Goal:
wo: Jëmu:

en: Characters per second:
wo: Araf ci sa

en: Words per minute:
wo: Baat ci simili

en: Fluidness:
wo: Rattaxaay

en: Comments:
wo: Gis-gis

en: space
wo: diggante

note: Translators: the name of letter Y
en: wye
wo: Biddiw

note: Translators: the name of the Return key
en: enter
wo: dugal

en: apostrophe
wo: cofu

note: Translators: double quote symbol: "
en: quote
wo: këmbu cofu

note: Translators: ampersand symbol: &
en: ampersand
wo: 'ak' móoluwaay

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
wo: Araf

en: Date & Time
wo: Bés ak waxtu

en: Positions of keys seems to be learned!
wo: Palaasu butoŋ yi mel na ni mokk na!

en:  Congratulations!
     You have accomplished the entire basic course.
     Go to the next type of exercise: adaptability.
     There you will practice mainly the accuracy.
wo: Waaw góor: 
     Motal ngéen sëkk saaru cosaan wi, 
     Demléen ci xeeti jéemantu yii: dëppale, 
     Da ngéen di gën a def ay jéemantu yu ñeel jubaay,

en:  All right, now you got it!
     Go to the next lesson.
wo: Baax na, sottal ngéen ko!
     Jàll-léen ci saar wi ci topp.

en:  Very good!
     You succeeded with an accuracy rate above %.0f%%.
     Now it is time to increase your velocity.
     Go to the 3rd exercise at the main menu.
wo: Baax na lool!
     Jàll ngeen ak jub gu romb %.0f%%.
     Léegi, dafa jot ngéen yokk seen gaawaay.
     Demléen ci ñetteelu jéemantu bi te tàmbalee ca jël lu mag la.

en: Pasted_or_dropped
wo: taf mbaa teg

en:  You are just beginning.
     Be patient, try it again every day, rest and don't worry so much:
     persistence and practice will improve your velocity.
wo: Dal-bees ngéen ba léegi.
    Bu léen yàkkamti, jéemaatléen bés bu nekk, buléen faale:
    Yàgg ceeg sax ci dina tax ngeen gën a yokk seen gaawaay.

en:  Very good. You are almost there.
     Can you finally reach %.0f WPM?
wo: Baax na lool. Jàpp ngéen ko daanaka.
    Léegi, mën ngéen a yegg ci..%.0f...simili?

en:  Excellent. For this course, that is enough.
     Try now the fluidness exercises, OK?
wo:  Dox na. Doy na nii ci saar wii.
     Jéemantu ngéen léegi ci rattaxaay gi, baax na?

note: Translators: Dvorak here means that infamous ergonomic keyboard layout. Feel free to change the speed mastery analogy.
en:  Dvorak master!
     I have no words to express my admiration!
wo: Ub nga làmbu Dvorak! 
    Xamu ma naka laay waxe sama cofeel!

en:  You type accurately but not so fast.
     Can you reach %.0f WPM?
wo: Sa tàppe jub na waaye gaawul.
    Ndax mën ngéen a yegg ci..%.0f...simili?

en:  Your rhythm is not so constant. Calm down.
     For now, try to make the fluidness greater than %i%%.
wo: Seen doxin dees na. Dalal.
     Léegi, jéemléen a yegg ci wàllu rattaxaay ci lu weesu ..%i%%.

en:  You are almost getting there. Type more fluently.
     I want a fluidness greater than %.0f%%.
wo: Daanaka yeggsi nga ci. Ni ngéen di tàppee na gën a yomb./Damaa bëggoon a am rattaxaay bu toll ci ..%.0f%% mbaa lu ko ëpp/

en:  Congratulations!
     It seems to me that you are a professional.
     You don't need this program (me) anymore.
     Hope you have enjoyed. Thanks and be happy!
wo: Waay góor!
    Dangaa mel ni li sa liggéey la!Soxlaatu léen porogaraam bii!/nYaakaar naa ne neex na la! Jërëjëf jàmm ak xéewal!

en:  How can you type so fast?
     You have exceeded all my expectations.
     Are you a machine? Could you teach me?
     I can not help you anymore. Go to an expert!
wo: Naka  ngéen di def ba gaawe nii su ngeen di tàppe?
    Romb ngéen samay njoort yépp.
    Ndax masin ngéen? Ndax di gneen ma mën a jàngal.
    Mënatuma léen a jàppale. Seetiléen ku xereñ:

en: When
wo: Kañ

en: Local scores
wo: Manoore biir

en: External scores
wo: Manoorey biti

en: Empty ranking. Please practice fluidness.
wo: Toftal gu deful dara. Taggat leen seen bopp ci rataxaay.

en: Not able to download files
wo: Mëneesul a yeb  dencukaay yi

en: not found
wo: Kenn xamul fu mu nekk

en: Are you sure you have it installed in your system?
wo: Ndax wóor na la ne sampu na ci sa doxalin?

en: Could not download file from the host server.
wo: Mëneesul a yeb dencukaay bii ca masinu (serwëëru) njaatigé ba.

en: Not able to upload files
wo: Mëneesul a yónnee dencukaay yi.

en: Could not upload/download scores.
wo: Mënuñu yónnee/yeb ay manoore.

en: All files
wo: mbinday yöpp

en: Edit
wo: binde ...

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
wo: Aantiy bu Olaand

note: Name for BUMM
en: Burma, Socialist Republic of the Union of
wo: Republik Sosiaalist bu Union bu Birmaani

note: Name for BYAA
en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
wo: Republik Sosyaalisrt Sowietik bu Biyeloruus

note: Name for CSHH
en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
wo: Cekoslowaaki, Republik Sosyaalist Cekoslowaak

note: Name for CSXX
en: Serbia and Montenegro
wo: Serbi ak Montenegro

note: Name for CTKI
en: Canton and Enderbury Islands
wo: i

note: Name for DDDE
en: German Democratic Republic
wo: Republik Demokaraatik bu Almaañ

note: Name for DYBJ
en: Dahomey
wo: Dawme

note: Name for FXFR
en: France, Metropolitan
wo: France, Metropolitain

note: Name for HVBF
en: Upper Volta, Republic of
wo: Ot Woltaa, Republik bu

note: Name for PZPA
en: Panama Canal Zone
wo: Gox bu Kanaalu Panama

note: Name for SUHH
en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
wo: URSS, Union bu Republik Sosyaalist Sowiyetik

note: Name for TPTL
en: East Timor
wo: Timoor Est

note: Name for VDVN
en: Viet-Nam, Democratic Republic of
wo: Wiet Naam, Republik Demokaraatik bu

note: Name for YDYE
en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
wo: Yaman, Republik Popileer Demokaraatik bu

note: Name for ZRCD
en: Zaire, Republic of
wo: Zaire, Republik bu

note: Name for AFG
en: Afghanistan
wo: Afganistaan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
wo: Republik Islaamik bu Afganistaan

note: Name for AGO
en: Angola
wo: Angoolaa

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
wo: Republik bu Angoolaa

note: Name for ALA
en: Åland Islands
wo: Dunu Aland

note: Name for ALB
en: Albania
wo: Albaani

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
wo: Republik bu Albaani

note: Name for AND
en: Andorra
wo: Andoor

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
wo: Pirinsipóote bu Andoor

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
wo: Imaarati Araab yu Bennoo

note: Name for ARG
en: Argentina
wo: Argentiin

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
wo: Republik bu Argentiin

note: Name for ARM
en: Armenia
wo: Armeeni

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
wo: Republik bu Armeeni

note: Name for ASM
en: American Samoa
wo: Samoa gu Aamerig

note: Name for ATA
en: Antarctica
wo: Antarktik

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
wo: Antigua ak Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
wo: Óstraali

note: Name for AUT
en: Austria
wo: Ótriis

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
wo: Republik bu Ótriis

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
wo: Aserbayjaan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
wo: Republik bu Aserbayjaan

note: Name for BDI
en: Burundi
wo: Buruundi

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
wo: Republik bu Buruundi

note: Name for BEL
en: Belgium
wo: Beljik

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
wo: Ruwaayom bu Beljik

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
wo: Republik bu Benin

note: Name for BGD
en: Bangladesh
wo: Banglaades

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
wo: Republik Popileer bu Banglaades

note: Name for BGR
en: Bulgaria
wo: Bulgaari

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
wo: Republik bu Bulgaari

note: Name for BHR
en: Bahrain
wo: Bahrayin

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
wo: Ruwaayom bu Bahrayin

note: Official name for BHS
en: Commonwealth of the Bahamas
wo: Commonwealth bu Bahamas

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
wo: Bosni Hersegowin

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
wo: Republik bu Bosni Hersegowin

note: Name for BLR
en: Belarus
wo: Belaarus

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
wo: Republik bu Belaarus

note: Name for BLZ
en: Belize
wo: Beliis

note: Common name for BOL
en: Bolivia
wo: Boliibi

note: Name for BRA
en: Brazil
wo: Bareesil

note: Official name for BRA
en: Federative Republic of Brazil
wo: Republik Federaatiif bu Bareesil

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
wo: Brunaay Daarussalaam

note: Name for BTN
en: Bhutan
wo: Butaan

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
wo: Ruwaayom bu Butaan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
wo: Dunu Buwet

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
wo: Republik bu Botswana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
wo: Republik bu Santar Afrik

note: Name for CAN
en: Canada
wo: Kanadaa

note: Name for CHE
en: Switzerland
wo: Suwis

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
wo: Komfederaasioŋ Suwis

note: Name for CHL
en: Chile
wo: Ciili

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
wo: Republik bu Ciili

note: Name for CHN
en: China
wo: Ciin

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
wo: Republik Popileer bu Ciin

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
wo: Kot diwaar

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
wo: Republik bu Kot diwaar

note: Name for CMR
en: Cameroon
wo: Kameroon

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
wo: Republik bu Kameroon

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
wo: Kongóo, Republik Demokaraatik bu

note: Name for COG
en: Congo
wo: Kongóo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
wo: Republik bu Kongóo

note: Name for COK
en: Cook Islands
wo: Iil yu Cook

note: Name for COL
en: Colombia
wo: Koloombi

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
wo: Republik bu Koloombi

note: Name for COM
en: Comoros
wo: Komoor

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
wo: Bennoo bu Komoor

note: Name for CRI
en: Costa Rica
wo: Kosta Riika

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
wo: Republik bu Kosta Riika

note: Name for CUB
en: Cuba
wo: Kubaa

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
wo: Republik bu Kubaa

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
wo: Iil yu Kaymaan

note: Name for CYP
en: Cyprus
wo: Ciipër

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
wo: Republik bu Ciipër

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
wo: Republik bu Cek

note: Name for DEU
en: Germany
wo: Almaañ

note: Official name for DEU
en: Federal Republic of Germany
wo: Republik Federaal bu Almaañ

note: Name for DJI
en: Djibouti
wo: Jibuuti

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
wo: Republik bu Jibuuti

note: Name for DMA
en: Dominica
wo: Dominika

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
wo: Commonwealth bu Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
wo: Danmaark

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
wo: Ruwaayom bu Danmaark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
wo: Republik Dominikee

note: Name for DZA
en: Algeria
wo: Aljeeri

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
wo: Republik Popileer Demokaraatik bu Aljeeri

note: Name for ECU
en: Ecuador
wo: Ekwadoor

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
wo: Republik bu Ekwadoor

note: Name for EGY
en: Egypt
wo: Ejipt

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
wo: Republik Araab bu Ejipt

note: Name for ERI
en: Eritrea
wo: Eriteeri

note: Name for ESH
en: Western Sahara
wo: Sahara Oksidantaal

note: Name for ESP
en: Spain
wo: Ispaañ

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
wo: Ruwaayom bu Ispaañ

note: Name for EST
en: Estonia
wo: Estooni

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
wo: Republik bu Estooni

note: Name for ETH
en: Ethiopia
wo: Ecoopi

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
wo: Republik Federaal Demokaraatik bu Ecoopi

note: Name for FIN
en: Finland
wo: Finlaand

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
wo: Republik bu Finlaand

note: Name for FJI
en: Fiji
wo: Fiiji

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
wo: Iil yu Falkland (Malvinas)

note: Name for FRA
en: France
wo: Faraas

note: Official name for FRA
en: French Republic
wo: Republik Faraañse

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
wo: Iil yu Faarow

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
wo: Mikroneesi, Etaa yuñu Federe yu

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
wo: Etaa yuñu Federe yu Mikroneesi

note: Name for GAB
en: Gabon
wo: Gaboŋ

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
wo: Republik Gabonee

note: Name for GBR
en: United Kingdom
wo: Ruwaayom bu Bennoo

note: Official name for GBR
en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
wo: Ruwaayom bu Bennoo bu Biritaañ Gumag ak Irlaand bu Noor

note: Name for GEO
en: Georgia
wo: Jeoorji

note: Name for GHA
en: Ghana
wo: Gana

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
wo: Republik bu Gana

note: Name for GIB
en: Gibraltar
wo: Gibraltaar

note: Name for GIN
en: Guinea
wo: Ginne

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
wo: Republik bu Ginne

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
wo: Guwaadaluup

note: Name for GMB
en: Gambia
wo: Gaambi

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
wo: Ginne Bisaawóo

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
wo: Republi bu Ginne Bisaawóo

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
wo: Ginne Ekwatoriaal

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
wo: Republik bu Ginne Ekwatoriaal

note: Name for GRC
en: Greece
wo: Girees

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
wo: Republik Ellenik

note: Name for GTM
en: Guatemala
wo: Guwaatemaala

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
wo: Republik bu Guwaatemaala

note: Name for GUF
en: French Guiana
wo: Guyaana Faraañse

note: Name for GUY
en: Guyana
wo: Guyaana

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
wo: Republik bu Guyaana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
wo: Ooŋ Koŋ

note: Official name for HKG
en: Hong Kong Special Administrative Region of China
wo: Resioŋ u Administaraasioŋ Espesiaal u Ciin bu Ooŋ Koŋ

note: Name for HND
en: Honduras
wo: Onduuras

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
wo: Republik bu Onduuras

note: Name for HRV
en: Croatia
wo: Korwaasi

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
wo: Republik bu Korwaasi

note: Name for HTI
en: Haiti
wo: Aayti

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
wo: Republik bu Aayti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
wo: Oonguri

note: Name for IDN
en: Indonesia
wo: Indoneesi

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
wo: Republik bu Indoneesi

note: Name for IND
en: India
wo: Eend

note: Official name for IND
en: Republic of India
wo: Republik bu Eend

note: Name for IRL
en: Ireland
wo: Irlaand

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
wo: Iraan, Republik Islaamik bu

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
wo: Republik Islaamik bu Iraan

note: Name for IRQ
en: Iraq
wo: Iraak

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
wo: Republik bu Iraak

note: Name for ISL
en: Iceland
wo: Islaand

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
wo: Republik bu Islaand

note: Name for ISR
en: Israel
wo: Israayil

note: Official name for ISR
en: State of Israel
wo: Etaa bu Israayil

note: Name for ITA
en: Italy
wo: Itaali

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
wo: Republik bu Itaali

note: Name for JAM
en: Jamaica
wo: Jamayka

note: Name for JOR
en: Jordan
wo: Jordaani

note: Official name for JOR
en: Hashemite Kingdom of Jordan
wo: Ruwaayom Aasemi bu Jordaani

note: Name for JPN
en: Japan
wo: Japoŋ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
wo: Kaasakestaan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
wo: Republik bu Kaasakestaan

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
wo: Republik bu Kenya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
wo: Kirgistaan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
wo: Republik bu Kirgistaan

note: Name for KHM
en: Cambodia
wo: Kambodia

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
wo: Ruwaayom bu Kamboodia

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
wo: Republik bu Kiribati

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
wo: Koore, Republik bu

note: Name for KWT
en: Kuwait
wo: Kuwet

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
wo: Etaa bu Kuwet

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
wo: Republik Popileer Demokaraatik bu Laawos

note: Name for LBN
en: Lebanon
wo: Libãa

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
wo: Republik Libanee

note: Name for LBR
en: Liberia
wo: Libeeria

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
wo: Republik bu Libeeria

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
wo: Libi

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
wo: Pirinsipóote bu Liechtenstein

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
wo: Siri Laaŋka

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
wo: Republik Sosiaalist Demokaraatik bu Siri Laaŋka

note: Name for LSO
en: Lesotho
wo: Lesoto

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
wo: Ruwaayom bu Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
wo: Lituwaani

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
wo: Republik bu Lituwaani

note: Name for LUX
en: Luxembourg
wo: Luksembuur

note: Official name for LUX
en: Grand Duchy of Luxembourg
wo: Duke bu Mag bu Luksembuur

note: Name for LVA
en: Latvia
wo: Letóoni

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
wo: Republik bu Letóoni

note: Name for MAC
en: Macao
wo: Makaaw

note: Official name for MAC
en: Macao Special Administrative Region of China
wo: Resioŋ u Administaraasioŋ Espesiaal u Ciin bu Makaaw

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
wo: Saint Martin (Français)

note: Name for MAR
en: Morocco
wo: Marook

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
wo: Ruwaayom bu Marook

note: Name for MCO
en: Monaco
wo: Monaako

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
wo: Pirinsipóote bu Monaako

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
wo: Republik bu Moldaawi

note: Common name for MDA
en: Moldova
wo: Moldaawi

note: Name for MDG
en: Madagascar
wo: Madagaskar

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
wo: Republik bu Madagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
wo: Maldiif

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
wo: Republik bu Maldiif

note: Name for MEX
en: Mexico
wo: Meksik

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
wo: Etaa yu bennoo yu Meksik

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
wo: Republik bu Marshall Islands

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
wo: Republik bu Mali

note: Name for MLT
en: Malta
wo: Malt

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
wo: Republik bu Malt

note: Name for MMR
en: Myanmar
wo: Miyanmaar

note: Name for MNG
en: Mongolia
wo: Moŋgooli

note: Official name for MNP
en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
wo: Komonwels bu Iil yu Northern Mariana

note: Name for MOZ
en: Mozambique
wo: Mosaambik

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
wo: Republik bu Mosaambik

note: Name for MRT
en: Mauritania
wo: Móritaani

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
wo: Republik Islaamik bu Móritaani

note: Name for MTQ
en: Martinique
wo: Martinik

note: Name for MUS
en: Mauritius
wo: Móoris

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
wo: Republik bu Móoris

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
wo: Republik bu Malawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
wo: Maleesi

note: Name for MYT
en: Mayotte
wo: Mayoot

note: Name for NAM
en: Namibia
wo: Namibi

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
wo: Republik bu Namibi

note: Name for NCL
en: New Caledonia
wo: Nuweel Kaledooni

note: Name for NER
en: Niger
wo: Nijeer

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
wo: Repbulik bu Nijeer

note: Name for NGA
en: Nigeria
wo: Nijeeria

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
wo: Republik Federaal bu Nijeeria

note: Name for NIC
en: Nicaragua
wo: Nikaraaguwa

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
wo: Republik bu Nikaraaguwa

note: Name for NLD
en: Netherlands
wo: Olaand

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
wo: Ruwaayom bu Olaand

note: Name for NOR
en: Norway
wo: Norweej

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
wo: Ruwaayom bu Norweej

note: Name for NPL
en: Nepal
wo: Nepaal

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
wo: Republik bu Nauru

note: Name for NZL
en: New Zealand
wo: Nuweel Selaand

note: Name for OMN
en: Oman
wo: Omaan

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
wo: Saltanat bu Omaan

note: Name for PAK
en: Pakistan
wo: Pakistaan

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
wo: Republik Islaamik bu Pakistaan

note: Name for PAN
en: Panama
wo: Panamaa

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
wo: Republik bu Panamaa

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
wo: Republik bu Peru

note: Name for PHL
en: Philippines
wo: Filipiin

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
wo: Republik bu Filipiin

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
wo: Republik bu Palau

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
wo: Papwa Nuweel Ginne

note: Name for POL
en: Poland
wo: Poloñ

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
wo: Republik bu Poloñ

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
wo: Poorto Riiko

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
wo: Koore, Republik Popileer Demokaraatik bu

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
wo: Republik Popileer Demokaraatik bu Koore

note: Name for PRT
en: Portugal
wo: Portugaal

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
wo: Republik Portugees

note: Name for PRY
en: Paraguay
wo: Paraguwaay

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
wo: Republik bu Paraguwaay

note: Name for PYF
en: French Polynesia
wo: Polineesi Faraañse

note: Name for QAT
en: Qatar
wo: Xatar

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
wo: Etaa bu Xatar

note: Name for REU
en: Réunion
wo: Reiñõo

note: Name for ROU
en: Romania
wo: Romaani

note: Name for RUS
en: Russian Federation
wo: Federaasioŋ bu Riisi

note: Name for RWA
en: Rwanda
wo: Ruwaanda

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
wo: Republik bu Ruwaanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
wo: Araabi Sawdit

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
wo: Ruwaayom bu Araabi Sawdit

note: Name for SDN
en: Sudan
wo: Suudaan

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
wo: Republik bu Suudaan

note: Name for SEN
en: Senegal
wo: Senegaal

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
wo: Republik bu Senegaal

note: Name for SGP
en: Singapore
wo: Singapoor

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
wo: Republik bu Singapoor

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
wo: Jeoorji gu Bëj-saalum ak Duni Islaand yi Bëj-saalum

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
wo: Iil yu Solomon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
wo: Siraa Leyoon

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
wo: Republi bu Siraa Leyoon

note: Name for SLV
en: El Salvador
wo: Salbadoor

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
wo: Republik bu Salbadoor

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
wo: Republik bu San Marino

note: Name for SOM
en: Somalia
wo: Somaali

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
wo: Saint Pierre ak Miquelon

note: Name for SRB
en: Serbia
wo: Serbi

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
wo: Republik bu Serbi

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
wo: Sao Tome ak Principe

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
wo: Republik Demokaraatik bu Sao Tome ak Principe

note: Name for SUR
en: Suriname
wo: Surinaam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
wo: Republik bu Surinaam

note: Name for SVK
en: Slovakia
wo: Eslowaaki

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
wo: Republik bu Eslowaaki

note: Name for SVN
en: Slovenia
wo: Esloweeni

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
wo: Republik bu Esloweeni

note: Name for SWE
en: Sweden
wo: Suweed

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
wo: Ruwaayom bu Suweed

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
wo: Republkc bu Seychelles

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
wo: Republik Araab bu Siiri

note: Name for TCD
en: Chad
wo: Caad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
wo: Republik bu Caad

note: Name for TGO
en: Togo
wo: Togóo

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
wo: Republik bu Togóo

note: Name for THA
en: Thailand
wo: Taaylaand

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
wo: Ruwaayom bu Taaylaand

note: Name for TJK
en: Tajikistan
wo: Taajikistaan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
wo: Republik bu Taajikistaan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
wo: Turkumenistaan

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
wo: Republic Demokaraatik bu Timor-Leste

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
wo: Ruwaayom bu Tonga

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
wo: Tirinidaad ak Tobaago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
wo: Republik bu Tirinidaad and Tobaago

note: Name for TUN
en: Tunisia
wo: Tiniisi

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
wo: Republik bu Tiniisi

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
wo: Taaywaa, porowees bu Ciin

note: Common name for TWN
en: Taiwan
wo: Taaywaan

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
wo: Taansaani, Republik bu bennoo bu

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
wo: Republik bu bennoo bu Taansaani

note: Common name for TZA
en: Tanzania
wo: Tansani

note: Name for UGA
en: Uganda
wo: Ugaanda

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
wo: Republik bu Ugaanda

note: Name for UKR
en: Ukraine
wo: Ukreen

note: Name for URY
en: Uruguay
wo: Uruguwaay

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
wo: Republik bu Peeŋku bu Uruguwaay

note: Name for USA
en: United States
wo: Aamerik

note: Official name for USA
en: United States of America
wo: Etaa yu Bennoo yu Aamerik

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
wo: Usbekistaan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
wo: Republik bu Usbekistaan

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
wo: Republik bu Bolibaar bu Benesuwela

note: Common name for VEN
en: Venezuela
wo: Benesuwela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
wo: Duni Virgin

note: Name for VNM
en: Viet Nam
wo: Wiyet Naam

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
wo: Republik Sosiaalist bu Wiyet Naam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
wo: Republik bu Vanuatu

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
wo: Wallis ak Futuna

note: Name for WSM
en: Samoa
wo: Saamowa

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
wo: Etaa bu Moomboppam bu Saamowa

note: Name for YEM
en: Yemen
wo: Yaman

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
wo: Republik bu Yaman

note: Name for ZAF
en: South Africa
wo: Afrik di Sid

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
wo: Republik bu Afrik di Sid

note: Name for ZMB
en: Zambia
wo: Saambi

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
wo: Republik bu Saambi

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
wo: Simbaabwee

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
wo: Republik bu Simbaabwee

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
wo: Beneen

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
wo: Nëbb

note: DLG_Close
en: Close
wo: Tëj

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
wo: Duppi

note: DLG_Merge
en: Merge
wo: Boole

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
wo: Wut

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
wo: Tur :

en: Screen
wo: Telha

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
wo: Dayo :

note: Notebook
en: Settings
wo: Ñeg ñu

en: About
wo: Sobre

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
wo: Sa xalaat

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
wo: Bes

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
wo: Aar ci

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
wo: Mbóot mi :

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
wo: Roof benn nataal

en: Images
wo: Natal yi

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
wo: Roof

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
wo: Duufal

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
wo: Wengal

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
wo: Rëddaatu

note: TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
wo: Njël

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
wo: Wuutal

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
wo: Giir :

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
wo: Besu coste jukki bi

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
wo: Bul faale

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
wo: Ndigal yi

note: DLG_History_Created
en: Created:
wo: Sos :

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
wo: Daytal :

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
wo: Dog

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
wo: Taf

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
wo: Beddeeku

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
wo: Njabootu araf

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
wo: Jukki bu bees

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
wo: Mbindu cosaan

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
wo: Ubbi dencukaay

en: Desktop
wo: Taabal

note: Type: select Description
en: Interface to use:
wo: Interfaas biñuy jëfandikoo:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
wo: Paket yiy jëfandikoo debconfg ci seen komfiguraasioŋ, dañuy niróo jëmmu ak melo. Man ngaa tann fasoŋu interfaas bi nga bëgg ñukoy jëfandikoo.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
wo: Dialog ab interfaas bu karakteer la buy fees ekraŋ bi, readline bi moom dafay jëfandikoo tekst ordineer bu cosaan, gnome ak kde nak ñoom yu interfaas X yu jamonoo lañu, dëppóo ak seeni biro (waaye maneesna leena jëfandikoo ci béppu barab X). Editor nak dana la may nga jëfandikoo sa editoru tekst bila daxal kir komfigure linga bëgg. noninteractive nak dula laaj mukk benn laaj.

note: Type: select Choices
en: critical
wo: bu garaaw

note: Type: select Choices
en: high
wo: bu kawe

note: Type: select Choices
en: medium
wo: bu diggdóomu

note: Type: select Choices
en: low
wo: bu suufe

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
wo: jéllalé laaj yi am piriyorite yu yées:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
wo: Debconf dafay jox laaj yimu lay laaj ay piritorite. Tannal piriyorite bi gëna suufe bi ngay bëgg diko gis:
      -'bu garaaw' dula laaj dara fiiyak sistem bi nekkul di bëgga dammu.
       Tann ko bu fekkee ab saabees nga, walla nga yàkkamti.
      -'bu kawe' ngir rekk laaj yi am solo lool.
      'bu diggdóomu' ngir laaj yu ordineer
      'bu suufe' ngir ñi nga xam ne dañuy bëgg di konturle leppu

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
wo: Xamal ne tolluwaay boo man di tann fii, du tee ngay mana gis laaj yéppu, bu fekkee dangay komfigure ab paket ak dpkg-reconfigure.

note: Type: text Description
en: Installing packages
wo: Mi ngi istale paket yi

note: Type: text Description
en: Please wait...
wo: Muñal tuut...

en: The new value for the %(binding)s binding for the action <b>%(action)s</b> in plugin <b>%(plugin)s</b> conflicts with the action <b>%(action_conflict)s</b> of the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin.
    Do you wish to disable <b>%(action_conflict)s</b> in the <b>%(plugin_conflict)s</b> plugin?
wo: Defaay %(action)s u <b>%(binding)s</b> ci biir <b>%(plugin)s</b>def na jöffë-jöffë ak <b>%(action_conflict)s</b> ci biir <b>%(plugin_conflict)s</b>.
    Ndax nga bögge fayal <b>%(action_conflict)s</b> ci biir <b>%(plugin_conflict)s</b> ?

en: Disable %(action_conflict)s
wo: fayal %(action_conflict)s ...

en: Don't set %(action)s
wo: Bul ñörĩàl %(action)s !

en: Set %(action)s anyway
wo: Ñörĩàlal %(action)s dê !

en: You are trying to use the feature <b>%(feature)s</b> which is provided by <b>%(plugin)s</b>.
    This plugin is currently disabled.
    Do you wish to enable <b>%(plugin)s</b> so the feature is available?
wo: Da nga jêem y ñöriñ  <b>%(feature)s</b> li  <b>%(plugin)s</b> indil na ko.
    Waaye loolu dafa fayal
    Ndax nga böggë  taxàl <b>%(plugin)s</b>  ngir ko ñöriñ ?

en: Enable %(plugin)s
wo: Ñöriñalal %(plugin)s !

en: Don't enable %(feature)s
wo: Bul ñöriñàl %(feature)s !

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> provides feature <b>%(feature)s</b> which is also provided by <b>%(plugin)s</b>
wo: Def na jöffë-jöffë nä <b>%(plugin_conflict)s</b> waye <b>%(plugin)s</b> itam indil neñu  <b>%(feature)s</b> lá.

en: Disable %(plugin_conflict)s
wo: Fayal %(plugin_conflict)s !

en: Don't enable %(plugin)s
wo: Bul taxal %(plugin)s !

en: Plugin <b>%(plugin_conflict)s</b> conflicts with <b>%(plugin)s</b>.
wo: <b>%(plugin_conflict)s</b> dafa döppu ak <b>%(plugin)s</b>.

en: <b>%(plugin)s</b> requires feature <b>%(feature)s</b> which is provided by the following plugins:
    %(plugin_list)s
wo: <b>%(plugin)s</b> soxla na <b>%(feature)s</b> li %(plugin_list)s mën nañu indilàl

en: Enable these plugins
wo: taxalal defaay yooyu !

en: <b>%(plugin)s</b> requires the plugin <b>%(require)s</b>.
wo: <b>%(plugin)s</b> soxla na <b>%(require)s</b>.

en: Enable %(require)s
wo: Taxalal %(require)s  !

en: <b>%(plugin)s</b> provides the feature <b>%(feature)s</b> which is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
wo: <b>%(plugin)s</b> indil na defaay <b>%(feature)s</b> li <b>%(plugin_list)s</b> soxla neñu ko.

en: Disable these plugins
wo: Fayal defukaay yoñu !

en: Don't disable %(plugin)s
wo: Bul fay %(plugin)s !

en: <b>%(plugin)s</b> is required by the plugins <b>%(plugin_list)s</b>.
wo: <b>%(plugin)s</b> dafa ñöriñu i <b>%(plugin_list)s</b>.

en: Accessibility
wo: çônêa

en: Window Management
wo: Gerênciador de Janélas

en: Effects
wo: luxus

en: Image Loading
wo: indil natal yi ...

en: Utility
wo: defekaay

en: Uncategorized
wo: ñak xät

en: Reset setting to the default value
wo: Ñögal ñög gu wees gi

en: Multi-list settings. You can double-click a row to edit the values.
wo: Fí, mön nga tann dara ci, ngir nga mbinde ko

en: Edit %s
wo: bindal %s !

en: "%s" is not a valid shortcut
wo: "%s" du doxe

en: Grab key combination
wo: taanal am mbootaay y butão !

en: "%s" is not a valid button
wo: Mënesul taan butão "%s"  !

en: Using Button1 without modifiers can prevent any left click and thus break your configuration. Do you really want to set "%s" button to Button1 ?
wo: Ñörĩ Butão-1 fi, loolu mënna indil jöffe-jöffe ndaxte tere ñörĩ ko naka yoon.Ndax nga bögge teg "%s" ngir  Butão-1 düggë-düggë ?

en: "%s" is not a valid edge mask
wo:  Hamul koĩ "%s" !

en: CompizConfig Settings Manager
wo: Tannay u  CompizConfig

en: Please press the new key combination
wo: jänal mbootaay y butão mu taanoo !

en: Open directory...
wo: hubbi ndaal y bindaay ...

en: Open file...
wo: Ubbi binday..

en: This is a settings manager for the CompizConfig configuration system.
wo: Li dafa programa bu ogosu na CompizConfig bi.

en: An error has occured
wo: Hamna ab njuumte !

en: Warning
wo: Möy tul !

en: Enable %s
wo: Taxalal %s !

en: Search %s Plugin Options
wo: Wuut na ngir defëkaay %s -am mënnéel yi ...

en: Use This Plugin
wo: Ñöriñal defëkaay bii !

en: Search Compiz Core Options
wo: Wuut na ngir Compiz Core  mënnéel yi ...

en: Error
wo: njuumte !

en: Search in...
wo: wuutë ci biir ... :

note: Options
en: Short description and name
wo: Tekke tey tudde:

en: Long description
wo: Tekke bu rey:

en: Settings value
wo: Ñeg ñu tegu:

en: Add a New Profile
wo: Tegal xät u lüggey bu bees ...

en: Remove This Profile
wo: Fayal xät u lüggey bii ...

en: Profile
wo: xät u lüggey

en: Import a CompizConfig Profile
wo: indil ab xät u lüggey ngir CompizConfig ...

en: Import as...
wo: indil naka ...

en: Import a CompizConfig Profile as a new profile
wo: indil ab xät u lüggey u CompizConfig ngir ñeriñ ko lêegi ...

en: Export your CompizConfig Profile
wo: indal sa xeet u  CompizConfig

en: Reset to defaults
wo: Teg ñög-yu-jaad yi ...

en: Reset your CompizConfig Profile to the global defaults
wo: Teg ñög-yu-jaad yi ñöppë ngir CompizConfig -am xät u lüggey ...

en: Backend
wo: Programa ci biir

en: Integration
wo: Integração

en: Enable integration into the desktop environment
wo: defare integração ci taabal

en: Profiles (*.profile)
wo: xät i lüggey yi (*.profile)

en: Save file..
wo: denc binday ...

en: Open file..
wo: hubbi binday ...

en: Enter a profile name
wo: bindal tudde u lüggey -am xät !

en: Please enter a name for the new profile:
wo: bindal ab tudde ngir xät bu bees bi, bü là nääxë

en: Backend not found.
wo: hamul programa ci biir bi ...  :(

note: Auto sort
en: Automatic plugin sorting
wo: sèddàl defëkaay yi ...

en: Disabled Plugins
wo: defëkaay yu fay nañu:

en: Enabled Plugins
wo: defëkaay yu tann nañu:

en: Add plugin
wo: yookàl ab defukaay ...

en: Plugin name:
wo: tudde u defëkaay:

en: Insert plugin name
wo: bindal tudde u defekaay !

en: Configure the backend, profile and other internal settings used by the Compiz Configuration System.
wo: ogos na programa tey löpp ngir ogosu Compiz, tey xät yu lüggey i ñit ...

en: About CCSM...
wo: Sobre CCSM

en: Profile & Backend
wo: Programa ci biir & xéet u lüggey

en: Filter your Plugin list
wo: tannal sa defëkaay yi !

en: Screen %i
wo: Telha %i

en: Category
wo: xät

en: Advanced Search
wo: wut wu gönnë baax ...

note: TOC_TocHeading
en: Contents
wo: Àlluwa këmb bi

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
wo: Fal njabootu araf bi   idem

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
wo: Laltu

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
wo: Melaxal

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
wo: Giir :

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
wo:  - Am na boroom. 
    Mënuloo jëfandikoo tur bile Wutall beneen tur

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
wo:  Delloo boppam na woon

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
wo: %  / Daytal bi war /

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
wo: %s.Sotteegul
    
    Su fekkeeni porogaraamëër nga,mën nga bind suulaale bi
    ci dencukaay %s,dellu ci rëdd %d
    te nga yonnee ñu soppali yi ci:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Jërëjëf ci xaar bi.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
wo: Ci mbirum %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
wo: Nangu nafar gi

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
wo: &Yokk

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
wo: Natt ba ci:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
wo: Leru gi

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
wo: Lépp

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
wo: Takku

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
wo: Jëfe

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
wo: Ci:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
wo: Seet boppam

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
wo: Àlluwa natt boppam

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
wo: Tem bi A&ar  boppam

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
wo: Kanam:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
wo: Duufal

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
wo: Pegg yi ak caax yi

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
wo: Suuf :

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
wo: Tëb

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
wo: Kër gi

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
wo: Kër yi

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
wo: Diggal

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
wo: wuutal

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
wo: &Ëmbu nataal

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
wo: Tëj

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
wo: Xàll

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
wo: Tëbub xàll

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
wo: Xàll yi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
wo: Mengale jukki yi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
wo: Duppi

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
wo: Sàkk ak soppali ay melin

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
wo: Tem bi teew :

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
wo: Far

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
wo: Far takku bi

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
wo: Far gudd buum mi

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
wo: Téereb tekki kaddu...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
wo: Mandargakaayu jubluwaay

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
wo: Jukki bi

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
wo: Jaar jaaru jukki bi

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
wo: Jukki yi

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
wo: Bul dog baat yi

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
wo: Jagal

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
wo: Jagal takku bi

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
wo: Jagal gudd buum bi

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
wo: Karmatu geenu jukki

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
wo: Xët bu séex

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
wo: Tool

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
wo: Tool yi

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
wo: Tool yi :

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
wo: Dencukaay

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
wo: Yaatal dencukaay :

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
wo: Wut

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
wo: Wut li ci topp

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
wo: Njabootu araf

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
wo: Suuf xët

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
wo: Dem ci / ba

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
wo: Am na tur

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
wo: Kow xët yi ak suufu xët

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
wo: Kow xët / Suuf xët

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
wo: Kow xët :

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
wo: Taxawaay bi :

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
wo: Ndimbal

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
wo: Nëbb mbind mi

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
wo: Melaxal baat yi seen mbind awul yoon

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
wo: Gudd buum

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
wo: Bul faale

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
wo: Bul faale dara

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
wo: Nataal

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
wo: Fat ay melin

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
wo: (Ci biir) joowkat web OK

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
wo: Donn etiket bi / Donn mandarga bi

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
wo: Roof

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
wo: Diggante :

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
wo: Wengal

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
wo: Dem ci takku bi

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
wo: Dem ci gudd buum

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
wo: Leeru maase

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
wo: Rëdd yu ànd

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: &LRM
wo: Mandargakaayu cammooñ jëm ndeyjoor

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
wo: Tëdd / Tëral xët

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
wo: Làmmiñ

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
wo: Cammooñ

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
wo: Mbindu cammooñ jëm ndeyjoor

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
wo: Cammooñ  :

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
wo: Xomb ndefarin wi

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
wo: &Piblipostaas

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
wo: Toolu piblipostaasl

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
wo: Bayyi jaar jaar bi ci mëtam

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
wo: Mandargal nafar yi boo dee tappe

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
wo: Sàmm jëmmalin wi

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
wo: Boole ay kër

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
wo: Yeneen Palanteer /Jukki

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
wo: Tur :

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
wo: Jukki bu bees

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
wo: Palanteer bu bees

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
wo: Jukki bu bees joge ci roytéef

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
wo: Xëtt wi topp

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
wo: Jaadu

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
wo: Lim :

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
wo: Giiru limukaay :

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
wo: Xët wu tóól

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
wo: Ubbi

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
wo: Ubbi ab déncukaay

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
wo: Gallu kow

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
wo: Yaatuwaayu xët

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
wo: Tëb xët

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
wo: Limukaayu xët

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
wo: Xise

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
wo: Taf

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
wo: Nataal

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
wo: Modilu mottali

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
wo: Taxawaay / Taxawal xët

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
wo: Mool

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
wo: xët

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
wo: Nandal jaar jaar bi

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
wo: Génn

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: &RLM
wo: Mandargakaayu ndeyjoor jëm càmmoñ

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
wo: Bamtu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
wo: Bañ nafar gi / Dàq

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
wo: Wuutal

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
wo: Delloo ci neen

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
wo: Delloo taxawaayu ñakk ndigal

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
wo: Nafar yi

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
wo: Ndeyjoor

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
wo: Mbindu ndeyjoor jëm càmmooñ

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
wo: Ndeyjoor :

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
wo: Sàppe yi

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
wo: Rëddukaay bu taxaw bi

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
wo: Aar

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
wo: Aar nataal bi ci

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
wo: Aar xëtu web bi

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
wo: Wut ci biir ndimbal

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
wo: Tànn, tipp

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
wo: Fal nafar gi

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
wo: Wone jaar jaar bi

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
wo: Wone bànqaasu bopp bi

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
wo: Wone takku yi

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
wo: Fegu :

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
wo: Mbindin

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
wo: Doore ci :

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
wo: Bànqaasu bopp bi

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
wo: Suufaan

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
wo: Far limu rëdd yi

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
wo: Tombi dawal :

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
wo: Tablo

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
wo: Tëbaan yi

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
wo: Tëbaan yi...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
wo: Banqaasu juumtuwaay yi

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
wo: Juumtuwaay  yi

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
wo: Kow :

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
wo: Giir yi

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
wo: Giir yi :

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
wo: Rëddaatu

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
wo: Neenal

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
wo: Kem&u yi:

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
wo: Wone bi

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
wo: Web

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
wo: Xët wi yépp

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
wo: Baat ñumm

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
wo: Moytu tenjikat ak njirim

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
wo: Yaatuwaay :

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
wo: Statistik

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
wo: Yambalaŋ

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
wo: (nafar yépp feeñ)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
wo: (amul ay xelal)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
wo: (neen)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
wo: Benn xàll

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
wo: Diggante rëdd: 1,5

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
wo: 1,5 Rëdd

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
wo: Diggante rëdd 1,5

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
wo: 12 tomb ci kanam

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
wo: 2 xàll

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
wo: 3 xàll

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
wo: << Li jiitu

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
wo: Jumte bu të am na. Abi word a ngiy tëj.#10; Jukki bi tam aar na nu ko ak ab yaatal « .saved ».

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
wo: Saa su ne deel xelal ay jubbanti

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
wo: AbiWord mënula ubbi %s. Dencukaay bi dafa melni lu tëbe./ lu tële.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
wo: AbiWord sottal na settantal pal mi.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
wo: AbiWord sottal na wuut mi ci jukki bi te dugal na %d coppite.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
wo: Abi word sottal na wut mi ci jukki bi.

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
wo: AbiWord dañu ko sos ngir muy dox ak sumbu dencukaay COMCTL32.DLL
    te mu gëna bees bi nekk ci sa biir tërëlin. (COMCTL32.DLL version 4.72 gën cee neew)
    Di ngeen fekk ak pexe ci jafe jafe bi ci biir FAQ ci dalub Web AbiSource
    
    	http://www.abisource.com
    
    Mën ngeen jëfandikoo tërëlin bi, wante mën nga /na/ baña am banqaasu jumtukaay yi. OK.

note: WINDOWS_NEED_UNICOWS
en: AbiWord needs the file %s.dll
    Please download and install it from http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm
wo: AbiWord soxla na dencukaay %s.dll
    Fat ko ci http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm boo paree nga samp ko

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
wo: Ci mbirum G&NOME Office

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
wo: Ci mbirum porose GNOME Office

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
wo: Nangul coppite yi ñu la xelal

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
wo: Yokkal aw xàll Ci tablo bi boo weesoo xàll wii

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
wo: Dolli benn sàppe ci tablo bi boo weesoo rëdd wii

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
wo: Dolli ay ñag ak caax ci pal mi

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
wo: Dolli benn xàll

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
wo: Dolli mbaa soppi fellit yi ak limu xise yi nu fal

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
wo: Yokk ci aw rëdd

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
wo: Yokkal baat bii ci sa teere tekki kàddu bopp

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
wo: Yokk ci royteéf bi

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
wo: Li topp :

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
wo: Leru :

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
wo: Leru

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
wo: Leru gi :

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
wo: Nangu yeneen melo yudul weex

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
wo: Tàmbalinu jëfekaay bi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
wo: Jëfe lalinu xise bi ñu duppee ci xët wi ñu fal

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
wo: Jëfe ci lim bi teew

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
wo: Jëfe ci :

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
wo: Limu araab

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
wo: Ndax wóor na ne da nga bëgg màbb jaar jaar bi yépp?
    Soo kontinee doo mënati jot ci sumbi jukki yu jëkk yi.    OK.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
wo: Gën gaa neéw

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
wo: Jëlaat lim gu jëkk gi

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
wo: Boroom :

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
wo: Aar-boppam

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
wo: Aar boppamu dencukaay bii ci

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
wo: Aar-boppam

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
wo: Wuutal boppam baat yi am njuumte

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
wo: Nattable-boppam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
wo: We-boppam tablo bi / Nattab boppamu tablo

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
wo: Nëwu-jubbantti boppam

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
wo: Xayma boppam xàll wi

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
wo: Yab- boppam modilu mottali yépp

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
wo: Settentalub boppam jukki

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
wo: Mottali- boppam

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
wo: Roofoo-boppam

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
wo: Jaarale ci :

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
wo: Melo laltu bi :

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
wo: Bànqaas

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
wo: Banqaasu tëbaan

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
wo: Aju ci :

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bo&ttomline
wo: Rëddu suuf

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
wo: Takku

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
wo: Takku

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
wo: Takku "%s" gisuñu ko ci jukki bi.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
wo: Melo ñag

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
wo: Ñag yi

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
wo: Ñag yi ak caax yi

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
wo: Suuf :

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
wo: Ñagu suuf [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
wo: Rëddu suuf

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
wo: Lim beek boyet

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
wo: Ràññekatu sumb.

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
wo: Tànneef yi

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
wo: Dajjale tërëlin bi

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
wo: Fellit

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
wo: Lim beek fellit

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
wo: Limu fellit

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
wo: Fellit ak nimero

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
wo: Melinu butoŋ

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
wo: Soppali jëmmalin wi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
wo: Duppi jëmu magg-buum gi

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
wo: Keredi yi ak cant yi

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
wo: Mënessula roof tëbu xët ci biir tablo

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
wo: Mënessula roof tëbu xët ci biir boyetu mbind

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
wo: Mënessula màbbal melin wii

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
wo: Mënessula soppi melin wu roofu

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
wo: Mënessula door sasub mool

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
wo: Digge

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
wo: Tëbbaan ci digg bi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
wo: Xise bu digge

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
wo: Xise bu digge

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
wo: Digge

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
wo: Wuutal ak:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
wo: Wuutal fépp

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
wo: Soppi melo laltu bi

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
wo: Soppi jëmmalin wi

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
wo: Soppi lim 
     gi teew

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
wo: Soppi melo melaxal gi

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
wo: Soppi melin wi

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
wo: Soppi melo mbind mi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
wo: Soppi (jikko) jëmu mbind mi / ...

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
wo: Soppi jëmu bi ëpp ci xise yi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
wo: Soppi jëmmalinu mbind mi ñu fal

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
wo: Soppi njabootu araaf gu mbind mi falu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
wo: Soppi lalinu xise bi falu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
wo: Soppi lammiñu mbind mi falu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
wo: Soppi limu xàll yi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
wo: Soppi tànnéefu móol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
wo: Soppi jikko boyetu mbind

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
wo: Wuutal /ci/ mbind mi ñu la xelal

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
wo: Soppi laltu caax bu jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
wo: Soppi melo xëtu jukki bi

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
wo: Araf yi

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
wo: Araf (ñakk diggante)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
wo: Séenub araf

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
wo: Araf (ñakk diggante)

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
wo: Araf yi (ak diggante)

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
wo: Mbindin / Yoonu mbind mi

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
wo: Settantal nëwu bi ci biir dugal bi

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
wo: Wut yeesal yi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
wo: Wut ci sumbi Abi word yu bees te am ci Internet

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
wo: Wut ci biir dugal bi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
wo: Wut mbindin bu baaxul ci jukki bi

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
wo: Tànn

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
wo: Tànn melo seetukaay

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
wo: Tànn melo seetukaay bu AbiWord

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
wo: Tànnal soppali bi nga bëgg xool

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
wo: Tànnal sa dakk ci wetu cammooñ.
    Ngir jëfandikoo butoŋu "Jot", dugalal lim bi baax ci tool bi. Mën nga jëfandikoo + ak -.  Maanaam, boo bindee "+2" te nga fal "Rëdd", butoŋu "Jot" dina dox 2 rëdd dale ko ci fi dawaan bi nekk.   OK

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
wo: Far

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
wo: Far lépp

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
wo: Far melo laltu bi

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
wo: Far melo laltu bi ñu fésal bi

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
wo: Tëj bépp palantéer te génn?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
wo: Tëj bépp palantéer te génn ci jëfekaay bi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
wo: Tëj jukki bi teew

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
wo: Xàll wi

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
wo: Melo :

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
wo: Xàll wi

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
wo: Diggante xàll yi [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
wo: Xàll wi [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
wo: Xàll yi

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
wo: Xàll yi ci càmmooñ

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
wo: Xàll yi ci ndeyjoor

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
wo: Sa xalaat ci nafar mi :

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
wo: Méngale jukki bi teew ak beneen jukki

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
wo: Besu dajale bi

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
wo: Waxtu dajale bi

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
wo: Luy wéy

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
wo: Kontinel nafar bi jiitu (lim %d)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
wo: Jàppalekat yi :

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
wo: Soppi mbind mi falu mu doon tablo

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
wo: Soppi tablo mu doon mbind

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
wo: Soppi mbind mu doon tablo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
wo: Soppi /joge/ ci tablo mu doon mbind

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
wo: Duppi mbir mi ñu roof

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
wo: Duppi nataal

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
wo: Duppi mbir mi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
wo: Duppi ci boyetu mbind

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
wo: Duppi jëmu magg buum mi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
wo: Duppi boyetu mbind mi ci dencandikaayu kayit bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
wo: Duppi boyetu mbind ci dencandikaayu kayit bi teg ci far ko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
wo: Duppi pal mi tegal ko ci déncandikaayu kayit bi

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
wo: Mëneesula ubbi jukki %s ngir bind

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
wo: Mëneesula ubbi jukki %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
wo: Mënessula bind ci jukki %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
wo: Kenn mënul bind ci jukki %s.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
wo: Waññ limu baat yi ci jukki bi

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
wo: Cangaay bi

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
wo: Cangaay :

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
wo: Sos telekopi

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
wo: Sos jukki bu dara nekkul

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
wo: Sos jukki bu bees

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
wo: Sos jukki bu bees te dale ko ci benn roytéef

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
wo: Sos jukki bu bees ci ndimbalu benn roytéef

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
wo: Sos jukki bu weyëŋ

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
wo: Sos dale ko ci pal mi

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
wo: Dog

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
wo: Njabootu araf bi teew

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
wo: Etiketu lim bi teew

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
wo: Giiru lim bi teew

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
wo: Pal mi dafa weyëŋ

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
wo: Reglaas yi teew

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
wo: Waxtu wi

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
wo: Xuyy kamaju dawaan bi

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
wo: Sa téere tekki kaddu :

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
wo: Bes ak waxtu yu ñu solal  /yoo taamul sa bopp/

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
wo: Solal /taamu bi/

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
wo: Dog mbir mi ñu roof

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
wo: Dogg /Dog/ nataal bi

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
wo: Dog mbir mi

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
wo: Dog mbind mi ci boyet bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
wo: Dog pal mi te teg /def/ ko ci dencandikaayu kayit bi OK...

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
wo: Jëmu

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
wo: Lim ak ay tomb /bu tombu/

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
wo: Bes ak waxtu

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
wo: Bes ak waxtu

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
wo: Nimero bes ci at mi

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
wo: Ñakk ndigal

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
wo: Fukkéel gi

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
wo: Tëbaan fukkeel

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
wo: Waññi beddeeku (mi) bi /

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
wo: Bés bii

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
wo: Dayo xët  ci ñakk ndigal :

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
wo: Dayo ñakk ndigal :

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
wo: Jëmu mbindu ndeyjoor jëm cammooñ ci ñakk ndigal

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
wo: Biral ndeyi jikko yi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
wo: Biral mba jëfe am melin ci pal mi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
wo: Far kër yi

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
wo: Far xàll yi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
wo: Far xàll yi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
wo: Far lëf li ro

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
wo: Far nataal bi

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
wo: Far lëf li

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
wo: Far sappe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
wo: Far sappe

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
wo: Far tablo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
wo: Far tablo bi

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
wo: Far mbind mi ci boyet bi

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
wo: Far takku bi

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
wo: Far benn xàll

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
wo: Far gudd buum

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
wo: Far benn sappe

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
wo: Far pal mi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
wo: Far xàll bii ci tablo bi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
wo: Far sappe bii ci tablo bi

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
wo: Tegtal :

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
wo: Lim ak losans

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
wo: Téereb tekki kaddu yi

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
wo: Suuf xët bu wuute ci ay xët yu janoo

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
wo: Suuf xët bu wuute ci xët bu jëkk bi

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
wo: Suuf xët bu wuute ci xët bi mujj

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
wo: Kow xët yu wuute ci ay xët yu janoo

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
wo: Kow xët bu wuute ci xët bi jiitu

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
wo: Kow xët bu wuute ci xët bi mujj

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
wo: Tëye bepp santaane (buy) daytal ginnaaw melin yi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
wo: Wone njukkalub jappalekat yi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
wo: Wone tënkub ndimbal li

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
wo: Wone araf yii ñu mënula mool

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
wo: Wone xibaaru tërëlin bi, limu sumb ak kopirayit bi /mboroomeel mi?/

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
wo: Melinu wone :

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
wo: Ndax bëgg nga weccee baat yi ñu faalewul ci jukki yépp?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
wo: Ndax bëgg nga wuutal baat yi ñu faalewul ci jukki bii?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
wo: Jukki

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
wo: Jikko yi

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
wo: Jukki yi

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
wo: Bañ tàmbaliwaat

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
wo: Séex

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
wo: Diggante rëdd bu tóllantiku

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
wo: Diggante rëdd bu tóllantiku

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
wo: Jagal takku bi

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
wo: Jagal tëkkaale bi

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
wo: Suuf xët bi

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
wo: Kow xët

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
wo: Jagal takku bi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
wo: Jagal gudd buum

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
wo: Jagal mbindu kow xët ak suuf xët

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
wo: Jagal suuf xët

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
wo: Jagal kow xët

note: TB_Embedded
en: Embedded
wo: Lu roofu

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
wo: Nangu jumtukaayu jekk jekkal yi

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
wo: Nangu lemmi guy wéy

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
wo: Wuutal bànkeeli jottali baat yi

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
wo: Takku karmat ci mujjanteelu jukki bi

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
wo: Karmatu geenu jukki

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
wo: Tëkkaale

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
wo: Njumte ci nattub dayo bi!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
wo: Njumte ci dawalub script "%s".

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
wo: Njumte ci yebub jukki %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
wo: Mëneesula bind ci jukki %s.

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
wo: Mëneesula bind ci jukki %s

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
wo: Script

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
wo: Tigi

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
wo: Misaal :

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
wo: Dawal script bi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
wo: Dawal script bi

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
wo: Settantal yi am

note: TB_Extra
en: Extra
wo: Buuñaa

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
wo: Banqaasu jumtukaay yi ñu yokk

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
wo: Dencukaay

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
wo: Daytal

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
wo: Palanteer yambalaŋ

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
wo: Wut :

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
wo: Turu tool bi :

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
wo: Dencukaay %s bokkul ci yi ñu dekku leegi

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
wo: Dencukaay %s bokkul ci giir gi mu wax ne ci la bokk

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
wo: Dencukaay %s kenn xamul giiram

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
wo: Dencukaay %s ken gisu ko

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
wo: Melinu feesal :

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
wo: Wut nafar gi topp

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
wo: Wut nafar gi jiitu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
wo: Wut beneen nafar bu feeñ ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
wo: Wut nafar bi jiitu te feeñ ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
wo: Wut mbind mi ñu joxañ

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
wo: Beedeeku rëdd bi jëkk [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
wo: Rëdd bi jëkk

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
wo: Yaatuwaayu xàll bu jaddaaral:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
wo: Wàññi ci suufu tollu tollu 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
wo: Wàññi ci suufu tollu tollu 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
wo: Wàññi ci suufu tollu tollu 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
wo: Wàññi ci suufu tollu tollu 4

note: DLG_Para_PreviewFollowParagraph
en: Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph
wo: Xise wi ci topp Xise wi ci topp Xise wi ci topp Xise wi ci topp Xise wi ci topp Xise wi ci topp Xise wi ci topp   OK

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
wo: Palum  njabootu araf

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
wo: Dayo araf

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
wo: Palum njabootu araf

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
wo: Melo araf

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
wo: Njabootu araf...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
wo: Njabootu araf :

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
wo: Karmati suuf

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
wo: Suuf xët

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
wo: Jikkoy suuf xët

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
wo: Suuf xët [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
wo: Takku karmati suuf

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
wo: Xammeeku karmati suuf

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
wo: Forse jëmu mbind mi cammooñ jëm ndeyjoor

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
wo: Forse jëmu mbind mi ndeyjoor jëm cammooñ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
wo: Forse jëmu mbind mi cammooñ jëm ndeyjoor

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
wo: Forse jëmu mbind mi ndeyjoor jëm cammooñ

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
wo: Jëmale mbind mi cammooñ jëm ndeyjoor

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
wo: Jëmale mbind mi ndeyjoor jëm cammooñ

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
wo: Daytal

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
wo: Jekk jekkal mbir mi ñu roof

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
wo: Karmati suuf xët ak geewu jukki

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
wo: Kow xët ak suuf xët

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
wo: Pentiir jekk jekkal yi

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
wo: Jekk jekkal tablo bi

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
wo: Jekk jekkal àlluwa këmb bi

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
wo: Jekk jekkal boyetu mbind bi

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
wo: Banqaasu jumtukaayu daytal

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
wo: Soppi jekk jekkalu nataal bi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
wo: Jekk jekkal jukki bi ak ay melin

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_FILE
en: From File
wo: Dale ca jukki

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
wo: Dale ko LaTeX

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
wo: Seetukaay yambalaŋ

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
wo: Dem ci

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
wo: Dàkk :

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
wo: Am na etiket

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
wo: Mbindu bopp :

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
wo: Lim ak xammeekaayu loxo / ...

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
wo: Weradi

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
wo: Kow xët

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
wo: Jikkoy kow xët

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
wo: Kow xët [%s]

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
wo: Melini  bopp

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
wo: Melinu bopp :

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
wo: Lim ak xol

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
wo: Limu yawut

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
wo: Ndimbal

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
wo: Tënku ndimbal

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
wo: Alluwa baatu ndimbal bi

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
wo: Nëbb njumte yi ci mbind mi

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
wo: Nëbb mbind mi ci suufu tollu tolli lim

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
wo: Bul faale

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
wo: Beddeeku :

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
wo: Njunj yi

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
wo: Bul faale baat yi

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
wo: Bul faale baat bi saa soo daje ak moom ci jukki bi

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
wo: Baat yi ñu faalewul :

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
wo: Nataalu laltu

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
wo: Lim ak fet

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
wo: Fat biralinu melini jukki

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
wo: Yi ñuy jariñoo

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
wo: Baatu jàll bu baaxul

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
wo: Yokk beddeeku bi

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
wo: Beddeeku ak diggante

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
wo: Araf bi jëkk mu mage

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
wo: Roof ay xàll

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
wo: Roof ay rëdd

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
wo: Roof tablo

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
wo: Roof takku

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
wo: Roof /ab/ tëb

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
wo: Roof ay kër

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
wo: Roof këmbu dencandikaayu kayit bi ci berabu roof bi

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
wo: Roof bes ak waxtu

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
wo: Roof benn tëkkaale

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
wo: Roof benn tëkkaale dole ko benn feeñ feeñu LaTex

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
wo: Roof tool

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
wo: Roof gudd buum

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
wo: Roof benn toolu piblipostaas

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
wo: Roof MathML dale /jële/ ko ci benn dencukaay

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
wo: Roof ab tablo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
wo: Roof mandargakaayu jëmu Unicode ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
wo: Roof benn suuf xët

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
wo: Roof benn kow xët

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
wo: Roof alluwa mboot bu tukkee ca bopp ya

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
wo: Roof benn boyetu mbind

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
wo: Roof benn takku ci biir (benn) jukki

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
wo: Roof tool bu ñu xayma

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
wo: Roof ay xàll ci cammooñ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
wo: Roof ay xàll ci ndeyjoor

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
wo: Roof benn karmatu suuf xët

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
wo: Roof benn gudd buum ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
wo: Roof benn toolu piblipostaas

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
wo: Roof tablo bu bees ci sa jukki

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
wo: Roof tëbu xët bu xàll walla bu xaaj   ...

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
wo: Roof ay rëdd /sàppe/ ci kow

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
wo: Roof ay rëdd ci suuf

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
wo: Roof benn sembol walla beneen araf bu siiwul

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
wo: Roof benn takku

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
wo: Roof boppam nimero xët

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
wo: Roof benn karmat ci geenu  jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
wo: Roof benn nataal bu tukkee ci beneen dencukaay

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
wo: Roof benn nataal ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
wo: Roof benn takku

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
wo: Roof ëmbu nataal

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
wo: Roof guud buum

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
wo: Roof mandargakaayu jëmu cammooñ jëm ndeyjoor

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
wo: Roof mandargakaayu jëmu ndeyjoor jëm cammooñ

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
wo: Roof tablo mbind mi falu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
wo: Roof benn sembol

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
wo: Roof benn tablo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
wo: Roof mboolem benn rëdd tablo   mboloom benn xàllu (tegleb) tablo ...

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
wo: Roof mboolem benn xàll tablo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
wo: Roof këmbu beneen dencukaay

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
wo: Roof bes ak waxtu / bes ak/mbaa waxtu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
wo: Roof këmbu dencandikaayu kayit bi, bu andul ak daytalam

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
wo: Araf yi ñu mëneesula móol

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
wo: Dem ci takku bi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
wo: Jot ci gudd buum

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
wo: Leru maase

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
wo: Leru maase

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
wo: Xise bu leru maase

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
wo: Leru mase xise (ci ndeyjoor ak ci cammooñ)

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
wo: Xise yi takku

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
wo: Testu Kevin

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
wo: Caabiy baat (yi)

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
wo: Caabi baat yi :

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
wo: Tëkkale LaTeX

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
wo: Leru Bedd. :

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
wo: Birëlinu etiket yi

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
wo: Lammiñ

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
wo: Birëliinu lammiñ

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
wo: Lammiñ yi :

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
wo: Tëddin

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
wo: Cammooñ

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
wo: Beddeeku cammoñ [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
wo: Beddeeku cammoñ [%s] Beddeeku rëdd bi jëkk [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
wo: Peggu cammooñ [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
wo: Tëbaan ci càmooñ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
wo: Leru cammooñ

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
wo: Leru xise bi ci cammooñ

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
wo: Tollu tollu 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
wo: Tollu tollu 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
wo: Tollu tollu 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
wo: Tollu tollu 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
wo: Xajjale :

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
wo: Tollu tollu :

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
wo: Diggante rëdd :

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
wo: Rëdd yi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
wo: Rëdd ci kow pal mi (wangarñi)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
wo: Rëdd ak tëbu xët

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
wo: Rëdd ci kow pal mi (wangarñi)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
wo: Rëddu ci diggante

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
wo: Rëdd yi :

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
wo: Boppu lim gi

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
wo: Jikkoy lim gi

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
wo: Melinu lim gi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
wo: Xomb ni banqaasu jumtukaay yi tëdde leegi

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
wo: Lim ak ndawe

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
wo: Lim ak ndawe Romain

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
wo: Piblipostaas

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
wo: Duufal pal mi (wangarñi)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
wo: Wengal pal mi (wangarñi)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
wo: Pal mi suufaan (wangarñi)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
wo: Pal mi tiimaan (wangarñi)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
wo: Saytu takku yi ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
wo: Saytu modilu mottali yi

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
wo: Pegg

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
wo: Mandargaal soppali yi boo dee tappe

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
wo: Mandargaal nafar yi boo dee tappe

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
wo: Testu Martin

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
wo: Boole ci kow

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
wo: Boole ci suuf

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
wo: Boole kër yi

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
wo: Boole ci cammooñ

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
wo: Boole ci ndeyjoor

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
wo: Boole ci kow

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
wo: Boole beneen jukki ci biir jukki bi teew te di jëfandikoo mandarga(y) nafar yi

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
wo: Boole ci suuf

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
wo: Boole kër yi

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
wo: Boole ci cammooñ

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
wo: Boole ci ndeyjoor

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
wo: Boole ak kër gi ci kaw

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
wo: Boole ak kër gi ci suuf

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
wo: Boole ak kër gi ci cammooñ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
wo: Boole ak kër gi ci ndeyjoor

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
wo: Waxtu militeer

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
wo: Yeneen

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
wo: Yeneen melin

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
wo: Soppali...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
wo: Weer Fan, At

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
wo: Randal berabu roof gi ci berab bi ñu joxoñ

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
wo: W. Fan, At

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
wo: Ful

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
wo: Takku bu bees

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
wo: Etiketu lim bu bees

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
wo: Lim bu bees 
    Melokaanu

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
wo: Door beneen dayo

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
wo: Melin bu bees

note: DLG_Styles_New
en: New...
wo: Bees...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
wo: Li topp >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
wo: Amul dencukaay

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
wo: Lemmi tollu tollu yi

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
wo: Amul benn melin bu falu 
       kenn ...

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
wo: Amul benn Script

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
wo: Amul diggante ci kanam

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
wo: Séen bu jaadu

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
wo: Amul ci téere tekki baat bi :

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
wo: Melinu karmatu suuf xët

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
wo: Limu xët yi

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
wo: Limu xàll yi

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
wo: Limu xàll yi :

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
wo: Limu rëdd yi :

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
wo: Bu limun

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
wo: Lim bu ànd ak nimero

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
wo: Lim gi

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
wo: Sifar yi

note: DLG_Column_One
en: One
wo: Benn

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
wo: Fat

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
wo: Ubbi benn roytéef

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
wo: 	Fat benn jukki

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
wo: Ubbi jukki bu ñu yagul jëfandikoo

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
wo: Ubbi benn jukki

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
wo: Ubbi palanteer bu bees ci jukki biy dox

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
wo: Ubbi jukki bii

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
wo: Dàmb bi doyul mënul ubbi %s

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
wo: Gàllu kow

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
wo: Gàllu kow (wangarñi)

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
wo: Jikko yi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
wo: Randal nafar yi

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
wo: Taf bu amul daytal

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
wo: Xët

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
wo: Tëbu xët ci kanam

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
wo: Laltu

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
wo: Melo xët wi

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
wo: Nataalu xët wi

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
wo: Nimero/y/ xët wi

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
wo: Nimero xët wi

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
wo: Jikkoy nimero xët wi

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
wo: Nimero/y/ xët wi

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
wo: Lalinu xët

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
wo: Lalinu xët

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
wo: Xët : %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
wo: Xët yi

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
wo: Limu xët

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
wo: Dayo :

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
wo: Xise

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
wo: Xise yi

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
wo: Jëmu xise yi

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
wo: Seenug xise

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
wo: Faww baatu jàll, lii jukki bu ñu caabi la

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
wo: Nataal

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
wo: Teg ko ci jeexitalu jukki bi

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
wo: Teg ko ci jeexitalu seksiyoŋ bi

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
wo: Taxawaay

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
wo: Taxawaay bi ak xàll wi

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
wo: Taxawaay bi ak xët wi

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
wo: Taxawaay bi ak xise bi

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
wo: Taxawaay  :

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
wo: Tànneef yi

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
wo: Tànneefu Tem

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
wo: Séen

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
wo: Seen jukki bi niki xëtu web

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
wo: Seen jukki bi laata mool

note: DLG_Para_PreviewPrevParagraph
en: Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph
wo: Xise bi jiitu Xise bi jiitu Xise bi jiitu Xise bi jiitu Xise bi jiitu Xise bi jiitu Xise bi jiitu

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
wo: Móol bu amul jadd

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
wo: Taxawaay ngir mool

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
wo: Séen laata mool

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
wo: seen laata mool

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
wo: Mool lépp wala lenn ci jukki bi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
wo: Mool jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
wo: Mool te di jëfandikoo dawalkat PostScript bu biiru

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
wo: Moolum xët %d ci %d

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
wo: Jagalkat

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
wo: Wuutal

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
wo: Jukki ndeyjoor jëm cammooñ

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
wo: Xise ndeyjoor jëm cammooñ

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
wo: Xaaju ndeyjoor jëm cammooñ

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
wo: Wuutal ak :

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
wo: Wut ci ginnaaw

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
wo: Sumb bi jiitu

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
wo: Dencukaay yu yagul

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
wo: Tollanti tappe bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
wo: Defaat li ñu neenaloon

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
wo: Regle yambalaŋ gi

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
wo: Tenxoo :

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
wo: Dindi suuf xët

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
wo: Dindi kow xët

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
wo: Mabb sàppe wi niki bopp

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
wo: Mabb sàppe wi ne boppu xët

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
wo: Mabbal bépp xibaar ci nafaru jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
wo: Mabb jaar jaar yépp ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
wo: Dindi suuf xët bi ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
wo: Dindi kow xët bi ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
wo: Dog nataal bi teg ko ci dencandikaay bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
wo: Far nataal bi ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
wo: Far mbind mi ci boyet bi te roof ko ci dencandikaay bi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
wo: Dindi soppali yi ñu junj

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
wo: Tóllanti rëdd wi niki kow xët

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
wo: Tóllanti rëdd wi niki bopp ci bépp xët wu bees

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
wo: Wuutal lépp

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
wo: Wuutal mbind mii ak meneen

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
wo: Yëgle benn bog

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
wo: Yëgle benn bog te dimbali AbiWord mu gëna baax

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
wo: Daloowaat taxawaayu bànqaasi jumtuwaay yi ci dayo ñàkk ndigalam

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
wo: Nattaat nataal bi

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
wo: Tàmbaliwaat waññ bi ci :

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
wo: Tàmbaliwaat ci xët wu ne

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
wo: Tàmbaliwaat ci xaaj bu ne

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
wo: Tàmbaliwaat waññ gi ci xaaj bu bees

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
wo: Tàmbaliwaat waññ bi ci

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
wo: Tëye bépp soppali ci jukki bi

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
wo: Dellu ci sumbu dencukaay bi ñu aarul?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
wo: Dellu ci sumbu dencukaay bi jiitu

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
wo: Ubbi '%s' ci aar bi mujj ba?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
wo: Nafar

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
wo: Ndeyjoor

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
wo: Beddeeku ndeyjoor [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
wo: Ñagu ndeyjoor [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
wo: Tëbaan ci ndeyjoor

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
wo: Leru ndeyjoor

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
wo: Leru xise bi ci ndeyjoor

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
wo: Ubale ndeyjoor jëm cam&ooñ

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
wo: Sañ sañ yi

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
wo: Sañ sañ yi :

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
wo: Sàppe

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
wo: Rëdd yi ci kow

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
wo: Rëdd yi ci suuf

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
wo: S&cript   ???

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
wo: Wone nafar yi

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
wo: Sedale kër yi

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
wo: Aar

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
wo: Jàllale

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
wo: Aar ci

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
wo: Aar roytéef bi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
wo: Aar benn duppi nataal bi ci dencandikaayu kayit bi

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
wo: Ndax bëgg nga aar soppali yi ñu indi ci %s

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
wo: Aar mbir mi ñu roof

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
wo: Aar jukki biy dox

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
wo: Aar jukki ne roytéef

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
wo: Aar jukki biy dox ci beneen tur

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
wo: Aar jukki bi te doo soppi tur wi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
wo: Aar nataal bi ñu fal ci benn dencukaay

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
wo: Aar ci dencukaay

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
wo: Wut ndimbal ci mbiru...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
wo: Saa yi ci diggante yeesal yi

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
wo: Saa yi dale ko ci epoch

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
wo: Tëbu xaaj

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
wo: Seet jaar jaaru jukki bii

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
wo: Fal lépp

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
wo: Fal benn kër

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
wo: Fal benn xàll

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
wo: Fal nafar gi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
wo: Fal benn sàppe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
wo: Fal tablo bi

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
wo: Fal boyetu mbind

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
wo: Roof benn nataal

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
wo: Fal boyetu mbind

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
wo: Fal jukki bi lépp

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
wo: Pal mi

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
wo: Jëmmalinu baat wi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
wo: Teqale mbiri tablo ak ay xos

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
wo: Teqale mbiri tablo ak ay xos ak ay tëbaan

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
wo: Teqale mbiri tablo ak ay tëbaan

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
wo: Teqale ak ay xos

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
wo: Teqale ak ay xos ak ay tëbaan

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
wo: Teqale ak ay tëbaan

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
wo: Biral

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
wo: Lammiñ

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
wo: Tapp nattin yi ñakk ndigal

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
wo: Jëfandikoo benn nataal

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
wo: Tapp taxawaayu nataal bi

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
wo: Biral colu mbind mi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
wo: Jëfe aw nataal ci laltu xët wi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
wo: Biral jëmu jukki bi dale ndeyjoor wuuti càmooñ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
wo: Tann jëmu xise bi ndeyjoor jëm cammooñ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
wo: Biral jëmu xaaj bi dale ndeyjoor wuuti càmooñ

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
wo: Soppi rootaan yi nëbbu

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
wo: Biral tëbaan bu bees

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
wo: Bañ jëfandikoo nataal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
wo: Tabb xeetu tannéef yi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
wo: Biral tëbaan yi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
wo: Soppi melokan ak melinu àlluwa këmb bi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
wo: Biral giiri karmatu suuf ak bu geewu jukki

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
wo: Biral giiri kow bopp ak suuf xët

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
wo: Biral rëdd wi ne bopp

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
wo: Biral rëdd wi ne bopp ci xët wu ne

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
wo: Tapp taxawaayu nataal bii

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
wo: Tabb tanéefi settantalu mbindin

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
wo: Biral jikoy jukki bi niki dayo xët wi ak ñag yi

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
wo: Gattal

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
wo: Wone

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
wo: Wone rëddukaay bi

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
wo: Wone /Nëbb

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
wo: Wone jukki bi ak nafar yi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
wo: Wone jukki bi bu nafar yi paree

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
wo: Wone jukki bi bu nafar yi jiitu paree

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
wo: Wone limu palanteer yéep

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
wo: Wone walla nëbb nëddukaay yi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
wo: Wone walla nëbb bànqaasu nekkin wi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
wo: Wone walla nëbb bànqaasu jumtukaay yi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
wo: Wone nafar yi am ci jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
wo: Wone melokaanu jukki bi ak nafar yi jiitu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
wo: Wone melokaanu jukki bi ak nafar yi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
wo: Wone melokaanu jukki bi lu jiitu nafar yi

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
wo: Wone / Nëbb

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
wo: Wone / Nëbb

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
wo: Wone / Nëbb ...

note: TB_Simple
en: Simple
wo: Yomb

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
wo: Bànqaasu bu yomb

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
wo: Benn

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
wo: Benn diggante

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
wo: Benn diggante

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
wo: Wuutal bànkeeli jottali baat yi

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
wo: Tànn tablo bi

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
wo: Tànn yéeg xàll yi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
wo: Tànn yéeg xàll yi dale ko ci rëdd bi ñu fal

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
wo: Tànn wacc xàll yi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
wo: Tànn buy wacc bu xall yi dale ko ci rëdd bi ñu fal

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
wo: Tànn buy wacc bu rëdd yi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
wo: Tànn buy yéeg bu xall yi dale ko ci rëdd bi ñu fal

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
wo: Tànn buy wacc bu xall yi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
wo: Tànn buy wacc bu xall yi dale ko ci rëdd bi ñu fal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
wo: Tànn tablo bi

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
wo: Cosaan :

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
wo: Diggante bi jiitu : 12 pt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
wo: Diggante bi jiitu : tus

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
wo: Diggante

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
wo: Seetantal ndax mbind mi jaar na yoon

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
wo: Mbindin

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
wo: Settantal (ndax) mbindinu jukki bi

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
wo: Mbindin

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
wo: Tànneef yi

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
wo: Xar tablo bi

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
wo: Séddale kër yi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
wo: Xar tablo bi

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
wo: Xar kër yi

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
wo: Séddale ci digg bi

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
wo: Séddale pacc mi ci suuf

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
wo: Séddale paccu cammooñ bi

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
wo: Séddale paccu ndeyjoor bi

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
wo: Séddale pacc bi ci kow

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
wo: Xajjale bépp àpp ginnaaw diggante yi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
wo: Xajjale bépp àpp boole ci diggante yi

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
wo: Xajjale bépp àpp boole ci diggante yi   ...

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
wo: Xar ci tollu tollu diggante

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
wo: Xar kër gi

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
wo: Lim ak karre

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
wo: Melin yi

note: TB_Standard
en: Standard
wo: Aada

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
wo: Bànqaasu jumtukaay bu aada

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
wo: Lim ak biddeew

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
wo: Door ak lim bu bees

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
wo: Door ak lim bu bees

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
wo: Door toftalu lim

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
wo: Door nafar bu bees

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
wo: Door nafar bu bees

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
wo: Door nafar bu wuute ak biy dox

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
wo: Tatistik :

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
wo: Taxawal lim bii

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
wo: Gàllu

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
wo: Gàllu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
wo: Gàll pal mi (wangarñi)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
wo: Melinkat

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
wo: Melin

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
wo: Turu melin wi -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
wo: Turu melin wi :

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
wo: Turu melin wi ken mënu koo bayyi ci weex

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
wo: Melin :

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
wo: Melin yi

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
wo: Melinkat

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
wo: Suufaan

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
wo: Xelal yi :

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
wo: Junj dale ko ci teere tekki baat bi jëkk doŋŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
wo: Kemb xàll

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
wo: Kemb rëdd

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
wo: Kemb rëddu tablo

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
wo: Kembu xàllu tablo

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
wo: Tënk wi

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
wo: Tiimaan

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
wo: Tiimaan

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
wo: Araf yi fegu

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
wo: Araf yi fegu

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
wo: Tablo

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
wo: Tëbaan [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
wo: Taxawaay :

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
wo: Tëbaan bu ñu wara far :

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
wo: Tablo

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
wo: Dayo tablo bi

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
wo: Bànqaasu jumtukaay bu tablo

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
wo: Àlluwa këmb biBànqaasu jumtukaay bu tablo

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
wo: Limu etiket yu àlluwa këmb yi

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
wo: Xëtu àlluwa këmb bi

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
wo: Tëbaan yi

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
wo: Tëbaan yi ak waññu xët yi

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
wo: Mbind

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
wo: Mbind ci ginnaaw :

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
wo: Mbind ci kanam :

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
wo: Leru lim :

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
wo: Boyetu mbind

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
wo: Waññeeku mbind

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
wo: Colaayu mbind

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
wo: Mbind ak njunj yi

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
wo: Ñag yi falu dañu yaatu lool, mënuñu nekk ci biir xët wi.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
wo: Lammiñ bu bees bu jàllukaayu jëfandikookat bi
    dina taxaw boo tambaliwaate tërëlin bi.

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
wo: Settantalu mbindin mi jéex na.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
wo: Mbind mi gudd buum bi dakk dafa wara nekk ci benn xise rekk.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
wo: Bés ci ayu-bés

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
wo: Dëllaay

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
wo: Soppali yi dina ñu taxaw boo tambaliwaatee Abiword walla boo defaree jukki bu bees.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
wo: Jukki bi am na ay nafar yu laqu #10; Bu la neexee xoolal teere AbiWord #10; pur ay xibaar ci nafar yi.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
wo: Melin bii amul
    koon ken mëneesuko soppi

note: DLG_Column_Three
en: Three
wo: Ñatt

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
wo: Lim ak tik

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
wo: Dunxàllu waxtu

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
wo: Jëmmelinu bopp

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
wo: Bopp :

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
wo: Bànqaasu jumtukaay

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
wo: Ñagu kow [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
wo: Rëdd ci kow

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
wo: Lim ak ñatti koñ

note: DLG_Column_Two
en: Two
wo: Ñaar

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
wo: MAGE

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
wo: Rëddaatu pal mi (wangarñi)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
wo: Neenal jëf ji mujj

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
wo: Far takku bi

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
wo: Lim ak mage

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
wo: Lim ak mage Romain

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
wo: Toftalu ndeyjoor jëm càmooñ

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
wo: Jëfandikoo tabaxinu glyphe bu yawut

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
wo: Jàllukaayu jëfandikookat

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
wo: Lammiñu jàllukaay bi

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
wo: Melin yi jëfandikookat bi biral

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
wo: Tëbaan yi jëfandikookat bi biral

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
wo: Melin yi jëfandikookat bi biral

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
wo: Wone jaar jaaru jukki bi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
wo: Wone jukki bi mu ni yambalaŋ

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
wo: Jàll ci palanteer bi ëmb jukki bi

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
wo: Xool pexe yi

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
wo: Séen...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
wo: Feeñ

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
wo: Artu : takku "%s" amul.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
wo: Taxawaay ci melokaanu web

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
wo: Mbind bu ñu wara jekk jekkal

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
wo: Ak yaatal :

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
wo: Tatistik

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
wo: Caytug mbind

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
wo: Ay baat (yu àndul ak karmati suuf walla yu geen)

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
wo: Bul faale baatu mage yi

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
wo: Bul faale lim yi

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
wo: Baat :

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
wo: Mëneesula bind ci dencukaay %s.

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
wo: Soppi nga jubluwaayu jëmu ñàkk ndigal.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
wo: Soppi nga jubluwaayu mbind mi.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
wo: War nga fal pacc ci jukki bi laata nga roof gudd buum.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
wo: War nga tànn benn baraay ci diggante 1 ba 120 aar boppam léegléeg.

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
wo: Soo tëjee te aaru loo ko, soppali yi di nañu sanku.

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
wo: &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
wo: &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
wo: &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
wo: &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
wo: Yambalaŋ ba ci 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
wo: Yambalaŋ ba ci 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
wo: Yambalaŋ ba ci 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
wo: Yambalaŋ ba ci 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
wo: Yambalaŋ ci yaatuwaayu xët wi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
wo: Yambalaŋ ci xët yépp

note: DLG_Options_Label_CustomDict
en: custom.dic
wo: custom.dic   O

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
wo: bb/ww/aa

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
wo: ndawe

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
wo: simili yi

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
wo: ww/bb/aa

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
wo: WAŊŊARÑI JËMMALIN WI

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
wo:  ci

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
wo: Yaatuwaayu xët wi

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
wo: Lammiñ

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
wo: Xët wi yépp

note: LANG_0
en: (no proofing)
wo: (amul settantal)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
wo: (féem bu ñu dindi)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
wo: Wayndare yoonu fàll amul.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
wo: Saytukatu modili AbiWord

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
wo: AbiWord mënul gis dencukaayu téere tekki baat %s.dll
    Bu la neexe, yabal te samp Aspell
    ci dalub web http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
wo: AbiWord mënula yeesal bu mat sumb %d bu jukki bi ndax xibaari sumb bi dafa des.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
wo: AbiWord mënula yeesal sumb %d bu jukki bi ndax xibaari sumb bi daf cee ñakk.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
wo: AbiWord : Seen laata mool

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
wo: Ci mbiru %s

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
wo: Modil yiy dox :

note: LANG_SQ_AL
en: Albanian
wo: Albanais

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
wo: Dencukaayu nataal yépp

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
wo: Jukki yépp

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
wo: Dencukaayu nataal yépp

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
wo: Nangu yeneen xammeekaay ci déndu AWML

note: LANG_AR
en: Arabic
wo: Limu araab

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
wo: Arabe (Egypte)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
wo: Arabe (Arabie Saoudite)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
wo: Arabe, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
wo: Arabe, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
wo: Arabe, Page de codes Windows 1256

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
wo: Arménien

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
wo: Arménien, ARMSCII-8

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
wo: Assamais

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
wo: Roof boppam mandarga jublu yi

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
wo: Nafar boppam.

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
wo: Nemmeeku ñakk ndigal

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
wo: Nafar boppam

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
wo: Baltique, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
wo: Baltique, Page de codes Windows 1257

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
wo: Biélorusse

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
wo: Ñuul ak weex

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
wo: Mbind mu beddeeku

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
wo: Duufal bu weŋ

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
wo: Tabaxinu jukki bi

note: LANG_BG_BG
en: Bulgarian
wo: Bulgare

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
wo: Européen central, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
wo: Européen central, Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
wo: Européen central, Page de codes Windows 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
wo: Soppi lammiñ te soppiwaale arafukaay bi

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
wo: Boppu xaaj

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
wo: Chinois (Hong Kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
wo: Chinois (RPC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
wo: Chinois (Singapour)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
wo: Chinois (Taiwan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
wo: Chinois simplifié, EUC-CN

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
wo: Chinois simplifié, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
wo: Chinois simplifié, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
wo: Chinois simplifié, Page de codes Windows 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
wo: Chinois traditionnel, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
wo: Chinois traditionnel, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
wo: Chinois traditionnel, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
wo: Chinois traditionnel, Page de codes Windows 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
wo: Tànn benn jukki ci lim gi :

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
wo: Far laltu bi

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
wo: Ëmbu nataal

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
wo: Tëj te baña aar

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
wo: Duppi yi ñu boole

note: DLG_UP_Color
en: Color
wo: Melo yi

note: DLG_Compare
en: Compare
wo: Mengale

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
wo:  këmb

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
wo: Àlluwa këmb 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
wo: Àlluwa këmb 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
wo: Àlluwa këmb 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
wo: Àlluwa këmb 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
wo: Kow boppu àlluwa këmb yi

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
wo: Duppi yi :

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
wo: Copte   ...

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
wo: Cornique

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
wo: Corse

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
wo: Mëneesula suqali/fat modil bi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
wo: Mëneesula suuxal modil bi

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
wo: Mëneesula fat teere tekki baat ci lammiñ "%s".

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
wo: Sos

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
wo: Croate

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
wo: Croate, Macintosh

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
wo: Cyrillique, ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
wo: Cyrillique, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
wo: Cyrillique, Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
wo: Cyrillique, Page de codes Windows 1251

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
wo: Tcheque

note: LANG_DA_DK
en: Danish
wo: Danois

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
wo: Suuxal modil yépp

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
wo: Suuxal benn modil

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
wo: Yeene niki XML (sumb 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
wo: Lammiñ ñakk ndiga:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
wo: Ndax da nga bëgg dindi njunj bi ci bànqaasu jumtukaay yi ?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
wo: Mengale jukki

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
wo: Benn bennali jukki

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
wo: Jaar jaaru jukki bi

note: DLG_History_Path
en: Document name:
wo: Turu jukki bi :

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
wo: Jukki yi ñu mengale

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
wo: Besu soppali :

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
wo: Kayitu melin bu roofu (CSS)

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
wo: Njabooti araf yi ñu yab

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
wo: Nataal yu roofu ci URL (Base64)

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
wo: Suulale :

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
wo: Xammeekaayu karmat

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
wo: Mbindu karmat

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
wo: Anglais (Australie)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
wo: Anglais (Canada)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
wo: Anglais (Irlande)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
wo: Anglais (Nouvelle-Zélande)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
wo: Anglais (Afrique du sud)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
wo: Anglais (Grande-Bretagne)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
wo: Anglais (États-Unis)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
wo: Dugal caabi jàll

note: LANG_EO
en: Esperanto
wo: Espéranto

note: LANG_ET
en: Estonian
wo: Estonien

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
wo: Jàllale

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
wo: Jàllale ci HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
wo: Jàllale ak ay diktalu PHP

note: LANG_FA_IR
en: Farsi
wo: Persan

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
wo: Ndencukaay '%s' am na ba pare. Ndax da nga ko bëgg weccee?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
wo: Dencukaay bi ñuy aar jéego jagal bi :

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
wo: Dencukaay bi ñuy dale di defaat jéego jagal yi :

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
wo: Finlandais

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
wo: Xammeekaay suuf xët

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
wo: Mdindu suuf xët

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
wo: Français (Belgique)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
wo: Français (Canada)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
wo: Français (France)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
wo: Français (Suisse)

note: DLG_UP_From
en: From:
wo: Dale ko :

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
wo: Géorgien

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
wo: Géorgien, Académie

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
wo: Géorgien, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
wo: Allemand (Autriche)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
wo: Allemand (Allemagne)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
wo: Allemand (Suisse)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
wo: Taraayu dóomu tal

note: LANG_EL_GR
en: Greek
wo: Grec

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
wo: Grec, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
wo: Grec, Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
wo: Grec, Page de codes Windows 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
wo: Options d'exportation HTML ...

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
wo: Hawaïen

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
wo: Bopp 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
wo: Bopp 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
wo: Bopp 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
wo: Bopp 4

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
wo: Hébreu

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
wo: Hébreu, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
wo: Hébreu, Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
wo: Hébreu, Page de codes Windows 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
wo: Taxawaay  :

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
wo: Taxawaay :

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
wo: Nëbbu

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
wo: Melo melaxal

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
wo: Hongrois

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
wo: Islandais

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
wo: Islandais, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
wo: Xammeeku :

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
wo: Nataal

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
wo: Nataal ba ngi féete ci kaw (ci kaw)

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
wo: Nataal bu tegu ci rëdd (amul dellu boppam ci rëdd)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
wo: Fat

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
wo: Fatum jukki...

note: LANG_ID_ID
en: Indonesian
wo: Indonésien

note: XIM_Methods
en: Input Methods
wo: Yooni dugal

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
wo: Roof ab mbir

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
wo: Roof ab dencukaay bu mëna duggante

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
wo: Roof ab dencukaay

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
wo: Roof ab dencukaay Math

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
wo: Roof ab dencukaay MathML :

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
wo: Roof ab tablo

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
wo: Roof ab nataal

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
wo: Roof benn sembol

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
wo: Samp modil bu bees...

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
wo: Turu dencukaay bi wala wayndare bi baaxul.

note: LANG_GA_IE
en: Irish
wo: Irlandais

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
wo: Japonais

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
wo: Japonais, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
wo: Japonais, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
wo: Japonais, Shift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
wo: Japonais, Page de codes Windows 932

note: LANG_KO
en: Korean
wo: Coréen

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
wo: Coréen, EUC-KR

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
wo: Coréen, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
wo: Coréen, Page de codes Windows 949

note: LANG_KU
en: Kurdish
wo: Kurde

note: LANG_LO_LA
en: Lao
wo: Laotien

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
wo: Aar bi mujj :

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
wo: Letton

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
wo: Lituanien

note: LANG_MK
en: Macedonian
wo: Macédonien

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
wo: Lammiñu ñakk ndigal bu jukki bi

note: LANG_MS_MY
en: Malay
wo: Malais

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
wo: Marshall (Marshall, Îles)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
wo: Marshall (Nauru)

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
wo: Mongol

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
wo: Amul nataal

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
wo: Benn modil faluwul

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
wo: Jaar yoon

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
wo: Féexul

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
wo: Bopp 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
wo: Bopp 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
wo: Bopp 3

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
wo: Jukki yu ubbeeku

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
wo: Yaatuwaay

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
wo: Xët yu bari :

note: LANG_PS
en: Pashto
wo: Taf

note: LANG_PL_PL
en: Polish
wo: Polonais

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
wo: Portugais (Brésil)

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
wo: Portugais (Portugal)

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
wo: Taxawaay bi ak xàll wi

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
wo: Taxawaay bi ak xët wi

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
wo: Taxawaay bi ak xise bi géew jage

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
wo: Samm jappoo bi ci kow ak suuf

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
wo: Séen nataal

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
wo: Móol ci biir dencukaay

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
wo: Móol ci :

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
wo: Móol jëm ci :

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
wo: Móolukaay

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
wo: Santaane mool :

note: LANG_QU_BO
en: Quechua
wo: Quechu

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
wo: Aar jéegoy jagal bi ci benn dencukaay

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
wo: Aw yoon

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
wo: Tenxoo :

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
wo: Defaat jéego jagal dencukaay bi

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
wo: Delloo

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
wo: Delloo

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
wo: Jeexital yi

note: LANG_RO_RO
en: Romanian
wo: Roumain

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
wo: Roumain, Macintosh

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
wo: Esantiyoŋ

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
wo: Sarde

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
wo: Aar ci

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
wo: Aar

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
wo: Script :

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
wo: Boppu xaaj

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
wo: Fal suulaale bi :

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
wo: Fal tànnéefu jàllale HTML :

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
wo: Fal lammiñ bi

note: LANG_SR
en: Serbian
wo: Serbe

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
wo: Lammiñ

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
wo: Amul melaxal

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
wo: Slovaque

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
wo: Slovène

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
wo: Espagnol (Mexique)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
wo: Espagnol (Espagne)

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
wo: Colaay mbindu yam koñ

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
wo: Melin yi :

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
wo: Suédois

note: LANG_SYR
en: Syriac
wo: Syriaque

note: LANG_TA_IN
en: Tamil
wo: Tamoul

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
wo: Melo

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
wo: Mbind ci ñaari weti nataal bi

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
wo: Mbind ci cammooñu nataal bi

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
wo: Mbind ci ndeyjooru nataal bi

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
wo: Thaï, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
wo: Thaï, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
wo: Thaï, Page de codes Windows 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
wo: Dañoo aar wayndare'%s' ci mbind.

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
wo: Sumb bi gëna jege te ñu mën ko delloo lépp na woon mooy %d. Ndax bëgg nga delloo na woon ak sumb bii ? Boo taamoo dello na woon as lëf ci sumb %d tànnal Déet.   OK...

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
wo: Santaane mool jagul.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
wo: Jëf jii mëneesuko neenal. Ndax bëgg nga jàll ?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
wo: Colin dafa xat

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
wo: Boo bëggee jàll, bësal ci OK.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
wo: Boo taxawal delloo-na-woon bi, cuqal ci Neenal.

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
wo: Turc

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
wo: Turc, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
wo: Turc, Page de codes Windows 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
wo: Giiru solu m

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
wo: Ukrainien

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
wo: Ukrainien, KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
wo: Ukrainien, Macintosh

note: ENC_UNIC_UCS_2BE
en: Unicode UCS-2 Big Endian
wo: Unicode UCS-2 Gros-boutiste

note: ENC_UNIC_UCS_2LE
en: Unicode UCS-2 Little Endian
wo: Unicode UCS-2 Petit-boutiste

note: ENC_UNIC_UCS_4BE
en: Unicode UCS-4 Big Endian
wo: Unicode UCS-4 Gros-boutiste

note: ENC_UNIC_UCS_4LE
en: Unicode UCS-4 Little Endian
wo: Unicode UCS-4 Petit-boutiste

note: ENC_UNIC_UTF_16BE
en: Unicode UTF-16 Big Endian
wo: Unicode UTF-16 Gros-boutiste

note: ENC_UNIC_UTF_16LE
en: Unicode UTF-16 Little Endian
wo: Unicode UTF-16 Petit-boutiste

note: ENC_UNIC_UTF_32BE
en: Unicode UTF-32 Big Endian
wo: Unicode UTF-32 Gros-boutiste

note: ENC_UNIC_UTF_32LE
en: Unicode UTF-32 Little Endian
wo: Unicode UTF-32 Petit-boutiste

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
wo: Jukki%d

note: LANG_UR
en: Urdu
wo: Ourdou

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
wo: Ouzbek

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
wo: Jaar jaaru sumb yi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
wo: Sumb :

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
wo: Vietnamien

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
wo: Vietnamien, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
wo: Vietnamien, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
wo: Vietnamien, Page de codes Windows 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
wo: Suqali benn palanteer

note: DLG_MW_Activate
en: View:
wo: Suqali :

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
wo: Gallois

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
wo: Européen de l'Ouest, Page de codes DOS/Windows 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
wo: Européen de l'Ouest, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
wo: Européen de l'Ouest, ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
wo: Européen de l'Ouest, Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
wo: Européen de l'Ouest, NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
wo: Européen de l'Ouest, Page de codes Windows 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
wo: Xët

note: DLG_Image_Width
en: Width:
wo: Yaatuwaay :

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
wo: Yaatuwaay :

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
wo: War nga aar soppali jukki %s laata ngay jàll. Aar leegi?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
wo: Dayob yambalaŋ

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
wo: kuute

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
wo: Jamaarloo boo xoolee peete %d bu jukki bi

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
wo: Jamaarloo boo xoolee sumb %d ci %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
wo: wenn melo

note: DLG_Unit_inch
en: inch
wo: pouce

note: DLG_Unit_points
en: points
wo: tomb

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
wo: xale yi

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
wo: bokkul
