tuxpaint-stamps - en to son translation catalogue (3242 entries)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 10.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 100.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 5.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 50.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
son: Žaapoŋ yen 500.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
son: Kaanada tanka 1 (0,01$) kaŋ se i ga nee "penny".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
son: Kaanada tanka 10 (0,10$) kaŋ se i ga nee "dime".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
son: Kaanada tanka 25 (0,25$) kaŋ se i ga nee "quarter".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
son: Kaanada tanka 5 (0,05$) kaŋ se i ga nee "nickel".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
son: Kaanada doolar (1,00$) kaŋ se i ga nee "loonie", ciraa kaŋ karaa ga se ("loon", hari gorgo dumi).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
son: Kaanada doolar hinka (2,00) kaŋ se i ga nee "toonie" (Sanda "loonie" kaŋ ga šintin nda "two").

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
son: Noowel Baaba fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
son: Noowel denji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
son: Noowel noora šešeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png
en: A Christmas tree.
son: Noowel tuuri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
son: Eropu tanka 1 (0,01 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
son: Eropu katibi 1 (1 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
son: Eropu tanka 10 (0,10 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
son: Eropu tanka 2 (0,02 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
son: Eropu katibi 2 (2 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
son: Eropu tanka 20 (0,20 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
son: Eropu tanka 5 (0,05 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
son: Eropu tanka 50 (0,50 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
son: Jii fitilla

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
son: Penguweŋ kanbadunba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
son: Gazaniya ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
son: Sewil leemurbaa, kaŋ se i ga nee da leemurbaa hotta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
son: Nzorfu-noone cencaari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
son: Sumatara amar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
son: Suwisu hugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
son: Tamwortu nbinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
son: Biriteŋ postu bata. Ma ni batagaa dam ne!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
son: Ameriki tanka 1 ($.01) kaŋ se i ga nee da "penny".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
son: Ameriki tanka 10 ($.10) kaŋ se i ga nee da "dime* (daym).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
son: Ameriki tanka 25 ($.25) kaŋ se i ga nee da "quarter" (kworter).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
son: Ameriki tanka 5 ($.05) kaŋ se i ga nee da "nickel".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
son: Ameriki tanka 50 ($.50) kaŋ se i ga nee da "Kennedy Half Dollar" (Kennedy doolar jere).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
son: Ameriki "Sacagawea" (Sakagaweya) doolar ($1.00).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
son: VW gangam (moobil-ize).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
son: Handaray-kaaraa petuunya boosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
son: Feeji-ize taana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
son: Mina meekuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
son: Biki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
son: Baali!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
son: Banaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
son: Bayzibol fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
son: Basketibol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
son: Kursu jinde burga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
son: Bundu-laati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
son: Attafirfir.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
son: Ursu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
son: Dubal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
son: Yu hamni (hawlondi).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
son: Guurubari kanje.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
son: Hinna bii-zaahaya beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
son: Atabay haŋa beerikoy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
son: Woy ɲumay kamsal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
son: Kokoya jiyaw ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
son: Hayhan doonu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
son: Ganjihaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
son: Hayla bibi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
son: Kay bibi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
son: Ciraw bibi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
son: Beesawal bula nda woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
son: Guurubari bula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
son: Moo guri firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
son: Fuula haya bula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
son: Saajihaw bula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
son: Looro bula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
son: Mašša firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
son: Salaati boŋ tunante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
son: Kulba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
son: Kay-ize gangam guli.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
son: Bata žiibi kaŋ ga faya se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
son: Adabba ganandi moobil-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
son: Moo guri cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
son: Fuula cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
son: Gorgo woy cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
son: Konbitar cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
son: Kunahawri cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
son: Denji Noowel tuuri-ize se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
son: Heeji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
son: Bildoozer. A ga žiibi tuti nda peli mee-haya foo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
son: Alsusu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
son: Erezeŋ ɲifi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
son: Atabay nda Paaku guuri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
son: Atabay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
son: Kaar (biisi).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png
en: A butterfly.
son: Tunbutalfaa (abba faja).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
son: Tunbutalfaa-hamiisa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/button.png
en: A button.
son: Butoŋ foo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
son: Kabuji.  6x7=42

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
son: Yoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
son: Biizaahaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
son: Biizaahaya.  Nee "Cheese"" (ciiz)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
son: Candal (buuži).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
son: Amerika ra, Noowel jingaroo hane boro ga doona k'aleewa bundu ɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
son: Aleewa bundu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
son: Kaaribu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
son: Korooti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
son: Darža hugu kayrante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
son: Nzorko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
son: Šimoo birjikaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-e.png
en: A cemetery marker.
son: Saaray tondi šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-1.png
en: A cep.
son: Alaneb kundu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
son: Besawal bibi nda kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cheetah.svg
en: A cheetah.
son: Cita amar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
son: Baanaakotta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
son: Ciraw-ize kaŋ fonbu ka fatta guuri ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
son: Gorgo-ize kaŋ goo guuri ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
son: Gorgo-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
son: Gorgo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
son: Cirinfi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
son: Buubu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
son: Šokola Paaku guuri. Um!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
son: Ingiliši-koyra borey ga bita koma foo ŋaa Noowel jingaroo hane.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
son: Lasal kurbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
son: Tunandi waaca jine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
son: Tunandi waaca.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
son: Kufal daabante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
son: Barra caaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
son: Analeb ɲifi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
son: Jinde abba-faja caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
son: Gorgaaru caaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
son: Hooray šimo kaamiyon caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
son: Hooray hanseyan-hii caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
son: Gonguyan-hii caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
son: Lefe komante miiziki, šinima wala bayhayey se!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
son: Ordinater diji. N' ga dii woo kaŋ ay ga dii ya?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
son: Ordinater ncaŋ. Kirik!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
son: Meela-bata looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
son: Jaana-hamsarra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/wings.png
en: A couple of wings.
son: Fatay hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png
en: A cow.
son: Haw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
son: Hawji fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
son: Guuru lefe-tubal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
son: Kirike baali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
son: Gaaru-gaaru (gaarulelle).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
son: Hinifuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
son: Kaagukaagu (kaagužeeno, nkwaagu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
son: Mašša.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
son: Kafe canbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
son: Esipereso kafe canbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/smallcake.svg
en: A cupcake.
son: Gaato kayna

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png
en: A daffodil.
son: Dawray woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
son: Jeeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
son: Hinna biizaakaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
son: Hinna konnineesiji ka ni gaahamkonnoo zaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
son: Dingo (ganji hanši).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
son: Lotokorwoy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
son: Jeeriwoy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
son: Hanši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
son: Teeko ayu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
son: Teeko-ayu hamiisa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
son: Farka (farkay).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
son: Sooro-hinka kaaru (biisi).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
son: Abbaahanši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
son: Tonkono (nkolŋo, kolŋay) aru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
son: Dreydel nžel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
son: Zungay-foo yoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
son: Tubal margari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
son: Kogay šilbay tuusuji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
son: Tonkono.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
son: Fanji-hii. A ga nga jaraa zaa nga jine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
son: Eropu ursu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
son: Ženti-alhaali kokoyhugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
son: Faari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
son: Fuula nda fita.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
son: Woyboroo boŋ ka ndum žeeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
son: Afozo kayna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
son: Nune-wii hii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png
en: A fireman.
son: Nunewiikaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
son: Daga (sorko doo).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
son: Tubal beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
son: Atabay haŋakaŋante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
son: Kutukurya kaŋ boŋ harandaŋ goo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower8.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower6.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at 
en: A flower.
son: Kutukurya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
son: Hamni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
son: Kay-ize taabante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
son: Cee bal Osutarali bal-karyan se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
son: Furšeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
son: Kanji-zijandiyan looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
son: F-1 zurandi moobil cahãnta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
son: Hugu sahãnta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
son: Wangari sahãnta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
son: Fita-taaci dumaray ga kate ni se saaye beeri!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
son: Nzungu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
son: Isa jingam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
son: Yayni bata (firigo).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
son: Nbala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
son: Hondaw (cece, meekadundukaa).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
son: Žiibi-kuuna looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
son: Saddiɲa pellu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
son: Lay guuri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
son: Gaazu kulba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
son: Ganbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
son: Borobii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
son: Kubaybaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
son: Kaakaadur linji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
son: Bura.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
son: Hondiyaw kužeera zurante ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
son: Hari canbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
son: Gaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
son: Hancin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
son: Foono beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
son: Doo (ndoo).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png
en: A grave marker.
son: Saaray šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
son: Saaray tondi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
son: Saaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png
en: A great blue heron.
son: Ciraykaaray boosante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
son: Irilandi fuula firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
son: Pom firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
son: Kaaru (biisi) firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
son: Moo firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
son: Fuula windante firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
son: Beesawal (liiliwal) firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
son: Fuula firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
son: Alhorobi firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
son: Žakeeti kundaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
son: Cirawbi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png
en: A hammer.
son: Ndarka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
son: Kanbe (kabe).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
son: Ganji hayla binekaana!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png
en: A happy snail.
son: Alwaaliya jingam binekaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
son: Fuula kaŋ iniiwersite cawkaw g'a dam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
son: Waa-salaati boŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
son: Waa-salaati ciray boŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
son: Boŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
son: Hay tondi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
son: Bine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hedgehog.png
en: A hedgehog.
son: Akugun.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
son: Cirawbi fuulakoyni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
son: Waram boosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
son: Šilbayyan kalam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
son: Diray taami.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
son: Kokoya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
son: Šaddiɲa birji teejinay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
son: Binbin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
son: Bari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
son: Hew-konno baali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
son: Boosu hamni ka hima hawlondi (yu hamni, yu ize) aru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
son: Ganandi looro beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
son: Žakeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
son: Kasuhugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
son: Kangaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
son: Kufalize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
son: Hira-deesante (hooray ideesa).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
son: Kiwi tuuri-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
son: Huryaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
son: Barikoy boŋdaabay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
son: Kowaala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
son: Fude nooni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
son: Kanbe ordinater.  Tak tak tak.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
son: Bundu hasaba warga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
son: Caaray kalam warga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
son: Barmaa beeri kata nda teku se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
son: Loy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
son: Leemur ferši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
son: Anpul (kuuraŋ boolu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
son: Denjihugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
son: Meli.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png
en: A lion.
son: Ganjihayla.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
son: Candal diinante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
son: Penguweŋ kayna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
son: Atabay (ntabay) kaccu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
son: Tuurikuuna looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
son: Takuba kuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
son: Ciraw citiikaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
son: Bataga bata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
son: Hillinfoo (hillifoo, hilliyanfoo) aru bibi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
son: Aru kaŋ na wesiiti dam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
son: Leemurbaa duura.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
son: Mongoro (mangoro).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
son: Dookooŋa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
son: Endu kaaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
son: Akkoloŋ zaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
son: Gam-zaman gallu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
son: Gam-zaman hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
son: Merkir konnineesiji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/mermaid.png
en: A mermaid.
son: Teeko-ayu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
son: Bonday-buuna feema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Mince_Pie.png
en: A mince pie is a traditional Christmas food in the UK. It contains of dried fruit and spices.
son: Briteŋ tuuri-ize doonu foo kaŋ ga ŋandi Noowel jingaroo hane. A ga tee nda tuuri-ize kogo  nda maafa-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
son: Dawcire nafaw fanši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
son: Kanbe talfon.  N' ga ga maa woo kaŋ ay ga maa a ra?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
son: Dawšifa (karta).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
son: Hõ-waati zaara kanji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
son: Gaakoy tunbutu-alfaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
son: Annasaara alfa-hugu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
son: Hay-tondi hantumante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
son: Gaagaaciraw firži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
son: Mooto (porpor).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
son: Tondi hancin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
son: Ncaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
son: Mee sasabu (mee hasabu, mee hamni).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
son: Koppu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
son: Koorotubal (koorohari).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
son: Mustang beenehii dumi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
son: Lotokorwoy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
son: Fonbuhaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
son: "Tarkunday cee" subi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
son: Mooray-gunari diji hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
son: Jin-bula subi nda batanariyaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
son: Jin-bula subi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
son: Seriizi gura hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
son: Maasu daabante hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
son: Moodiji hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
son: Maasu feerante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
son: Subi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
son: Kanbi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
son: Waynaw moodiji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
son: Subi kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
son: Kangawɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
son: Beenehii-zunbu sooje.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
son: Hooray fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
son: Hooray laati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
son: Naarukaw hii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
son: Kawši (ceebandu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
son: Taami-tuuriɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
son: Gaagaa ciraw (gaaga gorgaaru).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
son: Puwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
son: Pekan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
son: Kaaraywande (banjeru).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
son: Kiryoŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
son: Penguweŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
son: Tonkobii fufuji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
son: Ganandi hii-ize (baaše).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
son: Nbinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
son: Tuuzun.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
son: Pili tuuriɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
son: Noowel tuuri-taalam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
son: Anaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
son: Noowel tuuri-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
son: Takula cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
son: Handiri hugu cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
son: Daašimee nkolŋo cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
son: Kanga-hinza gurubari cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
son: Dawrayboosu-alhaali dumaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
son: Hoobu-hansekaw kurba guuru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
son: Polooši woy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
son: Kay kanbedunba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
son: Gerenaadi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
son: Denfu kusu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
son: Fiifi fuula

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
son: Pirin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
son: Boy-noone fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
son: Boy-noone Haway boosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
son: Gur.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/pizza.png
en: A quarter of pizza.
son: Pitisa dunbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
son: Kwetizal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
son: Atabay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
son: Zuurandi (sorrandi) moobil.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
son: Žirji fondo deŋay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
son: Woyhenna-dobo lorikiiti-ciraw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
son: Fita haabuyan-se araato.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
son: Gaaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
son: Faranbuwaazi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
son: Njillan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
son: Hewboosu kutukurya ciray nda kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
son: Pom ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
son: Liiliwal ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
son: Kabe-saaku ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
son: Alaneb kundu ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
son: Taami ceekore-kuku ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
son: Kangaru ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
son: Leema ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
son: Gatal-hilli suwa niinecirante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
son: Nandu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
son: Tamaati ciray ninante!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket5.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamp
en: A rocket.
son: Orokeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
son: Cirayboosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
son: Wangari dida nda liiliwal cirya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
son: Wangari dida.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
son: Kawšin tonkono.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
son: Waala hii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/satellite.svg
en: A satellite.
son: Saateliti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
son: Dew-cendi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
son: Dirgandi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
son: Sanfiti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
son: Bayraykaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
son: Kaati baali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
son: Turnewisi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
son: Teeko hayla (otaari).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
son: Teeko jingarayciraw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
son: Teeko bari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
son: Moobil daabante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
son: Fitahinka ti Alwali Patiriki tammaasaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
son: Feeji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
son: Hii munante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
son: Gangam-suuganta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
son: Žiibi jinay nzorfu-kufante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
son: Diinozor donkaw!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
son: Kooba sonkomante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
son: Boŋbiri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
son: Liiži.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
son: Kapibara dusungante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
son: Leemur šeelante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
son: Lemurbaa šeelante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
son: Kuunahii kayna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
son: Než hamni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png
en: A snowman.
son: Než aru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
son: Cee bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
son: Šešeeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
son: Subu fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
son: Šenni bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_fly.png
en: A spider dancing with a fly.
son: Tataaru ga gan nda hamni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_computer.png
en: A spider playing computer games.
son: Tataaru ga ordinater hoorayyaŋ tee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_football.png
en: A spider playing soccer.
son: Tataaru ka baali kar nda cee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg
en: A spider.
son: Tataaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
son: Haaway gungey gangamkuušay karjikoyni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
son: Sokol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg
en: A sports car.
son: Zurandi (sorro) looro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
son: Hugu kuku kaare.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
son: Akkooloŋ (akoolan).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
son: Adabba kali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
son: Handaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
son: Borobii cinari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
son: Šišihii maršin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
son: Bine haŋajerjinay nda lotokoroo ga hin ka haŋajer ni binoo nda kunbey se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
son: Waatikabuji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
son: Fereezi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
son: Lay tenjiri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
son: Hamiisa caarante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
son: Jingarayciraw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
son: Takuba tondi game ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
son: Pikka sana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
son: Kay-ize kanbedunba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
son: Zarje hii (siiterna).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
son: Haŋhaya neeredoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
son: Faakaaray candal (buuži).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
son: Albaraadu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
son: Talfon.  Aloo? Aloo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
son: Teenis bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
son: Teenis gobu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
son: Hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
son: Tippi-hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
son: Laasaabu bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
son: Tim dumaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
son: Amar woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
son: Looro kanje.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
son: Bollo koyri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
son: Saaray tondi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
son: Goyjinay bata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/tooth.png
en: A tooth.
son: Hiɲe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
son: Žipi nda koršaaži konpele.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
son: Fuula cuuta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
son: Kabbi gatal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
son: Jigaara (jigaari).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
son: Šar sahãnte sanda M-3 Bradley woo ga ni ka huru wangoo ra, de a ma šintin ka tangam!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
son: Hohoray hugu nda liiliwal ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
son: Hooray deesandi jinay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
son: Hooray kaamyoŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
son: Beeriyan maršin (tarakter) kanje.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
son: Beeriyan maršin (tarakter).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
son: Fondo-fayyan kaalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
son: Žirji fondo šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
son: Kalala canbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
son: Laati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
son: Caaray foolo-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
son: Tolotoli (totoli).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
son: Iniiwersite.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
son: Hewzaa tuusuji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
son: Haylaharim kaŋ ga hansa požina!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
son: Gur-canbu kaccalittyu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
son: Labu-tanda kaccalittyu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
son: Nzarka (gooja).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/volleyball.png
en: A volleyball.
son: Sankaybal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
son: Dutal (zayban).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
son: Farsi koobe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
son: Farsi koobe jinaw doyante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
son: Farsi koobe jinaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
son: Wapiti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
son: Goyjinay mangasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
son: Ɲumandi maršin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
son: Hohoray zol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
son: Kankani (kanay).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
son: Teeko ayu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
son: Kanje! Aljam karfey cendi banda boryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
son: Žiibi jinay kanjekoyni! Ay noo ni žiiboo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
son: Liiliwal kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
son: Hayla-ize kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
son: Zirji maršin kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
son: Hew nikaji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
son: Gaarari day.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
son: Carkaw fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
son: Woy kaŋ ga gan hooray kay ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
son: Wonbaati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
son: Darbay deejiyan bundu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
son: Kawca bundu hugu-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
son: Alemaɲ bundu hoorayhaya kaŋ maa ti "Räuchermännchen".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
son: Bundu gani.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
son: Kuubi guuru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
son: Abbafaja woole.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
son: Yaki (Tibeeti ganjihaw).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
son: Dundu (Kumaaši dundu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
son: Moo woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
son: Liiliwal woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
son: Boosu woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
son: Fuula šenda woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
son: Leemur woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
son: Puwar woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
son: Tonko woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
son: Lokol kaar woldi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
son: Ganjifarka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
son: Zungay-haw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
son: “Fuji” pom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
son: “Granny Smith” pom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
son: “Sierra Beauty” pom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
son: “Stop” tammaasa. Kay ne, de ma bisa nda ni waato too.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
son: Paate takula-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/adeenia.png
en: Adenium (Desert Rose)
son: Adeenyom (zigi cirayboosu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
son: Adelaydi tuutu-caaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/football.png
en: An American football.
son: Ameriki cee bal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
son: F-22 Raptor beenehii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
son: Endu honday.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
son: Haŋa jingam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
son: Paasuma deŋante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
son: Sawandi kuubiyan guuru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png
en: An airplane.
son: Beenehii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
son: Gaaga (gorgo woy) beenahaama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
son: Tuuri dumi yaw!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
son: Amandi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
son: Ntanda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
son: Pom bine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png
en: An apricot.
son: Abiriko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
son: Beene-naarukaw kaŋ ga yaara beenaa ra!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
son: Awoka tuuri-ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
son: Akugun-handace.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
son: Oberžin nda ize.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
son: Oberžin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
son: Kuuraŋ kurbu jinde burga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png
en: An electric guitar.
son: Kuuraŋ kurbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
son: Kuuraŋ albarraadu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
son: Tarkunday.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
son: Attakurma fuula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
son: Daali bossayɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
son: Fondo šilbay koonu kaŋ boŋ n' ga hin ka žeeri!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png
en: An eye.
son: Moo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
son: Baŋa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
son: Galaaši hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
son: Ameriki agažirim.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
son: Menoora ti Haanuka jinay kaŋ maana ga beeri—candalcanbu kaŋ goo nda candal yaaha nda šamaši, wala tam candal. Candal foo ga diinandi nda šamašoo Haanuka cijin foo kul se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
son: Zunbudoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
son: Inukšuk (wala inuksuk), lasal tondi hugu. Kanaada arkitiki ra, Inuwiti jamaa ganda neeširi wala tenjiri šilbayhaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
son: Mooganbu boosu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
son: Guuru kaŋ nd'i ga darbay paase.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
son: Tondi gur cuuta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
son: Šin waala lata žeena.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
son: Zaahõ zaara kanji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
son: Albašar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
son: Kufal feerante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
son: Leemurbaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
son: Orka ayu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
son: Taatagay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
son: Harihanši.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
son: Cirawfutu (duuricanba).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
son: Saaray tondi tana foo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anthoorium.png
en: Anthurium
son: Anturiyom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/appooppanthady.png
en: Appooppan Thaadi (Indian Milkweed)
son: Appooppan Taadi (Endu waasubu).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
son: Dugu fiyaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png
en: Big fireworks.
son: Nune hooray beeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
son: Hollokom. Ka ɲooti ka gaaru hinne, ka cindi kaare noonante follokey boŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
son: Bum!!!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
son: Takula dunbante kaŋ žemnandi borey kul game.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
son: Hinbiri ciryay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
son: Annasaara jiiraybeeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_2_cent.svg
en: Cent sign. 100 cents make 1 dollar.
son: Tamma tammaasa. Tamma 100 ti doolar 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
son: Gaayay hukum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
son: Ɲettari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
son: Fondo kaydoo jine!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
son: Žemnandi nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_1_dollar.svg
en: Dollar sign.
son: Doolar tammaasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
son: Hii fandi doo ga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
son: Ni takulaa ŋaa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
son: Ni borokoliwoo ŋaa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
son: Elikopteroo kaŋ ti Edi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
son: Ursoo kaŋ ti Eduwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
son: Yaaha.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png
en: Eighth note.
son: Sawtu yaahante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
son: Huru guusoo ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
son: Ga sawa nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_2_cent.svg
en: Euro cent sign. 100 Euro cents make 1 Euro.
son: Ero tamma tammaasa. Ero tamma 100 ti ero 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_1_euro.svg
en: Euro sign.
son: Eero kaatibi šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
son: Futu!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
son: Nune! Nune!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
son: Igguu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
son: Sawtu mertu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
son: Itaaci.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
son: Žorži teeko salunbela bulaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-gimmel.png
en: Gimel stands for gants or all. If the dreidel lands on gimel, take everything in the middle.
son: Gimmel manti kala gaŋ haya kul se. Nda draydeloo zunbu a boŋ, haya kul kaŋ goo gamoo ra sanbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
son: Kaagawoy zaara ize-ize žeena.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
son: Ga beeri wala sawa nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
son: Ga beeri nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg
en: Hair.
son: Hinbiri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png
en: Half note.
son: Sawtu kaaray (sawtu jere).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
son: Binekaanay!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
son: Mangala šenda–a ga kan de!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-hay.png
en: Hei stands for halb or half. If the dreidel lands on hei, take half of what’s in the middle plus one if there’s an odd number of objects.
son: Hei maanaa ti jere. Nda draydeloo zunbu Hei boŋ, haya kaŋ goo gamoo ra jeroo zaa, m'a tonton nd'affoo nda jinawey hinnaa ga joole.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/chemparathi.png
en: Hibiscus
son: Waraw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
son: Huu fitawey ga nere nda ngi benantey ga šenbu!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
son: Dawafirši kar maršin.  Biyoo woo kar, taare!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
son: Alaneb kundu no, wala ihinka bara?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/yen_1_yen.svg
en: Japanese Yen sign.
son: Žaapoŋ yen šilbay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
son: Žipiter—gunguley kul ibeeroo waynawkotomaa ra!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
son: Kokoy. Ga hin ka bisa nda cee foo tenje foo kul ra. A sutura!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
son: Barikoy. Ize follokaa kaŋ ga hin ka ize tanawey boŋ. Ɲooti jine wala banda guusu hinka, de kanbe wowa wala iguma ga—wala iwowa wala iguma ga guusu hinka, de ma koy guusu foo jine wala banda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
son: Kaymi se.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
son: Laazer kar maršin.  Zip. zap. waw!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
son: Moo wowa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
son: Kacca nda wala sawa nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
son: Kacca nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
son: Hollokom!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
son: Kotto tondi-izey.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
son: Marsu—gunguli ciraa. A goo dawoo se beene.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
son: Neešizuu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
son: Merkir—gunguloo ma man waynaa ka bisa ikul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
son: Ka hun.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
son: Neptin—"hew doogey" affaa ir waynawkotomaa ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
son: Yagga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
son: Manti bisadoo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
son: Ši sawa nda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-nun.png
en: Nun stands for nisht or nothing. If the dreidel lands on nun, you do nothing.
son: Nun maanaa ti yaada. Nda draydeloo kay Nun boŋ, ma ši haya kul tee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
son: Affoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
son: Ir handu taagaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
son: Ir handoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
son: Koddo. Ga hin ka koy jine hiinne, nda manti a m'affoo dii. Ga hin ka bisa guusu hinka ga cee jinaa, amma woodin banda ga guusu foo de. Mma gaaru ga guusu foo dii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
son: Cee dirakaw deŋyan (*PED XING”).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/pengwin.png
en: Penguins are wining!
son: Peŋguwiney goo ma hin!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_2_penny.svg
en: Penny sign. 100 pence make 1 pound sterling.
son: Ingiliši tamma tammaasa. Ingiliši tamma foo ti sterliŋ pawundu 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
son: Ka tonton.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
son: Plutoŋ—a mana gay kaŋ borey ga tammahã woo ti waynawkotomaa gunguli 9ntoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
son: Polooši looro tammaasawey k'i denji moobil daabantaa ga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_1_pound.svg
en: Pound sign.
son: Pawundu tammaasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
son: Sawtu bii (sawtu taacante).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
son: Hunanzam taacante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
son: Kokoywoy. Ga bisa tenje foo kul ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
son: Kawšin boosu ciray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
son: Honga ka salanga haroo zumandi nda ni kanbey ɲumay nda saafun!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
son: Moo guma.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
son: Alaada ra, borey ga tolotoli haaganta ŋaa Anneema-saabyan hane Ameriki ra nda Noowel hane Ingiliši ganda ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
son: Zol. Ga hin ka koy jine, banda, kanbe wowa wala guma hinne, amma a ši gaaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
son: Kuubi-gam goo jine! Man no n' ga koy?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
son: Rigibi haray bundey.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
son: Binemaray!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Santa.png
en: Santa Claus.
son: Santa Klos.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
son: Saatirni—gunguli beeri hinkantoo ir waynawkotomaa ra—nda woo kaŋ goo nda hiirey kul iboobey.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
son: Har "ciiz"!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
son: Hawgay lokkol! Dirandi mosso!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
son: Iyye.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
son: Sawtu beene (sawtu šenba).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-shin.png
en: Shin stands for shtel arayn or put in. If the dreidel lands on shin, put two objects into the middle.
son: Shin(šin) maana ti ka dam. Nda draydel kay 'šin' boŋ, jinay hinka dam gamoo ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
son: Nzorfu-noone mangawey.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
son: Iddu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
son: Gursumay firžiyaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
son: Seeriziyaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
son: Boosuyaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
son: Kotokoli kaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
son: Siternawey ga hariharey ganandi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/cartoon/teddy_bear.png
en: Teddy bear.
son: Ursu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
son: Apollo handu zunbuyan hii-izoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
son: Daw. Ir gunguloo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/eiffel_tower.png
en: The Eiffel tower in Paris.
son: Eiffel hugu kukoo Paari ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png
en: The German letter sz or sharp s.
son: Alemaŋ harfu sz wala s šenba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
son: Esipaɲ harfu N nda delbu maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
son: Esipaɲ harfu n nda delbu maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
son: Waynaw.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
son: Voyager-2 cukaa ganda-guusaa ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png
en: The baby of a gnu.
son: Saajihaw ižetaana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
son: Fa sawtu kufal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
son: Garaasa deŋay (tenda).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
son: Zirji dirandikey hiyoo—kaŋ ra hawgaykaa goo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
son: Soogotaray aššiloo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
son: Handu kaaray.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
son: Nune firzoo maana ti n' ga hin ka koy nda fondaa ga henan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
son: Hookaa hugoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png
en: The letter A with an umlaut.
son: Harfu A nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png
en: The letter A.
son: Harfu A.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png
en: The letter B.
son: Harfu B.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png
en: The letter C.
son: Harfu C.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png
en: The letter D.
son: Harfu D.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png
en: The letter E.
son: Harfu E.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png
en: The letter F.
son: Harfu F.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png
en: The letter G.
son: Harfu G.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png
en: The letter H.
son: Harfu H.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png
en: The letter I.
son: Harfu I.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png
en: The letter J.
son: Harfu J.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png
en: The letter K.
son: Harfu K.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png
en: The letter L.
son: Harfu L.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png
en: The letter M.
son: Harfu M.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png
en: The letter N.
son: Harfu N.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png
en: The letter O with an umlaut.
son: Harfu O nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png
en: The letter O.
son: Harfu O.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png
en: The letter P.
son: Harfu P.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png
en: The letter Q.
son: Harfu Q.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png
en: The letter R.
son: Harfu R.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png
en: The letter S.
son: Harfu S.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png
en: The letter T.
son: Harfu T.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png
en: The letter U with an umlaut.
son: Harfu U nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png
en: The letter U.
son: Harfu U.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png
en: The letter V.
son: Harfu V.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png
en: The letter W.
son: Harfu W.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png
en: The letter X.
son: Harfu X.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png
en: The letter Y.
son: Harfu Y.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png
en: The letter Z.
son: Harfu Z.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png
en: The letter a with an umlaut.
son: Harfu a nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png
en: The letter a.
son: Harfu a.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png
en: The letter b.
son: Harfu b.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png
en: The letter c.
son: Harfu c.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png
en: The letter d.
son: Harfu d.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png
en: The letter e.
son: Harfu e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png
en: The letter f.
son: Harfu f.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png
en: The letter g.
son: Harfu g.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png
en: The letter h.
son: Harfu h.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png
en: The letter i.
son: Harfu i.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png
en: The letter j.
son: Harfu j.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png
en: The letter k.
son: Harfu k.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png
en: The letter l.
son: Harfu l.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png
en: The letter m.
son: Harfu m.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png
en: The letter n.
son: Harfu n.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png
en: The letter o with an umlaut.
son: Harfu o nds tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png
en: The letter o.
son: Harfu o.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png
en: The letter p.
son: Harfu p.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png
en: The letter q.
son: Harfu q.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png
en: The letter r.
son: Harfu r.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png
en: The letter s.
son: Harfu s.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png
en: The letter t.
son: Harfu t.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png
en: The letter u with an umlaut.
son: Harfu u nda tonbi-hinka maasa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png
en: The letter u.
son: Harfu u.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png
en: The letter v.
son: Harfu v.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png
en: The letter w.
son: Harfu w.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png
en: The letter x.
son: Harfu x.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png
en: The letter y.
son: Harfu y.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png
en: The letter z.
son: Harfu z.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
son: Nune ciraa maana ti ni mma kay sohõda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
son: A harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
son: B harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
son: C harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
son: D harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
son: E harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
son: F harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
son: G harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
son: H harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
son: I harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
son: J harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
son: K harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
son: L harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
son: M harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
son: N harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
son: O harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
son: P harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
son: Q harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
son: R harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
son: S harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
son: T harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
son: U harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
son: V harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
son: W harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
son: X harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
son: Y harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
son: Z harfu tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
son: 0 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
son: 1 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
son: 2 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
son: 3 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
son: 4 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
son: 5 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
son: 6 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
son: 7 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
son: 8 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
son: 9 hinna tammaasaa Ameriki šilbay šenni ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
son: Hii-tendaa ga hari nda denji kanbe maršinoo do.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
son: Gallu hini-hugu (meeri).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
son: Fita-hinza kufal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
son: Nune woldoo maanaa to n' ga hima ka kay nda fondaa ga henan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
son: Cee koraa kaŋ malfaa woo dii goy ti adduɲɲaa wangu hinkantoo waate.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
son: Woo maanaa ti hayaa ga hin ka jinay taaga. Ma ši a fur hankul žiiboo ra!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
son: Malfakoora-izoo goo nda jiiri zanguyaŋ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
son: Ihinza.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
son: Cee hinna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/cartoon/plane.png
en: Tux Airways.
son: Tux beenehii konpaɲaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/penguin_with_spider.png
en: Tux and spider - two friends.
son: Tux nda tataaru - ceere hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
son: Tux penguweŋoo kaŋ goo far tarakteroo ra!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
son: Tux–Linux dirgaroo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
son: Gallu hugu hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
son: Boosu hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
son: Nbirŋa hinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
son: Ihinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
son: UB2006 “Penguweŋ II” teeko guusa mirihii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
son: Uranus (Iraanis)–"hew doogey" affaa ir waynawkotomaa ra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
son: Venus (Wenis)–gunguli hinkantoo ir waynawkotomaa ra—nda ikul hunay-futaa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
son: Ir ma honga wey kaŋ mana cindi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
son: Hantumi timmante.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
son: Nda šar sanda Stryker woo, n' ga hin ka iberi kul jirši k'a kar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
son: Yaada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
son: – Zama lakkal ti haya kaŋ hasaraa ga laala...

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
son: "Haŋaw".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
son: "Fondogaarume".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
son: "Fondo naŋ" maanaa ti ni mma naŋ boro tanawey ma koy jina.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
son: "Obital".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
son: Ši kuubi ceera."

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
son: "Lokkol fattadoo".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
son: "T-Fondokubaydoo".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
son: "Salangawey".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
son: "Naŋ" maanaa ti ni mma naŋ borey jarey ma koy jina.

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
son: Bibi!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
son: Boosu bibi!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
son: Boosu kaaray!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
son: Kaaray!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
son: Ciray!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
son: Konkoma!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
son: Woldi!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
son: Firzi kaaray!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
son: Wanzata!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
son: Bula kaaray!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
son: Bula!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
son: Dawrayboosu!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
son: Boy!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
son: Talhannaboosu!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
son: Kangawhari!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
son: Dawciri!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
son: Alkuda!

en: Click to fill an area with a solid color.
son: Naagu ka nungu too nda noone sahante.

en: Click and drag to fill an area by hand, using a brush.
son: Naagu nda nor ka kanbe ka nungu too, nda caarayakalam.

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent).
son: Naagu nda nor ka nungu too nda zeeri kaŋay (ka noone suubantaa hoorohoorandi).

en: Click to fill an area with a radial gradient (from the chosen color to transparent).
son: Naagu ka nungu too nda gaaru kaŋay (ka noone suubantaa hooroohoorandi).

en: Click to fill an area with a shaped gradient (from the chosen color to transparent).
son: Naagu ka nungu too nda kaŋay takari (ka noone suubantaa hoorohoorandi).

en: Solid
son: Senda

en: Brush
son: Caaraykalam

en: Linear
son: Zeeri

en: Radial
son: Gaaru

en: Shaped
son: Takante

note: Eraser tool
en: Eraser
son: Tuusuji

note: Congratulations #1
en: Great!
son: Hoyhoy!

note: Congratulations #2
en: Cool!
son: A hansa ka boori!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
son: Gaabandi!

note: Congratulations #4
en: Good job!
son: Woo ti goy boryo!

note: Input Method: English mode
en: English
son: Ingilisi

note: Add menu items
en: About Tux Paint
son: Tux Paint ga

en: Hide Tux Paint
son: Tux Paint tugu

en: Hide Others
son: Cindey tugu

en: Quit Tux Paint
son: Fatta Tux Paint ra

note: Put menu into the menubar
en: Window
son: Zanfun

note: "Minimize" item
en: Minimize
son: Kaccandi

en: A drawing program for children
son: Biiteeyan porogaram zankey se

en: Tux Paint is a free, award-winning drawing program for children ages 3 to 12. Tux Paint is used in schools around the world as a computer literacy drawing activity. It combines an easy-to-use interface, fun sound effects, and an encouraging cartoon mascot who guides children as they use the program.
son: Tux Paint ti baytal porogaram kaŋ teendi zankey se, jiiri 3 hala 12, a duu nafaw alhaku boobo. I ga Tux Paint ka goy cawhugey ra aduɲɲaa-mee ordinater zeeri-cawyan se. A ga goyfaala guna-diji, hooray ɲooje alhaali nda silbay adabba bii marga, kaŋ ga zankey biney dam nd’i ga porogaramoo ka goy.

en: Kids are presented with a blank canvas and a variety of drawing tools to help them be creative.
son: Zankey ga dii korfur koonu nda zeeriyan goyjinay dumiyaŋ kaŋ g'i gaa ka ngey boŋ lakkaley goyandi.

en: Tux Paint comes with numerous pre-drawn coloring-book style images
son: Tux Paint ga kaa nda zeeri bii booboyaŋ kaŋ ga tee bii caaray citaabu

en: The Paint Brush tool lets you draw freehand, using various brushes and colors
son: Tux Paint caaraykalam goyjinaa ga ni kanbe zeeriyan doonandi, nda caaraykalam nda noone boobey

en: The Stamp tool is like a set of rubber stamps or stickers
son: Tanpoŋ goyjinaa ti sanda kawsin tanpoŋ wala denjiri margari

en: Fifteen new magic tools have been added: Maze, Googly Eyes, Fur, Circles, Rays, 3D Glasses, Color Sep., Saturate, Desaturate, Remove Color, Keep Color, Kaleido-4, Kaleido-6, Kaleido-8, and Bloom.
son: Kayfi goyjinay taaga woy cindi guu ka tontonandi: Ncaŋguusu, Guli moɲey, Haabu, Windirey, Waynawcindey, 3D dijey, Noone fay, Tiŋandi, Doonandi, Noone kaa, Noone gaabu, Kaleido-4, Kaleido-6, Kaleido-8 nda Boosu.

en: Stamps may be rotated before being applied to the canvas.
son: Boro ga hin ka tanpoŋey kuubi jina k'i naagu korfuroo ga.

en: Shapes tool, in drag-from-corner mode, has been improved.
son: Takarey goyjinaa kaŋ ga cenda ka hun loku ra boori ka tonton.

en: Fill tool now offers a shaped gradient (bevel) mode.
son: Toonandi goyjinaa ka kaŋay takari (ceraw siira) alhaali tee.

en: The rainbow palette (HSV color picker) can now load the built-in color, or the colors from the pipette tool or color mixer.
son: Sohõ beene dobo margaroo (noone suubakaw) ga hin ka lasal noone wala noone kaŋ hun harizaa jinay wala noone birjikaw suuba.

en: Starter and Template images can specify how they should stretch, to avoid smearing when the canvas aspect ratio differs from that of the image.
son: Sintinkaw nda fasalmoo biyey ga hin ka tabatandi takaa kaŋ nd'i ga hima ka cenda, ka ziibandiyan ganji waati kaŋ kuu-nda-hayyan dimmaa nda biyoo waanoo si tenji.

en: The "buttonsize" configuration option now offers an "auto" setting.
son: Sohõ "butoŋazzaati" fasalyan suubaroo ga tee "boŋ" kayandiyan.

en: A quick start guide has been added.
son: Cahãri sintin fahamandi tiira tontonandi.

en: Tux Paint's Color palette includes a new Color Mixer option, which allows users to combine different proportions of primary colors (red, yellow, and blue) and shades (white, grey, and black) to create new colors, similar to mixing paints.
son: Tux Paint noone margaroo goo nda noone birjikaw jinay taaga, kaŋ naŋ goykey ma sintin assil alhaali waaniyaŋ marga (ciray, woldi nda bula) nda biyyayaŋ (kaaray, boosu nda bibi) ka noone taagayaŋ tee, sanda nda boro mma noonayaŋ birji.

en: The Color Picker option, which previously offered a static palette of around sixty-five thousand color choices, now supports separate hue, saturation, and value settings, allowing users to choose from over sixteen million colors.
son: Sohõ noone suubakaw jinaa kaŋ cindi ka tee noone margari jisante, kaŋ nda sanda noone-ize woydu cindi guu ga suubandi, ga hin ka biyya, komyan, nda dima kayandiyaney fay, ka too goykey ma hin ka suuba ka bisa noone milyon woy cindi iddu ra.

en: Also, a keyboard shortcut is now available for quick access to the Color Selector — the "pipette" tool used for picking colors from the current drawing.
son: Walha duurandiyan da ga bara cahãri goy se noone suubakaa ra — "harizaa" jina nda boro ga noonawey zaa.

en: The Paint and Lines tools now provide a way to adjust the spacing of brushes, allowing dotted lines or smearing effects to be made. Many brushes have been given better default spacing values, as well.
son: Sohõ caaray nda zeerey goyjinawey ga fondo noo ka kalamey gamey sasawandi, ka too tonbi-tonbi zeerey wala ziibi alhaaley ma tee. Kalam booboyaŋ tilasu gam alhaaley n’ ka boryandi ka tonton da.

en: Two new variations of the Zoom Magic Tool, Tile Zoom and Rush, have been added. When shrinking a drawing with Tile Zoom, it replicates the drawing across the canvas in tiles, rather than filling the canvas with a solid background color. The Rush tool blurs the results.
son: Kayfi beerandiyan jinaa, feraw beerandiyan jinaa nda cahãri wanoo n’ ka tonton. Nda boro ga zeeri bii kaccandi nda feraw beerandiyan jinaa, a mma biyoo filla feraw alhaali korfuroo kul bande, a si korfuroo too nda noone senda bandafaari. Cahãri goyjinaa ga hayey kokoorandi.

en: Tux Paint's Shapes tool now offers hexagon (6-sided) and heptagon (7-sided) polygons. For shapes which can be stretched (rectangle, oval, etc.), the aspect ratio of the shape is displayed at the bottom while you make your adjustments. Instructional information shown while using some other tools has also been expanded.
son: Tux Paint takarey goyjinaa ka kanjiddu (ceraw 6) nda kanjiiyye (ceraw 7) takariyaŋ tee. Takarey kaŋ ga hin ka cendandi se (muulubii, guuri nda takari tana), dimma alhaaloo ga cebandi ganda waati kan n ga biiyaŋ sasawandi. Fahamandi alhabar tontoni ka cebandi waati kaŋ n ga goy nda jinay tanayaŋ da.

en: Keyboard shortcuts, such as [Control]+[S] to save a drawing, are now accessed with the more traditional [⌘ Command] key when using Tux Paint on macOS. Sizing of Tux Paint's built-in on-screen keyboard has been improved. The look and feel of the user documentation has been improved.
son: Walha duurandiyaney, sanda [Control]+[S] ka zeeri-bii gaabu ga tee sohõ nda doonay lasal [⌘ Command] kufaloo ga nda boro ga Tux Paint ka goy macOS ga. Tux Paint boŋ walhaa sasawandiyanoo n' ka boryandi dijoo ga. Goykaw fahamandi tiira diiroo nda maateroo n' ka boryandi ka tonton.

en: Tux Paint's Paint and Line tools now support brushes that rotate based on the angle of the stroke. This new rotation feature, as well as the older directional and animated brush features, are now visually indicated by the brush shape selector. Additionally, the Fill tool now offers a freehand painting mode for interactively coloring within a confined area.
son: Sohõ Tux Paint caary and zeerey goyjinawey ga goy nda kalamey kaŋ ga kuubi kalam-deene kanboo bande. Kuubiyan alhaali taagaa woo nda tenjandi wane zeeney nda kalam dirante alhaaley, wey ga cebandi sohõ kalam takari suubakaa ga. Ka tonton, sohõ toonandi jinaa ka too bii-zeeriyan alhaali doonante noo hala caarawey ma cere gana nungu daabante ra.

en: Six new Magic tools have been added to Tux Paint. Panels shrinks and duplicates the drawing into a 2-by-2 grid, which is useful for making four-panel comics. Opposite produces complementary colors. Lightning interactively draws a lightning bolt. Reflection creates a lake-like reflection on the drawing. Stretch stretches and squashes the picture like a fun-house mirror. Lastly, Smooth Rainbow provides a more gradual variation of Tux Paint's classic Rainbow tool.
son: Kayfi goyjinay taaga iddu tontonandi Tux Paint ga. Feddey ka biyoo kankamandi wal'a taabu ka tee 2-2 tema, kaŋ ga boori feddi-taaci filla zeeri bii teeyan se. Fondo beraw ga noone tontoniyaŋ tee. Ceregoyyan meli ga meli karay zeeri. Asuura ga tee zeeri-biyoo boŋ sanda isabangu nereyan bii. Cendi ga biyoo borru nd'a motti sanda hooray hugu diji. Ka ben, beene dobo baana ga Tux Paint lasal beene dobo goyjinaa barmay kayna-kayna.

en: A number of existing Magic tools have been updated, as well. Improvements were made to Halftone, which simulates photographs on newsprint; Cartoon, which makes an image look like a cartoon drawing; and TV, which simulates a television screen. Additionally, Cartoon and Halftone, along with Blocks, Chalk, and Emboss, now offer the ability to alter the entire image at once!
son: Kayfi goyjinay booboyaŋ n' ka taagandi, nda Tonbi bii boryandi ka tonton, kaŋ ga bii zaantey zenti alhabar tiira ga; Filla zeeri-bii kaŋ ga bii himandi filla bii; TV kaŋ ga telewizoŋ diji zenti. Ka tonton, Filla bii and Tonbi bii, nda Windi, Dooro, Karguuru, kul ka bii timmante barmay cee foo!

en: Finally, Magic tools are now grouped into collections of similar effects — painting, distorts, color filters, picture warps, pattern painting, artistic, and picture decorations — making it easier to find the tool you need.
son: Ka ben, Kayfi goyjinawey n' ka marga ka tee alhaali barmay dabari kuruyaŋ — caarayyan, siirandiyan, bii sosoguyan, bii kuunayan, noone caarayyan, kanbegoy nda bii taalamyan — ka goyjinay himandi diiroo faalandi.

en: Tux Paint's Fill tool now offers options to fill an area with color gradients. The "Radial" fill creates a circular gradient centered around the mouse click, while the "Linear" fill allows the interactive creation of gradients at different angles and sizes.
son: Sohõ Tux Paint Toonandi goyjinaa ga kaa suubariyaŋ nda noone kanandiyaŋ. “Gaaru” toonandi kanandi foo tee gamoo ra ncaŋoo naaguroo bande, waati din da kaŋ “Zeeri” toonandi ga kanandi ceregoyyanteyaŋ tee nda ceraw nda azzaati waani-waaniyaŋ.

en: New Magic tools have been added to Tux Paint: "Pixels" makes it easier to create retro-gaming style pixel art, "Checkerboard" fills the entire canvas with a check pattern, and "Clone" allows duplicating parts of the picture via brush strokes.
son: Kayfi goyjinay taagey tontonandi Tux Paint ga: "Tonbey” ga zaaho taka tonbi biiteeyan faalandi, "Walikaara" ka korfuroo kul too nda walidaaru noone, nda "Fillari" ga too kalammiɲey ma bii jerey fillandi.

en: Tux Paint's user documentation has been overhauled, making localization easier. Parties interested in helping with localization are encouraged to contact the Tux Paint team.
son: Tux Paint goykaw fahamandi tiira n' ka hanse taaga, ka senni berandiyan faalandi. Boro kaŋ ga boona ka faaba ka berandi kul ma Tux Paint cinakey kondaa bayrandi.

en: Finally, a new pair of accessibility options have been added. The entire user interface can now be enlarged benefiting users with impaired vision, and making the program more suitable to very high density displays. This feature, along with a new option to re-organize the color palette, can also be helpful to users of coarse input devices, such as eye-gaze tracking systems.
son: Kokorante, goydoo manandiyan suubari ize hinka ka tonton. Goykaw diji timmantaa kul ga hin ka hayandi sohõ, goykey kaŋ si dii ka boori nafaa se, ka too porogaramoo ma goy ka boori nda gaayay bebbeeri dijey. Dabaroo woo, nda suubari taaga foo kaŋ nda noone margaroo ga hin ka kanandi taaga, kaŋ ga hin ka goykey faaba jinay karsey ga, sanda mookore ganayan dabarey.

en: A major improvement has been made to the Shapes tool, which now provides options to choose whether shapes are drawn from the center or a corner, making it easier to use in any situation.
son: Takarey goyjinaa duu boryandiyan gumo, kaŋ nda boro ka zaa suubarey game, sanda takarey ga zeerandi ka hun gamoo ra wala loku foo ra, kaŋ ga nga goyoo faalandi mise tana foo kul ra.

en: The on-screen keyboard, an accessibility feature optionally available when using the Text and Label tools, now appears larger on bigger displays; helpful for users of coarser input devices, such as eye-tracking systems.
son: Diji-ga walhaa ti manandiyan dabari suubari ibaayi ra, kaŋ ga bara nda boro ga goy nda hantum nda silbay goyjinawey, a ga fatta sohõ diji beerey ga, woo ga goykey faaba nda jinay karsey ga, sanda moo-kuryan dabarey.

en: The Eraser tool adds new, smaller eraser sizes, and applies smoother, contiguous strokes when the pointer is moved quickly.
son: Tuusuji goyjinaa ga tuusuji kaccu taagayaŋ tonton, a ga kalam-deene baaney manandi cere dam nda cebekaa ɲooti nda cahãri.

en: Finally, this newest version adds options to export individual drawings and GIF animations, making it easy to share pictures, cartoons, and slideshows with others.
son: Ka ben, dumi taagaa woo ka suubariyaŋ tonton ka zeeri biiyaŋ nda GIF bii hunante foofoyaŋ kaataray, ka biyey, filla-biyey nda biikanandey zennaroo faalandi borey se.

en: The latest version has promoted the "Fill" tool, previously found under the "Magic" section of Tux Paint, to the main toolbar, where it's easier to find. It also includes some performance improvements during start-up and when bringing up the "New" drawing dialog. The solid background colors can also be placed at the end of that dialog, allowing emphasis of template images.
son: Dumi kokorantaa na “Toonandi” goyjinaa kayandi, a cindi ka bara Tux Paint “Kayfi” dunboo ra, k’a dam goyjinay kunga beeroo ra, kaŋ r’a ga faala ka duwandi. Goysahã tanayaŋ da boryandi ka tonton tunandiyan waate nda bii-zeeriyan se “Taaga” bataa ra. Bandafaari noone sendey ga hin ka dobu bataa din benandoo ga, ka naŋ himari biyey ma fatta ka boori.

en: Tux Paint also now makes it possible to disable stereo sound, which can benefit users with a hearing impairment, or in situations where only one speaker is available.
son: Sohõ Tux Paint ga naŋ da boro ma jinde-hinka sawtu wii, kaŋ ga hin ka baa borey kaŋ si maa ka boori se, wala batudoo ra kaŋ selaŋkaw foo de bara no.

en: New in this version are a "color picker", which allows any color within a drawing to be chosen using the pointer, and a set of three-, four-, and five-pointed star shapes.
son: Haya taagi dumoo woo ra ti “noone suubakaa”, kaŋ nda noone foo kul ga hin ka zaandi nda cebekaw zeeri-biyoo, nda handaray takari margari kaŋ goo nda ceraw hinza, itaaci nda iggu.

en: The latest version also incorporates a number of new translations, bringing the number of supported languages up to nearly 130: Bengali, Bodo, Dogri, Kabyle, Urdu, and Devanagari and Perso-Arabic variations of Kashmiri and Sindhi. Thirty other translations have been updated, as well.
son: Dumi kokorantaa ga senni berantey hinnaa tonton, ka senni kaŋ a g’i kanbe ka man 130: bengaali, boodo, dogiri, kabili, urdu, nda dewanagari, nda farsi-laraw hantum dumey kašimiri nda sindi se. A ga bisa senni berandiyan waranza da kaŋyaŋ n’ ka taagandi.

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
son: Kaare

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
son: Muulubii

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
son: Windira

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
son: Windirayobante

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
son: Kanjehinza

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
son: Kanjeguu

note: Hexagon shape tool (6 sides)
en: Hexagon
son: Kanjiddu

note: Heptagon (aka septagon) shape tool (7 sides)
en: Heptagon
son: Kanjiyye

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
son: Kanjeyaaha

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
son: Sunbii

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
son: Kaare, muulubii no kaŋ ceraw taacaa ga sawa.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
son: Muulubii goo nda ceraw taaci kaŋ ga sawa ihinka-hinka nda kanje goranta taaci.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
son: Windira ti golbu daabanta kaŋ tonbey kul mooruyanoo ka hun gamtonboo ga ga sawa.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
son: Windirayobante, windira no kaŋ i n'a cendi.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
son: Kanjehinza, bii no kaŋ goo nda ceraw hinza.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
son: Kanjeguu, bii no kaŋ goo nda ceraw guu.

note: Description of a hexagon
en: A hexagon has six sides.
son: Kanjiddu goo nda ceraw iddu.

note: Description of a heptagon
en: A heptagon has seven sides.
son: Kanjiyye goo nda ceraw iyye.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
son: Kanjeyaaha goo nda ceraw yaaha kaŋ kul ga sawa.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
son: Sunbii goo nda ceraw sawanta taaci, wey kaŋ ga tenji ga ceesi cere se.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
son: Handaray foo nda tonbi hinza.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
son: Handaray foo nda tonbi taaci.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
son: Handaray foo nda tonbi guu.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want. Move around to rotate it, and click again to draw it.
son: Takari foo suuba. Naagu ka sintin ka zeeri, nor ka naŋ waati kaŋ azzaatoo nda takaroo tee woo kaŋ n ga baa. Ɲooti k’a kuubi nda naagu koyne ka zeeri.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want.
son: Takari foo suuba. Naagu ka sintin ka zeeri, nor ka naŋ waati kaŋ azzaatoo nda takaroo tee woo kaŋ n ga baa. Ɲooti k’a kuubi nda naagu koyne ka zeeri.

en: Draw shapes from the center.
son: Takarey zeeri ka hun gamoo ra.

en: Draw shapes from a corner.
son: Takarey zeeri ka hun loku ra.

note: #-#-#-#-#  18 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
son: Goyjinawey

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
son: Noonawey

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
son: Caaraykalamey

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
son: Tuusujey

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
son: Tanpoŋey

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
son: Takarey

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
son: Harfey

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
son: Kayfihaya

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
son: Toonandey

note: Freehand painting tool
en: Paint
son: Caaray

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
son: Tanpoŋ

note: Label tool
en: Label
son: Šilbayhaya

note: Fill tool
en: Fill
son: Toonandi

note: #-#-#-#-#  18 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Undo last action #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
son: Taafeeri

note: #-#-#-#-#  18 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Redo undone action #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
son: Tee koyne

note: #-#-#-#-#  18 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
son: Feeri

note: #-#-#-#-#  18 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Save the current picture #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
son: Gaabu

note: #-#-#-#-#  18 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Print the current picture #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
son: Kar

note: #-#-#-#-#  18 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
son: Fatta

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
son: Noone nda caaraykalam suuba k'i ka goy.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
son: Bii foo suuba k'a daŋ ni biyoo kaŋ n n'a tee ra.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
son: Naagu nee ka žeeri foo sintin. Naŋ zaa k’a benandi.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
son: Kalimaɲaa kuru fasal foo suuba. Ni biyoo naagu nda ma šintin ka hantum. [Dam] nda [Nor loku] naagu ka kalimaɲaa kuroo timmandi.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
son: Hantum fasal dumi foo suuba. Ni biyoo naagu ka sintin ka hantum. [Dam] wala [Kanji] naagu ka hantumoo timmandi. Nda n na suubakaw butoŋoo zaa nda n na silbay barante naagu, n ga hin k'a ganandi, fasal nda fasalroo barmay.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
son: Kayfi alhaali suuba ka ni biyoo tee kaŋ nd’a!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
son: Taafeeri!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
son: Tee koyne!

note: Eraser tool
en: Eraser!
son: Tuusuji!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
son: Bii wala noone foo suuba k'a daŋ bii taagaa ra.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
son: Feeri…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
son: Ni biyoo kaŋ n n'a tee cindi!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
son: Goo ma kara…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
son: Kala kayna!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
son: Butoŋoo naŋ ka žeeroo timmandi.

en: Let go of the button to complete the line. (Your line’s angle is %.0f degrees.)
son: Butoŋoo naŋ ka zeeroo timmandi. (Ni zeero ceraa ti degere %.0f.)

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
son: Butoŋoo naagu ka biyoo cendi.

en: Hold the button to stretch the shape. (It has an aspect ratio of "%.2g:1".)
son: Butoŋoo naŋ ka takaroo morru. (A goo nda "%.2g:1" alhaali azzaati.)

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
son: Ncaŋoo ɲooti ka takaroo kuubi. Naagu k'a zeeri.

en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
son: Ncaŋoo ɲooti ka takaroo kuubi. Naagu k'a zeeri. (A ga kuubi nda degere %d.)

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
son: Aywa… Ir ma gaabandi ka biyoo woo tee!

note: Instructions to show when the Label tool's selector mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose). Then, you can move it, edit it, and change its text style.
son: Silbay barantre foo naagu (wala [Kanji] ka bisa i ga nda [Dam] ka suuba). Waati din, n ga hin k'a ɲooti, k'a fasal, nda nga hantum fasalroo barmay.

note: Instructions to show when a Label has been chosen with the selector
en: Click in your picture if you wish to reposition this label, type to change the text, and use the options to change its text style. Press [Enter] or [Tab] when you're finished.
son: Naagu biyoo ra nda n ga boona ka silbaa woo dogoo barmay, kara ka hantumoo barmay, nda suubarey ka goy ka hantum fasalroo barmay. [Dam] naagu nda n ben.

note: Instructions to show when the Label tool's apply mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose) to permanently apply the text to the canvas.
son: Silbay barante foo naagu (wala [Kanji] naagu ka bisa i ga nda [Dam] naagu ka suuba) ka hantumoo kanandi korfuroo ga ka duumi.

note: Instructions to show when choosing brushes, depending on the brush's feature (if there are none, show_brush_tip() will show the current tool's tip)
en: This brush is animated; its shape changes as you draw!
son: Caaraykalamoo woo ti hunante; nga takaroo mma barmay nda n ga zeeri!

en: This brush changes depending on the angle.
son: Caaraykalamoo woo ga barmay ceraa bande.

en: This brush changes depending on the angle, and is animated; its shape changes as you draw!
son: Caaraykalamoo woo barmay ceraa bande, a ga tee hunante da; nda nga takaroo mma barmay nda n ga zeeri!

en: This brush's spacing is now 1 pixel!
son: Caaraykalamoo woo hibiroo ti tonbi 1 sohõda!

en: This brush's spacing is now about %1$d/%2$d the size of the brush shape.
son: Caaraykalamoo hibiroo ti sanda kalam takaroo azzaatoo %1$d/%2$d sohõda.

en: This brush's spacing is now about the size of the brush shape.
son: Caaraykalamoo woo hibiroo ti sanda kalam takaroo azzaatoo sohõda.

en: This brush's spacing is now about %d times as big as the brush shape.
son: Caaraykalamoo woo hibiroo ga beeri ka hima sanda kalam takaroo cee %d.

en: This brush's spacing is now about %1$d %2$d/%3$d times as big as the brush shape.
son: Caaraykalamoo hibiroo ga beeri ka hima kalam takaroo sanda cee %1$d %2$d/%3$d.

note: Instructions to show when rotating stamps
en: Drag the mouse to rotate the stamp. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
son: Ncaŋoo nor ka tanpoŋoo kuubi. Naagu k'a zeeri. (A ga kuubi degere %d ga.)

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
son: Alhakiika n ga baa ma fatta?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
son: Ayyo, ay ben!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
son: Kalaa, ir ma willi a ga!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
son: Nda n fatta, ni biyoo ga dere! K'a gaabu?

en: Yes, save it!
son: Ayyo, a gaabu!

en: No, don’t bother saving!
son: Kalaa, ma si a gaabu!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
son: Ka biyoo gaabu jina?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
son: Ay si hin ka biyoo woo feeri!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
son: Tiira kul mana jisandi!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
son: Biyoo kar sohõ?

en: Yes, print it!
son: Ayyo, a kar!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
son: Ni biyoo karandi!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
son: Alhaa naŋ! Ni biyoo mana hin ka karandi!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
son: N si hin ka karandi sohõ da!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
son: Biyoo woo tuusu?

en: Yes, erase it!
son: Ayyo, a tuusu!

en: No, don’t erase it!
son: Kalaa, ma si a tuusu!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
son: Ma si dirŋa ka ncaŋoo butoŋ wowaa naagu!

note: We got an error exporting
en: Sorry! Your picture could not be exported!
son: Alhaa naŋ! Ni biyoo mana hin ka fattandi!

en: Sorry! Your slideshow GIF could not be exported!
son: Alhaa naŋ! Ni GIF bii  ceberoo mana hin ka fattandi!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
son: Biyey kaŋ n ga bag'ey suuba, de ma “Sintin“ naagu.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
son: Jindoo daaba.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
son: Jindoo feera.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
son: Batu taare…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
son: Tuusu

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
son: Cebebiyey

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
son: Fattandi

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
son: Sintin

note: Slideshow: 'GIF Export' button, to create an animated GIF
en: GIF Export
son: GIF fattandi

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
son: Jine

note: #-#-#-#-#  18 (Tuxpaint-Songhay)  #-#-#-#-# Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English) #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MB_Yes
en: Yes
son: Ayyo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MB_No
en: No
son: Kalaa

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
son: Ka biyoo nda ni barmawey kaŋ n n'i tee zaa?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
son: Ayyo, izeenaa barmay!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
son: Kalaa, bii taaga no!

note: None selected? Too dangerous to automatically select all (like we do for slideshow playback). Only 1 selected?  No point in saving as GIF.
en: Select 2 or more drawings to turn into an animated GIF.
son: Zeeri-bii hinka wala tana suuba k'i tee GIF hunante.

note: Descriptions (names) of the color mixer tool's primary colors and shades
en: red
son: ciray

en: yellow
son: woldi

en: blue
son: bula

en: white
son: kaaray

en: grey
son: boosu

en: black
son: bibi

note: Tool tip text describing a mixed color (e.g., "1/3 red and 1/2 yellow", or "1/3 blue and 2/3 white", etc.)
en: Your color is %1$s %2$s.
son: Ni noonaa ti %1$s %2$s.

en: Your color is %1$s %2$s and %3$s %4$s.
son: Ni noonaa ti %1$s %2$s nda %3$s %4$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, and %5$s %6$s.
son: Ni noonaa ti %1$s %2$s, %3$s %4$s, nda %5$s %6$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, and %7$s %8$s.
son: Ni noonaa ti %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, nda %7$s %8$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, and %9$s %10$s.
son: Ni noonaa ti %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, nda %9$s %10$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, and %11$s %12$s.
son: Ni noonaa ti %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, nda %11$s %12$s.

note: Color mixer; e.g., "Your color is entirely grey."
en: entirely
son: ka timme

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
son: Noone foo suuba ni zeeri-biyoo ga.

en: Pick a color. Hues go top to bottom. Saturation/intensity goes left (pale) to right (pure). Value (lightness/darkness): grey bar.
son: Noone suuba. Noone-izey ga hun beene ka zunbu. Tiŋay/komyan ka hun kanbe wow (buuna) ga ka koy iwow do (nina). Sahã (kaaray/bibiyan): zeeri boosu.

en: Click the primary colors (red, yellow, and blue), white (to tint), grey (to tone), and black (to shade), to mix together a new color.
son: Sintin noonawey naagu (ciray, woldi nda bula), kaaray (ka caray), boosu (ka biyya dam), nda bibi (ka bii dam), k'i birji noone taaga se.

en: Drawing program
son: Biizeeriyan porogaram

en: Color Shift
son: Noone bere

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo dooyaŋ noonawey barmay.

en: Click to change the colors in your entire picture.
son: Naagu ka bii timmantaa noonawey barmay.

en: Blind
son: Feddi

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
son: Naagu ni biyoo jesoo here ka zanfun feddey zumandi a boŋ. Caraw-caraw ka feddey feeri wala k'i daabu.

en: Blocks
son: Gurunbey

en: Chalk
son: Dooru

en: Drip
son: Loti

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
son: Naagu nda ncaŋoo nor biyoo bande k'a tee feraw alhaali.

en: Click to make the entire picture blocky.
son: Naagu ka bii timmantaa tee feraw alhaali.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
son: Naagu nda ncaŋoo nor biyoo bande k'a bere k'a tee dooru-zeeriyan bii.

en: Click to turn the entire picture into a chalk drawing.
son: Naagu ka bii timmantaa bere k'a tee dooru-zeeriyan bii.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
son: Naagu nda ncaŋoo nor biyoo bande k'a morro ka loti.

en: Click to make the entire picture drip.
son: Naagu ka too bii timmantaa ma loti.

en: Bloom
son: Zayra boosu

en: Click and drag to apply a glowing "bloom" effect to parts of your image.
son: Naagu nda nor ka “zayra boosu” gaayay alhaali kanandi ni biyoo kul bande.

en: Click to apply a glowing "bloom" effect to your entire image.
son: Naagu ka “zayra boosu” gaayay alhaali kanandi ni biyoo kul bande.

en: Blur
son: Kokoorandi

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
son: Naagu ka ncaŋoo nor biyoo bande k'a kokoorandi.

en: Click to blur the entire image.
son: Naagu ka biyoo kul kokoorandi.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
son: Ferawey

en: Click and drag to draw large bricks.
son: Naagu nda nor ka feraw beeriyaŋ zeeri.

en: Click and drag to draw small bricks.
son: Naagu nda nor ka feraw kaynayaŋ zeeri.

en: Calligraphy
son: Kalamhantum

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
son: Naagu nda ncaŋoo nor biyoo bande ka kalamhantum bii zeeri.

en: Cartoon
son: Biifeelaga

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
son: Naagu nda ncaŋoo nor biyoo bande k'a bere k'a tee filla biifeelaga.

en: Click to turn the entire picture into a cartoon.
son: Naagu ka biyoo bere k'a tee filla biifeelaga.

en: Checkerboard
son: Walikaara

en: Click and drag to fill the canvas with a checkerboard pattern.
son: Naagu nda nor ka korfuroo toonandi nda walikaara noone foo.

en: Clone
son: Fillari

en: Click once to pick a spot to begin cloning. Click again and drag to clone that part of the picture.
son: Naagu cee foo ka nungu suuba ka fillari sintin. Naagu koyne nda nor ka bii dogoo din filla.

en: 3D Glasses
son: 3D dijey

en: Color Sep.
son: Noone fay

en: Double Vision
son: Diira hinka

en: Click and drag to separate your picture's colors.
son: Naagu nda nor ka ni biyoo noonawey fay.

en: Click and drag to simulate double vision.
son: Naagu nda nor, biyoo ma diyandi cee hinka.

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses!
son: Naagu nda nor kanbe wow nd'iguma ga ka ni biyoo ciraa nda bulaa fay, ka bii batananteyaŋ tee kaŋ n ga hin ka dii y'ey nda 3D dijey!

en: Confetti
son: Kaddasu buuna!

en: Click to throw confetti!
son: Naagu ka kaddasu buuna warra!

en: Distortion
son: Golbandiyan

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka ni biyoo golbandi.

en: Emboss
son: Yantaŋ

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka biyoo yantaŋ.

en: Click to emboss the entire picture.
son: Naagu ka bii timmantaa yantaŋ.

en: Lighten
son: Kaarandi

en: Darken
son: Kubandi

en: Desaturate
son: Doonandi

en: Saturate
son: Tiŋandi

en: Remove Color
son: Noone kaa

en: Keep Color
son: Noone gaabu

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ni biyoo dooyaŋ kaarandi.

en: Click to lighten your entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul henanandi.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka ni biyoo dooyaŋ kubandi.

en: Click to darken your entire picture.
son: Naagu ka ni bii timmantaa kubandi.

en: Click and drag the mouse to desaturate parts of your picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka ni biyoo dooyaŋ doonandi.

en: Click to desaturate your entire picture.
son: Naagu ka ni biyoo kul doonandi.

en: Click and drag the mouse to saturate parts of your picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka ni biyoo dooyaŋ tiŋandi.

en: Click to saturate your entire picture.
son: Naagu ka ni bii timmantaa tiŋandi.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that match the chosen color.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka ni bii timmantaa doonandi ka hima noone suubantaa.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that match the chosen color.
son: Naagu ka ni bii dogey kul doonandi, kaŋyaŋ ga hima noone suubantaa.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that don't match the chosen color.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka ni bii dogey kul doonandi, kaŋyaŋ si hima noone suubantaa.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that don't match the chosen color.
son: Naagu ka ni bii dogey kul doonandi, kaŋyaŋ si hima noone suubantaa.

en: Fisheye
son: Hamiisamoo

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
son: Doo suuba ni biyoo ra k'a tee sanda hamiisamoo.

en: Flower
son: Kutukurya

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
son: Naagu ka nor ka zayra boosu zeeri. A taŋ ka kutukuryaa benandi.

en: Foam
son: Kufu

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka nungoo too nda kufu bulbulyaŋ.

en: Fold
son: Taabu

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
son: Bandafaari noone suuba, de m'a naagu ka tiiraa ceraa bere.

en: Fretwork
son: Cendicaaray

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
son: Naagu nda nor ka noonekur fillanteyaŋ zeeri.

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
son: Naagu ka ni biyoo kuubi nda noonekur fillanteyaŋ.

en: Glass Tile
son: Luulucanbu

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka ni biyoo taalam nda luulucanbu.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
son: Naagu ka luulucanbey dam bii timmantaa ra.

en: Googly Eyes
son: Guli moɲey

en: Grass
son: Subu

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka subu zeeri. Ma si dirŋa ziiboo!

en: Halftone
son: Bii bokkiri

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
son: Naagu nda ni zeeri-biyoo bere k'a tee zaaritiira.

en: Click to turn your drawing into a newspaper.
son: Naagu ka zeeri-biyoo bere k'a tee zaaritiira.

en: Click and drag around your picture to look through it with a kaleidoscope!
son: Ni biyoo naagu nd'a nor-nor k'a ka guna sanda noonehoobu ra!

en: Symmetric Left/Right
son: Tenjante kanbe wow/guma

en: Symmetric Up/Down
son: Tenjante beene/ganda

en: Pattern
son: Noonekur

en: Tiles
son: Ferawizey

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
son: Noonehoobu

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
son: Ncaŋoo naagu k'a nor ka zeeri nda caaraykalam hinka kaŋ ga tenji nda cere ni biyoo gamoo ra kanbe wow nd'iguma here.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
son: Ncaŋoo naagu k'a nor ka zeeri nda caaraykalam hinka kaŋ ga tenji nda cere ni biyoo gamoo ra beene nda ganda.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
son: Naagu nda caŋoo nor ka noonekur zeeri ka biyoo gaaru.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka noonekur zeeri kaŋ ga tee sasawante biyoo gamoo ra.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka bii tee nda caaraykalam sawante hinka (noonehoobu).

en: Light
son: Denji

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
son: Naagu nda nor ka denji-ize zeeri ni biyoo ga.

en: Lightning
son: Meli

en: Click, drag, and release to draw a lightning bolt between two points.
son: Naagu, nor nda naŋ, ka melikaryan zeeri tonbi hinka game ra.

en: Click and drag to paint a maze on your picture.
son: Naagu nda nor ka ncaŋguusu caaray ni biyoo ga.

en: Click to turn your entire picture into a maze.
son: Naagu ka ni biyoo kul bere k'a tee ncaŋguusu.

en: Metal Paint
son: Guuru caaray

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka guuru noone foo ka caaray.

en: Mirror
son: Diji

en: Flip
son: Gum

en: Click to make a mirror image.
son: Naagu ka diji bii tee.

en: Click to flip the picture upside-down.
son: Naagu ka biyoo gum ka koy ganda.

en: Mosaic
son: Tarma

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka tarma takari tonton ni biyoo ga.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
son: Naagu ka ni biyoo kul tee tarma takari.

en: Square Mosaic
son: Kaare tarma

en: Hexagon Mosaic
son: Kanjeyaaha tarma

en: Irregular Mosaic
son: Tarma cerehooyante

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka kaare tarma tonton ni biyoo dooyaŋ ga.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
son: Naagu ka kaare tarma tonton ni bii timmantaa ga.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka kanjeyaaha tarma tonton ni biyoo dooyaŋ ga.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
son: Naagu ka kanjeyaaha tarma tonton ni bii timmantaa ga.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka tarma cerehooyante tonton ni biyoo dooyaŋ ga.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
son: Naagu ka tarma cerehooyante tonton ni bii timmantaa ga.

en: Negative
son: Bii-biyya

en: Opposite
son: Nkuway

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ni biyoo bande ka ni caaraa tee bii-biyya.

en: Click to turn your painting into its negative.
son: Naagu ka ni caaraa bere k'a tee bii-biyya.

en: Click and drag the mouse around to change colors to their opposites -- their complementary colors.
son: Naagu ka ncaŋoo nor biyoo bande ka ngey noonawey barmay nkuwawey ga -- ngey noone tontoney.

en: Click to turn all colors in your painting into their opposites -- their complementary colors.
son: Naagu ka ni bii timmantaa noonawey bere k'i tee ngey ngey nkuwawey -- ngey noone tontoney.

en: Noise
son: Ɲooje

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor ka ɲooje tonton ni biyoo dooyaŋ ga.

en: Click to add noise to your entire picture.
son: Naagu ka ɲooje tonton ni bii timmantaa ga.

en: Perspective
son: Honnayyan

en: Panels
son: Feddey

en: Tile Zoom
son: Feraw beerandiyan

en: Rush
son: Cahãri

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
son: Lokey naagu k'i nor nungu kaŋ here n ga baa ma biyoo yobu.

en: Click to turn your picture into 2-by-2 panels.
son: Naagu ka biyoo bere k'a tee ihinka-hinka feddiyaŋ.

en: Click and drag up to zoom in the picture. Drag down to zoom out and tile the picture.
son: Naagu nda nor beene ka biyoo manandi. Cendi ganda k'a moorandi nda k'a tee canbu bii.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
son: Naagu nda nor beene ka biyoo manandi wala ganda k'a moorandi.

en: Click and drag up to rush in or drag down to rush out the picture.
son: Naagu nda cendi beene ka biyoo dam nda cahãri wala ganda k'a kaataray nda cahãri.

en: Pixels
son: Tonbey

en: Click and drag to draw large pixels.
son: Naagu nda nor ka tonbi hayayaŋ zeeri.

en: Puzzle
son: Deli

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
son: Ni biyoo nungoo naagu kaŋ ga n ga baa a ma hima deli taka.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
son: Naagu ka deli foo tee dijikul alhaali ra.

en: Rails
son: Gaaruhaya

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka gaaruhaya zeeri ni biyoo ra.

en: Rainbow
son: Beene dobo

en: Smooth Rainbow
son: Beene dobo baana

en: You can draw in rainbow colors!
son: N ga hin ka zeeri beene dobo noonawey ra!

en: Rain
son: Ncirɲi

en: Click to place a rain drop onto your picture.
son: Naagu ka ncirɲi loti doori ni biyoo boŋ.

en: Click to cover your picture with rain drops.
son: Naagu ka ni biyoo kul kakasu nda ncirɲi lotiyaŋ.

en: Real Rainbow
son: Beene dobo cimi

en: ROYGBIV Rainbow
son: Beene dobo noonawey

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
son: Naagu nungu kaŋ n ga baa ni beene dobaa ma sintin, nor nungoo  here kaŋ n ga baa a ma ben, nda m'a naŋ ka beene dobo zeeri.

en: Reflection
son: Asuura

en: Click and drag the mouse around to add a reflection to your picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor-nor ka nereri tonton ni biyoo ga. naagu m'a kuubi ka bii tonton ni asuuraa ga.

en: Ripples
son: Bonday-izey

en: Click to make ripples appear over your picture.
son: Naagu ka bonday-izeyaŋ bangandi ni biyoo boŋ.

en: Rosette
son: Fita hiiri

en: Picasso
son: Pikaaso

en: Click and start drawing your rosette.
son: Naagu ne ka fita hiiri zeeri.

en: You can draw just like Picasso!
son: N ga hin ka bii tee sanda Pikaaso!

en: Edges
son: Jesey

en: Sharpen
son: Henanandi

en: Silhouette
son: Bii

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka jeseyaŋ zeeri ni biyoo dooyaŋ ra.

en: Click to trace edges in your entire picture.
son: Naagu ka ni bii timmantaa jesey barmay.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka ni biyoo dooyaŋ henanandi.

en: Click to sharpen the entire picture.
son: Naagu ka biyoo kul henanandi.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
son: Naagu nda ncaŋoo nor ka bii bibi nd'ikaaray tee.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
son: Naagu ka bii bibi nd'ikaaray tee ni zeeri-bii timmantaa se.

en: Shift
son: Bere

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
son: Naagu nda nor ka ni biyoo bere korfuroo bande.

en: Smudge
son: Ziibandi

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
son: Caaray taya

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
son: Naagu nda ncaŋoo nor biyoo bande k'a ziibandi.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
son: Naagu ka ncaŋoo nor-nor ka caaray bii taya nda ziibante tee.

en: Snow Ball
son: Nez gunguli

en: Snow Flake
son: Nez hamni

en: Click to add snow balls to your picture.
son: Naagu ka nez hamni tonton ni biyoo ga.

en: Click to add snow flakes to your picture.
son: Naagu ka nez hamni tonton ni biyoo ga.

en: Stretch
son: Cendi

en: Click and drag to stretch part of your picture vertically or horizontally.
son: Naagu nda nor ka ni biyoo doo foo cendi kuuroo wala hayroo bande.

en: String edges
son: Tenjiri jesey

en: String corner
son: Tenjiri loku

en: String 'V'
son: 'V' tenjiri

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
son: Naagu nda nor ka tenjiri kanbateeri zeeri. Cendi beene ka zunbu ka zebu wala ka zeeriyaŋ tonton, kanbe wow wal'iguma guusu beeri se.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
son: Naagu nda nor ka birawyaŋ tee nda tenjiri kanbateeri.

en: Draw string art arrows with free angles.
son: Tenjiri kanbateeri birawyaŋ zeeri nda kanje feeranteyaŋ.

en: Circles
son: Windirey

en: Rays
son: Waynawcindey

en: Fur
son: Haabu

en: Click and drag to transform parts of your picture to circular brushstrokes.
son: Naagu nda nor ka ni biyoo jerey bere k'i tee caaraykalam tonbiyaŋ.

en: Click to turn your entire picture into circular brushstrokes.
son: Naagu ka ni biyoo kul bere k'a tee caaraykalam deene kolanteyaŋ.

en: Click and drag to transform parts of your picture to brushstroke rays.
son: Naagu nda nor ka ni biyoo dooyaŋ bere k'i tee caaraykalam waynawcindiyaŋ.

en: Click to turn your entire picture into brushstroke rays.
son: Naagu ka ni bii timmantaa bere k'a tee caaraykalam waynaycindiyaŋ.

en: Click and drag to add fur to your picture.
son: Naagu nda nor ka haabu tonton ni biyoo ga.

en: Tint
son: Dawa

en: Color & White
son: Noone bibi nd’ikaaray

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
son: Naagu ka ncaŋoo nor-nor ka ni biyoo dooyaŋ noonaa barmay.

en: Click to change the color of your entire picture.
son: Naagu ka ni bii timmantaa noonaa barmay.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
son: Naagu nda nor ka ni biyoo dooyaŋ k'i tee ikaaray nda noonaa kaŋ n g'a suuba.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
son: Naagu ka ni biyoo kul bere k'a tee ikaaray nda noone kaŋ n g'a suuba.

en: Toothpaste
son: Kossi doonu

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
son: Naagu nda nor ka kossi doonu firsi ni biyoo ga.

en: Tornado
son: Hewkur

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
son: Naagu nda nor ka hewkur nsuufay zeeri ni biyoo ga.

en: TV
son: Telewizoŋ

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
son: Naagu nda nor ka ni biyoo dooyaŋ himandi sand'i goo telewizon ra.

en: Click to make your picture look like it's on television.
son: Naagu ka biyoo himandi sand'a goo telewizoŋ ra.

en: Waves
son: Bondaway

en: Wavelets
son: Bondayzey

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
son: Naagu ka bonday-taka bii gaarante tee. Naagu beene here bonday duurayan se, ganda here ibeeriyaŋ se, kanbe wow bonday beeriyaŋ se, kanbe guma ga bonday kukuyaŋ se.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
son: Naagu ka bonday-taka bii kayante tee. Naagu beene here bonday duurayaŋ se, ganda bonday beeriyaŋ se, kanbe wow ga bonday kaccuyaŋ se, nd'iguma ga bonday kukuyaŋ se.

en: Xor Colors
son: Xor noonawey

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: View Slides
son: Biigunari

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Read and annotate comic book .cbz files and other collections of image files stored in Zip archives.
son: Bii zuu tukey caw nd'i šilbay .cbz nda bii margari taney kaŋ jisandi Zip takkadajiširey ra.

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
son: Doo-šilbay

en: Previous page
son: Moo bisante

en: Previous bookmark
son: Doo-šilbay bisante

en: Forward
son: Jine

en: Next page
son: Jinehere moo

en: Next bookmark
son: Jinehere doo-šilbay

en: Toggle Bookmark
son: Doo-šilbaa bere

en: Zoom out
son: Nakasandi

en: Zoom in
son: Bebbeerandi

en: Fullscreen
son: Dijikul alhaali

en: Show Image Table
son: Bii taabaloo cebe

en: Reload Journal Table
son: Zaaritiira taabaloo zumandi taaga

en: Hide Image Tables
son: Bii taabaley tugu

en: Add Image
son: Bii foo tonton

en: Remove Image
son: Bii foo kaa

en: Extract Image
son: Bii soolom

en: Slideshow Image
son: Ceberi bii

en: Available Images
son: Bii barantey

en: Success
son: Zaame

en:  added to Journal.
son:  tontonandi zaaritiiraa ga.

en: %s Activity
son: %s goyyan

en: Keep error
son: Gaabuyan firka

en: Keep error: all changes will be lost
son: Gaabuyan firka: barmayyaney kul ga dere

en: Don't stop
son: Ma ši kay

en: Stop anyway
son: Ma kay binde

en: Stop
son: Kay

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
son: Berandi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
son: Dobu

en: Private
son: Sutura

en: My Neighborhood
son: Ay fargandoo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Document_Description
en: Description
son: Šilbayyan

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Cancel
en: Cancel
son: Naŋ

en: Ok
son: Ayyo

en: Continue
son: Koy jine

en: Choose a color
son: Noone foo suuba

en: Red
son: Ciray

en: Green
son: Firži

en: Blue
son: Bula

en:  and
son:  nda

note: TRANS: Indicating something that just happened, eg. "just now", "moments ago"
en: Seconds ago
son: A ši gay

note: TRANS: Indicating time passed, eg. "[10 day, 5 hours] ago", "[2 minutes] in the past", or "[3 years, 1 month] earlier"
en: %s ago
son: A ga too %s

note: TRANS: Relative dates (eg. 1 month and 5 days).
en: %d year | %d years
son[0]: Jiiri %d
son[1]: Jiiri %d

en: %d month | %d months
son[0]: Handu %d
son[1]: handu %d

en: %d week | %d weeks
son[0]: Jirbiyye %d
son[1]: jirbiyye %d

en: %d day | %d days
son[0]: Zaari %d
son[1]: zaari %d

en: %d hour | %d hours
son[0]: Guuru %d
son[1]: guuru %d

en: %d minute | %d minutes
son[0]: Miniti %d
son[1]: miniti %d

en: Empty
son: Mun

en: %d B
son: B %d

en: %d KB
son: KB %d

en: %d MB
son: MB %d

en: %d GB
son: GB %d

en: Image
son: Bii

en: Audio
son: Jinde

en: Video
son: Widewo

en: Link
son: Dobu

en: Bundle
son: Margari

en: Aragonese
son: Araagooni

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_BG_BG
en: Bulgarian
son: Bulgaari

en: Bosnian
son: Bozini

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_CA_ES
en: Catalan
son: Katalaŋ

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_CS_CZ
en: Czech
son: Ceki

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_CY_GB
en: Welsh
son: Weliši

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_DA_DK
en: Danish
son: Daanuwa

en: German
son: Alemaŋ

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_EL_GR
en: Greek
son: Gereki

en: Default
son: Tilasu

en: English Britain
son: Ingiliši (Briten)

en: English scottish
son: Ingiliši ekosu

en: English-north
son: Ingiliši hawsa

en: English_rp
son: Ingiliši-rp

en: English_wmids
son: Ingiliši wmids

en: English USA
son: Ingiliši (Amereki laama margantey)

en: English west indies
son: Ingiliši Dangay endey

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_EO
en: Esperanto
son: Esiperanto

en: Spanish
son: Esipaaɲi

en: Spanish latin american
son: Esipaaɲi (Ameriki gurma laamey)

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_ET
en: Estonian
son: Estooni

en: Farsi-pinglish
son: Farsi ingiliši birji

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_FI_FI
en: Finnish
son: Fiini

en: French belgium
son: Faranse (Belžik)

en: French
son: Faranse

en: Irish-gaeilge
son: Irlandi geliki

en: Greek-ancient
son: Gereki žeena

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_HR_HR
en: Croatian
son: Korowaati

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_HU_HU
en: Hungarian
son: Hongiri (Maagyar)

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_HY_AM
en: Armenian
son: Armeeni

en: Armenian (west)
son: Armeeni (dangay)

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_ID_ID
en: Indonesian
son: Indoneezi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_IS_IS
en: Icelandic
son: Isilandu

en: Italian
son: Itaali

en: Lojban
son: Lojiban

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_KA_GE
en: Georgian
son: Žorži

en: Latin
son: Laateŋ

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_LT_LT
en: Lithuanian
son: Lituyaani

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_LV_LV
en: Latvian
son: Leetooni

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_MK
en: Macedonian
son: Maaseedooni

en: Malayalam
son: Maalayalam

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_MS_MY
en: Malay
son: Maalay

en: Nepali
son: Neepaali

en: Dutch
son: Hoolandi

en: Norwegian
son: Norweeži

en: Punjabi
son: Punjaabi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_PL_PL
en: Polish
son: Poloɲ

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
son: Portuge (Berezil)

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
son: Portuge (Portugal)

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_RO_RO
en: Romanian
son: Urumaani

en: Russian
son: Iriisi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_SK_SK
en: Slovak
son: Suloowaki

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_SQ_AL
en: Albanian
son: Albaani

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_SR
en: Serbian
son: Serbi

en: Swahili-test
son: Suwahiili (šiiyan)

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_TR_TR
en: Turkish
son: Turki

en: Vietnam_hue
son: Wiyetinaami hue

en: Vietnam_sgn
son: Wiyetinaami sgn

en: Cantonese
son: Kantoone

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Close
en: Close
son: Daabu

en: English West Indies
son: Ingiliši Dangay endey

en: StopWatch
son: Waatikabuji

en: Start/Stop
son: Šintin/Kay

en: Zero
son: Yaada

en: Mark
son: Šilbay

en: Stopwatch
son: Waatikabuji

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
son: Šenni

note: TB_Simple
en: Simple
son: Faalante

en: Activity
son: Goyyan

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
son: Wiyetinam

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
son: Taagandi

note: Name for BRA
en: Brazil
son: Berezil

en: Harder level
son: Alkadar šenda

en: Easier level
son: Alkadar faala

en: %s Source
son: %s aššil

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
son: Faaba

en: Game
son: Hooray

en: Reset
son: Yeeti

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
son: Azzaati:

note: FIELD_Document_Type
en: Category
son: Kuray margaw

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
son: Han

note: TRANS: "name" option from activity.info file TRANS: Please translate Visual Match as Dimensions
en: Visual Match
son: Gunari tenjandiyan

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: a pattern-matching game
son: Gunari tenjandiyan hooray

en: beginner
son: šintinkaw

en: intermediate
son: baykaw sawante

en: expert
son: goni

en: New pattern game
son: Kaymi hooray taaga

en: New number game
son: Hinna hooray taaga

en: New word game
son: Kalima hooray taaga

en: Import custom cards
son: Ga boŋhansante kaatayaŋ zaa

en: Dimensions
son: Alkadarey

note: TRANS: The prime number version of the dimensions game
en: Prime Dimensions
son: Hinna jinawey alkadarey

note: TRANS: The word version of the dimensions game
en: Word Dimensions
son: Kalima alkadarey

en: 15 seconds
son: segondu 15

en: 30 seconds
son: segondu 30

en: 1 minute
son: miniti 1

en: 2 minutes
son: miniti 2

en: 5 minutes
son: miniti 5

en: Play with the computer.
son: Hooray nda ordinateroo.

en: word
son: kalima

en: Chinese
son: Šin

en: Mayan
son: Maya

en: Quipu
son: Kipu

en: A new game is loading.
son: Hooray taaga goo ma zunbu.

en: Import image cards
son: Bii kattawey zaa

en: robot pause time
son: goymaršin hunanzam waati

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
son: Hinnawey

en: number of cards remaining in deck
son: kattawey kaŋ cindi margaroo ra hinna

en: number of matches
son: tenjandiyaney hinna

en: elapsed time
son: waati bisantey

en: fifteen
son: iwoy cindi guu

en: twenty two
son: waranka cindi hinka

en: twenty one
son: waranka cindi foo

en: thirty three
son: waranza cindi hinza

en: Edit the custom cards.
son: Katta boŋhansantey fasal.

en: Edit the word cards.
son: Kalima kattey fasal.

en: Game over
son: Hooraa ben

en: unsolvable
son: šii hin ka feera

en: New record
son: Jiširi taaga

en: 30 sec.
son: seg. 3

en: 15 sec.
son: seg. 15

en: Product
son: Jinay

en: Word
son: Kalima

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_FormatTOC_Dot DLG_Tab_Radio_Dot
en: Dots
son: Tonbey

en: Browse
son: Ceeci

en: Surf the world!
son: Adduɲɲaa naaru!

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
son: Kaa

en: Abacus
son: Abakus

en: a tool for simple arithmetic calculations
son: goyjinay kaŋ tee kabu faalayaŋ se

note: #-#-#-#-#  4 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: simple decimal abacus #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
son: Iwoy-kur

note: TRANS: Cuisenaire Rods
en: Rods
son: Bundu-izey

note: #-#-#-#-#  4 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: Custom abacus #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_PageFormat_Custom
en: Custom
son: Alaada

en: Edit
son: Fasal

en: Rods:
son: Bundu-izey:

en: Top:
son: Beene:

en: Bottom:
son: Kore:

en: Base:
son: Cire:

en: Migrated to GSettings
son: Ganandi GSettings here

en: This key shows whether or not GConf values were migrated to GSettings
son: Kufaloo woo ga cebe wala GConf hinnawey n' ka ganandi GSettings here

en: Backup URL
son: URL gaabundi

en: URL where the backup is saved to.
son: URL kaŋ ra jiširoo n' ka gaabundi.

en: Show Log out
son: Fattayan cebe

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
son: Nda TRUE, Sugar ga "Fatta" suubari cebe.

en: Show Restart
son: Tunandiyan taaga cebe

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
son: Nda TRUE, Sugar ga "Tunandi taaga" suubari cebe.

en: Show Shutdown
son: Wiiyan cebe

en: If TRUE, Sugar will show a "Shutdown" option.
son: Nda TRUE, Sugar ka "Wii" suubari cebe.

en: Show Register
son: Boŋhantum cebe

en: If TRUE, Sugar will show a "Register" option in the buddy palette.
son: Nda TRUE, Sugar ga "Boŋhantum" suubari cebe cere margaroo ra.

en: Bundle IDs of protected activities
son: Goy jejebantey boŋtammaasey marga

en: Users will not be allowed to erase these activities through the list view.
son: Goykey ši duu fondo ka goyey wey tuusu maašeede ceberoo ra.

en: A limit to the number of simultaneously open activities.
son: A ma ši bisa goyey kaŋ ga feera cere bande hinnaa.

en: This int is used to set a limit to the number of open activities. By default (0), there is no limit.
son: Woo nda goy feerantey hinnaa ga tabatandi. Tilasu hinna (0), ti kaŋ adadu kul šii.

en: User Name
son: Goykaw maa

en: User name that is used throughout the desktop.
son: Goykaw maa kaŋ huru ordinateroo se.

en: Default nick
son: Tilasu maakanbari

en: "disabled" to ask nick on initialization; "system" to reuse UNIX account long name.
son: "kayandi" ka maakanbari hãa šintiyan waate; "dabariɲaa" ka UNIX kontu maa kukoo ka goy koyne.

en: User Color
son: Goykaw noone

en: Color for the XO icon that is used throughout the desktop. The string is composed of the stroke color and fill color, format is that of rgb colors. Example: #AC32FF,#9A5200
son: Noone XO biyoo se kaŋ ga huru ordinateroo se. Tenjiroo goo nda žeeri noone, toonandi noone, takari noone kaŋ ti rgb noone kur. Sanda: #AC32FF,#9A5200

en: User Gender
son: Goykaw ti aru wala woy

en: Gender of the Sugar user, either male, female, or unassigned
son: Sugar goykaa ti aru, woy wal'a mana tabatandi

en: User Birth Timestamp
son: Goykaw hayhan waati tammaasa

en: Birth timestamp (seconds since the epoch)
son: Hayhan waati tammaasi (segondey za zaman šintin)

en: Group Label
son: Kur šilbay

en: Label associated with age, e.g., '2nd Grade'
son: Alwaddi bande šilbay, sanda "cawjiiri 2ntoo"

en: Background image path
son: Bandafaari bii fondo

en: Path to the image to be used as a background.
son: Fondo biyoo kaŋ kayandi ka tee bandafaari here.

en: Background alpha level
son: Bandafaari maan alkadar

en: The opacity of the background image.
son: Bandafaari bii kubay-dikiroo.

en: Mimetype registry
son: Mimetype jišidogoo

en: Consists of key-value pairs mimetypes and their corresponding activity
son: Ga tee nda kufal-hinna mimetype celleyaŋ nda ngi goyyan tenjantaa

en: Volume Level
son: Jinde alkadar

en: Volume level for the sound device.
son: Jinde alkadar sawtu jinaa se.

en: Sound Muted
son: Jinde wiyante

en: Setting for muting the sound device.
son: Kayandi sawtu jinay jinde wiiyan se.

en: Brightness Level
son: Gaayay alkadar

en: Brightness level for the computer screen.
son: Ordinater diji gaayay alkadar.

en: Timezone
son: Waati ganda

en: Timezone setting for the system.
son: Waati ganda kayandiyan dabariɲaŋoo se.

en: Home views
son: Gunari beerey

en: Corner Delay
son: Loku gayyan

en: Trigger Size
son: Dirandi doo azzaati

en: Jabber Server
son: Jabber feršikaw

en: URL of the jabber server to use.
son: Goy-se Jabber feršikaw URL.

en: Publish to Gadget
son: Wallafi Gadget here

en: Social Help Server
son: Social Help faaba feršikaw

en: Keyboard layouts
son: Walha kayandiyaney

en: Keyboard options
son: Walha suubarey

en: List of keyboard options.
son: Walha suubarey maašeede.

en: Keyboard model
son: Walha dumi

en: The keyboard model to be used
son: Walha dumoo kaŋ ga goyandi

en: Default font face
son: Tilasu šigira

en: Default font size
son: Tilasu šigira azzaati

en: Show Sugar Ad-hoc networks
son: Sugar Ad-hoc sankawey cebe

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
son: Ši duwandi

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
son: Bandafaari

note: DLG_Password_Password
en: Password:
son: Šennikufal:

en: Number:
son: Hinna:

en: Downloading %s...
son: Goo ma zumandi %s...

note: #-#-#-#-#  3 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: download size is 0 #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
son: Baffoo

en: IP address: %s
son: IP aderesu: %s

en: Connected
son: Ga ciya

en: Connect
son: Ciya

en: Error: %s
son: Firka: %s

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
son: Maa:

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
son: Šilbayyan:

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
son: Takaddawey

note: Name for ABW
en: Aruba
son: Aruuba

note: Name for AFG
en: Afghanistan
son: Afugaanisitan

note: Name for AGO
en: Angola
son: Angoola

note: Name for AIA
en: Anguilla
son: Angiila

note: Name for ALA
en: Åland Islands
son: Oolandu gungey

note: Name for ALB
en: Albania
son: Albaani

note: Name for AND
en: Andorra
son: Andoora

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
son: Laaraw amiirilaama margarantey

note: Name for ARG
en: Argentina
son: Aržentiina

note: Name for ARM
en: Armenia
son: Armeeniya

note: Name for ASM
en: American Samoa
son: Ameriki Samoowa

note: Name for ATA
en: Antarctica
son: Antarkitika

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
son: Faranši gurma gandawey

note: Name for AUS
en: Australia
son: Osutarali

note: Name for AUT
en: Austria
son: Otiriši

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
son: Azerbayjan

note: Name for BEL
en: Belgium
son: Belžiki

note: Name for BEN
en: Benin
son: Beneŋ

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
son: Burkina Faaso

note: Name for BGD
en: Bangladesh
son: Bangaladeeši

note: Name for BGR
en: Bulgaria
son: Bulgaari

note: Name for BHR
en: Bahrain
son: Baharayn

note: Name for BHS
en: Bahamas
son: Baahaama

note: Name for BLR
en: Belarus
son: Beelaarusu

note: Name for BLZ
en: Belize
son: Beeliizi

note: Name for BMU
en: Bermuda
son: Bermuuda

note: Common name for BOL
en: Bolivia
son: Boliiwi

note: Name for BRB
en: Barbados
son: Barbaadi

note: Name for BTN
en: Bhutan
son: Buutaŋ

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
son: Buuwe gungu

note: Name for BWA
en: Botswana
son: Botusuwaana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
son: Afiriki gamlaama (Santarafiriki)

note: Name for CAN
en: Canada
son: Kaanaada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
son: Kokosu (Kiiliŋ) gungey

note: Name for CHE
en: Switzerland
son: Suwisu

note: Name for CHL
en: Chile
son: Šilli

note: Name for CHN
en: China
son: Šin

note: Name for CMR
en: Cameroon
son: Kamerun

note: Name for COK
en: Cook Islands
son: Kuuku gungey

note: Name for COL
en: Colombia
son: Kolonbi

note: Name for COM
en: Comoros
son: Komori

note: Name for CRI
en: Costa Rica
son: Kostariika

note: Name for CUB
en: Cuba
son: Kuuba

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
son: Kuurasaawo

note: Name for CXR
en: Christmas Island
son: Kirisimaasu gungu

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
son: Kaymaan gungey

note: Name for CYP
en: Cyprus
son: Šiipuru

note: Name for CZE
en: Czechia
son: Ceekiya

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
son: Ceeki laama

note: Name for DEU
en: Germany
son: Doycilandu (Alemaaɲi)

note: Name for DJI
en: Djibouti
son: Jibuuti

note: Name for DMA
en: Dominica
son: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
son: Danmark

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
son: Dominiki laama

note: Name for DZA
en: Algeria
son: Alžeeri

note: Name for ECU
en: Ecuador
son: Ekuwador

note: Name for EGY
en: Egypt
son: Ežibti

note: Name for ERI
en: Eritrea
son: Eritere

note: Name for ESH
en: Western Sahara
son: Dangay Sahaara

note: Name for ESP
en: Spain
son: Esipaaɲi

note: Name for EST
en: Estonia
son: Estooni

note: Name for ETH
en: Ethiopia
son: Ecoopi

note: Name for FIN
en: Finland
son: Finlandi

note: Name for FJI
en: Fiji
son: Fiiji

note: Name for FRA
en: France
son: Faranši

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
son: Feero gungey

note: Name for GAB
en: Gabon
son: Gaaboŋ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
son: Biriteŋ albaasalaama marganta

note: Name for GEO
en: Georgia
son: Žorži

note: Name for GGY
en: Guernsey
son: Gerenesey

note: Name for GHA
en: Ghana
son: Gaana

note: Name for GIB
en: Gibraltar
son: Žibaraltar

note: Name for GIN
en: Guinea
son: Gine

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
son: Guwadelup

note: Name for GMB
en: Gambia
son: Ganbi

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
son: Gine-Bisaawo

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
son: Ekuwater Gine

note: Name for GRC
en: Greece
son: Geresi

note: Name for GRD
en: Grenada
son: Gerenaada

note: Name for GRL
en: Greenland
son: Gorowenlandu

note: Name for GTM
en: Guatemala
son: Guwatemaala

note: Name for GUF
en: French Guiana
son: Faranši Guwiyaani

note: Name for GUM
en: Guam
son: Guwam

note: Name for GUY
en: Guyana
son: Guwiyaana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
son: Hoŋ-Koŋ

note: Name for HND
en: Honduras
son: Honduura

note: Name for HRV
en: Croatia
son: Korowaasi

note: Name for HTI
en: Haiti
son: Hayti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
son: Hongiri

note: Name for IDN
en: Indonesia
son: Indoneezi

note: Name for IMN
en: Isle of Man
son: Manin gungu

note: Name for IND
en: India
son: Indu

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
son: Briteŋ indu teekoo ganda

note: Name for IRL
en: Ireland
son: Irilandi

note: Name for IRQ
en: Iraq
son: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
son: Islandi

note: Name for ISR
en: Israel
son: Izirayel

note: Name for ITA
en: Italy
son: Itaali

note: Name for JAM
en: Jamaica
son: Jamayka

note: Name for JEY
en: Jersey
son: Jerzi

note: Name for JOR
en: Jordan
son: Žordaani

note: Name for JPN
en: Japan
son: Žaapoŋ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
son: Kaazakstan

note: Name for KEN
en: Kenya
son: Keniya

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
son: Kirgiizistan

note: Name for KHM
en: Cambodia
son: Kanboodiya

note: Name for KIR
en: Kiribati
son: Kiribaati

note: Name for KWT
en: Kuwait
son: Kuwayt

note: Name for LBN
en: Lebanon
son: Liiban

note: Name for LBR
en: Liberia
son: Liberiya

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
son: Libi

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
son: Lišitensitayn

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
son: Širi Lankaa

note: Name for LSO
en: Lesotho
son: Leesooto

note: Name for LTU
en: Lithuania
son: Lituwaani

note: Name for LUX
en: Luxembourg
son: Lukusanburugu

note: Name for LVA
en: Latvia
son: Laatiwi (Leetooni)

note: Name for MAR
en: Morocco
son: Maroku

note: Name for MCO
en: Monaco
son: Monaako

note: Common name for MDA
en: Moldova
son: Moldoowa

note: Name for MDG
en: Madagascar
son: Maadagaskar

note: Name for MDV
en: Maldives
son: Maldiiwi

note: Name for MEX
en: Mexico
son: Mekisiki

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
son: Marišaal gungey

note: Name for MLI
en: Mali
son: Maali

note: Name for MMR
en: Myanmar
son: Miyanmar

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
son: Montenegoro

note: Name for MNG
en: Mongolia
son: Mongooli

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
son: Hawsa Mariyana gungey

note: Name for MOZ
en: Mozambique
son: Moozanbiki

note: Name for MRT
en: Mauritania
son: Murutaani

note: Name for MSR
en: Montserrat
son: Monseraati

note: Name for MTQ
en: Martinique
son: Martiniki

note: Name for MUS
en: Mauritius
son: Moriši

note: Name for MWI
en: Malawi
son: Malaawi

note: Name for MYS
en: Malaysia
son: Maaleezi

note: Name for MYT
en: Mayotte
son: Maayotu

note: Name for NAM
en: Namibia
son: Namiibiya

note: Name for NCL
en: New Caledonia
son: Kaledooni taaga

note: Name for NER
en: Niger
son: Niižer

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
son: Norufolku gungu

note: Name for NGA
en: Nigeria
son: Naajiriya

note: Name for NIC
en: Nicaragua
son: Nikaraaguwa

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
son: Niyuwe

note: Name for NLD
en: Netherlands
son: Hoolandu

note: Name for NOR
en: Norway
son: Norweeži

note: Name for NPL
en: Nepal
son: Neepal

note: Name for NRU
en: Nauru
son: Nawuru

note: Name for NZL
en: New Zealand
son: Niyu Zeelandu

note: Name for PAK
en: Pakistan
son: Paakistan

note: Name for PAN
en: Panama
son: Panaama

note: Name for PHL
en: Philippines
son: Filipin

note: Name for PLW
en: Palau
son: Palaawu

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
son: Papuwa Gine taaga

note: Name for POL
en: Poland
son: Poloɲ

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
son: Portoriiko

note: Name for PRY
en: Paraguay
son: Paraaguway

note: Name for PYF
en: French Polynesia
son: Faranši Polineezi

note: Name for QAT
en: Qatar
son: Katar

note: Name for REU
en: Réunion
son: Areeɲoŋ

note: Name for ROU
en: Romania
son: Urumaani

note: Name for RWA
en: Rwanda
son: Uruwanda

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
son: Sawudiya (Sawdi Arabiyya)

note: Name for SDN
en: Sudan
son: Suudaani (Suudaŋ)

note: Name for SGP
en: Singapore
son: Singapur

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
son: Salomon gungey

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
son: Siyera Leewon

note: Name for SLV
en: El Salvador
son: El Salwador

note: Name for SMR
en: San Marino
son: San Mariino

note: Name for SOM
en: Somalia
son: Somaaliya

note: Name for SRB
en: Serbia
son: Serbi

note: Name for SSD
en: South Sudan
son: Suudan gurma

note: Name for SUR
en: Suriname
son: Suurinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
son: Solowaaki

note: Name for SVN
en: Slovenia
son: Soloweeni

note: Name for SWE
en: Sweden
son: Suweedi

note: Name for SYC
en: Seychelles
son: Seešel

note: Name for TCD
en: Chad
son: Caad

note: Name for THA
en: Thailand
son: Taylandu

note: Name for TJK
en: Tajikistan
son: Taajiikisitan

note: Name for TKL
en: Tokelau
son: Tokeelaawu

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
son: Turkimeenisitan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
son: Tiimor-Leste (Tiimor dandi)

note: Name for TUN
en: Tunisia
son: Tiniizi

note: Name for TUV
en: Tuvalu
son: Tuwaalu

note: Common name for TWN
en: Taiwan
son: Taywan

note: Common name for TZA
en: Tanzania
son: Tanzaani

note: Name for UKR
en: Ukraine
son: Ukarayna

note: Name for URY
en: Uruguay
son: Uruguway

note: Name for USA
en: United States
son: Laama margantey

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
son: Uzbeekistan

note: Common name for VEN
en: Venezuela
son: Wenezuweela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
son: Biriteŋ gungu kooney

note: Name for VUT
en: Vanuatu
son: Wanuwaatu

note: Name for WSM
en: Samoa
son: Samoowa

note: Name for YEM
en: Yemen
son: Yeemen

note: Name for ZAF
en: South Africa
son: Afiriki gurma laama

note: Name for ZMB
en: Zambia
son: Zanbi

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
son: Zinbaabuwe

en: More...
son: Bešere...

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
son: "%s" tonton kamasu ga

en: Ignore All
son: Kul muray

note: on top: language selection
en: Languages
son: Šenney

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
son:  - Lanbari. 
     War ši hin ka goy nda maaɲoo woo. Affoo tana suuba

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
son:  Boŋ-taagandiri

note: DLG_RDF_Query_Comment
en: # Insert your SPARQL query here
    # Results are shown below.
son: # War SPARQL hãayan dam ne
    # Tammaasawey ga cebandi ganda.

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
son: Hankul adadu %

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
son: %s mana huru goy ra jina.
    
    Nda war ti porogaram cinakaw, war ga hin ka ašariya tonton %s ra,%d žeeroo ga
    nda hansaroo bataga tee ne:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Nd'a manti woo, wa suuri taare.

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_1 MENU_LABEL_VIEW_TB_1 MENU_LABEL_WINDOW_1
en: &1 %s
son: %s 1&

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_2 MENU_LABEL_VIEW_TB_2 MENU_LABEL_WINDOW_2
en: &2 %s
son: %s &2

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_3 MENU_LABEL_VIEW_TB_3 MENU_LABEL_WINDOW_3
en: &3 %s
son: %s &3

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_4 MENU_LABEL_VIEW_TB_4 MENU_LABEL_WINDOW_4
en: &4 %s
son: %s &4

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_5 MENU_LABEL_WINDOW_5
en: &5 %s
son: %s &5

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_6 MENU_LABEL_WINDOW_6
en: &6 %s
son: %s &6

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_7 MENU_LABEL_WINDOW_7
en: &7 %s
son: %s &7

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_8 MENU_LABEL_WINDOW_8
en: &8 %s
son: %s &8

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_9 MENU_LABEL_WINDOW_9
en: &9 %s
son: %s &9

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
son: %s g&a

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
son: Y&adda dumi barmante ga

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
son: &Tonton

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
son: S&awandi ga:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
son: Tenj&andi

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
son: &Kul

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
son: Ma&asa-cawey

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
son: K&anandi

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
son: G&a:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
son: H&antum boŋtenjandi

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
son: D&aari boŋsawandi

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
son: D&abaroo woo boŋgaabu

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
son: &Jine:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
son: &Warga

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
son: &Hirrey nda biyya-biyya

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
son: &Kore:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
son: &Kayri

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
son: &Kaliize

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
son: &Kaliizey

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
son: &Gam

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
son: &Barmay

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
son: &Cebebii

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
son: &Daabu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
son: &Soofu

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
son: &Soofu hirri

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
son: &Soofey

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
son: &Takaddawey deedandi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
son: &Bere

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
son: Fasaley &tee nd'i barmay

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
son: &Sohõda ibaayey dabari

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
son: &Tuusu

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
son: Maasa-caw &tuusu

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
son: Tiiradobu &tuusu

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
son: &Kamasu...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
son: Tenjeri šilbaykaw

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
son: &Takadda

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
son: &Takadda taariki

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
son: &Takaddawey

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
son: &Ma ši gamžeeri

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
son: &Fasal

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: &Edit RDF
son: RDF &fasal

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
son: Maasa-caw &fasal

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
son: Tiiradobu &fasal

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
son: Hantum ižeenaa boŋ kanjari alhaali &tunandi

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
son: B&enandi filla

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
son: Moo &kaŋante

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
son: &Faari

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
son: &Faarey

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
son: &Faarey:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
son: &Tuku

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
son: &Tuku dobu:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
son: &Guna

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
son: &Guna jine

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
son: &Šigira

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
son: &Ceedeke:

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT
en: &Format
son: &Takari

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
son: &Koy ne

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
son: &Goo nda dunbumaa

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
son: &Boŋdeke nda ceedeke

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
son: &Boŋdeke/Ceedekey

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
son: &Boŋdeke:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
son: &Kayyan:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
son: &Faaba

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
son: &Kalimaɲaa kuru tugante

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
son: Šilbayyan kalima firka-hantumantey šilbay

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
son: &Tiiradobu

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
son: &Muray

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
son: &Kul muray

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
son: &Bii

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
son: Fasaley &cendi k'i dam

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
son: &Interneti ceecikaw ra

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
son: Š&ilbay tubu

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
son: &Dam game

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
son: &Game:

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
son: &Harfu šiira

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
son: &Sar maasa-caw do

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
son: &Sar tiiradobu do

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
son: Ten&jandi

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
son: Žeerey &gaabu cere ga

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
son: &Ganda alhaali

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
son: Š&enni

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
son: &Kanbe wow

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
son: &Kanbe wow-ka koy guma kalimaɲaa kuru

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
son: &Kanbe wow:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
son: &Kufal kanandi

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
son: &Bataga margandi

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
son: &Bataga margandi faari

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
son: &Taariki timmante gaabu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
son: &Dumi barmantey šilbay hantum waate

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
son: &Harfu beeriyan bande

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
son: Kaliizey &margandi

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
son: Takadda &tontoney

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
son: &Maa:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
son: &Taaga

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
son: Zanfun &taaga

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
son: Goy nda leeti &taaga

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
son: &Jine moo

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
son: &Hankul kanandi

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
son: &Hinna:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
son: &Hinnandiyan dumi:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
son: Moo j&oholante

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
son: &Feeri

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
son: &Tuku feeri

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
son: &Beenežeeri

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
son: &Moo hayri

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
son: &Moo hirri

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
son: &Moo hinnandiyan:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
son: &Zuu

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
son: &Dobu

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
son: &Bii

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
son: &Sukarey

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
son: &Gande bii

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
son: &Kar

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
son: &Kar fasalyan

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
son: &Taariki tuusu

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_QUERY
en: &Query RDF
son: RDF &hãayan

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
son: &Fatta

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
son: &Tee koyne

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
son: Dumi barmante &cetaw

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
son: &Barmay

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
son: &Yeeti

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
son: &Yeeti tilasu kanandi ga

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
son: &Dumi barmantey

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
son: Kanbe &guma

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
son: Kanbe &guma ka koy iwowa kalimaɲaa kuru

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
son: Kanbe &guma:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
son: &Sorro

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
son: Žee&riji

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
son: &Gaabu

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
son: Bii &gaabu sanda

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
son: Interneti moo &gaabu sanda

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
son: Faaba &ceeci

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
son: &Suuba

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
son: Dumi barmante &suuba

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
son: Taariki &cebe

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
son: Assariya maaboŋ &cebe

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
son: Maasa-cawey &cebe

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
son: &Cerecere:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
son: &Tenjandiyan

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
son: Ši&ntin ne:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
son: As&sariya maaboŋ

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
son: &Gandahantum

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
son: Žeeri hinnawey &tuusu

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
son: &Nor loku jinehuray:

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
son: &Daari

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
son: &Nor lokey

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
son: &Nor lokey...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
son: &Goyjinay žeerey

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
son: &Goyjinawey

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
son: &Beene:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_Triple
en: &Triple
son: &Ceehinza

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
son: &Dumey

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
son: &Dumey:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
son: &Žeeri ganda

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
son: &Taafeeri

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
son: &Affowey:

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
son: &Gunari

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
son: &Tataaru fasalyan

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
son: &Moo timmante

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
son: &Kalima timmante

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
son: &Zanfun/Alitim dabari

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
son: &Hayri:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
son: &Kalima kabu

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
son: &Beerandi-kaccandiyan

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
son: (Dumi barmantey kul ma diyandi)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
son: (tenjandi honnandiyan kul ši)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
son: (haya kul ši)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
son: Soofu 1

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
son: 1,5 hibiyan

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
son: Žeeri 1,5

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
son: 1,5 hibiyan

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
son: Tonbi 12 jine

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
son: Soofu 2

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
son: Soofu 3

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
son: << Bisante

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
son: Alwaadu firka foo bangay. AbiWord goo ma daba.
    Sohõda takaddaa ga gaabundi lefaa ga nda ".saved" dobuyan.

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
son: W&aatikul boryandiyaney honnandi

note: DLG_PageFormat_A9
en: A9
son: A8

note: FIELD_DateTime_AMPM
en: AM/PM
son: Adduha/Aluula

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
son: AbiWord ši hin ka %s feeri. A ga hima sanda takadda kaŋ ši tee.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
son: AbiWord na suubaroo guna ka ben.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
son: AbiWord na takaddaa ceeci ka ben nd'a na barmay %d tee.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
son: AbiWord na takaddaa ceeci ka ben.

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
son: AbiWord fasalandi dabariɲaa COMCTL32.DLL tuku dumi še
    kaŋ ga taaga ka bisa war dabariɲaŋoo sohõda wanoo. (COMCTL32.DLL dumi 4.72 wala koraw)
    Šendaa woo hanseyanoo ga fahamandi hãayan fillantey ra AbiSource Internet nungoo ra
    
    	http://www.abisource.com
    
    War ga hin ka porogaramoo ka goy, amma a ga hin ka tee kaŋ goyjinay žeeroo ga kuma.

note: WINDOWS_NEED_UNICOWS
en: AbiWord needs the file %s.dll
    Please download and install it from http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm
son: AbiWord ga boona %s.dll tukoo
    Taare w'a zumandi ka hun http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm ga k'a sinji

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
son: G&NOME Office ga

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
son: GNOME Office porožewoo ga

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
son: Yaada barmay kaŋ honnandi ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
son: Soofu foo tonton taabaloo woo ga sohõda soofaa banda ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
son: Sorro foo tonton taabaloo woo ga sohõda sorraa woo banda ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
son: Hirriyaŋ nda biyya-biyya tonton suubaroo ga

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
son: Soofu tonton ne banda

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
son: Tonbi wargayaŋ nda hinnandiyan tonton wala barmay kalimaɲaa-zuu suubantey še

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
son: Sorro tonton ne banda

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
son: Kalimaa woo tonton alaada kamasoo ga

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
son: Tonton leetoo ga

note: MENU_LABEL_RDF_ADV
en: Advanced
son: Jinekoyante

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV
en: Advanced RDF
son: RDF jinekoyante

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
son: Band&e:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
son: Ten&jandiyan:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
son: Tenjandiyan

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
son: Tenjandiyan:

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
son: Kul

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCKSTYLES
en: Allow formatting not using styles only
son: Fasalyan noo fondo kaŋ ši koy nda fasaley hinne

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
son: Diji noonawey kaŋ manti ikaaray noo fondo

note: DLG_Goto_Target_Annotation
en: Annotation
son: Maasa-cawey

note: FIELD_Application
en: Application
son: Porogaram

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
son: Porogaram tunandiri

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
son: Kanandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT
en: Apply Contact
son: Tuurukaw kanandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY
en: Apply Current
son: Sohõ wane kanandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT
en: Apply Event
son: Teera kanandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION
en: Apply Location
son: Gorodoo kanandi

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY
en: Apply stylesheet to this Semantic Item
son: Fasaltiira kanandi maana haya-ize ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
son: Kalimaɲaa-zuu bisantaa fasalyanoo kanandi kalimaɲaa kuru suubantaa ga

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
son: Kanandi sohõda maašeedaa ga

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
son: Kanandi ne:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
son: Laaraw šenni maašeede

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
son: Alhakiika kaŋ war ga baa ka taariki jiširi timmante gaabu? Nda war soobay k'a tee, war ši hin ka takaddaa woo dumi jinawey yeeti koyne.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
son: Iciina

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
son: Dobu maašeede bisantaa ga

note: FIELD_Document_Creator DLG_Goto_Column_Author
en: Author
son: Hantumkaw

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
son: Hantumkaw:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
son: Boŋgaa&bu

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
son: Sohõda tukoo boŋgaa&bu waatikul

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
son: Boŋgaabu

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
son: Firka-hantumante kalimawey boŋbarmay

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
son: Boŋsawandi ladabu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
son: Boŋsawandi taabal

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
son: Nahaw boŋgunari

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
son: Boŋsawandi soofu adadu

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
son: Sukari duwantey kul zumandi ngi boŋše

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
son: Takaddaa hantum-tenjandi nga boŋše

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
son: Boŋ-taagandiri

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
son: Boŋmargandi

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
son: Faari barantey:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
son: Takari barantey:

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles:
son: Fasal barantey:

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
son: Teeka&w:

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
son: Bandafaari noone:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
son: Zuu-žeeri

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
son: Zuu-žeeri nor loku

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
son: Ga gana:

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bo&ttomline
son: Ko&režeeri

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
son: Warga

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
son: Doo-š&ilbay

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
son: "%s" doo-šilbay mana diyandi takaddaa woo ra.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
son: Hirri noone:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
son: Hirrey

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
son: Hirrey nda biyya-biyya

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE_FOAFKNOWS MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED_FOAFKNOWS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE_FOAFKNOWS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED_FOAFKNOWS
en: Both People Know Each Other
son: Boro hinkaa kul ga cere bay

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
son: Kore

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
son: Kore moo-ceraw [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
son: Korežeeri

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
son: Bata maašeede

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
son: Tee-dumi šilbay

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
son: Tee-dumi suubarey

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
son: Tee-dumi koydoo

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
son: Tonbi warga

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
son: Tonbi warga maašeede

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
son: Tonbi wargey

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
son: Tonbi wargey nda hin&nandiyan

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
son: Tonbi wargey nda hinnandiyan

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
son: Butoŋ fasal

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
son: Harfu-kayyan b&armay

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
son: Tiiradobu gorodoo &berandi

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
son: Alha&key

note: DLG_PageFormat_C6C5Envelope
en: C6/C5 Envelope
son: C6/C5 Batagaɲaa

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
son: Ši hin ka moo sari dam taabal foo kuna

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
son: Ši hin ka moo sari dam kalimaɲaa bata foo ra

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
son: Ši hin ka fasaloo woo tuusu

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
son: Ši hin ka kunahere fasal foo barmay

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
son: Ši hin ka kar goy šintin

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
son: Kuray margaw:

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
son: Game

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
son: Gam nor loku

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
son: Gam tenjandiyan

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
son: Kalimaɲaa zuwoo gam-tenjandi

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
son: Gam-hurante

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
son: Barmay san&da:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
son: Ku&l barmay

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
son: Bandafaari noone barmay

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
son: Harfu-kayyan barmay

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
son: Sohõda maašeedaa 
    barmay

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
son: Šilbay noone barmay

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
son: Fasal barmay

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
son: Kalimaɲaa kuru noone barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
son: Kalimaɲaa kuroo tenjeri alhaaley barmay

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
son: Kalimaɲaa zuwoo tenjeri gaabantaa barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa harfu-kayyanoo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa šigiraa barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa fasaloo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLE
en: Change the format of the table
son: Taabaloo takaroo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa šennoo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
son: Soofu hinna barmay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
son: Karyan suubarey barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
son: Kalimaɲaa bataa alhaaley barmay

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
son: Barmay tenjandiyan honnantaa woo ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
son: War takaddaa moɲoo bandafaaroo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
son: War takaddaa moɲoo noonaa barmay

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
son: Harfu

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
son: Harfu kabu

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
son: Harfu kabu (bila nda farrukoonu)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
son: Harfu moo-fur

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
son: Harfey (farrukoonu kul ši):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
son: Harfey (nda farrukoonuyaŋ):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
son: &Tenjandiyan koroši

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
son: Na&ham koroši kaŋ war ga hantum

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
son: Taagandirey ceeci

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
son: AbiWord dumi taagey ceeci Interneti ra

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
son: Te&njandiyan koroši kaŋ war ga hantum

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
son: Takaddaa koroši ka dii hantum leybante

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
son: Suuba

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
son: Diji noone suuba

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
son: Diji noone suuba AbiWord še

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_SELECT
en: Choose which revision of the document to see and edit
son: Takaddaa barmaa suuba ka dii ya nda k'a fasal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
son: Suuba barmaa kaŋ war ga boona k'a guna

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
son: War toodogoo suuba (kanbe) wowa ga.
    Nda war ga baa ka goy nda "Koy ne" butoŋoo, wa Hinna hantumi toonandi nda hinna boonantaa.  War ga hin ka + nda - ka goy ka diray hangantaa tee.	Sanda nda war na "+2" hantum nda "Žeeri" suuba, "Koy ne" ga koy war sohõ kaydogoo cire nda žeeri 2.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
son: Ka&a

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
son: &Kul kaa

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
son: Bandafaari noone kaa

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
son: Šilbay noone kaa

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
son: Zanfuney kul daabu ka fatta?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
son: Zanfuney kul daabu porogaramoo ra ka fatta

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
son: Takaddaa daabu

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
son: Soo&fu

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
son: Noone:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
son: Soofu

note: BREAK_Column
en: Column Break
son: Soofu hirri

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
son: Soofu folgu [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
son: Soofu [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
son: Soofey

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
son: Soofu &wowey

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
son: Soofu &gumey

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
son: Daara

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
son: Daara kaŋ ga hanga dumi barmante bande:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
son: Takadda goyantaa nda takadda tana deedandi

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
son: Dekeyan han

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
son: Dekeyan waati

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
son: Jinekoyyan&te

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT
en: Contact
son: Toonandi doo

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT_FROM_FILE
en: Contact from File
son: Toonandi doo tuku ra

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Column_Refdlg
en: Contacts
son: Toonandi dogey

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Contacts
en: Contacts:
son: Toonandi dogey:

note: TOC_TocHeading
en: Contents
son: Gundekuna

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
son: Dumi barmante bisante gaabandi (hinna %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
son: Kanbuzaakaw(ey)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
son: Kanbuzaak(ey):

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
son: Kalimaɲaa suubantaa barmay k'a tee taabal

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
son: Taabaloo barmay k'a tee kalimaɲaa

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
son: Kalimaɲaa barmay k'a tee taabal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
son: Barmay ka hun taabal ra k'a tee kalimaɲaa

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
son: Haya damgamante berandi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
son: Bii berandi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
son: Haya berandi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
son: Kalimaɲaa bata berandi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
son: Tiiradobu gorodoo berandi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
son: Kalimaɲaa bata berandi deeji-walha ga

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
son: Kalimaɲaa bata berandi cebe-walha de m'a kaa

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
son: Suubaroo berandi nda m'a dam deeji-walha ga

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
son: Mana hin ka %s tukoo feeri hantumyan še

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
son: Mana hin ka %s tukoo feeri.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
son: Mana hin ka hantum %s tukoo ga

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
son: Mana hin ka hantum %s tukoo ga.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
son: Kalima hinnawey kabu takaddaa ra

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
son: Gumari

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
son: Gumari:

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW
en: Create New
son: Itaaga tee

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_CREATEREF
en: Create Reference
son: Fellaa tee

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_CREATE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_CREATE
en: Create Semantic Item
son: Maana-ize tee

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
son: Faksu tee

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_NEW
en: Create a new Revision
son: Filla taaga tee

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
son: Takkada koonu taaga tee

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
son: Takadda taaga tee

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
son: Takadda taaga foo tee leeti foo boŋ

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
son: Takadda taaga foo tee nda leeti foo

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
son: Takadda koonu tee

note: DLG_Styles_StylesTitle
en: Create and Modify Styles
son: Fasaley tee nd'i barmay

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
son: Tee &suubaroo ga

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT
en: Create new Contact Semantic Item
son: Tuurukaw taaga maana-ize tee

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT_FROM_FILE
en: Create new Contact Semantic Item by importing a vcard
son: cendi ka dam vcard foo ka tuurukaw taaga maana-ize tee

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_CREATEREF
en: Create new Reference to existing Semantic Item
son: Fella taaga foo tee maana-ize barantaa ga

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW
en: Create new Semantic Item
son: Maana-ize taaga foo tee

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
son: &Dunbu

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
son: Hõ hanoo

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
son: Sohõda šigira

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
son: Sohõda maašeede lanba

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
son: Sohõda maašeede dumi

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
son: Sohõda suubaroo ga koonu

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
son: Sohõda kayandiyaney

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
son: Sohõ waatoo

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
son: Moo dirandikaw &momiti

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
son: Alaada kamasu:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
son: Boŋhansari han/waati

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
son: Maašeede boŋhanseyante

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
son: Dunbu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
son: Haya damgamante dunbu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
son: Bii dunbu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
son: Haya dunbu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
son: Kalimaɲaa bata dunbu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
son: Suubaroo dunbu nd'a dam deeji-walha ga

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
son: Ceej&inante

note: DLG_PageFormat_DLEnvelope
en: DL Envelope
son: DL Batagaɲaa

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
son: Maašeede žeeri-dunbante

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Dashed
en: Dashed line
son: Žeeri cendante

note: DLG_FormatTOC_Dash DLG_Tab_Radio_Dash
en: Dashes
son: Cendarey

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
son: Han nda waa&ti

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
son: Han nda waati

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
son: Zaari # jiiroo ra

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
son: Ti&lasey

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
son: Iwoy-kur nor loku

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
son: Hirri noryan žabu

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
son: Tilasu han cebeyan

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
son: Tilasu moo adadu

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
son: Tilasu nor loku kayandey:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
son: Kalimaɲaa guma ka to iwowa doo tenjeri

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
son: Mayray jinawey bayrandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
son: Fasal bayrandi wala kanandi suubaroo še

note: DLG_Styles_Description DLG_Styles_ModifyDescription
en: Definition
son: Maana

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
son: Tuusu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
son: Hamšilley tuusu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
son: Soo&fu tuusu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
son: Soofu tuusu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
son: Haya damgamantaa tuusu

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
son: Bii tuusu

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
son: Haya tuusu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
son: S&orro tuusu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
son: Sorro tuusu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
son: Taab&al tuusu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
son: Taabal tuusu

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
son: Kalimaɲaa bata tuusu

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
son: Maasa-caw tuusu

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
son: Soofu tuusu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
son: Tiiradobu tuusu

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
son: Sorro tuusu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
son: Suubaroo tuusu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
son: Soofoo woo tuusu k'a kaa nga taabaloo ra

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
son: Sorraa woo tuusu k'a kaa nga taabaloo ra

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
son: Daaminti maašeede

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
son: Kamasey

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
son: Ceedeke waani moo ceregunantey ga

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
son: Ceedeke waani moo jinaa ga

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
son: Ceedeke waani moo koraa ga

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
son: Boŋdeke waani moo ceregunantey ga

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
son: Boŋdeke waani moo jinaa ga

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
son: Boŋdeke waani moo koraa ga

note: MENU_STATUSLINE_RDF_EDITOR
en: Directly edit the RDF for the entire document...
son: Soobay ka RDF fasal takaddaa kul še...

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
son: Fasalyan juwaley kul kayandi, nda manti fasaley

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_DISASSOCIATE
en: Disassociate
son: Fay

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_DISASSOCIATE
en: Disassociate and apply default stylesheet
son: Fay ka fasalkaymoo kanandi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
son: Alhakey cebe

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
son: Faaba gundekuna cebe

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
son: Faaba šintin-filla cebe

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
son: Ši-hantum harfey cebe

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
son: Cebe porogaram alhabar, dumi hinna nda berandi-sabbu

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
son: Fasal cebe:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
son: War ga baa ka kalima murantey yeeti takaddawey kul ra?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
son: War ga baa ka kalima murantey yeeti sohõda takaddaa ra?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
son: Takadda

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
son: Takadda mayrawey

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
son: Ma ši tunandi taaga

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Dotted
en: Dotted line
son: Žeeri tonbi-tonbante

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
son: Ihinka

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
son: Hibiyan hinka

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
son: Hibiyan hinka

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_DUMP_OBJECTS
en: Dump RDF Objects
son: RDF jinawey fur

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_DUMP_FOR_POINT
en: Dump RDF related to Cursor Position
son: RDF jinawey kaŋ ga tenji nda moo dirandikaa fur

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_DUMP_OBJECTS
en: Dump out information about RDF Objects
son: Alhabar kaŋ goo RDF jinawey bande fur

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_DUMP_FOR_POINT
en: Dump the raw RDF associated with the cursor position
son: RDF gani kaŋ ga hanga moo dirandikaa fur

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDITSEMITEM
en: E&dit Semantic Items
son: Maana-izey &fasal

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
son: Maasa-caw fasal

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
son: Sasawandi fasal

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
son: Ceedeke fasal

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
son: Boŋdeke fasal

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit LaTeX Equation
son: LaTex sasawandi fasal

note: MENU_LABEL_RDF_EDITOR
en: Edit RDF Triples
son: Cee-hinza RDF fasal

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: Edit RDF Triples associated with location
son: Cee-hinza RDF kaŋ ga hanga doo fasal

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EDITSEMITEM
en: Edit Semantic Items for location
son: Maana-ize fasal gorodoo še

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
son: Maasa-caw fasal

note: DLG_RDF_Editor_Title
en: Edit document RDF
son: Takadda RDF fasal

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
son: Tiiradobu fasal

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
son: Kalimaɲaa kuru fasal moo foo kul se beene wala ganda

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
son: Ceedeke fasal sohõ moɲoo ga

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
son: Boŋdeke fasal sohõ moɲoo ga

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_EDIT TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_EDIT TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_EDIT
en: Edit this Semantic Item
son: Maana-izoo woo fasal

note: TB_Embedded
en: Embedded
son: Damgamante

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
son: F&asalyan goyjinawey tunandi

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
son: Cendiyan yutta tunandi

note: DLG_BorderShading_Use_Shading
en: Enable shading
son: Biyya-biyya tunandi

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
son: Filla carmey (golbey) tunandi

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
son: Benandi filla kangari

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
son: Benandi filla fella

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style:
son: Benandi filla fasal-alhaali:

note: DLG_FormatFootnotes_Endnotes
en: Endnotes
son: Benandi fillawey

note: DLG_PageFormat_Envelope6x9
en: Envelope 6x9
son: Batagaɲaa 6x9

note: DLG_PageFormat_EnvelopeNo10
en: Envelope No10
son: Batagaɲaa No10

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
son: Sasawandi

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
son: Kabuyan hinna firka

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
son: Firka %s šigira dumi damroo ra

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
son: Firka tuku %s cendiyan ra.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
son: Firka kaŋ a ceeci ka %s gaabu: mana hin ka fattandikaw cin

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
son: Firka kaŋ a ceeci ka %s gaabu: maa laala

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Events
en: Events:
son: Batey:

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
son: Šigira dumi tontoni

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
son: Hakiika

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
son: Himakašine:

note: DLG_RDF_Query_Execute
en: Execute Query
son: Hãayan goyandi

note: DLG_RDF_Query_Title
en: Execute SPARQL on document RDF
son: SPARQL goyandi takadda RDF ga

note: MENU_STATUSLINE_RDF_QUERY
en: Execute a SPARQL Query on all document RDF...
son: SPARQL hãayan goyandi takadda RDF kul ga...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
son: Šigira dumi faabakaw goyandi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
son: Šigira dumi goyandi

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
son: Barmay-dumi barantey:

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EXPORTSEMITEM
en: Export Semantic Items
son: Maana-izey fattandi

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EXPORTSEMITEM
en: Export Semantic Items for location
son: Maana-izey fattandi gorodoo še

note: TB_Extra
en: Extra
son: Tontoni

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra Parameters:
son: Adadu hansari tontoney:

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
son: Goyjinay zuu-žeeri tontoni

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
son: T&uku

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
son: T&akari

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
son: D&ijikul

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
son: Maci&n guna:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
son: Faari maa:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
son: Tuku %s manti sohõda tuku dumi gaakašinante

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
son: Tuku %s manti dumoo kaŋ a g'a bangandi

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
son: Tuku %s ti dumi šibayante

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
son: Tuku %s mana duwandi

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
son: Tuku maa

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
son: Fasal toonandi:

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
son: Guna

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
son: Ji&ne dumi barmantaa guna

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
son: Dumi barmante &bisantaa guna

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
son: Jine dumi barmante diyantaa guna takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
son: Dumi barmante diyante bisantaa guna takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
son: Kalimaɲaa kuru tabatantaa guna

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
son: Hirri nor jinaa [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
son: Žeeri jinaa

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
son: Soofu adadu kanjante:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
son: Foolo dimma 1 cire

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
son: Foolo dimma 2 cire

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
son: Foolo dimma 3 cire

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
son: Foolo dimma 4 cire

note: DLG_PageFormat_Folio
en: Folio
son: Fita-taabu

note: DLG_Para_PreviewFollowParagraph
en: Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph
son: Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
son: Šigira

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
son: Šigira suuba

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
son: Šigira adadu

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
son: Šigira suuba

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
son: Šigira noone

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
son: Šigira...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
son: Šigira:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
son: Cee&filla

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
son: Ceedeke

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
son: Ceedeke mayrawey

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
son: Ceedeke [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
son: Ceefilla kangari

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
son: Ceefilla fella

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style:
son: Ceefilla fasal:

note: DLG_FormatFootnotes_Footnotes
en: Footnotes
son: Ceefillawey

note: MENU_LABEL_FMT_FOOTNOTES
en: Footnotes and &Endnotes
son: Ceefillawey nda b&enandi fillawey

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
son: LTR kalimaɲaa kuru tenjiyan gaabi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
son: RTL kalimaɲaa kuru tenjiyan gaabi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
son: Kalimaɲaa kuru wow-ka koy guma teniyan gaabi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
son: Kalimaɲaa kuru guma ka to iwowa tenjiyan gaabi

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
son: LTR kalimaɲaa kuru gaabi

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
son: RTL kalimaɲaa kuru gaabi

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
son: Takari

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
son: Takari haya damgamante

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
son: Takari ceefillawey nda benandi fillawey

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
son: Takari boŋdeke/ceedekey

note: MENU_LABEL_FMT_EMBED
en: Format Ob&ject
son: Takari &haya

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
son: Takari caaraykaw

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
son: Takari taabal

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
son: Takari kunahere daari

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
son: Takari kalimaɲaa bata

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
son: Takari goyjinay zuu-žeeri

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
son: Biyoo woo fasal

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
son: War takaddaa fasal nda takarey

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
son: Takari:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_FILE
en: From File
son: Ga hun tuku ra

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
son: Ga hun LaTex ra

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
son: Dijikul

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
son: Hankul

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
son: Koy ne

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
son: Koy ne &woo:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
son: Koydoo

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
son: Goo nd&a lanba

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
son: D&unbumaa kalimaɲaa kuru:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
son: Kanbe maašeede

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
son: Deejante

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
son: Boŋdeke

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
son: Boŋdeke mayrawey

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
son: Boŋdeke [%s]

note: MSG_CHECK_PRINT_MODE
en: Headers and Footers can only be created and edited while in Print View Mode. 
     To enter this mode choose View then Print Layout from the Menus. 
     Would you like to enter Print Layout mode right now?
son: Boŋdekey nda ceedekey ga hin ka tee wala fasal Karyan gunari alhaali hinne ra. 
      Ka huru alhaaloo woo ra Gunari suuba, nga band'a ga Kar fasalyan Šilbayboŋey cire. 
     War ga baa ka huru Kar fasalyan alhaali ra sohõ?

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
son: Dunbumaa fasaley

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
son: Dunbumaa fasal:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
son: Bine maašeede

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
son: Ebere maašeede

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
son: Gunde&kuna faaba

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
son: Faaba š&intin filla

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
son: Tugu

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
son: &Hantum firkawey tugu takaddaa ra

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
son: Kalimaɲaa kuru tugu maašeede dimmawey cire

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
son: Šilbayyan

note: MENU_LABEL_RDF_HIGHLIGHT
en: Highlight RDF
son: RDF šilbay

note: MENU_STATUSLINE_RDF_HIGHLIGHT
en: Highlight areas of the document with RDF associated
son: Takaddaa dooyaŋ šilbay nda RDF hangakaw

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
son: Kul m&uray

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
son: Hirri &nor:

note: DLG_Goto_Column_ID
en: ID
son: Boŋ-tammaasa

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
son: Maa-biyey

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
son: Muray

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
son: Kalimawey muray

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
son: Kalimaa woo bangayrey kul muray takaddaa ra

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
son: Kalima murantey:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
son: Bii bandafaari še

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
son: Maašeede šaawar

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
son: Fasal bayrandiyaney cendi k'i kaa takadda ra

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
son: Goy ra

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
son: Šennikufal leybante

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
son: Hirri noryan tonton

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
son: Hirri-noryan

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
son: Hirri nor nda hibiyan

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
son: Šintin harfu beerey

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value:
son: Šintin benandi filla hinna:

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value:
son: Šintin ceefilla hinna:

note: DLG_Options_Label_InnerQuoteStyle
en: Inner (single) quote style:
son: Kunahere filla fasal (bajje):

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
son: Dam game

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
son: &Soofey dam game

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
son: So&rrawey dam game

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
son: &Taabal dam game

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
son: Doo-šilbay dam game

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
son: Kayri dam game

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
son: Hamšilley dam game

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
son: Deeji-walha gundekuna dam game

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
son: Han nda waati dam game

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
son: Sasawandi dam game

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
son: Sasawandi dam game ka hun LaTeX kalima-ize ra

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
son: Faari dam game

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
son: Tiiradobu dam game

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
son: Bii dam game

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
son: Bataga margandi faari dam game

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
son: MathML dam game ka hun tuku foo ra

note: DLG_InsertXMLID_Title
en: Insert RDF Link
son: RDF dobu dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_XMLID
en: Insert RDF link...
son: RDF dobu dam...

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Ok
en: Insert Reference
son: RDF fella

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Title
en: Insert Reference to Semantic Item
son: Fella dam maana-ize ga

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
son: Taabal dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
son: Unicode tenjeri šilbay dam takaddaa kuna

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
son: Ceedeke foo dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
son: Boŋdeke foo dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
son: Kunahere daari dam game dunbumaaɲey bande

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
son: Kalimaɲaa bata foo dam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
son: Doo-šilbay foo dam takaddaa kuna

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
son: Faari kabante dam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
son: Soofu foo dam kanbe wowa here

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
son: Soofu foo dam kanbe guma here

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
son: Ceefilla foo dam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
son: Tiiradobu foo dam takaddaa kuna

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
son: Bataga margandi faari foo dam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
son: Taabal taaga dam war takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
son: Moo, soofu wala dunbu foo dam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
son: Sorro foo dam beene

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
son: Sorro foo dam ganda

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
son: Jinay tammaasa wala cerecere harfu dam

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
son: Maasa-caw dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
son: Boŋtaagante moo hinna dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
son: Benandi filla dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
son: Bii barante foo dam ka hun tuku waani ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
son: Bii dam takaddaa kuna

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
son: Doo-šilbay dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
son: Cebebii dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
son: Tiiradobu dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
son: Kanbe wow-ka koy guma tenjeri (LRM) dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
son: Kanbe guma ka to iwowa here (RLM) dam

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
son: Kalimaɲaa kuru dam maasa-caw taaga ra

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
son: Jinay tammaasa dam

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
son: Taabal dam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
son: Taabal soofu foo hinnaa dam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
son: Taabal sorro foo hinna dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
son: Tuku waani foo gundekunaa dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
son: Han nda/wala waati dam

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
son: Deeji-walha gundekuna mana-hansante dam

note: MENU_STATUSLINE_RDF
en: Interact with RDF
son: Šelaŋ nda RDF

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
son: &Kanandi šilbay ši-diyantey

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
son: Harfu šiira

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
son: Sar maasa-caw do

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
son: Sar tiiradobu do

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
son: Tenjandante

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
son: Tenjandi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
son: Kalimaɲaa zuu tenjandi

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
son: Kalimaɲaa zuwoo tenjandi

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
son: Gaabu nda &jine wanoo

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
son: Kewin šiiyan

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
son: Kufalkalimawey

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
son: Kufalkalimawey:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
son: LaTeX sasawandiyan

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
son: LaTeX sasawandiyan:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
son: Šilbay tenjandi:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
son: Šilbay bayrandiyaney

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
son: Šenni hanseyaney

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
son: Šenni (ey)

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
son: Šenni (ey):

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
son: Kanandi

note: DLG_Tab_Label_Leader
en: Leader:
son: Jinehun:

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
son: Wowa

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
son: Hirri nor wowa [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
son: Hirri nor wowa [%s] Žeeri jinaw hirri nor [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
son: Moo-ceraw wowa [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
son: Nor loku wowa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
son: Tenjandiyan wowa

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
son: Kalimaɲaa zuu tenjandiyan wowa

note: DLG_PageFormat_Legal
en: Legal
son: Leegal

note: DLG_PageFormat_Letter
en: Letter
son: Leetar

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
son: Dimma 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
son: Dimma 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
son: Dimma 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
son: Dimma 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
son: Dimma hirri damkaw:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
son: Dimma:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
son: Žee&ri hibiyan:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
son: Žeeri kabu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
son: Žeeri suubaroo še beene (kanjari)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
son: Žeeri nda moo hirrey

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
son: Žeeri suubaroo še ganda (kanjari)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
son: Game žeeri

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line:
son: Žeeri:

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
son: Žeerey:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
son: Maašeede šilbay

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
son: Maašeede mayrawey

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
son: Maašeede fasaley

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Locations
en: Locations:
son: Gorodogey:

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
son: Sohõda goyjinay žeerey kanandoo kufal

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
son: Harfu kayna maašeede

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
son: Roman harfu kayna maašeede

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
son: Bataga margandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
son: Suubaroo wargandi (kanjari)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
son: Suubaroo tee harfu šiira (kanjari)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
son: Suubaroo tee gandahantum (kanjari)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
son: Suubaroo tee beenehantum (kanjari)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
son: Maasa-cawey juwal takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
son: Sukarey juwal

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
son: Moo-hirri

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
son: Dumi barmantey šilbay

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
son: Barmawey šilbay kaŋ war ga hantum

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
son: Martin šiiyan

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size:
son: Soofu adadu fella:

note: TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
son: Šilbayboŋ

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
son: Margandi beene

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
son: Margandi ganda

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
son: Hamšilley margandi

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
son: Kanbe wowa margandi

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
son: Kanbe guma margandi

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
son: Margandi beene

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
son: Takadda tana margandi takadda goyantaa kuna nda dumi-barmay šilbayyaŋ

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
son: Margandi ganda

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
son: Hamšilley margandi

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
son: Kanbe wowa margandi

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
son: Kanbe guma margandi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
son: Margandi nda hamšilloo beene

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
son: Margandi nda hamšilloo ganda

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
son: Margandi nda hamšilli wowa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
son: Margandi nda hamšilli guma

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
son: Sooje waati

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
son: Kaašimi

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
son: Fasal kaašimey

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Style
son: Fasal barmay

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
son: Barmay...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
son: Handu zaari, jiiri

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
son: Damyan tonboo ganandi doo cerecerante ga

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
son: Hdu. zaari, jiiri

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
son: Booboyaŋ

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME
en: Name
son: Maa

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_HOMEPAGE_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_HOMEPAGE_PHONE
en: Name, (Homepage), Phone
son: Maa, (Interneti šintin moo), talfon lanba

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME_LATLONG MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME_LATLONG
en: Name, Latitude and Longitude
son: Maa, hayyanzuu nda kayyanzuu

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_PHONE
en: Name, Phone
son: Maa, talfon lanba

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
son: Ma&asa-caw taaga

note: DLG_RDF_Insert_NewContact
en: New Contact
son: Tuurukaw taaga

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
son: Takadda taaga

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
son: Maašeede taaga šilbay

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
son: Maašeede taaga
    Dumi

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_NEW
en: New Revision
son: Filla taaga

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
son: Šintin taaga
    Hinna

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
son: Fasal taaga

note: DLG_Styles_New
en: New...
son: Taaga...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
son: Jine >>

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK_PHONE
en: Nick, Phone
son: Nick, talfon

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
son: Tuku kul šii

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
son: Taabuyan šii

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
son: Fasal mana suubandi
     nga ra a ši hin ka barmandi

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
son: Šigira dumi kulyaŋ mana duwandi

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
son: Baffoo mana jin

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
son: Hankul gunari

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
son: Ši kamasu& ra:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
son: Hantumi fasaley

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns:
son: Soofey hinna:

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
son: Moɲey hinna

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
son: Soofey hinna

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
son: Soofey hinna:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
son: Sorrawey hinna:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
son: Hinnante

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
son: Maašeede hinnante

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
son: Hinnandiyan

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
son: Hinnandiyan:

note: DLG_RDF_Query_Column_Object
en: Object
son: Jinay

note: DLG_BorderShading_Offset
en: Offset:
son: Karari:

note: DLG_Column_One
en: One
son: Affoo

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
son: Berandi fe&eri

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
son: Leeti feeri

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
son: Berandi foo tee ka takadda foo feeri

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
son: Takadda kokor-goyante foo feeri

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
son: Takadda barante foo feeri

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
son: Zanfun tana foo feeri takaddaa še

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
son: Takaddaa woo feeri

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
son: Honnandiyan jine

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
son: Waani

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
son: Doo ši lakkaloo ra ka ceeci ka %s feeri

note: DLG_Options_Label_OuterQuoteStyle
en: Outer (double) quote style:
son: Taray filla fasal (fillante):

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
son: Beenežeeri

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
son: Suubaroo žeeri beene (kanjari)

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
son: Hantum boŋ

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
son: May&rawey

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
son: Dumi barmantey t&uusu

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
son: Manti hansante do&bu

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
son: Moo

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
son: Moo &kayri kaŋ jin

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
son: Moo bandafaari

note: BREAK_Page
en: Page Break
son: Moo hirri

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
son: Moo no&one

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
son: Moo bii

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
son: Moo h&innawey

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
son: Moo hinna

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
son: Moo hinna mayrawey

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
son: Moo hinnawey

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
son: Moo fasal&yan

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
son: Moo fasalyan

note: DLG_Goto_Target_Page
en: Page:
son: Moo:

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
son: Moo: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
son: Moɲey:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
son: Moo hinna-damyan

note: DLG_PageSetup_Paper
en: Paper
son: Kaddasu

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
son: Kaddasu ada&du:

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
son: Kalimaɲaa zuu

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
son: Kalimaɲaa zuu

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
son: Kalimaɲaa zuu tenjeri

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
son: Kalimaɲaa zuu moo-fur

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
son: Kalimaɲaa zuwey:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
son: Šennikufal ga waažibi, woo ti takadda tugante

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
son: Duɲeyaney

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
son: Bii

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
son: Ferši taabal

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
son: Nungu takadda bendoo ga

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
son: Nungu dunbu bendoo ga

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlacement
en: Placement:
son: Jišidoo:

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_PLAY
en: Playing with RDF during development
son: Ga hooray nda RDF cinayan waate

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
son: Jišidoo

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
son: Jišidoo soofu here

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
son: Jišidoo moo here

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
son: Jišidoo kalimaɲaa zuu here

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
son: Jišidoo:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
son: Ibaay&ey

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
son: Ibaayi dabarey

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
son: Ibaayey

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
son: Moo-fur

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
son: Moo-fur takaddaa ga sanda tataaru moo

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
son: Moo-fur takaddaa ga jin'a ma karandi

note: DLG_Para_PreviewPrevParagraph
en: Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph
son: Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
son: Kar sohõ&da

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
son: Kar fasalyan

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
son: Kar moo-fu&ryan

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
son: Kar moo-furyan

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
son: Takaddaa kul wala jeroo kar

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
son: Takaddaa kar

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
son: Karyan nda kunahere jinay dirandikaa

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
son: Goo ma takadda kar...

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
son: Moo %d kar ka hun %d ra

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
son: Wallafikaw

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
son: Wallafikaw:

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_QUERY
en: Query RDF associated with location
son: RDF ceeci kaŋ goo gorodoo bande

note: MENU_LABEL_RDF_QUERY_XMLIDS
en: Query RDF for cursor position
son: RDF ceeci moo dirandikaa dogoo ga

note: DLG_RDF_Query_Status
en: Query RDF: %d of total: %ld
son: RDF ceeci: akul ra %d: %ld

note: MENU_STATUSLINE_RDF_QUERY_XMLIDS
en: Query the RDF associated with the cursor position...
son: RDF ceeci kaŋ ga hanga moo dirandikaa...

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
son: B&armay

note: DLG_Goto_Target_XMLid MENU_LABEL_INSERT_XMLID
en: RDF Link
son: RDF dobu

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Title
en: RDF Stylesheet
son: RDF fasalfita

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
son: RTL takad&da

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
son: RTL kalimaɲaa &zuu

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
son: RTL &dunbu

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
son: B&armay nda:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
son: &Bere ka guna

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
son: &Bere

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
son: &Tuku taagante korkorantey

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
son: Fasalyan tee taaga

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
son: Tasalyanoo kaŋ jin ka taafeeri tee taaga

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
son: Takaddaa ceberoo kaccandi wal'a beerandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE
en: Related To Source Semantic Item
son: Ga dobu aššil maana haya-ize ga

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
son: Cerediiyan

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
son: Cerediiyan:

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
son: Ceedeke kaa

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
son: Boŋdeke kaa

note: DLG_Styles_RemoveLab
en: Remove Property from Style:
son: Mayray kaa fasaloo ra:

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
son: Sorraa kaa sanda dunbumaa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
son: Sorraa kaa sanda moo dunbumaaɲoo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
son: Dumi barmayyan allhar kul kaa takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
son: Takadda taariki timmante kaa takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
son: Ceedekaa kaa moɲoo woo ga takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
son: Boŋdekaa kaa moɲoo woo ga takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
son: Biyoo kaa nda berandi foo gaabu deeji-walhaa ga

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
son: Biyoo kaa takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
son: Kalimaɲaa bataa kaa takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
son: Barmayyan honnantaa kaa kaa

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
son: Sorraa filla sanda dunbumaa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
son: Sorraa filla sanda dunbumaa moo taaga foo kul ga

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
son: Barmay

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
son: K&ul barmay

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
son: Kalimaɲaa kuru maasantaa barmay nda gundekuna maasa-cawoo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
son: Kalimaɲaa kuru tabatantaa barmay nda kalimaɲaa kuru waana

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
son: Lay&bu bayrandi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
son: Laybu bayrandi nda AbiWord faaba ka tee jinay bešere

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
son: Sohõ goyjinay zuu kanandoo yeeti nga tilasu alhaaley ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
son: Biyoo woo alkadaroo barmay

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
son: Hinnandiyan šintin taaga ne:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
son: Šintin taaga moo foo kul ga

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
son: Šintin taaga dunbu foo kul ga

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
son: Moo hinnawey šintin taaga dunbu taagey ra

note: DLG_RDF_Editor_Restrict
en: Restrict to RDF Link:
son: Kayandi RDF dobey ga:

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
son: Koy jine nda maašeede bisantaa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
son: Takadda barmawey kul gaabu

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
son: Tukoo yeeti alhaali gaabunte kokoraa ga?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
son: Takaddaa yeeti alhaali gaabunte kokoraa ga?

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
son: Yeeti %s berandi gaabuntaa ga?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
son: Dumi barmante šilbaa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_NEW
en: Revisions new...
son: Barmay taagey...

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_SELECT
en: Revisions select...
son: Barmawey suuba...

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
son: Guma

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
son: Hirri nor guma [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
son: Moo-ceraw guma [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
son: Nor loku guma

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
son: Tenjandiyan guma

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
son: Kalimaɲaa zuu guma-tenjandi

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
son: Guma ka too iwowa do &laamari

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
son: Alhakey

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
son: Alhakey:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
son: Sorro

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
son: &Beene sorrawey

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
son: &Ganda sorrawey

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
son: Š&igirawey

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
son: Dumi barmantey &cebe

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
son: Hamšilley &fecce

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
son: Gaa&bu

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
son: Berandi gaa&bu

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
son: Gaabu s&anda

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
son: Lee&ti gaabu

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
son: Gaabu sanda

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
son: Bii berandi foo gaabu deeji-walhaa ga

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
son: Barmawey gaabu %s takaddaa ga jina ka daaba?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
son: Haya damgamantaa gaabu

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
son: Takaddaa gaabu

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
son: Takadda gaabu sanda leeti

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
son: Takaddaa gaabu nda maa waana

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
son: Takaddaa gaabu bila nda sohoda maaɲoo ma barmay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
son: Bii suubantaa gaabu tukoo ga

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
son: Gaabu tukoo ga

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
son: Faaba ceeci misoo ra...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
son: Segondey taagandirey game

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
son: Segondey za zamanoo

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
son: Dunbu kayrey

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
son: Sohõda takaddaa taarikoo guna

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
son: Suuba

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
son: Ku&l suuba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
son: Hamšilli suuba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
son: Soofu suuba

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
son: Šigira

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
son: Dumi barmante suuba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
son: Sorro suuba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
son: Taabal suuba

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
son: Kalimaɲaa bata suuba

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
son: Bii suuba tukoo ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
son: Kalimaɲaa bata suuba

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
son: Takadda tikaa suuba

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
son: Suubari

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
son: Kalimaɲaa zuu harfu-kayyan

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
son: Taabal hayiizey fay nda surkumyaŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
son: Taabal hayiizey fay nda surkum nda nor lokuyaŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
son: Taabal hayiizey fay nda nor lokuyaŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
son: Fay nda surkumyaŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
son: Fay nda surkum nda nor lokuyaŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
son: Fay nda nor lokuyaŋ

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
son: Kayandi

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
son: Še&nni kayandi

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
son: Tilasu hinnawey kayandi

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
son: Bii kayandi

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
son: Bii doo-gorante kayandi

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kunkuniyan kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
son: Bii kayandi sanda bandafaari war moɲoo še

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
son: Takaddaa tenjeri laamante kayandi RTL ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
son: Kalimaɲaa zuu tenjeri laamante kayandi RTL ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
son: Dunbu tenjeri laamante kayandi RTL ga

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
son: Bayhaya-ɲaa mayrawey kayandi

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
son: Nor loku taaga kayandi

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
son: Bii kul ma ši kayandi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
son: Ibaayey kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
son: Nor loku kaydogey kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
son: Gundekuna daari alhaali nda fasaley kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
son: Ceefillawey nda benandi fillawey dumey kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
son: Boŋdekey nda ceedekey dumey kayandi

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
son: Sorraa woo kayandi sanda dunbumaa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
son: Sorraa woo kayandi sanda dunbumaa moo foo kul ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
son: Biyoo woo kayandi goro-doo ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
son: War hantum-tenjandiyan ibaayey kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
son: Ga war takaddaa moo mayrawey sanda moo adadu nda hirrey kayandi

note: DLG_BorderShading_Shading
en: Shading
son: Biyya-biyya

note: DLG_BorderShading_Shading_Color
en: Shading color:
son: Biyya-biyya noone:

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
son: Dunbandiyan kufal

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
son: Cebe

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
son: Žeeri-neesiji cebe

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
son: Fa&salyan šilbawey cebe

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
son: Takaddaa cebe barmawey se jin&e

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
son: Takaddaa cebe barmawey ban&da ga

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
son: Takaddaa cebe barmay &bisantey banda ga

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
son: Takadda maašeedaa kul cebe

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
son: Žeeri-neesiji cebe wal'a tugu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
son: Assariya maaboŋ cebe wal'a tugu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
son: Goyjinay zuu cebe wal'a tugu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
son: Dumi barmawey kaŋ ga bara takaddaa ra cebe

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
son: Takaa cebe kaŋ takaddaa ga him'a barmay bisantey banda ga

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
son: Takaa cebe kaŋ no takaddaa ga him'a barmawey banda ga

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
son: Takaa cebe kaŋ no takaddaa ga him'a barmawey se jine

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
son: Cebe...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
son: Maasa-cawey cebe/tugu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
son: Fasalyan šilbawey cebe/tugu

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
son: Goyjinay zuu faalante

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
son: Folloku

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
son: Ceefolloku hibiyan

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
son: Ceefolloku hibiyan

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
son: Filla carmey

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
son: Taabal konda&ri

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
son: Firka fooyaŋ bangay cendi-ka-damyanoo waate.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
son: Soofey daaru ka ziji

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
son: Sooley daaru ka ziji ka hanga sorro suubantaa bande

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
son: Soofey daaru ka zunbu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
son: Soofey daaru ka zunbu ka hanga sorro suubantaa bande

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
son: Sorrawey daaru ka ziji

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
son: Sorrawey daaru ka ziji ka hanga soofu suubantaa bande

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
son: Sorrawey daaru ka zunbu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
son: Sorrawey daaru ka zunbu ka hanga soofu suubantaa bande

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
son: Taabal kondari

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
son: Aššil:

note: DLG_Column_Space_After
en: Space after Column:
son: Farru soofu banda ga:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
son: Jinehere farru: tonbi 12

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
son: Jinehere farru: baffoo

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
son: Hibiyan

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
son: Hantum-tenjandiyan

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
son: Hantum tenjandi (koroši)

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
son: Takadda hantum-tenjandi

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
son: Boŋhantum

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
son: Boŋhantum suubarey

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
son: Taabal fe&ce

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
son: Hamšilley fece

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
son: Taabal fece

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
son: Hamšilley fece

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
son: Fece gamoo ra

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
son: Fece koroo ga

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
son: Fece kanbe wowa ga

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
son: Fece kanbe guma ga

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
son: Fece boŋoo ga

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
son: Fece hirri damkey kul ga nda manti farrey

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
son: Fece kalima hirri damkey kul ga, farrey da

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
son: Kalimaɲaa kuru fece surkumey wala nor lokey ga

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
son: Kalimaɲaa kuru fece farrey, surkumey wala nor lokey ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
son: Hamšilloo woo fece

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
son: Maašeede kaare

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
son: Fasal&yan

note: TB_Standard
en: Standard
son: Dumi tabatante

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
son: Goyjinay zuu tabatante

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
son: Handaray maašeede

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
son: Šinitin ne:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
son: Maašeede taaga šintin

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
son: Maašeeda-ize šintin

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
son: Dumi barmante taaga šintin

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
son: Dumi barmante ta&aga šintin

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
son: Dumi barmay šintin kaŋ ga waana šohõda wano

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
son: Kabu-izey:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
son: Sohõda maašeedaa say

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
son: Gaa&ru

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
son: Gaaru

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
son: Suubaroo tuusu (kanjari)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
son: Fasa&lkaw

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
son: Fasal

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
son: Fasal maa -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
son: Fasal maa:

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type:
son: Fasal dumi:

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph:
son: Fasal kalimaɲaa zuwoo woo še:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
son: Fasal maa ši hin ka cindi koonu

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
son: Fasal:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
son: Fasaley

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
son: Fasalkaw

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
son: Dalil:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
son: Gandažeeri

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
son: Honnandiyan&ey:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
son: Honnandi kamasu laa&mantaa de bande

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
son: Soofu dimma dam

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
son: Sorro dimma dam

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
son: Taabal soofu dimmaa dam

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
son: Taabal sorro dimmaa dam

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
son: Duurandi

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
son: Beenežee&ri

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
son: Beenežeeri

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
son: Tam&maasa

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
son: Tammaasa

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
son: Ta&abal

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
son: Nor loku kaydoo [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
son: Nor loku gorodoo:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
son: Nor loku kaydogey kaŋ ma hun:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
son: Taabal

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
son: Taabal adadu

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
son: Taabal goyjinay zuu

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
son: Gundakuna daari

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
son: Gundakuna daari maašeede šilbay

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
son: Gundakuna daari moo

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
son: Nor lokey

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
son: Nor lokey nda moo hinnawey

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
son: &Kalimaɲaa kuru fasalyan

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
son: Kalimaɲaa kuru b&anda:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
son: Kalimaɲaa kuru &jine:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
son: Kalimaɲaa kuru tenjandi:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
son: Kalimaɲaa bata

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
son: Kalimaɲaa kuru taabuyan

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kunkuniyan

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
son: Kalimaɲaa kuru nda bii

note: COMMAND_LINE_PRINTING_DEPRECATED
en: The '--print' option has been removed as of AbiWord 2.8. You can achieve the desired behavior using AbiWord's command-line conversion tools and then piping the output to a print spooler. Eg: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'
son: '--kar' suubaroo mana hun AbiWord 2.8 še. War ga hin ka atabiya boonantaa kate nda AbiWord goyandi nda juwal-žeeri barmayyan goyjinawey, nda goy fattantaa tuti kar tenjiri ra. Sanda: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
son: Hirri suubantey ga hansa ka hay moɲoo gandoo še.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
son: Goykaw cebekaw šenni taagaa ga huru goy-mee hiino kaŋ war ga porogaramoo tunandi

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
son: Hantum-tenjandiyanoo timme.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
son: Kalimaɲaa kuroo kaŋ ga tiiradoboo ga kaa ka hawa mma hima ka sawa nda zuu foo.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
son: Goyzaaroo

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
son: Wargari:

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
son: Doo-šilbaa woo ya ga bara ne. War mma boona k'a doo-šilbay barantaa barmay nda itaaga foo?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
son: Barmaa woo ga huru goy-me waati din kaŋ war na AbiWord tunandi taaga wala takadda taaga tee.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
son: Takaddaa woo goo nda barmayyaŋ kaŋ mma tugandi gunari se sohõda. Taare AbiWord fahamandi tiira caw ka duu alhabar dumi barmawey goyyan ga.

note: DLG_Para_PreviewSampleFallback
en: This paragraph represents words as they might appear in your document.  To see the text from your document used in this preview, position your cursor in a document paragraph with some text in it and open this dialog.
son: Kalimaɲaa zuwoo woo ga kalimawey cebe takaa kaŋ nd'i ga bangay war takaddaa ra.  Ka dii kalimaɲaa kuroo kaŋ cebandi war takaddaa moofuroo woo ra, war moo-dirandikaa fur takadda zuu foo boŋ nda hantum kayna nda willandi bataa woo feeri.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
son: Fasaloo woo ši bara 
     adiši a ši hin ka barmandi

note: DLG_Column_Three
en: Three
son: Ihinza

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
son: Gunba maašeede

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
son: Waati ganda

note: FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
son: Maa

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
son: Maa harfu-kayyan

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
son: Maa:

note: MENU_LABEL_FMT_TOPLINE
en: To&pline
son: Bee&ne-žeeri

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
son: Goyjinay zuwey

note: DLG_PageNumbers_Header
en: Top
son: Beene

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
son: Beene moo-ceraw [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
son: Beene-žeeri

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
son: Kanjehinza maašeede

note: DLG_Column_Two
en: Two
son: Ihinka

note: DLG_Styles_List
en: Type
son: Dumi

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
son: Dumi:

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
son: HARFU BEERI

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
son: Cire-žeeri

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
son: Suubaroo cire-žeeri (kanjari)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
son: Fasalyan taafeeri

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
son: Maasa-cawoo taagandi

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
son: Harfu beeri maašeede

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
son: Roman beenehere maašeede

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
son: Goy nda RTL kanandi

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
son: Goy nda filla carma fasalyan

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
son: Goy nda Ebere maasa takari

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
son: Goykaw cebekaw

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
son: Goykaw cebekaw šenni

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
son: Goykaw-kayante fasaley

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
son: Goykaw-kayante nor lokey

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
son: Goykaw-kayante fasaley

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
son: Dumi

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
son: Guna

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
son: Takadda taariki guna

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
son: Takaddaa guna dijikul alhaali ra

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
son: Takaddaa woo guna

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
son: Goyjinay yaamarey guna

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
son: Guna...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
son: Fattante

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
son: Yaamar: doo-šilbaa kaŋ war n'a noo [%s] ya ši bara ne.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
son: Tataaru fasalyan

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
son: Woo kaŋ Irkoo n'a dabari

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
son: Nda dobuyan:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
son: Kalima kabu

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
son: Maršin-hantumyan

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
son: Kalimawey (ši nda ceefilla/benandi fillayaŋ):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
son: Kalimawey HARF&U BEERI ra

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
son: Kalimawey nda &hinnayaŋ

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
son: Kalimawey:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
son: Hantum firka kaŋ war ceeci ka %s gaabu

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
son: War n' ka tilasu tenjeroo barmay.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
son: War n' ka tenjeri alhaalo barmay.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
son: War mma hima ka takaddaa žemnari foo suuba jina ka tiiradobu dam.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
son: War mma hima ka gande suuba kaŋ goo 1 nda 120 game boŋgaabu fillari še

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
son: War barmawey ga dere nda war ši i gaabu.

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
son: Alkadar tee &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
son: Alkadar tee &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
son: Alkadar tee &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
son: Alkadar tee &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
son: Alkadar tee &100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
son: Alkadar tee &200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
son: Alkadar tee &50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
son: Alkadar tee &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
son: Alkadar deedandi moo hayri ga

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
son: Alkadar deedandi moo timmante ga

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
son: mm/dd/yy

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
son: harfu kayna

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
son: minitey

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
son: hARFU aZZAATI bERE

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
son:  ga

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
son: %s ti aššil-feerante porogaram forba GNU GPL waafakaa bande 
    War ga hin ka porogaramoo woo žemna koyne.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
son: &Moo hayri

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
son: &Jišidoo

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
son: Šenni &kayandi

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
son: Moo &timmante

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
son: &Kunkuniyan

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
son: (Baffoo)

note: LANG_0
en: (no proofing)
son: (korošiyan kul ši)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
son: (šiiyan sarandi)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
son: Foolaaɲaa foo ši bara fondo maa damantaa ra.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
son: AbiWord sukari juwalkaw

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
son: AbiWord ši hin ka duu boŋhantum tukoo %s.dll
    Taare Aspell zumandi ka hun http://aspell.net/win32/ ra nd'a sinji

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
son: AbiWord ši hin ka takaddaa %d dumoo yeeti ka timme zama alhabar dumoo ši timme.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
son: AbiWord ši hin ka takaddaa %d dumoo yeeti ka timme zama alhabar dumoo ga kuma.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
son: AbiWord: Kar moo-furyan

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
son: %s ga

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
son: Sukari goyantey

note: LANG_AK_GH
en: Akan
son: Akaŋ

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
son: Kul (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
son: Takaddawey kul

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
son: Bii tukey kul

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
son: Naŋ kalimaɲaa kunahaw tontoni ma huru AWML maa-nungu ra

note: LANG_AR
en: Arabic
son: Laaraw

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
son: Laaraw (Ežibti/Misira)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
son: Laaraw (Sawudiya)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
son: Laaraw, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
son: Laaraw, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
son: Laaraw, Windows ašariya moo 1256

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
son: Armeeni, ARMSCII-8

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
son: Asama

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
son: Boŋ-damgame tenjeri šilbawey

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
son: Boŋ-dumi barmayyan

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
son: Boŋše honnante

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
son: Boŋ-dumi barmayyan

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
son: Takadda barantey:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
son: Šenni barantey:

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
son: Balti, SO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
son: Balti, Windows ašariya moo 1257

note: LANG_EU_ES
en: Basque
son: Basiki

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
son: Belarisi (Irisi kaaray)

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
son: Belarisi, Laateŋ

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
son: Beŋgaali

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
son: Bibi & kaaray

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
son: Gurunbu kalimaɲaa kuru

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
son: Harfu šiira warga

note: LANG_BR_FR
en: Breton
son: Beretoŋ

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
son: Cinari suubarey: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
son: Takadda cinari:

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
son: Eropu gam, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
son: Eropu gam, Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
son: Eropu gam, Windows ašariya moo 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
son: Šenni bere nda kufalize walhaa ga barmay

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
son: Zuu dunbumaa

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
son: Šin (Hoŋkoŋ)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
son: Šin (Jamaa-laama)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
son: Šin (Singapur))

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
son: Šin (Taywan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
son: Šin faalante, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
son: Šin faalante, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
son: Šin faalante, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
son: Šin faalante, Windows ašariya moo 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
son: Šin lasal, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
son: Šin lasal, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
son: Šin lasal, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
son: Šin lasal, Windows ašariya moo 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
son: Takaddaa suuba maašeedaa ra:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
son: Bandafaari koonandi

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
son: Cebebii

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded.
son: Cebebii mana hin ka zumandi.

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
son: Daabu bila nda gaabundiyan

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
son: Teteri

note: DLG_UP_Color
en: Color
son: Noone

note: DLG_Compare
en: Compare
son: Deedandi

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
son: Gundekuna:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
son: Gundekuna 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
son: Gundekuna 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
son: Gundekuna 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
son: Gundekuna 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
son: Gundekuna boŋdeke

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
son: Berandey:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
son: Koptu

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
son: Corniši

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
son: Korsu

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
son: Sukari mana hin ka tunandi/zumandi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
son: Sukari mana hin ka hodandi

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
son: Mana hin ka kamasu zumandi %s šennoo še

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
son: Teeyante

note: DLG_History_Created
en: Created:
son: Teeyante:

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
son: Korowaati, Macintosh

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
son: Siriliki, ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
son: Siriliki, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
son: Siriliki, Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
son: Siriliki, Windows ašariya moo 1251

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
son: Sukarey kul hodandi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
son: Sukari hodandi

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
son: Bangandi sanda XML (dumi 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
son: Tilasu šenni:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
son: War ga boona ka biyoo woo kaa goyjinay zuwoo ra?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
son: Takadda deedandiyan

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
son: Takadda šilbayhayey

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
son: Takadda taariki

note: DLG_History_Path
en: Document name:
son: Takadda maa:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
son: Takaddawey deedandi

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
son: Fasalyan waati:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
son: Kabey:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
son: Fasal kaddasu (CSS) dam kuna

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
son: Šigirawey dam kuna

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
son: Biyey dam kuna URL dogey ra (Base64-harfu-hawante)

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
son: Harfu-hawyan

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
son: Harfu-hawyan:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
son: Benandi filla

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
son: Benandi filla fella

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
son: Benandi filla kalimaɲaa kuru

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
son: Ingiliši (Osutarali)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
son: Ingiliši (Kaanaada)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
son: Ingiliši (Irilandu)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
son: Ingiliši (Niyuzeelandu)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
son: Ingiliši (Afiriki gurma laama)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
son: Ingiliši (Albaasalaama margantey)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
son: Ingiliši (Laama margantey)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
son: Šennikufal dam

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
son: Tuku fattandi

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
son: Fattandi sanda HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
son: Fattandi nda PHP yaamarey

note: DLG_UP_File
en: File
son: Tuku

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
son: Tukoo ga bara.  Hantum '%s' tukoo boŋ?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
son: Tuku jiširi fasalyan do:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
son: Tuku heenandi koyne še:

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
son: Ceefilla

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
son: Ceefilla fella

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
son: Ceefilla kalimaɲaa kuru

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
son: Alhabar tontoni goo ne: http://www.abisource.com/

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
son: Faranse (Belžik)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
son: Faranse (Kaanaada)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
son: Faranse (Faranši)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
son: Faranse (Suwisu)

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
son: Firizi

note: DLG_UP_From
en: From:
son: Hundoo:

note: LANG_FF
en: Fulah
son: Fulaŋ

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
son: Žorži, Cawhugu

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
son: Žorži, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
son: Alemaŋ (Otiriši)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
son: Alemaŋ (Alemaɲ)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
son: Alemaŋ (Suwisu)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
son: Boosu-zimamari

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
son: Gereki, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
son: Gereki, Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
son: Gereki, Windows ašariya moo 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
son: HTML fattandi suubarey

note: LANG_HA_NE
en: Hausa (Niger)
son: Hawsance (Niižer)

note: LANG_HA_NG
en: Hausa (Nigeria)
son: Hawsance (Naajiriya)

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
son: Haway

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
son: Dunbumaa 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
son: Dunbumaa 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
son: Dunbumaa 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
son: Dunbumaa 4

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
son: Ebere

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
son: Ebere, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
son: Ebere, Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
son: Ebere, Windows ašariya moo 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
son: Kayyan:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
son: Kayyan:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
son: Tugante

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
son: Šilbay noone

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
son: Isilandu, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
son: Tammaasakaw:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
son: Bii mayrawey

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
son: Biyoo ga doy kalimaɲaa kuru boŋ

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
son: Bii goo hantum game (bila nda kalimaɲaa kuru kunkuniyan)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
son: Tuku cendi ka dam

note: MSG_ParagraphsImported
en: Imported Paragraph
son: Kalimaɲaa zuu cendi-ka-damante

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
son: Goo ma takadda cendi ga dam...

note: XIM_Methods
en: Input Methods
son: Damhaya dabarey

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
son: Dam kuna haya dam game

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
son: Dam kuna haya tuku dam game:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
son: Tuku dam game

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
son: Kabu tuku dam game

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
son: MathML tuku dam game:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
son: Taabal taaga dam game

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
son: Bii dam game

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
son: Tammaasa dam game

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
son: Sukari taaga sinji

note: LANG_IA
en: Interlingua
son: Interlingua (Šenney game)

note: LANG_IU_CA
en: Inuktitut
son: Inukitituti

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
son: Fondo maa laala.

note: LANG_GA_IE
en: Irish
son: Irilandu

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
son: Žaapoone

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
son: Žaapoone, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
son: Žaapoone, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
son: Žaapoone, Shift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
son: Žaapoone, Windows ašariya moo 932

note: LANG_KO
en: Korean
son: Koore

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
son: Koore, EUC-KR

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
son: Koore, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
son: Koore, Windows ašariya moo 949

note: LANG_LO_LA
en: Lao
son: Laawo

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
son: Gaabunte koraa:

note: DLG_CLIPART_Loading
en: Loading Clip Art...
son: Goo ma cebebii zumandi...

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
son: Harfu kayna

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
son: Tilasu dam takaddaa še

note: LANG_MI_NZ
en: Maori
son: Mawori

note: LANG_MR_IN
en: Marathi
son: Marati

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
son: Marišali (Marišal gungey)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
son: Marišali (Nawuru)

note: DLG_Merge
en: Merge
son: Margandi

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
son: Moŋgooli

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
son: Bii kul šii

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
son: Sukari kul mana suubandi

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
son: Hankul

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
son: Dunbumaa hinnante 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
son: Dunbumaa hinnante 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
son: Dunbumaa hinnante 3

note: LANG_OC_FR
en: Occitan
son: Okusitan

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
son: Tuku feeri

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
son: Tukoo feeri sanda &dumi:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
son: Takadda feerantey

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
son: Waana...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
son: Z&angu boŋ:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
son: Moo hayri

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
son: Moo gandey:

note: LANG_PS
en: Pashto
son: Pašutun

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
son: Hantum mulla

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
son: Sukari maašeede

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
son: Gorodoo manyan nga soofu še

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
son: Gorodoo manyan nga moɲoo še

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
son: Gorodoo kalimaɲaa zuu kul imanantaa še

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
son: Alhaali filla saajaw

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
son: Moo fur bii ga

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
son: Kar tuku ga

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
son: Tuku kar sanda &dumi:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
son: Kar ne ra:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
son: Kar ne ga:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
son: Kar maršin

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
son: Kar maršin juwal:

note: LANG_QU_BO
en: Quechua
son: Kecuwa

note: ReadOnly
en: Read-Only
son: Caw-hinne

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
son: Fasalyan jiši tuku ga

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
son: Hankul

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
son: Cettekašinay:

note: DLG_HTMLOPT_ExpMathMLRenderPNG
en: Render MathML to PNG images (JavaScript will be used if option is not checked)
son: MathML willandi PNG biyey ga (JavaScript mma ka ka koyandi nda suubari kaŋ ši korosandi)

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
son: Fasalyan heenandi koyne tuku ga

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
son: Yeeti

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
son: Kayandiyaney yeeti

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
son: Kokorawey

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
son: Urumaani, Macintosh

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
son: Cebe-ize

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
son: Sardeɲ

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
son: Tuku gaabu sanda

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
son: Gaabuyan kayandiyaney

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
son: Tuku gaabu sanda &dumi:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
son: Šigira dumi:

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
son: Dunbumaa

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
son: Harfu-hawyan suuba:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
son: HTML fattandi alhaaley suuba:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
son: Šenni suuba:

note: LANG_SR_LATIN
en: Serbian, Latin
son: Serbi, laateŋ

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
son: Šenni kayandi

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
son: Šilbay noone kul ma ši kayandi

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
son: Sulooweeni

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
son: Harfu beeri nakasantey

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
son: Esipaaɲi (Mekisikoo)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
son: Esipaaɲi (Esipaaɲ)

note: DLG_HTMLOPT_ExpSplitDocument
en: Split document
son: Takadda ferši

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kunkuniyan kaare

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
son: Fasaley:

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
son: Tammaasawey

note: LANG_SYR
en: Syriac
son: Siiriya

note: LANG_TL_PH
en: Tagalog
son: Tagalogu

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
son: Kalimaɲaa kuru noone

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
son: Kalimaɲaa kuru kunkunandi biyoo ceraw hinkaa kul ga

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
son: Kalimaɲaa kuru kunkunandi biyoo ceraw wowaa ga

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
son: Kalimaɲaa kuru kunkunandi biyoo ceraw gumaa ga

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
son: Taayi, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
son: Taayi, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
son: Taayi, Windows ašariya moo 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
son: Fooloɲaa '%s' ga jejebu hantum še.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
son: Tuku dobu noontaa ši tenji nda tuku dobu suubantaa. Wala war ši kula ka maɲoo woo ka dam a še?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
son: Dumi kul imanantaa kaŋ ga hin ka yeeti ka timme ti %d: Adiši war ga baa ka dumoo woo da yeeti? Ka %d dumoo jeroo de yeeti, Kalaa naagu.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
son: Karyan juwal tenjiroo ši boori.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
son: goyyanoo woo ši hin ka taafeeru. Alhakiika war ga boona ka koy jine?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kankamante kunkuniyan

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
son: Ka koy jine, Ayyo naagu.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
son: Naŋ naagu ka haya-williyan ceeciroo benandi.

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
son: Turki, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
son: Turki, Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
son: Turki, , Windows ašariya moo 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kunkuniyan dumoo

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
son: Ukarayni

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
son: Ukarayni, KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
son: Ukarayni, Macintosh

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
son: Takadda%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
son: Harfu beeri

note: LANG_UR_PK
en: Urdu (Pakistan)
son: Urdu (Paakistan)

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
son: Uzbeki

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
son: Dumi taariki

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
son: Dumi:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
son: Dumi: %s

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
son: Wiyetinam, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
son: Wiyetinam, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
son: Wiyetinam, Windows ašariya moo 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
son: Takadda guna

note: DLG_MW_Activate
en: View:
son: Guna:

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
son: Eropu dangay, DOS/Windows ašariya moo 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
son: Eropu dangay, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
son: Eropu dangay, ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
son: Eropu dangay, Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
son: Eropu dangay, NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
son: Eropu dangay, Windows ašariya moo 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
son: Moo timmante

note: DLG_Image_Width
en: Width:
son: Hayri:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
son: Hayri:

note: LANG_YI
en: Yiddish
son: Yiidiši

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
son: War mma hima ka %s takaddaa barmawey gaabu jina ka bisa. Gaabu sohõ?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
son: Alkadar tee

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
son: _Kalaa

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
son: _Ayyo

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
son: waana

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
son: zilay takaddaa gorodogoo %d banda ga

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
son: zilay %s %d dumoo banda ga

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
son: himante

note: DLG_Unit_inch
en: inch
son: kabaaru

note: DLG_Unit_pica
en: pica
son: pika

note: DLG_Unit_points
en: points
son: tonbey

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
son: ɲaa-izey

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
son: ši-himante
