tigervnc 1.12.90 - en to ru_UA translation catalogue (1766 entries)

en: Connected to socket %s
ru_UA: Подключён к сокету %s

en: Connected to host %s port %d
ru_UA: Подключён к компьютеру %s, порт %d

en: Failed to connect to "%s":
    
    %s
ru_UA: Не удалось подключиться к «%s»:
    
    %s

en: Desktop name: %.80s
ru_UA: Имя компьютера: %.80s

en: Host: %.80s port: %d
ru_UA: Компьютер: %.80s порт: %d

en: Size: %d x %d
ru_UA: Размер: %d x %d

en: Pixel format: %s
ru_UA: Формат пикселей: %s

en: (server default %s)
ru_UA: (сервер по умолчанию %s)

en: Requested encoding: %s
ru_UA: Запрошено кодирование: %s

en: Last used encoding: %s
ru_UA: Используется кодирование: %s

en: Line speed estimate: %d kbit/s
ru_UA: Скорость соединения: %d кбит/с

en: Protocol version: %d.%d
ru_UA: Версия протокола: %d.%d

en: Security method: %s
ru_UA: Метод защиты: %s

en: The connection was dropped by the server before the session could be established.
ru_UA: Соединение прервано сервером до установления сеанса.

en: SetDesktopSize failed: %d
ru_UA: Ошибка SetDesktopSize: %d

en: Invalid SetColourMapEntries from server!
ru_UA: С сервера получен недопустимый SetColourMapEntries

en: Throughput %d kbit/s - changing to quality %d
ru_UA: Пропускная способность %d кбит/с. Установлено качество %d

en: Throughput %d kbit/s - full color is now enabled
ru_UA: Пропускная способность %d кбит/с — включено полноцветное отображение

en: Throughput %d kbit/s - full color is now disabled
ru_UA: Пропускная способность %d кбит/с — полноцветное отображение выключено

en: Using pixel format %s
ru_UA: Используется формат пикселей %s

en: Invalid geometry specified!
ru_UA: Указан недопустимый размер экрана.

en: Reducing window size to fit on current monitor
ru_UA: Уменьшается размер окна, чтобы поместиться в текущем мониторе

en: Adjusting window size to avoid accidental full-screen request
ru_UA: Подгоняется размер окна, чтобы избегать случайных запросов переключения в полный экран

en: Press %s to open the context menu
ru_UA: Нажмите %s, чтобы открыть контекстное меню

en: Failure grabbing keyboard
ru_UA: Не удалось перехватить клавиатуру

en: Invalid screen layout computed for resize request!
ru_UA: Для запроса на изменение размера рассчитан недопустимый макет экрана.

en: Invalid state for 3 button emulation
ru_UA: Некорректное состояние для эмуляция средней кнопки

en: Failed to get system monitor configuration
ru_UA: Не удалось получить настройки системного монитора

en: Invalid configuration specified for %s
ru_UA: Задано недопустимое значение для %s

en: Monitor index %d does not exist
ru_UA: Монитор с индексом %d не существует

en: Invalid monitor index '%s'
ru_UA: Некорректный индекс монитора «%s»

en: Unexpected character '%c'
ru_UA: Неожиданный символ «%c»

en: VNC Viewer: Connection Options
ru_UA: VNC Viewer: параметры соединения

en: Cancel
ru_UA: Отмена

en: Compression
ru_UA: Сжатие

en: Auto select
ru_UA: Автоматический выбор

en: Preferred encoding
ru_UA: Вид кодирования

en: Color level
ru_UA: Глубина цвета

en: Full
ru_UA: Полная

en: Medium
ru_UA: Средняя

en: Low
ru_UA: Низкая

en: Very low
ru_UA: Очень низкая

en: Custom compression level:
ru_UA: Уровень сжатия:

en: level (0=fast, 9=best)
ru_UA: уровень (0=быстрое, 9=лучшее)

en: Allow JPEG compression:
ru_UA: Разрешить сжатие JPEG:

en: quality (0=poor, 9=best)
ru_UA: качество (0=наихудшее, 9=наилучшее)

en: Security
ru_UA: Безопасность

en: Encryption
ru_UA: Шифрование

en: TLS with anonymous certificates
ru_UA: TLS с анонимными сертификатами

en: TLS with X509 certificates
ru_UA: TLS с сертификатами X509

en: Path to X509 CA certificate
ru_UA: Путь к сертификату X509 CA

en: Path to X509 CRL file
ru_UA: Путь к файлу X509 CRL

en: Authentication
ru_UA: Авторизация

en: Standard VNC (insecure without encryption)
ru_UA: Стандартный VNC (без защиты и шифрования)

en: Username and password (insecure without encryption)
ru_UA: Имя пользователя и пароль (без защиты и шифрования)

en: Input
ru_UA: Ввод

en: View only (ignore mouse and keyboard)
ru_UA: Только просмотр (не перехватывать мышь и клавиатуру)

en: Mouse
ru_UA: Мышь

en: Emulate middle mouse button
ru_UA: Эмулировать среднюю кнопку мыши

en: Show dot when no cursor
ru_UA: Показывать точку при отсутствии курсора

en: Keyboard
ru_UA: Клавиатура

en: Pass system keys directly to server (full screen)
ru_UA: Отправлять сочетания клавиш (для полного экрана)

en: Menu key
ru_UA: Вызов меню:

en: Clipboard
ru_UA: Буфер обмена

en: Accept clipboard from server
ru_UA: Принимать буфер обмена с сервера

en: Also set primary selection
ru_UA: Также принимать мышиный буфер

en: Send clipboard to server
ru_UA: Отправлять буфер обмена на сервер

en: Send primary selection as clipboard
ru_UA: Отправлять мышиный буфер туда же, куда и буфер обмена

en: Display mode
ru_UA: Режим экрана

en: Windowed
ru_UA: Оконный режим

en: Full screen on current monitor
ru_UA: Полноэкранный режим на текущем мониторе

en: Full screen on all monitors
ru_UA: Полноэкранный режим на всех мониторах

en: Full screen on selected monitor(s)
ru_UA: Полноэкранный режим на выбранных мониторах

en: Misc.
ru_UA: Разное

en: Shared (don't disconnect other viewers)
ru_UA: Совместная работа (не отключать других клиентов)

en: Ask to reconnect on connection errors
ru_UA: Запрашивать о переподключении при ошибках соединения

en: VNC Viewer: Connection Details
ru_UA: VNC Viewer: информация о соединении

en: VNC server:
ru_UA: Сервер VNC:

en: Options...
ru_UA: Параметры

en: Load...
ru_UA: Загрузить

en: Save As...
ru_UA: Сохранить

en: About...
ru_UA: О программе

en: Unable to load the server history:
    
    %s
ru_UA: Невозможно загрузить историю сервера:
    
    %s

en: TigerVNC configuration (*.tigervnc)
ru_UA: Настройки TigerVNC (*.tigervnc)

en: Select a TigerVNC configuration file
ru_UA: Выбрать файл настроек TigerVNC

en: Unable to load the specified configuration file:
    
    %s
ru_UA: Невозможно загрузить указанный файл настроек:
    
    %s

en: Save the TigerVNC configuration to file
ru_UA: Сохранить настройки TigerVNC в файл

en: %s already exists. Do you want to overwrite?
ru_UA: Файл «%s» уже существует, перезаписать?

en: No
ru_UA: Нет

en: Overwrite
ru_UA: Перезаписать

en: Unable to save the specified configuration file:
    
    %s
ru_UA: Невозможно сохранить указанный файл настроек:
    
    %s

en: Unable to save the default configuration:
    
    %s
ru_UA: Невозможно сохранить файл настроек по умолчанию:
    
    %s

en: Unable to save the server history:
    
    %s
ru_UA: Невозможно сохранить историю сервера:
    
    %s

en: Could not obtain the home directory path
ru_UA: Невозможно получить путь к домашнему каталогу

en: Could not open "%s": %s
ru_UA: Невозможно открыть «%s»: %s

en: Failed to read line %d in file %s: %s
ru_UA: Не удалось прочитать строку  %d из файла %s: %s

en: Line too long
ru_UA: Строка слишком длинная

en: Opening password file failed
ru_UA: Не удалось открыть файл с паролем

en: VNC authentication
ru_UA: Аутентификация VNC

en: This connection is secure
ru_UA: Это соединение защищено

en: This connection is not secure
ru_UA: Это соединение не защищено

en: Username:
ru_UA: Имя пользователя:

en: Password:
ru_UA: Пароль:

en: Authentication cancelled
ru_UA: Аутентификация отменена

en: Failed to update keyboard LED state: %lu
ru_UA: Не удалось обновить состояние LED клавиатуры: %lu

en: Failed to update keyboard LED state: %d
ru_UA: Не удалось обновить состояние LED клавиатуры: %d

en: Failed to update keyboard LED state
ru_UA: Не удалось обновить состояние LED клавиатуры

en: Failed to get keyboard LED state: %d
ru_UA: Не удалось получить состояние LED клавиатуры: %d

en: No key code specified on key press
ru_UA: Не задан код клавиши при нажатии

en: No scan code for extended virtual key 0x%02x
ru_UA: Нет скан-кода для дополнительной виртуальной клавиши 0x%02x

en: No scan code for virtual key 0x%02x
ru_UA: Нет скан-кода для виртуальной клавиши 0x%02x

en: Invalid scan code 0x%02x
ru_UA: Некорректный скан-код 0x%02x

en: No symbol for extended virtual key 0x%02x
ru_UA: Нет символа для расширенной виртуальной клавиши 0x%02x

en: No symbol for virtual key 0x%02x
ru_UA: Нет символа для виртуальной клавиши 0x%02x

en: No symbol for key code 0x%02x (in the current state)
ru_UA: Нет символа для кода клавиши 0x%02x (в текущем состоянии)

en: No symbol for key code %d (in the current state)
ru_UA: Нет символа для кода клавиши %d (в текущем состоянии)

[ctx: ContextMenu|]
en: Dis&connect
ru_UA: От&ключиться

[ctx: ContextMenu|]
en: &Full screen
ru_UA: Полный &экран

[ctx: ContextMenu|]
en: Minimi&ze
ru_UA: &Свернуть

[ctx: ContextMenu|]
en: Resize &window to session
ru_UA: Изменить &размер окна

[ctx: ContextMenu|]
en: Send %s
ru_UA: Отправить %s

[ctx: ContextMenu|]
en: Send Ctrl-Alt-&Del
ru_UA: Отправить Ctrl-Alt-&Del

[ctx: ContextMenu|]
en: &Refresh screen
ru_UA: &Обновить экран

[ctx: ContextMenu|]
en: &Options...
ru_UA: &Параметры…

[ctx: ContextMenu|]
en: Connection &info...
ru_UA: Сведен&ия о соединении…

[ctx: ContextMenu|]
en: About &TigerVNC viewer...
ru_UA: О &TigerVNC…

en: VNC connection info
ru_UA: Сведения о соединении VNC

en: Window is registered for touch instead of gestures
ru_UA: Для окна зарегистрировано управление прикосновениями, а не жестами

en: Failed to set gesture configuration (error 0x%x)
ru_UA: Не удалось задать параметры жестов (ошибка 0x%x)

en: Failed to get gesture information (error 0x%x)
ru_UA: Не удалось получить информацию о жестах (ошибка 0x%x)

en: Invalid mouse button %d, must be a number between 1 and 7.
ru_UA: Некорректная кнопка мыши %d: должно быть число от 1 до 7.

en: Unhandled key 0x%x - can't generate keyboard event.
ru_UA: Необработанная кнопка 0x%x: невозможно сгенерировать событие клавиатуры.

en: Unable to get X Input 2 event mask for window 0x%08lx
ru_UA: Невозможно получить маску событий X Input 2 для окна 0x%08lx

en: Window 0x%08lx has no X Input 2 event mask
ru_UA: У окна 0x%08lx нет маски событий X Input 2

en: Window 0x%08lx has more than one X Input 2 event mask
ru_UA: У окна 0x%08lx больше одной маски событий X Input 2

en: Failure grabbing device %i
ru_UA: Не удалось перехватить устройство %i

en: Connect to VNC server and display remote desktop
ru_UA: Подключиться к серверу VNC и показать удалённый рабочий стол

en: Virtual Network Computing (VNC) is a remote display system that allows you to view and interact with a virtual desktop environment running on another computer on the network. Using VNC, you can run graphical applications on a remote machine and send only the display from these applications to your local device. This package contains a client which will enable you to connect to other desktops running a VNC server. VNC is platform-independent and supports various operating systems and architectures as both servers and clients.
ru_UA: Virtual Network Computing (VNC) — система удалённого рабочего стола, которая позволяет просматривать и взаимодействовать по сети с виртуальным окружением, запущенном на другом компьютере.С помощью VNC вы можете запускать графические приложения на удалённой машине и получать отображение этих приложений на локальной машине. Этот пакет содержит клиентскую часть, которая позволяет подключиться к другим рабочим столам, запущенным сервером VNC. VNC не зависит от платформы и поддерживает различные операционные системы и архитектуры как для серверов так и для клиентов.

en: TigerVNC is a high-speed version of VNC based on the RealVNC 4 and X.org code bases. TigerVNC started as a next-generation development effort for TightVNC on Unix and Linux platforms, but it split from its parent project in early 2009 so that TightVNC could focus on Windows platforms. TigerVNC supports a variant of Tight encoding that is greatly accelerated by the use of the libjpeg-turbo JPEG codec.
ru_UA: TigerVNC — высокоскоростная версия VNC, в основе лежит код RealVNC 4 и X.org. TigerVNC начиналась как разработка следующего поколения TightVNC для платформ Unix и Linux, но отделилась от родительского проекта в начале 2009 года для того, чтобы TightVNC смогла сфокусироваться на платформе Windows. TigerVNC поддерживает вариант кодирования Tight, который был значительно ускорен с помощью кодека libjpeg-turbo JPEG.

en: TigerVNC Viewer connection to a CentOS machine
ru_UA: Подключение TigerVNC Viewer к машине CentOS

en: TigerVNC Viewer connection to a macOS machine
ru_UA: Подключение TigerVNC Viewer к машине macOS

en: TigerVNC Viewer connection to a Windows machine
ru_UA: Подключение TigerVNC Viewer к машине Windows

en: The name of the parameter is too large
ru_UA: Название параметра слишком длинное

en: The parameter is too large
ru_UA: Параметр слишком длинный

en: Invalid format or too large value
ru_UA: Недопустимый формат или слишком большое значение

en: Failed to create registry key
ru_UA: Не удалось создать ключ реестра

en: Failed to close registry key
ru_UA: Не удалось закрыть ключ реестра

en: Failed to save "%s": %s
ru_UA: Не удалось сохранить «%s»: %s

en: Unknown parameter type
ru_UA: Неизвестный тип для параметра

en: Failed to remove "%s": %s
ru_UA: Не удалось удалить «%s»: %s

en: Failed to open registry key
ru_UA: Не удалось открыть ключ реестра

en: Failed to read server history entry %d: %s
ru_UA: Не удалось прочитать элемент истории сервера %d: %s

en: Failed to read parameter "%s": %s
ru_UA: Не удалось прочитать параметр «%s»: %s

en: Could not encode parameter
ru_UA: Не удалось закодировать параметр

en: Configuration file %s is in an invalid format
ru_UA: Недопустимый формат файла конфигурации %s

en: Invalid format
ru_UA: Недопустимый формат

en: Unknown parameter
ru_UA: Неизвестный параметр

en: Got message (0x%x) for an unhandled window
ru_UA: Получено сообщение (0x%x) для необрабатываемого окна

en: Invalid window 0x%08lx specified for pointer grab
ru_UA: Для захвата указателя указано неверное окно 0x%08lx

en: Failed to create touch handler: %s
ru_UA: Не удалось создать обработчик прикосновений: %s

en: Couldn't attach event handler to window (error 0x%x)
ru_UA: Невозможно прикрепить обработчик событий к окну (ошибка 0x%x)

en: Failed to get event data for X Input event
ru_UA: Не удалось получить данные о событии для события X Input

en: X Input event for unknown window
ru_UA: Событие X Input для неизвестного окна

en: X Input extension not available.
ru_UA: Расширение X Input недоступно.

en: X Input 2 (or newer) is not available.
ru_UA: Расширение X Input 2 (или новее) недоступно.

en: X Input 2.2 (or newer) is not available. Touch gestures will not be supported.
ru_UA: Расширение X Input 2.2 (или новее) недоступно. Прикосновения жестов не будут поддерживаться.

en: TigerVNC Viewer v%s
    Built on: %s
    Copyright (C) 1999-%d TigerVNC Team and many others (see README.rst)
    See https://www.tigervnc.org for information on TigerVNC.
ru_UA: TigerVNC Viewer v%s
    Сборка от: %s
    Copyright (C) 1999-%d, TigerVNC Team и многие другие (см. README.rst)
    Информация о TigerVNC на сайте https://www.tigervnc.org

en: An unexpected error occurred when communicating with the server:
    
    %s
ru_UA: Произошла непредвиденная ошибка во время соединения с сервером:
    
    %s

en: About TigerVNC Viewer
ru_UA: О TigerVNC viewer

en: Internal FLTK error. Exiting.
ru_UA: Внутренняя ошибка FLTK. Выход.

en: %s
    
    Attempt to reconnect?
ru_UA: %s
    
    Попытаться переподключиться?

en: Error starting new TigerVNC Viewer: %s
ru_UA: Не удалось запустить новый TigerVNC Viewer: %s

en: Termination signal %d has been received. TigerVNC Viewer will now exit.
ru_UA: Получен сигнал завершения работы %d. TigerVNC Viewer будет закрыт.

en: Yes
ru_UA: Да

en: Close
ru_UA: Закрыть

en: About
ru_UA: О программе

en: Hide
ru_UA: Скрыть

en: Quit
ru_UA: Выход

en: Services
ru_UA: Службы

en: Hide Others
ru_UA: Скрыть прочее

en: Show All
ru_UA: Показать все

[ctx: SysMenu|]
en: &File
ru_UA: &Файл

[ctx: SysMenu|File|]
en: &New Connection
ru_UA: &Новое соединение

en: Could not create VNC home directory: %s
ru_UA: Не удалось создать домашний каталог VNC: %s

en: FullScreenAllMonitors is deprecated, set FullScreenMode to 'all' instead
ru_UA: FullScreenAllMonitors устарел, задайте FullScreenMode со значением «all»

note: TRANSLATORS: "Parameters" are command line arguments, or settings from a file or the Windows registry.
en: Parameters -listen and -via are incompatible
ru_UA: Параметры -listen и -via несовместимы

en: Listening on port %d
ru_UA: Прослушивается порт %d

en: Failure waiting for incoming VNC connection:
    
    %s
ru_UA: Ошибка при ожидании входящего соединения VNC:
    
    %s

en: Remote Desktop Viewer
ru_UA: Просмотр удалённых рабочих столов

en: 184 (recommended up to 1,000,000 objects)
ru_UA: 184 (рекомендовано для более 1000000 объектов)

en: 50   (recommended up to 100,000 objects)
ru_UA: 50 (рекомендовано для более 100000 объектов)

en: 63000 (for billion of objects)
ru_UA: 63000 (на млрд. объектов)

en: 732 (recommended up to 5,000,000 objects)
ru_UA: 732 (рекомендовано для более 5000000 объектов)

en: 9537 (larger datasets)
ru_UA: 9537 (большой набор данных)

en: Abandon your changes?
ru_UA: Отменить все изменения?

en: Abbreviation
ru_UA: Сокращение

en: Abort
ru_UA: Отказ

en: Aborted by user
ru_UA: Прервано пользователем

en: Abort Slew
ru_UA: Прервать поворот

en: About %s
ru_UA: %s

en: Above %s
ru_UA: Над %s

en: Action
ru_UA: Действие

en: Activate all the functions when hidden
ru_UA: Активировать все функции, когда скрыто

en: Activate the timer event when hidden
ru_UA: Активировать таймер события, когда скрыто

en: Activate voice
ru_UA: Активировать голос

en: Actual system time
ru_UA: Системное время

en: AD
ru_UA: н.э.

en: Add
ru_UA: Добавить

en: Add a single element to the database. All fields are mandatory.
ru_UA: Добавить объект в базу данных. Все поля обязательны для заполнения.

en: Add cursor position
ru_UA: Добавить координаты курсора

en: Show equatorial grid
ru_UA: Экваториальная сетка

en: Additional ffmpeg options
ru_UA: Параметры ffmpeg

en: Add label
ru_UA: Добавить метку

en: Add label for every object in the list
ru_UA: Добавить метку для каждого объекта

en: Add telescope position
ru_UA: Добавить координаты телескопа

en: Add the alternative names to the index
ru_UA: Добавить альтернативное название к индексу

en: Add %s to observing list
ru_UA: Добавить %s в лист наблюдений

en: Adjust colour brightness
ru_UA: Поверхностная яркость

en: Adjust the visualisation scale
ru_UA: Настроить визуализацию

en: Adjust the window size to the screen DPI
ru_UA: Подстроить размер окна под разрешение экрана

en: administrator
ru_UA: администратор

en: Advanced
ru_UA: Подробно

en: Advanced search
ru_UA: Расширенный поиск

en: Age
ru_UA: Возраст

en: Albedo
ru_UA: Альбедо

en: Alignment
ru_UA: Привязка

en: All
ru_UA: Всё

en: All configuration options
ru_UA: Конфигурация программы

en: All the objects at this position
ru_UA: Список объектов под курсором

en: All SAMP clients
ru_UA: Все SAMP клиенты

en: %sAll table structures exist.
ru_UA: %sСтруктура всех таблиц существует.

en: All toolbars
ru_UA: Все панели инструментов

en: %sAlso be sure the required database software is installed.%sPlease consult the documentation if you are unsure.%sDo you want to continue?
ru_UA: %sПроверьте также, установлено ли необходимое програмное обеспечение базы данных. %sПожалуйста, обратитесь к документации, если вы не уверены. %sВы хотите продолжить?

en: Alt/Az coord.
ru_UA: Азимутальные коорд.

en: Alt/Az coord.
ru_UA: Азимутальные

en: Alt-Az coordinates
ru_UA: Азимутальные координаты

en: Alt/Az mount
ru_UA: Азимутальная

en: Altitude
ru_UA: Высота

en: %sAlt turns:
ru_UA: %sAlt обороты:

en: always
ru_UA: всегда

en: Always add meridian
ru_UA: Всегда показывать меридиан

en: Always on top
ru_UA: Всегда сверху

en: Always save without asking.
ru_UA: Всегда сохранять без подтверждения.

en: A maximum of %s files can be selected
ru_UA: Можно выбрать максимум %s файлов

en: Amplitude max.
ru_UA: Амплитуда макс.

en: Amplitude min.
ru_UA: Амплитуда мин.

en: A new version %s of Skychart is available.%sDo you want to download it now?
ru_UA: Новая версия %s Skychart доступна. %s Перейти на страницу загрузки?

en: Animation
ru_UA: Анимация

en: Annual proper motion
ru_UA: Годичное собственное движение

en: Anonymous password
ru_UA: Пароль

en: Anti Alias drawing
ru_UA: Сглаживание

en: Apparent
ru_UA: Видимые

en: Appearance
ru_UA: Внешний вид

en: Append to an existing catalog
ru_UA: Добавить существующий каталог

en: Append to current file
ru_UA: Добавить в текущий файл

en: Apply
ru_UA: Применить

en: Apply changes to all charts
ru_UA: Применить изменения ко всем картам

en: April
ru_UA: Апрель

en: Archive this image?
ru_UA: Сохранить изображение в архив?

en: Archive to directory:
ru_UA: Папка назначения:

en: Argument of perihelion
ru_UA: Аргумент перигелия

en: Around current position
ru_UA: Вокруг текущей позиции

en: Artificial satellites
ru_UA: ИСЗ

en: Artificial satellite
ru_UA: Искусственный спутник

en: Artificial satellites TLE (one URL by line)
ru_UA: ИСЗ TLE (один URL-адрес в строке)

en: A SAMP application send a table to load
ru_UA: SAMP приложение прислало таблицу для загрузки

en: A SAMP application send an image to load
ru_UA: SAMP приложение прислало изображение для загрузки

en: A SAMP application send coordinates location
ru_UA: SAMP приложение прислало координаты позиции

en: The ASCOM driver report an error
ru_UA: Драйвер ASCOM сообщил об ошибке

en: ASCOM Alpaca is available on %s
ru_UA: ASCOM Alpaca доступен %s

en: ASCOM telescope interface
ru_UA: Интерфейс телескопа ASCOM

en: Ask confirmation before any Internet connection
ru_UA: Запрашивать подтверждение перед любым интернет-соединением

en: Ask for confirmation before to jump to coordinates
ru_UA: Запрашивать подтверждение перед переходом к координатам

en: Ask for confirmation before to load the image
ru_UA: Запрашивать подтверждение перед для загрузкой изображений

en: Ask for confirmation before to load the table
ru_UA: Запрашивать подтверждение перед для загрузкой таблиц

en: As on screen (black background!)
ru_UA: Как на экране (чёрный фон!)

en: Asterism
ru_UA: Астеризм

en: Asteroid
ru_UA: Астероид

en: Sources for asteroid elements in MPC format (one URL per line)
ru_UA: Элементы орбит астероидов в формате МРС (один URL в строке)

en: Asteroid elements
ru_UA: Астероиды

en: asteroids from the file
ru_UA: астероидов из файла

en: Asteroid update successful
ru_UA: База астероидов обновлена!

en: Astrometric J2000
ru_UA: Астрометрические J2000.0

en: Astronomical
ru_UA: Астрономические

en: Astronomical twilight
ru_UA: Астрономические сумерки

en: at
ru_UA: в

en: Atmospheric refraction
ru_UA: Атмосферная рефракция

en: August
ru_UA: Август

en: Authors
ru_UA: Авторы

en: Automatic
ru_UA: Автоматически

en: Automatically optimize the labels placement
ru_UA: Автоматически оптимизировать размещение меток

en: Auto-refresh
ru_UA: Автообновление

en: Auto-refresh every
ru_UA: Автообновление каждые

en: Auxiliary files
ru_UA: Дополнительные файлы

en: Available actions
ru_UA: Доступные действия

en: Azimuth
ru_UA: Азимут

en: Azimuthal coordinates
ru_UA: Азимутальные координаты

en: Azimuth origin
ru_UA: Точка отсчёта азимута

en: %sAz turns:
ru_UA: %sAz обороты:

en: Back
ru_UA: Назад

en: Background
ru_UA: Фон

en: Background picture
ru_UA: Фоновое изображение

en: Bayer letter
ru_UA: Обозначение Байера

en: BC
ru_UA: до н.э.

en: Begin processing for jd=%s / %s
ru_UA: Начало обработки для jd=%s / %s

en: Be sure they use a DOS line end format.
ru_UA: Убедитесь что концы строк в них в формате DOS.

en: Big stars
ru_UA: Большие размеры

en: Binary indexed catalog
ru_UA: Двоичный индексированный

en: Bitmap
ru_UA: Растр

en: Bitmap file
ru_UA: Растровый файл

en: Black on white
ru_UA: Чёрные на белом

en: Black/white
ru_UA: Чёрно-белые

en: Black/white, line mode
ru_UA: Чёрно-белое, метод линий

en: Blinking picture
ru_UA: Блинкование

en: Blue magnitude
ru_UA: B- величина

en: Blurred
ru_UA: Размытие

en: Bottom
ru_UA: Нижнее

en: Boundary
ru_UA: Границы

en: Brighter
ru_UA: Ярче

en: Brightest
ru_UA: Ярчайшая

en: Brightest star magnitude
ru_UA: Блеск самой яркой звезды

en: Bright nebula
ru_UA: Светлая туманность

en: Brightness
ru_UA: Яркость

en: Bright stars
ru_UA: Яркие звёзды

en: Bright star size
ru_UA: Размеры отображения звёзд

en: Build catalog
ru_UA: Создать каталог

en: But never fainter than magnitude
ru_UA: Но не слабее звёздной величины

en: Button
ru_UA: Кнопка

en: Button size
ru_UA: Размер кнопки

en: by
ru_UA: через

en: By name
ru_UA: По имени

en: Calendar
ru_UA: Календарь

en: Calendar graph setting
ru_UA: Настройка календаря

en: Cancel %s
ru_UA: Отмена %s

en: Cancel, wrong zip file ?? %s
ru_UA: Отменить, неправильный zip файл ?? %s

en: Cannot compute satellites.
ru_UA: Невозможно расчитать спутники.

en: Cannot connect to server. %s
ru_UA: Не удаётся подключиться к серверу. %s

en: Cannot download PDF help now
ru_UA: Загрузка отменена

en: Cannot draw
ru_UA: Не отображать

en: Cannot get your IP address, or no location found for this address.
ru_UA: Не удалось получить ваш IP-адрес или не найдено местоположение для этого адреса.

en: %sCannot open database %s! %s
ru_UA: %sНевозможно открыть базу данных %s! %s

en: Cannot Sync when the mount is not tracking
ru_UA: Невозможно синхронизировать, если не включено слежение

en: Cannot write to
ru_UA: Не удаётся запись в

en: Caption
ru_UA: Подпись

en: Cartesian
ru_UA: Декартова

en: Cascade
ru_UA: Расположить каскадом

en: Catalog
ru_UA: Каталоги объектов

en: Catalog long name
ru_UA: Полное название

en: %s Catalogs available
ru_UA: %s каталогов доступно.

en: Catalog short name
ru_UA: Сокращения

en: Catalog string
ru_UA: Строка каталога

en: Catalog type
ru_UA: Тип каталога

en: CdC deep sky
ru_UA: Deep Sky

en: CdC deep sky catalogs and settings
ru_UA: Параметры каталогов объектов Deep Sky

en: Obsolete CdC catalogs and settings (you can still use them)
ru_UA: Устаревшие каталоги CDC (но их можно использовать)

en: CdC stars
ru_UA: Звёзды

en: CdC star catalogs and settings
ru_UA: Параметры каталогов звёзд

en: Patrick Chevalley, Marc Fokker
ru_UA: Patrick Chevalley, Marc Fokker, Команда русскоязычных пользователей

en: Center
ru_UA: Центр

en: Centre on this object
ru_UA: Центрировать

en: Central meridian
ru_UA: Центральный меридиан

en: Central star B magnitude
ru_UA: Центральная звезда: В- величина

en: Central star V magnitude
ru_UA: Центральная звезда: V- величина

en: Centre on
ru_UA: Центрировать

en: Change drawing mode
ru_UA: Режим отображения объектов

en: Change mouse mode
ru_UA: Режим мыши

en: Change to this setting will restart the program now!
ru_UA: При изменении этого параметра произойдёт перезапуск программы!

en: Chart
ru_UA: Карта

en: chart:
ru_UA: карте:

en: Chart center
ru_UA: Центр карты

en: Add a crosshair to the chart center
ru_UA: Показать перекрестие в центре карты

en: Chart, coordinates
ru_UA: Карта, координаты

en: Chart coordinate systems
ru_UA: Система координат карты

en: Chart information
ru_UA: Информация о карте

en: Chart legend
ru_UA: Пояснения к карте

en: Chart name
ru_UA: Название карты

en: Chart settings
ru_UA: Параметры карты

en: Time sync
ru_UA: Системное время

en: Chart_
ru_UA: Карта_

en: Check
ru_UA: Проверка

en: Choose colours for the object types
ru_UA: Цвет объектов

en: Circle
ru_UA: Круг

en: Circumpolar
ru_UA: Незаходящий объект

en: Civil
ru_UA: Гражданские

en: Class
ru_UA: Класс

en: Cleanup map
ru_UA: Очистить карту

en: Clear
ru_UA: Очистить

en: Clear all
ru_UA: Очистить всё

en: Clear Target
ru_UA: Сбросить цель

en: Click to change the colour
ru_UA: Нажмите для замены цвета

en: Client connection keep alive
ru_UA: Постоянное подключение

en: Client list
ru_UA: Клиент-лист

en: Clock
ru_UA: Часы

en: Close chart
ru_UA: Закрыть карту

en: Close connection
ru_UA: Закрыть соединение

en: Closed contour
ru_UA: Закрытый контур

en: Close files
ru_UA: Закрыть файлы

en: Close the Setup window and launch the catalog generation tool?
ru_UA: Закрыть окно настроек и запустить инструмент генерации каталога?

en: Close the Setup window and launch the catalog installer tool?
ru_UA: Закрыть окно настроек и запустить инструмент установки каталогов?

en: Cluster and nebula
ru_UA: Скопление и туманность

en: Collapse
ru_UA: Свернуть

en: Colour
ru_UA: Цвет

en: Colour index
ru_UA: Индекс цвета

en: Colour, line mode
ru_UA: Цветное, метод линий

en: Colour saturation
ru_UA: Насыщенность

en: Columns
ru_UA: Столбцы

en: Combo box
ru_UA: Поле со списком

en: Comet
ru_UA: Комета

en: Sources for comet elements in MPC format (one URL per line)
ru_UA: Элементы орбит комет в формате МРС (один URL в строке)

en: Comet elements
ru_UA: Кометы

en: Comet update successful
ru_UA: База комет обновлена!

en: Command found OK.
ru_UA: Команда найдена успешно

en: Command not found!
ru_UA: Команда не найдена!

en: Command to use to process the file.
ru_UA: Команда для обработки файла.

en: Common name
ru_UA: Принятое название

en: Compass rose size
ru_UA: Размер компаса

en: Compilation and save successful
ru_UA: Компиляция и сохранение успешны

en: Component
ru_UA: Компонент

en: Component 1 magnitude
ru_UA: Блеск 1-го компонента

en: Component 2 magnitude
ru_UA: Блеск 2-го компонента

en: Compute
ru_UA: Вычислить

en: Compute asteroid data for this month
ru_UA: Вычисление позиций астероидов на текущее время.

en: Compute field
ru_UA: Вычислить поле

en: Compute rise/set time relative to this line
ru_UA: Вычислить время восхода/захода относительно контура

en: Configuration
ru_UA: Конфигурация

en: Configure
ru_UA: Настроить

en: Configure the program
ru_UA: Конфигурация программы

en: Confirmation prompt before saving a file.
ru_UA: Запрашивать подтверждение перед сохранением файла

en: Confirm file delete:
ru_UA: Подтвердить удаление файла:

en: Connected
ru_UA: Подключён

en: %s connected with %s, using chart %s, connected time:%s
ru_UA: %s подключен к %s, используется карта %s, время соединения:%s

en: Connected to the SQL database %s
ru_UA: Подключено к SQL базе данных %s

en: Connection error: %s
ru_UA: Ошибка подключения: %s

en: Connection lines between each position
ru_UA: Соединить линией все точки

en: Connection to INDI server failed!
ru_UA: Не удалось подключиться к серверу INDI!

en: Connect telescope
ru_UA: Подключить телескоп

en: Connect to SAMP hub
ru_UA: Подключение SAMP

en: Connection to %s, %s successful.%s
ru_UA: Соединение %s, %s успешно.%s

en: Constellation
ru_UA: Созвездие

en: Constellation figures
ru_UA: Фигуры созвездий

en: Constellation figures file name:
ru_UA: Файл фигур:

en: Constellation boundaries
ru_UA: Границы созвездий

en: Constellation boundaries file name:
ru_UA: Файл границ

en: Constellation label
ru_UA: Названия созвездий

en: Constellation name
ru_UA: Названия созвездий

en: Contrast
ru_UA: Контраст

en: Control panel
ru_UA: Контрольная панель телескопа

en: Control panel command
ru_UA: Команда контрольной панели

en: Convert catalog file %s
ru_UA: Конвертация файла каталога %s

en: Convert catalog files
ru_UA: Конвертировать файлы каталога

en: Coordinate system to use with the clients
ru_UA: Система координат для использования с клиентами

en: Coord.
ru_UA: Коорд.

en: Coord. grid
ru_UA: Азим. сетка

en: Coordinates:
ru_UA: Координаты:

en: Coordinates equinox
ru_UA: Равноденствие

en: Coordinates grid
ru_UA: Координатная сетка

en: Copy
ru_UA: Копировать

en: Copy coordinates
ru_UA: Копировать координаты курсора

en: Copy from:
ru_UA: Копировать из:

en: Core radius
ru_UA: Радиус ядра

en: Correlated
ru_UA: Корреляция

en: Could not load library
ru_UA: Невозможно загрузить библиотеку

en: Count
ru_UA: Количество

en: Country timezone
ru_UA: Часовой пояс страны

en: Create a new chart
ru_UA: Создать новую карту

en: Create a search index file
ru_UA: Создать файл поискового индекса

en: Create files
ru_UA: Создать файлы

en: Create header
ru_UA: Создать оглавление

en: Create postscript chart. Please wait...
ru_UA: Создание postscript-карты. Пожалуйста, подождите...

en: Create raster chart %d x %d. Please wait...
ru_UA: Создание растровой карты %d x %d. Пожалуйста, подождите...

en: Cross meridian
ru_UA: Меридиан

en: Culmination
ru_UA: Кульминация

en: Current chart coordinate system
ru_UA: Cистема координат текущей карты

en: Date of validity
ru_UA: Текущая дата

en: Cursor
ru_UA: Курсор

en: Cursor position
ru_UA: Позиция курсора

en: Dark nebula
ru_UA: Тёмная туманность

en: Dark night
ru_UA: Ночь без засветки

en: Dash
ru_UA: Тире

en: Dash dot
ru_UA: Тире-точка

en: Dash dot dot
ru_UA: Тире-точка-точка

en: Database file:
ru_UA: Файл базы данных:

en: %sDatabase %s opened.%s
ru_UA: %sБаза данных %s открыта.%s

en: Database setting...
ru_UA: Параметры БД...

en: Data files:
ru_UA: Файлы данных:

en: Data files, CD-ROM
ru_UA: Файлы данных, CD-ROM

en: Data maintenance
ru_UA: Удалить

en: Data preview
ru_UA: Предпросмотр данных

en: Data starts on line %s
ru_UA: Начало данных в строке %s

en: Data Type
ru_UA: Тип данных

en: Date
ru_UA: Дата

en: Date format
ru_UA: Формат даты

en: Date from
ru_UA: Дата с

en: dates may take a long time. Do you want to continue?
ru_UA: данных может продолжаться длительное время.  Хотите продолжить?

en: Date / time
ru_UA: Дата, время

en: Date/time
ru_UA: Дата, время

en: Day
ru_UA: День

en: days
ru_UA: дней

en: Day Time
ru_UA: День

en: DB insert failed for %s: %s
ru_UA: Не удалась вставка в БД для %s :%s

en: DB Name:
ru_UA: Название БД:

en: December
ru_UA: Декабрь

en: Decimal degrees
ru_UA: Десятичные градусы

en: Decimal hours
ru_UA: Десятичные часы

en: Decimal south polar distance
ru_UA: Десят. южная полярн дист.

en: Declination
ru_UA: Склонение

en: DEC options
ru_UA: DEC опции

en: Decrement time
ru_UA: Шаг назад

en: DEC turns:
ru_UA: Поворот по DEC:

en: %sDEC turns:
ru_UA: %sDEC обороты:

en: Deep sky colour
ru_UA: Цвет Deep Sky

en: Deep sky object colour
ru_UA: Цвет объектов Deep Sky

en: Default colour
ru_UA: Встроенный цвет

en: Default label
ru_UA: Метка по умолчанию

en: Default magnitude
ru_UA: Блеск по умолчанию

en: Default margin
ru_UA: По умолчанию

en: Default nebulae parameters
ru_UA: Параметры туманностей по умолчанию

en: Default outline parameters
ru_UA: Исходные параметры схемы

en: Default size (arcsec)
ru_UA: Размер по умолч. (угл.сек)

en: Degree
ru_UA: Град.

en: Grid spacing in degree
ru_UA: Шаг сетки в градусах

en: Degrees, minutes, seconds
ru_UA: Градусы, минуты, секунды

en: Delay between frame
ru_UA: Задержка между кадрами

en: Delete
ru_UA: Удалить

en: Delete all expired ephemeris
ru_UA: Удалить все эфемериды с истекшим сроком действия

en: Delete %s, all the child nodes and the scripts?
ru_UA: Удалить %s, все дочерние узлы и скрипты?

en: Delete completed
ru_UA: Удаление завершено

en: Deleting the daily data
ru_UA: Удаление ежедневных данных

en: Deleted successfully!
ru_UA: Удалено успешно!

en: Deleting from the element table...
ru_UA: Удаление из таблицы элементов...

en: Deleting from the element list...
ru_UA: Удаление из списка элементов...

en: Deleting from the monthly table ...
ru_UA: Удаление из ежемесячной таблицы...

en: Delete from monthly table for jd<%s
ru_UA: Удаление из ежемесячной таблицы для jd<%s

en: Deleting from the name list...
ru_UA: Удаление из списка названий...

en: Delete monthly data
ru_UA: Удалить расчёты

en: Delete monthly data older than
ru_UA: Удалить расчёты старше

en: Delete MPC data selectively
ru_UA: Выборочное удаление

en: Delete previous data for this date.
ru_UA: Удаление предыдущих данных на эту дату

en: Delete the current location from the database?
ru_UA: Удалить текущее местонахождение из базы данных?

en: DeltaT uncertainty
ru_UA: DeltaT не определено

en: DeltaT recent value
ru_UA: DeltaT

en: Depression of the visible horizon
ru_UA: Депрессия видимого горизонта

en: desc:
ru_UA: опис:

en: Description
ru_UA: Описание

en: Designation
ru_UA: Обозначение

en: Desktop environment
ru_UA: Среда рабочего стола

en: Details
ru_UA: Подробно

en: Diam.
ru_UA: Диаметр

en: Diameter
ru_UA: Диаметр

en: Diconnected
ru_UA: Отключен

en: Difference between Terrestrial Time and Universal Time
ru_UA: Разница между земным (TT) и всемирным (UT) временем

en: %s (different than the configured port, maybe busy or other error.)
ru_UA: %s (отличный от конфигурованного порта, может быть занят, или иная ошибка)

en: Dimension
ru_UA: Размер

en: Dimension and units
ru_UA: Размер и единицы

en: Direction
ru_UA: Направление

en: Directory
ru_UA: Каталог

en: Directory not found! Please install the Skychart Pictures package.
ru_UA: Каталог не найден! Пожалуйста, установите пакет Skychart Pictures.

en: Disconnect
ru_UA: Отключить

en: Disconnected
ru_UA: Отключено

en: Disconnect from SAMP
ru_UA: Отключение SAMP

en: Disconnection error: %s
ru_UA: Ошибка отключения: %s

en: Display as a symbol
ru_UA: Отображать в виде символа

en: Display colour
ru_UA: Цвета отображения

en: Display images of catalogued objects
ru_UA: Показ изображений объектов из каталога

en: Display labels for all star catalogs
ru_UA: Показать метки для всех звёздных каталогов

en: Display the chart information in the menu bar
ru_UA: Отображать информацию о карте в строке меню

en: Display the horizon picture
ru_UA: Показать текстуру горизонта

en: Display the labels
ru_UA: Показать метки

en: Display the local horizon line
ru_UA: Показать контур горизонта

en: Distance
ru_UA: Расстояние

en: Distance measurement
ru_UA: Угломер

en: Divider
ru_UA: Разделитель

en: Do not change anything here if you are not sure what you do!
ru_UA: Не делайте никаких изменений, если не уверены в правильности!

en: Do not filter bright nebula by magnitude
ru_UA: Не фильтровать яркие туманности

en: Do not filter Messier objects
ru_UA: Не фильтровать объекты каталога Мессье

en: Do not run %s as %s!
ru_UA: Не запускайте %s как %s!

en: Do not use row %s, reserved for external software interface.
ru_UA: Строка %s зарезервирована для использования внешними программами.

en: Dot
ru_UA: Пунктир

en: Doubles
ru_UA: Двойные

en: Double star
ru_UA: Двойная звезда

en: Down
ru_UA: Вниз

en: Download
ru_UA: Загрузить

en: Download %s
ru_UA: Загрузка %s

en: Download archive
ru_UA: Сохранение файлов в архиве

en: Download catalog
ru_UA: Загрузить каталог

en: Download country details
ru_UA: Загрузить населённые пункты

en: Download File
ru_UA: Загрузить файл

en: Download full catalog
ru_UA: Загрузить весь каталог

en: Download the latest orbital elements
ru_UA: Загрузить элементы орбит в формате MPC

en: Download TLE
ru_UA: Загрузить TLE

en: Do you really want to park the mount now?
ru_UA: Перевести в позицию парковки?

en: Do you want to load it?
ru_UA: Вы хотите загрузить его?

en: Do you want to move the chart there?
ru_UA: Вы хотите переместить карту сюда?

en: Do you want to save the program settings now?
ru_UA: Вы хотите сохранить настройки программы немедленно?

en: Do you want to save it?
ru_UA: Вы хотите сохранить его?

en: Draw a line that displays the proper motion for the next
ru_UA: Нарисовать линию, показывающую собственное движение в течение

en: Draw as DSO
ru_UA: Отображать как Deep Sky

en: Draw as star
ru_UA: Отображать как звезду

en: Drawing
ru_UA: Отрисовка

en: Drawing type
ru_UA: Тип рисования

en: Draw line
ru_UA: Провести линию

en: Draw planet as
ru_UA: Метод отображения планет

en: Draw the apparent depressed horizon line
ru_UA: Показать кажущуюся линию депрессии горизонта

en: Draw the position of the pole between the following years
ru_UA: Отобразить позицию полюса в указанном диапазоне лет

en: Yearly drift
ru_UA: Год. смещение

en: Driver Selection
ru_UA: Выбор драйвера

en: DSO Catalog pictures
ru_UA: Изображения DS объектов

en: Duplicate
ru_UA: Дублировать

en: Duration
ru_UA: Длительность

en: Earth
ru_UA: Земля

en: Earth shadow
ru_UA: Тень Земли

en: East
ru_UA: Восток

en: East hour angle
ru_UA: Часовой угол к востоку

en: East side
ru_UA: Восток

en: Eccentricity
ru_UA: Эксцентриситет

en: Eclipse
ru_UA: Затмение

en: Ecliptic
ru_UA: Эклиптические

en: Ecliptic coordinates
ru_UA: Эклиптические координаты

en: Ecliptic coord.
ru_UA: Эклиптические

en: Edit
ru_UA: Правка

en: Edit colour
ru_UA: Изм. цвета

en: Edit nebulae lines color
ru_UA: Цвет контуров

en: Edit label
ru_UA: Редактировать метки

en: Edit line operation
ru_UA: Редактировать оператор линии

en: Edit object types
ru_UA: Изм. тип объектов

en: Edit Script
ru_UA: Изменить скрипт

en: Edit time increment
ru_UA: Редактировать приращение времени

en: Edit units
ru_UA: Изм. величин

en: Elong.
ru_UA: Элонгация

en: Emission nebula
ru_UA: Эмиссионная туманность

en: Empty
ru_UA: Очистить

en: End
ru_UA: Окончание

en: End of object
ru_UA: Конец объекта

en: End of processing: %s asteroids
ru_UA: Конец обработки: %s астероидов

en: Ephemeris
ru_UA: Эфемериды

en: Ephemeris calendar
ru_UA: Календарь

en: Ephemeris probably out of range, disabling any solar system object
ru_UA: Эфемериды, вероятно, вне диапазона, отключите любой объект солнечной системы

en: Epoch
ru_UA: Эпоха

en: Epoch (JD)
ru_UA: Эпоха (JD)

en: Epoch of maxima
ru_UA: Эпоха максимума

en: Eq. grid
ru_UA: Экв. сетка

en: Equator
ru_UA: Экватор

en: Equatorial coordinates
ru_UA: Экваториальные координаты

en: Equatorial coordinates, equinox: %s
ru_UA: Экваториальные координаты, равноденствие: %s

en: Equatorial coord.
ru_UA: Экваториальные

en: Equatorial mount
ru_UA: Экваториальная

en: Equinox:
ru_UA: Равноденствие:

en: Equinox
ru_UA: Равноденствие

en: Error
ru_UA: Ошибка

en: %sError creating table %s
ru_UA: %sОшибка создания таблицы %s

en: Error, file not downloaded:
ru_UA: Ошибка загрузки файла:

en: Error! Please check the database parameters.
ru_UA: Ошибка! Пожалуйста, проверьте параметры базы данных.

en: Error! Please check the database parameters and load the comete data file.
ru_UA: Ошибка! Пожалуйста, проверьте параметры базы данных и загрузите данные для комет.

en: Error! Please check the database parameters and load the picture package.
ru_UA: Ошибка! Пожалуйста, проверьте параметры базы данных и загрузите пакет изображений.

en: Estimated file size: %sMB %sDo you want to continue?
ru_UA: Предполагаемый размер файла: %sМб %sХотите продолжить?

en: Estimated tail length
ru_UA: Предполагаемая длина хвоста

en: Evening
ru_UA: Вечер

en: Evening twilight
ru_UA: Вечерние сумерки

en: Event
ru_UA: Событие

en: every
ru_UA: Интервал:

en: Every position
ru_UA: Каждая точка

en: Example of user defined object: North galactic pole
ru_UA: Пример заданного пользователем объекта: Северный галактический полюс

en: Exit
ru_UA: Выход

en: Exiting ...
ru_UA: Выход…

en: Expand
ru_UA: Развернуть

en: Expert mode
ru_UA: Расширенный режим

en: External catalog object
ru_UA: Объект внешнего каталога

en: Eyepiece
ru_UA: Окуляр

en: Eyepiece apparent field of vision
ru_UA: Видимое поле зрения окуляра

en: Eyepiece focal length
ru_UA: Фокусное расстояние окуляра

en: Eyepiece vision
ru_UA: Вид в окуляр

en: Failed: %s
ru_UA: Неудачно : %s

en: Fainter
ru_UA: Темнее

en: Faint Stars Size
ru_UA: Размер слабых звёзд

en: Family
ru_UA: Семейство

en: FAQ
ru_UA: Часто задаваемые вопросы

en: Faster
ru_UA: Быстрее

en: Favorite
ru_UA: Избранное

en: February
ru_UA: Февраль

en: Fewer buttons for a cleaner space, access to other functions from the menu
ru_UA: Меньше кнопок для аккуратного внешнего вида, доступ к остальным функциям через меню

en: ffmpeg program path
ru_UA: Путь к программе ffmpeg

en: Field Name
ru_UA: Имя поля

en: Field Number
ru_UA: Номер поля

en: Field of vision
ru_UA: Поле зрения

en: Field of vision settings
ru_UA: Параметры поля зрения

en: Field of vision number :
ru_UA: Номер поля зрения

en: Field too wide! Maximum is %s
ru_UA: Поле слишком широкое! Максимум %s

en: File
ru_UA: Файл

en: Filename without path or extension
ru_UA: Имя файла без пути или расширения

en: File not found!
ru_UA: Файл не найден!

en: Files path
ru_UA: Путь к файлам

en: Fill?
ru_UA: Заливка

en: Fill Milky Way
ru_UA: Заливка

en: Fill nebulae
ru_UA: Заливка

en: Fill with horizon colour
ru_UA: Залить цветом

en: Filter ->
ru_UA: Фильтр ->

en: Filter
ru_UA: Фильтр

en: Filter deep sky objects
ru_UA: Фильтровать Deep Sky

en: Filter stars
ru_UA: Фильтровать звёзды

en: Find
ru_UA: Найти

en: Finder circle (eyepiece)
ru_UA: Окуляр

en: Finder Circle
ru_UA: Поисковый круг

en: Finder rectangle (CCD)
ru_UA: Камера

en: Find info
ru_UA: Информация

en: First
ru_UA: Первый

en: First 5000
ru_UA: Первые 5000

en: First char
ru_UA: Первый символ

en: FITS file
ru_UA: FITS файл

en: Fixed black
ru_UA: Всегда чёрный

en: Fixed sky colour
ru_UA: Неизменный цвет неба

en: Flamsteed number
ru_UA: Обозначение Флемстида

en: Flip N/S movement
ru_UA: Поменять направления N/S

en: Fonts
ru_UA: Шрифты

en: For a large catalog, always select Binary. For a small dataset that changes frequently, select Text. This enables you to edit the file and see the result immediately on the chart without the need to rerun this utility.
ru_UA: Для большого каталога всегда выбирайте двоичный тип. Для малых, часто изменяемых каталогов выберите текстовый тип, что позволит вам редактировать файл и видеть результат непосредственно на карте, без необходимости повторного обращения к CatGen 3.0

en: Force J2000
ru_UA: J2000 принудительно

en: For more information, see :
ru_UA: Дополнительная информация:

en: FOV
ru_UA: ПЗ

en: FOV:
ru_UA: ПЗ:

en: FOV bar
ru_UA: Панель ПЗ

en: FOV number:
ru_UA: Номер поля:

en: Frames per second
ru_UA: Кадры в секунду

en: Frames size
ru_UA: Размер кадра

en: Free size
ru_UA: Произвольный

en: Fri.
ru_UA: Пт.

en: From
ru_UA: От

en: FTP passive mode
ru_UA: Пассивный FTP

en: Full screen
ru_UA: Полноэкранный режим

en: Galactic
ru_UA: Галактические

en: Galactic coordinates
ru_UA: Галактические координаты

en: Galactic coord.
ru_UA: Галактические коорд.

en: Galaxies
ru_UA: Галактика

en: Galaxy
ru_UA: Галактика

en: Galaxy cluster
ru_UA: Скопление галактик

en: Gamma
ru_UA: Гамма

en: General
ru_UA: Главное

en: General catalog options
ru_UA: Общие параметры каталога

en: General settings
ru_UA: Параметры

en: Geocentric
ru_UA: Геоцентрические

en: Geometric altitude
ru_UA: Геометрическая высота

en: Get
ru_UA: Получить

en: Get the asteroids list.
ru_UA: Получение списка астероидов

en: Get the DSS image
ru_UA: Получить DSS для текущего поля

en: Get from telescope
ru_UA: Получить от телескопа

en: Get the recent GRS measurement from JUPOS project.
ru_UA: Получить последние измерения от проекта JUPOS

en: Globular cluster
ru_UA: Шаровое звёздное скопление

en: Gnomonic
ru_UA: Гномоничекая

en: Graph height
ru_UA: Высота граф

en: Graphic
ru_UA: Графическое

en: Graphs
ru_UA: Диаграммы

en: Gravitational lens
ru_UA: Гравитационная линза

en: Greatest
ru_UA: Наибольший

en: Greek symbols
ru_UA: Греческие символы

en: Green
ru_UA: Зелёный

en: Gregorian calendar start date
ru_UA: Дата начала Грегор. календаря

en: Grids
ru_UA: Сетки

en: Grid spacing
ru_UA: Шаг сетки

en: Group
ru_UA: Группа

en: GRS transit
ru_UA: Кульминация БКП

en: G slope parameter
ru_UA: G специальный параметр

en: H absolute magnitude
ru_UA: Н абсолютная величина

en: Half-mass radius
ru_UA: Радиус полумассы

en: Halt after 1000 errors
ru_UA: Прекратить после 1000 ошибок

en: Hammer-Aitoff
ru_UA: Хаммер-Айтофф

en: HandPad
ru_UA: Управление

en: H-Beta magnitude
ru_UA: H-Beta величина

en: Height
ru_UA: Высота

en: Help contents
ru_UA: Оглавление

en: Hide label
ru_UA: Скрыть метку

en: Hide objects wider than
ru_UA: Скрыть объекты шире

en: High colour
ru_UA: Цветные

en: High quality
ru_UA: Высокое качество

en: High surface brightness
ru_UA: Высокая

en: Horizon
ru_UA: Горизонт

en: Horizontal overlap %
ru_UA: Перекрытие по горизонтали %

en: Hostname:
ru_UA: Название хоста:

en: Hour
ru_UA: Час

en: Hour angle
ru_UA: Часовой угол

en: Grid spacing in hour for equatorial grid
ru_UA: Шаг сетки в часах, для экваториальной сетки

en: Hourly motion
ru_UA: Часовое смещение

en: hours
ru_UA: часа

en: Hours, minutes, seconds
ru_UA: Часы, минуты, секунды

en: HTTP proxy
ru_UA: Прокси-сервер

en: Humidity %
ru_UA: Влажность %

en: Icon click action
ru_UA: Действие после нажатия значка

en: Icons
ru_UA: Значки

en: Icon size
ru_UA: Размер значка

en: Icon time display
ru_UA: Показ времени на значке

en: If it is not installed try the following depending on your system:
ru_UA: Если он не установлен, попробуйте следующее, в зависимости от вашей системы:

en: If you cannot fix the error, please contact the telescope driver author for assistance.
ru_UA: Если вы не можете устранить ошибку, обратитесь за помощью к автору драйвера телескопа.

en: Illum.
ru_UA: Освещенность

en: Illuminated fraction
ru_UA: Освещённая часть

en: Image archive
ru_UA: Архив изображений

en: Image directory
ru_UA: Папка с  изображениями

en: Image list
ru_UA: Список изображений

en: Import mosaic file
ru_UA: Загрузить файл мозаики

en: Inclination
ru_UA: Наклонение

en: Inclination=
ru_UA: Наклон=

en: Include day time pass
ru_UA: Дневные проходы

en: Increment for bright stars
ru_UA: Приращение яркости

en: Increment time
ru_UA: Шаг вперёд

en: Indicate here how to compute the required values from the data stored in the catalog text file.
ru_UA: Укажите здесь, как вычислить нужную величину из данных, размещённых в текстовом файле каталога.

en: Indicate how to recognize the object size unit:
ru_UA: Укажите, как признавать величину размера объекта :

en: Indicate the string identifier for each type of object:
ru_UA: Укажите идентификатор линии для каждого типа объекта:

en: Indicate the string for each draw operation
ru_UA: Укажите линию для каждой операции рисования

en: Indicate the string for each colour
ru_UA: Укажите линию для каждого цвета

en: INDI driver
ru_UA: INDI

en: INDI driver settings
ru_UA: Параметры INDI драйвера

en: INDI server is ready
ru_UA: INDI сервер готов

en: INDI server host
ru_UA: Хост INDI сервера

en: INDI server port
ru_UA: Порт INDI сервера

en: in drive
ru_UA: в движении

en: Information
ru_UA: Информация

en: Information detail
ru_UA: Подробная информация

en: Information from catalog
ru_UA: Информация из каталога

en: Information from
ru_UA: Информация из

en: Initialize database
ru_UA: Инициализация базы данных

en: Inner Solar System
ru_UA: Внутренние планеты

en: Input catalog files
ru_UA: Исходные файлы

en: insert failed line %s: %s
ru_UA: включить неудачную строку %s : %s

en: Insert failed! %s
ru_UA: Неудачное включение! %s

en: Install
ru_UA: Установить

en: Install additional DSO catalog for the objects you want to observe
ru_UA: Установите дополнительные каталоги DSO для объектов, которые хотите наблюдать

en: Installed
ru_UA: Установлено

en: Install ephemeris data to improve the computation of solar system objects
ru_UA: Установите данные эфемерид, чтобы улучшить расчёт объектов Солнечной системы

en: Installing
ru_UA: Установка

en: Install new version %s over %s
ru_UA: Установите новую версию %s поверх %s

en: Install object catalog
ru_UA: Установка каталогов объектов

en: Install one of the variable star catalog, depending on your interest and instrumentation
ru_UA: Установите один из каталогов переменных звёзд, в зависимости от ваших интересов и инструментов

en: Install one of the double star catalog, depending on your interest and instrumentation
ru_UA: Установите один из каталогов двойных звёзд, в зависимости от ваших интересов и инструментов

en: Install pictures for this DSO catalog
ru_UA: Установите изображения объектов из каталогов DSO

en: Specialized catalog for specific use
ru_UA: Специализированные каталоги для конкретного использования

en: Install more stars down to the lowest required magnitude
ru_UA: Установите один или несколько каталогов звёзд до нужной звёздной величины

en: Internet
ru_UA: Интернет

en: Internet localization
ru_UA: Поиск места по IP адресу

en: invalid epoch on line%s: %s
ru_UA: недействительная эпоха на линии %s : %s

en: Invalid FITS file: %s
ru_UA: Негодный FITS файл: %s

en: Invalid path:
ru_UA: Неверный путь:

en: Invisible at this latitude
ru_UA: Невидимо на этой широте

en: Is the coordinates epoch really %s?
ru_UA: Это действительно такая эпоха координат %s ?

en: %s is empty!
ru_UA: %s пусто!

en: January
ru_UA: Январь

en: JD calendar
ru_UA: JD календарь

en: JPL ephemeris search order
ru_UA: Порядок поиска эфемерид JPL

en: Julian Day =
ru_UA: JD=

en: Julian Year
ru_UA: Юлианский год

en: July
ru_UA: Июль

en: June
ru_UA: Июнь

en: Jupiter
ru_UA: Юпитер

en: Jupiter GRS longitude:
ru_UA: Долгота БКП Юпитера

en: Keep images on exit for later use
ru_UA: Сохранять изображения при выходе

en: Keep tables on exit for later use
ru_UA: Сохранять таблицы при выходе

en: Key
ru_UA: Клавиша

en: Km.
ru_UA: км

en: Knot
ru_UA: Узел

en: Label:
ru_UA: Метка:

en: Label
ru_UA: Метка

en: Label every
ru_UA: Метка каждые

en: Label object
ru_UA: Метки объектов

en: Labels
ru_UA: Метки

en: Label text
ru_UA: Текст подписей

en: Landscape
ru_UA: Альбомная

en: Language
ru_UA: Язык

en: Language selection
ru_UA: Выбор языка

en: Last
ru_UA: Последний

en: Latitude
ru_UA: Широта

en: Left
ru_UA: Левое

en: Left bar
ru_UA: Левая панель

en: Legal
ru_UA: Поясное

en: Legend
ru_UA: Пояснения к карте

en: Length
ru_UA: Длина

en: Less deep sky
ru_UA: Меньше Deep Sky

en: Less stars
ru_UA: Меньше звёзд

en: Libration in latitude
ru_UA: Либрация по широте

en: Libration in longitude
ru_UA: Либрация по долготе

en: License agreement
ru_UA: Лицензионное соглашение

en: light years
ru_UA: световых лет

en: Limit
ru_UA: Предел

en: Limiting magnitude, list:
ru_UA: Зв. величина в списке:

en: Limiting magnitude:
ru_UA: Предельная звёздная величина:

en: Limiting size (arcminutes):
ru_UA: Предельный угловой размер (минут, '):

en: Line
ru_UA: Слошная

en: Linear
ru_UA: Линейная

en: Line for telescope pointing limit
ru_UA: Линия лимита наведения телескопа

en: Line mode
ru_UA: Линейный режим

en: Line mode drawing
ru_UA: Диск

en: Line operation
ru_UA: Оператор линии

en: Lines
ru_UA: Линии

en: Lines / grid
ru_UA: Линии и сетка

en: Line width
ru_UA: Ширина линии

en: Link all charts
ru_UA: Связать все карты

en: List
ru_UA: Список

en: Listen on port: %s
ru_UA: Прослушивание порта: %s

en: List of available plates
ru_UA: Список доступных пластинок

en: Load
ru_UA: Карта

en: Load file
ru_UA: Загрузить

en: Load from file
ru_UA: Загрузить из файла

en: Load INDI configuration
ru_UA: Загрузить конфигурацию INDI

en: Loading catalog list. Please wait ...
ru_UA: Загрузка списка каталогов. Пожалуйста, подождите...

en: Load MPC file
ru_UA: Загрузить

en: Load MPC format file
ru_UA: Загрузить с сервера

en: Load only the first
ru_UA: Загрузить только первые

en: Load project
ru_UA: Загрузить

en: Local horizon
ru_UA: Местный горизонт

en: Localized name
ru_UA: Русские

en: Local sidereal time
ru_UA: Местное звёздное время

en: Location code
ru_UA: Код места

en: Location / Time
ru_UA: Дата / Время

en: Lock
ru_UA: Блокировка

en: Lock chart position
ru_UA: Блокировка положения карты

en: Lock the magnitude filter
ru_UA: Заблокировать фильтр объектов

en: Lock on %s
ru_UA: Заблокировать %s

en: Lock the chart at this position
ru_UA: Заблокировать карту в этой позиции

en: Log
ru_UA: Логарифмическая

en: Logarithmic scale
ru_UA: Логарифмическая шкала

en: Longitude
ru_UA: Долгота

en: Longitude ascending node
ru_UA: Долгота восходящего узла

en: Look at:
ru_UA: Показать

en: Lozenge
ru_UA: Ромб

en: Low surface brightness
ru_UA: Низкая

en: Luminosity
ru_UA: Яркость

en: Lunar eclipses
ru_UA: Лунные затмения

en: Magn.
ru_UA: Блеск

en: Magnitude
ru_UA: Блеск

en: Magnitude at maxima
ru_UA: Блеск в максимуме

en: Magnitude at minima
ru_UA: Блеск в минимуме

en: Magnitude band
ru_UA: Диапазон величины

en: Magnitude difference
ru_UA: Разница величин

en: Eclipse magnitude
ru_UA: Фаза

en: Magnitude error
ru_UA: Ошибка величины

en: magnitudes fainter than the stars.
ru_UA: зв. вел. слабее звёзд на карте.

en: Magnitude Tycho BT
ru_UA: Величина Tycho BT

en: Magnitude Tycho VT
ru_UA: Величина Tycho VT

en: Mail list, discussion group
ru_UA: Обсуждение в groups.io

en: Main bar
ru_UA: Главная панель

en: Main menu
ru_UA: Главное меню

en: Make selection of the table and column you want to your catalog
ru_UA: Выберите строки в таблице для включения в загружаемый каталог

en: Manage tool box script
ru_UA: Управление скриптами

en: Manual
ru_UA: Очистить

en: Manual mount
ru_UA: Ручной привод

en: Manual telescope
ru_UA: Телескоп с ручным ведением

en: Map
ru_UA: Карта

en: March
ru_UA: Март

en: Mark
ru_UA: Отметить

en: Mark the centre of the chart
ru_UA: Показать на карте

en: Mars
ru_UA: Марс

en: Max.
ru_UA: Макс.

en: max
ru_UA: макс.

en: Maximize
ru_UA: Развернуть

en: Maximum declination
ru_UA: Максимальное склонение

en: Maximum magnitude
ru_UA: Макс. величина

en: Maximum number of image to show simultaneously
ru_UA: Максимальное число изображений, показываемых одновременно

en: Maximum rows
ru_UA: Макс. кол-во записей

en: May
ru_UA: Май

en: MBytes
ru_UA: Мбайт

en: Mean
ru_UA: Средние

en: Mean anomaly
ru_UA: Средняя аномалия

en: mean equator, equinox and epoch of the date
ru_UA: средний экватор, равноденствие и эпоха на дату

en: mean equinox and epoch J2000
ru_UA: среднее равноденствие и эпоха J2000.0

en: mean equinox J2000, epoch of the date
ru_UA: среднее раноденствие J2000.0, эпоха на дату

en: Mean J2000
ru_UA: Стандартные J2000.0

en: Mean local
ru_UA: Местное сред.

en: Mean of the date
ru_UA: Средние на дату

en: Mean position
ru_UA: Среднее положение

en: Measurement
ru_UA: Измерение

en: Memo
ru_UA: Памятка

en: Mercator
ru_UA: Меркатора

en: Mercury
ru_UA: Меркурий

en: Messages:
ru_UA: Сообщения:

en: Messages
ru_UA: Сообщения

en: Meters
ru_UA: Метров

en: Milky Way
ru_UA: Мл. Путь

en: million Km.
ru_UA: млн. км.

en: min
ru_UA: мин.

en: Minimal
ru_UA: Минимум

en: Minimal altitude
ru_UA: Минимальная высота

en: Minimum declination
ru_UA: Минимальное склонение

en: Minute
ru_UA: Минута

en: minutes
ru_UA: минут

en: Mirror horizontally
ru_UA: Зеркально по горизонтали

en: Mirror vertically
ru_UA: Зеркально по вертикали

en: Misc. lines
ru_UA: Разн. линии

en: Missing prerequisites
ru_UA: Нет зависимостей

en: Missing script title!
ru_UA: Отсутствует название скрипта!

en: Modify
ru_UA: Изменить

en: Mon.
ru_UA: Пн.

en: Month
ru_UA: Месяц

en: Moon
ru_UA: Луна

en: More buttons for quick access to many functions
ru_UA: Больше кнопок для быстрого доступа к множеству функций

en: More informations
ru_UA: Дополнительная информация

en: More deep sky
ru_UA: Больше Deep Sky

en: More options
ru_UA: Больше опций

en: More stars
ru_UA: Больше звёзд

en: More than 1000 errors! The processing is aborted.
ru_UA: Более 1000 ошибок! Процесс прерван.

en: More than %s objects, the result is truncated.
ru_UA: Больше, чем %s объектов, результат округлён.

en: Morning
ru_UA: Утро

en: Morning twilight
ru_UA: Утренние сумерки

en: Mosaic
ru_UA: Мозаика

en: Mosaic center
ru_UA: Центр мозаики

en: Mosaic size
ru_UA: Размер мозаики

en: Mount capabilities: %s
ru_UA: Возможности монтировки: %s

en: Move label
ru_UA: Переместить метку

en: Multiple flag
ru_UA: Признак кратности

en: Multiple star
ru_UA: Кратная звезда

en: Naked eye
ru_UA: Невооруж. глаз

en: Naked eye reference
ru_UA: Предел невооруженного глаза

en: Name
ru_UA: Название

en: Nautical
ru_UA: Навигационные

en: Deep sky object
ru_UA: Deep Sky объект

en: Deep sky common name
ru_UA: Принятое название Deep Sky

en: Deep sky objects display
ru_UA: Отображение объектов Deep Sky

en: Deep sky objects
ru_UA: Туманность

en: Deep sky filter
ru_UA: Фильтр объектов Deep Sky

en: Deep sky or other objects
ru_UA: Deep Sky и другие объекты

en: Nebulae outlines
ru_UA: Контуры туманностей

en: Neighbour
ru_UA: Объекты рядом

en: Neptune
ru_UA: Нептун

en: never
ru_UA: никогда

en: New beta version available
ru_UA: Новая бета-версия доступна!

en: New chart
ru_UA: Новая карта

en: New finder circle
ru_UA: Новый поисковый круг

en: New label
ru_UA: Новая метка

en: New version available
ru_UA: Новая версия доступна!

en: Next   >>
ru_UA: Далее >>

en: Next
ru_UA: Далее

en: Next Chart
ru_UA: Следующая карта

en: Night vision
ru_UA: Ночной режим

en: Night vision color
ru_UA: Ночной режим

en: No asteroids data found!%sPlease load a MPC file first.
ru_UA: Не найдено никаких астероидных данных!%sСначала загрузите МРС файл.

en: No astronomical twilight today!
ru_UA: Сегодня нет астрономических сумерек!

en: No catalog selected, or no table from the selected catalog contain coordinates information.
ru_UA: Не выбран каталог или таблицы выбранного каталога не содержат информации о координатах.

en: No change
ru_UA: Без изменений

en: No Data
ru_UA: Нет данных

en: No decimal separator
ru_UA: Без десятичного разделителя

en: No margin
ru_UA: Без полей

en: Non-existent
ru_UA: Несуществующий

en: Non-existent/unknown
ru_UA: Неизвестные

en: No object to lock on
ru_UA: Объект для блокировки не выделен

en: No picture
ru_UA: Нет изображения

en: No printer found!
ru_UA: Принтер не найден!

en: (uncorrected for proper motion, no pm data available from this catalog)
ru_UA: (без коррекции собственного движения)

en: No response from server
ru_UA: Нет ответа от сервера

en: North
ru_UA: Север

en: No SAMP hub profile found, no hub is running.
ru_UA: Не найден профиль SAMP, концентратор не запущен

en: Not a FITS file, SIMPLE = T keyword missing
ru_UA: Нет FITS файла, SIMPLE = T потеря ключевого слова

en: No target object
ru_UA: Цель отсутствует

en: Not available
ru_UA: Недоступен

en: %s not connected.
ru_UA: %s не подключен.

en: Note
ru_UA: Примечания

en: %s not found
ru_UA: %s не найдено

en: %s  Not found in any of the installed catalog indices.
ru_UA: %s Не найдено никакого установленного каталога индексов.

en: %s Not found!%sMaybe the catalog is not installed, or there is a wrong path in catalog setting.
ru_UA: %s Не найдено!%sВозможно каталог не установлен, или неверный путь к нему в настройках.

en: November
ru_UA: Ноябрь

en: Now
ru_UA: Текущее время

en: Number of copies
ru_UA: Количество копий

en: Number of days
ru_UA: Число дней

en: Number of files
ru_UA: Количество файлов

en: Number of ignored invalid rows: %s
ru_UA: Количество пропущенных недопустимых строк: %s

en: Number of months
ru_UA: Количество месяцев

en: Number of stars
ru_UA: Количество звёзд

en: Number of steps
ru_UA: Число точек:

en: Nutation, aberration
ru_UA: Нутация, аберрация

en: Object
ru_UA: Объект

en: Object bar
ru_UA: Панель объектов

en: Object filter
ru_UA: Фильтр объектов

en: Object filter settings
ru_UA: Параметры фильтра объектов

en: Object list
ru_UA: Список объектов

en: Object list settings
ru_UA: Параметры списка объектов

en: Object name
ru_UA: Название объекта

en: Object size unit
ru_UA: Единица размера объекта

en: Object type
ru_UA: Тип объекта

en: %sAltitude
ru_UA: %sВысота

en: Observation time
ru_UA: Время наблюдения

en: Observatory
ru_UA: Обсерватория

en: Observatory database
ru_UA: Населенные пункты

en: Observer tools
ru_UA: Инструменты наблюдателя

en: Observing list
ru_UA: Лист наблюдений

en: Observing list elements
ru_UA: Объекты листа наблюдений

en: Obsolete
ru_UA: Устаревшие каталоги

en: October
ru_UA: Октябрь

en: Official name
ru_UA: Латинские

en: Offset
ru_UA: Смещение

en: Offset label
ru_UA: Смещение метки в пикселях

en: One every
ru_UA: Одна из

en: Online DSS pictures
ru_UA: Online DSS изображения

en: Online pictures servers
ru_UA: Серверы online изображений

en: Online search failed!
ru_UA: Онлайн поиск неудачен!

en: Online search result
ru_UA: Результаты онлайн-поиска

en: Only numbered asteroids
ru_UA: Только пронумерованные

en: Only objects within airmass limits tonight
ru_UA: Только объекты с ограничением airmass сегодня

en: Only objects within airmass limits now
ru_UA: Только объекты с ограничением airmass сейчас

en: Only objects within hour angle limits tonight
ru_UA: Только объекты с ограничением часового угла сегодня

en: Only objects within hour angle limits now
ru_UA: Только объекты с ограничением часового угла сейчас

en: Only the first
ru_UA: Только первая

en: Only the last
ru_UA: Только последняя

en: Open
ru_UA: Открыть

en: Open a chart
ru_UA: Открыть карту

en: Open Catalog Setup
ru_UA: Открыть настройки каталогов

en: Open cluster
ru_UA: Рассеянное звёздное скопление

en: Open script
ru_UA: Открыть скрипт

en: Open the bitmap.
ru_UA: Открыть bitmap-изображение

en: Options
ru_UA: Опции

en: Orbit
ru_UA: Треки

en: Orbital elements
ru_UA: Элементы орбит

en: Orientation
ru_UA: Ориентация

en: Orientation from zenith in Alt/Az chart
ru_UA: Зенитная ориентация в Alt/Az режиме

en: Orient to the pole or zenith
ru_UA: Выровнять по карте

en: Or use a local file:
ru_UA: Локальный файл

en: Other
ru_UA: Иное

en: Other label
ru_UA: Иные метки

en: Other software data
ru_UA: Данные других программ

en: Outer Solar System
ru_UA: Внешние планеты

en: Output catalog type
ru_UA: Тип конечного каталога

en: Output catalog options
ru_UA: Опции каталога для вывода

en: Output directory
ru_UA: Выходной каталог

en: Page margin in millimeters
ru_UA: Поля страницы в миллиметрах

en: Parallax
ru_UA: Параллакс

en: Parametric
ru_UA: Параметрическое

en: Park
ru_UA: Парковать

en: Partial
ru_UA: Частное

en: Password
ru_UA: Пароль

en: Paste coordinates
ru_UA: Вставить координаты

en: Pastel
ru_UA: Пастель

en: Path
ru_UA: Путь

en: Path to save the file:
ru_UA: Путь сохранения файла:

en: Path width
ru_UA: Ширина тени

en: Pause
ru_UA: Пауза

en: Penumbra
ru_UA: Полутень

en: Perihelion date
ru_UA: Дата перигелия

en: Perihelion distance
ru_UA: Расстояние перигелия

en: Period
ru_UA: Период

en: Personal data
ru_UA: Папка пользователя

en: Phase angle
ru_UA: Фазовый угол

en: Photographic plate
ru_UA: Фотографическая пластинка

en: Photographic
ru_UA: Фотографическое

en: Picture angle offset
ru_UA: Угол смещения текстуры

en: Pictures
ru_UA: Изображения

en: Pixel count
ru_UA: Число пикселей

en: pixels
ru_UA: пикселей

en: Pixel size
ru_UA: Размер пикселя

en: Planet
ru_UA: Планета

en: Planetary nebula
ru_UA: Планетарная туманность

en: Planetary satellite
ru_UA: Спутник планеты

en: Planet settings
ru_UA: Параметры отображения планет

en: Planet visibility
ru_UA: Видимость планет

en: Plate defect
ru_UA: Дефект пластинки

en: Plate id.    Date  exp.   Margin  CD  Observatory
ru_UA: Идент. пластинки   Дата   Эксп.  Поле   CD   Обсерватория

en: Please check your Internet connection and the URL definition
ru_UA: Проверьте связь с Интернетом и правильность написания URL

en: Please configure your DSS file path first.
ru_UA: Пожалуйста, сначала задайте путь к вашему DSS файлу.

en: Please configure the orbital elements URL!
ru_UA: Пожалуйста, задайте URL для загрузки элементов орбит!

en: Please confirm that the telescope is pointed at %s
ru_UA: Пожалуйста, подтвердите, что телескоп отцентрирован по %s

en: Please download and select TLE file
ru_UA: Загрузите и установите  файл TLE

en: Please ensure that ASCOM telescope drivers are installed properly.
ru_UA: Пожалуйста, убедитесь, что ASCOM драйвер телескопа установлен правильно.

en: Please enter an object identifier.
ru_UA: Пожалуйста, введите название объекта.

en: Please indicate a catalog short name
ru_UA: Пожалуйста, укажите короткое название каталога

en: Please indicate a catalog long name
ru_UA: Пожалуйста, укажите полное название каталога

en: Please indicate the directory where the catalog must be built
ru_UA: Пожалуйста, укажите директорию сохранения каталога

en: Please install wine http://www.winehq.org/ to compute artificial satellites on your computer.
ru_UA: Установите wine http://www.winehq.org/ для вычисления позиций искусственных спутников на вашем компьютере.

en: Please mount RealSky CD number
ru_UA: Пожалуйста, укажите номер RealSky256 CD

en: Please try to create this directory yourself and restart the program.
ru_UA: Попробуйте создать директорию вручную и перезапустите программу.

en: Please try to reinstall the program.
ru_UA: Пожалуйста, переустановите программу.

en: Please wait...
ru_UA: Подождите...

en: Plot orbital motion of solar system objects.
ru_UA: Построение траекторий движения объектов Солнечной системы

en: Pluto
ru_UA: Плутон

en: Pluto is a planet.
ru_UA: Считать Плутон планетой

en: Pole inclination
ru_UA: Наклон полюса

en: Pole precession
ru_UA: Прецессия полюса

en: Port:
ru_UA: Порт:

en: Portrait
ru_UA: Книжная

en: Position
ru_UA: Координаты

en: Position angle
ru_UA: Позиционный угол

en: Position epoch
ru_UA: Эпоха

en: Power
ru_UA: Поле зрения

en: Prefix name with catalog short name
ru_UA: Префикс с кратким названием каталога

en: Prepare a catalog with CatGen
ru_UA: Подготовить каталог в CatGen

en: Prepare data
ru_UA: Период

en: Prepare monthly data
ru_UA: Расчёты

en: Pre-Pointing
ru_UA: Предварительное наведение

en: Pre-point line duration in minutes
ru_UA: Длина линии до точки в минутах

en: Pressure (millibar)
ru_UA: Давление (миллибар)

en: <<   Prev
ru_UA: <<   Назад

en: Preview
ru_UA: Просмотр

en: Previous
ru_UA: Назад

en: Print
ru_UA: Печать

en: Print chart
ru_UA: Печать карты

en: Printed chart
ru_UA: Печатная карта

en: Printer:
ru_UA: Принтер:

en: Printer legend
ru_UA: Печать пояснений

en: Printer setup
ru_UA: Принтер

en: Print footer
ru_UA: Печатать информацию

en: Print header
ru_UA: Печатать заголовок

en: Print method
ru_UA: Тип печати

en: Print Preview
ru_UA: Просмотр печати

en: Print the chart
ru_UA: Распечатать карту

en: Processing... %s
ru_UA: Идёт обработка... ... %s

en: Processing ended. Total number of comets: %s
ru_UA: Обработка завершена. Общее количество комет :%s

en: Processing ended. Total number of asteroids: %s
ru_UA: Обработка завершена. Общее количество астероидов :%s

en: Processing ended. Total number of location :%s
ru_UA: Обработка завершена. Общее количество населённых пунктов :%s

en: Processing line %s
ru_UA: Обработка строки %s

en: Program information
ru_UA: Информация о программе

en: Progress
ru_UA: Выполнение

en: Progress messages
ru_UA: Выполняемые действия

en: Projection
ru_UA: Проекция

en: Projection settings
ru_UA: Параметры проекции

en: Proper motion in right ascension
ru_UA: Собственное движение по RA

en: Proper motion in declination
ru_UA: Собственное движение по DE

en: Proper motion
ru_UA: Собственное движение

en: Proportional to the tail length
ru_UA: Отображать расчётную длину хвоста

en: Proportional to the magnitude
ru_UA: Пропорционально блеску

en: Proxy
ru_UA: Прокси-сервер

en: Proxy host
ru_UA: Хост

en: Proxy port
ru_UA: Порт

en: Put the files with a .tle extention to the %s folder
ru_UA: Поместите файлы с расширением .tle в папку %s

en: Quality flag
ru_UA: Флаг качества

en: Quasar
ru_UA: Квазар

en: Quick delete
ru_UA: Полное удаление

en: Quickly delete all data related to comets
ru_UA: Удалить все связанные с кометами данные

en: Quickly delete all data related to asteroids
ru_UA: Удалить все связанные с астероидами данные

en: Quick start guide
ru_UA: Руководство по началу работы

en: Radial velocity
ru_UA: Радиальная скорость

en: Range
ru_UA: Диапазон

en: RA options
ru_UA: RA опции

en: Raster resolution
ru_UA: Разрешение

en: RA turns:
ru_UA: Поворот по RA:

en: %sRA turns:
ru_UA: %sRA обороты:

en: Realistic images
ru_UA: Реалистичные изображения

en: RealSky North
ru_UA: RealSky Север

en: RealSky South
ru_UA: RealSky Юг

en: Real time options
ru_UA: Параметры реального времени

en: Receive coordinates from other applications
ru_UA: Получать координаты от других приложений

en: Receive FITS images from other applications
ru_UA: Получать FITS изображения от других приложений

en: Receive VO table data from other applications
ru_UA: Получать таблицы VO от других приложений

en: Recognize units or object type from the file:
ru_UA: Опознание единиц или типа объекта из файла:

en: Record animation to file
ru_UA: Запись анимации в файл

en: Recording directory
ru_UA: Сохранить в папку

en: Recording extension
ru_UA: Расширение файла

en: Recording options
ru_UA: Параметры записи

en: Recording prefix
ru_UA: Префикс файла

en: Recover hidden label
ru_UA: Восстановление скрытых меток

en: Rectangular
ru_UA: Проекция

en: Red
ru_UA: Красный

en: Red magnitude
ru_UA: R- величина

en: Redo
ru_UA: Вернуть

en: Redo last change
ru_UA: Вернуть последнее изменение

en: Reduce details when moving the chart
ru_UA: Понизить детализацию при перемещении карты

en: Reference
ru_UA: Соотношение

en: Reflection nebula
ru_UA: Рефлексионная туманность

en: Refresh
ru_UA: Обновить

en: Refresh all ephemeris
ru_UA: Обновить все эфемериды

en: Refresh image every
ru_UA: Обновлять каждые

en: Refresh rate
ru_UA: Обновление, мс

en: Refresh the list
ru_UA: Обновить список

en: Release notes
ru_UA: Примечания к релизу

en: Reload
ru_UA: Обновить

en: Reload %s for current chart
ru_UA: Обновиить %s для текущей карты

en: Remove all breakpoints
ru_UA: Убрать все точки остановки

en: Remove all circles
ru_UA: Удалить все круги

en: Remove all labels
ru_UA: Удалить все метки

en: Remove last circle
ru_UA: Удалить последний круг

en: Remove last label
ru_UA: Удалить последнюю метку

en: Rename chart
ru_UA: Переименовать карту

en: Rename the curent chart
ru_UA: Переименовать текущую карту

en: Replace by tick mark
ru_UA: Заменить крестиком

en: Replaced by
ru_UA: Заменено

en: Report a problem
ru_UA: Сообщить о проблеме

en: Request timeout. You probably asked a too wide area which demanded too much processing time on the remote server.
ru_UA: Истекло время ожидания. Вероятно, запрошена слишком широкая область, требующая слишком долгой обработки на сервере.

en: Required field missing!
ru_UA: Необходимое поле отсутствует!

en: (requires Xplanet 1.2.0)
ru_UA: (требуется Xplanet 1.2.0)

en: Reset
ru_UA: Сброс

en: Reset all labels
ru_UA: Сбросить все метки

en: Reset chart
ru_UA: Сбросить карту

en: Reset chart and options
ru_UA: Перезапуск карты и настроек

en: Reset initial default and restart
ru_UA: Сброс к настройкам по умолчанию и перезапуск

en: Reset rotation
ru_UA: Сбросить вращение

en: Reset time
ru_UA: Сбросить время

en: Reset to last time the chart was saved
ru_UA: Сброс ко времени последнего сохранения карты

en: Resolution:
ru_UA: Разрешение:

en: Return
ru_UA: Назад

en: Reverse Alt knob
ru_UA: Реверс по Alt

en: Reverse Az knob
ru_UA: Реверс по Az

en: Reverse DEC knob
ru_UA: Реверс по DEC

en: Reverse RA knob
ru_UA: Реверс по RA

en: Right
ru_UA: Правое

en: Right Ascension
ru_UA: Пр. восхождение

en: Right Bar
ru_UA: Правая панель

en: Rise
ru_UA: Восход

en: Rise time
ru_UA: Время восхода

en: Rotate by 180 degrees
ru_UA: Повернуть на 180 градусов

en: Use oblique cylindrical projections
ru_UA: Использовать косые цилиндрические проекции

en: Rotate left
ru_UA: Повернуть влево

en: Rotate right
ru_UA: Повернуть вправо

en: Rotation
ru_UA: Поворот

en: Rows
ru_UA: Строки

en: Run
ru_UA: Пуск

en: SAMP Confirmation
ru_UA: Подтверждение SAMP

en: SAMP hub profile %s found, but it is missing a required value.
ru_UA: Профиль концентратора SAMP %s найден, но отсутствует требуемое значение

en: SAMP is a messaging protocol that enables astronomy software tools to interoperate and communicate.%sSkychart can send and receive coordinates position, FITS images and VO tables.
ru_UA: SAMP - это протокол обмена сообщениями, который позволяет астрономическому программному обеспечению взаимодействовать.%sSkychart может отправлять и получать координаты позиции, FITS изображения и таблицы VO

en: SAMP send coordinates
ru_UA: SAMP отправил координаты

en: SAMP setup
ru_UA: Настройки SAMP

en: SAMP status
ru_UA: Статус SAMP

en: Saros
ru_UA: Сарос

en: Satellite
ru_UA: Спутник

en: Satellites calculation:
ru_UA: Вычисление орбит спутников:

en: Sat. ring
ru_UA: Кол.Сат.

en: Sat.
ru_UA: Сб.

en: Saturn
ru_UA: Сатурн

en: Save
ru_UA: Сохранить

en: Save as...
ru_UA: Сохранить как…

en: Save configuration now
ru_UA: Сохранить конфигурацию немедленно

en: Save configuration on exit
ru_UA: Сохранить конфигурацию при выходе

en: Save image...
ru_UA: Сохранить изображение...

en: Save project
ru_UA: Сохранить

en: Save the active chart
ru_UA: Сохранить текущую карту

en: Save to file
ru_UA: Сохранить в файл

en: Scaled
ru_UA: Растянутая

en: Scan archives
ru_UA: Сканировать архив

en: Scan directory
ru_UA: Сканировать каталог

en: Screen resolution
ru_UA: Разрешение экрана

en: Script
ru_UA: Скрипт

en: Script editor
ru_UA: Редактор скриптов

en: Script is already assigned to %s are you sure you want to duplicate it to %s ?
ru_UA: Скрипт уже назначен %s, вы уверены, что хотите дублировать его как %s ?

en: Scroll bar
ru_UA: Панель прокрутки

en: D
ru_UA: День

en: Search
ru_UA: Поиск

en: Search box
ru_UA: Строка поиска

en: Search by name
ru_UA: Поиск по имени

en: Search by position
ru_UA: Поиск по позиции

en: Search Catalogs
ru_UA: Поиск каталогов

en: Search for
ru_UA: Объекты поиска

en: Search index
ru_UA: Поисковый индекс

en: Search radius
ru_UA: Радиус поиска

en: Search software update
ru_UA: Обновление программы

en: Sec.
ru_UA: Сек.

en: Second
ru_UA: Секунда

en: Seconds
ru_UA: секунд

en: See %s for more information.
ru_UA: Подробнее смотрите %s.

en: Select
ru_UA: Выбрать

en: Select all
ru_UA: Выбрать всё

en: Select Catalog
ru_UA: Выбрать каталог

en: Select Circle
ru_UA: Выбрать круг

en: Select color (black for catalog default)
ru_UA: Выберите цвет (черный по умолчанию)

en: Selected object
ru_UA: Выделенный объект

en: Selection
ru_UA: Выделение

en: Select labels to recover
ru_UA: Выберите метки для восстановления

en: Select mirror site
ru_UA: Выбрать зеркало сайта

en: Select none
ru_UA: Отменить выбор

en: Select a plate from the list
ru_UA: Выбрать пластинку из списка

en: Select Rectangle
ru_UA: Выбрать камеру

en: Select script
ru_UA: Выбрать скрипт

en: Select the catalog to install or remove
ru_UA: Выберите каталог для установки или удаления

en: Select the fields to use and their position in the text file
ru_UA: Выберите поля и их положение в текстовом файле

en: Select the system printer and options you want to use
ru_UA: Выберите системный принтер и его пользовательские установки

en: Select the telescope interface
ru_UA: Выбор интерфейса телескопа

en: Select the type of objects in your catalog
ru_UA: Выберите тип объектов в вашем каталоге

en: Select time units
ru_UA: Выберите единицы времени

en: Select your preference for the button layout
ru_UA: Выберите ваши предпочтения компоновки кнопок

en: Semi
ru_UA: Полу

en: Semimajor axis
ru_UA: Большая полуось

en: Send the chart to the printer.
ru_UA: Отправить карту на печать.

en: Send image to
ru_UA: Отправить изображение

en: Send table to
ru_UA: Отправить таблицу

en: Send via server
ru_UA: Отправить через сервер

en: Separation
ru_UA: Разделение

en: Separator
ru_UA: Разделитель

en: September
ru_UA: Сентябрь

en: Server
ru_UA: Сервер

en: Server information
ru_UA: Информация о сервере

en: Server IP interface:
ru_UA: IP адрес:

en: Server IP port:
ru_UA: Порт:

en: Server response:
ru_UA: Ответ сервера:

en: Set
ru_UA: Заход

en: Set date and time
ru_UA: Установка даты и времени

en: Set FOV
ru_UA: Поле зрения

en: Set FOV to
ru_UA: Поле зрения

en: Set how the mount moves for each axis when you turn the driving knob. From then on, a click on the 'Connect telescope' button will show you how many turns you must make to go from one object to another.
ru_UA: Установите, как монтировка движется по каждой оси при вращении ручек. После этого нажатие кнопки "Контрольная панель телескопа" покажет вам сколько оборотов ручек нужно сделать, чтобы перейти от одного объекта к другому.

en: Set observatory location
ru_UA: Установка местонахождения обсерватории

en: Set options for best performance
ru_UA: Установка параметров для лучшей производительности

en: Set target to %s
ru_UA: Установить цель на %s

en: Set Time
ru_UA: Задать время

en: Set to telescope
ru_UA: Передать в телескоп

en: Setup
ru_UA: Настройка

en: Setup Options
ru_UA: Параметры

en: H
ru_UA: Часы

en: Show 0d horizon line
ru_UA: Линия мат. горизонта

en: Show all sky
ru_UA: Показать всё небо

en: Show a single picture on the map.
ru_UA: Показать одно изображение на карте.

en: Show asteroids
ru_UA: Астероиды на

en: Show asteroids on the chart
ru_UA: Показать астероиды на карте

en: Show button text
ru_UA: Показать текст кнопки

en: Show celestial equator
ru_UA: Небесный экватор

en: Show comets
ru_UA: Отображать кометы на

en: Show comets on the chart
ru_UA: Показать кометы на карте

en: Show the compass rose
ru_UA: Компас

en: Show constellation lines
ru_UA: Фигуры созвездий

en: Show constellation limits
ru_UA: Границы созвездий

en: Show constellation figures
ru_UA: Показать фигуры

en: Show constellation boundaries
ru_UA: Показать границы

en: Show coordinates grid
ru_UA: Азимутальная сетка

en: Show nebulae outlines
ru_UA: Контуры объектов Deep Sky

en: Show Earth shadow (Lunar eclipses)
ru_UA: Показать земную тень (лунные затмения)

en: Show ecliptic
ru_UA: Эклиптика

en: Show galactic equator
ru_UA: Галактический экватор

en: Show grid label
ru_UA: Градуировка сетки

en: Show/hide DSS image
ru_UA: DSS изображения

en: Show image name label
ru_UA: Показать название изображения

en: Show IR variables
ru_UA: Показать ИК переменные

en: Show labels
ru_UA: Метки

en: Show line from moved label to object
ru_UA: Показать линию от перемещённой метки к объекту

en: Show mark
ru_UA: Окуляр, камера

en: Show mark index
ru_UA: Порядковый номер

en: Show Milky Way
ru_UA: Млечный Путь

en: Show near Earth asteroids independently of the magnitude
ru_UA: Показать околоземные астероиды без ограничения по блеску

en: Show deep sky objects
ru_UA: Объекты глубокого космоса

en: Show objects below the horizon
ru_UA: Показать объекты ниже горизонта

en: Show object pictures on the chart
ru_UA: Показать изображения объектов на карте

en: Show objects
ru_UA: Показать объекты

en: Show only meridian
ru_UA: Показать только меридиан

en: Show only text in detail window
ru_UA: Показать только текст в окне подробностей

en: Show pictures
ru_UA: Изображения

en: Show planets on the chart
ru_UA: Показать планеты на карте

en: Show planets
ru_UA: Планеты

en: Show position in title bar
ru_UA: Показать координаты в заголовке окна

en: Show stars
ru_UA: Звёзды

en: Show the images on the map
ru_UA: Показать DSS изображения

en: Show the faint satellites of the outer planets
ru_UA: Показать слабые спутники внешних планет

en: Show this picture
ru_UA: Показать это изображение

en: Show User defined objects
ru_UA: Объекты пользователя

en: Show Virtual Observatory data
ru_UA: Каталоги Virtual Observatory

en: Sidereal
ru_UA: Звёздная

en: Sidereal day
ru_UA: Сидерич. день

en: Simulation
ru_UA: Траектории

en: Size
ru_UA: Размер

en: Sky background colour
ru_UA: Цвет фона неба

en: Skychart homepage
ru_UA: Домашняя страница

en: Skychart icon setup
ru_UA: Параметры значка «Звёзных карт»

en: Sky colour
ru_UA: Цвет неба

en: Slant orthographic
ru_UA: Наклонная ортографическая

en: Slew
ru_UA: Повернуть

en: Slew complete
ru_UA: Поворот выполнен

en: Slewing to %s / %s
ru_UA: Поворот в %s / %s

en: Slew to chart center
ru_UA: Повернуть в центр карты

en: Slew to cursor position
ru_UA: Повернуть в точку курсора

en: Slewing to %s %s/%s
ru_UA: Поворот к %s %s/%s

en: Slower
ru_UA: Медленнее

en: Small stars
ru_UA: Малые размеры

en: M
ru_UA: Минуты

en: M.
ru_UA: Месяц

en: Socket error %s.  %s
ru_UA: Ошибка сокета %s. %s

en: Solar distance
ru_UA: Расстояние от Солнца

en: Solar eclipses
ru_UA: Солнечные затмения

en: Solar elongation
ru_UA: Элонгация

en: Solar System
ru_UA: Солнечная система

en: Solar system body
ru_UA: Тело солнечной системы

en: Solar System Information
ru_UA: Информация по Солнечной системе

en: Solar system object
ru_UA: Объекты Солнечной системы

en: Solar system settings
ru_UA: Параметры Солнечной системы

en: Some records where rejected, see the file %sreject.txt for details.
ru_UA: Некоторые записи отклонены, детали смотрите в файле %sreject.txt

en: Something went wrong during the initialization of the program. The program needs to be closed.
ru_UA: Что-то происходит неправильно при инициализации программы. Нужно закрыть её.

en: Sorry, copy is not yet implemented for this page
ru_UA: Копирование пока не реализовано на этой странице

en: Sort by
ru_UA: Сортировка по

en: Sorting files by magnitude
ru_UA: Сортировка файлов по блеску

en: Sorting the index file
ru_UA: Сортировка файла индексов

en: South
ru_UA: Юг

en: Spacer
ru_UA: Пробел

en: Specialized data
ru_UA: Специализированные данные

en: Spectral class
ru_UA: Спектральный класс

en: Speed
ru_UA: Скорость

en: SPICE ephemeris
ru_UA: Эфемериды SPICE

en: Spline
ru_UA: Паз

en: SQL database not available.
ru_UA: База данных SQL недоступна.

en: SQL database software is probably not installed!
ru_UA: Вероятно, програмное обеспечение SQL базы данных не установлено!

en: SQLite database
ru_UA: База данных SQLite

en: Sqrt
ru_UA: Квадратичная

en: Square
ru_UA: Квадрат

en: S
ru_UA: Секунды

en: Standard
ru_UA: Стандарт

en: Standard  colour
ru_UA: Стандартные схемы

en: Star
ru_UA: Звезда

en: Star and nebula limit
ru_UA: Предел звёзд и туманностей

en: Star catalog index
ru_UA: Индекс звёздного каталога

en: Star colour (B-V):
ru_UA: Цвет звёзд (B-V) :

en: Star common name
ru_UA: Принятое название звезды

en: Star display
ru_UA: Отображение звёзд

en: Star label
ru_UA: Текст метки звёзд

en: Stars
ru_UA: Звезда

en: Stars and deep sky catalogs prepared with
ru_UA: Каталоги звёзд и Deep Sky, подготовленные с помощью

en: Stars bitmap file
ru_UA: Растровый файл звёзд

en: Star filter
ru_UA: Фильтр звёзд

en: Stars proper motion options (if available in the catalog)
ru_UA: Параметры собственных движений звёзд (при их наличии в каталоге)

en: Start
ru_UA: Начало

en: Animation backward
ru_UA: Анимация назад

en: Start date
ru_UA: Дата начала

en: Animation forward
ru_UA: Анимация вперед

en: Start graph at local noon
ru_UA: Начало графика в местный полдень

en: Start month
ru_UA: Начальный месяц

en: Start of object
ru_UA: Начало объекта

en: start tracking
ru_UA: Включено слежение

en: Status
ru_UA: Состояние

en: Status bar
ru_UA: Панель состояния

en: Step Into
ru_UA: <- шаг

en: Step Over
ru_UA: шаг ->

en: Step unit
ru_UA: Единица шага

en: Stop
ru_UA: Стоп

en: Stop TCP/IP server
ru_UA: Остановка TCP/IP сервера

en: Stop telescope motion.
ru_UA: Остановить слежение

en: Sun
ru_UA: Солнце

en: Sun alt.
ru_UA: Высота Солнца

en: Sun.
ru_UA: Вс.

en: Sun image source
ru_UA: Источник изображения

en: Sun inclination
ru_UA: Наклон Солнца

en: Supernova remnant
ru_UA: Остаток сверхновой

en: Surface
ru_UA: Поверхность

en: Surface brightness
ru_UA: Поверхностная яркость

en: Swap button
ru_UA: Поменять кнопки

en: Y
ru_UA: Год

en: Symbol
ru_UA: Символ

en: Sync
ru_UA: Синхронизировать

en: Synced to %s / %s
ru_UA: Синхронизировано с %s / %s

en: Sync to %s %s/%s
ru_UA: Синхронизация с %s %s/%s

en: Synodic month
ru_UA: Синод. месяц

en: System printer
ru_UA: Системный принтер

en: Table
ru_UA: Таблица

en: %sTable %s does not exist! %sPlease correct the error and retry.
ru_UA: %sТаблица %s не существует! %sПожалуйста, исправьте ошибку и повторите

en: %sThis table exists: %s
ru_UA: %sТаблица существует %s

en: Target
ru_UA: Объект

en: TCP/IP connection
ru_UA: TCP/IP соединение

en: TCP/IP server
ru_UA: TCP/IP сервер

en: TCP/IP service not available.
ru_UA: TCP/IP сервис не доступен.

en: Telescope
ru_UA: Телескоп

en: Telescope focal length
ru_UA: Фокусное расстояние телескопа

en: Telescope name
ru_UA: Название телескопа

en: Telescope not connected
ru_UA: Телескоп не подключен

en: Telescope settings
ru_UA: Параметры телескопа

en: Temperature (Celsius)
ru_UA: Температура, °С

en: temporary file
ru_UA: Временный файл

en: Text
ru_UA: Вид текста значка

en: Text file catalog
ru_UA: Текстовый файл

en: Text size
ru_UA: Размер текста значка

en: The image directory contains sub-directories with the same names as the DSO catalogs. Each sub-directory contains FITS files with the names of the catalog objects. These images are used to replace the DSO symbols on the map.
ru_UA: Папка  содержит подпапки с теми же именами, что и каталоги DSO. Каждая подпапка содержит FITS файлы с именами объектов каталога. Эти изображения используются для замены условных обозначений DSO на карте.

en: Theme
ru_UA: Тема

en: The number of records for this catalog is unknow. The download will be limited to %s records
ru_UA: Количество записей в этом каталоге неизвестно. Будет загружено лишь %s записей

en: The observing list %s was modified.
ru_UA: Лист наблюдений %s был изменён

en: There are %s catalogued images
ru_UA: Загружено %s каталогизированных изображений

en: There are %s objects in this field.
ru_UA: В данном поле находятся %s объектов.

en: This action overwrites all the database content for the country %s, using fresh data from NGA and GNIS.%sAll your editing for this country will be lost, only locations that you added with a new name will be kept.%sDo you want to continue?
ru_UA: Данное действие заменяет всё содержание базы данных для страны %s, используя свежия данные от NGA и GNIS.%sВсе ваши изменения для данной страны будут потеряны, за исключением пунктов, добавленных под новым названием.%sХотите продолжить?

en: This catalog contain %s records. It is not possible to download in full for performance reason.
ru_UA: Этот каталог содержит %s записей. Невозможно скачать его целиком по соображениям производительности.

en: This file contain %s elements.%sThis is probably a base file you want to load without the "Append" option.%sIt can affect the performance to append all this data to the current file%sDo you want to continue anyway?
ru_UA: Этот файл содержит элементы %s.%sЭто, вероятно, базовый файл, который вы хотите загрузить без опции «Добавить».%sДобавление всех этих данных в текущий файл может повлиять на производительность.%sВы хотите продолжить?

en: This file was not recognized as a MPCORB file.
ru_UA: Данный файл не был определён, как MPCORB файл.

en: This layout can be modified later using the menu Setup , Toolbar editor
ru_UA: Эту компоновку можно изменить позже через меню настроек, редактов панели инструментов

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License
ru_UA: Данная программа является свободной; вы можете распространять и/или изменять её при соблюдении условий GNU General Public License.

en: Thu.
ru_UA: Чт.

en: Tile horizontally
ru_UA: Расположить горизонтально

en: Tile vertically
ru_UA: Расположить вертикально

en: Time
ru_UA: Время

en: Time simulation
ru_UA: Траектории

en: Time units
ru_UA: Единицы времени

en: Time zone
ru_UA: Часовой пояс

en: Title
ru_UA: Заголовок

en: TLE download OK
ru_UA: TLE загружен

en: to
ru_UA: до

en: To configure the catalog details
ru_UA: Настройка деталей каталога

en: Today
ru_UA: Сегодня

en: to file:
ru_UA: в файл:

en: Tonight
ru_UA: Сегод. вечер

en: Toolbar
ru_UA: Панели инструментов

en: Toolbar editor
ru_UA: Редактор панелей

en: Tool box
ru_UA: Боковая панель

en: Tools
ru_UA: Инструменты

en: Too many open windows, please close some charts.
ru_UA: Слишком много открытых окон: пожалуйста, закройте некоторые карты.

en: Top
ru_UA: Верхнее

en: Topocentric
ru_UA: Топоцентрические

en: Totality
ru_UA: Полное

en: Total asteroid count
ru_UA: Общее количество астероидов

en: Total radius
ru_UA: Полный радиус

en: Tour
ru_UA: Тур

en: Before you can use the new orbital elements, you must compute the monthly data.
ru_UA: Чтобы использовать новые элементы орбит, необходимо произвести расчёты.

en: Tracking
ru_UA: Слежение

en: Track telescope
ru_UA: Включить слежение

en: Trajectories simulation
ru_UA: Траектории

en: Transformation
ru_UA: Преобразование

en: Transit
ru_UA: Транзит

en: Translator:
ru_UA: Перевод:

en: Transparency
ru_UA: Прозрачность

en: Transparent line mode (occultations)
ru_UA: Прозрачный диск (видны фоновые объекты)

en: Triple star
ru_UA: Тройная звезда

en: Tropical year
ru_UA: Тропич. год

en: Troposphere temperature lapse rate (K/km)
ru_UA: Тропосферный температурный градиент (K/км)

en: true equator, equinox and epoch of the date
ru_UA: истинный экватор, равноденствие и эпоха на дату

en: True position
ru_UA: Истинное положение

en: True solar
ru_UA: Солнечное ист.

en: Trumpler class
ru_UA: Класс Трамплера

en: Truncated to %s catalogs
ru_UA: Усечено до %s каталогов

en: Try to auto-connect to a SAMP hub when the program start
ru_UA: Автоподключение к концентратору SAMP при запуске программы

en: Tue.
ru_UA: Вт.

en: turns / degree
ru_UA: обороты / градус

en: turns / hour
ru_UA: обороты / час

en: Twilight
ru_UA: Сумерки

en: Type
ru_UA: Тип

en: Type:
ru_UA: Тип:

en: Type of coordinates
ru_UA: Тип координат

en: Object types to add to the list
ru_UA: Типы объектов для добавления список

en: Type of variability
ru_UA: Тип переменности

en: Umbra
ru_UA: Полная тень

en: Unable to create directory
ru_UA: Невозможно создать директорию

en: Uncheck to avoid duplicate with minor planet 134340
ru_UA: Отметить, чтобы избежать дублирования с малой планетой 134340

en: Undo
ru_UA: Отменить

en: Undo last change
ru_UA: Отменить последнее изменение

en: Uninstall
ru_UA: Удалить

en: Units
ru_UA: Единицы измерения

en: Universal Time
ru_UA: Всемирное время

en: unknown
ru_UA: Неизвестно

en: Unknown object
ru_UA: Неизвестный объект

en: Unlock chart
ru_UA: Разблокировать объект

en: Unpark
ru_UA: Распарковать

en: Unsupported file extension: %sPlease fix it.
ru_UA: Неподдерживаемое расширение файла: %s

en: Unsupported SAMP hub profile. Must be a File URL
ru_UA: Неподдерживаемый профиль концентратора SAMP. Должен быть URL.

en: Unzip file
ru_UA: Распаковать файл

en: Up
ru_UA: Вверх

en: Update
ru_UA: Обновление

en: Update coordinates
ru_UA: Обновить координаты

en: Updated successfully!
ru_UA: Обновлено успешно!

en: Update/add the current location to the database?
ru_UA: Обновить или добавить данный пункт в базу данных?

en: Uranus
ru_UA: Уран

en: URL launch command
ru_UA: Команда запуска URL

en: Use another DeltaT value
ru_UA: Ввести другое значение DeltaT

en: Use a preset colour scheme:
ru_UA: Предустановленные цветовые схемы:

en: Use a simple pointer
ru_UA: Использовать простой указатель

en: (useful to represent a flux)
ru_UA: (пригодно изображать потоки)

en: Use HTTP proxy
ru_UA: HTTP прокси

en: Use online DSS instead of RealSky
ru_UA: Использовать online DSS вместо RealSky

en: Use online Sun image from SDO or SOHO
ru_UA: Онлайн-изображение Солнца с SDO или SOHO

en: User defined objects
ru_UA: Объекты пользователя

en: User id:
ru_UA: Идент.пользователя:

en: User name
ru_UA: Логин

en: Use Socks proxy
ru_UA: Socks

en: Use subsampling to limit the image size to
ru_UA: Ограничивать размер изображения до

en: Use system time
ru_UA: Использовать системное время

en: Use TCP/IP server
ru_UA: Использовать TCP/IP сервер

en: Use the button below or the menu "%s/%s" to install a double and variable star catalog
ru_UA: Используйте кнопку ниже или меню "%s/%s" для установки каталога двойных и переменных звёзд

en: Use the internal INDI gui panel
ru_UA: Использовать внутреннюю панель интерфейса INDI

en: Use the menu or button "%s" to configure this driver.
ru_UA: Используйте меню или кнопку «%s» для настройки этого драйвера.

en: Use the proper motion to correct the position for the given epoch
ru_UA: Использовать для исправления позиции на данную эпоху

en: Use this field as an alternative name
ru_UA: Использовать это поле, как альтернативное название.

en: Using the existing file %s
ru_UA: Использование существующего файла %s

en: Variables
ru_UA: Переменные

en: Variable star
ru_UA: Переменная звезда

en: Variable stars
ru_UA: Переменные звёзды

en: Velocity
ru_UA: Скорость

en: Venus
ru_UA: Венера

en: Vertical overlap %
ru_UA: Перекрытие по вертикали %

en: Vicinity
ru_UA: Округ

en: View
ru_UA: Вид

en: View header
ru_UA: Заголовок

en: View horizon
ru_UA: Сторона горизонта

en: View observing list
ru_UA: Показать лист наблюдений

en: View on chart
ru_UA: Показать на карте

en: Virtual Observatory Catalog
ru_UA: Каталоги Virtual Observatory

en: Visibility for your observatory
ru_UA: Видимость в месте наблюдения

en: Visualisation scale
ru_UA: Визуализация

en: Visual magnitude
ru_UA: Визуальная величина

en: VO Catalog
ru_UA: Каталоги VO

en: VO Catalog Browser
ru_UA: Обозреватель каталогов VO

en: VO SAMP settings
ru_UA: Настройки VO SAMP

en: Do you want to track an object before it rises?
ru_UA: Хотите проследить объект до его восхода?

en: Warning!
ru_UA: Внимание!

en: Warning! Calculation of
ru_UA: Внимание! Вычисление

en: Warning! Low resolution mode. Use PostScript instead and print the result file.
ru_UA: Внимание! Режим низкого разрешения. Используйте PostScript и печать в файл.

en: Warning! Some asteroid elements are outdated. Load element valid for the current map date.
ru_UA: Внимание! Элементы орбит некоторых астероидов устарели. Загрузите элементы для текущей даты карты.

en: Warning! Some comet elements are outdated. Load element valid for the current map date.
ru_UA: Внимание! Элементы орбит некоторых комет устарели. Загрузите элементы для текущей даты карты.

en: Warning! The used date or your observatory location have been changed from the previous settings. You can reply No now, and use the %s button to return to your original date/time and observation location, otherwise the changes will be applied. Do you want to continue?
ru_UA: Предупреждение! Текущая дата и местонахождение обсерватории изменены. Вы можете ответить «Нет» и нажать кнопку %s, чтобы вернуться к исходным значениям, иначе изменения будут применены. Вы хотите продолжить?

en: Warning!%sYou are about to destroy the database %s and all its content, even if this content is not related to this program.%sAre you sure you want to continue?
ru_UA: Предупреждение! %sВы собираетесь разрушить базу данных %sи всё её содержимое, даже не имеющее отношения к данной программе. %sВы действительно хотите продолжить?

en: Warning! you are using multiple catalogs as sources for identical objects. You risk the display of duplicates. Be sure that this is what you want.
ru_UA: Предупреждение! Вы используете несколько каталогов для одного объекта. Возможно дублирование объектов.

en: WARNING !%sYou have chosen to append the data to an existing catalog.%sThis existing catalog and index must be exactly of the same format, otherwise the catalog will be corrupted.%sIt is a good idea to backup the actual files before proceeding this operation.%sDo you want to continue?
ru_UA: ВНИМАНИЕ! %sВы выбрали добавление данных в существующий каталог.%sСуществующий каталог и индексы должны быть в одном формате, иначе каталог будет повреждён.%sЖелательно сделать копии актуальных файлов перед этой операцией.%sВы хотите продолжить?

en: Wed.
ru_UA: Ср.

en: West
ru_UA: Запад

en: West hour angle
ru_UA: Часовой угол к западу

en: West side
ru_UA: Запад

en: White on black
ru_UA: Белые на чёрном

en: Width
ru_UA: Ширина

en: Window
ru_UA: Окно

en: Year
ru_UA: Год

en: years
ru_UA: лет

en: You already have the latest available version!
ru_UA: У Вас установлена последняя версия программы!

en: You are now ready to display the asteroid for this time period.
ru_UA: Теперь можно отобразить астероиды на текущий период времени.

en: If you observe high on a mountain, the horizon line will be lower than it would be at sea level.
ru_UA: Если вы наблюдаете с высокой горы, линия горизонта будет ниже, чем при наблюдении на уровне моря.

en: Zenital equidistant
ru_UA: Зенитная равноудалённая

en: Zenith
ru_UA: Зенит

en: Zoom +
ru_UA: Увеличение

en: Zoom -
ru_UA: Уменьшение

en: Zoom
ru_UA: Масштаб

en: Zoom + and centre on
ru_UA: Центрировать с увеличением

en: Zoom - and centre on
ru_UA: Центрировать с уменьшением

en: Zoom in
ru_UA: Увеличить масштаб

en: Object too faint to show on the chart
ru_UA: Объект слишком слабый, чтобы его можно было увидеть на карте

en: Zoom out
ru_UA: Уменьшить масштаб

en: falling back to frontend: %s
ru_UA: будет использован интерфейс: %s

en: unable to initialize frontend: %s
ru_UA: не удалось инициализировать интерфейс: %s

en: Unable to start a frontend: %s
ru_UA: Не удалось запустить интерфейс: %s

en: Config database not specified in config file.
ru_UA: База данных настройки не указана в файле настройки.

en: Template database not specified in config file.
ru_UA: База данных шаблонов не указана в файле настройки.

en: The Sigils and Smileys options in the config file are no longer used. Please remove them.
ru_UA: Параметры Sigils и Smileys в файле настройки устарели и больше не используются. Удалите их.

en: Problem setting up the database defined by stanza %s of %s.
ru_UA: Проблемы при настройке базы данных, заданной строкой %s в %s.

en:   -f,  --frontend		Specify debconf frontend to use.
      -p,  --priority		Specify minimum priority question to show.
           --terse			Enable terse mode.
ru_UA:   -f,  --frontend		Задать желаемый интерфейс debconf.
      -p,  --priority		Указать желаемый приоритет задаваемых вопросов.
           --terse			Включить лаконичный режим.

en: Ignoring invalid priority "%s"
ru_UA: Неправильный приоритет «%s» игнорируется

en: Valid priorities are: %s
ru_UA: Возможные значения приоритетов: %s

en: Choices
ru_UA: Варианты

en: yes
ru_UA: да

en: no
ru_UA: нет

en: (Enter zero or more items separated by a comma followed by a space (', ').)
ru_UA: (Укажите необходимое количество элементов, разделяя их запятой с пробелом (', ').)

en: _Help
ru_UA: _Подсказка

en: Debconf is not confident this error message was displayed, so it mailed it to you.
ru_UA: По данным debconf непонятно, выводилось ли это сообщение об ошибке на экран, поэтому оно было вам отправлено по почте.

en: Debconf, running at %s
ru_UA: Debconf, работающий на %s

en: Input value, "%s" not found in C choices! This should never happen. Perhaps the templates were incorrectly localized.
ru_UA: Входное значение «%s» не найдено среди вариантов локали С! Это не должно было случиться. Возможно, шаблоны были неправильно переведены.

en: none of the above
ru_UA: ни один из предложенных выше

en: Unable to load Debconf::Element::%s. Failed because: %s
ru_UA: Не удалось загрузить Debconf::Element::%s. Причина: %s

en: Configuring %s
ru_UA: Настраивается %s

en: TERM is not set, so the dialog frontend is not usable.
ru_UA: Не установлена переменная TERM, поэтому запустить интерфейс dialog нельзя.

en: Dialog frontend is incompatible with emacs shell buffers
ru_UA: Интерфейс dialog не совместим с буферами shell из emacs

en: Dialog frontend will not work on a dumb terminal, an emacs shell buffer, or without a controlling terminal.
ru_UA: Интерфейс dialog не будет работать на неуправляемом (dumb) терминале, из буфера emacs shell или в отсутствие контролирующего терминала.

en: No usable dialog-like program is installed, so the dialog based frontend cannot be used.
ru_UA: Ни одна из dialog-подобных программ не установлена, поэтому вы не можете использовать dialog-интерфейс.

en: Dialog frontend requires a screen at least 13 lines tall and 31 columns wide.
ru_UA: Для интерфейса dialog требуется экран не менее 13 строк в высоту и 31 колонки в ширину.

en: Package configuration
ru_UA: Настройка пакета

en: You are using the editor-based debconf frontend to configure your system. See the end of this document for detailed instructions.
ru_UA: Вы указали пакету debconf, что для настройки системы необходимо использовать текстовый редактор. Подробную информацию вы найдёте в конце этого документа.

en: The editor-based debconf frontend presents you with one or more text files to edit. This is one such text file. If you are familiar with standard unix configuration files, this file will look familiar to you -- it contains comments interspersed with configuration items. Edit the file, changing any items as necessary, and then save it and exit. At that point, debconf will read the edited file, and use the values you entered to configure the system.
ru_UA: Интерфейс к debconf, использующий текстовый редактор, предлагает вам редактировать один или несколько текстовых файлов. Перед вами один из таких файлов. Его формат схож с форматом стандартных файлов настройки Unix: параметры и ихние значения идут вперемешку с описывающими их комментариями.Вы должны изменить этот файл в соответствии с вашими потребностями, сохранитьего и выйти из редактора. Затем программа debconf прочитает изменённый файл и использует введённые вами параметры для настройки системы.

en: Really quit configuration?
ru_UA: Вы действительно хотите прекратить настройку?

en: If you quit this configuration dialog, then the package being configured will probably fail to install, and you may have to fix it manually. This may be especially difficult if you are in the middle of a large upgrade.
ru_UA: Если вы прервёте настройку, то настраиваемый пакет, вероятно, не будет установлен из-за ошибки, и вам может потребоваться исправлять её вручную. Это может оказаться особенно трудно, если вы находитесь в середине большого обновления системы.

en: You may need to quit anyway if you are stuck in a configuration loop due to a buggy package.
ru_UA: Но иногда всё же требуется завершение, если вы застряли в кольце настроек из-за дефектного пакета.

en: _Quit
ru_UA: _Выйти

en: Continue
ru_UA: Продолжить

en: Debconf on %s
ru_UA: Debconf на %s

en: _Next
ru_UA: _Далее

en: _Back
ru_UA: _Назад

en: Term::ReadLine::GNU is incompatable with emacs shell buffers.
ru_UA: Term::ReadLine::GNU не совместим с буферами emacs shell.

en: This frontend requires a controlling tty.
ru_UA: Этот интерфейс работает только с управляющего терминала.

en: More
ru_UA: Далее

en: Note: Debconf is running in web mode. Go to http://localhost:%i/
ru_UA: Замечание: используется веб-интерфейс. Откройте http://localhost:%i/

en: warning: possible database corruption. Will attempt to repair by adding back missing question %s.
ru_UA: внимание: возможно, повреждена база данных. Будет сделана попытка исправить её, добавив отсутствующий вопрос %s.

en: Template #%s in %s has a duplicate field "%s" with new value "%s". Probably two templates are not properly separated by a lone newline.
ru_UA: Шаблон #%s в %s содержит повторяющееся поле «%s» с другим значением «%s». Вероятно, два шаблона не разделены символом новой строки.

en: Unknown template field '%s', in stanza #%s of %s
ru_UA: Неизвестное поле шаблона «%s», в строке #%s из %s

en: Template parse error near `%s', in stanza #%s of %s
ru_UA: Ошибка разбора шаблона около «%s», в строке #%s из %s

en: Template #%s in %s does not contain a 'Template:' line
ru_UA: Шаблон #%s в %s не содержит строки «Template:»

en: must specify some debs to preconfigure
ru_UA: для предварительной настройки нужно указать несколько deb-файлов

en: delaying package configuration, since apt-utils is not installed
ru_UA: так как не установлен apt-utils, настройка пакетов откладывается

en: unable to re-open stdin: %s
ru_UA: не удалось заново открыть stdin: %s

en: apt-extracttemplates failed: %s
ru_UA: ошибка при работе apt-extracttemplates: %s

en: Extracting templates from packages: %d%%
ru_UA: Извлекаются шаблоны из пакетов: %d%%

en: Preconfiguring packages ...
ru_UA: Предварительная настройка пакетов …

en: template parse error: %s
ru_UA: ошибка разбора шаблона: %s

en: debconf: can't chmod: %s
ru_UA: debconf: не удалось изменить режим доступа к файлу: %s

en: %s failed to preconfigure, with exit status %s
ru_UA: не удалось выполнить начальную настройку пакета %s, код ошибки %s

en: Usage: dpkg-reconfigure [options] packages
      -u,  --unseen-only		Show only not yet seen questions.
           --default-priority	Use default priority instead of low.
           --force			Force reconfiguration of broken packages.
           --no-reload		Do not reload templates. (Use with caution.)
ru_UA: Использование: dpkg-reconfigure [параметры] пакеты
      -u,  --unseen-only		Показывать только ещё не просмотренные вопросы.
           --default-priority	Использовать приоритет по умолчанию
                             	вместо низкого.
           --force			Принудительная перенастройка сломанных
                  			пакетов.
           --no-reload		Не перезагружать шаблоны
                             	(используйте осторожно).

en: %s must be run as root
ru_UA: %s требует выполнения с правами суперпользователя

en: please specify a package to reconfigure
ru_UA: укажите пакет, который нужно перенастроить

en: %s is not installed
ru_UA: Пакет %s не установлен

en: %s is broken or not fully installed
ru_UA: Пакет %s сломан или установлен не полностью

en: Usage: debconf-communicate [options] [package]
ru_UA: Использование: debconf-communicate [параметры] [пакет]

en: debconf-mergetemplate: This utility is deprecated. You should switch to using po-debconf's po2debconf program.
ru_UA: debconf-mergetemplate: Эта программа устарела. Используйте вместо неё программу po2debconf из пакета po-debconf.

en: Usage: debconf-mergetemplate [options] [templates.ll ...] templates
ru_UA: Использование: debconf-mergetemplate [параметры] [templates.ll …] шаблоны

en: 
            --outdated		Merge in even outdated translations.
    	--drop-old-templates	Drop entire outdated templates.
ru_UA: 
            --outdated		Выполнять объединение даже с устаревшими переводами.
    	--drop-old-templates	Выкидывать устаревшие шаблоны полностью.

en: %s is missing
ru_UA: отсутствует %s

en: %s is missing; dropping %s
ru_UA: отсутствует %s; отбрасывается %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s
ru_UA: %s имеет нечёткий перевод начиная с %s байта: %s

en: %s is fuzzy at byte %s: %s; dropping it
ru_UA: %s имеет нечёткий перевод начиная с %s байта: %s; отбрасывается

en: %s is outdated
ru_UA: Пакет %s устарел

en: %s is outdated; dropping whole template!
ru_UA: Пакет %s устарел; игнорирование всего шаблона!

en: Usage: debconf [options] command [args]
ru_UA: Использование: debconf [параметры] команда [аргументы]

en: 
      -o,  --owner=package		Set the package that owns the command.
ru_UA: 
      -o,  --owner=пакет		Указать пакет, которому принадлежит команда.
