extra - en to mo translation catalogue (766 entries)

en: Keyboard Settings…
mo: Setările tastaturii …

en: Go to today's date
mo: Du-te la data de astăzi

en: Not Connected
mo: Nu este conectat

en: Connecting…
mo: Conectare…

en: Disconnecting…
mo: Desconectare…

en: Unable to Connect
mo: Imposibil de conectat

en: Connected
mo: Conectat

en: Bluetooth
mo: Blutus

en: Bluetooth Settings…
mo: Setări Bluetooth …

note: Name for ron
en: Romanian; Moldavian; Moldovan
mo: Молдовеняскэ

note: Name for AFG
en: Afghanistan
mo: Афганистан

note: Name for ARM
en: Armenia
mo: Армения

note: Name for AUT
en: Austria
mo: Аустрия

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
mo: Азербайӂан

note: Name for BGR
en: Bulgaria
mo: Булгария

note: Name for BLR
en: Belarus
mo: Беларус

note: Name for DEU
en: Germany
mo: Ӂермания

note: Name for FRA
en: France
mo: Франца

note: Name for HRV
en: Croatia
mo: Кроация

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
mo: Унгария

note: Name for JPN
en: Japan
mo: Жапония

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
mo: Казахстан

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
mo: Кыргызстан

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
mo: Santa Lúcia

note: Name for LTU
en: Lithuania
mo: Литуания

note: Name for LVA
en: Latvia
mo: Летония

note: Common name for MDA
en: Moldova
mo: Молдова

note: Name for MNG
en: Mongolia
mo: Монголия

note: Name for POL
en: Poland
mo: Полония

note: Name for PRT
en: Portugal
mo: Португалия

note: Name for ROU
en: Romania
mo: Ромыния

note: Name for SVK
en: Slovakia
mo: Словачия

note: Name for THA
en: Thailand
mo: Tailândia

note: Name for UKR
en: Ukraine
mo: Украина

note: Official name for USA
en: United States of America
mo: Стателе Уните але Америчий

note: name, stock id label, accelerator
en: _Close
mo: _Ынкидере

en: New Tab
mo: Filă nouă

en: Audio
mo: Аудио

en: Videos
mo: Видео

en: Files
mo: Fișiere

note: / TRANSLATORS: %s represents a timestamp here
en: Screenshot from %s
mo: Captură de ecran din %s

en: Open in %s
mo: Deschide în %s

en: Screenshots
mo: Capturi de ecran

en: Screenshot
mo: Captură de ecran

en: Save images of the screen
mo: Salvați imaginile ecranului

en: A simple screenshot tool. Capture whole screen shots, selected area shots, current window shots, and timed shots.
mo: Un instrument simplu de captura de ecran. Capturați fotografii întregi, fotografiile selectate pe zonă, fotografiile actuale ale ferestrelor și fotografiile temporizate.

en: Translation updates
mo: Actualizări de traduceri

en: Snapshot;Screenshot;
mo: Instantaneu; Captura de ecran;

en: Screenshot of the Whole Screen
mo: Captură de ecran a întregului ecran

en: Screenshot of the Current Window
mo: Captură de ecran a ferestrei curente

en: Screenshot of a Selected Area
mo: Captură de ecran a unei zone selectate

en: Capture area
mo: Capturați zona

en: Capture the whole screen
mo: Capturați tot ecranul

en: Capture active window
mo: Captură de fereastră activă

en: Take screenshot after specified delay
mo: Faceți captură de ecran specificată

en: Seconds
mo: Secunde

en: Include the pointer with the screenshot
mo: Includeți pointerul de la maus cu captura de ecran

en: Redact system text
mo: Redactează textul sistemului

en: Could not capture screenshot
mo: Captura de ecran nu a putut fi realizată

en: Image not saved
mo: Imaginea nu a fost salvată

en: Save Image as…
mo: Salvează imaginea ca…

en: Select Screenshots Folder…
mo: Selectați carpeta Imagini de ecran …

en: Copy to Clipboard
mo: Copiați în clipboard

en: Save
mo: Salvează

en: Format:
mo: Formatul:

en: Undo
mo: Anulează

en: Original size
mo: Mărime originală

en: _Skip
mo: _Ocolire

en: Replace _All
mo: Înlocuiește_tot

en: _Replace
mo: _Înlocuește

en: Merge
mo: Fuzionare

en: Find
mo: Găsește

en: Camera
mo: Cameră

en: Name:
mo: Nume:

en: Original Size
mo: Mărime originală

en: Size:
mo: Mărime:

en: From:
mo: De la:

en: To:
mo: La:

en: Zoom 1:1
mo: Măriți 1: 1

en: _Unmount
mo: _Dezmontează

en: Delete
mo: Штерӂере

note: label, accelerator name, stock id
en: Empty Trash
mo: Голиря кошулуй де гуной

en: Zoom Out
mo: Micșorează

en: Zoom In
mo: Mărește

en: Visit the Yorba web site
mo: Vizitați site-ul web Yorba

en: Music
mo: Muzică

en: Music Player
mo: Reproductor de muzică

en: Listen to music
mo: Ascultă muzică

en: All files
mo: Toate filele

en: Open
mo: Deschide

en: Previous
mo: Anterior

en: Play
mo: Redare

en: Pause
mo: Pauză

en: Preferences
mo: Preferințe

en: Title:
mo: Titlul:

en: Move to Trash
mo: Aruncă la gunoi

en: Edit…
mo: Editare…

en: Images
mo: Имаӂинь

en: Archive
mo: Архивэ

en: Browse your files
mo: Răsfoiți fișierele

en: Replace
mo: Înlocuește

en: AFP (Apple Filing Protocol)
mo: AFP (Protocol Prezentare Appel)

en: Type:
mo: Tipul:

en: Server did not respond within time limit
mo: Serverul nu a răspuns în limita de timp

en: Failed to execute "%s"
mo: Nu a reușit să se execute "%s"

en: Move Here
mo: Mutați aici

en: Copy Here
mo: Copiați aici

en: Link Here
mo: Link aici

en: Inaccessible
mo: Inaccesibil

en: Failed to parse the desktop file
mo: Eroare la analizarea fișierului de pe desktop: %s 1

en: link to %s
mo: link către %s 1

en: File conflict
mo: Conflict între fișiere

en: Original file
mo: Fișier original

en: Last modified:
mo: Modificat ultima dată:

en: Replace with
mo: Reemplasează cu

en: Reset
mo: Resetare

en: _Select a new name for the destination
mo: _Selectați un nume nou pentru destinație

en: Re_name
mo: Redenumiți

en: Merge folder "%s"?
mo: Fuzionar carpeta "%s "?

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
mo: Îmbinarea va cere confirmarea înainte de a înlocui orice fișiere din folderul care se află în conflict cu fișierele copiate.

en: Replace folder "%s"?
mo: Înlocuiți dosarul "%s "?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
mo: Înlocuirea acestuia va elimina toate fișierele din dosar.

en: Replace file "%s"?
mo: Înlocuiți fișierul "%s "?

en: Replacing it will overwrite its content.
mo: Înlocuirea acestuia va schimba conținutul.

en: The item cannot be restored from trash
mo: Elementul nu poate fi restabilit din coșul de gunoi

en: Could not rename to '%s'
mo: Nu s-a putut redenumi '%s'

en: Error while deleting.
mo: Eroare la ștergere.

en: _Skip files
mo: _Ocoliți fișiere

en: Cannot move file to trash or delete it
mo: Nu puteți muta fișierul în coșul de gunoi sau îl puteți șterge

en: It is not permitted to trash or delete files on a read only filesystem.
mo: Nu este permisă ștergerea sau mutarea fișierelor dintr-un sistem de fișiere numai pentru citire.

en: It is not permitted to trash or delete files inside folders for which you do not have write privileges.
mo: Nu este permisă ștergerea sau mutarea fișierelor din dosare pentru care nu aveți privilegii de scriere.

en: It is not permitted to trash or delete folders for which you do not have write privileges.
mo: Nu este permisă ștergerea sau mutarea dosarelor pentru care nu aveți privilegii de scriere.

en: Cannot move file to trash. Try to delete it immediately?
mo: Nu se poate muta fișierul în coșul de gunoi. Încercați să o ștergeți imediat?

en: This file could not be moved to trash. See details below for further information.
mo: Acest fișier nu a putut fi mutat în coșul de gunoi. Pentru informații suplimentare, consultați detaliile de mai jos.

en: This file could not be moved to trash. You may not be able to delete it either.
mo: Acest fișier nu a putut fi mutat în coșul de gunoi. Este posibil să nu puteți să o ștergeți.

en: 
     Deleting a file removes it permanently
mo: 
     Ștergerea unui fișier îl elimină definitiv

en: Trashing Files
mo: Trasarea fișierelor

en: Deleting Files
mo: Ștergerea fișierelor

en: Error while copying.
mo: Eroare la copiere.

en: Error while moving.
mo: Eroare în timpul mișcării.

en: Could not remove the source folder.
mo: Nu s-a putut elimina dosarul sursă.

en: You cannot move a folder into itself.
mo: Nu puteți muta un folder în sine.

en: You cannot copy a folder into itself.
mo: Nu puteți copia un dosar în sine.

en: The destination folder is inside the source folder.
mo: Dosarul destinație se află în interiorul directorului sursă.

en: You cannot move a file over itself.
mo: Nu puteți muta un fișier peste el însuși.

en: You cannot copy a file over itself.
mo: Nu puteți copia un fișier peste el însuși.

en: The source file would be overwritten by the destination.
mo: Fișierul sursă ar fi suprascris de destinație.

en: Copying Files
mo: Copierea fișierelor

en: Moving Files
mo: Mutarea fișierelor

en: Symbolic links only supported for local files
mo: Conexiuni simbolice acceptate numai pentru fișierele locale

en: The target doesn't support symbolic links.
mo: Ținta nu acceptă legături simbolice.

en: Cannot copy into trash.
mo: Nu se poate copia în coșul de gunoi.

en: It is not permitted to copy files into the trash
mo: Nu este permisă copierea fișierelor în coșul de gunoi

en: untitled folder
mo: un dosar fără titlu

en: Preparing
mo: Pregătirea

en: SMB
mo: smb

en: MTP
mo: mtp

en: S_kip All
mo: Sari peste tot

en: _Retry
mo: _Reîncearcă

en: Delete _All
mo: Șterge tot

en: _Merge
mo: _Fuzionează

en: Merge _All
mo: Fuzionează_tot

en: Copy _Anyway
mo: Copiază_oricum

en: Empty _Trash
mo: Goliți _Trash

en: Original location could not be determined
mo: Locația originală nu a putut fi determinată

en: Open trash folder and restore manually
mo: Deschideți coșul de gunoi și restaurați carpeta manual

en: The destination is not a folder.
mo: Destinația nu este un dosar.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
mo: Nu aveți permisiuni de accesare a dosarului destinație.

en: There was an error getting information about the destination.
mo: A apărut o eroare la obținerea de informații despre destinație.

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
mo: Nu există spațiu suficient în destinație. Încercați să eliminați fișierele pentru a face spațiu.

en: The destination is read-only.
mo: Destinația este numai pentru citire.

en: Emptying Trash
mo: Golirea coșului de gunoi

en: Permanently delete all items from Trash?
mo: Permiteți ștergerea definitivă a tuturor articolelor din Coșul de gunoi?

en: All items in all trash directories, including those on any mounted external drives, will be permanently deleted.
mo: Toate elementele din toate directoarele de gunoi, inclusiv cele de pe orice unități externe montate, vor fi șterse definitiv.

en: Permanently delete all items from Trash on this mount?
mo: Ștergeți definitiv toate elementele din Coșul de gunoi pe acest suport?

en: All items in the trash on this mount, will be permanently deleted.
mo: Toate elementele din coșul de gunoi de pe acest suport vor fi șterse definitiv.

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
mo[0]: Realizarea link-ului %'d 1 fișier
mo[1]: Realizarea link-ului %'d 2 fișiere

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
mo[0]: Duplicarea %'d 1 fișierului
mo[1]: Duplicarea %'d 2 fișierelor

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
mo[0]: Pregătirea mutării %'d 1 fișier
mo[1]: Pregătirea mutării %'d 2 fișiere

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
mo: Dacă ștergeți un element, acesta va fi pierdut definitiv.

en: Deleting files
mo: Ștergerea fișierelor

en: Moving files to trash
mo: Mutarea fișierelor în coșul de gunoi

en: Navigate to %s
mo: Navigați la %s

en: Go to %s
mo: Mergi la %s

en: Type a path
mo: Tastați o rută

en: View as Grid
mo: Vizualizați ca Grilă

en: View as List
mo: Vedeți ca Listă

en: View in Columns
mo: Vedeți în Columnă

en: Restore All
mo: Restaurați tot

en: Empty the Trash
mo: Golește gunoiul

en: Show the version of the program
mo: Afișați versiunea programului.

en: Quit Files
mo: Ieșiți din Fișiere.

en: Enable debug logging
mo: Activați curățarea registrului

en: File Manager
mo: Manager de fișiere

en: New Window As _Administrator
mo: Fereastră nouă ca administrator

en: File Operations
mo: Operații de fișiere

note: TRANSLATORS: %s will be replaced by the title of the file operation
en: Completed %s
mo: Completat %s

en: All file operations have ended
mo: Toate operațiile de fișiere s-au încheiat

en: Info
mo: Informații

en: Device Usage
mo: Utilizarea dispozitivului

en: Capacity:
mo: Capacitate:

en: Available:
mo: Disponibil:

en: Used:
mo: Folosit:

en: Set as default
mo: Setați ca implicit

en: Properties
mo: Proprietăți

en: Permissions
mo: Permisiuni

en: Contains:
mo: Conține:

en: %i file could not be read due to permissions or other errors. | %i files could not be read due to permissions or other errors.
mo[0]: %i Fișierul nu a putut fi citit din cauza permisiunilor sau a altor erori.
mo[1]: %i Fișierele nu a putut fi citite din cauza permisiunilor sau a altor erori.

en: Actual Size Could Be Larger
mo: Dimensiunea reală ar putea fi mai mare

en: unknown
mo: necunoscut

en: Loading…
mo: Se încarcă…

en: Could not be determined
mo: Nu s-a putut determina

en: Created:
mo: Creată:

en: Modified:
mo: Modificat:

en: Deleted:
mo: Șters:

en: Resolution:
mo: Rezoluție:

en: Target:
mo: Ţintă:

en: Original Location:
mo: Locația originală:

en: Open with:
mo: Deschide cu:

en: Owner:
mo: Proprietar:

en: Group:
mo: Grup:

en: %u subfolder | %u subfolders
mo[0]: %u subdosar
mo[1]: %u subdosare

en: %u file | %u files
mo[0]: %u fișier
mo[1]: %u fișiere

en: %u folder | %u folders
mo[0]: %u dosar
mo[1]: %u dosare

en: %u selected item | %u selected items
mo[0]: %u element selectat
mo[1]: %u elemente selectate

en: Disk Properties
mo: Proprietăți disc

en: Multiple file types selected
mo: Sunt selectate mai multe tipuri de fișiere

en: No single app can open all these types of file
mo: Nicio aplicație unică nu poate deschide toate aceste tipuri de fișiere

en: Failed to open files
mo: Eroare la deschiderea fișierelor

en: Cannot open this file
mo: Nu se poate deschide acest fișier

en: Cannot identify file type to open
mo: Nu se poate identifica tipul de fișier pentru a fi deschis

en: Cannot drop this file
mo: Nu puteți renunța la acest fișier

en: Invalid file name provided
mo: Numele de fișier furnizat nevalid

en: Run
mo: Aleargă

en: Open in
mo: Deschide în

en: Open with
mo: Deschide cu

en: Restore from Trash
mo: Restaurați din Coșul de gunoi

en: Open Parent Folder
mo: Deschideți dosarul părinte

en: Remove from History
mo: Șterge din istoric

en: Copy as Link
mo: Copiați ca legătură

en: Paste Link into Folder
mo: Inserați o legătură în carpetă

en: Paste into Folder
mo: Lipiți în carpetă

en: Reversed Order
mo: Ordinul inversat

en: Folders Before Files
mo: Carpete înainte de fișiere

en: Sort by
mo: Filtrează după

en: Empty File
mo: Fișier gol

note: #-#-#-#-#  15  #-#-#-#-# scan all children No need to show status when children shown
en: New
mo: Nou

en: Untitled %s
mo: Fără titlu %s

en: Cannot remove files from here
mo: Nu pot fi eliminate fișiere de aici

en: You do not have permission to change this location
mo: Nu aveți permisiunea de a modifica această locație

en: Cannot copy files that are in the trash
mo: Nu se pot copia fișierele din coșul de gunoi

en: Cutting the selection instead
mo: Tăiați selecția în loc

en: Cannot paste files here
mo: Nu se pot lipi fișiere aici

en: This Folder Does Not Exist
mo: Acest dosar nu există

en: The folder "%s" can't be found.
mo: Dosarul "%s" nu poate fi găsit.

en: Create the folder "%s"
mo: Creați dosarul "%s"

en: Filename
mo: Nume de fișier

en: Modified
mo: Modificat

en: This Folder Is Empty
mo: Acest dosar este gol

en: Trash Is Empty
mo: Coșul de gunoi este gol

en: There Are No Recent Files
mo: Nu există fișiere recente

en: Access Denied
mo: Acces interzis

en: You cannot create a folder here.
mo: Nu puteți crea un dosar aici.

en: The network is unavailable
mo: Rețeaua nu este disponibilă

en: A working network is needed to reach this folder
mo: Este necesar o rețea de lucru pentru a ajunge la acest dosar

en: This Folder Does Not Belong to You
mo: Acest dosar nu este al tău

en: You don't have permission to view this folder.
mo: Nu aveți permisiunea de a vizualiza acest dosar.

en: Unable to Mount Folder
mo: Imposibil de montat dosarul

en: Could not connect to the server for this folder.
mo: Nu s-a putut conecta la server pentru acest dosar.

en: Unable to Display Folder Contents
mo: Conținutul folderelor nu poate fi afișat

en: The operation timed out.
mo: Operația a expirat.

en: Unable to Show Folder
mo: Folderul nu poate fi afișat

en: The server for this folder could not be located.
mo: Serverul pentru acest dosar nu a putut fi localizat.

en: File not Found
mo: Fișierul nu a fost găsit

en: The file selected no longer exists.
mo: Fișierul selectat nu mai există.

en: Open in New Window
mo: Deschideți într-o nouă fereastră

en: (as Administrator)
mo: (ca Administrator)

en: View the list of recently used files
mo: Vizualizați lista fișierelor utilizate recent

en: Open the Trash
mo: Deschideți Coșul de gunoi

en: Open in New _Tab
mo: Deschideți într-un nou _Tab

en: Open in New _Window
mo: Deschide intr-o nouă_ fereastră

en: Entire Network
mo: Toată rețeaua

en: Browse the contents of the network
mo: Răsfoiți conținutul rețelei

en: Search or Type Path
mo: Căutați sau tastați ruta

en: Open in New Tab
mo: Deschideți într-o filă nouă

en: Open in Other Application…
mo: Deschideți cu altă aplicație …

en: Reload this folder
mo: Reîncărcați acest dosar

en: Searching…
mo: În căutare…

en: %u folders
mo: %u dosare

en:  selected
mo:  selectat

en: %u items selected (%s)
mo: %u elemente selectate (%s)

note: TRANSLATORS: %s will be substituted by the approximate disk space used by the folder
en: %s approx.
mo: %s aproximativ.

note: TRANSLATORS: 'size' refers to disk space
en: unknown size
mo: dimensiune necunoscută

en: Read
mo: Citire

en: Write
mo: Scrie

en: Execute
mo: Execută

en: In This Folder
mo: În acest dosar

en: Below This Folder
mo: Sub acest dosar

en: Code
mo: Cod

en: New File
mo: Fișier nou

en: Print version info and exit
mo: Imprimați versiunea și ieșiți

en: Hide search bar
mo: Ascundeți bara de căutare

en: Hide Terminal
mo: Ascundeți terminalul

en: Show Terminal
mo: Arătați terminalul

en: Text files
mo: Fișiere text

en: Open some files
mo: Deschideți fișiere

en: Search
mo: Кэутаре

en: Font
mo: Stil

en: Interface
mo: Interfață

en: Extensions
mo: Extensii

en: Open In
mo: Deschide în

en: Folders
mo: Dosare

en: Close Folder
mo: Închideți dosarul

note: Empty files are valid text files
en: %s Is Not a Text File
mo: %s Nu este un fișier text

en: Code will not load this type of file.
mo: Codul nu va încărca acest tip de fișier.

en: Load Anyway
mo: Încărcați oricum

en: Please wait while Code is loading the file.
mo: Vă rugăm să așteptați până când se încarcă fișierul.

en: Save File
mo: Salvează fișierul

en: New Document
mo: Document nou

en: Templates
mo: Șabloane

note: Remove fake fields created by the vala parser.
en: Symbols
mo: Simboluri

en: Syntax Highlighting
mo: Expunerea sintaxei

en: Line number
mo: Numărul de linie

en: Filter languages
mo: Filtrați limbile

en: Plain Text
mo: Text simplu

en: Go To Line:
mo: Du-te la linia:

en: %d Space | %d Spaces
mo[0]: %d Spațiu
mo[1]: %d Spații

en: %d Tab | %d Tabs
mo[0]: %d Tab
mo[1]: %d Taburi

en: Open a file
mo: Deschideți un fișier

en: Project templates
mo: Șabloane de proiect

en: Save this file
mo: Salvați acest fișier

en: Save this file with a different name
mo: Salvați acest fișier cu un nume diferit

en: Restore this file
mo: Restaurați acest fișier

en: Share
mo: Acțiune

en: Search next
mo: Căutați în continuare

en: Search previous
mo: Căutați anterior

en: Cyclic Search
mo: Clică căutați

en: Replace With
mo: Înlocuiește cu

en: Replace all
mo: Înlocuiește-le pe toate

en: No Files Open
mo: Nu se deschide fișierele

en: Open a file to begin editing.
mo: Deschideți un fișier pentru a începe editarea.

en: Create a new empty file.
mo: Creați un nou fișier gol.

en: Open File
mo: Deschide fișierul

en: Open a saved file.
mo: Deschideți fișierul salvat.

en: Open Folder
mo: Deschideți dosarul

en: Add a project folder to the sidebar.
mo: Adăugați un director de proiect în bara laterală.

en: Upload to Pastebin
mo: Încărcați în Pastebin

en: Keep this paste private
mo: Păstrați această lipire privată

en: Ten minutes
mo: Zece minute

en: One hour
mo: O oră

en: One day
mo: O zi

en: One month
mo: O lună

en: %s - Word Completion
mo: %s - Finalizarea cuvintelor

en: No Supported Camera Found
mo: Camera nu sa găsit sau nu este compatibilă

en: Connect a webcam or other supported video device to take photos and video.
mo: Conectați o cameră web sau alt dispozitiv video acceptat pentru a realiza fotografii și video.

en: Photo taken
mo: Fotografie făcută

en: Disabled
mo: Dezactivat

note: /TRANSLATORS: Seconds in a timer
en: %d Sec | %d Sec
mo[0]: %d 1 Secundă
mo[1]: %d 2 Secunde

en: Calendar
mo: Calendaru

en: Add Event
mo: Adăugați eveniment

en: On this computer
mo: Pe acest computer

en: User:
mo: Utilizator:

en: user.name
mo: nume de utilizator

en: Email:
mo: Poșta:

en: john@doe.com
mo: ion@doe.com

en: Keep a copy locally
mo: Păstrați o copie la nivel local

en: user.name or user.name@gmail.com
mo: user.name sau user.name@gmail.com

en: CalDAV
mo: Cal DAV

en: Use a secure connection
mo: Utilizați o conexiune securizată

en: Server handles meeting invitations
mo: Serverul gestionează invitațiile la întâlniri

en: Create a new event
mo: Creează un eveniment nou

en: Your upcoming events will be displayed here when you select a date with events.
mo: Evenimentele viitoare vor fi afișate aici când selectați o dată cu evenimente.

en: During the day
mo: În timpul zilei

en: All day
mo: Toată ziua

en: Events from "%s" will be merged with this calendar:
mo: Importați evenimente din fișierul “%s” în calendarul următor:

en: Events from %d file will be merged with this calendar: | Events from %d files will be merged with this calendar:
mo[0]: Importați evenimente din fișierul %d în calendarul următor:
mo[1]: Importați evenimente din %d fișiere în calendarul următor:

en: Edit Event
mo: Editează eveniment

en: General Informations
mo: Informații generale

en: Location
mo: Localizare

en: Guests
mo: Vizitatori

en: Reminders
mo: Mementouri

en: Delete Event
mo: Șterge evenimentul

en: Create Event
mo: Creează eveniment

en: Save Changes
mo: Salvează modificările

en: Accepted
mo: Acceptare

en: Declined
mo: Refuză

en: Participants:
mo: Participanți:

en: No Participants
mo: Fără participanți

en: Invite
mo: Invită

en: All day:
mo: Toată ziua:

en: Name of Event
mo: Nume de eveniment

en: Press enter to parse event
mo: Apăsați pe Enter pentru a analiza evenimentul

en: Calendar:
mo: Calendarul:

en: Comments:
mo: Comentarii:

en: John Smith OR Example St.
mo: John Smith sau exemplu St.

en: Reminders:
mo: Mementouri:

en: No Reminders
mo: Nu există mementouri

en: Add Reminder
mo: Adăugați memento

en: Repeat:
mo: Repetă:

en: Daily
mo: Zilnic

en: Weekly
mo: Săptămânal

en: Monthly
mo: Lunar

en: Yearly
mo: Anual

en: Every:
mo: Fiecare:

en: Day | Days
mo[0]: zi
mo[1]: zile

en: Week | Weeks
mo[0]: Săptămână
mo[1]: Săptămâni

en: Month | Months
mo[0]: Lună
mo[1]: Luni

en: Ends:
mo: Se termină:

note: /Translators: Give a word to describe an event ending after a certain number of repeats. /This will be displayed in the format like: "Ends After 2 Repeats", /where this string always represents the last word in the phrase.
en: Repeat | Repeats
mo[0]: Repetă
mo[1]: Repetare

en: Until
mo: Până când

en: After
mo: După

en: The same day every month
mo: În aceeași zi în fiecare lună

en: Exceptions:
mo: Excepţii:

en: No Exceptions
mo: Fără excepții

en: Add Exception
mo: Adăugați o excepție

en: Every last Sunday
mo: În ultima duminică

en: Every last Monday
mo: În ultima luni

en: Every last Tuesday
mo: În ultima zi de marți

en: Every last Wednesday
mo: În ultima zi de miercuri

en: Every last Thursday
mo: În ultima zi de joi

en: Every last Friday
mo: În ultima zi de vineri

en: Every last Saturday
mo: În ultima zi de sâmbătă

en: Every first Sunday
mo: În prima duminică

en: Every first Monday
mo: În prima zi de luni

en: Every first Tuesday
mo: În prima zi de marți

en: Every first Wednesday
mo: În prima zi de miercuri

en: Every first Thursday
mo: În prima zi de joi

en: Every first Friday
mo: În prima zi de vineri

en: Every first Saturday
mo: În prima zi de sâmbătă

en: Every second Sunday
mo: În fiecare a doua duminică

en: Every second Monday
mo: În fiecare a doua luni

en: Every second Tuesday
mo: În fiecare a doua marți

en: Every second Wednesday
mo: În fiecare a doua miercuri

en: Every second Thursday
mo: În fiecare a doua joi

en: Every second Friday
mo: În fiecare a doua vineri

en: Every second Saturday
mo: În fiecare a doua sâmbătă

en: Every third Sunday
mo: În fiecare a treia duminică

en: Every third Monday
mo: În fiecare a treia luni

en: Every third Tuesday
mo: În fiecare a treia marți

en: Every third Wednesday
mo: În fiecare a treia miercuri

en: Every third Thursday
mo: În fiecare a treia joi

en: Every third Friday
mo: În fiecare a treia vineri

en: Every third Saturday
mo: În fiecare a treia sâmbătă

en: Every fourth Sunday
mo: În fiecare a patra duminică

en: Every fourth Monday
mo: În fiecare a patra luni

en: Every fourth Tuesday
mo: În fiecare a patra marți

en: Every fourth Wednesday
mo: În fiecare a patra miercuri

en: Every fourth Thursday
mo: În fiecare a patra joi

en: Every fourth Friday
mo: În fiecare a patra vineri

en: Every fourth Saturday
mo: În fiecare a patra sâmbătă

en: Every fifth Sunday
mo: În a cincea duminică

en: Every fifth Monday
mo: În a cincea luni

en: Every fifth Tuesday
mo: În a cincea marți

en: Every fifth Wednesday
mo: În a cincea mircuri

en: Every fifth Thursday
mo: În a cincea joi

en: Every fifth Friday
mo: În a cincea vineri

en: Every fifth Saturday
mo: În a cincea sâmbătă

en: Mon
mo: Lun

en: Tue
mo: Mar

en: Wed
mo: Mie

en: Thu
mo: Joi

en: Fri
mo: Vin

en: Sat
mo: Sâm

en: Sun
mo: Dum

en: Hide Week Numbers
mo: Ascundeți numărul săptămânii

en: Show Week Numbers
mo: Afișați numărul săptămânii

en: %u more…
mo: %u mai mult…

en: Calendar Name
mo: Nume calendar

en: Color:
mo: Culoare::

en: Mark as default calendar
mo: Marchează ca calendar prestabilit

en: Create Calendar
mo: Creează calendar

en: Export or Share the default Calendar
mo: Exportați sau distribuiți calendarul implicit

en: Manage Calendars
mo: Gestionați calendarele

en: Add New Calendar…
mo: Calendar nou…

en: Calculator
mo: Calculatora

en: Show extended functionality
mo: Afișați funcționalitate extinsă

en: Calculate Result
mo: Calculați rezultatul

en: Backspace
mo: Înapoi

en: Clear entry
mo: Ștergeți intrarea

en: Subtract
mo: Scădere

en: Multiply
mo: Înmulțire

en: Divide
mo: Împărțire

en: Percentage
mo: Procentaj

en: Start Group
mo: Grupul de start

en: End Group
mo: Grup de sfârșit

en: Exponent
mo: Exponențial

en: Root
mo: Rădăcină

en: Sine
mo: Sinus

en: Hyperbolic Sine
mo: Hyperbolic Sinus

en: Cosine
mo: Cosinus

en: Hyperbolic Cosine
mo: Hyperbolic Cosinus

en: Tangent
mo: Tangentă

en: Hyperbolic Tangent
mo: Tangentul hiperbolic

en: Pi
mo: Py

en: Euler's Number
mo: Numărul lui Euler

en: Hide extended functionality
mo: Ascundeți funcționalitatea extinsă

en: Result
mo: Rezultat

en: Expression
mo: Expresie

en: '%s' is invalid.
mo: '%s' este nevalidă.

note: If no rule matches the character at pos, throw an error.
en: '%s' is unknown.
mo: '%s' este necunoscut.

note: #-#-#-#-#  4 (linuxmint)  #-#-#-#-# hardcode "Desktop"
en: Desktop
mo: Спациу де лукру

en: Downloads
mo: Дескэркэрь

en: Normal
mo: Обишнуитэ

en: Description
mo: Дескриере

en: Command
mo: Командэ

en: System Information
mo: Информацие деспре систем

en: OK
mo: Бине

en: Yes
mo: Да

en: No
mo: Ну

en: C_onnect
mo: К_онектаре

note: #-#-#-#-#  4 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _File
mo: _Фишиер

note: #-#-#-#-#  4 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _Edit
mo: _Редактаре

note: #-#-#-#-#  4 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _View
mo: _Аспект

note: #-#-#-#-#  4 (linuxmint)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _Help
mo: _Информацие

en: _Homepage
mo: _Паӂинэ де интернет

en: _FAQ
mo: _Ынтребэрь фреквенте

en: Frequently Asked Questions
mo: Ынтребэрь фреквенте

en: _Community
mo: _Комунитате

note: #-#-#-#-#  4 (linuxmint)  #-#-#-#-# * name, stock id          { "NemoHelpSearch", NULL, label, accelerator        N_("Search for files"), NULL, tooltip                   N_("Locate files based on file name and type. Save your searches for later use."), G_CALLBACK (action_nemo_manual_callback) }, nam
en: _About
mo: _Деспре програм

en: Help
mo: Информацие

en: Browse
mo: Обсерваре

en: Documents
mo: Документе

en: Author
mo: Аутор

en: Basic
mo: Елементаре

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Saved search
mo: Кэутаре салватэ

note: (itstool) path: mime-type/_comment
en: Nemo action definition
mo: Дефиниция акциунилор Nemo

en: No actions found
mo: Акциуниле ну ау фост гэсите

en: Actions
mo: Акциунь

en: Nemo could not create the required folder "%s".
mo: Nemo ну поате креа мапа «%s».

en: Before running Nemo, please create the following folder, or set permissions such that Nemo can create it.
mo: Ынаинте де а порни Nemo, креаць мапа урмэтоаре сау скимбаць дрептуриле астфел ынкыт Nemo сэ о поатэ креа.

en: Error starting autorun program: %s
mo: Ын прочесул де екзекутаре а програмулуй пентру порнире аутоматэ а апэрут о ероаре: %s

en: Cannot find the autorun program
mo: Програмул пентру порнире аутоматэ ну а фост гэсит

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
mo: <big><b>Ын прочесул де порнире аутоматэ а програмулуй а апэрут о ероаре</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
mo: <big><b>Ачест диспозитив де стокаре концине ун програм дестинат пентру порнире аутоматэ. Дориць сэ порниць ачест програм?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
mo: Програмул ва фи порнит директ де пе диспозитивул де стокаре «%s». Нич одатэ ну порниць програмеле де пе сурселе некуноскуте.
    
    Дакэ авець дубий, апэсаць «Ревокаре».

en: _Run
mo: _Порнире

en: _Customize
mo: _Регларе

en: Adjust the desktop layout for this monitor
mo: Ажустаря аспектулуй спациулуй де лукру пентру ачест монитор

en: No bookmarks defined
mo: Нич ун семн де карте дефинит

en: Disable all
mo: Дезактиваря тотулуй

en: Enable all
mo: Активаря тотулуй

en: Connecting...
mo: Се конектязэ…

note: set dialog properties
en: Connect to Server
mo: Конектаре ла сервер

note: first row: server entry + port spinbutton
en: _Server:
mo: _Адресэ:

note: port
en: _Port:
mo: _Порт:

note: third row: share entry
en: Sh_are:
mo: Рес_урсэ:

note: fourth row: folder entry
en: _Folder:
mo: _Мапэ:

note: first row: domain entry
en: _Domain name:
mo: _Домениу:

note: second row: username entry
en: _User name:
mo: _Нуме де утилизатор:

note: third row: password entry
en: Pass_word:
mo: Па_ролэ:

note: fourth row: remember checkbox
en: _Remember this password
mo: Мемори_заря паролей

en: Print but do not open the URI
mo: Афишаре фэрэ а дескиде URI

note: Translators: This is the --help description for the connect to server app, the initial newlines are between the command line arg and the description
en: 
    
    Add connect to server mount
mo: 
    
    Адэугаря конектэрий ла сервер

en: Show the version of the program.
mo: Афишаря версиуний програмулуй.

en: Quit Nemo Desktop.
mo: Ешире дин Nemo Desktop.

en: 
    
    Manage the desktop with the file manager
mo: 
    
    Ӂестиуня Спациулуй де лукру прин манаӂерул де фишиере

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
mo: _Голиря кошулуй де гуной

note: name, stock id label, accelerator
en: Auto-arrange
mo: Аранжаре аутоматэ

note: name, stock id label, accelerator
en: Reverse sort
mo: Сортаре инверсэ

en: Smaller
mo: Май микэ

en: Small
mo: Микэ

en: Large
mo: Маре

en: Larger
mo: Май маре

en: _Vertical
mo: Пе _вертикалэ

en: _Horizontal
mo: Пе _оризонталэ

note: name, stock id, label
en: _Sort
mo: _Сортаре

note: name, stock id, label
en: _Icon Size
mo: _Дименсиуня пиктограмелор

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
mo: Штерӂеря тутурор обьектелор дин кошул де гуной

en: The desktop view encountered an error.
mo: А апэрут о ероаре ын модул «Спациу де лукру».

en: The desktop view encountered an error while starting up.
mo: А апэрут о ероаре ла порниря модулуй «Спациу де лукру».

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
mo: Рестабилиря д_именсиунилор инициале але пиктограмелор

en: Restore Icon's Original Si_ze
mo: Рестабилиря д_именсиуний инициале а пиктограмей

note: name, stock id label, accelerator
en: Resize Icon...
mo: Редименсионаря пиктограмей…

note: tooltip
en: Make the selected icon resizable
mo: Трансформаря пиктограмей селектате ынтр'о пиктограмэ редименсионабилэ

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
mo: Рестабилиря дименсиуний инициале а фиекэрей пиктограме селектате

en: Current Monitor Layout (%s - %dx%d)
mo: Аспектул мониторулуй курент (%s - %dx%d)

en: Current Monitor Layout (%dx%d)
mo: Аспектул мониторулуй курент (%dx%d)

en: Desktop Settings
mo: Реглаже спациулуй де лукру

en: Current Monitor Preferences
mo: Реглаже мониторулуй курент

en: Show global desktop settings
mo: Афишаря реглажелор глобале але спациулуй де лукру

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
mo: Ну авець дрептуриле нечесаре пентру а акчеса «%s».

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
mo: «%s» ну а фост гэсит. Пробабил, ел а фост штерс речент.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
mo: Ну с'а реушит афишаря ынтрегулуй концинут ал «%s»: %s

en: The folder contents could not be displayed.
mo: Концинутул мапей ну поате фи афишат.

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
mo: _Аранжаря обьектелор

en: %d pixel | %d pixels
mo[0]: %d пиксел
mo[1]: %d пиксель
mo[2]: %d де пиксель

en: Aperture Value
mo: Диафрагмэ

en: Actions: Action files can be added to this folder and will appear in the menu.
mo: Акциунь: Фишиереле де акциуне дин ачастэ мапэ вор фи афишате ын мениу.

en: (Empty)
mo: (Гол)

en: --check cannot be used with other options.
mo: --check ну поате фи утилизатэ ку алте параметре.

en: --geometry cannot be used with more than one URI.
mo: --geometry ну поате фи утилизатэ ку май мулт де ун URI.

en: "%s" is an executable text file.
mo: «%s» есте ун фишиер текст екзекутабил.

en: Are you sure you want to open all files?
mo: Сынтець сигур кэ дориць сэ дескидець тоате фишиереле?

en: My Computer
mo: Компутатор

en: %1$s file operation active.  %2$d%% complete. | %1$s file operations active.  %2$d%% complete.
mo[0]: Се екзекутэ %1$s операцие ку фишиере.  %2$d%% финисат.
mo[1]: Се екзекутэ %1$s операций ку фишиере.  %2$d%% финисат.
mo[2]: Се екзекутэ %1$s де операций ку фишиере.  %2$d%% финисат.

en: All file operations have been successfully completed
mo: Тоате операцииле ку фишиере ау фост финисате ку сукчес

en: %s Properties
mo: Проприетэць %s

en: (some contents unreadable)
mo: (о парте дин концинут ну се читеште)

en: Accessed:
mo: Акчесаре:

en: Access:
mo: Акчес:

en: Access files
mo: Акчесаря фишиерелор

en: Apply Permissions to Enclosed Files
mo: Апликаря дрептурилор ла фишиереле концинуте

en: Adjust zoom level
mo: Ажустаря скэрий

en: A problem has been detected with your thumbnail cache.  Fixing it will require administrative privileges.
mo: А фост дескоперитэ о проблемэ ку кэшул миниатурилор. Репараря ей о сэ нечеситэ ымпутерничириле администраторулуй.

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
mo: «%s» ва фи мутат дакэ о сэ селектаць команда «Инсераре»

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
mo: «%s» ва фи копият дакэ о сэ селектаць команда «Инсераре»

en: There is nothing on the clipboard to paste.
mo: Медиул де скимб есте гол.

en: Computer
mo: Компутатор

en: "%s" selected
mo: «%s» селектат

en: %'d folder selected | %'d folders selected
mo[0]: %'d мапэ селектатэ
mo[1]: %'d мапе селектате
mo[2]: %'d де мапе селектате

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
mo[0]:  (концине %'d обьект)
mo[1]:  (концине %'d обьекте)
mo[2]:  (концине %'d де обьекте)

en: %'d item selected | %'d items selected
mo[0]: %'d обьект селектат
mo[1]: %'d обьекте селектате
mo[2]: %'d де обьекте селектате

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
mo[0]: %'d алт обьект селектат
mo[1]: %'d алте обьекте селектате
mo[2]: %'d де алте обьекте селектате

en: %'u item | %'u items
mo[0]: %'u обьект
mo[1]: %'u обьекте
mo[2]: %'u де обьекте

en: %s, Free space: %s
mo: %s, спациу либер: %s

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home
mo: _Мапэ принчипалэ

en: An invalid drag type was used.
mo: С'а утилизат ун тип де траӂере инкорект.

en: %s - File Browser
mo: %s - Обсерватор де фишиере

en: Access was denied.
mo: Акчесул а фост интерзис.

note: name, stock id label, accelerator
en: _All Topics
mo: _Купринс

en: _Keyboard Shortcuts
mo: К_омбинаций де клапе

note: name, stock id label, accelerator
en: _Network
mo: _Реця

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
mo: _Кош

note: name, stock id, label
en: _Go
mo: _Тречере

note: name, stock id, label
en: _Bookmarks
mo: Семне де _карте

note: name, stock id, label
en: _Tabs
mo: Фой _интеркалате

note: name, stock id, label
en: New _Tab
mo: Фоае _интеркалатэ ноуэ

en: Add a bookmark for the current location to this menu
mo: Адэугаря семнулуй де карте пентру мапа курентэ

en: _Previous Tab
mo: Фоае интеркалатэ _пречедентэ

en: Activate previous tab
mo: Тречеря ла фоая интеркалатэ пречедентэ

en: _Next Tab
mo: Фоае интеркалатэ _урмэтоаре

en: Activate next tab
mo: Тречеря ла фоая интеркалатэ урмэтоаре

en: Places
mo: Локурь

en: Back history
mo: Ынапой ын историк

en: Create a new folder
mo: Креаря мапей

en: _Location
mo: _Ситуаре

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
mo: Декупаря текстулуй селектат ын медиул де скимб

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
mo: Копиеря текстулуй селектат ын медиул де скимб

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
mo: Инсераря текстулуй стокат ын медиул де скимб

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in 24h format. i.e. "Yesterday 23:04"
en: Yesterday %H:%M
mo: Ерь ла %H:%M

note: Translators: this is the day of the month followed by the abbreviated * month name followed by the year i.e. "3 Feb 2015"
en: %-e %b %Y
mo: %-e %b. %Y

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in 24h format i.e. "3 Feb 2015 23:04"
en: %-e %b %Y %H:%M
mo: %-e %b. %Y %H:%M

en: %'u folder | %'u folders
mo[0]: %'u мапэ
mo[1]: %'u мапе
mo[2]: %'u де мапе

en: %'u file | %'u files
mo[0]: %'u фишиер
mo[1]: %'u фишиере
mo[2]: %'u де фишиере

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
mo: ? обьекте

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
mo: ? байць

en: Video
mo: Видео

en: Binary
mo: Бинар

en: %s item | %s items
mo[0]: %s обьект
mo[1]: %s обьекте
mo[2]: %s де обьекте

en: Accessed: %s
mo: Акчесаре: %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or                codespell:ignore * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
mo:  (копие)

en: Are you sure you want to move "%B" to the trash?
mo: Сынтець сигур кэ дориць сэ мутаць «%B» ын кош?

note: translators: the singular form here can be skipped.
en: unused %'d | Are you sure you want to move the %'d selected items to the trash?
mo[0]: Сынтець сигур кэ дориць сэ мутаць %'d обьект селектат ын кошул де гуной?
mo[1]: Сынтець сигур кэ дориць сэ мутаць %'d обьекте селектате ын кошул де гуной?
mo[2]: Сынтець сигур кэ дориць сэ мутаць %'d де обьекте селектате ын кошул де гуной?

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
mo: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил «%B» дин кошул де гуной?

en: All items in the Trash will be permanently deleted.
mo: Тоате обьектеле дин кошул де гуной вор фи штерсе иревокабил.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
mo: Сынтець сигур кэ дориць сэ штерӂець иревокабил «%B»?

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
mo[0]: О май рэмас %T
mo[1]: О май рэмас %T
mo[2]: О май рэмас %T

en: %S more space is required to copy to the destination.
mo: Пентру а финиса прочесул де копиере, есте невое де ынкэ %S де спациу либер.

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
mo: %S дин %S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
mo[0]: %S дин %S — о май рэмас %T (%S/сек)
mo[1]: %S дин %S — о май рэмас %T (%S/сек)
mo[2]: %S дин %S — о май рэмас %T (%S/сек)

note: localizers: the initial name of a new folder
en: Untitled Folder
mo: Мапэ

note: localizers: the initial name of a new empty document
en: Untitled Document
mo: Документ

note: the %s here is a file extension
en: %s document
mo: Документ %s

en: Add to list
mo: Адэугаря ла листэ

en: Add Desklets
mo: Адэугаря десклетурилор

en: Access and organize files
mo: Акчесаря ши организаря фишиерелор

en: <b>_Bookmarks</b>
mo: <b>Семне де _карте</b>

en: <b>_Name</b>
mo: <b>_Нуме</b>

en: <b>_Location</b>
mo: <b>_Ситуаре</b>

en: Adjust horizontal grid spacing
mo: Ажустаря спациулуй ынтре елементеле грилей пе оризонталэ

en: Adjust vertical grid spacing
mo: Ажустаря спациулуй ынтре елементеле грилей пе вертикалэ

en: <b><big>Desktop icons are not currently enabled for this monitor.</big></b>
mo: <b><big>Ын моментул де фацэ пиктограмеле спациулуй де лукру ну сынт активате пентру ачест монитор.</big></b>

en: Binary (long format)
mo: Бинар (формат лунг)

en: 100 KB
mo: 100 КБ

en: 500 KB
mo: 500 КБ

en: 1 MB
mo: 1 МБ

en: 3 MB
mo: 3 МБ

en: 5 MB
mo: 5 МБ

en: 10 MB
mo: 10 МБ

en: 100 MB
mo: 100 МБ

en: 1 GB
mo: 1 ӁБ

en: 2 GB
mo: 2 ӁБ

en: 4 GB
mo: 4 ӁБ

en: 8 GB
mo: 8 ӁБ

en: 16 GB
mo: 16 ӁБ

en: 32 GB
mo: 32 ӁБ

en: 64 GB
mo: 64 ӁБ

en: <b>Default View</b>
mo: <b>Аспект импличит</b>

en: <b>Icon View Defaults</b>
mo: <b>Аспект «Пиктограме» импличит</b>

en: <b>Compact View Defaults</b>
mo: <b>Аспект «Компакт» импличит</b>

en: A_ll columns have the same width
mo: Тоате колоанеле ау ачеяш _лэциме

en: <b>List View Defaults</b>
mo: <b>Аспект «Листэ» импличит</b>

en: <b>Tree View Defaults</b>
mo: <b>Аспект «Арборе» импличит</b>

en: <b>Behavior</b>
mo: <b>Компортаре</b>

en: <b>Executable Text Files</b>
mo: <b>Фишиере текст екзекутабил</b>

en: <b>Trash</b>
mo: <b>Кош</b>

en: Ask before moving files to the Trash
mo: Де ынтребат ынаинте де а мута фишиере ын кош

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
mo: Де _ынтребат ынаинте де а голи кошул де гуной сау де а штерӂе фишиере

en: <b>Media Handling</b>
mo: <b>Ӂестиуня диспозитивелор де стокаре</b>

en: Automatically open a folder for automounted media
mo: Дескидеря аутоматэ а мапей пентру медииле де стокаре куплате аутомат

en: <b>Bulk Rename</b>
mo: <b>Реденумире ын пакет</b>

en: <b>Icon Captions</b>
mo: <b>Инскрипций пентру пиктограме</b>

en: <b>Date</b>
mo: <b>Датэ</b>

en: <b>Window and Tab Titles</b>
mo: <b>Титлурь ферестрелор ши фоилор интеркалате</b>

en: <b>File Size</b>
mo: <b>Дименсиуня фишиерулуй</b>

en: <b>File Properties</b>
mo: <b>Проприетэциле фишиерулуй</b>

en: <b>Move/Copy To Menu</b>
mo: <b>Мениу Мутаря/Копиеря ын</b>

en: <b>List Columns</b>
mo: <b>Колоане листей</b>

en: List Columns
mo: Колоане листей

en: <b>Previewable Files</b>
mo: <b>Фишиере пентру фамилиаризаре преалабилэ</b>

en: <b>Folders</b>
mo: <b>Мапе</b>

en: <b>Tooltips</b>
mo: <b>Суӂестий</b>

en: <i>By default, a folder tooltip shows the item count, and files display their size.
        Select additional information to display in the tooltip:</i>
mo: <i>Ын мод импличит, пентру о мапэ се афишязэ нумэрул обьектелор, пентру фишиере се афишязэ дименсиуня лор.
        Селектаць информаций суплиментаре пентру а фи афишате ын суӂестий:</i>

en: Accessed date
mo: Дата акчесэрий

[ctx: shortcut window]
en: Create folder
mo: Креаря мапей

[ctx: shortcut window]
en: Rename
mo: Реденумире

[ctx: shortcut window]
en: Cut
mo: Декупаре

[ctx: shortcut window]
en: Copy
mo: Копиере

[ctx: shortcut window]
en: Paste
mo: Инсераре

en: Log out of this system now?
mo: Ынкеяць сесиуня акум?

en: Shut down this system now?
mo: Оприць системул акум?

en: Restart this system now?
mo: Репорниць системул акум?

en: Not responding
mo: Ну рэспунде

en: Session
mo: Сесиуне

en: S_uspend
mo: _Суспендаре

en: _Hibernate
mo: _Хибернаре

en: _Switch User
mo: _Скимбаря утилизаторулуй

en: _Restart
mo: Р_епорнире

en: _Log Out
mo: _Ынкееря сесиуний

en: _Shut Down
mo: _Оприре

en: The screensaver is active
mo: Облоанеле сынт активе

en: The screensaver is inactive
mo: Облоанеле сынт инактиве

en: Please enter your password...
mo: Ынтродучець парола думнявоастрэ…

en: Unlock
mo: Деблокаре

en: Switch User
mo: Скимбаря утилизаторулуй

en: Incorrect password
mo: Парола есте инкоректэ

en: Checking...
mo: Се верификэ…

en: Print version
mo: Версиуне пентру импримаре

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
mo: Аспект

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
mo: Кулоаре

en: Command:
mo: Командэ:

en: Main Menu
mo: Мениу принчипал

en: Workspace
mo: Медиу де лукру

en: Restarting Cinnamon...
mo: Cinnamon се репорнеште…

en: Confirm
mo: Конфирмаре

en: Retry
mo: Реынчеркаре

en: Power management
mo: Ӂестиуня алиментэрий

en: Recent Files
mo: Фишиере реченте

en: No recent documents
mo: Нич ун документ речент

en: Lock the screen
mo: Блокаря екранулуй

en: Leave the session
mo: Пэрэсиря сесиуний

en: Shut down the computer
mo: Оприря компутаторулуй

en: <unknown>
mo: <реця некуноскутэ>

en: Backgrounds
mo: Фундалурь

en: Date & Time
mo: Датэ ши орэ

en: Date and Time
mo: Датэ ши орэ

en: Effects
mo: Ефекте

en: Font Selection
mo: Селектаря карактерелор

en: System Info
mo: Информацие деспре систем

en: Windows
mo: Ферестре

en: Workspaces
mo: Медий де лукру

en: Lock screen
mo: Блокаря екранулуй

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
mo: Комбинаций де клапе

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
mo: Паноу

en: Screensaver
mo: Облоане

en: Themes
mo: Теме визуале
