extra - en to qu translation catalogue (2699 entries)

en: Speaker
qu: Rimarquq

en: Keyboard
qu: Qillqayñit'ina

en: Write
qu: Qillqay

en: Write provides a space to put your words. Write a story, poem, report, anything! Try changing the look, and size of your text; even insert an image!
qu: Kay qillqay nisqa ruranaqa rimayniykita churanapaqmi. ¡Willakuytapas, harawitapas, ima willakuytapas qillqarillay! ¡Munaspaqa siq'ikunap sayayninta hatunyachiypas huch'uyyachiypas, hinallataq ima wankitapas churallawaqmi!

en: Rich Text (RTF)
qu: Qhapaqchasqa qillqa (RTF)

en: Hypertext (HTML)
qu: Hiperqillqasqa (HTML)

en: Plain Text (TXT)
qu: Pampa qillqa (TXT)

en: Portable Document Format (PDF)
qu: Apanapaq Qillqa Khipu (PDF)

en: Stop
qu: Sayachiy

en: Search
qu: Maskay

en: Find previous
qu: Ñawpaqta maskay

en: Find next
qu: Hamuqta maskay

en: Create table
qu: Maruta kamariy

en: Insert Row
qu: Sinrita winay

en: Insert Column
qu: Sukata winay

en: Zoom Out
qu: Karuykachaspa huch'uyyachiy

en: Zoom In
qu: Qayllachaspa hatunyachiy

en: Zoom to width
qu: Kinrayninman mat'iy

en: Page:
qu: Raphi:

en: Choose alignment
qu: Maypi sinrichikunanta akllay

en: Left justify
qu: Lluq'iman t'akyachiy

en: Center justify
qu: Chawpiman t'akyachiy

en: Right justify
qu: Pañaman t'akyachiy

en: Fill justify
qu: Iskaynin kantukunaman t'akyachiy

en: Select list
qu: Listata akllay

en: Select font
qu: Qillqalayata akllay

en: Edit
qu: Allinchay

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Options_TabLabel_View
en: View
qu: Qhaway

en: Floating
qu: Tuytuq

en: Previous page
qu: Ñawpa raphi

en: Forward
qu: Ñawpay

en: Next page
qu: Hamuq raphi

en: Fullscreen
qu: Hunt'asqa pantalla

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: TurtleBlocks
qu: CharapaBlocks

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: A Logo-inspired turtle that draws colorful pictures with snap-together visual programming blocks
qu: Charapachaqa Logo nisqata qhawaspam ruwakurqan hinam sumaq siq'ikunata ruwaspa llimp'in kaqllataq tawqakunatapas ruwarillanmi

en: Palette of turtle commands
qu: Charapata kamachinapaq

en: forward
qu: ñawpaqman

en: moves turtle forward
qu: ñawpaqman charapata purichiy

en: back
qu: kutichiy

en: moves turtle backward
qu: qhipaman charapata purichiy

en: clean
qu: pichay

en: clears the screen and reset the turtle
qu: pichay pantallata charapatataq musuqmanta kamachiy

en: left
qu: lluqi

en: turns turtle counterclockwise (angle in degrees)
qu: charapataqa lluqimanhina muyurichiy ([ángulo en grados nisqapi)

en: right
qu: paña

en: turns turtle clockwise (angle in degrees)
qu: charapataqa pañamanhina muyurichiy ([ángulo en grados nisqapi)

en: arc
qu: arco nisqa

en: angle
qu: k'uchu

en: radius
qu: radio nisqa

en: moves turtle along an arc
qu: suni arco nisqantintam charapataqa purichiy

en: set xy
qu: xy nisqata churay

en: moves turtle to position xcor, ycor; (0, 0) is in the center of the screen.
qu: charapataq xcor, ycor; (0, 0) nisqaman churay, kayqa pantallap chawpinpi kachkan.

en: set heading
qu: mayman rinantam churay

en: sets the heading of the turtle (0 is towards the top of the screen.)
qu: charapap mayman rinanta churay (0 yupanaqa pantallap wichayninmanmi purichin)

en: holds current x-coordinate value of the turtle (can be used in place of a number block)
qu: charapap x coordenadawanmi kachkan (yupanakunap bloquenmantaqa hap'ikullanmanmi)

en: holds current y-coordinate value of the turtle (can be used in place of a number block)
qu: kunan kaq coordenadawanmi charapaqa kachkan (yupanakunap bloquenmantaqa hap'ikullanmanmi)

en: heading
qu: mayman

en: holds current heading value of the turtle (can be used in place of a number block)
qu: kunan kaq charapap ñanninwanmi kachkan (yupanakunap bloquenmantaqa hap'ikullanmanmi)

en: Palette of pen commands
qu: Qillqanawan llamk'anapaq

en: fill screen
qu: pantallata hunt'achiy

en: color
qu: llimp'i

en: shade
qu: llimp'iynin

en: fills the background with (color, shade)
qu: ukhuntaqa hunt'achiy (llimp'iwan, llantuwan ima)

en: gray
qu: chiqchi

en: set color
qu: llimp'ita akllay

en: sets color of the line drawn by the turtle
qu: charapa ima llimp'iwan siq'ichananta churay

en: set shade
qu: llimp'ita churay

en: sets shade of the line drawn by the turtle
qu: charapa yana llimp'iwan siq'ichananta churay

en: set gray
qu: chiqchita churay

en: sets gray level of the line drawn by the turtle
qu: charapa chiqchi llimp'iwan siq'ichananta churay

en: holds current pen color (can be used in place of a number block)
qu: kunan kaq qillqanap llimp'inwanmi kachkan (yupanakunap bloquenmantaqa hap'ikullanmanmi)

en: holds current pen shade
qu: kunan kaq qillqanap llimp'inwanmi kachkan

en: holds current gray level (can be used in place of a number block)
qu: kunan kaq chiqchi llimp'iwanmi kachkan (yupanakunap bloquenmantaqa hap'ikullanmanmi)

en: pen up
qu: qillqanata huqariy

en: Turtle will not draw when moved.
qu: Charapa puriptinqa chaypipuni siq'ichanqa.

en: pen down
qu: qillqanata urayachiy

en: Turtle will draw when moved.
qu: Charapa puriptinqa chapipuni siq'ichanqa.

en: pen down?
qu: qillqanata urayachinki?

en: returns True if pen is down
qu: Qillqana uyarachisqa kaptinqa Chiqay nispan kutichin

en: set pen size
qu: sayayninta akllay

en: sets size of the line drawn by the turtle
qu: rakhuta utaq ñañuta charapa siq'inanpaq kamachiy

en: start fill
qu: hunt'achiyta qallariy

en: starts filled polygon (used with end fill block)
qu: poligono nisqatam llimp'iwan hunt'achiyta qallariy (bloquepa hunt'achinawanmi ruwakuchkan)

en: end fill
qu: huntach'iyta tukuy

en: completes filled polygon (used with start fill block)
qu: poligono nisqatam llimp'iwan hunt'achiyta qallariy (bloquepa hunt'achinawanmi ruwakuchkan)

en: pen size
qu: sayan

en: holds current pen size (can be used in place of a number block)
qu: kunan kaq qillqanap rakhuyninwanmi kachkan (yupanakunap bloquenmantaqa hap'ikullanmanmi)

en: Palette of pen colors
qu: Siq'inapaq llimp'ikuna

en: red
qu: puka

en: orange
qu: q'illmu

en: yellow
qu: q'illu

en: green
qu: q'umer

en: cyan
qu: q'usiq

en: blue
qu: anqas

en: purple
qu: kulli

en: white
qu: yuraq

en: black
qu: yana

en: Palette of numeric operators
qu: Yupanakunawan llamk'anapaq

en: plus
qu: yapapay

en: adds two alphanumeric inputs
qu: iskay yupanakunap yapapakuynin

en: minus
qu: qichupay

en: subtracts bottom numeric input from top numeric input
qu: yupanata pisiyachinapaqqa ura kaq yupanam wichay kaq yupanataqa pisiyachinqa

en: multiply
qu: mirayachiy

en: multiplies two numeric inputs
qu: iskay yupana haykuqta mirayachiy

en: divide
qu: t'aqapay

en: divides top numeric input (numerator) by bottom numeric input (denominator)
qu: wichay yupanata (numerador) uray yupanawan (denominador) t'aqapay

en: identity
qu: pin kasqa

en: identity operator used for extending blocks
qu: bloquekunata mast'arichispa pin kasqata tariq

en: mod
qu: kuyuchiy

en: modular (remainder) operator
qu: modulo nisqata purichiq (qichupay)

en: square root
qu: raíz cuadrada nisqa

en: calculates square root
qu: raíz cuadrada nisqata tariy

en: random
qu: muyumuyuriq

en: min
qu: pisi

en: max
qu: achkha

en: returns random number between minimum (top) and maximum (bottom) values
qu: munasqa pisi (wichaypi) achkha (uraypi)chaniyuq yupanakunatam kutichin

en: number
qu: yupana

en: used as numeric input in mathematic operators
qu: matemática llamk'aypi haykuq yupanakuna

en: greater than
qu: kuraq kaq

en: logical greater-than operator
qu: kuraq-kaq llamk'ana sutichakuq

en: less than
qu: sullk'a kaq

en: logical less-than operator
qu: sullk'a-kaq llamk'ana sutichakuq

en: equal
qu: kikillanmi

en: logical equal-to operator
qu: kikin-kaq llamk'ana sutichakuq

en: not
qu: mana

en: logical NOT operator
qu: manakikin-kaq llamk'ana sutichakuq

en: and
qu: hinallataq

en: logical AND operator
qu: HINALLATAQ llamk'ana sutichakuq

en: logical OR operator
qu: UTAQ llamk'ana sutichakuq

en: Palette of flow operators
qu: Yupanakunawan llamk'anapap

en: wait
qu: suyay

en: pauses program execution a specified number of seconds
qu: programa purisqantaqa segundukunata churaspam utichin

en: forever
qu: wiñaypaq

en: loops forever
qu: wiñaypaq huktawan kutichiy

en: repeat
qu: huktawan

en: loops specified number of times
qu: yupana mañakusqantahinam mayk'a kutitapas ruway

en: if
qu: arí

en: then
qu: chayna-kaptinqa

en: if then
qu: arí-chayna-kaptinqa

en: if-then operator that uses boolean operators from Numbers palette
qu: Yupanakuna llamk'anamanta ari-chayna-kaptinqa

en: else
qu: mana chayqa

en: if then else
qu: ari-chayna-kaptinqa mana-chayqa

en: if-then-else operator that uses boolean operators from Numbers palette
qu: Yupanakuna llamk'anamanta ari-chayna-kaptinqa mana-chauqa

en: horizontal space
qu: kiranpa k'iti

en: jogs stack right
qu: pañamanmi tawqataqa suchuchiy

en: vertical space
qu: sayanpa k'iti

en: jogs stack down
qu: uraymanmi tawqataqa suchuchiy

en: stop action
qu: ruwasqanta utichiy

en: stops current action
qu: kunan kaq ruwasqanta utichiy

en: Palette of variable blocks
qu: Imaymana bloquekuna

en: start
qu: qallariy

en: connects action to toolbar run buttons
qu: llamk'anakunapi llamk'aq rumpukunaman masichiy

en: text
qu: qillqa

en: string value
qu: waskarchakuqpa chanin

en: action
qu: ruway

en: top of nameable action stack
qu: tawqap patan sutichakuq

en: invokes named action stack
qu: sutichasqa tawqata waqyay

en: store in box 1
qu: 1 tawak'uchu kaqpi waqaychay

en: stores numeric value in Variable 1
qu: yupanap chanintaqa 1 Variable nisqapi waqaychay

en: store in box 2
qu: 2 tawak'uchu kaqpi waqaychay

en: stores numeric value in Variable 2
qu: yupanap chanintaqa 2 Variable nisqapi waqaychay

en: box 1
qu: 1 tawak'uchu

en: Variable 1 (numeric value)
qu: 1 variable nisqa (yupanap chanin)

en: box 2
qu: 2 tawak'uchu

en: Variable 2 (numeric value)
qu: 2 variable nisqa (yupanap chanin)

en: store in
qu: imapi waqaychanki

en: box
qu: tawak'uchu

en: value
qu: chani

en: my box
qu: tawak'uchuy

en: stores numeric value in named variable
qu: yupanap chanintaqa variable sutichasqapim waqaychay

en: named variable (numeric value)
qu: sutichasqa Variable (yupanap chanin)

en: action 1
qu: 1 ruway

en: top of Action 1 stack
qu: tawqap 1 Ruwayninpa qallariq

en: action 2
qu: 2 ruway

en: top of Action 2 stack
qu: tawqap 2 Ruwayninpa qallariq

en: invokes Action 1 stack
qu: tawqap 1 ruwayninta waqyay

en: invokes Action 2 stack
qu: tawqap 2 ruwayninta waqyay

en: trash
qu: q'upa

en: empty trash
qu: q'upanata qasichiy

en: permanently deletes items in trash
qu: q'upanapi imaymana kaqtaqa wiñaypaq qasichiy

en: restore all
qu: llapanta kutichiy

en: restore all blocks from trash
qu: q'upanapi ima bloque nisqakuna kaqtaqa llipinta kutiyachiy

en: clear all
qu: llapanta pichay

en: move all blocks to trash
qu: llapan bloque nisqakunataqa q'upanaman wikch'uy

en: Share selected blocks
qu: Akllasqa bloques nisqakunata qunakuy

en: Stop turtle
qu: Charapata utichiy

en: Show blocks
qu: Bloques nisqakunata rikuchiy

en: Hide blocks
qu: Bloques nisqakunata pakay

en: did not output to
qu: mana atinichu kaypi qillqaytaqa

en: I don't know how to
qu: Imayna ruwaytaqa mana yachanichu

en: doesn't like
qu: manam munanchu

en: as input
qu: haykusqahinataqa

en: displays next palette
qu: hukaq llamk'anakunata rikuchiy

en: changes the orientation of the palette of blocks
qu: bloque nisqakuna mayman qhawariyninta t'ikrachiy

en: Load...
qu: Purichkanña...

en: Save...
qu: Waqaychay...

en: click to open
qu: kicharinapaqqa clickta ruway

en: orientation
qu: mayman rinqa

en: next
qu: hamuq

en: shift
qu: purichiy

en: Please hit the Stop Button before making changes to your Turtle Blocks program
qu: Mira, amaraq programanta huknirachispaqa Sayachiy nisqa q'apiriy

en: Select blocks to share
qu: Qukunapaq bloques nisqakunata akllay

en: Save stack
qu: Pila nisqata waqaychay

en: Really overwrite stack?
qu: Munanchichu Pila nisqata allichayta?

en: Overwrite stack
qu: Pila nisqata allichay

en: Delete stack
qu: Pila nisqata pichay

en: Really delete stack?
qu: Munakichu Pila nisqata pichayta?

en: image
qu: wanki

en: Save as Logo
qu: Unancha hinata waqaychay

en: Save as image
qu: Wanki hinata waqaychay

en: snapshot
qu: usqachiq

en: Save snapshot
qu: Utqaylla waqaychay

en: Turn off hover help
qu: Tuytuq yanapayta chinkachiy

en: Turn on hover help
qu: Tuytuq yanapayta rikuchiy

en: Show palette
qu: Llimp'ikunata rikuchiy

en: Hide palette
qu: Llimp'ikunata pakay

en: Rescale coordinates down
qu: Coordenadasta urayman churay

en: Rescale coordinates up
qu: Coordenadasta wichayman t'akyachiy

en: Project
qu: Wakichina

en: Save/Load
qu: Waqaychay/Wichachiy

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
qu: Kikinchay

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
qu: K'askachiy

en: Restore blocks from trash
qu: Q'upanapi ima bloque nisqakuna kaqtaqa llipinta kutiyachiy

en: Cartesian coordinates
qu: Coordenadas cartesianas nisqa

en: Polar coordinates
qu: Coordenadas polares nisqa

en: Metric coordinates
qu: Coordenadas centímetros nisqa

en: Grow blocks
qu: Bloques nisqakunata hatunyachiy

en: Shrink blocks
qu: Bloques nisqakunata huch'uyachiy

en: Load example
qu: Qhawarichikunata wichachiy

en: Clean
qu: Pichay

en: Run
qu: Ruway

en: Step
qu: Puriy

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
qu: Yanapay

en: Load project
qu: Wakichinata wichachiy

en: Load plugin
qu: Plugin nisqata churay

en: Load Python block
qu: Pythonta wicharichiy

en: Palettes
qu: Llimp'ikunap marun

en: Sharing blocks disabled
qu: Mana llamk'aq bloque nisqakunata qunakuy

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
qu: Kichay

en: Plugin could not be installed.
qu: Plugin nisqaqa churachiykuytaqa manam atichikunchu.

en: Please restart Turtle Art in order to use the plugin.
qu: Pluginwan kananpaqqa, wakmantam CharapArte sutichakuqtaqa qallarichiy.

en: Plugin %s already installed.
qu: Plugin %s sutichakuqqa churasqañam kachkan.

en: Do you want to reinstall %s?
qu: Munankichu %s sutichakuqta wakmanta churayta?

en: My Turtle Art session
qu: CharapArteyman haykunay

en: Enable collaboration
qu: Yanapanakupaq kamariy

en: Activities
qu: Ruwanakuna

en: Buddies
qu: Masikuna

en: Share
qu: Qunakuy

en: Configuration
qu: Kamachina

en: Nickname
qu: Sutichakuy

en: Account ID
qu: Cuentay

en: Server
qu: Servidor nisqa

en: Port
qu: Puerto nisqa

en: Password
qu: Paka-qillqa

en: Colors
qu: Llimp'ikuna

en: Upload
qu: Wichachiy

en: Facebook wall post
qu: Facebookpa pirqan

en: Upload to Web
qu: Webman apachiy

en: You must have an account at http://turtleartsite.sugarlabs.org to upload your project.
qu: Ruwasqaykita urayachinapaqqa http://turtleartsite.sugarlabs.org nisqapim cueta nisqata hurqukuwaq.

en: Submit to Web
qu: Webman apachiy

en: Login failed
qu: Haykunaqa waqllirun

en: Failed to upload!
qu: Urayachiyqa pantarun!

en: Palette of sensor blocks
qu: Musyanamanta

en: acceleration
qu: utqhay purichinapaq

en: push acceleration in x, y, z to heap
qu: utqhay puriytaqa tawqap x, y, z tinkuchaypi churay

en: sound
qu: uyarina

en: raw microphone input signal
qu: microfono uyarisqanmanta

en: loudness
qu: qhapariynin

en: microphone input volume
qu: microfonopi uyarikusqanmanta qhapariynin

en: pitch
qu: hayk'a kuti

en: microphone input pitch
qu: microfonopi uyarikusqanmanta sinchi qhaparichiqta qhawachiq

en: resistance
qu: sinchikay

en: microphone input resistance
qu: microfonopi hayk'a uyarikusqanmanta (yupakuq: 700 - 14000 ohms)

en: voltage
qu: voltaje nisqa

en: microphone input voltage
qu: microfonopi uyarikusqanmanta DC voltaje nisqamanta (yupakuq: 0.40 - 1.90 V)

en: Palette of media objects
qu: Media nisqakuna

en: brightness
qu: llipipiynin

en: light level detected by camera
qu: cámarap mayk'a llipipiy rikusqan

en: Average RGB color from camera is pushed to the stack
qu: Hayk'a llimp'i RGB sutiyumi cámarap pilankamaqa chayanqa

en: camera output
qu: cámarap wankin

en: light level detected by light sensor
qu: kayk'a k'anchariy musyasqa

en: RFID
qu: RFID Radio Frecuencia nisqa

en: read value from RFID device
qu: Radio Frecuenciap (RFID) chaninta ñawiriy

en: while
qu: chaykamaqa

en: do-while-True operator that uses boolean operators from Numbers palette
qu: qallariypi kamachikusqantahinam kunan ñawpaqmanqa ruwarinqa

en: until
qu: kaykama

en: do-until-True operator that uses boolean operators from Numbers palette
qu: kamachikusqantahinam kunan ñawpaqmanqa ruwarinqa

en: top
qu: patannin

en: top of a collapsible stack
qu: tawqa q'imikuq patanpi

en: journal
qu: p'anqa

en: Sugar Journal media object
qu: Sugar Panq'amanta media nisqakuna

en: audio
qu: uyarina

en: Sugar Journal audio object
qu: Sugar Panq'amanta uyarinakuna

en: video
qu: qhawarina

en: Sugar Journal video object
qu: Sugar P'anqamanta videokuna

en: description
qu: imamanta

en: Sugar Journal description field
qu: imamanta

en: show
qu: rikuchiy

en: draws text or show media from the Journal
qu: P'anqamanta imaymana medios nisqakunata rikuchiy, manachayqa qillqata siq'ipay

en: show aligned
qu: sinrichasqakunata rikuchiy

en: set scale
qu: imayna kananpaq tupachiy

en: sets the scale of media
qu: medios nisqakuna imayna kananpaqqa tupachiy

en: save picture
qu: wankita waqaychay

en: picture name
qu: wakip sutin

en: saves a picture to the Sugar Journal
qu: Sugarpa p'anqanpim huk wankita waqaychay

en: save SVG
qu: SVG khiputaqa waqaychay

en: saves turtle graphics as an SVG file in the Sugar Journal
qu: charapap rikchayninkunataqa Sugarpa p'anqanpim waqaychay

en: scale
qu: imayna kananpaq

en: holds current scale value
qu: kunan kasqa chaninwan purichkan

en: media wait
qu: suyariy

en: wait for current video or audio to complete
qu: uyarinata utaq video nisqata tukunankama suyariy

en: media stop
qu: mediakunata utichiy

en: stop video or audio
qu: videotawan uyarinatawan utichin

en: media pause
qu: mediakunata utichiy

en: pause video or audio
qu: videotawan uyarinatawan utichin

en: media resume
qu: mediakunata rikuchiq

en: resume playing video or audio
qu: videotawan uyarinatawan puriyachiylla

en: speak
qu: rimay

en: hello
qu: allillanchu

en: speaks text
qu: nisqapa nin qillqaqa

note: TRANS: pitch, duration, amplitude
en: sinewave
qu: sinusoide uyarina

en: amplitude
qu: imayna uyarinamanta

en: duration
qu: unayaynin

en: plays a sinewave at frequency, amplitude, and duration (in seconds)
qu: Huk sinusoide uyarinata frecuencianmanta, amplitudmantawan unayayninmantawan uyarichiy (kayqa segundos pachapi)

en: button down
qu: rump'u ñit'isqa

en: returns 1 if mouse button is pressed
qu: huk'uchap rump'un q'apiyasqa kaptinqa 1 yupaytam kutichin

en: returns True if mouse button is pressed
qu: huk'uchap rump'un q'apiyasqa kaptinqa 1 yupaytam kutichin

en: mouse x
qu: puripaq X

en: returns mouse x coordinate
qu: puripaq X coordenadanta rikuchin

en: mouse y
qu: puripaq Y

en: returns mouse y coordinate
qu: puripaq Y coordenadanta rikuchin

en: query keyboard
qu: tecladomanta yachanapaq

en: query for keyboard input (results stored in keyboard block)
qu: teclado imayna kananpaq (tecladomanta willakuypim kachkan)

en: keyboard
qu: teclado nisqa

en: holds results of query-keyboard block as ASCII
qu: teclados ASCII nisqahina tapukusqamanta kutichiykunatam rikuchin

en: read pixel
qu: pixel nisqata ñawiriy

en: RGB color under the turtle is pushed to the stack
qu: charapapi RGB llimp'i kasqantam tawqamanqa apachikun

en: turtle sees
qu: charapaqa qhawan

en: returns the color that the turtle "sees"
qu: charapa llimp'i "qhawasqantam" rikuchin

en: time
qu: pacha

en: elapsed time (in seconds) since program started
qu: programa qallarisqanmantaraq unayasqan (segundos nisqapi)

en: Palette of extra options
qu: Wak akllanakunamanta

note: TRANS: push adds a new item to the program stack
en: push
qu: tanqay

en: pushes value onto FILO (first-in last-out heap)
qu: FILO sutichakuq tawqamanmi chanita churapay ( haykuypiqa hukñiq'im, lluqsiypitaq qhipañiq'im)

en: show heap
qu: tawqata rikuchiy

en: shows values in FILO (first-in last-out heap)
qu: FILO sutichakuq tawqap chanintam rikuchin ( haykuypiqa hukñiq'im, lluqsiypitaq qhipañiq'im)

en: empty heap
qu: tawqata qasichiy

en: emptys FILO (first-in-last-out heap)
qu: FILO sutichakuq tawqamantam qasichiy ( haykuypiqa hukñiq'im, lluqsiypitaq qhipañiq'im)

note: TRANS: pop removes a new item from the program stack
en: pop
qu: hurquy

en: pops value off FILO (first-in last-out heap)
qu: FILO sutichakuq tawqamantam chanitaqa hurquy ( haykuypiqa hukñiq'im, lluqsiypitaq qhipañiq'im)

en: empty heap?
qu: ch'usaq tawqa?

en: returns True if heap is empty
qu: Tawqa ch'usaq kaptinqa CHIQAQMI nispan rikunchin

en: comment
qu: rimariy

en: places a comment in your code
qu: ch'inpuykipiqa huy willakuyta churay

en: print
qu: ñit'iy

en: prints value in status block at bottom of the screen
qu: pantallap urayninpim kunan kaq chanitaqa rikuchin

en: Python chr operator
qu: Python nispaq chr operador sutichakuqnin

en: Python int operator
qu: Python nispaq int operador sutichakuqnin

en: a programmable block: used to add advanced single-variable math equations, e.g., sin(x)
qu: programakuq bloque: chulla chaniyuq ecuaciones matematicas nisqa yapanapaqmi, qhawarinapaq hinaqa seno(x)

en: a programmable block: used to add advanced multi-variable math equations, e.g., sqrt(x*x+y*y)
qu: programakuq bloque: achkha chaniyuq ecuaciones matematicas nisqa yapanapaqmi, qhawarinapaq hinaqa,  i.e., sqrt(x*x+y*y)

en: a programmable block: used to add advanced multi-variable math equations, e.g., sin(x+y+z)
qu: programakuq bloque: multivariables chaniyuq ecuaciones matematicas nisqa yapanapaqmi, qhawarinapaq hinaqa, seno(x+y+z)

en: Python block
qu: Python nisqamanta

en: runs code found in the tamyblock.py module found in the Journal
qu: P'anqapi tamyblock.py sutichakuq kasqantam puriyachin

en: Cartesian
qu: Cartesiana

en: displays Cartesian coordinates
qu: coordenadas cartesianas sutichakuqtam rikuchin

en: displays polar coordinates
qu: coordenadas polares sutichakuqtam rikuchin

en: turtle
qu: charapa

en: chooses which turtle to command
qu: kamachinapaq charapata akllakuy

note: TRANS: pop removes a new item from the program stack
en: active turtle
qu: Llamk'aq Charapa

en: the name of the active turtle
qu: Charapa llamk'aqpa sutin

en: turtle shell
qu: charapap wasaqarachan

en: put a custom 'shell' on the turtle
qu: charapamanqa takyaq wasaqarachata churay

en: top of a collapsed stack
qu: tawqa q'imikuq patanpi

en: load
qu: wichachiy

en: loads a block
qu: bloque nisqata wichachiy

en: setxy
qu: xy nisqata churay

en: palette
qu: llimp'ikunap marun

en: selects a palette
qu: maruta akllariy

en: Palette of presentation templates
qu: Qhawachinakunamanta

en: hide blocks
qu: bloques nisqakunata pakay

en: declutters canvas by hiding blocks
qu: bloque nisqakunata pakaspaqa hamp'arata pichay

en: show blocks
qu: bloques nisqakunata rikuchiy

en: restores hidden blocks
qu: bloques pakasqakunataqa wakmanta rikuchiy

en: hides the Sugar toolbars
qu: Sugarpa llamk'anankunata pakay

en: list
qu: sinri

en: presentation bulleted list
qu: sinrichasqakunawan qhawachina

en: presentation template: list of bullets
qu: yupi qhawachina: ratachiqkunawan sinri

en: presentation template: select Journal object (no description)
qu: yupi qhawachina: P'anqamanta akllariy (mana willayniyuq kaqta)

en: presentation template: select Journal object (with description)
qu: yupi qhawachina: P'anqamanta akllariy (willayniyuq kaqta)

en: presentation template: select four Journal objects
qu: yupi qhawachina: P'anqamanta tawa imaymanakunata akllariy

en: presentation template: select two Journal objects
qu: yupi qhawachina: P'anqamanta iskay imaymanakunata akllariy

en: xcor of left of screen
qu: pantallap lluqi XCOR nisqan

en: bottom
qu: uraynin

en: ycor of bottom of screen
qu: pantallap uray XCOR nisqan

en: width
qu: kinraynin

en: the canvas width
qu: panq'ap kinraynin

en: xcor of right of screen
qu: pantallap paña XCOR nisqan

en: ycor of top of screen
qu: pantallap wichay XCOR nisqan

en: height
qu: sayaynin

en: the canvas height
qu: panq'ap sayaynin

en: title x
qu: x sutinchaynin

en: title y
qu: y sutinchaynin

en: left x
qu: lluq'i X

en: top y
qu: wichay Y

en: right x
qu: paña X

en: bottom y
qu: uraypi Y

en: Palette of user-defined operators
qu: Haykuqmasi churasqan llamk'anapaq maru

en: Please install the Speak Activity and try again.
qu: Mira, churariy Rimay ruwanata, chaymantaqa wakmanta ruwariy.

en: English
qu: Inglés simi

en: push destination rgb value to heap
qu: tawqamanmi rgb kasqantaqa churay

en: stop
qu: sayachiy

en: play
qu: purichiy

en: save
qu: waqaychay

en: other
qu: wakkuna

en: uturn
qu: U hinata muyuchiy

en: turns the turtle 180 degrees
qu: charapachata 180 grados nisqata muyurichiy

en: usage is
qu: hap'iyqa kan

en: No option action:
qu: Mana ima ruwayniyuq:

en: File not found
qu: Mana tarisqa khipu

en: Configuration directory not writable: %s
qu: Mana t'ikranapaq wayaqa: %s

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
qu: Musuq

en: Show sample projects
qu: Huk wakichinakunata qhawarichiy

en: Hide sample projects
qu: Wakichinakunata pakariy

en: Save as
qu: Kay hinata waqaychay

en: Quit
qu: Lluqsiy

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_UP_File
en: File
qu: Khipu

en: Rescale coordinates
qu: Coordenadasta wichay

en: Reset block size
qu: Bloques nisqakunata allinchay

en: Show/hide blocks
qu: Bloques nisqakunata Qhawachiy/Pakay

en: Tools
qu: Llamk'anakuna

en: Debug
qu: Allichay

en: Turtle
qu: Charapa

en: About...
qu: Kaymanta...

en: You have unsaved work. Would you like to save before quitting?
qu: Llamk'asqa mana waqaychasqa kachkan. Munankichu waqaychayta?

en: Save project?
qu: Waqaychakunqachu?

en: Keep error
qu: Waqaychaspam pantarqun

en: Keep error: all changes will be lost
qu: Waqaychaspam pantarqun: llapan rurasqakunaqa chinkarinqañam

en: Don't stop
qu: Ama sayachiychu

en: Stop anyway
qu: Sayachinaykipunim

en: Choose a color
qu: Huk llimp'ita akllay

en: Red
qu: Puka

en: Green
qu: Q´umir

en: Blue
qu: Anqas

en:  and
qu:  hinallataq

note: TRANS: Indicating something that just happened, eg. "just now", "moments ago"
en: Seconds ago
qu: Ñaqha ch'illmirpaypi

note: TRANS: Indicating time passed, eg. "[10 day, 5 hours] ago", "[2 minutes] in the past", or "[3 years, 1 month] earlier"
en: %s ago
qu: %s qhipa

note: TRANS: Relative dates (eg. 1 month and 5 days).
en: %d year | %d years
qu[0]: %d wata
qu[1]: %d watakuna

en: %d month | %d months
qu[0]: %d killa
qu[1]: %d killakuna

en: %d week | %d weeks
qu[0]: %d qanchischaw
qu[1]: %d qanchischawkuna

en: %d day | %d days
qu[0]: %d p'unchaw
qu[1]: %d p'unchawkuna

en: %d hour | %d hours
qu[0]: %d pacha
qu[1]: %d pachakuna

en: %d minute | %d minutes
qu[0]: %d chinini
qu[1]: %d chininikuna

en: Empty
qu: Ch'usaq

en: Image
qu: Wanki

en: Audio
qu: Uyarina

en: Video
qu: Qhawarina

en: Link
qu: Waskhana

en: Bundle
qu: T'iqi

en: Aragonese
qu: Aragonés simi

en: Bosnian
qu: Bosnio simi

en: German
qu: Alemán simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_EL_GR
en: Greek
qu: Griego simi

en: Default
qu: Kasqanmantapacha kikin

en: English Britain
qu: Inglés Británico simi

en: English scottish
qu: Inglés Escocés simi

en: English-north
qu: Inglés (Chinchay) simi

en: English_rp
qu: Inglés_t'uqyachiy chaskisqa

en: English_wmids
qu: Inglés (kunti) simi

en: English USA
qu: Inglés (Estados Unidos) simi

en: English west indies
qu: Inglés (Antillas) simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_EO
en: Esperanto
qu: Esperanto simi

en: Spanish latin american
qu: Castellano (Latinoamérica) simi

en: Farsi-pinglish
qu: Persa (pinglish) simi

en: French belgium
qu: Francés (Bélgica) simi

en: French
qu: Francés simi

en: Irish-gaeilge
qu: Irlandés (Gaeilge) simi

en: Greek-ancient
qu: Unay Griego simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_HI_IN
en: Hindi
qu: Hindi simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_HR_HR
en: Croatian
qu: Croata simi

en: Armenian (west)
qu: Armenio (kunti) simi

en: Italian
qu: Italiano simi

en: Lojban
qu: Lojban simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_MK
en: Macedonian
qu: Macedonio simi

en: Malayalam
qu: Malabari simi

en: Nepali
qu: Nepalí simi

en: Dutch
qu: Holandés simi

en: Norwegian
qu: Noruego simi

en: Punjabi
qu: Punjabi simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_PL_PL
en: Polish
qu: Polaco simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_RO_RO
en: Romanian
qu: Rumano simi

en: Russian
qu: Ruso simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_SK_SK
en: Slovak
qu: Eslovaco simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_SV_SE
en: Swedish
qu: Sueco simi

en: Swahili-test
qu: Suajili simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_TR_TR
en: Turkish
qu: Turco simi

en: Vietnam
qu: Vietnamita simi

en: Vietnam_hue
qu: Vietnamita (Hue) simi

en: Vietnam_sgn
qu: Vietnamita (Tan Son Nhat) simi

en: Mandarin
qu: Mandarín simi

en: Cantonese
qu: Cantonés simi

en: Erase
qu: Pichay

en: Terminal
qu: Terminal nisqa

en: Start/Stop
qu: Qallariy / Sayachiy

en: Zero
qu: Ch'usaq

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Speak
qu: Rimay

note: TRANS: "summary" option from activity.info file
en: An animated face that speaks whatever you type
qu: Llapan ima qillqasqaykitam rimaq uyacha

note: TRANS: "description" option from activity.info file
en: Speak is a talking face for the XO laptop. Anything you type will be spoken aloud using the XO's speech synthesizer, espeak. You can adjust the accent, rate and pitch of the voice as well as the shape of the eyes and mouth. This is a great way to experiment with the speech synthesizer, learn to type or just have fun making a funny face for your XO.
qu: Rimay nisqa rurayqa kay XO nisqa kumputarurapi imaymana sumaq rimaq uyacham. Imachatapas qillqanki chayqa, payqa huk programa espeak nisqawanmi rimariyta qallarin. Rimarinanpaqqa, munasqaykimanhina imatapas akllariwaq. Chayri allin asiyhinam.

en: Type something to hear it
qu: Uyarinaykipaqqa imatapis qillqay

en: Ask robot any question
qu: Robotchaman imallatapis tapuy

en: Voice chat
qu: Rimanakuy

en: Voice
qu: Kunka

en: Face
qu: Uya

en: Eyes number:
qu: Hayk'a ñawikuna:

en: Hello %s.
qu: Imaynalla %s.

en: Hello %s. Please Type something.
qu: Allillanchu %s. Imallatapis qillqariy.

en: Pitch:
qu: Tono nisqa:

en: Rate:
qu: Utqay kay:

en: pitch adjusted
qu: mat'ichisqa kunka

en: rate adjusted
qu: mat'ichisqa utqay kay

en: Waveform
qu: Puqchi

en: Frequency
qu: Wayriku

en: Round
qu: Muyukuna

en: Glasses
qu: Tawañawi

en: mouth changed
qu: huknirasqa simi

en: eyes changed
qu: huknirasqa ñawikuna

en: Sorry, I can't speak %(old_voice)s, let's talk %(new_voice)s instead.
qu: Pampachawan, manam kay %(old_voice)s simitaqa rimanichu, aswanmi kay %(new_voice)s simipi rimarisunman.

en: You are in off-line mode, share and invite someone.
qu: Mana tinkusqachu kachkanki, pitawanpas waqyay.

en: my name is %s
qu: sutiyqa %s chaymi

en: I am %d years old
qu: Ñuqaqa %d watayuqmi kani

en: Hello, I'm a robot "%s". Please ask me any question.
qu: Allillanchu, robotmi kani "%s". Imallatapis tapuchkallaway.

en: Copy to Clipboard
qu: Raphi waqaychaqman kikinchay

en: Scottish
qu: Escocés simi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_VI_VN
en: Vietnamese
qu: Vietnamita

en: Portuguese
qu: Portugués simi

en: Whisper
qu: Ch'iwiwiwiy

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Record
qu: Waqaychana

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Unleash the visual artist inside you! Take pictures, make movies and use them to recreate your world. The only limit is your imagination.
qu: ¡Allin sumaqpuni imatapas ruraq kasqaykita phanchirichiy! Kaypiqa phututa hurquy, wankikunata ruray, películakunatapas rurariy, yuwasqaykimanhina. Munasqaykita kamariy, umachaykipi kasqanta hurquriy.

en: Copy to clipboard
qu: Raphiwaqaychaqman kikinchay

en: %(type)s by %(name)s
qu: Kay %(type)s nisqaman t'ikray %(name)s nisqaranti

en: Saving...
qu: Waqaychachkanmi...

en: Tags:
qu: Sanapakuna:

en: Date:
qu: Wakipu:

en: %(mins)d:%(secs)02d remaining
qu: %(mins)d:%(secs)02d kachkhanraq

en: Photo
qu: Phutu

en: Download failed.
qu: Urayachisqaqa pantarqunmi.

en: Downloading...
qu: Uraykachichkan...

en: Requesting...
qu: Mañakuchkanmi...

en: Select timer
qu: Pachatupuqta akllay

en: Select duration
qu: Kayk'a pacha kanqa chayta akllay

en: Select quality
qu: Kusa kayninta akllay

en: Immediate
qu: Utqaylla

en: %s second | %s seconds
qu[0]: %s ch'illmi
qu[1]: %s ch'illmikuna

en: %s minute | %s minutes
qu[0]: %s tullmi
qu[1]: %s tullmikuna

en: %s quality
qu: %s kusa kaynin

en: Use this activity when you are ready to read! Remember to flip your computer around to feel like you are really holding a book!
qu: ¡Sichus ñawinchayta atinkiña chayqa, kay rurayta apaykachay! Ichaqa p'anqatahina ñawinchanapaqqa kumputaroraykita kinrakiy.

en: <b>Title</b>:
qu: <b>Sutinchaynin</b>:

en: <b>Details</b>:
qu: <b>Ima nisqan</b>:

en: URL from Read
qu: Ñawinchanap URL nisqan

en: No book
qu: Mana p'anqayuq

en: Choose something to read
qu: Ñawinchanapaq imachatapas rikurichiy

en: Index
qu: Lliw rikuchiq

en: Delete bookmark
qu: T'upsichiqta pichay

en: All the information related with this bookmark will be lost
qu: Kay t'upsichiqwan llapan willanakuna masichakuqqa chinkarunqan

en: Find first
qu: Qallariqta maskay

en: Table of contents
qu: Lliw qhawarichiq sinri

en: Zoom to fit
qu: Pantallaman mat'iy

en: Hide Tray
qu: Chaskinata pakay

en: Go to Bookmark
qu: T'upsichiqkunaman riy

en: Bookmark added by %(user)s %(time)s
qu: Kay %(user)s %(time)s nisqam t'upsinataqa yaparin

en: Add notes for bookmark:
qu: T'upsinapaq huch'uy willakunata yapay:

en: %s's bookmark
qu: Kay %s nisqap t'upsiqnin

en: Bookmark for page %d
qu: Kay %d nisqa raphip t'upsiqnin

en: Pippy
qu: Amarucha

en: Cannot find TamTamEdit sound library. Did you install TamTamEdit?
qu: Actividad TamTamEdit sutiyuqpiqa manam maypin uyarinakuna kasqantaqa tarikunchu. Churarankichu chay Actividad TamTamEdit nisqata?

en: Run!
qu: Qallariy!

en: My examples
qu: Qhawarichisqaykuna

en: Save as Activity Error
qu: Ruwanap pantaynintahina waqaychay

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an activity.
qu: Ruwanaykita manaraq waqaychaspaqa, allin sutitaraq churay.

en: Creating activity bundle...
qu: Q'ipichasqa ruwana kamarikuchkan...

en: Pippy Activity
qu: Amarucha Ruwana

en: Save as Example Error
qu: Pantay qhawarichina hinata waqaychay

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an example.
qu: Ruwanaykita manaraq waqaychaspaqa, allin sutiwanraq churay.

en: Creating example...
qu: Qhawarichinam kamarikuchkan...

en: Save as Example Warning
qu: Qhawarichina hinata waqaychay

en: This example already exists. Do you want to overwrite it?
qu: Kay qhawarichinaqa kanña. Kay pataman qillqayta munankichu?

en: Saved as example.
qu: Qhawarichinata waqaychay.

en: Activity saved to journal.
qu: Ruwanaqa p'anqapim waqaycharikun.

en: Error
qu: Pantay

en: PAUSED
qu: SAYARICHISQA

en: Do you want to permanently erase "%s"?
qu: ¿Sapa kutichu pichayta munanki kay kaq "%s" nisqataqa?

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Physics
qu: Física nisqa

en: <ctrl>space
qu: <ctrl>s

note: #-#-#-#-#  35 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: Action label for starting an entry.
en: Start
qu: Qallariy

en: Circle
qu: Muyu

note: #-#-#-#-#  35 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Triangle
qu: Kimsak'uchu

en: Polygon
qu: Achkha k'uchu

en: Draw
qu: Siq'ichay

en: Grab
qu: Hap'iy

en: Joint
qu: Tinkuna

en: Pin
qu: Tisi

en: Motor
qu: Kuyuchina

en: Roll
qu: Ch'uwiy

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Memorize
qu: Yuyarayay

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Here you can play games that challenge your memory! But, more importantly, you can create your own game to test the memory of others!
qu: ¡Yuyayniyki kallpachanapaqqa kaypim imaymana pukllanakunata pukllawaq! Qam kikiykipas ima pukllanatapas kamawaqtaqmi wak masiykikunap yuyaynin yanaykunapaq.

en: Play
qu: Pukllay

en: Game name:
qu: Pukllanap sutin:

en: Equal pairs
qu: Kasqanpura masakuna

en: addition
qu: yapay

en: letters
qu: qillqakuna

en: sounds
qu: chanrakuna

en: Edit game
qu: Pukllanata allinchay

en: Play game
qu: Pukllay

en: Add as new pair
qu: Musuq masata yapay

en: Add
qu: Yapay

en: Update selected pair
qu: Akllasqa masata kunanchay

en: Preview:
qu: Ñawpaq qhawanaraq:

en: Text:
qu: Qillqasqa:

en: Insert picture
qu: Wankitawan churaykuy

en: Insert sound
qu: Chanratawan churaykuy

en: Pronounce text during tile flip
qu: Kartata t'ikraspa qillqasqata t'uqyachiy

en: Match different tiles
qu: Wak phichakunata kuskachay

en: Mixed tiles game
qu: Imaymana phichakuna

en: Clear all tiles
qu: Llapan phichakunata phicharquy

en: Clear all the tiles from the game?
qu: ¿Pukllanapiqa llapan phichakunachu phicharquna?

en: Do not clear
qu: Ama pichaychu

en: Match identical tiles
qu: Kasqanpura phichakunata kasqanchay

en: Grouped tiles game
qu: Huk qutuchasqa phichakuna

en: Loading game...
qu: Pukllanaqa hunt'achkanmi...

en: Addition
qu: Yapay

en: Letters
qu: Qillqakuna

en: Sounds
qu: Chanrakuna

en: Load demo games
qu: Rikuchiypaq pukllanakunata hunt'achiy

en: Change size
qu: Sayayninta t'ikray

en: Restart Game
qu: Pukllanata wakmanta qallariy

en: Discard your modified game?
qu: Hukniraqchasqa pukllanaykita wikch'uy

en: Discard
qu: Wikch'urquy

en: Do not discard
qu: Ama wikch'uychu

en: Receiving game
qu: Pukllanata chaskichkan...

en: done
qu: Rurasqaña

en: Brazil
qu: Brasil Portugués simi

en: Portugal
qu: Portugués Simi

en: Log
qu: Khipu yuyarina

en: This is an activity designed for anyone who wants to troubleshoot a complicated program on the computer.
qu: Kay ruwanaqa, computadorapi ima sasachay rikuriqta allichanapaqmi.

en: Log Files
qu: Khipukuna yuyarina

en: ERROR: Failed to look for files in '%(path)s'.
qu: PANTAY: Mana tarikunchu sapam khipukunapi '%(path)s'.

en: ERROR: File '%(file)s' does not exist.
qu: PANTAY: Manam kanchu kay khipuqa '%(file)s'.

en: ERROR: Unable to read file '%(file)s'.
qu: PANTAY: Manam ñawichayta atikunchu kay khipuqa '%(file)s'.

en: Error: Can't open file '%s'
qu: Pantay: Manam kay khipuqa kichachikunchu '%s'

en: Show list of files
qu: Khipukunap sinrinta rikuchiy

en: Word Wrap
qu: Ura siq'ipi qillqa t'akyachina

en: Delete Log File
qu: Khipu yuyarinata pichay

en: %(error)s when deleting %(file)s
qu: %(error)s pichachkan %(file)s

en: Log Collector: Capture information
qu: Khipu yuyarinata huñuq: XO nisqamanta willayta apachiy

en: This captures information about the system
    and running processes to a journal entry.
    Use this to improve a problem report.
qu: Kayqa XO nismantam willakun
    hinallataq P'aqapi ima ruwakusqamantapas willakullanmi.
    Ima pantay rikuriptinqa kaynintam willarikuy.

en: Capture information
qu: Willakuyta apachiy

en: Logs not captured
qu: Willakuyqa mana apachikunchu

en: The logs could not be captured.
qu: Willakuyqa manam apachikuytaqa atichikunmanchu karan.

en: log-%s
qu: qallarirunña-%s

en: Game
qu: Puqllay

en: Image Viewer
qu: Wankikuna rikuchiq

en: Fit to window
qu: Qhawanaman t'akyachiy

en: Original size
qu: Kikin sayaynin

en: Rotate anticlockwise
qu: Lluq'iman muyuchiy

en: Rotate clockwise
qu: Pañaman muyuchiy

en: Reset
qu: Wakmanta qallarichiy

en: Size
qu: Sayaynin

en: Finance
qu: Qullqi-yupana

en: Spent
qu: Qullqichasqaña

en: Budget
qu: Hayk'a wakichipaq

en: The Chart view shows the proportion of your expenses that is in each category.
    You can categorize transactions in the Register view.
qu: Wankipi sapa mit'apaq chhika qullqita rikuchin.
    Qillqachina qhawachiqpiqa, chalanakunata mit'achaspaqa ruwallawaqmi.

en: Debit Categories
qu: Pisiyachinap Mit'ankuna

en: Chart
qu: Rikch'ay

en: New Credit
qu: Musuq Yapayachina

en: New Debit
qu: Musuq Pisiyachina

en: Erase Transaction
qu: Chhalanata Chinkachiy

en: Day
qu: P'unchaw

en: Week
qu: Qanchischaw

en: Month
qu: Killa

en: Year
qu: Wata

en: Forever
qu: Wiñaypaq

note: TRANS: representation of the "Week of" period
en: Week of
qu: Qanchischaw

en: Balance:
qu: Hayk'a puchun:

en: Show in Journal
qu: P'anqapi rikuchiy

en: Amount
qu: Chhika

en: New word game
qu: Musuq simi pukllana

en: mouse
qu: huk'ucha

en: cat
qu: michi

en: dog
qu: allqu

en: cheese
qu: kisu

en: apple
qu: mansana

en: bread
qu: t'anta

en: moon
qu: killa

en: sun
qu: inti

en: earth
qu: kay pacha

en: word
qu: simi

en: dice
qu: wayrukuna

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
qu: Yupanas

en: five
qu: pichqa

en: ten
qu: chunka

en: Dice
qu: Wayrukuna

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Clock
qu: Pacha Watana

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Do you know the time? Now you do! Check out all the different ways you can make your clock look too!
qu: Yachankichu pachata hurata ima qhawayta? Kunanqa yachallawaqmi qhawariy imay pacha watana qhawakusqanta!

note: TRANS: Title of the activity
en: What Time Is It?
qu: Ima pachayñam?

note: TRANS: The format used when writing the time in full letters.  You must take care to use a font size large enough so that kids can read it easily, but also small enough so that all times combination fit on the screen, even when the screen is rotated.  Pango markup: http://www.pygtk.org/docs/pygtk/pa
en: <markup><span lang="en" font_desc="Sans 20">%s</span></markup>
qu: <markup><span lang="es" font_desc="Sans 20">%s</span></markup>

note: TRANS: The format used to display the weekday and date (example: Tuesday 10/21/2008) We recommend to use the same font size as for the time display.  See http://docs.python.org/lib/module-time.html for available
en: <markup><span lang="en" font_desc="Sans 20"><span foreground="#B20008">%A</span>, <span foreground="#5E008C">%m</span>/<span foreground="#B20008">%d</span>/<span foreground="#9A5200">%Y</span></span></markup>
qu: <markup><span lang="es" font_desc="Sans 20"><span foreground="#B20008">%A</span>, <span foreground="#5E008C">%d</span>/<span foreground="#B20008">%m</span>/<span foreground="#9A5200">%Y</span></span></markup>

en: Simple Clock
qu: Pacha watana

en: Nice Clock
qu: Munay pacha watana

en: Digital Clock
qu: Yupayniyuq pacha watana

en: Display time in full letters
qu: Pacha qhawana

en: Display weekday and date
qu: Ima p'unchaw kasqanta qhaway

en: Talking clock
qu: Pacha watana rimaq

en: Grab the hands
qu: Makichankunata hap'iy

note: TRANS: The format used to display the time for digital clock You can add AM/PM indicator or use 12/24 format, for example "%I:%M:%S %p".  See http://docs.python.org/lib/module-time.html for available strftime formats If the display of the time is moving horizontally, it means that the glyphs of the 
en: <markup><span lang="en" font_desc="Sans,Monospace Bold 96"><span foreground="#005FE4">%I</span>:<span foreground="#00B20D">%M</span>:<span foreground="#E6000A">%S</span>%p</span></markup>
qu: <markup><span lang="es" font_desc="Sans,Monospace Bold 48"><span foreground="#005FE4">%I</span>:<span foreground="#00B20D">%M</span>:<span foreground="#E6000A">%S</span>%p</span></markup>

note: TRANS: The format of the font used to print hour numbers, from 1 to 12.
en: <markup><span lang="en" font_desc="Sans Bold 40">%d</span></markup>
qu: <markup><span lang="quz" font_desc="Sans Bold 40">%d</span></markup>

note: TRANS: The language and voice variant Look at http://espeak.sourceforge.net/commands.html for details, and http://espeak.sourceforge.net/languages.html to see if your language is supported.
en: en
qu: quz

en: Chat
qu: Rimanakuy

en: Text chat
qu: Qillqakusqa rimanakuy

en: Please wait for a connection before starting to chat.
qu: Mirá huk t'inichiyta suyariy.

en: Off-line
qu: Mana t'inkirisqayuq

en: Share, or invite someone.
qu: Qunakuy, mana chayqa pitapas waqyay.

en: On-line
qu: T'inkirisqam

en: Private Chat
qu: Sapalla rimanapaq

en: left the chat
qu: rimanakuyta saqirpay

en: Message from %s
qu: Kay %s nisqap willakuynin

en: %s joined the chat
qu: %s nisqaqa yaykurinmi rimanakuymanqa

en: %s left the chat
qu: %s nisqaqa kay rimanakuytaqa saqirparinmi

en: %s is here
qu: %s nisqaqa kaypim kachkan

en: You must be connected to a friend before starting to chat.
qu: Huk t'inkiypa hamuyninta suyariy.

en: Insert a smiley
qu: Rikch'aychata churay

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-) and :)
en: Smile
qu: Kusi

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are ;-) and ;)
en: Winking
qu: Ch'irmipayay

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-/ and :/
en: Confused
qu: Muspakusqa

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-( and :(
en: Sad
qu: Llakikusqa

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-D and :D
en: Grin
qu: Asikuna

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-| and :|
en: Neutral
qu: Ñañiq

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-O, :O, =-O and =O
en: Shock
qu: P'aqmarikusqam

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are B-), B), 8-) and 8)
en: Cool
qu: Qasillakuq

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-P and :P
en: Tongue
qu: Qallukuq

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :">
en: Blushing
qu: P'inqasqa

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :'-( and :'(
en: Weeping
qu: Waqarikusqa

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are O-), O), O:-) and O:)
en: Angel
qu: K'illkikuq

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-$ and :-$
en: Don't tell anyone
qu: Mana pimanpas niychu

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are x-(, x(, X-( and x-(
en: Angry
qu: Phiñakusqam

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are >:> and >:)
en: Devil
qu: Saqracha

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-B, :B
en: Nerd
qu: Umasapacha

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-*, :*
en: Kiss
qu: Much'akuy

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :))
en: Laughing
qu: Asirikuspa

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are I-)
en: Sleepy
qu: Puñuysiki

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-&
en: Sick
qu: Unqusqa

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are /:)
en: Raised eyebrows
qu: Mancharisqa

en: Heart
qu: Sunqu

en: Airplane
qu: Awiyun

en: Music
qu: Takiy

en: Check box
qu: Akllanapaq kahun

en: Spade
qu: Chuki

en: Telephone
qu: Teléfono

en: Cadusis
qu: Tupu

en: Female
qu: Warmi

en: Letter
qu: Karta

en: Poison
qu: Wañuna hampi

en: Check mark
qu: Tuyru

en: Male
qu: Qhari

en: Shamrock
qu: Kimsa rinriyuq raphi

en: Recycle
qu: Kutiykachiy

en: Fire
qu: Nina

en: Leaf
qu: Raphi

en: Cloud
qu: Phuyu

en: Crown
qu: Pillu

en: Floret
qu: Florete nisqa t'upsina

en: Star and crescent
qu: Quyllurwan kuska killawan

en: Umbrella
qu: Llanthuchaq

en: Pencil
qu: Lapis

en: Snowman
qu: R'iti runa

en: Point right
qu: Pañaman t'upsiy

en: Horse
qu: Kawallu

en: Peace sign
qu: Thak kaypa unachan

en: Sun
qu: Inti

en: Point left
qu: Lluq'iman t'upsiy

en: Moon
qu: Killa

en: Point up
qu: Wichayman t'upsiy

en: Meteor
qu: Meteoro

en: Point down
qu: Urayman t'upsiy

en: Scissors
qu: Tihira

en: Pen
qu: Lapis

en: Stars
qu: Quyllurkuna

en: Place
qu: K'iti

en: High voltage
qu: Hatun voltajeyuq

en: Calculate
qu: Yupaychay

en: add
qu: yapay

en: floor
qu: pampa

en: round
qu: redondeaspa

en: square
qu: Tawak'uchu

en: abs(x), return absolute value of x, which means -x for x < 0
qu: X nisqapa valor absoluto nisqantaqa abs(x) nisqam kutichin, kaytaq -x si x < 0 nisqa

en: acos(x), return the arc cosine of x. This is the angle for which the cosine is x. Defined for -1 <= x < 1
qu: X nisqapa arco coseno nisqantaqa acos(x) nisqan kutichin. Kay k'uchu kaqqa X coseno nisqahina rikurin. Kaytaq -1 <= x < 1 nisqa

en: acosh(x), return the arc hyperbolic cosine of x. This is the value y for which the hyperbolic cosine equals x.
qu: x nisqapa arco coseno hiperbólico nisqantaqa acosh(x). Kaypa chaninqa Y nisqam, kaypaqtaq coseno hiperbólico nisqantaq x.

en: add(x, y), return x + y
qu: sum(x, y), nisqaqa x + y yapakusqantam kutichin

en: asin(x), return the arc sine of x. This is the angle for which the sine is x. Defined for -1 <= x <= 1
qu: X nisqapa arco coseno nisqantaqa asin(x) nisqan kutichin. Kay k'uchu kaqqa X coseno nisqahina rikurin. Kaytaq -1 <= x < 1 nisqa

en: asinh(x), return the arc hyperbolic sine of x. This is the value y for which the hyperbolic sine equals x.
qu: x nisqapa arco coseno hiperbólico nisqantaqa asinh(x). Kaypa chaninqa Y nisqam, kaypaqtaq coseno hiperbólico nisqantaq x.

en: atan(x), return the arc tangent of x. This is the angle for which the tangent is x. Defined for all x
qu: X nisqapa arco tangente nisqantaqa, atan(x) nisqam kutichin. Kay k'uchu kaqqa X tangente nisqahina rikurin. Chaynam llapan x nisqakunapaqqa

en: atanh(x), return the arc hyperbolic tangent of x. This is the value y for which the hyperbolic tangent equals x.
qu: x nisqapa arco tangente hiperbólico nisqantaqa, atanh(x) nisqam kutichin. Kaypa chaninqa Y nisqam, kaypaqtaq tangente hiperbólico nisqantaq x nisqam.

en: b10bin(x), interpret a number written in base 10 as binary, e.g.: b10bin(10111) = 23,
qu: kay b10bin(x) nisqaqa, 10 nisqapi tiqsipakuq yupanata rikuchin, qhawarinapaqqa b10bin(10111) = 23,

en: ceil(x), return the smallest integer larger than x.
qu: ceil(x) nisqaqa, menor entero nisqatam mayor que x nisqaman kutichin.

en: cos(x), return the cosine of x. This is the x-coordinate on the unit circle at the angle x
qu: cos(x) nisqaqa, x nisqap cosenonta kutichin. Kayqa círculo unitario con ángulo x nisqapi coordenada x kaqmi

en: Can not divide by zero
qu: Manam ch'usaqwanta t'aqachikunmanchu

en: Invalid argument
qu: Chaninqa mana allinchu

en: gcd(a, b), determine the greatest common denominator of a and b. For example, the biggest factor that is shared by the numbers 15 and 18 is 3.
qu: gcd(a, b) nisqaqa, a, b nisqakunamantaqa máximo común divisor nisqatam churan. Qharinapaqqa, kay yupanakunaman 15, 18 hatun factor nisqa t'aqaqqa kaymi 3.

en: exp(x), return the natural exponent of x. Given by e^x
qu: exp(x) nisqaqa, x nisqap exponente natural nisqanta kutichin. Kaytaqa e^x nisqam qun

en: Factorial only defined for integers
qu: Factorial nisqaqa entero nisqakunallapaqmi churakun

en: factorial(n), return the factorial of n. Given by n * (n - 1) * (n - 2) * ...
qu: Factorial(x) nisqaqa, x nisqap factorial nisqanta kutichin. Kaytaqa qun x * (x - 1) * (x - 2) * ...

en: floor(x), return the largest integer smaller than x.
qu: floor(x) nisqaqa, mayor entero nisqatam menor que x nisqaman kutichin.

en: inv(x), return the inverse of x, which is 1 / x
qu: inv(x) nisqaqa, x nisqap inverso nisqanta kutichin, kaytaq 1 / x

en: Logarithm(x) only defined for x > 0
qu: Logarithm(x) nisqaqa x > 0 nisqallapaqmi churakun

en: ln(x), return the natural logarithm of x. This is the value for which the exponent exp() equals x. Defined for x >= 0.
qu: ln(x) nisqaqa, x nisqap algoritmo natural nisqanta kutichin. Exponente exp() nisqa x nisqawan kikilla kananpaqmi. Kaypaqqa qun x >= 0.

en: log10(x), return the base 10 logarithm of x. This is the value y for which 10^y equals x. Defined for x >= 0.
qu: log10(x) nisqaqa, x nisqap logaritmo en base 10 nisqanta kutichin. Kay chaniqa 10^y nisqaqa x kikilla kananpaqmi. Kaypaqqa qun x >= 0.

en: Can only calculate x modulo <integer>
qu: x módulo <integer> nisqallatam yupana llamk'aypiqa atikun

en: mul(x, y), return x * y
qu: mul(x, y) nisqaqa, x * y nisqatam kutichin

en: negate(x), return -x
qu: negate(x) nisqaqa, -x nisqatam kutichin

en: Or(x, y), logical or. Returns True if x or y is True, else returns False
qu: Or(x, y), O logico nisqaqa, Chiqa, nisqatam kutichin sichus x y/o chiqa kaptinku, mana chayna kaptinqa, Llulla, nisqa kutichinqa

en: pow(x, y), return x to the power y (x**y)
qu: pow(x, y) nisqaqa, x a la potencia y nisqatam kutichay (x**y)

en: rand_float(), return a random floating point number between 0.0 and 1.0
qu: rand_float() nisqaqa, 0.0 y 1.0 yupaykunamantam punto flotante aleatorio nisqap huk yupayninta kutichin

en: rand_int([<maxval>]), return a random integer between 0 and <maxval>. <maxval> is an optional argument and is set to 65535 by default.
qu: rand_int([<maxval>]) nisqaqa, huk valor entero aleatorio entre 0 y <maxval> nisqatam kutichin. kay <maxval> nisqataq kikinmantam 65535 yupaywan chaninchakun.

en: round(x), return the integer nearest to x.
qu: round(x) nisqaqa, x nisqaman asuyaq entero nisqata kutichin.

en: Bitwise operations only apply to integers
qu: Bits nisqapi yupaykunawan llamk'ayqa enteros nisqakunallamanmi churakun

en: shift_left(x, y), shift x by y bits to the left (multiply by 2 per bit)
qu: shift_left(x, y) nisqaqa, lluq'imanmi x nisqataqa kuyuchin sapanka y bits nisqamantaqa (2 hinaman mirachiy sapanka bit kasqata)

en: shift_right(x, y), shift x by y bits to the right (divide by 2 per bit)
qu: shift_right(x, y) nisqaqa, pañamanmi x nisqataqa kuyuchin sapanka y bits nisqamantaqa (2 hinaman mirachiy sapanka bit kasqata)

en: sin(x), return the sine of x. This is the y-coordinate on the unit circle at the angle x
qu: sin(x) nisqaqa, x nisqap cosenonta kutichin. Kayqa círculo unitario con ángulo x nisqapi coordenada y kaqmi

en: sinh(x), return the hyperbolic sine of x. Given by (exp(x) - exp(-x)) / 2
qu: sinh(x) nisqaqa, x nisqap seno hiperbólico nisqanta kutichin. Kaytaqa qun (exp(x) - exp(-x)) / 2

en: sinc(x), return the sinc of x. This is given by sin(x) / x.
qu: sinc(x) nisqaqa, x nisqap seno cardinal nisqanta kutichin. Kaytaqa qun sin(x) / x.

en: sqrt(x), return the square root of x. This is the value for which the square equals x. Defined for x >= 0.
qu: sqrt(x) nisqaqa, x nisqap raiz cuadrada nisqanta kutichin. Kaypa chaninqa cuadrado nisqaqa x nisqawan kikilla kananpaqmi. Kaypaqqa qun x >= 0.

en: square(x), return x * x
qu: cuadrado(x) nisqaqa, x * x nisqatam kutichin

en: sub(x, y), return x - y
qu: sub(x, y) nisqaqa, x - y nisqatam kutichin

en: tan(x), return the tangent of x. This is the slope of the line from the origin of the unit circle to the point on the unit circle defined by the angle x. Given by sin(x) / cos(x)
qu: tan(x) nisqaqa, x nisqap tangente nisqanta kutichin. Kayqa circulo unitario nisqamanta circulo definido nisqakama ángulo x, siq'i purichisqanmi. Kaytaqa qun

en: tanh(x), return the hyperbolic tangent of x. Given by sinh(x) / cosh(x)
qu: tanh(x) nisqaqa, x nisqap tangente hiperbolica nisqanta kutichin. Kaytaqa qun sinh(x) / cosh(x

en: xor(x, y), logical xor. Returns True if either x is True (and y is False) or y is True (and x is False), else returns False
qu: xor(x, y), xor logico nisqa. Chiqa, nisqatam kutichin sichus x chiqa kaptinqa (y nisqata Llulla kanman, mana chaqa y chiqa kaptinpas (x nisqataq llulla kanman), mana chayna kaptinqa, Llulla, nisqa kutichinqa

en: <ctrl>x
qu: <ctrl>x Kuchuy

en: Square
qu: Tawak'uchu

en: Square root
qu: raíz cuadrada nisqa

en: Inverse
qu: Inversa nisqa

en: e to the power x
qu: e nisqamanta x potenciamanhina

en: x to the power y
qu: x nisqamanta y potenciamanhina

en: Natural logarithm
qu: Logaritmo natural nisqa

en: Factorial
qu: Factorial nisqa

en: Sine
qu: Seno nisqa

en: Cosine
qu: Coseno nisqa

en: Tangent
qu: Tangente nista

en: Arc sine
qu: Arcoseno nisqa

en: Arc cosine
qu: Arcoseno nisqa

en: Arc tangent
qu: Arcotangente nisqa

en: Hyperbolic sine
qu: Seno hiperbólico nisqa

en: Hyperbolic cosine
qu: Coseno hiperbólico nisqa

en: Hyperbolic tangent
qu: Tangente hiperbólico nisqa

en: Logical and
qu: Y lógico nisqa

en: Logical or
qu: O lógico nisqa

en: Equals
qu: Igual nisqa

en: Not equals
qu: No-igual nisqa

en: Degrees
qu: Grados nisqa

en: Radians
qu: Radianes nisqa

en: Degrees / Radians
qu: Grados nisqa / Radianes nisqa

en: Exponent / Scientific notation
qu: Exponente nisqa / Notación científica nisqa

en: Number of shown digits
qu: Rikuchikuq yupaykuna

en: Integer formatting base
qu: Tiqsipakuq yupanankuna

en: plot(eqn, var=-a..b), plot the equation 'eqn' with the variable 'var' in the range from a to b
qu: plot(eqn, var=-a..b), ecuaciónpa siq'ichaynin 'eqn' kay variablewantaq 'var' kallantaq a nisqamanta b nisqakama

en: Parse error at %d
qu: %d kaypi procesaspam pantarun

en: This is just a test topic, use help(index) for the index
qu: Kay kasqata mallinallapaqmi, help(index) nisqatam indice nisqatahina hap'inapaqqa

en: Use help(test) for help about 'test', or help(index) for the index
qu: Kay Use help(test) nisqam mallinamantaqa riman, indice nisqamantataq help(index)

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: index
qu: Lliw rikuchiq

en: topics
qu: rimanakuna

en: Topics
qu: rimanakuna

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: variables
qu: variablekuna

en: Variables
qu: variablekuna

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: functions
qu: funcionkuna

en: Functions
qu: funcionkuna

en: No help about '%s' available, use help(index) for the index
qu: '%s' kaymantaqa manam ima yanapaypas kanchu, lliwta qhawarinapaqqa ayuda(índice) nisqata hap'iy

en: help
qu: yanapay

en: Recursion detected
qu: Recursión nisqa tarikun

en: Function '%s' not defined
qu: Kay '%s' funcionqa manam churasqachu kachkan

en: Variable '%s' not defined
qu: Kay '%s' variableqa manam churasqachu kachkan

en: Attribute '%s' does not exist
qu: Kay '%s' atributoqa manam kanchu

en: Parse error
qu: Llamk'asqanpi pantarun

en: Multiple statements not supported
qu: Manam achkha ruwaykunataqa purichinchu

en: Internal error
qu: Ukhunpim pantay rikurirun

note: TRANS: multiplication symbol (default: '×')
en: mul_sym
qu: Mirachinapaq ×

note: TRANS: division symbol (default: '÷')
en: div_sym
qu: Yapanapaq ÷

note: TRANS: equal symbol (default: '=')
en: equ_sym
qu: Tarinapaq =

en: Undefined
qu: Mana-churasqa

en: Error: unsupported type
qu: Pantay: kaytaqa mana chaskikunchu

en: Algebra
qu: Algebra nisqa

en: Trigonometry
qu: Trigonometría nisqa

en: Boolean
qu: Booleano nisqa

en: Miscellaneous
qu: Hukkuna

en: Label:
qu: T'aqa:

en: All equations
qu: Llapan ecuacionekuna

en: My equations
qu: Ñuqap Ecuacionesniykuna

en: Show variables
qu: Variables nisqakunata rikuchiy

en: Equation.parse() string invalid (%s)
qu: Equation.parse() kay waskharqa manam allinchu (%s)"

en: Can not assign label: will cause recursion
qu: Manam kay sutichaqtaqa churakunmanchu: recursionta ruwanqa

en: Writing to journal (%s)
qu: Kay (%s) p'anqapi qillqachkan

en: button_pressed(): invalid type
qu: button_pressed(): kayqa mana allinchu

en: Browse
qu: Wamp'uy

en: Loading...
qu: Hunt'achkanmi...

en: This web page could not be loaded
qu: Kay web raphiqa manam hunt'achikuq hinachu

en: "%s" could not be loaded. Please check for typing errors, and make sure you are connected to the Internet.
qu: "%s" nisqaqa manam hunt'achkanchu. Qillqasqaykichá pantasqa, utaq maquinaykichá mana Internetwan t'inkichisqa, chayta qhaway.

en: Try again
qu: Wakmanta rurariy

en: The initial page was configured
qu: Qallariy raphiqa ña allinchasqam

en: The default initial page was configured
qu: Qallariy raphiqa kasqanmantapacha kikinmanhina allinchasqam

en: Download in progress | Downloads in progress
qu[0]: Urayachkakunñam
qu[1]: Urayachkakunkuñam

en: Stopping now will erase your download | Stopping now will erase your downloads
qu[0]: Kunanpacha sayachisqaqa manam urayachkanñachu
qu[1]: Kunanpacha sayachisqaqa manam urayachkankuñachu

en: Continue download | Continue downloads
qu[0]: Chayta urayachichkallay
qu[1]: Chaykunata urayachichkallay

en: Home page
qu: Qallarina raphi

en: Select as initial page
qu: Qallarina raphiyhinatam akllay

en: Reset initial page
qu: Qallarinata raphita wakmanta churay

en: Library
qu: P'anqawasi

en: Not enough space to download
qu: Urayachinanpaqqa manam k'iti kachkanchu

en: Download "%{filename}" requires %{total_size_in_mb} MB of free space, only %{free_space_in_mb} MB is available
qu: Kay "%{filename}" nisqapaqqa %{total_size_in_mb} MB k'itim munakun, ichaqa %{free_space_in_mb} MB sayaylla kachkanña

en: Download started
qu: Urayachiyqa qallarirqunmi

en: From: %s
qu: Kaymanta: %s

en: Download completed
qu: Urayachiyqa tukurunña

en: Downloading %(filename)s from 
    %(source)s.
qu: Urayachichkanmi %(filename)s nisqata kaymanta
    %(source)s.

en: Save PDF to Journal
qu: P'anqaman PDF hinatam waqaychay

en: Downloading document...
qu: Khipuqa urayachikuchkanmi...

en: This document could not be loaded
qu: Kay khipuqa manam hunt'achikunchu

en: Please make sure you are connected to the Internet.
qu: Internetman allin t'inkisqa kasqaykita qhawariy.

en: Follow link
qu: Waskhanata qatiy

en: Follow link in new tab
qu: Musuq qhiripranisqapim waskhanataqa qatiy

en: Keep link
qu: Wachkanataqa hap'ipay

en: Copy link
qu: Waskhanata kikinchay

en: Copy image
qu: Wankita kikinchay

en: Keep image
qu: Wankita hap'ipay

en: Copy text
qu: Qillqata kikinchay

en: Abacus
qu: Abaco

note: TRANS: http://en.wikipedia.org/wiki/Suanpan (Chinese abacus)
en: Suanpan
qu: Suanpan (Chino)

note: TRANS: http://en.wikipedia.org/wiki/Soroban (Japanese abacus)
en: Soroban
qu: Soroban (Japonés)

note: TRANS: binary abacus
en: Binary
qu: Binario

note: TRANS: http://en.wikipedia.org/wiki/Abacus#Russian_abacus
en: Schety
qu: Schety (Ruso)

note: TRANS: abacus for adding fractions 'fraction': _('Fraction'), TRANS: Abacus invented by teachers in Caacupé, Paraguay
en: Caacupé
qu: Caacupé (Paraguayo)

note: TRANS: Cuisenaire Rods
en: Rods
qu: Tisikuna

note: TRANS: Custom abacus
en: Custom
qu: Kamariy

en: Rods:
qu: Tisikuna:

en: Top:
qu: Wichaypi:

en: Bottom:
qu: Uraypi:

en: Factor:
qu: Factor nisqa:

en: Base:
qu: Tiqsi:

en: Migrated to GSettings
qu: GSettings nisqaman chimpasqam

en: This key shows whether or not GConf values were migrated to GSettings
qu: GSettings nisqaman chimpanchu icha manachu GConf nisqap chaninkunaqa chaytam rikuchin kay kichaqch'ikuqa

en: Backup URL
qu: Waqaychay kikinchasqa URL

en: URL where the backup is saved to.
qu: Waqaychay kikinchasqaqa maypitaq chay URL.

en: Show Log out
qu: Lamk'ay Tukuna nisqata rikhurichiy

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
qu: TRUE kaptinqa, "Lamk'ay Tukuna" chikllaytam qhawachinqa Sugarqa.

en: Show Restart
qu: Wakmanta Qallarina nisqata rikhurichiy

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
qu: TRUE kaptinqa, "Wakmanta Qallarina" chikllaytam qhawachinqa Sugarqa.

en: Show Shutdown
qu: Wañuchiy nisqata rikhurichiy

en: If TRUE, Sugar will show a "Shutdown" option.
qu: TRUE kaptinqa, "Lamk'ay Tukuna" chikllaytam qhawachinqa Sugarqa.

en: Show Register
qu: Khipurina nisqata rikhurichiy

en: If TRUE, Sugar will show a "Register" option in the buddy palette.
qu: TRUE kaptinqa, "Khipurina" chikllaytam qhawachinqa chawpi tuyrup llimp'iymarunpi Sugarqa.

en: Bundle IDs of protected activities
qu: Amachasqa ruranakunap Bundle IDs nisqan

en: Users will not be allowed to erase these activities through the list view.
qu: Kay kaq apaykachaqmasikunaqa manam ima ruranakunatapas pichanankuchu.

en: A limit to the number of simultaneously open activities.
qu: Kikin pachapi kichasqa ruranakunap yupayninpa huk tukukuynin.

en: This int is used to set a limit to the number of open activities. By default (0), there is no limit.
qu: Kay mana t'aqasqa yupayqa kichasqa ruranakunap yupayninman tukukuy churanapaqmi. Icha ch'usaq nisqa yupaymi kanman, chayri mana ima tukukuytapas churanchu.

en: User Name
qu: Apaykachaqmasip sutin

en: User name that is used throughout the desktop.
qu: Llapan hamp'arapi apaykachakusqa apaykachaqmasip sutin.

en: Default nick
qu: Kasqanmantapacha kikin sutiyasqa

en: "disabled" to ask nick on initialization; "system" to reuse UNIX account long name.
qu: Qallariypi sutiyasqamanta tapurinapaq "disabled" nisqa; cuenta UNIX nisqap chutarisqa sutin wakmanta apaykachanapaq "system" nisqa.

en: User Color
qu: Apaykachaqmasip llimp'in

en: Color for the XO icon that is used throughout the desktop. The string is composed of the stroke color and fill color, format is that of rgb colors. Example: #AC32FF,#9A5200
qu: XO nisqap siq'isqanpaq llimp'inqa, llapam hamp'arapim kanqa. Wallqaqa siq'iyuqtaq hunt'aykuq llimp'iyuqtaqmi, formato nisqa kayninpas RGB nisqa llimp'iyuqmi. Qhawarinapaq: #AC32FF, #9A5200

en: User Gender
qu: Apaykachaqmasiqa qharichu warmichu wakchu chay

en: Gender of the Sugar user, either male, female, or unassigned
qu: Apaykachaqmasiqa qharichu warmichu icha wakchu chay

en: User Birth Timestamp
qu: Apaykachaqmasip paqarisqan pacha

en: Birth timestamp (seconds since the epoch)
qu: Paqarina (época nisqamanta yupasqa segundokuna)

en: Group Label
qu: Huñup sanapan

en: Label associated with age, e.g., '2nd Grade'
qu: Ima watapitaq kachkan, kayhina "2do Grado"

en: Background image path
qu: Ukhupihina kaq wankip ñannin

en: Path to the image to be used as a background.
qu: Pantallap ukhupi kaq-hina apaykachasqa wankiman path nisqa

en: Background alpha level
qu: Pantallap ukhupihina kaq wankip nivel de alpha nisqan

en: The opacity of the background image.
qu: Pantallap ukhupihina kaqpa laqha kaynin

en: Mimetype registry
qu: Tipos mime nisqa khipuykuna

en: Consists of key-value pairs mimetypes and their corresponding activity
qu: Tipos mimes nisqap iskaychasqa kichaqch'iku-chaniyuq hinallataq kikin ruranakunayuqmi

en: Volume Level
qu: Wulumin tupu

en: Volume level for the sound device.
qu: Chanra uyarinapaq wulumin tupu.

en: Sound Muted
qu: Ch'inyachisqa chanra

en: Setting for muting the sound device.
qu: Chanra uyarina ch'inyachinapaq allicharina.

en: Brightness Level
qu: K'anchaqninpa tupun

en: Brightness level for the computer screen.
qu: Kumputarura pantallap k'anchaqninpa tupun.

en: Timezone
qu: Suyup pachan

en: Timezone setting for the system.
qu: Kay sistemapaq suyup pachan allichana.

en: Home views
qu: Qallariypaq qhawanakuna

en: List of home views, including the view icon, the favorite icon and the layout
qu: Qallariypaq qhawanap listan, kaypim kachkan rikuy nisqa ancha munasqa nisqa disposición nisqa qhawana tuyrukunaqa

en: Edge Delay
qu: Kantup qhipariynin

en: Delay for the activation of the frame using the edges.
qu: Kantukunata apaykachaspa tawak'uchu hap'ichinapaq qhipariy.

en: Corner Delay
qu: K'uchukunap qhipariynin

en: Delay for the activation of the frame using the corners.
qu: K'uchukunata apaykachaspa tawak'uchu hap'ichinapaq qhipariy.

en: Jabber Server
qu: Jabber nisqa Haywariq

en: URL of the jabber server to use.
qu: Apaykachaypaq Jabber nisqap haywariqninpa URL nisqan.

en: Publish to Gadget
qu: Gadget nisqapi sut'iyachiy

en: If TRUE, Sugar will make us searchable for the other users of the Jabber server.
qu: TRUE kaptinqa, kay Jabber nisqa haywariqta churanqa Sugarqa wak apaykachaqmasikuna maskawananchikpaq.

en: Social Help Server
qu: Yanapachikuy haywariq

en: URL of the social help server to use with protocol.
qu: Yanapachikuy haywariqpa URL nisqan

en: Power Automatic
qu: Kallpa pay kikinlla apaykachakuq

en: Automatic power management (increases battery life)
qu: Kallpa pay kikinlla apaykachakuq (watiriyaqa astawanmi kawsaspa unayanqa)

en: Power Extreme
qu: Watiriya kamachikuq

en: Extreme power management (disables wireless radio, increases battery life)
qu: Kallpa allin suma apaykachay (radio wireless nisqata wañuchispaqa, astawanmi watiryaqa kawsaspa unayanqa)

en: Keyboard layouts
qu: Qillqayñit'inap haywarikusqan

en: List of keyboard layouts. Each entry should be in the form layout(variant)
qu: Qillqayñit'inap haywarikusqanmanta listan. Sapanka sinripi kaqqa distribución(variante) nispam churakunman

en: Keyboard options
qu: Qillqayñit'inap akllayninkuna

en: List of keyboard options.
qu: Qillqayñit'inap akllayninkunamanta lista.

en: Keyboard model
qu: Qillqayñit'inap imayna kasqan

en: The keyboard model to be used
qu: Apaykachachkanqa chay qillqayñit'inap imayna kasqan

en: Default font face
qu: Kasqanmantapacha kikin qillqap imayna kaynin

en: Font face that is used throughout the desktop.
qu: Llapan hanp'arapi apaykachasqa qillqap imayna kaynin.

en: Default font size
qu: Kasqanmantapacha kikin qillqap sayaynin

en: Font size that is used throughout the desktop.
qu: Llapan hamp'arapi apaykachasqa sayaynin.

en: Show Sugar Ad-hoc networks
qu: Sugarpa llikakunanta rikhurichiy

en: If TRUE, Sugar will show default Ad-hoc networks for channel 1,6 and 11. If Sugar sees no "known" network when it starts, it does autoconnect to an Ad-hoc network.
qu: TRUE kaptinqa, Sugarqa 1,6 hinallataq 11 yupayniyuq canalkunapaq ad-hoc nisqa llikakunataqa qhawachinqa. Qallarichkanqa hina Sugar mana riqsisqa llikata mana rikunqachu chayqa, pay sapallanmi ad-hoc nisqa llika kaqman t'inkichikunqa.

en: Enable Ad-hoc autoconnect
qu: Pay sapallan ad-hoc nisqa llika kaqman t'inkichikuchun

en: If TRUE, Sugar will autoconnect to Ad-hoc networks.
qu: TRUE kaptinqa, Sugarqa pay sapallanmi ad-hoc nisqa llika kaqman t'inkichikunqa.

en: GSM network username (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM nisqa llikapi kaq apaykachaqmasip sutin (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network username configuration (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM nisqa llikapi kaq apaykachaqmasip sutin allichay (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network password (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM nisqa llikap pakaqillqan (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network password configuration (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM nisqa llikap pakaqillqan allichay (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network number (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM nisqa llikap yupaynin (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network telephone number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM nisqa llikap telefononpa yupaynin allichay (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network APN (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM nisqa llik'ap APN nisqan (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network access point name configuration (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM llik'ap APN nisqa yaykuy punkunpa sutin allichay (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network PIN (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM llik'ap PIN nisqan (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network personal identification number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM llik'ap PIN nisqa runa riqsichinapaq yupaynin allichay (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network PUK (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM llik'ap PUK nisqan (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: GSM network personal unlock key configuration (DEPRECATED/UNUSED)
qu: GSM llik'api kaq PUK nisqa sapanka runap paskakuyninpa kichaqch'iku allichay (MAWK'A / MANA APAYKACHASQA)

en: TODO: add summary
qu: TODO: sinrichasqata yapay

en: TODO: add description
qu: TODO: sut'inchaytawan yapay

en: Pitch value for the speech sugar service
qu: Sugar nisqa Simikunamanta Haywariypaq Kunka Tonop khipuynin

en: Pitch value used by the speech service in Sugar
qu: Sugar nisqa Simikunamanta Haywariypa apaykachasqa Kunka Tonop khipuynin

en: Rate value for the speech sugar service
qu: Sugarpa rimaymanta haywariypaq phaway kayninpa chanin

en: Rate value used by the speech service in Sugar
qu: Sugarpa rimaymanta haywariypa apaykachasqa phaway kayninpa chanin

en: Activity update backend.
qu: Kunanchay nisqa Ruranap backend nisqan

en: Activity update backend module, followed by a period, followed by the class name.
qu: Kunanchay nisqa Ruranap backend nisqan, periodop qatisqa, clase sutip qatisqa.

en: Microformat update URL.
qu: Kunanchay microformato nisqayuq URL

en: URL used by the microformat update backend for activity update information.
qu: Willana kunanchay nisqa ruranap módulo backend nisqanpa apaykachasqa microformatoyuq URL.

en: Automatic update frequency.
qu: Pay kikillan kunanchakuqpa wayrikun.

en: Frequency of automatic activity updates, measured in days. 0 means disabled.
qu: Ruranakuna pay kikillan kunanchaypa wayrikun, p'unchaw p'unchawpi tupusqam. 0 nisqa yupayqa wañuchisqam ninmi.

en: Timestamp of last activity update.
qu: Ruranap qhipa kaq kunanchasqanpa pacha tuyrun

en: A unix timestamp (seconds since epoch) of the last successful activity update.
qu: Ruranakuna qhipa kaq allin kunanchasqap Unix nisqa pachanpa huk tuyrun (época nisqamanta yupasqa segundokuna)

en: New ASLO update.json URL.
qu: Musuq ASLO nisqap update.json nisqanpaq URL

en: URL used by the new ASLO updater to download activity data.
qu: Ruranakunap yachasqankuna apaqaypaq musuq ASLO nisqap apaykachasqa URL

en: A description of the hardware available to the user.
qu: Apaykachaqmasipaq churasqa hatwarmanta sut'iyachisqa.

en: This string is displayed in the control panel, about computer section.
qu: Kay qillqasqaqa Allichanaykuna nisqapi rikhurichisqam, chayri Kumputaruraymanta nisqa k'itipi kachkan.

en: About Me
qu: Ñuqamanta

en: You must enter a name.
qu: Huk sutitam churawaq.

en: stroke:   color=%s hue=%s
qu: kantu:   llimp'i=%s tonalidad=%s

en: stroke:   %s
qu: kantu:   %s

en: fill:     color=%s hue=%s
qu: hunt'ana:     llimp'i=%s tonalidad=%s"

en: fill:     %s
qu: hunt'ana:     %s

en: Error in specified color modifiers.
qu: Akllasqa llimp'ikunap wakyachiyninpi pantay kachkan.

en: Error in specified colors.
qu: Akllasqa llimp'ikunapim pantay kachkan.

en: Click to change your color:
qu: Klik-ta ruray wak llimp'iykita munaspaqa:

en: Select gender:
qu: Qharichu warmichu icha wakchu chayta akllay:

en: About my Computer
qu: Kumputaruraymanta

en: Identity
qu: Pim kay

en: Model:
qu: Imayna kasqan:

en: Serial Number:
qu: Serie nisqap yupaynin:

en: Software
qu: Sutwar

en: Build:
qu: Ch'ipakatay:

en: Wireless Firmware:
qu: Inalámbrica llik'ap Firmware nisqan:

en: %d days ago
qu: %d p'unchaw qhipan

en: Today
qu: Kunan p'unchaw

en: Last system update:
qu: Sistemap qhipa kaq kunanchasqan:

en: Copyright and License
qu: Kamaqpa derechun licencian nisqa

note: TRANS: The word "Sugar" should not be translated.
en: Sugar is the graphical user interface that you are looking at. Sugar is free software, covered by the GNU General Public License, and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under certain conditions described therein.
qu: Sugarqa kay llimp'ichasqa uya qhawasqaykim. Sugarqa libre software nisqam, ichaqa "GNU Llaqta Kamachiq Licencianwanmi" purin, hinallataq, qam kikin munasqaykihinaqa haywariwaqmi pimanpas kay sutwartaqa; haywarinakunapaqqa huch'uy mañakuykuna kaqtam ñawpaqtaqa ñawinchariwaq.

en: Full license:
qu: Llapan licencian:

en: Select a background:
qu: Ukhu kaqta akllay:

en: Clear background
qu: Ukhu kaqta pichay

en: Date & Time
qu: Wakipuwa tuyuwan

en: Error: timezone does not exist.
qu: Pantasqam: Suyup pachanqa manam kanchu.

en: Frame
qu: Kantuchaq

en: never
qu: manapunim hayk'appas

en: instantaneous
qu: utqaylla

en: %s seconds
qu: %s segundokuna

en: Activation Delay
qu: Kawsaynin qhipaykachisqa

en: Corner
qu: K'uchu

en: Edge
qu: Kantu

en: Keyboard Model
qu: Qillqayñit'inap imayna kasqan

en: Key(s) to change layout
qu: Imayna kasqan t'ikranapaq ñit'ina(kuna)

en: Keyboard Layout(s)
qu: Qillqayñit'inap uyaynin(kuna)

en: Could not access ~/.i18n. Create standard settings.
qu: Manam ~/.i18n kayman yaykuyta atikunchu. Kayman yaykunapaqqa llapan tiqsimuyupi wak estándar nisqam ruranaqa.

en: Language for code=%s could not be determined.
qu: Chimpu=%s nisqap rimayninqa manam riqsisqachu.

en: Sorry I do not speak '%s'.
qu: Pampachariway, mana kay '%s' nisqataqa rimanichu.

en: Add languages in the order you prefer. If a translation is not available, the next in the list will be used.
qu: Munasqaykitahina runa simikunata churay. T'ikrapasqa simi mana kaptinqa, listapi kaqta akllasqanmi rikurinqa.

en: You will need to provide the following information to set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
qu: Red de telefonía celular nisqap banda ancha (3G) nisqaman t'inkichinapaqqa, kay willaykunataraq churawaq.

en: Country:
qu: Hatun llaqta:

en: Provider:
qu: Quriq:

en: Number:
qu: Yupay:

en: Access Point Name (APN):
qu: Yaykuy punkup sutin (APN):

en: Personal Identity Number (PIN):
qu: Runa riqsichinapaq yupaynin (PIN)

en: Provider %s
qu: Quriq %s

en: Network
qu: Llika

en: State is unknown.
qu: Ima kaqqa manam riqsisqachu.

en: Error in specified radio argument use on/off.
qu: Pantaymi kan akllasqa radiop rimayninpi, wakmanta on/off chayta q'apiwaq.

en: Error in specified argument use 0/1.
qu: Akllasqa rimaypi pantayta rikhurirqun, kayta 0/1 churawaq.

en: Wireless
qu: Inalámbrica

en: The wireless radio may be turned off to save battery life.
qu: Radio inalámbrico nisqaqa wañuchisqa kananmi watiriyap kawsaynin waqaychanapaq.

en: Discard wireless connections if you have trouble connecting to the network
qu: Sichus qamqa mana llikawan t'inkikuyta atinki chayqa, conexiones inalámbricas nisqata saqirpay

en: Discard wireless connections
qu: Inalámbricas nisqa t'inkichiykunata saqirpay

en: Collaboration
qu: Yanapanakuna

en: The server is the equivalent of what room you are in; people on the same server will be able to see each other, even when they aren't on the same network.
qu: Haywariqqa kikin wasihinam; chaymi kikin haywariqpi kaq runakunaqa qhawanakullanqakum, manapas kikin llikapi kachun.

en: Server:
qu: Haywariq:

en: Social Help is a forum that lets you connect with developers and discuss Sugar Activities.  Changing servers means discussions will happen in a different place with different people.
qu: Yanapachikuy nisqaqa wak masiykikunawan Sugarpa Ruranakunamanta rimanaykipaqmi.  Haywariq wakyachiyqa wak foroman rimaq riy chayta niyta munan.

en: Social Help Server:
qu: Yanapachikuy nisqa haywariq:

en: Power
qu: Kallpa

en: Error in automatic pm argument, use on/off.
qu: Kallpa apaykachasqap pay kikillan rurakuq rimananpi pantay kaptinqa, on/off nisqata q'apirquy.

en: Power management
qu: Kallpa apaykachanapaq

en: Software Update
qu: Sutwarta Kunanyachinapaq

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
qu: Sutwar kunanchakuptinqa, llapan pantaykunatam allichakun, hinallataq ima sasa kaytapas thaniyachin, kaqllataq musuq kamachiykunawanmi wakmanta llapanta qun.

en: Update in progress...
qu: Kunanchakuyqa rurakuchkam...

en: Checking for updates...
qu: Kunanchakuykunatam machkhachkan...

en: Installing updates...
qu: Kunanchakuyta churachkan...

en: Checking %s...
qu: Yanaykuchkanmi %s...

en: Looking for updates...
qu: Kunanchanakunatam maskachkan...

en: Downloading %s...
qu: Urayachichkan %s...

en: Updating %s...
qu: Kunanchachkan %s...

en: Your software is up-to-date
qu: Sutwarniykiqa kunanyachisqaña kachkan

en: You can install %s update | You can install %s updates
qu[0]: Kay %s kunanchanataqa atinkiñam churayta
qu[1]: Kay %s kunanchanakunataqa atinkiñam churayta

en: Can't connect to the activity server
qu: Ruranakunap haywariqninwan manam t'inkichiyhinachu

en: Verify your connection to internet and try again, or try again later
qu: Internetman yaykusqayki qhaway hinaspa wakmanta yanaykuy, utaq unaymantahina yanaykuy

en: %s update was installed | %s updates were installed
qu[0]: %s kunanchanaqa churakunña
qu[1]: %s kunanchanakunaqa churakunña

en: Install selected
qu: Churaykuyqa akllasqam

en: Download size: %s
qu: Urayachisqamanta sayaynin: %s

en: From version %(current)s to %(new)s (Size: %(size)s)
qu: Kay kaq %(current)s nisqamanta chay kaq %(new)s (Size: %(size)s) nisqaman

en: Version %(version)s (Size: %(size)s)
qu: Kay kaq %(version)s (Sayaynin: %(size)s)

en: No web services are installed.
    Please visit %s for more details.
qu: Manam ima Web nisqa haywariqpas churasqachu.
    Kay %s nisqaman yaykuriy aswanta yachanaykipaq.

en: My Audio
qu: Uyarinay

en: Microphone
qu: Rimarquna

en: My Battery
qu: Watiriyay

en: Removed
qu: Chinkachisqa

en: Charging
qu: Hunt'akuchkanmi

en: Very little power remaining
qu: Watiriyaqa pisillañam kachkan

note: TRANS: do not translate %(hour)d:%(min).2d  it is a variable, only translate the word "remaining"
en: %(hour)d:%(min).2d remaining
qu: Kayhina %(hour)d:%(min).2d chayllatam qhipachkan

en: Charged
qu: Hunt'asqañam

en: My Display
qu: Pantallay

en: Take a screenshot
qu: Pantalla ukhumantapacha phutuhina hurqumuy

en: Brightness
qu: K'anchaqnin

en: Display
qu: Pantalla

en: Show my keyboard
qu: Qillqayñit'inayta rikuchiy

en: IP address: %s
qu: IP suti: %s

en: Disconnect
qu: T'aqachiy

en: No wireless connection
qu: Inalámbrica t'inkinaqa manam kanchu

en: Channel
qu: Canal nisqa

en: Wired Network
qu: Cablewan t'inkichisqa llika

en: Speed
qu: Utqay kay

en: Wireless modem
qu: Módem inalámbrico nisqa

en: Please wait...
qu: Suyarillay...

en: Connect
qu: T'inkiy

en: Disconnected
qu: Manam t'inkisqachu

en: Try connection again
qu: T'inkinata wakmanta yanaykuriy

en: Error: %s
qu: Pantay: %s

en: Suggestion: %s
qu: Kunaku: %s

en: Connected for %s
qu: Kay %s nisqaman t'inkirisqam

en: Check your PIN/PUK configuration.
qu: Kay PIN/PUK nisqakunap allichakuynin chiqaqchay.

en: Check your Access Point Name (APN) configuration
qu: APN nisqa yaykunapaq punkup sutinta chiqaqchay

en: Check the Number configuration.
qu: Yupanap kamachinanta chiqaqchay.

en: Check your configuration.
qu: Allichay nisqap Yupayninta chiqaqchay.

en: Mesh Network
qu: Malla nisqa Llika

en: Mesh Network %s
qu: Malla nisqa Llika %s

en: No GSM connection available.
qu: Manam GSM t'inkinaqa kanchu.

en: Create a connection in My Settings.
qu: Allichanaykuna nisqapi huk t'inkinata kamariy

en: Speech
qu: Niy

en: Say selected text
qu: Kay qillqasqaqa akllasqam niy

en: Stop playback
qu: Tumiykuyta sayachiy

en: Pitch
qu: Tono nisqa

en: Rate
qu: Utqay kay

en: Pause playback
qu: Tumiykuyta suyarichiy

en: finger
qu: ruk'ana

en: stylus
qu: imayna kana

en: My touchpad
qu: Ruk'anawan q'apinay

en: Show contents
qu: Ukhunpi kasqata rikuchiy

en: Favorites Layout
qu: Ancha munasqakuna nisqap llimp'ichakusqa

en: Layout of the favorites view.
qu: Ancha munasqakuna nisqa ruranakuna rakiykachana.

en: Favorites resume mode
qu: Ancha munasqakuna nisqa rurana wakmanta qallarichiy

en: When in resume mode, clicking on a favorite icon will cause the last entry for that activity to be resumed.
qu: Wakmanta hap'ina nisqapi kaspaqa, chaymanta ancha munasqa nisqata akllanki chayqa, kay rurana qhipakuq yaykunamanmi aparisunki.

en: sugar-control-panel: WARNING, found more than one option with the same name: %s module: %r
qu: sugar-control-panel: PAQTATAQ, manam huk akllasqallachu kikin sutiwanqa kachkan, aswanmi kan: %s módulo: %r

en: sugar-control-panel: key=%s not an available option
qu: sugar-control-panel: kichaqch'iku=%s akllasqaqa mana chaniyuqmi

en: sugar-control-panel: %s
qu: sugar-control-panel nisqa: %s

note: TRANS: Translators, there's a empty line at the end of this string, which must appear in the translated string (msgstr) as well.
en: Usage: sugar-control-panel [ option ] key [ args ... ] 
        Control for the sugar environment. 
        Options: 
        -h           show this help message and exit 
        -l           list all the available options 
        -h key       show information about this key 
        -g key       get the current value of the key 
        -s key       set the current value for the key 
        -c key       clear the current value for the key
qu: Apaykachay: sugar-control-panel [ opción ] kichaych'iku [ args ... ] 
        Sugarpa wasinpaq kamachiy. 
        Akllanakuna: 
        -h               kay yanapakuq willayta rikuchin hinaspa lluqsin 
        -l                llapan akllanakuna kaqta sinrispa yupachin  
        -h kichaqch’iku       kay kichaqch’ikumanta willayta rikuchin 
        -g kichaqch’iku       kichaqch’ikup kunan chaninta tarin 
        -s kichaqch’iku       kichaqch’ikup kunan chaninta churan 
        -c kichaqch’iku  kichaqch’ikup kunan chaninta ch'usaqyachiy

en: To apply your changes you have to restart Sugar.
    Hit ctrl+alt+erase on the keyboard to trigger a restart.
qu: Hukniraqyachisqaykikuna churanapaqña Sugarta wakmanta qallarinaykiqa.
    Qillqayñit'inapi ctl+alt+borrar nisqakunata ñit'iy wakmanta qallarinapaq.

en: Warning
qu: Paqtataq

en: Changes require restart
qu: Hukniraqyachisqaykikunaqa wakmanta qhallarichinam

en: Cancel changes
qu: Amaña hukniraqyachiychu

en: Later
qu: Qhipamanta

en: Restart now
qu: Kunan wakmanta qallariy

en: Search in %s
qu: Kay kaq %s nisqapi maskay

en: Settings
qu: Allichanakuna

en: Version %s
qu: Kuti %s

en: Clear search
qu: Maskasqata pichay

en: No matching activities
qu: Kikin ruranakunaqa manam kanchu

en: Confirm erase
qu: Picharquyta munankipunichu

en: Confirm erase: Do you want to permanently erase %s?
qu: Picharquyta munankipunichu: ¿Kay kaq %s nisqata sapa kuti pichayta munankichu?

en: Remove favorite
qu: Ancha munasqa nisqataqa chinkachiy

en: Make favorite
qu: Ancha munasqata hinayachiy

note: TRANS: label for the freeform layout in the favorites view
en: Freeform
qu: Kacharisqahina

note: TRANS: label for the ring layout in the favorites view
en: Ring
qu: Siwi

note: TRANS: label for the spiral layout in the favorites view
en: Spiral
qu: Ch'urumuyu

en: Registration
qu: Khipuykuy

en: Please wait, searching for your school server.
qu: Suyarillay, yachaywasip haywariqta maskachkan

en: Registration Failed
qu: Khipuykuchkaspa pantaymi kan

en: Registration Successful
qu: Allin kusa khipuykusqaña

en: You are now registered with your school server.
qu: Kunanqa yachaywasip haywariqninpim khipuykusqam kankiñam.

en: Register again
qu: Wakmanta khipuykuy

en: Home
qu: Qallariypaq

en: Group
qu: Huñu

en: A wireless encryption key is required for
     the wireless network '%s'.
qu: Huk qillqanapakaypa kichaqch'ikun mañakusqam kay kaqpaq
     kay kaq inalámbrica nisqa llika '%s'.

en: Key Type:
qu: Kichaqch'ikup kasqan:

en: Authentication Type:
qu: Imaynamanta chiqanchakunapaq:

en: WPA & WPA2 Personal
qu: Sapanka runapaq WPA hinallataq WPA2 nisqa

en: Wireless Security:
qu: Inalambrica nisqamanta allin waqaychana:

note: TRANS: Action label for resuming an activity.
en: Resume
qu: Wakmantaña ruray

en: Join
qu: Huñunakuy

en: Ad-hoc Network %d
qu: Ad-hoc llika %d

en: Mesh Network %d
qu: Malla nisqa Llika %d

en: Cannot connect to the server.
qu: haywariqman t'inkiytaqa manam atinchu.

en: The server could not complete the request.
qu: Haywariqqa manam hunt'achinchu mañakuytaqa.

en: List view
qu: Listapi kaq qhawana

en: Decline
qu: Ama chaskiychu

note: TRANS: file transfer, bytes transferred, e.g. 128 of 1024
en: %s of %s
qu: %s nisqap %s nisqan

en: Transfer from %s
qu: Kay kaq %s nisqamanta apachina

en: Accept
qu: Chaskiy

en: Dismiss
qu: Wikch'uy

en: The other participant canceled the file transfer
qu: Huk kaqqa manañam khiputaqa apachimuchkanchu

en: Transfer to %s
qu: Kay kaq %s nisqaman apachiy

[ctx: Clipboard]
en: Remove
qu: Chinkachiy

en: Open with
qu: Kaywan kichay

en: %s clipping
qu: %s nisqap kuchuynin

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
qu: Suti:

en: Click to change color:
qu: Llimp'ita tikranapaq klikta ruray:

en: Select grade:
qu: Ima gradopitaq:

en: Preschool
qu: Wawawasipi kaq

en: Kindergarten
qu: Wawawasi

en: 1st Grade
qu: 1er Grado

en: 2nd Grade
qu: 2do Grado

en: 3rd Grade
qu: 3er Grado

en: 4th Grade
qu: 4to Grado

en: 5th Grade
qu: 5to Grado

en: 6th Grade
qu: 6to Grado

en: 7th Grade
qu: 7mo Grado

en: High School
qu: Kuraq yachaywasi

en: Adult
qu: Kuraq runa

en: No preview
qu: Manam ñawpa qhawariyniyuqchu

en: Kind: %s
qu: Imayna kaq: %s

en: Date: %s
qu: Wakipu: %s

en: Size: %s
qu: Sayaynin: %s

en: No date
qu: Mana wakipuyuq

en: Participants:
qu: Yaykumuqmasikuna:

en: Comments:
qu: Niriykuna

en: Journal
qu: P'anqa

en: Favorite entries
qu: Ancha munasqa yaykuykuna

note: TRANS: Item on a palette that filters by entry type.
en: Anything
qu: Mayqinpas

en: Anytime
qu: Hayk'appas

en: Since yesterday
qu: Qayna p'unchawmanta

en: Past week
qu: Qhipa kaq semana

en: Past month
qu: Qhipa kaq killa

en: Past year
qu: Qhipa kaq wata

en: Copy to
qu: Kayman kikinchanki

en: Duplicate
qu: Iskaychay

en: Refresh
qu: Kunanchay

en: Error while copying the entry. %s
qu: Yaykuyta kikinchaptin pantaymi kan. %s

en: No activity to start entry
qu: Yaykunata qallarinapaqqa manam ima ruranatapas tarikunchu

en: Sort view
qu: Qhawananta sinripay

en: Sort by date modified
qu: Allichasqa wakipumanta sinripay

en: Sort by date created
qu: Kamarikusqa wakipumanta sinripay

en: Sort by size
qu: Sayayninmanta sinripay

en: Deselect all
qu: Tuyrusqa kayninta llapanta pichay

en: Select all
qu: Llapanta akllay

en: Do you want to erase %d entry? | Do you want to erase %d entries?
qu[0]: ¿Kay kaq %d nisqa yaykuyta chinkachiyta munankichu?
qu[1]: ¿Kay kaq %d nisqa yaykuykunata chinkachiyta munankichu?

note: TRANS: Do not translate %(selected)d and %(total)d.
en: Selected %(selected)d of %(total)d
qu: Akllasqam %(selected)d kay kaqmanta %(total)d

en: Select filter
qu: Suysunata akllay

en: Your Journal is empty
qu: P'anqaykiqa chusaqmi kachkan

en: Your documents folder is empty
qu: Wayaqaykiqa chusaqmi kachkan

en: The device is empty
qu: Dispositivo nisqaqa chusaqmi kachkan

en: No matching entries
qu: Mana kuskanchakuq yaykunakunaqa kanchu

en: Older Version Of %s Activity
qu: Kay kaq %s nisqa ruranap aswan unay versiónnin

en: Do you want to downgrade to version %s
qu: ¿Kay kaq %s nisqa unay versióntachu churayta munanki?

en: Your Journal is full
qu: P'anqaykiqa hunt'aña kachkan

en: Please delete some old Journal entries to make space for new ones.
qu: Panq'aman musuq yaykunakuna churakunanpaqqa, amahina kaychu mawk'a yaykunakunataraq pichay.

en: Show Journal
qu: P'anqata rikuchiy

en: Choose an object
qu: Huk imaymanata akllay

en: Choose an object to open with %s activity
qu: Huk imaymanata akllay %s nisqa ruranawan kichanapaq

en: Resume with
qu: Kaywanmi wakmanta qallariy

en: Start with
qu: Kaywanmi qallariy

en: Send to
qu: Kaymanmi apachiy

en: View Details
qu: Aswantawan qhaway

en: Entries without a file cannot be sent.
qu: Yaykuna mana khipuyuq kaptinqa, manam apachikuytaqa atikunqachu.

en: Entries without a file cannot be copied.
qu: Yaykunakuna mana khipuyuq kaptinqa, manam kikinchakuytaqa atikunqachu.

en: Do you want to copy %d entry? | Do you want to copy %d entries?
qu[0]: ¿Kikinchayta munankichu %d yaykuytaqa?
qu[1]: ¿Kikinchayta munankichu %d yaykuykunataqa?

en: Clipboard
qu: Raphi waqaychana

en: No friends present
qu: Manam masikunaqa kankuchu

en: No valid connection found
qu: Manam allin t'inkinataqa tarikunchu

en: No activity to resume entry
qu: Yaykunata wakmanta qallarinapaqqa manam ima ruranatapas tarikunchu

en: %(index)d of %(total)d : %(object_title)s
qu: %(index)d chaymi %(total)d nisqamanta : %(object_title)s

en: %(free_space)d MB Free
qu: %(free_space)d MB kachkan

en: Favorites view %d
qu: Kayhina %d nisqa ancha munasqakunata qhawana

en: The reason for the device state change is unknown.
qu: Dispositivo nisqap imayna kayninpa t'ikrakunanpaq imanasqa kayqa mana riqsisqachu.

en: The state change is normal.
qu: Imayna kasqanqa allinmi t'ikrakuchkan.

en: The device is now managed.
qu: Dispositivo nisqaqa kamachikuchkanmi.

en: The device is no longer managed.
qu: Dispositivo nisqaqa manañam kamachikuchkanchu.

en: The device could not be readied for configuration.
qu: Dispositivo nisqaqa manaraqmi allichananpaqqa kachkanraqchu.

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc).
qu: IP nisqa allichayqa manam hap'ichikuytaqa atichikunchu (manam maypi kasqanpas yachakunchu, unayña manaña kanchu).

en: The IP configuration is no longer valid.
qu: IP allichayqa manam allinñachu.

en: Secrets were required, but not provided.
qu: Munakuchkanpuni kichaych'ikukuna, ichaqa manaraqmi churasqaraqchu kachkan.

en: The 802.1X supplicant disconnected from the access point or authentication server.
qu: Kay kaq 802.1X nisqa yaykuqqa manañam t'inkisqañachu kachkan.

en: Configuration of the 802.1X supplicant failed.
qu: Kay kaq 802.1X nisqa yaykuqpa allichayninqa pantarun.

en: The 802.1X supplicant quit or failed unexpectedly.
qu: Kay kaq 802.1X nisqa yaykuyqa pasapunmi, mana chayqa pantarqunmi t'inkichikuyqa.

en: The 802.1X supplicant took too long to authenticate.
qu: Kay kaq 802.1X nisqa yayquqqa yaykunanpaqqa sinchipunitam unayyarqun.

en: The PPP service failed to start within the allowed time.
qu: PPP haywarikuyqa pantarqunmi qallariyninpi.

en: The PPP service disconnected unexpectedly.
qu: PPP haywarikuyqa qunqaymanta t'aqarikun.

en: The PPP service quit or failed unexpectedly.
qu: PPP haywarikuyqa pantarqunmi qallariyninpi.

en: The DHCP service failed to start within the allowed time.
qu: DHCP haywarikuyqa pasapunmi, mana chayqa, pantarqunmi t'inkichikuyqa.

en: The DHCP service reported an unexpected error.
qu: DHCP haywarikuyqa mana suyasqa pantaytam rikurichin.

en: The DHCP service quit or failed unexpectedly.
qu: DHCP haywarikuyqa pasapunmi, mana chayqa, pantarqunmi t'inkichiyqa.

en: The shared connection service failed to start.
qu: Rakisqa t'inkichiy nisqa haywarikuyqa pantarqunmi qallariyninpi.

en: The shared connection service quit or failed unexpectedly.
qu: Rakisqa t'inkichiy nisqa haywarikuyqa pasapunmi, mana chayqa, pantarqunmi.

en: The AutoIP service failed to start.
qu: AutoIP nisqa haywarikuyqa pantarqunmi qallariyninpi.

en: The AutoIP service reported an unexpected error.
qu: AutoIP nisqa haywarikuyqa mana suyasqa pantaytam rikurichin.

en: The AutoIP service quit or failed unexpectedly.
qu: AutoIP nisqa haywarikuyqa pasapunmi, mana chayqa, pantarqukunmi.

en: Dialing failed because the line was busy.
qu: T'inkirinapaq ñan sinchi hunt'a kaptinmi t'inkiriyqa pantarqun.

en: Dialing failed because there was no dial tone.
qu: Kikin waqyana mana uyarikuptinmi t'inkichiyqa pantarqukun.

en: Dialing failed because there was no carrier.
qu: Mana apaq kaptinmi t'inkichiyqa chinkarqun.

en: Dialing timed out.
qu: Manaña pacha kaptinmi waqyanaqa tukurqukun.

en: Dialing failed.
qu: Waqyanaqa pantarqun.

en: Modem initialization failed.
qu: Modem qallarichkaptinmi pantarqun.

en: Failed to select the specified GSM APN
qu: Yaykunapaq (APN) GSM akllakuchkaptinmi pantarqun

en: Not searching for networks.
qu: Manam llikakunaqa maskhakuchkanchu.

en: Network registration was denied.
qu: Llikaman khipuykuyqa manam chaskichikunchu.

en: Network registration timed out.
qu: Llikaman khipuykuypaq pachaqa manaña kanchu.

en: Failed to register with the requested GSM network.
qu: Mañasqa GSM llikawan khipuykuyqa pantarqunmi.

en: PIN check failed.
qu: PIN nisqap apaykachasqanqa pantarqunmi.

en: Necessary firmware for the device may be missing.
qu: Dispositivopaq munasqa firmware nisqaqa chinkarqunman.

en: The device was removed.
qu: Dispositivo nisqaqa qichurqukunmi.

en: NetworkManager went to sleep.
qu: NetworkManager nisqa llika apaykachaqqa puñurichisqam.

en: The device's active connection was removed or disappeared.
qu: Dispositivo nisqap kawsachkaq t'inkichisqankunaqa qichurisqam utaq chinkasqam.

en: A user or client requested the disconnection.
qu: Huk apaykachaqmasi utaq huk yaykuqmi mana t'inkirisqaña kananpaqmi mañarikun.

en: The device's carrier/link changed.
qu: Dispositivop portadora/link nisqanqa hukniraqyarqapun.

en: The device's existing connection was assumed.
qu: Dispositivo nisqap kachkaq t’inkinanqa chaskisqam.

en: The supplicant is now available.
qu: Mañarikullaqqa manam kanchu.

en: The modem could not be found.
qu: Modem nisqa mana tarikuyta atikunchu.

en: The Bluetooth connection failed or timed out.
qu: Bluetooth nisqa t'inkinaqa mana pachayuqña kaptin pantarqukun.

en: Unused.
qu: Mana apaykachasqa.

en: Mesh
qu: Malla nisqa

en: Screenshot
qu: Pantalla ukhumantapacha phutuhina hurqumuy

en: Screenshot of "%s"
qu: Kay kaq "%s" nisqap pantallanta phutuhina hurquy

en: Activity launcher
qu: Runanakuna rikuchiq

en: %s is already running. Please stop %s before launching it again.
qu: Kay kaq %s phawachkanñam. Mirá %s nisqata sayarichiy manaraq wakmanta rikuchispa

en: The maximum number of open activities has been reached. Please close an activity before launching a new one.
qu: Kichasqa ruranakunap sinchimanta yupasqaqa tukukuyninmanmi chayarqunña. Mirá huk ruranata wichq'ay manaraq wak ruranata kichachkaspa.

en: Remove friend
qu: Masita chinkachiy

en: Make friend
qu: Masita yapay

en: Shutdown
qu: Wañuchiy

en: Restart
qu: Wakmanta qallariy

en: Logout
qu: Lluqsiy

en: My Settings
qu: Allichanaykuna

en: Invite to %s
qu: Kay kaq %s nisqata waqyay

en: <b>%s</b> failed to start.
qu: <b>%s</b> nisqaqa qallarispa pantarqun.

en: Starting...
qu: Qallarichkanmi...

en: Activity failed to start
qu: Ruranaqa qallarispam pantarqun

note: TODO: share-with, keep
en: View Source
qu: Paqariyta qhaway

en: View Help
qu: Yanapachikuy nisqa rikuy

en: Start new
qu: Musuqta qallariy

[ctx: Volume]
en: Remove
qu: Qichuy

en: Help Manual
qu: Yanapachikuypaq pusaq p'anqa

en: Social Help
qu: Yanapachikuypaq

en: Help: %s
qu: Yanapachikuypaq: %s

en: Instance Source
qu: Instancia nisqap paqariynin

en: Source
qu: Paqarina nisqa

en: Activity Bundle Source
qu: Ruranap t'iqinpa Paqariynin

en: Sugar Toolkit Source
qu: Sugar Toolkit nisqap paqariyninkuna

en: View source: %s
qu: Paqariyta chimputa rikuy: %s

en: View source: %r
qu: Paqariy chimputa rikuy: %r

en: Please select a file in the left panel.
qu: Huk khiputa akllariy lluq'i panelpi

en: Backup
qu: Waqaychay kikinchasqa

en: Please connect a device to continue
qu: Huk dispositivota t’inkiy llamk'achkallanapaq

en: Select your volume
qu: Wuluminniyta akllay

en: Not enough space in volume
qu: Wuluminpiqa manan k'itiña kanchu

en: Backup from user %s
qu: Apaykachaqmasip waqaychay kikinchasqanqa kay kaqmi %s

en: No checkpoints found in the device
qu: Manam waqaychay kikinchasqa nisqaqa kanchu dispositivopi

en: Select your checkpoint
qu: Waqaychay kikinchasqata akllay

en: Not enough space in disk
qu: Discopi manam k'iti kanñachu

en: Local Device Backup
qu: Waqaychay kikinchasqa kikinpi kaq dispositivo

en: Save the contents of your Journal
qu: P'anqaykipa ukhunpi kasqata tumiykuy

en: Restore the contents of your Journal
qu: P'anqap ukhunpi kasqata wakmanta llanllarichiy

en: Please close all the activities, and start again
qu: Llapan ruranakunata wichq'ay hinaspa wakmanta qallariy

en: Select where you want create your backup
qu: Waqaychay kikinchasqata maymantaq churanki chayta akllay

en: Select where you want retrieve your restore
qu: Waqaychay kikinchasqata maymantataq wakmanta llanllarichiyta munanki chayta akllay

en: Retry
qu: Wakmanta yanaykuy

en: Starting backup...
qu: Waqaychay kikinchasqaqa qallarichkanmi...

en: Starting restore...
qu: Llanllarichina qallarichkanmi...

en: I want to restore the content of my Journal. In order to do this, my Journal will first be emptied of all its content; then the restored content will be added.
qu: P'anqaypa ukhunpi kasqanta llanllarichiytam munani. Ruranapaqqa, P'anqaqa phicharqusqa kanqam hinaspa llanllarinapaq ukhunpi kasqanqa yapasqam kanqam.

en: Confirm
qu: Mat'ipay

en: Operation started
qu: Rurayqa qallasqam

en: Backup finished successfully
qu: Waqaychay kikinchayqa allin sumaq tukusqam

en: Restore realized successfully.
qu: Waqaychay kikinchayqa allin sumaq rurakusqam

en: Clear notifications
qu: Willarqukuykunata phicharquy

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
qu: Bielorruso

note: LANG_KO
en: Korean
qu: Coreano

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
qu: Mongol

en: Exceeded maximum number of notifications
qu: Ancha askha willanakuna

en: Invalid notification identifier
qu: Mana allin willana t'uqsiq

en: Clear all notifications
qu: Tukuy willanakunata chinkachiy

en: Notifications
qu: Willanakuna

en: Notification
qu: Willana

en: Notification Daemon
qu: Willanapaq pakasqa prugrama

en: Display notifications
qu: Willanakunata rikuchiy

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
qu: Pakay

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME
en: Name
qu: Suti

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
qu: Aqllay

note: DLG_Merge
en: Merge
qu: T'inkiy

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
qu: Mask'ay

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
qu: Willana

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
qu: (Ni mayqen)

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
qu: Jinata jallch'ay

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
qu: Chinkachiy

note: DLG_Unit_cm
en: cm
qu: centímetros

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
qu: Imamanta:

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
qu: Sat'iy

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
qu: Uqtataq churay

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
qu: Laya:

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
qu: Kunitan p'unchay

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
qu: Saqipullay

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
qu: Uqlla tukuypaq

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
qu: Atinallapaq

note: DLG_History_Created
en: Created:
qu: Wallpasqa:

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
qu: Ukhunpi kamachi:

note: DLG_Styles_List
en: Type
qu: Laya

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
qu: Aqllasqakuna

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
qu: Qhilqanapaq puchus

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
qu: Tukuy

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
qu: K'illpaq layan

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
qu: Musuq qhilqa-khipu

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
qu: K'illpas

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
qu: Khiputa kichay

note: FIELD_Document_Creator DLG_Goto_Column_Author
en: Author
qu: Ruraqi

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
qu: Anchayupa simikuna

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
qu: Mana scriptkunata tarinchu.
    
    No se encontraron scripts.

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
qu: Sinkhisqas

note: FIELD_Type_Document
en: Document
qu: Qhilqa-khipu

note: XIM_Methods
en: Input Methods
qu: Métodos de entrada

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
qu: Chiqachay

note: DLG_MB_Yes
en: Yes
qu: Arí

note: DLG_MB_No
en: No
qu: Ama

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
qu: Imayna kaynin:

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
qu: Qhawanapaqraq

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
qu: Aqllay

note: DLG_UP_Color
en: Color
qu: Llimp'i

note: LANG_AR
en: Arabic
qu: Árabe

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
qu: Imayna kaynin

note: FIELD_Application
en: Application
qu: Aplicación

note: DLG_OK
en: OK
qu: Chaskiy

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
qu: Restablecer

note: TOOLBAR_LABEL_ZOOM TOOLBAR_STATUSLINE_ZOOM TOOLBAR_TOOLTIP_ZOOM DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
qu: Jatunyachiy

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
qu: Ñit'inapi

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
qu: Lluq'i

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
qu: Paña

note: TB_Standard
en: Standard
qu: Estándar

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
qu: Pallay

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
qu: Rikuchiy

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
qu: Chawpi

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
qu: sast'aykuna

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
qu: P'unchaypis pachapis

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
qu: Ukhunpi kamachi

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
qu: Ñawrayasqa uqi

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
qu: Chawpi

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
qu: %smanta

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
qu: Qhilqanapaq layata aqllay

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
qu:  - Uqpaqña. 
     Mana kay suti apaykachata atinkichu.  Waj sutita aqllakuy.

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
qu:  Pachanmanta uqjinayanqa

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
qu: Chhikanmanta %

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
qu: %s&manta

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
qu: Revisionta &chaskiy

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
qu: &Yapay

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
qu: ...man &mat'iy:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
qu: &Mayqin chirupitaq

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
qu: &Tukuy

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
qu: &Kaypi:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
qu: &Pachamanta qhilqanapaq chiqachay

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
qu: &Pachanmanta tablata mat'iy

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
qu: &Pachanmanta kaykuna aqllasqasta jallch'ay

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
qu: Ña&wpaqtaq:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
qu: &Yanachasqa

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
qu: &Kantusninwan llanthunwan

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
qu: &Urapi:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
qu: &Phinkina

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
qu: &Celda

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
qu: &Celdas

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
qu: &Chawpi

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
qu: &Uqtataq churay

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
qu: &Pallaykuna

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
qu: &Wisq'ay

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
qu: &Suk'asqa

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
qu: &Suk'asqa phinkina

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
qu: &Suk'asqakuna

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
qu: &Kikinchay

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
qu: &Imayna kayninta uqjinayachiy

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
qu: &Kunan aqllasqakunaq rikuchiynin

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
qu: &Chinkachiy

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
qu: &Web-waskhata chinkachiy

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
qu: &Simi watuchin...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
qu: Mayqin &chiruchus markasqa

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
qu: Q&hilqa-khipu

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
qu: Q&hilqa-khipumanta yuyana

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
qu: &Qhilqa-khipus

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
qu: A&ma siqirasqawan simí p'itiraychu

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
qu: &Uqjinayachiy

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
qu: &Web-waskhata uqjinayachiy

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
qu: &Tukukuypa willaynin

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
qu: &Ch'ullantin laqhi

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
qu: K&ancha

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
qu: &Kanchas

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
qu: &Kanchas:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
qu: Khip&u

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
qu: &Tukukuyninpa sutinwan:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
qu: &Mask'ay

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
qu: &Qhipanta mask'ay

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
qu: &K'illpaq layan

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
qu: Laqhiqpa &chakin:

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT
en: &Format
qu: &Ukhunpi kamachi

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
qu: Riy ...ma&n

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
qu: &Laqhiqpa umanyuq

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
qu: &Laqhiqpa umakunanpis chakikunanpis

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
qu: &Laqhiqpa umanpis chakinpis

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
qu: Laqhiqpa u&man:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
qu: &Pataniq:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
qu: &Yanapay

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
qu: &Pakasqa qillqa

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
qu: &Pantasqa simikunata rikuchiy

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
qu: &Web-waskha

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
qu: &Saqipullay

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
qu: &Tukuyninta saqipullay

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
qu: P&allay

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
qu: Jawamanta imayna kayninta apa&chimuy

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
qu: W&eb wamp'uqpi

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
qu: &Hereda etiqueta

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
qu: &Sat'iy

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
qu: &T'iksusqa

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
qu: &Web-waskhaman riy

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
qu: &Kantuskama mast'asqa

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
qu: &Kuskata surk'asta kachiy

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: &LRM
qu: &Lluq'imanta pañaman markasqa

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
qu: &Waskha

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
qu: &Simi

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
qu: &Lluq'i

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
qu: Ll&uq'imanta pañaman qillqa

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
qu: &Lluq'i:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
qu: &Fijar diseño

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
qu: Qhilqa-chaskista &t'inkiy

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
qu: Qhilqa-chaskista t'inkinapaq kancha

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
qu: &Tukuy khipuqpa yuyayninta jap'ikuy

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
qu: Qhilqashaspa &revisionkunata markachiy

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
qu: &Juch'uykuná/jatunkuná waknay

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
qu: Celdasta &t'inkiy

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
qu: &Aswan qhilqa-khipus

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
qu: &Suti:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
qu: &Musuq

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
qu: &Musuq wintana

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
qu: La&strumanta musuq

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
qu: &Qhipan laqhi

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
qu: &Maychus kaqlla

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
qu: &Yupana:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
qu: &Yupanaqpa layan:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
qu: C&h'ulla laqhi

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
qu: &Kichay

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
qu: &Archivó kichay

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
qu: &Patanpi siqisqa

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
qu: &Laqhi jina anchu

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
qu: &Laqhi phinkina

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
qu: &Laqhiqpa yupanan:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
qu: &Phatma

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
qu: K'&askachiy

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
qu: P&allay

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
qu: &Jatarisqa

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
qu: Ñi&t'iy

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
qu: Ñit'i&napaq qhawaynin

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
qu: &Khipuqpa yuyayninta chinkachiy

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
qu: &Lluqsiy

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: &RLM
qu: &Pañamanta lluq'iman markasqa

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
qu: &Watiqmanta ruway

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
qu: Revisionta q&harquy

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
qu: &Uqtataq churay

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
qu: &Watiqmanta qallariy

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
qu: &Restablecer el diseño predeterminado

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
qu: &Revisionkuna

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
qu: &Paña

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
qu: P&añamanta lluq'iman qillqa

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
qu: P&aña:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
qu: Si&nru

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
qu: T&upunapaq

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
qu: &Jallch'ay

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
qu: &Pallasqata jiná jallch'ay

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
qu: &Web laqhe jina jallch'ay

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
qu: Y&anapaypi mask'ay

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
qu: &Aqllay

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
qu: Revisionta &aqllay

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
qu: &Khipuqpa yuyayninta rikhuchiy

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
qu: Imaynachus &kashan niq chunpita rikuchiy

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
qu: T&upuypuni:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
qu: &Qhilqanapaq kamachi

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
qu: &Maypi qallariy:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
qu: &Imaynachus kashan niq chunpi

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
qu: U&ranpi qhilqaspa

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
qu: Surk'aspa &yupayninta chinkachiy

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
qu: &Imawan qallarisqa tab.:

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
qu: &Tabla

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
qu: &Tabuladorkuna

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
qu: &Tabuladorkuna...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
qu: Llank'ana &chunpis

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
qu: &Llank'anas

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
qu: &Patapi:

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
qu: &Layas

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
qu: &Layas:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
qu: &Uranpi siqisqa

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
qu: &Ruwaray

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
qu: &Tupuna-yupaykuna:

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
qu: &Qhaway

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
qu: &Webpaq qhawaynin

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
qu: &Tukuy laqhi

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
qu: &Tukuyninta rimana

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
qu: &Viuda/waqcha surk'ás apaykachaq

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
qu: &Anchun:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
qu: Si&mikunata yupay

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
qu: &Jatunyachiy

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
qu: (Tukuy revisionkuna)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
qu: (Mana siminchana kanchu)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
qu: (Ni mayqen)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
qu: 1 suk'asqa

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
qu: 1,5man saqirasqa

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
qu: 1,5 surk'as

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
qu: 1,5man saqirasqa

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
qu: 12 pt ñawpaq

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
qu: 2 suk'asqakuna

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
qu: 3 suk'asqakuna

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
qu: << Ñawpaq

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
qu: &Cheqachay nispallapuni

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
qu: AbiWord tukukun ortografiata chiqachaq.
    
    AbiWord terminó de comprobar la selección.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
qu: AbiWordqa qhilqa-khipupi mask'ayta tukun.  %dta uqjinayachin.
    
    AbiWord ha terminado su búsqueda en el documento y ha efectuado reemplazos.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
qu: AbiWordqa qhilqa-khipupi mask'ayta tukun.

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
qu: Abiword está diseñado para una versión más nueva del archivo de sistema COMCTL32.DLL
    que la que está actualmente en su sistema. (COMCTL32.DLL versión 4.72 o más nueva)
    Una solución a este problema se explica en el FAQ del sitio web de AbiWord
    
    	http://www.abisource.com
    
    Puede usar el programa, pero la barra de herramientas podría no aparecer.

note: WINDOWS_NEED_UNICOWS
en: AbiWord needs the file %s.dll
    Please download and install it from http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm
qu: AbiWord necesita el archivo %s.dll
    Por favor, descárguelo e instálelo desde http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
qu: G&NOME Officemanta

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
qu: Proyecto GNOME Officemanta

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
qu: Aceptar el cambio sugerido

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
qu: Chanta kunan suk'asqa kay tablapi uq suk'asqata yapay

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
qu: Chanta kunan sinru kay tablapi uq sinruta yapay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
qu: Aqllasqa textoman kantusnintawan llanthusqatawan yapay

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
qu: Chanta suk'asqata yapay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
qu: Sut'ustawan yupaykunatawan aqllasqa phatmaskunapi yapaypis uqjinayachiypis

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
qu: Chanta sinruta yapay

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
qu: Sapaqpa simi watuchinman kay rimanata yapay

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
qu: Lastruman yapay

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
qu: &Chantá:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
qu: &Mayqin chirupitaq:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
qu: Mayqin chirupitaq

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
qu: Mayqin chirupitaq:

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
qu: Pantallapaq waq llimp'ista churáy atin

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
qu: AbiWordpa qallarnin

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
qu: Kunan listaman churay

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
qu: Imamantaq churay:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
qu: Arabe yupanaswan lista

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
qu: ¿Está seguro de que no quiere mantener un registro histórico completo? Si continúa, no será capaz de restaurar versiones más antiguas de este documento.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
qu: Puchusqallapis

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
qu: Ñawpaq kaq listaman yapallaypuni

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
qu: &Pachanmanta jallch'ay

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
qu: Pachanmanta &jallch'ay, sapa

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
qu: Pachanmanta jallch'ay

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
qu: Pachanmanta pantasqa simikunata chiqachay

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
qu: Imayna pachanmanta chhikanta mat'in

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
qu: Pachamanta tablata mat'iy

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
qu: Pachamanta gramaticata chiqachay

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
qu: Pachanmanta suk'asqaq chhikannin

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
qu: Pachanmanta tukuy tarisqa pluginsta churakuy

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
qu: Qhilqa-khiputa pachamanta ortografiata chiqachay

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
qu: Pachanmanta uqjinayanqa

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
qu: Pachanmanta t'inkiy

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
qu: Apaykacháy atisqa kanchas:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
qu: Apaykacháy atisqa ukhunpi kamachis:

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles:
qu: Apaykacháy atisqa estilos:

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
qu: Llimp'i ukhunpi:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
qu: Suk'asqa

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
qu: Siqiwan tabulador

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
qu: Imamantá lloqsin:

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
qu: Ma&rkasqa

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
qu: Mana kay qhilqa-khipupi «%s» markasqata tarikunchu.
    
    El marcador no se ha encontrado en el documento.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
qu: Kantuqpa llimp'in:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
qu: Kantus

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
qu: Kantusninwan llanthunwan

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
qu: Uraman puchu [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
qu: Uranpi surk'a

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
qu: Tawak'uchuswan lista

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
qu: Id. de compilación.

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
qu: Opciones de compilación

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
qu: Objetivo de compilación

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
qu: Sut'u

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
qu: Sut'us

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
qu: S&ut'usninwan yupanasninwan

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
qu: Sut'usninwan yupanasninwan

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
qu: Ñit'inapaq layan

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
qu: &Jatunkuná/Juch'uykuná uqjinayachiy

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
qu: &Maypichus web-waskhata kikinchay

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
qu: &Ruraqista pachikuspa

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
qu: Mana tablapi phinkinata churayta atinchu.
    
    No se puede introducir un salto dentro de una tabla.

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
qu: Mana imayna kayninta chinkachiyta atinchu.
    
    No se puede borrar este estilo.

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
qu: Mana ñit'iyta qhallariyta atinchu.
    
    No se puede iniciar el trabajo de impresión.

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
qu: Laya:

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
qu: Chawpi tabulador

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
qu: Chawpiman churay

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
qu: Chawpiman allinta phatmata churay

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
qu: &Uqraykutaq uqjinayachiy:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
qu: &Tukuyninta  uqjinayachiy

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
qu: Waq llimp'itataq ukhunman churay

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
qu: Jatun/Juch'uy uqjinayachiy

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
qu: Waj listata 
    churay

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
qu: Aqllanapaq waq llimp'ita churay

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
qu: Imayna kayninta uqjinayachiy

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
qu: Qhilqanapaq waq llimp'ita churay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
qu: Waq chirupichus textota qhilqay

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
qu: Phatmapi waq chirumanta qhilqay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
qu: Aqllasqa textopi jatun/juch'uy uqjinayachiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
qu: Aqllasqa textopi layata uqjinaychiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
qu: Aqllasqa phatmapi ukhunta kamachiyta uqjinaychiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
qu: Aqllasqa textopi simita uqjinaychiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
qu: Suk'asqakunaqpa yupayninkuta uqjinaychiy

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
qu: Ñit'inapaq aqllasqasta uqjinayachiy

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
qu: Siminchayman uqjinayachiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
qu: Laqhiqpa ukhunta uqjinaychiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
qu: Qhilqa-khipuqpa laqhinpi llimp'ita uqjinaychiy

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
qu: K'illpa

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
qu: Mashka k'illpachus

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
qu: Mashka (mana puchuyuq) k'illpachus

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
qu: K'illpata qhawanapaqraq

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
qu: (mana puchuyuq) k'illpas:

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
qu: (puchuyuq) k'illpas:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
qu: &Ortografiata chiqachay

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
qu: Qhilqashaspa &gramaticata chiqachay

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
qu: As&wan musuq AbiWordta mask'ay

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
qu: Comprueba si hay actualizaciones nuevas de Abiword en el internet

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
qu: Qhilqashaspa &ortografiata chiqachay

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
qu: Qhilqa-khipupi ortografiata kamachiy

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
qu: Aqllay

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
qu: Pantallapaq llimp'ita aqllay

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
qu: AbiWordpa pantallanpaq llimp'ita aqllakuy

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
qu: Munasqata revisionta aqllay

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
qu: Elija su destino en el lado izquierdo.
    Rellene la entrada del «Yupana» con el número deseado de página o línea. Puede usar + y - para hacer movimientos relativos. Ej: si escribe «+2» y selecciona «Surk'a», «Riy ...man» se desplazará 2 líneas por debajo.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
qu: &Chinkachiy

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
qu: C&hinkarichiy

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
qu: Ukhunpi llimp'ita chinkachiy

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
qu: Aqllanapaq llimp'ita chinkachiy

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
qu: ¿Tukuy wintanasta wisq'aytawanchu lloqsíy munanki?
    
    ¿Cerrar todas las ventanas y salir?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
qu: Tukuy wintanasta wisq'aytaq; AbiWordmanta lloqsillaytaq

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
qu: Qhilqa-khiputa wisq'ay

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
qu: &Suk'asqa

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
qu: Llimp'i:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
qu: Suk'asqa

note: BREAK_Column
en: Column Break
qu: Suk'asqa phinkina

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
qu: Suk'asqaqpa saqirasqan [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
qu: Suk'asqa [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
qu: Suk'asqakuna

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
qu: &Lluq'iman suk'asqakuna

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
qu: &Pañaman suk'asqakuna

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
qu: Comentario a ser asociado con la revisión:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
qu: Comparar el documento activo con otro documento

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
qu: Fecha de compilación

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
qu: Hora de compilación

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
qu: &Rishallanpuni

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
qu: Continuar la revisión anterior (número %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
qu: Yanapaq(kuna)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
qu: Yanapaq(kuna):

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
qu: Aqllasqa textowan tablata wallpay

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
qu: Tablamanta textoman tikray

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
qu: Textomanta tablaman tikray

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
qu: Textomanta tablaman tikray

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
qu: Copiar objeto incrustado

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
qu: Pallayta kikinchay

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
qu: Objetota kikinchay

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
qu: Qillqa tawak'uchunta kikinchay

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
qu: Maypichus web-waskhata kikinchay

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
qu: Laqhis-apaqman qillqa tawak'uchunta kikinchay

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
qu: Aqllasqa textota kikinchaytawan laqhis-apaqpi churay

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
qu: Mana qhilqanapaq «%s» khiputa kichayta atinchu.
    
    No se pudo abrir el archivo para escritura.

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
qu: Mana «%s» khiputa kichayta atikunchu.
    
    No se pudo abrir el archivo.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
qu: Mana «%s» khiputa kichayta.
    
    No se pudo escribir en el archivo.

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
qu: Mana «%s» khipupi qhilqayta atikunchu.
    
    No se pudo escribir en el archivo.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
qu: Qhilqa-khipupi simikunata yupay

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
qu: Cobertura

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
qu: Cobertura:

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
qu: Faxta wallpay

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
qu: Musuq ch'usaq qhilqa-khiputa wallpay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
qu: Musuq qhilqa-khiputa wallpay

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
qu: Lastrumanta musuq qhilqa-khiputa wallpay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
qu: Lastrumanta musuq qhilqa-khiputa wallpay

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
qu: Ch'usaq qhilqa-khiputa wallpay

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
qu: K&huchuy

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
qu: Qhilqanapaq kunan laya

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
qu: Kunan listaq sutin

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
qu: Kunan listaq layan

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
qu: Kunan aqllayqa ch'usaq kashan

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
qu: Uqjinayachina kunanqa

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
qu: Kunitan pachaqa

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
qu: &Ch'ipiq ch'ipiq teclanapaq

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
qu: Sapaqpa simi watuchin:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
qu: Sapan runapaq p'unchay/pacha

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
qu: Sapan runapaq lista

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
qu: Cortar objeto incrustado

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
qu: Pallayta khuchuy

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
qu: Objetota khuchuy

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
qu: Textoqpa tawak'uchunta khuchuy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
qu: Aqllasqa textota khuchuytawan laqhis-apaqpi churay

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
qu: Mayqi&n chiruchus

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
qu: P'u&nchaypis pachapis

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
qu: Watapi p'uchaypa yupanan

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
qu: Má &aqllasqas

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
qu: Tabulación decimal

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
qu: Qhilqanapaq puchuta juch'uyachiy

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
qu: Mana aqllasqa p'unchayta rikuchin

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
qu: Mana aqllasqa chhikannin laqhi

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
qu: Tabs sayanku sapa:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
qu: Mana aqllasqa pañamanta lluq'iman qhilqay

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
qu: Definir propiedades principales

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
qu: Aqllasqa textopaq estilota churay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
qu: Celdasta chinkachiy

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
qu: &Suk'asqata chinkachiy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
qu: Borrar objeto incrustado

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
qu: Pallayta chinkachiy

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
qu: Objetota chinkachiy

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
qu: Si&nruta chinkachiy

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
qu: Tablata &chinkachiy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
qu: Tablata chinkachiy

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
qu: Qillqa tawak'uchunta chinkachiy

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
qu: Suk'asqata chinkachiy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
qu: Web-waskhata chinkachiy

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
qu: Sinruta chinkachiy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
qu: Aqllasqa textota chinkachiy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
qu: Tablaykimanta suk'asqata chinkachiy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
qu: Tablaykimanta sinruta chinkachiy

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
qu: Qispi umiñaswan lista

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
qu: Simi watuchinkuna

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
qu: Puraq laqhipi uqjina chaki

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
qu: Ñawpaq kaq laqhipi uqjina chaki

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
qu: Qhipa kaq laqhipi uqjina chaki

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
qu: Puraq laqhipi uqjina uma

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
qu: Ñawpaq kaq laqhipi uqjina uma

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
qu: Qhipa kaq laqhipi uqjina uma

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
qu: Mana munanchu mana imayna kayninman jina kaqtinqa

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
qu: Yanapakuq runasman pachikuspata rikuchiy

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
qu: Yanapaypi ukhupi kasqanta rikuchiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
qu: Mana ñit'iy atina k'illpasta rikuchiy

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
qu: Programaq willaynintapis, nisqantapis, qhilqaqpallata kasqantapis rikuchiy

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
qu: Rikuchinapaq imayna kaynin:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
qu: ¿Tukuy qhilqa-khipuspi mana reqsisqas simikunata watiqmanta qhallariyta munakichu?
    
    ¿Quiere reiniciar las palabras ignoradas en todos los documentos?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
qu: ¿Kay qhilqa-khipupi siqillasqa simikunata watiqmanta qhallaríy munankichu?
    
    ¿Quiere reiniciar las palabras ignoradas en el documento actual?

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
qu: Qhilqa-khipumanta willaykuna

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
qu: Ama watiqmanta qhallariychu

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
qu: Iskay

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
qu: Uq jinatawan saqinapaq

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
qu: Uq jinatawan saqinapaq

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
qu: Ecuacionta uqjinayachiy

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
qu: Laqhiq chakinta uqjinayachiy

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
qu: Laqhiq umanta uqjinayachiy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
qu: Web-waskhata uqjinayachiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
qu: Kay laqhiq pataneqpipis uraniqpipis textota wakichiy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
qu: Kay laqhiq chakinta wakichiy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
qu: Kay laqhiq umanta wakichiy

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
qu: &Ukhunpi kamachinapaq llank'anasta jap'ichiy

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
qu: Activar desplazamiento suave

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
qu: Tukukuypa willayninpaq markasqa

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
qu: Tukukuypa willayninpaq

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
qu: Ecuación

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
qu: ¡Qhawasqaman jina pantaynin!
    
    ¡Error calculando valor!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
qu: Pantay «%s» script apaykachashaspa.
    
    Error ejecutando script.

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
qu: Pantasqa jawamanta «%s» khiputa apachimuspa.
    
    Error importando el archivo.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
qu: «%s» khiputa jallch'aqtiyki pantan: mana filtro nisqata apaykachayta atinkichu.
    
    Error al intentar guardar el archivo: no se pudo construir el exportador.

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
qu: «%s» khiputa jallch'aqjinaqa pantan: Khipuqpa sutin mana allinchu.
    
    Error al intentar guardar el archivo: nombre inválido.

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
qu: Scriptta apaykachay

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
qu: Puchusqapuni

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
qu: Nisunman:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
qu: Yanapanapaq scriptkunata apaykachay

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
qu: Scriptta apaykachay

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
qu: Kasqaña revisionkuna:

note: TB_Extra
en: Extra
qu: Uqtaq

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
qu: Waq llank'anas chunpi

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
qu: &Khipu

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
qu: Ukhunpi-&Kamachi

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
qu: Tukuynin p&antalla

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
qu: &Mask'ay:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
qu: Kanchaqpa sutin:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
qu: Mana «%s» khiputa kicháy atinchu. Mana AbiWordqa chay khipuqpa layanta apaykacháy atinchu.
    
    El archivo no es un tipo de archivo actualmente soportado.

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
qu: Mana kay laya «%s» khipu nisqan jinachu.
    
    El archivo no es del tipo que dice ser.

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
qu: «%s» khipuqa uq layataq mana riqsisqachu.
    
    El archivo es de tipo desconocido.

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
qu: Mana «%s» khiputa taríy atikunchu.
    
    El archivo no se ha encontrado.

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
qu: Khipuqpa sutin

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
qu: Estilo de relleno:

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
qu: &Qhipan revisionta mask'ay

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
qu: &Ñawpaq revisionta mask'ay

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
qu: Busca la siguiente revisión visible del documento

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
qu: Busca la anterior revisión visible del documento

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
qu: Nisqan textota mask'ay

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
qu: Ñawpaqñiqin sinrupi puchu [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
qu: Ñawpaqñiqin sinru

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
qu: Má uqjinayachisqa chhikan:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
qu: Plegar por debajo del nivel 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
qu: Plegar por debajo del nivel 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
qu: Plegar por debajo del nivel 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
qu: Plegar por debajo del nivel 4

note: DLG_Para_PreviewFollowParagraph
en: Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph
qu: Qhipan phatma Qhipan phatma Qhipan phatma Qhipan phatma Qhipan phatma Qhipan phatma Qhipan phatma Qhipan phatma

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
qu: K'illpaq layanta aqllay

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
qu: K'illpa layaqpa chhikannin

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
qu: K'illpaq layanta aqllay

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
qu: K'illpa layaqpa llimp'in

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
qu: K'illpaq layan...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
qu: K'illpaq layan:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
qu: C&hakiqpa willaynin

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
qu: Laqhiqpa chakin

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
qu: Imayna kaynin laqhiq chakin

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
qu: Laqhiq chakin [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
qu: Chakiq willayninpaq markasqa

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
qu: Chakiq willayninpaq

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
qu: Lluq'imanta pañaman textota churay

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
qu: Pañamanta lluq'iman textota churay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
qu: Lluq'imanta pañaman textota churachiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
qu: Pañamanta lluq'iman textota churachiy

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
qu: Lluq'imanta pañaman textota churay

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
qu: Pañamanta lluq'iman textota churay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
qu: Formato del objeto incrustado

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
qu: Chakiqpatapis tukukuypatapis willayninpi ukhunta kamachiy

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
qu: Laqhiq umanpapis chakinpapis kamachiy

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
qu: Llinp'iq ukhunpi kamachiy

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
qu: Tablaq ukhunpi kamachiy

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
qu: Indiceq ukhunpi kamachiy

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
qu: Texto tawak'uchuqpa ukhunpi kamachiy

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
qu: Llank'anas chunpiq ukhunpi kamachiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
qu: Kay pallaypata ukhunpi kamachiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
qu: Formatear el documento usando estilos

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_FILE
en: From File
qu: Khipumanta

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
qu: LaTexmanta

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
qu: Tukuynin p&antalla

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
qu: Riy ...man

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
qu: &Imaman riy:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
qu: Riy ...man

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
qu: &Suti tiyan

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
qu: &Laqhiq umanpi qillqa:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
qu: Makiswan lista

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
qu: Warkhusqa

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
qu: Laqhiqpa uman

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
qu: Imayna kaynin laqhiq uman

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
qu: Laqhiqpa uman [%s]

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
qu: Estilos de cabeceras

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
qu: Estilo de cabecera:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
qu: Sonqoswan lista

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
qu: Lista hebrea

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
qu: &Yanapaypata ukhunpi kasqan

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
qu: &Qhipapi tukuysitun kasqan

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
qu: Ortografiaq pantayninkunata pakay

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
qu: T&ukuyninta saqipullay

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
qu: Q&hilqanapaq puchus:

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
qu: Simikunata saqillay

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
qu: Qhilqa-khipupi sapa kuti kay rimanata saqillay

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
qu: Saqillasqa simikuna:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
qu: Ukhunpaq pallay

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
qu: Wach'inaswan lista

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
qu: Waq qhilqa-khipumanta estilosta apachimuy

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
qu: Apaykachasqa

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
qu: Yaykunapaq suti pantasqa

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
qu: Qhilqanapaq puchuta jatunyachiy

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
qu: &Qhilqanapaq puchutaq saqisqataq

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
qu: Jatunwan Ñawpaq Kaq k'illpa

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
qu: &Suk'asqakunata sat'iy

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
qu: Si&nrusta sat'iy

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
qu: &Tablata sat'iy

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
qu: Markasqata sat'iy

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
qu: Phinkinata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
qu: Celdasta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
qu: Laqhis-apaqmanta ukhunpi kasqanta churay

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
qu: P'unchaytapis pachaqatapis sat'iy

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
qu: Insertar ecuación

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
qu: Inserta una ecuación desde una expresión LaTeX

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
qu: Kanchata sat'iy

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
qu: Web-waskhata sat'iy

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
qu: Qhilqa-chaskista t'inkinapaq kanchata sat'iy

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
qu: Uq khipumanta MathML sat'iy

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
qu: Tablata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
qu: Qhilqa-khipupi Unicode mayqin chiruchus markasqata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
qu: Laqhiq chakinta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
qu: Laqhiq umanta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
qu: Insertar un índice basado en las cabeceras

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
qu: Textoq tawak'uchunta sat'iy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
qu: Qhilqa-khipupi markasqata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
qu: Yupasqa kanchata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
qu: Lluq'iman uq suk'asqata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
qu: Pañaman uj suk'asqata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
qu: Chakiqpa willayninta sat'iy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
qu: Qhilqa-khipupi web-waskhata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
qu: Qhilqa-chaskista t'inkinapaq kanchata sat'iy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
qu: Qhilqa-khipuykipi musuq tablata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
qu: Laqhimanpis, suk'asqamanpis, uq chiqanmanpis phinkispa sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
qu: Patapi uq sinruta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
qu: Urapi uq sinruta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
qu: K'illpatapis waq sinkhisqatapis sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
qu: Laqhiqpata yupananta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
qu: Tukukuypa willayninta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
qu: Waq khipumantapacha uq pallayta sat'iy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
qu: Qhilqa-khipupi pallayta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
qu: Markasqata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
qu: Pallayta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
qu: Web-waskhata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
qu: Lluq'imanta pañaman textopaq markasqata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
qu: Pañamanta lluq'iman textopaq markasqata sat'iy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
qu: K'illpata sat'iy

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
qu: Tablata sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
qu: Insertar la suma de una columna

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
qu: Insertar la suma de una fila

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
qu: Waj khipuqpata ukhunta sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
qu: P'unchaytapis pachatapis sat'iy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
qu: Chay laqhis-apaqpa mana kamachiyniyuq ukhunta sat'iy

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
qu: Ukhunpi kamachinapaq &markasqas

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
qu: Web-waskhaman riy

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
qu: Kantusnikama mast'asqajina

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
qu: Kantusnikama mast'asqajina

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
qu: Kantusnikama phatmata mast'ay

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
qu: Kantusnikama phatmata mast'ay

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
qu: Qhipanwan &kuskata kachiy

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
qu: Kevinpata khuskin

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
qu: Anchayupa simikuna:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
qu: Ecuación LaTeX

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
qu: Ecuación LaTeX:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
qu: Sutiqpata maypichus kanan:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
qu: Definiciones de etiquetas

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
qu: Simita kamachi

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
qu: Simi(kuna)

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
qu: Simi(kuna):

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
qu: Lluq'iman puchu [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
qu: Lluq'iman puchu [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
qu: Lluq'i tabulador

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
qu: Lluq'i chiruman churay

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
qu: Lluq'i chiruman phatmata churay

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
qu: T'aqasqa 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
qu: T'aqasqa 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
qu: T'aqasqa 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
qu: T'aqasqa 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
qu: T'aqanapaq k'illpa(s):

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
qu: T'aqasqa:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
qu: Su&rk'as chawpipi:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
qu: Mashka surk'achus

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
qu: Aqllasqata patanpi siqiy (tikray)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
qu: Surk'atapis laqhitapis phinkinapaq

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
qu: Aqllasqata uranpi siqiy (tikray)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
qu: Surk'awan t'aqay

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
qu: Surk'as:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
qu: Listaqpa sutin

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
qu: Propiedades de listas

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
qu: Ama llank'ana chunpista uqjinaychiychu

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
qu: Juch'uykunapi romana lista

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
qu: Qhilqa-chaskista t'inkiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
qu: Aqllasqata yanachasqaman tukuchiy (tikray)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
qu: Aqllasqata t'iksusqaman tukuchiy (tikray)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
qu: Aqllasqata uraniqman tukuchiy (tikray)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
qu: Aqllasqata pataniqman tukuchiy (tikray)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
qu: Complementosta purichiy

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
qu: Kantusman saqirasqa

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
qu: Revisionkunata rikhuchiy

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
qu: Qhilqashaspa revisionkunata rikhuchiy

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
qu: Martinpata khuskin

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
qu: Patanpi t'inkiy

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
qu: Uranpi t'inkiy

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
qu: Celdasta t'inkiy

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
qu: Lluq'iman t'inkiy

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
qu: Pañaman t'inkiy

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
qu: Patanpi t'inkiy

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
qu: Combina otro documento dentro del documento activo usando marcas de revisión

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
qu: Uranpi t'inkiy

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
qu: Celdasta t'inkiy

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
qu: Lluq'iwan t'inkiy

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
qu: Pañawan t'inkiy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
qu: Lluq'iman t'inkiy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
qu: Ura celdawan t'inkiy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
qu: Lluq'i celdawan t'inkiy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
qu: Paña celdawan t'inkiy

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
qu: Militar pacha

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
qu: Waqkuna

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
qu: Estilos misceláneos

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
qu: Uqjinayachiy...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
qu: Killa p'unchay, wata

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
qu: Sat'inata kuyuchispa waq chiqanman apay

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
qu: Kil. p'un., wata

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
qu: Ashka puchus

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
qu: Musuq listaq sutin

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
qu: Musuq laya 
    lista

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
qu: Qallarinapaq 
    musuq yupay

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
qu: Musuq imayna kaynin

note: DLG_Styles_New
en: New...
qu: Musuq...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
qu: Qhipan >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
qu: Mana khipu kanchu

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
qu: Mana q'impisqa

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
qu: Mana imayna kasqanta aqllaskurqachu
     chayrayku mana uqjinayachíy atinkichu.
    
    No se seleccionó estilo
     así que no puede modificarse.

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
qu: Ñawpaq ni mayqin

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
qu: Maychus kaqllata qhawanapaq

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
qu: &Mana simi watuchipi kanchu:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
qu: Estilo de anotaciones

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns:
qu: Suk'asqakunaq yupaynin:

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
qu: Laqhiqpa yupanasnin

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
qu: Suk'asqakunaq yupaynin

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
qu: Suk'asqakunaq yupaynin:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
qu: Sinrukunaq yupaynin:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
qu: Yupasqa

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
qu: Yupanapaq

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
qu: Yupanapaq:

note: DLG_Column_One
en: One
qu: Uq

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
qu: Kikinchasqa q&hilqa-khiputa kichay

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
qu: Lastruta kichay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
qu: Kikinchasqa qhilqa-khiputa kichay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
qu: Qhipa kaq qhilqa-khiputa kichay

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
qu: Kasqaña qhilqa-khiputa kichay

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
qu: Qhilqa-khipupaq waq wintanata kichay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
qu: Kay qhilqa-khiputa kichay

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
qu: «%s» khiputa kichanapaq mana aswan memoria kanchu.
    
    Se agotó la memoria al intentar abrir el archivo.

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
qu: Patanpi siqiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
qu: Patanpi siqiy (tikray)

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
qu: Qhilqa-khipumanta &willaykuna

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
qu: Revisionkunata chinkachiy

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
qu: Laqhi

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
qu: &Manaraq tukuspa laqhita phinkina

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
qu: Laqhiq ukhunpi

note: BREAK_Page
en: Page Break
qu: Laqhi phinkina

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
qu: L&aqhiqpa llimp'in

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
qu: Laqhiqpa pallaynin

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
qu: Laqhiqpata yupana&snin

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
qu: Laqhiqpata yupanan

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
qu: Laqhi yupanaqpata imayna kaynin

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
qu: Laqhiqpata yupanasnin

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
qu: L&aqhita allichay

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
qu: Laqhita allichay

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
qu: Laqhi: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
qu: Laqhis:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
qu: Laqhis

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
qu: Laqhiqpa &chhikannin:

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
qu: Mashka phatmachus

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
qu: Mayqin chiruchus phatmas

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
qu: Phatmasta qhawanapaqraq

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
qu: Phatmas:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
qu: Kay qhilqa-khipuqa ukhulli kashan. Yaykunapaq sutita qhilqay.
    
    Esto es un documento cifrado. Se requiere contraseña

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
qu: Tabla de piezas

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
qu: Qhilqa-khipuqpa tukukuyninpi

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
qu: Seccionpa tukukuyninpi

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlacement
en: Placement:
qu: Maychus:

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
qu: Maychus

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
qu: Maychus suk'asqapi

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
qu: Maychus laqhipi

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
qu: Maychus phatma

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
qu: Maychus:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
qu: &Aqllasqakuna

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
qu: Uq aqllasqasllaraq

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
qu: Web laqhita jina qhilqa-khiputa qhawanapaqraq

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
qu: Manaraq ñit'isaspa qhilqa-khiputa qhaway

note: DLG_Para_PreviewPrevParagraph
en: Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph
qu: Ñawpaq phatma Ñawpaq phatma Ñawpaq phatma Ñawpaq phatma Ñawpaq phatma Ñawpaq phatma Ñawpaq phatma Ñawpaq phatma

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
qu: Ñit'iy

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
qu: &Chiqanta ñit'iy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
qu: Ñit'inapaq qhaway

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
qu: Mana&raq ñit'isaspa qhaway

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
qu: Manaraq ñit'isaspa qhaway

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
qu: Tukuytapis wakintapis qhilqa-khiputa ñit'iy

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
qu: Qhilqa-khiputa ñit'iy

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
qu: Ukhunmanta controlador PSwan ñit'iy

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
qu: %d laqhita %dmanta ñit'ispa

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
qu: Ñit'ichiq

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
qu: Ñit'ichiq:

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
qu: &Uqtataq churay

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
qu: Pañamanta lluq'iman q&hilqa-khipu

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
qu: Pañamanta lluq'iman ph&atma

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
qu: Pañamanta lluq'iman &seccion

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
qu: &Kananpi churay:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
qu: Ña&wpaq mask'ay

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
qu: K&utichimuy

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
qu: Q&hipa kaq khipus

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
qu: Watiqmanta ruway

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
qu: Qhipa ruwarasqaykita watiqmanta ruway

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
qu: Qhilqa-khiputa qhawanapaq jatunyachiytaq juch'uyachiytaq

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
qu: Relación:

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
qu: Laqhiq chakinta qhichuy

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
qu: Laqhiq umanta qhichuy

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
qu: Tablaq umanjina sinruta qhichuy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
qu: Laqhiqpa umanjina sinruta qhichuy

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
qu: Quita toda la información de revisión del documento

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
qu: Qhilqa-khipumanta tukuy yuyayta chinkachiy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
qu: Kay laqhiq chakinta qhichuy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
qu: Kay laqhiq umanta qhichuy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
qu: Pallayta quichuy; laqhis-apaqpi pallayta jallch'ay

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
qu: Qhilqa-khipumanta pallayta qhichuy

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
qu: Qhilqa-khipumanta textoq tawak'uchunta qhichuy

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
qu: Eliminar el cambio sugerido

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
qu: Umajina watiqmanta sinruta churay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
qu: Repetir fila como cabecera en cada nueva página

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
qu: &Sapaman churaray

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
qu: Nisqan qillqa kananpi uqtataq churay

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
qu: &Uq pantayta willay

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
qu: AbiWordpata pantayninta willay chaywantaq AbiWordta allinchaysiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
qu: Restablece la disposición de la barra a sus valores predeterminados

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
qu: Pallaypata chhikanninta &uqjinaychiy

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
qu: Maymanta watiqmanta yupay qhallariy:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
qu: Sapa laqhipi watiqmanta qhallariy

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
qu: Sapa seccionpi watiqmanta qhallariy

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
qu: Musuq seccionkunapi watiqmanta yupáy qhallariy

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
qu: Ñawpaq kaq listaman yapallaypuni

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
qu: Retener todos los cambios del documento

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
qu: Ultimuta kuti jallch'asqaman qhilqa-khiputa kutichíy munankichu?
    
    ¿Revertir el archivo al último estado guardado?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
qu: Ultimuta kuti jallch'asqaman qhilqa-khiputa kutichiy

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
qu: Ultimuta kuti jallch'asqaman «%s» khiputa kutichíy munankichu?
    
    ¿Revertir a la copia guardada del archivo?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
qu: ID. revisión

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
qu: Pañaman puchu [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
qu: Pañaman puchu [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
qu: Paña tabulación

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
qu: Paña chiruman churay

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
qu: Paña chiruman phatmata churay

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
qu: &Pañamanta lluq'iman

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
qu: Derechos

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
qu: Derechos:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
qu: Sinru

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
qu: P&ataniqpi sinrus

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
qu: &Uraniqpi sinrus

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
qu: S&criptkuna

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
qu: &Revisionkunata rikhuchiy

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
qu: Celdasta &rak'iy

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
qu: Ja&llch'ay

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
qu: Kikinc&hasqata jallch'ay

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
qu: Ji&nata jallch'ay

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
qu: La&struta jallch'ay

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
qu: Laqhis-apaqpi kay pallayta kikinchay

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
qu: ¿Uqjinayachisqaykita «%s» khipupi jallch'ayta munankichu?
    
    ¿Desea guardar los cambios al documento antes de cerrar?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
qu: Guardar el objeto incrustado

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
qu: Qhilqa-khiputa jallch'ay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
qu: Lustrajina qhilqa-khiputa jallch'ay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
qu: Waj sutiwan qhilqa-khiputa jallch'ay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
qu: Mana waq sutita churaspalla qhilqa-khiputa jallch'ay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
qu: Aqllasqa imagenta khipupi jallch'ay

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
qu: Khipuman jallch'ay

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
qu: Yanapaypi mask'ay...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
qu: Segundos sapa actualizanapaq

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
qu: Unaymantapacha ch'ipiq ch'ipiq

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
qu: Seccionpaq phinkina

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
qu: Kunan qhilqa-khipuqpa yuyayninta qhaway

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
qu: &Tukuyninta aqllay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
qu: Celdata aqllay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
qu: Suk'asqata aqllay

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
qu: Revisionta aqllay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
qu: Sinruta aqllay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
qu: Tablata aqllay

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
qu: Qillqa tawak'uchunta aqllay

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
qu: Khipumanta pallyta aqllay

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
qu: Qillqa tawak'uchunta aqllay

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
qu: Tukuy qhilqa-khiputa aqllay

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
qu: Jatunwan qallariy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
qu: Comaswan tablata t'aqay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
qu: Comaswanpis tabuladorkunawanpis tablata t'aqay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
qu: Tabuladorkunawan tablapi t'aqay

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
qu: Comaswan t'aqay

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
qu: Comaswan tabuladorkunawanpis t'aqay

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
qu: Tabuladorkunawan t'aqay

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
qu: Churay

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
qu: &Simita churay

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
qu: Mana aqllasqa valoresta churay

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
qu: Pallayta churay

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
qu: Establecer imagen en posición

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
qu: Establecer una imagen como fondo de página

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
qu: Qhilqa-khipupi pañamanta lluq'iman qhilqay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
qu: Kay phatmapi pañamanta lluq'iman qhilqay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
qu: Kay khipumanta willaykunata churay

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
qu: Musuq tabuladorta churay

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
qu: Ama pallayta churaychu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
qu: Uq aqllasqasllaraq churay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
qu: Tabuladorkunata churay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
qu: Establecer el tipo y estilos del índice

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
qu: Chakiqpapis tukukuypapis willayninpaq layasta churay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
qu: Umataq chakitaq laqhipaq layasta churay

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
qu: Umajina kay sinruta churay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
qu: Sapa laqhipi umajina kay sinruta churay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
qu: Establece esta imagen para ser posicionada

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
qu: Ortografiaqpa aqllasninta churay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
qu: Imayna kasqan laqhita allichay; nisunman: chhikan kayninpispis, kantusninpipis

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
qu: Chiqanta riq tecla

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
qu: &Tupuna rikuchiy

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
qu: Tukuyninta rikuchiy

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
qu: Ukhunpi kamachi k'illpasta &rikuchiy

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
qu: Muestra el documento &antes de las revisiones

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
qu: Muestra el documento &después de las revisiones

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
qu: Muestra el documento después de las revisiones &previas

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
qu: Tukuynin wintanas listata rikuchiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
qu: Tupunata rikuchiypis pakaypis

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
qu: Imaynachus kashan niq chunpita rikuchiypis pakaypis

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
qu: Llank'ana chunpita rikuchiypis pakaypis

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
qu: Muestra las revisiones que están presentes en el documento

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
qu: Muestra la apariencia del documento después de las revisiones anteriores

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
qu: Muestra la apariencia del documento después de las revisiones

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
qu: Muestra la apariencia del documento antes de las revisiones

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
qu: Rikuchiy...

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
qu: Ukhunpi kamachi k'illpasta rikuchiypis pakaypis

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
qu: Surk'aq uq puchun

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
qu: Surk'aq uq puchun

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
qu: Surk'aq uq puchun

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
qu: Tablata c&hiqachay

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
qu: A-manta Z-man suk'asqasta chiqachay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
qu: Aqllasqa sinruwan A-manta Z-man suk'asqakunata chiqachay

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
qu: Z-manta A-man suk'asqasta chiqachay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
qu: Aqllasqa sinruwan Z-manta A-man suk'asqakunata chiqachay

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
qu: A-manta Z-man sinrusta chiqachay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
qu: Aqllasqa suk'asqawan A-manta Z-man sinrusta chiqachay

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
qu: Z-manta A-man sinrusta chiqachay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
qu: Aqllasqa suk'asqawan Z-manta A-man sinrusta chiqachay

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
qu: A-manta Z-man tablata chiqachay

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
qu: Maymanta:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
qu: Ñawpaq puchu: 12 pt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
qu: Ñawpaq puchu: Ni imata

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
qu: Saqirasqa

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
qu: Ortografiata chiqachay

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
qu: Ortografiata chiqachay

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
qu: Qhilqa-khipupi ortografiata chiqachay

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
qu: Ortografía

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
qu: Ortografiapaq &aqllasqas

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
qu: Tablata ra&k'iy

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
qu: Celdasta rak'iy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
qu: Tablata rak'iy

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
qu: Celdasta rak'iy

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
qu: Chawpipi rak'iy

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
qu: Uraniqpi rak'iy

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
qu: Lluq'iniqpi rak'iy

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
qu: Pañaniqpi rak'iy

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
qu: Pataniqpi rak'iy

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
qu: Dividir en todos los delimitadores excepto los espacios

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
qu: Dividir en todos los delimitadores excepto los espacios

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
qu: Comaswanchu tabuladorkunawanchu textota t'aqay

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
qu: Puchuswanchu comaswanchu tabuladorkunawanchu textota t'aqay

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
qu: Kay celdata rak'iy

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
qu: Tawa k'uchuswan lista

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
qu: &Imayna kaynin

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
qu: Maychus kaq llank'ana chunpi

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
qu: Ch'askaswan lista

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
qu: Imawan qallariy:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
qu: Musuq listata qallariy

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
qu: Sublistata qallariy

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
qu: Musuq revisionta qallariy

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
qu: &Musuq revisionta qallariy

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
qu: Empieza una revisión distinta de la actual

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
qu: Yupanas:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
qu: Kunan listawan tukukuy

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
qu: U&khunpi siqisqa

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
qu: Ukhunpi siqiy

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
qu: Aqllasqata ukhunpi siqiy (tikray)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
qu: Imayna kayninpa sutin -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
qu: Imayna kayninpa sutin:

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type:
qu: Imayna kayninpaq layan:

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph:
qu: Qhipan phatmapaq imayna kaynin:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
qu: Mana kay imayna kayninpa sutinta ch'usaqllá saqiwaqchu

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
qu: Imayna Kaynin

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
qu: Uranpi qhilqaspa

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
qu: Kaykunamanta &aqllakuy:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
qu: Q&hapaq simi watuchillawan chiqachay

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
qu: Pisillapi niq

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
qu: P&atanpi qhilqaspa

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
qu: Patanpi qhilqaspa

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
qu: &K'illpa

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
qu: K'illpa

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
qu: &Tabla

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
qu: Tabuladorpa sayaynin [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
qu: Maypichus tabulador kashan:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
qu: Chinkachinapaq tabuladorkuna:

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
qu: Tablaq chhikannin

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
qu: Tablaqpa llank'ana chunpi

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
qu: Índice

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
qu: Lista de etiquetas del índice

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
qu: índiceq laqhin

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
qu: Tabuladorkuna

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
qu: Tabuladorkunawan laqhiqpa yupananwan

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
qu: Te&xtoqpata ukhunta kamachi

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
qu: &Qhipan qillqa:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
qu: Ñ&awpaq qillqa:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
qu: Mayqin chirumanchus qillqa:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
qu: Qillqa tawak'uchun

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
qu: Textowan sinkhisqawan

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
qu: Kantusman saqirasqas ancha jatun.  Mana laqhipi yaykunkuchu.
    
    Los márgenes seleccionados son demasiado grandes para que quepan en la página.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
qu: Watiqmanta AbiWordqa qallarishaspa, musuq simita jap'inqa.
    
    El idioma nuevo del interfaz de usuario tendrá efecto la próxima vez que inicie la aplicación.

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
qu: Tukukun ortografiata chiqachaq.
    
    La revisión ortográfica ha terminado.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
qu: Junqajunaqpi p'unchay

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
qu: Anchun:

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
qu: AbiWordqa watiqmanta qhallariqtillayki uq jinayllachiyta atinki, mana chayqa musuq qhilqa-khiputa wallpaqtiyki.
    
    Este cambio sólo tendrá efecto cuando reinicie AbiWord o cree un documento nuevo.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
qu: Este documento contiene revisiones que están ocultas de la vista. Vea la documentación de AbiWord para la información acerca del trabajo con revisiones.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
qu: Mana kay estilochu kan 
    chaymanta mana wamajchayta atinchu.
    
    Este estilo no existe 
    así que no puede modificarse.

note: DLG_Column_Three
en: Three
qu: Kinsa

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
qu: K'illpaswan lista

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
qu: Pachaqa qhawana qhiqan

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
qu: Capitalización De Título

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
qu: Llank'ana chunpis

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
qu: Pataniqpi puchu [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
qu: Patanpi siqisqa

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
qu: Kinsak'uchuswan lista

note: DLG_Column_Two
en: Two
qu: Iskay

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
qu: JATUNKUNA

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
qu: Aqllasqata siqiy (tikray)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
qu: Ruwasqaykita ruwaray

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
qu: Jatunkunapi romana lista

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
qu: L<--P  apaykachay

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
qu: Usar forma de glifo para hebreo

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
qu: Noqaqpa simiy

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
qu: Nuqaqpa simiy

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
qu: Nuqaqpa rikhurichikusqasniy

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
qu: Nuqaqpa tabuladorniykuna

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
qu: Nuqaqpa rikhurichikusqasniy

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
qu: Versión

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
qu: Qhilqa-khipuqpa yuyayninta qhaway

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
qu: Tukuy pantallapi qhilqa-khiputa qhaway

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
qu: Kay qhilqa-khiputa qhaway

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
qu: Willayllakunata qhaway

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
qu: Qhaway...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
qu: Rikukuq

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
qu: Pajtá: mana [%s] markasqa kanchu.
    
    Atención: el marcador que proporcionó no existe.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
qu: Webpaq qhaway

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
qu: Pachamama tukuy imata rikhurichisqa

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
qu: Tukukuyninpa sutinwan:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
qu: Simikunata yupay

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
qu: Simikunata qhilqaspa

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
qu: Simikuna (mana chakiq willayninkunayuq):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
qu: &JATUNKUNAPI simikuna

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
qu: &Yupaykunawan simikuna

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
qu: Simikuna:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
qu: Jallch'ashaqtiyki «%s» khiputa qhilqayninpi pantisqa.
    
    Error de escritura al intentar guardar el archivo.

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
qu: Ha cambiado la dirección predeterminada.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
qu: Ha cambiado el modo de dirección.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
qu: Manaraq web-waskhata churasaspa, uq chhikata documentomanta aqllanayki tiyan.
    
    Debe seleccionar una porción del documento antes de insertar un hiperenlace.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
qu: Debe elegir un rango de 1 a 120 para el intervalo de auto-guardado

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
qu: Sus cambios se perderán si no los guarda.

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
qu: &100% man jatunyachiy

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
qu: &200% man jatunyachiy

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
qu: &50% man juch'uyachiy

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
qu: &75% man juch'uyachiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
qu: 100% man jatunyachiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
qu: 200% man jatunyachiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
qu: 50% man juch'uyachiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
qu: 75% man juch'uyachiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
qu: Laqhi jina anchuman jatunyachiy

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
qu: Tukuy laqhiman jatunyachiy

note: DLG_Options_Label_CustomDict
en: custom.dic
qu: sapallay.dic

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
qu: pp/kk/ww

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
qu: juch'uykuna

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
qu: kk/pp/ww

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
qu: jAtUn/JuCh'UyKuNaTa tikray

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
qu:  a

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
qu: &Laqhi jina anchu

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
qu: &Maychus

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
qu: &Simita churay

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
qu: &Tukuy laqhi

note: LANG_0
en: (no proofing)
qu: (ama chiqachaychu)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
qu: (prueba saltado)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
qu: Mana chay ñanpi uq directorioqa kanchu.
    
    Un directorio en la ruta dada no existe.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
qu: AbiWordpi complementosta purichiq

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
qu: AbiWord no puede encontrar el archivo de ortografía %s.dll
    Por favor descargue e instale Aspell desde  http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
qu: AbiWord no puede restaurar completamente la versión %d del documento porque la información de versión es incompleta.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
qu: AbiWord no puede restablecer la versión %d del documento porque falta la información de versión.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
qu: AbiWord: Manaraq ñit'ishaspa qhawanapaq

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
qu: Apaykachasqa complementos

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
qu: Tukuy (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
qu: Tukuy qhilqa-khipus

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
qu: Pallaywan tukuy khipus

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
qu: Permitir marcado adicional en espacio de nombres AWML

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
qu: Árabe (Egipto)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
qu: Árabe (Arabia Saudí)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
qu: Árabe, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
qu: Árabe, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
qu: Árabe, página de códigos Windows 1256

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
qu: Armenio, ARMSCII-8

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
qu: Mayqin chiruchus markasqasta pachanmanta sat'iy

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
qu: Auto-revisión

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
qu: Pachamanta tarisqa

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
qu: Auto-revisión

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
qu: Apaykacháy atisqa qhilqa-khipus:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
qu: Apaykacháy atisqa simikuna:

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
qu: Báltico, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
qu: Báltico, página de códigos Windows 1257

note: LANG_EU_ES
en: Basque
qu: Vasco

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
qu: Bengalí

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
qu: Yanawan Yuraqwan

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
qu: Yanachasqawan t'iksusqawan

note: LANG_BR_FR
en: Breton
qu: Bretón

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
qu: Qhilqa-khiputa ruwashan:

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
qu: Centroeuropeo, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
qu: Centroeuropeo, Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
qu: Centroeuropeo, página de códigos Windows 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
qu: Tecladota uqjinachishaspa simitataq uqjinaychiy

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
qu: Capituloq uman

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
qu: Chino (Hong Kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
qu: Chino (PRC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
qu: Chino (Singapur)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
qu: Chino (Taiwán)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
qu: Chino simplificado, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
qu: Chino simplificado, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
qu: Chino simplificado, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
qu: Chino simplificado, página de códigos Windows 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
qu: Chino tradicional, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
qu: Chino tradicional, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
qu: Chino tradicional, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
qu: Chino tradicional, página de códigos Windows 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
qu: Listamanta qhilqa-khiputa aqllay:

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
qu: K'achanchanapaq pallaykuna

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
qu: &Mana jallch'aspa wisq'ay

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
qu: Allichasqa laqhis

note: DLG_Compare
en: Compare
qu: Comparar

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
qu: Ukhunpi kasqan:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
qu: Índice 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
qu: Índice 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
qu: Índice 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
qu: Índice 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
qu: Índiceq uman

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
qu: Kikinchasqas:

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
qu: Corso

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
qu: Mana complementota q'epiyta atinchu.
    
    No se pudo activar/cargar el complemento.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
qu: Mana complementota saqiyta atinchu.
    
    No se pudo desactivar el complemento.

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
qu: %s simipaq diccionariota mana apaykachayta atinchu.
    
    No se pudo cargar el diccionario para este idioma.

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
qu: Wallpasqa

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
qu: Croata simi, Macintosh

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
qu: Cirílico, ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
qu: Cirílico, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
qu: Cirílico, Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
qu: Cirílico, página de códigos Windows 1251

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
qu: Tukuy complementosta saqiy

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
qu: Complemento saqiy

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
qu: Declarar como XML (versión 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
qu: Mana aqllasqaraq simi:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
qu: Llank'anas chunpimanta kay sinkhisqata qhichuyta munankichu?
    
    ¿Quiere quitar este icono de la barra de herramientas?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
qu: Comparación del documento

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
qu: Qhilqa-khipumanta willaykuna

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
qu: Qhilqa-khipuqpa yuyanan

note: DLG_History_Path
en: Document name:
qu: Qhilqa-khipuq sutin:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
qu: Documentos comparados

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
qu: Tiempo de edición:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
qu: Embeber hoja de estilos (CSS)

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
qu: Embeber tipografías

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
qu: Embeber imágenes en URLs (codificadas en Base-64)

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
qu: Codificación

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
qu: Codificación:

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
qu: Tukukuypa willayninpaq

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
qu: Tukukuypa willayninpaq qillqa

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
qu: Inglés (Australia)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
qu: Inglés (Canadá)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
qu: Inglés (Irlanda)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
qu: Inglés (Nueva Zelanda)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
qu: Inglés (Sudáfrica)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
qu: Inglés (Reino Unido)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
qu: Inglés (Estados Unidos)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
qu: Yaykunapaq sutita qhilqay

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
qu: Jawaman khiputa apachiy

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
qu: Exportar como HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
qu: Exportar con instrucciones PHP

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
qu: «%s» khipuqa kanña. ¿Uqtataq churay munankichu?
    
    El archivo ya existe. ¿Quiere sobreescribir el archivo?

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
qu: Chakiqpa willaynin

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
qu: Chakiqpa willayninpaq

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
qu: Chakiqpa willayninpaq qillqa

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
qu: Francés (Bélgica)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
qu: Francés (Canadá)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
qu: Francés (Francia)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
qu: Francés (Suiza)

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
qu: Frisón

note: DLG_UP_From
en: From:
qu: ...manta:

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
qu: Georgiano, académico

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
qu: Georgiano, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
qu: Alemán (Austria)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
qu: Alemán (Alemania)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
qu: Alemán (Suiza)

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
qu: Griego simi, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
qu: Griego simi, Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
qu: Griego simi, página de códigos Windows 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
qu: Opciones de exportación HTML

note: LANG_HA_NE
en: Hausa (Niger)
qu: Hausa (Níger)

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
qu: Hawaiano

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
qu: Hebreo

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
qu: Hebreo, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
qu: Hebreo, Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
qu: Hebreo, página de códigos Windows 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
qu: Patan:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
qu: Patan:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
qu: Pakasqa

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
qu: Aqllanapaj llimp'i

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
qu: Islandes simi, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
qu: Sutita t'uqsiq:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
qu: Pallasqakunaq imayna kaynin

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
qu: Pallayqa qillqa patapi tuytun

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
qu: Jawamanta khiputa apamuchiy

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
qu: Incrustar objeto

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
qu: Insertar archivo de objeto incrustado:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
qu: Khiputa sat'iy

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
qu: Math khiputa sat'iy

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
qu: MathML khiputa sat'iy:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
qu: Musuq tablata sat'iy

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
qu: Pallayta sat'iy

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
qu: K'illpata sat'iy

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
qu: Musuq complemento churay

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
qu: Khipupaq pantasqa ñan.

note: LANG_GA_IE
en: Irish
qu: Irlandés

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
qu: Japonés

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
qu: Japonés, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
qu: Japonés, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
qu: Japonés, Shift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
qu: Japonés, página de códigos Windows 932

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
qu: Coreano, EUC-KR

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
qu: Coreano, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
qu: Coreano, página de códigos Windows 949

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
qu: Qhipa kuti jallch'asqa:

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
qu: Juch'uykuna

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
qu: Qhilqa-khipupaq mana aqllasqaraq simi

note: LANG_MR_IN
en: Marathi
qu: Marati

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
qu: Marshalés (Islas Marshall)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
qu: Marshalés (Nauru)

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
qu: Mana pallayniyuq

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
qu: Mana uq complementota aqllasqachu.
    
    No hay un complemento seleccionado.

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
qu: Yupana 1 laqhiq uman

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
qu: Yupana 2 laqhiq uman

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
qu: Yupana 3 laqhiq uman

note: LANG_OC_FR
en: Occitan
qu: Occitano

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
qu: Kichasqa qhilqa-khipus

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
qu: Waq...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
qu: Porc&entaje:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
qu: Laqhiq anchun

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
qu: Maymantá maykama laqhis:

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
qu: Lista de complementos

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
qu: Posición relativa a su columna

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
qu: Posición relativa a su página

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
qu: Posición relativa al parágrafo más cercano

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
qu: Munasqaman jina chhikanyachiq jallch'ay

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
qu: Pallayta qhawanaraq

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
qu: Khipupi ñit'ichiy

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
qu: Imapi ñit'iy:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
qu: Imapi ñit'iy:

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
qu: Ñit'inapaq kamachi:

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
qu: Maychus kaqlla

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
qu: Relación:

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
qu: Restaurar configuración

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
qu: Resultados

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
qu: Rumano simi, Macintosh

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
qu: Nisunman

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
qu: Jinata khiputa jallch'ay

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
qu: Guardar configuración

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
qu: Seccionpa uman

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
qu: Seleccione la codificación:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
qu: Seleccionar opciones de exportación HTML:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
qu: Simita aqllay:

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
qu: Simita churay

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
qu: Ama ni ima llimp'ita aqllanapaq churaychu

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
qu: Esloveno

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
qu: Español (México)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
qu: Español (España)

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
qu: Imayna kaynin:

note: LANG_SYR
en: Syriac
qu: Sirio

note: LANG_TL_PH
en: Tagalog
qu: Tagalo

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
qu: Qillqap llimp'in

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
qu: Texto ajustado a la derecha de la imagen

note: LANG_TH_TH
en: Thai
qu: Tailandés

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
qu: Tailandés, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
qu: Tailandés, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
qu: Tailandés, página de códigos Windows 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
qu: «%s» directoriopi qhilqayta jarkan. Ama kaypi khipusta jallch'aychu.

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
qu: La versión más próxima que puede ser restaurada completamente es %d. ¿quiere restaurar esta versión en su lugar? Para restaurar parcialmente la versión %d pulse No.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
qu: Mana ñit'inapaq kamachi valenchu.
    
    El comando de impresión no es válido.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
qu: Esta operación no se puede deshacer. ¿Seguro que quiere proceder?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
qu: Ajuste de texto estrecho

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
qu: Para continuar de todas formas pulse "Chaskiy".

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
qu: Para eliminar el intento de restauración, pulse "Ni munaspaña".

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
qu: Turco simi, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
qu: Turco simi, Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
qu: Turco simi, página de códigos Windows 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
qu: Textoto mast'anapaq layan

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
qu: Ucraniano

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
qu: Ucraniano, KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
qu: Ucraniano, Macintosh

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
qu: Mana_sutiyuq%d

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
qu: Uzbeco

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
qu: Histórico de versión

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
qu: Versión:

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
qu: Vietnamita, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
qu: Vietnamita, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
qu: Vietnamita, página de códigos Windows 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
qu: Qhilqa-khiputa rikuchiy

note: DLG_MW_Activate
en: View:
qu: Qhaway:

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
qu: Europeo occidental, página de códigos DOS/Windows 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
qu: Europeo occidental, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
qu: Europeo occidental, ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
qu: Europeo occidental, Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
qu: Europeo occidental, NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
qu: Europeo occidental, página de códigos Windows 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
qu: Tukuy laqhi

note: DLG_Image_Width
en: Width:
qu: Anchun:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
qu: Anchun:

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
qu: Manaraq qhatishaspa «%s» khiputa jallch'anayki tiyan. ¿Kunitan jallch'aychu?
    
    Debe guardar los cambios al documento antes de continuar. ¿Quiere guardar ahora?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
qu: Ima chhikan

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
qu: _Ama

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
qu: _Arí

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
qu: waq jina

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
qu: diverge después de la posición del documento %d

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
qu: diverge después de la versión %d de %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
qu: kikinkuna

note: DLG_Unit_inch
en: inch
qu: pulgadas

note: DLG_Unit_mm
en: mm
qu: milímetros

note: DLG_Unit_pica
en: pica
qu: picas

note: DLG_Unit_points
en: points
qu: puntos

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
qu: wawqikuna

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
qu: mana aylluchasqas
