iso_639-2 - en to pa_PK translation catalogue (299 entries)

note: Name for aar
en: Afar
pa_PK: افار

note: Name for abk
en: Abkhazian
pa_PK: ابکھازیان

note: Name for ace
en: Achinese
pa_PK: اچینی

note: Name for ach
en: Acoli
pa_PK: اکولی

note: Name for ada
en: Adangme
pa_PK: اڈانگمے

note: Name for ady
en: Adyghe; Adygei
pa_PK: اڈیگئی

note: Name for afa
en: Afro-Asiatic languages
pa_PK: افرو ایشیائی بولیاں

note: Name for afh
en: Afrihili
pa_PK: افریہیلی

note: Name for afr
en: Afrikaans
pa_PK: افریکی

note: Name for ain
en: Ainu
pa_PK: آئینو

note: Name for aka
en: Akan
pa_PK: اکان

note: Name for akk
en: Akkadian
pa_PK: اکاڈیان

note: Name for ale
en: Aleut
pa_PK: الیوٹ

note: Name for alg
en: Algonquian languages
pa_PK: الگونکوئیائی بولیاں

note: Name for alt
en: Southern Altai
pa_PK: دکھݨی التائی

note: Name for amh
en: Amharic
pa_PK: امہارک

note: Name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
pa_PK: پُراݨی انگریزی، ۴۵۰ء توں ۱۱۰۰ء نوں

note: Name for anp
en: Angika
pa_PK: انجِکا

note: Name for apa
en: Apache languages
pa_PK: اپیچی بولیاں

note: #-#-#-#-#  3 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for ara #-#-#-#-#  0 (iso_15924)  #-#-#-#-# Name for Arab
en: Arabic
pa_PK: عربی

note: Name for arg
en: Aragonese
pa_PK: ارگونیس

note: Name for arn
en: Mapudungun; Mapuche
pa_PK: ماپوڈونگُن

note: Name for arp
en: Arapaho
pa_PK: ارپاہو

note: Name for arw
en: Arawak
pa_PK: اراواک

note: Name for asm
en: Assamese
pa_PK: اسامی

note: Name for ast
en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
pa_PK: اسٹوریان

note: Name for ath
en: Athapascan languages
pa_PK: اتھاپاسکانی بولیاں

note: Name for aus
en: Australian languages
pa_PK: آسٹریلیائی بولیاں

note: Name for ava
en: Avaric
pa_PK: اوارِک

note: Name for ave
en: Avestan
pa_PK: اویسٹن

note: Name for awa
en: Awadhi
pa_PK: اودھی

note: Name for aym
en: Aymara
pa_PK: ایمارا

note: Name for aze
en: Azerbaijani
pa_PK: ازیری

note: Name for bad
en: Banda languages
pa_PK: بانڈا بولیاں

note: Name for bai
en: Bamileke languages
pa_PK: بالیلِکے بولیاں

note: Name for bak
en: Bashkir
pa_PK: بشکِر

note: Name for bal
en: Baluchi
pa_PK: بالوچی

note: Name for bam
en: Bambara
pa_PK: بمبارا

note: Name for ban
en: Balinese
pa_PK: بالینیسی

note: Name for bas
en: Basa
pa_PK: باسا

note: Name for bat
en: Baltic languages
pa_PK: بالٹِک بولیاں

note: Name for bej
en: Beja; Bedawiyet
pa_PK: بیجا

note: Name for bel
en: Belarusian
pa_PK: بیلاروسی

note: Name for bem
en: Bemba
pa_PK: بیمبا

note: #-#-#-#-#  3 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for ben #-#-#-#-#  0 (iso_15924)  #-#-#-#-# Name for Beng
en: Bengali
pa_PK: بنگالی

note: Common name for ben
en: Bangla
pa_PK: بنگلا

note: Name for ber
en: Berber languages
pa_PK: بربر بولیان

note: Name for bho
en: Bhojpuri
pa_PK: بھوجپری

note: Name for bih
en: Bihari languages
pa_PK: بہاری بولیاں

note: Name for bik
en: Bikol
pa_PK: بِکُل

note: Name for bin
en: Bini; Edo
pa_PK: بِنی

note: Name for bis
en: Bislama
pa_PK: بِسلاما

note: Name for bla
en: Siksika
pa_PK: سِکسِکا

note: Name for bnt
en: Bantu (Other)
pa_PK: ہور بانٹو بولیاں

note: Name for bod
en: Tibetan
pa_PK: تِبتی

note: Name for bos
en: Bosnian
pa_PK: بوسنیائی

note: Name for bra
en: Braj
pa_PK: براج

note: Name for bre
en: Breton
pa_PK: بریٹون

note: Name for btk
en: Batak languages
pa_PK: باٹک بولیاں

note: Name for bua
en: Buriat
pa_PK: بوریاٹ

note: Name for bug
en: Buginese
pa_PK: بُگِنیس

note: Name for bul
en: Bulgarian
pa_PK: بُلگاریائی

note: Name for byn
en: Blin; Bilin
pa_PK: بِلِن

note: Name for cad
en: Caddo
pa_PK: کاڈو

note: Name for cai
en: Central American Indian languages
pa_PK: کیندری امریکی بولیاں

note: Name for car
en: Galibi Carib
pa_PK: گالیبی کارِب

note: Name for cat
en: Catalan; Valencian
pa_PK: کاٹالان

note: Name for cau
en: Caucasian languages
pa_PK: کوکاسیائی بولیاں

note: Name for ceb
en: Cebuano
pa_PK: کیبوانو

note: Name for cel
en: Celtic languages
pa_PK: کیلٹک بولیاں

note: Name for ces
en: Czech
pa_PK: چیک

note: Name for cha
en: Chamorro
pa_PK: چامورو

note: Name for chb
en: Chibcha
pa_PK: چِبچا

note: Name for che
en: Chechen
pa_PK: چیچن

note: Name for chg
en: Chagatai
pa_PK: چگتائی

note: Name for chk
en: Chuukese
pa_PK: چُکیس

note: Name for chm
en: Mari
pa_PK: ماری

note: Name for chn
en: Chinook jargon
pa_PK: چِنوک جرگون

note: Name for cho
en: Choctaw
pa_PK: چوکٹا

note: Name for chp
en: Chipewyan; Dene Suline
pa_PK: ڈینے سولائین

note: #-#-#-#-#  3 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for chr #-#-#-#-#  0 (iso_15924)  #-#-#-#-# Name for Cher
en: Cherokee
pa_PK: چیروکی

note: Name for chu
en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
pa_PK: چرچ سلاوِک

note: Name for chv
en: Chuvash
pa_PK: چوواش

note: Name for chy
en: Cheyenne
pa_PK: چائین

note: Name for cmc
en: Chamic languages
pa_PK: چامِک بولیاں

note: Name for cnr
en: Montenegrin
pa_PK: مونٹینیگرِن

note: Name for cop
en: Coptic
pa_PK: کوپٹِک

note: Name for cor
en: Cornish
pa_PK: کورنِش

note: Name for cos
en: Corsican
pa_PK: کورسیکن

note: Name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
pa_PK: انگریزی توں کریول تے پِجن بولیاں

note: Name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
pa_PK: فرانسیسی توں کریول تے پِجن بولیاں

note: Name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
pa_PK: پورٹوگالی توں کریول تے پِجن بولیاں

note: Name for cre
en: Cree
pa_PK: کری

note: Name for crh
en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
pa_PK: کریمیان تاٹر

note: Name for crp
en: Creoles and pidgins
pa_PK: کریول تے پِجن بولیاں

note: Name for csb
en: Kashubian
pa_PK: کاشوبیائی

note: Name for cus
en: Cushitic languages
pa_PK: کُشیِٹک بولیاں

note: Name for cym
en: Welsh
pa_PK: ویلش

note: Name for dak
en: Dakota
pa_PK: ڈاکوٹا

note: Name for dan
en: Danish
pa_PK: ڈینِش

note: Name for dar
en: Dargwa
pa_PK: ڈارگوا

note: Name for day
en: Land Dayak languages
pa_PK: لینڈ ڈیاک بولیاں

note: Name for del
en: Delaware
pa_PK: ڈیلاوری

note: Name for den
en: Slave (Athapascan)
pa_PK: ڈینے لوکاں دیاں بولیاں

note: Name for deu
en: German
pa_PK: جرمن

note: Name for dgr
en: Dogrib
pa_PK: ڈوگرِب

note: Name for din
en: Dinka
pa_PK: ڈِنکا

note: Name for div
en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
pa_PK: ڈھویہی

note: Name for doi
en: Dogri
pa_PK: ڈوگری

note: Name for dra
en: Dravidian languages
pa_PK: ڈراویڈیائی بولیاں

note: Name for dsb
en: Lower Sorbian
pa_PK: ہیٹلی سربیائی

note: Name for dua
en: Duala
pa_PK: ڈوالا

note: Name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
pa_PK: مدھ دچ، ۱۰۵۰ء توں ۱۲۵۰ء نوں

note: Name for dyu
en: Dyula
pa_PK: ڈائیولا

note: Name for dzo
en: Dzongkha
pa_PK: جونگکھا

note: Name for efi
en: Efik
pa_PK: ایفِک

note: Name for egy
en: Egyptian (Ancient)
pa_PK: پُراتن مصری

note: Name for eka
en: Ekajuk
pa_PK: ایکاجُک

note: Name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
pa_PK: یونانی

note: Name for elx
en: Elamite
pa_PK: ایلامائیٹ

note: Name for eng
en: English
pa_PK: انگریزی

note: Name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
pa_PK: مدھ انگریزی، ۱۱۰۰ء توں ۱۵۰۰ نوں

note: Name for epo
en: Esperanto
pa_PK: ایسپیرانٹو

note: Name for est
en: Estonian
pa_PK: ایسٹونیان

note: Name for eus
en: Basque
pa_PK: باسک

note: Name for ewe
en: Ewe
pa_PK: ایوی

note: Name for ewo
en: Ewondo
pa_PK: ایونڈو

note: Name for fan
en: Fang
pa_PK: فینگ

note: Name for fao
en: Faroese
pa_PK: فاروئیس

note: Name for fas
en: Persian
pa_PK: فارسی

note: Name for fat
en: Fanti
pa_PK: فینٹی

note: Name for fij
en: Fijian
pa_PK: فِجیا

note: Name for fil
en: Filipino; Pilipino
pa_PK: فِلیپینو

note: Name for fin
en: Finnish
pa_PK: فِنی

note: Name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
pa_PK: فِنو اُگریان بولیاں

note: Name for fon
en: Fon
pa_PK: فون

note: Name for fra
en: French
pa_PK: فرانسیسی

note: Name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
pa_PK: مدھ فرانسیسی، ۱۴۰۰ء توں ۱۶۰۰ء نوں

note: Name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
pa_PK: پُراݨی فرانسیسی، ۸۴۲ء توں ۱۴۰۰ء نوں

note: Name for frr
en: Northern Frisian
pa_PK: اُرتی فریشیان

note: Name for frs
en: Eastern Frisian
pa_PK: پوربی فریشیان

note: Name for fry
en: Western Frisian
pa_PK: پچھمی فرشیان

note: Name for ful
en: Fulah
pa_PK: فولاہ

note: Name for fur
en: Friulian
pa_PK: فریولیان

note: Name for gaa
en: Ga
pa_PK: گا

note: Name for gay
en: Gayo
pa_PK: گایو

note: Name for gba
en: Gbaya
pa_PK: گبایا

note: Name for gem
en: Germanic languages
pa_PK: جرمن بولیاں

note: Name for gez
en: Geez
pa_PK: گیئز

note: Name for gil
en: Gilbertese
pa_PK: گِلبرٹی

note: Name for gla
en: Gaelic; Scottish Gaelic
pa_PK: گائیلِک

note: Name for gle
en: Irish
pa_PK: آئیرش

note: Name for glg
en: Galician
pa_PK: گلیشیائی

note: Name for glv
en: Manx
pa_PK: مینکس

note: Name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
pa_PK: مدھ اُپر جرمن، ۱۰۵۰ء توں ۱۵۰۰ء نوں

note: Name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
pa_PK: پُراݨی اُپر جرمن، ۷۵۰ء توں ۱۰۵۰ نوں

note: Name for gon
en: Gondi
pa_PK: گونڈی

note: Name for gor
en: Gorontalo
pa_PK: گورنٹالو

note: Name for got
en: Gothic
pa_PK: گوتھِک

note: Name for grb
en: Grebo
pa_PK: گریبو

note: Name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
pa_PK: پُراتن یونانی، ۱۵۶۳ء تک

note: Name for grn
en: Guarani
pa_PK: گورانی

note: Name for gsw
en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
pa_PK: سوِس جرمن

note: #-#-#-#-#  3 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for guj #-#-#-#-#  0 (iso_15924)  #-#-#-#-# Name for Gujr
en: Gujarati
pa_PK: گجراتی

note: Name for gwi
en: Gwich'in
pa_PK: گوِچ این

note: Name for hai
en: Haida
pa_PK: پائڈا

note: Name for hat
en: Haitian; Haitian Creole
pa_PK: ہائٹیائی

note: Name for hau
en: Hausa
pa_PK: ہاؤسا

note: Name for haw
en: Hawaiian
pa_PK: پاوائیئی

note: Name for her
en: Herero
pa_PK: ہریرو

note: Name for hil
en: Hiligaynon
pa_PK: ہلگائینون

note: Name for him
en: Himachali languages; Western Pahari languages
pa_PK: ہماچلی یا پہاڑی

note: Name for hin
en: Hindi
pa_PK: ہندی

note: Name for hit
en: Hittite
pa_PK: ہِٹائیٹ

note: Name for hmn
en: Hmong; Mong
pa_PK: مونگ

note: Name for hmo
en: Hiri Motu
pa_PK: ہِری موٹو

note: Name for hrv
en: Croatian
pa_PK: کرواشیائی

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
pa_PK: اُپر سربیائی

note: Name for hun
en: Hungarian
pa_PK: ہنگریائی

note: Name for hup
en: Hupa
pa_PK: ہوپا

note: Name for hye
en: Armenian
pa_PK: ارمینیائی

note: Name for iba
en: Iban
pa_PK: ایبان

note: Name for ibo
en: Igbo
pa_PK: ایبو

note: Name for ido
en: Ido
pa_PK: ایڈو

note: Name for iii
en: Sichuan Yi; Nuosu
pa_PK: نوؤسو

note: Name for ijo
en: Ijo languages
pa_PK: ایجو بولیاں

note: Name for iku
en: Inuktitut
pa_PK: اینوکٹیٹُٹ

note: Name for ile
en: Interlingue; Occidental
pa_PK: لہندی انتربولی

note: Name for ilo
en: Iloko
pa_PK: ایوکو

note: Name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
pa_PK: انتربولی

note: Name for inc
en: Indic languages
pa_PK: دیسی بولیاں

note: Name for ind
en: Indonesian
pa_PK: ایندونیسیائی

note: Name for ine
en: Indo-European languages
pa_PK: انڈو یورپی بولیاں

note: Name for inh
en: Ingush
pa_PK: اینگُش

note: Name for ipk
en: Inupiaq
pa_PK: اینوپیاک

note: Name for ira
en: Iranian languages
pa_PK: فارسی بولیاں

note: Name for iro
en: Iroquoian languages
pa_PK: ایروکوئیائی بولیاں

note: Name for isl
en: Icelandic
pa_PK: آئیسلینڈِک

note: Name for ita
en: Italian
pa_PK: اِطالوی

note: Name for jav
en: Javanese
pa_PK: جوانی

note: Name for jbo
en: Lojban
pa_PK: لوجبان

note: Name for jpn
en: Japanese
pa_PK: جاپانی

note: Name for jpr
en: Judeo-Persian
pa_PK: یحودی فارسیائی

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
pa_PK: یحودی عربی

note: Name for kaa
en: Kara-Kalpak
pa_PK: کاراکالپاک

note: Name for kab
en: Kabyle
pa_PK: کبائیلی

note: Name for kac
en: Kachin; Jingpho
pa_PK: کاچِن

note: Name for kal
en: Kalaallisut; Greenlandic
pa_PK: گرینلینڈی

note: Name for kam
en: Kamba
pa_PK: کامبا

note: Name for kan
en: Kannada
pa_PK: کنڑ

note: Name for kar
en: Karen languages
pa_PK: کارین بولیاں

note: Name for kas
en: Kashmiri
pa_PK: کشمیری

note: Name for kat
en: Georgian
pa_PK: جارجیائی

note: Name for kau
en: Kanuri
pa_PK: کنوری

note: Name for kaw
en: Kawi
pa_PK: کاوی

note: Name for kaz
en: Kazakh
pa_PK: کازاکھ

note: Name for kbd
en: Kabardian
pa_PK: کبارڈیائی

note: Name for kha
en: Khasi
pa_PK: کھاسی

note: Name for khi
en: Khoisan languages
pa_PK: کھوئیسن بولیاں

note: Name for khm
en: Central Khmer
pa_PK: کیندری کھمائی

note: Name for kho
en: Khotanese; Sakan
pa_PK: کھوٹانی

note: Name for kik
en: Kikuyu; Gikuyu
pa_PK: کِکویو

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
pa_PK: کِنیاروانڈائی

note: Name for kir
en: Kirghiz; Kyrgyz
pa_PK: کرگیز

note: Name for kmb
en: Kimbundu
pa_PK: جمبُنڈو

note: Name for kok
en: Konkani
pa_PK: کونکݨی

note: Name for kom
en: Komi
pa_PK: کومی

note: Name for kon
en: Kongo
pa_PK: کونگو

note: Name for kor
en: Korean
pa_PK: کوریائی

note: Name for kos
en: Kosraean
pa_PK: کوسریائی

note: Name for kpe
en: Kpelle
pa_PK: کپیلے

note: Name for krc
en: Karachay-Balkar
pa_PK: کاراچے بالکر

note: Name for krl
en: Karelian
pa_PK: کریلیائی

note: Name for kro
en: Kru languages
pa_PK: کرو بولیاں

note: Name for kru
en: Kurukh
pa_PK: کُرُکھ

note: Name for kua
en: Kuanyama; Kwanyama
pa_PK: کوانیامائی

note: Name for kum
en: Kumyk
pa_PK: کُمیک

note: Name for kur
en: Kurdish
pa_PK: کردی

note: Name for kut
en: Kutenai
pa_PK: کُٹنائی

note: Name for lad
en: Ladino
pa_PK: لاڈینو

note: Name for lah
en: Lahnda
pa_PK: لہندی

note: Name for lam
en: Lamba
pa_PK: لامبا

note: #-#-#-#-#  3 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for lao #-#-#-#-#  0 (iso_15924)  #-#-#-#-# Name for Laoo
en: Lao
pa_PK: لاؤ

note: #-#-#-#-#  3 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for lat #-#-#-#-#  0 (iso_15924)  #-#-#-#-# Name for Latn
en: Latin
pa_PK: لاطینی

note: Name for lav
en: Latvian
pa_PK: لاٹویائی

note: Name for lez
en: Lezghian
pa_PK: لیجیائی

note: Name for lim
en: Limburgan; Limburger; Limburgish
pa_PK: لمبرگی

note: Name for lin
en: Lingala
pa_PK: لِنگالا

note: Name for lit
en: Lithuanian
pa_PK: لِتھوانیائی

note: Name for lol
en: Mongo
pa_PK: مونگو

note: Name for loz
en: Lozi
pa_PK: لوزی

note: Name for ltz
en: Luxembourgish; Letzeburgesch
pa_PK: لگزمبرگی

note: Name for lua
en: Luba-Lulua
pa_PK: لوبا لُلوا

note: Name for lub
en: Luba-Katanga
pa_PK: لُبا کاٹانگا

note: Name for lug
en: Ganda
pa_PK: گانڈا

note: Name for lui
en: Luiseno
pa_PK: لویسینو

note: Name for lun
en: Lunda
pa_PK: لُنڈا

note: Name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
pa_PK: کینیائی یا تنزانیائی لوؤ

note: Name for lus
en: Lushai
pa_PK: لوشائی

note: Name for mad
en: Madurese
pa_PK: مدُرسی

note: Name for mag
en: Magahi
pa_PK: میگاہی

note: Name for mah
en: Marshallese
pa_PK: مارشالی

note: Name for mai
en: Maithili
pa_PK: میتھلی

note: Name for mak
en: Makasar
pa_PK: میکاسر

note: Name for mal
en: Malayalam
pa_PK: ملیالم

note: Name for man
en: Mandingo
pa_PK: مینڈنگو

note: Name for map
en: Austronesian languages
pa_PK: آسٹرونیسیائی بولیاں

note: Name for mar
en: Marathi
pa_PK: مراٹھی

note: Name for mas
en: Masai
pa_PK: ماسائی

note: Name for mdf
en: Moksha
pa_PK: موکشا

note: Name for mdr
en: Mandar
pa_PK: منڈیر

note: Name for men
en: Mende
pa_PK: مینڈے

note: Name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
pa_PK: مدھ آئیرش، ۹۰۰ء توں ۱۲۰۰ء نوں

note: Name for mic
en: Mi'kmaq; Micmac
pa_PK: مِک ماک

note: Name for min
en: Minangkabau
pa_PK: مِنانگکباؤ

note: Name for mni
en: Manipuri
pa_PK: منیپری

note: Name for pan
en: Panjabi; Punjabi
pa_PK: پنجابی

note: Name for MIUM
en: Midway Islands
pa_PK: مِڈوے ٹاپو

note: Name for IN-PB, Name for PK-PB
en: Punjab
pa_PK: پنجاب

note: Name for PK-SD
en: Sindh
pa_PK: سندھ

note: Name for US-UT
en: Utah
pa_PK: یوٹا

note: Name for US-VA
en: Virginia
pa_PK: ورجینیہ

note: Name for US-VI
en: Virgin Islands, U.S.
pa_PK: ورجن ٹاپو، امریکہ

note: Name for US-VT
en: Vermont
pa_PK: ورمونٹ

note: Name for US-WA
en: Washington
pa_PK: واشنگٹن

note: Name for US-WI
en: Wisconsin
pa_PK: وِسکونسن

note: Name for US-WV
en: West Virginia
pa_PK: لہندا ورجینیہ

note: Name for US-WY
en: Wyoming
pa_PK: ویومنگ

note: Name for Afak
en: Afaka
pa_PK: افاکا

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
pa_PK: عربی ہنفاربی (نستعلیق)

note: Name for Brai
en: Braille
pa_PK: بریل

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
pa_PK: کینیڈیائی

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
pa_PK: دیو نگاری

note: Name for Grek
en: Greek
pa_PK: یونانی

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
pa_PK: گرمکھی

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
pa_PK: کوریائی (ہنگُل، ہان)

note: Name for Mult
en: Multani
pa_PK: ملتانی

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
pa_PK: سائین لپی

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
pa_PK: پراݨی فارسی
