extra - en to oj translation catalogue (95 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
oj: Makadewaanzo

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
oj: Waabaakwad

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
oj: Zhiibingwaandiso

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
oj: Waabishki

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
oj: Miskwaadiso

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
oj: Ozaawijiimin

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
oj: Ozaawaadiso

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
oj: Waaseyaaziwin Ozhaawashko

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
oj: Bishagiishkaanzo Ozhaawashko

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
oj: Mizhakwadong inaanzo

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
oj: Ozhaawashkwaadiso

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
oj: Waaseyaaziwin miinaande

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
oj: Miining-izinaagazozi

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
oj: Waaseyaaziwin Misko

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
oj: Ozaawaadiso

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
oj: Ozaawaaso

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
oj: Waaseyaaziwin ozaawi

note: Eraser tool
en: Eraser
oj: Gaasiibii'igan

note: Congratulations #1
en: Great!
oj: Bagakaaban

note: Congratulations #2
en: Cool!
oj: Dakise

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
oj: Ondamitaa

note: Congratulations #4
en: Good job!
oj: Onizhishin

note: Input Method: English mode
en: English
oj: Zhaaganaashiimowin

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
oj: Zhashaweyaa

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
oj: Makakoke

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
oj: Waawiyebii'ge

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
oj: Makoshtigwaan

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
oj: Naanani

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
oj: Nishwaaswayagad

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
oj: Aabajichigan

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
oj: Atiso

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
oj: Zhizhoobii'iganaatig

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
oj: Gaasiibii'igan

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
oj: Bootaagaadan

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
oj: Izhinaagoziwin

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
oj: Ozhibii'igan

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
oj: Mamaanjinowin

note: Freehand painting tool
en: Paint
oj: Mazinichigan ozhibii

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
oj: Daagwa'an

note: Line drawing tool
en: Lines
oj: Ashiganikeyaab

note: Text tool
en: Text
oj: Ozhibii'igan

note: Fill tool
en: Fill
oj: Mooshkinebadoon

note: Undo last action
en: Undo
oj: Aaba'an

note: Redo undone action
en: Redo
oj: Aanji

note: Start a new picture
en: New
oj: Oshki

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
oj: Nasaakose

note: Save the current picture
en: Save
oj: Maawanjitoon

note: Print the current picture
en: Print
oj: Mazinaakizan

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
oj: Boonitaan

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
oj: Boonitaan?

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
oj: Gaawin!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
oj: Maawanjitoon?

en: Yes, save it!
oj: Eha, maawanjitoon!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
oj: Maawanjitoon?

note: Generic dialog dismissal
en: OK
oj: Haaw

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
oj: Mazinaakizan?

en: Yes, print it!
oj: Eha, mazinaakizan!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
oj: Mazinaakizigewin

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
oj: Gaasiibii'an?

en: Yes, erase it!
oj: Eha, gaasiibii'an!

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
oj: Bizaanabi'win

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
oj: Madwewechigewin

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
oj: Bekaa akawe

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
oj: Gaasiibii'an

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
oj: Neyaab

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
oj: Mamaanjinojin

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
oj: Mii dash

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
oj: Haaw

en: No
oj: Gaawin

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
oj: Naabishkaw

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
oj: Haaw, naabishkaw

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
oj: Gaawin, oshki!

en: Blocks
oj: Makakoke

en: Chalk
oj: Ozhibii'iganaak

en: Drip
oj: Bangigaa

en: Blur
oj: Biigizawinam

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
oj: Miskwaasinike

en: Calligraphy
oj: Ozhibii'igewin

en: Emboss
oj: Mazinikiwaga'igan

en: Lighten
oj: Naangitoon

en: Darken
oj: Bishagiishkibikad

en: Flower
oj: Waabigwan

en: Foam
oj: Biite

en: Glass Tile
oj: Omoodayaabik

en: Grass
oj: Mashkosi

en: Light
oj: Zakizan

en: Mirror
oj: Waabimoojichaagwaazo

en: Flip
oj: Aaboodaashi

en: Click to make a mirror image.
oj: Waabimoojichaagwaazo

en: Click to flip the picture upside-down.
oj: Ajidagoojin

en: Rainbow
oj: Nagweyaab

en: Ripples
oj: Zaasijiwan

en: Shift
oj: Mamaajii

en: Smudge
oj: Nookwezigan

en: Waves
oj: Bikwaashkaa
