mozo 1.26.0 - en to nan translation catalogue (59 entries)

en: Name
nan: 名

en: _Cancel
nan: 取消 (_C)

en: _Revert
nan: 復歸 (_R)

en: _Delete
nan: Thâi掉 (_D)

en: Move _Up
nan: Suá kàu頂懸 (_U)

en: Size
nan: Sài-suh

en: Mo_ve to Trash
nan: Tàn kàu回收桶á (_V)

en: Show more _details
nan: 顯示其他詳細 (_D)

en: Type
nan: 類型

en: Date Modified
nan: 修改ê日期

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
nan[0]: Tse ē拍開%d ê獨立ê視窗。

en: _Open
nan: 拍開 (_O)

en: today at %-I:%M %p
nan: 今天 %p %-I:%M

en: yesterday at %-I:%M %p
nan: 昨昏 %p %-I:%M

en: %A, %B %-d %Y at %-I:%M:%S %p
nan: %Y年%m月%-d日（ %A）%p %-I:%M:%S

en: link (broken)
nan: 連結（pháinn去ah）

en:  (copy)
nan: （khóo-pih）

en:  (another copy)
nan: （別ê khóo-pih）

en: th copy)
nan: ê 副本）

en: st copy)
nan: ê副本）

en: nd copy)
nan: ê副本）

en: rd copy)
nan: ê副本）

en: %s (copy)%s
nan: %s（副本）%s

en: %s (another copy)%s
nan: %s（別ê副本）%s

en:  (invalid Unicode)
nan: （無效ê Unicode）

en:  (
nan: （

en: Default
nan: 預設ê

note: (itstool) path: para/ulink
en: link
nan: 連結

en: _Add
nan: 加入 (_A)

en: _Remove
nan: Thâi掉 (_R_

en: _OK
nan: 確定 (_O)

en: Unknown
nan: 毋知ê

en: Location
nan: 位置

en: _Browse...
nan: 瀏覽……(_B)

en: Unable to mount %s
nan: Bē當kā%s掛佇檔案系統

en: Open your personal folder
nan: 開你ê個人資料giap-á

en: Computer
nan: 電腦

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
nan: 瀏覽通tuì tsit臺電腦取得ê，所有本地kap遠距離ê磁碟kap資料giap-á

en: Network
nan: 網路

en: Browse bookmarked and local network locations
nan: 瀏覽冊籤kap本地網路ê位置

en: Select an application to view its description.
nan: 揀tsit ê應用程式看伊ê敘述。

en: _Run
nan: 執行 (_R)

en: Home Folder
nan: 厝ê目錄

en: Search
nan: Tshiau-tshuē

note: (itstool) path: sect2/title
en: Emptying Trash
nan: Leh清掉回收桶á

note: (itstool) path: entry/para
en: Icon
nan: 標á

note: (itstool) path: entry/para
en: Sky
nan: 天頂

en: Pause
nan: 暫停

en: Type:
nan: 類型：

en: Open Folder
nan: Phah開資料giap仔

en: _Retry
nan: Koh試 (_R)

en: Move to _Trash
nan: Suá到回收桶á (_T)

en: _Copy
nan: Khóo-pih(_C)

[ctx: action (to trash)]
en: Trash
nan: 回收桶á

[ctx: Title]
en: Unknown
nan: 毋知ê

[ctx: Artist]
en: Unknown
nan: 毋知ê

[ctx: Album]
en: Unknown
nan: 毋知ê

[ctx: Year]
en: Unknown
nan: 毋知ê

[ctx: Media container]
en: Unknown
nan: 毋知ê
