snapd - en to my translation catalogue (116 entries)

note: TRANSLATORS: %s is an error message (e.g. “cannot yadda yadda: permission denied”)
en: %s (try with sudo)
my: %s (ဂစာန် ကေုာံ သူဒို)

en: %s already installed
my: %s စုတ် လဝ်တုဲတုဲ

en: %s disabled
my: %s ဒှ်ဟွံမာန်

en: %s enabled
my: %s ဒှ်မာန်

en: %s not installed
my: %s ဟွံ စုတ်လဝ်

en: %s removed
my: %s ပဲါလဝ်

note: TRANSLATORS: first %s is a snap name, second %s is a revision
en: %s reverted to %s
my: %s ကလေၚ်စွံလဝ် အတိုၚ်ပကတိ ကဵု  %s

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 installed")
en: %s%s %s installed
my: %s%s %s စုတ်လဝ်

note: TRANSLATORS: the args are a snap name optionally followed by a channel, then a version (e.g. "some-snap (beta) 1.3 refreshed")
en: %s%s %s refreshed
my: %s%s %s ပသောၚ်လဝ်

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion file>
my: <ဝှာၚ် ခိုၚ်ၚ်ကၠိုက်က်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <assertion type>
my: <ဂကူ ခိုၚ်ၚ်ကၠိုက်က်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <change-id>
my: <သၠာဲ-id>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <conf value>
my: <ၚုဟ်မး conf>

note: TRANSLATORS: This is a noun, and it needs to begin with < and end with > TRANSLATORS: This is a noun and it needs to begin with < and end with >
en: <email>
my: <အဳမေလ်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <filename>
my: <ယၟုဝှာၚ်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key-name>
my: <ယၟု-ကဳ>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <key>
my: <ကဳ>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <query>
my: <ဂၠာဲလ္ၚတ်>

note: TRANSLATORS: This needs to begin with < and end with >
en: <service>
my: <ရေၚ်တၠုၚ်>

note: TRANSLATORS: this is used to introduce a list of aliases that were added
en: Added
my: ထပ်လဝ်

en: Allow opening file?
my: ကဵုအခေါၚ် ပံက်ဒၟံၚ် ဝှာၚ်?

en: Allow settings change?
my: ကဵုအခေါၚ် ပြံၚ်လှာဲ မဆိၚ်ဒၟံၚ်

en: Allow snap %q to open file %q?
my: ကဵုအခေါၚ် snap %q သ္ဂောံ ပံက် ဝှာၚ် %q?

en: Seek Backward
my: ၚဳဂၠာဲ လ္ပာ်ကလေၚ်

en: Seek backward, in current track, by 5 seconds.
my: ၚဳဂၠာဲ လ္ပာ်ကလေၚ်, ပုဒ်ဒွက်ပြဟ်ဟ်ဏံ,  ဒံၚ် ၅ သက္က

en: Seek Forward
my: ၚဳဂၠာဲ လ္ပာ်ဂတ

en: Seek forward, in current track, by 10 seconds.
my: ၚဳဂၠာဲ လ္ပာ်ဂတ, ပုဒ်ဒွက်ပြဟ်ဟ်ဏံ,  အကြာ ၁၀ သက္က

en: Show Play-Controls Toolbar
my: ထ္မံက်ပတိတ် ကပေါတ် ပံက်ထိၚ်တအ်

en: Show or hide the play-controls toolbar
my: ထ္မံက်/ပၞုက် ပတိတ် ကပေါတ် ပံက်ထိၚ်တအ်

en: Show Source Toolbar
my: ထ္မံက်ပတိတ် ကပေါတ် တမ်မူလ

en: Show or hide the source toolbar
my: ထ္မံက်/ပၞုက် ပတိတ်  ကပေါတ် တမ်မူလ

note: define .plugin text strings used for translation
en: Alternative Toolbar
my: ရုဲစှ် ကပေါတ်တၞဟ်

en: Replace the Rhythmbox large toolbar with a Client-Side Decorated or Compact Toolbar which can be hidden
my: ထပ်အဇာ ကပေါတ်ထိၚ်ပံက်ဒွက်ဇၞော် Rhythmbox တအ် နူကဵု လ္ပာ်ရဲသုၚ်စောဲပလေဝ်ပလေတ်လဝ်တအ် ဟွံသေၚ် နကဵုကပေါတ်ထိၚ်ရမျာၚ်   သိပ်ဂၠိပ်တအ် သီုပၞုက်ဒဒန်မာန်ရ။

en: View All
my: ဗဵုသီုဖအိုတ်

en: Import
my: ပၠောပ်

en: Stations
my: ရုၚ်စက်ဗလး

en: My Top Rated
my: ရုဲစှ်လဝ် အဇာခိုဟ်တအ်

en: Recently Added
my: စုတ်လဝ်နူက္လၚ်တအ်

en: Recently Played
my: ပံက်က္လၚ်လဝ် နူက္လၚ်တအ်

en: Podcasts
my: ရမျာၚ်ဗလး

en: Restart
my: ကၠေၚ်မ္ၚုဟ်

en: Local collection
my: ရုဲစှ်ပကောံလဝ် ပ္ဍဲစက်

en: Online sources
my: တမ်မူလ လတူလပှ်ကျာတေံ

en: Other sources
my: တမ်မူလ တၞဟ်ဟ်တအ်

en: Playlists
my: ဒွက်ပံၚ်ကောံဂမၠိုၚ်

en: Songs
my: ဒွက်ဂမၠိုၚ်

en: Categories
my: လၟေၚ်ကဏ္ဍဂမၠိုၚ်

en: Browse
my: ၚဳဂၠာဲ

en: Repeat all tracks
my: ဒွက်ၜိုတ်နွံ ကၠေၚ်ပံက်ဖအိုတ်

en: Repeat the current track
my: ဒွက်ပံက်မံၚ်လၟုဟ်ဏံ ထပ်ကၠေၚ်ပံက်

en: Restart the player for the changes to take effect.
my: ကၠေၚ်မ္ၚုဟ် player ပလေဝ်ပလေတ်လဝ်တံ ဂွံကၠောန်ဂမၠောန်

en: Toolbar:
my: ကပေါတ်ကညောတ် :

en: Best suitable for desktop
    environments like Gnome and Elementary.
my: သွက် ကောန်ပျူတာဗ္ဂၚ်ခုၚ်တအ် စိုပ်သၞောတ်အိုတ်
    ဗလးစက် ဗီုပြၚ် Gnome ကေုာံ Elementary

en: Modern
my: ဂတာပ်ခေတ်

en: Use compact controls
my: သုၚ်စောဲ ထိၚ် ဗွဲမသိပ်ကၞက်

en: Display the playback controls in the toolbar in visually compact style instead of the standard rhythmbox style.
    Always enabled for modern toolbar mode.
my: ထ္မံက်ထ္ၜး ပံက်ထိၚ်တအ် ပ္ဍဲကဵု ဒၞဲါကပေါတ်ထိၚ်တေံ ဟာန်ဗါန်ဗီုပြၚ် သိက်ကၞက်စၞး ဟာန်ဗါန် rhythmbox ဓမ္မတာ။
    ပံက်ကေတ်လၟိုန် ဗီုပြၚ် ကပေါတ်ထိၚ် ဂတာပ်ခေတ်တအ်။

en: Show:
my: ထ္ၜး :

en: Album/genre/year for playing song
my: ကဝး/ဂကူ/သၞာံ သွက်ပံက်က္လၚ်ဒွက်

en: Display album/genre/year instead of song-artist-album.  Useful for those desktop-environments where song-artist-album is already displayed in the window title.
my: ထ္မံက်ထ္ၜး ကဝး/ဂကူ/သၞာံ စၞးဒးထ္မံက် ကဝးညးတၠရမျာၚ်။
    သုၚ်စောဲခိုဟ် သွက်ပ္ဍဲဗလးကောန်ဗျူတာဂ္ဇံက်ခုၚ်တအ် ကာလထ္မံက်လဝ် သီုကဝးညးတၠရမျာၚ်တအ် မံက်မံၚ်ပ္ဍဲက္ဍိုပ်မုက်လ္တူတေံ။

en: Tooltips for the playback controls
my: နဲကဲရပ်စပ် သွက်ကပေါတ်ထိၚ် ကလေၚ်ပံက်က္လၚ်တအ်

en: Show or hide the tooltips for the playback controls.
my: ထ္မံက် ဟွံ ပၞုက် နဲကဲရပ်စပ် သွက်ကပေါတ်ထိၚ် ကလေၚ်ပံက်က္လၚ်တအ်

en: Volume control
my: ကပေါတ် ထိၚ်ရမျာၚ်

en: Show or hide the volume control.
my: ထ္မံက် (ဟွံ) ပၞုက် ထိၚ်ရမျာၚ်

en: Playback controls
my: ကပေါတ်ထိၚ် ကလေၚ်ပံက်

en: Show or hide the playing controls on player startup.
my: ထ္မံက် ဟွံ ပၞုက် ကပေါတ်ထိၚ်ပံက်တအ် အဃော စပံက်

en: Use:
my: သုၚ်စောဲ:

en: Inline song/artist label
my: ပ္ဍဲပၞောန် ဒွက်/သၟာဒွက် စၞောန်ပ္ညုၚ်

en: Display Song and Artist labels before the progress slider.  If not checked, they are displayed above the progress slider.
my: ပံက်ထ္ၜး ဒွက်ကေုာံသၟာဒွက် စၞောန်ပ်ညုၚ်တအ် ကၠာနူ ပၞောန်အာ သ္ကဲတေံ။ ယဝ်ဟွံပံက်ထၟံက်လဝ်မ္ဂး၊ ဍေံတအ် ထ္ၜးမံၚ်လ္တူ ပၞောန်အာ သ္ကဲဂှ်ရ။

en: Enhanced sidebar
my: ပယျေဝ်ပ္တိုန် ပၞောန်သ္ကဲ

en: Show or hide redesigned sidebar for the player. It features improved symbolic icons, better sources organisation and ability to expand and collapse categories.
my: ထ္မံက်/ပၞုက် ဗီုပြၚ်ပလေဝ် ပၞောန်သ္ကဲ သွက် player။ ဍေံသၠုၚ်ပတိုန် ရုပ်သာ် ခၞော်ဗီုပြၚ်၊ စဳရေၚ်ပြုပြေၚ် ခိုဟ်တိုန်တုဲ ဂွံတိုန်အခေါၚ် ပံက်/ပၠး လၟေၚ်ကဏ္ဍဂမၠိုၚ်မာန်

en: Enhanced plugins dialog
my: ပယျေဝ်ပတိုန် ပလာတ်ဂေန် ဆေၚ်ကဵုရမျာၚ်တအ်

en: Show or hide redesigned plugins dialog. It features switches instead of checkboxes and inline toolbar with symbolic icons .  Works best with Gnome based desktop environments.
my: ထၟံက် ဟွံ ပၞုက်ထောံ ပလာတ်ဂေါန်ရမျာၚ် ကၠောန်ပလေဝ်တအ်။ စၞး ဇိုၚ်ခ္ဍာ် ကေုာံ ဗီုပြၚ်သၚ်္ကေတခၞော် ပ္ဍဲကပေါတ်ထိၚ် ပံက်သၠာဲကေတ်လက်သန်ဏံမာန်။ ကၠောန်ဂမၠောန်ခိုဟ် ပ္ဍဲ ဗလးကောန်ပျူတာ ဂ္ဇံက်ခုၚ် Gnome တအ်။

en: Dark theme if available
my: ခၞော်ဂၠု ယဝ်နွံတှေ်

en: Horizontal
my: လက်ဇမၠိၚ်

en: Vertical
my: လက်စူ

en: Play the previous track
my: ကၠေၚ်ပံက် ဒွက် တုဲအာဂှ်

en: Resume or pause the playback
my: ကၠေၚ်/ဗဒေံါ ဒွက်

en: Play the next track
my: ပံက်ဒွက် ဂတတေံ

en: Play the tracks in random order
my: ပံက်ဒွက်တအ် လၟေၚ်ဆဆဵု

en: %s Account
my: အကံက်  %s

en: <b>%s</b> removed
my: <b>%s</b> ပ္တိတ်တုဲ

en: About
my: ပရော

en: Accounts
my: အကံက်ဂမၠိုၚ်

en: Connect to your data in the cloud
my: ဆက်စၠောံကဵု ဒေတာ မၞးနူလပှ်ကျာတေံညိ။

en: Error removing account
my: ပ္တိတ်အကံက်ယောၚ်ယာ

en: @icon@
my: @တဆိပ်@

en: Keep your important documents safe from disaster
my: ဂိုၚ်စွံကပေါတ်ၟမၞးနူကဵုဘဲဒဏ်

en: Déjà Dup is a simple backup tool. It hides the complexity of backing up the Right Way (encrypted, off-site, and regular) and uses duplicity as the backend.
my: Déjà Dup ဂှ် ကရိယာ ဂိုၚ်စွံကပေါတ်သောၚ်သောၚ်မွဲရ။ ဍေံဂှ်သီဂိုၚ်စွံကဵုဒၞါဲသောၚ်ၚ်ဂွံတုဲ ညံၚ်ဖှာၚ်ဟွံဂွံထပ်လေဝ်ဍေံသ္ပကဵုမာန်ရ။

en: Support for local, remote, or cloud backup locations such as Google Drive
my: ထံက်ပၚ်အပ္ဍဲစက်၊ မ္ၚးစက် ကေုာံ ဒၞါဲသီဂိုၚ်လ္တူလပှ်ကျာ ဗီုကဵု ဂူဂဴဒရိုက်(ဖ်)

en: Securely encrypts and compresses your data
my: ဂိုၚ်စွံကဵုခိုၚ်ၚ်ကၠိုက်က် ကေုာံ သှ်ကဵုတၚ်နၚ် ဂီုဂီုကၠီုကၠီုမာန်ရ

en: Incrementally backs up, letting you restore from any particular backup
my: ဂိုၚ်စွံကပေါတ်လောဲလောဲမာန်ကီု သီုကဵုမၞးကလေၚ်ဂိုၚ်စွံနူ ဒၞါဲတၞဟ်ဟ်မာန်ရ

en: Schedules regular backups
my: ချိုၚ်အခိၚ်သွက်ဂွံဂိုၚ်စွံလၟိုန်

en: Integrates well into your GNOME desktop
my: သကဵုပံၚ်စပ်အာခိုဟ်ဟ် ပ္ဍဲGNOME desktop

en: Déjà Dup focuses on ease of use and recovering from personal, accidental data loss. If you need a full system backup or an archival program, you may prefer other backup apps.
my: Déjà Dup ပတဝ်က္ဍိုပ်ကဵုဗီုသုၚ်စောဲ တုဲ ကလေၚ်ဂိုၚ်ကေတ်တၚ်နၚ်ပူဂဵု ကေုာံ တၚ်နၚ်လီုအာတုဲတုဲတံ။ ယဝ်မၞးမိက်ဂွံဂွံ ဂိုၚ်စွံသၞောတ်စက်သီုမွဲမဟွံသေၚ်မ္ဂး သပ်ဝဴဂိုၚ်စွံမွဲမွဲမ္ဂးမၞးသုၚ်စောဲသပ်ဝဴတၞဟ်ဟ်မာန်ရ။

en: Backups
my: ဂိုၚ်စွံလဝ်ဂမၠိုၚ်

en: Change your backup settings
my: ပြံၚ်ချိၚ်ဆ ဒၞါဲဂိုၚ်စွံ

en: Back Up
my: ကလေၚ်စဴ

en: Folders to save
my: သ္ၚိခအုံသွက်ဂွံဂိုၚ်စွံ

en: Folders to ignore
my: သ္ၚိဂအုံ

en: The last time Déjà Dup was run
my: အခိၚ်လက်ကရဴDéjà Dup စကာလဝ်

en: The last time Déjà Dup was successfully run. This time should be in ISO 8601 format.
my: အလန်လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup ဂြိပ်လဝ်။ အလန်ဏံတှ်ေဒး ဒှ်နကဵု ဗီုပြၚ် ISO 8601 ရောၚ်။

en: The last time Déjà Dup backed up
my: အခိၚ်လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup ဂိုၚ်စွံလဝ်

en: The last time Déjà Dup successfully completed a backup. This time should be in ISO 8601 format.
my: အခိၚ်လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup ဂိုၚ်စွံလဝ်ပေၚ်ပေၚ်။ အလန်ဏံဒးဒှ် နကဵု ဗီုပြၚ် ISO 8601 ရောၚ်။

en: The last time Déjà Dup restored
my: အလန်လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup ကလေၚ်ဂိုၚ်စွံလဝ်

en: The last time Déjà Dup successfully completed a restore. This time should be in ISO 8601 format.
my: အလန်လက်ကရဴအိုတ်Déjà Dup ကလေၚ်ဂိုၚ်စွံကဵုဒၞါဲတုဲတုဲ။ အလန်ဏံမ္ဂးဒဒှ် ဗီုပြၚ် ISO 8601 ရောၚ်။

en: Whether to periodically back up
my: မိက်ဂွံဂိုၚ်စွံ ကုအခိၚ်အပိုၚ်အခြာဟာ

en: Whether to automatically back up on a regular schedule.
my: မိက်ဂွံဂိုၚ်စွံနကဵုအခိၚ်ခံက်အၚ်ဟာ

en: How often to periodically back up
my: အခိၚ်လဵုပိုဲမိက်ဂွံဂိုၚ်သီရော

en: The number of days between backups.
my: လၟိဟ်တ္ၚဲ အကြာအခိၚ်သီဂိုၚ်စွံ။

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about backing up
my: လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup စၟဳစၟတ်လဝ် ပ္တိုန်ဂိုၚ်စွံခိုဟ်ဟာဟွံခိုဟ်ဟာ

en: The last time Déjà Dup checked whether it should prompt about your password
my: လက်ကရဴအိုတ် Déjà Dup စၟီစၟတ်လဝ် ဂှ်ဒးကေတ်ဂၞန်ဓလုက်

en: How long to keep backup files
my: ဒဵုအခိၚ်ၜိုတ်လဵုမၞးမိက်ဂွံဂိုၚ်စွံဖှာၚ်ရော။

en: Search
my: ဂၠာဲ

en: Home
my: သ္ၚိတမ်

en: Unknown
my: ဟွံတီ

en: File System
my: ဖှာၚ်စက်
