extra - en to iu translation catalogue (1044 entries)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
iu: 1 ᔨᐊᓐ ᔮᐸᓃᓰᑦ ᑮᓇᐅᔭᑦᓴᔭᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
iu: 10 ᔨᐊᓐ ᔮᐸᓃᓰᑦ ᑮᓇᐅᔭᑦᓴᔭᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
iu: 100 ᔨᐊᓐ ᔮᐸᓃᓰᑦ ᑮᓇᐅᔭᑦᓴᔭᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
iu: 5 ᔨᐊᓐ ᔮᐸᓃᓰᑦ ᑮᓇᐅᔭᑦᓴᔭᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
iu: 50 ᔨᐊᓐ ᔮᐸᓃᓰᑦ ᑮᓇᐅᔭᑦᓴᔭᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
iu: 500 ᔨᐊᓐ ᔮᐸᓃᓰᑦ ᑮᓇᐅᔭᑦᓴᔭᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
iu: ᑲᓇᑕᐅᑉ 1 ᓴᓐᓯᖓ ᐊᑕᐅᓯᖅ ($.01) ᐱᐊᓂᐅᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
iu: ᑲᓇᑕᐅᑉ 10 ᓴᓐᓯᖓ ᐊᑕᐅᓯᖅ ($.10) ᑌᒻᖑᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
iu: ᑲᓇᑕᐅᑉ 25 ᓴᓐᓯᖓ ᐊᑕᐅᓯᖅ ($.25) ᑯᐊᑕᐅᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
iu: ᑲᓇᑕᐅᑉ 5 ᓴᓐᓯᖓ ᐊᑕᐅᓯᖅ ($.05) ᓂᑯᓪᖑᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
iu: ᑲᓇᑕᐅᑉ 1 ᑖᓚᖓ ($1.00) ᓘᓂᐅᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ. ᑌᒫᒃ ᐊᑎᖃᓚᕿᔪᖅ ᑑᓪᓕᖑᐊᕐᑕᖃᕋᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
iu: ᑲᓇᑕᐅᑉ 2 ᑖᓚᖓ ($2.00) ᑑᓂᐅᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ. (ᐊᑎᖓ ᓚᖕᖑᐊᕈᑎᐅᓲᖅ 1 ᑖᓚ "ᓘᓂ" 2-ᓗ ᑲᑎᑎᑦᓱᒋᒃ.)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
iu: ᑯᕕᐊᓱᕝᕕᓯᐅᑎ ᓇᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
iu: ᖁᕕᐊᓱᕝᕕᓯᐅᑎ ᐃᑯᒪᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
iu: ᖁᕕᐊᓱᕝᕕᓯᐅᑎ ᑕᓯᔪᐊᖅ ᐊᖏᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png
en: A Christmas tree.
iu: ᖁᕕᐊᓱᕝᕕᓯᐅᑎ ᓇᐹᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
iu: ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᑦ ᑮᓇᐅᔭᖓ ᑭᑭᐊᖑᑦᓱᓂ 1 ᓴᓐᓯ (0.01 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
iu: ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᑦ ᑮᓇᐅᔭᖓ ᑭᑭᐊᖑᑦᓱᓂ 1 ᐃᐅᕈ (1 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
iu: ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᑦ ᑮᓇᐅᔭᖓ ᑭᑭᐊᖑᑦᓱᓂ 10 ᓴᓐᓯ (0.10 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
iu: ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᑦ ᑮᓇᐅᔭᖓ ᑭᑭᐊᖑᑦᓱᓂ 2 ᓴᓐᓯ (0.02 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
iu: ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᑦ ᑮᓇᐅᔭᖓ ᑭᑭᐊᖑᑦᓱᓂ 2 ᐃᐅᕈ (1 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
iu: ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᑦ ᑮᓇᐅᔭᖓ ᑭᑭᐊᖑᑦᓱᓂ 20 ᓴᓐᓯ (0.20 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
iu: ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᑦ ᑮᓇᐅᔭᖓ ᑭᑭᐊᖑᑦᓱᓂ 5 ᓴᓐᓯ (0.05 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
iu: ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᑦ ᑮᓇᐅᔭᖓ ᑭᑭᐊᖑᑦᓱᓂ 50 ᓴᓐᓯ (0.50 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
iu: ᐊᓐᓄᕌᕐᓗᓯᒪᓐᓇᒥ ᑮᓇᖕᖑᐊᖃᕐᓱᓂ ᐸᒻᑭᓐ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
iu: ᐊᑉᐸᒃ ᐊᒥᐊᕆᑲᐅᑉ ᓯᕿᓂᖓᓃᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ ᐃᒧᓲᖅ ᑖᕐᓯᑐᐊᕐᒪᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
iu: ᐸᑦᑕᐅᔭᖅ ᓰᕐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
iu: ᓇᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
iu: ᐴᓯᕙᒃ ᓱᒫᑦᕋᒥᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
iu: ᓱᐃᑦᓱᓚᓐᒥᐅᑦ ᐃᓪᓗᓴᔭᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
iu: ᑰᒃᑰᓯ ᐊᑕᓂᐊᓘᑉ ᓄᓇᖓᓂᒥᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
iu: ᐊᑕᓂᐊᓘᑉ ᓄᓇᖓᓂ ᐊᓪᓚᑖᕐᕕᒃ. ᐴᑦᓴᔦᑦ ᐃᓗᐊᓅᕈᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
iu: ᐊᒥᐊᕆᑲᒥ 1 ᓴᓐᓯ ᐊᑕᐅᓯᖅ ($.01) ᐱᐊᓂᐅᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
iu: ᐊᒥᐊᕆᑲᒥ 10 ᓴᓐᓯ ᐊᑕᐅᓯᖅ ($.10) ᑌᒻᖑᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
iu: ᐊᒥᐊᕆᑲᒥ 25 ᓴᓐᓯ ᐊᑕᐅᓯᖅ ($.25) ᑯᐊᑕᐅᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
iu: ᐊᒥᐊᕆᑲᒥ 5 ᓴᓐᓯ ᐊᑕᐅᓯᖅ ($.05) ᓂᑯᓪᖑᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
iu: ᐊᒥᐊᕆᑲᒥ 50 ᓴᓐᓯ ᐊᑕᐅᓯᖅ ($.50) "ᑖᓚᐅᑉ ᕿᑎᕐᖃᖓ ᑭᓂᑎ" ᓚᔭᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
iu: ᐊᒥᐊᕆᑲᒥ "ᓴᑲᑳᐁ" ᑖᓚ ($1.00).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᒥᖕᖑᔫᔮᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ ᖃᑯᕐᑕᒥᒃ ᐅᓪᓗᕆᐊᖕᖑᐊᑕᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
iu: ᓴᐅᒑᕋᖅ (ᓛᒥ).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
iu: ᐹᑦᔪ ᒥᕐᖁᓕᐅᑦᓱᓂ ᐱᕈᕐᑐᓂᒃ ᐆᒪᔫᖃᑎᒥᓂᓪᓗ ᓂᕆᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
iu: ᐊᓪᓚᐅᑎ ᐃᒪᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
iu: ᐳᕕᕐᑕᔫᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
iu: ᐸᓈᓇ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
iu: ᑎᕐᕿᐊᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
iu: ᐸᑦᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
iu: ᓯᑕᒪᓕᒃ ᑯᑭᑕᐸᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
iu: ᓱᐴᒐᖅ ᖃᑎᑐᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
iu: ᐅᓐᓄᐊᓯᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
iu: ᐊᑦᓴᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
iu: ᑭᒋᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
iu: ᐃᒍᑦᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
iu: ᑐᑫᓛᒐᐅᑉ ᐊᑦᓴᓗᐊᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
iu: ᐊᑦᔨᓕᐅᕈᑎ ᐊᖏᔪᖅ ᖃᕆᑕᐅᔭᒧᑦ ᐱᑐᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
iu: ᐅᑲᓕᖅ ᓯᐅᑎᕐᖁᑐᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
iu: ᐳᐃᑦᔪᕋᐅᑏᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
iu: ᓇᐹᕐᑐᖅ ᐅᑭᐅᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
iu: ᐃᓅᓕᕐᕕᓯᐅᕈᑎ ᑮᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
iu: ᐅᒥᒻᒪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
iu: ᕿᕐᓂᑕᖅ ᐴᓯ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
iu: ᕿᕐᓂᑕᖅ ᐅᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
iu: ᕿᕐᓂᑕᖅ ᖁᐸᓄᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᐅᓱᓂ ᖁᕐᓱᑕᐅᑦᓱᓂᓗ ᓭᒻᒪᑎᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ ᑐᑫᓛᒐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ ᐃᔨᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ ᓇᓴᖅ ᐊᕙᓗᓕᒫᒃᑯᑦ ᑎᕐᕿᐊᑲᓪᓚᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ ᑐᒃᑐᕙᖅ ᐋᕝᕆᑲᒦᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ ᖁᐸᓄᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
iu: ᐱᕈᕐᑐᖅ ᐅᖃᐅᔭᓕᒃ ᐱᕈᑦᓯᐊᖏᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
iu: ᐳᓪᓚᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
iu: ᖁᖓᓯᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
iu: ᓴᓂᖃᐅᑎ ᓄᑕᐅᓯᓕᕐᑕᐅᒍᓐᓇᑐᓂᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᐅᓯᒍᑎᐅᓲᖅ ᐃᒻᒧᓕᐅᕐᑎᓂᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
iu: ᑲᔪᖅ ᐃᔨᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
iu: ᑲᔪᖅ ᓇᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
iu: ᑲᔪᖅ ᐊᕿᒡᒋᕕᒃ ᐊᕐᓇᕕᐊᖑᑦᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
iu: ᑲᔪᖅ ᐸᑏᑕᓯ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
iu: ᑲᔪᖅ ᓯᐅᐱᕈᖅ ᓴᐴᓗᑕᖃᖕᖏᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
iu: ᐳᓪᓚᐅᔭᖅ ᖁᕕᐊᓱᕝᕕᓯᐅᑎ ᓇᐹᕐᑐᒥᐅᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
iu: ᐃᒻᒧᓕᐅᕐᑎ ᐸᓐᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
iu: ᑯᑭᓕᒃ. ᓯᐅᕋᕐᒥᒃ ᓅᑦᓯᒍᑎᐅᓲᖅ ᐊᖏᔪᒥᒃ ᐳᐊᕐᕆᑎᖃᕐᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
iu: ᓴᒃᑯᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
iu: ᐸᐅᕐᙰᑦ ᓄᐊᒪᔪᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
iu: ᐅᑲᓕᖅ ᒪᑭᕝᕕᐊᓯᐅᑎ ᒪᓐᓂᖃᕐᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
iu: ᐅᑲᓕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
iu: ᐃᓕᓐᓂᐊᑎᑕᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png
en: A butterfly.
iu: ᓴᕋᓕᑭᑖᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
iu: ᐃᖃᓗᒃ ᓴᕋᓕᑭᑖᕐᔫᔮᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
iu: ᑲᑎᑦᓯᒍᑎ. 6×7=42

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
iu: ᑳᒧᓪ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
iu: ᐊᑦᔨᓕᐅᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
iu: ᐊᑦᔨᓕᐅᕈᑎ. ᓰᓯ ᓚᒋᑦ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
iu: ᐸᕐᖁᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
iu: ᓱᐃᓰᑎ ᐊᔭᐅᑉᐱᐊᖑᐊᖅ ᖁᕕᐅᓱᕝᕕᒥ ᐱᔭᐅᓲᑐᖃᖅ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
iu: ᓱᐃᓰᑎ ᐊᔭᐅᑉᐱᐊᖑᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
iu: ᑐᒃᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
iu: ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ ᑭᐊᕋᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
iu: ᐃᓪᓗᐊᓗᒃ ᐅᔭᕋᕐᒥᑦ ᓴᓇᒪᔪᖅ ᓱᒃᑯᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
iu: ᓂᑦᔭᓗᑦᑖᕈᑎ ᐊᒋᐊᕈᑎᕐᓛᓘᔮᕐᑐᖅ ᓯᑕᒪᓕᐅᑦᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
iu: ᕿᕐᓱᑎᑎᒐᓕᐅᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-1.png
en: A cep.
iu: ᓯᐊᑉ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
iu: ᓯᒃᑭᑕᓪᓛᔪᖅ ᓭᒻᒪᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cheetah.svg
en: A cheetah.
iu: ᐴᓯᕙᒃ ᐅᕿᓚᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
iu: ᓯᐊᕆᒧᐃᔭ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
iu: ᑎᒻᒥᐊᓛᕋᖅ ᒪᓐᓂᒥᒃ ᐊᓂᕋᑖᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
iu: ᒪᓐᓂᖅ ᐃᓄᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
iu: ᑎᒻᒥᐊᓛᕋᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
iu: ᒪᓐᓂᓕᐅᕐᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
iu: ᐆᓇᕐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
iu: ᒣᖕᑭ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
iu: ᐊᐅᑯᓗᒃ ᒪᓐᓂᖑᐊᖑᑦᓱᓂ ᒪᑭᕝᕕᐊᓯᐅᑎ. ᒪᒪᕐᑑᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
iu: ᖁᕕᐊᓱᕝᕕᓯᐅᑎ ᐳᑎᖕ ᓂᕆᔭᐅᓲᖅ ᑯᕕᐅᓱᕕᕝᐅᑉ ᐅᓪᓗᖓᓂ ᐊᑕᓂᐊᓘᑉ ᓄᓇᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
iu: ᑯᑭᑕᐸᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
iu: ᓯᕿᕐᖑᔭᐅᑉ ᑮᓇᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
iu: ᓯᕿᕐᖑᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
iu: ᐊᑦᓱᖏᐅᑎ ᐊᑦᓱᖏᕐᓯᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
iu: ᐃᔪᕐᓵᑎᕐᔫᔮᕐᑐᖅ ᐃᖃᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
iu: ᐸᐅᕐᙰᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
iu: ᓴᕝᕕᒥᐅᑕᖅ ᑕᐅᑦᑐᕆᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
iu: ᒪᓐᓂᓕᐅᕐᑎ ᑕᐅᑦᑐᕆᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖕᖑᐊᖅ ᕿᕐᓱᑎᑎᒐᓕᐅᕈᑎᖕᖑᐊᖅ ᑕᐅᑦᑐᕆᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖕᖑᐊᖅ ᓄᓇᒃᑰᔫᓂᒃ ᑲᓕᒍᑎᖕᖑᐊᖅ ᖃᐅᑦᑐᕆᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
iu: ᐅᒥᐊᖕᖑᐊᖅ ᓯᒃᑭᑖᓗᒻᒥᒃ ᑲᓕᒍᑎᖕᖑᐊᖅ ᑕᐅᑦᑐᕆᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
iu: ᕿᓪᓕᑐᖅ ᓂᑦᔭᕈᑎᐅᔭᖅ ᑐᓴᕐᓂᔮᕈᑎ, ᑕᕐᕋᓕᔮᕈᑎ, ᐅᕝᕙᓘᓐᓃᑦ ᖃᕆᑕᐅᔭᒃᑰᕈᑎ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
iu: ᖃᕆᑕᐅᔭᐅᑉ ᓄᐃᑕᒍᑎᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
iu: ᖃᕆᑕᐅᔭᐅᑉ ᓅᑦᑕᑎᑦᓯᒍᑎᖓ. ᔅᑯᐄᒃ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᐃᑦᓯᕕᐊᓗᓐᓂᒃ ᐅᓯᑲᑦᑕᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
iu: ᐃᖃᓗᒃ ᑕᕆᐅᕐᒥᐅᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png
en: A cow.
iu: ᐃᒻᒧᓕᐅᕐᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
iu: ᑲᐅᐳᐊᐃᕐᓯᐅᑎ ᓇᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
iu: ᐊᓇᐅᓪᓚᒐᕐᒥ ᓯᕙᓂᕐᑎᓯᒍᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
iu: ᐸᑦᑕᖅ ᐊᓇᐅᓪᓚᕈᑎ ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᑎᑐᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
iu: ᑐᓗᒑᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
iu: ᓂᐊᖂᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
iu: ᖁᑦᔪᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
iu: ᖁᐸᓄᐊᖅ ᑯᑰ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
iu: ᑳᐱ ᖃᔫᑦᑐᒦᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
iu: ᑳᐱ ᓲᖑᔪᖅ ᖃᔫᑦᑕᒦᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png
en: A daffodil.
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ ᖁᕐᓱᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
iu: ᑐᒃᑐᕙᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
iu: ᐊᑦᔨᓕᐅᕈᑎ ᖃᕆᑕᐅᔭᒧᑦ ᐱᑐᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
iu: ᓇᐅᑦᓯᑑᑎ ᐃᑯᒪᐅᑎᒨᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
iu: ᕿᖕᒥᖅ ᐋᔅᑐᕃᓕᐊᒥᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
iu: ᐋᓐᓂᐊᓯᐅᕐᑎᒪᕆᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
iu: ᐆᒪᔪᖅ ᐊᕐᓇᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
iu: ᕿᖕᒥᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
iu: ᑖᓪᕙᓐ

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
iu: ᑖᓪᕙᓐᔫᔮᕐᑐᖅ ᐃᖃᓗᒃ

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
iu: ᓯᐅᑎᕐᖁᑐᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
iu: ᐃᓄᑦᑕᐅᑎ ᖁᓛᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
iu: ᑯᐱᕐᕈᖅ ᓯᑕᒪᓂᒃ ᐃᓴᕈᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
iu: ᒥᑎᖅ ᐊᖑᑎᕕᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
iu: ᑳᒧ ᐁᓴᒥᓗ ᐋᕝᕆᑲᒥᓘᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
iu: ᐊᓇᐅᓪᓚᒉᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
iu: ᐊᓪᓚᐅᑎ ᐃᒪᓕᒃ ᓂᐸᕐᑎᕈᓐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
iu: ᒥᑎᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
iu: ᓯᐅᕋᕐᑕᐅᑎ. ᓯᕗᐊᒍᑦ ᓯᐅᕋᕐᒥᒃ ᐅᓯᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
iu: ᑕᕆᐅᑉ ᐊᑭᐊᓂᒥᐅᔭᖅ ᐊᒃᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
iu: ᐃᓪᓗᐊᓗᖕᖑᐊᖅ ᐅᔭᕋᕐᒥᑦ ᓴᓇᒪᔪᖕᖑᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
iu: ᐱᕈᕐᓰᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
iu: ᓇᓴᖅ ᓱᓗᑦᑕᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
iu: ᐊᕐᓇᐅᑉ ᓂᐊᖁᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
iu: ᑎᕆᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
iu: ᖃᒥᑎᕆᐅᑎ ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png
en: A fireman.
iu: ᖃᒥᑎᕆᔨ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
iu: ᐃᖃᓗᓐᓂᐊᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
iu: ᐊᓇᐅᓪᓚᒐᖅ ᓇᑎᕐᒦᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
iu: ᐅᑲᓕᖅ ᓯᐅᑎᖏᒃ ᓂᕕᖓᔫᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ ᐃᓗᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower8.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower6.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at 
en: A flower.
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
iu: ᓄᕕᐅᕙᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
iu: ᐅᕕᓂᕈᖅ ᐱᕆᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
iu: ᐸᑦᑕᖅ ᑐᑭᕐᑕᒐᖅ ᐋᔅᑐᕃᓕᐊᒥᐅᑦ ᐱᖕᖑᐊᕈᓯᖓᓂ ᐊᑐᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
iu: ᑲᐳᕐᖃᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᖃᖓᑦᑕᑲᑦᑌᒍᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᓱᑲᓕᐅᑎᒍᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
iu: ᐅᓇᑕᕐᑐᓭᑦ ᐃᓂᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
iu: ᐅᓇᑕᕐᑐᓭᑦ ᓴᐴᓗᑕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
iu: ᓯᑕᒪᓂᒃ ᐅᖃᐅᔭᓕᒃ ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ ᐱᑦᓱᔫᓇᕐᓂᕋᕐᑕᐅᓲᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
iu: ᑎᕆᒐᓐᓂᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
iu: ᐃᒪᑐᐃᓐᓇᒥᐅᑕᖅ ᐅᕕᓗᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
iu: ᖁᐊᖃᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
iu: ᓂᕐᓕᓇᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
iu: ᓂᕐᓕᒃ ᐊᖑᑎᕕᐊᖅ .

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
iu: ᓴᓂᑦᑕᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
iu: ᐳᐊᕐᕆᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
iu: ᑳᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
iu: ᐅᕐᓱᐊᓗᔭᖅ ᐳᓪᓚᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
iu: ᓭᒎᑉ ᐅᒃᑯᐊᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
iu: ᐃᕐᓯᓇᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
iu: ᐁᑦᑑᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
iu: ᔨᓐᔫᑉ ᐊᒫᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
iu: ᖁᖓᓯᑯᑖᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
iu: ᓂᕕᐊᕐᓯᐊᖅ ᐊᑦᓴᓗᐊᓕᒻᒥ ᐃᑦᓯᕙᐅᑕᒦᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
iu: ᐃᒪᑐᐃᓐᓇᖅ ᐃᒥᕈᑎᒦᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
iu: ᐊᒡᒐᔮᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
iu: ᑰᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
iu: ᑯᕆᐊᓚ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
iu: ᖁᐱᕐᕈᖅ ᐱᓪᓕᑕᔫᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png
en: A grave marker.
iu: ᐃᓗᕕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
iu: ᐃᓗᕕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐅᔭᕋᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
iu: ᐃᓗᕖᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png
en: A great blue heron.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ ᑎᒻᒥᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ ᓇᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ ᑭᒻᒥᓇᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ ᐃᓄᑦᑕᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ ᐃᔨᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ ᓇᓴᖅ ᐊᕙᓗᓕᒫᒥᒍᑦ ᑎᕐᕿᐊᑲᓪᓚᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ ᓭᒻᒪᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ ᓇᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ ᐱᕈᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
iu: ᓯᓇᕐᓇᖅ ᐅᓕᑲᑦᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
iu: ᑎᒻᒥᐊᖅ ᓯᓇᕐᓇᓂᒃ ᖃᑯᕐᑕᓂᓪᓗ ᑕᕐᓴᑲᓪᓛᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png
en: A hammer.
iu: ᐅᔭᕋᑦᓯᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
iu: ᐊᒡᒐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
iu: ᓗᐃᕕ ᐊᓕᐊᓱᑦᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png
en: A happy snail.
iu: ᓯᐅᐱᕈᖅ ᐊᓕᐊᓱᑦᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
iu: ᓇᓴᖅ ᓯᓚᑦᑐᓴᕐᕕᒥ ᐃᓕᓐᓂᐊᑐᒧᑦ ᐊᑐᕐᑕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
iu: ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ ᐅᖃᐅᔭᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
iu: ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ ᐅᖃᐅᔭᓕᒃ ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
iu: ᓂᐊᖁᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
iu: ᐃᓗᕕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐅᔭᕋᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
iu: ᐆᒻᒪᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
iu: ᑎᒻᒥᐊᖅ ᓯᓇᕐᓇᓂᒃ ᖃᑯᕐᑕᓂᓪᓗ ᑕᕐᓴᑲᓪᓛᓕᒃ ᓂᐊᕐᖁᐊᕇᒃᑯᑎᓯᒪᔪᕐᔫᔮᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
iu: ᓄᐃᑦᓯᐊᑎᑦᓯᒍᑎ ᐊᓪᓚᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
iu: ᑲᒥᐊᓗᒃ ᐱᓱᕋᔮᒍᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
iu: ᖂᓪᒻ ᓇᐹᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
iu: ᓂᕆᓂᕐᓗᑯᖃᐅᑎ ᐱᕈᕐᓰᒍᑎᑦᓴᓂᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
iu: ᐃᒍᑦᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
iu: ᕿᖕᒥᔪᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
iu: ᐳᕕᕐᑕᔫᖅ ᐃᑯᐊᓚᒧᑦ ᖃᖓᑕᓲᖅ ᐃᑭᒪᔪᖃᕐᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
iu: ᖁᐱᕐᕈᖅ ᖃᖓᑕᐅᒐᓲᖅ ᐃᒍᑦᓴᔫᔮᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
iu: ᓯᐅᕋᕐᑕᐅᑎᐊᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
iu: ᐅᓕᑲᑦᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
iu: ᑎᒍᔭᐅᒪᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
iu: ᑫᖕᑲᕉ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
iu: ᐲᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
iu: ᖁᒻᒧᐊᔫᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
iu: ᑮᐅᐄ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ ᓰᕐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
iu: ᓴᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
iu: ᓴᕕᕐᔪᐊᑎᐅᑉ ᓇᓴᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
iu: ᑯᐋᓚ ᐊᒃᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
iu: ᖁᐱᕐᕈᖅ ᑎᖏᒪᓲᖅ ᐊᐅᐸᕐᑑᓱᓂ ᕿᕐᓂᑕᑲᓪᓛᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
iu: ᖃᕆᑕᐅᔭᖅ ᓇᑦᓴᑕᐅᒍᓐᓇᑐᖅ. ᓇᕿᑦᑕᕙᓪᓛᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
iu: ᐅᔭᕋᑦᓯᐊᖅ ᐊᖏᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
iu: ᒥᖑᐊᕆᑦᔪᑎ ᐊᖏᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
iu: ᐅᒃᑯᓯᒃ ᐊᖏᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
iu: ᖁᐸᓄᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
iu: ᓰᕐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
iu: ᐳᓪᓚᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
iu: ᐃᑯᒪᖃᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
iu: ᑲᓪᓗᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png
en: A lion.
iu: ᓗᐃᕕ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
iu: ᐸᕐᖁᔭᖅ ᐃᑯᐊᓚᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
iu: ᐊᑉᐸᑲᓪᓚᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
iu: ᐅᑲᓕᐊᐱᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
iu: ᓇᐹᕐᑐᑕᐅᑎ ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
iu: ᓴᕕᕐᔪᐊᑯᑖᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
iu: ᑐᓴᕐᓃᑐᖅ ᕿᕐᓂᑕᐅᑦᓱᓂ ᖃᑯᕐᑕᐅᓱᓂᓗ ᖁᐸᓄᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
iu: ᐊᓪᓚᑖᕐᕕᒃ ᐃᑦᓯᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
iu: ᓂᐊᖁᒃᑯᑦ ᑑᒑᓕᒃ ᕃᓄ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
iu: ᐊᖑᑎ ᖁᖓᓯᕈᑎᓯᒪᔪᖅ ᐊᓐᓄᕌᑦᓯᐊᓯᒪᑦᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
iu: ᐸᑦᑕᐅᔭᖅ ᒥᑭᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
iu: ᒣᖕᑯ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
iu: ᖁᐱᕐᕈᖅ ᑐᑦᓯᐊᑐᕐᔫᔮᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ ᐊᐅᐸᓛᖓᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
iu: ᐊᕕᖕᖓᔪᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
iu: ᓄᓇᓕᒻᒪᕆᖅ ᑌᑦᓱᒪᓂᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
iu: ᑐᐱᖅ ᑌᑦᓱᒪᓂᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
iu: ᓇᐅᑦᓯᑑᑎ ᐃᒪᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
iu: ᖃᓚᑦᓴᐅᑎᒋᒍᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
iu: ᐅᔭᕋᓐᓂᐊᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
iu: ᐅᖄᓚᐅᑎ ᑎᒍᒥᐊᒐᖅ. ᑐᓵᔭᕋᓃᒃ ᑐᓵᕕᑦ?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
iu: ᓄᓇᖕᖑᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
iu: ᐃᓂᐅᕐᖃᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
iu: ᓴᕋᓕᑭᑖᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
iu: ᐊᖑᑏᑦ ᐅᑉᐱᓂᖃᑎᒌᑦᑐᑦ ᐃᓂᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
iu: ᐅᔭᕋᖅ ᐃᕐᖃᐅᒪᒍᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ ᐃᖃᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
iu: ᒪᕐᕈᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
iu: ᐃᓐᓈᕈᕐᓯᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
iu: ᓄᓂᕙᒃᑲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
iu: ᐅᒥᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
iu: ᖃᔫᑦᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
iu: ᑐᒃᑑᑉ ᓂᕿᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
iu: ᖃᖓᑦᑕᔫᖅ ᐅᓇᑕᐅᑎᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
iu: ᐋᓐᓂᐊᓯᐅᕐᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
iu: ᐋᓐᓂᐊᓯᐅᕐᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
iu: ᓱᓪᓗᕆᑦᑑᒃ ᖃᕐᓖᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
iu: ᕿᕐᖑᑏᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
iu: ᖃᕐᓖᒃ ᑐᖑᔪᕐᑖᒃ ᑭᓪᓓᔭᕐᓯᒪᔫᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
iu: ᖃᕐᓖᒃ ᑐᖑᔪᕐᑖᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
iu: ᑦᓯᐊᕇᒃ ᐱᕈᕐᑐᕕᓃᒃ ᒪᕐᕉᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
iu: ᑭᑦᔭᐅᑏᒃ ᑮᓯᒪᔫᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
iu: ᐃᔭᐅᑏᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
iu: ᑭᑦᔭᐅᑏᒃ ᐁᑦᑕᖓᔫᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
iu: ᖃᕐᓖᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
iu: ᑭᒻᒪᐅᑏᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
iu: ᐃᒡᒑᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
iu: ᖃᕐᓖᒃ ᖃᑯᕐᑖᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
iu: ᓇᐹᕐᑐᖅ ᐅᕐᖂᔪᕐᒥᐅᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
iu: ᐅᓇᑕᕐᑐᓭᑦ ᑲᑕᒍᑎᒃᑰᑏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
iu: ᐊᓕᐊᓱᐊᖕᖑᐊᕈᑎ ᓇᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
iu: ᐊᓕᐊᓱᐊᖕᖑᐊᕈᑎ ᓱᐴᒐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᑯᑖᒥ ᐃᓄᑦᑕᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
iu: ᐆᒪᔫᑉ ᑐᒥᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
iu: ᐲᑦᔅ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
iu: ᑎᒻᒥᐊᖅ ᑕᑯᒥᓇᕐᑐᓂᒃ ᓱᓗᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
iu: ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
iu: ᖃᖁᐊᒐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
iu: ᑎᒻᒥᐊᖅ ᐃᒪᕐᐱᒥᐅᑕᖅ ᓯᒡᒍᑯᑦ ᐴᖃᑦᑕᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
iu: ᐊᓪᓚᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
iu: ᐊᑉᐸᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
iu: ᐆᓇᕐᓇᑐᖃᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᐃᑦᓯᕕᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
iu: ᑰᒃᑰᓯ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
iu: ᑎᒻᒥᐊᖅ ᓄᓇᓕᒻᒪᕆᓐᓃᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
iu: ᓇᐹᕐᑐᖅ ᖃᖁᐊᒐᕐᓄᑦ ᐱᕈᕐᕕᐅᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
iu: ᐊᑭᓐᓇᒥᐅᑕᖅ ᐊᕙᓗᖓᑦᓱᓂ ᐅᕐᐱᓂᑦ ᓴᓇᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
iu: ᐯᓐᐋᐳ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
iu: ᓇᐹᕐᑑᑉ ᕿᒻᒥᖑᐊᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
iu: ᑯᑦᓲᔭᖅ ᑮᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
iu: ᑯᑦᓲᔭᖅ ᐃᓪᓗᒋᒍᒥᓇᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
iu: ᑯᑦᓲᔭᖅ ᐸᓚᒥᖕᑯ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
iu: ᐱᐊᕋᐅᑉ ᑐᑫᓛᒐᖓ ᐱᖓᓱᓂᒃ ᐊᑦᓴᓗᐊᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
iu: ᐸᐅᕐᖓᐅᔭᐅᑉ ᐱᕈᕐᓯᐊᑉ ᐱᕈᕐᑐᖓ ᒪᒪᕐᑑᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
iu: ᓱᓪᓗᓕᕆᔨᐅᑉ ᑭᒻᒪᐅᑎᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
iu: ᐳᓖᓯ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
iu: ᐅᕕᓂᕈᖅ ᐁᑭᑦᑐᖅ ᐅᖕᖑᐊᖃᕐᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
iu: ᐹᒥᒃᕌᓂᑦ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
iu: ᑎᕐᑎᑐᒧᑦ ᐳᓪᓚᖃᕐᑎᑕᐅᓲᖅ ᐅᒃᑯᓯᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
iu: ᑫᕙᑦᑐᓕᒃ ᖄᖓᒍᑦ ᓇᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
iu: ᑉᕉᓐ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
iu: ᐸᐅᕐᖓᐅᔭᖅ ᓇᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
iu: ᐸᐅᕐᖓᐅᔭᖅ ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
iu: ᐅᑦᓯᕈᑕᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
iu: ᑕᐅᑦᑐᕆᑦᑐᖅ ᖁᐸᓄᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
iu: ᐅᑲᓕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᓱᑲᓕᐅᑎᒍᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᑯᑖᑉ ᐊᕐᖁᑎᖓᓂᒃ ᐃᑳᕐᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
iu: ᐊᔭᒍᑕᕐᑎᑐᑦ ᑕᐅᑦᑐᓕᒃ ᑎᒻᒥᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
iu: ᐅᖃᐅᔭᕐᓂᒃ ᓴᓂᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
iu: ᓴᐅᒐᖅ ᐊᖑᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
iu: ᕌᔅᐱᐊᕆ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
iu: ᓄᓂᕙᒃᑲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑑᓱᓂ ᖃᑯᕐᑕᐅᓱᓂᓗ ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᑭᒻᒥᓇᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᓭᒻᒪᑎᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᓂᕈᒥᐊᒐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᒥᒃ ᓂᐊᖁᓕᒃ ᓯᐊᑉ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᑭᒻᒥᑯᑖᓕᒃ ᐃᑎᒐᒍᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᑫᖕᑲᕉ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᓱᕈᔪᑦᑕᐅᒌᒃᑯᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᒥᒃ ᕿᖓᓕᒃ ᑐᒃᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
iu: ᕃ ᑎᒻᒥᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
iu: ᑐᒣᑐ ᓈᒻᒪᓯᓯᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
iu: ᓇᓯᕝᕕᒃ ᑯᑦᓲᔭᕐᒥᒃ ᓭᒻᒪᑎᑕᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
iu: ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᖅ ᓇᓯᕝᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ ᒥᑎᖕᖑᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
iu: ᐅᒥᐊᖅ ᑎᖏᕐᕋᐅᑕᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
iu: ᑭᓪᓘᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
iu: ᑎᒻᒥᐊᓂᒃ ᐃᕐᓯᑎᑦᓯᒍᑎ ᐱᕈᕐᓰᕕᒻᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
iu: ᓇᕐᓯᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
iu: ᓱᑯᐃᔦᓂᓕᕆᔨ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
iu: ᙯᒐᓕᔭᖕᖑᐊᕈᑎ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
iu: ᑑᕐᖓᕖᓯᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
iu: ᐳᐃᔨ ᓗᐃᕕᐅᔮᕐᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
iu: ᓇᐅᔮᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
iu: ᐃᒪᕐᐱᒥᐅᑕᖅ ᕿᒻᒥᔪᐊᕐᔫᔮᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᓯᑕᒪᓂᒃ ᐅᒃᑯᐊᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
iu: ᐱᕈᕐᑐᖅ ᐱᖓᓱᓂᒃ ᐅᖃᐅᔭᓕᒃ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖅ ᓭᓐᑦ ᐹᑦᕆᒃ ᐅᓪᓗᖓᓄᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
iu: ᓴᐅᒐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
iu: ᐅᒥᐊᕐᔪᐊᖅ ᐅᒦᔭᕐᓯᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
iu: ᑭᖑᕐᓚᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
iu: ᓯᓇᕐᓇᖅ ᓴᓂᖃᐅᑎ ᑭᑭᐊᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
iu: ᑌᓇᓱᐊ ᓂᑦᔭᓗᑦᑖᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
iu: ᑐᒃᑐᕙᖅ ᐊᖁᕕᐊᓪᓗᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
iu: ᓴᐅᓂᕕᓂᖅ ᓂᐅᖁᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
iu: ᖃᒧᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
iu: ᐊᕕᖕᖓᔪᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
iu: ᓰᕐᓇᑐᖅ ᓇᑲᑎᕐᓯᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
iu: ᐸᑦᑕᐅᔭᖅ ᓇᑲᑎᕐᓯᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
iu: ᓯᐅᕋᕐᑕᐅᑎ ᒥᑭᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
iu: ᖃᓐᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png
en: A snowman.
iu: ᐃᓄᖕᖑᐊᖅ ᐊᐳᑎᒧᑦ ᓴᓇᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
iu: ᐊᔫᑦᑕᕈᑎ ᐸᑦᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
iu: ᑕᓯᔪᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
iu: ᒥᒃᓯᑯᒥᐅᑦ ᓇᓴᑦᓴᔭᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
iu: ᐅᖄᖕᖑᐊᕈᑎ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg
en: A spider.
iu: ᐋᓯᕙᓛᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
iu: ᓇᐅᓚᕐᓇᖅ ᑲᐱᓐᓇᑐᓕᒃ, ᖃᐋᐃᐅᑉ ᕿᑭᕐᑕᖏᓐᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
iu: ᐅᕐᕕᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg
en: A sports car.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᐱᐅᔪᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
iu: ᓯᒃᑭᑕᖅ ᓇᓯᕝᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
iu: ᓇᐹᕐᑐᓯᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
iu: ᕿᒻᒥᔪᐊᖃᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
iu: ᐅᓪᓗᕆᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
iu: ᐃᓄᖕᒍᐊᖅ ᓴᓇᖕᖑᐊᓯᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
iu: ᑎᕐᑎᑐᓕᒃ ᓄᓇᒃᑰᔫᑯᑖᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
iu: ᐆᒻᒪᑎᒥᒃ ᓈᓚᒍᑎ ᐋᓐᓂᐊᓯᐅᕐᑎᒪᕆᒻᒥᒃ ᐆᒻᒪᑎᓐᓂᒃ ᐳᕙᑎᓐᓂᓗ ᓈᓚᑦᑎᓯᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
iu: ᖃᓄᖅ ᐊᑯᓃᕐᒪᖔᑦ ᖃᐅᔨᒍᑎ ᓯᕿᕐᖑᔭᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
iu: ᔅᑕᕌᐱᐊᕆ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
iu: ᑳᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
iu: ᓱᐳᑖᓕᒃ ᐃᖃᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
iu: ᖁᐸᓄᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
iu: ᓴᕕᕐᔪᐊᖅ ᐅᔭᕋᕐᒥ ᓇᐸᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
iu: ᑲᐴᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
iu: ᐁᑭᑦᑐᖅ ᐅᕕᓂᕈᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
iu: ᐅᕐᓱᐊᓗᑦᑕᐅᑎ ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
iu: ᐃᒥᕐᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
iu: ᐸᕐᖁᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
iu: ᑏᓕᐅᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
iu: ᐅᖄᓚᐅᑎ. ᐁ? ᐁ?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
iu: ᑎᓂᔅᕈᑎ ᐸᑦᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
iu: ᑎᓂᔅᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
iu: ᑐᐱᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
iu: ᐊᓪᓓᑦ ᑐᐱᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
iu: ᐃᓱᒪᖕᖑᐊᕈᑎ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
iu: ᑌᒻ ᐱᕈᕐᑐᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
iu: ᐴᓯᕙᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
iu: ᐊᑦᓴᓗᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
iu: ᑐᒃᑑᑉ ᓂᕿᖓ ᐋᓐᓂᐊᓕᕐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
iu: ᐅᔭᕋᖅ ᐃᓗᕕᐅᑉ ᒪᑐᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
iu: ᓴᓇᕐᕈᑎᖃᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
iu: ᐅᕕᓂᕈᖅ ᐅᓕᓪᓗ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
iu: ᓇᓴᖅ ᐳᕐᑐᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
iu: ᓇᐹᕐᑐᕕᓂᖅ ᓇᐸᔪᖅ ᐊᓪᓚᓄᑦ ᓴᓇᖕᖑᐊᕕᐅᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
iu: ᑎᒻᒥᐊᖅ ᖃᐅᒪᔪᓂᒃ ᓱᓗᓕᒃ ᓯᒡᒍᕆᑦᑑᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
iu: ᐊᑦᑕᓀᑦᑐᖅ ᐅᓇᑕᐅᑎ ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᐅᓇᑕᕐᕕᒨᕐᑎᓯᒍᓐᓇᑐᖅ, ᐅᓇᑕᖃᑕᐅᓯᑦᓱᓂᓗ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
iu: ᓇᓯᕝᕕᒃ ᐊᐅᐸᕐᑐᒥᒃ ᓭᒻᒪᑎᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
iu: ᖁᒻᒧᐊᔫᖕᖑᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖕᖑᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
iu: ᐱᕈᕐᓰᕕᒻᒥ ᑲᓕᒍᑎᑦᓴᔭᐅᑉ ᓄᓇᒃᑰᔫᑉ ᐊᑦᓴᓗᐊᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᖅ ᐱᕈᕐᓰᕕᒻᒥ ᑲᓕᒍᑎᑦᓴᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
iu: ᐊᕐᖁᑎᒥ ᓇᐸᔪᖅ ᐊᐅᐸᓛᖓᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᑯᑖᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
iu: ᖃᔫᑦᑖᓗᒃ ᓵᓚᖃᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
iu: ᑎᑦᑐᓚᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
iu: ᒥᖑᐊᕈᑎ ᓱᓪᓗᓕᒻᒦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
iu: ᐊᕿᒡᒋᐊᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
iu: ᓯᓚᑦᑐᓴᕐᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
iu: ᓴᓂᕈᑎ ᐃᑯᒪᐅᑎᒨᕐᑐᖅ ᒥᓪᓗᐊᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
iu: ᐋᓐᓂᐊᓕᕐᓇᑐᒻᒪᕆᒃ ᐃᖃᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
iu: ᒥᑭᔪᐊᐱᒃ ᐃᒥᕋᓕᐅᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
iu: ᒥᑭᔪᐊᐱᒃ ᐸᒻᑭᓐ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
iu: ᖃᖁᐊᒐᖅ ᐅᐋᓪᓇᑦ ᐊᒻᒪᓯᒪᖕᖏᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
iu: ᖁᖃᐊᒐᐅᑉ ᐅᐋᓪᓇᑦ ᒪᑐᖓ ᐅᒥᐊᖕᖑᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
iu: ᖃᖁᐊᒐᖅ ᐅᐋᓪᓇᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
iu: ᓱᓇᒐᓚᖃᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
iu: ᓱᓇᒐᓚᖃᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
iu: ᐅᕝᕙᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
iu: ᓇᓯᕝᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
iu: ᐅᐊᑕᒥᓚᓐ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
iu: ᕿᓚᓗᒐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
iu: ᐊᑦᓴᓗᐊᖅ. ᓄᕐᖃᑕᐅᑎᖏᒃ ᐊᖁᐊᓅᕐᓗᒋᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
iu: ᓴᓂᖃᐅᑎ ᐊᑦᓴᓗᐊᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
iu: ᖃᑯᕐᑕᖅ ᓭᒻᒪᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
iu: ᖃᑯᕐᑕᖅ ᐴᓯᐊᓛᕋᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
iu: ᖃᑯᕐᑕᖅ ᓄᓇᒃᑰᔫᑯᑖᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
iu: ᐊᓄᕆᒧᑦ ᑫᕙᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
iu: ᐱᒍᒪᔭᒥᓂᒃ ᐃᓱᒪᕕᒃ ᐃᒥᕐᑕᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
iu: ᐊᖓᒃᑰᑉ ᓇᓴᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
iu: ᐊᕐᓇᖅ ᑖᓂᓯᕐᑐᖅ ᐅᓕᑦᓯᒪᑦᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
iu: ᐊᕕᖕᖓᔪᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
iu: ᕿᔪᒃ ᐊᓐᓄᕌᓄᑦ ᓂᕕᖕᖓᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
iu: ᕿᔪᒻᒥᑦ ᓴᓇᒪᔪᖅ ᐃᓪᓗᖅ ᒪᙯᕝᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
iu: ᐱᖕᖑᐊᖅ ᕿᔫᑦᓱᓂ ᔮᒪᓂᒥᐅᔭᖅ "ᕌᒃᑯᒫᓐᓯᓐ"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
iu: ᕿᔫᑉ ᑯᒪᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
iu: ᑭᒻᒪᐅᑏᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
iu: ᓂᐊᖁᕙᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
iu: ᔮᒻ

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ ᐃᔨᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ ᓭᒻᒪᑎᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ ᖁᕐᓱᑕᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ ᓴᓇᔩᑦ ᓇᓴᖓ ᓯᑎᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ ᓰᕐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ ᐱᐊᕐ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ ᐱᐊᐸ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ ᐃᓕᓐᓂᐊᑎᑕᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
iu: ᓱᐳᑖᓕᒃ ᕿᒻᒥᔪᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
iu: ᔩᐳ

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
iu: "ᕘᑦᔨ" ᑭᒻᒥᓇᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
iu: "ᐊᓈᓇᑦᓯᐊᖅ ᔅᒥᑦ" ᑭᒻᒥᓇᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
iu: "ᖃᕐᖃᑎᑐᑦ ᐱᐅᔪᖅ" ᑭᒻᒥᓇᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
iu: ᓄᕐᖃᕆᑦ ᓚᔪᓕᒃ ᐊᕐᖁᑎᒥ. ᓄᕐᖃᕆᑦ ᑕᒫᓂ, ᐃᖏᕐᕋᓯᓗᑎᑦ ᐃᖏᕐᕋᓯᒋᐊᖃᓕᕈᕕᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
iu: "ᐹᑎᐹᓐ" ᔅᑯᐋᔅ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/adeenia.png
en: Adenium (Desert Rose)
iu: ᐊᑏᓂᐊᒻ ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
iu: ᐋᑎᓓᑦ ᕉᓯᐊᓚ ᖁᐸᓄᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
iu: F22 ᐅᓇᑕᐅᑎ ᖃᖓᑦᑕᔫᖅ ᓱᑲᑦᑐᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
iu: ᑉᓛᒃᐸᒃ ᐃᓐᑎᐊᒥᐅᑕᖅ ᑐᒃᑐᕙᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
iu: ᐋᐸᓘᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
iu: ᒪᑦᑐᑎ ᓂᐱᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
iu: ᑭᒻᒪᐅᑏᒃ ᓈᒻᒪᓯᓕᑎᕈᓐᓇᑑᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png
en: An airplane.
iu: ᖃᖓᑦᑕᔫᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
iu: ᖃᑯᕐᑕᖅ ᑎᒻᒥᐊᖅ ᑕᑯᒥᓇᕐᑐᓂᒃ ᓱᓗᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
iu: ᓇᐹᕐᑐᖅ ᓄᓇᑦᓴᔭᒥᓃᖕᖏᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
iu: ᖃᖁᐊᒐᖅ ᐋᓪᒪᓐ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
iu: ᖁᐱᕐᕈᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
iu: ᑭᒻᒥᓇᐅᔭᐅᑉ ᕿᑎᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png
en: An apricot.
iu: ᐋᑉᕆᑳᑦ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
iu: ᐊᓂᕐᓂᖃᖕᖏᑐᓕᐊᕐᑎ ᐊᓂᕐᓂᖃᖕᖏᑐᒥ ᐊᓃᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
iu: ᐋᕙᑳᑐ ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
iu: ᖁᐱᕐᕈᑐᕐᑎ ᑲᐱᒍᑎᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
iu: ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ ᒪᓐᓂᔫᔮᕐᑐᖅ ᓰᕐᓇᑐᕐᓗ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
iu: ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᖅ ᒪᓐᓂᔫᔮᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
iu: ᐃᑯᒪᐅᑎᒨᕐᑐᖅ ᓯᑕᒪᓕᒃ ᑯᑭᑕᐸᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png
en: An electric guitar.
iu: ᐃᑯᒪᐅᑎᒨᕐᑐᖅ ᑯᑭᑕᐸᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
iu: ᑎᕐᑎᑎᑦᓯᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
iu: ᓯᐅᑎᕙᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
iu: ᓵᓐᑕᑲᓛᓯᐅᑉ ᑭᐸᓗᖓᑕ ᓇᓴᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
iu: ᒣᖕᑭ ᐅᒥᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
iu: ᐊᕐᖁᑎᒥ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖅ ᓱᓇᑕᖃᖕᖏᑐᖅ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᕕᓴᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png
en: An eye.
iu: ᐃᔨᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
iu: ᐃᐳᐹᑕᒪᔅ

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
iu: ᐃᓪᓗᕕᒐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
iu: ᐃᓪᓗᕕᒐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
iu: ᔫᑏᑦ ᕿᑲᕐᓇᖓᑕ ᖄᓇᑲᐅᑉ ᐱᒻᒪᕆᐅᓂᖓ ᒥᓄᐊᕋ-ᐸᕐᖁᔭᖃᐅᑎ ᓯᑕᒪᐅᔪᕐᑐᓂᒃ ᐸᕐᖁᔭᕐᑕᖃᕐᓱᓂ ᐊᒻᒪᓗ ᐸᕐᖁᔭᒋᐊᓪᓚᖅ ᐃᑭᑦᓯᒍᑎ, ᐅᕝᕙᓘᓐᓃᑦ ᑭᐸᓗᒃ ᐸᕐᖁᔭᖅ. ᐊᑕᐅᓯᖅ ᐸᕐᖁᔭᖅ ᐃᑭᑦᓯᒍᑎᒧᑦ ᐃᑭᑕᐅᓲᖅ ᖄᓇᑲᐅᑉ ᐅᓐᓄᖏᓐᓂ ᐊᑐᓂᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
iu: ᑐᔪᕐᒥᐅᕕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
iu: ᐃᓄᒃᓱᒃ, ᓄᓇᒥ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖅ ᓄᐃᑕᑦᓯᐊᓱᓂ ᐅᔭᕋᕐᓄᑦ ᓴᓇᒪᔪᖅ. ᑲᓇᑕᐅᑉ ᐅᑭᐅᕐᑕᑐᖓᓂ ᐃᓄᑐᐃᓐᓇᓄᑦ ᐊᑐᕐᑕᐅᕙᑦᑐᕕᓂᖅ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᐅᑦᓱᓂ ᖃᓄᑎᒋ ᖃᓂᖕᖏᓂᖃᕐᒪᖔᑦ ᐅᕝᕙᓘᓐᓃᑦ ᓇᒧᑦ ᓵᖕᖓᒪᖔᕐᒥᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
iu: ᐃᔩᒃ ᑕᐅᑦᑐᖃᕐᓂᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
iu: ᐃᓯᑦᑎᕆᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
iu: ᐅᔭᕋᖅ ᓇᐸᔪᖅ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖅ ᖄᖓᒍᑦ ᐃᑦᓯᕈᑕᐅᔭᕐᑕᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
iu: ᓭᓃᓯᕐᓯᐅᑎ ᐅᒥᐊᑐᖃᖅ ᑎᖏᕐᕋᐅᑕᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
iu: ᐃᓂᐅᕐᙯᒍᑎ ᓄᑕᐅᖕᖏᑐᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
iu: ᐅᐊᓂᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
iu: ᐊᑦᓱᖏᐅᑎ ᐊᑦᓱᖐᑦᔮᓯᒪᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
iu: ᐸᑦᑕᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
iu: ᐋᕐᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
iu: ᑎᒻᒥᐊᔪᐊᖅ ᐅᕿᓚᔪᖅ ᑎᖏᕐᖃᔭᖕᖏᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
iu: ᑰᑦᓯᐅᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
iu: ᐅᑉᐱᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
iu: ᐅᔭᕈᖅ ᐃᓗᕕᐅᑉ ᒪᑐᒋᐊᓪᓚᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anthoorium.png
en: Anthurium
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/appooppanthady.png
en: Appooppan Thaadi (Indian Milkweed)
iu: ᐱᕈᕐᑐᖅ ᐃᒻᒧᔫᔮᕐᑐᒥᒃ ᐃᒪᓕᒃ ᐃᓐᑎᐊᒦᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
iu: ᒪᒪᕐᑐᖅ ᐱᕈᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png
en: Big fireworks.
iu: ᖁᒻᒧᐊᔫᑦ ᐊᒥᓱᐊᓗᐃᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
iu: ᐱᓴᑉ. ᐊᑕᓂᕐᑐᒥ ᐱᖕᖑᐊᕈᑎᒥ ᐊᕙᓚᖓᔪᒥᒃ ᑭᓯᐊᓂ ᓅᓲᖅ, ᓯᒃᑭᑕᓂ ᑖᑦᓱᒥᖓᑦᓭᓇᖅ ᑕᐅᑦᑐᒦᑦᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
iu: ᖄᕐᕙᓗᒃ!!!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
iu: ᓂᐊᖂᔭᖅ, ᓇᑲᑎᕐᓯᒪᔪᖅ, ᐊᕕᑦᑕᐅᓱᓂᓗ ᐃᓘᓐᓇᖏᓐᓄᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
iu: ᑲᔪᐃᑦ ᓄᔦᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
iu: ᑐᑦᓯᐊᕕᕐᔪᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_2_cent.svg
en: Cent sign. 100 cents make 1 dollar.
iu: ᓴᓐᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ. 100 ᓴᓐᓰᑦ 1 ᑖᓚᕈᕐᑐᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
iu: ᐱᖕᖑᐊᑐᓂᒃ ᑕᑯᓐᓇᐅᔮᕐᕕᒃ ᑐᐱᐊᓗᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
iu: ᐊᑦᔨᒌᖕᖏᑐᓂᒃ ᑕᐅᑦᑐᓖᑦ ᓯᑯᑦᓴᔦᑦ ᓯᖃᓪᓕᓯᒪᔪᑦ ᐃᒋᑕᐅᓲᑦ ᐊᓕᐊᓱᐊᔪᓄᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
iu: ᐊᕐᖁᑎᐅᑉ ᐃᓱᐊ ᖃᓂᑦᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
iu: ᐊᒡᒍᑕᖅ ᐆᒧᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_1_dollar.svg
en: Dollar sign.
iu: ᑖᓚᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
iu: ᐅᒥᐊᒃᑯᕕᒻᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
iu: ᓂᐅᖂᔭᕐᑐᖃᑦᑕᕆᑦ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
iu: ᐱᕈᕐᑐᕕᓂᕐᑐᖃᑦᑕᕆᑦ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
iu: ᐃᐊᑎ ᖁᓕᒥᒎᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
iu: ᐄᑐᐊ ᐊᒃᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
iu: ᓯᑕᒪᐅᔪᕐᑐᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png
en: Eighth note.
iu: ᓯᑕᒪᐅᔪᕐᑐᖓᑦ ᓂᐲᑦ ᓂᑦᔭᓗᑦᑖᕈᑎᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
iu: ᐃᓗᕐᓴᒧᑦ ᐃᑎᕆᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
iu: ᑲᑎᓕᕋᒥᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_2_cent.svg
en: Euro cent sign. 100 Euro cents make 1 Euro.
iu: ᐃᐅᕈ ᓴᓐᓯ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ. 100 ᐃᐅᕈ ᓴᓐᓰᑦ 1 ᐃᐅᕈᕈᕐᑐᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_1_euro.svg
en: Euro sign.
iu: ᐃᐅᕉᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
iu: ᕿᓚᓈᕐᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
iu: ᐃᑯᐊᓚᓕᕐᖁᖅ! ᐃᑯᐊᓚᓕᕐᖁᖅ! ᐃᑯᐊᓚᓕᕐᖁᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
iu: ᑕᓪᓕᒪᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
iu: ᒪᓂᕋᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
iu: ᓯᑕᒪᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ ᐃᖃᓗᒃ ᔮᔨᒥᒃ ᐊᑎᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
iu: ᐊᓈᓇᑦᓯᐊᑉ ᐃᓅᔭᖕᖑᐊᑐᖃᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
iu: ᐅᓄᕐᓂᓴᖅ ᐅᕝᕙᓘᓐᓃᑦ ᓇᓕᕐᖃᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
iu: ᐅᓄᕐᓂᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg
en: Hair.
iu: ᓄᔦᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png
en: Half note.
iu: ᕿᑎᕐᖃᖅ ᓂᐱ ᓂᑦᔭᓗᑦᑖᕈᑎᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
iu: ᖁᕕᐊᓱᑦᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
iu: ᓱᐃᓰᑎ ᓯᑎᔪᖅ-ᒪᒪᕐᑑᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/chemparathi.png
en: Hibiscus
iu: ᐅᕐᐲᑦ ᑕᐅᑦᑐᓕᓐᓂᒃ ᐱᕈᕐᓯᐊᓖᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
iu: ᑯᕕᐅᓱᕝᕕᓯᐅᑏᒃ ᐅᖃᐅᔮᒃ ᕿᓪᓛᒋᐊᔫᒃ ᐃᐱᑦᑐᓂᒃ ᓄᕗᖃᕐᓱᑎᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
iu: ᐊᒥᓱᓕᕐᑎᐅᑎ ᐃᒪᓕᒃ. ᐅᓇ ᐊᑦᔨᖑᐊᖅ ᐊᒥᓱᓕᕐᑎᓚᐅᕈᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
iu: ᓯᐊᑉᒍᓇ, ᐅᕝᕙᓘ ᒪᕐᕉᒃ?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/yen_1_yen.svg
en: Japanese Yen sign.
iu: ᔮᐸᓃᓰᑦ ᑮᓇᐅᔭᖓᑕ ᔨᐊᓐ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
iu: ᑦᔫᐱᑐ-ᐊᖏᓂᕐᐹᖅ ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᓂ ᓯᕿᓂᕐᒥᒃ ᑫᕙᓗᐊᕐᑐᓂ ᐊᓂᕐᓂᖃᕐᓇᖏᑦᑐᒥ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
iu: ᐊᑕᓂᖅ ᐊᑕᓂᕐᒥ ᐱᖕᖑᐊᓂᕐᒥ ᓅᒍᓐᓇᑐᖅ ᐊᑕᐅᓯᐊᕐᓗᓂ ᓇᒧᑐᐃᓐᓇᖅ. ᓴᐳᑎᒍᒃ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
iu: ᓴᕕᕐᔪᐊᑎ ᐊᑕᓂᕐᒥ ᐱᖕᖑᐊᓂᕐᒥ. ᐊᓪᓗᐃᒍᓐᓇᑐᑐᐊᖅ. ᓯᕗᒧᑦ ᐅᑎᒧᓪᓘᓃᑦ ᒪᕐᕈᕕᓪᓗᓂ, ᐊᓱᐃᓛ ᓴᐅᒥᐊᓄᑦ ᑕᓕᕐᐱᐊᓄᓪᓘᓃᑦ-ᐅᕝᕙᓘᓐᓃᑦ ᓴᐅᒥᐊᓄᑦ ᑕᓕᕐᐱᐊᓄᓪᓘᓃᑦ, ᓯᕗᒧᓪᓗ ᐅᑎᒧᓪᓘᓃᑦ ᐊᑕᐅᓯᐊᕐᓗᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
iu: ᓄᕕᕐᓴᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
iu: ᐃᑯᒪᒧᑦ ᐊᒥᓱᓕᕐᑎᕆᐅᑎ. ᓱᑲᑦᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
iu: ᐃᔩᒃ ᓴᐅᒥᐊ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
iu: ᐃᑭᓐᓂᓴᖅ ᐅᕝᕙᓘᓐᓃᑦ ᓇᓕᕐᖃᓕᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
iu: ᐃᑭᓐᓂᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
iu: ᓂᖕᖓᐅᒪᔪᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
iu: ᐅᔭᕃᑦ ᐱᔪᓐᓇᓂᓖᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
iu: ᒫᕐᔅ-ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᖅ ᓯᕿᓂᕐᒥᒃ ᑫᕙᓗᐊᕐᑐᖅ ᐊᓂᕐᓂᖃᕐᓇᖏᑦᑐᒥ. ᓄᓇᕐᔪᐊᑉ ᐅᖓᑖᓂᐊᐲᑐᐃᓐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
iu: ᓱᕐᖄᑎᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
iu: ᒨᑯᕆ-ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᖅ ᓯᕿᓂᕐᒥᒃ ᑫᕙᓗᐊᕐᑐᖅ ᐊᓂᕐᓂᖃᕐᓇᖏᑦᑐᒥ ᓯᕿᓂᕐᒧᑦ ᖃᓂᓐᓂᐹᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
iu: ᐲᕐᓗᒍ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
iu: ᓂᑉᑑᓐ-ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᖅ ᓯᕿᓂᕐᒥᒃ ᑫᕙᓗᐊᕐᑐᖅ ᐊᓂᕐᓂᖃᕐᓇᖏᑦᑐᒥ ᓯᓚᖓ ᐃᓗᓕᖃᕐᓂᐸᐅᖃᑎ ᐅᓪᓗᕆᐊᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
iu: ᖁᓕᐅᖕᖏᒐᕐᑐᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
iu: ᐃᑎᕐᑕᐅᒋᐊᖃᖕᖏᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
iu: ᓇᓕᕐᖃᖃᖕᖏᑐᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
iu: ᐊᑕᐅᓯᖅ."

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
iu: ᑕᕐᕿᕗᑦ ᕿᑎᕐᖃᒥᒃ ᒥᑭᓂᕐᓴᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
iu: ᑕᕐᕿᕗᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
iu: ᐹᓐ ᐊᑕᓂᕐᒥ ᐱᖕᖑᐊᓂᕐᒥ. ᓯᕗᒧᑦ ᑭᓯᐊᓂ ᓅᒍᓐᓇᑐᖅ, ᐲᕐᓯᖏᑐᐊᕈᓂ. ᒪᕐᕈᕕᓪᓗᓂ ᓅᒍᓐᓇᑐᖅ ᓯᕗᓪᓕᒥ, ᑭᖑᓂᖓᒍᑦ ᐊᑕᐅᓯᐊᑐᐃᓐᓇᓗᓂ. ᐲᕐᓯᓲᖅ ᐊᑐᐊᖓᔪᒃᑯᑦ ᐊᑕᐅᓯᕐᒥ ᓯᒃᑭᑕᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
iu: ᐱᓱᑦᑐᐃᑦ ᐃᑳᕐᕕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_2_penny.svg
en: Penny sign. 100 pence make 1 pound sterling.
iu: ᐱᐊᓂᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ. 100 ᐱᐊᓐᔅ 1 ᐸᐅᓐ ᔅᑑᓕᖕᓕᐅᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
iu: ᐃᓚᓗᒍ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
iu: ᑉᓘᑑ-ᒫᓐᓇᖃᒻᒥᖅ ᑭᓯᐊᓂ, ᖁᓕᐅᖕᖏᒐᕐᑐᕆᔭᐅᔪᕆᔭᕕᓂᖅ ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᓂ ᓯᕿᓂᕐᒥᒃ ᑫᕙᓗᐊᕐᑐᓂ ᐊᓂᕐᓂᖃᕐᓇᖏᑦᑐᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
iu: ᐳᓖᓯᐅᑉ ᓄᓇᒃᑰᔫᖓᑕ ᑕᕐᓴᖏᑦ ᓄᓇᒃᑰᔫᒨᔭᕆᐊᓖᑦ ᓯᑕᒪᓂᒃ ᐅᒃᑯᐊᓕᒻᒧᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_1_pound.svg
en: Pound sign.
iu: ᐸᐅᓐ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
iu: ᐃᓗᐃᑦᑑᑉ ᓯᑕᒪᖓᑦ ᓂᐱᒥ ᓂᑦᔭᓗᑦᑖᕈᑎᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
iu: ᓂᐱ ᒥᑭᓂᕐᐹᖅ ᓂᑦᔭᓗᑦᑖᕈᑎᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
iu: ᑯᐄᓐ ᐊᑕᓂᕐᒥᒃ ᐱᖕᖑᐊᓂᕐᒥ- ᖃᓄᑐᐃᓐᓇᖅ ᓅᒍᓐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᐃᓪᓓᒍᑎᑦᓴᔭᖅ ᐱᕈᕐᓯᐊᖑᐊᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
iu: ᐳᐃᒍᕐᑌᓕᖃᑦᑕᕆᑦ ᖁᕐᕕᒃ ᑯᕕᑎᒋᐊᖓ ᐃᕐᕈᑐᕐᓗᑎᓪᓗ ᐅᕝᕙᐅᑎᒧᑦ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
iu: ᐃᔩᒃ ᑕᓕᕐᐱᐊ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
iu: ᐊᕿᒡᒋᐊᓗᔭᖅ ᐃᓗᐊᓃᑦᑐᕕᓂᖅ ᓂᕆᔭᐅᓲᑐᖃᖅ ᓇᑯᕐᒦᓇᐅᑉ ᐊᓪᓗᖓᓂ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥ, ᖁᕕᐊᓱᕝᕕᐅᓗ ᐅᓪᓗᖓᓂ ᐊᑕᓂᐊᓘᑉ ᓄᓇᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
iu: ᕈᒃ ᐊᑕᓂᕐᒥᒃ ᐱᖕᖑᐊᓂᕐᒥ. ᓯᕗᒧᑦ, ᐅᑎᒧᑦ, ᓴᐅᒥᐊᓄᑦ ᑕᓕᕐᐱᐊᓄᓪᓘᓃᑦ ᑭᓯᐊᓂ ᓅᒍᓇᑐᖅ, ᐊᑐᐊᖓᔪᒃᑰᖏᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
iu: ᑫᕙᓪᓚᕕᒃ ᖃᓂᑦᑐᖅ! ᓇᓪᓕᐊᒎᓚᖓᓯᕖᑦ?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
iu: ᐸᑦᑕᓂᕐᒥ ᐊᔫᕐᕕᐅᑉ ᓇᐸᔪᖏᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
iu: ᐊᓕᐅᓱᖕᖏᑐᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
iu: ᓵᑐᓐ-ᐊᖏᓂᕐᐹᑉ ᑐᖓᓕᖓ ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᓂ ᓯᕿᓂᕐᒥᒃ ᑫᕙᓗᐊᕐᑐᓂ ᐊᓂᕐᓂᖃᕐᓇᖏᑦᑐᒥ-ᐊᕙᓗᖃᕐᓂᐸᐅᑦᓱᓂᓗ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
iu: ᓰᓯ ᓚᒋᑦ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
iu: ᐃᓕᓐᓂᐊᕕᒃ ᖃᓂᑦᑐᖅ! ᓱᒃᑫᑑᒋᑦ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
iu: ᓯᑕᒪᐅᔪᖕᖏᒐᕐᑐᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
iu: ᐃᐱᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
iu: ᓯᓇᕐᓀᑦ ᑰᒃᑰᓯᐅᑉ ᐸᒥᐅᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
iu: ᐱᖓᓲᔪᕐᑐᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
iu: ᑭᒻᒥᓀᑦ ᐃᓚᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
iu: ᑦᓯᐊᕇᑦ ᐃᓚᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᑦ ᐃᓚᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
iu: ᓰᕐᓇᑐᖅ ᖁᕐᓱᑕᖅ ᑭᒍᑕᐅᔭᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
iu: ᐅᕐᓱᐊᓗᑦᑕᐅᑏᑦ ᐊᖏᔪᒥᒃ ᐅᓯᓲᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
iu: ᐊᐹᓗ ᑕᕐᕿᓕᐊᕈᑎ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
iu: ᓯᓚᕐᔪᐊᖅ. ᓄᓇᕐᔪᐊᕗᑦ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png
en: The German letter sz or sharp s.
iu: ᔮᒪᓂᒃᑯᑦ ᐅᖃᕈᓯᕐᒧᑦ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐅᖃᐅᓯᕐᒥ sz ᐅᕝᕙᓘᓐᓃᑦ s ᓚᓪᓗᕆᑦᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
iu: ᔅᐯᓐᒥᐅᑦ ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ N ᓴᖑᖓᔪᓕᒃ

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
iu: ᔅᐯᓐᒥᐅᑦ ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ n ᓴᖑᖓᔪᓕᒃ

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
iu: ᓯᕿᓂᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
iu: ᕗᐁᔭᑦᔭ-2 ᐊᓂᕐᓂᖃᕐᓇᖏᑦᑐᒧᑦ ᖃᓂᖕᖏᑐᓕᐊᓲᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png
en: The baby of a gnu.
iu: ᑐᒃᑐᕚᓛᕋᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
iu: ᖃᑎᑐᔪᖅ ᓂᑦᔭᓗᑦᑖᕈᑎᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
iu: ᓴᕕᕋᔭᓕᕆᔨᐅᑉ ᐱᓇᓱᐊᕐᕕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᑯᑖᑉ ᑭᖑᓪᓕᐹᖓ-ᐊᑦᑕᓇᕐᑐᒦᑦᑎᓯᑦᑌᓕᔨᐅᑉ ᐃᑭᒪᕕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
iu: ᖁᕐᓗᑐᖅ ᐅᕕᒃᑲᕈᕐᓇᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
iu: ᑕᕐᕿᖅ ᐊᒻᒪᓗᕐᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ ᐃᑯᒪ ᐃᖏᕐᕋᓯᒍᓐᓇᓯᓂᕃᔪᖅ ᐊᑦᑕᓇᖕᖏᐸᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
iu: ᒪᙯᑦᑎᐅᑉ ᐃᓪᓗᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png
en: The letter A with an umlaut.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ A ᑕᕐᓵᐱᓕᒃ ᒪᕐᕉᓂᒃ ᖁᓛᒍᑦ .

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png
en: The letter A.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ A.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png
en: The letter B.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ B.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png
en: The letter C.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ C.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png
en: The letter D.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ D.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png
en: The letter E.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ E.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png
en: The letter F.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ F.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png
en: The letter G.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ G.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png
en: The letter H.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ H.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png
en: The letter I.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ I.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png
en: The letter J.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ J.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png
en: The letter K.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ K.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png
en: The letter L.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ L.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png
en: The letter M.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ M.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png
en: The letter N.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ N.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png
en: The letter O with an umlaut.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ O ᑕᕐᓵᐱᓕᒃ ᒪᕐᕉᓂᒃ ᖁᓛᒍᑦ .

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png
en: The letter O.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ O.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png
en: The letter P.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ P.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png
en: The letter Q.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ Q.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png
en: The letter R.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ R.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png
en: The letter S.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ S.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png
en: The letter T.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ T.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png
en: The letter U with an umlaut.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ U ᑕᕐᓵᐱᓕᒃ ᒪᕐᕉᓂᒃ ᖁᓛᒍᑦ .

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png
en: The letter U.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ U.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png
en: The letter V.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ V.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png
en: The letter W.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ W.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png
en: The letter X.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ X.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png
en: The letter Y.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ Y.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png
en: The letter Z.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ Z.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png
en: The letter a with an umlaut.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ a ᑕᕐᓵᐱᓕᒃ ᒪᕐᕉᓂᒃ ᖁᓛᒍᑦ .

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png
en: The letter a.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ a.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png
en: The letter b.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ b.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png
en: The letter c.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ c.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png
en: The letter d.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ d.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png
en: The letter e.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png
en: The letter f.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ f.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png
en: The letter g.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ g.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png
en: The letter h.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ h.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png
en: The letter i.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ i.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png
en: The letter j.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ j.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png
en: The letter k.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ k.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png
en: The letter l.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ l.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png
en: The letter m.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ m.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png
en: The letter n.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ n.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png
en: The letter o with an umlaut.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ o ᑕᕐᓵᐱᓕᒃ ᒪᕐᕉᓂᒃ ᖁᓛᒍᑦ .

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png
en: The letter o.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ o.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png
en: The letter p.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ p.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png
en: The letter q.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ q.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png
en: The letter r.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ r.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png
en: The letter s.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ s.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png
en: The letter t.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ t.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png
en: The letter u with an umlaut.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ u ᑕᕐᓵᐱᓕᒃ ᒪᕐᕉᓂᒃ ᖁᓛᒍᑦ .

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png
en: The letter u.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ u.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png
en: The letter v.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ v.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png
en: The letter w.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ w.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png
en: The letter x.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ x.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png
en: The letter y.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ y.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png
en: The letter z.
iu: ᐅᖃᕈᓯᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᓪᓚᕈᓯᕐᒥ z.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ ᐃᑯᒪ ᓄᕐᖃᕆᐊᖃᕐᓂᕃᔪᖅ ᒫᓐᓇ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
iu: A ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
iu: B ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
iu: C ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᔅᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
iu: D ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
iu: E ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
iu: F ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
iu: G ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
iu: H ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
iu: I ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
iu: J ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
iu: K ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
iu: L ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
iu: M ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
iu: N ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
iu: O ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
iu: P ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
iu: Q ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
iu: R ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
iu: S ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
iu: T ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
iu: U ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
iu: V ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
iu: W ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
iu: X ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
iu: Y ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
iu: Z ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
iu: ᓱᓇᖃᖕᖏᑐᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
iu: ᐊᑕᐅᓯᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
iu: ᒪᕐᕈᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
iu: ᐱᖓᓱᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
iu: ᓯᑕᒪᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
iu: ᑕᓪᓕᒪᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
iu: ᐱᖓᓲᔪᕐᑐᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
iu: ᓯᑕᒪᐅᔪᖕᖏᒐᕐᑐᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
iu: ᓯᑕᒪᐅᔪᕐᑐᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
iu: ᖁᓕᐅᖕᖏᒐᕐᑐᓕᐅᑉ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ ᐊᒥᐊᕆᑲᒥᐅᑦ ᐊᒡᒐᓄᑦ ᐅᖄᒍᓯᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᑯᑖᑉ ᐃᓚᖓ ᐃᒪᕐᒥᒃ ᐊᐅᒫᓗᒻᒥᓗ ᐅᓯᓲᖅ ᐊᐅᓚᔪᖓᓄᑦ ᐊᑐᕐᑕᐅᓚᖓᔪᓂᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
iu: ᑲᕙᒫᐱᒃᑯᑦ ᐊᓪᓚᕕᖓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
iu: ᖃᑎᑭᑦᑐᖅ ᓂᑦᔭᓗᑦᑖᕈᑎᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ ᓄᕐᖃᕆᐊᖃᕐᓂᕃᔪᖅ ᐊᑦᑕᓇᖕᖏᐸᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
iu: ᑖᓐᓇ ᖁᑭᐊᑎ ᐊᑐᓱᖓᕐᑐᕕᓂᖅ ᐅᓇᑕᕐᓂᔪᐊᑉ ᑐᖓᓕᖓᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
iu: ᐅᓇ ᓄᑕᐅᓯᓕᕐᑕᐅᒍᓐᓇᓂᕃᔪᖅ. ᐃᒋᑕᑦᓴᓄᑦ ᐃᓚᐅᑎᓇᒍ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
iu: ᑖᓐᓇ ᓴᐴᓗᑕᖅ ᐊᑯᓂᓂᑖᓗᒃ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
iu: ᐱᖓᓱᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
iu: ᓈᕐᑎᓗᒍ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/cartoon/plane.png
en: Tux Airways.
iu: ᑕᒃᔅ ᖃᖓᑦᑕᔫᖏᑦ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
iu: ᑕᒃᔅ ᐊᑉᐸᖅ ᐱᕈᕐᓰᕕᒻᒥ ᑲᓕᒍᑎᑦᓴᔭᕐᒦᑐᖅ ᓄᓇᒃᑰᔫᒥ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
iu: ᑕᒃᔅ-ᓓᓇᒃᔅ ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᒃᑯᑦ ᑐᑭᖃᕐᑎᓯᒍᑎᖓ ᐊᑉᐸᖑᐊᖅ!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
iu: ᒪᕐᕉᒃ ᓄᓇᓕᒻᒪᕆᒻᒥ ᐃᓪᓘᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
iu: ᒪᕐᕉᒃ ᐱᕈᕐᓯᐊᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
iu: ᒪᕐᕉᒃ ᑰᒃᑰᓰᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
iu: ᒪᕉᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
iu: UB2006 "ᐊᑉᐸᖅ II" ᐊᕐᖃᐅᒪᔫᖅ ᖃᐅᔨᓴᕐᕕᐅᓱᓂ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
iu: ᔪᕃᓇᔅ-ᓯᓚᖓ ᐃᓗᓕᖃᕐᓂᐸᐅᖃᑎ ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᓂ ᓯᕿᓂᕐᒥᒃ ᑫᕙᓗᐊᕐᑐᓂ ᐊᓂᕐᓂᖃᕐᓇᖏᑦᑐᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
iu: ᕖᓇᔅ-ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᓂ ᓯᕿᓂᕐᒥᒃ ᑫᕙᓗᐊᕐᑐᓂ ᐊᓂᕐᓂᖃᕐᓇᖏᑦᑐᒥ ᑐᖓᓕᖅ-ᓱᓇᖃᖕᖏᓂᕐᐸᐅᓱᓂᓗ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
iu: ᐃᕐᖃᐅᒪᕗᒍᑦ ᐃᓅᒍᓐᓀᓯᒪᔪᓂᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
iu: ᓂᐱ ᐃᓗᐃᑦᑐᖅ ᓂᑦᔭᓗᑦᑖᕈᑎᒥ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
iu: ᐃᒣᑦᑐᒥᒃ ᓯᑕᒪᐅᔪᕐᑐᓂᒃ ᐊᑦᓴᓗᐊᓕᒻᒥᒃ ᓄᓇᒃᑰᔫᖃᕈᕕᑦ ᐅᓇᑕᐅᑎᒥᒃ, ᓂᕆᐅᖕᖏᓛᕐᖁᑎᑦᓯᒍᓐᓇᖁᑎᑦ ᐃᓕᒋᖕᖏᑕᑎᓐᓂᒃ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
iu: ᓱᓇᖃᖕᖏᑐᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
iu: - ᖃᕆᑕᖅ ᐊᓯᕐᕿᒋᐊᖓ ᐱᐅᖕᖏᑐᓪᓚᕆᐅᒻᒪᑦ…

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
iu: "ᑎᒃᑯᑑᑎ"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
iu: "ᐊᕐᖁᑏᒃ ᑲᑎᐅᑎᔫᒃ"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
iu: "ᐊᕝᕓᕆᐊᕆᑦ" ᐊᓯᑎᓐᓂᒃ ᓯᕗᓪᓕᐅᑎᑦᓯᒋᐊᖃᕐᓂᕃᔪᖅ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
iu: "ᐋᓐᓂᐊᕕᒃ".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
iu: "ᐊᕐᖁᑎᐅᑉ ᕿᑎᖓᒍᑦ ᓴᖑᕕᐅᒋᐊᖃᖕᖏᑐᖅ".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
iu: "ᐃᓕᓐᓂᐊᑏᑦ ᐃᑳᕐᕕᖓ".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
iu: "ᐊᕐᖁᑎᐅᑉ ᒥᑭᓂᕐᓴᐅᑉ ᐊᕐᖁᑎᒧᑦ ᐊᖏᓂᕐᓴᒨᕐᓂᖓ"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
iu: "ᖁᕐᕖᑦ".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
iu: "ᓯᕗᓪᓕᐅᒋᑦ" ᓯᕗᓪᓕᐅᑎᑦᓯᒋᐊᖃᕐᓂᕃᔪᖅ.

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
iu: ᕿᕐᓂᑕᖅ!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
iu: ᐃᓱᕐᑕᖅ ᑖᕐᓂᓴᖅ!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
iu: ᐃᓱᕐᑕᖅ ᖃᑯᓐᓂᓴᖅ!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
iu: ᖃᑯᕐᑕᖅ!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
iu: ᐊᐅᐸᕐᑐᖅ!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
iu: ᐊᐅᐸᓛᖓᔪᖅ!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
iu: ᖁᕐᓱᑕᖅ!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
iu: ᐃᕕᑦᓱᑲᐅᔭᖅ!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
iu: ᓄᓇᐅᔭᖅ!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
iu: ᕿᓚᑦᑎᑐᑦ ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
iu: ᑐᖑᔪᕐᑕᖅ!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
iu: ᕿᕐᓂᐊᖓᔪᖅ ᖃᑯᕐᓂᓴᖅ!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
iu: ᕿᕐᓂᐊᖓᔪᖅ!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
iu: ᑯᑦᓲᔭᖅ!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
iu: ᑲᔪᖅ!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
iu: ᑲᔪᖅ ᖃᑯᓐᓂᓴᖅ!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
iu: ᐅᕕᓂᐅᔭᖅ!

note: Eraser tool
en: Eraser
iu: ᐲᔦᒍᑎᒃ

note: Congratulations #1
en: Great!
iu: ᐱᐅᔪᒻᒪᕆᐊᓗᒃ!

note: Congratulations #2
en: Cool!
iu: ᐱᐅᔪᖅ!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
iu: ᑲᔪᓯᒋᑦ!

note: Congratulations #4
en: Good job!
iu: ᐱᑦᓯᐊᖁᑎᑦ!

note: Input Method: English mode
en: English
iu: ᖃᓪᓗᓈᑎᑐᑦ

en: A drawing program for children
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕈᑎ ᐱᐊᕋᕐᓄᑦ

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
iu: ᓯᒃᑭᑕᖅ

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
iu: ᓯᒃᑭᑕᑯᑖᖅ

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
iu: ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᖅ

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
iu: ᐊᒻᒪᓗᑭᑕᐅᖓᔪᖅ

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
iu: ᐱᖓᓱᓂᒃ ᓯᓈᓕᒃ

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
iu: ᑕᓪᓕᒪᓂᒃ ᓯᓈᓕᒃ

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
iu: ᓯᑕᒪᐅᔪᕐᑐᓂᒃ ᓯᓈᓕᒃ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
iu: ᓯᒃᑭᑕᖅ ᖁᑦᓱᖓᔮᑦᑐᖅ

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
iu: ᓯᒃᑭᑕᖅ ᓯᒃᑭᑕᑯᑖᖑᕗᖅ ᓯᑕᒪᓂᒃ ᓯᓈᖃᕐᓱᓂ ᓇᓪᓕᖁᐊᕇᓂᒃ.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
iu: ᓯᒃᑭᑕᑯᑖᖅ ᓯᑕᒪᓂᒃ ᓯᓈᓕᒃ ᓯᑕᒪᓂᓪᓗ ᐃᕿᕐᕋᖃᕐᓱᓂ ᒪᑭᑕᑦᓯᐊᑐᕐᑕᓕᓐᓂᒃ.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
iu: ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᖅ ᓴᖑᒻᒪᐅᕗᖅ ᓱᑯᑦᓯᓕᒫᖏᑦ ᕿᑎᓪᓗᐊᖓᓄᑦ ᓇᓪᓕᖁᐊᕇᑦᑎᓗᒋᑦ.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
iu: ᐊᒻᒪᓗᑭᑕᐅᖓᔪᖅ ᐊᒻᒪᓗᑭᑖᖑᕗᖅ ᑕᓯᑎᕐᓯᒪᑦᓱᓂ.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
iu: ᐱᖓᓱᓂᒃ ᓯᓈᓕᒃ ᐱᖓᓱᓂᒃ ᐊᓐᓂᖃᕐᓱᓂ.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
iu: ᑕᓪᓕᒪᓂᒃ ᓯᓈᓕᒃ ᑕᓪᓕᒪᓂᒃ ᐊᓐᓂᖃᕐᖁᖅ.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
iu: ᓯᑕᒪᐅᔪᕐᑐᓂᒃ ᓯᓈᓕᒃ ᓯᑕᒪᐅᔪᕐᑐᓂᒃ ᐊᓐᓂᖃᕐᓱᓂ ᓇᓪᓕᖁᐊᕇᓂᒃ.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
iu: ᓯᒃᑭᑕᖅ ᖁᑦᓱᖓᔮᑦᑐᖅ ᓯᑕᒪᓂᒃ ᓯᓈᓕᒃ ᓇᓪᓕᖁᐊᕇᓂᒃ, ᐊᑭᓪᓕᒌᓐᓂᖏᑦ ᑲᑎᐅᑎᕐᖃᔭᕐᑎᓇᒋᑦ.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
iu: ᐱᓇᓲᑏᑦ

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
iu: ᑕᐅᑦᑐᐃᑦ

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
iu: ᒥᖑᐊᕆᐅᑏᑦ

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
iu: ᐲᔦᒍᑏᑦ

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
iu: ᑕᕐᓯᑐᐃᒍᑏᑦ

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
iu: ᓴᓇᒻᒣᑦ

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
iu: ᐊᓪᓓᑦ

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
iu: ᑕᐅᕐᓯᑐᐃᒍᑎᒃ

note: Freehand painting tool
en: Paint
iu: ᒥᖑᐊᕆᓂᖅ

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
iu: ᑕᕐᓯᑐᐃᒍᑎᒃ

note: Line drawing tool
en: Lines
iu: ᑎᑦᑕᑯᑖᑦ

note: Text tool
en: Text
iu: ᐊᓪᓚᓯᒪᔪᑦ

note: Label tool
en: Label
iu: ᓇᓗᓀᒃᑯᑕᖓ

note: Fill tool
en: Fill
iu: ᑕᕐᓯᑐᕐᓗᒍ

note: Undo last action
en: Undo
iu: ᐅᑎᕆᐊᓪᓚᓗᑎᑦ

note: Redo undone action
en: Redo
iu: ᐱᒋᐊᓕᕐᕿᓗᑎᑦ

note: Start a new picture
en: New
iu: ᓄᑖᖅ

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
iu: ᐅᒃᑯᐃᓗᒍ

note: Save the current picture
en: Save
iu: ᓴᓂᕐᕙᓗᒍ

note: Print the current picture
en: Print
iu: ᓄᐃᑎᓗᒍ

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
iu: ᓄᕐᖃᐅᑎᓗᒍ

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕈᑎᒋᓚᖓᔭᕐᓂᒃ ᓂᕈᐊᕐᓗᑎᑦ ᑕᐅᑦᑐᒥᒃ ᒥᖑᐊᕆᒍᑎᐅᓪᓗ ᓴᓇᒻᒪᖓᓂᒃ.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᑎᑦᑕᑯᑖᓕᐅᕐᓂᒧᑦ. ᓴᒃᑯᓗᒍ ᐱᔭᕇᕐᓂᒧᑦ.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᑎᑦᑕᑯᑖᓕᐅᕈᓐᓇᓯᓚᖓᒐᕕᑦ. ᓴᒃᑯᓗᒍ ᐱᔭᕇᕐᓂᒧᑦ.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
iu: ᐊᓪᓚᓯᒪᔪᑦ ᖃᓄᐃᑦᑑᓂᖏᑦ ᓂᕈᐊᕐᓗᒋᑦ. ᓇᕐᓂᕕᒋᓗᒍ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᖅ, ᐊᓪᓚᓯᒪᔪᓕᐅᕈᓐᓇᓚᖓᕋᕕᑦ. ᓇᕐᓂᓗᒍ "ᑲᔪᓯᑎᑦᓯᒍᑎ" "ᐊᓪᓗᐅᕈᑎᓘᓐᓃᑦ" ᐊᓪᓚᓯᒪᔪᓕᐅᕇᕐᓂᒧᑦ.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
iu: ᐱᒋᐊᑫᓐᓇᑌᑦ ᐅᑎᕐᑎᓗᒍ!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
iu: ᐱᒋᐊᑫᓐᓇᑌᑦ ᐅᑎᕐᑎᓗᒍ!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
iu: ᐱᒋᐊᑫᓐᓇᑌᑦ ᐊᑑᑎᒋᐊᓪᓚᓗᒍ!

note: Eraser tool
en: Eraser!
iu: ᐲᔦᕈᑎ!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
iu: ᓂᕈᐊᕐᓗᑎᑦ ᑕᐅᑦᑐᒥᒃ ᑕᕐᓴᒥᓪᓘᓃᑦ ᓄᑖᒥᒃ ᐊᓪᓚᖑᐊᕈᑎᑦᓴᓂᐅᕕᑦ.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
iu: ᓂᕈᐊᕐᓗᑎᑦ ᑕᐅᑦᑐᒥᒃ ᑕᕐᓴᒥᓪᓘᓃᑦ ᓄᑖᒥᒃ ᐊᓪᓚᖑᐊᕈᑎᑦᓴᓂᐅᕕᑦ.

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᑌᑦ ᓴᓂᕝᕙᑕᐅᕗᖅ!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
iu: ᓄᐃᑎᕆᓂᖅ...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
iu: ᐊᑦᓱᓀ!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
iu: ᓇᕐᓂᓯᒪᐅᑎᖓ ᓴᒃᑯᓗᒍ ᑎᑦᑕᑯᑖᒥᒃ ᐱᔭᕇᕐᓂᒧᑦ.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
iu: ᓇᕐᓂᓯᒪᐅᑎᖓ ᓇᕐᓂᓯᒪᑯᑖᕐᓗᒍ ᓴᓇᒻᒪᖓᓂᒃ ᐊᖏᓕᒋᐊᕆᓂᕐᒧᑦ.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
iu: ᐊᐅᓚᑦᓯᒍᑎᖓ ᓂᒪᑦᑎᓗᒍ ᓴᓇᒻᒪᖓᓂᒃ ᑫᕙᓪᓚᑎᑦᓯᓂᕐᒧᑦ. ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓂᒧᑦ

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
iu: ᐊᑌ, ᑖᓐᓇ ᐊᓪᓚᖑᐊᖏᓐᓇᓚᐅᕐᓚᕗᑦ!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
iu: ᓄᕐᖃᕈᒪᓪᓚᕆᕐᖀᑦ?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
iu: ᐋ, ᑌᒪᐅᕗᖓ!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
iu: ᐊᐅᑲ, ᐅᑎᕐᑎᖓ!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
iu: ᓄᕐᖃᑐᐊᕈᕕᑦ, ᐊᓪᓚᖑᐊᑫᓐᓇᑌᑦ ᐊᓯᐅᓚᖓᔪᖅ! ᓴᓂᕝᕙᓖ?

en: Yes, save it!
iu: ᐋ, ᓴᓂᕝᕙᓗᒍ!

en: No, don’t bother saving!
iu: ᐊᐅᑲ, ᓴᓂᕝᕙᕆᐊᑐᖕᖏᑐᖅ!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᑌᑦ ᓴᓂᕝᕙᖄᕐᓗᒍ?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᖅ ᒪᑐᐃᕐᖃᔭᖕᖏᑐᖅ!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
iu: ᐋ, ᐊᑌ

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
iu: ᓴᓂᕝᕙᓯᒪᔪᖃᖕᖏᑐᖅ!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᑫᓐᓇᑌᑦ ᓄᐃᑎᕐᓗᒍ ᒫᓐᓇ?

en: Yes, print it!
iu: ᐋ, ᓄᐃᑎᓗᒍ!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᑫᓐᓇᑌᑦ ᓄᐃᑎᕐᑕᐅᕗᖅ!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
iu: ᐃᓛᓂᐅᖕᖏᑐᖅ, ᐊᓪᓚᖑᐊᑫᓐᓇᑌᑦ ᓄᐃᑎᕐᖃᔭᖕᖏᒪᑦ!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
iu: ᓄᐃᑎᕐᖃᔭᕋᑕᖕᖏᑌᑦ!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
iu: ᐊᓯᐅᑎᓗᒎ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᖅ?

en: Yes, erase it!
iu: ᐋ, ᐊᓯᐅᑎᓪᓗᒍ!

en: No, don’t erase it!
iu: ᐊᐅᑲ, ᐊᓯᐅᑎᕈᓐᓀᓗᒍ!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
iu: ᐊᐅᓚᑦᓯᒍᑎᒥ ᓴᐅᒥᐊᓃᑦᑐᖅ ᐊᑐᕐᓗᒍ!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
iu: ᐊᑦᔨᖑᐊᑦ ᓂᕈᐊᕐᓗᒋᑦ ᐊᑐᕈᒪᔭᑎᑦ, ᓇᕐᓂᓗᒍᓗ "ᐱᖕᖑᐊᓂᖅ".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
iu: ᓂᐯᕈᕐᓯᒪᑎᑕᐅᔪᖅ.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
iu: ᓂᐸᑖᕐᑎᓗᒍ.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
iu: ᐅᑕᕐᕿᑫᓐᓇᕆᑦ...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
iu: ᐲᕐᓗᒍ

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
iu: ᓴᕐᕿᑎᑦᓯᓯᒪᒉᑦ

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
iu: ᐅᑎᕆᐊᕐᓂᖅ

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
iu: ᐱᖕᖑᐊᓂᖅ

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
iu: ᑭᖑᓪᓕᖓ

note: Use the localized label string (e.g., "あぁ" in Japanese)
en: Aa
iu: aᐊ

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
iu: ᐋ

en: No
iu: ᐊᐅᑲ

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
iu: ᐊᓯᑦᔨᑐᕐᑕᑎᓐᓄᑦ ᐊᓯᑦᔨᓗᒍ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᖅ?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
iu: ᐋ, ᐱᑐᖃᐅᓂᕐᓴᖅ ᐊᓯᑦᔨᓗᒍ!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
iu: ᐊᐅᑲ, ᓄᑖᒥᒃ ᓴᓂᕝᕓᓗᑎᑦ!

en: Drawing program
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕈᑎ

en: Color Shift
iu: ᑕᐅᑦᑑᑉ ᐊᓯᑦᔨᓂᖓ

en: Click to change the colors in your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᑕᐅᑦᑐᖓ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᕐᐱᑦ ᐊᓯᑦᔨᓗᒍ.

en: Blind
iu: ᑖᓗᑕᖅ

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
iu: ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᐱᑦ ᓯᓈᒍᑦ ᓇᕐᓂᓗᒍ ᑖᓗᑦᓯᓚᖓᒻᒪᑦ. ᐊᕙᑦᓯᖓᐅᑎᓪᓗᐊᑎᓪᓗᒋᒃ ᐊᐅᓚᑎᓪᓗᒋᒃ ᑖᓗᑌᑦᔮᓂᕐᒧᑦ ᑕᓗᑦᓯᓂᕐᒧᓘᓐᓃᑦ.

en: Blocks
iu: ᓯᒃᑭᑌᑦ

en: Chalk
iu: ᐊᓪᓚᕕᐊᓘᑉ ᐊᓪᓚᐅᑎᖓ

en: Drip
iu: ᑯᓯᕐᑐᖅ

en: Blur
iu: ᑕᑉᐲᑐᖅ

en: Click to blur the entire image.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍᑕᑉᐲᓕᑎᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᖅ.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
iu: ᓯᒃᑭᑕᑲᓪᓓᑦ

en: Calligraphy
iu: ᐊᓪᓚᐅᑎᑐᐃᓐᓇᒧᑦ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᖕᖑᑎᑦᓯᓂᖅ

en: Cartoon
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᖅ

en: Confetti
iu: ᑕᐅᑦᑐᓖᑦ ᓯᖃᓖᑦ ᐃᒋᑕᐅᓲᑦ

en: Click to throw confetti!
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᑕᐅᑦᑐᓖᑦ ᓯᖃᓖᑦ ᐃᒋᑕᐅᓲᑦ ᐃᒋᒃᑭᑦ!

en: Distortion
iu: ᑐᑮᕈᕐᓯᒪᔪᖅ

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᖃᕆᑕᐅᔭᐅᑉ ᓅᑦᓯᒍᑎᖓ ᓅᓪᓗᒍ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓗᑎᑦ ᑌᒫᑦᓯᐊᖏᑦᑐᒥᒃ ᐊᑦᔨᖑᐊᒥᒃ.

en: Emboss
iu: ᐳᕐᑐᓯᒋᐊᕆᓂᖅ

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
iu: ᐊᐅᓚᑦᓯᒍᑎ ᓇᓐᓂᓯᒪᓗᒍ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᐳᕐᑐᓯᒋᐊᕆᓂᕐᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᖓᓂᒃ.

en: Lighten
iu: ᖃᑯᕐᓯᒋᐊᕐᓗᒍ

en: Darken
iu: ᑖᕐᓯᑎᒋᐊᕐᓗᒍ

en: Click to lighten your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᖅ ᖃᑯᕐᓯᒋᐊᕐᓗᒍ.

en: Click to darken your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᖅ ᑖᕐᓯᑎᒋᐊᕐᓗᒍ.

en: Fisheye
iu: ᕿᕐᖑᑎᐅᔭᖅ

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᓃᑐᖅ ᕿᕐᖑᑎᐅᔭᐅᖁᔦᑦ.

en: Flower
iu: ᐱᕈᕐᓯᐊᖅ

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᐱᕈᕐᓯᐊᑉ ᓇᐸᑕᖓᓂᒃ ᓄᐃᑦᓯᓂᕐᒧᑦ. ᓴᒃᑯᓗᒍ ᐱᕈᕐᓯᐊᖑᐊᓕᐅᕇᕐᓂᒧᑦ.

en: Foam
iu: ᖃᐳ

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᖃᐳᓕᐅᕐᓂᒧᑦ ᖃᐳᓕᕐᑐᒍᒪᔦᑦ.

en: Fold
iu: ᐱᕆᑎᕆᓂᖅ

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
iu: ᐅᖓᑖᖓᑕ ᑕᐅᑦᑐᓴᖓ ᓂᕈᐊᕐᓗᒍ ᓇᕐᓂᓗᒍᓗ ᑎᕆᕐᖁᖓᓂᒃ ᒪᑉᐱᕋᐅᑉ ᓴᖑᑎᑦᓯᓂᕐᒧᑦ.

en: Fretwork
iu: ᕿᔪᒻᒥᒃ ᑭᓪᓗᓱᒍ ᑕᑯᒥᓇᕐᑐᓕᐅᕐᓂᖅ

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐲᕐᓯᒪᓂᕐᒧᑦ ᑯᓯᕐᑕᐅᔪᕕᓂᖕᖑᐊᓂᒃ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᓂ.

en: Glass Tile
iu: ᐃᒐᓛᑦᓴᔭᖅ ᓯᒃᑭᑕᖅ

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᐊᐅᓚᑦᓯᒍᑎᖓ ᐃᒐᓛᑦᓴᔭᕐᑕᓯᓗᒍᓗ ᐊᑦᔨᖑᐊᑦ.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᑦ ᐃᒐᓛᑦᓴᔭᒧᑦ ᖃᓚᑕᐅᑎᓪᓗᒍ.

en: Grass
iu: ᓄᓇᔭᖅ

en: Halftone
iu: ᑕᕐᓴᑲᓪᓛᓄᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᐅᕐᓂᖅ

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᑦᓴᔭᖕᖏᑎᓗᒍ.

en: Symmetric Left/Right
iu: ᐊᑦᔨᖑᐊᖅ ᒧᒥᑦᑎᓗᒍ ᓴᐅᒥᒻᒧᑦ/ᑕᓕᕐᕆᒧᑦ

en: Symmetric Up/Down
iu: ᐊᑦᔨᖑᐊᖅ ᒧᒥᑦᑎᓗᒍ ᖁᓛᓄᑦ/ᐊᑖᓄᑦ

en: Pattern
iu: ᐋᕐᕿᓯᒪᒍᓯᖅ

en: Tiles
iu: ᓯᒃᑭᑌᑦ

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
iu: ᐊᒥᓱᓂᒃ ᐋᕐᕿᓯᒪᒍᓯᕐᓂᒃ ᑕᑯᒍᑎ

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᖃᕆᑕᐅᔭᐅᑉ ᓅᑦᓯᒍᑎᖓ ᓅᓪᓗᒍ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓗᑎᑦ ᒪᕐᕉᓄᑦ ᒥᖑᐊᕆᑦᔪᑏᓐᓄᑦ ᖁᑉᐸᕇᓐᓄᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᐱᑦ ᓴᐅᒥᐊᒍᑦ ᑕᓕᕐᐱᐊᒍᓪᓗ.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᖃᕆᑕᐅᔭᐅᓪᓗ ᓅᑦᓯᒍᑎᖓ ᓅᓪᓗᒍ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓗᑎᑦ ᒪᕐᕉᓄᑦ ᒥᖑᐊᕆᑦᔪᑏᓐᓄᑦ ᖁᑉᐸᕇᓐᓄᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᐱᑦ ᓴᓂᒧᖓᒍᑦ ᖁᓛᒍᑦ ᐊᑖᒍᓪᓗ.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
iu: ᐊᐅᓚᑦᓯᒍᑎ ᓇᓐᓂᓯᒪᓗᒍ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᐳᕐᑐᓯᒋᐊᕆᓂᕐᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᖓᓂᒃ.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᖃᕆᑕᐅᔭᐅᑉ ᓅᑦᓯᒍᑎᖓ ᓅᓪᓗᒍ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓗᑎᑦ ᒪᕐᕉᓄᑦ ᒥᖑᐊᕆᑦᔪᑏᓐᓄᑦ ᖁᑉᐸᕇᓐᓄᑦ (ᐊᒥᓱᓂᒃ ᐋᕐᕿᓯᒪᒍᓯᕐᓂᒃ ᑕᑯᒍᑎ).

en: Light
iu: ᐃᑯᒪᒃ

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᖃᐅᒪᑎᑕᐅᑎᑦᓯᓂᕐᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᓂ.

en: Metal Paint
iu: ᑭᑭᐊᖑᔭᖅ ᒥᖑᐊᕈᑎ

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᐊᐅᓚᑦᓯᒍᑎᖓ ᒥᖑᐊᕆᓂᕐᒧᑦ ᑭᑭᐊᖑᔭᕐᒥᒃ ᑕᐅᑦᑐᓕᕐᒧᑦ.

en: Mirror
iu: ᑕᕐᕋᑑᑎ

en: Flip
iu: ᒧᒥᑦᑎᓯᓂᖅ

en: Click to make a mirror image.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᒧᒥᓪᓗᐊᑐᒥᒃ ᓄᐃᑦᓯᒋᐊᓪᓚᓂᕐᒧᑦ.

en: Click to flip the picture upside-down.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᒧᒥᑦᑎᓯᓂᕐᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᖅ ᑯᑦᔭᑎᓗᒍ.

en: Mosaic
iu: ᓯᖃᓕᐊᓄᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᐅᕈᓯᖅ

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᓯᖃᓕᐊᓄᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᐅᕈᑎᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᖅ.

en: Square Mosaic
iu: ᓯᒃᑭᑌᑦ ᓯᖃᓕᐊᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᐅᕈᑏᑦ

en: Hexagon Mosaic
iu: ᐱᖓᓲᔪᕐᑐᓂᒃ ᓯᓈᓖᑦ ᓯᖃᓕᐊᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᐅᕈᑏᑦ

en: Irregular Mosaic
iu: ᖃᓄᑐᐃᓐᓈᑐᑦ ᓯᖃᓕᐊᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᐅᕈᑏᑦ

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᓯᒃᑭᑕᓄᑦ ᓯᖃᓕᐊᓄᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᐅᕈᑎᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᖅ.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐱᖓᓲᔪᕐᑐᓂᒃ ᓯᓈᓕᓐᓄᑦ ᓯᖃᓕᐊᓄᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᐅᕈᑎᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᖅ.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᖃᓄᑐᐃᓐᓈᑐᓂᒃ ᓯᖃᓕᐊᓄᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᐅᕈᑎᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᖅ.

en: Negative
iu: ᐊᑦᔨᖑᐊᑦᓴᔭᖅ

en: Click to turn your painting into its negative.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᑦᓴᔭᖕᖏᑎᓗᒍ.

en: Noise
iu: ᓂᐱᒃ

en: Click to add noise to your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᕐᓂᒃ ᓂᐱᑖᕐᑎᓯᓂᕐᒧᑦ.

en: Perspective
iu: ᑕᑯᓐᓇᒍᓯᖅ

en: Zoom
iu: ᖃᓂᓪᓕᑎᕆᒋᐊᕐᓂᖅ

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒋᑦ ᑎᕆᕐᖁᖏᑦ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᓇᐅᒃᑯᑦ ᑕᓯᑎᖁᔦᑦ.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᖁᒻᒧᑦ ᖃᓂᓪᓕᑎᒋᐊᕈᑎᒋᓗᒍ ᑕᐅᓄᖕᖓᖔᕐᓘᓃᑦ ᒥᑭᓕᒋᐊᕐᑎᓯᒍᑎᒋᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᒥᒃ.

en: Puzzle
iu: ᐋᕐᕿᓱᒐᖅ

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
iu: ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᐱᑦ ᐃᓚᖓ ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐋᕐᕿᓱᒐᕐᑕᖃᖁᔦᑦ.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐋᕐᕿᓱᒐᓕᐅᕐᓂᒧᑦ ᓄᐃᑕᔪᐃᓐᓇᐅᑎᓪᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᖅ.

en: Rails
iu: ᓄᓇᒃᑰᔫᑯᑕ ᐊᕐᖁᑎᖏᑦ

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓂᒧᑦ ᓄᓇᒃᑰᔫᑯᑖᑦ ᐊᕐᖁᑎᖏᓐᓂᒃ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᓂ.

en: Rainbow
iu: ᐊᔭᒍᑕᖅ

en: You can draw in rainbow colors!
iu: ᐊᔭᒍᑕᐅᑉ ᑕᐅᑦᑐᓴᔭᖏᓐᓄᑦ ᑕᐅᑦᑐᓕᐅᕈᓐᓇᑐᑎᑦ!

en: Rain
iu: ᓱᕈᔪᖅ

en: Click to place a rain drop onto your picture.
iu: ᐊᑦᔨᖑᐊᑦ ᓇᕐᓃᕕᒋᓗᒍ ᓱᕈᔪᕐᒧᑦ ᑯᓯᕐᑕᕕᓂᐅᔮᕐᑎᓗᒍ.

en: Click to cover your picture with rain drops.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐲᕐᓯᒪᓂᕐᒧᑦ ᑯᓯᕐᑕᐅᔪᕕᓂᖕᖑᐊᓂᒃ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᓂ.

en: Real Rainbow
iu: ᐊᔭᒍᑕᓪᓚᕆᒃ

en: ROYGBIV Rainbow
iu: ᐊᔭᒍᑕᐅᑉ ᑕᐅᑦᑐᖏᑦ

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᔭᒍᑕᕐᒧᑦ ᐱᒋᐊᖕᖓᓂᐅᖑᔦᑦ ᓴᕐᖁᓗᒍᓗ ᐃᓱᓕᕝᕕᐅᖁᔭᕐᓄᑦ.

en: Ripples
iu: ᓴᖑᐊᔪᖅ

en: Click to make ripples appear over your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᓴᖑᐃᓪᓛᓕᕐᑎᓯᓂᕐᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᓂ.

en: Rosette
iu: ᕈᓯᐊᑦ ᐱᕈᕐᓯᐊᖑᐊᖅ

en: Picasso
iu: ᐱᑳᓱ

en: Click and start drawing your rosette.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᓪᓚᖑᐊᓯᓗᒍᓗ ᕈᓯᐊᑦ ᐱᕈᕐᓯᐊᖑᐊᑦ.

en: You can draw just like Picasso!
iu: ᐱᑳᓱᑦᑎᑐᑦ ᐊᓪᓚᖑᐊᕈᓐᓇᖁᑎᑦ!

en: Edges
iu: ᓯᓈᖏᑦ

en: Sharpen
iu: ᑕᑉᐱᑐᖕᖑᑎᑦᓯᒋᐊᕐᓂᖅ

en: Silhouette
iu: ᓴᓇᒻᒪᖓᑕ ᑕᕐᕋᖓ

en: Click to trace edges in your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᓪᓚᓂᕐᒧᑦ ᐃᓱᖏᓐᓂᒃ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᕐᓂ.

en: Click to sharpen the entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᕐᒥᒃ ᑕᑉᐱᑐᖕᖑᑎᑦᓯᒋᐊᕐᓂᒧᑦ.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᕿᕐᓂᑕᒥᒃ ᖃᑯᕐᑕᒥᓪᓗ ᓴᓇᒻᒪᖓᑕ ᑕᕐᕋᖓᓂᒃ ᓄᐃᑦᑎᓂᕐᒧᑦ.

en: Shift
iu: ᑕᐅᕐᓯᑎᑦᓯᓂᖅ

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᐅᓚᓗᒍᓗ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᓂᒃ ᑕᐅᕐᓯᑎᑦᓯᓂᕐᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᖃᐅᑎᓐᓂ.

en: Smudge
iu: ᑕᑉᐲᑐᖕᖑᑎᑦᓯᓂᖅ

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
iu: ᒥᖑᐊᕆᒍᑎ ᖃᐅᓯᖅ

en: Snow Ball
iu: ᐊᐳᑎᐊᕐᔪᒃ

en: Snow Flake
iu: ᖃᓐᓂᖅ

en: Click to add snow balls to your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᒥᒃ ᐊᐳᑎᐊᕐᔪᑕᕐᓰᓂᕐᒧᑦ

en: Click to add snow flakes to your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᒥᒃ ᐱᓕᓕᕐᑐᐃᓂᕐᒧᑦ

en: String edges
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕈᑎ ᐃᓱᖏᓐᓃᑐᓂᒃ

en: String corner
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕈᑎ ᑎᕆᕐᖁᖏᓐᓃᑐᓂᒃ

en: String 'V'
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕈᑎ "ᐯ"-ᖑᓕᖓᔪᓂᒃ

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐅᓂᐊᑯᑖᕐᓗᒍᓗ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓯᒪᔪᕐᑕᓯᓂᕐᒧᑦ. ᐅᓂᐊᑯᑖᕐᓗᒍ ᖁᓛᓄᑦ-ᐊᑖᓄᑦ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓂᒧᑦ ᓀᓐᓂᓴᓂᒃ ᑐᑭᒧᐊᑦᑐᖃᕐᓂᓴᐅᑎᑦᓯᓂᕐᒧᓘᓐᓃᑦ, ᓴᐅᒥᒻᒧᑦ ᑕᓕᕐᐱᒧᓪᓘᓃᑦ ᐊᒻᒪᓂᖓᓂᒃ ᐊᖏᓂᕐᓴᐅᑎᑦᓯᓂᕐᒧᑦ.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐅᓂᐊᑯᑖᕐᓗᒍᓗ ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓂᒧᑦ ᑎᒃᑯᑑᑎᓂᒃ ᑐᑭᒧᐊᑦᑐᓄᑦ.

en: Draw string art arrows with free angles.
iu: ᐊᓪᓚᖑᐊᕐᓂᒧᑦ ᑐᑭᒧᐊᑦᑐᓂᒃ ᑎᒃᑯᑑᑎᓂᒃ ᖃᓄᑐᐃᓐᓈᓂᕐᓴᓂᒃ.

en: Tint
iu: ᑕᐅᑦᑐᖓ

en: Color & White
iu: ᑕᐅᑦᑐᖅ ᖃᑯᕐᑕᓗ

en: Click to change the color of your entire picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᓯᑦᔩᓂᕐᒧᑦ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᕐᐱᑦ ᑕᐅᑦᑐᖓᓂᒃ.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᕐᓂᒃ ᖃᑯᕐᓯᑎᑦᓯᓂᕐᒧᑦ ᑕᐅᑦᑐᒥᓪᓗ ᓂᕈᐊᕐᑕᓂᐅᕕᑦ.

en: Toothpaste
iu: ᑭᒍᑎᓯᐅᑎᐅᑉ ᐅᕝᕙᐅᑎᖓ

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐅᓂᐊᑯᑖᕐᓗᒍᓗ ᑭᒍᑎᓯᐅᑎᐅᑉ ᐅᕝᕙᐅᑎᖓᓂᒃ ᐃᓚᕐᑐᐃᓂᕐᒧᑦ.

en: Tornado
iu: ᐊᕙᓗᔭᖅ

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐅᓂᐊᑯᑖᕐᓗᒍᓗ ᐊᕙᓗᔭᕐᑕᓯᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᑦ.

en: TV
iu: ᑕᓚᕖᓴᖅ

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐅᓂᐊᑯᑖᕐᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᕐᐱᑦ ᐃᓚᖓᓂᒃ ᑕᓚᕖᓴᒦᑦᑑᔮᕐᑎᓯᓂᕐᒧᑦ.

en: Click to make your picture look like it's on television.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᓕᒫᑦ ᑕᓚᕖᓴᒦᑦᑑᔮᕐᑎᓗᒍ.

en: Waves
iu: ᐃᖏᐅᓕᐅᔦᑦ

en: Wavelets
iu: ᐃᖏᐅᓕᐅᔮᕈᐃᑦ

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᑦ ᓴᓂᒨᕐᑐᓂᒃ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑖᑎᓗᒍ. ᖁᓛᓅᕐᑐᒥᒃ ᓇᕐᓂᓗᒍ ᓀᓐᓂᓴᓂᒃ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑕᓯᓂᕐᒧᑦ, ᐊᑖᓅᕐᑐᒥᒃ ᓇᕐᓂᓗᒍ ᑕᑭᓂᕐᓴᓂᒃ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑕᓯᓂᕐᒧᑦ, ᓴᐅᒥᒻᒧᑦ ᒥᑭᔪᓂᒃ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑕᓯᓂᕐᒧᑦ ᑕᓕᕐᐱᒧᓪᓗ ᑕᑭᓂᕐᓴᓂᒃ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑕᓯᓂᕐᒧᑦ.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
iu: ᓇᕐᓂᓗᒍ ᐊᑦᔨᖑᐊᑦ ᖁᒻᒧᑦ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑕᓯᓗᒍ. ᓇᕐᓂᓗᒍ ᖁᓛᓅᕙᓪᓕᐊᔪᒥᒃ ᓀᓐᓂᓴᓂᒃ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑕᓯᓂᕐᒧᑦ, ᐊᑖᓄᑦ ᑕᑭᓂᕐᓴᓂᒃ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑕᓯᓂᕐᒧᑦ, ᓴᐅᒥᒻᒧᑦ ᒥᑭᔪᓂᒃ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑕᓯᓂᕐᒧᑦ, ᑕᓕᕐᐱᒧᑦ ᑕᑭᔪᓂᒃ ᐃᖏᐅᓕᐅᔭᕐᑕᓯᓂᕐᒧᑦ.

note: Name for AUS
en: Australia
iu: ᐊᔅᑦᕌᓕᐊ

note: Name for CAN
en: Canada
iu: ᑲᓇᑕ

note: Name for CHL
en: Chile
iu: ᓯᓕ

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
iu: China

note: Name for CUB
en: Cuba
iu: ᖂᐹ/quupaa

note: Name for DEU
en: Germany
iu: ᔮᒪᓂ

note: Name for ESP
en: Spain
iu: ᓯᐸᐃᓐ

note: Name for FIN
en: Finland
iu: ᐃᓐᓚᓐᑦ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
iu: ᑐᓗᐃᑦ ᓄᓈᑦ

note: Name for GRL
en: Greenland
iu: ᐊᑯᑭᑦᑐᑦ

note: Name for IDN
en: Indonesia
iu: ᐄᓅᓯᐊ

note: Name for IND
en: India
iu: ᐃᓐᑎᐊ

note: Name for IRQ
en: Iraq
iu: ᐃᕉᒃ

note: Name for JPN
en: Japan
iu: ᓃᑉᐊᓐ

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
iu: ᑲᓴᒃᖢᓇ ᓄᓇ

note: Name for LTU
en: Lithuania
iu: ᓕᐋᑐᕙ

note: Name for MEX
en: Mexico
iu: ᒦᒃᓰᖂ

note: Name for NOR
en: Norway
iu: ᓄᕐᒋ/nurgi

note: Name for PAK
en: Pakistan
iu: ᐸᑭᔅᑕᓐ

note: Name for PER
en: Peru
iu: ᐱᕉ

note: Name for POL
en: Poland
iu: ᐳᓚᓐᑦ

note: Name for SWE
en: Sweden
iu: ᔅᕗᕆᑭ

note: Name for UKR
en: Ukraine
iu: ᑯᑯᓯ ᓄᓇ

note: Official name for USA
en: United States of America
iu: ᐊᒥᐊᓕᑲ

en: Translation updates
iu: Обновления перевода

en: Organize your photos
iu: Организуй свои фотографии

en: Photo Manager
iu: Менеджер фотографий

en: album;cameras;crop;edit;enhance;export;gallery;images;import;organize;photographs;photos;pictures;photography;print;publish;rotate;share;tags;video;
iu: альбом;камеры;вырезать;изменить;усилить;экспорт;галерея;изображения;импорт;организовать;фотографы;фото;печать;публикация;вращать;поделиться;теги;видео;

en: Photos is an easy-to-use, fast photo organizer. It allows you to import photos from your camera or disk, organize them by date and subject matter, even ratings. It also offers basic photo editing, like crop, red-eye correction, color adjustments, and straighten. Photos' non-destructive photo editor does not alter your master photos, making it easy to experiment and correct errors.
iu: Снимки это простой в использовании и быстрый менеджер фотографий, позволяющий импортирование из камеры, сортировку по дате, тематике и рейтингу. Программа также поддерживает базовые инструменты редактирования, такие как обрезка, коррекция эффекта красных глаз, настройка цвета и перспективы. Снимки не перегружает изображения, позволяя с легкостью экспериментировать и корректировать ошибки.

en: Photos supports JPEG, PNG, TIFF, and a variety of RAW file formats.
iu: Снимки поддерживает JPEG, PNG, TIFF, а также разнообразные форматы RAW.

en: Visit the Yorba web site
iu: Посетить веб-сайт Yorba
