MAME - en to fr_BE translation catalogue (698 entries)

en: 
    
    Press any key to continue
fr_BE: 
    
    Appuyez sur une touche pour continuer

en: Master Volume
fr_BE: Volume principal

en: %1$s Volume
fr_BE: Volume %1$s

en: Overclock CPU %1$s
fr_BE: Overclock du processeur %1$s

en: %1$s Refresh Rate
fr_BE: %1$s - Taux de rafraîchissement

en: %1$s Brightness
fr_BE: %1$s - Luminosité

en: %1$s Contrast
fr_BE: %1$s - Contraste

en: %1$s Gamma
fr_BE: %1$s - Gamma

en: %1$s Horiz Stretch
fr_BE: %1$s - Stretch horizontal

en: %1$s Horiz Position
fr_BE: %1$s - Position horizontale

en: %1$s Vert Stretch
fr_BE: %1$s - Stretch vertical

en: %1$s Vert Position
fr_BE: %1$s - Position verticale

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Stretch
fr_BE: '%1$s' Laserdisc - Stretch horizontal

en: Laserdisc '%1$s' Horiz Position
fr_BE: '%1$s' Laserdisc - Position horizontale

en: Laserdisc '%1$s' Vert Stretch
fr_BE: '%1$s' Laserdisc - Stretch vertical

en: Laserdisc '%1$s' Vert Position
fr_BE: '%1$s' Laserdisc - Position verticale

en: Vector Flicker
fr_BE: Scintillement de l'affichage vectoriel

en: Beam Width Minimum
fr_BE: Largeur de rayon minimum

en: Beam Width Maximum
fr_BE: Largeur de rayon maximum

en: Beam Intensity Weight
fr_BE: Intensité du rayon

en: Crosshair Scale %1$s
fr_BE: Viseur - Échelle %1$s

en: Crosshair Offset %1$s
fr_BE: Viseur - Offset %1$s

en: Crosshair Scale X %1$1.3f
fr_BE: Viseur - Échelle X %1$1.3f

en: Crosshair Scale Y %1$1.3f
fr_BE: Viseur - Échelle Y %1$1.3f

en: Crosshair Offset X %1$1.3f
fr_BE: Viseur - Offset X %1$1.3f

en: Crosshair Offset Y %1$1.3f
fr_BE: Viseur - Offset Y %1$1.3f

en: **Error saving ui.ini**
fr_BE: **Erreur de sauvegarde du fichier ui.ini**

en: **Error saving %s.ini**
fr_BE: **Erreur de sauvegarde du fichier %s.ini**

en: %s
     added to favorites list.
fr_BE: %s
     ajouté à la liste des favoris.

en: %s
     removed from favorites list.
fr_BE: %s
     supprimé de la liste des favoris.

en: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d software packages )
fr_BE: %1$s %2$s ( %3$d / %4$d packages logiciels )

en: %1$s: %2$s - Search: %3$s_
fr_BE: %1$s : %2$s - Recherche : %3$s_

en: Search: %1$s_
fr_BE: Recherche : %1$s_

en: Sound Options
fr_BE: Options du son

en: Plugins
fr_BE: Plugins / Modules d'extension

en: Input Devices
fr_BE: Périphériques d'entrée

en: Save Settings
fr_BE: Sauvegarder les paramètres

en: Customize UI
fr_BE: Personnaliser l'interface

en: Configure Folders
fr_BE: Configurer les dossiers

en: Plugin Options
fr_BE: Plugin / Options du module d'extension

en: [empty slot]
fr_BE: [emplacement vide]

en: [create]
fr_BE: [créer]

en: [software list]
fr_BE: [liste des logiciels]

en: Select access mode
fr_BE: Sélectionner le mode d'accès

en: Read-only
fr_BE: Lecture seule

en: Read-write
fr_BE: Lecture-écriture

en: Read this image, write to another image
fr_BE: Lire cette image, écrire dans une autre image

en: Read this image, write to diff
fr_BE: Lire cette image, écrire vers diff

en: Rotate
fr_BE: Rotation

en: Video Options
fr_BE: Options vidéo

en: On
fr_BE: Actif

en: Off
fr_BE: Inactif

en: Return to Previous Menu
fr_BE: Retour au menu précédent

en: File Manager
fr_BE: Gestionnaire de fichiers

en: Screen #%d
fr_BE: Écran #%d

en: There are known problems with this system
fr_BE: On rencontre les problèmes suivants avec ce système :

en: Screen flipping in cocktail mode is not supported.
fr_BE: Le retournement de l'écran en mode cocktail n'est pas supporté.

en: This system was never completed. It may exhibit strange behavior or missing elements that are not bugs in the emulation.
fr_BE: Ce système n'a jamais été terminée. Il est possible qu'elle se comporte bizarrement ou que certains composants soient manquants. Cela ne constitue en aucun cas des bugs d'émulation.

en: This system has no sound hardware, MAME will produce no sounds, this is expected behaviour.
fr_BE: Ce système n'a pas de dispositif sonore. Par conséquent, MAME ne produira aucun son. Il s'agit d'un comportement attendu.

en: 
    THIS SYSTEM DOESN'T WORK. The emulation for this system is not yet complete. There is nothing you can do to fix this problem except wait for the developers to improve the emulation.
fr_BE: CE SYSTÈME NE FONCTIONNE PAS. L'émulation de ce système n'est pas encore complète. Il n'y a rien que vous puissiez faire pour résoudre ce problème sauf attendre que les développeurs améliorent l'émulation.

en: 
    
    There are working clones of this system: %s
fr_BE: 
    
    Il existe des clones de ce système qui fonctionnent correctement : %s

en: %1$s
    %2$s %3$s
    Driver: %4$s
    
    CPU:
fr_BE: %1$s
    %2$s %3$s
    Driver : %4$s
    
    Processeur(s) :

en: 
    Sound:
fr_BE: 
    Son :

en: 
    Video:
fr_BE: 
    Vidéo :

en: None
fr_BE: Aucun

en: Vector
fr_BE: Graphismes vectoriels

en: %1$s: %2$s
fr_BE: %1$s : %2$s

en: Screen '%1$s'
fr_BE: Écran '%1$s'

note: #-#-#-#-#  0 (budgie-desktop 10.8.2)  #-#-#-#-# we cannot use areabuttons_labels, since these will be translated don't translate, internal use translate! These are the interface names
en: Screen
fr_BE: Écran

en: Not supported
fr_BE: Non supporté

en: Partially supported
fr_BE: Partiellement supporté

en: [empty]
fr_BE: [vide]

en: [file manager]
fr_BE: [gestionnaire de fichiers]

en: Switch Item Ordering
fr_BE: Permuter l'ordre des éléments

en: Switched Order: entries now ordered by shortname
fr_BE: Commande de tri effectuée : les entrées sont maintenant classées par nom court

en: Switched Order: entries now ordered by description
fr_BE: Commande de tri effectuée : les entrées sont maintenant classées par description

en: [compatible lists]
fr_BE: [listes compatibles]

en: File Already Exists - Override?
fr_BE: Ce fichier existe déjà - Écraser ?

en: No
fr_BE: Non

en: Yes
fr_BE: Oui

en: New Image Name:
fr_BE: Nouveau nom de l'image :

en: Image Format:
fr_BE: Format de l'image :

en: Create
fr_BE: Créer

en: Please enter a file extension too
fr_BE: Veuillez entrer également l'extension du fichier

en: Select image format
fr_BE: Sélectionner le format de l'image

[ctx: menu-keyboard]
en: Keyboard Mode
fr_BE: Mode clavier

[ctx: menu-keyboard]
en: Natural
fr_BE: Naturel

[ctx: menu-keyboard]
en: Emulated
fr_BE: Émulé

en: Enabled
fr_BE: Activé

en: Disabled
fr_BE: Désactivé

[ctx: machine-filter]
en: Category
fr_BE: Catégorie

[ctx: machine-filter]
en: Manufacturer
fr_BE: Constructeur

[ctx: machine-filter]
en: Year
fr_BE: Année

[ctx: machine-filter]
en: Custom Filter
fr_BE: Filtre personnalisé

[ctx: software-filter]
en: Year
fr_BE: Année

[ctx: software-filter]
en: Publisher
fr_BE: Éditeur

[ctx: software-filter]
en: Device Type
fr_BE: Type de périphérique

[ctx: software-filter]
en: Software List
fr_BE: Liste de logiciels

[ctx: software-filter]
en: Custom Filter
fr_BE: Filtre personnalisé

en: Filter
fr_BE: Filtre

en: Remove last filter
fr_BE: Supprimer le dernier filtre

en: Add filter
fr_BE: Ajouter un filtre

en: File
fr_BE: Fichier

en: Revision: %1$s
fr_BE: Révision : %1$s

en: BIOS Selection
fr_BE: Sélection du BIOS

en: System
fr_BE: Système

en: Reset
fr_BE: Réinitialiser

en: Network Devices
fr_BE: Périphériques réseau

en: Uptime: %1$d:%2$02d:%3$02d
fr_BE: Temps écoulé : %1$d:%2$02d:%3$02d

en: Uptime: %1$d:%2$02d
fr_BE: Temps écoulé : %1$d:%2$02d

en: Tickets dispensed: %1$d
fr_BE: Tickets distribués : %1$d

en: Coin %1$c: NA%3$s
fr_BE: Monnayeur %1$c : ND%3$s

en: Coin %1$c: %2$d%3$s
fr_BE: Monnayeur %1$c : %2$d%3$s

en:  (locked)
fr_BE:  (verrouillé)

[ctx: menu-crosshair]
en: Crosshair Options
fr_BE: Options du viseur

en: Name:             Description:
fr_BE: Nom :             Description :

en: Export list in XML format (like -listxml)
fr_BE: Exporter la liste au format XML (comme -listxml)

en: Export list in XML format (like -listxml, but exclude devices)
fr_BE: Exporter la liste au format XML (comme -listxml, mais en excluant les périphériques)

en: Export list in TXT format (like -listfull)
fr_BE: Exporter la liste au format TXT (comme -listfull)

en: Add To Favorites
fr_BE: Ajouter aux favoris

en: Remove From Favorites
fr_BE: Supprimer des favoris

en:  (default)
fr_BE:  (par défaut)

en: Are you sure you want to quit?
    
    Press %1$s to quit
    Press %2$s to return to emulation
fr_BE: Êtes-vous certain de vouloir quitter ?
    
    Appuyez sur %1$s pour quitter
    Appuyez sur %2$s pour retourner à l'émulation

en: [failed]
fr_BE: [échoué]

en: Slider Controls
fr_BE: Contrôles du curseur

en: Cancel
fr_BE: Annuler

en: DIP Switches
fr_BE: DIP Switch

en: Machine Configuration
fr_BE: Configuration de la machine

en: Slot Devices
fr_BE: Slot Devices / Périphériques d'emplacement

en: %s [internal]
fr_BE: %s [interne]

en: User Interface
fr_BE: Interface utilisateur

en: Other Controls
fr_BE: Autres contrôles

[ctx: menu-inputdev]
en: Input Devices
fr_BE: Périphériques d'entrée

en: Tape Control
fr_BE: Contrôle de la cassette

en: stopped
fr_BE: arrêté

en: playing
fr_BE: en cours de lecture

en: (playing)
fr_BE: (en cours de lecture)

en: recording
fr_BE: en cours d'enregistrement

en: (recording)
fr_BE: (en cours d'enregistrement)

en: Play
fr_BE: Lire

en: Record
fr_BE: Enregistrer

en: Rewind
fr_BE: Rembobiner

en: Fast Forward
fr_BE: Avance rapide

en: Cannot save over directory
fr_BE: Impossible de sauvegarder sous ce répertoire

en: Configure Options
fr_BE: Configurer les options

en: Exit
fr_BE: Quitter MAME

en: Type name or select: %1$s_
fr_BE: Entrez un nom ou sélectionnez : %1$s_

en: Type name or select: (random)
fr_BE: Entrez un nom ou sélectionnez : (au hasard)

en: Driver: %1$s
fr_BE: Driver : %1$s

en: Overall: NOT WORKING
fr_BE: En résumé : NE FONCTIONNE PAS

en: Overall: Unemulated Protection
fr_BE: En résumé : Protection non émulée

en: Overall: Working
fr_BE: En résumé : Fonctionne correctement

en: Graphics: Imperfect,
fr_BE: Graphismes : Imparfaits,

en: Graphics: OK,
fr_BE: Graphismes : OK,

en: Sound: Unimplemented
fr_BE: Son : Non implémenté

en: Sound: Imperfect
fr_BE: Son : Imparfait

en: Sound: OK
fr_BE: Son : OK

en: Cheat Comment:
    %s
fr_BE: Commentaire du cheat :
    %s

en: All cheats reloaded
fr_BE: Tous les cheats ont été rechargés

en: Reset All
fr_BE: Tout réinitialiser

en: Reload All
fr_BE: Tout recharger

[ctx: path-option]
en: Crosshairs
fr_BE: Crosshairs / Viseurs

[ctx: path-option]
en: INIs
fr_BE: Fichiers INI

[ctx: path-option]
en: DATs
fr_BE: Fichiers DAT

[ctx: path-option]
en: Snapshots
fr_BE: Snapshots / Captures d'écran

[ctx: path-option]
en: Icons
fr_BE: Icônes

[ctx: path-option]
en: Control Panels
fr_BE: Control Panels / Panneaux de contrôle

[ctx: path-option]
en: Cabinets
fr_BE: Cabinets / Bornes

[ctx: path-option]
en: PCBs
fr_BE: PCBs / Circuits imprimés

[ctx: path-option]
en: Flyers
fr_BE: Flyers / Prospectus

[ctx: path-option]
en: Title Screens
fr_BE: Title Screens / Écrans-titre

[ctx: path-option]
en: Bosses
fr_BE: Bosses / Ennemis et adversaires

[ctx: path-option]
en: Select
fr_BE: Select / Écrans de sélection

[ctx: path-option]
en: HowTo
fr_BE: HowTo / Comment faire

[ctx: path-option]
en: Covers
fr_BE: Covers / Boîtiers et emballages

en: Remove %1$s Folder
fr_BE: Supprimer le dossier %1$s

en: Add %1$s Folder - Search: %2$s_
fr_BE: Ajouter un dossier %1$s - Recherche: %2$s_

en: Change %1$s Folder - Search: %2$s_
fr_BE: Changer le dossier %1$s - Recherche: %2$s_

en: Press TAB to set
fr_BE: Appuyez sur TAB pour définir

en: %1$s Folders
fr_BE: Dossiers pour %1$s

en: %1$s Folder
fr_BE: Dossier pour %1$s

en: Add Folder
fr_BE: Ajouter un dossier

en: Remove Folder
fr_BE: Supprimer le dossier

en: Change Folder
fr_BE: Changer le dossier

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] colors
fr_BE: [root%1$s] couleurs

[ctx: gfxview]
en: [root%1$s] pens
fr_BE: [root%1$s] marqueurs

en: System Settings
fr_BE: Paramètres du système

en: System: %1$-.100s
fr_BE: Système : %1$-.100s

[ctx: menu-selector]
en: %1$s - Search: %2$s_
fr_BE: %1$s - Recherche: %2$s_

[ctx: menu-selector]
en: Double-click or press %1$s to select
fr_BE: Double-cliquez ou appuyez sur %1$s pour sélectionner

en: Show All
fr_BE: Tout afficher

en: Hide Filters
fr_BE: Cacher les filtres

en: Hide Info/Image
fr_BE: Cacher Images/Infos

en: Hide Both
fr_BE: Cacher les deux

en: Show Side Panels
fr_BE: Afficher les panneaux latéraux

en: Fonts
fr_BE: Polices

en: Colors
fr_BE: Couleurs

en: Language
fr_BE: Langue

en: UI Fonts
fr_BE: Polices de l'interface

en: default
fr_BE: par défaut

en: UI Font
fr_BE: Police de l'interface

en: Bold
fr_BE: Gras

en: Italic
fr_BE: Italique

en: Lines
fr_BE: Lignes

en: Infos text size
fr_BE: Taille du texte des infos

en: Sample text - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
fr_BE: Exemple de texte - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

en: UI Colors
fr_BE: Couleurs de l'interface

[ctx: color-option]
en: Normal text
fr_BE: Texte normal

[ctx: color-option]
en: Selected color
fr_BE: Couleur sélectionnée

[ctx: color-option]
en: Normal text background
fr_BE: Arrière-plan du texte normal

[ctx: color-option]
en: Selected background color
fr_BE: Couleur de fond sélectionnée

[ctx: color-option]
en: Subitem color
fr_BE: Couleur du sous-élément

[ctx: color-option]
en: Border
fr_BE: Bordure

[ctx: color-option]
en: Background
fr_BE: Arrière-plan

[ctx: color-option]
en: DIP switch
fr_BE: DIP Switch

[ctx: color-option]
en: Unavailable color
fr_BE: Couleur non disponible

[ctx: color-option]
en: Slider color
fr_BE: Couleur du curseur

[ctx: color-option]
en: Mouse over color
fr_BE: Couleur lors du passage de la souris

[ctx: color-option]
en: Mouse over background color
fr_BE: Couleur de fond lors du passage de la souris

[ctx: color-option]
en: Mouse down color
fr_BE: Couleur lorsque le bouton de la souris est enfoncé

[ctx: color-option]
en: Mouse down background color
fr_BE: Couleur de fond lorsque le bouton de la souris est enfoncé

en: Menu Preview
fr_BE: Aperçu du menu

[ctx: color-sample]
en: Subitem
fr_BE: Sous-élément

[ctx: color-sample]
en: Selected
fr_BE: Sélectionné

[ctx: color-sample]
en: Mouse Over
fr_BE: Passage de la souris

en: ARGB Settings
fr_BE: Paramètres ARVB

[ctx: color-channel]
en: Red
fr_BE: Rouge

[ctx: color-channel]
en: Green
fr_BE: Vert

[ctx: color-channel]
en: Blue
fr_BE: Bleu

en: Choose from palette
fr_BE: Choisir parmi la palette

en: Color preview:
fr_BE: Aperçu de la couleur :

[ctx: color-preset]
en: White
fr_BE: Blanc

[ctx: color-preset]
en: Silver
fr_BE: Argent

[ctx: color-preset]
en: Gray
fr_BE: Gris

[ctx: color-preset]
en: Black
fr_BE: Noir

[ctx: color-preset]
en: Red
fr_BE: Rouge

[ctx: color-preset]
en: Yellow
fr_BE: Jaune

[ctx: color-preset]
en: Green
fr_BE: Vert

[ctx: color-preset]
en: Blue
fr_BE: Bleu

en: Barcode Reader
fr_BE: Lecteur de code-barres

en: New Barcode:
fr_BE: Nouveau code-barres :

en: Enter Code
fr_BE: Entrez un code

en: Barcode length invalid!
fr_BE: Longueur du code-barres non valide !

[ctx: menu-main]
en: DIP Switches
fr_BE: DIP Switch

[ctx: menu-main]
en: Machine Configuration
fr_BE: Configuration de la machine

[ctx: menu-main]
en: Bookkeeping Info
fr_BE: Infos statistiques

[ctx: menu-main]
en: System Information
fr_BE: Informations sur le système

[ctx: menu-main]
en: File Manager
fr_BE: Gestionnaire de fichiers

[ctx: menu-main]
en: Tape Control
fr_BE: Contrôle de la cassette

[ctx: menu-main]
en: BIOS Selection
fr_BE: Sélection du BIOS

[ctx: menu-main]
en: Slot Devices
fr_BE: Slot Devices / Périphériques d'emplacement

[ctx: menu-main]
en: Barcode Reader
fr_BE: Lecteur de code-barres

[ctx: menu-main]
en: Network Devices
fr_BE: Périphériques réseau

[ctx: menu-main]
en: Slider Controls
fr_BE: Contrôles du curseur

[ctx: menu-main]
en: Video Options
fr_BE: Options vidéo

[ctx: menu-main]
en: Crosshair Options
fr_BE: Options du viseur

[ctx: menu-main]
en: Plugin Options
fr_BE: Plugin / Options du module d'extension

[ctx: menu-main]
en: External DAT View
fr_BE: Visualiser un DAT externe

[ctx: menu-main]
en: Add To Favorites
fr_BE: Ajouter aux favoris

[ctx: menu-main]
en: Remove From Favorites
fr_BE: Supprimer des favoris

[ctx: selmenu-artwork]
en: Snapshots
fr_BE: Captures d'écran

[ctx: selmenu-artwork]
en: PCB
fr_BE: Circuit imprimé

[ctx: selmenu-artwork]
en: Flyer
fr_BE: Flyer / Prospectus

[ctx: selmenu-artwork]
en: Title Screen
fr_BE: Écran-titre

[ctx: selmenu-artwork]
en: Artwork Preview
fr_BE: Aperçu de l'artwork

[ctx: selmenu-artwork]
en: Bosses
fr_BE: Ennemis et adversaires

[ctx: selmenu-artwork]
en: Game Over
fr_BE: Écrans GAME OVER

[ctx: selmenu-artwork]
en: HowTo
fr_BE: Comment faire

[ctx: selmenu-artwork]
en: Covers
fr_BE: Boîtiers et emballages

en: Export displayed list to file
fr_BE: Exporter la liste affichée vers un fichier

en: Show DATs view
fr_BE: Afficher vue des fichiers DATs

en: Software is clone of: %1$s
fr_BE: Ce logiciel est un clone de : %1$s

en: Software is parent
fr_BE: Ce logiciel est le parent

en: Supported: No
fr_BE: Supporté : Non

en: Supported: Partial
fr_BE: Supporté : Partiellement

en: Supported: Yes
fr_BE: Supporté : Oui

en: System is parent
fr_BE: Ce système est le parent

en: System is clone of: %1$s
fr_BE: Ce système est un clone de : %1$s

en: General Info
fr_BE: Informations générales

en: Short Name	%1$s
fr_BE: Nom court	%1$s

en: Year	%1$s
fr_BE: Année	%1$s

en: Manufacturer	%1$s
fr_BE: Constructeur	%1$s

en: System is Clone of	%1$s
fr_BE: Ce système est un clone de	%1$s

en: System is Parent
fr_BE: Ce système est le parent

en: Overall	NOT WORKING
fr_BE: En résumé	NE FONCTIONNE PAS

en: Overall	Unemulated Protection
fr_BE: En résumé	Protection non émulée

en: Overall	Working
fr_BE: En résumé	Fonctionne correctement

en: Graphics	Imperfect Colors
fr_BE: Graphismes	Couleurs imparfaites

en: Graphics	Imperfect
fr_BE: Graphismes	Imparfaits

en: Graphics	OK
fr_BE: Graphismes	OK

en: Sound	Unimplemented
fr_BE: Son	Non implémenté

en: Sound	Imperfect
fr_BE: Son	Imparfait

en: Sound	OK
fr_BE: Son	OK

en: Requires Artwork	Yes
fr_BE: Artwork nécessaire	Oui

en: Requires Artwork	No
fr_BE: Artwork nécessaire	Oui

en: Requires Clickable Artwork	Yes
fr_BE: Artwork cliquable nécessaire	Oui

en: Requires Clickable Artwork	No
fr_BE: Artwork cliquable nécessaire	Non

en: Support Cocktail	No
fr_BE: Support du mode cocktail	Non

en: System is BIOS	Yes
fr_BE: Ce système est un BIOS	Oui

en: System is BIOS	No
fr_BE: Ce système est un BIOS	Non

en: Screen Orientation	Vertical
fr_BE: Orientation de l'écran	Verticale

en: Screen Orientation	Horizontal
fr_BE: Orientation de l'écran	Horizontale

en: Requires CHD	Yes
fr_BE: CHD nécessaire	Oui

en: Requires CHD	No
fr_BE: CHD nécessaire	Non

en: Sample Rate
fr_BE: Fréquence d'échantillonnage

en: Sound
fr_BE: Son

en: Use External Samples
fr_BE: Utiliser des samples externes

en: Automatic
fr_BE: Automatique

en: Manual
fr_BE: Manuel

en: All
fr_BE: Tout

[ctx: plugin-autofire]
en: Autofire
fr_BE: Tir automatique

[ctx: plugin-autofire]
en: Create
fr_BE: Créer

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Name
fr_BE: Nom

[ctx: plugin-inputmacro]
en: Create
fr_BE: Créer

en: None
fr_BE: Aucune

[ctx: plugin-data]
en: Command
fr_BE: Aperçu command.dat

[ctx: plugin-data]
en: Mamescore
fr_BE: Aperçu story.dat

[ctx: plugin-data]
en: Sysinfo
fr_BE: Aperçu sysinfo.dat

[ctx: plugin-data]
en: Gameinit
fr_BE: Aperçu gameinit.dat

[ctx: plugin-data]
en: History
fr_BE: Aperçu history.xml

[ctx: plugin-data]
en: MESSinfo
fr_BE: Aperçu messinfo.dat

[ctx: plugin-data]
en: MAMEinfo
fr_BE: Aperçu mameinfo.dat

en: This is a sheet for testing
fr_BE: Ceci est une feuille pour tester

en: A cake mixer
fr_BE: Un mélangeur à pâtisserie

note: Do nothing if there were no held notifications translators: This is the title of a notification that is shown after notifications have been blocked because an application was in fullscreen mode
en: Unread Notifications
fr_BE: Notifications non lues

en: You received %d notification while an application was fullscreened. | You received %d notifications while an application was fullscreened.
fr_BE[0]: Vous avez reçu %d notification pendant qu'une application était en plein écran.
fr_BE[1]: Vous avez reçu %d notifications pendant qu'une application était en plein écran.
fr_BE[2]: Vous avez reçu %d notifications pendant qu'une application était en plein écran.

note: No existing ref, make a new notification translators: Text for a button on the notification to open Raven to the notifications view
en: View Notifications
fr_BE: Voir les notifications

en: Log out
fr_BE: Déconnexion

en: Restart device
fr_BE: Redémarrer

en: Power Off
fr_BE: Éteindre

en: Budgie Desktop Settings
fr_BE: Paramètres du Bureau Budgie

note: Should show a notification
en: Turned on Caffeine Boost
fr_BE: Injection de caféine activée

en: Turned off Caffeine Boost
fr_BE: Injection de Caféine désactivée

en: Will turn off in a minute | Will turn off in %d minutes
fr_BE[0]: S'éteindra dans une minute
fr_BE[1]: S'éteindra dans %d minutes
fr_BE[2]: S'éteindra dans %d minutes

note: If we have valid windows open Only one window and a valid AbominationRunningApp for it Budgie Screensaver reports as budgie-daemon, so at the very least fix here as a workaround
en: Budgie Screenshot
fr_BE: Capture d'écran Budgie

note: Translators: be as brief as possible; popovers ar cut off if broader than the window
en: Screenshot entire screen
fr_BE: Capture de tout l'écran

en: Screenshot active window
fr_BE: Capture de la fenêtre active

en: Screenshot selected area
fr_BE: Capture de la zone sélectionnée

en: Window
fr_BE: Fenêtre

en: Selection
fr_BE: Sélection

note: translate
en: Cancel screenshot
fr_BE: Annuler la capture d'écran

en: Save screenshot to the selected directory
fr_BE: Sauvegarder la capture d'écran dans le dossier sélectionné

en: Copy screenshot to the clipboard
fr_BE: Copier la capture d'écran dans le presse-papier

en: Open screenshot in default application
fr_BE: Ouvrir la capture d'écran dans l'application par défaut

note: Other -> call Filebrowser (path = null) 'Other' is about setting a custom directory on a dropdown list
en: Other...
fr_BE: Autre...

note: set custom dir to found dir
en: Open Folder
fr_BE: Ouvrir le dossier

en: Open
fr_BE: Ouvrir

note: Caffeine Notification Prepare label widget
en: Caffeine Mode
fr_BE: Mode caféine

en: Untitled
fr_BE: Sans titre

en: No description
fr_BE: Aucune description

en: running
fr_BE: en fonctionnement

en: Add
fr_BE: Ajouter

en: Command
fr_BE: Commande

en: An entry with that title already exists
fr_BE: Une entrée avec ce titre existe déjà

en: Title
fr_BE: Titre

en: Required
fr_BE: Requis

en: Optional
fr_BE: Optionnel

en: Autostart
fr_BE: Démarrage automatique

en: Autostart apps
fr_BE: Démarrage automatique

en: Add Application
fr_BE: Ajouter une application

en: Add Command
fr_BE: Ajouter une commande

en: Desktop
fr_BE: Bureau

note: Budgie native implementation Get the settings for Budgie Desktop View Update our switches on change Desktop Folder Get the settings for DesktopType Nemo Using some desktop type, set up some universal options then implementation- specific Universal show
en: Desktop Icons
fr_BE: Icônes du bureau

en: Control whether to allow icons on the desktop.
fr_BE: Autoriser  les icônes sur le bureau.

note: DesktopFolder doesn't support fancy options like showing home folder, trash, or active mounts DesktopType is the only one that doesn't support showing mounts Switcher to show or hide active mounts
en: Active Mounts
fr_BE: Points de montage actifs

en: Show all active mounts on the desktop.
fr_BE: Montrer tous les volumes montés sur le bureau.

note: Switcher to show or hide our Home folder
en: Home directory
fr_BE: Répertoire utilisateur

en: Add a shortcut to your home directory on the desktop.
fr_BE: Ajoute un raccourci sur le bureau vers le répertoire utilisateur.

note: Switcher to show or hide a shortcut to Trash
en: Trash
fr_BE: Corbeille

en: Add a shortcut to the Trash directory on the desktop.
fr_BE: Ajoute un raccourci vers la corbeille sur le bureau.

note: DesktopType doesn't support icon size changing. Nemo might but needs validation. Click Policy combo box Icon Size combo box
en: Icon Size
fr_BE: Taille des icônes

en: Set the desired size of icons on the desktop.
fr_BE: Définir la taille souhaitée des icônes sur le bureau.

en: Number of virtual desktops
fr_BE: Nombre de bureaux virtuels

en: Number of virtual desktops / workspaces to create automatically on startup.
fr_BE: Nombre de bureaux/espaces de travail virtuels à créer automatiquement au démarrage.

en: Single
fr_BE: Simple

en: Click Policy
fr_BE: Politique de clic

en: Click Policy determines if we should open items on a single or double click.
fr_BE: Politique de clic détermine si il faut ouvrir les éléments par simple ou double clic.

note: Small
en: Small
fr_BE: Petit

note: Large
en: Large
fr_BE: Grand

note: Massive
en: Massive
fr_BE: Massif

en: Window Titles
fr_BE: Titre des fenêtres

en: Set the font used in the titlebars of applications.
fr_BE: Définit la police d'écriture utilisée dans la barre de titre des applications.

en: Set the display font used by for documents.
fr_BE: Définit la police d'affichage utilisée pour les documents.

en: Set the primary font used by application controls.
fr_BE: Définit la police d'écriture principale utilisée par les applications.

en: Monospace
fr_BE: Espacement fixe

en: Set the fixed-width font used by text dominant applications.
fr_BE: Définit la police à largeur fixe utilisée par les applications texte.

en: Text scaling
fr_BE: Mise à l'échelle du texte

en: Set the text scaling factor.
fr_BE: Définir le facteur de mise à l'échelle du texte.

en: Medium
fr_BE: Moyen

en: Slight
fr_BE: Légère

en: Hinting
fr_BE: Optimisation de rendu

en: Set the type of hinting to use.
fr_BE: Définir le facteur de mise à l'échelle du texte.

en: Subpixel (for LCD screens)
fr_BE: Sous-pixel (pour écrans LCD)

en: Standard (grayscale)
fr_BE: Standard (niveaux de gris)

en: Antialiasing
fr_BE: Lissage des polices

en: Set the type of antialiasing to use.
fr_BE: Définissez le type de lissage de police à utiliser.

en: Confirm panel removal
fr_BE: Confirmer la suppression du panneau

en: Do you really want to remove this panel? This action cannot be undone.
fr_BE: Voulez-vous vraiment supprimer ce panneau ?
    Cette action ne peut être annulée.

en: Remove panel
fr_BE: Supprimer le panneau

en: Keep panel
fr_BE: Conserver le panneau

en: Confirm applet removal
fr_BE: Confirmer la suppression de l'applet

en: Do you really want to remove this applet? This action cannot be undone.
fr_BE: Voulez-vous vraiment supprimer cet applet ?
    Cette action ne peut être annulée.

en: Don't ask me again
fr_BE: Ne plus me demander

en: Remove applet
fr_BE: Supprimer l'applet

en: Keep applet
fr_BE: Conserver l'applet

en: Confirm widget removal
fr_BE: Confirmer la suppression de l'applet

en: Do you really want to remove this widget? This action cannot be undone.
fr_BE: Voulez-vous vraiment supprimer cet applet ?\n Cette action ne peut être annulée.

en: Remove
fr_BE: Supprimer

en: Widget Settings
fr_BE: Paramètres de l'applet

en: Add widget
fr_BE: Ajouter une applet

en: Choose a new widget to add to the Widgets view
fr_BE: Choisir une nouvelle applet à ajouter au panneau des Applets

en: No settings available
fr_BE: Aucun paramètre disponible

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine could not find info for this plugin.
fr_BE: Erreur lors de la création de l'instance de l'applet. Le moteur du greffon n'a pas pu trouver l'info pour ce greffon.

en: Failed to create the widget instance. The module name must be in reverse-DNS format, such as 'tld.domain.group.WidgetName.so' for C/Vala or 'tld_domain_group_WidgetName' for Python.
fr_BE: Erreur lors de la création de l'instance de l'applet. Le nom du module doit être en format reverse-DNS, comme 'tld.domain.group.WidgetName.so' pour C/Vala ou 'tld_domain_group_WidgetName' pour Python.

en: Failed to create the widget instance. The plugin engine failed to load the plugin from the disk.
fr_BE: Erreur lors de la création de l'instance de l'applet. Le moteur du greffon n'a pas pu charger le greffon du disque.

en: Failed to create the widget instance. The plugin supports settings, but does not install a settings schema with the same name.
    
    The schema name should be identical to the module name, but with no extension and (in the case of Python) the underscores replaced with periods.
fr_BE: Erreur lors de la création de l'instance de l'applet. Le greffon accepte les paramètres, mais n'installe pas un schéma de paramètres avec le même nom.\n \n Le nom du schéma devrait être identique à celui du nom du module, mais sans extension et (dans le cas de Python) les tirets bas remplacés par des points.

en: Failed to create the widget instance due to an unknown failure.
fr_BE: Erreur lors de la création de l'instance de l'applet en raison d'un problème inconnu.

en: Settings
fr_BE: Paramètres

en: Built-in
fr_BE: Intégré

en: Choose a plugin
fr_BE: Choisissez un greffon

en: No description.
fr_BE: Pas de description

en: by %s
fr_BE: par %s

en: No authors listed
fr_BE: Aucun auteur listé

en: Appearance
fr_BE: Apparence

en: Panels
fr_BE: Panneaux

en: Create new panel
fr_BE: Créer un nouveau panneau

en: Windows
fr_BE: Fenêtres

en: Attach modal dialogs to windows
fr_BE: Joindre les boîtes de dialogue aux fenêtres

en: Modal dialogs will become attached to the parent window and move together when dragged.
fr_BE: Les boîtes de dialogues seront liées avec la fenêtre parente et se déplaceront ensemble.

en: Button layout
fr_BE: Disposition des boutons

en: Change the layout of buttons in application titlebars.
fr_BE: Modifie la disposition des boutons dans la barre de titre des applications.

en: Center new windows on screen
fr_BE: Centrer les nouvelles fenêtres

en: Center newly launched windows on the current screen.
fr_BE: Centrer les fenêtres nouvellement ouvertes au milieu de l'écran actif.

en: Disable Night Light mode when windows are fullscreen
fr_BE: Désactiver le Mode Nuit quand une fenêtre est en plein écran

en: Disables Night Light mode when a window is fullscreen. Re-enables when leaving fullscreen.
fr_BE: Désactive le Mode Nuit quand une fenêtre passe en plein écran, le réactive après.

en: Pause notifications when windows are fullscreen
fr_BE: Désactiver les notifications quand une fenêtre est en plein écran

en: Prevents notifications from appearing when a window is fullscreen. Unpauses when leaving fullscreen.
fr_BE: Désactive les notifications quand une fenêtre est en plein écran, le réactive à la sortie du plein écran.

en: Automatic tiling
fr_BE: Ancrage automatique

en: Windows will automatically tile when dragged into the top of the screen or the far corners.
fr_BE: Les fenêtres seront automatiquement redimensionnées lorsque entraînées vers le haut ou un des coins de l'écran.

en: Enable window focus change on mouse enter and leave
fr_BE: Activer le focus de la fenêtre au survol de la souris

en: Enables window focus to apply when the mouse enters the window and unfocus when the mouse leaves the window.
fr_BE: Active le focus de la fenêtre au survol de la souris.

en: Enable unredirection
fr_BE: Activer la non-redirection

en: Enable unredirection which will allow frames to bypass compositing for fullscreen applications. This option is for advanced users and recommended to keep enabled. Use this if you are having graphical or performance issues with dedicated GPUs.
fr_BE: Activer la non-redirection qui permettra aux cadres de contourner le compositeur pour les applications en plein écran. Cette option est pour les utilisateurs avancés et il est recommandée de la garder activée. Utilisez-la si vous avez un environnement graphique ou des problèmes de performance avec un processeur particulier.

en: Show all windows in tab switcher
fr_BE: Afficher toutes les fenêtres dans le gestionnaire d'onglets

en: All tabs will be displayed in tab switcher regardless of the workspace in use.
fr_BE: Tous les onglets seront affichés dans le commutateur d'onglets, quel que soit l'espace de travail utilisé.

en: Right (standard)
fr_BE: Droite (standard)

en: Left
fr_BE: Gauche

en: Remove Panel
fr_BE: Supprimer le panneau

en: Remove this panel from the screen
fr_BE: Retirer ce panneau

en: Top Dock
fr_BE: Barre de lancement supérieure

en: Right Dock
fr_BE: Barre de lancement latérale droite

en: Left Dock
fr_BE: Barre de lancement latérale gauche

en: Bottom Dock
fr_BE: Barre de lancement inférieure

en: Top Panel
fr_BE: Panneau supérieur

en: Right Panel
fr_BE: Panneau latéral droit

en: Left Panel
fr_BE: Panneau latéral gauche

en: Bottom Panel
fr_BE: Panneau inférieur

en: Top
fr_BE: Haut

en: Right
fr_BE: Droite

en: Bottom
fr_BE: Bas

en: Always
fr_BE: Toujours

en: Dynamic
fr_BE: Dynamique

en: Never
fr_BE: Jamais

en: Set the edge of the screen that this panel will stay on
fr_BE: Définit le bord de l'écran où sera positionné le panneau

en: Size
fr_BE: Taille

en: Set the size (width or height, depending on orientation) of this panel
fr_BE: Détermine la taille (longueur ou largeur, selon l'orientation) de ce panneau

en: Spacing
fr_BE: Espacement

en: Set the spacing between applets for this panel
fr_BE: Régler l'espacement entre les applets pour ce panneau

en: Automatically hide
fr_BE: Cacher automatiquement

en: When set, this panel will hide from view to maximize screen estate
fr_BE: Lorsque actif, ce panneau sera caché pour maximiser l'espace de l'écran

en: Transparency
fr_BE: Transparence

en: Control when this panel should have a solid background
fr_BE: Contrôle quand ce panneau doit avoir un arrière plan transparent

en: Shadow
fr_BE: Ombre

en: Adds a decorative drop-shadow, ideal for opaque panels
fr_BE: Ajoute une ombre décorative, idéale pour les panneaux opaques

en: Stylize regions
fr_BE: Styliser les régions

en: Adds a hint to the panel so that each of the panel's three main areas may be themed differently.
fr_BE: Ajoute une "trace" au panneau afin que chacune des trois zones principales puissent avoir un thème différent.

en: Dock mode
fr_BE: Mode barre de lancement (dock)

en: When in dock mode, the panel will use the minimal amount of space possible, freeing up valuable screen estate
fr_BE: En mode barre de lancement, le panneau utilisera le moins de place possible, libérant de l'espace sur l'écran

en: Applet Settings
fr_BE: Paramètres de l'applet

en: Add applet
fr_BE: Ajouter un applet

en: Choose a new applet to add to this panel
fr_BE: Choisissez un nouvel applet à ajouter à ce panneau

en: Start
fr_BE: Début

en: Center
fr_BE: Centre

en: End
fr_BE: Fin

en: Set Raven position
fr_BE: Définir la position de Raven

en: Set which side of the screen Raven will open on. If set to Automatic, Raven will open where its parent panel is.
fr_BE: Définir de quel côté de l'écran Raven s'ouvre. En Automatique, Raven s'ouvre à l'endroit où se trouve son panneau d'origine.

en: Set notification sort order
fr_BE: Définir l'ordre de tri des notifications

en: Set whether notifications are sorted from oldest to newest, or newest to oldest.
fr_BE: Définir si les notifications sont triées de la plus ancienne à la plus récente, ou de la plus récente à la plus ancienne.

en: Set the appearance of window decorations and controls
fr_BE: Définit l'apparence des contrôles et des bordures des fenêtres

en: Icons
fr_BE: Icônes

en: Set the globally used icon theme
fr_BE: Définit le pack d'icônes du système

en: Cursors
fr_BE: Curseurs

en: Set the globally used mouse cursor theme
fr_BE: Définit l'apparence du curseur

en: Notification Position
fr_BE: Position des Notifications

en: Set the location for notification popups
fr_BE: Définir la position des notifications

en: Dark theme
fr_BE: Thème sombre

en: Built-in theme
fr_BE: Thème Intégré

en: When enabled, the built-in theme will override the desktop component styling
fr_BE: Lorsque cette option est activée, le style des éléments est remplacé par le style par défaut du bureau

en: Control whether windows and controls use animations
fr_BE: Lorsque cette option est activée, les fenêtres et les contrôles utiliseront des animations

en: Top Left
fr_BE: En haut à gauche

en: Bottom Left
fr_BE: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr_BE: En bas à droite

en: Top Right
fr_BE: En haut à droite

en: Set menu icon from file
fr_BE: Définir l'icône du menu à partir d'un fichier

en: Image files
fr_BE: Images

en: Any file
fr_BE: Tous les fichiers

en: Set icon
fr_BE: Définir l'icône

note: placeholder in case of no results
en: Sorry, no items found
fr_BE: Désolé, aucun résultat trouvé

en: Power
fr_BE: Mise en route

en: Timer (minutes)
fr_BE: Minuteur

en: System time and date settings
fr_BE: Paramètres de l'horloge système et de la date

en: Launch New Instance
fr_BE: Lancer une nouvelle instance

en: Close All Windows
fr_BE: Fermer toutes les fenêtres

en: Always On Top
fr_BE: Toujours en avant-plan

en: Maximize
fr_BE: Maximiser

en: Minimize
fr_BE: Minimiser

en: Unfavorite
fr_BE: Retirer des favoris

en: Favorite
fr_BE: Ajouter aux favoris

note: If our current amount of workspaces is different than how many we have added We have items to add For workspaces we need to add
en: Move To Workspace %i
fr_BE: Passer à l'espace de travail %i

note: Update our always on top button
en: Unmaximize
fr_BE: Démaximiser

en: Close Window
fr_BE: Fermer la fenêtre

en: Show Window Controls
fr_BE: Montrer les contrôles de la fenêtre

en: Caps lock is active
fr_BE: La touche Verr. Maj. est activée

en: Caps lock is not active
fr_BE: La touche Verr. Maj. est désactivée

en: Num lock is active
fr_BE: La touche Verr. Num. est activée

en: Num lock is not active
fr_BE: La touche Verr. Num. est désactivée

en: %u unread notification | %u unread notifications
fr_BE[0]: %unotification non lue
fr_BE[1]: %unotifications non lues
fr_BE[2]: %u notifications non lues

en: No unread notifications
fr_BE: Aucune notification non lue

en: Volume is in use by other processes
fr_BE: Le volume est utilisé par d'autres processus

en: Operation aborted
fr_BE: Opération annulée

en: Type your password
fr_BE: Saisissez votre mot de passe

en: Removable devices
fr_BE: Périphériques amovibles

en: Local volumes
fr_BE: Disques locaux

en: Network folders
fr_BE: Dossiers réseau

note: Create our misc category, but don't add it to the list until it actually has apps in it
en: Other
fr_BE: Autre

en: Eject
fr_BE: Éjecter

en: Unmount
fr_BE: Démonter

en: Open "%s"
fr_BE: Ouvrir "%s"

en: You can now safely remove
fr_BE: Vous pouvez retirer le périphérique en toute sécurité

en: Unknown Device
fr_BE: Périphérique inconnu

en: Error while ejecting device
fr_BE: Erreur lors de l'éjection du périphérique

en: Error while unmounting volume
fr_BE: Erreur lors du démontage du volume

en: Places
fr_BE: Emplacements

en: Mount and open "%s"
fr_BE: Monter et ouvrir "%s"

en: Enter the encryption passphrase to unlock this volume
fr_BE: Entrez le mot de passe pour déchiffrer et déverrouiller ce volume

en: The password you entered is incorrect
fr_BE: Le mot de passe saisi est incorrect

en: An unknown error occurred while attempting to mount this volume
fr_BE: Une erreur inconnue s'est produite lors de la tentative de montage de ce volume

en: Nothing to display right now
fr_BE: Rien à afficher pour le moment

en: Mount some drives
fr_BE: Monter des disques

en: Enable more sections
fr_BE: Activer plus de sections

en: Toggle the desktop
fr_BE: Basculer vers le bureau

en: Battery fully charged.
fr_BE: Batterie entièrement chargée.

en: Unknown
fr_BE: Inconnu

note: Set inner charging duration to hours:minutes
en: Battery charging
fr_BE: Batterie en charge

en: Battery remaining
fr_BE: Batterie restante

en: Performance Mode
fr_BE: Mode performance

en: Power Saver
fr_BE: Économie d'énergie

en: Balanced
fr_BE: Équilibré

en: Power settings
fr_BE: Paramètres d'alimentation

en: Bluetooth Settings
fr_BE: Paramètres Bluetooth

note: User Menu Creation
en: User
fr_BE: Utilisateur

note: Default to "User" and symbolic icon The rest
en: Lock
fr_BE: Verrouiller

en: Suspend
fr_BE: Suspendre

en: Hibernate
fr_BE: Hiberner

en: Restart
fr_BE: Redémarrer

en: Shutdown
fr_BE: Arrêter

en: Logout
fr_BE: Déconnexion

en: Rename
fr_BE: Renommer

en: No apps are currently playing audio.
fr_BE: Pas de lecture audio en cours.

en: Play some music
fr_BE: Écouter de la musique

en: Unknown Title
fr_BE: Titre inconnu

en: Unknown Artist
fr_BE: Artiste inconnu

en: Unknown Album
fr_BE: Album inconnu

en: Playing - %s
fr_BE: Playing -%s

en: Paused - %s
fr_BE: Pause - 1%s

en: No apps are playing audio.
fr_BE: Pas de lecture audio en cours.

en: Apps
fr_BE: Applications

en: Devices
fr_BE: Périphériques

en: Usage Monitor
fr_BE: Contrôle d'utilisation

en: Oldest to newest
fr_BE: Du plus ancien au plus récent

en: Newest to oldest
fr_BE: Du plus récent au plus ancien

en: No widgets added.
fr_BE: Aucune applet ajoutée

en: Nothing to see here
fr_BE: Rien à voir ici

en: No new notifications
fr_BE: Aucune nouvelle notification

note: Make sure we have a default name
en: New Category
fr_BE: Nouvelle catégorie

note: * Add our categories, adhearing to the Freedesktop Menu spec. * * Inclusions and exclusions are sourced from multiple places, * including the UbuntuBudgie fork of applications-menu, gnome-menus, * the Freedeskop Menus spec, and by ourselves.
en: Accessories
fr_BE: Accessoires

en: Education
fr_BE: Éducation

en: Games
fr_BE: Jeux

en: Graphics
fr_BE: Graphiques

en: Office
fr_BE: Bureautique

en: Programming
fr_BE: Programmation

en: Sound & Video
fr_BE: Son & Vidéo

en: System Tools
fr_BE: Ouyils système

en: Universal Access
fr_BE: Accès universel

en: Authentication failed
fr_BE: L'authentification a échouée

en: Group:
fr_BE: Groupe :

note: Create our buttons
en: _Lock
fr_BE: Vérouiller

en: L_og Out
fr_BE: Se déconnecter

en: _Suspend
fr_BE: Suspendre

en: _Hibernate
fr_BE: Mettre en veille

en: _Reboot
fr_BE: Redémarrer

en: Shut_down
fr_BE: Éteindre

en: This system does not support hibernation.
fr_BE: Ce système ne supporte pas la mise en veille.

en: Are you sure you want to end your session?
fr_BE: Êtes-vous sûr de vouloir mettre fin à votre session ?

en: Name:
fr_BE: Nom:

en: Folder:
fr_BE: Dossier

en: Delay in seconds
fr_BE: Délai en secondes

en: Show Pointer
fr_BE: Afficher le pointeur

en: Play sound when capturing
fr_BE: Jouer un son lors de la saisie

en: Show Menu Label
fr_BE: Afficher l'étiquette du menu

en: Menu Label
fr_BE: Étiquette du menu

en: Use Default Menu Icon
fr_BE: Utiliser l'icône du menu par défaut

en: Menu Icon
fr_BE: Icône du menu

en: Compact Mode
fr_BE: Mode compact

en: Show Headers
fr_BE: Afficher les catégories

en: Roll-over mouse
fr_BE: Survol de la souris

en: Show settings items
fr_BE: Affiche les options de paramétrage

en: Enable notification
fr_BE: Activer les notifications

en: Maximize brightness
fr_BE: Maximiser la luminosité

en: Brightness Level
fr_BE: Niveau de luminosité

en: Show date
fr_BE: Afficher la date

en: Show seconds
fr_BE: Afficher les secondes

en: Use 24 hour time
fr_BE: Utiliser le format 24 heures

en: Custom Format
fr_BE: Format personnalisé

en: Custom Timezone
fr_BE: Fuseau horaire personnalisé

en: Show all windows on click
fr_BE: Afficher toutes les fenêtres en cliquant

en: Only show favorited
fr_BE: Montrer uniquement les favoris

en: Lock icons
fr_BE: Verrouiller les icônes

en: Restrict to Workspace
fr_BE: Restreindre à l’espace de travail

en: Middle click to launch new window
fr_BE: Clic du milieu pour lancer une nouvelle fenêtre

en: Require a double-click to launch new window
fr_BE: Nécessite un double-clic pour ouvrir une nouvelle fenêtre

en: Night Light
fr_BE: Veilleuse

en: Temperature
fr_BE: Température

en: Schedule
fr_BE: Programmation

en: Sunset to Sunrise
fr_BE: Du coucher au lever du soleil

en: Display Settings
fr_BE: Paramètres d'affichage

en: Show label
fr_BE: Afficher le nom de l'applet

en: Show places
fr_BE: Montrer les emplacements

en: Show network folders
fr_BE: Afficher les emplacements réseau

en: Show removable drives
fr_BE: Afficher les périphériques amovibles

en: Always expand places
fr_BE: Toujours étendre les emplacements

en: Spacer size
fr_BE: Taille de l’espacement

en: Icon Spacing
fr_BE: Espacement entre les icônes

en: Show battery percentage
fr_BE: Afficher le pourcentage de la batterie

en: "Add" button visibility
fr_BE: Visibilité du bouton "Ajouter"

en: Item Size Multiplier
fr_BE: Augmenter la taille de l'objet

en: Don't show
fr_BE: Ne pas montrer

en: Show on mouseover
fr_BE: Afficher au passage de la souris

en: Always show
fr_BE: Toujours montrer

en: Sort Mode
fr_BE: Mode de tri

en: Sort by type
fr_BE: Trier par type

en: Sort alphabetically
fr_BE: Trier par ordre alphabétique

en: Sort reverse alphabetically
fr_BE: Trier par ordre alphabétique inversé

en: Sort by date ascending
fr_BE: Trier par date croissante

en: Sort by date descending
fr_BE: Trier par date décroissante

en: Show Week Numbers
fr_BE: Affiche le numéro des semaines

en: Show Day Names
fr_BE: Affiche le jour

en: Allow Volume Overdrive
fr_BE: Autoriser le dépassement du volume maximal

en: Show Swap Usage
fr_BE: Afficher l'utilisation du Swap

en: Authentication Required
fr_BE: Authentification requise

en: Password:
fr_BE: Mot de passe :

en: Authentication is required
fr_BE: L'authentification est requise

en: Details
fr_BE: Détails

en: Authenticate
fr_BE: Authentifier

en: Budgie screenshot app
fr_BE: Application de capture d'écran de Budgie

en: Change desktop appearance and behavior
fr_BE: Modifier l'apparence et le comportement du bureau

en: Budgie Panel
fr_BE: Panneau Budgie

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
fr_BE: Lance d'autres applications et fournit divers utilitaires pour gérer les fenêtres, afficher l'heure, etc.

en: Search for and start up applications.
fr_BE: Chercher et démarrer une application.

en: Prevent the system and screen from sleeping.
fr_BE: Empêche le système et l'écran de se mettre en veille.

en: A digital clock with a customizable format.
fr_BE: Une horloge digitale avec un format personnalisable.

en: A configurable application task list.
fr_BE: Une liste de tâches paramétrables pour l'application.

en: Indicates which keyboard layout is currently in use.
fr_BE: Montre quelle disposition clavier est actuellement utilisée.

en: Show status of lock keys.
fr_BE: Afficher l'état des clefs de verrouillage.

en: Toggle and modify Night Light settings.
fr_BE: Basculer et modifier les paramètres de l'affichage nocturne.

en: Open the Raven notifications view.
fr_BE: Ouvrir le panneau d'affichage des notifications Raven.

en: Show drives and favorite folders.
fr_BE: Afficher les disques et dossiers favoris.

en: Open the Raven sidebar.
fr_BE: Ouvrir la barre latérale de Raven.

en: Visual separator between applets.
fr_BE: Séparateur visuel entre les applets.

en: A button that toggles visibility of the desktop.
fr_BE: Un bouton qui change la visibilité du bureau.

en: Adjustable spacer to put between other applets.
fr_BE: Un espaceur ajustable à poser entre d'autres applets.

en: Show system status indicators, like sound, battery, and Bluetooth.
fr_BE: Afficher les indicateurs d'état du système, tel que le son, la batterie et le Bluetooth.

en: An application task list with icons and labels.
fr_BE: Une liste de tâches d'application avec icônes et étiquettes.

en: System tray implementing the Freedesktop Status Notifier specification.
fr_BE: La Barre d'état système utilise les spécifications Freedesktop Status Notifier.

en: Opens the power dialog.
fr_BE: Ouvre la boîte de dialogue du bouton d'alimentation.

en: Display workspaces and switch between them.
fr_BE: Afficher les espaces de travail et passer de l'un à l'autre.

en: Manage your trash from the Budgie panel
fr_BE: Gérez votre corbeille depuis le panneau Budgie

en: Calendar
fr_BE: Agenda

en: A simple calendar with a month view, using the built-in Gtk.Calendar widget. The calendar shows the current date by default.
fr_BE: Un agenda simple avec vue du mois, utilisant l'applet intégrée Gtk.Calendar.

en: Media Controls
fr_BE: Contrôle des médias

en: This widget uses the Mpris API to show actively playing media with metadata and playback controls, with support for audio and video.
fr_BE: Cette applet utilise l'API Mpris pour afficher les médias en cours de lecture avec les métadonnées et les contrôles de lecture, avec prise en charge de l'audio et de la vidéo.

en: Sound Input
fr_BE: Entrée audio

en: Allows adjustment of audio input volume, and displays a list of available audio input devices.
fr_BE: Permet de régler le volume de l'entrée audio et d'afficher une liste des périphériques d'entrée audio disponibles.

en: Sound Output
fr_BE: Sortie audio

en: Allows global and per-app audio output volume control, and displays a list of available audio output devices.
fr_BE: Permet le contrôle global et par application du volume de sortie audio, et affiche une liste des périphériques de sortie audio disponibles.

en: A view for system resource usage in bar graph form. Includes CPU, RAM, and Swap usage by default.
fr_BE: Une vue de l'utilisation des ressources système sous forme de tableau à barres. Comprenant le processeur, la RAM, et l'utilisation du Swap par défaut.

en: Budgie Desktop
fr_BE: Bureau Budgie

en: This session logs you into the Budgie Desktop
fr_BE: Cette session vous connecte au Bureau Budgie
