extra - en to ff translation catalogue (3924 entries)

en: Connected
ff: Naatii

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ff: Ndee topirde ardi ko e NO WARRANTY hay gooto, e ko laawol yamiri.
    Aɗa waawi weeɗtude nde tugnaade e jamirooje GNU General Public License;
    Laaɓtindo e fiilde wiyeteende COPYING ndee.
    Winndi ko goomu VideoLAN; yuurno fiilde AUTHORS ndee.

en: VLC preferences
ff: Cuɓoraaɗe VLC

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ff: Labo "Cuɓe Ceeɓtore" ngam yiyde cuɓe fof.

en: Interface
ff: Daartorde

en: Settings for VLC's interfaces
ff: Teelte daartorɗe VLC

en: Main interfaces settings
ff: Teelte daartorde arwanre

en: Main interfaces
ff: Daartorɗe arwannde

en: Settings for the main interface
ff: Teelte daartorde arwannde ndee

en: Control interfaces
ff: Daartorɗe ɗowirde

en: Settings for VLC's control interfaces
ff: Teelte daartorɗe ɗowirde VLC

en: Hotkeys settings
ff: Teltagol codorɗe

en: Audio
ff: Ojoo

en: Audio settings
ff: Teelte ojoo

en: General audio settings
ff: Teelte ojoo kuumnuɗe

en: Filters
ff: Ceggi

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ff: Ceggi ojoo nafata ko

en: Visualizations
ff: Lewñinirɗe

en: Audio visualizations
ff: Lewñinirɗe ojoo

en: Output modules
ff: Gulɗe jaltal

en: General settings for audio output modules.
ff: Teelte ɓuuɓnuɗe ɗe gulɗe jaltal ojoo.

en: Miscellaneous
ff: Cuɓe cariiɗe

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ff: Gulɗe e teelte ojoo cariiɗe.

en: Video
ff: Widewo

en: Video settings
ff: Teelte widewoo

en: General video settings
ff: Teelte widewoo kuumnuɗe

en: Video filters are used to process the video stream.
ff: Ceggi widewoo nafata ko lijjitde ciiɓorol widewoo ngol.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ff: Teelte jowitiiɗe e Jaytinol-Dow-Yaynirde, lestiite e "pawtorol lesnatte"

en: Input / Codecs
ff: Naatnal / Kodekke

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ff: Teelte naatnal, ittugol multiplekse, dokkitagol e dokkagol

en: Access modules
ff: Gulɗe naatirɗe

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ff: Teelte jowitiiɗe e peeje naatirɗe cariiɗe. Teelte goowaaɗe ɗe mbaaw-ɗaa waylude ko teelte proxy walla kaasogolHTTP.

en: Stream filters
ff: Ceɗe ciiɓorol

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ff: Ceɗe ciiɓore ko gulɗe keeriiɗe nafooje gollitte ceeɓtore e nder senngo naatnal VLC. Huutoro e hakindaare...

en: Demuxers
ff: Muksitorɗe

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ff: Muksitorɗe nafata ko seerndude ciiɓore ojoo e widewoo.

en: Video codecs
ff: Kodekke widewoo

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ff: Teelte widewoo, nate walla dokkorɗe e dokkitorɗe widewoo+ojoo.

en: Audio codecs
ff: Kodekke ojoo

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ff: Teelte dokkorɗe walla dokkitorɗe ojoo tan.

en: General input settings. Use with care...
ff: Teelte kuuɓal. Huutoro hakkille...

en: Stream output
ff: Jaltal ciiɓorol

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ff: Teelte jaltal ciiɓorol kuutortee ko tuma nde ɗe ngoni carworɗe ciiɓore walla nde ɗe ngoni e danndude ciiɓore naatooje.
    Ciiɓore muksete tawo hade rewndeede e wulnde "jaltal naatirfal" waawnde danndude ɗum e fiilde walla siiɓiroo ɗum (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Gulɗe ciiɓore Sout nafata ko lijitgol ciiɓore ceeɓtore (dokkitangol, tummbitagol...).

en: General stream output settings
ff: Teelte jaltal ciiɓorol kuumnuɗe

en: Muxers
ff: Muksirɗe

en: Packetizers
ff: Pakketirɗe

en: Sout stream
ff: Ciiɓorol Sawut

en: Playlist
ff: Tarorgol

en: Services discovery
ff: Jiytugol sarwiseeje

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_RDF_ADV
en: Advanced
ff: Ceeɓore

en: Advanced settings. Use with care...
ff: Teelte ceeɓtore. Huutoro hakkille...

en: Advanced settings
ff: Teelte ceeɓtore

en: &Open File...
ff: &Uddit Fiilde...

en: &Advanced Open...
ff: &Uddital Ceeɓtoral...

en: Open D&irectory...
ff: Uddit R&unngere...

en: Open &Folder...
ff: Uddit &Runngere...

en: Select one or more files to open
ff: Labo fiilde wootere waala keewɗe ngam udditde

en: Select Directory
ff: Labo Runngere

en: Select Folder
ff: Labo Runngere

en: Media &Information
ff: Humpito &Mejaare

en: &Codec Information
ff: &Humpito Kodek

en: &Messages
ff: &Ɓatakuje

en: Jump to Specific &Time
ff: Taaɓo to &Sahaa Keeriiɗo

en: &VLM Configuration
ff: &Teeltannde VLM

en: &About
ff: &Baɗte

en: Remove Selected
ff: Momtu Labaaɗe

en: Information...
ff: Himpito...

en: Create Directory...
ff: Sos Runngere...

en: Create Folder...
ff: Sos Runngere...

en: Show Containing Directory...
ff: Hollu Runngere ɗo Mooftaa...

en: Show Containing Folder...
ff: Hollu Runngere ɗo Mooftaa...

en: Stream...
ff: Ciiɓorol...

en: Save...
ff: Danndu...

en: Repeat All
ff: Rewto Fof

en: Repeat One
ff: Rewto Gooto

en: Random
ff: Ñuggol

en: Random Off
ff: Ñif Ñuggol

en: Add to Playlist
ff: Ɓeydu e Tarorgol

en: Add File...
ff: Ɓeydu Fiilde...

en: Add Directory...
ff: Ɓeydu Runngere...

en: Add Folder...
ff: Ɓeydu Runngere...

en: Save Playlist to &File...
ff: Danndu Tarorgol to &Fiilde...

en: Search
ff: Yiylo

en: Waves
ff: Bempeƴƴe

en: Audio filtering failed
ff: Ceɗogol ojoo woorii

en: Disable
ff: Daaƴ

en: Spectrometer
ff: Ɓetirde lewndol

en: Spectrum
ff: Lewndol

en: Audio filters
ff: Ceɗe ojoo

en: Replay gain
ff: Dañtaari tartol

en: Stereo
ff: Esterewo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
ff: Nano

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
ff: Ñaamo

en: Reverse stereo
ff: Baklitol esterewo

en: boolean
ff: buleyaare

en: integer
ff: Timmunde

en: float
ff: huymbo

en: string
ff: ɓoggol

en: Compiled by %s on %s (%s)
ff: Loppitii ko %s ñalnde %s (%s)

en: Compiler: %s
ff: Loppitii ko: %s

en: Bookmark %i
ff: Maantorol %i

en: packetizer
ff: pakketirɗe

en: decoder
ff: Dokkitirde

en: Streaming / Transcoding failed
ff: Ciiɓorol / Dokkitagol woorii

en: Track
ff: Lappol

en: Program
ff: Jammito

en: Stream %d
ff: Ciiɓorol %d

note: #-#-#-#-#  39 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English) #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MB_Yes
en: Yes
ff: Eey

en: Original ID
ff: ID Asliijo

en: Codec
ff: Dekko

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
ff: Ɗemngal

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Document_Description
en: Description
ff: Cifagol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_List
en: Type
ff: Fannu

en: Channels
ff: Cali

en: Sample rate
ff: Cookol jikkande

en: Bitrate
ff: Ƴerol bitte

en: Frame rate
ff: Cookol kaarewe

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
ff: Kuccitol

en: Linear
ff: Goriiɗe

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
ff: Hakkundin

en: Subtitle
ff: Lestiitol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
ff: Tiitoonde

en: Artist
ff: Naalaŋke

en: Rating
ff: Ɓetagol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
ff: Ñalngu

en: Setting
ff: Teeltol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
ff: Bayyinoowo

en: Track ID
ff: ID Lappol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
ff: Maantorol

en: Programs
ff: Jaaɓnirɗe

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# STYLE_DELIM_CHAPTER
en: Chapter
ff: Taƴre

en: Video Track
ff: Lappol Widewoo

en: Audio Track
ff: Lappol Ojoo

en: Next title
ff: Tiitoonde faynde

en: Previous title
ff: Tiitoonde ɓennunde

en: Title %i%s
ff: Tiitoonde %i%s

en: Chapter %i
ff: Taƴre %i

en: Next chapter
ff: Taƴre faynde

en: Previous chapter
ff: Taƴre ɓennunde

en: Media: %s
ff: Majaare: %s

en: Add Interface
ff: Ɓeydu Daartorde

en: Console
ff: Ginorde

en: Web
ff: Geese

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
ff: ff

en: Interface module
ff: Wulnde daartorde

en: Extra interface modules
ff: Gulɗe daartorde goɗɗe

en: Verbosity (0,1,2)
ff: Oljitannde (0,1,2)

en: Default stream
ff: Ciiɓorol goowangol

en: Color messages
ff: Ɓatakuuje noori

en: Show advanced options
ff: Hollu cuɓe ceeɓtore

en: Interface interaction
ff: Jaaɓtondiral Daartorde

en: Audio output module
ff: Wulnde jaltal ojoo

en: Enable audio
ff: Daaƴtu ojoo

en: Force detection of Dolby Surround
ff: Forsu jiytindagol Dolby Surround

en: Auto
ff: Jaago

en: On
ff: Huɓɓu

en: Off
ff: Ñif

en: Unset
ff: Suɓaaka

en: Replay gain mode
ff: Mbayka ɓeyditol tartol

en: Select the replay gain mode
ff: Labo mbayka ɓeyditol tartol

en: Replay preamp
ff: Pereamp tartol

en: Default replay gain
ff: Ɓeydoitol tartol goowangol

en: Enable time stretching audio
ff: Hurmin ojoo mo ɗiirtugol waktu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
ff: Hay huunde

en: Video output module
ff: Wulnde jaltal widewoo

en: Enable video
ff: Daaƴtu widewoo

en: Video width
ff: Njaajeendi widewoo

en: Video height
ff: Tooweeki widewoo

en: Video X coordinate
ff: Tolnorol widewoo X

en: Video Y coordinate
ff: Tolnorol widewoo Y

en: Video title
ff: Titoonde idewoo

en: Video alignment
ff: Potndugol widewoo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
ff: Les

en: Top-Left
ff: Nano-Dow

en: Top-Right
ff: Ñaamo-Dow

en: Bottom-Left
ff: Nano-Les

en: Bottom-Right
ff: Ñaamo-les

en: Embedded video
ff: Widewoo coomtoraaɗo

en: Embed the video output in the main interface.
ff: Soomtor jaltal widewoo e daartorde maantinnde ndee.

en: Fullscreen video output
ff: Jaltal widewo e njaajeendi yaynirde

en: Start video in fullscreen mode
ff: Hurmin widewoo e mbayka njaajeendi yaynirde

en: Always on top
ff: Dow e sahaa kala

en: Show media title on video
ff: Hollu tiitoonde mejaare e widewoo

en: Deinterlace
ff: Ittu jiñol

en: Deinterlace mode
ff: Mbayka jiñtol

en: Discard
ff: Momtu

en: Window decorations
ff: Ŋeñi kenorɗe

en: Video splitter module
ff: Wulnde peccugol widewoo

en: Video filter module
ff: Wulnde ceɗol widewoo

en: Video snapshot directory (or filename)
ff: Runngere nokitanɗe widewoo (walla inndefiilde)

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ff: Runngere ɗo nokitanɗe widewoo ɗee mooftetee.

en: Video snapshot format
ff: Mbaydi nokitannde widewoo

en: Video snapshot width
ff: Njaajeendi nokitannde widewoo

en: Video snapshot height
ff: Tooweeki nokitannde widewoo

en: Video cropping
ff: Kooltol widewoo

en: Source aspect ratio
ff: Jeendondiral iwdi

en: Video Auto Scaling
ff: Werngo widewoo jaajol

en: Custom crop ratios list
ff: Doggol dorƴugol peŋtorol

en: Custom aspect ratios list
ff: Doggol jeendondire peŋtorol

en: Monitor pixel aspect ratio
ff: Ƴeewtindo jeendondiral pikselle

en: Skip frames
ff: Diw kaarewe

en: Drop late frames
ff: Woppu kaarewe leeltuɗe

en: Clock synchronisation
ff: Sanngoɗinal waktu

en: Network synchronisation
ff: Sanngoɗinal laylaytol

en: Default
ff: Goowaaɗi

en: Enable
ff: Daaƴtu

en: MTU of the network interface
ff: MTU daartorde laylaytol

en: Audio track
ff: Lappol ojoo

en: Audio language
ff: Ɗemngal ojoo

en: Audio track ID
ff: ID Lappol ojoo

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ff: ID ciiɓorol lappol lestiite kuutorteeɗ.

en: Input repetitions
ff: Deftagol naatnal

en: Start time
ff: Hurmin waktu

en: The stream will start at this position (in seconds).
ff: Ciiɓorol ngal maa fuɗɗo ɗoon (e majaali).

en: Stop time
ff: Dartin waktu

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ff: Ciiɓorol ngal maa darto ɗoon (e majaali).

en: Run time
ff: Taaɓo to waktu

en: The stream will run this duration (in seconds).
ff: Ciiɓorol ngal maa dog oo dumunna (e majaali).

en: Fast seek
ff: Yiilo jaawngol

en: Playback speed
ff: Tartol jaawngol

en: Input list
ff: Doggol naatnal

en: Prefer native stream recording
ff: Suɓo nanngito ciiɓorol jibinannde

en: Timeshift directory
ff: Runngere dirtinol waktu

en: Force subtitle position
ff: Forsu dartorde lestiite

en: Enable sub-pictures
ff: Hurmin les-nate

en: On Screen Display
ff: Jaytono e Yaynirde

en: Subpictures source module
ff: Wulnde sewnde lesnatal

en: Subpictures filter module
ff: Wulnde ceɗe lesnatal

en: Autodetect subtitle files
ff: Ejto piille lestiite e jaajol

en: Use subtitle file
ff: Huutoro fiilde lestiite

en: DVD device
ff: Kaɓirgol DVD

en: VCD device
ff: Kaɓirgol VCD

en: Audio CD device
ff: Kaɓirgol CD ojoo

en: TCP connection timeout
ff: Ceŋagol TCP honii waktu

en: HTTP server address
ff: Ñiiɓirde sarworde HTTP

en: RTSP server address
ff: Ñiiɓirde sarworde RTSP

en: HTTP server port
ff: Poor sarworde HTTP

en: HTTPS server port
ff: Poor sarworde HTTPS

en: RTSP server port
ff: Poor sarworde RTSP

en: HTTP/TLS server certificate
ff: Seedamfaagu sarworde HTTP/TLS

en: SOCKS server
ff: Sarworde SOCKS

en: SOCKS user name
ff: Innde kuutoro SOCKS

en: SOCKS password
ff: Finnde SOCKS

en: Title metadata
ff: Metaakeɓe tiitoonde

en: Author metadata
ff: Metaakeɓe binnduɗo

en: Artist metadata
ff: Metaakeɓe ñeeñiyaŋke

en: Genre metadata
ff: Metaakeɓe ciirol

en: Description metadata
ff: Cifagol metaakeɓe

en: Date metadata
ff: Metaakeɓe ñalngu

en: URL metadata
ff: Metaakeɓe URL

en: Preferred decoders list
ff: Doggol dokkitorɗe labangol

en: Preferred encoders list
ff: Doggol dokkitorɗe labangol

en: Display while streaming
ff: Hollid e ciiɓorol

en: Enable video stream output
ff: Daaƴtu jaltal ciiɓorol widewoo

en: Enable audio stream output
ff: Daaƴtu jaltal ciiɓorol ojoo

en: Enable SPU stream output
ff: Daaƴtu jaltal ciiɓorol SPU

en: Keep stream output open
ff: Hoto jaltal ciiɓorol waas udditaade

en: Mux module
ff: Wulnde mukse

en: Access output module
ff: Yetto wulnde jaltal

en: SAP announcement interval
ff: Jaaynugol yolnde SAP

en: Access module
ff: Wulnde naatirde

en: Stream filter module
ff: Wulnde ceɗol ciiɓorol

en: Demux module
ff: Wulnde muksitirde

en: VLM configuration file
ff: Fiilde teeltannde VLM

en: Allow only one running instance
ff: Yamir yerinnde dogoore wootere tan

en: Services discovery modules
ff: Gulɗe jiytugol sarwiseeje

en: Repeat all
ff: Rewto fof

en: Repeat current item
ff: Refto temre wonaande ndee

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ff: Yaltu so tarorgol ngol nattii waɗde teme.

en: Use media library
ff: Huutoro deftordu mejaaje

en: Display playlist tree
ff: Jaytin layol tarorgol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
ff: Faalkiso

en: Fullscreen
ff: Njaajeendi yaynirde

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ff: Labo sodorde huutorteeen ngam lomtinde ngonka njaajeendi yaynirde.

en: Play/Pause
ff: Tar/Sabbo

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ff: Labo sodorde huutorteeen ngam lomtinde ngonka dartol.

en: Pause only
ff: Sabbo tan

en: Select the hotkey to use to pause.
ff: Labu sodorde huutorteeen ngam sabbinde.

en: Play only
ff: Tar tan

en: Select the hotkey to use to play.
ff: Labu sodorde huutorteeen ngam tarde.

en: Faster
ff: Moylin

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ff: Labo codorgal huutorteende ngam moylin tarol yeeso.

en: Slower
ff: Leeltin

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ff: Labo codorgal huutorteende ngam leeltinde tarol yeeso.

en: Normal rate
ff: Ƴerol potngol

en: Faster (fine)
ff: Moylin (seeɗa)

en: Slower (fine)
ff: Leeltin (seeɗa)

en: Previous
ff: Ɓennuɗo

en: Stop
ff: Dartin

en: Select the hotkey to stop playback.
ff: Labu sodorde huutorteeen ngam tartaade.

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
ff: Dartorde

en: Select the hotkey to display the position.
ff: Labu sodorde ngam jaytinde dartorde.

en: Very short backwards jump
ff: Taaɓal caggal daɓɓal no feewi

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso daɓɓiɗngal no feewi.

en: Short backwards jump
ff: Taaɓal caggal daɓɓal

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso daɓɓiɗngal

en: Medium backwards jump
ff: Taaɓal caggal kakiindigal

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso kakindiigal.

en: Long backwards jump
ff: Taaɓal caggal juutngal

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso juutngal.

en: Very short forward jump
ff: Taaɓal yeeso daɓɓal no feewi

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal caggal daɓɓiɗngal no feewi.

en: Short forward jump
ff: Taaɓal yeeso daɓɓal

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso daɓɓal.

en: Medium forward jump
ff: Taaɓal yeeso kakiindigal

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal caggal kakindiigal.

en: Long forward jump
ff: Taaɓal yeeso juutngal

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ff: Labo codorgal ngam waɗde taaɓal yeeso juutngal.

en: Next frame
ff: Kaarewe payɗe

en: Very short jump length
ff: Njuuteendi diwal daɓɓiɗngal

en: Very short jump length, in seconds.
ff: Njuuteendi diwal daɓɓiɗngal e majaali.

en: Short jump length
ff: Njuuteendi diwal daɓɓal

en: Short jump length, in seconds.
ff: Njuuteendi diwal daɓɓal e majaali.

en: Medium jump length
ff: Njuuteendi diwal kakiindigal

en: Medium jump length, in seconds.
ff: Njuuteendi diwal kakiindigal e majaali.

en: Long jump length
ff: Njuuteendi diwal juutngal

en: Long jump length, in seconds.
ff: Njuuteendi diwal juutngal e majaali.

en: Select the hotkey to quit the application.
ff: Labo sodorde ngam jaytinde yaltude jaaɓnirgal ngal.

en: Navigate up
ff: Peeragol dow

en: Navigate down
ff: Peeragol les

en: Navigate left
ff: Peeragol nano

en: Navigate right
ff: Peeragol ñaamo

en: Activate
ff: Hurmin

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ff: Labo codorgal ngam hurminde temre labaande ndee e dosi DVD.

en: Go to the DVD menu
ff: Yah to dosol DVD

en: Select the key to take you to the DVD menu
ff: Labu sodorde ngam nawde-ma to dosol DVD

en: Select previous DVD title
ff: Labo tiitoonde DVD ɓennunde

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ff: Labo feɗorde suɓotoonde tiitoonde ɓennunde e dosol DVD ngol

en: Select next DVD title
ff: Labo tiitoonde DVD aroore

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ff: Labo feɗorde suɓotoonde tiitoonde aroore e dosol DVD ngol

en: Select prev DVD chapter
ff: Labo taƴre DVD ɓennunde

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ff: Labo feɗorde suɓotoonde taƴre ɓennunde e dosol DVD ngol

en: Select next DVD chapter
ff: Labo taƴre DVD aroore

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ff: Labo feɗorde suɓotoonde taƴre aroore e dosol DVD ngol

en: Volume up
ff: Daande dow

en: Select the key to increase audio volume.
ff: Labo sodorde ngam ɓeydude daande ojoo.

en: Volume down
ff: Daande les

en: Select the key to decrease audio volume.
ff: Labu sodorde ngam ustude daande ojoo.

en: Mute
ff: Muumɗin

en: Select the key to mute audio.
ff: Labo sodorde ngam muumɗinde ojoo.

en: Subtitle delay up
ff: Leeltinol lestiite dow

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ff: Labo sodorde ngam ɓeydude leeltol lestiite.

en: Subtitle delay down
ff: Leeltinol lestiite les

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ff: Labo sodorde ngam ustude leeltol lestiite.

en: Subtitle position up
ff: Dartorde lestiite dow

en: Select the key to move subtitles higher.
ff: Labo sodorde ngam dirtinde lestiite dow.

en: Subtitle position down
ff: Dartorde lestiite les

en: Select the key to move subtitles lower.
ff: Labo sodorde ngam dirtinde lestiite les.

en: Audio delay up
ff: Leeltinol ojoo dow

en: Select the key to increase the audio delay.
ff: Labo sodorde ngam ɓeydude leeltol ojoo.

en: Audio delay down
ff: Leeltinol ojoo les

en: Select the key to decrease the audio delay.
ff: Labo sodorde ngam ustude leeltol ojoo.

en: Play playlist bookmark 1
ff: Tar maantorol tarorgol 1

en: Play playlist bookmark 2
ff: Tar maantorol tarorgol 2

en: Play playlist bookmark 3
ff: Tar maantorol tarorgol 3

en: Play playlist bookmark 4
ff: Tar maantorol tarorgol 4

en: Play playlist bookmark 5
ff: Tar maantorol tarorgol 5

en: Play playlist bookmark 6
ff: Tar maantorol tarorgol 6

en: Play playlist bookmark 7
ff: Tar maantorol tarorgol 7

en: Play playlist bookmark 8
ff: Tar maantorol tarorgol 8

en: Play playlist bookmark 9
ff: Tar maantorol tarorgol 9

en: Play playlist bookmark 10
ff: Tar maantorol tarorgol 10

en: Select the key to play this bookmark.
ff: Labo fiilde ngam tarde ngol maantorol.

en: Set playlist bookmark 1
ff: Feŋ maantorol tarorgol 1

en: Set playlist bookmark 2
ff: Feŋ maantorol tarorgol 2

en: Set playlist bookmark 3
ff: Feŋ maantorol tarorgol 3

en: Set playlist bookmark 4
ff: Feŋ maantorol tarorgol 4

en: Set playlist bookmark 5
ff: Feŋ maantorol tarorgol 5

en: Set playlist bookmark 6
ff: Feŋ maantorol tarorgol 6

en: Set playlist bookmark 7
ff: Feŋ maantorol tarorgol 7

en: Set playlist bookmark 8
ff: Feŋ maantorol tarorgol 8

en: Set playlist bookmark 9
ff: Feŋ maantorol tarorgol 9

en: Set playlist bookmark 10
ff: Feŋ maantorol tarorgol 10

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ff: Labo fiilde ngam feŋde maantorol tarorgol ngol.

en: Playlist bookmark 1
ff: Maantorol tarorgol 1

en: Playlist bookmark 2
ff: Maantorol tarorgol 2

en: Playlist bookmark 3
ff: Maantorol tarorgol 3

en: Playlist bookmark 4
ff: Maantorol tarorgol 4

en: Playlist bookmark 5
ff: Maantorol tarorgol 5

en: Playlist bookmark 6
ff: Maantorol tarorgol 6

en: Playlist bookmark 7
ff: Maantorol tarorgol 7

en: Playlist bookmark 8
ff: Maantorol tarorgol 8

en: Playlist bookmark 9
ff: Maantorol tarorgol 9

en: Playlist bookmark 10
ff: Maantorol tarorgol 10

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ff: Ɗum nafata ko sifaade maantore tarorgol.

en: Cycle audio track
ff: Firlito lappol ojoo

en: Cycle subtitle track
ff: Firlito lappol lestiite

en: Cycle source aspect ratio
ff: Firlito iwdi jeendondiral

en: Record
ff: Nanngito

en: Snapshot
ff: Nattorol

en: Window properties
ff: Keeroraaɗi henorde

en: Subpictures
ff: Lesnate

en: Subtitles
ff: Lestiite

en: Overlays
ff: Pawtore

en: Track settings
ff: Teelte lappol

en: Playback control
ff: Ɗowgol tartol

en: Network settings
ff: Teelte laylaytol

en: Metadata
ff: Metaakeɓe

en: Decoders
ff: Dokkitorɗe

en: Input
ff: Naatnal

en: Plugins
ff: Ceŋe

en: Hot keys
ff: Alkule codorɗe

en: Jump sizes
ff: Ɓete taaɓol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
ff: Momtu

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
ff: Jolnu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
ff: Dosol

en: Pause
ff: Sabbo

note: #-#-#-#-#  39 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Print the current picture #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
ff: Winndito

en: Volume Down
ff: Daande Les

en: Volume Up
ff: Daande Dow

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Cancel
en: Cancel
ff: Haaytu

en: Install
ff: Aaf

en: Media Library
ff: Deftordu Mejaaje

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_SQ_AL
en: Albanian
ff: Albaneere

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_AR
en: Arabic
ff: Aarabeere

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_HY_AM
en: Armenian
ff: Armeniire

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_AS_IN
en: Assamese
ff: Aasameere

en: Avestan
ff: Awestan

en: Azerbaijani
ff: Ajerbayjaani

en: Bashkir
ff: Bashkiir

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_EU_ES
en: Basque
ff: Baskere

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_BE_BY
en: Belarusian
ff: Belarusiire

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_BN_IN
en: Bengali
ff: Benngali

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_BS_BA
en: Bosnian
ff: Bosniire

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_BR_FR
en: Breton
ff: Bereton

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_BG_BG
en: Bulgarian
ff: Bulgariire

en: Burmese
ff: Burmesre

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_CA_ES
en: Catalan
ff: Katalaare

en: Chamorro
ff: Camorro

en: Chechen
ff: Ceccen

en: Chinese
ff: Cayniire

en: Church Slavic
ff: Slawik Egilis

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_KW_GB
en: Cornish
ff: Korniis

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
ff: Korseere

note: LANG_DA_DK
en: Danish
ff: Daniire

note: Input Method: English mode
en: English
ff: Engeleere

note: LANG_ET
en: Estonian
ff: Estoniire

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
ff: Finlandeere

en: French
ff: Farayseere

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
ff: Firisiire

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
ff: Jorjiire

en: German
ff: Docceere

note: LANG_GA_IE
en: Irish
ff: Irlanndeere

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
ff: Eburu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_HI_IN
en: Hindi
ff: Hinndi

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
ff: Islanndiire

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
ff: Saponeere

note: LANG_KK_KZ
en: Kazakh
ff: Kasakre

note: LANG_KO
en: Korean
ff: Koreyaŋkoore

note: LANG_KU
en: Kurdish
ff: Kurdiire

note: LANG_LO_LA
en: Lao
ff: Laoore

note: LANG_LA_IT
en: Latin
ff: Lateŋ

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
ff: Lettoniire

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
ff: Lituaniire

note: LANG_MK
en: Macedonian
ff: Masedoniire

note: LANG_MI_NZ
en: Maori
ff: Maworiire

note: LANG_MR_IN
en: Marathi
ff: Marathiire

note: LANG_MG_MG
en: Malagasy
ff: Malgaasre

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
ff: Monngoliire

note: Name for NRU
en: Nauru
ff: Nawru

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_PL_PL
en: Polish
ff: Poloneere

note: LANG_QU_BO
en: Quechua
ff: Kesuwaare

note: LANG_SR
en: Serbian
ff: Serbiire

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
ff: Korowasiire

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
ff: Slowakiire

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
ff: Sloweniire

en: Spanish
ff: Español

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
ff: Sardineere

note: LANG_SW
en: Swahili
ff: Swaahili

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_TR_TR
en: Turkish
ff: Turkeere

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
ff: Ukereneere

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
ff: Usbek

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
ff: Wiyetnamiire

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
ff: Galliire

note: LANG_YI
en: Yiddish
ff: Yiddiire

note: LANG_ZU
en: Zulu
ff: Sulu

en: Autoscale video
ff: Jaajnu werngo widewoo

en: Crop
ff: Hoolto

en: Attachment
ff: Ɗisannde

en: Audio CD
ff: CD Ojoo

note: TB_Embedded
en: Embedded
ff: Coomtoraɗum

en: TV
ff: TELE

en: Video device name
ff: Innde kaɓirgol widewoo

en: Audio device name
ff: Innde kaɓirgol ojoo

en: Video size
ff: Ɓetol widewoo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_UP_File
en: File
ff: Fiilde

en: Directory
ff: Runngere

en: Password
ff: Finnde

note: FIELD_Document_Type
en: Category
ff: Fedde

en: Width
ff: Njaajeendi

en: Height
ff: Tooweeki

en: Size
ff: Ɓetol

en: Auto connection
ff: Ceŋogol jaajol

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ff: Huutoro RTP e dow RTSP (TCP)

en: Samplerate
ff: Jikkande cookol

en: Desired frame rate for the capture.
ff: Ƴerol kaarewe katojinangol ngam nokitaade.

en: Follow the mouse
ff: Rew e doombel

en: Screen
ff: Yaynirde

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TB_Standard
en: Standard
ff: Gaadanteejo

en: Frequency
ff: Baytarol

en: Brightness
ff: Jalbol

en: Contrast
ff: Moddol

en: Saturation
ff: Sooktere

en: Hue
ff: Huggol

en: Negative
ff: Haylitaare

en: Emboss
ff: Ƴuugnugol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
ff: Fof

note: TRANS: Action label for starting an entry.
en: Start
ff: Fuɗɗo

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
ff: Winndito dow

en: Delay
ff: Leeltol

en: Equalizer
ff: Lemminirde

en: Volume normalizer
ff: Potndirgal daande

en: Spatializer
ff: Weeytinirde

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
ff: Dokkitol

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ff: Diw ceɗol luupol dekkogol H.264

en: Opacity
ff: Niɓɓitere

en: Black
ff: Ɓaleejo

en: Gray
ff: Puro

en: Silver
ff: Kalis

en: White
ff: Daneejo

en: Maroon
ff: Sireejo

en: Red
ff: Boɗeejo

en: Fuchsia
ff: Fusiyeejo

en: Yellow
ff: Oolo

en: Olive
ff: Situuno

en: Green
ff: Haakeejo

en: Teal
ff: Tiilo

en: Lime
ff: Liimeejo

en: Purple
ff: Boru

en: Navy
ff: Naweejo

en: Blue
ff: Bulaajo

en: Aqua
ff: Siyaajo

en: Mode
ff: Mbayka

en: Statistics
ff: Limlimtooje

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# STYLE_NORMAL
en: Normal
ff: Potɗum

en: Hotkeys
ff: Ñiiƴe codorɗe

note: DLG_Column_One
en: One
ff: Go'o

en: Low latency
ff: Daasre lesɗunde

en: Frames per Second
ff: Kaarewe e Majaango

en: Information
ff: Himpito

en: Thanks
ff: A jaaraama

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
ff: Kelmekele

en: Teletext
ff: Teleteks

en: About VLC media player
ff: Baɗte VLC media player

en: License
ff: Jamirol

en: Authors
ff: Winnduɓe

en: Extensions
ff: Timmitte

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_
en: Name
ff: Innde

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Document_Creator DLG_Goto_Column_Author
en: Author
ff: Winndi ko

en: Skins
ff: Wutteeji

en: 2 Pass
ff: Taaɓe 2

en: Preamp
ff: Pereampili

en: Reset
ff: Artir

en: Headphone virtualization
ff: Nanndiɗinogol Kaske

en: Volume normalization
ff: Potndugol daande

en: Maximum level
ff: Tolno dowdowo

en: Audio Effects
ff: Pilte Ojoo

note: #-#-#-#-#  39 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Save the current picture #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
ff: Danndu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
ff: Ittu

en: Bookmarks
ff: Maantore

en: Add
ff: Ɓeydu

en: Time
ff: Waktu

en: No input
ff: Alaa naatnal

en: Input has changed
ff: Naatnal wayliima

en: Browse...
ff: Waŋngo...

en: Stream
ff: Ciiɓorol

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
ff: Jammin

en: Encapsulation
ff: Kiɓɓinol

en: Video codec
ff: Kodek widewoo

en: Audio codec
ff: Kodek ojoo

en: Keep original video track
ff: Mooftu lappol widewoo aslol

en: Resolution
ff: Keeɗeendi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_PageSetup_Scale
en: Scale
ff: Werngo

en: Keep original audio track
ff: Mooftu lappol ojoo aslol

en: Overlay subtitles on the video
ff: Fawtor lestiite e dow wodewoo

en: Address
ff: Ƴiiɓirde

en: Port
ff: Poorol

en: Export SDP as file
ff: Jiggito SDP no fillde

en: Channel Name
ff: Innde Calol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_PageFormat_Custom
en: Custom
ff: Peŋtoro

en: Random On
ff: Huɓɓu Ñuggol

en: Repeat Off
ff: Ñif Rewto

en: Errors and Warnings
ff: Juume e Deentine

en: Clean up
ff: Fiɗɗu

en: Volume
ff: Daande

en: Index
ff: Jooporol

en: Messages
ff: Ɓatakuje

en: Remove old preferences?
ff: Momtu cuɓoraaɗe ɓooyɗe?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ff: Min njiytii yamre ɓooynde piille cuɓoraaɗe VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ff: Weddo to Jinnde, Kurmitinaa VLC

en: Check for Update...
ff: Yuurno Kesɗitine...

en: Preferences...
ff: Cuɓoraaɗe...

en: Services
ff: Carworɗe

en: Hide VLC
ff: Suuɗ VLC

en: Hide Others
ff: Suuɗ Goɗɗi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
ff: Hollu Fof

en: Quit VLC
ff: Uddu VLC

en: 1:File
ff: 1:Fiile

en: Advanced Open File...
ff: Uddital Fiile Ceeɓtoral...

en: Open File...
ff: Uddit Fiilde...

en: Open Disc...
ff: Uddit Mbeɗu...

en: Open Network...
ff: Uddit Laylaytol...

en: Open Capture Device...
ff: Uddit Kabirgol Nokito...

en: Open Recent
ff: Uddit Cakkitiiɗe

en: Close Window
ff: Uddu Henorde

en: Save Playlist...
ff: Danndu Tarorgol...

en: Reveal in Finder
ff: Yaltin e Yiilorde

en: Select All
ff: Labo Fof

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
ff: Yiytu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Options_TabLabel_View
en: View
ff: Hollir

en: Playback
ff: Tartol

en: Quit after Playback
ff: Yaltu ɓaawo Taro

en: Step Forward
ff: Taaɓal Yeeso

en: Step Backward
ff: Taaɓal Caggal

en: Increase Volume
ff: ɓeydu Daande

en: Decrease Volume
ff: Ustu Daande

en: Audio Device
ff: Kaɓirgol Ojoo

en: Half Size
ff: Feccere Ɓetol

en: Normal Size
ff: Ɓetol Potngol

en: Double Size
ff: Ɓetol ɗiɗɗiɗol

en: Fit to Screen
ff: Heƴnu e Yaynirde

en: Float on Top
ff: Weeynu to Dow

en: Fullscreen Video Device
ff: Kaɓirgol widewo e Njaajeendi Yaynirde

en: Post processing
ff: Ɓaawo juɓɓinol

en: Subtitles Track
ff: Lappol Lestiite

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
ff: Goobol Binndol

en: Transparent
ff: Jaynotooɗo

en: Window
ff: Henorde

en: Player...
ff: Tarorde...

en: Bookmarks...
ff: Maantore...

en: Playlist...
ff: Tarorgol...

en: Media Information...
ff: Humpito Mejaare...

en: Messages...
ff: Ɓatakure...

en: Errors and Warnings...
ff: Juume e Deentine...

en: Bring All to Front
ff: Addu Fof Yeeso

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
ff: Ballal

en: VLC media player Help...
ff: Ballal VLC media Player...

en: Online Documentation...
ff: Ekkorde Seŋiinde...

en: VideoLAN Website...
ff: Lowre VideoLAN...

en: Make a donation...
ff: Addu dokkal maa...

en: Online Forum...
ff: Yeewtirde Seŋiinde...

en: File Format:
ff: Mbaydi Fiilde:

en: Extended M3U
ff: M3U Jaajnaaɗo

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ff: Mbaydi Tarorgol XML Lollintooɗo (XSPF)

en: Save Playlist
ff: Danndu Tarorgol

en: Lock Aspect Ratio
ff: Daaƴ Jeendondiral

en: Search in Playlist
ff: Yiylo e Tarorgol

en: Subscribe
ff: Lulnogol

en: Unsubscribe
ff: Lultinol

en: Subscribe to a podcast
ff: Lulnogol e podkaste

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ff: Naatnu URL podkaste ɗee ngam lulnaade:

en: Open Source
ff: Uddit Loowdi

note: #-#-#-#-#  39 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
ff: Uddit

en: Settings...
ff: Teelte...

en: Disc
ff: Mbeɗu

en: Network
ff: Laylaytol

en: Capture
ff: Nokito

en: Treat as a pipe rather than as a file
ff: Jaggir ɗum no korwal waasa wonde fiilde

en: Play another media synchronously
ff: Tarodo mejaare woɗnde laawol gootol

en: Choose...
ff: Suɓo...

en: IP Address
ff: Ƴiiɓirde IP

en: Open RTP/UDP Stream
ff: Uddit Ciɓorol RTP/UDP

en: Protocol
ff: Jaɓɓitorde

en: Font size
ff: Ɓetol fontere

en: Font Properties
ff: Keeroraaɗi Fontere

en: Subtitle File
ff: Fiilde Lestiite

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
ff: Uddit Fiilde

en: Streaming and Transcoding Options
ff: Cuɓe Ciiɓorol e Dokkitagol

en: Display the stream locally
ff: Hollir ciiɓorol ngol e oo nokku

en: Dump raw input
ff: Dumpo naatnal delewal

en: Encapsulation Method
ff: Feere Kippirgol

en: Transcoding options
ff: Cuɓe dokkitagol

en: Bitrate (kb/s)
ff: Sookrebite (bk/s)

en: Stream Announcing
ff: Jaaynugol Ciiɓorol

en: Save File
ff: Danndu Fiile

en: Duration
ff: Juuteendi

en: Media Information
ff: Humpito Mejaare

en: Location
ff: Nokkuu

en: Save Metadata
ff: Danndu Metaakeɓe

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
ff: Kuuɓal

en: Codec Details
ff: Humpito Kodekke

en: Read at media
ff: Taro e mejaare

en: Input bitrate
ff: Naatnal sookrebite

en: Demuxed
ff: Muksitaaɗe

en: Stream bitrate
ff: Sookrebite ciiɓorol

en: Decoded blocks
ff: Bolokke dokkitaaɗe

en: Displayed frames
ff: Kaarewe jytinaaɗe

en: Lost frames
ff: Kaarewe baasaaɗe

en: Played buffers
ff: Guufe taraaɗe

en: Lost buffers
ff: Guufe baasaaɗe

en: Error while saving meta
ff: Juumre e danndugol metaa

en: VLC was unable to save the meta data.
ff: VLC horiima danndude metaa keɓe ɗee.

en: Continue
ff: Jokku

en: Interface Settings
ff: Teelte Daartorde

en: Audio Settings
ff: Teelte Ojoo

en: Video Settings
ff: Teelte Widewoo

en: General Audio
ff: Ojoo Kuuɓnuɗe

en: Preferred Audio language
ff: Ɗemngal Ojoo Ɓuranngol

en: Enable Last.fm submissions
ff: Hurmin naatnanɗe Last.fm

en: Visualization
ff: Lewñinirɗe

en: Keep audio level between sessions
ff: Mooftu daande ojoo hakkunde jillanɗe

en: Always reset audio start level to:
ff: Artir daande fuɗɗorde ojoo sahaa kaka e:

en: Change
ff: Waylu

en: Change Hotkey
ff: Waylu Codorɗe

en: Select an action to change the associated hotkey:
ff: Labu baɗal ngam waylude sodorde yahdunde heen:

en: Action
ff: Baɗal

en: Shortcut
ff: Sodorde

en: Record directory or filename
ff: Nanngito runngere walla inndefiilde

en: Repair AVI Files
ff: Feewnu Piille AVI

en: Default Caching Level
ff: Tolno Kaasol Goowaaɗo

en: Caching
ff: Kaasogol

en: Codecs / Muxers
ff: Kodekke / Muksooje

en: Post-Processing Quality
ff: Ŋarɗol Ɓaawo-Juɓɓinol

en: Control playback with the Apple Remote
ff: Ɗowir Tartol huutoraade Appele Remote

en: Control playback with media keys
ff: Dowir tartol ŋiiŋe mejaaje

en: Privacy / Network Interaction
ff: Cuurogol / Jahtondiral Laylaytol

en: Automatically check for updates
ff: Yiylo kesɗitine e jaajol

en: Default Encoding
ff: Dokkitol Goowangol

en: Display Settings
ff: Teelte Jaytino

en: Enable OSD
ff: Hurmin OSD

en: Display
ff: Jaytono

en: Black screens in Fullscreen mode
ff: Jaynirɗe Ɓaleeje e mbaydi Njaajeendi Yaynirde

en: Video snapshots
ff: Nokitannde widewoo

en: Folder
ff: Runngere

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
ff: Mbaydi

en: Prefix
ff: Pefix

en: Sequential numbering
ff: Limtinol deggontirol

en: Reset All
ff: Firlit Fof

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
ff: Cuɓoraaɗe

en: Last check on: %@
ff: Ƴeewto sakkitiingi ñalnde: %@

en: No check was performed yet.
ff: Alaa ƴeewto waɗaa tawo.

en: Reset Preferences
ff: Firlit Cuɓoraaɗe

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ff: Suɓo runngere ɗo nokitannɗe ndanndaa.

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_NEW_Choose
en: Choose
ff: Suɓo

en: Press new keys for
    "%@"
ff: Ñoƴƴu ŋiire hesere lomtin
    "%@"

en: Invalid combination
ff: Jaadingol ngol moƴƴaani

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ff: Njaafo-ɗaa, ɗee ŋiiƴe mbaawaa huutoreede ngam joopaade codorɗe.

en: This combination is already taken by "%@".
ff: Ndee sodorde ko ko huutora e "%@".

en: Not Set
ff: Teeltaaka

en: sec.
ff: maj.

en: Audio/Video
ff: Ojoo/Widewoo

en: Subtitles/Video
ff: Lestiite/Widewoo

en: Video Effects
ff: Pilte Widewoo

en: Basic
ff: Beeɓtoro

en: Geometry
ff: Diiditol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_UP_Color
en: Color
ff: Goobu

en: Sharpen
ff: Seeɓnu

en: Synchronize top and bottom
ff: Sanngoɗin dow e less

en: Synchronize left and right
ff: Sanngoɗin nano e ñaamo

en: Transform
ff: Waklu

en: Magnification/Zoom
ff: Ɓuttininol/Lonngol

en: Puzzle game
ff: Fijere Jiiɓtel

en: Rows
ff: Gori

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
ff: Dari

en: Clone
ff: Funnaande

en: Number of clones
ff: No punnaaɗe poti

en: Wall
ff: Ɓalal

en: Color threshold
ff: Ŋorol goobuuji

en: Similarity
ff: Nanndugol

en: Gradient
ff: Ɓoonorol

en: Color extraction
ff: Cafgol goobuuji

en: Invert colors
ff: Waklit goobuuji

en: Motion blur
ff: Iirɗol muumaa

en: Factor
ff: Factoor

en: Water effect
ff: Filtere ndiyam

en: Psychedelic
ff: Kaankinaaɗe

en: Add text
ff: Ɓeydu binndi

note: #-#-#-#-#  39 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Text tool #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Options_Label_Text
en: Text
ff: Binndol

en: Add logo
ff: Ɓeydu logo

en: Transparency
ff: Jaynitol

en: Video device
ff: Kaɓirgol widewoo

en: Opaqueness
ff: Niɓɓitere

en: Black screens in fullscreen
ff: Jaynirɗe ɓaleeje e njaajeendi yaynirde

en: Show Fullscreen controller
ff: Hollir ɗowirde e Njaajeendi Yaynirde

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ff: Hollirta ko ɗowirde lewñiɗde so aɗa dirtina doombel e mbbayka njaajeendi yaynirde.

en: Auto-playback of new items
ff: Tartol jaajol teme kese

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ff: Fuɗɗo tartol teme kese ɗoon e ɗɗon caggal nde ɗe ɓeydaa.

en: Keep Recent Items
ff: Fanndin Teme Cakkitiiɗe

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ff: E ko woowaa, VLC ena waawi dowireede Apple Remote.

en: Resize interface to the native video size
ff: Waylu ɓetol daartorde haa fota e ɓetol widewoo oo

en: Mac OS X interface
ff: Daartorde Mac OS X

en: Select a directory
ff: Labo runngere

en: Select a file
ff: Labo fiilde

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
ff: Labo

en: Minimal Mac OS X interface
ff: Daartorde Mac OS X ɓurnde famɗude

en: Shift+L
ff: MAJ+L

en: Previous Chapter/Title
ff: Taƴre/Tiitoonde Ɓennunde

en: Next Chapter/Title
ff: Taƴre/Tiitoonde Faynde

en: Teletext Activation
ff: Kurminol Teleteks

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ff: Tar
    So Tarorgol ngol ko mehol, uddit mejaare

en: De-Fullscreen
ff: Ittu Njaajeendi yaynirde

en: Extended panel
ff: Alluwal Jaajnangal

en: Frame By Frame
ff: Kaarewol e Kaarewol

en: Trickplay Reverse
ff: Tartol Baklitol

en: Step backward
ff: Taaɓal caggal

en: Step forward
ff: Taaɓal yeeso

en: Stop playback
ff: Dartin Tartol

en: Open a medium
ff: Uddit mejaare

en: Toggle the video in fullscreen
ff: Waɗtu widewoo naatoowo oo e njaajeendi yaynirde

en: Toggle the video out fullscreen
ff: Waɗtu widewoo jaltoowo oo e njaajeendi yaynirde

en: Show extended settings
ff: Hollir teelte jaajnnitaaɗe

en: Take a snapshot
ff: Ƴettu nokitannɗe

en: Loop from point A to point B continuously.
ff: Luupo hakkunde toɓɓere A e toɓɓere B tawa dartaaki.

en: Frame by frame
ff: Kaarewol e kaarewol

en: Reverse
ff: Baklitol

en: Change the loop and repeat modes
ff: Waylo mbayka luupogol e reftagol

en: Previous media in the playlist
ff: Mejaare ɓennunde e tarorgol

en: Next media in the playlist
ff: Mejaare aroore e tarorgol

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ff: Ittu muumɗinal

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ff: Muumɗin

en: Pause the playback
ff: Sabbin tartol ngal

en: Click to set point B
ff: Dobo ngam aafde toɓɓere B

en: Stop the A to B loop
ff: Dartin luupogol A fayde B

en: Force update of this dialog's values
ff: Forsu keɗitinal kiise ndee haaldorde

en: Comments
ff: Jowe

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ff: Ɓeydol metaakeɓe a kumpite goɗɗe ena kollaa e ngal alluwal.

en: Current media / stream statistics
ff: Mejaare wonaande / limlimtooje ciiɓorol

en: Input/Read
ff: Naatnal/Ko Taraa

en: Media data size
ff: Ɓetol keɓe mejaare

en: Demuxed data size
ff: Ɓetol keɓe muksitaaɗe

en: Content bitrate
ff: Sookrebite loowdi

en: Discarded (corrupted)
ff: Paalkisaaɗe (daaɓaaɗe)

en: Dropped (discontinued)
ff: Goppaaɗe (dottiiɗe)

en: Decoded
ff: Dokkitaaɗe

en: blocks
ff: bolokke

en: Displayed
ff: Jaytinaaɗo

en: frames
ff: kaareeje

en: Lost
ff: Baasaaɗe

en: Played
ff: Tartaaɗe

en: buffers
ff: guufe

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ff: Njaajeendi tartol gonangol: %1
    Dobo ngam fonnditde

en: Revert to normal play speed
ff: Artir e jaawgol tartol potngol

en: Download cover art
ff: Aawto ñeeñal ŋaro

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ff: Dobo ngam addude sahaa ɓennunde walla sahaa keddiiɗo

en: Double click to jump to a chosen time position
ff: Dobito ngam diwde to dartorde sahaa cuɓaaɗo

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ff: Labo kaɓirgol walla runngere VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ff: Labo kaɓirgol walla runngere VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
ff: Labo fiilde wootere walla keewɗe

en: File names:
ff: Innɗe piille:

en: Filter:
ff: Ceggol:

en: Eject the disc
ff: Yaltin mbeɗu nguu

en: Entry
ff: Naat

en: Channels:
ff: Cali:

en: Selected ports:
ff: Pooruuji labaaɗi:

en: Use VLC pace
ff: Huutoro muumaa VLC

en: Transponder/multiplex frequency
ff: Laaytol trasponndeer/multiplekse

en: Transponder symbol rate
ff: Cookol maannde transponndeer

en: Bandwidth
ff: Doole bannda

en: Device name
ff: Innde kaɓirgol

en: Advanced Options
ff: Cuɓe Oeeɓtore

en: Double click to get media information
ff: Dobito ngam heɓde humpito mejaare

en: Change playlistview
ff: Waylu jiytol tarorgol

en: Remove this podcast subscription
ff: Momtu ngol lulnogol podkaste

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ff: Aɗa teeŋtini yiɗde lultinaade e %1?

en: Create Directory
ff: Sos Runngere

en: Create Folder
ff: Sos Runngere

en: Enter name for new directory:
ff: Naatnu innde runngere hesere ndee:

en: Enter name for new folder:
ff: Naatnu innde runngere hesere ndee:

en: Sort by
ff: Leemtir

en: Ascending
ff: Fayi dow

en: Descending
ff: Fayi les

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
ff: Maankon

en: Select File
ff: Labo Fiilde

en: Hotkey
ff: Ñiire sodorɗe

en: Global
ff: Kuuɓal

en: Input & Codecs Settings
ff: Teelte Naatnal & Kodekke

en: Configure Hotkeys
ff: Teelto Codorɗe

en: Device:
ff: Kaɓirgol:

en: Lowest latency
ff: Daasre ɓurtunde lesɗude

en: High latency
ff: Daasre toownde

en: Higher latency
ff: Daasre ɓurnde toownde

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ff: Ɗum ko daartorde VLC waawnde waɗde wutte. Aɗa waawi aawtaade wutteeji goɗɗi to

en: VLC skins website
ff: Lowre wutteeji VLC

en: System's default
ff: Goowaaɗi yuɓɓo

en: File associations
ff: Nawdondiral piille

en: Audio Files
ff: Piille Ojoo

en: Video Files
ff: Piille Widewoo

en: Playlist Files
ff: Piille Tarorgol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_ApplyButton
en: &Apply
ff: &Jammin

en: &Cancel
ff: &Haaytu

en: Profile
ff: Heftinirde

en: Edit selected profile
ff: Taƴto heftinirde labaande

en: Delete selected profile
ff: Momtu heftinirde labaande

en: Create a new profile
ff: Sos heftinirde hesere

en: Create
ff: Sos

en: You must set a name for the profile.
ff: Alaa e sago cosaa innde heftinirde ndee.

en: File/Directory
ff: Fiilde/Runngere

en: File/Folder
ff: Fiil/Runngere

en: Source
ff: Iwdi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
ff: Iwdi:

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Lists_Type
en: Type:
ff: Fannu:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ff: Ndee wulnde winndat ciiɓorol dokkitangol e fiilde.

en: Filename
ff: Innde fiilde

en: Save file...
ff: Danndu fiile...

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e laylaytol rewde e HTTP.

en: Path
ff: Laawol

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e laylaytol rewde e RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e laylaytol rewde e UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e laylaytol rewde e RTP.

en: Base port
ff: Poor ŋiiɓoro

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ff: Ndee wulnde jaltoto ciiɓorol dokkitangol e sarworde Icecast.

en: Mount Point
ff: Toɓɓere Peŋngol

en: Login:pass
ff: Login:finnde

en: Edit Bookmarks
ff: Taƴtorde Maantore

en: Create a new bookmark
ff: Sos maantorol kesol

en: Delete the selected item
ff: Momtugol temre labaande ndee

en: Delete all the bookmarks
ff: Momtu maantore ɗee kala

en: Extract
ff: Aafto

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
ff: &Uddu

en: Bytes
ff: Bite

en: Convert
ff: Waklu

en: Destination
ff: Tiindol

en: Destination file:
ff: Fiilde tiindol:

en: Browse
ff: Wanngo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_SETTINGS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_SETTINGS
en: Settings
ff: Teelte

en: Display the output
ff: Jaytin jaltal ngal

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ff: Ɗum jaytinta ko mejaare yeñcunde, kono ena waawi leetinde geɗe.

en: &Start
ff: &Fuɗɗo

en: Program Guide
ff: Tinndinorde Juɓɓitinol

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
ff: Hesɗitin

en: Errors
ff: Juume

en: Hide future errors
ff: Suuɗ juume garooje

en: Adjustments and Effects
ff: Ponnditte e Pilte

en: Synchronization
ff: Sanngoɗinal

en: v4l2 controls
ff: gine v4l2

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
ff: &Danndu

en: Go to Time
ff: Yah to Waktu

en: &Go
ff: &Suudo

en: Go to time
ff: Yah to waktu

en: About
ff: Baɗte

en: &Recheck version
ff: &Ƴeewdito yamre

en: &Yes
ff: &Eey

en: VLC media player updates
ff: Kesɗitine VLC media Player

en: You have the latest version of VLC media player.
ff: Maa jogo yamre sakkitiinde VLC media player.

en: An error occurred while checking for updates...
ff: Juumre waɗii e juurnitol kesɗitine...

en: &General
ff: &Kuuɓal

en: &Save Metadata
ff: &Danndu Metaakeɓe

en: Location:
ff: Nokku:

en: Saves all the displayed logs to a file
ff: Danndu logge jaytinaaɗe ɗee kala to fiilde

en: Save log file as...
ff: Danndu fiilde logre e innde...

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Application
en: Application
ff: Jaaɓnirgal

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ff: Horiima winndude e fiilde %1:
    %2.

en: Open Media
ff: Uddit Mejaare

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
ff: &Fiilde

en: &Disc
ff: &Mbeɗu

en: &Network
ff: &Laylaytol

en: Capture &Device
ff: Kabirgol &Nokito

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
ff: &Labo

en: &Enqueue
ff: &Ɓeydu e doggol

en: &Play
ff: &Tar

en: &Stream
ff: &Ciiɓorol

en: Open URL
ff: Uddit URL

en: Enter URL here...
ff: Naatnu URL ɗoo...

en: Plugins and extensions
ff: Ceŋe e timmitte

en: Capability
ff: Waawende

en: Score
ff: Limol

en: &Search:
ff: &Yiylo:

en: More information...
ff: Ɓeydu Humpito...

en: Reload extensions
ff: Loowtu timmitte

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
ff: Yamre

en: Website
ff: Lowre geese

en: Files
ff: Piille

en: Deletes the selected item
ff: Momtat temre labaande ndee

en: Show settings
ff: Hollir teelte

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TB_Simple
en: Simple
ff: Ɓoloro

en: Switch to simple preferences view
ff: Artir jiytol cuɓoraaɗe ɓolorol

en: Switch to full preferences view
ff: Artir jiytol cuɓoraaɗe kuuɓngol

en: Save and close the dialog
ff: Dannde kadi uddu haaldorde ndee

en: &Reset Preferences
ff: &Firlit Cuɓoraaɗe

en: Cannot save Configuration
ff: Horiima danndude Teeltannde

en: Preferences file could not be saved
ff: Fiilde cuɓoraaɗe horiima danndeede

en: Stream Output
ff: Jaltal Ciiɓorol

en: Toolbars Editor
ff: Taƴtorde Pale Kuutorɗe

en: Toolbar Elements
ff: Terɗe Palal Kuutorɗe

en: Flat Button
ff: Ñoƴƴol Berwol

en: Big Button
ff: Ñoƴƴol Ɓuttol

en: Native Slider
ff: Daasdol Jibinannde

en: Main Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Maantingal

en: Above the Video
ff: Dow widewoo oo

en: Toolbar position:
ff: Dartorde Palal Kuutorɗe:

en: Line 1:
ff: Gorol 1:

en: Line 2:
ff: Gorol 2:

en: Time Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Sahaa

en: Fullscreen Controller
ff: Ɗowirde Njaajeendi Yaynirde

en: Delete the current profile
ff: Momtu heftinirde wonaande ndee

en: Select profile:
ff: Labo heftinirde:

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
ff: Yiytindo

en: Cl&ose
ff: Ud&du

en: Profile Name
ff: Innde heftinirde

en: Please enter the new profile name.
ff: Tiiɗno naatnu innde heftinirde hesere ndee.

en: Spacer
ff: Boowinirde

en: Expanding Spacer
ff: Boowinirde Yaajoonde

en: Splitter
ff: Seerndirde

en: Time Slider
ff: Daasdol Sahaa

en: Small Volume
ff: Daande Famarnde

en: DVD menus
ff: Dosi DVD

en: Advanced Buttons
ff: Ñoƴƴi Ceeɓtore

en: Broadcast
ff: Baytin

en: Schedule
ff: Tijjitorde

en: Video On Demand ( VOD )
ff: Widewoo Naamnal ( VOD )

en: Hours / Minutes / Seconds:
ff: Waktuuji / Hoƴomaaji / Majaali:

en: Day / Month / Year:
ff: Ñalngu / Lewru / Hitaande:

en: Repeat:
ff: Refto:

en: Repeat delay:
ff: Refto leeltol:

en: I&mport
ff: J&iggo

en: E&xport
ff: J&iggito

en: Save VLM configuration as...
ff: Uddit teeltannde VLM e innde...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ff: conf VLM (*.vlm);;All (*)

en: Open VLM configuration...
ff: Uddit teeltannde VLM...

en: Open Directory
ff: Uddit Runngere

en: Open Folder
ff: Uddit Runngere

en: Open playlist...
ff: Uddit tarorgol...

en: Save playlist as...
ff: Danndu Tarorgol e innde...

en: Open subtitles...
ff: Uddit lestiite...

en: Media Files
ff: Piille Majaaje

en: All Files
ff: Piille Fof

en: Control menu for the player
ff: Dosol ginol tarorde ndee

en: Paused
ff: Ena sabbii

en: &Media
ff: &Majaare

en: P&layback
ff: T&artol

en: &Audio
ff: &Ojoo

en: &Video
ff: &Widewo

en: V&iew
ff: H&ollir

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
ff: &Ballal

en: Open &Disc...
ff: Uddit &Mbeɗu...

en: Open &Network Stream...
ff: Uddit &Ciiɓorol Laylaytol...

en: Open &Capture Device...
ff: Uddit &Kabirgol Nokito...

en: Open &Location from clipboard
ff: Uddit &Nokku iwde e ɗakkitorde

en: Conve&rt / Save...
ff: Wak&lu / Danndu...

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
ff: &Yaltu

en: &Effects and Filters
ff: &Pilte e Ceɗe

en: &Track Synchronization
ff: &Sanngoɗinal Lappi

en: Plu&gins and extensions
ff: C&eŋe e timmitte

en: Customi&ze Interface...
ff: Feŋt&in Daartorde...

en: &Preferences
ff: &Cuɓoraaɗe

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
ff: &Hollir

en: Play&list
ff: Doggol &tarol

en: Docked Playlist
ff: Tarorgol ƴaañingol

en: &Fullscreen Interface
ff: &Daartorde Njaajeendi Yaynirde

en: &Advanced Controls
ff: &Gine Ceeɓtore

en: Visualizations selector
ff: Laborde Lewñinirɗe

en: Audio &Device
ff: &Kaɓirgol Ojoo

en: Audio &Track
ff: Lappol &Ojoo

en: &Visualizations
ff: &Lewñinirɗe

en: Video &Track
ff: &Lappol Widewoo

en: &Fullscreen
ff: &Njaajeendi yaynirde

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
ff: &Lonngo

en: &Aspect Ratio
ff: &Jeendondiral

en: &Crop
ff: &Hoolto

en: &Deinterlace
ff: &Ittu jiñol

en: &Deinterlace mode
ff: &Mbayka jiñtol

en: T&itle
ff: T&iitoonde

en: &Chapter
ff: &Taƴre

en: &Program
ff: &Yuɓɓitin

en: Check for &Updates...
ff: Yuurno &Kesɗitine...

en: &Stop
ff: &Dartin

en: Pre&vious
ff: Ɓe&nnuɗo

en: Ne&xt
ff: De&wɗo

en: &Faster
ff: &Moylin

en: N&ormal Speed
ff: M&uumaa Potɗo

en: Slo&wer
ff: Leel&tin

en: &Jump Forward
ff: &Diwnu Yeeso

en: Jump Bac&kward
ff: Diwnu Ca&ggal

en: Open &Network...
ff: Uddit &Laylaytol...

en: Leave Fullscreen
ff: Yaltu Njaajeendi Yaynirde

en: &Playback
ff: &Tartol

en: &Clear
ff: &Momtu

en: Show advanced preferences over simple ones
ff: Hollu cuɓoraaɗe ceeɓtore e dow cuɓoraaɗe ɓolore

en: Systray icon
ff: Maanndel jigeyuɓɓo

en: Start VLC with only a systray icon
ff: Hurmin VLC tawa ko maanndel jigeyuɓɓo tan

en: Show playing item name in window title
ff: Hollu innde temre tareteende e tiitoonde henorde

en: Show notification popup on track change
ff: Hollu popap tintino so lappol kesol arii

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ff: Kiɓɓinol henorde hakkunde 0.1 e 1

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ff: Kiɓɓinol ginol njaajeendi yaynirde hakkunde 0.1 e 1

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ff: Hollu kaaldorɗe juume e deentine ɗe teeŋtaani

en: Activate the updates availability notification
ff: Hurmin tintingol goodal kesɗitine

en: Number of days between two update checks
ff: Balɗe hakkunde juurnitte kesɗitine ɗiɗi

en: Ask for network policy at start
ff: Naamndo dawirgol laylaytol e fuɗɗoode

en: Save the recently played items in the menu
ff: Danndu teme cakkitiiɗe tarteede e dosol ngol

en: List of words separated by | to filter
ff: Doggol kelme ceerndiraaɗi | ngal seggude

en: Show a controller in fullscreen mode
ff: Hollu ginol e mbayka njaajeendi yaynirde

en: Embed the file browser in open dialog
ff: Sootor wanngorde piille ndee e haaldorde udditaande

en: Define which screen fullscreen goes
ff: Sifo hol yaynirde njaajeendi yaynirde fayi

en: Load extensions on startup
ff: Loow timmitte e kurminal

en: Start in minimal view (without menus)
ff: Fuɗɗoro jiytol pamɗinangol (alaa dosi)

en: Qt interface
ff: Daartorde Qt

en: Open a skin file
ff: Uddit fiilde wutte

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ff: Piille wutte |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
ff: Uddit tarorgol

en: Save playlist
ff: Danndu tarorgol

en: Skin to use
ff: Wutte kuutorteeɗo

en: Path to the skin to use.
ff: Laawol fayde wutte kuutorteeɗo.

en: Config of last used skin
ff: Teeltannde wutte cakkitiiɗo huutoreede

en: Show a systray icon for VLC
ff: Hollu maanndel jigeyuɓɓo VLC

en: Show VLC on the taskbar
ff: Hollu VLC e palal golle

en: Enable transparency effects
ff: Hurmin pilte jaynitol

en: Use a skinned playlist
ff: Huutoro tarorgol ɓoornangol wutte

en: Display video in a skinned window if any
ff: Jaytin widewoo e henorde ɓoornaande wutte

en: Skinnable Interface
ff: Daartorde Ɓoornotoonde Wutte

en: Select skin
ff: Labo wutte

en: Brightness threshold
ff: Keerol Jalbol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MB_No
en: No
ff: Alaa

en: Log to file
ff: Winndu to fiilde

en: Journal
ff: Jaaynirde

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
ff: Goɗɗum

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
ff: Yowre

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
ff: Natal

en: Podcast URLs list
ff: Doggol URLs podkaste

en: X coordinate
ff: Tolnorol X

en: Y coordinate
ff: Tolnorol Y

en: Font size, pixels
ff: Ɓetol ponte, pikselle

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
ff: No dari poti

en: Mosaic
ff: Patiwal

en: Transcode
ff: Dokkondir

en: Image adjust
ff: Potndugol ayaawo

note: #-#-#-#-#  39 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ff: Momtu

en: Puzzle
ff: Jiiɓorol

en: Ripple
ff: Ñorɓolli

en: Rotate
ff: Yiiltu

en: Transformation
ff: Baylitgol

en: Wave
ff: Bemp

en: Framebuffer device
ff: Kaɓirgol wuufre kaarewol

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ff: Kaɓirgol wuufre kaarewol kuutorteengol ngam yoŋkitaade (heewi wonde ko /dev/fb0).

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ff: Huutoro battital njamdeeri YUV->RGB

en: Overlay video output
ff: Pawtorol jaltal widewoo

en: Output
ff: Jaltal

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
ff: Cakkital

en: Loop
ff: Luupol

en: Dialog
ff: Haaldorde

en: Form
ff: Formere

en: Preset
ff: Teeltaaɗi

en: &Save as...
ff: &Danndu to...

en: Show extended options
ff: Hollir cuɓe jaajnnitaaɗe

en: Show &more options
ff: Hollir cuɓe goɗɗe

en: Change the caching for the media
ff: Waylu kaasogol ndee mejaare

en: Start Time
ff: Hurmin Waktu

en: Edit Options
ff: Taƴto Cuɓe

en: Extra media
ff: Mejaare ɓeydol

en: Complete MRL for VLC internal
ff: MRL kuuɓɗo VLC nderndero

en: Select the file
ff: Labo fiilde ndee

en: Change the start time for the media
ff: Waylu waktu puɗɗol ndee mejaare

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ff: Tar mejaare woɗnde e canngoɗinal (fiilde ojo ɓeydol, ...)

en: Capture mode
ff: Mbayka nokitogol

en: Select the capture device type
ff: Labo fannu kaɓirgol nokitto ngol

en: Device Selection
ff: Labagol Kaɓirgol

en: Options
ff: Cuɓe

en: Access advanced options to tweak the device
ff: Naat e cuɓe ceeɓtore ngam wikkude kaɓirgol ngol

en: Advanced options...
ff: Cuɓe ceeɓtore...

en: Disc Selection
ff: Labagol Mbeɗu

en: Disc device
ff: Kaɓirgol mbeɗu

en: Starting Position
ff: Dartorde Fuɗɗorde

en: Audio and Subtitles
ff: Ojoo e Lestiite

en: Choose one or more media file to open
ff: Suɓo fiilde mejaare wootere walla keewɗe ngam udditde

en: File Selection
ff: Labagol Fiilde

en: You can select local files with the following list and buttons.
ff: Aɗa waawi labaade piille nokku e ngol doggol e ɗii ñoƴƴi.

en: Add...
ff: Ɓeydu...

en: Network Protocol
ff: Jaɓɓitorde Laylaytol

en: Please enter a network URL:
ff: Tiiɗno naatnu URL laylaytol:

en: New destination
ff: Tiindol kesol

en: Display locally
ff: Jaytin e nokku

en: Activate Transcoding
ff: Hurmin Dokkitol

en: Miscellaneous Options
ff: Cuɓe Cariiɗe

en: Stream all elementary streams
ff: Siiɓoro ciiɓore kakindiiɗe kala

en: Generated stream output string
ff: Ɓoggol jaltal ciiɓorol cosaangol

en: Output module:
ff: Wulnde jaltal:

en: Use S/PDIF when available
ff: Huutoro S/PDIF so ena woodi

en: Effects
ff: Pilte

en: Visualization:
ff: Lewñinirɗe:

en: Enable Time-Stretching audio
ff: Hurmin ojoo mo ɗiirtugol waktu

en: Replay gain mode:
ff: Mbayka ɓeyditol tartol:

en: Normalize volume to:
ff: Fonndit daande to:

en: Tracks
ff: Lappi

en: Preferred audio language:
ff: Ɗemngal ojoo ɓuranngol:

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Password_Password
en: Password:
ff: Finnde:

en: Username:
ff: Innde kuutoro:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ff: Neldu limte lappi taraaɗi to Last.fm

en: Codecs
ff: Kodek

en: Video quality post-processing level
ff: Tolno ŋarɗol widewoo e ɓaawo-juɓɓinol

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ff: Diw H.264 ceggol toobtirde nder-luupol

en: Optical drive
ff: Tartude oktikre

en: Default optical device
ff: Tardude optikre woowaande

en: Damaged or incomplete AVI file
ff: Fiilde AVI barmunde walla nde timmaani

en: HTTP proxy URL
ff: URL mo HTTP proxy

en: HTTP (default)
ff: HTTP (goowaaɗo)

en: RTP over RTSP (TCP)
ff: RTP e dow RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
ff: Dusol ciiɓorol Live555

en: Default caching policy
ff: Dawirgol kaasogol goowangol

en: Menus language:
ff: Ɗemngal dosi:

en: Look and feel
ff: Mbaydi e tinol

en: Use custom skin
ff: Huutoro wutte peŋtoro

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ff: Ɗum ko daartorde VLC woowaande, e mbaydi jibinannde.

en: Use native style
ff: Huutoro pannol jibinannde

en: Resize interface to video size
ff: Waylu ɓetol daartorde haa fota e ɓetol widewoo

en: Show controls in full screen mode
ff: Hollu gine e mbayka njaajeendi yaynirde

en: Force window style:
ff: Forsu pannol henorde:

en: Show systray icon
ff: Hollu maanndel jigeyuɓɓo

en: Skin resource file:
ff: Fiilde jeyol wutte:

en: Allow only one instance
ff: Yamir yerinnde wootere tan

en: Save recently played items
ff: Danndu teme tartaaɗe sakket

en: Separate words by | (without space)
ff: Seendir kelme | (alaa boowe)

en: Set up associations...
ff: Sos nawdondire...

en: Enable On Screen Display (OSD)
ff: Hurmin Jaytinol e Yaynirde (OSD)

en: Show media title on video start
ff: Hollu tiitoonde mejaare e puɗɗol widewoo

en: Default encoding
ff: Dokkitol goowangol

en: Accelerated video output (Overlay)
ff: Jaltal widewoo jaawnaaɗo (pawtorol)

en: Deinterlacing
ff: Ittugol jiñol

en: Force Aspect Ratio
ff: Daaƴ Jeendondiral

en: Edit settings
ff: Taƴto teelte

en: Control
ff: Ginol

en: Run manually
ff: Hurminir junngo

en: Setup schedule
ff: Tijjitorde loowgol

en: Run on schedule
ff: Hurmin tunaade e tijjitorde

en: Status
ff: Ngonka

en: Prev
ff: Ɓenn

en: Add Input
ff: Ɓeydu Naatnal

en: Edit Input
ff: Taƴto Naatnal

en: Clear List
ff: Momtu Doggol

en: Launching an update request...
ff: Weddo ɗaɓɓannde kesɗitinol...

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ff: Goobi

en: Interactive Zoom
ff: Suum Jahtonndiro

en: Angle
ff: Lompol

en: Logo erase
ff: Momtugol logo

en: Mask
ff: Maske

en: Mirror
ff: Daatoɗin

en: Motion detect
ff: Ejagol muumaare

en: VLM configurator
ff: Teeltirde VLM

en: Media Manager Edition
ff: Taƴtagol Toppitorde Mejaaje

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
ff: Innde:

en: Input:
ff: Naatnal:

en: Select Input
ff: Labo Naatnal

en: Output:
ff: Jaltal:

en: Select Output
ff: Labo Jaltal

en: Time Control
ff: Dowirde Sahaa

en: Mux Control
ff: Ɗowgol Mukse

en: Muxer:
ff: Muksirde:

en: Media Manager List
ff: Doggol Toppitorde Mejaaje

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
ff: Mbuuɗu 1 yen jappoonaaɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
ff: seedere Buuɗi 10 yen japponaaɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
ff: Seedere buuɗi 100 yen japponaaɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
ff: Seedere buuɗi 5 yen japponaaɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
ff: Seedere buuɗi 50 yen japponaaɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
ff: Seedere buuɗi 500 yen japponaaɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
ff: Seedere canadanaare nde 1 fiftiin (0,01 $) wiyeteende pennii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
ff: Seedere fiftinaaji 10 canadaanaaji (0,10 $) wiyeteende dime.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ff: Seedere fiftinaaji 25 canadaanaaji (0,25 $) wiyeteende karter.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ff: Seedere fiftinaaji 5 canadaanaaji (0,05 $) wiyeteende nikkel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
ff: Seedere dolaar canadaanaare ($1.00) wiyeteende luunii. Inniraa ko ndiwri jelaandi e seedere ndee-mutum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
ff: Seedere canadaanaare nde dolaaruuji ɗiɗi ($2.00) wiyeteende toonii. (Innde ndee ummii ko e helmere “loonii” e helmere too, ɗiɗi e Angeleere)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
ff: Laafa Baaba Nowel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
ff: Sondel Nowel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
ff: Mooftirde dokke Nowel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png
en: A Christmas tree.
ff: Lekki Nowel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
ff: Seedere 1 fiftiin oropnaare (0,01 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
ff: Seedere oropnaare nde 1 oro (1 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
ff: Seedere oropnaare nde 10 fiftinaaji (0.10 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
ff: Seedere oropnaare nde 2 fiftiin (0,02 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
ff: Seedere oropnaare nde orooji 2 (2 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
ff: Seedere oropnaare nde 20 fiftiin (0,20 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
ff: Seedere oropnaare nde 5 fiftiin (0,05 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
ff: Seedere oropnaare nde 50 fiftiin (0,50 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
ff: fitirla-dennde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
ff: Penguure Magellan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
ff: Gazaniya boɗeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
ff: Oraas Sewil, biyeteeɗo kadi oraas kaaɗɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
ff: Deenoowel-maayo ɗelkowel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
ff: Cewngo Sumataraa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
ff: Hoɗorde Siwiis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
ff: Mbabba-tugal Tamworso.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
ff: Wakannde ɓatakeeji UK. Mbaɗee heen ɓatakeeji mon!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
ff: Seedere ameriknaare 1 fiftiin ($.01) wiyeteende pennii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
ff: Seedere ameriknaare nde fiftinaaji 10 ($.10) wiyeteende diim.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ff: Seedere ameriknaare nde 25 fiftiin ($.25) wiyeteende karter.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ff: Seedere ameriknaare nde fiftinaaji 5 ($.05) wiyeteende nikkel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
ff: Seedere ameriknaare nde 50 fiftiin ($.50) wiyeteende “Feccere-dolaar Kenedii.”

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
ff: Seedere US nde dolaar gooto “Sakagaweyaa” ($1.00).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
ff: Werlaa VW.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
ff: Piindol Petoniya danewol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
ff:  Tiggu mbaalu (bortel).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
ff: Gas-doombal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
ff: Binndirngel-kurel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
ff: Balfaandu!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
ff: Banaanerde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
ff: Laafa Besbol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
ff: Fuku basketbol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
ff: Gitaar baas.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
ff: Coorumbal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
ff: Wilwilnde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
ff: Ursuure.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
ff: Sunka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
ff: Ñäaku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
ff: Mbeɗu welo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
ff: Natirgal limɓaarorgal mawngal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
ff: Wojere nde noppi mawɗi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
ff: Silip bikkini.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
ff: Buulooru e dabbunde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
ff: Mbuuɗu maanditaare.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
ff: Ngaari-maamaari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
ff: Ullundu ɓaleeru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
ff: Robbo ɓaleejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
ff: Ɗeeleendu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
ff: iililal bulawal e oolal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
ff: Welo bulaajo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
ff: Yitere wulaare.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
ff: Laafa mbula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
ff: Lelli bulaaji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
ff: Kamiyoŋ bulaajo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
ff: Sonnu wulaaru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
ff: Salaat e butel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
ff: Butel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
ff: Fiɓnde beɗel-Allah.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
ff: Wakannde ɗo kurujuru ceɗteteeɗo waɗetee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
ff: Werlaa muulaa-uddaa dimndirteeɗo njeeygu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
ff: Yiytere iirɗunde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
ff: Laafa sireewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
ff: Gertogal cirewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
ff: Pompiteer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
ff: Laadoɓoɗol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
ff: Murle cinkirɗe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
ff: Ngaari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
ff: Bildooseer. Eɗen kuutoroo jalal makko mawngal ngam nduñde leydi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
ff: Kural.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
ff: Sammeere reseŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
ff: Wojere kam e ɓoccoonde Pak.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
ff: Wojere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
ff: Kaar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png
en: A butterfly.
ff: Beɗel-Allah.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
ff: Liingu-beɗel-Allah.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/button.png
en: A button.
ff: Butoŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
ff: Kiisorgel.  6x7=42

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
ff: Ngelooba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
ff: Potirgal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
ff: Potirgal.  Wiy Siidi!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
ff: Sonndel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
ff: Ina jeyaa e neesu Dowlaaji Dentuɗi , ñalawma Noyel, dakmitoraade cawon suukara Kandi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
ff: Gawƴe suukara.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
ff: Kooba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
ff: Karotere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
ff: Hoɗorde wiinnde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
ff: Ñaañooru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
ff: Jikɓirde simoŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-e.png
en: A cemetery marker.
ff: Haayre yanaande.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-1.png
en: A cep.
ff: Fedannde-boyi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
ff: Iililal pante-panteewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cheetah.svg
en: A cheetah.
ff: Cewngu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
ff: Potte Serumoya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
ff: Cofel jaltungel jooni jooni e ɓoccoonde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
ff: Cofel e nder ɓoccoonde mum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
ff: Sofru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
ff: Gertogal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
ff: Ñamoko woɗeewo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
ff: Ndinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
ff: Ɓoccoonde Pak sokkolaa. Hum!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
ff: Pudding Nuwel ñaametee ko ñalnde Nuwel e Angalteer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
ff: Gitaar espaaño.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
ff: Yeeso montoor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
ff: Kawasal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
ff: Loŋdu sokaandu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
ff: Liingu-kolownu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
ff: Sammeere reseŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
ff: Fiɓnde-beɗel-Allah noorɗuɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
ff: Ngori noorɗuɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
ff: Kamiyoŋ simoŋ pijol noorɗuɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
ff: Kamiyoŋ towo pijol noorɗuɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
ff: Laana towoowa noorɗuka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
ff: Mbeɗu seedee gaaci, ayaawo walla keɓe!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
ff: Yaynirde ordinateer. Aɗa yiya ko njiyat-mi?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
ff: Doombel ordinateer. Ɓiic!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
ff: Kamiyoŋ konteneer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
ff: Suppeere ñaabre.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/wings.png
en: A couple of wings.
ff: Mbibjon ɗiɗon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png
en: A cow.
ff: Nagge.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
ff: Laafaa koboy.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
ff: Sañjere saaƴirde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
ff: Fuku koora.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
ff: Ciilal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
ff: Laafa-caccol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
ff: Hoore sacciinde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
ff: Kukkuure.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
ff: Koppu kafe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
ff: Koppu kafe espresso.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/smallcake.svg
en: A cupcake.
ff: Gatoyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png
en: A daffodil.
ff: Piindol uulo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
ff: Demre.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
ff: Potirgal numerik.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
ff: Termomeetar numerik ngam ɓamde nguleeki maa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
ff: Rawaandu ladde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
ff: Doktoor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
ff: Lella.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
ff: Rawaandu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
ff: Dofinre.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
ff: Liingu-dofinre.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
ff: Mbabba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
ff: Kaar mo togge ɗiɗ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
ff: Rawaandu-ilam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
ff: Kankaleewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
ff: Tupuure.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
ff: Ngelooba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
ff: Duƴƴirde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
ff: Kuɗol momtowol joorngol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
ff: Kankaleewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
ff: Dimndoowel. Ina tammbii dimngal mum yeeso mum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
ff: Ursuure Orop.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
ff: Tatoore tinndi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
ff: Mballa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
ff: Laafa ɗisaaka sige.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
ff: Hoore debbo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
ff: Jiire.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
ff: Kamiyoŋ pompiyeeɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png
en: A fireman.
ff: Pompiyee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
ff: Ɗuhorgel gawoowo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
ff: Mbaggu duƴƴirde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
ff: Wojere nde noppi limmbuɗi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
ff: Piindol leppugol saawawere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower8.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower6.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at 
en: A flower.
ff: Piindol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
ff: Mbuubu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
ff: Simmis cowaaɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
ff: Fuku fukukoyngel Ostarlinaaɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
ff: Furset.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
ff: Sariyoo towoowo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
ff: Werlaa daɗndo f1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
ff: Tata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
ff: Tatal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
ff: Wiyaa puɗol ngol beremlefol noppi nayi ko ngaaɓdi!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
ff: Boyi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
ff: Wujo mbelɗam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
ff: Firgoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
ff: Faaɓuru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
ff: Gerlal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
ff: Kamiyoŋ kurjuru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
ff: Peelyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
ff: Ɓoodde laac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
ff: Korwal gaas.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
ff: Baafal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
ff: Jinne.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
ff: Dokkal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
ff: Ɗiɗol 'jinnjeer'.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
ff: Njammbala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
ff: Suku debbo e dow jooɗorde yirlotoonde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
ff: Koppu ndiyam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
ff: Bataare.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
ff: Mbeewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
ff: Ndinka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
ff: Ngaari-tenkere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png
en: A grave marker.
ff: Mahdi yenaande.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
ff: Haayre aññeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
ff: Baammuule.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png
en: A great blue heron.
ff: Kummba-kadalal bulawal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
ff: Laafa Irlannda heekeewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
ff: Pom haakeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
ff: Kaar haakeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
ff: Yiytere haakeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
ff: Laafa haakeewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
ff: Araaraay haakeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
ff: Laafa haakeewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
ff: Peppere haakeewe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
ff: Weste puro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
ff: Jaawlal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png
en: A hammer.
ff: Peŋirgal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
ff: Junngo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
ff: Taktakri mbeltiindi!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png
en: A happy snail.
ff: Koto beltiiɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
ff: Laafa ka janngooɓe duɗal-jaaɓi-haaɗtirdi ɓoornotoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
ff: Hoore salaat.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
ff: Hoore salaat boɗeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
ff: Hoore.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
ff: Haayre aññeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
ff: Ɓernde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hedgehog.png
en: A hedgehog.
ff: Luujere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
ff: Jaawlal laafingal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
ff: Piindil ibiskus.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
ff: Kuɗol jalbinirgol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
ff: Paɗal diwkindtooɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
ff: Duballeewi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
ff: Gammbu engere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
ff: Buubal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
ff: Puccu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
ff: Balfaandu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
ff: Ñaaku mbeeyoowu nanndata ko e ñaaku njumoowu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
ff: Kamiyoŋ been mawɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
ff: Weste.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
ff: Dummordu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
ff: Kannguru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
ff: Coktirgal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
ff: Biifal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
ff: Kiwi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
ff: Laɓi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
ff: Hoomre jaambaaro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
ff: Koala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
ff: Koowoyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
ff: Ordinateer beelno.  Tappu. Tappu. Tappu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
ff: Fullayel njamdi tokosel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
ff: Boros mawɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
ff: Barme mawɗo defirɗo patta walla suppu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
ff: Jaala-hawaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
ff: Eeɓre limoŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
ff: Ampul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
ff: Naanagal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
ff: Majje.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png
en: A lion.
ff: Mbaroodi-taktakri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
ff: Sonndel kuɓɓaaɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
ff: Pennguure tokosere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
ff: Bojel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
ff: Kamiyoŋ dimndoowo leɗɗe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
ff: Silaama njuutka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
ff: Ɗeelaa dimo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
ff: Wakannde ɓatakeeji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
ff: Buubu-galagel ɓaleeru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
ff: Gorko ena ɓoornii weste.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
ff: Mandariin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
ff: Manngoore.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
ff: Sam-pelloowel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
ff: Wukkuru fuɗnaange.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
ff: Marmot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
ff: Sahre yonta-hakkundeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
ff: Caali yonta-hakkundeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
ff: Ɓetnguli mo meerkiir.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/mermaid.png
en: A mermaid.
ff: Dewoyru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
ff: Fuur mikoro-onndo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Mince_Pie.png
en: A mince pie is a traditional Christmas food in the UK. It contains of dried fruit and spices.
ff: Mince pie ko ñaamateeri ganni Nuwel to UK. Ko ɓiyɓe leɗɗe joorɗe e cafnooje waɗi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
ff: Oogirde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
ff: Noddirgel ɓosowel.  A nanii ko nan mi koo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
ff: Natto-leydi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
ff: Keppirgal-ɓoggol jolngol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
ff: Beɗel-Allah kaanankeewel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
ff: Monasteere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
ff: Haayre aññeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
ff: Sidere lewlewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
ff: Moto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
ff: Mbeewa-ladde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
ff: Doomburu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
ff: Gemeneeji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
ff: Korel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
ff: Fedannde-boyi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
ff: Ndiwoowa mustang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
ff: Cafroowo debbo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
ff: Toƴƴorde aaludeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
ff: Tuuba ba koyɗe ñiiwa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
ff: Lonngorgal cowingal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
ff: Tuuba jiin bulaajo ena waɗi pate.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
ff: Tuuba jiin bulaajo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
ff: Potte seriis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
ff: meccirgal cowingal uddingal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
ff: Sowre lonal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
ff: Meccirgal cowingal udditiingal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
ff: Tuuba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
ff: keppirgal cowingal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
ff: Lone naange.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
ff: Tuuba ɓalewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
ff: Tamaroowi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
ff: Diwoowo paaraa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
ff: Laafa hoore.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
ff: Liital.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
ff: Wagoo jolnoowo yimɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
ff: Jelgal teppere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
ff: Awo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
ff: Wordu caygal dimal (wordu jarlal caygal).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
ff: Puwaar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
ff: Gerte pekaan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
ff: Boŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
ff: Binndirgal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
ff: Pennguure.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
ff: Unirgal poobara.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
ff: Kamiyoŋel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
ff: Mbabba tugal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
ff: Foondu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
ff: Lekki pili.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
ff: Piilol Nuwel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
ff: Ananaas.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
ff: Pom pineeki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
ff: Gato ɗakeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
ff: Galle koyɗol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
ff: Kaaca-puucca.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
ff: Welo-tatiwo ɗakeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
ff: Lawannde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
ff: Kelal polommbiyee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
ff: Ufuse poliis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
ff: Simmis polo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
ff: Garnaad.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
ff: Barɓe-jaawɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
ff: Laafa ngonduka e bifirgal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
ff: Purunol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
ff: Laafa boru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
ff: Piindol tugal boruwol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
ff: Piraamidol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/pizza.png
en: A quarter of pizza.
ff: Taƴre pizza.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
ff: Sekuure.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
ff: Wojere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
ff: Werlaa daɗndo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
ff: Peccitol laawol laana njoorndi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
ff: Sekuure timtimre.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
ff: Pittirgal baramlefi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
ff: Njawdi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
ff: Fotttere putte.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
ff: Doomburu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
ff: Piindol anemon boɗeejo e ɓaaleejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
ff: Pom boɗeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
ff: Iililal boɗewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
ff: Saak junngo ɓoɗeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
ff: Fedannde boyi woɗeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
ff: Faɗo toowngo woɗeewo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
ff: Kannguru boɗeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
ff: Parayseewal boɗewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
ff: Kooba ba hinere woɗeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
ff: Ndawu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
ff: Tamatere woɗeere, ɓenndunde!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket5.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamp
en: A rocket.
ff: Rokket.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
ff: Piindol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
ff: Sooroo murlo ena wonndi e araaraay ɗakeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
ff: Sooroo murlo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
ff: Kankaleewal dalli.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
ff: Laana salaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/satellite.svg
en: A satellite.
ff: Biifal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
ff: Riis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
ff: Jeejee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
ff: Kaala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
ff: Ganndo seyaas.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
ff: Paalel gulaali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
ff: Wiisirde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
ff: Mbaroodi haaɗngo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
ff: Kelew maayo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
ff: Puccu maayo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
ff: Werlaa kiɓɓo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
ff: Tereef ko maannde Ñalngu St Patrick.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
ff: Mbaalu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
ff: Laana njuwka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
ff: Tabarkakke.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
ff: Kanndi kurjuru kaaliseejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
ff: Dinosoor jimoowo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
ff: Kooba jooɗiiba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
ff: Laalaaɗe hoore maayɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
ff: Luujere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
ff: Kapibara ɗaaniiɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
ff: Eeɓre limoŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
ff: Eeɓre Oraas.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
ff: Kamiyoŋ been tokooso.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
ff: Wukkuru nees.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png
en: A snowman.
ff: Neɗɗal nees.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
ff: Fuku fukukoyngal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
ff: Kawasal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
ff: Laafa-ñorgo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
ff: Paalel haala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_fly.png
en: A spider dancing with a fly.
ff: Njabala gamdoowo e mbuubu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_computer.png
en: A spider playing computer games.
ff: Njabala pijoowo pije ngaandi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_football.png
en: A spider playing soccer.
ff: Njabala pettoowo fuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg
en: A spider.
ff: Njabala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
ff: Mur ummiiɗo to duunde Hawaay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
ff: Kuddu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg
en: A sports car.
ff: Werlaa espoor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
ff: Sooroo naykiɓɓiijo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
ff: Jihre.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
ff: Gammbu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
ff: Hoodere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
ff: Jalaŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
ff: Laana ƴulɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
ff: Ejirgal-ɓernde ina walla cafroowo ƴeewndaande ɓernde maa kam e jofe maa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
ff: Montoor daɗndo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
ff: Ferees.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
ff: Wasalde laac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
ff: Liingu ñaaburu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
ff: Sammba-alaa-daande.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
ff: Silaama ñiɓaaka e nder haayre.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
ff: sirinnge.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
ff: Simistaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
ff: Kamiyoŋ sumaldu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
ff: Yarirdu kafe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
ff: Sonndel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
ff: Baraade.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
ff: Noddirgel.  Aloo? Aloo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
ff: Fuku teniis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
ff: Leggal Teniis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
ff: Tilliisa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
ff: Tipii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
ff: Paalel miijo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
ff: Kuɗi temme.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
ff: Ngatam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
ff: Mbeɗu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
ff: Fedannde-boyi tookaande.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
ff: Haayre aññeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
ff: Bakanel kaɓirɗe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/tooth.png
en: A tooth.
ff: Ñiire.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
ff: Simisel e sippu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
ff: Laafa gorobone.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
ff: Penngal totem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
ff: Loru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
ff: Saar APC tekkuɗo bayɗo no oo M-3 Bradley maa nawe to wolde, kadi hokku-maa semmbe!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
ff: Iililal boɗewal e dow sooroo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
ff: Rokket pijo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
ff: Kamiyoŋ pijo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
ff: Mbiifu taraktoor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
ff: Taraktoor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
ff: Fonngorde tali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
ff: Ttintinoowal laawol laana-njoorndi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
ff: Kup.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
ff: Coorumbal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
ff: Butalel goobol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
ff: Denndere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
ff: Duɗal jaaɓi-haaɗtirde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
ff: Parɓatoongel-tuundi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
ff: Liingu-taktakri tookaangu!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
ff: Gendungel tokosel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
ff: jayeere famarnde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
ff: Ñaañooru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/volleyball.png
en: A volleyball.
ff: Bal wolee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
ff: Jeyyal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
ff: Aaludeere e soomdu mum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
ff: Soomdu aaludeere hummboore.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
ff: Aaludeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
ff: Kooba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
ff: Isin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
ff: Masiŋ guppoowo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
ff: Sooroo cooynorɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
ff: Dennde ŋaale.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
ff: Balen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
ff: Mbeɗu! Waɗtu palorɗe no moƴƴi caggal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
ff: Pubel joom ponooje! Rokku am kurujuru maa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
ff: Iililal danewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
ff: Ullungel ɓalawel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
ff: Laana-njoorndi ndaneewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
ff: Unirgal henndu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
ff: Woyndu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
ff: Laafa sukuña-debbo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
ff: Debbo gamoowo ena ɓoornii robbo baal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
ff: Wombaat.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
ff: Liggirgal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
ff: huɓeere leɗɗe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
ff: Pijirgel leggal Dotse-markenaawel biyeteengel "Räuchermännchen".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
ff: Hoowondere ceene.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
ff: Coktirgal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
ff: Beɗel-Alla.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
ff: Ngaari-Himalayaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
ff: Iñaam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
ff: Yiytere oolere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
ff: Iililal oolal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
ff: Piindol oolol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
ff: Laafa kaske oola.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
ff: Limoŋ oolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
ff: Puwaar oolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
ff: Kaani haako-ñebbe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
ff: Kaar janngooɓe oolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
ff: Mbabba ladde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
ff: Ɓuƴiri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
ff: Pom “Fuji”.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
ff: Pom “Granny Smit”.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
ff: Pom “Sierra Beauty”.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
ff: Tintinal “daro”. Darto ɗoon, so yontannde maa arii ɓennaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
ff: Jayeere nayeere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/adeenia.png
en: Adenium (Desert Rose)
ff: Adeñom (Roosere Reerennde)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
ff: Seku Ostaraali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/football.png
en: An American football.
ff: Fuku Amerikke.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
ff: NDaddoowa F-22 Raptor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
ff: Lella Endo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
ff: Wujo ɓaleewo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
ff: Banndaas ɗakko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
ff: Kelal gaaɓoral.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png
en: An airplane.
ff: Laana ndiwoowa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
ff: Caygal dimal jarlal fuuñewal (njarla caygal goral).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
ff: Lekki kaawniika!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
ff: Amannda.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
ff: Mettellu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
ff: Ƴiyal pom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png
en: An apricot.
ff: Abirkoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
ff: Kammyanke jahoowo e nder weeyo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
ff: Awokaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
ff: Sammunnde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
ff: Badayse e ɓiɓɓe leɗɗe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
ff: Badayse.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
ff: Gitaar baas jayngeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png
en: An electric guitar.
ff: Gitaar jayngeejo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
ff: Satalla jayngeewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
ff: Ñiiwa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
ff: Laafa kooñoro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
ff: Tamarin laamtoro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
ff: Alluwal tintinoore ɗo mbaaw ɗaa waɗde heen huunde!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png
en: An eye.
ff: Yiytere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
ff: Ngabu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
ff: Igluu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
ff: Dooñoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
ff: Geɗe teeŋtungel e Hanukkah ko menorah—ko tamborde sonndelaaji waɗnde gulle jeetati e shammash, walla sonndel carwoowo. Shammash oo yuɓɓat sonndel gooto jamma kala Hanukkah.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
ff: Jookorde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
ff: inukshuk (walla inuksuk), ko maantol baɗirangol kaaƴe. Inuit en kuutortonoo ko ngam yiytude laawol Artic Kanadaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
ff: Wuddu yiytere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
ff: Feer paasirɗo comci.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
ff: Obeliske.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
ff: Laana kiiɗka Siniwaanaaka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
ff: Keppu kiiɗɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
ff: Wasalde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
ff: Kannaar udditiiɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
ff: Oraas.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
ff: Orke.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
ff: Ndawu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
ff: Luutere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
ff: Puɓpuɓal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
ff: Haayre aññeere woɗnde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anthoorium.png
en: Anthurium
ff: Anturiyom

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/appooppanthady.png
en: Appooppan Thaadi (Indian Milkweed)
ff: Appooppan Thaadi (Camtarle Enndo)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
ff: Basalme.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png
en: Big fireworks.
ff: Jaynge ŋeñe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
ff: Kaangaaɗo. Waawi yahrude tan ko sarfo, heddoo tan e kiɓɓe goobol wooturu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
ff: Buum!!!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
ff: Mburu taƴaaɗo ina fadndoraa arooɓe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
ff: Leeɓi cooji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
ff: Katedaraal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_2_cent.svg
en: Cent sign. 100 cents make 1 dollar.
ff: Maande sentere. Cente 100 ngoni dolaar 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
ff: Tilliisa sirke.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
ff: Konfeti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
ff: Jookre!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
ff: Pecciɗum e

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_1_dollar.svg
en: Dollar sign.
ff: Maande dolaar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
ff: To joofirgol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
ff: Ñaam mburu maa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
ff: Ñaam borkolli maaɗa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
ff: Eddie Elikopteer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
ff: Eduwaar Ursuure.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
ff: Jeetati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png
en: Eighth note.
ff: Ciŋlol jeetaɓiiwol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
ff: Naatirde luuro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
ff: Foti e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_2_cent.svg
en: Euro cent sign. 100 Euro cents make 1 Euro.
ff: Maannde sentere euro. Cente 100 ngoni Euro 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_1_euro.svg
en: Euro sign.
ff: Maannde Euro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
ff: Cekɗo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
ff: Jayngol! Jayngol!Jayngol!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
ff: Joyi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
ff: Ɓeppo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
ff: Nayi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
ff: Joojo rimmbeere wulaare.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-gimmel.png
en: Gimel stands for gants or all. If the dreidel lands on gimel, take everything in the middle.
ff: Gimel firti ko gants walla fof. So dreidel yanii e gimmel, ɓam kala ko woni e hakkunde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
ff: Ɓiɓɓe tekke e mbaydi taaniraaɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
ff: Ɓuri maa foti e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
ff: Ɓuri mawnude e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg
en: Hair.
ff: Sukundu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png
en: Half note.
ff: Feccere ciŋlol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
ff: Beltiiɗo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
ff: Tankal - Hum!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-hay.png
en: Hei stands for halb or half. If the dreidel lands on hei, take half of what’s in the middle plus one if there’s an odd number of objects.
ff: Hay firti ko halb walla feccere. So dreidel yanii e hey, ɓam feccre e ko woni e hakkunde yanti e gooel so tawii ena waɗi limoore teelnde ngeɗoni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/chemparathi.png
en: Hibiscus
ff: Ibiskus

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
ff: Baramleii huuje ko jalbuɗi kadi ena njogii giye!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
ff: Winnditorde Ngommbudi. Winndito  ngla natal, njaafoɗaa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
ff: Ko fedannde, maa pedane ɗiɗi boyiije?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/yen_1_yen.svg
en: Japanese Yen sign.
ff: Maannde yen Sapoon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
ff: Mbannduure _ tagofeere ɓurnde mawnude e nder yuɓɓo men naangeejo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
ff: Satigi. Ena waawi dirde taaɓal tiidaande ɗo welaa. Reen-mo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
ff: Koninke oo. Huɓeere wajjere nde o waawirde e goɗɗi ɗii. O dirtata feewde yeeso maa caggal tibaaji ɗiɗi, caggal mum bannge ñaamo maa bannge nano, so ɗuum alaa tibaaji ɗiɗi ñaami maa nani, caggal mum tiba yeeso maa tiba caggal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
ff: Ngam sañde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
ff: Winnditorde Laseer.  Zip, zap, wow!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
ff: Yiytere nanere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
ff: Jaasi maa foti e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
ff: Ɓuri famɗude e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
ff: Kaangaaɗo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
ff: Kaaƴe ñenngorɗi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
ff: Njanaare, tagofeere woɗeere, bec caggal leydi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
ff: Meetorgal fatareere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
ff: Batuure, tagofeere ɓurnde ɓadlaade naange.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
ff: Jacci.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
ff: Wulaare, “maamaare hennduure” yuɓɓo men naangeewo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
ff: Jeenay.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
ff: Hoto rew!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
ff: Fotaani e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-nun.png
en: Nun stands for nisht or nothing. If the dreidel lands on nun, you do nothing.
ff: Num firti ko nicht walla mehre. So dreidel yanii heen, hay baɗte a waɗataa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
ff: Go'o.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
ff: Ciirtel lewru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
ff: Lewru men.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
ff: Cokka. Waawi tan ko dirtineede yeeso, so wonaa nde moɗata haayre. Ɗo fuɗɗoode ko cuuɗi ɗiɗi ba diwata. moɗngol haayre yahrata ko sawndo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
ff: Laawol ruudooɓe(“PED XING”).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/pengwin.png
en: Penguins are wining!
ff: Pennguuje nana kawa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_2_penny.svg
en: Penny sign. 100 pence make 1 pound sterling.
ff: Maannde peni. Pence 100 ngoni pound sterling 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
ff: Ɓeydi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
ff: Ko ɓooyani koo, aaƴiire hiisetenoo ko tagofeere 9ɓiire e nder yuɓɓo-naangeewo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
ff: Maantorde werlaa poliis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_1_pound.svg
en: Pound sign.
ff: Maannde pound.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
ff: Ɓaleewol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
ff: Nayaɓal pooftorgal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
ff: Jeewo. Ena waawi yahde ɗo welaa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
ff: piindol boɗewol dalliwol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
ff: Hoto yejjit fooɗde juppigal ndiyam, ndewnaa heen sooɗoraade saabunnde!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
ff: Yiytere ñaamere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
ff: Deendere juɗaande ena ñaamee e Thanksgiving e Dowlaaji Dentuɗi, kadi e Nuwel to UK.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
ff: Sooro ina waawi dirtude yeeso maa caggal, bannge ñaamo maa nano, kono yahrataa muk sawndo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
ff: Yiriinde-boli! Hoto maaji ngol njaggataa?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
ff: Loggi Rigbii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
ff: Ina yurminii!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Santa.png
en: Santa Claus.
ff: Taanoo Nuwel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
ff: Galiire, tagofeere ɗiɗaɓere ɓurnde mawnude e nder yuɓɓo-naageewo, ɓurnde heewde jawe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
ff: Wiy siidi!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
ff: Reento Janngirdu! Dognir seese!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
ff: Jeeɗiɗi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
ff: Jeesre.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-shin.png
en: Shin stands for shtel arayn or put in. If the dreidel lands on shin, put two objects into the middle.
ff: Shin firti ko shtel arayn walla waɗ nder. So tawii tupiire ndee yanii e shin, waɗ geɗe ɗiɗi e hakkunde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
ff: Jibbi goobol kaalis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
ff: Jeegom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
ff: Potte jinneeji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
ff: Potte seriis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
ff: Piindeeli.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
ff: Makkaari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
ff: Siterneeji loowetee ko deele.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/cartoon/teddy_bear.png
en: Teddy bear.
ff: Ursuyel

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
ff: Wulnde Appoloo juurorde e Lewru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
ff: Leydi. Tagofeere men!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/eiffel_tower.png
en: The Eiffel tower in Paris.
ff: Tuur Eiffeil to Pari.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png
en: The German letter sz or sharp s.
ff: Alkulal Dotcere sz walla s ceeɓɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
ff: Alkulal español N e tildere mum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
ff: Alkulal español n e tildere mum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
ff: Naange.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
ff: Yuurnitorde kammu koɗɗuɗo Voyager-2.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png
en: The baby of a gnu.
ff: Ɓiyngel kooba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
ff: Kelal faa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
ff: Mbayla.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
ff: Kamiyoŋel—ɗo deenoowo wonata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
ff: Ƴoogorde aljanna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
ff: Lewru 13.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
ff: Jayngol haakoñebbewol firti ko aɗa waawi ɓennude so alaa haɗiinde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
ff: Suudu baañoowo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png
en: The letter A with an umlaut.
ff: Alkulal A masangal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png
en: The letter A.
ff: Alkulal A.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png
en: The letter B.
ff: Alkulal B.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png
en: The letter C.
ff: Alkulal C.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png
en: The letter D.
ff: Alkulal D.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png
en: The letter E.
ff: Alkulal E.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png
en: The letter F.
ff: Alkulal F.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png
en: The letter G.
ff: Alkulal G.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png
en: The letter H.
ff: Alkulal H.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png
en: The letter I.
ff: Alkulal I.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png
en: The letter J.
ff: Alkulal J.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png
en: The letter K.
ff: Alkulal K.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png
en: The letter L.
ff: Alkulal L.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png
en: The letter M.
ff: Alkulal M.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png
en: The letter N.
ff: Alkulal N.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png
en: The letter O with an umlaut.
ff: Alkulal O masangal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png
en: The letter O.
ff: Alkulal O.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png
en: The letter P.
ff: Alkulal P.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png
en: The letter Q.
ff: Alkulal Ŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png
en: The letter R.
ff: Alkulal R.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png
en: The letter S.
ff: Alkulal S.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png
en: The letter T.
ff: Alkulal T.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png
en: The letter U with an umlaut.
ff: Alkulal U masangal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png
en: The letter U.
ff: Alkulal U.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png
en: The letter V.
ff: Alkulal Ɓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png
en: The letter W.
ff: Alkulal W.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png
en: The letter X.
ff: Alkulal Ƴ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png
en: The letter Y.
ff: Alkulal Y.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png
en: The letter Z.
ff: Alkulal Ɗ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png
en: The letter a with an umlaut.
ff: Alkulal a masangal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png
en: The letter a.
ff: Alkulal a.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png
en: The letter b.
ff: Alkulal b.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png
en: The letter c.
ff: Alkulal c.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png
en: The letter d.
ff: Alkulal d.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png
en: The letter e.
ff: Alkulal e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png
en: The letter f.
ff: Alkulal f.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png
en: The letter g.
ff: Alkulal g.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png
en: The letter h.
ff: Alkulal h.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png
en: The letter i.
ff: Alkulal i.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png
en: The letter j.
ff: Alkulal j.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png
en: The letter k.
ff: Alkulal k.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png
en: The letter l.
ff: Alkulal l.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png
en: The letter m.
ff: Alkulal m.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png
en: The letter n.
ff: Alkulal n.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png
en: The letter o with an umlaut.
ff: Alkulal o masangal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png
en: The letter o.
ff: Alkulal o.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png
en: The letter p.
ff: Alkulal p.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png
en: The letter q.
ff: Alkulal ŋ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png
en: The letter r.
ff: Alkulal r.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png
en: The letter s.
ff: Alkulal s.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png
en: The letter t.
ff: Alkulal t.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png
en: The letter u with an umlaut.
ff: Alkulal u masangal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png
en: The letter u.
ff: Alkulal u.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png
en: The letter v.
ff: Alkulal ɓ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png
en: The letter w.
ff: Alkulal w.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png
en: The letter x.
ff: Alkulal ƴ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png
en: The letter y.
ff: Alkulal y.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png
en: The letter z.
ff: Alkulal ɗ.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
ff: Jeyngol boɗewol firti ko aɗa foti daraade.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal A e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal B e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal C e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal D e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal E e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal F e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal G e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal H e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal I e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal J e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal K e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal L e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal M e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal N e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal O e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal P e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal Q e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal R e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal S e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal T e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal U e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal V e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal W e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal X e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal Y e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
ff: Maannde alkulal Z e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 0 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 1 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 2 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 3 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 4 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 5 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 6 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 7 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 8 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
ff: Maannde limoore 9 e ɗemngal maandinal Amerikeewal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
ff: Tennder nawata ko xulɓe e ndiyam to motoor oo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
ff: Meeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
ff: Kelal sol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
ff: Lammpa oolo oo firti ko aɗa foti daraade so ena hoolnii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
ff: Ndee kanuure huutoraama e hare aduna 2ɓere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
ff: Ɗum firti e geɗel ngel ina waylitoo. Hoto weddo ɗum e jinnde aadoraande!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
ff: Ngal kural Obi ɓurii teemedere hitaande!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
ff: Tati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
ff: Laabi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/penguin_with_spider.png
en: Tux and spider - two friends.
ff: Tux e njabala - sehilaaɓe ɗiɗo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
ff: Pennguure Tux e masiŋ mballa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
ff: Tux-kumbayel Linux!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
ff: Galleeji ɗiɗi sahre.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
ff: Piinde ɗiɗi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
ff: Tugi ɗiɗi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
ff: Ɗiɗi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
ff: UB2006 “Pennguin II” laanel yiilorde lugge.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
ff: Wuuriinde, “tagofeere hennduure” e nder yuɓɓo men naangeewo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
ff: Jaayre, tagofeere ɗiɗaɓere e nder yuɓɓo-naangeewo men, ɓurnde mettude yillaade!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
ff: Ciftoren maayɓe men.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
ff: Murlere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
ff: Aɗa waawi bettude kaɓdiiɗo, so aɗa jogii APC bayɗo hono Stryker yaawde.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
ff: Ɓolum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
ff: – Sabu ngaandi bonndi ɓuri huunde kala hulɓinaade…

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
ff: “Laañal”.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
ff: ”Boli-celi“.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
ff: “Give Way” firti ko pot ɗaa ko woppude heddiiɓe ɓee ɓenna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
ff: “Safrirdu”.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
ff: “Ina haɗaa haylitaade ɗoo”.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
ff: “Jaltirgol janngirdu”.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
ff: “Pottital laabi e mbaydi T”.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
ff: “Taarorɗe”.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
ff: “Yield” firti ko pot ɗaa ko woppude ɓeya ɓenna.

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ff: Ɓaleejo!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ff: Puro niɓɓo

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ff: Puro lewɗuɗo

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ff: Daneejo!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ff: Boɗeejo!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ff: Oraas!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ff: Oolo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ff: Haako lewɗuɗo

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ff: Haako niɓɓo

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ff: Bulo asamaan

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ff: Bulaajo!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ff: Lawannde

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ff: Boru

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ff: Rooso

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ff: Sireejo

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ff: Taano

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ff: olɓuɗo

note: Eraser tool
en: Eraser
ff: Momtirgal

note: Congratulations #1
en: Great!
ff: Beeli njowii!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ff: Ena hawri!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ff: Ɓeydu tiiɗnaare!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ff: Golle maa peewii!

en: A drawing program for children
ff: Topirde natgol nde sukaaɓe mbaɗanaa

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ff: Nay kiɓɓal

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ff: Cawpotal

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ff: Kowol

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ff: Kowɓeppol

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ff: Tatiwal

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ff: Joyiwal

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ff: Jeetatiwal

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
ff: Hoodere

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ff: Nayikiɓɓal ko cawpotal ena wonndi e caŋɗe nayi potɗe.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ff: Cawpotal jogii ko ceŋɗe nayi e lobbuɗi nayi peewɗi.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ff: Kowol ko lompoodu ndu toɓɓe mum kala poti yolnde feewde hakkunde.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ff: Kowɓeppol ko kowol ɗiirtangol.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ff: Tatiwal jogii ko ceŋɗe tati.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ff: Joyiwal jogii ko ceŋɗe joy.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ff: Jeetatiwal jogii ko ceŋɗe jeetati potɗe.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ff: Rhombus jogii ko ceŋɗe nay potɗe; ceŋɗe cawndondirɗe ena parlini.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
ff: Hoodere de toɓɓe 3.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
ff: Hoodere de toɓɓe 4.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
ff: Hoodere de toɓɓe 5.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ff: Kuwtorɗe

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ff: boroseeje

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ff: Momtirɗe

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ff: Temmbe

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ff: Beeli

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ff: Alkule

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ff: Ñeŋngo

note: Freehand painting tool
en: Paint
ff: Diŋngo

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ff: Temmbere

note: Line drawing tool
en: Lines
ff: Diidi

note: Label tool
en: Label
ff: Tikket

note: Fill tool
en: Fill
ff: Hebbin

note: #-#-#-#-#  39 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Undo last action #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
ff: Firtu

note: #-#-#-#-#  39 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Redo undone action #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
ff: Waɗtu

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ff: Suɓo goobol e mbeelu boros ngam natde.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ff: Suɓo natal ngam ɗakkude e nder natngo maa.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ff: Dobo ngam fuɗɗaade natde diidol. Daas ngam gaynude.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ff: Labo mbaydi binndi maa. Dobo e natal maa  ngam fuɗɗaade tappude. Ñoƴƴu [ENTER] walla [TAB] ngam wortaade binndol ngol.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ff: Suɓo feetere ñeggol ngam huutoraade e natngo maa!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ff: Firtu!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ff: Waɗtu!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ff: Momtirgal!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ff: Suɓo noorol walla natal ngam fuɗɗaade natngo heso.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ff: Uddit…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ff: Natal maa danndaama!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ff: Nana winnditoo…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ff: A salminaama!!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ff: Ñoƴƴit uure ndee ngam wortaade diidol ngol.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ff: Ñoƴƴu uure ndee ngam ɗiirtude mbeelu nguu.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ff: Dirtin doombel ngel ngam yiiltude mbeelu nguu. Dodo ngam natde ngu.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ff: Eey wadde… Njokken e natde ngoo-ɗoo!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ff: Aɗa teeŋtini yiɗde yaltude?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ff: Eey, mi gaynii!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ff: Alaa, ndutto-ɗen!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ff: So a yaltii jooni, ko nat-ɗaa fof mototo! Aɗa yiɗi danndude?

en: Yes, save it!
ff: Eey ndannden tawo!

en: No, don’t bother saving!
ff: Alaa, soklaani danndude!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ff: Ndannden natngo maa tawo?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ff: Ngal natal jaɓaani udditaade!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ff: Hay piilol gootol danndaaka!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ff: Aɗa winnditoo natal maa jooni?

en: Yes, print it!
ff: Eey, winndito!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ff: Natal maa winnditaama!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ff: Njaafo-ɗaa, natal maa horiima winnditeede.

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ff: A waawaa winnditaade tawo!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
ff: Aɗa momta natal ngal??

en: Yes, erase it!
ff: Eey, momtu ngal!

en: No, don’t erase it!
ff: Alaa, hoto momtu!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ff: Hoto yejjit huutoraade uure nanre doombel ngel!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ff: Suɓo nate njiɗ-ɗaa, ndobo-ɗaa "Dognu"

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ff: Hito muumɗinaama.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ff: Hito muuɗitii.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ff: Tiiɗno abbo seeɗa…

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ff: Japooje

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ff: Lomtin natal ngal ko mbayluɗaa koo?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ff: Eey, lomtin natal ɓooyngal ngal!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ff: Alaa, danndu natal kesal!

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
ff: Labo goobol iwde e natol maa.

en: Drawing program
ff: Topirde natgol

en: Color Shift
ff: Baylugol Goobol

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam waylude goobi bannge e natal maa.

en: Click to change the colors in your entire picture.
ff: Dobo ngam waylude goobi e natal ngal fof.

en: Blind
ff: Rido

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ff: Dobo e saraaji natal maa ngam fooɗde ridooji e dow maggal. Dirtin fayde les walla dow ngam udditde walla uddude.

en: Blocks
ff: Urtule

en: Chalk
ff: Kere

en: Drip
ff: Waadere

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude natal ngal natngo tuufeewo.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude natal ngal natgno kereewo.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude natal ngal natgno baade.

en: Blur
ff: Iirɗol

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam iirɗinde natal ngal.

en: Click to blur the entire image.
ff: Dobo ngam irrɗinde natal ngal fofo.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ff: Tuufeeje

en: Click and drag to draw large bricks.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde tuufeeje mawɗe.

en: Click and drag to draw small bricks.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde tuufeeje tokoose.

en: Calligraphy
ff: Ŋeñol Binndi

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam narde ŋeñi binndi.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude natal ngal daarnatol.

en: Confetti
ff: Konfetti

en: Click to throw confetti!
ff: Dobo ngam weddaade konfetti.

en: Distortion
ff: Ooñol

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam waɗde ooñol e natal maa.

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam ƴuugnude natal ngal.

en: Lighten
ff: Fooyin

en: Darken
ff: Niɓɓiɗin

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam fooyinde ɗo njiɗ-ɗaa e natal ngal.

en: Click to lighten your entire picture.
ff: Dobo ngam fooyinde natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde niɓɓiɗinde ɗo njiɗ-ɗaa e natal ngal.

en: Click to darken your entire picture.
ff: Dobo ngam niɓɓiɗinde natal ngal fof.

en: Fisheye
ff: Yiytere Liingu

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ff: Dobo e hakkunde natal maa ngam siñcude piltol yitere liingu.

en: Flower
ff: Piindi

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ff: dobo, ndaasaa doombel ngam natde piindol, ñoƴƴit ngam wortaade.

en: Foam
ff: Ngufa

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam huurde ɗoon paali ngufa.

en: Fold
ff: Kofol

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ff: Labo goobol cakkitol, ndobo-ɗaa ngam waklitde ɗerewol ngol.

en: Fretwork
ff: Gillere

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
ff: Dobo ngam taarnude natal maa ŋeñ-ŋeñi.

en: Glass Tile
ff: Keeɗe Weer

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam huurde ɗoon keeɗe weer.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ff: dobo ngam huurde natal ngal fof keeɗe weer.

en: Grass
ff: Huɗo

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde huɗo.Hoto yejjit leydi ndii!

en: Halftone
ff: Mbeelunnde

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
ff: Dobo ndaasaa ngam waɗtude natannde maa jaaynde.

en: Symmetric Left/Right
ff: Cawtondiral Nano/Ñaamo

en: Symmetric Up/Down
ff: Cawtondiral Dow/Less

en: Pattern
ff: Ŋeñ-ŋeñol

en: Tiles
ff: Keeɗe

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ff: Kalaydoskoop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam natirde borosaaji ɗiɗi cawtondirɗi ñaamo haa nano e nder natal maa.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam natirde borosaaji ɗiɗi cawtondirɗi ñaamo haa dow haa les e nder natal maa.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde ŋeñ-ŋenol tacco natal ngal.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam natde ŋeñ-ŋeñol ponndodingol tacco natal maa.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde borosaaji cawpondiiɗi.

en: Light
ff: Fooyre

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde loocol fooyre e natal maa.

en: Metal Paint
ff: Goobol Njamndi

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam goobde natal ngal goobol njamndi.

en: Flip
ff: Waklit

en: Click to make a mirror image.
ff: dobo ngam daartonɗinde natal ngal.

en: Click to flip the picture upside-down.
ff: Dobo ngam waklitde natal ngal dow e les.

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa ngam ɓeydude patiwal e bannge e natal maa.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude.

en: Square Mosaic
ff: Patiwal cawpotngal

en: Hexagon Mosaic
ff: Patiwal Jeegoɓiiwal

en: Irregular Mosaic
ff: Patiwal pottoral

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam ɓeydude patiwal cawpotngal bannge e natal maa.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude patiwal e natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam ɓeydude patiwal jeegoɓiiwal bannge e natal maa.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude patiwal jeegoɓiiwal e natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam ɓeydude patiwal pottoral bannge e natal maa.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ff: Dobo  ngam ɓeydude patiwal pottoral e natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
ff: Dobo,ndaasaa doombel ngel e natal maa ngam waɗtude ngal niɓɓoral.

en: Click to turn your painting into its negative.
ff: Dobo ngam waɗtude natannde maa niɓɓoral.

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam ɓeydude iirɗol e bannge e natal maa.

en: Click to add noise to your entire picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude iirɗol e natal ngal fof.

en: Perspective
ff: Tiimtorol

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ff: Dobo e lobbuli hee, ndaasaa fayde to njiɗ-ɗaa ɗiirtude nataal ngal.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ff: Dobo, ndaasaa fayde dow ngam mawninde walla fayde les ngam famɗinde natal maa.

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ff: Dobo bannge e natal maa ɗo njiɗ-ɗaa waɗde jiiɓorol.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ff: Dobo ngam waɗde jiiɓorol e njaajeendi yaynirde.

en: Rails
ff: Lappi njoorndi

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ff: Dobo, ndaasaa ngam natde lappi laana njoorndi e natal maa.

en: Rainbow
ff: Timtimol

en: You can draw in rainbow colors!
ff: Aɗa waawi natde ɗoon goobi timtimol.

en: Rain
ff: Toɓo

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ff: Dobo ngam naatnude waadere toɓo e natal maa.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ff: Dobo ngam huurde natal maa baade toɓo.

en: Real Rainbow
ff: Timtimol jaati

en: ROYGBIV Rainbow
ff: Timtimol ROYGBIV

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ff: Dobo ɗo njiɗ-ɗaa timtimol ngol fuɗɗoo, ndaasaa fayde ɗo njiɗ-ɗaa ngol gasa, kisa ñoƴƴitaa doombel ngam natde timtimol ngol.

en: Ripples
ff: Ñorɓolli

en: Click to make ripples appear over your picture.
ff: Dobo ngam waɗde ñoɓolli e natal ngal.

en: Rosette
ff: Woñjuru

en: Picasso
ff: Pikasso

en: Click and start drawing your rosette.
ff: Dobo ngam fuɗɗaade natde woñjuru maa.

en: You can draw just like Picasso!
ff: Aɗa waawi natde nannda e Pikasso.

en: Edges
ff: Kommbi

en: Silhouette
ff: Mbeelturu

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam diide kommbi e natal maa.

en: Click to trace edges in your entire picture.
ff: Dobo  ngam diide kommbi e natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam seeɓndude goobi bannge e natal maa.

en: Click to sharpen the entire picture.
ff: Dobo ngam seeɓnude natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam ngam natde mbeelturu ɓaleeru-raneeru.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam ngam natde mbeelturu ɓaleeru-raneeru e natal ngal fof.

en: Shift
ff: Ummin

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam umminde natal maa e gallol ngol.

en: Smudge
ff: Ɓaaknugol

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ff: Goobol Leppungol

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam ɓaaknude natal ngal.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam diidde goobol ciimtowol e natal maa.

en: Snow Ball
ff: Bal Nees

en: Snow Flake
ff: Ñaayre Nees

en: Click to add snow balls to your picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude baluuji nees e natal maa.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude ñaaƴe nees e natal maa.

en: String edges
ff: Geese njabala

en: String corner
ff: Collo geese

en: String 'V'
ff: Geese 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ff: Dobo, ndaasaa ngam natde geese. Daas fayde dow walla les ngam ɓeydude walla ustude didi ɗii, nano walla ñaamo ngam ɓeydude walla ustude yonlnde hakkunde ndee.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ff: Dobo, ndaasaa ngam natde laañe baɗiraaɗe geese.

en: Draw string art arrows with free angles.
ff: Diid laañe geese ɗi lobbuli beeyooji.

en: Tint
ff: Tentugol

en: Color & White
ff: Goobol & Daneejo

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waylude goobol bannge e natal maa.

en: Click to change the color of your entire picture.
ff: Dobo, njirlaa doombel ngam waylude goobol bannge e natal ngal fof

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude bannge e natal maa ko ranwi e goobol ngu mbela-ɗaa.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ff: Dobo, njirlaa doombel ngam waɗtude natal ngal fof  ko ranwi e goobol ngu mbela-ɗaa.

en: Toothpaste
ff: Patta ñiiƴe

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ff: Dobo, ndaasaa ngam fuƴƴitde patta ñiiƴe e natal maa.

en: Tornado
ff: Ƴiiwoonde

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ff: Dobo, ndaasaa ngam natde ƴiiwoonde e natal maa.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ff: Dobo, ndaasaa ngam nanndidne bannge e natal maa e yaynirde tele.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ff: Dobo, ndaasaa ngam nanndidne bannge e natal ngal fof e yaynirde tele.

en: Wavelets
ff: Ñorpeƴƴi

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ff: Dobo ngam waɗtude natal maa bempeƴƴe leliiɗe. Dobo fayde dow ngam bembeƴƴe daɓɓe, fayde les ngam toowɗe, nano ngam tokoose, ñaamo ngam juutɗe.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ff: Dobo ngam waɗtude natal maa bempeƴƴe dariiɗe. Dobo fayde dow ngam bembeƴƴe daɓɓe, fayde les ngam toowɗe, nano ngam tokoose, ñaamo ngam juutɗe.

en: Xor Colors
ff: Goobi Xor

en: Find next
ff: Yiytu faynde

en: Insert Row
ff: Ɓeydu Gorol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
ff: Momtu Gorol

en: Insert Column
ff: Ɓeydu Darol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
ff: Momtu Darol

en: Page:
ff: Hello:

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
ff: Ɓuutol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
ff: Italik

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# STYLE_HEADING1
en: Heading 1
ff: Tiitoonde 1

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# STYLE_HEADING2
en: Heading 2
ff: Tiitoonde 2

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# STYLE_HEADING3
en: Heading 3
ff: Tiitoonde 3

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# STYLE_HEADING4
en: Heading 4
ff: Tiitoonde 4

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
ff: Binndol KIɓɓol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
ff: Binndol Ɓolol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
ff: Doggol Korwe

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
ff: Doggol Cirfangel

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
ff: Doggol Limtangol

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
ff: Doggol Darnde Les

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
ff: Doggol Darnde Dow

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
ff: Lelnannde

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
ff: Haatumeere

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
ff: Jolnu Natal

en: set heading
ff: seth

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
ff: Tiitoonde:

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
ff: Cifagol:

en: %s Activity
ff: %s Dille

en: English_rp
ff: Engeleere

en: English USA
ff: Engeleere (Dowlaaji Dentuɗi)

en: Farsi-pinglish
ff: Perseere-Engeleere

en: French belgium
ff: Farayseere (Belsik)

en: Punjabi
ff: Punjabeere

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
ff: Purtugeere (Beresiil)

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
ff: Purtugeere (Purtugaal)

note: DLG_Close
en: Close
ff: Uddu

en: Zoom out
ff: Lonngo woɗɗa

en: Zoom in
ff: Lonngo ara

en: Chat
ff: Yeewtere

en: Off-line
ff: Seŋaaki

en: Share, or invite someone.
ff: Renndu, walla noddu neɗɗo.

en: On-line
ff: Ceŋiiɗo

en: left the chat
ff: yaltii yeewtere

en: %s joined the chat
ff: %s yantii e yeewtere

en: %s left the chat
ff: %s yaltii yeewtere

en: %s is here
ff: %s ena ɗoo

note: DLG_PageFormat_Letter
en: Letter
ff: Leeteer

en: Copy to Clipboard
ff: Natto e Ɗisorde

en: Calculate
ff: Hiisaade

en: Inverse
ff: Wenycitii

en: Plot
ff: Diidgol

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: index
ff: ruttorde

en: Label:
ff: Etiket:

en: Migrated to GSettings
ff: Egginaama faade GSettings

en: Backup URL
ff: Daɗndu URL

en: URL where the backup is saved to.
ff: URL kisnugol maral ngal.

en: Show Log out
ff: Ɗis ceŋtol ngol

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
ff: So GOONGA, Sugar maa ɗis suɓannde "Ceŋtol".

en: Show Restart
ff: Ɗis Huɓɓit

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
ff: So GOONGA, Sugar maa ɗis suɓannde "Huɓɓit".

en: Show Shutdown
ff: Ɗis Ñif

en: If TRUE, Sugar will show a "Shutdown" option.
ff: So GOONGA, Sugar maa ɗis suɓannde "Ñif".

en: Show Register
ff: Ɗis Winndito

en: If TRUE, Sugar will show a "Register" option in the buddy palette.
ff: So GOONGA, Sugar maa ɗis suɓannde "Winndito" e palal hee.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
ff: Heɓotaako

en: Today
ff: Hannde

note: TRANS: Action label for resuming an activity.
en: Resume
ff: Jokku

en: No preview
ff: Alaa ƴeewto

en: No date
ff: Alaa ñalnde

en: Tags:
ff: Kelme jiilorɗe

note: TRANS: Item on a palette that filters by entry type.
en: Anything
ff: Ko woni kala

en: Anytime
ff: Nde woni kala

en: Since yesterday
ff: Gila haŋki

en: Past week
ff: Yontere ɓennunde

en: Past month
ff: Lewru ɓennundu

en: Past year
ff: Hitaande ɓennunde

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
ff: Binndannde

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
ff: Bayyinoowo:

en: _File
ff: _Fiilde

en: _Help
ff: _Ballal

note: Name for AGO
en: Angola
ff: Anngolaa

note: Name for ALB
en: Albania
ff: Albaniya

note: Name for AND
en: Andorra
ff: Anndoora

note: Name for ARM
en: Armenia
ff: Armaaniya

note: Name for AUT
en: Austria
ff: Otiris

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ff: Aserbayjan

note: Name for BDI
en: Burundi
ff: Burunndi

note: Name for BEL
en: Belgium
ff: Beljik

note: Name for BEN
en: Benin
ff: Benen

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ff: Bulgariya

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
ff: Bosniya

note: Name for BLR
en: Belarus
ff: Belaruusiya

note: Name for BRA
en: Brazil
ff: Barazil

note: Name for CHE
en: Switzerland
ff: Suwis

note: Name for CHL
en: Chile
ff: Ciile

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
ff: Ciina

note: Name for CMR
en: Cameroon
ff: Kamerun

note: Name for CYP
en: Cyprus
ff: Kibris

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ff: Cekiya

note: Name for DEU
en: Germany
ff: Almaanya

note: Name for DNK
en: Denmark
ff: Danemark

note: Name for DZA
en: Algeria
ff: Aljeri

note: Name for ERI
en: Eritrea
ff: Eritereya

note: Name for ESP
en: Spain
ff: Hispaanya

note: Name for FJI
en: Fiji
ff: Fiiji

note: Name for FRA
en: France
ff: Faransi

note: Name for GBR
en: United Kingdom
ff: Biritaani-Mawndi

note: Name for GEO
en: Georgia
ff: Jorjiya

note: Name for GHA
en: Ghana
ff: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
ff: Gine

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ff: Gine-Bisaawo

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ff: Gine Ekwatoriyal

note: Name for GRC
en: Greece
ff: Yunan

note: Name for HRV
en: Croatia
ff: Korowaasiya

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ff: Hunngariya

note: Name for IRL
en: Ireland
ff: Irlannda

note: Name for ISL
en: Iceland
ff: Islannda

note: Name for ITA
en: Italy
ff: Italiya

note: Name for KHM
en: Cambodia
ff: Kammbooja

note: Name for LBR
en: Liberia
ff: Labiriyaa

note: Name for LTU
en: Lithuania
ff: Lituwaniya

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ff: Luksammbuur

note: Name for MCO
en: Monaco
ff: Monako

note: Common name for MDA
en: Moldova
ff: Moldowa

note: Name for MLI
en: Mali
ff: Maali

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ff: Mozammbik

note: Name for MRT
en: Mauritania
ff: Muritani

note: Name for NAM
en: Namibia
ff: Namibiya

note: Name for NER
en: Niger
ff: Niiser

note: Name for NGA
en: Nigeria
ff: Niiseriya

note: Name for NLD
en: Netherlands
ff: Holannda

note: Name for NOR
en: Norway
ff: Norwees

note: Name for POL
en: Poland
ff: Poloonya

note: Name for PRT
en: Portugal
ff: Portokeesi

note: Name for ROU
en: Romania
ff: Romaniya

note: Name for SEN
en: Senegal
ff: Senegaal

note: Name for SGP
en: Singapore
ff: Sinngapuur

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ff: Sarliyon

note: Name for SOM
en: Somalia
ff: Somaaliya

note: Name for SRB
en: Serbia
ff: Serbiya

note: Name for SVK
en: Slovakia
ff: Sulowakiya

note: Name for SVN
en: Slovenia
ff: Suloweniya

note: Name for SWE
en: Sweden
ff: Suwed

note: Name for THA
en: Thailand
ff: Tailannde

note: Name for UKR
en: Ukraine
ff: Ukrayiina

note: Official name for USA
en: United States of America
ff: Dowlaaji Dentuɗi

en: <i>(no suggestions)</i>
ff: <i>(alaa wasiyaaji)</i>

en: More...
ff: Jokku...

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
ff: Ɓeydu "%s" e Saggitorde

en: Ignore All
ff: Faalkiso Fof

note: on top: language selection
en: Languages
ff: Ɗemɗe

note: DLG_FormatTOC_LayoutDetails
en: Details
ff: Cariiɗe

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
ff: Suuɗ

note: DLG_Merge
en: Merge
ff: Naattondir

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
ff: Ɓetol:

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
ff: (Nay baɗte)

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
ff: Danndu e Innde

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
ff: Toɓere:

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
ff: Lomtin

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
ff: Ñalngu Ngonaangu

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
ff: Jamirooje

note: DLG_History_Created
en: Created:
ff: Sosaama:

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
ff: Mbaydi:

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
ff: Dirtingol

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
ff: Winndannde Hesere

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
ff: Maandi

note: TOC_TocHeading
en: Contents
ff: Loowdi

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
ff: Labo Alkulere

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
ff: Jalbin

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
ff: Fedde:

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
ff:  - Ko resaaɗum. 
     A waawaa huutoraade ndee innde. Suɓo Wonnde

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
ff:  Kesɗitinal Jaaja

note: DLG_RDF_Query_Comment
en: # Insert your SPARQL query here
    # Results are shown below.
ff: # Naatnu ɗaɓɓitannde maa SPARQL ɗoo
    # Njaltudi nana holliraa les ɗoo.

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
ff: % ɓetol kaanngol

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
ff: %s annominaaka tawo.
    
    So tawii ko a dokkiyaŋke, aɗa rimɗi e ɓeydude dokkol e %s, gorol %d
    e ɓasɗe imeel to
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    So ɗum alaa, tiiɗno muño seeɗa.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
ff: &Baɗte %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
ff: &Jaɓ baylital

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
ff: &Ɓeydu

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
ff: &Feewtin e:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
ff: &Fotndu

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
ff: &Fof

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
ff: &Ciiftannɗe

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
ff: &To:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
ff: &Caatol Binndi Jaajol

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
ff: &Keƴol Taabe Jaagol

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
ff: &Danndu ndee Eɓɓoore e jaaja

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
ff: &Hade:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
ff: &Ɓuutol

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
ff: &Ŋori e Mbeeluure

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
ff: &Les:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
ff: &Dottol

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
ff: &Kaar

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
ff: &Kaaruuji

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
ff: &Hakkundin

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
ff: &Waylu

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
ff: &Natakon

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
ff: &Darol

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
ff: &Dottol darol

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
ff: &Dari

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
ff: &Yerondir binndanɗe

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
ff: &Natto

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
ff: &Sos e Waylu Panni

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
ff: &Cuɓe Eɓɓoore Wonaade

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
ff: &Momtu

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
ff: &Momtu siiftannde

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
ff: &Momtu jokkorde geese

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
ff: &Saggitorde...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
ff: &Maantorde Tiindol

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
ff: &Winndannde

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
ff: &Aslol Winndannde

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
ff: &Binndannde

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
ff: &Hoto waɗ cirfel

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
ff: &Taƴto

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: &Edit RDF
ff: &Taƴto RDF

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
ff: &Taƴto ciiftannde

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
ff: &Taƴto jokkorde geese

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
ff: &Daaƴtu jiilnol mbayka binnditol

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
ff: &Siiftannde rowirde

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
ff: &Hello hiɓɓungo

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
ff: &Gallel

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
ff: &Ngallon

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
ff: &Ngallon:

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
ff: &Timmitol fiilde:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
ff: &Yiytu

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
ff: &Yiytu faynde

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
ff: &Alkulere

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
ff: &Yaɓɓorde:

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT
en: &Format
ff: &Mbaydi

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
ff: &Yah To

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
ff: &Ena jogii Tiitoore

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
ff: &Tiitoore e Yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
ff: &Tiitooje/Jaɓɓorde

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
ff: &Tiitoore:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
ff: &Tooweendi:

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
ff: &Binndol Cuuɗangol

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
ff: &Jalbin kelme pergitaaɗe

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
ff: &Jokkorde geese

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
ff: &Faalkiso

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
ff: &Faalkiso Fof

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
ff: &Natal

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
ff: &Jiggo Panni

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
ff: &E wanngorde geese

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
ff: &Ronnu ɗakkol

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
ff: &Jolnu

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
ff: &Yolnde:

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
ff: &Italik

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
ff: &Diw to ciiftannde

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
ff: &Diw to jokkorde geese

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
ff: &Fonndu-fota

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
ff: &Yoo gori njaggondir

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
ff: &Wertiingo

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
ff: &Ɗemngal

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
ff: &Nano

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
ff: &Binndol nano-fayde-ñaamo

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
ff: &Nano:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
ff: &Sok lelngo

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
ff: &Kayngal Ɓatakeeji

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
ff: &Gallel Kayngal Ɓatakeeji

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
ff: &Winndu Aslol Timmungol

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
ff: &Maanto baylite nde tappataa

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
ff: &Jaaɓnu darnde

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
ff: &Naattondir kaaruuji

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
ff: &Binndanɗe Goɗɗe

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
ff: &Innde:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
ff: &Kesum

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
ff: &Henorde Hesere

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
ff: &Kesum iwde e Tugnorol

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
ff: &Hello fayngo

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
ff: &Lelngo Fotngo

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
ff: &Limoore:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
ff: &Fannu limoore:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
ff: &Hello teelngo

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
ff: &Uddit

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
ff: &Uddit Fiilde

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
ff: &Didowol

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
ff: &Njaajeendi Hello

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
ff: &Dottol hello

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
ff: &Limangol kelle:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
ff: &Lelnannde

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
ff: &Ɗakku

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
ff: &Natal

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
ff: &Ceŋe

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
ff: &Dariingo

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
ff: &Winndito

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
ff: &Lelngo Winnditagol

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
ff: &Momtu Aslol

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_QUERY
en: &Query RDF
ff: &Ɗaɓɓitannde RDF

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
ff: &Waɗtu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
ff: &Salo baylital

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
ff: &Lomtin

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
ff: &Firlit

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
ff: &Firlit to lelngo wooaango

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
ff: &Baylitte

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
ff: Ñ&aamo

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
ff: &Binndol nano-fayi-ñaamo

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
ff: Ñaa&mo:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
ff: &Gorol

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
ff: &Diidirgal

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
ff: &Danndu Natal e innde

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
ff: &Danndu hello geese

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
ff: &Yiylo ballal

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
ff: &Labo baylital

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
ff: &Hollir Aslol

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
ff: &Hollir Palal Njaarka

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
ff: &Hollir ciiftannde

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
ff: &Keeriɗum:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
ff: &Mbinndiin

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
ff: &Fuɗɗo to:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
ff: &Palal njaarka

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
ff: &Jurbol

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
ff: &Momtu limooje gori

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
ff: &Hoore taaɓal:

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
ff: &Haatumeere

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
ff: &Tabbe

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
ff: &Tabbe...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
ff: &Pale kuutorɗe

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
ff: &Kuutorɗe

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
ff: &Dow:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_Triple
en: &Triple
ff: &Tripel

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
ff: &Fannuuji

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
ff: &Fannuuji:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
ff: &Dilesol

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
ff: &Firtu

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
ff: &Go'oje:

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
ff: &Lelnngo Geese

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
ff: &Hello Huuɓngo

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
ff: &Helmere huuɓnde

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
ff: &Ginol Kesno/Baayo

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
ff: &Njaajeendi:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
ff: &Limoore Kelme

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
ff: (Ciiftannɗe fof ena njiyoo)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
ff: (alaa wasiyaaji mbinndiin)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
ff: (hay baɗte)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
ff: Darol 1

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
ff: Yolnde 1.5

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
ff: gori 1.5

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
ff: yolnde 1.5

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
ff: toɓɓe 12 hade

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
ff: Dari 2

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
ff: Dari 3

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
ff: << Ɓen

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
ff: Juumre bonnde waɗii. Abiword woni ko e uddude.
    Ndee-ɗoo winndannde danndaama e mbeɗu wonndude e timmitol ".saved".

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
ff: &Wasiyo saatooji kala sahaa

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
ff: Abiword waawaa udditde %s. Ena wayi no ko fiilannde nde moƴƴaani.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
ff: Abiword gaynii ƴeewtaade labannde dee.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
ff: Abiword gaynii jiilagol mum ndee winndannde haa waɗii %d lomtine.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
ff: AbiWord gaynii yiylaade e nder winndannde ndee.

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
ff: AbiWord mahiraa ko yamre yuɓɓo piille COMCTL32.DLL ɓurɗe hesɗudeq
    e wonnde e yuɓɓo maa jooni. (COMCTL32.DLL yamre 4.72 walla ɓurɗe hesɗude)
    Feere jiiɓtol ndee saɗeende ena e FAQ e lowre geese AbiSource
    
    	http://www.abisource.com
    
    Aɗa waawi huutoraade topirde ndee kono palal kuutorɗe ngal ena waawi ŋakkude.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
ff: Baɗte Office G&NOME

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
ff: Baɗte eɓɓannde Office GNOME

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
ff: Jaɓ baylol basiyangol ngol

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
ff: Ɓeydu darol e ndee haatumeere ɓaawo darol gonangol

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
ff: Ɓeydu gorol e ndee haatumeere ɓaawo gorol gonangol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
ff: Ɓeydu ŋori e mbeluure e labannde ndee

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
ff: Ɓeydu darol ɓaawo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
ff: Ɓeydu walla waylu korwe e limtagol lelnanɗe labaaɗe

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
ff: Ɓeydu gorol ɓaawo

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
ff: Ɓeydu ndee helmere e saggitorɗe tafaande

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
ff: Ɓeydu to tugnorol

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV
en: Advanced RDF
ff: RDF Ceeɓtore

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
ff: Ɓaa&wo:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
ff: Pon&ndugol:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
ff: Ponndugol

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
ff: Ponndugol:

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCKSTYLES
en: Allow formatting not using styles only
ff: Yamir mbaydingol tawa huutoraaki panni tan

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
ff: Yamir noori yaynirde ɗi ngonaa daneejo

note: DLG_Goto_Target_Annotation
en: Annotation
ff: Siiftannde

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
ff: Kurmungol Jaaɓnirgal

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT
en: Apply Contact
ff: Jammin Jokkondiral

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY
en: Apply Current
ff: Jammin Gonaaɗo

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT
en: Apply Event
ff: Jammin Joljolal

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION
en: Apply Location
ff: Jammin Nokkuure

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY
en: Apply stylesheet to this Semantic Item
ff: Jammin paanorol e ndee Temre Maanaare

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
ff: Jammin mbaydingol lelnannde nattaade ndee e dow binndi labaaɗi ɗii

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
ff: Jammin ngol-ɗoo doggol

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
ff: Jammin e:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
ff: Doggol Aarabeere

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
ff: Aɗa laaɓaa a yiɗaa mooftude alslol timmungol? So a jokkii, a waawoytaa artirde jame ɓennuɗe winndannde ndee.

note: DLG_Lists_Arrowhead_List STYLE_ARROWHEADLIST
en: Arrowhead List
ff: Doggol Arrowhead

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
ff: So famɗii

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
ff: Ɗisor Doggol Ɓennungol

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
ff: Winndi ko:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
ff: Danndu e &Jaajol

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
ff: Danndu ndee-ɗoo fiilde e &jaajol kala hoƴom

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
ff: Danndu e Jaajol

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
ff: Lomtingol kelme juumaaɗe e jaajol

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
ff: Jikku AutoFit

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
ff: Heƴnu Haatumeere e Jaagol

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
ff: Ƴeewtagol Celluka Jaajol

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
ff: Ɓetol darol jaajol

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
ff: Loow ceŋe kala jiytaaɗe e jaajol

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
ff: Ƴeewto mbindiin winndannde ndee e jaajol

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
ff: Yesɗitin e jaajol

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
ff: Naattondir e jaajol

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
ff: Ngallon Ngoodakon:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
ff: Mbaydiiji goodaaɗi:

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles:
ff: Panni Goodaaɗi:

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
ff: M&o:

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
ff: Goobu cakkitol:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
ff: Palal

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
ff: Tabbere Palal

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
ff: Fawaade e:

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bo&ttomline
ff: Ka&aɗol-les

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
ff: Maan&torol

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
ff: Maantorol "%s" yiytaaka e ndee winndannde.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
ff: Goobu ŋorol:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
ff: Ŋori

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
ff: Ŋori e Mbeeluure

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE_FOAFKNOWS MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED_FOAFKNOWS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE_FOAFKNOWS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED_FOAFKNOWS
en: Both People Know Each Other
ff: Yiɓe ɗiɗo ɓee ena nganndondiri

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
ff: Ŋorɗol Les [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
ff: Kaaɗol-les

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
ff: Doggol Bakane

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
ff: Id Bayyinol.

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
ff: Cuɓe Mahgol

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
ff: Toɓɓol Mahgol

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
ff: Korwal

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
ff: Korwe

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
ff: Korwe e &Limtagol

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
ff: Korwe e Limtagol

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
ff: Pannol Ƴiiƴe

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
ff: W&aylu Darnde

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
ff: N&atto ñiiɓirde jokkorde geese

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
ff: D&uttal wuneeji

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
ff: Waawaa jolnude dottol e nder haatumeere

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
ff: Waawaa jolnude dottol e nder gallol binndi

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
ff: Waawaa momtude ngol pannol

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
ff: Waawaa waylude pannol ndernderol

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
ff: Waawaa fuɗɗaade golle winnditagol

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
ff: Tabbere Hakkundere

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
ff: Ponndugol hakkunde

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
ff: Fonndu lelnannde ndee e hakkunde

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
ff: Hakkundinaɗum

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
ff: Waylo &to:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
ff: Waylu &Fof

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
ff: Waylu Goobu Cakkitol

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
ff: Waylu Darnde

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
ff: Waylu Ngol-ɗoo 
    Doggol

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
ff: Waylu Goobu Jalbinol

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
ff: Waylu Pannol

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
ff: Waylu Goobu Binndol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
ff: Waylu keeroraaɗi tiindorol binndi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
ff: Waylu tiindol jiitungal e lelnannde

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
ff: Waylu darnde binndol labangol ngol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
ff: Waylu alkulere binndol labangol ngol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
ff: Waylu mbaydi lelnannde labaande ndee

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLE
en: Change the format of the table
ff: Waylu mbayka haatumeere ndee

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
ff: Waylu ɗemngal binndol labangol ngol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
ff: Waylu limoore dari

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
ff: Waylu cuɓe winnditagol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
ff: Waylu keeroraaɗi Gallel Binndi ngel

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
ff: Waylu nannda e mbinndiin basiyaaɗo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
ff: Waylu cakkitol hello winndannde maa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
ff: Wayly goobu hello winndannde maa

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
ff: Alkulal

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
ff: Limoore Alkule

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
ff: Limoore Alkule (alaa boowe)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
ff: Yiyto Alkule

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
ff: Alkule (alaa boowe):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
ff: Alkule (e boowe):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
ff: Ƴeewto &Mbinndiin

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
ff: Ƴeewto &celluka so aɗa tappa

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
ff: Yuurno &kesɗitine

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
ff: Yuurno e geese jame kese Abiword

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
ff: Ƴeewto &mbinndiin so aɗa tappa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
ff: Yiilo e winndannde ndee mbinndiin ƴawɗo

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
ff: Suɓo Goobu yaynirde

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
ff: Suɓo goobu yaynirde Abiword

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_SELECT
en: Choose which revision of the document to see and edit
ff: Suɓo baylital fiilannde nde njiɗ-ɗaa yiyde e taƴtaade

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
ff: Suɓo baylital njiɗ-ɗaa yiyde

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
ff: Suɓo toɓɓol maa e senngo nano ngoo.
    So a yiɗii huutoraade ƴiire "Yah to", naatnu limoore njiɗ-ɗaa ndee e Gallel Limoore gnol.   Aɗa waawi huutoraade + e - ngam yahde dow walla artude les.	Yeru, so a winndii "+2" kadi a suɓiima "Gorol", "Yah To" oo maa tello gori 2 les ɗo njahrataa ɗoo.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
ff: Mom&tu

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
ff: Momtu &Fof

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
ff: Momtu Goobu Cakkitol

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
ff: Momtu Goobu Jalbinol

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
ff: Uddu kenorɗe fof, njaltaa?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
ff: Uddu kenorɗe fof e jaaɓnirgal ngal, njaltaa

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
ff: Uddu winndannde

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
ff: Da&rol

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
ff: Goobu:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
ff: Darol

note: BREAK_Column
en: Column Break
ff: Dottol darol

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
ff: Yolnde Darol [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
ff: Darol [%d]

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
ff: Dari bannge &Nano

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
ff: Dari Ñ&aamo

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
ff: Yowre yahdunde e ngal baylital:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
ff: Yerondir ndee winndannde e winnannde woɗnde

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
ff: Ñalngu Loppitol

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
ff: Waktu Loppitol

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
ff: Jok&kondiɗum

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT
en: Contact
ff: Jokkondiral

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT_FROM_FILE
en: Contact from File
ff: Jokkondiral iwde e Fiilde

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Column_Refdlg
en: Contacts
ff: Jokkondire

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Contacts
en: Contacts:
ff: Jokkondire:

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
ff: Jokku baylital ɓenubngal (tonngoode %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
ff: Wallitooɓe(wo)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
ff: Wallitooɓe:

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
ff: Waklu Binndol Labangol ngol wonta Haatumeere

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
ff: Waklu Haatumeere wonta Binndol

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
ff: Waklu Binndol wonta Haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
ff: Waklu iwde e Haatumeere fayde e Binndol

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
ff: Natto Piiji Coomtoraaɗi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
ff: Natto Natal

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
ff: Natto Piiyol

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
ff: Natto Gallel Binndi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
ff: Natto ñiiɓirde jokkorde geese

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
ff: Natto gallel binndi ngel to ɗakkitorde

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
ff: Natto gallel binndi ngel to ɗakkitorde kisa momtaa ngel

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ff: Natto labannde ndee, mbaɗaa-nde to Ɗakkitorde

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
ff: Roŋkii udditde fiilde %s ngam winndude heen

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
ff: Roŋkii udditde fiilde %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
ff: Roŋkii winndude e fiile %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
ff: Roŋkii winndude e fiile %s ndee.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
ff: Lim no kelme winndannde ndee poti

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
ff: Kuurol

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
ff: Kuurol:

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW
en: Create New
ff: Sos Keso

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_CREATEREF
en: Create Reference
ff: Sos Ruttorde

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_CREATE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_CREATE
en: Create Semantic Item
ff: Sos Temre Mejaare

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
ff: Fuɗɗo faks

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_NEW
en: Create a new Revision
ff: Fuɗɗo baylital kesal

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
ff: Fuɗɗo winndannde hesere ɓolde

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
ff: Fuɗɗo winndannde hesere

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
ff: Fuɗɗo winndannde iwde e tugnorol

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
ff: Fuɗɗo winndannde huutoraade tugnorol

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
ff: Fuɗɗo windannde ɓolde

note: DLG_Styles_StylesTitle
en: Create and Modify Styles
ff: Sos e Waylu Panni

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
ff: Fuɗɗo iwde e &labannde

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT
en: Create new Contact Semantic Item
ff: Sos temre Jokkondiral Maanaare hesere

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT_FROM_FILE
en: Create new Contact Semantic Item by importing a vcard
ff: Sos temre Jokkondiral Maanaare hesere jiggitaande e vcard

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_CREATEREF
en: Create new Reference to existing Semantic Item
ff: Sos Jooporde hesere fayde e Temre Maanaare woodnde

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW
en: Create new Semantic Item
ff: Sos Temre Maanaare hesere

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
ff: Do&ttu

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
ff: Alkulere Loowaande

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
ff: Sifaa Doggol Loowangol

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
ff: Sifaa Doggol Loowangol

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
ff: Labannde Wonaande ndee ko Mehal

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
ff: Teelte loowaaɗe

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
ff: Waktu Gonaaɗo

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
ff: Majol &jamdigel

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
ff: Saggitorde Tafaande:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
ff: Ñalngu/waktu baylotooɗi

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
ff: Doggol Keerinangal

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
ff: Dottu Piiyol Coomtoraangol

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
ff: Dottu Natal

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
ff: Dottu Piiyol

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
ff: Dottu Gallel Binndi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ff: Dottu labannde ndee, mbaɗaa-nde to Ɗakkitorde

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
ff: T&iindoral

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Dashed
en: Dashed line
ff: Gorol cirfangol

note: DLG_FormatTOC_Dash DLG_Tab_Radio_Dash
en: Dashes
ff: Cirfe

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
ff: Ñalngu e &Waktu

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
ff: Ñalngu e Waktu

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
ff: Ñalngu # e hitaande ndee

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
ff: Go&owaaɗi

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
ff: Kiɓɓitoro

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
ff: Taaɓal Kiɓɓitorngo

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
ff: Ustu dirtol

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
ff: Maandingol ñalngu ngoowaangu

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
ff: Ɓetol hello goowangol

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
ff: Dartol taaɓal goowangal:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
ff: Ɗaccu e tiindol binndi ñaamo-fayde-nano

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
ff: Sifo Keeroraaɗi Manttinɗi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
ff: Sifo walla jammin pannol ndee labannde

note: DLG_Styles_Description DLG_Styles_ModifyDescription
en: Definition
ff: Ciforgol

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
ff: Momtu Kaaruuji

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
ff: Momtu Da&rol

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
ff: Momtu Piiyol Coomtoraangol

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
ff: Momtu Natal

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
ff: Momtu Piiyol

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
ff: Momtu Gor&ol

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
ff: Momtu Haatumeer&e

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
ff: Momtu Haatumeere

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
ff: Momtu Gallel Binndi

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
ff: Momtu siiftannde

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
ff: Momtu darol

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
ff: Momtu jokkorde geese

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
ff: Momtu gorol

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
ff: Momtu labannde ndee

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
ff: Momtu ngol darol iwde e haatumeere mum

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
ff: Momtu ngol gorol iwde e haatumeere mum

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
ff: Doggol Jamaante

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
ff: Caggitorɗe

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
ff: Yaɓɓorde woɗnde e kelle kuccondirɗe

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
ff: Yaɓɓorde woɗnde e hello adanngo

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
ff: Yaɓɓorde woɗnde e hello wattanngo

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
ff: Tiitoore woɗnde e kelle kuccondirɗe

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
ff: Yaɓɓorde woɗnde e hello adanngo

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
ff: Tiitoore woɗnde e hello adanngo

note: MENU_STATUSLINE_RDF_EDITOR
en: Directly edit the RDF for the entire document...
ff: Taƴto e codol RDF wonande fiilannde ndee fof...

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
ff: Daaƴ gine mbaydingol kala, haa heddo panni

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_DISASSOCIATE
en: Disassociate
ff: Ittu jammondiral

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_DISASSOCIATE
en: Disassociate and apply default stylesheet
ff: Seerndu tee njamminaa pannorol goowangol

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
ff: Hollir Duttal Wuneeji

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
ff: Hollir Loowdi Ballal

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
ff: Hollir Naatirka Ballal

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
ff: Hollir alkule ɗe winnditaako

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
ff: Hollir humpito topirde, tonngoode yamre, e copyright

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
ff: Hollir pannol:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
ff: Aɗa yiɗi firlitde kelme paalkisaaɗe e nder binndannɗe ɗee fof?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
ff: Aɗa yiɗi firlitde kelme paalkisaaɗe e nder winndannde wonaande nɗee?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
ff: Winndannde

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
ff: Keeroraaɗi Winndannde

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
ff: Hoto hurmitin

note: DLG_FormatTOC_Dot DLG_Tab_Radio_Dot
en: Dots
ff: toɓɓe

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Dotted
en: Dotted line
ff: Gorol cirfangol

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
ff: Ɗiɗiwol

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
ff: Boowinol Ɗiɗiwol

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
ff: Boowinol diɗiwol

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_DUMP_OBJECTS
en: Dump RDF Objects
ff: Wiido Piije RDF

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_DUMP_FOR_POINT
en: Dump RDF related to Cursor Position
ff: Wiido RDF toɗɗiiɗo Dartorde Jamngel

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_DUMP_OBJECTS
en: Dump out information about RDF Objects
ff: Wiido humpito yowitiingol e piije RDF

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_DUMP_FOR_POINT
en: Dump the raw RDF associated with the cursor position
ff: Wiido RDF keccoro toɗɗiiɗo dartorde jamngal

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDITSEMITEM
en: E&dit Semantic Items
ff: T&aƴto Teme Maanaaje

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
ff: Taƴto Ciiftannde

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
ff: Taƴto Hiistannde

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
ff: Taƴto Yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
ff: Taƴto Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit LaTeX Equation
ff: Taƴto Hiistannde LaTeX

note: MENU_LABEL_RDF_EDITOR
en: Edit RDF Triples
ff: Taƴto RDF Tatiije

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: Edit RDF Triples associated with location
ff: Taƴto Tatooje RDF toɗɗiiɗe nokkuure ndee

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EDITSEMITEM
en: Edit Semantic Items for location
ff: Taƴto teme Maanaaje ndee nokkuure

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
ff: Taƴto ciiftannde

note: DLG_RDF_Editor_Title
en: Edit document RDF
ff: Taƴto Fiilannde RDF

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
ff: Taƴto jokkorde geese

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
ff: Taƴto binndol dow walla les hello kala

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
ff: Taƴto Yaɓɓorde ndee e hello wonaango ngoo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
ff: Taƴto Tiitoore ndee e hello wonaango ngoo

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_EDIT TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_EDIT TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_EDIT
en: Edit this Semantic Item
ff: Taƴto ndee temre Maanaare

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
ff: D&aaƴtu Kuutorɗe Mbaydingol

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
ff: Yamir Jortingol Teeyngol

note: DLG_BorderShading_Use_Shading
en: Enable shading
ff: Daaƴtu mbeelol

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
ff: Daaƴtu ceŋe dime (karliiɗi)

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
ff: Mooli siiftannde rowirde

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
ff: Ruttorde siiftannde yaɓɓorde

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style:
ff: Pannol siiftannde rowirde:

note: DLG_FormatFootnotes_Endnotes
en: Endnotes
ff: Ciiftannɗe rowirde

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
ff: Hiistannde

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
ff: Juumre e kiisagol kiisol!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
ff: Juumre e siynugol doggorol %s

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
ff: Juumre e jiggagol fiilde %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
ff: Juumre e etagol danndude %s: roŋkii mahde jiggitorde

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
ff: Juumre e etagol danndude %s: innde moƴƴaani

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Events
en: Events:
ff: Joljole:

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
ff: Ex. doggorol

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
ff: Fat

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
ff: Yeru:

note: DLG_RDF_Query_Execute
en: Execute Query
ff: Hurmito Ɗaɓɓitannde

note: DLG_RDF_Query_Title
en: Execute SPARQL on document RDF
ff: Hurmito SPARQL e RDF fiilannde

note: MENU_STATUSLINE_RDF_QUERY
en: Execute a SPARQL Query on all document RDF...
ff: Hurmito SPARQL e RDF piilannɗe fof...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
ff: Siynu doggori balloro

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
ff: Siynu doggorol

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
ff: Baylitte goodɗe:

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EXPORTSEMITEM
en: Export Semantic Items
ff: Jiggito Teme Maanaaje

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EXPORTSEMITEM
en: Export Semantic Items for location
ff: Joggito teme Maanaaje ndee nokkuure

note: TB_Extra
en: Extra
ff: Ɓeydol

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra Parameters:
ff: Teelte goɗɗe:

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Beydol

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
ff: F&iilde

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
ff: M&baydi

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
ff: N&jaajeendi Yaynirde

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
ff: Yi&ylo holɗum:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
ff: Innde Gallel:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
ff: Fiilde %s wonaa leñol pille jaaɓoore e oo sahaa

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
ff: Fiilde %s wonaa sifaa cikketeeɗo oo

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
ff: Fiilde %s ko sifaa mo anndaaka

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
ff: Fiilde %s yiytaaka

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
ff: Innde Fiilde

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
ff: Pannol laalto:

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
ff: Yiytu baylital &garowal

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
ff: Yiytu baylital &ɓennungal

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED
en: Find by Relation
ff: Yiytu tungaade e Jotondiral

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
ff: Yiytu e nder winndannde ndee baylital jiyotoongal garowal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
ff: Yiytu e nder winndannde ndee baylital jiyotoongal ɓennungal

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
ff: Yiytu binndol joopangol ngol

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
ff: Dirtol Gorol Gadanol [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
ff: Gorol gadanol

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
ff: Ɓetol darol ŋiɓingol:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
ff: Hof les tolno 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
ff: Hof les tolno 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
ff: Hof les tolno 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
ff: Hof les tolno 4

note: DLG_Para_PreviewFollowParagraph
en: Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph
ff: Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
ff: Suɓo Alkulere

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
ff: Ɓetol Alkulere

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
ff: Suɓo alkulere

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
ff: Alkulere...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
ff: Alkulere:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
ff: Siif&tannde yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
ff: Yaɓɓorde

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
ff: Keeroraaɗi Yaɓɓorde

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
ff: Yaɓɓorde [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
ff: Mooli yaɓɓorde

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
ff: Ruttorde siiftannde yaɓɓorde

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style:
ff: Pannol siiftannde yaɓɓorde:

note: DLG_FormatFootnotes_Footnotes
en: Footnotes
ff: Ciiftannɗe yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_FMT_FOOTNOTES
en: Footnotes and &Endnotes
ff: Ciiftannɗe Yaɓɓorde e Ciiftannɗe &Rowirde

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
ff: Forsu tiindol binndi LTR

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
ff: Forsu tiindol binndi RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
ff: Forsu tiindol binndi nano-fayde-ñaamo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
ff: Forsu tiindol binndi ñaamo-fayde-nano

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
ff: Forsu binndol LTR

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
ff: Forsu binndol RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
ff: Dottu Piiyol Coomtoraangol

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
ff: Mbaydin Ciiftannɗe Yaɓɓorde e Ciiftannɗe Rowirde

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
ff: Mbaydin Tiitoore/Yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_FMT_EMBED
en: Format Ob&ject
ff: Mbaydin Pii&yol

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
ff: Mbaydin Goobwol

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
ff: Leemto Haatumeere

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
ff: Mbaydin Haatumeere Loowdi

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
ff: Mbaydin Gallel Binndi

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
ff: Mbaydin Palal Kuutorɗe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
ff: Mbaydin ngal natal

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
ff: Mbaydin winndannde maa huutoraade panni

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
ff: Ummaade e LaTex

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
ff: Njaajeendi Yaynirde

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
ff: Yah To

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
ff: Yah to &Holɗum:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
ff: Yah to

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
ff: E&na jogii ɗakkol

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
ff: B&inndol tiitoonde:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
ff: Doggol Junngo

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
ff: Ena weela

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
ff: Tiitoore

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
ff: Keeroraaɗi Tiitoore

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
ff: Tiitoore [%s]

note: MSG_CHECK_PRINT_MODE
en: Headers and Footers can only be created and edited while in Print View Mode. 
     To enter this mode choose View then Print Layout from the Menus. 
     Would you like to enter Print Layout mode right now?
ff: Ciiftannɗe Yaɓɓorde e Ciiftannɗe Rowirde mbaawi soseede e taƴteede tan ko e mbayka Jiytol Winnditagol. 
     So a yiɗii naatde e kaan mbayka, suɓo Jiytol, kisa Lelngo Winnditagol e Dosi ɗii. 
     Aɗa yiɗi naatde e mbayka Lelnde Winnditagol jooni?

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
ff: Panni Tiitoonde

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
ff: Pannol tiitoonde:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
ff: Doggol Ɓernde

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
ff: Doggol Ebruru

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
ff: &Loowdi Ballal

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
ff: &Naatirka Ballal

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
ff: Suuɗ juume &mbinndiin e winndannde ndee

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
ff: Suuɗ binndol les Tolno Doggi

note: MENU_LABEL_RDF_HIGHLIGHT
en: Highlight RDF
ff: Jalbin RDF

note: MENU_STATUSLINE_RDF_HIGHLIGHT
en: Highlight areas of the document with RDF associated
ff: Jalbin boowe fiilannde ndee huutoraade RDF toɗɗaaɗo

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
ff: &Faalkiso Fof

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
ff: D&irtin:

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
ff: Faalkiso Kelme

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
ff: Faalkiso yeruuji ndee helmere kala e winndannde ndee

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
ff: Faalkiso kelme:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
ff: Natal Cakkitol

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
ff: Doggol Noddore

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
ff: Jiggito cifanɗe panni iwde e winndannde

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
ff: Woni ko e Huutoreede

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
ff: Finnde ndee Moƴƴaani

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
ff: Ustu dirtol

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
ff: Dirte e Boowinol

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
ff: Alkule Mawɗe e Hoore Kelme

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value:
ff: Kiisol Gadanol Siiftannde Rowirde:

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value:
ff: Kiisol Gadanol Siiftannde Yaɓɓorde:

note: DLG_Options_Label_InnerQuoteStyle
en: Inner (single) quote style:
ff: Pannol ŋaacce (bajjoro) naatooje:

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
ff: Ɓaydu &Dari

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
ff: Ɓeydu &Gori

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
ff: Ɓeydu &Haatumeere

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
ff: Ɓeydu Maantorol

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
ff: Naatnu Dorƴol

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
ff: Ɓeydu Kaaruuji

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
ff: Jolnu loowdi Ɗakkitorde

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
ff: Naatnu Ñalngu e Waktu

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
ff: Jolnu Hiistannde

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
ff: Jolnu Hiistannde iwde e wowlannde LaTeX

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
ff: Ɓeydu Gallel

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
ff: Ɓeydu Jokkorde Geese

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
ff: Lombu Gallel Naattondire Ɓatakeeji

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
ff: Jolnu MathML iwde e fiilde

note: DLG_InsertXMLID_Title
en: Insert RDF Link
ff: Lommbu hen jokkol RDF

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_XMLID
en: Insert RDF link...
ff: Lommbu hen jokkol RDF...

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Ok
en: Insert Reference
ff: Naatnu Ruttorde

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Title
en: Insert Reference to Semantic Item
ff: Naatnu Ruttorde e Tempre Maanaare

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
ff: Jolnu Haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
ff: Naatnu Mantorde Tiindol Unicode e nder winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
ff: Ɓeydu Yaɓɓorde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
ff: Ɓeydu Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
ff: Jolnu Haatumeere Loowdi tugnaade e Tiitooje

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
ff: Ɓeydu heen Gallel Binndi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
ff: Ɓeydu maantorol e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
ff: Ɓeydu heen gallel kiisangel

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
ff: Ɓeydu darol bannge nano

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
ff: Ɓeydu darol bannge ñaamo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
ff: Ɓeydu siiftannde yaɓɓorde

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
ff: Ɓeydu jokkorde geese e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
ff: Lombu gallel naattondire ɓatakeeji

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
ff: Beydu haatumeere hesere e nder winndannde maa

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
ff: Ɓeydu hello, darol, walla dottol rogere

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
ff: Ɓeydu gorol dow

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
ff: Ɓeydu gorol les

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
ff: Lombu maalde walla alkulal keeringal goɗngal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
ff: Ɓeydu siiftannde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
ff: Ɓeydu heen limoore hello hesɗitintoongo e jaajol

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
ff: Ɓeydu sqiiftannde wortorde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
ff: Jolnu natal goodngal iwde e fiilde woɗnde

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
ff: Ɓeydu natal e nder winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
ff: Ɓeydu heen maantorol

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
ff: Jolnu natakon

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
ff: Ɓeydu jokkorde geese

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
ff: Ɓeydu heen maantorde tiindol nano-fayde-ñaamo (LRM)

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
ff: Ɓeydu heen maantorde tiindol ñaamo-fayde-nano (RLM)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
ff: Ɓeydu binndol labangol e siiftannde hesere

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
ff: Lommbu maalde

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
ff: Jolnu haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
ff: Naatnu Mooɓre Darol Haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
ff: Naatnu Mooɓre Gorol Haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
ff: Ɓeydu heen loowdi fiilde woɗnde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
ff: Ɓeydu heen ñalngu e/walla waktu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
ff: Jolnu ɗoo loowdi ɗakkitorde ndi mbaydinaaka

note: MENU_STATUSLINE_RDF
en: Interact with RDF
ff: Jaabtondir e RDF

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
ff: Maantorde &Lelngo Birningol

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
ff: Diw to ciiftannde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
ff: Diw to jokkorde geese

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
ff: Fonndaa-foti

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
ff: Fonndu-fota

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
ff: Fonndu-fota lelnannde

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
ff: Fonndu-fota lelnannde ndee

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
ff: Renndin e pa&yɗo

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
ff: Kelmekele:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
ff: Hiistannde LaTeX

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
ff: Hiistannde LaTeX:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
ff: Ponndol Ɗakkol:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
ff: Cifanɗe Dakke

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
ff: Teelte ɗemngal

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
ff: Ɗemngal(ɗe)

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
ff: Ɗemngal(ɗe):

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
ff: Lelngo

note: DLG_Tab_Label_Leader
en: Leader:
ff: Hoorewol:

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
ff: Dirtol Nano [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
ff: Dirtol Nano [%s] Dirtol Gorol Gadanol [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
ff: Ŋorɗol Nanol [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
ff: Tabbere Nanere

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
ff: Ponndugol nano

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
ff: Fonndu lelnannde ndee e hakkunde

note: DLG_PageFormat_Legal
en: Legal
ff: Laawol

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
ff: Tolno 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
ff: Tolno 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
ff: Tolno 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
ff: Tolno 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
ff: Heertorde Tolnooji:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
ff: Tolno:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
ff: &Boowinol gori:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
ff: Limoore Gori

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
ff: Gorol dow labannde (yiilnu)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
ff: Dorƴe Gori e Kelle

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
ff: Gorol les labannde (yiilnu)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
ff: Gorol hakkunde

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line:
ff: Gorol:

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
ff: Gori:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
ff: Ɗakkol Doggol

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
ff: Keeroraaɗi Doggol

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
ff: Panni Doggol

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Locations
en: Locations:
ff: Nokkuuje:

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
ff: Sok lelngo pale kuutorɗe gonaaɗe ɗee

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
ff: Doogol Roman Les

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
ff: Kayngal Ɓatakeeji

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
ff: Ɓuttiɗin labannde ndee (yiilnu)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
ff: Waɗtu labannde ndee italik (yiilnu)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
ff: Waɗtu labannde ndee diccol (yiilnu)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
ff: Waɗtu labannde ndee toŋol (yiilnu)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
ff: Toppito ciiftannde e winndannde

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
ff: Toppito ceŋe

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
ff: Kooltol

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
ff: Maanto Baylitte

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
ff: Maanto bayle so aɗa tappa

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size:
ff: Ɓetol Darol Kaaɗtorol:

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
ff: Naattondir Dow

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
ff: Naattondir Les

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
ff: Naattondir Ngallol

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
ff: Naattondir Nano

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
ff: Naattondir Ñaamo

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
ff: Naattondir dow

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
ff: Naattondir winndannde woɗnde e nder winndannde wonaande ndee huutoraade maantorde baylitte

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
ff: Naattondir les

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
ff: Naattondir ngallol

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
ff: Naattondir nano

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
ff: Naattondir ñaamo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
ff: Naattondir e kaar dow

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
ff: Naattondir e kaar les

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
ff: Naattondir e kaar nano

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
ff: Naattondir e kaar ñaamo

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
ff: Waktu Kooniŋkooɓe

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
ff: Cariiɗe.

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
ff: Panni Cariiɗi

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Style
ff: Waylu Panni

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
ff: Waylu...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
ff: Lewru Ñalngu, Hitaande

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
ff: Dirtin toɓɓere jolnirnde to nokku keeriiɗo

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
ff: Lru. Ñalngu, Hitaande

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
ff: Cowtiiɗo

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_HOMEPAGE_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_HOMEPAGE_PHONE
en: Name, (Homepage), Phone
ff: Innde (Jaɓɓorgo), Noddirde

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME_LATLONG MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME_LATLONG
en: Name, Latitude and Longitude
ff: Innde, Lattindo e Juttindo

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_PHONE
en: Name, Phone
ff: Innde, Noddirde

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
ff: Siiftannde &hesere

note: DLG_RDF_Insert_NewContact
en: New Contact
ff: Jokkondiral kesal

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
ff: Ɗakkol Doggol Kesol

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
ff: Doggol Kesol 
    Fannu

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_NEW
en: New Revision
ff: Baylital Kesal

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
ff: Kiisol Kesol 
    Puɗɗorgol

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
ff: Pannol Kesol

note: DLG_Styles_New
en: New...
ff: Kesum...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
ff: Payɗo >>

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK
en: Nick
ff: Waccoore

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK_PHONE
en: Nick, Phone
ff: Waccoore, Noddirde

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
ff: Alaa fiilde

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
ff: Alaa Kofol

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
ff: Alaa Pannol labaa
     wadde nde waawaa wayleede

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
ff: Hay dokkorol yiytaaka

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
ff: Hay baɗte hade

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
ff: Jiyol Kaanngol

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
ff: Alaa e saggitorɗe&:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
ff: Panni ciiftannde

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns:
ff: No Dari Poti:

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
ff: No Kelle Poti

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
ff: No dari poti:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
ff: No gori poti:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
ff: Limtaaɗe

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
ff: Limtugol

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
ff: Limtugol:

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
ff: Limooje

note: DLG_RDF_Query_Column_Object
en: Object
ff: Piiyol

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
ff: Udd&it Tummbitere

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
ff: Uddit Tugnorol

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
ff: Uddit winndannde ummiinde e tummbitere

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
ff: Uddit winndannde huutoraande sakket

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
ff: Uddit winndannde woodnde

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
ff: Udditan ndee winndannde henorde woɗnde

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
ff: Uddit ndee-ɗɗon winna

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
ff: Ŋakkere tesko e etagol unnditde %s

note: DLG_Options_Label_OuterQuoteStyle
en: Outer (double) quote style:
ff: Pannol ŋaacce (ɗiɗiije) jaltooje:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
ff: Didowol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
ff: Gorol les labannde (yiilnu)

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
ff: K&eeroraaɗi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
ff: F&iɗɗu baylitte

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
ff: Ɗa&kku tawa Mbaydinaaka

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
ff: Hello

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
ff: Dottol &hello hade

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
ff: Cakkitol Hello

note: BREAK_Page
en: Page Break
ff: Dottol hello

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
ff: Goobu H&ello

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
ff: Natal Hello

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
ff: Tonngooɗe He&llo

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
ff: Tonngoode Hllo

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
ff: Keeroraaɗi Tonngoode Hello

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
ff: Tonngooɗe Hello

note: FIELD_Numbers_PageReference
en: Page Reference to Bookmark
ff: Joopannde Hello to Maantoro

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
ff: Teeltag&ol Hello

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
ff: Teeltagol Hello

note: DLG_Goto_Target_Page
en: Page:
ff: Hello:

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
ff: Hello: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
ff: Kelle:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
ff: Jammingol kelle

note: DLG_PageSetup_Paper
en: Paper
ff: Kaayit

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
ff: Jaajol kaayi&tol:

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
ff: Limoore Lelnanɗe

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
ff: Tiindol Lelnannde

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
ff: Jiytindagol Lelnannde

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
ff: Lelnanɗe:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
ff: Finnde ena waɗɗii, ndee winndannde ko sirlinaade

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
ff: Haatumeere Helto

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
ff: Naatnu to gasirde winndannde

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
ff: Naatnu to gasirde rogere

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlacement
en: Placement:
ff: Lombugol:

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_PLAY
en: Playing with RDF during development
ff: Ena dillida e RDF tuma topagol

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
ff: Dartorde to Darol

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
ff: Dartorde to Hello

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
ff: Dartorde to Lelnannde

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
ff: Dartorde:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
ff: Cuɓ&oraaɗe

note: DLG_RDF_Query_Column_Predicate
en: Predicate
ff: Predikaa

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
ff: Juɓɓinol Cuɓoraaɗe

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
ff: Yiytindo winndannde ndee no hello geese

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
ff: Yiytindo winndannde ndee hade winnditeede

note: DLG_Para_PreviewPrevParagraph
en: Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph
ff: Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
ff: Winndito e &saasi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
ff: Lelngo Winnditagol

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
ff: Jiytindagol W&inndito

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
ff: Jiytindagol Winndito

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
ff: Winndito fof walla bannge e winndannde ndee

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
ff: Winndito winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
ff: Winndito huutoraade ɗriwer PS nderndero oo

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
ff: Woni ko e Winnditaade Fiilannde...

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
ff: Ena winnditoo hello %d e dow %d

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_QUERY
en: Query RDF associated with location
ff: Ɗaɓɓitannde RDF yowitiinde e nokkuure

note: MENU_LABEL_RDF_QUERY_XMLIDS
en: Query RDF for cursor position
ff: Ɗaɓɓitannde RDF wonande dartorde jamgel

note: DLG_RDF_Query_Status
en: Query RDF: %d of total: %ld
ff: Ɗaɓɓitannde RDF: %d nder : %ld

note: MENU_STATUSLINE_RDF_QUERY_XMLIDS
en: Query the RDF associated with the cursor position...
ff: Ɗaɓɓitannde RDF toɗɗiiɗo dartorde jamngal...

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
ff: &Lomtin

note: DLG_Goto_Target_XMLid MENU_LABEL_INSERT_XMLID
en: RDF Link
ff: Jokkol RDF

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Title
en: RDF Stylesheet
ff: Pannorol RDF

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
ff: &Winndannde RTL

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
ff: &Lelnannde RTL

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
ff: &Rogere RTL

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
ff: Lo&mtinir ɗum:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
ff: &Yiiltu njiilawu

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
ff: Wa&klit

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
ff: Pille &Cakkitiiɗe

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
ff: Waɗtu taƴtagol

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
ff: Waɗtu taƴtagol pirtangol sakket

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
ff: Ustu walla ɓeydu jiytol winndannde ndee

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE
en: Related To Source Semantic Item
ff: Jokkondirɗo e Temre Maana Asliire

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
ff: Jotondiral

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
ff: Jotondiral:

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
ff: Ittu Yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
ff: Ittu Tiitoore

note: DLG_Styles_RemoveLab
en: Remove Property from Style:
ff: Ittu Keeroraɗum e Pannol:

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
ff: Ittu Gorol Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
ff: Ittu Gorol gonngol Tiitoore Hello ngoo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
ff: Ittu humpito baylitte fof e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
ff: Ittu aslol winndannde kuuɓngol e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
ff: Ittu Yaɓɓorde ndee hello e Winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
ff: Ittu Tiitoore ndee hello e Winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
ff: Ittu natal ngal ndanndaa heen tummbitere e ɗakkitorde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
ff: Ittu Natal Hoorewol e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
ff: Ittu Bakanel Binndi e Winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
ff: Jaɓ baylol miijtangol ngol

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
ff: Waɗ kadi Gorol ngol Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
ff: Waɗ kadi Gorol ngol Tiitoore e hello kala

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
ff: Lomtin &Fof

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
ff: Lomtinir binndol ciiftangol ngol loowdi siiftannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
ff: Lomtinir binndol joopangol ngol binndol goɗngol

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
ff: Jangto &Buggere

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
ff: Jangto buggere mballaa AbiWord wontude topirde yuɓɓunde

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
ff: Artir lelngo palal kuutorɗe ngal e mbaydi mum ngoowaandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
ff: Waylu ɓetol ngal natal

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
ff: Fuɗɗito limtaagol to:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
ff: Fuɗɗito e hello kala

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
ff: Fuɗɗito e rogere kala

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
ff: Fuɗɗito tonngooɗe kelle e doge kese

note: DLG_RDF_Editor_Restrict
en: Restrict to RDF Link:
ff: Haaɗnu e jokkol RDF:

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
ff: Jokku Doggol Cakkitiingol

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
ff: Mooftu kala baylitte e winndannde

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
ff: Ruttin fiilde to danndol battindigol?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
ff: Ruttin winndannde ndee to danndol battindigol

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
ff: Ruttin to tummbitere %s danndaande?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
ff: ID Baylital

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_NEW
en: Revisions new...
ff: Baylitte kesal...

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_SELECT
en: Revisions select...
ff: Baylitte labo...

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
ff: Dirtol Ñaamo [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
ff: Ŋorɗol Ñaamol [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
ff: Tabbere Ñaamre

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
ff: Ponndugol ñaamol

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
ff: Fonndu lelnannde ndee e ñaamo

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
ff: &Jiimol ñaamo-fayde-nano

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
ff: Jamirooje

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
ff: Jamirooje:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
ff: Gorol

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
ff: Gori &Dow

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
ff: Gori &Les

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_TEST
en: Run some RDF tests and show results on console
ff: Waɗ ƴeewnde RDF kolla njaltudi e ginorde

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_PLAY
en: Run some RDF tests that change during development
ff: Waɗ ƴeewnde RDF baylotooɗe tuma topagol

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
ff: D&okkori

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
ff: H&ollir baylitte

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
ff: F&eesto Kaaruuji

note: MENU_LABEL_RDF_QUERY
en: SPARQL Query
ff: Ɗaɓɓitannde SPARQL

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
ff: &Danndu

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
ff: Dann&du Tummbitere

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
ff: Danndu e &Innde

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
ff: Danndu &Tugnorol

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
ff: Danndu tummbitere natal ngal e ɗakkitorde

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
ff: Danndu bayle winndannde %s hade uddude?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
ff: Momtu Piiyol Coomtoraangol

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
ff: Uddu winndannde

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
ff: Danndu winndannde ndee no tugnorol

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
ff: Danndu winndannde ndee e innde woɗnde

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
ff: Danndu winndannde ndee tawa innde ndee waylaaki

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
ff: Danndu natal labangal ngal e fiilde

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
ff: Danndu e fiilde

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
ff: Yiylo ballal baɗte...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
ff: Majaali hakkunde kesɗitine

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
ff: Majaali gila epoch

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
ff: Dotte Rogere

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
ff: Yiy aslol winndannde wonaande ndee

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
ff: Labo F&of

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
ff: Labo Kaar

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
ff: Momtu Darol

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
ff: Labo baylital

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
ff: Labo Gorol

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
ff: Feesto Haatumeere

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
ff: Momtu Gallel Binndi

note: DLG_InsertHyperlink_Msg
en: Select a target bookmark from the list:
ff: Labo maantorol toɓɓangol iwde e doggol ngol:

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
ff: Labo natal iwde e fiilde

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_SELECTNEXTREFTOSEMITEM TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_NEXT
en: Select next reference to Semantic Item
ff: Labo ruttorde faynde to Temre Maanaare

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_NEXT
en: Select next reference to this Semantic Item
ff: Labo ruttorde faynde to ndee Temre Maanaare

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_NEXT
en: Select next reference to this Semantic Item...
ff: Labo ruttorde faynde to ndee Temre Maanaare...

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_SELECTNEXTREFTOSEMITEM
en: Select next references to Semantic Item
ff: Labo duttorɗe paynɗe to Temre Maanaare

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_SELECTPREVREFTOSEMITEM MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_SELECTPREVREFTOSEMITEM TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_PREV
en: Select previous reference to Semantic Item
ff: Labo ruttorde ɓennunde to Temre Maanaare

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_PREV
en: Select previous reference to this Semantic Item
ff: Labo ruttorde ɓennunde to ndee Temre Maanaare

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_PREV
en: Select previous reference to this Semantic Item...
ff: Labo ruttorde ɓennunde to ndee Temre Maanaare...

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
ff: Labo Gallel Binndi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
ff: Labo winndannde ndee e kuuɓal

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Select the parts of the document belonging to the next version...
ff: Lano jubbannde winndannde ndee jeyaande e yamre aroore...

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_FIND_PREV
en: Select the parts of the document belonging to the previous version...
ff: Lano jubbannde winndannde ndee jeyaande e yamre ɓenndudne...

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_FIND_NEXT TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Select the parts of the document contained in the next revision
ff: Lano jubbannde winndannde ndee wonnde e nder e yamre aroore

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_FIND_PREV TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_FIND_PREV
en: Select the parts of the document contained in the previous revision
ff: Lano jubbannde winndannde ndee wonnde e nder e yamre ɓenndudne

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_SELECTTHISREFTOSEMITEM MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_SELECTTHISREFTOSEMITEM TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_THIS
en: Select this reference to Semantic Item
ff: Labo ndee ruttorde to Temre Maanaare

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_THIS
en: Select this reference to this Semantic Item
ff: Labo ndee ruttorde to ndee Temre Maanaare

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_THIS
en: Select this reference to this Semantic Item...
ff: Labo ndee ruttorde to ndee Temre Maanaare...

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
ff: Labannde

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM
en: Semantic Item
ff: Temre Maanaare

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
ff: Darnde wowlannde

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
ff: Seerndir teme haatumeere ndee picce

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
ff: Seerndir teme haatumeere ndee picce e taaɓe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
ff: Seerndir teme haatumeere ndee taaɓe

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
ff: Seerndir picce

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
ff: Seerndir picce e taaɓe

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
ff: Seerndir taaɓe

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
ff: Suɓo

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
ff: Suɓo &Ɗemngal

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
ff: Suɓo kiise Goowaaɗe

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Set
en: Set For All Existing
ff: Peŋ e Gooddɗe Kala

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
ff: Suɓo Natal

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
ff: Suɓo Natal Dartorangol

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
ff: Suɓo Kooltol binndi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
ff: Suɓo natal wona cakkitol hello maa

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_SET_AS_SOURCE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_SET_AS_SOURCE
en: Set as Source Semantic Item
ff: Waɗtu Temre Maanare Asliire

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
ff: Suɓo tiindol jiimtungol winndannde to RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
ff: Suɓo tiindol jiimtungol lelnannde to RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
ff: Suɓo tiindol jiimtungol rogere to RTL

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
ff: Suɓo keeroraaɗi metaa-keɓe

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
ff: Suɓo Tabbere hesere

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
ff: Suɓo alaa natal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
ff: Suɓo cuɓoraaɗe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
ff: Suɓo dartagol tabbe

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Explanation
en: Set the current stylesheet for Semantic Items in this document. New RDF objects will use this stylesheet automatically. The buttons allow you to set the stylesheet for all existing Semantic Items to the new stylesheet as well.
ff: Feŋ pannorol gonangol ngol e Teme Maanaaje ndee fiilannde. Piije RDF kese maa kuutoro ngol pannorol e jaajol. Butoŋaaji ɗii nafata ko feŋde pannorol Teme Maanaaje goodɗe ɗee fof e pannorol kesol ngol.

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
ff: Suɓo fannu e panni Haatumeere Loowdi ndee

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
ff: Suɓo fannuuji Ciiftannɗe Yaɓɓorde e Ciiftannɗe Rowirde

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
ff: Suɓo fannuuji Tiitooje e Jaɓɓorɗe

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
ff: Suɓo ngol Gorol wona Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
ff: Suɓo ngol Gorol wona Tiitoore e hello kala

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
ff: Suɓo ngal natal wona dartinangal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
ff: Suɓo cuɓoraaɗe mbinndiin maa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
ff: Suɓo keeroraaɗi hello winndannde maa wano ɓetol hello e koolte

note: DLG_BorderShading_Shading
en: Shading
ff: Mbeeluure

note: DLG_BorderShading_Shading_Color
en: Shading color:
ff: Goobol mbeeluure:

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
ff: Ŋiire Sodorde

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
ff: Hollu

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
ff: Hollu &Diidorgal

note: DLG_RDF_Query_ShowAll
en: Show All RDF
ff: Hollu RDF Fof

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
ff: Hollu Maa&ntanɗe Mbaydingol

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
ff: Hollu winndannde &hade baylitte

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
ff: Hollu winndannde ɓ&aawo baylitte

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
ff: Hollu winndannde ɓaawo baylitte &cakkitiiɗe

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SHOW_FINAL
en: Show document at final version without revision highlighting
ff: Hollu winndannde e yamre mum sakkitiinde tawa alaa jalbingol baylitte

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_SHOW_FINAL
en: Show final document
ff: Hollu fiilannde wortaande

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_SHOW_FINAL
en: Show final document...
ff: Hollu fiilannde wortaande...

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
ff: Hollu doggol binndanɗe kuuɓngol

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
ff: Hollu walla suuɗ diidorɗe ɗee

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
ff: Hollu walla suuɗ palal ngonka ngal

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
ff: Hollu walla suuɗ palal kuutorɗe ngal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
ff: Hollu baylitte ngonɗe e nder winndannde

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
ff: Hollu no winndannde ndee wayoyta so baylitte njamminaama

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
ff: Hollu no winndannde ndee wayoyta ɓaawo baylitte

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
ff: Hollu no winndannde ndee wayoyta hade baylitte

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
ff: Hollu...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
ff: Hollir/suuɗ ciiftannɗe

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
ff: Hollu/suuɗ maantanɗe mbaydingol

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Ɓoloral

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
ff: Gooto

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
ff: Boowinol Ɓolorol

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
ff: Boowinol ɓolorol

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
ff: Ŋacce Dime

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
ff: Le&emto Haatumeere

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Solid
en: Solid line
ff: Diidol kiɓɓungol

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
ff: Won juume kawraaɗe e jiggagol ngol.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
ff: Leemto Dari e Deggondiral beeyal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
ff: Leemto Dari e Deggondiral Beeyal fawaade e Gorol Labangol

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
ff: Leemto Dari e Deggondiral Jippal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
ff: Leemto Dari e Deggondiral Jippal fawaade e Gorol Labangol

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
ff: Leemto Gori e Deggondiral Beeyal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
ff: Leemto Gori e Deggondiral Beeyal fawaade e Darol Labangol

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
ff: Leemto Gori e Deggondiral Jippal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
ff: Leemto Gori e Deggondiral Jippal fawaade e Darol Labangol

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
ff: Leemto Haatumeere

note: DLG_Column_Space_After
en: Space after Column:
ff: Boowal ɓaawo Darol:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
ff: Boowal hade: tɓ 12

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
ff: Boowal hade: Hay baɗte

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
ff: Boowinol

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
ff: Ƴeewtagol Mbinndiin

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
ff: Ƴeewtagol-mbinndiin

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
ff: Ƴeewto mbinndiin winndannde ndee

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
ff: Mbinndiin

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
ff: Cuɓe &Mbinndiin

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
ff: Fees&to Haatumeere

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
ff: Feesto Kaaruuji

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
ff: Feesto Haatumeere

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
ff: Feesto kaaruuji

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
ff: Feesto e Hakkunde

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
ff: Feesto e Bannge Les

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
ff: Feesto e Bannge Nano

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
ff: Feesto e Bannge Ñaamo

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
ff: Feesto e Bannge Dow

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
ff: Seendu kala keertorɗe haa heddoo boowe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
ff: Seendu kala keertorɗe kelme ena jeyaa heen boowe

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
ff: Feesto binndol ngol e picce walla taaɓe

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
ff: Feesto binndol ngol e boowe, picce, walla taaɓe

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
ff: Feesto oo kaar

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
ff: Doggol Kaaruuji

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
ff: Pa&nnol

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Gaadanteewal

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
ff: Doggol Koode

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
ff: Fuɗɗo To:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
ff: Fuɗɗo Doggol Kesol

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
ff: Fuɗɗo Doogol-caltol

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
ff: Fuɗɗo baylital kesal

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
ff: Fuɗɗo ba&ylital kesal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
ff: Fuɗɗo baylital ngal jiidaa e gonanngal ngal

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
ff: Limlimtooje:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
ff: Dartin Doggol Gonangol

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
ff: Diidt&ol

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
ff: Diidtol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
ff: Diidto dow labannde ndee (yiilnu)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
ff: Dog&gol-panni

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
ff: Pannol

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
ff: Innde Pannol -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
ff: Innde Pannol:

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type:
ff: Leñol Fiilde:

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph:
ff: Pannol lelnannde aroore:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
ff: Innde pannol waawaa wonde ɓolde

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
ff: Pannol:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
ff: Panni

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET
en: Stylesheet
ff: Pannore

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
ff: Doggol-panni

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
ff: Toŋol

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
ff: Wa&siyaaji:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
ff: Wasiyo iwde e saggitorde &tugnorde tan

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
ff: Hiiso mooɓre Darol

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
ff: Hiiso mooɓre Gorol

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
ff: Hiiso Mooɓre Darol Haatumeere

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
ff: Hiiso Mooɓre Gorol Haatumeere

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
ff: Tonngol

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_LOCATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_LOCATION
en: Summary, Location
ff: Tonngol, Nokkuure

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_LOCATION_TIMES MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_LOCATION_TIMES
en: Summary, Location, Start and End Times
ff: Tonngol, Nokkuure Waktuuji Fuɗɗorde e Gasirde

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_TIMES MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_TIMES
en: Summary, Start and End Times
ff: Tonngol, Waktuuji Fuɗɗorde e Gasirde

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
ff: Toŋ&ol

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
ff: Toŋol

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
ff: Maa&ndol

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
ff: Maandol

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
ff: &Haatumeere

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
ff: Kaaɗol Taaɓe [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
ff: Dartorde kaaɗol taaɓe:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
ff: Kaaɗol taaɓe potɗe momteede:

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
ff: Ɓetol Haatumeere

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Haatumeere

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
ff: Haatumeere Loowdi

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
ff: Ɗakkol Doggi Haatumeere Loowdi

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
ff: Hello Haatumeere Loowdi

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
ff: Taaɓe

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
ff: Taaɓe e Limtagol Kelle

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
ff: Mbaydingol Bi&nndol

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_TEST
en: Test RDF subsystem
ff: Ƴeewndo lesyuɓɓo RDF

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
ff: Binndol &ɓaawo:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
ff: Binndol &hade:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
ff: Ponndugol Binndi:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
ff: Gallel Binndi

note: DLG_FormatFrame_PositionTo
en: Text Box Position
ff: Dartorde Gallol Binndi

note: DLG_Options_Label_BiDiOptions
en: Text Directionality
ff: Cukkol Binndi

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
ff: Kofol Binndol

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
ff: Kooltol Binndi

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
ff: Binndol e Manndel

note: COMMAND_LINE_PRINTING_DEPRECATED
en: The '--print' option has been removed as of AbiWord 2.8. You can achieve the desired behavior using AbiWord's command-line conversion tools and then piping the output to a print spooler. Eg: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'
ff: Cuɓol '--print' ittaama e AbiWord 2.8. Aɗa waawi siynude nguun neesu huutoraade kuutorɗe baklitirɗe dogginol AbiWord kisa ndewnaa jaltol ngol supuulde winnditol. Yeru: 'abiword --to=sw --to-name=df://1 fiilde.txt | lpr'

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
ff: Ŋori labi-ɗaa ɗii ena njaaji haa wurti ngam heƴde e hello ngoo.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
ff: Ɗemngal daartorgal kuutoro keso ngal maa jammine caggal nde jaaɓnirgal ngal hurmitinaa

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
ff: Ƴeewtagol mbiindiin ngol timmii.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
ff: Binndol ngol jokkorde geese ndee joopii foti wonde ko e nde lelnannde ɓolore.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
ff: Ñalngu e yontere

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
ff: Tekkeendi:

note: MSG_XMLIDAlreadyExists
en: This RDF link already exists. Would you like to replace the existing RDF link with this new one?
ff: Ngol jokkol RDF ena woodi. Aɗa yiɗi lomtinirde maantorol goodngol ngol jokkol RDF kesol?

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
ff: Ngol maantorol ena woodi. Aɗa yiɗi lomtinirde maantorol goodngol ngol mantorol kesol?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
ff: Ngol baylol waawi jaammineede tan ko caggal nde AbiWord hurmitinaa walla nde winndannde hesere fuɗɗaa.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
ff: Ndee winndannde ena waɗi baylitte cuuɗaaɗe. Yurno ekkorde AbiWord ngam humpitaade no baylitte ngollortee.

note: DLG_Para_PreviewSampleFallback
en: This paragraph represents words as they might appear in your document.  To see the text from your document used in this preview, position your cursor in a document paragraph with some text in it and open this dialog.
ff: Ndee lelnannde daranii ko kelme hono no ɗe njaltirta e winndannde maa.  Ngam yiyde binndol ngol iwde e winndannde maa huutoraande e ngol jiytagal, darnu jamdigel maa e nder lelnannde winndannde ndee tawa ena waɗi bonndol ngudditaa ndee haaldorde.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
ff: Ngol pannol woodaani 
     wadde ngol waawaa wayleede

note: DLG_Column_Three
en: Three
ff: Tati

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
ff: Doggol Maante

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
ff: Diiwaan Waktu

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
ff: Darnde Tiitoonde

note: MENU_LABEL_FMT_TOPLINE
en: To&pline
ff: Dii&dol dow

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
ff: Pale kuutorɗe

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
ff: Ŋorɗol Nanol [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
ff: Diidol dow

note: DLG_RDF_Editor_Status
en: Total RDF: %d
ff: RDF Hawra: %d

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
ff: Doggol Tatiije

note: DLG_Column_Two
en: Two
ff: Ɗiɗi

note: DLG_InsertXMLID_Msg
en: Type a name for the RDF link:
ff: Tappu innde jokkol RDF ngol:

note: DLG_InsertBookmark_Msg
en: Type a name for the bookmark, or select an existing from the list:
ff: Tappu innde maantorol ngol, walla labo woodnde iwde e doggol ngol:

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
ff: DARDOWOL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
ff: Sakkudiidol e labannde (yiilnu)

note: DLG_FormatTOC_Underline DLG_Tab_Radio_Underline
en: Underlines
ff: Sakkudiide

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
ff: Firty taƴtagol

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
ff: Hesɗitin siiftannde ndee

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
ff: Doogol Roman Dow

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
ff: Huutoro Dewondiral RTL

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
ff: Huutoro ŋaccal dimal keeringal

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
ff: Huutoro cehol glif jeyi Hebrew

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
ff: Daartorde Kuutoro

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
ff: Ɗemngal Daartorde Kuutoro

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
ff: Panni keeraniiɗi kuutoro

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
ff: Panni keeraniiɗi Taaɓe

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
ff: Panni keeraniiɗi kuutoro

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
ff: Hollir aslol winndannde

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
ff: Hollir winndannde ndee e mbayka njaajeendi yaynirde

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
ff: Hollir ndee-ɗoo winndannde

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
ff: Hollir paali-pammine

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
ff: Yiyto...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
ff: Ena yiyoo

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
ff: Reentino: maantorol ngol ndokku-ɗaa [%s] woodaani.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
ff: Lelnngo Geese

note: FIELD_Datetime_CurrentDate
en: Weekday Month Day, Year
ff: Ñälngu Lewru ñalnde, Hitaande

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
ff: Wonndude e timmitol:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
ff: Limoore Kelme

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
ff: Juɓɓinol binndi

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
ff: Kelme (alaa ciiftannɗe yaɓɓorde e ciiftannɗe rowirde):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
ff: Kelme e &DARDOWOL

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
ff: Kelme gonnduɗe e li&mooje

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
ff: Kelme:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
ff: Juumre binnditol nde etaa danndude %s

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
ff: A waylii tiindol goowangol ngol.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
ff: A waylii mbayka tiindol goowangol ngol.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
ff: Alaa e sago labo-ɗaa jubbannde winndannde ndee hade maa ɓeydude jokkorde geese.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
ff: Pot-ɗaa suɓaade ko yolnde hakkunde 1 e 120 ndee danndol jaajol foti waɗeede

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
ff: Bayle maa momtoto so a danndaani-ɗe.

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
ff: Lonngo to &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
ff: Lonngo to &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
ff: Lonngo to &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
ff: Lonngo to &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
ff: Lonngo to 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
ff: Lonngo to 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
ff: Lonngo to 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
ff: Lonngo to 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
ff: Lonngo to njaajeendi hello

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
ff: Lonngo to hello kuuɓngo

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
ff: ññ/ll/hh

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
ff: darlesol

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
ff: hoƴomaaji

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
ff: ll/ññ/hh

[ctx: DLG_FormatTOC_None]
note: DLG_FormatTOC_None
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: DLG_Lists_Style_none]
note: DLG_Lists_Style_none
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: DLG_Lists_Type_none]
note: DLG_Lists_Type_none
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: DLG_RDF_Query_Column_Subject]
note: DLG_RDF_Query_Column_Subject
en: Subject
ff: Toɓere

[ctx: DLG_Styles_DefNone]
note: DLG_Styles_DefNone
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: DLG_Tab_Radio_None]
note: DLG_Tab_Radio_None
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: FIELD_Document_Subject]
note: FIELD_Document_Subject
en: Subject
ff: Toɓere

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
ff: %s ko jaaɓnirgal Open Source, ɗooftiingu jamirol GNU GPL.
    Aɗa rimɗi e weeɗtude ngal-ɗoo jaaɓnirgal.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
ff: &Njaajeendi hello

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
ff: &Lommbugol

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
ff: &Suɓo Ɗemngal

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
ff: &Hello huuɓngo

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
ff: &Kooltol

note: LANG_0
en: (no proofing)
ff: (alaa ƴeewdol)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
ff: (ƴeewdol diwaama)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
ff: Won runngere e innde lappol dokkangol ngol nde woodaani.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
ff: Toppitol CEŊE AbiWord

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
ff: AbiWord waawaa yiytude fiile mbinndiin %s.dll
    Tiiɗno awwto, loowaa Aspell to http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
ff: AbiWord waawaa artirde e timmal yamre %d ndee winndannde sabu humpito yamre ndee timmaani.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
ff: AbiWord waawaa artirde yamre %d ndee winndannde sabu humpito yamre ndee ena ŋakki.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
ff: AbiWord: Jiytol Winnditagol

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
ff: Baɗte %s

note: LANG_ACH
en: Acholi
ff: Akoli

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
ff: Ceŋe Caasɗe

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
ff: Fof (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
ff: Binndannde Fof

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
ff: Pille Nate Fof

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
ff: Yamir markol ɓeydol e boowal innde AWML

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
ff: Aarabeere (Ejipt)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
ff: Aarabeere (Sawudiya)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
ff: Aarabeere, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
ff: Aarabeere, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
ff: Aarabeere, Windows Code Page 1256

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
ff: Armeniire, ARMSCII-8

note: LANG_AST_ES
en: Asturian
ff: Asturiyaŋkoore

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
ff: Naatnu e jaaja maantorɗe tiindol

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
ff: Baylitol-jaajol

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
ff: Jiytinaaaɗo e Jaaja

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
ff: Baylitol jaajol

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
ff: Binndanɗe Goodaaɗi:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
ff: Ɗemɗe Goodaaɗe:

note: LANG_AYM_BO
en: Aymara (Central/Northern Bolivia)
ff: Aymaraŋkoore (Hakkunde e Rewo Bolivia)

note: LANG_AYC_BO
en: Aymara (Southern Bolivia)
ff: Aymaraŋkoore (Worgo Bolivia)

note: LANG_AYR
en: Aymara, Central
ff: Aymaraŋkoore, Hakkunde

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
ff: Baltik, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
ff: Baltik, Windows Code Page 1257

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
ff: Belarusiire, Latee

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
ff: Ɓaleejo & Daneejo

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
ff: Ɓuttol Italikre

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
ff: Cuɓe tafgol: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
ff: Tafgol Winndannde:

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
ff: Orop Hakkndeewo, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
ff: Orop Hakkundeewo, Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
ff: Orop Hakkundeewo, Windows Code Page 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
ff: Waylu Ɗemngal so aɗa wayla tappirde

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
ff: Tiitoonde Taƴre

note: LANG_CGG
en: Chiga
ff: Ciga

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
ff: Sinuwaare (Hong Kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
ff: Sinuwaare (PRC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
ff: Sinuwaare (Singapuur)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
ff: Sinuwaare (Taywaan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
ff: Sinuwaare Weeɓtinaande, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
ff: Sinuwaare Weeɓtinaande, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
ff: Sinuwaare Weeɓtinaande, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
ff: Sinuwaare Weeɓtinaande, Windows Code Page 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
ff: Sinuwaare Ganniire, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
ff: Sinuwaare Ganniire, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
ff: Sinuwaare Ganniire, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
ff: Sinuwaare Ganniire, Windows Code Page 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
ff: Suɓo winndannde e doggol ngol:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
ff: Momtu Cakkitol

note: TB_ClearForeground
en: Clear Foreground
ff: Momtu pawtitol

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
ff: Natakon

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded.
ff: Natakon koriima looweede.

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
ff: Uddu &Mbaasaa Danndude

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
ff: Renndin

note: DLG_Compare
en: Compare
ff: Yerondir

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
ff: Loowdi:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
ff: Loowdi 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
ff: Loowdi 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
ff: Loowdi 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
ff: Loowdi 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
ff: Tootoore Loowdi

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
ff: Tummbittte:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
ff: Koptiire

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
ff: Horiima saasnude/loowde ceŋol

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
ff: Horiima ñifde ceŋol

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
ff: Horiima loowde saggitorɗe ɗemngal %s ndee

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
ff: Sosaama

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
ff: Korowasiire, Macintosh

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
ff: Ñif ceŋe fof

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
ff: Ñif ceŋol

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
ff: Wowlu ko ɗum XML (yamre 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
ff: Ɗemngal goowangal:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
ff: Aɗa yiɗi ittude ngel maandel e palal kuutorɗe ngal?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
ff: Jerondiral Binndannɗe

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
ff: Humpito Winndannde

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
ff: Aslol Winndannde

note: DLG_History_Path
en: Document name:
ff: Innde winndannde:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
ff: Binndanɗe jerondiraaɗe

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
ff: Sahaa taƴtagol:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
ff: Pilte:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
ff: Soomtor (CSS) ɗerol panni

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
ff: Soomtor Alkuleeje

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
ff: Soomtor nate e URLs (dokkol-diiñol64)

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
ff: Dokkitol:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
ff: Siiftannde rowirde

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
ff: Ruttorde siiftannde yaɓɓorde

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
ff: Binndol Siiftannde Rowirde

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
ff: Engeleere (Ostaraalii)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
ff: Engeleere (Kanadaa)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
ff: Engeleere (Irlannda)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
ff: Engeleere (Niw Silan)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
ff: Engeleere (Afrik Bŋ Worgo)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
ff: Engeleere (UK)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
ff: Engeleere (Dowlaaji Dentuɗi)

note: ENC_US_DOS
en: English, DOS/Windows Code Page 437
ff: Engleere, DOS/Windows Code Page 437

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
ff: Naatnu Finnde

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
ff: Jiggito Fiilde

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
ff: Jiggito e mbaydi HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
ff: Jiggito wonndude e pamminooje PHP

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
ff: Fiilde ena woodi kisa.  Winndita e dow fiilde '%s'?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
ff: Fiilde ɗo baylital danndetee:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
ff: Fiilde ɗo baylital tartetee:

note: LANG_NL_BE
en: Flemish
ff: Falamaŋkoore

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
ff: Siiftannde yaɓɓorde

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
ff: Ruttorde siiftannde yaɓɓorde

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
ff: Binndol Siiftannde Rowirde

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
ff: Ngam ɓeydude humpito: http://www.abisource.com/

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
ff: Farayseere (Belsik)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
ff: Farayseere (Kanadaa)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
ff: Farayseere (Farayse)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
ff: Farayseere (Suwis)

note: DLG_UP_From
en: From:
ff: Iwde:

note: LANG_FF
en: Fulah
ff: Pulaar-Fulfulde

note: LANG_GL
en: Galician
ff: Galiccaŋkoore

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
ff: Jorjiire, Academy

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
ff: Jorjiire, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
ff: Docce (Ostaraalii)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
ff: Doccere (Doclannda)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
ff: Doccere (Suwis)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
ff: Purɗungol

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
ff: Gerek, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
ff: Gerek, Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
ff: Gerek, Windows Code Page 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
ff: Cuɓe Jiggitol HTML

note: LANG_HA_NE
en: Hausa (Niger)
ff: Hawsa (Nijeer)

note: LANG_HA_NG
en: Hausa (Nigeria)
ff: Hawsa (Nijeriyaa)

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
ff: Hawayeere

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
ff: Eburu, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
ff: Eburu, Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
ff: Eburu, Windows Code Page 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
ff: Tooweendi:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
ff: Tooweendi:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
ff: Cuuɗangol

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
ff: HighLight Goobu

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
ff: Islanndiire, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
ff: Keftinoowo:

note: DLG_Image_ImageDesc
en: Image Name
ff: Innde Natal

note: DLG_Image_Placement
en: Image Placement
ff: Jooɗnde Natal

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
ff: Keeroraaɗi Natal

note: DLG_Image_ImageSize
en: Image Size
ff: Ɓetol Natal

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
ff: Natal weeyat e dow binndol

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
ff: Natal lomboto e nder binndol (alaa kooltol binndi)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
ff: Jiggo Fiilde

note: MSG_ParagraphsImported
en: Imported Paragraph
ff: Lelnannde Jiggaande

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
ff: Ena Jiggoo Winndannde...

note: XIM_Methods
en: Input Methods
ff: Peeje Naatnal

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
ff: Lommbu Piiyol Coomtortoowol

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
ff: Lommbu Piiyol Fiile Coomtortoowol:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
ff: Lommbu Fiilde

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
ff: Lommbu heen Fiile Hiisa

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
ff: Lommbu heen fiile MathML:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
ff: Jolnu Haatumeere Hesere

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
ff: Naatnu Natal

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
ff: Lommbu Maalde

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
ff: Loow ceŋol kesol

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
ff: Inndelappol moƴƴaani.

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
ff: Saponeere, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
ff: Saponeere, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
ff: Saponeere, Sift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
ff: Saponeere, Windows Code Page 932

note: LANG_KO_KR
en: Korean (South Korea)
ff: Koreaŋkoore (Koreya Wordgo)

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
ff: Koreyaŋkoore, EUC-KR

note: ENC_KORE_JOHAB
en: Korean, JOHAB
ff: Koreyaŋkoore (JOHAB)

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
ff: Koreyaŋkoore, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
ff: Koreyaŋkoore, Windows Code Page 949

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
ff: Ko sakkitii danndeede:

note: DLG_CLIPART_Loading
en: Loading Clip Art...
ff: Ena loowa Maankon...

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
ff: Darlesol

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
ff: Waɗ ɗum goowaaɗo winndannde

note: LANG_MNK_SN
en: Mandinka
ff: Manndiŋka

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
ff: Marsaaleere (Duuɗe Marsaal)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
ff: Marsaaleere (Nawuru)

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
ff: Hay Natal

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
ff: Hay ceŋol labaaka

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
ff: Tiitoonde Limtaade 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
ff: Tiitoonde Limtaade 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
ff: Tiitoonde Limtaade 3

note: LANG_NN_NO
en: Nynorsk
ff: Ninorsko

note: LANG_OC_FR
en: Occitan
ff: Occitaanre

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
ff: Uddit fiilde e &mbaydi:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
ff: Binndannɗe Udditiiɗe

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
ff: Goɗɗi...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
ff: Teeme&derewel:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
ff: Njaajeendi Hello

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
ff: Weefngo kelle:

note: LANG_PS
en: Pashto
ff: Pastoore

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DETAILS
en: Plugin Details
ff: Humpito Ceŋol

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
ff: Doggol Ceŋi

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
ff: Dartorde tugnaade e darol mum

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
ff: Dartorde tugnaade e hello mum

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
ff: Dartorde tugnaade e lelnannde mum ɓurnde ɓadaade

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
ff: Danndu jeendondiral

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
ff: Yiyto Natal

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
ff: Winndito e Fiilde

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
ff: Winndito fiilde e &mbaydi:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
ff: Winnditoo nder:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
ff: Winnditoo to:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
ff: Winnditorde

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
ff: Ginol winndiorde:

note: LANG_PA_IN
en: Punjabi (India)
ff: Punjabiŋkoore (Inndiya)

note: LANG_PA_PK
en: Punjabi (Pakistan)
ff: Punjabiŋkoore (Pakistaan)

note: LANG_QUZ
en: Quechua (Cusco)
ff: Kuwesaa (Cusco)

note: LANG_QUL_BO
en: Quechua (Northern Bolivia)
ff: Kesuwaare (Bolivia Rewo)

note: LANG_QUH_BO
en: Quechua (Southern Bolivia)
ff: Kesuwaare (Bolivia Worgo)

note: ReadOnly
en: Read-Only
ff: Tarol-tan

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
ff: Nanngito Taƴtagol to Fiilde

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
ff: Ŋiiɓɗo

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
ff: Jotondiral:

note: DLG_HTMLOPT_ExpMathMLRenderPNG
en: Render MathML to PNG images (JavaScript will be used if option is not checked)
ff: Yonkito MathML fayde e nate PNG (JavaScript huutortee so tawii ndee suɓre labaaka)

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
ff: Tarto Taƴtagol to Fiilde

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
ff: Artir

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
ff: Artir Teelte

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
ff: Njaltudi

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
ff: Romaniire, Macintosh

note: LANG_RU_PETR1708
en: Russian, pre-1918
ff: Riisiŋkoore hade--1918

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
ff: Jubbannde

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
ff: Danndu Fiile e Innde

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
ff: Danndu Teelte

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
ff: Danndu fiilde e &mbaydi:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
ff: Dokkorol:

note: STYLE_DELIM_SECTION
en: Section
ff: Taƴre

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
ff: Tiitoore Taƴre

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
ff: Lado Dokkitol:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
ff: Labo cuɓe jiggitol HTML:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
ff: Labo Ɗemngal:

note: LANG_SR_LATIN
en: Serbian, Latin
ff: Serbiŋkoore, lateŋ

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
ff: Suɓo Ɗemngal

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
ff: Suɓo alaa Goobu Jalbinol

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
ff: Alkule Mawɗe Pamare

note: LANG_SON
en: Songhay
ff: Sonngay

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
ff: Español (Meksik)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
ff: Español (Espaañ)

note: DLG_HTMLOPT_ExpSplitDocument
en: Split document
ff: Feccu winndannde

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
ff: Kooltol binndi naykiɓɓol

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
ff: Panni:

note: LANG_SYR
en: Syriac
ff: Siriac

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
ff: Binndol ena hooltoraa e banngeeji ɗiɗi natal ngal

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
ff: Binndol ena hooltoraa e bannge Nano natal ngal

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
ff: Binndol ena hooltoraa e bannge Ñaamo natal ngal

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
ff: Thaayi, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
ff: Thaayi, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
ff: Thaayi, Windows Code page 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
ff: Runngere '%s' ko daaƴaande binndital.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
ff: Timmitol fiilde hokkaande ndee jaaɓdaani e fannu fiilde suɓaande ndee. Aɗa yiɗi huutoraade ndee innde kisa?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
ff: Yamre ɓurnde ɓadaade waawnde artireede e kuuɓal ko %d. Aɗa hatojini e artirde ndee-ɗoo walla? So a yiɗii artirde seeɗa e yamre %d ñoƴƴu ALAA.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
ff: Ɓoggol ginol winnditagol ngol moƴƴaani.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
ff: Ndee waɗannde waawaa firteede. Aɗa yenanaa yiɗde jokkude?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
ff: Kooltol binndi paɗngol

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
ff: Ngam jokkude, ñoƴƴu OK.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
ff: Ngam yaltude e enndol gairtirol, ñoƴƴu Haaytu.

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
ff: Turkeere, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
ff: Turkeere, Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
ff: Turkeere, Windows Code Page 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
ff: Fannu kooltol binndi

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
ff: Ukereneere, KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
ff: Ukereneere, Macintosh

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
ff: Alaa-innde%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
ff: Dardowol

note: LANG_UR_PK
en: Urdu (Pakistan)
ff: Urdu (Pakistaan)

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
ff: Aslol yamre

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
ff: Yamre:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
ff: Yamre: %s

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
ff: Wiyetnamiire, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
ff: Wiyetnamiire, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
ff: Wiyetnamiire, Windows Code Page 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
ff: Yiyto Winndannde

note: DLG_MW_Activate
en: View:
ff: Hollir:

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
ff: Orop Hirnaange, DOS//Windows Code Page 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
ff: Orop Hirnaange, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
ff: Orop Hirnaange, ISO-ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
ff: Orop Hirnaange, Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
ff: Hirnaange Oropnaajo, NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
ff: Orop Hirnaange, Windows Code Page 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
ff: Hello Huuɓngo

note: DLG_Image_Width
en: Width:
ff: Njaajeendi:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
ff: Njaajeendi:

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
ff: Alaa e sago danndaa bayle winndannde %s hade maa jokkude. Danndu jooni?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
ff: Lonngo to

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
ff: _Alaa

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
ff: _Eey

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
ff: jiidaa e

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
ff: ena luurdi caggal dartorde winndannde %d

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
ff: ena luurdi caggal yamre %d nde %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
ff: go gootum

note: DLG_Unit_inch
en: inch
ff: feɗeendu

note: DLG_Unit_points
en: points
ff: toɓɓe

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
ff: jiiduɗe

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
ff: jotondiraani

[ctx: STYLE_NONE]
note: STYLE_NONE
en: None
ff: Hay huunde
