extra - en to cv translation catalogue (614 entries)

en: Password:
cv: Кӗме сӑмах

en: Username:
cv: Ятлӑх

en: Back
cv: Кайалла

en: Hibernate
cv: Тĕлĕрӳ

en: Shut Down
cv: Сӳнтер

en: Are you sure you want to shut down the computer?
cv: Есӗ компйутӗрне чӑн та сӳнтересшӗн-и?

en: Cancel
cv: вăйран кăлар

en: Add
cv: Хуш

en: Save
cv: Упраса хăвар

en: Email
cv: email

en: Remove
cv: Кăлар

en: Office
cv: Оффис

en: Internet
cv: Интертетел

en: Close
cv: Хуп

en: About
cv: çинчен

en: Desktop
cv: Ӗҫ сӗтелӗ

note: Name for ABW
en: Aruba
cv: Аруба

note: Name for AFG
en: Afghanistan
cv: Афганистан

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
cv: Афганистан Ислам Республики

note: Name for AGO
en: Angola
cv: Ангола

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
cv: Ангола Республики

note: Name for AIA
en: Anguilla
cv: Ангилья

note: Name for ALA
en: Åland Islands
cv: Аландан гӀайренаш

note: Name for ALB
en: Albania
cv: Албани

note: Name for AND
en: Andorra
cv: Андорра

note: Official name for AND
en: Principality of Andorra
cv: Андорр кнеҫлӗхӗ

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
cv: Iаьрбийн Цхьаьнакхетта Эмираташ

note: Name for ARG
en: Argentina
cv: Аргентина

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
cv: Аргентина Республики

note: Name for ARM
en: Armenia
cv: Аремалойн

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
cv: Эрмени Республики

note: Name for ASM
en: American Samoa
cv: Американ Самоа

note: Name for ATA
en: Antarctica
cv: Антарктика

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
cv: Антигуа а Барбуда

note: Name for AUS
en: Australia
cv: Австрали

note: Name for AUT
en: Austria
cv: Австри

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
cv: Австри Республики

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
cv: Азербайджан

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
cv: Азербайджан Республики

note: Name for BDI
en: Burundi
cv: Бурунди

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
cv: Бурунди Республики

note: Name for BEL
en: Belgium
cv: Бельги

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
cv: Бельги Патшалӑхӗ

note: Name for BEN
en: Benin
cv: Бенин

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
cv: Бенин Республики

note: Name for BES, Official name for BES
en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
cv: Бонайре, Синт-Эстатиус тата Саба

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
cv: Буркина Фасо

note: Name for BGD
en: Bangladesh
cv: Бангладеш

note: Official name for BGD
en: People's Republic of Bangladesh
cv: Бангладеш Халӑх Республики

note: Name for BGR
en: Bulgaria
cv: Болгари

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
cv: Пӑлхар Республики

note: Name for BHR
en: Bahrain
cv: Бахрейн

note: Official name for BHR
en: Kingdom of Bahrain
cv: Бахрейн Патшалӑхӗ

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
cv: Боснипа Герцеговина

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
cv: Босни тата Герцеговина Республики

note: Name for BLR
en: Belarus
cv: Белорусси

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
cv: Беларуҫ Республики

note: Name for BLZ
en: Belize
cv: Белиз

note: Name for BMU
en: Bermuda
cv: Бермуда гӀайренаш

note: Common name for BOL
en: Bolivia
cv: Боливи

note: Name for BRA
en: Brazil
cv: Бразили

note: Name for BRB
en: Barbados
cv: Барбадос

note: Name for BRN
en: Brunei Darussalam
cv: Бруней Даруссалам

note: Name for BTN
en: Bhutan
cv: Бутан

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
cv: Буттан Патшалӑхӗ

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
cv: Бувен гӀайре

note: Name for BWA
en: Botswana
cv: Ботсвана

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
cv: Ботсвана Республики

note: Name for CAF
en: Central African Republic
cv: Африкан Юккъера Пачхьалкх

note: Name for CAN
en: Canada
cv: Канада

note: Name for CHE
en: Switzerland
cv: Швейцари

note: Official name for CHE
en: Swiss Confederation
cv: Швейцари Конфедерацийӗ

note: Name for CHL
en: Chile
cv: Чили

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
cv: Чили Республики

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
cv: Китай Халкъа Пачхьалкх

note: Name for CIV
en: Côte d'Ivoire
cv: Кот-д'Ивуар

note: Official name for CIV
en: Republic of Côte d'Ivoire
cv: Кот-д'Ивуар Республики

note: Name for CMR
en: Cameroon
cv: Камерун

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
cv: Камерун Республики

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
cv: Конго Демократиллӗ Республики

note: Name for COG
en: Congo
cv: Конго

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
cv: Конго Пачхьалкх

note: Name for COK
en: Cook Islands
cv: Кук Утравӗсем

note: Name for COL
en: Colombia
cv: Колумби

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
cv: Колумби Республики

note: Name for COM
en: Comoros
cv: Комора Гlайреш

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
cv: Комор Утравӗсен Пӗрлешӗвӗ

note: Name for CRI
en: Costa Rica
cv: Коста-Рика

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
cv: Коста Рикка Республики

note: Name for CUB
en: Cuba
cv: Куба

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
cv: Кюрасао

note: Name for CXR
en: Christmas Island
cv: Раштав Утравӗ

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
cv: Кайманийн гӀайренаш

note: Name for CYP
en: Cyprus
cv: Кипр

note: Official name for CYP
en: Republic of Cyprus
cv: Кипр Республики

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
cv: Чехи

note: Name for DEU
en: Germany
cv: Германи

note: Name for DJI
en: Djibouti
cv: Джибути

note: Name for DMA
en: Dominica
cv: Доминика

note: Official name for DMA
en: Commonwealth of Dominica
cv: Доминикка Пӗрлешӗвӗ

note: Name for DNK
en: Denmark
cv: Дани

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
cv: Дани Патшалӑхӗ

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
cv: Доминикан Пачхьалкх

note: Name for DZA
en: Algeria
cv: Алжир

note: Official name for DZA
en: People's Democratic Republic of Algeria
cv: Алжир Халӑх Демократи Республики

note: Name for ECU
en: Ecuador
cv: Эквадор

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
cv: Эквадор Республики

note: Name for EGY
en: Egypt
cv: Мисар

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
cv: Икӗпат Арап Республики

note: Name for ERI
en: Eritrea
cv: Эритре

note: Official name for ERI
en: the State of Eritrea
cv: Эритрея Патшалӑхӗ

note: Name for ESH
en: Western Sahara
cv: Сахара Iарбойн Халкъа куьйгаллийца йолу Пачхьалкх

note: Name for ESP
en: Spain
cv: Испани

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
cv: Испани Патшалӑхӗ

note: Name for EST
en: Estonia
cv: Эстони

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
cv: Эстони Республики

note: Name for ETH
en: Ethiopia
cv: Эфиопи

note: Official name for ETH
en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
cv: Эфиопи Федераллӑ Демократиллӗ Республики

note: Name for FIN
en: Finland
cv: Финлянди

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
cv: Финлянди Республики

note: Name for FJI
en: Fiji
cv: Фиджи

note: Official name for FJI
en: Republic of Fiji
cv: Фиджи Республики

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
cv: Фолкленд (Мальвински) Утравӗсем

note: Name for FRA
en: France
cv: Франци

note: Official name for FRA
en: French Republic
cv: Франци Республики

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
cv: Фарерийн гІайренаш

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
cv: Хlоьттина долу Мехкаш Микронези

note: Name for GAB
en: Gabon
cv: Габон

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
cv: Габон Республики

note: Name for GBR
en: United Kingdom
cv: Йоккха Британи

note: Name for GEO
en: Georgia
cv: Гуьржийчоь

note: Name for GGY
en: Guernsey
cv: Гернси

note: Name for GHA
en: Ghana
cv: Гана

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
cv: Гана Республики

note: Name for GIB
en: Gibraltar
cv: Гибралтар

note: Name for GIN
en: Guinea
cv: Гвине

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
cv: Гвиней Республики

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
cv: Гваделупа

note: Name for GMB
en: Gambia
cv: Гамби

note: Official name for GMB
en: Republic of the Gambia
cv: Гамби Республики

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
cv: Гвине-Бисау

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
cv: Гвиней-Бисау Республики

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
cv: Экваторан Гвиней

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
cv: Экваториаллӑ Гвиней Республики

note: Name for GRC
en: Greece
cv: Грекийн

note: Name for GRD
en: Grenada
cv: Гренада

note: Name for GRL
en: Greenland
cv: Гренланди

note: Name for GTM
en: Guatemala
cv: Гватемала

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
cv: Гватемала Республики

note: Name for GUF
en: French Guiana
cv: Французийн Гвиана

note: Name for GUM
en: Guam
cv: Гуам

note: Name for GUY
en: Guyana
cv: Гайана

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
cv: Гайана Республики

note: Name for HKG
en: Hong Kong
cv: Гонконг

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
cv: Херд Утравӗ тата Макдональд Утравӗсем

note: Name for HND
en: Honduras
cv: Гондурас

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
cv: Гондурас Республики

note: Name for HRV
en: Croatia
cv: Хорвати

note: Name for HTI
en: Haiti
cv: Гаити Пачхьалкх

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
cv: Венгри

note: Name for IDN
en: Indonesia
cv: Индонези

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
cv: Индонези Республики

note: Name for IMN
en: Isle of Man
cv: Мэн Утравӗ

note: Name for IND
en: India
cv: Инди

note: Official name for IND
en: Republic of India
cv: Инди Республики

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
cv: Британин латта Индин океанехь

note: Name for IRL
en: Ireland
cv: Ирланди

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
cv: Иран Ислам Республики

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
cv: Иран Ислам Республики

note: Common name for IRN
en: Iran
cv: Иран

note: Name for IRQ
en: Iraq
cv: Ӏиракъ

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
cv: Ирак Республики

note: Name for ISL
en: Iceland
cv: Исланди

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
cv: Исланди Республики

note: Name for ISR
en: Israel
cv: Израиль

note: Official name for ISR
en: State of Israel
cv: Израиль Патшалӑхӗ

note: Name for ITA
en: Italy
cv: Итали

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
cv: Итали Республики

note: Name for JAM
en: Jamaica
cv: Ямайка

note: Name for JEY
en: Jersey
cv: Джерси

note: Name for JOR
en: Jordan
cv: Урдан

note: Name for JPN
en: Japan
cv: Япони

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
cv: Кхазакхстан

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
cv: Казахстан Республики

note: Name for KEN
en: Kenya
cv: Кени

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
cv: Кени Республики

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
cv: Киргизи

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
cv: Кыргыз Республики

note: Name for KHM
en: Cambodia
cv: Камбоджа

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
cv: Камбоджа Патшалӑхӗ

note: Name for KIR
en: Kiribati
cv: Кирибати

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
cv: Кирибати Республики

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
cv: Сент-Китс а Невис

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
cv: Корей Республики

note: Common name for KOR
en: South Korea
cv: Кӑнтӑр Корея

note: Name for KWT
en: Kuwait
cv: Кувейт

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
cv: Кувейт Патшалӑхӗ

note: Name for LAO
en: Lao People's Democratic Republic
cv: Лаос Халӑх Демократиллӗ Республики

note: Common name for LAO
en: Laos
cv: Лаос

note: Name for LBN
en: Lebanon
cv: Ливан

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
cv: Ливан Республики

note: Name for LBR
en: Liberia
cv: Либери

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
cv: Либери Республики

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
cv: Ливи

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
cv: Сент-Люси

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
cv: Лихтенштейн

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
cv: Лихтенштейн Кнеҫлӗхӗ

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
cv: Шри-Ланка

note: Official name for LKA
en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
cv: Шри-Ланка Демократиллӗ Социализмлӑ Республики

note: Name for LSO
en: Lesotho
cv: Лесото

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
cv: Лесото Патшалӑхӗ

note: Name for LTU
en: Lithuania
cv: Литва

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
cv: Литва Республики

note: Name for LUX
en: Luxembourg
cv: Люксембург

note: Name for LVA
en: Latvia
cv: Латви

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
cv: Латви Республики

note: Name for MAF
en: Saint Martin (French part)
cv: Сен Мартен (французла пайӗ)

note: Name for MAR
en: Morocco
cv: Марокко

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
cv: Марокко Патшалӑхӗ

note: Name for MCO
en: Monaco
cv: Монако

note: Official name for MCO
en: Principality of Monaco
cv: Монако Кнеҫлӗхӗ

note: Name for MDA
en: Moldova, Republic of
cv: Молдова Республики

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
cv: Молдова Республики

note: Common name for MDA
en: Moldova
cv: Молдави

note: Name for MDG
en: Madagascar
cv: Мадагаскар

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
cv: Мадагаскар Республики

note: Name for MDV
en: Maldives
cv: Мальдиви

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
cv: Мальдив Республики

note: Name for MEX
en: Mexico
cv: Мексика

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
cv: Пӗрлешӳллӗ Мексика Штачӗсем

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
cv: Маршалл Утравӗсем

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
cv: Маршалл Утравӗсен Республики

note: Name for MKD
en: North Macedonia
cv: Ҫурҫӗр Македони

note: Official name for MKD
en: Republic of North Macedonia
cv: Ҫурҫӗр Македони Республики

note: Name for MLI
en: Mali
cv: Мали

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
cv: Мали Республики

note: Name for MLT
en: Malta
cv: Мальта

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
cv: Мальта Республики

note: Name for MMR
en: Myanmar
cv: Мьянма

note: Official name for MMR
en: Republic of Myanmar
cv: Мьянма Республики

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
cv: Ӏаьржаламанхойчоь

note: Name for MNG
en: Mongolia
cv: Монголи

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
cv: Къилбседера Марианан гӀайренаш

note: Name for MOZ
en: Mozambique
cv: Мозамбик

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
cv: Мозамбик Республики

note: Name for MRT
en: Mauritania
cv: Мавритани

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
cv: Мавритани Ислам Республики

note: Name for MSR
en: Montserrat
cv: Монтсеррат

note: Name for MTQ
en: Martinique
cv: Мартиника

note: Name for MUS
en: Mauritius
cv: Маврики

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
cv: Маврики Республики

note: Name for MWI
en: Malawi
cv: Малави

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
cv: Малави Республики

note: Name for MYS
en: Malaysia
cv: Малайзи

note: Name for MYT
en: Mayotte
cv: Майотта

note: Name for NAM
en: Namibia
cv: Намиби

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
cv: Намиби Республики

note: Name for NCL
en: New Caledonia
cv: Керла Каледони

note: Name for NER
en: Niger
cv: Нигер

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
cv: Нигер Республики

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
cv: Норфолк Утравӗ

note: Name for NGA
en: Nigeria
cv: Нигери

note: Official name for NGA
en: Federal Republic of Nigeria
cv: Нигери Федераци Республики

note: Name for NIC
en: Nicaragua
cv: Никарагуа

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
cv: Никарагуа Республики

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
cv: Ниуэ

note: Name for NLD
en: Netherlands
cv: Нидерландаш

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
cv: Нидерландсен Патшалӑхӗ

note: Name for NOR
en: Norway
cv: Норвеги

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
cv: Норвеги Патшалӑхӗ

note: Name for NPL
en: Nepal
cv: Непал

note: Official name for NPL
en: Federal Democratic Republic of Nepal
cv: Непал Федераллӑ Демократиллӗ Республики

note: Name for NRU
en: Nauru
cv: Науру

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
cv: Науру Республики

note: Name for NZL
en: New Zealand
cv: Керла Зеланди

note: Name for OMN
en: Oman
cv: Оман

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
cv: Оман Султаначӗ

note: Name for PAK
en: Pakistan
cv: Пакистан

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
cv: Пакистан Ислам Республики

note: Name for PAN
en: Panama
cv: Панама

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
cv: Панама Республики

note: Name for PCN
en: Pitcairn
cv: Питкэрн

note: Name for PER
en: Peru
cv: Перу

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
cv: Перу Республики

note: Name for PHL
en: Philippines
cv: Филиппин

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
cv: Филиппин Республики

note: Name for PLW
en: Palau
cv: Палау

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
cv: Палау Республики

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
cv: Папуа — Керла Гвине

note: Official name for PNG
en: Independent State of Papua New Guinea
cv: Папуа-Ҫӗнӗ Гвинея Никама Пӑхӑнман Патшалӑхӗ

note: Name for POL
en: Poland
cv: Польша

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
cv: Польша Республики

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
cv: Пуэрто-Рико

note: Name for PRK
en: Korea, Democratic People's Republic of
cv: Корей Халӑх Демократиллӗ Республики

note: Official name for PRK
en: Democratic People's Republic of Korea
cv: Корей Халӑх Демократиллӗ Республики

note: Common name for PRK
en: North Korea
cv: Ҫурҫӗр Корейӑра

note: Name for PRT
en: Portugal
cv: Португали

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
cv: Португали Республики

note: Name for PRY
en: Paraguay
cv: Парагвай

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
cv: Парагвай Республики

note: Name for PSE
en: Palestine, State of
cv: Палестина Патшалӑхӗ

note: Official name for PSE
en: the State of Palestine
cv: Палестина Патшалӑхӗ

note: Name for PYF
en: French Polynesia
cv: Франци Полинезийӗ

note: Name for QAT
en: Qatar
cv: КъатӀар

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
cv: Катар Патшалӑхӗ

note: Name for REU
en: Réunion
cv: Реюньон

note: Name for ROU
en: Romania
cv: Румыни

note: Name for RUS
en: Russian Federation
cv: Раҫҫей Федерацийӗ

note: Name for RWA
en: Rwanda
cv: Руанда

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
cv: Руанда Республики

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
cv: СаӀудийн Ӏаьрбийчоь

note: Name for SDN
en: Sudan
cv: Судан

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
cv: Судан Республики

note: Name for SEN
en: Senegal
cv: Сенегал

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
cv: Сенегал Республики

note: Name for SGP
en: Singapore
cv: Сингапур

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
cv: Сингапур Республики

note: Name for SGS
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cv: Кӑнтӑр Джорджи тата Кӑнтӑр Сэндвич Утравӗсем

note: Name for SHN
en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
cv: Езачу Еленин а, Айъадаларан а, Тристан-да-Кунья а гӀайренаш

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
cv: Соломонан гӀайренаш

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
cv: Сьерра-Леоне

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
cv: Сьерра Леоне Республики

note: Name for SLV
en: El Salvador
cv: Сальвадор

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
cv: Эль Сальвадор Республики

note: Name for SMR
en: San Marino
cv: Сан-Марино

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
cv: Сан Марино Республики

note: Name for SOM
en: Somalia
cv: Сомали

note: Official name for SOM
en: Federal Republic of Somalia
cv: Сомали Федераци Республики

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
cv: Сен Пьер тата Микелон

note: Name for SRB
en: Serbia
cv: Серби

note: Official name for SRB
en: Republic of Serbia
cv: Серби Республики

note: Name for SSD
en: South Sudan
cv: Къилба Судан

note: Official name for SSD
en: Republic of South Sudan
cv: Кӑнтӑр Судан Республики

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
cv: Сан-Томе а Принсипи

note: Official name for STP
en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
cv: Сао Томе тата Принсипи Демократиллӗ Республики

note: Name for SUR
en: Suriname
cv: Суринам

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
cv: Суринам Республики

note: Name for SVK
en: Slovakia
cv: Словаки

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
cv: Словак Республики

note: Name for SVN
en: Slovenia
cv: Словени

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
cv: Словени Республики

note: Name for SWE
en: Sweden
cv: Швеци

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
cv: Швеци Патшалӑхӗ

note: Name for SWZ
en: Eswatini
cv: Эсватини

note: Official name for SWZ
en: Kingdom of Eswatini
cv: Эсвати Патшалӑхӗ

note: Name for SXM, Official name for SXM
en: Sint Maarten (Dutch part)
cv: Синт Мартен (Голланди пайӗ)

note: Name for SYC
en: Seychelles
cv: Сейшелан гlайреш

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
cv: Сейшел Республики

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
cv: Сири Арап Республики

note: Common name for SYR
en: Syria
cv: Сири

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
cv: Тёркс а

note: Name for TCD
en: Chad
cv: Чад

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
cv: Чад Республики

note: Name for TGO
en: Togo
cv: Того

note: Name for THA
en: Thailand
cv: Таиланд

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
cv: Таиланд Патшалӑхӗ

note: Name for TJK
en: Tajikistan
cv: Таджики

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
cv: Таджикистан Республики

note: Name for TKL
en: Tokelau
cv: Токкелау

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
cv: Туркмени

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
cv: Тимор-Лесте

note: Official name for TLS
en: Democratic Republic of Timor-Leste
cv: Тимор-Лесте Демократиллӗ Республики

note: Name for TON
en: Tonga
cv: Тонга

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
cv: Тонга Патшалӑхӗ

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
cv: Тринидад а Тобаго

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
cv: Тринидад тата Тобаго Песпублики

note: Name for TUN
en: Tunisia
cv: Тунис

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
cv: Тунис Республики

note: Name for TUR
en: Türkiye
cv: Тӳркийе

note: Official name for TUR
en: Republic of Türkiye
cv: Тӳркийе Республики

note: Name for TUV
en: Tuvalu
cv: Тувалу

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
cv: Китай Тайвань провинцийӗ

note: Common name for TWN
en: Taiwan
cv: Тайвань

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
cv: Пӗрлешӳллӗ Танзани Республики

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
cv: Пӗрлешӳллӗ Танзани Республики

note: Common name for TZA
en: Tanzania
cv: Танзани

note: Name for UGA
en: Uganda
cv: Уганда

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
cv: Уганда Республики

note: Name for UKR
en: Ukraine
cv: Украина

note: Name for URY
en: Uruguay
cv: Уругвай

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
cv: Тухӑҫ Уругвай Республики

note: Name for USA
en: United States
cv: Пӗрлешӳллӗ Штатсем

note: Official name for USA
en: United States of America
cv: Америкин Цхьаьнатоьхна Штаташ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
cv: Узбекистан

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
cv: Узбекистан Республики

note: Name for VAT
en: Holy See (Vatican City State)
cv: Таса Патша Вырӑнӗ (Ватикан хула-патшалӑхӗ)

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
cv: Сент-Винсент а Гренадина

note: Name for VEN
en: Venezuela, Bolivarian Republic of
cv: Венесуэла Боливар Республики

note: Official name for VEN
en: Bolivarian Republic of Venezuela
cv: Венесуэла Боливар Республики

note: Common name for VEN
en: Venezuela
cv: Венесуэла

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
cv: Британи Вирджин Утравӗсем

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
cv: Британин Виргинийн гӀайренаш

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
cv: Вирджин Утравӗсем (П.Ш.)

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
cv: Пӗрлешӳллӗ Штатсенчи Вирджин утравӗсем

note: Name for VNM
en: Viet Nam
cv: Вьетнам

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
cv: Вьетнам Социализмлӑ Республики

note: Common name for VNM
en: Vietnam
cv: Вьетнам

note: Name for VUT
en: Vanuatu
cv: Вануату

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
cv: Вануату Республики

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
cv: Уоллис тата Футуна

note: Name for WSM
en: Samoa
cv: Самоа

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
cv: Самоа Никама Пӑхӑнман Патшалӑхӗ

note: Name for YEM
en: Yemen
cv: Йемен

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
cv: Йемен Республики

note: Name for ZAF
en: South Africa
cv: Къилба-Африкин Республика

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
cv: Кӑнтӑр Африка Республики

note: Name for ZMB
en: Zambia
cv: Замби

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
cv: Замби Республики

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
cv: Зимбабве

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
cv: Зимбабве Республики

note: Name for Adlm
en: Adlam
cv: Адлам

note: Name for Afak
en: Afaka
cv: Афака

note: Name for Aghb
en: Caucasian Albanian
cv: Кавказ албан

note: Name for Ahom
en: Ahom, Tai Ahom
cv: Ахом, Тай ахом

note: Name for Arab
en: Arabic
cv: Арап

note: Name for Aran
en: Arabic (Nastaliq variant)
cv: Арап (насталик варианчӗ)

note: Name for Armi
en: Imperial Aramaic
cv: Импер арам

note: Name for Armn
en: Armenian
cv: Армян

note: Name for Avst
en: Avestan
cv: Авести

note: Name for Bali
en: Balinese
cv: Бали

note: Name for Bamu
en: Bamum
cv: Бамум

note: Name for Bass
en: Bassa Vah
cv: Басса

note: Name for Batk
en: Batak
cv: Батак

note: Name for Beng
en: Bengali
cv: Бенгаль

note: Name for Bhks
en: Bhaiksuki
cv: Бхайсуки

note: Name for Blis
en: Blissymbols
cv: Блиссимволика

note: Name for Bopo
en: Bopomofo
cv: Бопомофо

note: Name for Brah
en: Brahmi
cv: Брахми

note: Name for Brai
en: Braille
cv: Брайль

note: Name for Bugi
en: Buginese
cv: Буги

note: Name for Buhd
en: Buhid
cv: Бухид

note: Name for Cakm
en: Chakma
cv: Чакма

note: Name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
cv: Канада Аборигенӗсен Унификациленӗ Саспаллисем

note: Name for Cari
en: Carian
cv: Кари

note: Name for Cham
en: Cham
cv: Чам

note: Name for Cher
en: Cherokee
cv: Чероки

note: Name for Cirt
en: Cirth
cv: Кирт

note: Name for Copt
en: Coptic
cv: Копт

note: Name for Cprt
en: Cypriot
cv: Кипр

note: Name for Cyrl
en: Cyrillic
cv: Кириллица

note: Name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
cv: Авал славян

note: Name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
cv: Деванагари

note: Name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
cv: Дезерт

note: Name for Dupl
en: Duployan shorthand, Duployan stenography
cv: Дуплоян хӑвӑрт ҫырав, Дуплоян стенографи

note: Name for Egyd
en: Egyptian demotic
cv: Египет демотиклӑ

note: Name for Egyh
en: Egyptian hieratic
cv: Египет иератиклӑ

note: Name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
cv: Египет иероглифлӑ

note: Name for Elba
en: Elbasan
cv: Элбасан

note: Name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
cv: Эфиоп

note: Name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
cv: Хуцури (асомтаврули тата нусхури)

note: Name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
cv: Грузин

note: Name for Glag
en: Glagolitic
cv: Глаголица

note: Name for Goth
en: Gothic
cv: Гот

note: Name for Gran
en: Grantha
cv: Грантха

note: Name for Grek
en: Greek
cv: Грек

note: Name for Gujr
en: Gujarati
cv: Гуджарати

note: Name for Guru
en: Gurmukhi
cv: Гурмукхи

note: Name for Hanb
en: Han with Bopomofo (alias for Han + Bopomofo)
cv: Хан Бопомофопа (Хан + Бопомофо валли хушма ят)

note: Name for Hang
en: Hangul (Hangŭl, Hangeul)
cv: Хангыль

note: Name for Hani
en: Han (Hanzi, Kanji, Hanja)
cv: Китай

note: Name for Hano
en: Hanunoo (Hanunóo)
cv: Хануну

note: Name for Hans
en: Han (Simplified variant)
cv: Ҫӑмӑлатнӑ китай

note: Name for Hant
en: Han (Traditional variant)
cv: Традициллӗ китай

note: Name for Hatr
en: Hatran
cv: Хатра

note: Name for Hebr
en: Hebrew
cv: Иврит

note: Name for Hira
en: Hiragana
cv: Хирагана

note: Name for Hluw
en: Anatolian Hieroglyphs (Luwian Hieroglyphs, Hittite Hieroglyphs)
cv: Анатоли иероглифсем (хетто-луви иероглифсем)

note: Name for Hmng
en: Pahawh Hmong
cv: Пахау хмонг

note: Name for Hrkt
en: Japanese syllabaries (alias for Hiragana + Katakana)
cv: Яппун силлабиклӑ ҫырав (Хирагана + Катакана валли хушма ят)

note: Name for Hung
en: Old Hungarian (Hungarian Runic)
cv: Кив венгр

note: Name for Inds
en: Indus (Harappan)
cv: Харапп (Инд айлӑмӑн ҫырулӑхӗ)

note: Name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
cv: Авал итальян (этрус, оск тата ыт. т.)

note: Name for Jamo
en: Jamo (alias for Jamo subset of Hangul)
cv: Ямо (ямо + хангыль валли хушма ят)

note: Name for Java
en: Javanese
cv: Яван

note: Name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
cv: Яппун (вӑл хань+хирагана+катакана пекех)

note: Name for Jurc
en: Jurchen
cv: Чжурчжэнь

note: Name for Kali
en: Kayah Li
cv: Кайа

note: Name for Kana
en: Katakana
cv: Катакана

note: Name for Khar
en: Kharoshthi
cv: Кхароштхи

note: Name for Khmr
en: Khmer
cv: Кхмер

note: Name for Khoj
en: Khojki
cv: Хойки

note: Name for Kitl
en: Khitan large script
cv: Кидань мӑн ҫырав

note: Name for Kits
en: Khitan small script
cv: Кидань пӗчӗк ҫырав

note: Name for Knda
en: Kannada
cv: Каннада

note: Name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
cv: Корей (хангыль + хан валли хушма ят)

note: Name for Kpel
en: Kpelle
cv: Кпелле

note: Name for Kthi
en: Kaithi
cv: Кайтхи

note: Name for Lana
en: Tai Tham (Lanna)
cv: Тай Там (Ланна)

note: Name for Laoo
en: Lao
cv: Лаос

note: Name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
cv: Латин фрактури

note: Name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
cv: Гэль латин

note: Name for Latn
en: Latin
cv: Латин

note: Name for Leke
en: Leke
cv: Леке

note: Name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
cv: Лепха

note: Name for Limb
en: Limbu
cv: Лимбу

note: Name for Lina
en: Linear A
cv: Линей ҫырав А

note: Name for Linb
en: Linear B
cv: Йӗрлӗ ҫырав Ӑ

note: Name for Lisu
en: Lisu (Fraser)
cv: Лису (Фрейзер алфавичӗ)

note: Name for Loma
en: Loma
cv: Лома

note: Name for Lyci
en: Lycian
cv: Лициан

note: Name for Lydi
en: Lydian
cv: Лиди

note: Name for Mahj
en: Mahajani
cv: Махаян

note: Name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
cv: Мандей

note: Name for Mani
en: Manichaean
cv: Манихей

note: Name for Marc
en: Marchen
cv: Марчен

note: Name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
cv: Майя

note: Name for Mend
en: Mende Kikakui
cv: Менде Кикакуи

note: Name for Merc
en: Meroitic Cursive
cv: Мероит чалӑшла

note: Name for Mero
en: Meroitic Hieroglyphs
cv: Мероит иероглифла

note: Name for Mlym
en: Malayalam
cv: Малаяль

note: Name for Modi
en: Modi, Moḍī
cv: Моди

note: Name for Mong
en: Mongolian
cv: Монгол

note: Name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
cv: Мун азбуки

note: Name for Mroo
en: Mro, Mru
cv: Мро

note: Name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
cv: Манипури

note: Name for Mult
en: Multani
cv: Мултани

note: Name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
cv: Майанмар

note: Name for Narb
en: Old North Arabian (Ancient North Arabian)
cv: Ҫур-ҫӗр арави

note: Name for Nbat
en: Nabataean
cv: Набате

note: Name for Newa
en: Newa, Newar, Newari, Nepāla lipi
cv: Невар

note: Name for Nkgb
en: Nakhi Geba ('Na-'Khi ²Ggŏ-¹baw, Naxi Geba)
cv: Наси (геба)

note: Name for Nkoo
en: N’Ko
cv: Нко

note: Name for Nshu
en: Nüshu
cv: Нюй-шу

note: Name for Ogam
en: Ogham
cv: Огам

note: Name for Olck
en: Ol Chiki (Ol Cemet’, Ol, Santali)
cv: Ол Чики

note: Name for Orkh
en: Old Turkic, Orkhon Runic
cv: Авал тӳрк, Орхон рунлӑ

note: Name for Orya
en: Oriya
cv: Ория

note: Name for Osge
en: Osage
cv: Оседжи

note: Name for Osma
en: Osmanya
cv: Осман

note: Name for Palm
en: Palmyrene
cv: Пальмир

note: Name for Pauc
en: Pau Cin Hau
cv: Пау Син Хау

note: Name for Perm
en: Old Permic
cv: Авал пермь

note: Name for Phag
en: Phags-pa
cv: Пагспа

note: Name for Phli
en: Inscriptional Pahlavi
cv: Пахлави ҫырусенче

note: Name for Phlp
en: Psalter Pahlavi
cv: Пахлави псалтирлӑ

note: Name for Phlv
en: Book Pahlavi
cv: Пахлави кӗнекеллӗ

note: Name for Phnx
en: Phoenician
cv: Финики

note: Name for Piqd
en: Klingon (KLI pIqaD)
cv: Клингон

note: Name for Plrd
en: Miao (Pollard)
cv: Мяо (Поллард ҫыравӗ)

note: Name for Prti
en: Inscriptional Parthian
cv: Парфян ҫырусенче

note: Name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
cv: Харкам усӑ курма резервланӑ (пуҫламӑш)

note: Name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
cv: Харкам усӑ курма резервланӑ (вӗҫӗ)

note: Name for Rjng
en: Rejang (Redjang, Kaganga)
cv: Реджанг (каганга)

note: Name for Roro
en: Rongorongo
cv: Ронго-ронго

note: Name for Runr
en: Runic
cv: Руна

note: Name for Samr
en: Samaritan
cv: Самаритян

note: Name for Sara
en: Sarati
cv: Сарати

note: Name for Sarb
en: Old South Arabian
cv: Авал кӑнтӑр арави

note: Name for Saur
en: Saurashtra
cv: Саураштра

note: Name for Sgnw
en: SignWriting
cv: Паллӑсен чӗлхи

note: Name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
cv: Шоу алфавичӗ

note: Name for Shrd
en: Sharada, Śāradā
cv: Шарад

note: Name for Sidd
en: Siddham, Siddhaṃ, Siddhamātṛkā
cv: Сиддхам, сиддхаматрика

note: Name for Sind
en: Khudawadi, Sindhi
cv: Худавади, Синдхи

note: Name for Sinh
en: Sinhala
cv: Сингаль

note: Name for Sora
en: Sora Sompeng
cv: Сора сомпенг

note: Name for Sund
en: Sundanese
cv: Сундан

note: Name for Sylo
en: Syloti Nagri
cv: Силоти Нагри

note: Name for Syrc
en: Syriac
cv: Сири

note: Name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
cv: Сири эстрангело

note: Name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
cv: Анӑҫ сири

note: Name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
cv: Тухӑҫ сири

note: Name for Tagb
en: Tagbanwa
cv: Тагбанва

note: Name for Takr
en: Takri, Ṭākrī, Ṭāṅkrī
cv: Такри

note: Name for Tale
en: Tai Le
cv: Тай Ле

note: Name for Talu
en: New Tai Lue
cv: Ҫӗнӗ Тай Ле

note: Name for Taml
en: Tamil
cv: Тамиль

note: Name for Tang
en: Tangut
cv: Тангут

note: Name for Tavt
en: Tai Viet
cv: Тай Вьет

note: Name for Telu
en: Telugu
cv: Телугу

note: Name for Teng
en: Tengwar
cv: Тенгвар

note: Name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
cv: Авал ливи

note: Name for Tglg
en: Tagalog (Baybayin, Alibata)
cv: Тагаль (байбайин, алибата)

note: Name for Thaa
en: Thaana
cv: Таана

note: Name for Thai
en: Thai
cv: Тай

note: Name for Tibt
en: Tibetan
cv: Тибет

note: Name for Tirh
en: Tirhuta
cv: Тирхут

note: Name for Ugar
en: Ugaritic
cv: Угарит

note: Name for Vaii
en: Vai
cv: Вай

note: Name for Visp
en: Visible Speech
cv: Курӑнакан калаҫу

note: Name for Wara
en: Warang Citi (Varang Kshiti)
cv: Варанг-кшити (Варанг-сити)

note: Name for Wole
en: Woleai
cv: Волеаи

note: Name for Xpeo
en: Old Persian
cv: Кив перси

note: Name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
cv: Шумер-аккад клин ҫырав

note: Name for Yiii
en: Yi
cv: Йи (ицзу)

note: Name for Zinh
en: Code for inherited script
cv: Йӑхран йӑха куҫнӑ ҫыру кодӗ

note: Name for Zmth
en: Mathematical notation
cv: Математика ҫыру

note: Name for Zsym
en: Symbols
cv: Паллӑсем

en: New Tab
cv: Çĕнĕ вкладка

en: New Window
cv: Çĕнĕ чÿрече

en: Print version info and exit
cv: Верси информацине пичетле те тух

en: Interface
cv: Интерфейс

en: Save File
cv: Файл упраса хăвар

en: New Document
cv: Çĕнĕ документ

en: Calculator
cv: Калькулятор

en: Show extended functionality
cv: Кăтарт анлă функциональность

en: History
cv: Истори

en: Backspace
cv: Каялла

en: Clear entry
cv: Тасат çырнине

en: Hide extended functionality
cv: Пытар анлă функциональность

en: Result
cv: Результат

en: Expression
cv: Палăрăм

en: '%s' is invalid.
cv: '%s' тĕрĕс мар

note: If no rule matches the character at pos, throw an error.
en: '%s' is unknown.
cv: '%s' паллă мар

en: Web
cv: web

en: Emulators
cv: №

en: Programming
cv: Програмлани

en: Install
cv: Ларт

en: Upgrade
cv: çĕнет

en: Desktop Settings
cv: Ӗҫ сӗтел майлаштару

en: Windows
cv: Чӳрече

en: Icons
cv: Турӑшсем

en: Please enter your password
cv: Сирĕн пароле кĕртĕр

en: Copying %s
cv: %s копилесси
