vlc 3.0.13 - en to cgg translation catalogue (2204 entries)

en: Interface
cgg: Embugano

en: Hotkeys settings
cgg: Entekateeka ya'za panya

en: Audio
cgg: Ekirikuhurirwa

en: Visualizations
cgg: Ebirikureebwa

en: Video
cgg: Filimu

en: Playlist
cgg: Orukarara rwebyeshongoro

en: Services discovery
cgg: Jumbura empereza

en: &Open File...
cgg: &Iguraho Ekihandiiko...

note: #-#-#-#-#  1 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
cgg: Zaana

en: Repeat All
cgg: Garukamu byona

en: Repeat One
cgg: Garukamu Kimwe

en: Random
cgg: Kutoranira

en: Random Off
cgg: Ihaho kutoranira

en: Search
cgg: Ronda

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
cgg: Bumosho

en: Track
cgg: Ekyeshongoro

en: Program
cgg: Puroguraamu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
cgg: Orurimi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_List
en: Type
cgg: Handiika

en: Channels
cgg: Emihanda

en: Bitrate
cgg: Omutindo gwa vidiyo

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
cgg: Endeebeka

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
cgg: Ahagati

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
cgg: Omutwe

en: Artist
cgg: Omuhandiki we'byeshongoro

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
cgg: Ekiro

en: URL
cgg: Endagiriro

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
cgg: Omuhandiiki w'ekitabo

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
cgg: Akarambirwe

en: Chapter
cgg: Ekicweka

en: Video Track
cgg: Filimu ezirimu

en: Audio Track
cgg: Ebyeshongoro ebirimu

en: Add Interface
cgg: Geitaho embugano

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
cgg: cgg

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_ZOOM TOOLBAR_STATUSLINE_ZOOM TOOLBAR_TOOLTIP_ZOOM DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
cgg: Hangusya

en: Enable audio
cgg: Basiza okuhurira

en: Force detection of Dolby Surround
cgg: Haririza okujumbura okwa Dolby Surround

en: Auto
cgg: Kyekore kyonka

en: Unset
cgg: Pangurura

en: Enable video
cgg: Basiza filimu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_PageNumbers_Header
en: Top
cgg: Ahamutwe

en: Top-Left
cgg: Ahamutwe gwa bumosho

en: Top-Right
cgg: Ahamutwe gwa buryo

en: Bottom-Left
cgg: Ahansi-Bumosho

en: Bottom-Right
cgg: Ahansi-Buro

en: Always on top
cgg: Ahamutwe bulikiire

en: Deinterlace mode
cgg: Enkora ...

en: Window decorations
cgg: Timba Edirisa

en: Skip frames
cgg: Guruka furemu

en: Default
cgg: Ebiteirweho

en: Enable
cgg: Basiza

en: Audio track
cgg: Ebyeshongoro ebirimu

en: Force subtitle position
cgg: Gyemaho omwanya gwomutwe

en: On Screen Display
cgg: Yoreka aharutimbe

en: Fullscreen
cgg: Orutimbe Ryona

en: Faster
cgg: Rahukaho

en: Slower
cgg: Mpola mpola

en: Normal rate
cgg: Sipidi ya buliijo

en: Faster (fine)
cgg: Rahukaho (kurungi)

en: Slower (fine)
cgg: Mpola mpola (kurungi)

en: Previous
cgg: Ekyenyima

en: Stop
cgg: Yemereza

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
cgg: Omwanya

en: Mute
cgg: Tetesa

en: Record
cgg: Rekondinga

en: Snapshot
cgg: Ekishushani kya'honaaho

en: Subtitles
cgg: Emitwe

en: Input
cgg: Tasyamu

en: Plugins
cgg: Ebyokujwekamu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
cgg: Sangura

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
cgg: Tasyamu

en: Pause
cgg: Yemerezaho kakye

en: Volume Down
cgg: Kyendeza iraka

en: Volume Up
cgg: Yongyeza iraka

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Cancel
en: Cancel
cgg: Shazamu

note: LANG_AF_ZA
en: Afrikaans
cgg: Afrikanazi

note: LANG_SQ_AL
en: Albanian
cgg: Alubaniya

note: LANG_AR
en: Arabic
cgg: Oruharabu

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
cgg: Orumeriya

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
cgg: Orusameezi

note: LANG_EU_ES
en: Basque
cgg: Basikwii

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
cgg: Omubelarusi

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
cgg: Benagali

note: LANG_BR_FR
en: Breton
cgg: Buretoni

note: LANG_BG_BG
en: Bulgarian
cgg: Omubulugaari

note: LANG_CA_ES
en: Catalan
cgg: Kyatalani

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
cgg: Orukonawolu

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
cgg: Orucorusica

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
cgg: Orusalavori

note: LANG_DA_DK
en: Danish
cgg: Orudaani

note: Input Method: English mode
en: English
cgg: Orungyereza

note: LANG_EO
en: Esperanto
cgg: Oruseperanto

note: LANG_ET
en: Estonian
cgg: Omu Estoniya

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
cgg: Oruyafinilanda

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
cgg: Orufirisi

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
cgg: Orugyogiya

note: LANG_GA_IE
en: Irish
cgg: Oru Airanda

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
cgg: Omuheburayo

note: LANG_HI_IN
en: Hindi
cgg: Oruhindi

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
cgg: Oruhungariya

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
cgg: Oru Icelandi

note: LANG_IU_CA
en: Inuktitut
cgg: Inukituti

note: LANG_IA
en: Interlingua
cgg: Oruntarungwa

note: LANG_ID_ID
en: Indonesian
cgg: Omu Indonejja

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
cgg: Orugyapani

note: LANG_KN_IN
en: Kannada
cgg: Orukanada

note: LANG_KO
en: Korean
cgg: Orukoreya

note: LANG_KU
en: Kurdish
cgg: Orukaridisi

note: LANG_LO_LA
en: Lao
cgg: Orulawo

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
cgg: Orulativiya

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
cgg: Orusuwaniya

note: LANG_MK
en: Macedonian
cgg: Orumekedoniya

note: LANG_MI_NZ
en: Maori
cgg: Orumawori

note: LANG_MR_IN
en: Marathi
cgg: Orumathi

note: LANG_MS_MY
en: Malay
cgg: Orumalaya

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
cgg: Orumongoliya

note: LANG_PL_PL
en: Polish
cgg: Omupolishi

note: LANG_QU_BO
en: Quechua
cgg: Orukwechuwa

note: LANG_RO_RO
en: Romanian
cgg: Oruromaani

note: LANG_SR
en: Serbian
cgg: Orusabiya

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
cgg: Orukorotiya

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
cgg: Orusolovaka

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
cgg: Orusoloveniya

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
cgg: Orusaadi

note: LANG_SW
en: Swahili
cgg: Oruswahili

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
cgg: Orusweedi

note: LANG_TA_IN
en: Tamil
cgg: Orutamilu

note: LANG_TE_IN
en: Telugu
cgg: Orutelugu

note: LANG_TL_PH
en: Tagalog
cgg: Orutagaloga

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
cgg: Oruturuuki

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
cgg: Orukuraini

note: LANG_UR
en: Urdu
cgg: Uradu

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
cgg: Uzibeki

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
cgg: Oruveitinama

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
cgg: Oruweli

note: LANG_YI
en: Yiddish
cgg: Oruyiddi

en: Crop
cgg: Sharaho ekicweka

en: Audio CD
cgg: CD ye'byeshongoro

note: TB_Embedded
en: Embedded
cgg: Ekiteirwemu

en: TV
cgg: Tiivi

en: Video device name
cgg: Eiziina rye choma ekya Filimu

en: Audio device name
cgg: Eiziina rye choma ekyebyeshongoro

en: Video size
cgg: Ekipimo kya filimu

en: 8 MHz
cgg: 8 Mhz

en: 7 MHz
cgg: 7 Mhz

en: 6 MHz
cgg: 6 Mhz

en: Directory
cgg: Endangiriro

en: Password
cgg: Akehihama

en: ID
cgg: Ekitambulisho

note: FIELD_Document_Type
en: Category
cgg: Ekika

en: Width
cgg: Obugazi

en: Height
cgg: Obulingwa

en: Auto connection
cgg: Okugeita hatariho bushabwa

en: Use RTP over RTSP (TCP)
cgg: Kozesa RTP mumwanya gwa RTSP (TCP)

en: Desired frame rate for the capture.
cgg: Omuhendo gwa furemu ogwayendwa .

en: Follow the mouse
cgg: Kuratira akarikukutambuza

en: Screen
cgg: Orutimbe

en: Brightness
cgg: Okuhwezeka

en: Contrast
cgg: Hakanisa

en: Saturation
cgg: Entabura

en: Hue
cgg: Erangi

en: Gamma
cgg: Gama

en: Negative
cgg: Negativu

en: Emboss
cgg: Kora

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
cgg: Byona

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
cgg: Handika akarenzya

en: Delay
cgg: Kyerereza

en: Equalizer
cgg: Ebiringaniza

en: Volume normalizer
cgg: Ekirikuringaniza iraka

en: Spatializer
cgg: Ekirayamba okuha iraka

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
cgg: Okushereka ebihama

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
cgg: Guruka ebindi oze aha enkozesa ya H.264

en: Opacity
cgg: Obutahweza

en: Black
cgg: Ekirikwiragura

en: Gray
cgg: Ekiri kwiraguramu kakye

en: Silver
cgg: Siliva

en: White
cgg: Mutare

en: Maroon
cgg: Ekirenda kushusha eshagama

en: Red
cgg: Kishagama

en: Yellow
cgg: Kinekye

en: Olive
cgg: Kinyasi ekitakwasire

en: Green
cgg: Kinyasi

en: Teal
cgg: Kijubwe-bururu

en: Purple
cgg: Ekikanaana

en: Navy
cgg: Bururu ekwasire

en: Blue
cgg: Bururu

en: Aqua
cgg: Nkekyameizi

en: Mode
cgg: Enkozesa

en: Statistics
cgg: Embaririra

en: VLC media player
cgg: Ekizani kya VLC

en: Hotkeys
cgg: Za panya

note: DLG_Column_One
en: One
cgg: Emwe

en: Frames per Second
cgg: Furemu buli sekonda

en: Information
cgg: Amakuru

en: Thanks
cgg: Webare

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
cgg: Ebigambo byokugyenderaho

en: Teletext
cgg: Ebihandiko

en: About VLC media player
cgg: Ebirakwata ahari enzaana ya VLC

en: License
cgg: Layisensi

en: Authors
cgg: Abahandiki

en: Extensions
cgg: Ebigeisireho

en: Name
cgg: Eiziina

en: 2 Pass
cgg: Rabaho 2

en: Volume normalization
cgg: Okutereeza iraka

en: Maximum level
cgg: Kumarayo kyona

en: Audio Effects
cgg: Ebirikuruga omumaraka

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
cgg: Ihamu

en: Bookmarks
cgg: Oburambe

en: Add
cgg: Geita

en: Edit
cgg: Shwijuma

en: Time
cgg: Eshaaha

en: Untitled
cgg: Ekiteine mutwe

en: No input
cgg: Tihariho ekiteibwemu

en: Input has changed
cgg: Ekiteiremu kyahinduka

en: Browse...
cgg: Rondoza...

en: Stream
cgg: Ebiragarukaho

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
cgg: Shaba

en: Resolution
cgg: Omutindo Gwekirazaana

en: Scale
cgg: Akapimiso

en: Address
cgg: Endagiriro

en: Port
cgg: Ahokujweka

en: Export SDP as file
cgg: Shohoza ekihandiiko SDP+

en: Channel Name
cgg: Eiziina ryomuhanda

en: SDP URL
cgg: Endagiriro SDP

en: Custom
cgg: Nkoku nookikunda

en: Random On
cgg: Taho okutoranira

en: Repeat Off
cgg: Ihaho okugarukamu

en: Errors and Warnings
cgg: Enshobe hamwe nokurabura

en: Clean up
cgg: Oboneze

en: Volume
cgg: Iraka

en: Index
cgg: Okukarara rwebintu

en: Messages
cgg: Obutumwa

en: Remove old preferences?
cgg: yihamu ebikuru bitoreine

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
cgg: Niho twareba enshuura enkuru yebihandiiko byebitoreinwe bya VLC.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
cgg: Naga omukasasiro ogaruke otandike VLC

en: Check for Update...
cgg: Kyebera ebyagarwirweho...

en: Preferences...
cgg: Ebitoreine...

en: Services
cgg: Empereza

en: Hide VLC
cgg: Shereka VLC

en: Hide Others
cgg: Shereka ebindi

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
cgg: Yoreka byona

en: Quit VLC
cgg: Rugamu VLC

en: 1:File
cgg: 1:Ekihandiiko

en: Advanced Open File...
cgg: Igura ekihandiiko omungyeri eyahaiguru

en: Open File...
cgg: Iguraho Ekihandiko...

en: Open Disc...
cgg: Iguraho Disiki...

en: Open Network...
cgg: Iguraho Empurizigana...

en: Open Capture Device...
cgg: Iguraho akoma akandi...

en: Open Recent
cgg: Iguraho ebyajuba

en: Close Window
cgg: Kyinga edirisa

en: Save Playlist...
cgg: Biika Orukarara ebyokuzaana...

en: Reveal in Finder
cgg: Yoorekyera omuri okujumbura

en: Select All
cgg: Torana byona

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
cgg: Ronda

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
cgg: Rabyamu amaisho

en: Playback
cgg: Garukamu ozaane

en: Quit after Playback
cgg: Rugamu ahanyima yokuzanwa

en: Step Forward
cgg: Gyenda omumeisho

en: Step Backward
cgg: Gyenda enyima

en: Increase Volume
cgg: Yongyeza iraka

en: Decrease Volume
cgg: Kyendeza iraka

en: Audio Device
cgg: Akarikuhereza eiraka

en: Half Size
cgg: Ekicweeka kimwe kyekipimo

en: Normal Size
cgg: Ekipimo ekishemerirwe

en: Double Size
cgg: Ekipimo kibazibwemu

en: Fit to Screen
cgg: Kihikanise aharutimbe

en: Float on Top
cgg: Zeelela ahamutwe

en: Fullscreen Video Device
cgg: Akoma akarereka filimu aharutimbe ryona

en: Post processing
cgg: Kikoreho ahanyima

en: Subtitles Track
cgg: Emitwe erimu

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
cgg: Ekihandiiko kisiigye

en: Transparent
cgg: Ekirarebwamu

en: Window
cgg: Edirisa

en: Player...
cgg: Kazanyirizi...

en: Bookmarks...
cgg: Oburambe...

en: Playlist...
cgg: Orukarara ebyokuzaana...

en: Media Information...
cgg: Amakuru agomubyoma...

en: Messages...
cgg: Amakuru...

en: Errors and Warnings...
cgg: Enshobe hamwe nokurabura

en: Bring All to Front
cgg: Byona bireete omumaisho

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
cgg: Obuyambi

en: VLC media player Help...
cgg: Obuyambi bw'enzaana ya VLC

en: Online Documentation...
cgg: Ebihandiiko kuruga aharutimbe...

en: VideoLAN Website...
cgg: Ekibanja kya VideoLAN...

en: Make a donation...
cgg: Taho okugaba...

en: Online Forum...
cgg: Entisa eyaha rutimbe

en: File Format:
cgg: Enshwa ye'byekihandiiko

en: Extended M3U
cgg: Eyongyeizeho M3U

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
cgg: Enkozesa ya XML erikubanganisibwa orukarara orwemizaano (XSPF)

en: Save Playlist
cgg: Biika orukarara orwemizaano

en: Lock Aspect Ratio
cgg: Kyinga okuhangusya

en: Search in Playlist
cgg: Ronda omurukarara erwebyokuzaana

en: Subscribe
cgg: Yehandiise

en: Unsubscribe
cgg: Yeemereza okwehandisa kwawe

en: Subscribe to a podcast
cgg: Yehandise aha podicasiti

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
cgg: Tamu endagiriro eya podicasiti eyorikwehandikisaho:

en: Open Source
cgg: Iguraho Oburugo

en: Media Resource Locator (MRL)
cgg: Ekiri kworeka oburugo bwe bwokuzaana (MRL)

en: Settings...
cgg: Entegyeka...

en: Disc
cgg: Disiki

en: Network
cgg: Za Kanyabwengye

en: Capture
cgg: Teera ekishushani

en: Treat as a pipe rather than as a file
cgg: Kitware nkoruahekye omumwanya gwe kihandiiko

en: Play another media synchronously
cgg: Zaana orutambi orundi

en: Choose...
cgg: Torana...

en: IP Address
cgg: Endagiriro ya IP

en: Open RTP/UDP Stream
cgg: Iguraho ebiragarukaho RTP/UDP

en: Protocol
cgg: Amateeka

en: Font size
cgg: Sayizi y'empandiika

en: Font Properties
cgg: Ebirakwata ahampandiika

en: Subtitle File
cgg: Ekihandiiko kye'mitwe

en: Streaming and Transcoding Options
cgg: Ebyokutoorana ahari enshohora

en: Display the stream locally
cgg: Yoreka ebiragarukaho orubiikirwa ahakanyabwengye yaawe

en: Dump raw input
cgg: Naaga ebiteibwemu ebitakahindukire

en: Encapsulation Method
cgg: Omuringo ogwokushereka

en: Transcoding options
cgg: Omuringo

en: Bitrate (kb/s)
cgg: Omutindo gwa vidiyo (kb/s)

en: Stream Announcing
cgg: Okuranga ebiragarukaho

en: Save File
cgg: Biika Ekihandiiko

en: Duration
cgg: Obwire

en: Media Information
cgg: Amakuru ahari ekirazaana

en: Location
cgg: Ahukirikushangwa

en: Save Metadata
cgg: Biika ebirakwata ahabirimu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
cgg: Byona

en: Codec Details
cgg: Ebindi ahari Codec

en: Read at media
cgg: Shoma ekirazaana

en: Input bitrate
cgg: Tasyamu omutindo gwa vidiyo

en: Stream bitrate
cgg: Omutindo gwe biragarukaho

en: Decoded blocks
cgg: Ebihindwirwe

en: Displayed frames
cgg: Furemu eza yorekwa

en: Lost frames
cgg: Furemu ezi buzire

en: Played buffers
cgg: Ebicweeka ebyazanwa

en: Lost buffers
cgg: Ebicweeka ebyabura

en: Error while saving meta
cgg: Enshobe omukubiika ebirakwata ahabirimu

en: VLC was unable to save the meta data.
cgg: VLC tiyabaasa kubiika ebirakwata ahabirimu.

en: Continue
cgg: Gumizamu

en: Interface Settings
cgg: Enteekateeka eza'horikureebeera

en: Audio Settings
cgg: Entekateeka yamaraka

en: Video Settings
cgg: Entekateeka ya Sinema

en: General Audio
cgg: Amaraka gahamwe

en: Preferred Audio language
cgg: Orurimi orwasiimwa omubyahamaraka

en: Enable Last.fm submissions
cgg: Basiiza ebyaruga omu Last.fm

en: Visualization
cgg: Okuleeba

en: Change
cgg: Hindura

en: Change Hotkey
cgg: Hindura za panya

en: Select an action to change the associated hotkey:
cgg: Toorana enkora kuhindura eipesha erikukoragana na za panya

en: Action
cgg: Enkora

en: Shortcut
cgg: Ogwahaihi

en: Record directory or filename
cgg: Handika endagiriro nainga eizina ryekihandiko

en: Repair AVI Files
cgg: Shanashana ebihandiiko bya AVI

en: Default Caching Level
cgg: Ibiikiro eritaibwemu

en: Caching
cgg: Nikibiika

en: Codecs / Muxers
cgg: Codec

en: Post-Processing Quality
cgg: Omutindo ogwa rugamu

en: Control playback with the Apple Remote
cgg: Tegyeka ebyazanwa orakozesa remoti ya Apple

en: Control playback with media keys
cgg: Tegyeka ebyazanwa orakozesa amapesha ge'kirazaana

en: Privacy / Network Interaction
cgg: Omubonano / entambura omumpurizigana

en: Automatically check for updates
cgg: Hatariho kushabwa kyebera ebisya

en: Default Encoding
cgg: Okushereka okuteibwemu

en: Display Settings
cgg: Yoreka Entekateeka

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
cgg: rangi y'empandika

en: Enable OSD
cgg: Basiiza OSD

en: Display
cgg: Yoreka

en: Black screens in Fullscreen mode
cgg: Entimbe ezikwiragura omunkora ezijwire

en: Video snapshots
cgg: Ebicweeka bya sinema

en: Folder
cgg: Eibiikiro

en: Prefix
cgg: Ebirikubanza

en: Sequential numbering
cgg: Okubara orikukuratanisa

en: Reset All
cgg: Byona obigaruze nkoku byateiremu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
cgg: Ebisiimirwe

en: Last check on: %@
cgg: Okukyebera okukwire aha: %@

en: No check was performed yet.
cgg: Tihariho kukyeberwa kwona.

en: Reset Preferences
cgg: Garuka oteho ebisiimirwe

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
cgg: Yoreka eibiikiro ahu ebicweeka bya sinema ebiwatoorana birazakubwiikwa.

en: Press new keys for
    "%@"
cgg: Nyiga eipesha risya ahabwa
    "%@"

en: Invalid combination
cgg: Engeita etakyakora

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
cgg: Otusaasire, emapesha aga tigakaaheebwa za panya

en: This combination is already taken by "%@".
cgg: Engeita egi etwiibwe "%@".

en: Not Set
cgg: Tikyateirwamu

en: sec.
cgg: Esekondi.

en: Audio/Video
cgg: Amaraka/Sinema

en: Subtitles/Video
cgg: Emitwe/Sinema

en: Video Effects
cgg: Ebirikuruga omusinema

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_UP_Color
en: Color
cgg: Erangi

en: Sharpen
cgg: Shongora

en: Sigma
cgg: Sigima

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
cgg: Enyiriri

en: Gradient
cgg: Okuhindahinduka

en: Cartoon
cgg: Katuuni

en: Invert colors
cgg: Hindura erangi

en: Video device
cgg: Akooma ka filimu

en: Opaqueness
cgg: Nkoku kirarebwamu

en: Black screens in fullscreen
cgg: Obutambi oburi kwiragura aharutimbe rwijwire

en: Show Fullscreen controller
cgg: Yoreka ekirikutegyeka orutimbe rwijwire

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
cgg: Kirereka ekirikutegyeka ekirikwaka waaba notambura aharutimbe orwijwire.

en: Auto-playback of new items
cgg: Ebintu ebisya ebirikuzaana byonka

en: Start playback of new items immediately once they were added.
cgg: Tandika okuzaana ebintu bisya ahonaaho byamara okutekwamu.

en: Keep Recent Items
cgg: Biika emitemwa ebyajuba

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
cgg: Nkokukitiibwemu. VLC nebaasa kutegyekwa remoti ya Apple

en: Mac OS X interface
cgg: Ahu orikureebeera omu Mac

en: Select a directory
cgg: Toorana endagiriro

en: Select a file
cgg: Toorana ekihandiiko

en: Minimal Mac OS X interface
cgg: Ahorikureebeera omuri Mac OS X ekyendeizibweho

en: Previous Chapter/Title
cgg: Omutwe omukuru ogwenyima

en: Next Chapter/Title
cgg: Omutwe omukuru ogurakurataho

en: Teletext Activation
cgg: Okyongyeramu amaani omubihandiko

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
cgg: Zaana
    Yaaba orukarara rwebyemizaana ruriho busha, iguraho empurizigana

en: De-Fullscreen
cgg: Ihaho orutimbe rwijwire

en: Extended panel
cgg: Ekibangira Ekyongyeizeho

en: Frame By Frame
cgg: Furemu aha Furemu

en: Trickplay Reverse
cgg: Hindura okuzaana kurimu okubuzabuza

en: Step backward
cgg: Garukaho enyima

en: Step forward
cgg: Yeyongyere omumaisho

en: Stop playback
cgg: Yemereza Ebyazanwa

en: Open a medium
cgg: Iguraho empurizigana

en: Toggle the video in fullscreen
cgg: Torana sinema aha rutimbe rwijwire

en: Toggle the video out fullscreen
cgg: Torana sinema kuruga aha rutimbe rwijwire

en: Show extended settings
cgg: Yoreka entebekanisa eyongyeizeho

en: Take a snapshot
cgg: Teera ekishushani

en: Loop from point A to point B continuously.
cgg: Fumuka okuruga hamwanya A kuza hamwanya B.

en: Frame by frame
cgg: Furemu ahari furemu

en: Reverse
cgg: Garuka enyima

en: Change the loop and repeat modes
cgg: Hindura ekifumuka kandi ogarukemu enkora ezo

en: Previous media in the playlist
cgg: Ekyokuzaana ekyenyima omurukarara rwebyokuzaana

en: Next media in the playlist
cgg: Ekyokuzaana ekiragarukaho omurukarara rwebyokuzaana

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
cgg: Gambisa

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
cgg: Tetesa

en: Pause the playback
cgg: Yemerezamu Ebyazanwa

en: Click to set point B
cgg: Imata okutaho omwanya B

en: Stop the A to B loop
cgg: Yemereza ekifumuka ekya A mpaka ahari B

en: Force update of this dialog's values
cgg: Haririza okugarusya busya omubirimu

en: Comments
cgg: Ebiteekateeko

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
cgg: Yongyeraho ahabirakwata ahabirimu nanamakuru agandi agorekeire omukibangira eki.

en: Current media / stream statistics
cgg: Ekirazaana ekyahati / embaririra yenshohora

en: Input/Read
cgg: Tasyamu/Shoma

en: Media data size
cgg: Ekipimo ky'ekirazaana

en: Content bitrate
cgg: Omutindo gwa vidiyo

en: Discarded (corrupted)
cgg: Kinagirwe (kirimu enshobe)

en: Dropped (discontinued)
cgg: Kirekirwe (kyemezibwe)

en: Decoded
cgg: Ebihindwirwe

en: blocks
cgg: amatafari

en: Displayed
cgg: Ebyorekirwe

en: frames
cgg: furemu

en: Lost
cgg: Ekibuzire

en: Played
cgg: Kizaanirwe

en: buffers
cgg: ebicweeka

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
cgg: Imata okuteereza

en: Revert to normal play speed
cgg: Garuka okuzaana ahabwira obwabuliijo

en: Download cover art
cgg: Yaakira ekishushani ekyahamutwe

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
cgg: Imata okutoorana ahagati yeshaha eyarabaho hamwe neshaaha esigeireyo

en: Double click to jump to a chosen time position
cgg: Imata kabiri okuguruka kuza ahamwanya ogutoreinwe

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
cgg: Toorana ekyoma nainga endagiriro ya VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
cgg: Toorana ekyoma nainga eibiikiro lya VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
cgg: Toorana kimwe nainga ebihandiiko bingi

en: File names:
cgg: Amaziina gebihandiiko:

en: Filter:
cgg: Gyegyena:

en: Eject the disc
cgg: Ihamu didiki

en: Entry
cgg: Tasyamu

en: Channels:
cgg: Emihanda:

en: Selected ports:
cgg: Emyanya etoreinirwe:

en: Use VLC pace
cgg: kozesa entambula ya VLC

en: Bandwidth
cgg: Obwingi bwamakuru

en: Device name
cgg: Eiziina ryekyoma

en: Advanced Options
cgg: Ebyokutooranamu ebyahaiguru

en: Double click to get media information
cgg: Imata kabiri okutunga amakuru agebyokuzaana

en: Change playlistview
cgg: Hindura enyoreka y'orukarara rwebyemizaana

en: Remove this podcast subscription
cgg: Ihaho okwehandisa kwa podicasiti egi

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
cgg: Nookimanyisa ngu nooyenda obutehandisa kuruga %1?

en: Create Directory
cgg: Tandikako Endagiriro

en: Create Folder
cgg: Tandikaho Eibibiikiro

en: Enter name for new directory:
cgg: Tamu eiziina lye'ndagiriro ensya:

en: Enter name for new folder:
cgg: Tamu eiziina lyeibiikiro ensya:

en: Sort by
cgg: Teereza ahabwa

en: Ascending
cgg: Orikuza aheiguru

en: Descending
cgg: Oriruga aheiguru

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
cgg: Obushushani aharutimbe

en: Select File
cgg: Toorana Ekihandiiko

en: Hotkey
cgg: Za panya

en: Global
cgg: Omunsi Yoona

en: Input & Codecs Settings
cgg: Entekateeka yentasyamu & Codecs

en: Configure Hotkeys
cgg: Shoronzya za panya

en: Device:
cgg: Akoma:

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
cgg: Aha na'horikureebeera VLC. Noobasa kwakira endebeka ezindi aha

en: VLC skins website
cgg: Ekibanja kya VLC

en: System's default
cgg: Ebiteirweho

en: Audio Files
cgg: Ebihandiiko ebyamaraka

en: Video Files
cgg: Ebihandiiko bya sinema

en: Playlist Files
cgg: Ebihandiiko byahankarar rwebyokuzaana

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_ApplyButton
en: &Apply
cgg: &Shaba

en: &Cancel
cgg: &Shazamu

en: Profile
cgg: Enyanjura

en: Edit selected profile
cgg: Shwijuma ebyatoranwa omukwanjura

en: Delete selected profile
cgg: Sanguraho ebyatoranwa omukwanjura

en: Create a new profile
cgg: Tandika enyanjura ensya

en: Create
cgg: Tandika

en: You must set a name for the profile.
cgg: Nootekwa okutaho eiziina eriranjura.

en: File/Directory
cgg: Ekihandiiko/Endagiriro

en: File/Folder
cgg: Ekihandiiko/Eibiikiro

en: Source
cgg: Oburugo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
cgg: Oburugo:

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Lists_Type
en: Type:
cgg: Handiika:

en: This module writes the transcoded stream to a file.
cgg: Enkora egi neehandika enshohoza omu kihandiiko.

en: Filename
cgg: Eiziina ryekihandiiko

en: Save file...
cgg: Biika ekihandiiko...

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
cgg: Enkora egi neehandika enshohoza omumpurizigana okurabira omu HTTP.

en: Path
cgg: Omuhanda

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
cgg: Enkora egi neehandika enshohoza omumpurizigana okurabira omu RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
cgg: Enkora egi neehandika enshohoza omumpurizigana okurabira omu UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
cgg: Enkora egi neehandika enshohoza omumpurizigana okurabira omu RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
cgg: Enkora egi neehandika enshohoza omu kanyabwengye ya Icecast.

en: Mount Point
cgg: Jwekyera aha

en: Login:pass
cgg: Tahamu:pass

en: Edit Bookmarks
cgg: Shwijuma oburambe

en: Create a new bookmark
cgg: Tandika akarambe akasya

en: Delete the selected item
cgg: Sanguera okatoreinirwe

en: Delete all the bookmarks
cgg: Sangura oburambe bwona

en: Extract
cgg: Ihamu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
cgg: &Kingaho

en: Bytes
cgg: Obwingi

en: Convert
cgg: Hindura

en: Destination
cgg: Ahokumarira

en: Destination file:
cgg: Ekihandiiko ahokumarira:

en: Browse
cgg: Rabamu

en: Settings
cgg: Entekateeka

en: Display the output
cgg: Yoreka ebyashohora

en: This display the resulting media, but can slow things down.
cgg: Eki nikyoreka ebyokuzaana ebyarugamu, kyonka kirabaasa okukyendeza omuhendo.

en: &Start
cgg: &Tandika

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
cgg: Ekyajuba

en: Errors
cgg: Enshobe

en: Hide future errors
cgg: Shereka enshobe ezomumaisho

en: Adjustments and Effects
cgg: Empindahinduka yebyarugamu

en: v4l2 controls
cgg: Entegyeka v4l2

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
cgg: &Biika

en: Go to Time
cgg: Gyenda aha shaha

en: &Go
cgg: &Gyenda

en: Go to time
cgg: Gyenda aha shaha

en: About
cgg: Ahari

en: &Recheck version
cgg: &garuka kukyebera eshuura

en: &Yes
cgg: &Eego

en: VLC media player updates
cgg: Ebyagarusya busya ahari VLC

en: You have the latest version of VLC media player.
cgg: Oyine eshuura ya hati ya VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
cgg: Enshobe zabaho obuwa n'okyebera ebisya...

en: &General
cgg: &Byona hamwe

en: &Save Metadata
cgg: &Biika Ebirakwata ahabirimu

en: Location:
cgg: Omwanya:

en: Saves all the displayed logs to a file
cgg: Nikibiika ebyafaayo ebyayorekwa omu kihandiiko

en: Save log file as...
cgg: Biika ebyafaayo nka...

en: Application
cgg: Enkozesa

en: Cannot write to file %1:
    %2.
cgg: Tiikyabaasa okuhandiko omu kihandiiko %1:
    %2.

en: Open Media
cgg: Iguraho Ekyokuzaana

en: &Disc
cgg: &Disiki

en: &Network
cgg: &Empuriziganya

en: Capture &Device
cgg: Kwata &Akoma

en: &Enqueue
cgg: &Kite aharukarara

en: &Play
cgg: &Zaana

en: &Stream
cgg: &Shohoza

en: Open URL
cgg: Iguraho URL

en: Enter URL here...
cgg: Tamu URL hanu...

en: Plugins and extensions
cgg: Ebijwekyemu hamwe nebigisireho

en: Capability
cgg: Obushohorozi

en: Score
cgg: Nweesa

en: &Search:
cgg: &Ronda:

en: More information...
cgg: Amakuru agandi...

en: Reload extensions
cgg: Garuka otasyemu ebigeisirweho

en: Website
cgg: Ekibanja

en: Deletes the selected item
cgg: Nikisangura ebyatoranwa

en: Show settings
cgg: Yoreka entekateeka

en: Switch to simple preferences view
cgg: Hindura oze omundeebeka y'ebyanguhi

en: Switch to full preferences view
cgg: Hindura oze omundeebeka y'abyona

en: Save and close the dialog
cgg: Biika kandi okinge akabozi

en: &Reset Preferences
cgg: &Garuka oteho ebisimirwe

en: Cannot save Configuration
cgg: Tikyabaasa okubiika entereeza

en: Preferences file could not be saved
cgg: Ekihandiiko ekyebisiimirwe tikyabaasa kubiikirwa

en: Stream Output
cgg: Shohoza Ebyarugamu

note: #-#-#-#-#  1 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
cgg: Enyima

en: Toolbars Editor
cgg: Enswhijuma y'Ahokweyambisa

en: Toolbar Elements
cgg: Ebirimu ahahokweyambisa

en: Flat Button
cgg: Eipeesha ...

en: Big Button
cgg: Eipeesha erihango

en: Main Toolbar
cgg: Omuvimo ogurarebeka aharubaju

en: Above the Video
cgg: Ahiguru ya sinema

en: Toolbar position:
cgg: Omwanya ahorarebera ebwokukozesa

en: Line 1:
cgg: Omusitari gwokubanza

en: Line 2:
cgg: Omusitari gwakabiri

en: Time Toolbar
cgg: Ahokweyambisa aheshaha

en: Fullscreen Controller
cgg: Akarategyeka orutimbe orwijwire

en: Delete the current profile
cgg: Sangura enyanjula eyahati

en: Select profile:
cgg: Torana enyanjura

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
cgg: Reeba nkokukirareebeke

en: Cl&ose
cgg: Kin&gaho

en: Profile Name
cgg: Eiziina Eryenyanjula

en: Please enter the new profile name.
cgg: Nyabula, tasyamu eiziina eryenyanjula ensya.

en: Spacer
cgg: Ekirongyera omwanya

en: Expanding Spacer
cgg: Ekirahangusya omwanya

en: Splitter
cgg: Ekiratanura

en: Time Slider
cgg: Ekirasereza Eshaha

en: Small Volume
cgg: Eraka Rikye

en: DVD menus
cgg: Orukarara rwa DVD

en: Advanced Buttons
cgg: Amapesha agomurutindo eryahaiguru

en: Broadcast
cgg: Janjaza

en: Schedule
cgg: Gyereka Obwire

en: Video On Demand ( VOD )
cgg: Sinema eshabirwe ( VOD )

en: Hours / Minutes / Seconds:
cgg: Eshaaha / Edakiika / Sekondi:

en: Day / Month / Year:
cgg: Orunaku / Okwezi / Omwaka:

en: Repeat:
cgg: Garukamu:

en: Repeat delay:
cgg: Garukamu okukyerereza:

en: I&mport
cgg: Ta&syamu

en: E&xport
cgg: Y&ohereza

en: Save VLM configuration as...
cgg: Biika entereeza ya VLC nka...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
cgg: Ent. VLM (*.vlm);;Byona (*)

en: Open VLM configuration...
cgg: Iguraho entereeza ya VLM...

en: Open Directory
cgg: Iguraho Endagiriro

en: Open Folder
cgg: Iguraho Eibiikiro

en: Open playlist...
cgg: Iguraho orukarara orwebyokuzaano...

en: Save playlist as...
cgg: Biika orukarara orwebyokuzaana nka...

en: Open subtitles...
cgg: Iguraho envunura...

en: Media Files
cgg: Ebihandiiko byebyokuzaana

en: All Files
cgg: Ebihandiiko Byona

en: Control menu for the player
cgg: Akarategyeka ebikuru omukarazaana

en: Paused
cgg: Kyemerezibwe

en: &Media
cgg: &Ebyirazaanwa

en: P&layback
cgg: &Garukamu Ozaane

en: &Audio
cgg: &Amaraka

en: &Video
cgg: &Sinema

en: V&iew
cgg: &Shomamu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
cgg: &Obuyambi

en: Open &Disc...
cgg: Iguraho &Disiku...

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
cgg: &Rugamu

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
cgg: &Rabyamu amaisho

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
cgg: &Hangusya

en: &Clear
cgg: &Ihaho

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
cgg: Ebindi

en: Noise
cgg: Yiraguza

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
cgg: Ekiteekateko Kyawe

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
cgg: Ekishushani

en: X coordinate
cgg: Orukarara orugarami

en: Y coordinate
cgg: Orukarara orwemerire

en: Font size, pixels
cgg: Sayizi yempandiika, doti

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
cgg: Omuhendo gwenkarara zabusimbi

en: Mosaic
cgg: Ekishushani ekikozibwe na za gilaasi

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
cgg: Sangura

en: Puzzle
cgg: Akazaano kebigambo

en: Ripple
cgg: Ekinyonzi

en: Transformation
cgg: Empinduka

en: Wave
cgg: Amayengo

en: Framebuffer device
cgg: Akokurinda furemu

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
cgg: Akokurinda furemu yakari kukozesebwa kuzaana

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
cgg: Ebikikwata aha kintu

en: &Save as...
cgg: &Biika nka...

en: Options
cgg: Ebyokutooranamu

en: Network Protocol
cgg: Entwara omu rutimbe

en: Please enter a network URL:
cgg: Nyabura tasyamu adureesi y'orutimbe

en: Use S/PDIF when available
cgg: Kozesa S/PDIF kyaba kiriho

en: Effects
cgg: Ebyarugamu

en: Tracks
cgg: Ebirimu

note: DLG_Password_Password
en: Password:
cgg: Eiziina ryekihama:

en: Launching an update request...
cgg: Kutandikaho okushaba ebisya ebiriho...

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
cgg: Erangi

en: Interactive Zoom
cgg: kihangusye nkoku wayenda

en: Mirror
cgg: Endeberwamu

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
cgg: Eizina:

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
cgg: Nikiragura

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
cgg: Siliva Ekwasire

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
cgg: Siliva

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
cgg: Mutare

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
cgg: Rwejungu

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
cgg: Kinekye

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
cgg: Kinekye

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
cgg: kijubwe

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
cgg: Kijubwe Ekwasire

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
cgg: Bururu

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
cgg: Bururu

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
cgg: ya kikanaana

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
cgg: kakobe

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
cgg: Pinka

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
cgg: Kyakwera

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
cgg: Kyakwera etakwasire

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
cgg: Kitaka

note: distinct uppercase and lowercase (e.g., 'o' vs. 'O')
en: oO
cgg: o0

note: common punctuation (e.g., '?', '!', '.', ',', etc.)
en: ,.?!
cgg: ???

note: distinct circle-like characters (e.g., 'O' (capital oh) vs. '0' (zero))
en: O0
cgg: 00

note: Eraser tool
en: Eraser
cgg: Ekisanguzo

note: Congratulations #1
en: Great!
cgg: Wakora

note: Congratulations #2
en: Cool!
cgg: Nikirungi

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
cgg: Tabaruka

note: Congratulations #4
en: Good job!
cgg: Wakora kurungi

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
cgg: Orugyapaani

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
cgg: Orugyapaani orwanguhi

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
cgg: Orukoreya

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
cgg: Oruchaina

en: A drawing program for children
cgg: Akeire kabaana kuteera ebishushani

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
cgg: Kirikwingana hoona

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
cgg: Nkemeza

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
cgg: Nkenziga

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
cgg: Nkeihuri

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
cgg: Ekyeshonda ishatu

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
cgg: Ekyeshonda itano

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
cgg: Ekyeshonda munaana

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
cgg: Ekyeshonda ina zihengami

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
cgg: EKirikwingana hoona ne nkemeza kwonka eshonda zilingana

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
cgg: Nkemeza eine embaju ina, kwonka ibiri zonka zingana

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
cgg: Nkenziga

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
cgg: Ekyeshonda ishatu kyine embaju ishatu

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
cgg: Ekyeshonda itano kyine embaju itano

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
cgg: Ekyeshonda munana kyeine embaju munaana ezirikwingana

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
cgg: Ekyeshonda ina zihengami kyeine embaju ina, ibiri zitaribugana

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
cgg: Ebikozeso

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
cgg: Zaaburashi

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
cgg: Ebisanguzo

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
cgg: Ebinkumi

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
cgg: Endebeka

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
cgg: Omukono

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
cgg: Ebyamahano

note: Freehand painting tool
en: Paint
cgg: Siiga

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
cgg: Kinkumi

note: Line drawing tool
en: Lines
cgg: Enyiriri

note: Label tool
en: Label
cgg: Handika

note: Fill tool
en: Fill
cgg: Ijuza

note: #-#-#-#-#  1 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Redo undone action #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
cgg: Garukamu

note: #-#-#-#-#  1 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Start a new picture #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
cgg: Ekisya

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
cgg: Tolana erangi naburasshi ebyorakozese okusiiga

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
cgg: Torana akabonero ekyorakozese omu kisshushani ekyi ori kuteera

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
cgg: Imata otandike omusitaari. Ihaho engaro omusitaari guhwe

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
cgg: Torana ekihandiiko. Imata ahakiiwateera obaase kuhandika. Nyiga [ENTER] nainga [TAB] okumaliliza.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
cgg: Kwata ekyamahano okikozese ahakiiwateera!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
cgg: Kishazemu!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
cgg: Kigarukemu!

note: Eraser tool
en: Eraser!
cgg: Ekisanguzo!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
cgg: Ronda erangi nainga ekishushani kutandika ekisya.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
cgg: Iguraho...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
cgg: Ekishushani kyawe kya biikwa!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
cgg: Kirimu ku shohoza ahampapura...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
cgg: Ogumeho!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
cgg: Reka eipesha kumarayo omusitaari.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
cgg: Guumizamu okwimata obone okuhangusya endebeka.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
cgg: Sindika mawusi okwetoroza ekyakorwa. Imata okukiteera.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
cgg: Kale mbwenu... Reka tugumizemu okuteera ekyi!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
cgg: Namazima nooyenda okuhinguka?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
cgg: Yeego, na'amara!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
cgg: Ingaha, ongaruzeyo!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
cgg: Ku orarugeho nooza kufeerwa ekishushani kyawe. Tukibiike?

en: Yes, save it!
cgg: Yeego, kibiike!

en: No, don’t bother saving!
cgg: Ingaha, otakibiika!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
cgg: Ekishushani kyawe kiibanze kiibiikwe?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
cgg: Ekishushani ekyo tikya baasa kwigurwa!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
cgg: Tihariho ebihandiko ebibibikirwe!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
cgg: Oshohoze ekishushani kywawe ahampapura?

en: Yes, print it!
cgg: Yeego, kishohoze!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
cgg: Ekishushani kyawe kyateerwa!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
cgg: Bambe! Ekishushani kyawe tikyateerwa!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
cgg: Tokabaasa kushohoza ahampapura hati!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
cgg: Sangura ekishushani ekyi?

en: Yes, erase it!
cgg: Yeego, kisangure!

en: No, don’t erase it!
cgg: Ingaha, otakisangura!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
cgg: Ijuka kunyiga mawusi ahabukono bwabumosho!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
cgg: Torana ebishushani ebyorikwenda reero onyige "Zaana".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
cgg: Eiraka ryeihwamu.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
cgg: Eiraka tiryeihwamu.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
cgg: Orikazaara we, rindaho...

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
cgg: Filiimu

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
cgg: Omumwanya gwekishushani tamu ebiwahindura?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
cgg: Yeego, chusa ekikuru!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
cgg: Apaana, biika fayiro ensya!

en: Drawing program
cgg: Akeire kukuteera ebishushani

en: Color Shift
cgg: Chusa erangi

en: Click to change the colors in your entire picture.
cgg: Imata kuhindura erangi omukishushani kyona.

en: Blind
cgg: Mpumi

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
cgg: Imata haihi nomuheru gwekishushani ebicweka ebitarikureeba birugemu. Tambura ahaiguru, ahansi neinga omumbaju okwigura neinga orkukinga ebicweka ebindi.

en: Blocks
cgg: Ebihigikizo

en: Chalk
cgg: Einoni

en: Drip
cgg: Kutonyooka

en: Blur
cgg: Okutarebekagye

en: Click to blur the entire image.
cgg: Imata okuhindura ekishushani okutarebekagye.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
cgg: Amatafari

en: Calligraphy
cgg: Empandika enungi

en: Confetti
cgg: Baluuni

en: Click to throw confetti!
cgg: Imata okuzanisa baluuni

en: Distortion
cgg: Ohindure

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi okuhindura ekishushani kyawe

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi okukora ekishushani kyawe

en: Lighten
cgg: Kyakise

en: Darken
cgg: Bikwatise

en: Click to lighten your entire picture.
cgg: Imata okwakise ekishushani kyona

en: Click to darken your entire picture.
cgg: Imata okwatise ekishushani kyona

en: Fisheye
cgg: Akokureebesa

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
cgg: Imata ahakacweka kekishushani otunge ahokureebera

en: Flower
cgg: Ekimuli

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
cgg: Imata kandi okurure oteere omukono gwekimuli. Reeka mawusi okumala ekimuli.

en: Foam
cgg: Orufuro

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
cgg: Imata kandi okurure mawusi kushweka omwanya ogurimu amatondo gorufuro.

en: Fold
cgg: Zinga

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
cgg: Torana erangi yiwakunda, imata kuhindura enshonda ya peegi.

en: Glass Tile
cgg: Tayilo za gilasi

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi okuteka tayilo za gilasi aha kishushani kyawe.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
cgg: Imata oswheka kishushani kyawe kyona ne tayilo za gilasi.

en: Grass
cgg: Obunyatsi

en: Symmetric Left/Right
cgg: Ebirashwana bumosho/buryo

en: Symmetric Up/Down
cgg: Ebirashwana ahaiguru/ahansi

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
cgg: Akantu karimu erangi nyningi

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi kuteera naza burashi ibiri ezirashwana omubusho bwekishushani kyawe no'buryo.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
cgg: Imata kandi okurure mawusi kuteera naza burashi ibiri ezirashwana ahaiguru yekishushani kyawe nahansi.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
cgg: Imata kandi okurure mawusi kuteera naza burashi ezirashwana (Akantu karimu erangi nyningi).

en: Light
cgg: Ekyerereezi

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
cgg: Imata kandi okurure kuteera amarangi gekyerereezi ahakishushani.

en: Metal Paint
cgg: Erangi eri nkekyoma

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
cgg: Imata kandi okurure mawusi okusiiga erangi eri nkekyoma

en: Flip
cgg: Churama

en: Click to make a mirror image.
cgg: Imata okukora ekishushani nke'kiri omundeberwamu

en: Click to flip the picture upside-down.
cgg: Imata okuchurama ekishushani

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
cgg: Imata okuhindura ekishushani kyona kibe nke ebishushani ekikozibwe na za gilaasi

en: Square Mosaic
cgg: Ekishushani kyeshonda ina ezilingana ekiri nke bishushani ekikozibwe na za gilaasi

en: Hexagon Mosaic
cgg: Ekishushani kyeshonda munaana ezilingana ekiri nkebishushani ekikozibwe na za gilaasi

en: Irregular Mosaic
cgg: Ekishushani kyeshonda ezitalingana ekiri nkekishushani ekikozibwe na za gilaasi

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
cgg: Imata okwongyera omu kishushani kyona akantu akeshonda ina ezilingana akari nkekishushani ekikozibwe na za gilaasi.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
cgg: Imata kandi otambuze mawusi okwongyera omukishushani kyona akantu akeshonda mukaaga ezilingana akari nkekishushani ekikozibwe na za gilaasi.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
cgg: Imata kandi otambuze mawusi okwongyera omukishushani kyona akantu akeshonda ezitalingana akari nkekishushani ekikozibwe na za gilaasi.

en: Click to turn your painting into its negative.
cgg: Imata okuhindura ekishushani kyawe kibe nka negatiivu

en: Click to add noise to your entire picture.
cgg: Imata okwiraguza ekishushani kyawe kyona.

en: Perspective
cgg: Konkworiku

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
cgg: Imata aha shonda zekishushani kandi okurure ahorenda nkoku nooyenda okukihangusya

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
cgg: Imata kandi okurure ahaiguru kuhangusya nainga oshume kukikyendeza.

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
cgg: Imata ekicweeka kyekishushani ahorenda akazaano kebigambo

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
cgg: Imata okushweka komputa yoona n'akazaano kebigambo

en: Rails
cgg: Obuziga bwegaari yomwika

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
cgg: Imata kandi okurure kuteera obuziga bwegaari yomwika omukishushani kyawe.

en: Rainbow
cgg: Omuhanganzima

en: You can draw in rainbow colors!
cgg: Noobasa kuteera omurangi zomuhanganzima

en: Rain
cgg: Enjura

en: Click to place a rain drop onto your picture.
cgg: Imata okuta eitondo ryenjura omukishushani kyawe.

en: Click to cover your picture with rain drops.
cgg: Imata okushweka ekishushani kyawe namatondo genjura.

en: Real Rainbow
cgg: Omuhanganzima gwenyini

en: ROYGBIV Rainbow
cgg: Omuhanganzima ROYGBIV

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
cgg: Imata ahorikwenda omuhanganzima gutandikire, kurura kuhisya ahu orikwenda guhike reero tandika oteere omuhanganzima

en: Ripples
cgg: Ebingonzi

en: Click to make ripples appear over your picture.
cgg: Imata kureetaho ebingonzi birebekye omu kishushani kyawe.

en: Rosette
cgg: Akabonero kari nkekimuri

en: Click and start drawing your rosette.
cgg: Imata reero otandike kuteera akabonero akari nkekimuri

en: You can draw just like Picasso!
cgg: Noobasa okuteera nka Picasso!

en: Edges
cgg: Ahamuheeru gwekintu

en: Silhouette
cgg: Omwirima ndindidi

en: Click to sharpen the entire picture.
cgg: Imata kushongora ekishushani kyona.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
cgg: Imata okureetaho omurima ndindidi omukishushani kyona.

en: Shift
cgg: Furuka

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
cgg: Imata kandi okurure ekishushani kyawe okukifurura.

en: Smudge
cgg: Norofakaza

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
cgg: Erangi embisi

en: Snow Ball
cgg: Omupiira gwo'rubaare.

en: Snow Flake
cgg: Akajuma ko'rubaare.

en: Click to add snow balls to your picture.
cgg: imata okwongyera omukishushani kyawe omupiira gwo'rubaare.

en: Click to add snow flakes to your picture.
cgg: Imata okwongyera omukishushani kyawe akajuma ko'rubaare.

en: String edges
cgg: Embaju ze'bigambo

en: String corner
cgg: Eshonda ze'bigambo

en: String 'V'
cgg: Ekigambo 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
cgg: Imata kandi okurure oteere ebyemikono. Kurura kuruga ahamutwe kuhika ahansi kuteera emisitari inche nainga nyingi; bumusho nainga buryo otungye ekiina kihango.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
cgg: Imata kandi okurure oteere enyambi eyemikono.

en: Draw string art arrows with free angles.
cgg: Teera enyambi eyemikono neshonda zitasimbire.

en: Tint
cgg: Erangi yokuhindura erangi eyindi

en: Color & White
cgg: Erangi na mutare

en: Click to change the color of your entire picture.
cgg:  Imata okuhindura erangi yekishushani kyawe

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
cgg: Imata okuhindura ekishushani kyona kukihindura mutare nerangi endijo eyoratorane.

en: Toothpaste
cgg: Omubazi gwamaino

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
cgg: Imata kandi oyetoroze mawusi kushuka namaani omubazi gwamaino omukishushani kyawe.

en: Tornado
cgg: Akasoroora

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
cgg: Imata kandi okurure okuteera akasorrora kari nkomubiritizi omukishushani kyawe.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
cgg: Imata kandi okurure okuhindura ebicweeka byekishushani kyawe kurebeka nke biri aha tiivi.

en: Click to make your picture look like it's on television.
cgg: Imata okuhindura ekishushani kyawe kyona kurebeka nke kiri aha tiivi.

en: Wavelets
cgg: Ebirenzingamu

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
cgg: Imata oretere ekishushani kyezingemu omubukiika. Imata haihi nahamutwe otunge ebirezingamu bigufu, haihi na'hansi otunge ebirezingamu ebiche, kandi obumosho okutunga ebirenzingamu ebilingwa.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
cgg: Imata oretere ekishushani kyezingemu omubukiika. Imata haihi nahamutwe otunge ebirezingamu bigufu, haihi na'hansi otunge ebirezingamu ebiche, kandi obumosho okutunga ebirenzingamu ebilingwa.

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
cgg:  - Kiiikirwe. 
     Torabasa kukozesa eizina eri. Torano erinde

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
cgg:  Hatariho bushabwa, garuza busya

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
cgg: % ekya sayizi ya bulijio

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
cgg: &Ahari %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
cgg: &Ikiriza kubigarukamu

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
cgg: &Gaita

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
cgg: &Hisya aha:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
cgg: &Shuganisa

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
cgg: &Byona

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
cgg: &Ebihandikirwe

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
cgg: &Aha:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
cgg: &Hatariho kushabwa, shwijuma ebihandiko

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
cgg: &Hatariho kushabwa biika entekateeko egi

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
cgg: &Kareho:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
cgg: &Kikwasye

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
cgg: &Ahantango:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
cgg: &Okuhuumuraho

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
cgg: &Akashengye

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
cgg: &Obushengye

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
cgg: &Ahagati

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
cgg: &Hindura

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
cgg: &Obushushani

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
cgg: &Omunyerere

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
cgg: &Okuhumuza omunyerere

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
cgg: &Omunyerere

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
cgg: &Gyeragyeranisa ebihandiko

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
cgg: &Koppa

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
cgg: &Kora kandi tereeza omunkora

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
cgg: &Ebitoreine ahari enkozesa

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
cgg: &Sangura

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
cgg: &Sangura ebihandikirwe

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
cgg: &Sangura orutindo

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
cgg: &Kashoborozi...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
cgg: &Ekirikworeka ahokutoora

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
cgg: &Ekihandiko

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
cgg: &Ebyafaayo bye'bihandiko

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
cgg: &Ebihandiko

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
cgg: &Otakataho akahumuza

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
cgg: &Shwijuma

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
cgg: &Shwijuma ebihandikirwe

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
cgg: &Shwijuma orutindo

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
cgg: &Basisa enkozesa eya

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
cgg: &Hendera ekihandiko

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
cgg: &Orupapura

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
cgg: &Omwanya gwokuhandikamu

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
cgg: &Emyanya gyokuhanikamu

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
cgg: &Emyanya:

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
cgg: &Akongyeire ha fayiro:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
cgg: &Ronda

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
cgg: &Ronda ekirakurataho

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
cgg: &Empandika

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
cgg: &Akahansi ya pegi:

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
cgg: &Za hari

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
cgg: Kiine Omutwe

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
cgg: &Akahansi na hamutwe

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
cgg: &Akahamutwe:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
cgg: &Obureingwa:

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
cgg: &Ebisherekirwe

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
cgg: &Shorooramu ebigambo ebitahikire

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
cgg: &Orutindo

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
cgg: &Kyehuze

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
cgg: &Byehuze byona

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
cgg: &Ekishushani

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
cgg: &Tasyamu endebeka ezindi

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
cgg: &Omu weebu

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
cgg: &Hungura akabonero

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
cgg: &Tekamu

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
cgg: &Hakye hakye:

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
cgg: &Hengyeka

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
cgg: &Guruka oze aha

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
cgg: &Guruka oze aha mutindo

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
cgg: &Gyeza gyeza

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
cgg: &Emyerere gigumye hamwe

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
cgg: &Endebeka yeensi

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
cgg: &Endimi

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
cgg: &Bumosho

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
cgg: &Bumosho-kuza aha- burya

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
cgg: &Bumosho:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
cgg: &Tsiba nkoku bya rebeka

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
cgg: &Geita obutumwa bwa'bantu bingi

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
cgg: &Ahokuhandika oku geita obutumwa bwa'bantu bingi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
cgg: &Gumya ebyafaayo byona

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
cgg: &Gorora ebyagarukwamu orikuhandika

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
cgg: &Geita obushengye

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
cgg: &Ebihandiko ebindi

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
cgg: &Eizina:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
cgg: &Kisya

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
cgg: &Edirisa Ensya

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
cgg: &Ekisya kuruga aha byokureberaho

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
cgg: &Orupapura orurakurataho

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
cgg: &Endeebekwa ya buliijo

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
cgg: &Eshura:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
cgg: &Omuringo gwo'kubara:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
cgg: &Orupapura orutara

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
cgg: &Igura

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
cgg: &Iguraho Ekihandiko

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
cgg: &Aheiguru yorukarara

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
cgg: &Obugazi bwo'rupapura

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
cgg: &Humuza orupapura

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
cgg: &Okubara ahampapura:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
cgg: &Ebigambo bitorreine

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
cgg: &Taho

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
cgg: &Ekishushani

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
cgg: &Jwekamu

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
cgg: &Simba

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
cgg: &Teka aharupapura

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
cgg: &Nkoku kirareebeke aharupapura

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
cgg: &Sangura ebyafaayo

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
cgg: &Kigarukemu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
cgg: &Otayikiriza ekyagarukwamu

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
cgg: &Hingane

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
cgg: &Garuka oteebekanise

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
cgg: &Garuka oteebekanise endebeka

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
cgg: &Ebyokugarukamu

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
cgg: &Buryo

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
cgg: &Bulyo-kuza-bumosho

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
cgg: &Buryo:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
cgg: &Obukiika

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
cgg: &Ruura

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
cgg: &Biika ekishushani nka

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
cgg: &Biika orupapura rwa weebu

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
cgg: &Ronda obuyambi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
cgg: &Torana ekyagarukwamu

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
cgg: &Yoreka Ebyabeireho

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
cgg: &Yoreka embera ya puroguraamu

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
cgg: &Yoreka ebihandikirwe

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
cgg: &Kyomutaano:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
cgg: &Shoborora munyuguta

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
cgg: &Tandikira aha:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
cgg: &Embeera yaza puroguraamu

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
cgg: &Akahansi

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
cgg: &Remesa orukarara rwemihendo

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
cgg: Ekishumuruzo:

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
cgg: &Obushengye

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
cgg: &Okwolesa Okundi

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
cgg: &Enyolesya...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
cgg: &Ahokweyambisa

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
cgg: &Ebyokweyambisa

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
cgg: &Aheiguru:

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
cgg: &Emiringo

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
cgg: &Emiringo:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
cgg: &Taho omusitari

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
cgg: &Garukamu

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
cgg: &Ebicweeka:

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
cgg: &Endeebekwa ya weebu

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
cgg: &Orupapura rwona

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
cgg: &Ekigambo kyona

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
cgg: &Obutegyeki bw'Omufakazi/ Efuuzi

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
cgg: &Obugazi:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
cgg: &Okubara ebigambo

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
cgg: (Ebyagarukamu nibireebeka)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
cgg: (Tihariho kitekateeko omukutereeza ebigambo)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
cgg: (Tihariho nakimwe)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
cgg: orunyiriri 1

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
cgg: Omwanya 1.5

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
cgg: Enyiriri 1.5

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
cgg: Omwanya 1.5

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
cgg: omwanya 12 pt aheiguru

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
cgg: Enyiriri 2

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
cgg: Enyiriri 3

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
cgg: << Kareho

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
cgg: Enshobi mpango yeeheza kubaho. Abiword neeza kukingaho. 
    Ekihandiko eki kyabikwa aha disiki nakabonero  ".saved".

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
cgg: Butoosha teekateeka ebiteerezibwemu

note: FIELD_DateTime_AMPM
en: AM/PM
cgg: Akasheshe/ Eihangwe

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
cgg: AbiWord yamara kureba omubyatoranwa.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
cgg: AbiWord yamaara okucondoza kwayo kwekihandiko kandi yagaruzaho ebintu %d.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
cgg: Abiword yamara okucondoza ekihandiiko.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
cgg: Ebya G&NOME Office

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
cgg: Ahabikwatireine na GNOME Office project

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
cgg: Ikiriza empinduka eyateekateekwa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
cgg: Yongera orunyiriri aha kishengye eki ahanyima yorunyiriri oruriho

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
cgg: Geita orunyiriri aha kishengyo ahanyima yorunyiriri oruriho

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
cgg: Geita obugarukiro kandi osiige ekiwatorana

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
cgg: Geitaho orunyiriri ahanyima

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
cgg: Geita neinga oteereeza emihendo nokubara ahabwe bicweka toreinwe

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
cgg: Geitaho orunyiriri ahanyima

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
cgg: Geita ekigambo nk'oku turi kwetenga kushoborora

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
cgg: Geita ahakureebera ebyorikukora

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
cgg: Kuteereza hamwe:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
cgg: Kuteereza hamwe

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
cgg: Kuteereza hamwe:

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
cgg: Ikiriza erangi za screen kwihaho mutare

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
cgg: Okushaba kwatandiik'aho

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
cgg: Shaba ekicweeka ekyenyima ekigarukirwemu kurungi aha kihandiko ekitorainwe

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
cgg: Yejumise orinkarara orusya rwa ebintu

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
cgg: Shaba aha:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
cgg: Orukarara rw'oruharabu

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
cgg: Nokimanyisa torikwenda kusigaza ebyabeireho omubwijwire?

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
cgg: Haabaasa

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
cgg: kikwase aha rukarara orwenyima

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
cgg: Omuhandiiki:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
cgg: Kyekore kirinde

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
cgg: Kyekore kandi rinda fiyiro eyajuba buri

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
cgg: Kyekore kirinde

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
cgg: Nikyekora kugaruzaho ebigambo ebihandikirwe kubi

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
cgg: Omuze gw'okwetereza omubyoma

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
cgg: Akashengye ni ketaho kwonka

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
cgg: Kushwijuma emigambire neyekora y'onka

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
cgg: Ekipimo ky'orunyiriri nekyakora kyonka

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
cgg: Za puraga zoona zibonekire zekozireho zonka

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
cgg: Okushwijuma ebigambo omukihandiko nikyekora

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
cgg: Okumusya busya nikyekora kyonka

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
cgg: Okwegeita nikwekora kyonka

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
cgg: Ahokukora nihareibeka:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
cgg: Ebyokuhindura nibiboneka:

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles:
cgg: Emiringo yokukoramu nerebeka:

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
cgg: Ekozigwe:

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
cgg: Ebikukwata aharangi:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
cgg: Okwolesa Okundi

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
cgg: Okwolesa Okundi

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
cgg: Bikwasire aha:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
cgg: Hangusya

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
cgg: Kuramba internet

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
cgg: Akarambirwe "%s" tikyaboneka omukihandiko eki.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
cgg: Taho ensharo aharangi:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
cgg: Ensharo zebintu

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
cgg: Ensharo sebintu ahamwe nokusiiga

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
cgg: Omuguru gwahansi [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
cgg: Omusitaara gwahansi

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
cgg: Orukarara

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
cgg: Akabonero gw'okushoroza ebigambo

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
cgg: Orukarara rwemihendo

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
cgg: Obubonero gw'okushoroza ebigambo

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
cgg: Emihendo nokubara

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
cgg: Eipeesha ryokuteereza

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
cgg: Hindura enshonga

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
cgg: Koporora aruhuuzi orinkugeita ruru

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
cgg: Amabanja

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
cgg: Torikubaasa kuta omunda yekishengye

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
cgg: Torikubaasa kuta akahumuro omunda yekibokisi kyekihandiko

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
cgg: Torikubaasa okusangura akabonero aka

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
cgg: Torabaaasa ku kushoronza omuhendo gwobubonero

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
cgg: Torabaasa ku kushoronza omuhendo gwobubonero

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
cgg: Ekika:

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
cgg: Akwolesa Akandi akahagati

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
cgg: Okuhinduriro ahagati

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
cgg: Ahagati hindura aho'kutandika

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
cgg: Kirihamwe ahagati

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
cgg: Hindura ote:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
cgg: Hindura byona

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
cgg: Hindura entandika y'erangi

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
cgg: Hindura enshonga

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
cgg: Hindura ekyahati 
    Orukarara

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
cgg: Hindura ramba erangi

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
cgg: Hindura endebeka

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
cgg: Hindura erangi y'ekihandiko

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
cgg: Hindura endangiro y'ebintu yekihandiko

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
cgg: Hindura endagiriro ehwezikire omu mwanya ogwa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
cgg: Hindura enshanga yekihandiko ekitoreinwe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
cgg: Hindura endebeka yekihandiko ekitoreinwe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
cgg: Hindura orurimi rwekihandiiko ekitoreinwe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
cgg: Hindura orurimi rwekihandiko ekitoreinwe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
cgg: Hindura aha muhendo gw'enyiriri

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
cgg: Hindura aha buryo bwokuhandika ahampapura

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
cgg: Hindura ahabikwato omu kashandiko kebigambo

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
cgg: Kihindure kibe nkekiteekateko eki

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
cgg: Hindura endebeeka yo'rupapura oru

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
cgg: Hindura erangi yo'rupapura oru

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
cgg: Enyuguta

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
cgg: Bara enyuguta

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
cgg: Bara enyuguta (ezitaine emyanya)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
cgg: Endebeeka ye'yuguta

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
cgg: Enyuguta (ezitaine emyanya):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
cgg: Enyuguta (harimu emyanya):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
cgg: Shwijuma &Empandika ye bigambo

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
cgg: Shwijuma &orurimi omukuhandika

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
cgg: Shwijuma kureeba &Ebigarwire busya

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
cgg: Oreebe ebikyaribisya omu AbiWord

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
cgg: Shwijuma &Empandika ye bigambo omukuhandika

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
cgg: Shwijuma ekihandiko oreebe enshobe omukwatura ebigambo

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
cgg: Torana erangi eyorutimbe

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
cgg: Torana erangi eyorutimbe eya AbiWord

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
cgg: Torana ekyokugarukamu ekyorikwenda kurabamu

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
cgg: Torana ekyorenda ahaburyo. 
    Waba orikwenda kukozesa eipesha lya "Gyenda ahari", otemu enyuguta eyorikwenda.  Noobasa kukozesa + and - kutambura nkokuorenda. 	. ekyokureberaho., wahandika "+2" kandi okatorana "Orunyiriri", eipesha lya "Gyenda ahari" lilaza kukutwara enyiriri 2 aheife ryomwanya ogwoliho.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
cgg: &Sangura

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
cgg: Sangura &Byona

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
cgg: Sangura erangi eri aharutimbe

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
cgg: Sangura erangi yoburambe

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
cgg: Kingaho ebiwaaba nookora?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
cgg: Kingaho ebiwawatandikaho

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
cgg: Kingaho ekihandiko

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
cgg: O&runyiriri

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
cgg: Erangi:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
cgg: Orunyiriri

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
cgg: Ahagati yenyiriri [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
cgg: Orunyiriri [%d]

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
cgg: Enyiriri &bumusho

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
cgg: Enyiriri &Buryo

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
cgg: Ekiteso kyawe ahari ekyagarukamu:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
cgg: Gyeragyeranisa ekihandiko eki nekindi

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
cgg: Nikigumiza&mu

note: TOC_TocHeading
en: Contents
cgg: Ebirimu

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
cgg: Gumizamu ekyagarukwamu emabegaho (eshuura %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
cgg: Oba hayo e(b)iteekateeko

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
cgg: Oba hayo e(b)iteekateeko:

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
cgg: Hindura ebitoreine kuba nkakashengye

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
cgg: Hindura akashengye kuba ekihandiko

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
cgg: Hindura ekihandiko kuba nkakashengye

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
cgg: Hindura kuruga omu kashengye kibe ekihandiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
cgg: koporora ekyo ekirikushushana nekyo ekisibirwe nebindi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
cgg: Koporora ekishushani

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
cgg: Koporora ekintu ekyo

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
cgg: Koporora akashaduuko karimu ekihandiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
cgg: Koporora ahamwanya gwakatindo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
cgg: Koporora akashanduko kekihandiko kuza aha ibikiro

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
cgg: Koporora akashanduko kebihandiko kuza aha ibikiro bwanyima okeiheho

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
cgg: Koporora ekiwatorana kandi okite aha ibikiro

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
cgg: Titwabaasa kwiguraho ebihandiko %s

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
cgg: Titwabaasa kwiguraho ebihandiko %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
cgg: Titwabaasa kuhandiika ekihandiiko %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
cgg: Titwabaasa kuhandiika aha kihandiiko %s.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
cgg: Bara emihendo yebigambo omu kihandiko

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
cgg: Okukwata amakuru

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
cgg: Okukwata amakuru:

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
cgg: Hangaho akokurabyamu ebigambo omumashanyarazi

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
cgg: Hangaho omwanya omusya

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
cgg: Hangaho ekihandiko ekisya

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
cgg: Hangaho ekihandiko kisya kuruga omubingi ebibikirwe aharutambi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
cgg: Hangaho ekihandiko kisya kuruga omubingi ebibikirwe aharutambi

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
cgg: Hangaho amwanya gwebihandiiko

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
cgg: Hangaho kuruga omukutorana

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
cgg: Okushara

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
cgg: Ekiro kyerizooba

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
cgg: Empandika yahati

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
cgg: Orukarara rwahati rurambire

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
cgg: Ekika kyorukarara rwahati

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
cgg: Ekitoranwa hati tiharimu kintu kyona

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
cgg: Entebekanisa yahati

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
cgg: Obwire bwahati

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
cgg: Akarimi &Akaburabura

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
cgg: Kashoborozi nkoku noogikunda:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
cgg: Obwire/Ebiro ebirikubaasa kuhindurwa

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
cgg: Orukaarara oruhindwirwe

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
cgg: Ihaho ekintu ekikwatsirwe

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
cgg: Ihaho ekishushani

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
cgg: Ihaho ekintu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
cgg: Ihaho ekihandiko omukashandiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
cgg: Ihaho ekiwatorana kandi okite ahu bibiikwa

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
cgg: Omuhanda

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
cgg: Orukarara ruhendekirwe

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
cgg: Ekiro no'bwire

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
cgg: Ekiro no'bwire

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
cgg: orunaku # omumwaka

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
cgg: Nko&kubiri

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
cgg: Kakye munonga

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
cgg: Akongyerwe kakye munonga

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
cgg: Kyendeeza ahamwanya ogurekirweho

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
cgg: Sitayiro y'ekiro ekiteirweho

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
cgg: Sayizi yo'rupapura nkokukiteirweho

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
cgg: Enyolesya Eyindi nkokukiteirweho:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
cgg: Omuhanda gwebihandiko oguraruga buro kuza bumosho

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
cgg: Shoborora endebeka enkuru

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
cgg: Shoborora nainga shaba omuringo gwokutorana

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
cgg: Sangura obushengye

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
cgg: Sangura En&yiriri

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
cgg: Sangura orunyiriri orwabusimba

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
cgg: Sangura ekintu ekiteirwemu

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
cgg: Sangura ekishushani

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
cgg: Sangura ekintu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
cgg: Sangura orunyiriri orugarami

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
cgg: Sangura orunyiriri orugarami

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
cgg: Sangura akashen&gye

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
cgg: Sangura akashengye

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
cgg: Sangura akashandukoke'bigambo

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
cgg: Sangura ebigambo ebihandikirwe

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
cgg: Sangura orunyiriri obusimba

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
cgg: Sangura omutindo

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
cgg: Sangura orunyiriri orugaramire

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
cgg: Sangura ekyo ekyatoranwa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
cgg: Sangura orunyiriri obusimba kuruga omukashengye

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
cgg: Sangura orunyiriri orugaramire kuruga omukashengye

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
cgg: Ekishobororirwe:

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
cgg: Orukarara orwa Dayamandi

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
cgg: Kashobororozi

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
cgg: Ebihandiko ebirikushemba ahansi yo'rupapura

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
cgg: Ebihandiko ebirikushemba ahansi yo'rupapura orurabanza

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
cgg: Ebihandiko ebirikushemba ahansi yo'rupapura orurashembayo

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
cgg: Ebihandiko ebirihamutwe yo'rupapura

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
cgg: Ebihandiko ebirihamutwe yo'rupapura orurabanza

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
cgg: Ebihandiko ebirihamutwe yo'rupapura orurashembayo

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
cgg: Remesa ebitebekanisa byona okwihaho za sitayiro

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
cgg: Yoreka amabanja

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
cgg: Yoreka ebiri omu buyambi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
cgg: Yoreka ebirayanjura obuyambi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
cgg: Yoreka emize ezitakabasa kuhandikwa aharupapura

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
cgg: Yoreka entekateka yamakuru, eshuura no'muhandiki

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
cgg: Yoreka sitayiro ye'ndeebeka:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
cgg: Nooyenda kutandiika busya ebigambo ebirekirwe omubihandiko byona?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
cgg: Nooyenda kutandiika busya ebigambo ebirekirwe omukihandiko eki?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
cgg: Ekihandiko

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
cgg: Endeebeka ye'kihandiko

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
cgg: Ebihandiko

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
cgg: Ota tandika

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
cgg: Bazamu

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
cgg: Bazamu Omwanya

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
cgg: Bazamu omwanya

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
cgg: Tereza omubihandiiko

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
cgg: Tereza sitatimenti yekibaro

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
cgg: Tereza omubyaherukayo ahansi

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
cgg: Tereza omubyahamutwe

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
cgg: Tereza omubihandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
cgg: Tereza omurutindo

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
cgg: Tereza obihandiko ahamutwe nari ahansi ya buri pegi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
cgg: Tereza ebihandiko omukyahansi yo'rupapura oru

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
cgg: Tereza ebihandiko ahamutwe yo'rupapura oru

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
cgg: Basiza ebikozeso bwokuboneza emirimo

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
cgg: Basiza okutambuza eipeesha ahansi naheiguru

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
cgg: Basiza ebiwajuriza ebirungi

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
cgg: Obuhamizo bwekihandiko kyahamuheru

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
cgg: Okujuriza ekigambo kyahamuheru

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style:
cgg: Oburyo bwekigambo kayhamuheru:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
cgg: Sitatimenti yekibaro

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
cgg: Enshobe omu kubara omugasho!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
cgg: Enshobe omukukora ekihandiko %s

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
cgg: Enshobe omu kureeta ekihandiko %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
cgg: Enshobe eyabaho omukubiika %s: Tiwabaasa kutaho ekirashohoza

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
cgg: Enshobe eyabaho omukubiika %s: Eiziina eritakikora

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
cgg: Nka. ekihandiiko

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
cgg: Kyonyini

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
cgg: Ekyokurebereho:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
cgg: Tandika ebihandiko byokuyamba

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
cgg: Tandika ekihandiko

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
cgg: Ebyokugarukamu ebiriho:

note: TB_Extra
en: Extra
cgg: Enshaagi

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra Parameters:
cgg: Ebya shaaga:

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
cgg: Ekikozeso kyenshaagi

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
cgg: Eki&handiiko

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
cgg: En&deebeka

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
cgg: Orutimbe Ryona

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
cgg: Ro&nda ki:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
cgg: Taho eiziinaL:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
cgg: Ekihandiko %s tikishemerirwe entekateko egi

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
cgg: Ekihandiko %s tikiri kyekiika ekyorekire

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
cgg: Ekihandiko %s nekyekika kitarikumanywa

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
cgg: Ekihandiko %s tiyarebekwa

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
cgg: Sitayiro yo'kwijuza:

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
cgg: Ronda &ekyokugarukamu ekirakurataho

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
cgg: Ronda &ekyokugarukamu ekyenyima

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
cgg: Ronda ekyokugarukamu ekirakurataho omukihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
cgg: Ronda ekyokugarukamu ekyenyima omukihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
cgg: Ronda ekihandiko ekirambirwe

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
cgg: Omwanya rworunyiriri orurabanza [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
cgg: Orunyiriri orurabanza

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
cgg: Ekipimo kyorunyiriri rwobusimbe:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
cgg: Obwingi buri ahansi ya levo 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
cgg: Obwingi buri ahansi ya levo 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
cgg: Obwingi buri ahansi ya levo 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
cgg: Obwingi buri ahansi ya levo 4

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
cgg: Ronda Empandika

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
cgg: Sayizi y'empandika

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
cgg: Ronda empandika

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
cgg: Empandika...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
cgg: Empandika:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
cgg: Ekihandiiko kya'hansi yo'rupapura

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
cgg: Ebigambo bya'hansi yo'rupapura

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
cgg: Endeebeka ye'byahansi yo'rupapura

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
cgg: Ebigambo bya'hansi yo'rupapura [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
cgg: Ekikwatitiro kye'bigambo bya'hansi yo'rupapura

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
cgg: Ekyokujuriza omu bigambo bya'hansi yo'rupapura

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style:
cgg: Omuringo gwe'bigambo bya'hansi yo'rupapura:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
cgg: Gyema omuhanda gwebigambo kutora bumosho

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
cgg: Gyema omuhanda gwebigambo kutora buryo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
cgg: Gyema omuhanda gwebigambo kutora bumosho kuruga buryo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
cgg: Gyema omuhanda gwebigambo kutora buryo kuruga bumosho

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
cgg: Gyema ebyahandikwa kutora bumosho

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
cgg: Gyema ebyahandikwa kutora buryo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
cgg: Hindura ekintu ekiterirwemu

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
cgg: Hindura ebigambo kya'hansi yo'rupapura

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
cgg: Hindura ebigambo kya'hansi nahamutwe yo'rupapura

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
cgg: Hindura omusiigi we rangi

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
cgg: Hindura Ekishengye

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
cgg: Hindura ekishengye kye'nshonga enkuru

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
cgg: Hindura akashanduuko kebigambo

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
cgg: Hindura ebikozeso

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
cgg: Hindura ekishushani eki

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
cgg: Hindura ekihandiko kyawe orikukozesa za sitayiro

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
cgg: Hindura:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
cgg: Kuruga omu Latex

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
cgg: Orutimbe rwona

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
cgg: Oze

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
cgg: Oze &Ki:

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
cgg: Kiine akabonero

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
cgg: Omutwe gwe'bigambo:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
cgg: Orukarara

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
cgg: Nikizeerera

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
cgg: Omutwe

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
cgg: Entekateko y'omutwe

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
cgg: Omutwe [%s]

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
cgg: Emiringo y'omutwe

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
cgg: Omuringo gw'omutwe:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
cgg: Orukarara rw'omutima

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
cgg: Orukarara rw'oruharabu

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
cgg: Obuyambi &Ebirimu

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
cgg: Obuyambi &Ebirayanjura

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
cgg: Shereka

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
cgg: Shereka &enshobe omukuhandika ebigambo

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
cgg: Shereka ebigambo ahansi yobugarukiro bwenkarara

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
cgg: Ramba

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
cgg: &Birekye byona

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
cgg: T&aho omwanya:

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
cgg: Otafa aha bigambo

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
cgg: Otafa aha kigambo eki hoona ahikira rebeke omukihandiko

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
cgg: Ebigambo ebitafirweho:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
cgg: Ekishushani kyokuta omu rutimbe

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
cgg: Nikyoreka Orukarara

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
cgg: Tumisa embeera yokushoborokyerwa kuruga omu kihandiiko

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
cgg: Nikikora

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
cgg: Akekihama kagwire

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
cgg: Yongyera omwanya aharukarara

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
cgg: Okwongyera omwanya aharukarara

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
cgg: Ebyongyeirweho ne'myanya

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
cgg: Ezikozirwemu

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value:
cgg: Enyuguta eya'hansi yo'rupapura ekiteirwemu:

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value:
cgg: Enyuguta eya'hansi yo'rupapura ekiteirwemu:

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
cgg: Tasyamu &enyiriri ezabusimba

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
cgg: Tasyamu &enyiriri ezigarami

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
cgg: Tasyamu akashengye

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
cgg: Tasyamu akarambirwe

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
cgg: Tasyamu Akahumuro

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
cgg: Tasyamu obushengye bukye

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
cgg: Tasyamu ebiri aharutambi

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
cgg: Tasyamu ebiro nobwire

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
cgg: Tasyamu sitatimenti yekibaro

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
cgg: Tasyamu sitatimenti yekibaro kuruga omu Latex

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
cgg: Tasyamu

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
cgg: Tasyamu Orutindo

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
cgg: Tasyamu Ekishushani

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
cgg: Tasyamu akarakunganya emabaruha

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
cgg: Tasyamu ebyokubara kuruga omu fayiro

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
cgg: Tasyamu akashengye

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
cgg: Tasyamu akabonero omumuhanda gwokucebera omukihandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
cgg: Tasyamu ekigambo kya'hansi yo'rupapura

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
cgg: Tasyamu ekigambo kya'hamutwe yo'rupapura

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
cgg: Tasyamu akashengye kebikuru noyihirira aha mitwe

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
cgg: Tasyamu akashanduuko kebigambo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
cgg: Tasyamu akarambirwe omukihandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
cgg: Tasyamu omwanya ogubaririrwe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
cgg: Tasyamu orunyiriri rwa busimba hamusho

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
cgg: Tasyamu orunyiriri rwa busimba ahari buryo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
cgg: Tasyamu ekigambo ekikuru ahansi yo'rupapura

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
cgg: Tasyamu orutindo omukihandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
cgg: Tasyamu omwanya gokugeita amabaruha

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
cgg: Tasyamu akashengye kasya omu kihandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
cgg: Tasyamu pegi, orunyiriri rwa busimba neinga ekicweka kyo kuhumuriraho

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
cgg: Tasyamu orunyiriri rugarami ahaiguru

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
cgg: Tasyamu orunyiriri rugarami ahansi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
cgg: Tasyamu akabonero nainga ekyomuze ekyomutaano ekindi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
cgg: Tasyamu ebigambo mubugufu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
cgg: Tasyamu omuhendo gwa pegi erikwegaruzya busya yonka

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
cgg: Tasyamu akagambo kakuru kahamuheru

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
cgg: Tasyamu ekishushani ekiriho kuruga omubihandiko ebindi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
cgg: Tasyamu ekishushani omu kihandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
cgg: Tasyamu akarambirwe

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
cgg: Tasyamu akashushani

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
cgg: Tasyamu orutindo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
cgg: Tasyamu omuhanda guraragirira kuruga bumosho kuza buryo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
cgg: Tasyamu omuhanda guraragirira kuruga buryo kuza bumosho

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
cgg: Tasyamu ekihandiko ekyatoranwa mu bigambo ebisya

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
cgg: Tasyamu akabonero

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
cgg: Tasyamu ekishengye

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
cgg: Tasyamu omuhendo gwebishenye ze'nyiriri zabusimba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
cgg: Tasyamu omuhendo gwebishenye ze'nyiriri zigarami

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
cgg: Tasyamu ebiri omu kihandiko ekindi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
cgg: Tasyamu ekiro kandi/neinga obwire

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
cgg: Tasyamu ebintu ebibiikirwe bitatereziibwe

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
cgg: Obubonero obu tarareebweka

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
cgg: Hengyeka

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
cgg: Guruka oze aha bigambo mubugufu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
cgg: Guruka oze aha rutindo

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
cgg: Kiterereizibwe

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
cgg: Tereza

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
cgg: Tereza ebigambo

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
cgg: Tereza ebigambo

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
cgg: Guma n'ekiragaruka&ho

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
cgg: Ekigyezo kya Kevin

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
cgg: Ebigambo byokugyenderaho:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
cgg: Sitatimenti yekibaro ya LaTeX

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
cgg: Sitatimenti yekibaro ya LaTeX:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
cgg: Tereza akabonero:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
cgg: Ebirikushoborora

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
cgg: entebekanisa yo'rurimi

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
cgg: Endimi

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
cgg: Endimi:

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
cgg: Endeebekwa

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
cgg: Ekyabumosho kyasharmwaho [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
cgg: Ekyabumosho [%s] Layine yokubanza [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
cgg: Ahamugunu gwamukono bumosho [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
cgg: Akongyeirwe bumosho

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
cgg: Kukifurura okakita ahamukono gwamosho

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
cgg: Omukono bumosho furura ebihandiiko bimwe

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
cgg: Ahari edaara yokubabza

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
cgg: Ahari edaara yakabiri

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
cgg: Ahari edaara yakashatu

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
cgg: Ahari edaara yakana

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
cgg: edaara rya akahumuza:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
cgg: Edaara:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
cgg: Okwahura omunyiriri:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
cgg: Okubara enyiriri

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
cgg: Omusitaara ahaiguru yebyatoranwa

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
cgg: Omusitaara aha munyirir na pegi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
cgg: Omusitaara ahaifo yekyo ekitorainwe

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
cgg: Omusitaara ahagati

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line:
cgg: Emusitaara:

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
cgg: Emusitaara:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
cgg: Akabonero kenkarara

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
cgg: Orukarara rw'ebintu

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
cgg: Oshoronze endebeka y'ebintu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
cgg: Siba ekyo ekirikworeka ebikwozeso byahati ahamutwe gworutimbe

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
cgg: Orukarara orwohansi

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
cgg: Orukarara omururoma rwahansi

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
cgg: Geita amabaruha

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
cgg: Kwatisa ekiwatorana

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
cgg: hengyeka ekiwatorana omunkora yekitariyani

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
cgg: Kora ekyatoranwa kuba ekyokuguza

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
cgg: Kora ekyatoranwa kuba ebigambo byahamutwe gwebahaasa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
cgg: Rebeerera egambo ebiri omukihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
cgg: Rebeerera okuvika omumashanyarazi

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
cgg: Omugunu

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
cgg: Okugyendera ebyagarukwamu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
cgg: Gyenderera empinduka waaba nohadiikisa ebyoma

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
cgg: Ekyokugyeza kya Martins

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size:
cgg: Hangusya orunyirir orwobusima:

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
cgg: Geita aheifo

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
cgg: Geita aheife

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
cgg: Geita obushengye

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
cgg: Geita obumosho

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
cgg: Geita oburyo

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
cgg: Geita aheiguru

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
cgg: Geita ekihandiiko ekindi omuri ekihandiiko eki orakozesa obubonero bwokugarukwamu

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
cgg: Geiata Ahaife

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
cgg: Geita obushengye

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
cgg: Geita obumosho

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
cgg: Geita oburyo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
cgg: Geita nanobushengye obwhaiguru

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
cgg: Geita nanobushengye obwahaife

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
cgg: Geita neshanduko ahari bumosho

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
cgg: Geita neshanduko ahari buryo

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
cgg: Obwire bwekinyamahe

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
cgg: Ebindi.

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
cgg: Za sitayiro ezindi nyingi

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
cgg: Hindura...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
cgg: Omwezi, Orunaku, Omwaka

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
cgg: Hisya akariho ebihandiko ahamwanya gwomutaano

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
cgg: Omwezi. Orunaku, Omwaka

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
cgg: Bingi

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
cgg: Kisya &ebihandikirwe

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
cgg: Ekihandiko kisya

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
cgg: Akabonero korukarara kasya

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
cgg: Orukarara rusya 
    Hanidika

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
cgg: Okutandikaho ekisya 
    Enyuguta

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
cgg: Sitayiro ensya

note: DLG_Styles_New
en: New...
cgg: Kisya...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
cgg: Ekiragarukaho

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
cgg: Tihariho bihandiko

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
cgg: Tihariho kuzingamu

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
cgg: Tihariho sitayiro eyatoranwa 
     nahabwekyo tikikabasa kuhindurwa

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
cgg: Tihariho bihandikirwe ebayareebeka

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
cgg: Hagabwa hatariho kintu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
cgg: Endeebeka eyabuliijo

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
cgg: Tikiri mu kashoborozi&:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
cgg: Fa ahaza Sitayiro

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
cgg: Omuhendo gwa za pegi

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
cgg: Omuhendo gwenkarara zabusimbi:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
cgg: Omuhendo gwenkarara zigarami:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
cgg: Zibazirwe

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
cgg: Enkarara Zibazirwe

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
cgg: Okubara

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
cgg: Okubara:

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
cgg: Enyuguta

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
cgg: Igu&raho kopi

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
cgg: Iguraho ahokureebera

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
cgg: Iguraho ekihandiko orikukora kopi endiijo

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
cgg: Iguraho ekihandiko ekyagabwa kiriho

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
cgg: Iguraho ekihandiiko ekyagabwa kiriho

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
cgg: Iguraho akokureberaho ebihandiko akandi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
cgg: Iguraho ekihandiko eki

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
cgg: Okugyezaho kwiguraho %s kuruga omubuteijuka

note: DLG_Options_Label_OuterQuoteStyle
en: Outer (double) quote style:
cgg: sitayiro (bubiri) yoku:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
cgg: Aheiguru yomusitaara

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
cgg: Aheiguru yomusitaara gwekitorainwe

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
cgg: E&birabikwataho

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
cgg: San&gurira kimwe ebyagarukamu

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
cgg: Taho ekyo ekitateekanisiibwe

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
cgg: Orupapura

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
cgg: Akahuumuro aha rupapura

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
cgg: Ebikikwata aha kintu

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
cgg: Er&angi yo'rupapura

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
cgg: Ekishushani kyo'rupapura

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
cgg: Enamba zem&papura

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
cgg: Enamba yo'rupapura

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
cgg: endeebeka z'enamba zempapura

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
cgg: Enamba zempapura

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
cgg: Ebirakwata ahari em&papura

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
cgg: Ebirakwata ahari empapura

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
cgg: Orupapura: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
cgg: Empapura:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
cgg: Endagiriro y'empapura

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
cgg: Sa&yizi y'orupapura:

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
cgg: Ekicweka kyekihandiko

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
cgg: Okubara ebicweka byekihandiko

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
cgg: Omuhanda gw'ebicweka byekihandiko

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
cgg: Reeba ebicweka byekihandiko

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
cgg: Ebicweka byekihandiko:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
cgg: Akekihama nikyeteengwa, eki nekihandiiko kisibiraine

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
cgg: Enyikirizibwa

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
cgg: Ekicweeka kyekishengye

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
cgg: Teeka ahamuheru gwakishushani

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
cgg: Teeka ahamuheru gwakacwebwamu

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
cgg: Omwanya kuhika oharunyiriri rwa busimba

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
cgg: Omwanya kuza aha pegi

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
cgg: Omwanya kuza aha kicweka kyekihandiiko

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
cgg: Omwanya:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
cgg: Ebi&siimirwe

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
cgg: Ekyokukora ebisiimirwe

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
cgg: Reeba nkoku ekihandiko kirareebeke aha weebu

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
cgg: Reeba nkoku ekihandiko kirareebeke aha rupapura

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
cgg: Handiika juuba

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
cgg: Handiika ekyo

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
cgg: Handiika ekyokushwijuma

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
cgg: Handiika ekyokushwijuma

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
cgg: Handiika byona neiga ekicweeka kyeki handiiko

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
cgg: Handiika ekihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
cgg: Handiika orikukozesa PS driver eyomunda

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
cgg: Omukuhandiika ahampapura %d omuri %d

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
cgg: Omuhandiiki w'ekitabo:

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
cgg: Kyihindure

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
cgg: Ekyihandiiko kya RTL

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
cgg: Omwanya gwa RTL

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
cgg: Ekyichweka kya RTL

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
cgg: Kyihindure na:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
cgg: Ronda ekyorubaju orundi

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
cgg: Hindura

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
cgg: Ebihandiiko ebyajuba

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
cgg: Garukamu ebiwashwijuma

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
cgg: Garukamu ebiwaherize okwishwijuma

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
cgg: Kyendeza naiga ohangusye ahokworekyera ekihandiiko

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
cgg: Omukago

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
cgg: Omukago:

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
cgg: Ihamu ekyirikuheeruruka ahansi ya pegi

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
cgg: Ihamu omutwe gwaha pegi

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
cgg: Ihamu orunyiriri oruyabukiika nk'omutwe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
cgg: Ihamu orunyiriri oruyabukiika nk'omutwe aha pegi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
cgg: Ihamu ebyokugarukamu ebyamakuru kuruga amukihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
cgg: Ihaho ebyafaayo byekihandiiko kijwire kuruga omubihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
cgg: Ihaho ekiri ahansi ya pegi kuruga omukihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
cgg: Ihaho ekiri ahaiguru ya pegi kuruga omukihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
cgg: Iha ekishushani, orinfe ekirikuruga omukindi aharutimbi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
cgg: Iha ekishushani kuruga omukihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
cgg: Iha akashanduuka kekyakonwa kuruga omubihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
cgg: Ihamu empinduka eyateekateekwa

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
cgg: Garukamu orunyiri orwabukkika nk'omutwe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
cgg: Garukamu orunyiri orwabukiika nk'omutwe ahari buri pegi ensya

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
cgg: Kyihindure

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
cgg: Hindura byona

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
cgg: Hindura n'owanya gwa ekyo nebihandiiko birimu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
cgg: Hindura n'owanya gwekyikozirwe ekyo kyonyine nenkora yomutaano

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
cgg: Yanjura ekyorihurukizo

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
cgg: Yanjura ekihurikizo kandi oyambe Abiword kuhinduka ekikwato kyomugasho

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
cgg: Garuka otandike eipeesha erishemerire kukozesibwa kushururur ebintu nkoku kiri

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
cgg: Ekipimo kyekishushani kyehindureho

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
cgg: Garuka otandiike aha mihendo:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
cgg: Garuka otandiike aha buri pegi

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
cgg: Garuka otandiike aha buri kachweeka

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
cgg: Garuka otandiike emihendo yaha pegi omu buchweeka obusya

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
cgg: Tandiika orukarara orwenyima

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
cgg: Gumya ebiwahindura byona omukihandiiko

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
cgg: Hindura ebihandiiko nkeyirenzirwe kyahamuheru

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
cgg: Hindura ebihandiiko nkeyirenzirwe kyahamuheru

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
cgg: Kozesa kopi ebiikirwe %s?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
cgg: Kugarukwamu ID

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
cgg: Musistara gwoburyo [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
cgg: Omugunu ahariburyo [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
cgg: Akashumuruzo ahariburyo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
cgg: Ekyahari buryo

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
cgg: Teerana ekihandiiko

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
cgg: Buryo kuza bumosho nehahwezika kusinga

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
cgg: Obusingye

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
cgg: Obusingye:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
cgg: Orunyiriri

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
cgg: Enyiriri ezahaiguru

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
cgg: Enyiriri ezahansi

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
cgg: Ebihandiiko

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
cgg: Yoreka ebigarukirwemu

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
cgg: Cwamu obushengye bukye

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
cgg: Bibiikye

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
cgg: Biika nk'ekyo

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
cgg: Bibiikye nka

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
cgg: Nkoku orabaasa okubiika

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
cgg: Nkoku orabaasa okubiika

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
cgg: Biika ekyo ekiri nkyeykyo kyekishushani ahurutambi

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
cgg: Biika empinduka omukihandiiko %s atakakingireho

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
cgg: Biika ekintu ekyo ekikwatsirwe

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
cgg: Biika ekihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
cgg: Biika ekihandiiko nk'ekyokureeberaho

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
cgg: Biika ekihandiiko aha eiziina erindi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
cgg: Biika ekihandiiko otahindwire eiziina

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
cgg: Biika ekishushani ekironzirwe aha fayiro

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
cgg: Biika aha fayiro

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
cgg: Ronda obuyambi ahari...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
cgg: Esekondi ahagati yokujwisya busya

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
cgg: Esekondi kuruga aha kintu ekyabeireho

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
cgg: Akahumuuzo kekicweeka

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
cgg: Reeba ebyabeireho aha kihandiiko eki

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
cgg: Torana b&yona

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
cgg: Torana akashengye akakye

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
cgg: Torana orunyiriri orwabusimba

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
cgg: Torana empandiika

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
cgg: Torana ekyagarukwamu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
cgg: Torana orunyiriri rugarami

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
cgg: Torana ekishengye

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
cgg: Torana akashanduuko kekihandiiko

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
cgg: Torana ekishushani kuruga aha bihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
cgg: Torana  akashanduuko kekihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
cgg: Torana ekihandiiko kyona

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
cgg: Okutorana

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
cgg: Enyuguta empango omukutandika

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
cgg: Yahura ebiri omu kishengye nobuhuumuza

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
cgg: Yahura ebiri omu kishengye nobuhuumuza nane bishumuruzo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
cgg: Yahura ebiri omu kishengye nebishumuruzo

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
cgg: yahura nobuhuumuza

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
cgg: Yahura nobuhuumuza nane bishumuruzo

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
cgg: Yahura nebishumuruzo

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
cgg: Tamu

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
cgg: Tamu &orurimi

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
cgg: Tamu enyuguta eziteirweho

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
cgg: Tamu ekishushani

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
cgg: Tamu ekishushani ekitereizibwe

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
cgg: Tamu ekirasiba ebihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
cgg: Ebikikwata aha kintu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
cgg: Tamu omuhanda ogwetongweire omukihandiiko kuza aha RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
cgg: Tamu omuhanda ogwetongweire omukicweeka kyekihandiiko kuza aha RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
cgg: Tamu omuhanda ogwetongweire omukicweeka kyekihandiiko kuza aha RTL

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
cgg: Tamu ebirakwata aha byafaayo

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
cgg: Tamu akashumuruzo kasya

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
cgg: Otataamu ekihushani

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
cgg: Tamu ebisiimirwe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
cgg: Tamu ebirikwemereza ekishumuruzo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
cgg: Tamu ekika kyekishengye kye'nshonga enkuru

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
cgg: Tamu ekika kyekihandiko ekya hansi neinga aheiguru y'orupapura

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
cgg: Tamu ebika byemitwe nebihendera ahansi

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
cgg: Tamu orunyiriri orugarami nkomutwe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
cgg: Tamu orunyiriri orugarami oru nkomutwe gwa za pegi zoona

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
cgg: Tamu ekishushani kibaase kuza omuburyo burungi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
cgg: Tamu empandika ye bigambo eyorikwenda

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
cgg: Tandikaho pegi yekihandiiko kyawe nebirimu nka sayizi y'orupapura nemiguru

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
cgg: Ekiguzo ekyahaihi

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
cgg: Yoreka

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
cgg: Yoreka &ruura

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
cgg: Yoreka obubonero

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
cgg: Yoreka ekihandiiko &otakabigarukiremu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
cgg: Yoreka ekihandiiko &ahanyima yokubigarukamu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
cgg: Yoreka ekihandiiko &ahanyima yokubigarukamu

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
cgg: Yoreka orukarara rwona rwebihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
cgg: Yoreka neinga shereka za'ruura

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
cgg: Yoreka neinga shereka embera ya puroguraamu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
cgg: Yoreka neinga shereka ahokweyambisa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
cgg: yoreka ebigarukiremu ebiri omu kihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
cgg: Yoreka oku ekihandiiko kirikureebeka ahanyima yokugarukwamu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
cgg: Yoreka oku ekihandiiko kirikureebeka ahanyima yokugarukwamu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
cgg: Yoreka oku ekihandiiko kirikureebeka otakabi garukiremu

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
cgg: Yoreka...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
cgg: Yoreka/Shereka ebihandikirwe

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
cgg: Yoreka/Shereka obubonero

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
cgg: Ahokweyambisa akanguhi

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
cgg: Kiri kyonka

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
cgg: Omwanya gwomurundi gumwe

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
cgg: Omwanya gwomurundi gumwe

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
cgg: Enfumu Ezamagyezi

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
cgg: Te&ereeza ekishengye

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
cgg: Hariho enshobe ezareebeeka omukutumisa ebintu.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
cgg: Teereza enyiriri ezabusimba orikuza aheiguru

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
cgg: Teereza enyiriri ezabusimba orikuza aheiguru okurugirira aha runyiriri rugarami

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
cgg: Teereza enyiriri ezabusimba orikuruga aheiguru

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
cgg: Teereza enyiriri ezabusimba orikuruga aheiguru okurugirira aha runyiriri rugarami

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
cgg: Teereza enyiriri ezigarami orikuza aheiguru

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
cgg: Teereza enyiriri ezigaramire orikuza aheiguru okurugirira aha runyiriri rwabusimba

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
cgg: Teereza enyiriri ezigaramire orikuruga aheiguru

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
cgg: Teereza enyiriri ezigaramire orikuruga aheiguru okurugirira aha runyiriri rwabusimba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
cgg: Teereza ekishengye

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
cgg: Omwanya kareho: 12 pt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
cgg: Omwanya kareho: Hakyo

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
cgg: Emyanya

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
cgg: Okucebera empandiika

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
cgg: Kyebera empandiika

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
cgg: Kyebera empandiika yekihandiko

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
cgg: Empandika ye bigambo

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
cgg: Oku empandika ye bigambo eri

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
cgg: &Baganisamu ekishengye

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
cgg: Baganisamu otushengye

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
cgg: Baganisamu ekishengye

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
cgg: Baganisamu otushengye

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
cgg: Baganisamu ahagati

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
cgg: Baganisamu aharubaju rwekibunu

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
cgg: Baganisamu aharubaju rwabumosho

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
cgg: Baganisamu aharubaju rwaburyo

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
cgg: Baganisamu aharubaju rwahamutwe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
cgg: Baganisamu omuri byona kwihaho hamyanya

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
cgg: Baganisamu omuri byona hariho ne'myanya

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
cgg: Cwamu ekihandiiko aha buhuumuzo nari aha bishumuruzo

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
cgg: Cwamu ekihandiiko aha myanya, buhuumuzo, nari aha bishumuruzo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
cgg: Cwamu akashengye aka

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
cgg: Orukarara

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
cgg: En&debeka

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
cgg: Ahokweyambisa ah'omutindo

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
cgg: Orukarara ruri nkenyonyozi

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
cgg: Tandika aha:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
cgg: Tandika orukarara rusya

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
cgg: Tandika ebicweeka byenkarara

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
cgg: Tandika engarukamu ensya

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
cgg: Tandika engarukamu en&sya

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
cgg: Tandika engarukamu eyomutaano kuruga omukiriho hati

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
cgg: Embarira:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
cgg: Yemereza orukarara oruriho

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
cgg: Sha&zamu

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
cgg: Shazamu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
cgg: Shazamu ekitorainwe

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
cgg: Sita&yiro

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
cgg: Sitayiro

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
cgg: Eizina rya sitayiro -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
cgg: Eizina rya sitayiro:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
cgg: Eiziina rya sitayiro tirikaabasa kurekwa hatariho kintu

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
cgg: Sitayiro:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
cgg: Za sitayiro

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
cgg: Sitayiro

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
cgg: Omutwe:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
cgg: Akahansi

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
cgg: Ebitee&kateeko:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
cgg: Habura kuruga omuri kashoboroozi

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
cgg: Geita orunyiriri rwabukiika

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
cgg: Geita orunyiriri rugaramire

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
cgg: Geita orunyiriri rwabukiika

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
cgg: Geita orunyiriri rugaramire

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
cgg: Omubugufu

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
cgg: Akahe&iguru

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
cgg: Akaheiguru

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
cgg: Aka&bonero

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
cgg: Akabonero

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
cgg: Ek&ishengye

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
cgg: Omwanya gwekishumuruuzo [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
cgg: Omwanya gwe kishumuruzo:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
cgg: Ebishumuruzo ebiraza kwihwamu:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
cgg: Ekishengye

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
cgg: Ekipimo kyekishengye

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
cgg: Ahokweyambisa ahari ekishengye

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
cgg: Ekishengye kye'nshonga enkuru

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
cgg: Orukarara rw'ekishengye kye'nshonga enkuru

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
cgg: Orupapura ruriho ekishengye kye'nshonga enkuru

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
cgg: Obushumuruzo

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
cgg: Obushumuruzo nahokubaririra pegi

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
cgg: Kutereeza ebigambo

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
cgg: Ebigambo bya&hanyima:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
cgg: Ebigambo bye&nyima:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
cgg: Tereza ebigambo:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
cgg: Akashanduko kebihandiko

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
cgg: Okuzinga ebigambo

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
cgg: Okusiba ebihandiiko

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
cgg: Ekihandiiko n'obushushani aharutimbe

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
cgg: emigunu egitorainwe nimpango munonga tekahika aha rupapura.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
cgg: Orurimi orusya niruza kutandika wagarukamu puroguraamu

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
cgg: Okucebera empandika ye bigambo kyahwa.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
cgg: Ekihandiiko ahu orutindo rurikukwatira kiteekwa kuza omu mwanya gumwe.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
cgg: Orunaku rw'okukora

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
cgg: Obuzimba bwekintu:

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
cgg: Empinduka egi neeza kureebekwa watandika Abiword obusya nainga wahangaho ekihandiko ekisya.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
cgg: Ekihandiiko eki kirimu ebyagarukwamu ebisherekirwe.Nyabura reeba ebihandiiko bya AbiWord ahabwa makuru gokukora habyagarukwamu.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
cgg: Sitayiro egi teriho 
    nahabwekyo tekabaasa kukyusibwa

note: DLG_Column_Three
en: Three
cgg: Ishatu

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
cgg: Orukarara rwokutorana

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
cgg: Omwanya gwobwire

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
cgg: Enu\yuguta empango hakutandika burikigambo

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
cgg: Omutwe:

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
cgg: Ahokweyambisa

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
cgg: Omugunu gwahamutwe [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
cgg: Omusitaara gwahamutwe

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
cgg: Orukarara ruri omunshonda ishatu

note: DLG_Column_Two
en: Two
cgg: Ibiri

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
cgg: ENYUGUTA EMPANGO

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
cgg: Taho omusitaara

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
cgg: Taho omusitaara ahaki waatorana

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
cgg: Garukamu okugorora

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
cgg: Garura busya ebihandikiirwe

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
cgg: Orukarara rwe'nyuguta empamgo

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
cgg: Orukarara ruri omuri rurooma

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
cgg: Kozesa eiteeka rya RTL

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
cgg: Kozesa sitayiro eyorikukunda

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
cgg: Kozesa enkora ya glygh eyabaharabu

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
cgg: Puroguraamu

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
cgg: Orurimi rwa puroguraamu

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
cgg: Sitayiro ezitorainirwe omukozesi

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
cgg: Ebishumuruzo ezitorainirwe omukozesi

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
cgg: Sitayiro ezitorainirwe omukozesi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
cgg: Rabyamu amaisho omubyafaayo byekihandiiko

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
cgg: Rabyamu amaisho ekihandiiko omu rutimbe rwona

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
cgg: Rabyamu amaisho omu kihandiiko eki

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
cgg: Rabyamu amaisho omu mitwe yebikozeso

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
cgg: Rabyamu amaisho...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
cgg: Nikihwezeka

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
cgg: Okurabura: akarambirwe akuwaaha [%s] tikiriho.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
cgg: Endebebeka ya weebu

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
cgg: Ruhanga yaakoraki

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
cgg: Hamwe nokwongyeraho:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
cgg: Okubara ebigambo

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
cgg: Okuhandiika ebigambo

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
cgg: Ebigambo (Tihariho ebigambo by'ahansi/ebiraheruuka):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
cgg: Ebigambo omunyuguta empango

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
cgg: Ebigambo birimu enyuguta

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
cgg: Ebigambo:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
cgg: Haabamu enshobe omukubiika %s

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
cgg: Wahindura omuhanda oguteirwemu.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
cgg: Wahindura embeera y'omuhanda oguteirwemu.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
cgg: Nootekwa kutorana ekicweeka kye'kihandiko otakateiremu orutindo.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
cgg: Nootekwa kutorana emyanya kuruga 1 kuhika 120 kubaasa kukozesa okubiika hatariho bushabwa

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
cgg: Empinduka niziza kubura wootazibiikire.

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
cgg: Hangusya kuhika &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
cgg: Hangusya kuhika &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
cgg: Hangusya kuhika &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
cgg: Hangusya kuhika &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
cgg: Hangusya kuhika &100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
cgg: Hangusya kuhika &200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
cgg: Hangusya kuhika &50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
cgg: Hangusya kuhika &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
cgg: Hangusya kuhika obugazi bw'orupapura

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
cgg: Hangusya kumarayo orupapura ryona

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
cgg: orunaku/omwezi/omwaka

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
cgg: enyuguta enkye

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
cgg: Edakiika

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
cgg: orunaku/omwezi/omwaka

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
cgg: eNYUGUTA eNKYE hAKUTANDIKA bURIKIGAMBO

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
cgg:  aha

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
cgg: %s ni puroguraamu ya busha kikirizibwe naaba GNU GPL. 
    Oine orusa okugaba puroguraamu egi.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
cgg: &Obugazi bworupapura

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
cgg: Okutaho

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
cgg: &Tamu orurimi

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
cgg: &Orupapura ryona

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
cgg: &Kuzingazinga

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
cgg: (Hakyo)

note: LANG_0
en: (no proofing)
cgg: (Tihariho kurabamu)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
cgg: (Okugyezibwa kwatambukwa)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
cgg: Ekiibo omu muhanda tikiriho.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
cgg: Akaratejeka enjwekamu za AbiWord

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
cgg: AbiWord tiyashanga empandika ye bigambo %s.dll
    Nyabura, yaakira reero obyaare Aspell kuruga ahari http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
cgg: AbiWord teekabaasa kugaruzaho kimwe eshuura %d eye'kihandiko habwokuba hariho ebiragyendera ha shuura ebitahwire.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
cgg: AbiWord teekabaasa kugaruzaho kimwe eshuura %d eye'kihandiko habwokuba hariho ebyamakuru ha shuura ebitarimu.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
cgg: AbiWord: Reeba nkoku kirareebeke aharupapura

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
cgg: Abirakwata %s

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
cgg: Enjwekamu eyigwire

note: LANG_AK_GH
en: Akan
cgg: Akani

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
cgg: Byona (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
cgg: Ebihandiiko byona

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
cgg: Fayiro ze'bishushani zoona

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
cgg: Ikiriza bimwe ahabikwongyerwamu omu AWML

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
cgg: Oruharabu (Misiri)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
cgg: Oruharabu (Buharabu)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
cgg: Oruharabu, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
cgg: Oruharabu, Macintoshi

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
cgg: Oruharabu, Akabonero ka Windozi harupapura 1256

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
cgg: Orumeriya, ARMSCII-8

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
cgg: Oburamba omuhanda hatariho bushabwa

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
cgg: Kugarukamu hatariho bushabwa

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
cgg: Kyakijumbura hatariho bushabwa

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
cgg: Kyagarukwamu hatariho bushabwa

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
cgg: Ebihandiiko ebiriho:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
cgg: Endiimi eziriho:

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
cgg: Baluta, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
cgg: Baluta, Akabonero ka Windozi harupapura 1257

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
cgg: Omubelarusi, Orutariyani

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
cgg: Mwiraguju no'mujungu

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
cgg: Zibira ebigambo

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
cgg: Kwatisa hingamisa

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
cgg: Koraho: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
cgg: Omukwombeka ekihandiko:

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
cgg: Rwagati ya Bungyereza, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
cgg: Rwagati ya Bungyereza, Makintoshi

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
cgg: Rwagati ya Bungyereza, Akabonero ka Windozi harupapura 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
cgg: Hindura orurimi waahindura akabaaho kenyuguta

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
cgg: Omutwe gwa kyaputa

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
cgg: Orukyayina (Hong kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
cgg: Orukyayina (PRC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
cgg: Orukyayina (Singapore)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
cgg: Orukyayina (Tayiwani)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
cgg: Orukyayina orufungwire, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
cgg: Orukyayina orufungwire, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
cgg: Orukyayina orufungwire, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
cgg: Orukyayina orufungwire, Akabonero ka Windozi harupapura 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
cgg: Orukyayina yekizaarwa, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
cgg: Orukyayina yekizaarwa, BIGS-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
cgg: Orukyayina yekizaarwa, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
cgg: Orukyayina yekizaarwa, Akabonero ka Windozi harupapura 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
cgg: Toorana ekihandiiko kuruga omurukaraara:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
cgg: Ebikikwata aha kintu

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
cgg: Obushushani

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded.
cgg: Obushushani tibwabaasa kubafo.

note: DLG_Close
en: Close
cgg: Kingaho

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
cgg: Kingaho &Otabiikire

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
cgg: Teereza amakuru

note: DLG_Compare
en: Compare
cgg: Gyeragyeranisa

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
cgg: Ebirimu:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
cgg: Ebirimu 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
cgg: Ebirimu 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
cgg: Ebirimu 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
cgg: Ebirimu 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
cgg: Omutwe gw'ebirimu

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
cgg: Zakopi:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
cgg: Orurimi rwabanyamisiri

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
cgg: Tikyabaasa kwimusya busya/kutaho enjwekamu

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
cgg: Tikyabaasa kuremesa enjwekamu

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
cgg: Tikyabaasa kutaho kashoborozi ahabworurimi %s

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
cgg: Kyahangwa

note: DLG_History_Created
en: Created:
cgg: Kyahangwa:

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
cgg: Orukorotiya, Makintoshi

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
cgg: Orurimi, ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
cgg: Orurimi, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
cgg: Orurimi, Makintoshi

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
cgg: Orurimi, Akabonero ka Windozi harupapura 1251

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
cgg: Remesa enjweka zoona

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
cgg: Remesa enjweka

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
cgg: Yanjura nka XML (eshuura 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
cgg: Orurimi oruteirwemu:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
cgg: Nooyenda kwihaho akashushani korutimbe kuruga Ahokweyambisa?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
cgg: Gyeragyeranisa ebihandiko

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
cgg: Ekihandiiko obubwijwire

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
cgg: Ebyafaayo byekihandiiko

note: DLG_History_Path
en: Document name:
cgg: Eiziina ryekihandiiko:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
cgg: Ebihandiiko byagyeragyeranisibwa

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
cgg: Obwire bwokushwijuma:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
cgg: Obushushani namaraka:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
cgg: Shumika

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
cgg: Shumika ebihandiiko

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
cgg: Okushereka ebihama

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
cgg: Okushereka ebihama:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
cgg: Ekihandiiko ekyahamuheru gwa pegi

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
cgg: Ekihandiiko kyokujuriza ahamuheru gwa pegi

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
cgg: Ekihandiiko ekyahamuheru ekyakorwa

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
cgg: Orungyereza [Austureriya]

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
cgg: Orungyereza [Kanada]

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
cgg: Orungyereza [Irelanda]

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
cgg: Orungyereza [New Zealanda]

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
cgg: Orungyereza [South Afika]

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
cgg: Orungyereza [Bungyereza Eyeteraine]

note: LANG_EN_US
en: English (US)
cgg: Orungyereza [America eyeteraine]]

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
cgg: Tamu eizina eyekihama

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
cgg: Tumisa ebihandiiko kuruga aheeru

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
cgg: Tumisa nka HTML

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
cgg: Tumisa na PHP ebyokukuratira

note: LANG_FA_IR
en: Farsi
cgg: Orufarasi

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
cgg: Ebihandiiko biriho  Handika ahamutwe gwe kihandiiko '%s'?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
cgg: Ebihandiiko kukwata okushwijuma:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
cgg: Ebihandiiko kugarukwamu omukwoeka ebyashwijuma:

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
cgg: Ekigambo kyahansi ya pegi

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
cgg: Ekigambo  kyojuriza ahansi yapegi

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
cgg: Ekihandiiko ahansi ya pegi

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
cgg: Waaba nnoyenda ebirikukiraho: http://www.abisource.com/

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
cgg: Orufaranca [ Bubirigi]

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
cgg: Orufaranca [ Kanada]

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
cgg: Orufaranca [ Bufaranca]

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
cgg: Orufaranca [ Busizi]

note: DLG_UP_From
en: From:
cgg: Kuruga:

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
cgg: Orugyogiya, Eishomero

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
cgg: Orugyogiya, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
cgg: Orugirimani [Austriyira]

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
cgg: Orugirimani

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
cgg: Orugirimani [Buswizi]

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
cgg: Erangi etarikuhwezika

note: LANG_EL_GR
en: Greek
cgg: Oruguriika

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
cgg: Oruguriika, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
cgg: Oruguriika, Omukintoshi

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
cgg: Oruguriika, Ahorikorera codi ya pegi ni 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
cgg: HTML Oyoheereze abyorakunde

note: LANG_HA_NE
en: Hausa (Niger)
cgg: Hawusa [Nigeri]

note: LANG_HA_NG
en: Hausa (Nigeria)
cgg: Hwusa [Nigeriya]

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
cgg: Omu Hawayi

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
cgg: Omutwe 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
cgg: Omutwe 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
cgg: Omutwe 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
cgg: Omutwe 4

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
cgg: Omuheburayo, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
cgg: Omuheburayo, Omukintoshi

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
cgg: Omuheburayo, aharikukore codi ya pegi ni 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
cgg: Oburaingwa:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
cgg: Oburaingwa:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
cgg: Kyesherekire

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
cgg: Ramba erangi

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
cgg: Oru Icelandi, Orumankintoshi

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
cgg: Omumanyi:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
cgg: Ebintu ebirikukwata ahakishushani

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
cgg: Ebishushani nikizereera ahaiguru yekihandiiko

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
cgg: Ebishushani kyateebwa aho ahashugaino na [Hatari kuzinga kihandiiko]

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
cgg: Tumisa ebihandiiko ebirihamwe

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
cgg: Orukutumisa ekihandiiko...

note: XIM_Methods
en: Input Methods
cgg: Enkora eteibwemu

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
cgg: Tasyamu ekintu ekirikubaasa kushwekwa

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
cgg: Tasyamu ekintu kyebihandiiko ekirikutabwa:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
cgg: Tasyamu ebihandiiko

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
cgg: Tasyamu ebihandiiko ebyokubara

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
cgg: Tasyamu ebihandiiko ebyokubara ML:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
cgg: Tasyamu ekishengye ekisya

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
cgg: Tasyamu ekishushani

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
cgg: Tasyamu akabonero

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
cgg: Byaraho ahokuta omumashanyarazi

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
cgg: Omuhanda gweiziina tigwakikora.

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
cgg: Orugyapani, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
cgg: Orugyapani, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
cgg: Orugyapani, Furuka JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
cgg: Orugyapani, ahorikukorera kodi ya pegi ni 932

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
cgg: Orukoreya, EUC-KR

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
cgg: Orukoreya, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
cgg: Orukoreya, Ahu orikukorera kodi ya pegi ni 940

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
cgg: Ekyaheruruka kurindwa:

note: DLG_CLIPART_Loading
en: Loading Clip Art...
cgg: Kutamu obushushani nobubonero...

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
cgg: Enyuguta enkye

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
cgg: Kora ekyo nkonku kyabeire ahabwekihandiiko

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
cgg: Orumarashal

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
cgg: Orumarashal

note: DLG_Merge
en: Merge
cgg: Bi-Geita

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
cgg: Tihariho ekishushani

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
cgg: Tihariho ahatoranwa kutasyamu akamashanyarazi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
cgg: Tibiri kuboneka

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
cgg: Omutwe gubazirwe 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
cgg: Omutwe gubazirwe 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
cgg: Omutwe gubazirwe 3

note: LANG_OC_FR
en: Occitan
cgg: Oruccita

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
cgg: Iguraho ebihandiiko nka kandi teera ebigambo:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
cgg: Ebihandiiko ebigwirweho

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
cgg: Ebindi...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
cgg: Ahari buri Igana:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
cgg: Obugazi bw'orupapura

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
cgg: Oburaingwa bwa pegi:

note: LANG_PS
en: Pashto
cgg: Pashito

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
cgg: Ekitarimu ebigambo

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
cgg: Orukarara rwahokuta omushanyarazi

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
cgg: Oruporcugo

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
cgg: Oruporcugo

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
cgg: Omwanya nigushushanisibwa norunyirir orwabusimba

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
cgg: Omwanya nigushushanisibwa na pegi yakyo

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
cgg: Omwanya guhikiine n'ebigambo ebya hiihi

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
cgg: Rinda obukuru bwe kwate ahagati y'ebintu bibiri

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
cgg: Banza oreebe okishushani

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
cgg: Handiika bize ahu bihandiiko biri kurundanirwa

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
cgg: Handiika ahubihandiiko birikurundanirwa nka kandi oteere ekyomaa:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
cgg: Handiika omu:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
cgg: Handiikira:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
cgg: Ekyoma kirikuhandiika

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
cgg: Ekiragiro ahari ekyoma kirikuhandiika:

note: ReadOnly
en: Read-Only
cgg: Oshome kusha

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
cgg: Taho ebyokushwijuma ahabihandiiko

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
cgg: Nkabuliijo

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
cgg: Omukago:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
cgg: Garuka eshwijuma kuruga ahabihandiiko

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
cgg: Bigaruze

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
cgg: Garuza enteekateeka

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
cgg: Ebyarugamu

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
cgg: Oruroomani, Makintoshi

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
cgg: Ekyokureeberaho

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
cgg: Rinda ebihandiiko nka

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
cgg: Rinda ebiteekateekirwe

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
cgg: Rinda ebihandiiko nka - teera:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
cgg: Ekihandiiko:

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
cgg: Omutwe gwa kacweeka

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
cgg: Torana ebihama byokushereka:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
cgg: Torana HTML ebyorasimemu kwohereza:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
cgg: Torana orurimi:

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
cgg: Torana orurimi

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
cgg: Otakataho ekyokuramba erangi

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
cgg: Ekipimo:

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
cgg: Nkye omukyaapa

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
cgg: Orusipaini [Mexico]

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
cgg: Orusipaini [Sipaini]

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
cgg: Inganisa ekihandiiko

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
cgg: Endeebeka:

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
cgg: Obubonero

note: LANG_SYR
en: Syriac
cgg: Orusiriya

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
cgg: Ekihandiiko kizingirwe embaju zombi zekishushani

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
cgg: Ekihandiiko kizingirwe ahamukono bumosho gwekishushani

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
cgg: Ekihandiiko kizingirwe ahamukono buryo gwekishushani

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
cgg: Orutayi, makintoshi

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
cgg: Orutayi, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
cgg: Orutayi, ahuwakorera codi ya pegi ni 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
cgg: Endagiriro ya '%s' tekwikirizibwa kuhandikwamu.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
cgg: Ekihandiiko ebiheirwe ebyyongyeireho tibirikugyenda nekika kyebi handiiko ebyomuringo ogwo. Ngire ngu nooyenda kukozesa eiziina eri?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
cgg: Eshuura erabaasa kuteekwamu ni %d. Okaba nooyenda ku biika omuhanda ogu omumwanya gwagwo? Okutekamy eshuura %d, nyiga ingaha.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
cgg: Akarikuragira ku ahandiika nebyoma tikarikukora.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
cgg: Ekikorwa eki tikikabaasa kutarekwa . Namzima nooyenda kugumizamu?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
cgg: Ekikorwe kirisire kuzingwa

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
cgg: Kugumuzamu kutwariza hamwe, nyiga eego.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
cgg: Kurugaho ahi wa wabiika.

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
cgg: Oruturuuki ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
cgg: Oruturuuki, Macintoshi

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
cgg: Oruturuuki, ahuwakorera codi ya pegi ni 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
cgg: Ekika kyokuzingamu ekihandiiko

note: ENC_WEST_ASCII
en: US-ASCII
cgg: America eyegaisire-ASC11

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
cgg: Orukuraini, KO18-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
cgg: Orukuraini, Makintoshi

note: ENC_UNIC_UCS_2BE
en: Unicode UCS-2 Big Endian
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe Endiani empango

note: ENC_UNIC_UCS_2LE
en: Unicode UCS-2 Little Endian
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe Endiani enkye

note: ENC_UNIC_UCS_4BE
en: Unicode UCS-4 Big Endian
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe Endiani empango

note: ENC_UNIC_UCS_4LE
en: Unicode UCS-4 Little Endian
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe Endiani enkye

note: ENC_UNIC_UTF_16BE
en: Unicode UTF-16 Big Endian
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe Endiani empango

note: ENC_UNIC_UTF_16LE
en: Unicode UTF-16 Little Endian
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe Endiani enkye

note: ENC_UNIC_UTF_32BE
en: Unicode UTF-32 Big Endian
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe Endian empango

note: ENC_UNIC_UTF_32LE
en: Unicode UTF-32 Little Endian
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe Endiani enkye

note: ENC_UNIC_UTF_7
en: Unicode UTF-7
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe

note: ENC_UNIC_UTF_8
en: Unicode UTF-8
cgg: Enkora ya kompyuta eyomurembe

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
cgg: Tikiine omutwe omukuru%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
cgg: Enyuguta empango

note: LANG_UR_PK
en: Urdu (Pakistan)
cgg: Uradu[ Omupakistani]

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
cgg: Ebyabeireho orundi orubaju

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
cgg: Orubaju orundi:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
cgg: Eshuura: %s

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
cgg: Oruveitinama, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
cgg: Oruveitinama, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
cgg: Oruveitinama, ahuwakorera codi ya pegi ni 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
cgg: Yetegyereze ekihandiiko

note: DLG_MW_Activate
en: View:
cgg: Endeebeka:

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
cgg: Burengyerwa eizooba bwa Bungyereza, Ahu okorera kodi ya pegi ni 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
cgg: Burengyerwa eizooba bwa Bungyereza, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
cgg: Burengyerwa eizooba bwa Bungyereza, ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
cgg: Burengyerwa eizooba bwa Bungyereza, Makintoshi

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
cgg: Burengyerwa eizooba bwa Bungyereza, Ekirikukurataho

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
cgg: Burengyerwa eizooba bwa Bungyereza, Ahu okorera kodi ya pegi ni 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
cgg: Orupapura ryona

note: DLG_Image_Width
en: Width:
cgg: Obugazi:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
cgg: Obugazi:

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
cgg: Noteekwa kubiika empinduka aha kihandiiko %s otakeyongyeireho. Biika hati?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
cgg: Kihangusye kuhisya

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
cgg: _Ingaha

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
cgg: _Eego

note: DLG_Unit_cm
en: cm
cgg: centimetre

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
cgg: Ekyomutaano

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
cgg: kutahukana ahanyima ye kihandiiko kubona omwanya %d

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
cgg: Kutanukana ahanyima yeshuura %d omuri %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
cgg: Nibishushana

note: DLG_Unit_inch
en: inch
cgg: Okubarisa akakye munonga

note: DLG_Unit_points
en: points
cgg: Enshonga

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
cgg: Banyanyoko

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
cgg: Tibiine kakwate
