extra - en to ay translation catalogue (3084 entries)

en: Show Keyboard Layout
ay: Tiklaru (teclado) uñachayaña

en: Input Method
ay: Kunjamas mantawixa

en: Touchpad
ay: Wikuchir pampa

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connected
ay: Chikasita

en: Screen Reader
ay: Pantall ulliri

en: Decrease text size
ay: Qillqat ukch' jisk'aptayaña

en: Increase text size
ay: Qillqat ukch' yapxataña

en: Slow Keys
ay: K'achatat Tiklanaka

en: Bounce Keys
ay: Kutirpayat tiklanakax jaytarpayatawa

en: Sticky Keys
ay: Lip'issiri tiklanaka

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Write
ay: Qillqaña

en: Paragraph
ay: T'aqa qillqata

en: Bullet List
ay: Ch'iminakani qillqatanaka siqi

en: Table
ay: Jaljata

en: Insert Image
ay: Uñtasiri qalluchaña

en: Floating
ay: Jalnaqiri

en: Insert Row
ay: Sich'i qalluchaña

en: Delete Row
ay: Sich'i apsuña

en: Insert Column
ay: Sayt'u qalluchaña

en: Delete Column
ay: Sayt'u apsuña

en: Zoom Out
ay: Juk'aptayaña

en: Zoom In
ay: Jach'aptayaña

en: Page:
ay: Laphi chimpu:

en: Bold
ay: Qhananchata

en: Italic
ay: Alt'ata qillqanaka

en: Underline
ay: Sich'ita qillqanaka

en: Heading 1
ay: 1 P'iqinchäwi

en: Heading 2
ay: 2 P'iqinchäwi

en: Heading 3
ay: 3 P'iqinchäwi

en: Heading 4
ay: 4 P'iqinchäwi

en: Block Text
ay: Qillqata tukuya

en: Left justify
ay: Ch'iqaru khuskhachaña

en: Center justify
ay: Taypiru khuskhachaña

en: Right justify
ay: Kupiru khuskhachaña

en: Fill justify
ay: Puraparu khuskhachaña

en: Dashed List
ay: Sich'inakani qillqatanaka siqi

en: Numbered List
ay: Jakhunakani qillqatanaka siqi

en: Lower Case List
ay: Achakala jisk'a qillqanaka

en: Upper Case List
ay: Achakala jach'a qillqanaka

en: Rich Text (RTF)
ay: Ch'amanchata qillqanaka (RTF)

en: Hypertext (HTML)
ay: Kunaymana qillqata (HTML)

en: Plain Text (TXT)
ay: Aliqa qillqata (TXT)

en: Portable Document Format (PDF)
ay: Taqina Ullañataki Qillqata (PDF)

en: Previous page
ay: Qutir laphi

en: Previous bookmark
ay: Qutir chimtata

en: Next page
ay: Jutiri laphi

en: Next bookmark
ay: Jutiri chimtaña

en: Zoom out
ay: Jisk'aptayaña

note: #-#-#-#-#  2 (linuxmint)  #-#-#-#-# Universal Access
en: Zoom in
ay: Jach'aptayaña

note: #-#-#-#-#  46 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: "name" option from activity.info file
en: Read
ay: Ullaña

en: Bookmark
ay: Chimpuña

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Turtle Art
ay: TortugArte wakichata

en: Palette of turtle commands
ay: Tortuga wakichata sarayirinaka limt'aña

en: forward
ay: qalltma

en: moves turtle forward
ay: tortuga wakichata nayräxaru sartayma

en: back
ay: qhipäxa

en: moves turtle backward
ay: tortuga wakichata qhipäxaru jitt'ayma

en: clean
ay: mayampi qalltañataki wakichaña

en: clears the screen and reset the turtle
ay: mayampi qallatañataki wakichma ukata tortuga wakichata mayampi qalltma

en: left
ay: ch'iqa

en: turns turtle counterclockwise (angle in degrees)
ay: tortuga wakichata ch'iqa tuqiru jithiyma (ángulo de grados) wakichatarjama

en: right
ay: kupi

en: turns turtle clockwise (angle in degrees)
ay: tortuga wakichata kupi tuqiru sarayma (ángulo de grados) wakichatarjama

en: arc
ay: sawana

en: angle
ay: k'uchu

en: radius
ay: muruq'u taypi muyuri

en: moves turtle along an arc
ay: tortuga wakichata maya sawana saraparu sarayma

en: set xy
ay: xy wakichata chimpuña

en: x
ay: x wakichata

en: y
ay: y wakichata

en: moves turtle to position xcor, ycor; (0, 0) is in the center of the screen.
ay: tortuga wakichata xcor, ycor wakichatanakawjaru unxtayma; (0,0) wakichata chimpuwa muruq'u wakichata taypinki.

en: set heading
ay: sarayaña chimpuña

en: sets the heading of the turtle (0 is towards the top of the screen.)
ay: tortuga wakichata sarañapa chimpuña (0 wakichata chimpuxa wakichata patäxankiwa)

en: xcor
ay: xcor wakichata

en: holds current x-coordinate value of the turtle (can be used in place of a number block)
ay: jichha tortuga x wakichata taypi saririniwa (ukasti maya tama jakhunaka lanti apnaqasirakispa)

en: ycor
ay: ycor wakichata

en: holds current y-coordinate value of the turtle (can be used in place of a number block)
ay: jichha tortuga y wakichata taypi saririniwa (ukasti maya tama jakhunaka lanti apnaqasirakispa)

en: heading
ay: saraña chimpu

en: holds current heading value of the turtle (can be used in place of a number block)
ay: jichha tortuga wakichata saririniwa (ukasti maya tama jakhunaka lanti apnaqasirakispa)

en: Palette of pen commands
ay: Samichaña phuyu apnaqaña limt'aña

en: fill screen
ay: maypacha uñtaña phuqachma

en: color
ay: sami

en: shade
ay: ist'añataki wakichata

en: fills the background with (color, shade)
ay: manqhäxa wakichatanakampi phuqachma (samimpi, ch'iwumpi)

en: gray
ay: uqiru samiri

en: set color
ay: sami wakichaña

en: sets color of the line drawn by the turtle
ay: tortuga wakichatampi rixita rixi sami wakichma

en: set shade
ay: ist'añataki wakichata wakichaña

en: sets shade of the line drawn by the turtle
ay: tortuga wakichatana rixitapa rixi samiru uñamt'aya wakichaña

en: set gray
ay: uqiru samiri wakichaña

en: sets gray level of the line drawn by the turtle
ay: tortuga wakichatana rixitapa rixi uqi saminiñapa wakichma

en: holds current pen color (can be used in place of a number block)
ay: jichha samichaña phuyu samipaniwa (maya tama jakhunaka lanti apanaqasispa)

en: holds current pen shade
ay: jichha samichaña phuyuna samichañapaniwa

en: holds current gray level (can be used in place of a number block)
ay: jichha uqiru samiri samichañapaniwa (maya tama jakhunaka lanti apanaqasispa)

en: pen up
ay: samichaña phuyu jithsuyaña

en: Turtle will not draw when moved.
ay: Tortuga wakichataxa unxtayata janiwa rixichkaniti.

en: pen down
ay: samichaña phuyu jithiqayaña

en: Turtle will draw when moved.
ay: Tortuga wakichataxa unxtasina rixichaniwa.

en: set pen size
ay: taña chanichaña

en: sets size of the line drawn by the turtle
ay: tortuga wakichatampi rixiñataki rixi chanipa wakichma

en: start fill
ay: phuqachaña wakichaña qalltaña

en: starts filled polygon (used with end fill block)
ay: k'uchunakani wakichata samichasa phuqachaña qalltaña (ukasti maya siqi wakichata samichasa phuqachaña tukuyañana apnaqasi)

en: end fill
ay: samichasa phuqachaña tukuyaña

en: completes filled polygon (used with start fill block)
ay: k'uchunakani wakichata samichasa phuqachaña tukuyma (ukasti maya siqi wakichata samichasa phuqachaña qalltañana apnaqasi)

en: pen size
ay: taña wakichata

en: holds current pen size (can be used in place of a number block)
ay: jichha samichaña phuyu wakichata tañapaniwa (maya tama jakhunaka lanti apnaqasispa)

en: Palette of pen colors
ay: Samichaña phuyu saminakapa limt'aña

en: red
ay: chupika

en: orange
ay: laranja q'illu

en: yellow
ay: q'illu

en: green
ay: ch'uxña

en: cyan
ay: cian wakichata

en: blue
ay: larama

en: purple
ay: khuchi wila sami

en: white
ay: janq'u

en: black
ay: ch'iyära

en: set text color
ay: qillqata samipa wakichaña

en: sets color of text drawn by the turtle
ay: tortuga wakichatana rixitapana qillqata samipa wakichma

en: set text size
ay: qillqata tañapa wakichma

en: sets size of text drawn by the turtle
ay: tortuga wakichatana rixitapana qillqata tañapa wakichma

en: Palette of numeric operators
ay: Jakhunaka chanichiri limt'aña

en: plus
ay: jakhuxataña

en: adds two alphanumeric inputs
ay: alfa chimpuni jakhunaka paya jakhu siqi jakhuxatma

en: minus
ay: jakhuqa

en: subtracts bottom numeric input from top numeric input
ay: aynacha siqinkiri jakhunaka alaya siqinkiri jakhunakata jakhuqma

en: multiply
ay: jakhunuqaña

en: multiplies two numeric inputs
ay: paya siqinkiri jakhunaka jakhunuqaña

en: divide
ay: jakhjaña

en: divides top numeric input (numerator) by bottom numeric input (denominator)
ay: alaya siqinkiri jakhunaka jakhjama (jakhjiri) aynacha siqinkiri jakhunakaru (jakhjata)

en: identity operator used for extending blocks
ay: siqinaka jach'anchaña kankañani chaninchiri

en: mod
ay: uñanaqa

en: modular (remainder) operator
ay: uñanaqa wakichata chaninchiri (jilt'a)

en: √
ay: √ chimpu

en: square root
ay: raíz cuadrada wakichata

en: calculates square root
ay: raíz cuadrada wakichata chanichma

en: random
ay: maski kawkïrsa

en: min
ay: juk'ata sipana

en: max
ay: jilata sipana

en: returns random number between minimum (top) and maximum (bottom) values
ay: maski kawkïri maya jakhu juk'ata sipansa (alaya) ukata jilata sipansa kutiyma

en: number
ay: jakhu

en: used as numeric input in mathematic operators
ay: jakhuñanakana chaninchirinakapana jakhu siqinaka wakichatana apnaqata

en: greater than
ay: ukata sipana jila

en: logical greater-than operator
ay: ukata sipana jila tantiyu chaninchiri

en: less than
ay: ukata sipana pisi

en: logical less-than operator
ay: ukata sipana pisi tantiyu chaninchiri

en: equal
ay: jukhapura

en: logical equal-to operator
ay: jukhapura tantiyu chaninchiri

en: not
ay: janiwa

en: logical NOT operator
ay: janiwa tantiyiri chaninchiri

en: and
ay: ukata

en: logical AND operator
ay: Y wakichata tantiyiri chaninchiri

en: logical OR operator
ay: O tantiyu chaninchiri

en: Palette of flow operators
ay: Saphanchiri chaninchirinaka limt'aña

en: wait
ay: suyt'aña

en: pauses program execution a specified number of seconds
ay: maya juk'a pacha t'aqa t'ijtäwinaka wakichata sarayaña sayt'ayma

en: forever
ay: wiñayataki

en: loops forever
ay: wiñayataki kutxataña

en: repeat
ay: kutxataña

en: loops specified number of times
ay: maya qhawqha kuti kutxatañataki jakhu kutxati

en: if
ay: jïsa

en: then
ay: ukhamaxa

en: if then
ay: jïsa ukhamaxa

en: if-then operator that uses boolean operators from Numbers palette
ay: jïsa ukhama chaninchiri ukasti jakhunaka limt'aña tantiyu chaninchirinaka apnaqi

en: else
ay: jani ukaxa

en: if then else
ay: jïsa ukhamaxa jani ukaxa

en: if-then-else operator that uses boolean operators from Numbers palette
ay: jïsa ukhama chaninchiri ukasti jakhunaka limt'aña tantiyu chaninchirinaka apnaqi

en: horizontal space
ay: pampa wakichata

en: jogs stack right
ay: ku´pïxaru siqita jithjtayma

en: vertical space
ay: wira wakichata

en: jogs stack down
ay: aynachäxaru siqita jithjtayma

en: stop action
ay: luräwi sayt'ayaña

en: stops current action
ay: jichha luräwi sayt'ayi

en: Palette of variable blocks
ay: Kunaymana mayjt'ayirinaka tama limt'aña

en: start
ay: qalltaña

en: connects action to toolbar run buttons
ay: luräwi wakt'ayma kunaymana wakichäwinaka sarayirinaka limt'añanakaru

en: text
ay: qillqata

en: string value
ay: wiskhalla wakichata chanipa

en: action
ay: luräwi

en: top of nameable action stack
ay: qhanstayaña luräwi siqita patxa

en: invokes named action stack
ay: qhanstaya luräwi siqita jawsayaña

en: store in box 1
ay: 1 kajuna wakichataru imaña

en: stores numeric value in Variable 1
ay: 1 mayjt'ayiri wakichataru jakhuna chanipa imma

en: store in box 2
ay: 2 kajuna wakichataru imaña

en: stores numeric value in Variable 2
ay: 2 mayjt'ayiri wakichataru jakhuna chanipa imma

en: box 1
ay: 1 kajuna wakichata

en: Variable 1 (numeric value)
ay: 1 mayjt'ayiri (jakhu chanipa)

en: box 2
ay: 2 kajuna wakichata

en: Variable 2 (numeric value)
ay: 2 mayjt'ayiri (jakhu chanipa)

en: store in
ay: wakichataru imaña

en: box
ay: kajuna wakichata

en: value
ay: chani

en: my box
ay: wakichata kajunaja

en: stores numeric value in named variable
ay: qhanstayata mayjt'ayiriru jakhu chani imma

en: named variable (numeric value)
ay: qhanstayata mayjt'ayiri (jakhu chani)

en: action 1
ay: 1 luräwi

en: top of Action 1 stack
ay: 1 luräwina wakichata siqita nayrïri

en: action 2
ay: 2 luräwi

en: top of Action 2 stack
ay: 2 luräwina wakichata siqita nayrïri

en: invokes Action 1 stack
ay: 1 luräwina wakichata siqi jawsuña

en: invokes Action 2 stack
ay: 2 luräwina wakichata siqi jawsuña

en: trash
ay: jani wakisiri

en: empty trash
ay: jani wakisiri imata ch'ussuña

en: permanently deletes items in trash
ay: jani wakisiri wakichata imata yänakapa jani aliqata pichssuña

en: restore all
ay: taqi jani wakisiri wakichata imatanaka wasitata jaktayaña

en: restore all blocks from trash
ay: qawayata jani wakisiri wakichata imata siqinaka wasitata jaktayma

en: clear all
ay: qawata ch'ussuña

en: move all blocks to trash
ay: jani wakisiri wakichata imañaru qawayata siqinakaru uchantma

en: Share selected blocks
ay: Chhijllata siqitanakampi khuyapayaña

en: Title
ay: P'iqinchiri Suti

en: Stop turtle
ay: Tortuga wakichata sayt'ayaña

en: Show blocks
ay: Siqichata wakichatana uñachayaña

en: Hide blocks
ay: Siqichata wakichatanaka imantaña

en: did not output to
ay: wakichataru qillqaña janiwa wakt'ayiti

en: I don't know how to
ay: Kunjama luraña jani yatkthi

en: doesn't like
ay: janiwa sumarapiti

en: as input
ay: qallta wakichatjama

en: displays next palette
ay: arkiri limt'aña uñachayma

en: changes the orientation of the palette of blocks
ay: siqichatanaka limt'aña uñanaqapa jaqukipma

en: Load...
ay: Ch'amanchaña...

en: Save...
ay: Imaña...

en: click to open
ay: wakichata jist'arañataki limt'aña

en: orientation
ay: uñanaqa

en: next
ay: arkiri

en: shift
ay: jaqsuña

en: Select blocks to share
ay: Siqichata wakichatanakampi khuyapayañataki chhijllma

en: image
ay: rixita

en: Save as Logo
ay: Wakichata Chimpjama imaña

en: Save as image
ay: Rixita wakichatjma imaña

en: snapshot
ay: jukhawraspacha

en: Save snapshot
ay: Jukhawraspacha imaña

en: Turn off hover help
ay: Khaya aka yanapt'a sayt'ayaña

en: Turn on hover help
ay: Khaya aka yanapt'a sartayaña

en: Show palette
ay: limt'aña uñachayaña

en: Hide palette
ay: limt'aña imt'aña

en: Rescale coordinates down
ay: Coordenadas wakichata aynacharu jithirayaña

en: Rescale coordinates up
ay: Coordenadas wakichata alayaru jithsuyaña

en: Save/Load
ay: Imaña/Ch'amanchaña

en: Restore blocks from trash
ay: Jani wakisiri imata siqinaka wasitata sartayma

en: Cartesian coordinates
ay: Coordenadas cartesianas wakichatanaka

en: Polar coordinates
ay: Coordenadas polares wakichatanaka

en: Metric coordinates
ay: Coordenadas centímetros wakichatanaka

en: Grow blocks
ay: Siqichatanaka jach'aptayaña

en: Shrink blocks
ay: Siqichatanaka jisk'aptayaña

en: Load example
ay: Yant'añanaka wakichata uñachayaña

en: Clean
ay: Pichsuña

en: Run
ay: Sarayaña

en: Step
ay: Maya chillqi sartaña

en: Load project
ay: Luräwi wakichata sartayaña

en: Load plugin
ay: Plugin wakichata sartayaña

en: Load Python block
ay: Python siqi wakichata sartayaña

en: Sharing blocks disabled
ay: Sayt'ayata siqinaka wakichatampi khuyapayaña

en: <Ctrl>p
ay: <Ctrl>p wakichata

en: <Ctrl>e
ay: <Ctrl>e wakichata

en: <Ctrl>r
ay: <Ctrl>r wakichata

en: <Ctrl>w
ay: <Ctrl>w wakichata

en: <Ctrl>s
ay: <Ctrl>s wakichata

en: Plugin could not be installed.
ay: Plugin wakichataxa janiwa qhantayañjamäkiti.

en: Please restart Turtle Art in order to use the plugin.
ay: Plugin wakichata apnaqañataki TortugArte wakichata mayampi qhantayma.

en: Plugin %s already installed.
ay: Plugin %s wakichatxa qhantayañataki wakichatäxiwa.

en: Do you want to reinstall %s?
ay: ¿Mayampi qhantayañataki wakichaña muntati %s?

en: My Turtle Art session
ay: TortugArte wakichata luräwinakaja

en: Enable collaboration
ay: Yanapt'asiña wakiyaña

en: Activities
ay: Luräwinaka

en: Buddies
ay: Masinaka

en: Share
ay: Khuyapayaña

en: Configuration
ay: Wakichaña

en: Neighborhood
ay: Wakisirinaka

en: Nickname
ay: K'ari suti

en: Account ID
ay: Mantañataki wakichata

en: Server
ay: Katuqiri

en: Port
ay: Tatuqañataki wakichata

en: Register
ay: Qillqantata wakichata

en: Colors
ay: Sumi

en: Upload to Web
ay: Web wakichataru apayaña

en: Upload
ay: Ch'amanchaña

en: You must have an account at http://turtleartsite.sugarlabs.org to upload your project.
ay: Mantañataki wakichatama utjañapawa uka http://turtleartsite.sugarlabs.org mantañataki ukhamata luräwi apaqañamataki.

en: Username:
ay: Apnaqirini sutipa:

en: Password:
ay: Jist'araña:

en: Description:
ay: Yatiyaña:

en: Submit to Web
ay: Web wakichataru apayaña

en: Login failed
ay: Jiwaspachpa kankañchasiñana pantjata

en: Failed to upload!
ay: ¡apaqkasina pantjata!

en: Palette of sensor blocks
ay: Katjiri siqinaka limt'aña

en: acceleration
ay: acelerómetro k'ata sarayiri wakichata

en: push acceleration in x, y, z to heap
ay: siqiru wakisiri x, y z sarayirinakaru k'ata sarayirinaka uchi

en: sound
ay: sijiqi

en: raw microphone input signal
ay: micrófono arsusiña uchantaña qhana chimpu

en: loudness
ay: ist'asiñapa jithxatayaña

en: microphone input volume
ay: micrófono arsusiña mantañapa ist'aña millk'uña

en: pitch
ay: wakichatanaka thaqaña

en: microphone input pitch
ay: micrófono uchañana wakichatanaka thaqaña wali suma ist'asiri wakichata

en: resistance
ay: ch'amanchiritaki wakichata

en: microphone input resistance
ay: micrófono uchañaru ch'amanchiri wakichatana uchata chanipa (tupañataki wakichata: 700 a 14000 ohms)

en: voltage
ay: ch'amani qhantayiri

en: microphone input voltage
ay: micrófono uchañaru uchata DC ch'amani nakhtayiri chanipa (tupaña: 0.40 a 1.90 V)

en: Palette of media objects
ay: Taypinkiri siqitanaka limt'aña

en: brightness
ay: lliphi

en: light level detected by camera
ay: cámara wakichatana qhana katuqatapa chimpu

en: Average RGB color from camera is pushed to the stack
ay: Cámara wakichatana RGB samipa tantiyu wakichata siqiru jithiqi

en: camera output
ay: cámara wakichatana rixi chimpupa

en: light level detected by light sensor
ay: qhana katjiri wakichatana qhana katuqata chani chimpu

en: RFID
ay: RFID wakichata

en: read value from RFID device
ay: radiofrecuencia (RFID) wakichatanaka thaqaña chanipa ullaña

en: while
ay: ukchiñkama

en: do-while-True operator that uses boolean operators from Numbers palette
ay: akïri luräwinakawa siqiru wakisiritjama qallti uka qalltañataki wakichata chimpuna phuqasiñapkama

en: until
ay: akakama

en: do-until-True operator that uses boolean operators from Numbers palette
ay: akïri siqinaka wakichatawa wakisirirjama sarayasiraki amtata wakichata phuaqasiñapkama

en: top
ay: p'atja

en: top of a collapsible stack
ay: lip'isiri siqi wakichata patxa

en: journal
ay: sapüru luräwi

en: Sugar Journal media object
ay: Sugar wakichata sapüru luräwipa wakisirinakapa apnaqaña

en: audio
ay: ist'awi

en: Sugar Journal audio object
ay: Sugar wakichata sapüru luräwipa wakisirinakapa ist'aña apnaqaña

en: video
ay: uñtaña

en: Sugar Journal video object
ay: Sugar wakichata sapüru luräwipa wakisirinakapa uñjaña apnaqaña

en: description
ay: yatiyaña

en: Sugar Journal description field
ay: Sugar wakichata sapüru luräwipa yatiyaña wakichata

en: show
ay: uñachayaña

en: draws text or show media from the Journal
ay: qillqata rixiña jani ukaxa sapüru luräwina wakisirinaka uñachayaña

en: show aligned
ay: chiqaru uñtayatanaka uñachayaña

en: set scale
ay: jithirayana chimpuña

en: sets the scale of media
ay: taypinkiri wakichatanaka jithiriyaña chimpuña

en: save picture
ay: rixita wakichata imaña

en: picture name
ay: rixita wakichatana sutipa

en: saves a picture to the Sugar Journal
ay: Azúcar wakichatana sapüru luräwiparu rixita wakichata imma

en: save SVG
ay: SVG wakichata imaña

en: saves turtle graphics as an SVG file in the Sugar Journal
ay: Azúcar wakichatana sapüru luräwiparu SVG wakichata imaña tortuga wakichatana rixita chimpunakapa imma

en: scale
ay: jach'a

en: holds current scale value
ay: jichha wakichata jithirata chanipa ch'amanchi

en: media wait
ay: wakisirinaka suyaña

en: wait for current video or audio to complete
ay: ist'aña wakichata jani ukaxa uñjaña tukuyañapkama suyaña

en: media stop
ay: wakisirinaka sayt'ayaña

en: stop video or audio
ay: uñjaña wakichata jani ukaxa ist'aña sayt'ayma

en: media pause
ay: wakisirinaka sayt'ayaña

en: pause video or audio
ay: uñjaña wakichata jani ukaxa ist'aña sayt'ayma

en: media resume
ay: wakisirinaka sarayaskakiña

en: resume playing video or audio
ay: uñjaña wakichata jani ukaxa ist'aña qhanayaña mayampi qalltayaña

en: speak
ay: arsuña

en: hello
ay: kamisaraki

en: speaks text
ay: qillqataxa siwa

note: TRANS: pitch, duration, amplitude
en: sinewave
ay: sinusoide wakichata

en: amplitude
ay: qawayata

en: duration
ay: qhanäwi

en: plays a sinewave at frequency, amplitude, and duration (in seconds)
ay: sinusoide wakichata wakichäwi taypita qhantayma, saräwi ukata qhanäwi (pacha t'aqa t'ijtäwitjama)

en: button down
ay: limt'aña limxatata

en: returns 1 if mouse button is pressed
ay: achaku limiña limxatatipana 1 wakichatawa mistuni

en: returns True if mouse button is pressed
ay: achaku limiña limxatatipana Chiqapa wakichatawa mistsuni

en: mouse x
ay: x chimpuni thaqnaqiri lliphi qhana

en: returns mouse x coordinate
ay: thaqnaqirina x coordenada wakichata kutsuyi

en: mouse y
ay: y chimpuni thaqnaqiri lliphi qhana

en: returns mouse y coordinate
ay: thaqnaqirina y coordenada wakichata kutsuni

en: query keyboard
ay: qillqañana thaqaña

en: query for keyboard input (results stored in keyboard block)
ay: qillqaña wakichata katuyañataki thaqäwi (ukasti qillqaña wakichata siqina imataskiwa)

en: keyboard
ay: qillqaña wakichata

en: holds results of query-keyboard block as ASCII
ay: ASCII wakichatjama qillqaña wakichata thaqata siqi katjatanaka katu

en: read pixel
ay: pixel wakichata ullaña

en: RGB color under the turtle is pushed to the stack
ay: tortuga wakichata aynacharu RGB samini wakichata siqiru apayasi

en: turtle sees
ay: tortuga wakichataxa uñjiwa

en: returns the color that the turtle "sees"
ay: tortuga wakichatana "uñjatapa" sami uñachayma

en: time
ay: pacha

en: elapsed time (in seconds) since program started
ay: pacha saräwi (pacha t'aqa t'ijtäwinaka) wakichata qalltatpacha

en: Palette of extra options
ay: Phuqachaña wakichatanaka limt'aña

note: TRANS: push adds a new item to the program stack
en: push
ay: nukht'aña

en: pushes value onto FILO (first-in last-out heap)
ay: FILO siqi wakichata patxaru chanipa siqichma (nayraqata mantañana, qhipraki mistuñana)

en: show heap
ay: siqi wakichata uñachayma

en: shows values in FILO (first-in last-out heap)
ay: FILO siqi wakichataru chaninaka uñachayma (nayraqata mantañana, qhipraki mistuñana)

en: empty heap
ay: siqi wakichata ch'ussuña

en: emptys FILO (first-in-last-out heap)
ay: FILO siqi wakichata ch'ussma (nayraqata mantañana, qhipraki mistuñana)

note: TRANS: pop removes a new item from the program stack
en: pop
ay: apsuña

en: pops value off FILO (first-in last-out heap)
ay: FILO siqi wakichatana chanipa apsma (nayraqata mantañana, qhipraki mistuñana)

en: empty heap?
ay: ch'usa siqi?

en: returns True if heap is empty
ay: siqi ch'usipana Chiqapa wakichata kutsuyi

en: comment
ay: amuyt'aña

en: places a comment in your code
ay: wakisiri chimpumaru maya amuyt'a uchantma

en: print
ay: wakichata laphiru apsuña

en: prints value in status block at bottom of the screen
ay: wakichata uñjaña aynachankiri jikxatasiri tamapa chani laphiru apsma

en: Python chr operator
ay: Python wakichatana chr chaninchiri

en: Python int operator
ay: Python wakichatana int chaninchiri

en: Python
ay: Python wakichata

en: a programmable block: used to add advanced single-variable math equations, e.g., sin(x)
ay: maya tama wakichäwi: maya mayjt'ayirini sinti ch'ama ecuaciones matemáticas wakichatanaka apxatañataki apnaqata, akhama, seno(x)

en: a programmable block: used to add advanced multi-variable math equations, e.g., sqrt(x*x+y*y)
ay: maya tama wakichäwi: walja mayjt'ayirinakani sinti ch'ama ecuaciones matemáticas wakichatanaka apxatañataki apnaqata, akhama, sqrt(x*x+y*y)

en: a programmable block: used to add advanced multi-variable math equations, e.g., sin(x+y+z)
ay: maya tama wakichäwi: walja mayjt'ayirinakani sinti ch'ama ecuaciones matemáticas wakichatanaka apxatañataki apnaqata, akhama, seno(x+y+z)

en: Python block
ay: Python wakichata tama

en: runs code found in the tamyblock.py module found in the Journal
ay: módulo tamyblock.py wakichatana chimpupa qhantayma ukasti Sapüru luräwinakana jikxatasiraki

en: Cartesian
ay: Cartesiana wakichata

en: displays Cartesian coordinates
ay: coordenadas cartesianas wakichatanaka uñachayma

en: polar
ay: polar wakichata

en: displays polar coordinates
ay: coordenadas polares wakichatanaka uñachayma

en: turtle
ay: tortuga wakichata

en: chooses which turtle to command
ay: tortuga wakichata apnaqaña chhijllma

en: turtle shell
ay: tortuga uywana lip'ichipa

en: put a custom 'shell' on the turtle
ay: tortuga uywaru qallapa lip'ichimpi isintayaña

en: top of a collapsed stack
ay: lip'isiri siqi wakichata patxa

en: load
ay: ch'amanchaña

en: loads a block
ay: maya tama wakichata ch'amanchaña

en: setxy
ay: xy chimpu wakichaña

en: palette
ay: limiña

en: selects a palette
ay: limiña chhijllaña

en: Palette of presentation templates
ay: Uñachayañanaka wakichatanaka limiña

en: hide blocks
ay: wakichata tamanaka imantaña

en: declutters canvas by hiding blocks
ay: wakichata tamanaka imantasa rixiña pañu pichsma

en: show blocks
ay: wakichata tamanaka uñachayaña

en: restores hidden blocks
ay: wakichata tamanaka imantata mayampi qhantayma

en: hides the Sugar toolbars
ay: Azúcar sutini wakichata apnaqañanaka imantma

en: list
ay: sutinaka siqi

en: presentation bulleted list
ay: chimpunakani suti siqinaka uñachayaña

en: presentation template: list of bullets
ay: uñachayañataki wakichata: chimpunakani suti siqi

en: presentation template: select Journal object (no description)
ay: uñachayañataki wakichata: sapüru luräwina wakichata thaqaña chhijllaña (jani yatiyasa)

en: presentation template: select Journal object (with description)
ay: uñachayañataki wakichata: sapüru luräwina wakichata thaqaña chhijllaña (yatiyäwini)

en: presentation template: select four Journal objects
ay: uñachayañataki wakichata: sapüru luräwina wakichata pusi thaqaña chhijllaña

en: presentation template: select two Journal objects
ay: uñachayañataki wakichata: sapüru luräwina wakichata paya thaqaña chhijllaña

en: xcor of left of screen
ay: coorx wakichata uñjaña ch'iqäxankiri

en: bottom
ay: manqha

en: ycor of bottom of screen
ay: coory wakichata uñjaña aynacha lakäxankiri

en: width
ay: lankhu

en: the canvas width
ay: rixi wakichaña pañu lankhu

en: xcor of right of screen
ay: coorx wakichata uñjaña kupïxankiri

en: ycor of top of screen
ay: coory wakichata uñjaña alaya paräxankiri

en: height
ay: sayt'a

en: the canvas height
ay: rixi wakichaña pañu sayt'upa

en: title x
ay: x p'iqinchiri suti

en: title y
ay: y p'iqinchiri suti

en: left x
ay: x ch'iqa

en: top y
ay: y alaya

en: right x
ay: x kupi

en: bottom y
ay: y aynacha

en: presentation 1x1
ay: 1x1 uñachayäwi

en: presentation 2x1
ay: 2x1 uñachayäwi

en: presentation 1x2
ay: 1x2 uñachayäwi

en: presentation 2x2
ay: 2x2 uñachayäwi

en: push destination rgb value to heap
ay: wakichata siqiru wakisiri rgb chanipa nukhuña

en: stop
ay: sayt'ayaña

en: play
ay: qhantayaña

en: save
ay: imaña

en: other
ay: jaqha

en: uturn
ay: U uñanaqaru muyta

en: make a uturn
ay: U uñanaqaru muytaña

en: Turtle Art Mini
ay: Jisk'a TortugArte wakichata

en: Turtle Confusion
ay: Jani qhana TortugArte wakichata

en: Select a challenge
ay: Ch'ama wakichäwi thaqaña

en: Palette of Mexican pesos
ay: México qullqimpi luraña limt'aña

en: Palette of Colombian pesos
ay: Colombia qullqimpi luraña limt'aña

en: Palette of Rwandan francs
ay: Francos de Ruanda qullqimpi luraña limt'aña

en: Palette of US dollars
ay: Dólares Americanos qullqimpi luraña limt'aña

en: Palette of Australian dollars
ay: Dólares Australianos qullqimpi luraña limt'aña

en: Palette of Paraguayan Guaranies
ay: Guaraníes Paraguayos qullqimpi luraña limt'aña

en: Palette of Peruvian Nuevo Soles
ay: Nuevos Soles Peruanos qullqimpi luraña limt'aña

en: Palette of Uruguayan Pesos
ay: Pesos Uruguayos qullqimpi luraña limt'aña

note: TRANS: Butia is the Arduino Robot Project from Uruguay (http://www.fing.edu.uy/inco/proyectos/butia/)
en: TurtleBots
ay: TurtleBots wakichata

en: adjust LED intensity between 0 and 255
ay: LED qhana askichaña 0 chimputa 255 chimpukama

en: returns the object gray level as a number between 0 and 1023
ay: wakichaña pachana suma qhanawa qhantayasi kamisa 0 ukata 1023 jakhunaka chimpjama

en: returns 1 when the button is press and 0 otherwise
ay: 1 jakhu kutsuyi limt'aña limxatatipana ukata 0 kutsuyi jani ukhamipana

en: returns the ambient light level as a number between 0 and 1023
ay: wakichaña pachana suma qhanawa qhantayasi kamisa 0 ukata 1023 jakhunaka chimpjama

en: returns the ambient temperature as a number between 0 and 255
ay: wakichaña pachana suma junt'u junt'utatayasi kamisa 0 ukata 255 jakhunaka chimpjama

en: returns the distance from the object in front of the sensor as a number between 0 and 255
ay: uñkatasina thaqata wakichata jak'ankatapa yatiyi kamisa 0 ukata 255 jakhunaka chimpjama

en: returns 0 or 1 depending on the sensor inclination
ay: 0 ukata 1 jakhu chimpu kutsuyi uñtaña katjiri kicht'ayatatjama

en: returns 1 when the sensors detects a magnetic field, 0 otherwise
ay: 1 jakhu chimpu kutsuyi niyatixa uñtaña katjiri uka campo magnético katjatapatjama, 0 chimpu jani ukhamipana

en: switches from 0 to 1, the frequency depends on the vibration
ay: 0 ukata 1 jakhu taypinkiwa khatatipanjama

en: LED
ay: LED wakichata

en: button
ay: limt'aña

en: grayscale
ay: uqi uñamt'irinakapa

en: ambient light
ay: qhana pacha

en: temperature
ay: junt'utatata

en: distance
ay: jaya

en: tilt
ay: kicht'ata

en: magnetic induction
ay: campo magnético wakichata

en: vibration
ay: khatati

en: Butia Robot
ay: Robot Butiá wakichata jaqi

en: refresh Butia
ay: Butiá wakichataru samarayaña

en: refresh the state of the Butia palette and blocks
ay: Butiá wakichata tamanakana limt'añapa machaqachma

note: TRANS: This string is shorthand for "battery charge of Butia"
en: battery charge Butia
ay: Butiá wakichatana batería wakisiripa ch'amanchma

en: returns the battery charge as a number between 0 and 255
ay: robot wakichata jaqina batería wakisiripa ch'amancharapi kamisa 0 jakhu chimputa 255 chimpukama

note: TRANS: This string is shorthand for "speed of Butia"
en: speed Butia
ay: Butiá wakichatana k'ata sarañapa

en: set the speed of the Butia motors to a value between 0 and 1023, passed by an argument
ay: Butiá máquina wakichatanakana k'ata saräwipa sayt'ayma kamisa 0 jakhu chimpu ukata 1023 jakhu chimpu pasatapa qhananchatatjama

note: TRANS: This string is shorthand for "move Butia forward"
en: forward Butia
ay: Butiá wakichatampi qalltma

en: move the Butia robot forward
ay: robot Butiá wakichata jaqiru nayräxaru sartayma

en: move the Butia robot forward a predefined distance
ay: robot Butiá wakichata jaqiru nayräxaru sartayma amtata sarakama

note: TRANS: This string is shorthand for "turn Butia left"
en: left Butia
ay: Butiá wakichata ch'iqäxankiri

en: turn the Butia robot to the left
ay: robot Butiá wakichata jaqi ch'iqäxaru muytayma

note: TRANS: This string is shorthand for "move Butia backward"
en: backward Butia
ay: Butiá qhipäxa

en: move the Butia robot backward
ay: robot Butiá wakichata jaqi qhipäxaru jithiyma

en: move the Butia robot backward a predefined distance
ay: robot Butiá wakichata jaqiru qhipäxaru jithiyma amtata sarakama

note: TRANS: This string is shorthand for "turn Butia right"
en: right Butia
ay: Butiá wakichata kupïxa

en: turn the Butia robot at right
ay: robot Butiá wakichata jaqi kupïxaru muytayma

en: turn Butia
ay: Butiá wakichata muytayaña

en: turn the Butia robot x degrees
ay: robot Butiá wakichata x grados pachparu muytayma

en: stop Butia
ay: Butiá wakichata sayt'ayaña

en: stop the Butia robot
ay: Butiá wakichata sayt'ayma

en: display Butia
ay: Butiá wakichata uñjaña

en: Hello World    Butia
ay: Kamisaraki Pacha      Butiá wakichata

note: TRANS: this string must contain only ASCII characters. The len must be 32 characters/spaces.
en: print text in Butia robot 32-character ASCII display
ay: Butiá wakichatana 32 caracteres chaniru wakichatarjama uñjaña qillqata laphiru apsma

en: Butia
ay: Butiá wakichata

en: Error on initialization of the camera
ay: Cámara wakichataru qhantayaskasina pantjata

en: No camera was found
ay: Janiwa cámara wakichatanakaxa jakisiti

en: Error stopping camera
ay: Cámara wakichata sayt'aykasina pantjata

en: Error starting camera
ay: Cámara wakichata qhantaykasina pantjata

note: TRANS: The "mask" is used to restrict processing to a region in the image
en: Error making mask
ay: Ajanuru k'achachasiña lurkasina pantjata

en: FollowMe
ay: FollowMe wakichata

en: follow
ay: arkaña

note: TRANS: Green component of a color
en: G
ay: G chimpu

note: TRANS: Red component of a color
en: R
ay: R chimpu

note: TRANS: Blue component of a color
en: B
ay: B chimpu

en: follow a RGB color
ay: RGB sami arkaña

en: threshold
ay: warachi wakichata

en: set a threshold for a RGB color
ay: RGB samitaki warachi wakichma

note: TRANS: the calibration can be saved for later use
en: save calibration 1
ay: calibración 1 wakichata imaña

en: stores a calibration in calibration 1
ay: calibración 1 maya wakichata imma

note: TRANS: the calibration can be saved for later use
en: save calibration 2
ay: calibración 2 wakichata imaña

en: stores a calibration in calibration 2
ay: calibración 2 wakichataru maya wakichata imma

note: TRANS: the calibration is used to match an RGB color to a target
en: calibration
ay: calibración wakichata

en: stores a personalized calibration
ay: wakisiripanjama calibración wakichata imma

en: calibration 1
ay: calibración 1 wakichata

en: return calibration 1
ay: calibración 1 wakichata kutsuyi

en: calibration 2
ay: calibración 2 wakichata

en: return calibration 2
ay: calibración 2 wakichata kutsuyi

en: return a personalized calibration
ay: wakisiriparjama calibración wakichata kutsuyi

en: x position
ay: x sayäwi

en: return x position
ay: x sayäwi kutiyaña

en: y position
ay: y sayäwi

en: return y position
ay: y sayäwi kutiyaña

en: return the number of pixels of the biggest blob
ay: jach'a allqantata píxeles wakichata jakhu chimpupa kutiyma

en: follow a color or calibration
ay: samimpi jani ukaxa calibración wakisiñampi arkaña

en: minimum pixels
ay: juk'ata sipana píxeles wakichata

en: set the minimal number of pixels to follow
ay: juk'ata sipana píxeles jakhu chimpupa arkaña amtma

en: camera mode
ay: cámara wakichata uñanaqa

en: set the color mode of the camera: RGB, YUV, or HSV
ay: cámara wakichata samipa uñanaqapa wakichma: RGB, YUV jani ukaxa HSV chimpuni

en: set the color mode of the camera to RGB
ay: cámara wakichata samini uñnaqapa RGB chimpuniru wakichma

en: YUV
ay: YUV chimpuni wakichata

en: set the color mode of the camera to YUV
ay: cámara wakichata samini uñanaqapa YUV chimpuniru wakichma

en: HSV
ay: HSV chimpuni wakichata

en: set the color mode of the camera to HSV
ay: cámara wakichata samini uñanaqapa HSV chimpuniru wakichma

en: empty calibration
ay: calibración wakichata ch'usa

en: error in string conversion
ay: qillqata wakichata wiskhallana mayjt'ayäwina pantjata

note: TRANS: SumBot is a robot programmed for "Sumo wrestling"
en: SumBot
ay: SumBot wakichata

en: speed SumBot
ay: SumBot wakichata k'ata saräwipa

en: submit the speed to the SumBot
ay: SumBot wakichata k'ata saräwipa machaqachma

en: set the default speed for the movement commands
ay: sarayaña limt'añanaka pantjasina k'ata sarayäwi machaqachma

note: TRANS: This string is shorthand for "move SumBot forward"
en: forward SumBot
ay: SumBot wakichatampi qalltma

en: move SumBot forward
ay: SumBot wakichata nayräxaru sartayma

note: TRANS: This string is shorthand for "move SumBot backward"
en: backward SumBot
ay: SumBot wakichata qhipäxa

en: move SumBot backward
ay: SumBot wakichata qhipäxaru jithiyma

en: stop SumBot
ay: SumBot wakichata sayt'ayaña

en: stop the SumBot
ay: SumBot wakichata sayt'ayma

note: TRANS: This string is shorthand for "turn SumBot left"
en: left SumBot
ay: SumBot wakichata ch'iqäxa

en: turn left the SumBot
ay: SumBot wakichata ch'iqäxaru muytayma

note: TRANS: This string is shorthand for "move SumBot right"
en: right SumBot
ay: SumBot wakichata kupïxa

en: turn right the SumBot
ay: SumBot wakichata kupïxaru muytayma

note: TRANS: The angle to the center is the angle SumBot must turn to face the center of the playing field
en: angle to center
ay: taypiru k'uchuni wakichata

note: TRANS: dohyo is the playing field
en: get the angle to the center of the dohyo
ay: dohyo taypiru k'uchuni wakichata apsma

note: TRANS: The angle to the center is the angle SumBot must turn to face the Enemy (opponent)
en: angle to Enemy
ay: k'uchuni wakichata uñisiri

en: get the angle to the Enemy
ay: k'uchuni wakichata uñisiri apsma

note: TRANS: This string is shorthand for "x coordinate of SumBot"
en: x coor. SumBot
ay: coor. x SumBot wakichata

en: get the x coordinate of the SumBot
ay: SumBot wakichatana coordenada x chanipa apsma

note: TRANS: This string is shorthand for "y coordinate of SumBot"
en: y coor. SumBot
ay: coor. y SumBot wakichata

en: get the y coordinate of the SumBot
ay: SumBot wakichatana coordenada y chanipa apsma

note: TRANS: This string is shorthand for "x coordinate of SumBot's enemy"
en: x coor. Enemy
ay: coor. x wakichata uñisiri

en: get the x coordinate of the Enemy
ay: uñisiri wakichatana coordenada x chanipa apsma

note: TRANS: This string is shorthand for "y coordinate of SumBot's enemy"
en: y coor. Enemy
ay: coor. y wakichata uñisiri

en: get the y coordinate of the Enemy
ay: uñisiri wakichatana coordenada y chanipa apsma

note: TRANS: This string is shorthand for "rotation of SumBot"
en: rotation SumBot
ay: SumBot wakichata muyüwipa

en: get the rotation of the Sumbot
ay: SumBot wakichata muyüwipa apsma

note: TRANS: This string is shorthand for "rotation of SumBot's enemy"
en: rotation Enemy
ay: uñisiri wakichatana muyüwipa

en: get the rotation of the Enemy
ay: uñisiri wakichatana muyüwipa apsma

en: distance to center
ay: taypiru sara

note: TRANS: dohyo is the playing field
en: get the distance to the center of the dohyo
ay: dohyo wakichata taypiru sarapa apsma

en: distance to Enemy
ay: uñisiri wakichata jayankatapa

en: get the distance to the Enemy
ay: uñisiri wakichata jayankatapa apsma

en: update information
ay: yatiyañataki machaqachaña

en: update information from the server
ay: wakichatanaka apnaqañatpacha yatiyañanaka machaqachma

note: TRANS: Please use similar terms to those used in the Physics Activity
en: Palette of physics blocks
ay: Física wakichata tamanaka limt'aña

en: start polygon
ay: polígono wakichata qalltaña

en: Begin defining a new polygon based on the current Turtle xy position.
ay: Machaqa polígono wakichata wakichaña qalltma uka tortuga wakichata xy jichha sayäwiparjama.

en: add point
ay: chimpu yapxataña

en: Add a new point to the current polygon based on the current Turtle xy position.
ay: Jichha polígono wakichataru machaqa chimpu yapxatma.

en: end polygon
ay: polígono wakichata tukuyaña

en: Define a new polygon.
ay: Machaqa polígono wakichata wakichma.

en: end filled polygon
ay: polígono wakichata phuqachaña tukuyma

en: Not a simple polygon
ay: Janiwa aliqa polígono wakichatakïkiti

en: Define a new filled polygon.
ay: Machaqa polígono wakichata phuqachaña amtma.

en: triangle
ay: kimsa k'uchu

note: TRANS: base of a triangle
en: base
ay: kayu

en: Add a triangle object to the project.
ay: Amtäwiru kimsa k'uchuni wakichatampi yapxatma.

en: circle
ay: muyu

en: Add a circle object to the project.
ay: Amtäwiru maya muyu wakichatampi yapxatma.

en: rectangle
ay: wiskhalla

en: Add a rectangle object to the project.
ay: Amtäwiru maya wiskhalla wakichatampi yapxatma.

en: Reset the project; clear the object list.
ay: Amtäwi machaqachma: wakichata sutinaka siqi pichsma.

en: motor
ay: motor wakichata

note: TRANS: torque as in engine torque
en: torque
ay: torque wakichata

en: speed
ay: k'ata sarayäwi

en: Motor torque and speed range from 0 (off) to positive numbers; motor is placed on the most recent object created.
ay: Torque wakichata ukata motor wakichata k'ata saräwimpixa 0 chimputa (jiwata) chiqapa chimpunakkamawa sari; motor wakichataxa jichha wakichata taypiruwa uchasi.

en: pin
ay: tachuela wakichata

en: Pin an object down so that it cannot fall.
ay: Wakichata jani jalaqañapataki achxaruyma.

en: joint
ay: lip'ita

en: Join two objects together (the most recent object created and the object at point x, y).
ay: Paya wakichata lip'iyma (jichha wakichatampi uka w, y chimpuni wakichatampi.

en: save as Physics activity
ay: física luräwjama imaña

en: Save the project to the Journal as a Physics activity.
ay: Amtäwi sapüru luräwiru imma kamisa Física luräwjama.

note: TRANS: Here, gear means a toothed wheel, as in a clock-works
en: gear
ay: muyu

en: Add a gear object to the project.
ay: Amtäwiru maya muyuri wakichatampi yapxatma.

en: density
ay: waljani

en: Set the density property for objects (density can be any positive number).
ay: Wakichatanaka waljanitapa apsma (waljanitapa maski kawkipiri chiqapa jakhuspawa).

en: friction
ay: purapayasïwi

en: Set the friction property for objects (value from 0 to 1, where 0 turns friction off and 1 is strong friction).
ay: Wakichatanaka purapayasïwipana yatiyäwinakapa wakichma (maya chanixa 0 chimpuni ukata 1 chimpuni, ukana 0 jani purapayasini ukata 1 chimpuraki wali purapayasini).

note: TRANS: bounciness is coefficient of restitution
en: bounciness
ay: kutintayäwi

en: Set the bounciness property for objects (a value from 0 to 1, where 0 means no bounce and 1 is very bouncy).
ay: Wakichatanaka kutintayäwipa tuqita yatiyäwinaka wakichma (maya chanixa 0 chimpuni ukata 1 chimpuni, ukana 0 jani kutintayäwini ukata 1 chimpuraki wali kutintayäwini).

note: TRANS: dynamic here means moving vs in a fixed position
en: dynamic
ay: q'apa

en: If dynamic = 1, the object can move; if dynamic = 0, it is fixed in position.
ay: Wali q'apa = 1, wakichataxa unxtaspawa; wali q'apa = 0 wakichataxa janiwa unxtaspati.

note: TRANS: WeDo is a robotics product of the LEGO company
en: Palette of WeDo blocks
ay: WeDo wakichata tamanaka limt'aña

en: tilt sensor output: (-1 == no tilt, 0 == tilt forward, 3 == tilt back, 1 == tilt left, 2 == tilt right)
ay: kicht'ayaña katjiri mistuñapa: (-1 == janiwa kicht'atati, 0 == nayräxaru kicht'atawa, 3 == qhipäxaru kicht'atawa, 1 == ch'iqäxaru kicht'atawa, 2 == kupïxaru kicht'atawa)

note: TRANS: This string is shorthand for "output of the distance sensor"
en: distance sensor output
ay: katjiri mistuñana jak'ankatapa

en: Motor A
ay: Motor A wakichata

en: returns the current value of Motor A
ay: Motor A wakichatana jichha chanipa kutsuyi

en: Motor B
ay: Motor B wakichata

en: returns the current value of Motor B
ay: Motor B wakichatana jichha chanipa kutsuyi

en: set the value for Motor A
ay: Motor A wakichatana chanipa machaqachma

en: set the value for Motor B
ay: Motor B wakichatana chanipa machaqachma

note: TRANS: Lego NXT is a robotics product of the LEGO company
en: Palette of LEGO NXT blocks of motors
ay: Motor wakichatanakana LEGO NXT tamanaka limt'aña

en: Palette of LEGO NXT blocks of sensors
ay: Katjirinaka wakichata LEGO NXT tamanaka limt'aña

note: TRANS: touch sensor (implemented as a button)
en: touch
ay: limt'aña

note: TRANS: distance sensor (implemented using ultrasonics)
en: ultrasonic
ay: jaya

en: light
ay: lliphi

en: PORT A
ay: PUERTO A wakichata

en: PORT B
ay: PUERTO B wakichata

en: PORT C
ay: PUERTO C wakichata

en: PORT 1
ay: PUERTO 1 wakichata

en: PORT 2
ay: PUERTO 2 wakichata

en: PORT 3
ay: PUERTO 3 wakichata

en: PORT 4
ay: PUERTO 4 wakichata

note: TRANS: The brick is the NXT controller
en: Please check the connection with the brick.
ay: Mira suma brick wakichatampi mayachäwi uñanuqma.

en: Please check the port.
ay: Mira suma puerto wakichata uñanuqma.

en: The value of power must be between -127 to 127.
ay: Jakhunaka jaqtäwina chanipaxa niya -127 ukata 127 jakhunaka taypinkañapawa.

en: An error has occurred: check all connections and try to reconnect.
ay: Maya pantjasitawa utji: taqi mayachatanaka uñakipma ukata mayampi mayachaña yant'ma.

en: NXT found
ay: NXT wakichata katjata

en: NXT not found
ay: NXT wakichata chhaqata

en: refresh NXT
ay: NXT wakichata samarayaña

en: Search for a connected NXT brick.
ay: Brick NXT wakichata mayachatnama thaqtma.

en: play tone
ay: ist'aña wakichata qhantayaña

en: frequency
ay: wakichatanaka thaqaña

en: Play a tone at frequency for time.
ay: Maya k'ata wakichäwinaka taypinkiri maya ist'aña qhantayma.

note: TRANS: turn is the action and rotations is quantity of turns
en: turn motor
    rotations
ay: motor
     muyüwinaka muyuyaña

en: port
ay: puerto wakichata

en: power
ay: ch'ama

en: turn a motor
ay: motor wakichata muytayma

en: synchronize motors
    steering
ay: motor
     wakichata saräwipa katjaña

en: rotations
ay: muyüwinaka

en: synchronize two motors connected in PORT B and PORT C
ay: PUERTO B y PUERTO C motor wakichatanaka mayachäwinaka katjaña

en: PORT A of the brick
ay: brick wakichatana PUERTO A wakichatapa

en: PORT B of the brick
ay: brick wakichatana PUERTO B wakichatapa

en: PORT C of the brick
ay: brick wakichatana PUERTO C wakichatapa

en: start motor
ay: motor wakichata qhantayaña

en: Run a motor forever.
ay: Wiñayataki wakichata motor muyuyaña.

en: brake motor
ay: motor wakichata wayt'aña

en: Stop a specified motor.
ay: Maya uñaqata motor wakichata wayt'aña.

note: TRANS: reset is used to reset the counter associated with the motor
en: reset motor
ay: motor wakichata mayampi qhantayaña

en: Reset the motor counter.
ay: Motor wakichata jakhuripa mayampi qhantayma.

en: motor position
ay: motor wakichatana sayäwipa

en: Get the motor position.
ay: Motor wakichatana sayäwipa apsma.

en: PORT 1 of the brick
ay: brick wakichatana PUERTO 1 wakichatapa

en: PORT 2 of the brick
ay: brick wakichatana PUERTO 2 wakichatapa

en: PORT 3 of the brick
ay: brick wakichatana PUERTO 3 wakichatapa

en: PORT 4 of the brick
ay: brick wakichatana PUERTO 4 wakichatapa

en: read
ay: ullaña

en: sensor
ay: katjiri

en: Read sensor output.
ay: Katjirina mistuñapa wakichata ullma.

en: color sensor
ay: samini katjiri

en: light sensor
ay: lliphirini katjiri

en: touch sensor
ay: limt'añataki katjiri

en: distance sensor
ay: jayataki katjiri

en: sound sensor
ay: ist'añani katjiri

note: TRANS: set light is used to set the light level associated with the color sensor (which can emit light as well as sense it)
en: set light
ay: lliphiri qhantayaña

en: Set color sensor light.
ay: Samini katjiri lliphiripa qhantayma.

note: TRANS: the battery level is the charge level of the brick
en: battery level
ay: batería ch'amanchiripa

en: Get battery level of brick.
ay: Brick wakichatana batería ch'amanchiripa apsma.

note: TRANS: Arduino plugin to control an Arduino board
en: Palette of Arduino blocks
ay: Arduino wakichata tamanaka limt'aña

en: HIGH
ay: JILA

en: LOW
ay: PISI

en: INPUT
ay: KATUQIRI

en: OUTPUT
ay: MISTUYIRI

note: TRANS: PWM is pulse-width modulation
en: PWM
ay: PWM wakichata

en: SERVO
ay: SERVO wakichata

en: ERROR: Check the Arduino and the number of port.
ay: PANTJATA: Arduino uñxatma ukata puerto wakichata jakhupa.

en: ERROR: Value must be a number from 0 to 255.
ay: PANTJATA: chanixa 0 ukata 255 jakhu taypinkañapawa.

en: ERROR: Value must be either HIGH or LOW.
ay: PANTJATA: JILA jani ukaxa PISI chaniñapawa.

en: ERROR: The mode must be either INPUT, OUTPUT, PWM or SERVO.
ay: PANTJATA: uñanaqapaxa KATUQIRI, MISTUYIRI, PWM jani ukaxa SERVO ukhamañapawa.

note: TRANS: pin mode is used to specify the mode (INPUT, OUTPUT, etc) in which an I/O pin is being used.
en: pin mode
ay: pin wakichata uñanaqapa

en: mode
ay: uñanaqapa

en: Select the pin function (INPUT, OUTPUT, PWM, SERVO).
ay: pin wakichatana lurañapa chhijllma (KATUQIRI, MISTUYIRI, PWM, SERVO).

en: analog write
ay: amparampi qillqaña

en: Write analog value in specified port.
ay: Maya puerto wakichataru amparampi luraña qillqma.

en: analog read
ay: amparampi lurata ullaña

en: Read value from analog port. Value may be between 0 and 1023. Use Vref to determine voltage. For USB, volt=((read)*5)/1024) approximately.
ay: Maya puerto amparampi lurata wakichata chanipata ullma. Chanipaxa uka 0 ukata 1023 jakhu taypinkaspawa. Ch'amapa yatiñatakixa Vref wakichata katma.

en: digital write
ay: limt'asa qillqaña

en: Write digital value to specified port.
ay: Maya puerto wakichataru limt'asa qillqata chanipa qillqma.

en: digital read
ay: limt'asa qillqata ullaña

en: Read value from digital port.
ay: Maya puerto limt'asa wakichatata chanipa ullma.

en: Set HIGH value for digital port.
ay: Puerto limt'asa wakichata JILA chanipa machaqachma.

en: Configure Arduino port for digital input.
ay: limt'asa mantañjama Arduino puerto wakichatapa wakichma.

en: Configure Arduino port to drive a servo.
ay: Maya SERVO apnaqañataki Arduino puerto wakichata wakichma.

en: Set LOW value for digital port.
ay: Puerto limt'asa wakichata PISI chanipa machaqachma.

en: Configure Arduino port for digital output.
ay: limt'asa mistuñjama Arduino puerto wakichatapa wakichma.

en: Configure Arduino port for PWM (pulse-width modulation).
ay: PWM wakichatataki Arduino puerto wakichma (putuqiri lankhutjama askichma).

en: usage is
ay: luraña akhamawa

en: No option action:
ay: Mayjata lurañaxa janiwa utjiti:

en: File not found
ay: Wakichatanaka imaña chhaqata

en: Configuration directory not writable: %s
ay: Jani unuqiyaña wakichäwi qillqata: %s

en: New
ay: Machaqa

en: Save
ay: Imaña

en: Save as
ay: Sutini imaña

en: Quit
ay: Mistuña

en: File
ay: Q'ipi

en: Rescale coordinates
ay: Coordenadas wakichatanaka jithirayaña

en: Reset block size
ay: Wakichata tamanaka mayampi qhantayaña

en: Show/hide blocks
ay: Wakichata tamanaka uñachayaña/imantaña

en: Tools
ay: Lurañataki

en: Debug
ay: Thaqsraña

en: Turtle
ay: Tortuga wakichata

en: You have unsaved work. Would you like to save before quitting?
ay: Jani imata wakichatanakawa utji. ¿janirara mistkasina imaña muntacha?

en: Save project?
ay: ¿Wakichäwinaka imaña?

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Speak
ay: Arsuña

en: Type something to hear it
ay: Ist'añataki maski kuna tuqitsa qillqantma

en: Ask robot any question
ay: Robot wakichata jaqiru maski kuna tuqitsa jiskht'ma

en: Voice chat
ay: Arsusiñampi jakist'aña

en: Voice
ay: Aru

en: Face
ay: Uñanaqa

en: Hello %s. Please Type something.
ay: Kamisaki %s. Mira suma maski kuna tuqitsa qillqt'anma.

en: Pitch:
ay: Ist'añataki:

en: Rate:
ay: Sarayäwi:

en: Simple
ay: Phisna

en: Waveform
ay: Wayra

en: Frequency
ay: Thaqaña chimpu wakichata

en: Mouth:
ay: Laka:

en: Round
ay: Muruq'unaka

en: Glasses
ay: Nayruru uchasiña qhispillu

en: Eyes:
ay: Nayranaka:

en: Eyes number:
ay: Nayranaka jakhu:

en: mouth changed
ay: jaqukipata laka

en: eyes changed
ay: jaqukipata nayranaka

en: Sorry, I can't speak %(old_voice)s, let's talk %(new_voice)s instead.
ay: Pampachita, janiwa arskajati %(old_voice)s, jichhaxa arsupxajawa %(new_voice)s wakisiripanjama.

en: You are in off-line mode, share and invite someone.
ay: Jani mayachasitawa uñasta, chikachasisa yaqharu jawsma.

en: Sorry, I can't understand what you are asking about.
ay: Pampachita, kuna tuqitpuni jiskht'aschistha janiwa suma katuqsmati.

en: Sorry, there is no free memory to load my brain. Close other activities and try once more.
ay: Pampachita, p'iqijana janiwa juk'ampi amuyu katuqañaxa utjxiti. Maya qhawqha yaqha luräwinaka wakichaña tukuyasina mayampi yant'ma.

en: Hello, I'm a robot "%s". Please ask me any question.
ay: Kamisaki, nayaxa robot sata lurata jaqithwa "%s". Maski kuna tuqitsa jiskht'ita.

en: URL from Chat
ay: Qillqasisa jakisiñataki URL wakichata

en: Copy to Clipboard
ay: Qillqatani laphinaka imatanaka apaqaña

en: Undo
ay: Jani wali lurjaña

en: Redo
ay: Wasitata luraña

en: Private
ay: Yaqhankiri

en: My Neighborhood
ay: Utjäwisa jak'ankiri masinakasa

en: Description
ay: Yatiyaña

en: Activity
ay: Wakichäwi

en: Portuguese (Brazil)
ay: Portugués (Brasil) Aru

en: Swedish
ay: Sueco Aru

en: Icelandic
ay: Islandés Aru

en: Romanian
ay: Rumano Aru

en: Swahili
ay: Suajili Aru

en: Hindi
ay: Hindi Aru

en: Dutch
ay: Holandés Aru

en: Latin
ay: Latino Aru

en: Hungarian
ay: Húngaro Aru

en: Macedonian
ay: Macedonio Aru

en: Welsh
ay: Galés Aru

en: Norwegian
ay: Noruego Aru

en: Afrikaans
ay: Africano Aru

en: Finnish
ay: Finlandés Aru

en: Cantonese
ay: Cantonés Aru

en: Scottish
ay: Escosés Aru

en: Greek
ay: Griego Aru

en: Vietnamese
ay: Vietnamita Aru

en: Lancashire
ay: Lancashire Aru

en: Italian
ay: Italiano Aru

en: Portuguese
ay: Portugués Aru

en: Whisper
ay: Susurro Aru

en: Croatian
ay: Croata Aru

en: Czech
ay: Checo Aru

en: Slovak
ay: Eslovaco Aru

en: Polish
ay: Polaco Aru

en: Esperanto
ay: Esperanto Aru

en: Record
ay: Imaña

en: Copy to clipboard
ay: Laphi kipiru talliqaña

en: Photo
ay: Uñtasi

en: Video
ay: Uñtaña

en: Audio
ay: Ist'awi

en: %(type)s by %(name)s
ay: %(type)s jaqukipaña %(name)s wakichatampi

en: Saving...
ay: Imaskiwa...

en: Author:
ay: Luriri:

en: Tags:
ay: Chimpunaka:

en: Date:
ay: Uru:

en: %(mins)d:%(secs)02d remaining
ay: Utjaskiwa %(mins)d:%(secs)02d

en: Download failed.
ay: Janiwa apaqayaskiti.

en: Downloading...
ay: Apaqaskiwa...

en: Requesting...
ay: Mayiskiwa...

en: Quality:
ay: Chiqapa:

en: Low
ay: Jayphu

en: High
ay: Suma

en: Immediate
ay: Jichhpacha

en: %s second | %s seconds
ay[0]: %s sapa segundo pacha t'aqa
ay[1]: %s walja segundo pacha taq'anaka

en: %s minute | %s minutes
ay[0]: %s sapa minuto pacha t'aqa
ay[1]: %s walja minuto pacha t'aqanaka

note: TRANS: This goes like Bookmark added by User 5 days ago TRANS: (the elapsed string gets translated automatically)
en: Bookmark added by %(user)s %(time)s
ay: Chimtaña %(user)s %(time)s uchawjataynta

en: Add notes for bookmark:
ay: Chimtañanaka yapkataña:

en: %s's bookmark
ay: %s's chimtaña

en: Bookmark for page %d
ay: Chimtaña laphiru %d

en: URL from Read
ay: URL sutini ullañataki

en: Highlight
ay: Qhanstayaña

en: Index
ay: Wakichata sutinaka siqi

en: Delete bookmark
ay: Chhijlliri chhaqtayaña

en: All the information related with this bookmark will be lost
ay: Chhijllata taqi kuna tuqita yatiyäwinaka chhaqtaniwa

en: <b>Title</b>:
ay: <b>Sutipa</b>:

en: <b>Details</b>:
ay: <b>Kunjamanaka</b>:

en: Next
ay: Jutiri

en: Find first
ay: Mayiri taqaña

en: Table of contents
ay: Wakichata sutinaka siqi wakichata

en: Zoom to fit
ay: Suma apxataña qatukañjama

en: Actual size
ay: Juq'chajama

en: %s Source
ay: %s Tunu

en: Copy selected text to clipboard
ay: Talliqaña ajllita qillqanaka laphi k'ipiru

en: PAUSED
ay: Suyt'ayaña

en: Cannot find TamTamEdit sound library. Did you install TamTamEdit?
ay: Tam TamEdit istañanaka jani utkiti. ¿Tam TamEdit uchastati?

en: Export as Pippy Document
ay: Peppy sutini wakichata qillqata apayaña

en: Export as Pippy Example
ay: Peppy sutini wakichata qillqatjama apayaña

en: Create Activity Bundle
ay: Maya luräwi wakichaña

en: Run!
ay: ¡Jasma!

en: Examples
ay: Uñancha

en: My examples
ay: Uñanchaja

en: %s Activity
ay: %s Lurawi

en: Save as Activity Error
ay: Lurawi pantjatkipana imtata

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an activity.
ay: Mira suma, lurawima suma sutichata ukhat imtata lurawijama.

en: Creating activity bundle...
ay: Lurawinaka lurapji...

en: Pippy Activity
ay: Pippy lurawi

en: Save as Example Error
ay: Pantjatjama imtjata

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an example.
ay: Mira suma, lurawima suma sutichata ukhat imtata lurawijama.

en: Creating example...
ay: Uñanchayapjiwa...

en: Save as Example Warning
ay: Imañtata ma sañjama

en: This example already exists. Do you want to overwrite it?
ay: Uñanchaña utjiwa. ¿Cchaqayañacha?

en: Saved as example.
ay: Ma uñanchajama imtataskiwa.

en: Activity saved to journal.
ay: Lurawi sapüru luräwiru imtataskiwa.

en: Maze
ay: Muyuñataki

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Medium
ay: Chikata

en: Game
ay: Anataña

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Image Viewer
ay: Uñjasiwi unjayañataki

en: Fit to window
ay: Wakichataru khuskhachaña

en: Original size
ay: Tunu chani

en: Rotate anticlockwise
ay: Kupi tuqiru muyuña

en: Rotate clockwise
ay: Ch'iqa tuqiru muyuña

en: Retrieving shared image, please wait...
ay: Apaqaskiwa uñtasiwi, suyt'asma...

en: Size:
ay: Taña:

note: #-#-#-#-#  3 (cinnamon-control-center)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: AP type
en: Unknown
ay: Jan uñt'ata

en: Day
ay: Uru

en: Week
ay: Simana

en: Year
ay: Mara

en: Date
ay: Uru jakhu

en: Distance
ay: Jaya

en: Star
ay: Warawara

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Calculate
ay: Jakhsuña

en: plot(eqn, var=-a..b), plot the equation 'eqn' with the variable 'var' in the range from a to b
ay: plot(eqn, var=-a..b), 'eqn' jakhjaña apsuña uka 'var' sata wakisiri mayjt'ayirinakampi, ukata 'a' ukata 'b' wakichatkama

en: Parse error at %d
ay: Wakichatanaka apsuñana pantjata %d

en: Error at %d
ay: Pantjata %d

en: This is just a test topic, use help(index) for the index
ay: Akawa yant'äwina maya yatxataña wakichataxa, yanapt'äwi (qalltaña) wakichata apnaqasa qalltma

en: Use help(test) for help about 'test', or help(index) for the index
ay: Yanaptäwi (jiskht'äwinaka) apnaqama uka jiskht'äwinaka tuqita yanapañataki, jani ukaxa yanapt'äwi (qalltaña) apnaqasa wakichatanakampi qalltañataki

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: index
ay: qalltäwi

en: topics
ay: amtäwinaka

en: Topics
ay: Amuytäwinaka

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: variables
ay: mayjt'ayirinaka

en: Variables
ay: Mayjt'ayirinaka

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: functions
ay: wakisirinaka

en: Functions
ay: Wakisirinaka

en: No help about '%s' available, use help(index) for the index
ay: Uka tuqita janiwa yanapt'axa utjiti '%s', yanapt'iri (qalltaña) apnaqma wakichatanakampi qalltañataki

en: help
ay: yanapt'äwi

en: Recursion detected
ay: T'aqaqtäwi katjaña

en: Function '%s' not defined
ay: Uka wakisirixa '%s' jukha chaniru jani qhanstayiti

en: Variable '%s' not defined
ay: Mayjt'ayirixa '%s' jukha chaniru jani qhanstayiti

en: Attribute '%s' does not exist
ay: Cha'amanchiri '%s' janiwa qhanstiti

en: Parse error
ay: Wakichäwinaka pantjata

en: Multiple statements not supported
ay: Kunaymana amuyunakaxa janiwa suma katuqatati

en: Internal error
ay: Wakichäwi taypina pantjata

en: Equation.parse() string invalid (%s)
ay: Equation.parse() sata wakichäwi saräwi sayt'ayata (%s)

en: Can not assign label: will cause recursion
ay: Sutiyaña chimpu janiwa uchayasiti: T'aqasïwimpiwa sayt'ani

en: Writing to journal (%s)
ay: Sapüru wakichäwinaka qillqthapisa (%s)

en: button_pressed(): invalid type
ay: button_pressed(): sata wakichata sayt'ayata

en: add
ay: jach'aptayaña

en: abs
ay: ´abs' sata wakichatanaka

en: acos
ay: 'acos' sata wakichatanaka

en: acosh
ay: 'acosh' sata wakichatanaka

en: asin
ay: 'asin' sata wakichatanaka

en: asinh
ay: 'asinh' sata wakichatanaka

en: atan
ay: 'atan' sata wakichatanaka

en: atanh
ay: 'atanh' sata wakichatanaka

en: b10bin
ay: 'b10bin' sata wakichatanaka

en: ceil
ay: jakaña

en: cos
ay: 'cos' sata wakichatanaka

en: cosh
ay: 'cosh' sata wakichatanaka

en: div
ay: 'div' sata wakichatanaka

en: gcd
ay: 'mcd' sata wakichatanaka

en: exp
ay: 'exp' sata wakichatanaka

en: factorial
ay: 'factorial' sata wakichata

en: fac
ay: 'fac' sata wakichatanaka

en: factorize
ay: jaljayaña

en: floor
ay: uraqi

en: inv
ay: 'inv' sata wakichata

en: is_int
ay: 'is_int' sata wakichata

en: ln
ay: 'ln' sata wakichata

en: log10
ay: 'log10' sata wakichata

en: mul
ay: 'mul' sata wakichata

en: rand_float
ay: ´rand_float' sata wakichata

en: rand_int
ay: 'rand_int' sata wakichata

en: round
ay: phuqachaña

en: sin
ay: jucha

en: sinh
ay: 'sinh' sata wakichata

en: sinc
ay: 'sinc' sata wakichata

en: sqrt
ay: 'sqrt' sata wakichata

en: sub
ay: 'sub' sata wakichata

en: square
ay: pusi k'uchuni kajuna

en: tan
ay: 'tan' sata wakichata

en: tanh
ay: 'tanh' sata wakichata

en: xor
ay: 'xor' sata wakichata

en: abs(x), return absolute value of x, which means -x for x < 0
ay: abs(x), wakichataxa uka 'x' wakisiriru chanipa kuttayi, ukasti -x ukaxa x < 0 uka saña muni

en: acos(x), return the arc cosine of x. This is the angle for which the cosine is x. Defined for -1 <= x < 1
ay: acos(x), wakichataxa uka 'x' wakisiriru arco coseno wakisiripa kuttayi. Ukapi coseno wakisiri chanipa uka 'x'. Ukasti akïriraki -1 <= x < 1

en: acosh(x), return the arc hyperbolic cosine of x. This is the value y for which the hyperbolic cosine equals x.
ay: acosh(x), arco coseno hiperbólico 'x' wakisiriru kuttayi. Ukapi uka 'y' wakisirina chanipaxa ukatpi coseno hiperbólico chanixa 'x' wakisiparaki.

en: And(x, y), logical and. Returns True if x and y are True, else returns False
ay: And(x, y), ukasti chiqapawa. Chiqapa kuttayiwa kunapachatixa 'x' ukata 'y' wakisirinakapa chiqapipana, jani ukhamipana uka Jani chiqapa wakichatawa kutinispa

en: add(x, y), return x + y
ay: jakhuxataña(x, y), kutsuyaña x + y

en: asin(x), return the arc sine of x. This is the angle for which the sine is x. Defined for -1 <= x <= 1
ay: asin(x), wakichataxa uka arco seno x wakisiripa kuttayi. Ukasti maya k'uchu chanipawa, ukatakisti seno ukaxa x wakisiripawa. Ukasti qhananchasirakiwa -1 <= x <= 1

en: asinh(x), return the arc hyperbolic sine of x. This is the value y for which the hyperbolic sine equals x.
ay: asinh(x), wakichataxa uka arco seno hiperbólico x wakisiripa kuttayi. Ukasti y wakisiripa chanipawa, ukatakisti uka seno hiperbólico wakisiri x wakichatawa.

en: atan(x), return the arc tangent of x. This is the angle for which the tangent is x. Defined for all x
ay: atan(x), wakichataxa uka tangente x wakisiripa kuttayi. Ukasti maya kúchu chanipawa uka tangete x ukataki wakichata. Ukasti qhananchasirakiwa taqi x wakichatataki

en: atanh(x), return the arc hyperbolic tangent of x. This is the value y for which the hyperbolic tangent equals x.
ay: atanh(x), wakichataxa arco tangente hiperbólico x wakisiripa kuttayi. Ukasti y wakisiripa chanipawa, ukatakiisti tangente hiperbólico x wakichatana wakisiripawa.

en: Number does not look binary in base 10
ay: Uka jakhuxa base 10 wakisiripana janiwa payachasiti

en: b10bin(x), interpret a number written in base 10 as binary, e.g.: b10bin(10111) = 23,
ay: b10bin(x), wakichataxa base 10 wakisiripana jakhu qillqata qhananchi, payachatjama, akhama: b10bin(10111) = 23,

en: ceil(x), return the smallest integer larger than x.
ay: ceil(x), wakichataxa x chanipa jila phuqata jakhuta sipana pisi jakhu phuqata kuttayi.

en: cos(x), return the cosine of x. This is the x-coordinate on the unit circle at the angle x
ay: cos(x), wakichataxa x coseno wakisiri chanipa kuttayi. Ukasti x cordenada katupawa uka x maya k'uchu chanini maya sapa muyu taypina utji

en: cosh(x), return the hyperbolic cosine of x. Given by (exp(x) + exp(-x)) / 2
ay: cosh(x), x katuru coseno hiperbólico chanipa kuttayi. Ukasti akhamawa(exp(x) + exp(-x)) / 2

en: Can not divide by zero
ay: Jani kunani wakichataxa janiwa jaljayañjamati

en: Invalid argument
ay: Jani wakisiri qhanancha

en: gcd(a, b), determine the greatest common denominator of a and b. For example, the biggest factor that is shared by the numbers 15 and 18 is 3.
ay: gcd(a, b), uka wakichataxa a ukata b chaninakapampi máximo común divisor chanipa apsuraki. Sañäni, 15 ukata 18 jakhunakaru 3 jilïri jakuwa jaljtayi.

en: exp(x), return the natural exponent of x. Given by e^x
ay: exp(x), uka wakichataxa x chaniparu wakisiri exponente natural kuttayi

en: Factorial only defined for integers
ay: Factorial wakichataxa phuqata jakhunakataki wakichatawa

en: factorial(n), return the factorial of n. Given by n * (n - 1) * (n - 2) * ...
ay: factorial(x), uka wakichataxa x factorial chanipa kuttayi. Ukasti akhamata phuqasiraki x * (x - 1) * (x - 2) * ...

en: fac(x), return the factorial of x. Given by x * (x - 1) * (x - 2) * ...
ay: fac(x), uka wakichataxa x factorial chanipa kuttayi. Ukasti akhamata phuqasiraki x * (x - 1) * (x - 2) * ...

en: floor(x), return the largest integer smaller than x.
ay: floor(x), uka wakichataxa x chanipa arkirita jila jakhu phuqata kuttayi.

en: inv(x), return the inverse of x, which is 1 / x
ay: inv(x), uka wakichataxa x chanipa maynipa kuttayi, ukasti akhamata 1 / x

en: Logarithm(x) only defined for x > 0
ay: Logarithm(x) uka wakichataxa akhmataki wakichatawa x > 0

en: ln(x), return the natural logarithm of x. This is the value for which the exponent exp() equals x. Defined for x >= 0.
ay: ln(x),uka wakichataxa x algoritmo natural chanipa kuttayi. Uka chanitakipi uka exponente exp() chanipaxa x chanipa khuskhakiwa. Ukasti akhamata phuqasiraki x >= 0.

en: log10(x), return the base 10 logarithm of x. This is the value y for which 10^y equals x. Defined for x >= 0.
ay: log10(x), uka wakichataxa x chaniru base 10 wakichatampi algoritmo chanipa kuttayi. Uka chanitakixa 10^y chanipaxa x chanipa khuskhakiwa. Ukasti akhamataki x>=0.

en: Can only calculate x modulo <integer>
ay: Ukasti x módulo wakichatampikiwa chanichasispa <integer>

en: mod(x, y), return the modulus of x with respect to y. This is the remainder after dividing x by y.
ay: mod(x, y), uka wakichataxa x módulo wakichata chani uka y chanipata sipana kuttayi. Ukasti misturakiwa x chanimpi y chanimpi jaljayasa.

en: mul(x, y), return x * y
ay: mul(x, y), uka wakichataxa x * y chanipa kuttayi

en: negate(x), return -x
ay: negate(x), uka wakichataxa -x chani kuttayani

en: Or(x, y), logical or. Returns True if x or y is True, else returns False
ay: Or(x, y), 'o' logico, uka wakichataxa niyaki x jani/ukaxa y chiqapipana chiqpacha kuttayani. Jani ukhamipana Jani chiqapa kuttayani

en: pow(x, y), return x to the power y (x**y)
ay: pow(x, y), uka wakichataxa x chani y chani payachasawa (x**y) kuttayi

en: rand_float(), return a random floating point number between 0.0 and 1.0
ay: rand_float(), uka wakichataxa 0.0 wakisiriru punti flotante aleatorio jakhu chanipa kuttayi ukata 1.0

en: rand_int([<maxval>]), return a random integer between 0 and <maxval>. <maxval> is an optional argument and is set to 65535 by default.
ay: rand_int([<maxval>]), uka wakichataxa 0 ukata chani entero aleatorio kuttayi ukasti wakisiri qhananchatarjama, ukana chanipaxa 65535, akatjamata uñasitapata.

en: round(x), return the integer nearest to x.
ay: round(x), uka wakichataxa x chani jak'ankiri phuqata jakhu kuttayi.

en: Bitwise operations only apply to integers
ay: Uka bits chanichañanakaxa parisa jakhunakampikiwa phuqasi

en: shift_left(x, y), shift x by y bits to the left (multiply by 2 per bit)
ay: shift_left(x, y), uka wakichataxa x chaniru y chanipampiwa ch'iqaru jithjtayi (sapa bit chaniru 2 jakhumpi jakhsuma)

en: shift_right(x, y), shift x by y bits to the right (divide by 2 per bit)
ay: shift_right(x, y), uka wakichataxa x chaniru y chanipampiwa ch'iqaru jithjtayi (sapa bit chaniru 2 jakhumpi jaljtayma)

en: sin(x), return the sine of x. This is the y-coordinate on the unit circle at the angle x
ay: sin(x), uka wakichataxa x chaniru seno chani kuttayi. Ukawa y chanina coordinada chanipaxa ukasti maya sapa muyuna x k'uchuna

en: sinh(x), return the hyperbolic sine of x. Given by (exp(x) - exp(-x)) / 2
ay: inh(x), kutiyiwa x ukata seno hiperbolico. (exp(x) - exp(-x)) / 2 ukampi churata

en: sinc(x), return the sinc of x. This is given by sin(x) / x.
ay: sinc(x), kutiyiwa seno cardinal x ukata. sin(x) / x ukampi churata.

en: sqrt(x), return the square root of x. This is the value for which the square equals x. Defined for x >= 0.
ay: sqrt(x) kituyiwa x raiz cuadrada chanipa. axa Aka chanixa Kikipakiwa x ukampi.x >= 0 ukatakiwa.

en: square(x), return x * x
ay: cuadrado(x), kutiyiwa x * x

en: sub(x, y), return x - y
ay: sub(x, y), kutiyiwa x - y

en: tan(x), return the tangent of x. This is the slope of the line from the origin of the unit circle to the point on the unit circle defined by the angle x. Given by sin(x) / cos(x)
ay: tan(x), kutiyaniwa tangente x chanipa. akaxa Chiqaru amsta sapa muyu qalltuta x k'uchuta muyu chanich'atkama. sin(x) / cos(x) ukampi churata

en: tanh(x), return the hyperbolic tangent of x. Given by sinh(x) / cosh(x)
ay: tanh(x), kutiyaniwa tangente hiperbolica x chanita. sinh(x) / cosh(x) ukampi churata

en: xor(x, y), logical xor. Returns True if either x is True (and y is False) or y is True (and x is False), else returns False
ay: xor(x, y), xor logico. chiqapa kutiyaniniwa x chani chiqapipana (y k'aripana) jani ukasti y chiqapipana ( x es k'aripana), jani ukasti kutiyaniniwa k'ari

en: Trigonometry
ay: Trigonometría

en: Boolean
ay: Chiqapa/k'ari

en: Miscellaneous
ay: Kunaymana

en: Label:
ay: Chimpunaka:

en: All equations
ay: Qawayata ecuaciones

en: My equations
ay: Nayankiri ecuaciones

en: Show variables
ay: Variable Uñachayaña

note: TRANS: multiplication symbol (default: '×')
en: mul_sym
ay: ×

note: TRANS: division symbol (default: '÷')
en: div_sym
ay: ÷

note: TRANS: equal symbol (default: '=')
en: equ_sym
ay: =

en: Undefined
ay: Jani amuyata

en: Error: unsupported type
ay: Pantjata: kut'ayata casta

en: Square root
ay: Raíz cuadrada

en: Inverse
ay: Yaqapa

en: e to the power x
ay: e piq'inchaña x ukaru

en: x to the power y
ay: x piq'inchaña y ukaru

en: Natural logarithm
ay: Logaritmo yatita

en: Sine
ay: Seno

en: Cosine
ay: Coseno

en: Tangent
ay: Tangente

en: Arc sine
ay: Arcoseno

en: Arc cosine
ay: Arcocoseno

en: Arc tangent
ay: Arcotangente

en: Hyperbolic sine
ay: Seno hiperbólico

en: Hyperbolic cosine
ay: Coseno hiperbólico

en: Hyperbolic tangent
ay: Tangente hiperbólica

en: Logical and
ay: Y lógico

en: Logical or
ay: O lógico

en: Equals
ay: Kikipa

en: Not equals
ay: Mayxa

en: Plot
ay: Jirsuwi

en: Degrees
ay: Grados

en: Radians
ay: Radianes

en: Degrees / Radians
ay: Grados / Radianes

en: Exponent / Scientific notation
ay: Exponente / Notación científica

en: Number of shown digits
ay: Jakhunakana jakhupa uñachayata

en: Integer formatting base
ay: Jhakhunaka base

note: TRANS: Number of beads in the top section of the abacus
en: Top:
ay: P'atja:

en: Germany
ay: Alimanya

en: Spain
ay: Ispaña

en: France
ay: Pharansiya

note: Add some common regions
en: United States
ay: Istarus Unirusa

en: Never
ay: Janipuni

note: #-#-#-#-#  2 (linuxmint)  #-#-#-#-# Translators: If a language-specific mnemonic doesn't make sense, add one after the label itself: i.e. <translated>(_n). See https://github.com/linuxmint/muffin/blob/b9a6f3fe43e/po .po files
en: _Close
ay: _Jist'aña

en: Details
ay: Juk'amp yatiyawinaka

en: Move
ay: Unxtawi

en: Close
ay: Jist'aña

en: Unmaximize
ay: Jisk'aptayaña

en: Maximize
ay: Jach'ar tukuyaña

note: bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
ay: Suti

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->directory->description
en: Folder
ay: Q'ipi

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Width
ay: Anchu tuqi

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->height->description
en: Height
ay: Altu tuqi

en: Show info panel
ay: Wak'a yatiyaw uñachayaña

en: _Apply
ay: _Jichha apnaqaña

en: hour | hours
ay[0]: ura
ay[1]: uranaka

en: minute | minutes
ay[0]: k'ata
ay[1]: k'atanaka

en: _Select
ay: _Ajlliña

en: Name:
ay: Suti:

en: Add
ay: Yapaña

en: _Reset
ay: Qalltat ukar kuttayaña

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
ay: Mayjachawi

en: _Import
ay: _Anqaxat apayaniña

en: About
ay: Akxata

en: Comment
ay: Arsuwi

en: Today
ay: Jichhüru

en: Random
ay: Akatjamat ajlliña

en: _Unmount
ay: _Apsuña

en: Delete
ay: Chhaqhtayaña

en: Slideshow
ay: Diapositivas uñachawi

en: Faster
ay: Juk'amp ratuki

en: Slower
ay: Juk'amp k'achata

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
ay: T'una-uchaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
ay: Janq'uraña

en: Clock
ay: Pacha-jakhuri (reloj)

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
ay: Yatiyawinaka

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
ay: Jan siqimpi kirkiyaña

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: All files
ay: Taqpach wayaqanaka

en: Repeat All
ay: Taqpach mayamp kirkiyaña

en: Play
ay: Kirkiyaña

en: Pause
ay: Sayayaña

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->file- select->description
en: Choose a file
ay: Mä wayaq ajllim

en: Images
ay: Jamuqanaka

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
ay: Minu

en: More
ay: Juk'ampi

en: Type:
ay: Kasta:

en: Empty
ay: Ch'usaki

en: Ignore
ay: Jani yatiña

note: #-#-#-#-#  2 (linuxmint)  #-#-#-#-# Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
ay: Llika

en: Recent
ay: Jichhaki

en: File System
ay: Wayaqanakat sistema

en: File Manager
ay: Wayaqanak irpiri

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section0->title
en: Info
ay: Yatiyawi

note: Label                   id                  parent (child)Label                       id                  parent grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->generalPage->title
en: General
ay: Taqpachataki

en: Capacity:
ay: Qawqhakamasa:

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Separator
ay: Jaljiri

en: Properties
ay: Uñjawinaka

en: Open with
ay: Jist'araña akampi

en: Sort by
ay: Kunjams siqichaña

en: Home
ay: Q'ipija

en: _Open
ay: _Jist'araña

en: Font
ay: Qillqa kasta

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-behave->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-behave->title window-list@cinnamon.org->setting
en: Behavior
ay: Kunjams luri (comportamiento)

en: Extensions
ay: Jithitatayawinaka

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: Always
ay: Ukhampuni

en: %d of %d
ay: %d ukat %d

en: Open Folder
ay: Q'ipi jist'araña

en: Desktop
ay: Iskrituryu

en: Installed
ay: Uchantayata

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Sound
ay: Kirkiwi

en: System
ay: Sistema

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->units
en: percent
ay: sapapatakata

en: Install
ay: Uchantayaña

en: Disable all
ay: Taqpach jiwt'ayaña

en: Smaller
ay: Juk'amp jisk'a

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Small
ay: Jisk'a

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Large
ay: Jach'a

en: Larger
ay: Juk'amp jach'a

en: Command
ay: Lurayawi

en: Configure
ay: Mayjachaña

en: More info
ay: Juk'amp yatiyawi

en: Devices
ay: Dispositivos

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Favorites
ay: Munatanaka

en: Recent files
ay: Jichhak wayaqanaka

en: _Eject
ay: _Jaqsuyaña

en: Eject
ay: Jaqsuña

en: Browse...
ay: Tuyuña...

en: Add to favorites
ay: Munatanaka ukar yapaña

en: Remove from favorites
ay: Munatanaka ukat chhaqhtayaña

en: Places
ay: Chiqawjanaka

en: Icons
ay: Saltanaka

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Calendar
ay: Pacha-mara-jakhu

en: Unable to mount %s
ay: Janiw %s apnaqañ(montar) atkiti

en: Manage workspaces (Expo)
ay: Kawkhanakanti irnaqasi uk apnaqaña (Uñacht'awi)

en: Layout
ay: Kunjams uskuta

en: Yes
ay: Jisa

en: No
ay: Janiwa

note: #-#-#-#-#  2 (linuxmint)  #-#-#-#-# xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->description calendar@cinnamo
en: Display
ay: Uñjachawi

en: Preview
ay: Janir lurkas uñjaña

en: Refresh
ay: Mayamp ullayaña

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->description
en: Icon
ay: Salta

en: Screen reader not found.
ay: Pantall ulliri, naktayaña janiw jikiskiti.

en: Please install the 'orca' package.
ay: Q'ipicha «orca» uchantt'ama.

en: Open accessibility settings
ay: Uqaranakatakimpi juykhunakatakimpi mayjachaw jist'araña

en: Unable to open a folder for %s
ay: %s ukataki, janiw q'ipi jist'arañ atkiti

en: Ask what to do
ay: Kunas luraña uk jiskht'aña

en: Do Nothing
ay: Janiw kuns lurañakiti

en: Unable to eject %p
ay: Janiw %p jaqsuñ atkiti

en: Unable to unmount %p
ay: %p janiw apsuñ(desmontar) atkiti

en: You have just inserted an Audio CD.
ay: Ist'aw CD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted an Audio DVD.
ay: Ist'aw DVD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a Video DVD.
ay: Video DVD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a Video CD.
ay: Video CD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a Super Video CD.
ay: Super Video CD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a blank CD.
ay: Ch'usa CD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a blank DVD.
ay: Ch'usa DVD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
ay: Ch'usa Blu-Ray tisku(disco) anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
ay: Ch'usa HD DVD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a Photo CD.
ay: Phutunakamp CD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a Picture CD.
ay: Jamuqanakamp CD anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
ay: Digital jamuqanakamp amta uk anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a digital audio player.
ay: Digital ist'aw kirkiyiri anchhitaw uchantta.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
ay: Jichhak mä amta (medio) uchantta, mä prukramampi justupak qalltañapataki.

en: You have just inserted a medium.
ay: Amta (medio) uk anchhitaw uchantta.

en: Choose what application to launch.
ay: Kawknir aplikasiyuna qalltañ munta uk ajllim.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
ay: Kunjams jist'araña «%s» uk ajllim, ukhamarak «%s» kast ukan yaqha wayaqanakatak, ak lurani.

en: _Always perform this action
ay: Lurayaña _aka lurawipuni

en: _Ok
ay: Ji_sa saña

note: #-#-#-#-#  2 (linuxmint)  #-#-#-#-# settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
ay: Sami

en: Recalibrate now
ay: Jichhax mayamp walichaña

en: Recalibration required
ay: Mayamp walichaw munasi

en: The display '%s' should be recalibrated soon.
ay: «%s» pantallax jank'akiw walichasiñapa.

en: The printer '%s' should be recalibrated soon.
ay: «%s» laphi-liq'surix jank'akiw walichasiñapa.

en: Cinnamon Settings Daemon Color Plugin
ay: Cinnamon mayjachawin jithitatayawi saminak irpañataki

en: Color calibration device added
ay: Mä dispositivo samin samichawimpi yapxatasi

en: Color calibration device removed
ay: Mä dispositivo samin samichawimpi chhaqtayasi

en: Low Disk Space on "%s"
ay: "%s" tiskux (disco) ukan juk'a ch'usawjaniwa

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ay: «%s» tiskux (disco) %s ch'usawja ukjanikiwa. T'una uchaw ch'usachasa, ukjaw ch'usawj antutasma.

en: The volume "%s" has only %s disk space remaining.
ay: «%s» tiskux (disco) %s ch'usawja ukjanikiwa.

en: Low Disk Space
ay: Tiskun (disco) juk'a ch'usawjaniwa

en: This computer has only %s disk space remaining.  You may free up some space by emptying the trash.
ay: Aka kumputaturax %s tisku (disco) ch'usawja ukjanikiwa. T'una uchaw ch'usachasa, ukjaw ch'usawj antutasma.

en: This computer has only %s disk space remaining.
ay: Aka kumputaturax %s tisku(disco) ch'usawjanikiwa.

en: Disk space
ay: Tiskun (disco) ch'usawja

en: Examine
ay: Uñakipaña

en: Don't show any warnings again for this file system
ay: Aka sistema wayaqanakatakixa, janiw juk'amp yatiyawinak uñacht'ayañakiti

en: Don't show any warnings again
ay: Janiw juk'amp yatiyawinak uñacht'ayañakiti

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to another disk or partition.
ay: T'una uchaw ch'usachasa, prukramanak jan ukjax wayaqanak chhaqhtayasa, jan ukjax yaqha tisku (disco) jan ukjax partición ukar wayaqanak unjtayasa, ukjaw tisku ch'usawj antutasma.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to another disk or partition.
ay: Prukramanak jan ukjax wayaqanak chhaqhtayasa, jan ukjax yaqha tisku (disco) jan ukjax partición ukar wayaqanak unjtayasa, ukjaw tisku ch'usawj antutasma.

en: You can free up disk space by emptying the Trash, removing unused programs or files, or moving files to an external disk.
ay: T'una uchaw ch'usachasa, prukramanak jan ukjax wayaqanak chhaqhtayasa, jan ukjax anqaxa tisku (disco) ukar wayaqanak unjtayasa, ukjaw tisku ch'usawj antutasma.

en: You can free up disk space by removing unused programs or files, or by moving files to an external disk.
ay: Prukramanak jan ukjax wayaqanak chhaqhtayasa, jan ukjax anqaxa tisku (disco) ukar wayaqanak unjtayasa, ukjaw tisku ch'usawj antutasma.

en: Examine...
ay: Uñakipaña...

en: Error activating XKB configuration.
    There can be various reasons for that.
    
    If you report this situation as a bug, include the results of
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
ay: XKB mayjachaw naktayasax pantjiwa.
    Walja yänakaw aka pantjaw lurayaspa.
    
    Aka pantjaw yatiyatax ukjax, aka apsutanak mayacham:
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>
     <b>%s</b>

en: _Layouts
ay: _Tiklaru kastanaka

en: Show _Keyboard Layout...
ay: _Kunjams uskut tiklaru uñachayaña.

en: Region and Language Settings
ay: Suyut ukhamarak arut mayjachawi

en: UPS Discharging
ay: UPS juk'aptaskiwa

en: %s of UPS backup power remaining
ay: Utjaskiwa  %s UPS ch'ama

en: Battery low
ay: Ch'ama - pirwax juk'anikiwa

en: Laptop battery low
ay: Laptop ukan ch'ama - pirwax juk'akiwa

en: Approximately %s remaining (%.0f%%)
ay: Utjaskiwa niya %s (%.0f%%)

en: UPS low
ay: UPS juk'akiwa

en: Approximately %s of remaining UPS backup power (%.0f%%)
ay: Utjaskiwa niya %s UPS ch'ama (%.0f%%)

en: Mouse battery low
ay: Achakun ch'ama - pirwax juk'anikiwa

en: Wireless mouse is low in power
ay: Jan jiru ch'ankhamp achakux juk'a ch'ama-pirwanikiwa

en: Keyboard battery low
ay: Tiklarun ch'ama - pirwax juk'aptatawa

en: Wireless keyboard is low in power
ay: Jan jiru ch'akhamp tiklarux juk'a ch'ama-pirwanikiwa

en: PDA battery low
ay: PDA ch'ama - pirwax juk'akiwa

en: PDA is low in power (%.0f%%)
ay: PDA juk'a ch'ama - pirwanikiwa (%.0f%%)

en: Cell phone battery low
ay: Silularan ch'ama - pirwax juk'anikiwa

en: Cell phone is low in power (%.0f%%)
ay: Silularan ch'ama-pirwax juk'anikiwa (%.0f%%)

en: Media player battery low
ay: Ist'awi/video lurayiri ukan ch'ama - pirwax juk'akiwa

en: Media player is low in power (%.0f%%)
ay: Ist'awi/video lurayiri ukan juk'a ch'ama - pirwaniwa (%.0f%%)

en: Tablet battery low
ay: Tableta ukan ch'ama-pirwax juk'akiwa

en: Tablet is low in power (%.0f%%)
ay: Tabletax juk'a ch'ama - pirwanikiwa (%.0f%%)

en: Attached computer battery low
ay: Ch'ama-pirwax (batería) juk'akixiwa tukusiñapataki

en: Attached computer is low in power (%.0f%%)
ay: Ch'ama-pirwax (batería) juk'akixiwa tukusiñapataki (%.0f%%)

en: Battery is low
ay: Ch'ama - pirwax juk'anikiwa

en: Battery critically low
ay: Ch'ama - pirwax sinti juk'anikiwa

en: Laptop battery critically low
ay: Laptop ukan ch'ama - pirwax wali juk'awa

en: Plug in your AC adapter to avoid losing data.
ay: Jani yatiyawinak chhaqhtayañatakix electricidad ukar chikasim.

en: Computer will suspend very soon unless it is plugged in.
ay: Kumputarurax jank'aki suyt'ani, jan ukjax electricidad ukar chikaskani.

en: Computer will hibernate very soon unless it is plugged in.
ay: Kumputarurax juyphi pachana jank'aki ikini, jan ukjax electricidad ukar chikaskani.

en: Computer will shutdown very soon unless it is plugged in.
ay: Kumputarurax jank'aki jiwt'ani, jan ukjax electricidad ukar chikaskani.

en: UPS critically low
ay: Jan khuchhuqat ch'ama-pirwax (UPS) wali juk'awa

en: Approximately %s of remaining UPS power (%.0f%%). Restore AC power to your computer to avoid losing data.
ay: Utjaskiwa niya %s UPS ch'ama (%.0f%%). Chikasim eléctricidad ukaru, jan yatiyawinak chhaqtayañataki.

en: Wireless mouse is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
ay: Jan jiru ch'ankhamp achakux sinti juk'a ch'ama-pirwanikiwa. Aka achakux jan ch'ama-pirwa phuqhaskanix ukjaxa, jank'ak jiwt'ani.

en: Wireless keyboard is very low in power. This device will soon stop functioning if not charged.
ay: Jan jiru ch'ankhamp tiklaruzx sinti juk'a ch'ama-pirwanikiwa. Aka tiklarux jan ch'ama-pirwa phuqhaskanix ukjaxa, jank'ak jiwt'ani.

en: PDA is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ay: PDA ukan ch'ama-pirwax wali juk'anikiwa (%.0f%%). Dispositivo ukax jan phuqhaskani, jank'ak jiwt'aniwa.

en: Cell phone is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ay: Silularan ch'ama-pirwax wali juk'anikiwa (%.0f%%). Dispositivo ukax jan phuqhatakinix, jank'ak jiwt'aniwa.

en: Media player is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ay: Ist'awi/video lurayiri ukan juk'a ch'ama - pirwaniwa (%.0f%%). Jan phuqhaskani ukjax, dispositivo ukax jank'ak jiwt'jani.

en: Tablet is very low in power (%.0f%%). This device will soon stop functioning if not charged.
ay: Tabletan ch'ama-pirwax wali juk'anikiwa (%.0f%%). Dispositivo ukax jan phuqhatakinix, jank'ak jiwt'aniwa.

en: Attached computer is very low in power (%.0f%%). The device will soon shutdown if not charged.
ay: Ch'ama-pirwax (batería) juk'akixiwa tukusiñapataki (%.0f%%). Dispositivo ukax jan phuqhatakinix, jank'ak jiwt'aniwa.

en: Battery is critically low
ay: Ch'ama - pirwax sinti juk'anikiwa

en: The battery is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the battery becomes completely empty.
ay: Ch'ama-pirwax sinti juk'akixiwa. Ch'ama pirwax ch'usakani ukjax, kumputaturax jiwt'aniwa.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to suspend.
    <b>NOTE:</b> A small amount of power is required to keep your computer in a suspended state.
ay: Ch'ama-pirwax sinti juk'akixiwa. Aka kumputarurax anchhitaw suyt'ani.
    <b>YATIYAWI:</b> kumputarurax juk'a ch'ama-pirwa munasi suyt'asiñapataki.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ay: Ch'ama-pirwax sinti juk'akiwa. Kumputarurax juyphi pachan ikiñjamakiwa.

en: The battery is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ay: Ch'ama-pirwax sinti juk'akiwa. Kumputarurax jiwt'añjamak muni.

en: UPS is below the critical level and this computer will <b>power-off</b> when the UPS becomes completely empty.
ay: UPS Ch'ama-pirwax sinti juk'akixiwa. Ch'ama pirwax ch'usakani ukjax, kumputaturax <b>jiwt'aniwa</b>.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to hibernate.
ay: UPS ch'ama-pirwax sinti juk'akiwa. Kumputarurax juyphi pachan ikiñjamakiwa.

en: UPS is below the critical level and this computer is about to shutdown.
ay: UPS ch'ama-pirwax sinti juk'akiwa. Kumputarurax jiwt'irjamawa.

en: Lid has been opened
ay: Qhuphiñax jist'arasiwa

en: Lid has been closed
ay: Qhuphiñax jist'antasiwa

en: Unknown time
ay: Jan uñt'at pacha

en: %i minute | %i minutes
ay[0]: %i k'ata
ay[1]: %i k'atanaka

en: %i hour | %i hours
ay[0]: %i ura
ay[1]: %i uranaka

en: provides %s laptop runtime
ay: lurani %s laptop ukana

en: %s %s remaining
ay: %s %s falti

en: %s %s until charged
ay: %s %s phuqhasiñkama

en: provides %s battery runtime
ay: lurani %s ch'ama-pirwampi

en: Product:
ay: Apsuta:

en: Status:
ay: Kunjamaskisa:

en: Missing
ay: Chhaqata

en: Charged
ay: Phuqhatawa

en: Charging
ay: Phuqhasiskiwa

en: Discharging
ay: Juk'aptasiskiwa

en: Percentage charge:
ay: Qawqha phuqhatasa:

en: Vendor:
ay: Uñstayiri:

en: Technology:
ay: Lurawi sara (tecnología)

en: Serial number:
ay: Jakhuw siqichata (serie):

en: Model:
ay: Uñacht'a:

en: Charge time:
ay: Phuqhasiñapataki qawqha pachasa:

en: Discharge time:
ay: Qawqha pachas ch'usaptayañataki:

en: Excellent
ay: Wali khusa

en: Fair
ay: Ukhamaki

en: Poor
ay: Jan wali

en: Current charge:
ay: Qawqha phuqhatas jichhaxa:

en: Last full charge:
ay: Qhipa ch'ama-pirwa phuqhata:

en: Design charge:
ay: Uñstayirit qawqha phuqhatas:

en: Charge rate:
ay: Qawqha laqachawinisa phuqhasiñapataki:

en: Game controller | Game controllers
ay[0]: Anatañan controlador
ay[1]: Anatañanakan controladores

en: Unknown device | Unknown devices
ay[0]: Jan uñt'at dispositivo
ay[1]: Jan uñt'at dispositivonaka

en: Lithium Ion
ay: Ion litio

en: Lithium Polymer
ay: Polímero de litio

en: Lithium Iron Phosphate
ay: Litio-ferrofosfato

en: Lead acid
ay: Mallampi k'allk'umpi (plomo y ácido)

en: Nickel Cadmium
ay: Níquel-cadmio

en: Nickel metal hydride
ay: Níquel-hidruro metálico

en: Unknown technology
ay: Jan uñt'at luraw-sara (tecnología)

en: Waiting to charge
ay: Phuqhasiñatak suyaski

en: Waiting to discharge
ay: Juk'aptañatak suyaski

en: Laptop battery not present
ay: Laptop ukan ch'ama - pirwax chhaqatawa

en: Laptop battery is charging
ay: Laptop ukan ch'ama - pirwax phuqhasiskiwa

en: Laptop battery is discharging
ay: Laptop ukan ch'ama - pirwax juk'aptaskiwa

en: Laptop battery is empty
ay: Laptop ukan ch'ama - pirwax ch'usawa

en: Laptop battery is charged
ay: Laptop ukan ch'ama - pirwax phuqhatawa

en: Laptop battery is waiting to charge
ay: Laptop ukan ch'ama - pirwax suyaskiwa phuqhasiñataki

en: Laptop battery is waiting to discharge
ay: Laptop ukan ch'ama - pirwax suyaskiwa juk'aptasiñataki

en: UPS is charging
ay: UPS phuqhasiskiwa

en: UPS is discharging
ay: UPS juk'aptaskiwa

en: UPS is empty
ay: UPS ch'usawa

en: UPS is charged
ay: UPS phuqhatawa

en: Mouse is charging
ay: Achakun ch'ama - pirwax phuqhasiskiwa

en: Mouse is discharging
ay: Achakun ch'ama - pirwax juk'aptaskiwa

en: Mouse is empty
ay: Achakun ch'ama - pirwax ch'usawa

en: Mouse is charged
ay: Achakun ch'ama - pirwax phuqhatawa

en: Keyboard is charging
ay: Tiklarun ch'ama - pirwax phuqhasiskiwa

en: Keyboard is discharging
ay: Tiklarun ch'ama - pirwax juk'aptaskiwa

en: Keyboard is empty
ay: Tiklarun ch'ama - pirwax ch'usawa

en: Keyboard is charged
ay: Tiklarun ch'ama - pirwax phuqhatawa

en: PDA is charging
ay: PDA ch'ama - pirwax phuqhasiskiwa

en: PDA is discharging
ay: PDA ch'ama - pirwax juk'aptaskiwa

en: PDA is empty
ay: PDA ch'ama - pirwax ch'usawa

en: PDA is charged
ay: PDA ch'ama - pirwax phuqhawa

en: Cell phone is charging
ay: Silularan ch'ama - pirwax phuqhasiskiwa

en: Cell phone is discharging
ay: Silularan ch'ama - pirwax juk'aptaskiwa

en: Cell phone is empty
ay: Silularan ch'ama - pirwax ch'usawa

en: Cell phone is charged
ay: Silularan ch'ama - pirwax phuqhatawa

en: Media player is charging
ay: Ist'awi/video lurayiri ukan ch'ama - pirwax phuqhasiskiwa

en: Media player is discharging
ay: Ist'awi/video lurayiri ukan ch'ama - pirwax juk'aptaskiwa

en: Media player is empty
ay: Ist'awi/video lurayiri ukan ch'ama - pirwax ch'usawa

en: Media player is charged
ay: Ist'awi/video lurayiri ukan ch'ama - pirwax phuqhatawa

en: Tablet is charging
ay: Tableta ukax phuqhasiskiwa

en: Tablet is discharging
ay: Tableta ukax juk'aptaskiwa

en: Tablet is empty
ay: Tableta ukax ch'usawa

en: Tablet is charged
ay: Tableta ukax phuqhawa

en: Computer is charging
ay: Kumputarurax phuqhasiskiwa

en: Computer is discharging
ay: Kumputarurax juk'aptaskiwa

en: Computer is empty
ay: Kumputaruran ch'ama - pirwapax ch'usawa

en: Computer is charged
ay: Kumputarurax phuqhatawa

en: Game controller is charging
ay: Anatañanakan controlador ukax phuqhasiskiwa

en: Game controller is discharging
ay: Anatañanakan controlador ukax juk'aptaskiwa

en: Game controller is empty
ay: Anatañanakan controlador ukax ch'usawa

en: Game controller is charged
ay: Anatañanakan controlador ukax phuqhatawa

en: Configuring new printer
ay: Machaq laphi liqsuri mayjachasiskiwa

en: Please wait...
ay: Suyt'am...

en: Missing printer driver
ay: Laphi-liq'surin controlador ukax janiw utjkiti

en: No printer driver for %s.
ay: Laphi-liq'surin controlador ukax janiw utjkiti %s ukataki.

en: No driver for this printer.
ay: Aka laphi liq'suritakix controlador ukax janiw utjkiti.

note: #-#-#-#-#  2 (linuxmint)  #-#-#-#-# Label                           Executable Icon                        Category      Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
ay: Laphi-liq'surinaka

en: Printer '%s' is low on toner.
ay: Laphi-liq'suri «%s» ukanx juk'a tóner ukanikiwa.

en: Printer '%s' has no toner left.
ay: Laphi-liq'suri «%s» ukan janiw tóner ukanikiti.

en: Printer '%s' may not be connected.
ay: Laphi-liq'suri «%s» janjamakiw chikasitakiti.

en: The cover is open on printer '%s'.
ay: Laphi liq'suri «%s» qhupiratawa.

en: There is a missing print filter for printer '%s'.
ay: «%s» laphi-liq'suritakix janiw laphi-liq'suw susuñanikiti.

en: The door is open on printer '%s'.
ay: «%s» laphi liq'surinx punkuw jist'arata.

en: Printer '%s' is low on a marker supply.
ay: Laphi-liq'suri «%s» ukanx mä kajan samichaw umax juk'akiwa.

en: Printer '%s' is out of a marker supply.
ay: Laphi-liq'suri «%s» ukanx mä kajan samichaw umax ch'usawa.

en: Printer '%s' is low on paper.
ay: Laphi-liq'suri «%s» ukanx juk'a laphinikiwa.

en: Printer '%s' is out of paper.
ay: Laphi-liq'suri «%s» ukanx janiw laphinikiti.

en: Printer '%s' is currently off-line.
ay: Laphi-liq'suri «%s» ukax janiw chikaskiti.

en: There is a problem on printer '%s'.
ay: «%s» laphi-liq'sur ukanj, mä jan walt'awiw utji.

en: Toner low
ay: Tóner ukax juk'akiwa

en: Toner empty
ay: Tóner ukax ch'usakiwa

en: Not connected?
ay: Janiw chikaskiti?

en: Cover open
ay: Qhuphiñ jist'arata

en: Printer configuration error
ay: Laphi-liq'suri ukan mayjachawix pantjatawa

en: Door open
ay: Jist'arat punku

en: Marker supply low
ay: Samichaw uma kaja ukanx juk'akiwa

en: Out of a marker supply
ay: Samichaw uma kaja ukax ch'usawa

en: Paper low
ay: Laphix juk'akiwa

en: Out of paper
ay: Laphix janiw utjkiti

en: Printer off-line
ay: Laphi-liq'surix janiw chikasitakiti

en: Printer error
ay: Laphi-liq'suri ukan pantjawiw utji

en: Printer added
ay: Laphi-liq'sur yapata

en: Printing stopped
ay: Laphi liq'suwi suyt'ata

en: '%s' on %s
ay: '%s' ukan %s

en: Printing canceled
ay: Laphi-liq'suw chhaqtayata

en: Printing aborted
ay: Laphi-liq'suw sayt'ata

en: Printing completed
ay: Laphi liq'suwi tukuta

en: Printing
ay: Laphi liq'suskiwa

en: Printer report
ay: Laphi-liq'surin juk'amp yatiyawi

en: Printer warning
ay: Laphi-liq'surin yatiyawi

en: Printer '%s': '%s'.
ay: Laphi-liq'suri '%s': '%s'.

en: received error or hang up from event source
ay: jalsut lurawinak pantjasiwa, jan ukjax janiw chikaskiti

en: NSS security system could not be initialized
ay: Sistem jark'awi NSS janiw qalltañ atkiti

en: no suitable smartcard driver could be found
ay: ch'ikhi tarjita ukatakix janiw aski controlador utjkiti

en: smartcard driver '%s' could not be loaded
ay: ch'ikhi tarjita «%s» ukan controlador ukax janiw sarachañ atkiti

en: could not watch for incoming card events - %s
ay: tarjita ukat mantat lurawinak janiw uñch'ukiñ atkiti: %s

en: encountered unexpected error while waiting for smartcard events
ay: mä pantjawiw uñstani, ch'ikhi tarjitan lurawinakap suykawiru

note: #-#-#-#-#  2 (linuxmint)  #-#-#-#-# System
en: Log out
ay: Mit'a uk jist'aña

en: Power off
ay: Jiwt'ayaña

en: Ignoring any existing inhibitors
ay: Utjir jark'antirinak janiw yäqañakiti

en: Don't prompt for user confirmation
ay: Iyaw saña apnaqirirux janiw maykiti

en: Log out of this system now?
ay: Jichhpach mit'a jist'antañ muntati?

en: Shut down this system now?
ay: Jichhpach sistema jiwt'ayañ muntati?

en: Restart this system now?
ay: Jichhpach sistema wiltat qalltañ muntati?

en: You will be automatically logged out in %d second. | You will be logged out in %d seconds.
ay[0]: %d ch’ipxtanx, mit'ax justupak jist'antasini.
ay[1]: %d ch’ipxtanakanx, mit'ax justupak jist'antasini.

en: This system will be automatically shut down in %d second. | This system will be shut down in %d seconds.
ay[0]: Sistema ukax justupak jiwt'ani %d ch'ipxtawina.
ay[1]: Sistema ukax justupak jiwt'ani %d ch'ipxtanakawina.

en: This system will be automatically restarted in %d second. | This system will be restarted in %d seconds.
ay[0]: Sistema ukax wiltat justupak qalltani %d ch'ipxtawina.
ay[1]: Sistema ukax wiltat justupak qalltani %d ch'ipxtawinakana.

en: Not responding
ay: Janiw jayskiti

en: Exited with code %d
ay: %d chimpump mistuwayi

en: Killed by signal %d
ay: %d chimpu layku tukuta

en: Stopped by signal %d
ay: %d chimpu layku suyt'ata

en: Remembered Application
ay: Amtasit aplikasiyuna

en: This program is blocking logout.
ay: Aka prukramax jist'aw mit'a jark'i.

en: Refusing new client connection because the session is currently being shut down
ay: Machaq clientenakan chikasiwinak jark'asa, kunati mit'a ukax jist'antasiskiwa

en: Could not create ICE listening socket: %s
ay: ICE ukar ist'awi socket janiw uñstaykaspati: %s

en: Override standard autostart directories
ay: Justupak qalltaw q'ipinaka janiw apnaqañakiti

en: AUTOSTART_DIR
ay: QALLTAWI_Q'IPI

en: Session to use
ay: Mit'a apnaqaskani

en: SESSION_NAME
ay: MIT'AN_SUTI

en: Enable debugging code
ay: Q'umachañatak chimpu naktayaña

en: Do not load user-specified applications
ay: Apnaqirin  uñachayat aplikasiyunanak janiw qalltañakiti

en: Show the fail whale dialog for testing
ay: Yant'ayañatakix pantjatanak wintan uñachayaña

en:  - the Cinnamon session manager
ay:  - Cinnamon mit'anak irpiri

en: Session
ay: Mit'a (sesión

en: S_uspend
ay: Suyt'ayaña

en: _Hibernate
ay: I_kiyaña (hibernar)

en: _Switch User
ay: _Yaqha apnaqiri uskuña

en: _Restart
ay: _Wiltat qalltaña

en: _Log Out
ay: _Mit'a uk jist'aña

en: _Shut Down
ay: Ji_wt'ayaña

en: Some programs are still running:
ay: Yaqhip prukramanakax apnaqasiskakiwa:

en: Waiting for programs to finish.  Interrupting these programs may cause you to lose work.
ay: Prukramanak tukuyañap uk suyasiski. prukramanak jark'akasax kuntix lurkta ukjax chhaqhtayasmawa.

en: Causes the screensaver to exit gracefully
ay: Qhispiyir pantalllanakax walik tukuyañapawa

en: Query the state of the screensaver
ay: Jiskht'awi, qhispiyir pantallanakax kunjamaskisa

en: Query the length of time the screensaver has been active
ay: Jiskht'awi, qawqha pachas qhispiyir pantallax naktayataxa

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
ay: Qhispiyir pantallanakax jank'ak pantallax jark'antañapawa

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
ay: Qhispiyir pantallanak naktayaña (pantall ch'amakt'ayaña)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
ay: Luraskis ukax qhispiyir pantallanak jiwt'ayam (nayrir pantallar kuttayaña)

en: Message to be displayed in lock screen
ay: Pantall jark'antasax aka pantall uñachayi

en: The screensaver is active
ay: Qhispiyir pantallanakax naktatawa

en: The screensaver is inactive
ay: Qhispiyir pantallanakax jiwt'atawa

en: The screensaver is not currently active.
ay: Jichhax qhispiyir pantallanakax jiwt'atawa.

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
ay[0]: Qhispiyir pantallanakax %d ch’ipxta naktata
ay[1]: Qhispiyir pantallanakax %d ch’ipxtanakaw naktata

en: Cinnamon Screensaver has experienced an error
ay: Cinnamon pantallanakan qhispiyirix mä pantjawiniwa

en: The 'cs-backup-locker' process terminated before the screensaver did. Please report this issue and try to describe any actions you may have performed prior to this occurring.
ay: 'cs-backup-locker' proceso ukax pantallanak qhispiyiri nayraqataw jiwt'i. Akxata amp suma uk yatiyam, ukhamarak  nayraqatax kuna lurawinaks lurta uk qhanañcham

en: Please enter your password...
ay: Jamasat aru qillqama...

en: Unlock
ay: Jist'arayaña

en: Switch User
ay: Yaqha apnaqiri uskuña

en: Incorrect password
ay: Jamasat aru ukax janiw walikiti

en: Checking...
ay: Uñakipaskiwa...

en: You have the Caps Lock key on.
ay: Bloq Mayús tiklax naktatawa.

note: TRANSLATORS: this is where the user can click and import a profile
en: Other profile…
ay: Yaqha kunjams uñstani…

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile has been auto-generated for this hardware
en: Default:
ay: Qalltatpacha uskuta:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile his a standard space like AdobeRGB
en: Colorspace:
ay: Saminak ch'usawxa:

note: TRANSLATORS: this is a profile prefix to signify the * profile is a test profile
en: Test profile:
ay: Aka yatiyawimp yant'awi:

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Set for all users
ay: Taqpach apnaqirinakatak mayjachaña

note: TRANSLATORS: this is when the profile should be set for all users
en: Create virtual device
ay: Mä dispositivo virtual uñstayaña

note: TRANSLATORS: an ICC profile is a file containing colorspace data
en: Select ICC Profile File
ay: ICC perfil ukan wayaqa ajlliña

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Supported ICC profiles
ay: ICC pefiles luraspa

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Displays
ay: Perfiles apnaqasispa uk pantallataki

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Scanners
ay: Escáneres ukataki perfiles apnaqasispa

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Printers
ay: Liq'suritaki perfiles apnaqasispa

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Cameras
ay: Cámaranakataki perfiles apnaqasispa

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI
en: Available Profiles for Webcams
ay: Web cámaranakataki perfiles apnaqasispa

note: TRANSLATORS: this is the dialog title in the 'Add profile' UI * where the device type is not recognised Profiles that can be added to the device
en: Available Profiles
ay: Perfiles apnaqasispa

note: #-#-#-#-#  3 (cinnamon-control-center)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: column for device list
en: Device
ay: Dispositivo

note: TRANSLATORS: column for device list
en: Calibration
ay: Wali walichawi

note: TRANSLATORS: this is when an auto-added profile cannot be removed
en: Cannot remove automatically added profile
ay: Perfil justupak yapatxa janiw chhaqhtkaspati

note: TRANSLATORS: this is when there is no profile for the device
en: No profile
ay: Jan perfil ukampi

en: %i year | %i years
ay[0]: %i mara
ay[1]: %i maranaka

en: %i month | %i months
ay[0]: %i phaxsi
ay[1]: %i phaxsinaka

en: %i week | %i weeks
ay[0]: %i simana
ay[1]: %i simananaka

note: fallback
en: Less than 1 week
ay: Janir siman tukuykipana

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
ay: Qalltatpach uskut RGB

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
ay: Qalltatpach uskut CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
ay: Qalltatpach uskut uqi

en: Uncalibrated
ay: Jan wali walichata

en: This device is not color managed.
ay: Aka dispositivo ukax janiw sami irpirinikiti.

en: This device is using manufacturing calibrated data.
ay: Aka dispositivo ukax uñstatpachaw wali walichaw yatiyawinak apnaqi.

en: This device does not have a profile suitable for whole-screen color correction.
ay: Aka dispositivo ukax janiw perfil lurkis ukanikiti, taqpach pantall sami askichañataki.

en: This device has an old profile that may no longer be accurate.
ay: Aka dispositivo ukax nayra perfil ukaniwa, ukax pantjataspawa.

note: TRANSLATORS: this is when the calibration profile age is not * specified as it has been autogenerated from the hardware
en: Not specified
ay: Jani uñtayata

note: add the 'No devices detected' entry
en: No devices supporting color management detected
ay: Janiw sami irpiwimpi dispositivos jikiskiti

[ctx: Device kind]
en: Display
ay: Pantalla

[ctx: Device kind]
en: Scanner
ay: Escáner

[ctx: Device kind]
en: Printer
ay: Laphi liq'suri

[ctx: Device kind]
en: Camera
ay: Kamara (cámara)

[ctx: Device kind]
en: Webcam
ay: Llika kamara (cámara)

en: British English
ay: Inklatir inklis aru

en: Chinese (simplified)
ay: Chinu (jasaptayat) aru

en: Arabic
ay: Araw (Árabe) aru

en: Select a region
ay: Mä suyu ajlliña

en: Unspecified
ay: Jan uñtayata

note: Translators:  this is the feature where what you see on your * laptop's screen is the same as your external projector. * Here, "Mirrored" is being used as an adjective.  For example, * the Spanish translation could be "Pantallas en Espejo".
en: Mirrored Displays
ay: Ispijjama payachat pantallanaka

en: User interface scale
ay: Apnaqirin sistema ajanu ukan jach'aptawi

en: Network proxy
ay: Llikan Proxy

en: Oops, something has gone wrong. Please contact your software vendor.
ay: Mä pantjawiw utji. Software churirikis jawsam.

en: NetworkManager needs to be running.
ay: NetworkManager ukax luraskañapawa.

en: never
ay: janipuni

en: today
ay: jichhuru

en: yesterday
ay: mäsuru

en: %i day ago | %i days ago
ay[0]: %i uruxiwa
ay[1]: %i urunakaxiwa

en: IPv4 Address
ay: IPv4 Utjawi

en: IPv6 Address
ay: IPv6 Utjawi

en: IP Address
ay: IP Utjawi

en: Hardware Address
ay: Hardware Utjawipa

en: Default Route
ay: Qalltatpach uskut thakhi

en: Last used
ay: Kunas qhipan apnaqasi

en: Options…
ay: Ajlliñanaka…

en: Add new connection
ay: Machaq chikasiwi yapaña

note: TRANSLATORS: this Enterprise WiFi security
en: Enterprise
ay: Imprisa (empresa)

[ctx: Wifi security]
en: None
ay: Nï-kuna

[ctx: Signal strength]
en: None
ay: Nï-kuna

[ctx: Signal strength]
en: Weak
ay: Turpaki

[ctx: Signal strength]
en: Ok
ay: Sumawa

[ctx: Signal strength]
en: Good
ay: Suma

[ctx: Signal strength]
en: Excellent
ay: Wali khusa

en: If you have a connection to the Internet other than wireless, you can set up a wireless hotspot to share the connection with others.
ay: Intirniti chikasiwinita ukjax jani jiru ch'ankhampi mä ch'aqa mantawi uñstayasma jan jiru ch'ankhampi yaqhanakaru chikasiwi churañataki.

en: Switching on the wireless hotspot will disconnect you from <b>%s</b>.
ay: Jan jiru ch'ankhampi mantaw ch'aqa naktayasax, <b>%s</b> akat janiw chikasitati.

en: It is not possible to access the Internet through your wireless while the hotspot is active.
ay: Jan jiru ch'ankhamp chikasiwi ukampix janiw itirniti ukar mantañjamakiti, mantaw ch'aqa naktatakis ukja.

en: Stop hotspot and disconnect any users?
ay: Mantaw ch'aqa suyt'ayaña ukhamarak apnaqirinakar siksuña?

en: _Stop Hotspot
ay: _Mantaw ch'aqa suyt'ayaña

en: System policy prohibits use as a Hotspot
ay: Sistema ukan kamachinakax mantaw ch'aqa apnaqañatakix ukar jark'iwa

en: Wireless device does not support Hotspot mode
ay: Jan jiru ch'ankhampi dispositivo ukax janiw mantaw ch'aqarux iyawskiti

en: Network details for the selected networks, including passwords and any custom configuration will be lost.
ay: Juk'amp yatiyawinakax ajllit llikanakat ukhamaraki jamasat arunakampi jaqinkirin mayjachawipxa chhaqhtaniwa.

en: _Forget
ay: _Armaña

en: History
ay: Nayra amuyunaka

[ctx: Wi-Fi Network]
note: translators: This is the label for the "Forget wireless network" functionality
en: _Forget
ay: _Armaña

note: TRANSLATORS: this is when the use leaves the PAC textbox blank
en: Web Proxy Autodiscovery is used when a Configuration URL is not provided.
ay: Mä mayjachawi URL jan utjkis, proxy web justupak katjawi uk apnaqaña.

note: TRANSLATORS: WPAD is bad: if you enable it on an untrusted * network, then anyone else on that network can tell your * machine that it should proxy all of your web traffic * through them.
en: This is not recommended for untrusted public networks.
ay: Taqpachatak jan yäqat llikanakatak janiw apnaqañamakiti.

note: TRANSLATORS: AP type
en: Ad-hoc
ay: Akatakjama ukaki

note: TRANSLATORS: AP type
en: Infrastructure
ay: Infraestructura

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown
ay: Jan uñt'at lurawi

note: TRANSLATORS: device status
en: Unmanaged
ay: Jan irpata

note: #-#-#-#-#  3 (cinnamon-control-center)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: device status
en: Unavailable
ay: Janiw apnaqaskaspati

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Connecting
ay: Chikasiskiwa

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Authentication required
ay: Mantaw uñakipaw munasi

note: TRANSLATORS: device status
en: Disconnecting
ay: Siksusiskiwa

note: TRANSLATORS: device status TRANSLATORS: VPN status
en: Status unknown (missing)
ay: Jan uñt'at lurawi (janiw akankiti)

note: TRANSLATORS: VPN status
en: Not connected
ay: Janiw chikaskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Configuration failed
ay: Mayjachawi ukax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration failed
ay: IP mayjachawix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: IP configuration expired
ay: IP mayjachawix tukuyxiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Secrets were required, but not provided
ay: Jamasanak munasi, ukampirusa janiw churaskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant disconnected
ay: 802.1x cliente ukax janiw chikaskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant configuration failed
ay: 802.1x cliente ukan mayjachawipax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant failed
ay: 802.1x cliente ukax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: 802.1x supplicant took too long to authenticate
ay: 802.1x cliente ukan mantaw uñakipawip wal qhipt'i

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service failed to start
ay: PPP lurawi ukax qalltasinx pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP service disconnected
ay: PPP lurawi ukax jiksutawa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PPP failed
ay: PPP ukax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed to start
ay: DHCP cliente qalltasinx pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client error
ay: DHCP cliente ukaw pantji

note: TRANSLATORS: device status reason
en: DHCP client failed
ay: DHCP cliente ukaw pantji

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed to start
ay: Waljanir churat chikasiwix qalltasinx pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Shared connection service failed
ay: Waljanir churat chikasiwix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed to start
ay: AutoIP ukaxa janiw qalltañ atkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service error
ay: AutoIP pantjawi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: AutoIP service failed
ay: AutoIP pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Line busy
ay: Siqi ukax niya apnaqasiskiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No dial tone
ay: Jawsañataki janiw kirkiw utjkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: No carrier could be established
ay: Tiliphunu llika churirix janiw mayjachañ atkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing request timed out
ay: Mayiwi jawsañatakix pachax tukusxiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Dialing attempt failed
ay: Jawsaw yant'awix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem initialization failed
ay: Mòdem qalltawix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to select the specified APN
ay: Aka NPA janiw ajlliñ atkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Not searching for networks
ay: Janiw llikanak thaqhasiskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration denied
ay: Llika qillqayatax janiw iyawskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Network registration timed out
ay: Llika qillqayañatakix pachax tukusxiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Failed to register with the requested network
ay: Llika mayiwimpixa janiw qillqayañ atkiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: PIN check failed
ay: PIN yant'awix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Firmware for the device may be missing
ay: Dispositivo ukan firmware janiw utjirjamakiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection disappeared
ay: Chikasiwi ukax chhaqhtiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Existing connection was assumed
ay: Mä chikasiwi utjirix ukham amuyañjamawa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Modem not found
ay: Módem ukax janiw jikiskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Bluetooth connection failed
ay: Chikasiwi Bluetooth ukax pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Card not inserted
ay: SIM laphillax janiw uchaskiti

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Pin required
ay: SIM ukat PIN munasi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM Puk required
ay: SIM ukat PUK munasi

note: TRANSLATORS: device status reason
en: SIM wrong
ay: SIM pantjata

note: TRANSLATORS: device status reason
en: Connection dependency failed
ay: Yaqhamp lurat chikasiwix pantjiwa

note: TRANSLATORS: device status
en: Firmware missing
ay: Firmware ukax janiw utjkiti

note: TRANSLATORS: device status
en: Cable unplugged
ay: Jiru ch’ankhax siksutawa

en: Output:
ay: Mistuwi:

note: Keep ratio switch
en: Keep aspect ratio (letterbox):
ay: Altura/añchu kikpaki jan mayjaptayasa (chaski kaja):

note: Whole-desktop checkbox
en: Map to single monitor
ay: Mä munituraruk churaña

en: Display Mapping
ay: Uñacht'ayaw uñachayaña

en: Stylus
ay: Lapisa

en: Button
ay: Wutuna

en: Security
ay: Jark'awi

en: Identity
ay: Uñt'ayasiwi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Address
ay: Kawkhans utjta

en: Gateway
ay: Chinuw punku

en: Automatic (DHCP)
ay: (DHCP) justupaki

en: Manual
ay: Amparamp lurata

en: Automatic
ay: Justupaki

en: _All Settings
ay: _Taqpach mayjachawi

en: Enable verbose mode
ay: Juk'amp yatiyawimp uñachayaña

en: Show the overview
ay: Taqpach uñjat uñachayaña

en: Show help options
ay: Yanap ajlliñanak uñachayaña

en: Panel to display
ay: Uñachayaskani kaja

en: - System Settings
ay: Sistema ukat mayjachawi

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ay: %s
    Sarachayam '%s --help' lurayañataki siqi ukan ajlliñanak tanta uñjañataki.

[ctx: hotspot]
note: translators: This is the default hotspot name, need to be less than 32-bytes
en: Hotspot
ay: Mantaw ch'aqa

en: Each device needs an up to date color profile to be color managed.
ay: Sami irpayañatakix, sapa dispositivo ukanakax mä jichhaptat sami perfil munasi.

en: Add device
ay: Mä dispositivo yapaña

en: Add a virtual device
ay: Virtual dispositivo yapaña

en: Delete device
ay: Dispositivo uk chhaqtayaña

en: Remove a device
ay: Mä dispositivo chhaqtayaña

en: Set this profile for all users on this computer
ay: Kumputarur taqpach apnaqirinakataki, kunjams uñstani uk mayjachaña

en: Add profile
ay: Kunjams uñstani uk yapaña

en: Remove profile
ay: Kunjams uñstani uk chhaqtayaña

en: View details
ay: Juk'amp yatiyawinak uñjaña

en: Device type:
ay: Dispositivo kasta:

en: Manufacturer:
ay: Uñstayiri:

en: Image files can be dragged on this window to auto-complete the above fields.
ay: Aka wintanarux qatatasispaw wayaqanakxa, nayrir pampanak justupak  phuqhañataki.

en: Select a language
ay: Mä aru ajllima

en: Set as Primary
ay: Nayrankirjam churaña

en: Resolution
ay: Pantallan qawqha ch'aqanakanisa

en: Refresh Rate
ay: Qawqha kutis jichhaptayi

en: Rotation
ay: Muyuyañataki

en: _Add Profile…
ay: _Kunjams uñstani uk yapaña…

en: Provider
ay: Lakiriri

[ctx: proxy method]
en: None
ay: Nï-kuna

[ctx: proxy method]
en: Manual
ay: Amparamp lurata

[ctx: proxy method]
en: Automatic
ay: Justipaki

en: _Method
ay: Kunjams luraña

en: _Configuration URL
ay: _Mayjachawin URL

en: _HTTP Proxy
ay: _HTTP ukataki proxy

en: H_TTPS Proxy
ay: HTTP ukataki proxy

en: _FTP Proxy
ay: _FTP ukataki proxy

en: _Socks Host
ay: _SOCKS lakiriri

en: _Ignore Hosts
ay: _Qurpachirinakarux (anfitrión) janiw yaqañakiti

en: HTTP proxy port
ay: HTTP proxy ukan puerto

en: HTTPS proxy port
ay: HTTPS proxy ukan puerto

en: FTP proxy port
ay: FTP proxy ukan puerto

en: Socks proxy port
ay: SOCKS proxy ukan puerto

en: Turn device off
ay: Dispositivo jiwt'ayaña

en: Add Device
ay: Mä dispositivo yapaña

en: Remove Device
ay: Dispositivo chhaqtayaña

en: VPN Type
ay: VPN kasta

en: Group Name
ay: Taman sutipa

en: Group Password
ay: Taman jamasat aru

en: Turn VPN connection off
ay: VPN chikasiw jist'aña

en: Automatic _Connect
ay: Justupaki _chikasiwi

en: Signal Strength
ay: Siñal(señal) kunjamas ch'amapaxa

en: Link speed
ay: Chikasiw laqachawi

en: details
ay: juk'amp yatiyawinaka

en: S_ecurity
ay: J_ark'awi

en: _Password
ay: _Jamasat aru

en: My Home Network
ay: Utan llikaja

en: Show P_assword
ay: Jamasat _aru uñachayaña

en: Make available to other users
ay: Yaqha apnaqirinakatak apnaqasispa

en: _Addresses
ay: _Utjawinaka

en: Automatic (DHCP) addresses only
ay: (DHCP) justupak jakhunaka IP ukaki

en: Link-local only
ay: Akankirik chinuña

en: Shared with other computers
ay: Yaqha kumputaruranakamp churata

en: Routes
ay: Thakhinaka

en: _Ignore automatically obtained routes
ay: Justupak _thakhinak jikitax uk janiw yaqañakiti

en: Use this connection _only for resources on its network
ay: Aka chikasiw apnaqaña _aka llikan yänakatakiki

en: _MAC Address
ay: _MAC Utjawi

en: _Cloned MAC Address
ay: MAC Utjawi _kikip lurata

en: Reset the settings for this connection to their defaults, but remember as a preferred connection.
ay: Aka chikasiwit qalltatpach uskut mayjachawi ukar kuttayaña, ukhamarusa munat chikasiw apxasiña.

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect to it.
ay: Juk'amp yatiyawinak chhaqhtayaña ukhamaraki janiw aka llikarux mayamp justupak chikasiniti.

[ctx: tab]
en: Reset
ay: Qalltat ukar kuttayaña

en: Wi-Fi Hotspot
ay: Wifi mantaw ch'aqa

en: _Turn On
ay: _Naktayaña

en: Wi-Fi
ay: Wifi

en: Turn Wi-Fi off
ay: Wifi Jiwt'ayaña

en: _Use as Hotspot…
ay: _Mantaw ch'aqjam apnaqaña…

en: _Connect to Hidden Network…
ay: _Mä imantat llika ukar chikasiña…

en: _History
ay: _Nayra amuyunaka

en: Switch off to connect to a Wi-Fi network
ay: Mä Wifi llikaru chikasiñatakix jiwt'ayañawa

en: Network Name
ay: Llikan sutipa

en: Connected Devices
ay: Chikasit dispositivos ukanaka

en: Security type
ay: Jark'aw kasta

en: Choose a Layout
ay: Kunjams uskuta uk ajllima

en: Select an input source to add
ay: Yapañatakix mantaw jalsu ajlliña

en: Keyboard Layout Options
ay: Tiklaru uskuta ukan ajlliñanaka

en: Region and Language
ay: Suyumpi arumpi

en: Add Layout
ay: Mä kunjams uskuta yapaña

en: Remove Layout
ay: Kunjams uskuta uk chhaqhtayaña

en: Move Up
ay: Alayar ujtayaña

en: Move Down
ay: Aynachar unjtayaña

en: Preview Layout
ay: Kunjams uskuta uk janir lurkas uñjaña

en: Include less-common layouts in the selection list
ay: Ajlliñatak tantanx jan sint apnaqata software lakirawinak uk uchantaña

en: Use the same layout for all windows
ay: Taqpach wintananakatakix pachpa kunjams uskuta apnaqaña

en: Allow different layouts for individual windows
ay: Sapa wintanatakixa mayja uskut lurayakiña

en: New windows use the default layout
ay: Machaq wintananakax kunjams qalltatpach uskut uk apnaqapxi

en: New windows use the previous window's layout
ay: Machaq wintananakax nayrir wintanan kunjams uskut  uk apnaqapxi

en: Display options
ay: Uñjachaw ajlliñanaka

en: Use a country flag, if available,  to represent keyboard layouts
ay: Markan wiphalap apnaqaña, utjkis ukja, tiklaru kunjams uskuta uk uñachayañataki

en: Show the layout name instead of the group name when using text to represent a layout
ay: Qillqat apnaqasax mä kunjams uskuta uk uñachayañataki, kunjams uskuta uka suti uñachayaña taman suti lanti

en: Prefer upper-case when using text to represent a layout
ay: Kunjams uskuta uk uñachayasax, jach'a qillqa apnaqaña

en: _Options...
ay: _Ajlliñanaka...

en: View and edit keyboard layout options
ay: Kunjams uskut tiklarux uka ajlliñanak uñjaña ukhamaraki askichaña

en: Reset to De_faults
ay: Qalltatpach _uskuta ukar kuttayaña

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ay: Kunjams jichha tiklaru uskuta uka mayjachaw turkaña
    qalltat pacha mayjachawi ukampi

en: Map Buttons
ay: Wutunanak uñacht'ayaña

en: Map buttons to functions
ay: Funciones ukanakar wutunanak uñacht'ayaña

en: No tablet detected
ay: Janiw tableta jikiskiti

en: Bluetooth Settings
ay: Bluetooth mayjachawi

en: Tracking Mode
ay: Arkawjama

en: Left-Handed Orientation
ay: Ch'qachunakataki kunkachawi

en: Map to Monitor…
ay: Muniturar uñacht'ayaña…

en: Map Buttons…
ay: Wutunanak uñacht'ayaña…

en: Calibrate…
ay: Wali walichaña…

en: Adjust display resolution
ay: Pantallan resolucion walichaña

en: Tablet (absolute)
ay: Tableta (absoluta)

en: Touchpad (relative)
ay: LLamkhaw kaja (relativo)

en: Middle Mouse Button Click
ay: Achakun taypinkir wutuna klik luraña

en: Right Mouse Button Click
ay: Achakun kupi wutuna klik

en: Eraser Pressure Feel
ay: Kunjamas turpa chhaqtayirixa

en: Firm
ay: Ch'amampi

en: Top Button
ay: Alax wutuna

en: Lower Button
ay: Aynach wutuna

en: Lowest Button
ay: Aynach wutuna

en: Tip Pressure Feel
ay: Kunjamasa turpa lapisaxa

en: 802.1x _Security
ay: 802.1x J_ark'awi (seguridad)

en: page 1
ay: laphi 1

en: Anony_mous identity
ay: Janiw uñt'ayasiñ munkiti

en: Inner _authentication
ay: _Manqhajana mantaw uñakipawi

en: page 2
ay: laphi 2

en: Last Used
ay: Kunas qhipan apnaqasi

en: Twisted Pair (TP)
ay: Parisa k'anata (TP)

en: Attachment Unit Interface (AUI)
ay: Dispositivo mayachañatak ajanu (AUI)

en: Media Independent Interface (MII)
ay: Interfaz independiente de medios (MII)

en: _Name
ay: _Suti

en: _Cloned Address
ay: Utjawi _kikipchata

en: Make available to other _users
ay: Yaqha apnaqirinakatak _apnaqasispa

en: Connect _automatically
ay: Chikasiña _justupaki

en: Firewall _Zone
ay: _Nina khhuchuw chiqa

en: Automatic DNS
ay: Justupaki DNS

en: Automatic Routes
ay: Justupak thakhinaka

en: Reset the settings for this network, including passwords, but remember it as a preferred network
ay: Qalltatpacharu mayjachaw kuttayaña aka llikana, ukhamaraki jamasat arunakampi, ukampirusa jan munat llikanaka mayjaptayasa

en: Remove all details relating to this network and do not try to automatically connect
ay: Yatiyawinak chhaqtayaña ukhamaraki jan justupak mayamp chikaskanit aka llikaru

en: (Error: unable to load VPN connection editor)
ay: (Pantjata: askichirin VPN chikasiwi janiw sarachaykiti)

en: Make available to _other users
ay: Yaqha apnaqirinakatak _apnaqasispa

en: Anonymous
ay: Janiw uñt'ayasiñ munkiti

en: Authenticated
ay: Mantaw uñakipata

en: PAC _file
ay: PAC _wayaqa

en: _Inner authentication
ay: _manqhajana mantaw uñakipaw

en: Allow automatic PAC pro_visioning
ay: La pro_visión PAC automática lurayakiña

en: _Username
ay: _apnaqiri

en: Sho_w password
ay: _Jamasat aru uñachayaña

en: Version 0
ay: Jakhu uñjawi 0

en: Version 1
ay: Jakhu uñjawi 1

en: C_A certificate
ay: C_A uñakipawi

en: No CA certificate is _required
ay: Janiw CA uñakipawi _munaskiti

en: PEAP _version
ay: PEAP jakhu _uñjawi

en: I_dentity
ay: _Chimpu uñt’añataki

en: _User certificate
ay: Apnaqir uñakipawi

en: Private _key
ay: _Sapatakiki (privado)llawi

en: _Private key password
ay: Jamasat _arun llawipa sapatakiki

en: Au_thentication
ay: _Mantaw uñakipawi

en: 1 (Default)
ay: 1 (Qalltatpacha uskuta)

en: Open System
ay: Sistema ukax jist'aratawa

en: Shared Key
ay: Llawi taqpachataki

en: _Key
ay: _Llawi

en: Sho_w key
ay: _Llawi uñachayaña

en: WEP inde_x
ay: WEP _tanta utjirinaka

en: _Type
ay: _Kasta

en: Color management settings
ay: Sami irpaw mayjachawi

en: Region & Language
ay: Suyumpi arumpi

en: Change your region and language settings
ay: Suyumpi arumpi mayjachaña

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ay: Munituranaka ukhamaraki uñtayirinaka (proyectores) ukan qawqha ch'aqanakanisa ukhamaraki kawkhans uskuta uk mayjachaña

en: Network settings
ay: Llikan mayjachawi

en: Set button mappings and adjust stylus sensitivity for graphics tablets
ay: Wutunanak uñacht'ayaña ukhamaraki lapisan turpa mayjachaña jamuqampi tabletanakataki

en: Failed to launch '%s'
ay: '%s' janiw qalltañjamakiti

en: Passwords do not match
ay: Jamasat arunakaxa janiw purapt'ayatakiti

en: Print version
ay: Jakhu uñjaw uñachaña

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
ay: Uñnaqa

en: Directory Properties
ay: Q'ipi ukat uñjawinaka

en: Comment:
ay: Arsuwi:

en: Launcher Properties
ay: Qalltirit ajlliñanaka

en: Command:
ay: Lurayañataki:

en: Browse
ay: Uñjakipaña

en: Launch in Terminal?
ay: Lurayañatak siqi ukan qalltaña?

en: Main Menu
ay: Nayrankiri minu

en: Restore System Configuration
ay: Sistema ukat kunjamakans ukjam mayjachawinak kuttayaña

en: Restore the default menu layout
ay: Qalltatpach uskut minu ukar kuttayaña

en: _New Menu
ay: _Machaq minu

en: Ne_w Item
ay: Machaq _siqi

en: Edit Desktop File
ay: Iskrituryu ukat wayaq askichaña

en: Add/Edit Launcher
ay: Mä qalltiri yapaña/askichaña

en: Program:
ay: Prugrama:

en: Icon Name
ay: Salta ukan suti

en: Application
ay: Aplikasiyuna

en: Custom Application
ay: Jaqinkiri aplikasiyuna

en: Execution of '%s' failed:
ay: Pantjiwa '%s' lurasina:

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ay: '%s' chhaqtayañpunt munta?

en: Remove '%s'
ay: '%s' chhaqtayaña

en: About...
ay: Ukxata...

en: Configure...
ay: Mayjachaña...

en: Leave it
ay: Ukjamakipsama

en: Remove it
ay: Chhaqhtayaña

en: Move to another panel
ay: Yaqha wak'ar unxtayaña

en: A suitable panel could not be found. The applet has been removed instead.
ay: Janiw mä suma wak'a jikiskiti. Uka lantixa jisk'a-aplikasiyun uk chhaqhtayasi.

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
ay: Yaqhip jisk'a-aplikasiyun ukanakaxa janiw qillqaqaskiti, janiw ukjarpach pä kuti lurkasispati, jan ukjax janiw juk'amp kutinaka lurkasispati

en: Sound Settings
ay: Kirkiwin mayjachawi

en: Microphone
ay: Mikruphunu

en: Show Text
ay: Qillqa uñachayaña

en: Hide Text
ay: Qillqa imantaña

en: Remove this desklet
ay: Escritorio ukatxa aka jisk'a-aplikasiyun chhaqhtayaña

en: Suspend
ay: Suyt'ayaña

en: Hibernate
ay: Juyphi pachana ikiyaña

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
ay: '%s' kawkhanti irnaqasi ukja chhaqhtayapunt munta?

en: Initializing
ay: Qalltaski

en: Error
ay: Phantjata

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
ay: Jan wali ajlliñanaka interfaz ukata: K'uchunakat jajkhu pantjata

en: Execution time (ms):
ay: Qawqha pachas luri (ms):

en: Loaded successfully
ay: Walikipuniw ullarata

en: Check your video drivers
ay: Controladores de video ukanak yant'aña

en: Your system is currently running without video hardware acceleration.
ay: Sistema ukaxa luriw jan hardware de video apnaqasa.

en: You may experience poor performance and high CPU usage.
ay: Kumputarura ukaxa jan jamakiw ratuk lurkiti ukjamaraki procesador uk ancharak apnaqi.

en: Launch Driver Manager
ay: Controladores irpiri qalltaña

en: Problems during Cinnamon startup
ay: Cinnamon qallti ukjaxa pantjawinakaw utji

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
ay: Cinnamon ukaxa wali sumpuni qallti, ukampisa jisk'a-aplikasiyunanaka, escritorio ukat jisk'a-aplikasiyunanakax jan ukax janatatirinakax janiw qalltañ atipkiti.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
ay: Sistema amta nayra saranaka (bitácora) ukhamaraki LookingGlass de Cinnamon ukanak uñjam, mä pantjaw utjpachati janicha uk uñjañataki.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
ay: Aka yatiyawi jani mayampitak uñjañatakixa, jithitatayawi uk jiwt'ayasma Cinnamon ukat mayjachawina.
    
    Para no ver nuevamente este mensaje, puedes desactivar la extensión en la configuración de Cinnamon.

en: Please contact the developer.
ay: Program uñstayiri ukar jawsam.

en: Workspace
ay: Kawkhanti irnaqasi

en: Restarting Cinnamon...
ay: Cinnamon willtat qalltaskakiña...

en: System Information
ay: Sistema ukat yatiyawi

en: OK
ay: Jisa saña

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
ay: Llika irpiri

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
ay: Machaq wak'a kawkinkis uk ajllim. Janiw sañatakixa ESC uk limt'am.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
ay: Wak'a kawkirus uskuta uk ajllim. Janiw sañatakixa ESC uk limt'am.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
ay: Ni mä wak'as yapaskiti.
    Wak'at mayjachawi jist'arañ muntati?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
ay: Wak'at mayjachawi

en: Applets
ay: Jisk'a-aplikasiyunanaka

en: Panel edit mode
ay: Kunjams uka wak'xa askichaña

en: Add a new panel
ay: Mä machaq wak'a yapaña

en: Troubleshoot
ay: Jan walt'awinak askichaña

en: Restart Cinnamon
ay: Cinnamon willtat qalltaña

en: Looking Glass
ay: Bitácora del escritorio

en: Restore all settings to default
ay: Mayjachawi ukax kunjamakans qalltkis ukjax ukham kuttayaña

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
ay: Mayjachawi ukax kunjamakans ukham kuttayapunt munta?
    ¿Seguro que quiere restaurar la configuración predeterminada?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
ay: Sistema ukat mayjachawi

en: Retry
ay: Wiltat yant'aña

en: %s (%s) has just been stopped.
ay: %s (%s) añchhitakiw suyt'i.

en: Device %s can be turned off, if necessary.
ay: Dispositivo %s wakisispax jiwayasispawa.

en: Device %s is busy, please wait.
ay: Dispositivo %s luraskiwa, suyt'am.

en: Do not disconnect or data loss may occur.
ay: Jan siksumti, yatiyawinak chhaqhtayasmawa.

en: Unable to stop the drive %s (%s)
ay: Unidad %s (%s) janiw suyt'kaspati

en: %s (%s) can be safely unplugged.
ay: %s (%s) siksusmawa.

en: Device %s can be removed.
ay: Dispositivo %s apaqxasmawa.

en: %s (%s) has just been ejected.
ay: %s (%s) apsutaxiwa.

en: Do not remove or data loss may occur.
ay: Janirak apaqamti yatiyawinak chhaqhtaspawa.

en: Unable to eject the drive %s (%s)
ay: Janiw %s (%s) apsuñjamakiti

en: Failed to unmount %s (%s)
ay: %s (%s) janiw lat'aqañjamakiti

en: No open windows
ay: Janiw jist'arat wintananakax utjkiti

en: Restore
ay: Kunjamakans ukjam kuttayaña

en: Minimize
ay: Jisk'ar tukuyaña

en: Move to left workspace
ay: Kawkhanti irnaqasi uka ch'iqa tuqiru unxtayaña

en: Move to right workspace
ay: Kawkhanti irnaqasi uka kupi tuqiru unxtayaña

en: Visible on all workspaces
ay: Taqpach kawkhanti irnaqasi uñjañjamawa

en: Move to a new workspace
ay: Machaq kawkhanti irnaqasi ukar unxtayaña

en: Move to monitor %d
ay: Monitor %d ukar unxtayaña

en: Only on this workspace
ay: Kawkhanti irnaqasi akanaki

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
ay: Uqaranakatakimpi juykhunakatakimpi

en: Zoom
ay: Jach'a/jisk'aptayaña

en: Screen Keyboard
ay: Pantallan tiklaru (teclado)

en: Mouse Keys
ay: Achakutak tiklanaka

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
ay: Kupi klik tukuta (simulado)

note: Hover Click
en: Hover click
ay: Klik wikuchiri uchasa

en: Universal Access Settings
ay: Mayjachawi taqpachanitak apnaqapxañapataki

en: High Contrast
ay: Janq'umpi chiyarampi juk'amp qhanstata

en: Large Text
ay: Jach'a qillqa

note: Translators: This is the date which appears in the calendar applet, as a tooltip and as a title header inside the applet. The format uses the strftime syntax. %A, %B %-e, %Y is the American Date format (Saturday, January 4, 2020): %A is the name of the day, %B is the name of the month %-e is the non
en: %A, %B %-e, %Y
ay: %A, %-e akat %B akat %Y

en: Date and Time Settings
ay: Uru jakhuta ukhamarak ura ukat mayjachawi

en: In %d hour | In %d hours
ay[0]: %d urana
ay[1]: %d uranakana

note: Scale cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-click-action->options cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->shift-middle-click- action->opt
en: Show the desktop
ay: Iskrituryu uk uñachaña

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Expo
ay: Uñachawi

en: Move to the other monitor
ay: Maynir monitor ukar apayaña

en: Move to monitor
ay: Monitor ukar apayaña

en: Move to another workspace
ay: Yaqha kawkhanti irnaqasi ukar apayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Grouped window list
ay: Wintananak junthapit tanta

en: Unpin from Panel
ay: Wak'at apsuña

en: Pin to Panel
ay: Wak'a ukar lip'iña

en: Remove from Autostart
ay: Justupak qalltawi ukat chhaqhtayaña

en: Add to Autostart
ay: Justupak qalltawi ukar yapaña

en: Create Shortcut
ay: Mä jank'a tecla mantañataki uñstayaña

en: Restore to full opacity
ay: Kunjamakans jan ch'uwaki ukham kuttayaña

en: Close others
ay: Yaqhanak jist'aña

en: Close all
ay: Taqpachanak jist'aña

en: Power management
ay: Ch'ama (energía) irpawi

en: Power management is already inhibited by another program
ay: Ch'ama (energía) irpawi ukaxa, yaqha programampiw jiwt'ayata

en: Power management: inhibited by another program
ay: Ch'ama (energía) irpawi: yaqha programampiw jiwt'ayata

en: Apps inhibiting power management:
ay: Jiwt'ayir aplikasiyunanak ch'ama (energia) irpawi ukata:

en: Inhibit applet
ay: Jisk'a-aplikasiyun jiwt'ayaña

en: Show Character Table
ay: Tanta qillqanak uñachayaña

en: Keyboard Settings
ay: Tiklado ukat mayjachawi

en: Add to panel
ay: Wak'a ukar yapaña

en: Add to desktop
ay: Iscrituryu ukar yapaña

en: Uninstall
ay: Apsuña

en: This file is no longer available
ay: Aka wayaqax janiw apnaqaskaspati

en: Other application...
ay: Yaqha aplikasiyuna...

en: Recent Files
ay: Jichhaki wayaqanaka

en: Clear list
ay: Tanta chhaqhtayaña

en: Clear all recent documents
ay: Taqpach jichhaki qillqa - q'ipinak chhaqhtayaña

en: No recent documents
ay: Jani, jichhak qillqa-wayaqanakampi

en: All Applications
ay: Taqpach aplikasiyunanaka

en: Lock Screen
ay: Pantall llawintaña

en: Lock the screen
ay: Pantall llawintaña

en: Leave the session
ay: Mit'a (sesión) jist'aña

en: Shut down the computer
ay: Kumputarura jiwt'ayaña

en: <unknown>
ay: <jan uñt'ata>

note: Translators: this indicates that wireless or wwan is disabled by hardware killswitch
en: disabled
ay: jiwt'ayata

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu)
en: unmanaged
ay: jan irpata

en: disconnecting...
ay: siksusiskiwa...

en: connecting...
ay: chikasiskiwa...

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
ay: imantat arumpi mantawi munasi

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing
en: firmware missing
ay: firmware jan jikita

note: Translators: this is for wired network devices that are physically disconnected
en: cable unplugged
ay: cable siksuta

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage
en: unavailable
ay: janiw apnaqaskaspati

en: connection failed
ay: chikawi ukax pantjiwa

note: Translators: this is the indication that a connection for another logged in user is active, and we cannot access its settings (including the name)
en: Connected (private)
ay: Chikasita (sapataki)

en: Modem
ay: Módem

en: Auto Ethernet
ay: Ethernet justupaki

en: Auto broadband
ay: Justupak jach'a banda

en: Auto dial-up
ay: Justupaki tiliphunu chimpuntaña

note: Translators: this the automatic wireless connection name (including the network name)
en: Auto %s
ay: Justupaki %s

en: Auto bluetooth
ay: Justupaki bluetooth

en: Auto wireless
ay: Justupaki WiFi

en: Enable networking
ay: Llika naktayaña

en: Wireless
ay: Jan jiru ch'ankhampi (sin cableado)

en: Mobile broadband
ay: Jach'a banda unxtawi

en: VPN Connections
ay: VPN chikasiwi

en: Network Settings
ay: Llika ukan mayjachawi

en: Network Connections
ay: Llika ukan chikasiwinaka

en: Activation of network connection failed
ay: Llika chikasiwitxa, naktayawiw pantji

en: Networking is disabled
ay: Llika ukax janiw naktayatakiti

en: No connection
ay: Janiw chikasiwinikiti

en: Connecting to the cellular network...
ay: Llika celular ukaruw chikasiski...

en: Connecting to the wireless network...
ay: Jan jiru ch'ankhampi llika ukaruw chikasiski...

en: Connecting to the wired network...
ay: Jiru ch'ankhampi llika ukaruw chikasiski...

en: Connecting to the VPN...
ay: VPN ukaruw chikasiski...

en: Connecting to the network...
ay: Llika ukaruw chikasiski...

en: Connected to the wireless network
ay: Jan jiru ch'ankhampi llika ukaruw chikasiski

en: Wireless connection
ay: Jan jiru ch'ankhampi chikasiwi

en: (Limited connectivity)
ay: (Juk'a chikasiwikiw utji)

en: Connected to the wired network
ay: Jiru ch'ankhampi llika ukaruw chikasiski

en: Connected to the cellular network
ay: Llika celular ukaruw chikasiski

en: Connected to the VPN
ay: VPN ukaruw chikasiski

en: Connected to the network
ay: Llika ukaruw chikasiski

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
ay: Yatiyawinaka chhaqhtayaña

en: Notification Settings
ay: Yatiyawinakat mayjachawi

en: No notifications
ay: Jan yatiyawinakampi

en: %d notification | %d notifications
ay[0]: %d yatiyawi
ay[1]: %d yatiyawinaka

en: just now
ay: anchhichpacha

en: %d second ago | %d seconds ago
ay[0]: %d ch'ipxta pasata
ay[1]: %d ch'ipxtanak pasata

en: %d minute ago | %d minutes ago
ay[0]: %d k'ata pasata
ay[1]: %d k'atanak pasata

en: Click to toggle the on-screen keyboard
ay: Limt'am naktayañataki/jiwt'ayañataki tiklado pantalla ukana

en: Click to enable the on-screen keyboard
ay: Limt'am naktayañataki tiklado pantalla ukana

en: Launch
ay: Qalltaña

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Panel launchers
ay: Wak'a ukan qalltirinaka

en: Battery full
ay: Ch'ama-pirwax (batería) phuqhatawa

en: Battery almost full
ay: Ch'ama-pirwax (batería) niya phuqhatawa

en: Battery good
ay: Ch'ama-pirwax (batería) walikiskiwa

en: Low battery
ay: Ch'ama-pirwax (batería) juk'ak phuqhatawa

en: Critically low battery
ay: Ch'ama-pirwax (batería) sinti juk'ak phuqhatawa

en: Brightness
ay: Qhana

en: Keyboard backlight
ay: Tiklaru (teclado) ukat qhana

en: Power Settings
ay: Ch'ama (energía) ukat mayjachawi

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
ay[0]: Phuqhasiskiwa: %d ura phuqhasiñapkama
ay[1]: Phuqhasiskiwa: %d uranaka phuqhasiñapkama

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
ay: Phuqhasiskiwa: %d %s %d %s ukch'pacha phuqhasiñapataki

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
ay[0]: Phuqhasiskiwa: %d k'ata ukch'pach phuqhasiñapkama
ay[1]: Phuqhasiskiwa: %d k'atanaka ukch'pach phuqhasiñapkama

en: Fully charged
ay: Phuqhatawa

en: Using battery power
ay: Ch'ama-pirwax (batería) apnaqasiskiwa

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
ay[0]: Ch'ama-pirwax apnaqasiskiwa: %d urampiw tukusiñapataki
ay[1]: Ch'ama-pirwax apnaqasiskiwa: %d uranakampiw tukusiñapataki

note: Translators: this is a time string, as in "%d hours %d minutes remaining"
en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
ay: Ch'ama-pirwax apnaqasiskiwa: %d %s %d %s tukusiñapataki

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
ay[0]: Ch'ama-pirwax apnaqasiskiwa: %d k'ataw tukusiñapataki
ay[1]: Ch'ama-pirwax apnaqasiskiwa - %d k'atanakaw tukusiñapataki

en: Cancel all jobs
ay: Taqpach lurawinak jan saña

en: Send to front
ay: Siqi nayraqataru apayaña

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
ay: Jichhak qillqa-wayaqanaka

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
ay: Dispositivos ukanakax apsusispawa

en: Open file manager
ay: Wayaqanak irpiri uk jist'araña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
ay: Jisk'a/jach'aptawi

en: Hi there!
ay: Kamisaki!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
ay: WUTUNXA (BOTÓN) LIMT'TAWA!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
ay: JANK'A TIKLA APNAQTAWA!!!

en: Click to show the desktop or middle-click to show the desklets
ay: Iskrituryu (escritorio) uñachayañatakixa klik luram jan ukax chika taypi wutunampi klik luram iskrituryun (escritorio) jisk'a-aplikasyunanak uñachayañataki

en: Show Desklets
ay: Iskrituryun (del escritorio) jisk'a-aplikasyunanak uñachayaña

en: Click to pause the slideshow
ay: Diapositivas uñachawi uk sayayañatakixa klik luram

en: Click to resume the slideshow
ay: Diapositivas uñachawi uk kutxatañatakixa klik luram

en: The slideshow is disabled
ay: Diapositivas uñachawixa janiw naktayatakiti

en: Next Background
ay: Jutiri manqhaxa

en: Background Settings
ay: Manqhaxat mayjachawi

en: Current background:
ay: Jichha manqhaxa:

en: Playing
ay: Kirkiyaskiwa

en: Paused
ay: Sayayata

en: Stopped
ay: Sayt'ayata

en: Volume
ay: Qawqha kirkiwi

en: Unknown Artist
ay: Jan uñt'at kirkiri

en: Unknown Album
ay: Jan uñt'at disco

en: Unknown Title
ay: Jan uñt'at sutinchawi

en: Consecutive Playing
ay: Ukxaru-ukxaru kirkiyaña

en: No Shuffle
ay: Janiw kitantañakiti

en: Open Player
ay: Mä kirkiyiri jist'araña

en: Quit Player
ay: Kirkiyirit mistuña

en: Repeat Single
ay: Mayamp mä kirkiwiki

en: Mute output
ay: Mistut ist'awi amukt'ayaña

en: Mute input
ay: Mantir ist'awi amukt'ayaña

en: Applications
ay: Aplikasiyuna

en: Output device
ay: Mistuñ dispositivo

en: Input device
ay: Mantiri dispositivo

en: Launch player
ay: Mä kirkiyir qalltaña

en: Choose player controls
ay: Kunjams kirkiyaña uk ajllim

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
ay: Taqpach t'unanak chhaqtayañ munapuntati?

en: This operation cannot be undone.
ay: Akaxa janiw kutiyañ atkaspati.

en: Open Trash
ay: T'una-uchañ uk jist'araña

en: Log Out...
ay: Mit'a (sesión) jist'aña...

en: Power Off...
ay: Jiwt'ayaña...

en: Remove 'Window list'
ay: "Tanta wintananaka" chhaqtayaña

en: All windows
ay: Taqpach wintananaka

en: Add a new workspace
ay: Mä machaq kawkhanti irnaqasi yapaña

en: Remove the current workspace
ay: Jichha kawkhanti irnaqasi uk chhaqtayaña

en: Left
ay: Ch'iqa

en: Right
ay: Kupi

en: Upside-down
ay: Laka aynacha

en: Configure display settings...
ay: Pantalla mayjachaña...

en: Edit launcher
ay: Qalltiri askichaña

en: Photo Frame
ay: Phutu (foto) ukan pusi thiya

en: Control Center
ay: Iñasir taypi

en: Users and Groups
ay: Apnaqirinakampi tamanakampi

en: Add or remove users and groups
ay: Apnaqirinaka ukhamaraki tamanaka yapaña jan ukax chhaqtayaña

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
ay: Pantallan tiklado

en: Turn on-screen keyboard on or off
ay: Pantallan tiklado uk naktayaña jan ukax jiwt'ayaña

en: Valid name
ay: Iyaw sat suti

en: The name cannot be empty.
ay: Suti ukax janiw ch'usakikaspati.

en: Valid executable
ay: Programa ukjam lurasispa

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
ay: Aka prugramax janiw walikiti. Janiw ch'usakikaspati uskusiñapawa, ukhamaraki mä "\" uskuñama janir ch'usawjanakana uskusa.

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
ay: Akawjanxa janiw qalltirx uñstayañ atkiti. Iskrituryu (escritorio) ukanti uñstayañ munta?

en: Choose a command
ay: Mä kamachiña ajllim

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
ay: Ukhamaraki aka qalltirx minu ukar yapañ muntati? Nayraqatax "Yaqhanaka" ukan uskusini.

en: Screen Locker
ay: Pantall jist'antiri

en: Please type an away message for the lock screen
ay: Pantall jist'antiri ukanxa mä yatiyawi qillqam

en: Administration
ay: Irpawi

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
ay: llika, jan jiru ch'ankhampi, wifi, ethernet, jach'a banda, internet, red, inalámbrica, banda ancha

en: color, profile, display, printer, output
ay: sami, perfil, pantalla, liq'sur laphi, mistuwi, color, perfil, pantalla, impresora, salida

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
ay: wacom, digitalizar, tableta, jamuqanaka, walichaña, qillqaña, gráficos, calibrar, lápiz

en: printers, laser, inkjet
ay: laphi-liq'suri, láser, sami inyección, impresoras, inyección de tinta

en: Firewall
ay: Nina khuchuña

en: firewall, block, filter, programs
ay: nina khuchuña, bloqueo, filtro, programas, cortafuegos

en: Languages
ay: Arunaka

en: language, install, foreign
ay: aru, uchantaña, anqa aru, idioma, instalar, extranjero

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
ay: aru, uchantña, anqa aru, mantawi, kunjamasa, chino aru, korea aru, japanes aru, qillqa, idioma, instalar, extranjero, entrada, método, chino, coreano, japonés, escritura

en: Login Window
ay: Mit'ar mantañatak wintana

en: login, lightdm, mdm, gdm, manager, user, password, startup, switch
ay: qalltaw mit'a, lightdm, mdm, gdm, irpiri, apnaqiri, jamasat aru, qalltawi, aqtayiri, inicio de sesión, lightdm, mdm, gdm, gestor, usuario, contraseña, inicio, cambio

en: login, lightdm, manager, settings, editor
ay: mit'an qalltawi, lightdm, irpiri, mayjachawi, askichiri, inicio de sesión, gestor, configuración, editor

en: Driver Manager
ay: Controladores irpiri

en: video, driver, wifi, card, hardware, proprietary, nvidia, radeon, nouveau, fglrx
ay: video, controladores, wifi, tarjita, hardware, propietario, nvidia, radeon, nouveau, fglrx, tarjeta

en: Nvidia Settings
ay: Nvidia Mayjachawi

en: video, driver, proprietary, nvidia, settings
ay: video, controlador, proprietario, nvidia, mayjachawi, configuración

note: Label                  Executable                  Icon Category  Keywords for filter
en: Software Sources
ay: Software Jalsunaka

en: ppa, repository, package, source, download
ay: ppa, software pirwa, software q'ipicha, jalsu, apaqaña, repositorio, paquete, fuente, descargar

en: Package Management
ay: Software q'ipicha irpawi

en: update, install, repository, package, source, download
ay: jichhakiptaña, uchantaña, software pirwa, software q'ipicha, jalsu, apaqaña, actualizar, instalar, repositorio, paquete, fuente, descargar

en: user, users, account, accounts, group, groups, password
ay: apnaqiri, apnaqirinaka, apnaqirin yatiyawipa, apnaqirin yatiyawinakapa, tama, tamanaka, jamasat aru, usuario, usuarios, cuenta, cuentas, grupo, grupos, contraseña

en: bluetooth, dongle, transfer, mobile
ay: bluetooth, dongle, yatjayaña, unuqirjama, transmisión, móvil

en: Manage Services and Units
ay: Luqtañanaka ukhamaraki unidades irpaña

en: systemd, units, services, systemctl, init
ay: systemd, unidades, luqtañanaka, systemctl, qalltawi, servicios, inicio

en: Disks
ay: Diskunaka (discos)

en: disks, manage, hardware, management, hard, hdd, pendrive, format, erase, test, create, iso, ISO, disk, image
ay: diskunaka, irpaña, hardware, irpawi, qhulu disku, hdd, amta-flash, uñnaq luraña, chhaqtayaña, yant'aña, uñstayaña, iso, ISO, disku, jamuqa

en: Online Accounts
ay: Llikan jaqinkir yatiyawinaka

en: Back to all settings
ay: Taqpach mayjachawir kuttaña

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
ay: Taman sutipax janiw chusawjanikaspati ukhamaraki janiw jach'a qillqanakanikaspati

en: Change Password
ay: Jamasat aru mayjaptayaña

en: New password
ay: Machaq jamasat aru

en: Confirm password
ay: Pachpa jamasat aru qillqaña

en: Generate a password
ay: Mä jamasat aru uñstayaña

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
ay: Machaq jamasat arux paqallqut juk'amp qillqanakaniñapawa

en: Show password
ay: Jamasat aru uñachayaña

en: An error occurred. Your password was not changed.
ay: Mä pantjawi utji. Jamasat arux janiw mayjaptayatakiti.

en: Change
ay: Mayjaptayaña

en: Too short
ay: Ancha jisk'a

en: Weak
ay: Turpa

en: Strong
ay: Thuru

en: Standard
ay: Ukamaki

en: Administrator
ay: Irpiri

en: Account Type
ay: Jaqinkir yatiyawi kasta

en: Full Name
ay: Phuqhat suti

en: Invalid username
ay: Apnaqirin sutipax janiw walikiti

en: A user with the name '%s' already exists.
ay: Mä apnaqiriw akjam '%s' sutini  utjxiwa.

en: Users
ay: Apnaqirinaka

en: Groups
ay: Tamanaka

en: Click to change the picture
ay: Klik luram jamuqa mayjaptayañataki

en: Browse for more pictures...
ay: Juk'amp jamuqanak thaqhaña...

en: Click to change the name
ay: Klik luram suti mayjaptayañataki

en: Click to change the password
ay: Klik luram jamasat aru mayjaptayañataki

en: Click to change the groups
ay: Klik luram, tamanak mayjaptayañataki

en: Picture
ay: Jamuqa

en: No password set
ay: Jani jamasat aruni

en: Set at login
ay: Mit'a qalltkis ukjaw mayjachaña

en: This user is currently logged in
ay: Aka apnaqirix mä jist'arat mit'aniwa

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
ay: Apnaqirin q'ipixa jamasat chimpuniwa. Jamasat chimpu jark'aqañatakixa, aka jamasat arux apnaqirikiw mayjaptayañapa.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
ay: Chhaqtayañ munapuntati %s ukhamaraki taqpach wayaqanakapa?

en: This group is set as %s's primary group
ay: Akaw %sn nayrankir tamapaxa

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
ay: Chhaqtayañ munapuntati %s?

en: Previous instance
ay: Nayriri

en: Next instance
ay: Jutiri

en: More options
ay: Juk'amp ajlliñanaka

en: Import from a file
ay: Mä wayaqat apayaniña

en: Export to a file
ay: Mä wayaqar apayaña

en: Reset to defaults
ay: Ajlliñanaka kuttayaña

en: Reload %s
ay: Mayamp uchaña %s

en: Settings for %s
ay: Mayjachawi akat %s

en: Select or enter file to export to
ay: Kawkharutix apayañ munta uka wayaq ajllim

en: JSON files
ay: JSON wayaqanaka

en: Select a JSON file to import
ay: Mä wayaq JSON ajllim apayaniñataki

en: Cancel Job
ay: Janiw sañ lurawi

en: Do you really want to cancel this job?
ay: Aka lurawx janiw saña munapuntati?

en: Keep Printing
ay: Laphi liq'suñ luraskakiña

en: Do you really want to cancel all jobs?
ay: Taqpach lurawinakx janiw saña munapuntati?

en: Cancel All Jobs
ay: Taqpach lurawinakx janiw saña

en: Show
ay: Uñachayaña

en: Item
ay: Yä

en: Select a date
ay: Uru jakhu ajlliña

en: Select a time
ay: Mä ura ajllim

en: Hour
ay: Ura

en: Minute
ay: K'ata

en: Second
ay: Ch'ipxta

en: This applet is currently enabled
ay: Aka jisk'a-aplikasiyunax naktayatawa

en: This desklet is currently enabled
ay: Iskrituryut aka jisk'a-aplikasiyunax naktayatawa

en: This extension is currently enabled
ay: Aka jithitatayawix naktayatawa

en: by %s
ay: %s aka layku

en: This is a system applet. It cannot be removed.
ay: Sistema ukat jisk'a-aplikasiyunawa. Janiw chhaqhtayañjamakiti.

en: This is a system desklet. It cannot be removed.
ay: Iskrituryu sistem ukat mä jisk'a-aplikasiyunawa. Janiw chhaqhtayañjamakiti.

en: This is a system extension. It cannot be removed.
ay: Sistema ukat mä jithitatayawiwa (extensión). Janiw chhaqhtayañjamakiti.

en: This applet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ay: Aka jisk'a-aplikasiyunax apnaqiwa funciones Cinnamon k'achakiptayañataki jan ukax sayt'ayañataki. Aka jan walt'awinak utjchixa aka jisk'a-aplikasiyunax chhaqhtayasmawa.

en: This desklet contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ay: Iskrituryut jisk'a-aplikasiyunax apnaqiwa funciones Cinnamon k'achakiptayañataki jan ukax sayt'ayañataki. Aka jan walt'awinak utjchixa aka jisk'a-aplikasyunax chhaqhtayasmawa.

en: This extension contains function calls that could potentially cause Cinnamon to crash or freeze. If you are experiencing crashes or freezing, please try removing it.
ay: Aka jithitatayawix (extensión) apnaqiwa funciones Cinnamon k'achakiptayañataki jan ukax sayt'ayañataki. Aka jan walt'awinak utjchixa aka jithitatayawix (extensión) chhaqhtayasmawa.

en: Extension %s is not compatible with your version of Cinnamon.
ay: Jithitatayawi (extensión) %s aka Cinnamon jakhumpix janiw lurkiti.

en: There are multiple instances enabled. Are you sure you want to remove all of them?
ay: Walja kutinakaw akax naktayata. Taqpach chhaqhtayañ munapuntati?

en: Are you sure you want to completely remove %s?
ay: %s chhaqhtayañ munapuntati?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
ay: Kunjamakans qalltatpacha ukham jisk'a-aplikasiyunanak kuttayañ munapuntati?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
ay: Kunjamakans qalltatpacha ukham iskrituryut jisk'a-aplikasiyunanak kuttayañ munapuntati?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
ay: Taqpach jithitatayawinak (extensiones) jiwt'ayañ munapuntati?

en: Something went wrong while loading %s. Please make sure you are using the latest version, and then report the issue to its developer.
ay: %s ullasinxa mä pantjawiw utji. Qhipa jakhu programa apnaqaskt ukjax, uñstayirir (desarrollador) yatiyam.

en: Update
ay: Jichhaptayaña

en: Popularity
ay: Munkaña

en: Upgradable
ay: Jichhaptataspawa

en: Update all
ay: Taqpacha jichhaptayaña

en: %d update available | %d updates available
ay[0]: %d jichhakiptawi apnaqasispawa
ay[1]: %d jichhakiptawinakax apnaqasispawa

en: No updates available
ay: Jichhax jichhakiptawinakax janiw utjkiti

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
ay: Ch'aqa-jakhuwi ukar klik luram; uktxa pantalla ukanx kawha chiqanakans klik luram ukxa samipa ajlliñataki

en: Click to set a new accelerator key.
ay: Machaq jank'aki tikla mayjachañatakix klik luram.

en: Press Escape or click again to cancel the operation.
ay: Jan lurañatakixa, ESC uk limt'am jan ukax mayamp klik luram.

en: Press Backspace to clear the existing keybinding.
ay: Tikla ← (qhipar chhaqtayaña) limt'am, utjir tiklanaka chhaqhtayañataki.

en: unassigned
ay: jan uñacht'ayasa

en: Pick an accelerator
ay: Jank'aki tikla ajllim

en: Checking dependencies
ay: Yaqhampiki luririnak (dependencias) uñakipasa

en: Please install: %s
ay: Uchantt'am: %s

en: Sound files
ay: Kirkiwi wayaqanaka

en: Downloading images:
ay: Jamuqanak apaqasa:

en: An error occurred while trying to access the server. Please try again in a little while.
ay: Servidor ukar chikasinxa pantjiwa, juk'ampjitar mayamp yant'am.

en: Refreshing the cache
ay: Caché uk jichhaptayasa

en: Installing %s
ay: Uchantasa %s

en: An error occurred during the installation of %s. Please report this incident to its developer.
ay: Uchantasaxa mä pantjawiw utji %s. Uñstayirir yatiyam.

en: Uninstalling %s
ay: %s uchantata apsusa

en: A problem occurred while removing %s.
ay: %s chhaqtayasax pantjiwa.

en: 
    
    Details:  %s
ay: 
    
    Juk'amp yatiyawi:  %s

en: Add new entry
ay: Mä siqi yapaña

en: Remove selected entry
ay: Ajllit siqi chhaqhtayaña

en: Edit selected entry
ay: Ajllit siqi askichaña

en: Move selected entry up
ay: Ajllit siqi apkataña

en: Move selected entry down
ay: Ajllit siqi apaqaña

en: Edit entry
ay: Siqi uk askichaña

en: Configure accessibility features
ay: Uqaranakatakimpi jukhunakatakimpi mayjachaña

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
ay: jach'aptayir qhispillu, parlaña, mantañ atispawa, jisk'a/jach'aptaña, tiklanaka, juk'amp qhanstata, lupa, hablar, acceso, ampliación, teclas, contraste

en: Visual
ay: Uñjañjama

note: Visual Aids
en: Visual Aids
ay: Uñjañjamanak yanapa

en: High contrast
ay: Janq'umpi chiyarampi juk'amp qhanstata

en: Large text
ay: Jach'a qillqa

en: Screen reader
ay: Pantall ulliri

en: Configure screen reader
ay: Ullir pantalla mayjachaña

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
ay: Iskrituryu jisk'a/jach'aptaña

en: Enable zoom
ay: Jisk'a/jach'aptaña uk naktaymaña

en: Magnification
ay: Jach'aptayawi

en: Mouse wheel modifier
ay: Mayjaptayir tikla achakun ruyrampi (rueda)

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
ay: Aka tikla limt'asinxa ukhamaraki achakun ruyrampi unxtayasinxa, jisk'a/jach'aptayani.

en: Scroll at screen edges
ay: Pantall thiyanakan unxtaña

en: Keep cursor centered
ay: Wikuchiri (cursor) uk chika taypin qhiparayaña

en: Cursor moves with contents
ay: Wikuchiri (cursor) ukax utjirinakampi unxtasi

en: Cursor pushes contents around
ay: Wikuchiri (cursor) ukax utjirinak unxtayi

en: Mouse tracking mode
ay: Kunjams achaku ukar tumpaña

en: Lens mode
ay: Jach'aptayir qhispillu (lupa) ukjama

en: Horizontal strip
ay: Winkut wak'a

en: Vertical strip
ay: Sayt'at wak'a

en: Lens shape
ay: Jach'aptayir qhispillu (lupa) uñta

en: Full screen
ay: Pantalla ukch'pacha

en: Top half
ay: Jilir chikata

en: Bottom half
ay: Aynach chikata

en: Left half
ay: Ch'iqa chikata

en: Right half
ay: Kupi chikata

en: Screen position
ay: Pantallan mä chiqa

en: Enable the on-screen keyboard
ay: Pantallanx tikla uk naktayaña

en: Touch
ay: Llamkht'asispawa

en: Full scale
ay: Ukch'pacha

en: Scanning
ay: Uñakipasa

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
ay: Tiklaru (teclado) kasta

en: At the bottom of the screen
ay: Pantall aynacha ukana

en: At the top of the screen
ay: Pantall alaya ukana

en: Keyboard position
ay: Tiklaru (teclado) ukan mä chiqa

en: A quarter of the screen
ay: Pantallat mä pusïri t'aqa

en: A third of the screen
ay: Pantallat mä kimsïri t'aqa

en: Half of the screen
ay: Pantallat chikatapa

en: Keyboard size
ay: Tiklaru (teclado) ukax kawkch'asa

en: Show the keyboard any time something expects input
ay: Tiklaru (teclado) uñachayaña qillqaw suyt'kani uka pacha

en: Show keyboard only when the user activates it
ay: Tiklaru (teclado) uñachayaña, apnaqirix naktaykani uka pachaki

en: Activation mode
ay: Kunjamas naktawix

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
ay: Tiklaru (teclado) ukan uñachayirinaka

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
ay: Bloq Mayús ukhamaraki Bloq Num ukanakatakixa, mä uñachayiri uñachayaña

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
ay: Bloq Mayús ukhamaraki Bloq Num ukanakatakixa, mä kirkiwi uñachayiri uñachayaña

en: Sound to use Caps or Num Lock on
ay: Bloq Mayús o Bloq Num aka tiklanak naktayasax kirkiwi utjani

en: Sound to use Caps or Num Lock off
ay: Bloq Mayús o Bloq Num, aka tiklanak jiwt'ayasax kirkiwi utjani

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
ay: Jaysawinak utjkani (evento) ukanakaru, (qillqawi ukxat yatiyawinak uñachayañataki)

en: Enable visual alerts
ay: Uñjañjam yatiyawinak naktayaña

en: Flash the entire monitor
ay: Pantalla ukat ch'iphiqiñapa

en: Flash the active window
ay: Naktayat wintana ukat ch'iphiqiñapa

en: Visual style
ay: Uñjañjam (visual) kasta

en: Enable audio alerts
ay: Kirkiwi yatiyawinak naktayaña

en: Sound to use for window alerts
ay: Wintananakat yatiyawinakatakix uka kirkiwi

en: Typing assistance
ay: Qillqawitak yanapa

note: Stickykeys
en: Sticky keys
ay: Lip'issiri tiklanaka

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
ay: Mayjaptayir tiklanakaxa mä kisawiwa

en: Disable if two modifiers are pressed together
ay: Pä mayjaptayirinak tiklanakampi limt'asaxa ukjax jiwt'ayaña

en: Alert when a modifier key is pressed
ay: Mä mayjaptayir tikla limt'asax yatiyañawa

note: Slowkeys
en: Slow keys
ay: K'achatat tiklanaka

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
ay: Mä wutun limt'awi iyaw sañatakixa, mä qhipht'aw uskuña

en: Alert when a key is pressed
ay: Mä tikla limt'asinixa, uk yatiyañawa

en: Alert when a key is accepted
ay: Mä tikla iyaw satanixa, uk yatiyañawa

en: Alert when a key is rejected
ay: Mä tikla jark'atanixa, uk yatiyañawa

en: Acceptance delay
ay: Iyaw sataru ukarux qawqhapachas qhipht'ani

en: Short
ay: Jisk'a

en: Long
ay: Jaya pacha

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
ay: Jark'at tiklanaka

en: Ignore fast duplicate keypresses
ay: Payaptayat Jank'aki tiklanakxa, uk jan uñt'añawa

note: Mousekeys
en: Mouse keys
ay: Achakutak tiklanaka

en: Control the pointer using the keypad
ay: Jakhu tiklaru (teclado) apnaqasaxa, wikuchiri (puntero) uk iñasiña

en: Initial delay
ay: Qalltasinx qawqhapachasa qhipht'ani

en: Shorter
ay: Juk'amp jisk'a

en: Longer
ay: Juk'amp jaya

en: Acceleration time
ay: Jank'achañ pacha

en: Maximum speed
ay: Juk'amp laqachawi

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
ay: Ch'iqa wutuna limt'as qhiparayaña, kupi klik lurayañataki

en: Trigger a click when the pointer hovers
ay: Wikuchir uchasax mä klik lurayam

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
ay: Qawqhapacha qhipht'ani

en: Motion threshold
ay: Unjtawix turpatakiwa

en: Manage
ay: Irpaña

en: Download
ay: Apaqaña

en: Enable
ay: Naktayaña

en: Disable
ay: Jiwt'ayaña

en: Remove all
ay: Taqpach chhaqhtayaña

en: Manage Cinnamon applets
ay: Cinnamon ukat jisk'a-aplikasiyunanak irpaña

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
ay: Menú kupi klik ukampixa, askicha ukanxa yänaka (elementos) ukanak chhaqhtayasmawa.

en: applet
ay: jisk'a-aplikasiyuna

en: Installed applets
ay: Uchantat jisk'a-aplikasiyunanaka

en: Reset all
ay: Taqpach kuttayaña

en: Previous Panel
ay: Nayrir wak'a

en: Next Panel
ay: Jutir wak'a

en: Solid color
ay: Ch'ullqhi sami

en: Horizontal gradient
ay: Sami ukat winkuta mayjaptayawi

en: Vertical gradient
ay: Sami ukat sayat mayjaptayawi

en: No picture
ay: Jan jamuqampi

en: Mosaic
ay: Jamuqan jisk'a jisk'a

en: Centered
ay: Taypir uchaña

en: Scaled
ay: Thiyanaka ukakam jach'aptata

en: Stretched
ay: Jiyjaña

en: Spanned
ay: Jithitatayaña

en: Background color
ay: Manqhaxat sami

en: Change your desktop's background
ay: Iskrituryu manqhaxa (fondo) mayjaptayaña

en: background, picture, slideshow
ay: manqhaxa, jamuqa, uñacht'ayañataki (diapositivas)

en: Backgrounds
ay: Manqhaxanaka

en: Add Folder
ay: Mä q'ipi yapaña

en: Add new folder
ay: Mä machaq q'ipi yapaña

en: Remove selected folder
ay: Ajllit q'ipi uk chaqhtayaña

en: Play backgrounds as a slideshow
ay: Manqhaxanak uñachayaña, uñacht'ayawi (diapositivas) ukjama

en: minutes
ay: k'atanaka

en: Play images in random order
ay: Akatjamat jamuqanak uñachayaña

en: Picture aspect
ay: Jamuqa ukat proporción

en: Manage date and time settings
ay: Uru jakhumpi urampi (hora) mayjachaña

en: time, date, calendar, format, network, sync
ay: ura, uru jakhu, pacha-mara-jakhu, utt'ayawi, llika, pacha kikipayaña, hora, fecha, calendario, formato, red, sincronización

en: Date & Time
ay: Uru jakhumpi urasampi

en: Date and Time
ay: Uru jakhumpi urasampi

en: Network time
ay: Llika ukan urasa

en: Manually set date and time
ay: Uru jakhumpi urasampi amparampi mayjachaña

en: Format
ay: Utt'ayawi

en: Use 24h clock
ay: Mä uruchinu 24 urasankampi apnaqaña

en: Display the date
ay: Uru jakhu uñachayaña

en: Display seconds
ay: Ch'ipxtanaka uñachayaña

en: Use locale default
ay: Arumpi markampi apnaqaña kunjamans nayrat pacha uchantata

en: Sunday
ay: Tuminku

en: Monday
ay: Lunisa

en: First day of week
ay: Simanat nayrir uru

en: Region
ay: Suyu

en: City
ay: Marka

en: Source Code
ay: Jalsut chimpu (código fuente)

en: Select an application for audio CDs
ay: Ist'awi CDs ukataki mä aplikasiyuna ajllim

en: Select an application for video DVDs
ay: Video DVDs ukataki mä aplikasiyuna ajllim

en: Select an application to run when a music player is connected
ay: Mä kirkiwi arst'ayir naktayasax, mä aplikasiyun ajllim

en: Select an application to run when a camera is connected
ay: Mä cámara naktayasax, mä aplikasiyun ajllim

en: Select an application for software CDs
ay: Software CDs ukatakix, mä aplikasiyun ajllim

note: translators: these strings are duplicates of shared-mime-info strings, just here to fix capitalization of the English originals. If the shared-mime-info translation works for your language, simply leave these untranslated.
en: audio DVD
ay: ist'awi DVD

en: blank Blu-ray disc
ay: ch'usa Blu-ray disco

en: blank CD disc
ay: ch'usa CD disco

en: blank DVD disc
ay: ch'usa DVD disco

en: blank HD DVD disc
ay: ch'usa HD DVD disco

en: Blu-ray video disc
ay: Blu-ray video disco

en: e-book reader
ay: electrónico pankanaka ulliri

en: HD DVD video disc
ay: HD DVD video disco

en: Picture CD
ay: Jamuqanakat CD

en: Video CD
ay: Video ukat CD

en: Windows software
ay: Windows ukataki Software

en: Open folder
ay: Q'ipi jist'araña

en: Do nothing
ay: Janiw kuns lurañakiti

en: Other Media
ay: Yaqha yanapanaka

en: Select how other media should be handled
ay: Yaqhip mantawinakax kunjams apnaqasiñapa uk ajllim

en: _Action:
ay: _Lurawi:

en: Preferred Applications
ay: Munat aplikasiyunanaka

en: media, defaults, applications, programs, removable, browser, email, calendar, music, videos, photos, images, cd, autoplay, favorite, apps
ay: yanapa, qalltatpach ajllita, aplikasiyunanaka, programanaka, siksuñataki, tuyuri, e-chaski, pacha-mara-jakhu, kirkiwi, videos, phutunaka, jamuqanaka, cd, justupak kirkiyawi, munata, jisk'a-aplikasiyunanaka, soporte, predeterminadas, aplicaciones, programas, extraíble, navegador, correo, calendario, música, vídeos, fotos, imágenes, reproducción, automática, favoritas, apps

en: Preferred applications
ay: Munat aplikasiyunanaka

en: Removable media
ay: Siksut yanapanaka

en: Prompt or start programs on media insertion
ay: Mä mantawi uchantasaxa, mä programa qalltaña jan ukax mayiñawa

note: FIXMEEEEEEEE??
en: _Other Media...
ay: _Yaqha mantawinaka...

en: Manage your Cinnamon desklets
ay: Cinnamon iskrituryut jisk'a-aplikasiyunanak irpaña

en: You can remove specific instances from the desktop via that desklet's context menu
ay: Minu kupi klik ukampixa, iskrituryut jisk'a-aplikasiyunanak chhaqtayasmawa

en: desklet, desktop, slideshow
ay: jisk'a-aplikasiyuna, iskrituryu, uñachayawi, diapositivas, miniaplicación, desklet, escritorio, presentación, diapositivas, slideshow

en: Desklets
ay: Iskrituryut jisk'a-aplikasiyunanaka

en: General Settings
ay: Taqpach mayjachawi

en: General Desklets Settings
ay: Iskrituryut jisk'a-aplikasiyunanakxa, taqpach mayjachawi

en: No decoration
ay: Jani k'achachampi

en: Border only
ay: Thiyanakaki

en: Border and header
ay: Thiyampi p'iqt'ampi

en: Decoration of desklets
ay: Iskrituryut jisk'a-aplikasiyunanak k'achachawi (decoración)

en: Note: Some desklets require the border/header to be always present
ay: Yatiyawi: Yaqhip jisk'a-aplikasiyunanak thiya jan ukax p'iqt'at munasi

en: Such requirements override the settings selected here
ay: Akanakax juk'amp wakiskiriwa, akan ajllit mayjachawi ukata

en: Snap desklets to grid
ay: Pusi-k'uchunaka ukan iskrituryut jisk'a-aplikasiyunanak uchaña

en: Width of desklet snap grid
ay: Ukch'a pusi-k'uchuna iskrituryu jisk'a-aplikasiyunanak uchañataki

en: Installed desklets
ay: Iskrituryut jisk'a-aplikasiyunanak uchataxiwa

en: Manage your desktop icons
ay: Iskrituryu ukan saltanak irpaña

en: desktop, home, button, trash
ay: iskrituryu, qalltawi, wutuna, t'una uchawi

en: Manage display settings
ay: Pantallan mayjachawi irpaña

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
ay: uñjachawi, pantalla, pantall uñjawi, kunjams uskuta, pantallan qawqha ch'aqanakanisa, payani, LCD, visualización, monitor, distribución, resolución, dual

en: Disable automatic screen rotation
ay: Justupaki pantall muyuyañataki uk jiwt'ayaña

en: Select this option to disable automatic screen rotation on hardware equipped with supported accelerometers.
ay: Kumputaruranakanx acelerómetros ukampikixa, ak ajllim, jan justupak pantall muyuyañapataki.

en: Enable fractional scaling controls (experimental)
ay: Pachjta jakhumpi jisk'a/jach'aptawin wutunanaka naktayaña (yant'asiskiwa)

en: Select this option to display additional layout controls for per-monitor scaling.
ay: Sapa munituran jach'aptawitaki kunjams uskuta yapxatat wutunanak uñachayañataki, aka ajlliwi ajlliña.

en: Control Cinnamon visual effects.
ay: Cinnamon jamuqanakan unxtawinaka uk mayjachaña.

en: Effects
ay: Jamuq unxtawinaka

en: Effects on dialog boxes
ay: Aruskipañatak kajanak ukan jamuqanak unxtawi

en: Effects on menus
ay: Menu ukanakan jamuqanak unxtawi

en: Session startup animation
ay: Mit'a qalltkis uka jamuq unxtawi

en: Fade effect on Cinnamon scrollboxes (like the Menu application list)
ay: Wanqañanak unxtaw Cinnamon ukan qaqarayaña (menú ukham tanta aplikasiyunanakanjama)

en: Window effects
ay: Wintananakan jamuqanak unxtawi

en: Traditional
ay: Yatita

en: Closing windows
ay: Wintananak jist'aña

en: Minimizing windows
ay: Wintananak jisk'ar tukuyaña

en: Manage your Cinnamon extensions
ay: Cinnamon ukan jithitatayawinak irpaña

en: extension, addon
ay: jithitatayawi, yapawi

en: Installed extensions
ay: Jithitatayawinak uchantata

en: Configure system fonts
ay: Sistema ukan qillqa kastanak mayjachaña

en: font, size, small, large
ay: qillqa kasta, ukch'a, jisk'a, jach'a

en: Font Selection
ay: Qillqa kastanakan ajlliwi

en: Default font
ay: Qalltatpach ajllita qillqa kastanak

en: Desktop font
ay: Iskrituryun qillqa kasta

en: Document font
ay: Qillqa-wayaqan qillqa kasta

en: Monospace font
ay: Ukch'pachampiki qillqa kasta

en: Window title font
ay: Pata suti wintanan qillqa kasta

en: Font Settings
ay: Qillqa kastanakan mayjachawi

en: Grayscale
ay: Walja ch'ixinakampi

en: Rgba
ay: RGBA

en: Slight
ay: Phisna

en: Full
ay: Ukch'pacha

en: Vertical RGB
ay: Sayata RGB

en: Vertical BGR
ay: Sayata BGR

en: Text scaling factor
ay: Qillqatax qawqch'anisa

en: Hinting
ay: Thiyanak walichawi

en: Hinting allows for producing clear, legible text on screen.
ay: Walichawix qillqa kastanakanxa, pantallan qhana qillqatanak luri.

en: Antialiasing
ay: Thiyanakan jasachata

en: Antialiasing makes on screen text smoother and easier to read
ay: Aka thiyanakan jasachatax, jasakiw pantall qillqatar liyiñatak tukuyi

en: RGBA Order
ay: RGBA kunjams siqichaña

en: The order of subpixel elements on an LCD screen, only used when antialiasing is set to 'rgba'
ay: Mä LCD pantallanx, siqichat sami-ch'aqa-t'aqanakaxa (subpixeles) thiyanakan jasachatax RGBA ukham mayjachataxa, ukhakiw apnaqasi

en: Miscellaneous Cinnamon preferences
ay: Cinnamon ukan yaqha ajlliñanaka

en: logging, click
ay: qillqantasina, klik

en: Compositor Options
ay: Pantall uñstayirin ajlliñanaka

en: Disable compositing for full-screen windows
ay: Pantalla ukch'pacha phuqhatakisa, jan compositor uk apnaqañati

en: Select this option to let full-screen applications skip the compositing manager and run at maximum speed. Unselect it if you're experiencing screen-tearing in full screen mode.
ay: Ak ajllim, phuqhat pantallan aplikasiyunanak jani compositor uk apnaqapxañapataki ukhamaraki jank'aki apnaqasispa. Phuqhat pantallan pantjawi utjanixa jiwtayjam.

en: Miscellaneous Options
ay: Yaqhip ajlliñanaka

en: Enable timer when logging out or shutting down
ay: Mit'a jiwt'ayasax pacha-jakhuri (temporizador) naktayaña

en: Timer delay
ay: Pacha-jakhuritakix qawqhapachas qhipht'ani

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->units photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->units
en: seconds
ay: ch'ipxtanaka

en: Memory limit
ay: Qawqhakams amta

en: Restart Cinnamon when it uses too much memory
ay: Sinti amta apnaqkis ukjax, Cinnamon mayamp qalltaña

en: Check frequency
ay: Qawqha pachas muyu (frecuencia) uk uñakipaña

en: Switch to right workspace
ay: Kupi kawkhanti irnaqasi ukar saraña

note: Workspaces
en: Switch to left workspace
ay: Ch'iqa kawkhanti irnaqasi ukar saraña

en: Minimize window
ay: Winta jisk'ar tukuyaña

note: Windows
en: Maximize window
ay: Wintan jach'ar tukuyaña

en: Close window
ay: Wintan jist'aña

en: Move window to right workspace
ay: Kupi tuqir kawkhanti irnaqasi ukar wintan unxtayaña

en: Move window to left workspace
ay: Ch'iqa tuqir kawkhanti irnaqasi ukar wintan unxtayaña

en: Push tile up
ay: Patajar walichaw nukt'aña

en: Push tile down
ay: Aynachar walichaw nukt'aña

note: Windows - Tiling and Snapping
en: Push tile left
ay: Ch'iqa tuqir walichaw nukt'aña

en: Push tile right
ay: Kupi tuqir walichaw nuktaña

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
ay: Iskrituryu uñachayaña

en: Volume up
ay: Kirkiw yapxatayaña

en: Volume down
ay: Kirkiw juk'aptayaña

note: Sound and Media
en: Volume mute
ay: Amukt'ayaña

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Play / Pause
ay: Kirkiyaña / suyt'ayaña

en: Next track
ay: Jutir kirki

en: Previous track
ay: Nayrir kirki

en: Run a command
ay: Mä lurayaw lurayaña

en: Enter a command
ay: Lurayawi (orden) qillqt'am

en: Manage hotcorner settings
ay: Naktat k'uchunakan mayjachaw irpaña

en: hotcorner, overview, scale, expo
ay: naktata k'uchu, taqpach uñjawi, jisk'a/jach'aptawi, uñachawi, esquina activa, vista general, escala, exposición

en: Hot Corners
ay: Naktata k'uchunaka

en: Show all workspaces
ay: Taqpach kawkhanakanti irnaqasi uñachayaña

note: Expo
en: Show all windows
ay: Taqpach wintananak uñachaña

en: Enable this corner
ay: Aka k'uchu naktayaña

en: Type a command...
ay: Mä lurayaw (mandato) qillqam...

en: Activation delay (ms)
ay: Naktayawi ukatakix qawqhapachasa qhipht'ani (ms)

en: Unknown size
ay: Qawqch'asa uk janiw uñt'atakiti

en: Unknown CPU
ay: Janiw uñt'atakiti CPU

en: Operating System
ay: Sistem Lurawi

en: Cinnamon Version
ay: Cinnamonan jakhu uñjawi

en: Linux Kernel
ay: Linux taypinkiri

en: Processor
ay: Sarachiri (procesador)

en: Memory
ay: Amta

en: Hard Drives
ay: Thuru Disconaka

en: Hard Drive
ay: Thuru Disco

en: Graphics Card
ay: Jamuqañatak tarjita

en: Display system information
ay: Sisteman yatiyawi uñachayaña

en: System Info
ay: Sisteman yatiyawi

en: Upload system information
ay: Sisteman yatiyaw apkataña

en: No personal information included
ay: Jaqinkiri yatiyawix janiw apthapitakiti

en: Troubleshooting
ay: Jan walt'awinak askichawi

en: Windows
ay: Wintananaka

en: Positioning
ay: Uskuyañataki

en: Tiling and Snapping
ay: Walichaña ukhamaraki thiyanakar lip'iña

en: Inter-workspace
ay: Kawkhanti irnaqasi ukanakkama

en: Inter-monitor
ay: Pantall uñjawi ukanakkama

en: Workspaces
ay: Kawkhanakanti irnaqasi

en: Direct Navigation
ay: Tuyuwi chiqapa

en: Screenshots and Recording
ay: Pantall katthapiña ukhamaraki aruqaña

en: Launchers
ay: Qalltirinaka

en: Sound and Media
ay: Kirkiwinaka ukhamaraki yanapanaka

en: Quiet Keys
ay: Tiklanak amukt'ayaña

en: Universal Access
ay: Taqpachanitak apnaqapxañapataki

en: Custom Shortcuts
ay: Jaqinkirinaka jank'ak tiklanak

note: KB Label                        Schema                  Key name Array?  Category General
en: Show the window selection screen
ay: Wintananak ajlliñataki uka pantall uñachayaña

en: Show the workspace selection screen
ay: Kawkhanakanti irnaqas ajlliñataki, uka pantall uñachayaña

en: Cycle through open windows
ay: Jist'arat wintananak jithiyaña

en: Cycle backwards through open windows
ay: Jist'arat wintananak qhipäxar jithiyaña

en: Cycle through open windows of the same application
ay: Pachpa aplikasiyunat jist'arat wintananak muytayaña

en: Cycle backwards through open windows of the same application
ay: Pachpa aplikasiyunat jist'arat wintananak qhipäxar jithiyaña

en: Run dialog
ay: Aruskipawi kaja lurayaña

note: General - Troubleshooting
en: Toggle Looking Glass
ay: Looking Glass naktayaña/jiwt'ayaña

en: Unmaximize window
ay: Wintan jisk'aptayaña

en: Activate window menu
ay: Wintanan menú uk naktayaña

en: Raise window
ay: Nayraqatar wintan apayaña

en: Lower window
ay: Manqhar wintan apayaña

en: Toggle maximization state
ay: Jach'ar tukuyaña/jisk'aptayaña

en: Toggle fullscreen state
ay: Pantall phuqha Naktayaña/jiwt'ayaña

en: Toggle shaded state
ay: Ch'amaktayaña/qhanatatayaña

en: Toggle always on top
ay: Patjarupuni naktayaña/jiwt'ayaña

en: Toggle showing window on all workspaces
ay: Taqpach kawkhanakanti irnaqasi ukan naktayaña/jiwt'ayaña uñachayaña

en: Increase opacity
ay: Ch'amakt'ayawi yapxataña

en: Decrease opacity
ay: Ch'amakt'ayaw juk'aptayaña

en: Toggle vertical maximization
ay: Jach'ar tukuyaña / jisk'atayaña sayataru

en: Toggle horizontal maximization
ay: Jach'ar tukuyaña/jisk'aptayaña winkutaru

note: Windows - Positioning
en: Resize window
ay: Wintana jisk'a/jach'aptayaña

en: Move window
ay: Wintan unxtayaña

en: Center window in screen
ay: Pantall taypiru wintan uskuña

en: Move window to upper-right
ay: Alay kupi k'uchur unxtayaña

en: Move window to upper-left
ay: Alay ch'iqa k'uchur unxtayaña

en: Move window to lower-right
ay: Aynach kupi k'uchur unxtayaña

en: Move window to lower-left
ay: Aynach ch'iqa k'uchur unxtayaña

en: Move window to right edge
ay: Kupi thiya tuqir wintan unxtayaña

en: Move window to top edge
ay: Alay thiya tuqir wintan unxtayaña

en: Move window to bottom edge
ay: Aynach thiya tuqir wintan unxtayaña

en: Move window to left edge
ay: Aynach thiya tuqir wintan unxtayaña

note: Windows - Workspace-related
en: Move window to new workspace
ay: Machaq kawkhanti irnaqasi ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 1
ay: Kawkhanti irnaqasi 1 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 2
ay: Kawkhanti irnaqasi 2 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 3
ay: Kawkhanti irnaqasi 3 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 4
ay: Kawkhanti irnaqasi 4 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 5
ay: Kawkhanti irnaqasi 5 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 6
ay: Kawkhanti irnaqasi 6 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 7
ay: Kawkhanti irnaqasi 7 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 8
ay: Kawkhanti irnaqasi 8 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 9
ay: Kawkhanti irnaqasi 9 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 10
ay: Kawkhanti irnaqasi 10 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 11
ay: Kawkhanti irnaqasi 11 ukar wintan unxtayaña

en: Move window to workspace 12
ay: Kawkhanti irnaqasi 12 ukar wintan unxtayaña

note: Windows - Monitor-related
en: Move window to left monitor
ay: Ch'iqa monitor tuqir wintan unxtayaña

en: Move window to right monitor
ay: Kupi monitor tuqir wintan unxtayaña

note: Workspaces - Direct Nav
en: Switch to workspace 1
ay: Kawkhanti irnaqasi 1 ukar saraña

en: Switch to workspace 2
ay: Kawkhanti irnaqasi 2 ukar saraña

en: Switch to workspace 3
ay: Kawkhanti irnaqasi 3 ukar saraña

en: Switch to workspace 4
ay: Kawkhanti irnaqasi 4 ukar saraña

en: Switch to workspace 5
ay: Kawkhanti irnaqasi 5 ukar saraña

en: Switch to workspace 6
ay: Kawkhanti irnaqasi 6 ukar saraña

en: Switch to workspace 7
ay: Kawkhanti irnaqasi 7 ukar saraña

en: Switch to workspace 8
ay: Kawkhanti irnaqasi 8 ukar saraña

en: Switch to workspace 9
ay: Kawkhanti irnaqasi 9 ukar saraña

en: Switch to workspace 10
ay: Kawkhanti irnaqasi 10 ukar saraña

en: Switch to workspace 11
ay: Kawkhanti irnaqasi 11 ukar saraña

en: Switch to workspace 12
ay: Kawkhanti irnaqasi 12 ukar saraña

en: Shut down
ay: Jiwt'ayaña

en: Lock screen
ay: Pantall llawintaña

note: System - Screenshots
en: Take a screenshot of an area
ay: Pantallan mä t'aq katthapiña

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
ay: Pantallat mä t'aqa katthapita, portapapeles ukar qillqaqaña

en: Take a screenshot
ay: Pantall katthapiyaña

en: Copy a screenshot to clipboard
ay: Mä katthapit pantalla, portapapeles ukar qillqaqaña

en: Take a screenshot of a window
ay: Mä wintan katthapiña

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
ay: Má katthapit wintana, portapapeles ukar qillqaqaña

en: Toggle recording desktop (must restart Cinnamon)
ay: Iskrituryut aruqawix naktayaña/jiwt'ayaña (Cinnamon wiltat qalltañ munasi)

en: Rotate display
ay: Pantall muytayaña

en: Orientation Lock
ay: Jani muytayañataki

en: Increase screen brightness
ay: Pantallan llijti yapxataña

en: Decrease screen brightness
ay: Pantallan llijti juk'aptayaña

en: Toggle keyboard backlight
ay: Tikladun lusap naktayaña/jiwt'ayaña

en: Increase keyboard backlight level
ay: Tikladun lusap yapxataña

en: Decrease keyboard backlight level
ay: Tiklarun lusap juk'aptayaña

en: Toggle touchpad state
ay: Wikuchañatak pampa naktayaña/jiwt'ayaña

en: Turn touchpad on
ay: Wik'uchañatak pamp naktayaña

en: Turn touchpad off
ay: Wik'uchañatak pamp jiwt'ayaña

en: Show power statistics
ay: Qawqha ch'amanisa (energía) uk uñachayaña

note: Launchers
en: Launch terminal
ay: Lurayañatak siqi qalltayaña

en: Launch help browser
ay: Uñachayir yanap qalltayaña

en: Launch calculator
ay: Jakhuyiri qalltayaña

en: Launch email client
ay: E-chaski prugram qalltayaña

en: Launch web browser
ay: Llika tuyuri qalltayaña

en: Home folder
ay: Jaqinkir q'ipi

en: Mic mute
ay: Jisk'a-aruqir jiwt'ayaña

en: Launch media player
ay: Kirkiyir qalltayaña

en: Pause playback
ay: Kirkiyir suyt'ayaña

en: Stop playback
ay: Kirkiyir sayt'ayaña

en: Rewind
ay: Kutt'aña

en: Fast-forward
ay: Jank'ak sarantaña

en: Repeat
ay: Wasitata

note: Sound and Media Quiet
en: Volume mute (Quiet)
ay: Kirkiwi amukt'ayaña

note: Not sure this is even necessary
en: Volume down (Quiet)
ay: Kirkiwi juk'aptayaña

en: Volume up (Quiet)
ay: Kirkiwi yapxataña

en: Turn screen reader on or off
ay: Pantall ulliri naktayaña / jiwt'ayaña

en: High contrast on or off
ay: Juk'amp qhanstat naktayaña jan ukax jiwt'ayaña

en: Manage keyboard settings and shortcuts
ay: Tiklat ukhamaraki jank'a tiklanakat mayjachawi irpaña

en: keyboard, shortcut, hotkey
ay: tikladu, jank'a tikla, teclado, atajo, tecla de acceso rápido, atajo

en: Key repeat
ay: Wasitatamp tiklanaka

en: Typing
ay: Tiklampi qillqaña

en: Enable key repeat
ay: Wasitatamp tiklanak naktayaña

en: Repeat delay:
ay: Wasitata ukatakix qawqhapachas qhipht'ani:

en: Repeat speed:
ay: Wasitat ukan laqachawi (velocidad):

en: Slow
ay: K'achata

en: Fast
ay: Ratuki

en: Text cursor
ay: Qillqan wikuchiri

en: Text cursor blinks
ay: Wikuchirin ch’iphiqiña

en: Blink speed:
ay: Ch'iphiqiñan laqachawi:

en: Shortcuts
ay: Jank'a tiklanaka

en: To edit a keyboard binding, click it and press the new keys, or press backspace to clear it.
ay: Mä kisatat tiklanaka askichañatakixa, kisantatana klik luram ukatxa machaq tiklanak limt'am, jan ukax qhipar kutt'añatak tikla (←) limt'am chhaqhtayañataki.

en: Add custom shortcut
ay: Jaqinkirin jank'a-tikla yapaña

en: Remove custom shortcut
ay: Jaqinkirin jank'a-tikla chhaqhtayaña

en: Categories
ay: Kastanaka (categorías)

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description inhibit@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Keyboard shortcuts
ay: Jank'a-tiklanaka

en: Keyboard bindings
ay: Tiklanak kisañataki

en: Layouts
ay: Tikladu kastanaka

en: This key combination, <b>%(combination)s</b> is currently in use by <b>%(old)s</b>.
ay: Kisantat tiklanakax, <b>%(combination)s</b> apnaqasiskiwa <b>%(old)s</b>.

en: If you continue, the combination will be reassigned to <b>%(new)s</b>.
ay: Sarantaskakitax ukjax, kisantatax churasaniwa akaru <b>%(new)s</b>.

en: Do you want to continue with this operation?
ay: Akampi sarantañx munaskaktati?

en: Reset to default
ay: Qalltat ajllita ukar kuttayaña

en: Select a file
ay: Mä wayaq ajllim

en: Control mouse and touchpad settings
ay: Achakumpita wikuchañatak pampampit mayjachawi

en: mouse, touchpad, synaptic, double-click
ay: achaku, wikuchañatak pampa, synaptic, pä klik, ratón, panel táctil, doble clic

en: Mouse and Touchpad
ay: Achakumpi wikuchiri pampampi

en: Left handed (mouse buttons inverted)
ay: Achakun wutunanak mayjaptayañawa (ch'iqachunakataki)

en: Reverse scrolling direction
ay: Maysar unxtayaña

en: Show position of pointer when the Control key is pressed
ay: Tikla CTRL limt'asax kawkhankis wikuchirix uk uñachayaña

en: Emulate middle click by clicking both left and right buttons
ay: Ch'iqampi kupimpi wutunanaka limt'am, chika taypinkir wutunampi mä klik lurañataki

en: Drag-and-drop threshold
ay: Qatatiñ ukhamarak antutjañ qalltawi

en: Pointer size and speed
ay: Wikuchirin ukch'a ukhamarak laqachawi

en: Acceleration
ay: Jank'achawi

en: Double-Click timeout
ay: Qawqha pachas pä klik ukataki

en: Timeout
ay: Qawqhas suyatani

en: Double-click test
ay: Pä klik yant'awi

en: Tap to click
ay: Klik lurañatakix llamkht'añawa

en: Disable touchpad while typing
ay: Qillqañ uka pachax, wikuchir pampa jiwt'ayxaña

en: Use multiple fingers for right and middle click
ay: Kupimpi taypinkirimpi klik ukatakix walja luk'ananak apnaqaña

en: Click actions
ay: Kliks lurawinaka

en: Scrolling
ay: Unuqiyawi

en: Success!
ay: Luraw tukuyata!

en: Two-finger scrolling
ay: Pä luk'anampi unuqiyawi

en: Edge scrolling
ay: Thiyan unuqiyawi

en: Scrolling method
ay: Kunjamas unuqiyawixa

en: Notification preferences
ay: Yatiyawinakan ajlliñanaka

en: notifications
ay: yatiyawinaka

en: Notification settings
ay: Yatiyawinakan mayjachawi

en: Enable notifications
ay: Yatiyawinak naktayaña

en: Remove notifications after their timeout is reached
ay: Tukuyxis ukjaxa, yatiyawinakax chhaqhtayañawa

en: Show notifications on the bottom side of the screen
ay: Pantallan aynach tuqinxa, yatiyawinak uñachayaña

en: Display a test notification
ay: Mä yatiyaw yant'at uñachayaña

en: Media keys OSD
ay: Kirkiyir llawinaka OSD

en: Center Zone
ay: Taypin mä chiqa

en: Panel height:
ay: Sayat wak'a:

en: Left Zone
ay: Ch'iqa chiqa

en: Right Zone
ay: Kupi chiqa

en: Panel width:
ay: Añchur wak'a:

en: Top Zone
ay: Alay chiqa

en: Bottom Zone
ay: Aynach chiqa

en: Panel Visibility
ay: Uñjañjam wak'a

en: Auto hide panel
ay: Justupak wak'a imantaña

en: Always show panel
ay: Wak'a ukax uñachayañapuniwa

en: Intelligently hide panel
ay: Wak'a ukax ch'ikhjama imantaña

en: Auto-hide panel
ay: Justupak wak'a imantaña

en: Show delay
ay: Uñachayañatakix qawqhapachas qhipht'ani

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->units show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->units grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->units
en: milliseconds
ay: mili-ch'ipxtanaka

en: Hide delay
ay: Imantañatakix qawqhapachas qhipht'ani

en: Customize
ay: Jaqinkiriptayaña

en: Panel appearance
ay: Wak'a ukax kunjamasa

en: Allow theme to determine font size
ay: Taqpach uñnaqa ukax qillqa ukch'a uchantani

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->font-size->description
en: Font size
ay: Qillqa ukch'a

en: Scale to panel size exactly
ay: Wak'an ukch'akam jach'aptayaña

en: Scale to panel size optimally
ay: Wak'a wali ukch'ar jach'aptayaña

en: Colored icon size
ay: Samichat saltanak ukch'a

en: Symbolic icon size
ay: Uñanchat saltanak ukch'a

en: Manage Cinnamon panel settings
ay: Cinnamon wak'a ukan mayjachawi irpaña

en: panel, height, bottom, top, autohide, size, layout
ay: wak'a, tansa, aynacha, alaya, justupak imaña, ukch'a, kunjams uskuta, panel, altura, inferior, superior, autoocultar, tamaño, distribución

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description
en: Panel
ay: Wak'a

en: Previous panel
ay: Nayrir wak'a

en: Next panel
ay: Jutir wak'a

en: General Panel Options
ay: Wak'a taqpach ajlliñanaka

en: Add new panel
ay: Mä wak'a yapaña

en: Allow the pointer to pass through the edges of panels
ay: Wikuchiri ukax wak'a thiyanak pasakipaspawa

en: Shut down immediately
ay: Mäki jiwt'ayaña

en: 30 seconds
ay: 30 ch'ipxtanaka

en: 60 seconds
ay: 60 ch'ipxtanaka

en: 90 seconds
ay: 90 ch'ipxtanaka

en: 2 minutes
ay: 2 k'atanaka

en: 5 minutes
ay: 5 k'atanaka

en: 10 minutes
ay: 10 k'atanaka

en: 15 minutes
ay: 15 k'atanaka

en: 30 minutes
ay: 30 k'atanaka

en: 45 minutes
ay: 45 k'atanaka

en: 1 hour
ay: 1 ura

en: 2 hours
ay: 2 uranaka

en: 3 hours
ay: 3 uranaka

en: hours
ay: uranaka

en: Manage power settings
ay: Ch'ama (energía) mayjachawi irpaña

en: power, suspend, hibernate, laptop, desktop, brightness, screensaver
ay: ch'ama, suyt'ayaña, juyphi pachana ikiyaña, laptop, iskrituryu, llijti, pantall qhispiyiri, energía, suspender, hibernar, portátil, escritorio, brillo, salvapantallas

en: Power Management
ay: Ch'aman (energía) irpawi

en: On A/C power
ay: CA ch'ama apnaqasa

en: On battery power
ay: Ch'ama-pirwampi (batería)

en: Turn off the screen when inactive for
ay: Pantall jiwt'ayxaña, apnaqirix jan apnaqxi, mä

en: Suspend when inactive for
ay: Suyt'ayaña, apnaqirix jan lurkis, aka pachana

en: When the lid is closed
ay: Laptop jist'antasaxa

en: Extra options
ay: Jilt'ayat ajllitanaka

en: When the power button is pressed
ay: Wutun jiwt'ayir limt'asaxa

en: Perform lid-closed action even with external monitors attached
ay: Laptop jist'antasaxa lurawi lurayaña, chikasit monitores ukampisa

en: When the battery is critically low
ay: Ch'ama-pirwax (batería) wali juk'akis ukja

en: Enable Hybrid Sleep
ay: Suyt'ayawi ukhamaraki juyphi pachana ikiyawi naktayaña

en: Replaces Suspend with Hybrid Sleep
ay: Suyt'ayawi ukax, juyphi pachana ikiwi lurayaspa

en: Enable Hibernate after suspend
ay: Suyt'ayas ukax juyphi pachana ikiyaspawa

en: First suspend the machine and hibernate it after a certain amount of time.
ay: Nayraqatax kumputatur suyt'ayaña ukatxa juyphi pachana ikiyaña ukatjaru.

en: Batteries
ay: Ch'ama-pirwanaka (baterías)

en: Screen brightness
ay: Pantall llijti

en: On battery, dim screen when inactive
ay: Ch'ama-pirwampixa (batería), pantall ch'amaktayaña jan lurkis ukja

en: Brightness level when inactive
ay: Pantallan llijtipa ch'amaktayaña, jan lurkis ukja

en: Dim screen after inactive for
ay: Pantall ch'amaktayaña, jan lurkis aka pachana

en: Backlight brightness
ay: Pantall manqhaxax kunjams llijti

en: Caution low UPS, %s remaining
ay: Yatiyawi: ch'ama-pirwa (UPS) juk'akixiwa %s tukusiñataki

en: Using UPS power - %s remaining
ay: Ch'ama-pirwa (UPS) apnaqasinxa: %s tukusiñataki

en: Caution low UPS
ay: Yatiyawi: ch'ama-pirwa (UPS) juk'akixiwa

en: Using UPS power
ay: Ch'ama-pirwa (UPS) apnaqasiskiwa

en: Charging - %s until fully charged
ay: Phuqhasiskiwa: %s taqpach phuqhasiñapataki

en: Caution low battery, %s remaining
ay: Yatiyawi: ch'ama-pirwax (batería) juk'akixiwa, %s tukusiñapataki

en: Using battery power - %s remaining
ay: Ch'ama-pirwax apnaqasiskiwa: %s tukusiñapataki

en: Charging - fully charged
ay: Ch'ama-pirwax (batería) phuqhaxiwa

en: Battery
ay: Ch'ama-pirwa (batería)

en: Uninterruptible power supply
ay: Jan khuchhuqat ch'ama-pirwa (UPS)

en: Wireless mouse
ay: Jan jiru ch'ankhamp achaku

en: Wireless Keyboard
ay: Jan jiru ch'ankhamp tiklaru

en: Personal digital assistant
ay: Digital jaqinkir yanapiri (PDA)

en: Cellphone
ay: Silulara (celular)

en: Ask
ay: Jiskht'aña

en: Cinnamon privacy settings
ay: Kunjams yaqhipar yatiyawi jan churataspa Cinnamonan

en: privacy, recent, gtk, private
ay: jan yaqhipar churaña, jichhaki, gtk, jani yaqha jaqina, privacidad, reciente, privado

en: Privacy
ay: Jan yaqhipar churaña

en: Remember recently accessed files
ay: Jichhak wayaqanak amtaña

en: Never forget old files
ay: Nayra wayaqanak janipun armasiña

en: Number of days to remember old files
ay: Qawqha urunakas nayra wayaqanak armasiñataki

en: Internet connectivity
ay: Internet ukar chikasiña

en: Check connectivity
ay: Chikasiw uñakipaña

en: Check that network connections can reach the Internet. This makes it possible to detect captive portals, but also generates periodic network traffic.
ay: Llika ukax internet ukar chikasispati uk uñakipaña. Aka ajlliwix llika ukar mantañatakixa laphi web uñt'aspawa, ukhamarusa sapakutiw datos ukanak apayi.

en: Lock immediately
ay: Mäki llawintaña

en: 2 seconds
ay: 2 ch'ipxtanaka

en: 15 seconds
ay: 15 ch'ipxtanaka

en: 1 minute
ay: 1 k'ata

en: 3 minutes
ay: 3 k'atanaka

en: Manage screen lock settings
ay: Pantall llawintaw mayjachaña

en: screensaver, lock, away, message
ay: pantall qhispiyiri, llawintaña, anqankiwa, yatiyawi

en: Screensaver
ay: Pantall qhispiyiri

en: Screensaver settings
ay: Pantall qhispiyirin mayjachawi

en: Delay before starting the screensaver
ay: Pantall qhispiyirinak qalltañatakix qawqhapachas qhipht'ani

en: This option defines the amount of time to wait before starting the screensaver, when the computer is not being used
ay: Qhispiyir pantallanak qalltañatakixa, pacha ukax mayjachasispawa, kumputarur jan apnaqasisk ukja

en: Lock settings
ay: Llawintaw mayjachawi

en: Lock the computer when put to sleep
ay: Suyt'ayasaxa, kumputarur llawintaña

en: Enable this option to require a password when the computer wakes up from suspend
ay: Ak naktayam jamasat aru mayiñataki, ukax suyt'ayawi tukuyasa

en: Lock the computer after the screensaver starts
ay: Qhispiyir pantallanak qalltasax kumputarur llawintaña

en: Enable this option to require a password when the screen turns itself off, or when the screensaver activates after a period of inactivity
ay: Ak naktayaña, jamasat aru mayiñataki, ukaxa pantall jiwt'ayasa jan ukax qhispiyir pantallanak naktayaña

en: Delay before locking
ay: Llawintañatakix qawqhapachas qhipht'ani

en: This option defines the amount of time to wait before locking the screen, after showing the screensaver or after turning off the screen
ay: Qawqha pachas pantall llawintañataki, ukax qhispiyir pantallanak naktatakis ukja

en: Always show the clock
ay: Pacha-tupiri uñachañapuni

en: Show the clock on the wallpaper instead of just on the unlock screen
ay: Pantall manqhaxan pacha-jakhuri uñachayaña, ukhamaraki pantall llawimpi ukana

en: Use a custom date and time format
ay: Jaqinkir kasta urampi uru-jakhumpi apnaqaña

en: Time Format
ay: Ura kasta

en: Date Format:
ay: Uru-jakhu kasta:

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->description
en: Show information on date format syntax
ay: Amuyu sara kasta, urampita, uru-jakhumpit uka yatiyaw uñachayaña

en: Time Font
ay: Ura ukan qillqa kasta

en: Date Font
ay: Uru-jakhu ukan qillqa kasta

en: Away message
ay: Anqankirit yatiyawi

en: Show this message when the screen is locked
ay: Pantall llawintatakis ukjax, aka yatiyawi uñachayaña

en: This is the default message displayed on your lock screen
ay: Llawintaw pantallan qalltat pacha yatiyawi uñachayasi

en: Ask for a custom message when locking the screen from the menu
ay: Minu ukat pantall llawintasaxa, jaqinkirit yatiyaw mayiña

en: This option allows you to type a message each time you lock the screen from the menu
ay: Akampixa, mä yatiyawi qillqasma, sapa kuti pantallx llawintasma ukja, minu ukata

en: Allow keyboard shortcuts
ay: Jank'ak tiklanak lurayakiña

en: Allow shortcuts like volume-control and media keys to be used on the lock screen
ay: Llawintaw pantallan, jank'ak tiklanak lurayakiña, tiklanakjama kirki kirkiyañataki

en: Show media player controls
ay: Kirkimpi video ukampi kirkiyañataki wutunanak uñachayaña

en: For compatible players, show playback controls while media is playing
ay: Kikpaki kirkiyirinakatakixa, kirkiyki ukjanakax wutunanak uñachayaña

en: Show album art
ay: Álbum ukan ajanup uñachayaña

en: If available, show album art while media is playing
ay: Apnaqasispa ukjax, kirkiyaski ukjax ajan alwun (álbum) uñachayaña

en: Show the number of missed notifications and the battery status
ay: Qawqhas chhaqayat yatiyawinakax ukhamaraki kunjamaskis ch'ama-pirwax (batería) uk uñachayaña

en: Allow floating clock and album art widgets
ay: Pacha-jakhurimpi tuyur ajanunakamp lurayakiña

en: When the default screensaver is active, allow the clock and album art widgets to float around randomly
ay: Qalltatpacha qhispiyir-pantallanakax naktatakisa, pacha-tupirimpi,ajanunakampi tuyunx lurayakiñaw kawkha chiqanakansa

en: Starting Cinnamon
ay: Cinnamon qalltaña

en: Leaving Cinnamon
ay: Cinnamon ukat mistuña

en: Switching workspace
ay: Yaqha kawkhanti irnaqasi ukar saraña

en: Opening new windows
ay: Machaq wintananak jist'araña

en: Maximizing windows
ay: Wintananak jach'ar tukuyaña

en: Unmaximizing windows
ay: Wintananak jisk'aptayaña

en: Tiling and snapping windows
ay: Wintananak walichaña ukhamaraki thiyanakar lip'iña

en: Inserting a device
ay: Mä dispositivo uchantaña

en: Removing a device
ay: Mä dispositivo apsuña

en: Showing notifications
ay: Yatiyawinak uñachayaña

en: Changing the sound volume
ay: Qawqha kirkiwinisa uk mayjaptayaña

note: name,             position,        icon name,                  row,  col, pa id
en: Front Left
ay: Nayraqatan ch'iqa tuqiru

en: Front Right
ay: Nayraqatan kupi tuqiru

en: Front Center
ay: Nayraqatan chikawjaru

en: Rear Left
ay: Qhiphäxana ch'iqa tuqiru

en: Rear Right
ay: Qhiphäxana kupi tuqiru

en: Rear Center
ay: Qhiphäxana chikawjaru

en: Subwoofer
ay: Subgravenakan jach'at arst'ayiri

en: Side Left
ay: Ch'iqa tuqi

en: Side Right
ay: Kupi tuqi

en: Volume:
ay: Qawqha kirkiwi:

en: Softer
ay: Juk'amp turpaki

en: Louder
ay: Juk'amp jach'ata

en: Muted
ay: Amukt'ayata

en: Click to unmute
ay: Kirkiw naktayañatakixa, kliktayam

en: Click to mute
ay: Amukt'ayañatakix kliktayam

en: Balance
ay: Chikachawi

en: Rear
ay: Qhipaxa

en: Front
ay: Nayraqata

en: Loud
ay: Jach'ata

en: Input level
ay: Qawqhas manti

en: Output profile
ay: Kunjams mistu

en: Test sound
ay: Kirkiw yant'awi

en: Test Sound
ay: Kirkiw yant'awi

en: Manage sound settings
ay: Kirkiw mayjachaw irpaña

en: sound, media, music, speakers, audio, microphone, headphone
ay: kirkiwi, medios, kirkiña, jach'at arst'ayiri, ist'awi, mikruphunu, ist'añataki, sonido, música, altavoces, audio, micrófono, auriculares

en: Output
ay: Mistuwi

en: Device settings
ay: Dispositivo mayjachawi

en: Input
ay: Mantawi

en: No inputs sources are currently available.
ay: Janiw mantiri dispositivonak utjkiti.

en: Sounds
ay: Kirkiwinaka

en: Sounds Volume
ay: Qawqha kirkiwinisa

en: No application is currently playing or recording audio.
ay: Ni mä aplikasiyun kirkisiti ukhamaraki aruqasiti.

en: Manage your startup applications
ay: Qalltaw aplikasiyunanak irpaña

en: startup, programs, boot, init, session, autostart, apps
ay: qalltawi, prukramanaka, kumputatur qalltawi, init, mit'a, justupak qalltawi, aplikasiyunanaka, inicio, programas, arranque, inicialización, sesión, autoinicio, aplicaciones

en: Startup Applications
ay: Aplikasiyunanak qalltasina

en: No description
ay: Jan juk'amp yatiyawimpi

en: No name
ay: Jan sutini

en: Run now
ay: Jichhpach lurayaña

en: Could not execute '%s'
    %s
ay: Janiw lurañ atkiti '%s'
    %s

en: Custom command
ay: Jaqinkiri lurayawi

en: Choose application
ay: Mä aplikasiyyun ajllim

en: Add Startup Program
ay: Qalltasinx mä prukrama (programa) yapaña

en: Edit Startup Program
ay: Qalltasinxa, mä prukrama (programa) askichaña

en: Startup delay
ay: Qalltañatakix qawqhapachas qhipht'ani

en: The startup command cannot be empty
ay: Qaltaw lurayawix, janiw ch'usakikaspati

en: The startup command is not valid
ay: Qalltaw lurayawix, janiw askikiti

en: Select Command
ay: Mä lurayaw ajllim

en: Search Applications...
ay: Aplikasiyunanak thaqhaña...

en: Add Application
ay: Mä aplikasiyun yapaña

en: Manage themes to change how your desktop looks
ay: Iskrituryu (escritorio) mayjaptayañatakix, taqpacha uñjaw irpaña

en: themes, style
ay: taqpach uñjawinaka, kasta, temas, estilo

en: Themes
ay: Taqpach uñjawinaka

en: Mouse Pointer
ay: Achakun wikuchiri

en: Add/Remove
ay: Yapaña/Chhaqhtayaña

en: Miscellaneous options
ay: Walja ajlliñanaka

en: Show icons in menus
ay: Minu ukanakan saltanak uñachayaña

en: Show icons on buttons
ay: Wutuna ukanakan saltanak uñachayaña

en: Scrollbar behavior
ay: Kunjamas unuqiyawixa

note: Translators: The 'trough' is the part of the scrollbar that the 'handle' rides in.  This setting determines whether clicking in that trough somewhere jumps directly to the new position, or if it only scrolls towards it.
en: Jump to position when clicking in a trough
ay: Unuqir waqaña yaqhawxar unxtayañatakix klik luram

en: Use overlay scroll bars
ay: Patajar uskuta unuqir wanqañanak apnaqaña

en: Override the current theme's scrollbar width
ay: Jichha taqpach uñjawit unuqir wanqañ anchup janiw apnaqañakiti

en: Scrollbar width
ay: Unuqir wanqañan anchupa

en: Manage window tiling preferences
ay: Wintananakan walichawip irpaña

en: window, tile, flip, tiling, snap, snapping
ay: wintana, walichaña, jaqukipaña, walichasina, thiyar lip'iña, thiyar lip'isiwi, ventana, ajustar, voltear, ajuste, anclar, anclaje

en: Window Tiling
ay: Wintananakan walichawi

en: Enable Window Tiling and Snapping
ay: Wintananakan thiyar lip'iña ukhamaraki walichaña ukanak naktayaña

en: Maximize, instead of tile, when dragging a window to the top edge
ay: Jach'ar tukuyaña, walichañ lanti, mä wintan qatatasin alay thiyaru

en: Change your user preferences and password
ay: Apnaqirin ajllitanakap ukhamarak jamasat aru mayjaptayaña

en: user, account, information, details, password
ay: apnaqiri, apnaqirin yatiyawi, yatiyawi, juk'amp yatiyawi, jamasat aru, usuario, cuenta, información, detalles, contraseña

en: Account details
ay: Apnaqirin juk'amp yatiyawinaka

en: Click to change your picture
ay: Jamuqam mayjaptayañatakix klik luram

en: Take a photo...
ay: Mä phutu (foto) apsuña...

en: Click to change your name
ay: Sutim mayjaptayañatakix klik luram

en: Click to change your password
ay: Jamasat arumx mayjatayañatakix klik luram

en: Current password
ay: Jichha jamasat aru

en: Wrong password
ay: Jan wali jamasat aru

en: Internal Error
ay: Manqhaxan pantjiwa

en: Manage window preferences
ay: Wintananakan ajllitanakap irpaña

en: windows, titlebar, edge, switcher, window list, attention, focus
ay: wintananaka, wanqañan sutipa, thiya, wintan ajlliri, wintan tanta, yatiyawi, chiqacht'aña, ventanas, barra de título, borde, selector, lista de ventanas, atención, foco

en: Titlebar
ay: Waqañan sutipa

en: Buttons
ay: Wutunanaka

en: Classic Mac
ay: Nayrapacha Mac

en: Buttons layout
ay: Kunjams wutunanakax uskuta

en: Toggle Shade
ay: Ch'iwi mayjaptayaña

en: Toggle Maximize
ay: Jach'ar tukuyaña / jisk'aptayaña

en: Toggle Maximize Horizontally
ay: Jach'ar tukuyaña / jisk'aptayaña winkutaru

en: Toggle Maximize Vertically
ay: Jach'ar tukuyaña / jisk'aptayaña sayt'ataru

en: Toggle on all workspaces
ay: Taqpach kawkhanakanti irnaqasi uk naktayaña/jiwt'ayaña

en: Lower
ay: Aynach tuqir apayaña

en: Action on title bar double-click
ay: Pata sutin wak'a ukan pä klik lurasinx lurawi

en: Action on title bar middle-click
ay: Pata sutin wak'a ukan taypir klik lurasinx lurawi

en: Action on title bar right-click
ay: Pata sutin wak'a ukan kupi klik lurasinx lurawi

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll-behavior->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-hover->options
en: Nothing
ay: Ni kuna

en: Shade and unshade
ay: Ch'iwichayaña ukhamaraki ch'iwi apaqaña

en: Adjust opacity
ay: Ch'amakt'ayaw mayjachaña

en: Action on title bar with mouse scroll
ay: Pata sutin wak'a ukan achakun unuqiwinx lurawi

en: Minimum opacity
ay: Sinti juk'a ch'amakt'awi

en: Window Focus
ay: Wintananakan chiqacht'awi

en: Click
ay: Klik

en: Sloppy
ay: Janiw phuqhatakiti

en: Window focus mode
ay: Kunjams wintananakax chiqacht'asini

en: The window focus mode indicates how windows are activated. It has three possible values; "click" means windows must be clicked in order to focus them, "sloppy" means windows are focused when the mouse enters the window, and "mouse" means windows are focused when the mouse enters the window and unfocused when the mouse leaves the window.
ay: Kunjams chiqacht'asini ukaxa, kunjams wintananakx naktayasini uk yatiyi. kimsa ajlliñanak utji: "klik" sañ muniwa wintananakan klik lurañawa ukax chiqacht'ayañatakiwa, "jani phuqhatakiti" sañ muniwa wintananakax chiqacht'aninakaniwa ukaxa achakux wintanar mantkis ukja. Ukata "achaku" sañ muniwa, wintananakax chiqacht'aninakaniwa ukaxa achaku wintananakar mantkis ukja, ukhamaraki chiqacht'ayir chhaqhtayi ukaxa achaku wintananakat mistkis ukja.

en: Automatically raise focused windows
ay: Chiqacht'ayat wintananaka nayraqatar justupak apayaniña

en: Bring windows which require attention to the current workspace
ay: Munat wintananak apnaqaskani ukax, jichha kawkhanti irnaqasi ukar apayaniña

note: ######
en: Attach dialog windows to the parent window
ay: Aruskipaw wintananakampi, nayrankiri wintanaru mayachaña

en: Moving and Resizing Windows
ay: Unxtayaña ukhamaraki ukch'ar/akch'ar wintananak tukuyaña

en: Special key to move and resize windows
ay: Tiklanak unxtayañataki ukhamaraki ukch'ar/akch'ar wintananak mayjaptayañataki

en: While the special key is pressed, windows can be dragged with the left mouse button and resized with the right mouse button.
ay: Ajllit tikla limt'asaxa, achakun ch'iqa wutunapampix wintananak qatatisispawa, ukhamaraki achakun kupi wutunapampix mayjt'ayarakispawa.

en: Icons only
ay: Saltanakaki

en: Thumbnails only
ay: Sinti jisk'alalanakaki

en: Icons and thumbnails
ay: Saltanakampi jisk'alalanakampi

en: Icons and window preview
ay: Saltanaka ukhamaraki wintananak nayraqat uñjañataki

en: Window preview (no icons)
ay: Wintananak nayraqat uñjañataki (jan saltanakampi)

en: Coverflow (3D)
ay: Muyuri (3D)

en: Timeline (3D)
ay: Pacha siqi (3D)

en: Alt-Tab switcher style
ay: Alt-Tab ajllir kasta

en: Display the alt-tab switcher on the primary monitor instead of the active one
ay: Alt-tab ajllir uñachayaña nayrankir munitura ukana, monitor apnaqasiskis lanti

en: Move minimized windows to the end of the alt-tab switcher
ay: Jisk'aptayat wintananak ajllir Alt-Tab tukuykis ukjar unxtayaña

en: Delay before displaying the alt-tab switcher
ay: Qawqha pachas ajllir Alt-Tab uñachayañataki

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all- workspaces->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-all-
en: Show windows from all workspaces
ay: Taqpach kawkhanti irnaqasi wintananak uñachayaña

en: Manage workspace preferences
ay: Kawkhanti irnaqasi ajlliñanak irpaña

en: workspace, osd, expo, monitor
ay: kawkhanti irnaqasi, pantallan uñjaskis, uñachawi, munitura (monitor)

en: Workspace Options
ay: Kawkhanti irnaqasi ukan ajlliñanaka

en: Enable workspace OSD
ay: Kawkhanti irnaqasi uk pantallan uñjaña

en: Allow cycling through workspaces
ay: Kawkhanakanti irnaqasi ukjanakan muytayaña

en: Only use workspaces on primary monitor (requires Cinnamon restart)
ay: Nayrankir munitura (monitor) ukana, kawkhanakanti irnaqasi ukaki apnaqaña (Cinnamon mayamp qalltañ munasi)

en: Display Expo view as a grid
ay: Mä sinillachjata (Cuadrícula) ukan kawkhanakanti irnaqasi uk uñachayaña

en: Cinnamon just crashed
ay: Cinnamon ukax sayt'iwa

en: Disable downloaded applets, desklets and extensions
ay: Jisk'a-aplikasiyunanakampi, iskrituryu jisk'a-aplikasiyunanakampi ukhamaraki apaqat jithitatayawinakampi jiwt'ayaña

en: You are currently running in fallback mode.
ay: Kunjams pantjatanak qhispiyaña uk lurasiski.

en: If you suspect the source of the crash is a local extension, applet or desklet, you can disable downloaded add-ons using the checkbox below.
ay: Sitix sayt'awi ukax, jithitatayawi layku apasiwayki, apaqatanak jiwt'ayasmawa, pusi k'uchu jutir chiqatap yatiñataki apnaqasa.

en: Do you want to restart Cinnamon?
ay: Cinnamon uk mayamp qalltayañ muntati?

en: Version %s (%s)
ay: Jakhu uñjawi %s (%s)

en: Version %s
ay: Jakhu uñjawi %s

en: Updated on %s
ay: Jichhaptayata %s

note: xrandr@cinnamon.org->metadata.json->description
en: XRandR monitor control applet
ay: Jisk'a-aplikasiyuna XRandR monitor iñasiñataki

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Windows Quick List
ay: Jank'ak tanta wintananak

note: windows-quick-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Quickly access windows from all workspaces
ay: Taqpach kawkhanakanti irnaqasi wintananakar jank'ak mantawi

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click to display and manage system notifications
ay: Klik luram sistema ukat yatiyawinak irpañataki ukhamarak uñachayañatakii

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->description
en: Ignore transient notifications
ay: Juk'a pachaki yatiyawinak janiw yäqañakiti

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->ignoreTransientNotifications->tooltip
en: Check this to ignore transient notifications.
ay: Aka ajlliw chimpuntam, juk'a pachaki yatiyawinak jani yäqañataki.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->showEmptyTray->description
en: Show empty tray
ay: Ch'usa t'aqa wak'a uñachayaña

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->showEmptyTray->tooltip
en: Check this to show the tray even when there are no new notifications.
ay: Aka ajlliw chimpuntam, t'aqa wak'a uñachayañataki, janis machaq yatiyawinak utjpan.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show notifications
ay: Yatiyawinak uñachayaña

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the notification popup menu.
ay: Kisantat tiklanak uchantaña, yatiwitak uñstat minu uñachayaña.

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->tooltip
en: Set keybinding(s) to clear all notifications.
ay: Kisantat tiklanak uchantaña, taqpach yatiyawinak chhaqtayañataki.

note: notifications@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemSettings->description inhibit@cinnamon.org->settings- schema.json->btnSystemNotificationSettings->description
en: Open notification settings
ay: Mayjachaw yatiyawinak jist'araña

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->name
en: System Tray
ay: Sistema ukan wak'a

note: systray@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons
ay: Jisk'a-aplikasiyuna sistema wak'an saltanak ukaniwa

note: trash@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Control the trash from the panel
ay: Wayaqa ukatpach t'una uchawi iñasiña

note: separator@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A separator icon which can be added multiple times
ay: Saltanakpura jaljiri, walja kutinak yapasispa

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click-
en: Middle click action
ay: Taypir klik ukan lurawi

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at- desktop->description
en: Peek at the desktop on hover
ay: Wikuchir uskusax iskrituryu uñachayaña

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-at-desktop->tooltip
en: Peek at the desktop when hovering the applet
ay: Wikuchir jisk'a-aplikasiyun patxar uskusax, iskrituryu uk uñachayaña

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->description
en: Blur effect
ay: Chharphuptayaña

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-blur->tooltip
en: Blur windows when peeking at the desktop
ay: Iskrituryu uñachayasax wintananak chharphuptayaña

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->description
en: Hover delay
ay: Qawqha pachas wikuchir uskuñataki

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-delay->tooltip
en: Delay before Peek shows desktop
ay: Qawqha pachas iskrituryu uñachayañataki

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek- opacity->description
en: Window opacity
ay: Wintanan ch'amakt'awi

note: cornerbar@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->peek-opacity->tooltip
en: Change the opacity of windows when peeking at the desktop
ay: Iskrituryu uñachayasax, wintananakan ch'amakt'aw mayjaptayaña

note: panel-launchers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Launch applications from the panel
ay: Wak'a ukatpacha aplikasiyunanaka qalltaña

note: panel-launchers@cinnamon.org->settings-schema.json->allow- dragging->description
en: Allow dragging of launchers
ay: Qalltirinaka qatatiñx lurayakiña

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access the documents you recently opened
ay: Jichha qillqa-wayaqanakar mantaña

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings API Demo
ay: Mayjachaw API ukan uñacht'ayawi

note: settings-example@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A sample applet for demonstrating the capabilities and usage of the applet and desklet settings API
ay: Jisk'a-aplikasiyuna kunjams mayjachaw API ukax apnaqaña uk uñacht'ayañataki, jisk'a-aplikasiyunanakataki ukhamaraki iskrituryu jisk'a-aplikasiyunanakataki

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page1->title
en: Visible settings
ay: Uñjañjam mayjachawi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page2->title
en: Choosers
ay: Ajllirinaka

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page3->title settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section5->title
en: Command settings
ay: Lurayawin mayjachawi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page4->title
en: Editable list settings
ay: Askichasispa tanta ukan mayjachawi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->page5->title
en: Dependencies
ay: Yaqhampik luririnaka

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->title
en: File choosers
ay: Wayaqanakan ajllirinaka

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->title
en: Menu settings
ay: Minu ukan mayjachawi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section4->title
en: Animation settings
ay: Jamuq unuqiyaw ukan mayjachawi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section6->title
en: Other choosers
ay: Yaqha ajllirinaka

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section7->title
en: My list
ay: Tantaja

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section8->title
en: Show dependencies section
ay: Yaqhampik luririnak ukan kaja uñachayaña

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section9->title
en: Dependencies section
ay: Yaqhampik luririnak ukan kaja

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->description
en: The icon to use in the panel
ay: Salta wak'a ukan apnaqata

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->icon-name->tooltip
en: Select an icon file, or you can type an icon name into the entry box
ay: Mä saltan wayaqa ajllim jan ukjax saltan suti qillqam, mantaw kajana

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->description
en: The background color for the applet
ay: Sami manqhan jisk'a-aplikasiyunana

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->color->tooltip
en: Click the button to select a new background color for this applet
ay: Mä klik wutunan luram, manqhan machaq sami ajlliñataki, aka jisk'a-aplikasiyunataki

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->description
en: Applet width in the panel
ay: Wak'an jisk'a-aplikasiyuna qawqch'asa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->spinner- number->tooltip
en: Increase or decrease this spinner value to make the applet wider or narrower in the panel
ay: Aka jakhu jach'aptayam jan ukjax jisk'aptayam, juk'amp anchu jan ukjax juk'amp juch'usa wak'an jisk'a-aplikasiyuna tukuyañataki

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->description
en: Please pick an option
ay: Mä ajlliw ajllim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: First Choice
ay: Nayrankir ajlliwi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Second Choice
ay: Payiri ajlliwi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Third Choice
ay: Kimsir ajlliwi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->options
en: Fourth Choice
ay: Pusir ajlliwi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->combo- selection->tooltip
en: A combo selection can select between int, boolean, float, and string values
ay: Mä kisantat ajlliw, phuqhat jakhu (entero), 0/1 (boolean), tunkach jakhu (decimal) jan ukjax qillqa siqi (cadena) ajlliñ lurayakiwa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale- demo->description
en: Here is a demonstration of bidirectional control
ay: Akax pä thakhi iñasiwi uñacht'awiwa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->scale-demo->tooltip
en: If you adjust this scale, it updates in the applet.  If you adjust the scale in the applet, it updates here
ay: Aka ukch'a/akch'a mayjaptayasmax jisk'a-aplikasiyuna ukan jichhaptayasini. Ukch'a/akch'a jisk'a-aplikasiyuna ukan mayjaptayasmax, akan jichhaptayasini

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->description
en: Check this to use a custom label
ay: Ak chimpuntam jaqinkir uñt'a-suti apnaqañataki

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom- label->tooltip
en: Checking this box allows you to set a custom label in the field below - this demonstrates setting dependencies
ay: Ak chimpuntam mä jaqinkiri uñt'a-suti mayjachañataki jutir kajana: akax, mayjachaw yaqhampik luririnaka uk uñacht'ayi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- label->description
en: Custom Applet Label
ay: Jisk'a-aplikasiyunan jaqinkir uñt'a-suti

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-label->tooltip
en: Set your custom label here.  This field is unavailable unless the switch above is enabled
ay: Jaqinkiri uñt'a suti akana mayjachama.  Nayrir ajlliri naktayam, kajar mantañataki

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->description
en: Animation type
ay: Jamuq unuqiyaw kasta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tween- function->tooltip
en: A tween chooser has as value a string, which you can pass as transition to Tweener.addTween()
ay: Tweener.addTween() Mä ajlliri ukax pä jakhu taypinkiwa ukhamaraki mä siqi qillqanakawa. Tweener.addTween() ukar mantasmawa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->effect- style->description
en: Effect type
ay: Unuqiw kasta

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo- button->description
en: Don't Press This Button!!!
ay: Aka wutuna jan limt'amti!!!

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->demo-button->tooltip
en: Pressing this button activates a callback method in the applet - go ahead, press it.
ay: Aka wutuna limt'asax mä kutiyat jawsawi luri jisk'a-aplikasiyuna ukana: jichhax yant'am, limt'am.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->signal- test->description
en: This is a test widget for individual key signal firing
ay: Akax mä yant'awi iñasiwiwa, ukax chimpunak apayañataki tiklanak limt'asa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->keybinding- test->description
en: Set the keybinding here to activate an action
ay: Akar kisantat tiklanak uskum, mä lurawi naktayañataki

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->directory- select->description
en: Choose a directory
ay: Mä q'ipi ajllim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->sound- select->description
en: Choose a sound
ay: Mä kirkiwi ajllim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->font- select->description
en: Choose a font
ay: Mä qillqa kasta ajllim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->description
en: You can type paragraphs and lists here
ay: Qillqa t'aqanak ukhamaraki tantanak akan qillqasmawa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->long-text->tooltip
en: This setting type is useful for multi-line lists, and text that is too long to fit in an entry widget.
    You can manually set the height of the text view with the 'height' property. This one is set to 150. Default is 200.
ay: Aka mayjachawix askiwa, walja siqinakampi tantataki, ukhamaraki juk'amp jach'a qillqatanakatak mä kajaki.
    qillqan kaja ukaxa altu tuqi mayjachasmawa, jakhupa 'height' ukampi. Akax 150 altu tuqiniwa. Qalltat pacha 200 altu tuqiniwa.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->date- select->description
en: Choose a Date
ay: Mä uru jakhu ajllim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->time- select->description
en: Choose a Time
ay: Mä ura ajllim

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->description
en: Custom tree widget
ay: Jaqinkir quqa iñasiwi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Resident
ay: Jakiri

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Id number
ay: Uñt'a jakhu

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Shortcut key
ay: Jank'ak tikla

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: File Path
ay: Wayaq thakhi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->description
en: Show the dependencies section
ay: Yaqhampik luririnak kaja uñachayaña

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->show-deps- section->tooltip
en: Checking this box shows the Dependencies section below. Unchecking hides it.
ay: Aka kaja chimpuntasax yaqhampik luririnak (dependencias) uñachayasi. Jan chimpuntasax imantasiwa.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->deps-info->description
en: You can see this section because the switch above is on. Try switching it off and see what happens.
ay: Aka kajax uñjasiwa, kunatixa nayrir ajlliwixa naktayatawa. Jiwt'ayanx yant'arakim kamachkakini.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->description
en: Show info
ay: Yatiyawi uñachayaña

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #1
ay: Yatiyaw #1 uñachayaña

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Show info #2
ay: Yatiyaw #2 uñachayaña

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo->options
en: Don't show info #1 or #2
ay: Yatiyawi #1 jan ukjax #2 jani uñachayaña

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info1->description
en: Info #1: You are seeing this info because the first option is selected in the combo box above. Try selecting different options to see different information.
ay: Yatiyawi #1: Aka yatiyawx uñjiwa kunatixa nayrir ajlliwix ajllitawa patax kisantat kajana. mayja ajlliwinak ajllim, yaqha yatiyaw uñjañataki.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-combo- info2->description
en: Info #2: You are seeing different text now because you selected the second option in the combo box above.
ay: Yatiyawi #2: aka qillqatxa uñjasktawa, kunatixa payir ajlliwix, patax kisantat kajan ajllita.

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin->description
en: Number value
ay: Jakhumpi

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info1->description
en: The value of the spinner above is less than 5
ay: Patax jakhun kajax pisqhat minusawa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->dep-spin- info2->description
en: The value of the spinner above is greater than or equal to 5
ay: Patax jakhun kajax pisqhat jilawa jani ukjax kipkakiwa

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->custom- widget->description
en: Try out this custom widget!
ay: Aka jaqinkir iñasiwi yant'am!

note: menu@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon menu
ay: Cinnamon nayrankir minu (menú)

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-layout->title
en: Layout and content
ay: Kunjams uskuta ukhamarak utjiri

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->overlay-key->description
en: Keyboard shortcut to open and close the menu
ay: Jank'ak tikla minu (menú) jist'arañataki ukhamaraki jist'añataki

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->description
en: Use a custom icon and label
ay: Jaqinkiri saltampi uñt'a sutimpi apnaqaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-custom->tooltip
en: Check this to specify a custom icon and label
ay: Ak naktayam jaqinkiri mä saltampi mä uñt'a sutimpi uskuñataki

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon->tooltip
en: Select an icon to show in the panel.
ay: Salta ajllim wak'an uñachayañataki.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-icon-size->description
en: Icon size
ay: Saltax qawqch'asa

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-label->tooltip
en: Enter custom text to show in the panel.
ay: Jaqinkiri qillqa qillqam wak'an uñachayañataki.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->description
en: Show category icons
ay: Kastanakan saltanak uñachayaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-category-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on categories.
ay: Kastanakan saltanak uñachayasiniti janich uk ajllima.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-icon-size->description
en: Categories icon size
ay: Kastanakan saltanak qawqch'asa

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application- icons->description
en: Show application icons
ay: Aplikasiyunakan saltanak uñachayaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-application-icons->tooltip
en: Choose whether or not to show icons on applications.
ay: Aplikasiyunakan saltanak uñachayasiniti janich uk ajllima.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->application-icon-size->description
en: Applications icon size
ay: Aplikasiyunakan salta qawqch'asa

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->description
en: Show favorites and session buttons
ay: Munat aplikasiyunakan ukhamaraki mit'an wutunanak uñachayaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->favbox-show->tooltip
en: Choose whether or not to show the left pane of the menu.
ay: Minu ukan ch'iqa wak'a uñachayasinit janich uk ajllima.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->fav-icon-size->description
en: Favorites icon size
ay: Munat aplikasiyunakan salta qawqch'asa

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->description
en: Show favorites
ay: Munatanak uñachayaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-favorites->tooltip
en: Choose whether or not to show favorite files in the menu.
ay: Minu ukan wayaqanak uñachayasit uk ajllima.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->description
en: Show bookmarks and places
ay: Chiqawjanakampi markhirinakampi uñachayaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-places->tooltip
en: Choose whether or not to show bookmarks and places in the menu.
ay: Minu (menú) ukan chiqawjanakampi makhirinakampi uñachayasiniti janicha uk ajllima.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->description
en: Show recents
ay: Jichha wayaqanak uñachayaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->show-recents->tooltip
en: Choose whether or not to show recents in the menu.
ay: Minu ukan jichha wayaqanak uñachayasinit janicha uk ajllima.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->description
en: Change categories on hover
ay: Wikuchiri kastanak patxaru uskusax, kastanak mayjaptayaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->category-hover->tooltip
en: Choose whether or not to change categories by hovering.
ay: Wikuchir uskusax kastanak mayjachit janicha uk ajllim.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->description
en: Enable autoscrolling in application list
ay: Tanta aplikasiyunakan justup unuqiyawi uñachayaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-autoscroll->tooltip
en: Choose whether or not to enable smooth autoscrolling in the application list.
ay: Tanta aplikasiyunaka ukan justup turpa unuqiyawi naktayasinit janicha uk ajllima.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->description
en: Enable filesystem path entry in search box
ay: Kaja thaqhawi ukan wayaqanakan thakhinak lurayakiña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->search-filesystem->tooltip
en: Allows path entry in the menu search box.
ay: Minu ukan kaja thaqhawi thakhi uskuñ lurayakiña.

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->description
en: Force the panel to be visible when opening the menu
ay: Wak'a ukax uñachayañapuniwa minu jist'araskis ukja

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->force-show-panel->tooltip
en: Opening the menu will also show the main panel (which may be auto-hidden).
ay: Minu jist'araskis ukjax nayrankir wak'a ukax uñachayasirakiniwa (imantat jikxatasirakispawa)

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Open the menu when I move my mouse over it
ay: Achakutix patja jalakipawaykis ukjax minu uk jist'araña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->tooltip
en: Enable opening the menu when the mouse enters the applet
ay: Ak naktayaña, minu jist'arayañataki, wikuchiri mantkis jisk'a-aplikasiyuna ukaru

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->description
en: Menu hover delay
ay: Qawqha pachas minu jist'arañataki

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-delay->tooltip
en: Delay before the menu opens when hovered
ay: Wikuchiri uskkis ukjax, qawqha pachas minu jist'arañataki

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->description
en: Use menu animations
ay: Minu ukan jamuqanak-unxtawi apnaqaña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-animation->tooltip
en: Allow the menu to animate on open and close
ay: Minu jist'arasa ukhamaraki jist'antasa, jamuqanak-unxtawi lurayakiña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->description
en: Open the menu editor
ay: Minu ukan askichir jist'araña

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu-editor-button->tooltip
en: Press this button to customize your menu entries.
ay: Minu siqinak jaqinkiriptayañataki, aka wutun limt'am.

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Slideshow Controls
ay: Uñacht'ayawin wutunanaka

note: slideshow@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Basic controls for the Cinnamon slideshow
ay: Jasa iñasiwinaka, Cinnamon ukan uñacht'ayawitaki

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access removable drives
ay: Apsuñataki dispositivonakar mantawi

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Minimize all windows
ay: Taqpach wintananak jisk'aptayaña

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Settings Applet
ay: Mayjachaw jisk'a-aplikasiyuna

note: settings@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon Settings
ay: Cinnamon mayjachawi

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Window list
ay: Wintananak tanta

note: window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list
ay: Cinnamon ukat, nayrankir wintananakat tanta

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-alerts->description
en: Show an alert in the window list when a window from another workspace requires attention
ay: Wintananaka tanta ukan mä yatiyaw uñachayaña, yaqha kawkhanti irnaqasi wintanax luraw munasi

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable- scrolling->description
en: Enable mouse-wheel scrolling in the window list
ay: Achaku ruyrapampi wintananak tanta ukan, unuqiyaw naktayaña

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->reverse- scrolling->description
en: Reverse the direction of mouse-wheel scrolling in the window list
ay: Wintananakan tanta ukan, achakun ruyrampi unuqiyawip muytayaña

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- minimize->description
en: Left click to minimize window
ay: Ch'iqa klik ukampi, wintan jisk'aptayañataki

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- close->description
en: Middle click to close window
ay: Taypir klik ukampi, wintan jist'añataki

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->buttons-use-entire- space->description
en: Window buttons can have different sizes and use the entire space available
ay: Wintananakan wutunanakax mayja ukch'anakanispawa, ukhamaraki taqpach ch'usawjachiqanaka apnaqasispawa

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview-show- label->description
en: Show title above thumbnail
ay: Patax jisk'alalan pata suti uñachayaña

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->description
en: Thumbnail size
ay: Jisk'alala ukax qawqch'asa

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options
en: Largest
ay: Sinti jach'a

note: grouped-window-list@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Main Cinnamon window list with app grouping
ay: Cinnamon ukan nayrankir tanta wintananak, pachpa aplikasiyunampi qutuchaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->thumbnailsPage->title schema.json->thumbnailsSection->title
en: Thumbnails
ay: Sinti jisk'alalanaka

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->contextMenuPage->title
en: Context Menu
ay: Kupi klik minu (menú)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hotKeysSection->title
en: Hot Keys
ay: Jank'a tiklanaka

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->appButtonsSection->title
en: Application Buttons
ay: Aplikasiyunanakan wutunanaka

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->hoverPeekSection->title
en: Hover Peek
ay: Wikuchir uskusax uk uñjasiwa

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->group- apps->description
en: Group windows by application
ay: Pachpa aplikasiyunampi wintananak qutuchaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->description
en: Mouse wheel scroll action
ay: Achakun ruyrapa lurawi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Cycle apps
ay: Aplikasiyunanak muytayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Cycle windows
ay: Wintananak muytayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->description
en: Left click action
ay: Ch'iqa klik lurawi

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->left-click- action->options
en: Toggle activation of last focused window
ay: Qhipha chiqacht'at wintana naktayaña/jiwt'ayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Launch new app instance
ay: Aplikasiyun ukan machaq kuti uñstayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->middle-click- action->options
en: Close last focused window in group
ay: Tama ukan qhipha chiqacht'at wintana jist'aña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings- schema.json->cycleMenusHotkey->description
en: Global hotkey for cycling through thumbnail menus
ay: Taqpach jank'ak tikla, jisk'alal minunak (menús) muytayañataki

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- hotkey->description
en: Global hotkey to show the order of apps
ay: Taqpach jank'aki tikla siqi aplikasiyunanak uñachayañataki

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show-apps-order- timeout->description
en: Duration of the apps order display on hotkey press
ay: Qawqha pachas siqi aplikasiyunanakax uñachayi, jank'ak tiklanak limt'asa

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->super-num- hotkeys->description
en: Enable Super+<number> shortcut to switch/open apps
ay: Super+<number> tiklanak naktayaña, aplikasiyunanak mayjaptayañataki jan ukjax jist'arañataki

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->description
en: Button label
ay: Wutunan uñt'a suti

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Application name
ay: Aplikasiyunan suti

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title
ay: Wintanan pata suti

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options
en: Window title (only for the focused window)
ay: Wintanan pata suti (chiqacht'at wintananakatakiki)

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->description
en: Launcher animation
ay: Jamuqanak-unxtawi ukan qalltiri

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->number- display->description
en: Show window count numbers
ay: Qawqha wintananakasa uk uñachayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-app-button- dragging->description
en: Enable app button dragging
ay: Aplikasiyun ukan wutun qatatiyañataki uk naktayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail-scroll- behavior->description
en: Cycle windows on mouse wheel scroll
ay: Achak ruyrampi (con la rueda) wintananak muytayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- thumbnails->description
en: Show thumbnails
ay: Jisk'alalanak uñachayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->animate- thumbnails->description
en: Animate thumbnails
ay: Jisk'alalanak unuqiyaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->vertical- thumbnails->description
en: Enable vertical thumbnails
ay: Sayat jisk'alalanak naktayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->sort- thumbnails->description
en: Sort thumbnails according to the last focused windows
ay: Jisk'alalanak siqichaña qhipha chiqacht'at wintananak ukhamarjama

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->highlight-last- focused-thumbnail->description
en: Highlight the thumbnail of the last focused window
ay: Qhipha chiqacht'at wintana ukan jisk'alal qhanstayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->onclick- thumbnails->description
en: Click to show thumbnails
ay: Klik luram jisk'alalanak uñachayañataki

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- timeout->description
en: Delay before showing thumbnails
ay: Qawqha pachas jisk'alalanak uñachayañataki

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->enable-hover- peek->description
en: Show the window when hovering its thumbnail
ay: Wikuchiri jiak'alal patxaru uskusax, wintan uñachayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- in->description
en: Window fade-in time
ay: Qawqha pachas mantat wintan qhanstayañataki

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->hover-peek-time- out->description
en: Window fade-out time
ay: Qawqha pachas mistut wintan ch'amakt'ayañataki

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->show- recent->description
en: Show recent items
ay: Jichha yänak uñachayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->autostart-menu- item->description
en: Show autostart option
ay: "Justupak qalltaw" uka ajlliw uñachayaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->description
en: Apply the monitor move option to all windows
ay: Taqpach wintananaka, monitor ukar apayaña ajlliw apnaqaña

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->monitor-move-all- windows->tooltip
en: When clicking "Move to monitor" in the context menu, this option will move all of an app's windows instead of just the last focused window from the app.
ay: Kupi klik minu ukan "Monitor ukar apayaña" ukan klik lurasax, aplikasiyuna ukat taqpach wintananak unuqiyani, mä qhipha chiqacht'at wintanaki, uka lanti.

note: expo@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Expo view
ay: Kawkhanakanti irnaqasi naktayaña uk naktayañatakix, wikuchiri uskum jan ukjax klik luram

note: expo@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate expo on hover
ay: Kawkhanakanti irnaqasi uñachayaña uk naktayaña, wikuchir uskusa

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Inhibit Applet
ay: Jisk'a-aplikasiyun jark'antaña

note: inhibit@cinnamon.org->metadata.json->description
en: This applet is used to disable notifications and power management (including the screensaver and the session from going idle)
ay: Jisk'a-aplikasiyuna ukaw yatiyawinak ukhamaraki ch'ama irpawi jiwt'ayi (ukhamaraki pantall qhispiyirimpi mit'a suyt'awimpi)

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Workspace switcher
ay: Kawkhanakanti irnaqasi ajlliri

note: workspace-switcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Select the workspace from the panel
ay: Wak'at pacha, kawkhanakanti irnaqasi uk ajllima

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->description
en: Type of display
ay: Uñjaw kasta

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->tooltip
en: Note that the visual representation will only work if your panel is large enough to display it properly, otherwise the simple style will be used.
ay: Yatiyawi: uñjawi ukax ullakipataniwa pantall ukatix sinti jach'akani ukja, suma uñachayañataki, jan ukjax aliq kastaki apnaqasini.

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: A visual representation of the workspaces
ay: Kawkhanakanti irnaqasi mä uñjawi

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->display- type->options
en: Simple buttons
ay: Aliq wutunanaka

note: printers@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Manage print jobs
ay: Laphin liq'suwinak irpaña

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->description
en: Show printer icon
ay: Laphi-liq'surin salta uñachayaña

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printers exist
ay: Laphi-liq'surinak utjkan ukja

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->options
en: When printing
ay: Laphi liq'asus ukja

note: printers@cinnamon.org->settings-schema.json->show-icon->tooltip
en: Choose when to show the printer icon in the panel
ay: Kunapachas laphi liq'suw salta ukax wak'an uñachayasini uk ajllim

note: sound@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to control sound and music
ay: Kirkiwi ukhamaraki jayllawi iñasiñataki, Cinnamon jisk'a-aplikasiyuna

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->playerControl->description
en: Control Players
ay: Kirkiyirinak iñasiña

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->extendedPlayerControl->description
en: Show Loop and Shuffle controls
ay: Wutunanak uñachayaña kuttayañataki ukhamaraki jan siqimpi kirkiyañataki

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show menu
ay: Minu (menú) uñachayaña

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the sound applet menu.
ay: Kittapit tiklanak mayjachaña kirkiw jisk'a-aplikasiyun minu ukat uñachayaña.

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showtrack->description
en: Show song information on the panel
ay: Wak'a ukan kirkiwin yatiyawip uñachayaña

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->units
en: characters
ay: qillqa chimpunaka

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->truncatetext->description
en: Limit song information to
ay: Kirkiw yatiyawi ukaki ukaru

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute
ay: Kirkiwi amukt'ayaña/naktayaña

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute output
ay: Mistuwi amukt'ayaña/naktayaña

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->options sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleShiftClickAction->options
en: Toggle Mute input
ay: Mantawi amukt'ayaña/naktayaña

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->middleClickAction->description
en: Action on middle click
ay: Taypirin klik lurawi

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->horizontalScroll->description
en: Use horizontal scrolling to move between tracks
ay: Winkutar unuqiwi apnaqaña, kirkiwpura unuqiyasiñataki

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->showalbum->description
en: Show album art as icon
ay: Saltjama álbum ukan ajanup uñachayaña

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->hideSystray->description
en: Hide system tray icons for compatible players
ay: Sistema wak'a ukan saltanak imantaña, kikpaki kirkiyirinakataki

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section3->description
en: Tooltip
ay: Yatiyaw uñachayiri

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowVolume->description
en: Show volume in tooltip
ay: Yatiyaw uñachayiri ukan, qawqha kirkiwi uñachayaña

note: sound@cinnamon.org->settings-schema.json->tooltipShowPlayer->description
en: Show player in tooltip
ay: Yatiyaw uñachawin kirkiyir uñachaña

note: sound@cinnamon.org->settings- schema.json->tooltipShowArtistTitle->description
en: Show song artist and title in tooltip
ay: Yatiyaw uñachawin kirkir ukhamaraki jaylliñan suti uñachayaña

note: user@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet to access your account details, switch users and quickly logout or power off the computer
ay: Jisk'a-aplikasiyuna jaqinkiri yatiyawi ukar mantañataki, apnaqiri turkaña ukhamaraki mit'a jist'aña jani ukjax ratuk kumputarura jiwt'ayaña

note: user@cinnamon.org->metadata.json->name
en: User Applet
ay: Apnaqirin jisk'a-aplikasiyuna

note: user@cinnamon.org->settings-schema.json->display-name->description
en: Display user name on panel
ay: Wak'a ukan apnaqirin sutipa uñachayaña

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->name
en: XApp Status Applet
ay: Kunjamaskisa XApp

note: xapp-status@cinnamon.org->metadata.json->description
en: An applet which hosts all the system tray icons for applications which use XAppStatusIcons
ay: Sistema wak'a aplikasiyunanakan taqpach saltanaka jisk'a-aplikasiyuna ukanakaniwa, ukhamaraki XAppStatuslcons apnaqapxi

note: scale@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Click or hover to activate Scale view
ay: Klik luram jan ukax wikuchir uskum, juk'amp jisk'a/jach'a uñjañataki

note: scale@cinnamon.org->settings-schema.json->activate-on-hover->description
en: Activate scale on hover
ay: Wikuchiri uskusax, juk'amp jisk'a/jach'a uñjawi naktayaña

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: On-Screen keyboard
ay: Pantalla ukan tiklaru (teclado)

note: on-screen-keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A Cinnamon applet to launch the on-screen keyboard
ay: Pantalla ukan tiklaru uñachayañataki, Cinnamon jisk'a-aplikasiyuna

note: network@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Network manager applet
ay: Llika irpiri jisk'a-aplikasiyuna

note: network@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the network applet menu.
ay: Tiklanak uskuña llika jisk'a-aplikasiyuna ukat minu uñachayañataki.

note: power@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Cinnamon power management applet
ay: Cinnamon ch'ama irpañataki jisk'a-aplikasiyuna

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage
ay: Sapapatakat (porcentaje) uñachayaña

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show time remaining
ay: Qawqha pachas tukusiñapataki uñachayaña

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Show percentage and time remaining
ay: Qawqha pachas tukusiñapataki ukhamaraki sapapatakata uñachayaña

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinfo->options
en: Hide label
ay: Uñt'a suti imantaña

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->description
en: Always show all batteries
ay: Taqpach Ch'ama-pirwanak (baterías) uñachayañapuni

note: power@cinnamon.org->settings-schema.json->showmulti->tooltip
en: Check this to always show multiple batteries in the panel, regardless of whether one of them is marked primary.
ay: Aka ajlliw chimpuntam wak'a ukan taqpach ch'ama-pirwanak (baterías) uñachayañatakipuni, jani mä nayrankir wintana yäqasa.

note: favorites@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Access your favorite files
ay: Munat wayaqanakamar mantam

note: favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->show-full-uri->description
en: Display full paths in the list
ay: Tantanx phuqhat thakhinak uñachayaña

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Spacer
ay: Ch'usawxiri

note: spacer@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Add some space between your other applets
ay: Jisk'a-aplikasiyunanakpurax ch'usawx yapaña

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->description
en: Amount of space in pixels
ay: Pixelenak ukan ch'usawxa

note: spacer@cinnamon.org->settings-schema.json->width->tooltip
en: Adjust this to increase or decrease the width of this spacer
ay: Ak mayjaptayam, aka ch'usawjiri ukan ukch'a jach'a/jisk'aptayañataki

note: calendar@cinnamon.org->metadata.json->description
en: The Cinnamon calendar applet
ay: Cinnamon pacha-mara-jakhu jisk'a-aplikasiyuna

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->description
en: Show week numbers in calendar
ay: Pacha-mara-jakhun, siman (semana) jakhu uñachayaña

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->show-week-numbers->tooltip
en: Check this to show week numbers in the calendar.
ay: Aka ajlliw naktayam, pacha-mara-jakhun, siman jakhu uñachayañataki.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->description
en: Use a custom date format
ay: Jaqinkiri utt'ayat uru jakhu apnaqaña

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the date in the calendar applet.
ay: Aka ajlliw naktayam, jaqinkir utt'ayat uru jakhu uskuyañataki, pacha-mara-jakhu ukan jisk'a-aplikasiyunana.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->description clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->description
en: Date format
ay: Utt'ayat uru jakhu

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->custom-format->tooltip clock@cinnamon.org->settings-schema.json->date-format->tooltip
en: Set your custom format here.
ay: Akan mä jaqinkiri utt'ayat mayjacham.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->format-button->tooltip
en: Click this button to know more about the syntax for date formats.
ay: Aka wutunaru klik luram, uru jakhu utt'ayat ukxat juk'amp yatxatañataki.

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->description
en: Show calendar
ay: Pacha-mara-jakhu uñachayaña

note: calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->keyOpen->tooltip
en: Set keybinding(s) to show the calendar.
ay: Kisantat tiklanak uchantaña, pacha-mara-jakhu uñachayañataki.

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Accessibility applet
ay: Uqaranakatakimpi juykhunakatakimpi jisk'a-aplikasiyuna

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Digital photo frame
ay: Phutu (foto) ukan pusi thiya

note: photoframe@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A digital photo frame desklet
ay: Pusi thiyan phutunaka (fotos) uñachayañataki, iskrituryun jisk'a-aplikasiyuna

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->fade-delay->description
en: Fade delay
ay: Qawqha pachas chhaqtañataki

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->description
en: Special effect
ay: Wakichat jamuqa

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Sepia
ay: Ch'umphi

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->effect->options
en: Black and White
ay: Janq'umpi ch'iyarampi

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Clock desklet
ay: Pacha-jakhuri (reloj)

note: clock@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that displays the time
ay: Pacha-jakhuri (reloj) uñachañatak, iskrituryun jisk'a-aplikasiyuna

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->description
en: Text color
ay: Qillqat sami

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->text-color->tooltip
en: Click the button to select a new text color
ay: Wutuna ukan klik luram mä machaq qillqat sami ajlliñataki

note: clock@cinnamon.org->settings-schema.json->use-custom-format->tooltip
en: Check this to define a custom format for the time in the clock desklet.
ay: Aka ajlliw naktayam pacha-jakhuri (reloj) ukan mä jaqinkiri utt'ayat uskuñataki.

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Launcher desklet
ay: Aplikasiyunanak qalltiri

note: launcher@cinnamon.org->metadata.json->description
en: A desklet that launches a program
ay: Prukrama qalltañataki iskrituryun jisk'a-aplikasiyuna
