xournalpp - en to ar_SA translation catalogue (5318 entries)

en: Audio folder not set or invalid! Recording won't work!
    Please set the recording folder under "Preferences > Audio recording"
ar_SA: مجلد الصوتيات غير معين أو غير صالح! لا يمكن التسجيل!
    برجاء تعيين مجلد التسجيل في «التفضيلات > تسجيل الصوتيات»

en: Filesystem error: {1}
ar_SA: خطأ في نظام الملف: {1}

en: Could not remove old autosave file "{1}": {2}
ar_SA: لا يمكن إزالة ملف الحفظ التلقائي القديم "{1}": {2}

en: Recorder could not be started.
ar_SA: تعذر بدء التسجيل.

en: You deleted the active toolbar. Falling back to the default toolbar.
ar_SA: قمت بحذف شريط الأدوات النشط. سنعود إلى شريط الأدوات الافتراضي.

en: The Toolbarconfiguration "{1}" is predefined, would you create a copy to edit?
ar_SA: مجموعة أشرطة الأدوات «{1}» هي مسبقة التعريف، هل تحب إنشاء نسخة للتعديل؟

en: No pdf pages available to append. You may need to reopen the document first.
ar_SA: لا توجد صفحات PDF متاحة لإضافتها. قد تحتاج إلى إعادة فتح المسند أولا.

en: Unable to retrieve pdf page.
ar_SA: تعذر الحصول على صفحة الـPDF.

en: Do not open Autosave files. They may will be overwritten!
    Copy the files to another folder.
    Files from Folder {1} cannot be opened.
ar_SA: لا تفتح الملفات المحفوظة تلقائيا؛ قد يتم استبدالها!
    انسخ الملفات إلى مجلد آخر.
    لا يمكن فتح ملفات من المجلد «{1}».

en: file: {1}
ar_SA: ملف: {1}

en: Error opening file "{1}"
ar_SA: خطأ في فتح الملف , المسمى "{1}"

en: The file being loaded has a file format version newer than the one currently supported by this version of Xournal++, so it may not load properly. Open anyways?
ar_SA: الملف الذي يتم تحميله يستخدم نسخة صيغة ملفات أحدث من التي يدعمها هذا الإصدار من Xournal++‎، لذلك قد لا يتم تحميله بشكل صحيح. فتح على أيّة حال؟

en: The attached background file could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
ar_SA: تعذر العثور على ملف الخلفية المرفق. ربما تم نقله أو إعادة تسميته أو حذفه.

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
    It was last seen at: "{2}"
ar_SA: تعذر العثور على ملف الخلفية "{1}". ربما تم نقله أو إعادة تسميته أو حذفه.
    آخر مرة شوهد في: "{2}"

en: 
    Proposed replacement file: "{1}"
ar_SA: 
    ملف الاستبدال المقترح: "{1}"

en: Use proposed PDF
ar_SA: استخدم ملف PDF المقترح

en: Select another PDF
ar_SA: اختيار ملف PDF آخر

en: Remove PDF Background
ar_SA: إزالة خلفية PDF

en: Error annotate PDF file "{1}"
    {2}
ar_SA: خطأ في كتابة تعليق على ملف الـPDF المسمى «{1}»
    {2}

en: Save File
ar_SA: حفظ الملف

en: _Cancel
ar_SA: إل_غاء

en: _Save
ar_SA: _حفظ

en: Xournal++ files
ar_SA: ملفات Xournal++‎

en: Unsaved Document
ar_SA: مستند غير محفوظ

en: Document file was removed.
ar_SA: تمت إزالة المستند.

en: This document is not saved yet.
ar_SA: لم يتم حفظ هذا المستند بعد.

en: Save As...
ar_SA: حفظ كـ...

en: Trying to emergency save the current open document…
ar_SA: جارِ محاولة الحفظ الاضطراري للمستند المفتوح حاليا…

en: Error: {1}
ar_SA: خطأ: {1}

en: Successfully saved document to "{1}"
ar_SA: تم حفظ المستند بنجاح إلى «{1}»

en: mouse
ar_SA: الفأرة

en: pen
ar_SA: قلم

en: eraser
ar_SA: ممحاة

en: cursor
ar_SA: مؤشر

en: keyboard
ar_SA: لوحة مفاتيح

en: touchscreen
ar_SA: شاشة لمس

en: touchpad
ar_SA: لوحة لمس

en: trackpoint
ar_SA: تراك بوينت

en: tablet pad
ar_SA: حاسوب لوحي

en: Image file successfully created
ar_SA: تم إنشاء ملف الصورة بنجاح

en: PDF file successfully created
ar_SA: تم إنشاء ملف الـPDF بنجاح

en: Global template file does not exist. Please check your settings.
ar_SA: ملف القالب العام غير موجود. الرجاء مراجعة الإعدادات.

en: Failed to read global template file. Please check your settings.
ar_SA: تعذر قراءة ملف القالب العام. الرجاء مراجعة الإعدادات.

en: Global template file is not a regular file. Please check your settings.
ar_SA: ملف القالب العام ليس ملفا عاديا. الرجاء مراجعة الإعدادات.

en: Latex generation encountered an error: {1} (exit code: {2})
ar_SA: أثناء توليد LaTeX حدث خطأ: {1} (كود الخروج: {2})

en: The formula is empty when rendered or invalid.
ar_SA: الصيغة فارغة عند رسمها أو تالفة.

en: Could not load LaTeX PDF file: {1}
ar_SA: تعذر تحميل ملف LaTeX PDF: {1}

en: Could not load LaTeX PDF file
ar_SA: تعذر تحميل ملف LaTeX PDF

en: Error reading PDF: {1}
ar_SA: خطأ في قراءة ملف PDF؛ التفاصيل: {1}

en: This image could not be loaded. Error message: {1}
ar_SA: تعذر تحميل هذه الصورة. رسالة الخطأ: {1}

en: You don't have any PDF pages to select from. Cancel operation.
    Please select another background type: Menu "Journal" → "Configure Page Template".
ar_SA: ليس لديك أي صفحات PDF للاختيار منها. تم إلغاء العملية.
    الرجاء اختيار نوع خلفية آخر: قائمة جورنال ← إعداد قالب الصفحة.

en: PDF background missing
ar_SA: خلفية PDF مفقودة

en: Failed to delete file: {1}
ar_SA: تعذر حذف الملف: {1}

en: Please delete the file manually
ar_SA: نرجو حذف الملف يدويا

en: There is a recent errorlogfile from Xournal++. Please file a Bugreport, so the bug may be fixed.
ar_SA: يوجد ملف سجل أخطاء حديث من Xournal++‎. برجاء إرساء تقرير خطأ حتى يتم إصلاحه.

en: There are recent errorlogfiles from Xournal++. Please file a Bugreport, so the bug may be fixed.
ar_SA: توجد ملفات سجل أخطاء حديثة من Xournal++‎. برجاء إرسال تقرير خطأ حتى يتم إصلاحه.

en: The most recent log file name: {1}
ar_SA: اسم أحدث ملف سجل: {1}

en: To prevent this popup from reappearing, simply delete the errorlogfiles.
ar_SA: إذا شئت أن تمنع هذه النافذة المنبثقة من الظهور مجددا، عليك فقط أن تحذف ملفات سجلات الأخطاء.

en: Send Bugreport
ar_SA: إرسال تقرير خطأ

en: Open Logfile
ar_SA: فتح ملف السجل

en: Open Logfile directory
ar_SA: فتح مجلد ملف السجل

en: Delete Logfile
ar_SA: حذف ملف سجل الأخطاء

en: Xournal++ crashed last time. Would you like to restore the last edited file?
ar_SA: لقد انهار Xournal++‎ المرة السابقة. هل تريد استعادة الملف المحرر أخيرا؟

en: Delete file
ar_SA: حذف الملف

en: Restore file
ar_SA: استعادة ملف

en: The background file "{1}" could not be found. It might have been moved, renamed or deleted.
ar_SA: تعذر العثور على ملف الخلفية "{1}". ربما تم نقله أو إعادة تسميته أو حذفه.

en: <span foreground='red' size='x-large'>Missing the needed UI file:
    <b>{1}</b></span>
    Could not find them at any location.
      Not relative
      Not in the Working Path
      Not in {2}
ar_SA: <span foreground='red' size='x-large'>لم يتم العثور على ملف واجهة المستخدم المطلوب:
    <b>{1}</b></span>
    لم نتمكن من العثور عليها في أي موقع.
      ليس في مسارٍ نسبيّ
      ليس في مسار العمل
      ليس في {2}

en: 
    
    Will now attempt to run without this file.
ar_SA: 
    
    ستتم الآن محاولة العمل دون هذا الملف.

en: Sorry, Xournal++ can only open one file at once.
    Others are ignored.
ar_SA: عذرا، يستطيع Xournal++‎ فتح ملف واحد فقط في المرة الواحدة.
    تم تجاهل الملفات الأخرى.

en: File {1} does not exist.
ar_SA: الملف {1} غير موجود.

en: Filesystem error: {1}
    Sorry, Xournal++ cannot open the file: {2}
    Consider copying the file to a local directory.
ar_SA: خطأ من نظام الملفات: {1}
    عذرا، لم يستطع Xournal++‎ أن يفتح الملف: {2}
    جرب أن تنسخ الملف إلى مجلد محلي.

en: Jump to Page (first Page: 1)
ar_SA: انتقال إلى الصفحة (الصفحة الأولى: 1)

en: Get version of xournalpp
ar_SA: الحصول على نسخة من التطبيق

en: Disable audio for this session
ar_SA: عطّل الصوت في هذه الجلسة

en: Export FILE as PDF
ar_SA: تصدير المعطى FILE بصيغة PDF

en: Export FILE as image files (one per page)
                                     Guess the output format from the extension of IMGFILE
                                     Supported formats: .png, .svg
ar_SA: تصدير المعطى FILE إلى ملفات صور (صورة واحدة لكل صفحة)
                                     يخمّن صيغة التصدير من امتداد الملف
                                     الصيغ المدعومة: png و svg

en: Export without background
                                     The exported file has transparent or white background,
                                     depending on what its format supports
ar_SA: تصدير بغير خلفية
                                     ستكون خلفية الملف المصدَّر شفافة أو بيضاء،
                                     اعتمادا على ما تدعمه الصيغة

en: Export without ruling
                                     The exported file has no paper ruling
ar_SA: تصدير بغير تسطير
                                     الملف المصدَّر لن يكون ورقه مسطَّرا

en: Export layers progressively
                                     In PDF export, Render layers progressively one by one.
                                     This results in N export pages per page with N layers,
                                     building up the layer stack progressively.
                                     The resulting PDF file can be used for a presentation.
ar_SA: تصدير الطبقات تدريجيا
                                     عند تصدير PDF، يتم رسم الطبقات تدرجيا طبقة طبقة.
                                     يؤدي هذا إلى تصدير عدد ن من الصفحات لكل صفحة ذات
                                      عدد ن من الطبقات، فيبني كومة الطبقات تدريجيا.
                                     يمكن استخدام ملف الـPDF الناتج كعرض تقديمي.

en: Only export the pages specified by RANGE (e.g. "2-3,5,7-")
                                     No effect without -p/--create-pdf or -i/--create-img
ar_SA: تصدير الصفحات التي يحددها «المدى» فقط (مثال: «‪2-3,5,7-‬»)
                                     لا تأثير بغير ‪-p/--create-pdf‬ أو ‪-i/--create-img‬

en: Only export the layers specified by RANGE (e.g. "2-3,5,7-")
                                     No effect without -p/--create-pdf or -i/--create-img
ar_SA: تصدير الطبقات التي يحددها «المدى» فقط (مثال: «‪2-3,5,7-‬»)
                                     لا تأثير بغير ‪-p/--create-pdf‬ أو ‪-i/--create-img‬

en: Set DPI for PNG exports. Default is 300
                                     No effect without -i/--create-img=foo.png
ar_SA: تعيين دقة DPI عند التصدير إلى PNG. الدقة المبدئية هي 300
                                     لا تأثير بغير ‪-i/--create-img=foo.png‬

en: Set page width for PNG exports
                                     No effect without -i/--create-img=foo.png
                                     Ignored if --export-png-dpi is used
ar_SA: تعيين عرض الصفحة عند التصدير إلى PNG
                                     لا تأثير بغير ‪-i/--create-img=foo.png‬
                                     يُهمل عند استخدام ‪--export-png-dpi‬

en: Set page height for PNG exports
                                     No effect without -i/--create-img=foo.png
                                     Ignored if --export-png-dpi or --export-png-width is used
ar_SA: تعيين ارتفاع الصفحة عند التصدير إلى PNG
                                     لا تأثير بغير ‪-i/--create-img=foo.png‬
                                     يُهمل عند استخدام ‪--export-png-dpi‬ أو ‪--export-png-width‬

en: Advanced export options
ar_SA: خيارات التصدير المتقدمة

en: Display advanced export options
ar_SA: إظهار خيارات التصدير المتقدمة

en: Error while autosaving: {1}
ar_SA: خطأ أثناء الحفظ التلقائي: {1}

en: Autosaving to {1}
ar_SA: حفظ تلقائي إلى {1}

en: Could not rename autosave file from "{1}" to "{2}": {3}
ar_SA: تعذرت إعادة تسمية الملف المحفوظ تلقائيًّا من "{1}" إلى "{2}": {3}

en: Export PDF
ar_SA: تصدير PDF

en: Do not overwrite the background PDF! This will cause errors!
ar_SA: لا تستبدل خلفية الـPDF؛ سيتسبب هذا في أخطاء!

en: The check for overwriting the background failed with:
ar_SA: فشل فحص استبدال الخلفية بالخطأ:

en: 
     Do you want to continue?
ar_SA: 
    هل تريد المتابعة؟

en: Failed to resolve path with the following error:
    {1}
ar_SA: تعذر إيجاد المسار بالخطأ التالي:
    {1}

en: Custom Export
ar_SA: تصدير مخصص

en: PDF files
ar_SA: ملفات PDF

en: PNG graphics
ar_SA: رسومات PNG

en: SVG graphics
ar_SA: رسومات SVG

en: Xournal (Compatibility)
ar_SA: Xournal (للتوافق)

en: Save file error: {1}
ar_SA: خطأ في حفظ الملف: {1}

en: Unsupported graphics format:
ar_SA: صيغة رسوميات غير مدعومة:

en: Error save image #1
ar_SA: خطأ في حفظ الصورة رقم ١

en: Error while exporting the pdf background: I cannot find the pdf page number
ar_SA: حدث خطأ أثناء تصدير خلفية PDF: تعذر إيجاد صفحة PDF التي رقمها

en: Error save image #2
ar_SA: خطأ في حفظ الصورة رقم ٢

en: PDF Export
ar_SA: تصدير PDF

en: Save file error, can't backup: {1}
ar_SA: خطأ في حفظ الملف، لا يمكن عمل نسخة احتياطية: {1}

en: Failed to parse LaTeX generator path: {1}
ar_SA: تعذر تحليل أمر توليد LaTeX هذا: {1}

en: Failed to parse LaTeX generator command: {1}
ar_SA: تعذر تحليل أمر توليد LaTeX هذا: {1}

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
    
    Since installation is detected within Flatpak, you need to install the Flatpak freedesktop Tex Live extension. For example, by running:
    
    $ flatpak install flathub org.freedesktop.Sdk.Extension.texlive
ar_SA: فشل العثور على برنامج توليد LaTeX في PATH (متغير بيئة المسار): {1}
    
    لأن البرنامج يبدو أنه مثبتا عبر Flatpak، فستحتاج إلى تثبيت إضافة Tex Live من freedesktop لـFlatpak. جرب مثلا تنفيذ:
    
    ‎$ flatpak install flathub org.freedesktop.Sdk.Extension.texlive

en: Failed to find LaTeX generator program in PATH: {1}
ar_SA: تعذر العثور على برنامج توليد LaTeX في متغير مسارات النظام: {1}

en: Could not save .tex file: {1}
ar_SA: تعذر حفظ ملف .tex: {1}

en: Could not start {1}: {2} (exit code: {3})
ar_SA: تعذر بدء تشغيل {1}: {2} (رمز الخروج: {3})

en: Layer {1}
ar_SA: الطبقة {1}

en: Could not load pagetemplates.ini file
ar_SA: تعذر تحميل ملف pagetemplates.ini

en: Plain
ar_SA: فارغ

en: Ruled
ar_SA: مسطر

en: Ruled with vertical line
ar_SA: مسطر وبخط هامش

en: Staves
ar_SA: مخطط موسيقى

en: Graph
ar_SA: رسم بياني

en: Dotted
ar_SA: مُنَقط

en: Isometric Dotted
ar_SA: أيزومتري منقط

en: Isometric Graph
ar_SA: رسم بياني أيزومتري

en: Copy current
ar_SA: نسخ الحالي

en: With PDF background
ar_SA: بخلفية PDF

en: Image
ar_SA: صورة

en: Apply to current page
ar_SA: طبق على الصفحة الحالية

en: Apply to all pages
ar_SA: طبق على كافة الصفحات

en: %F-Note-%H-%M
ar_SA: %F-ملاحظة-%H-%M

en: %{name}_annotated
ar_SA: %{name}_مشروح

en: Open Image
ar_SA: فتح صورة

en: _Open
ar_SA: _فتح

en: Images
ar_SA: صور

en: Attach file to the journal
ar_SA: أرفق ملف إلى الجريدة

en: Open file
ar_SA: فتح ملف

en: All files
ar_SA: كل الملفات

en: Xournal files
ar_SA: ملفات Xournal

en: Xournal++ template
ar_SA: قالب Xournal++‎

en: Supported files
ar_SA: الملفات المدعومة

en: Arrange
ar_SA: ترتيب

en: Bring to front
ar_SA: اجلب للمقدمة

en: Bring forward
ar_SA: خطوة إلى الأمام

en: Send backward
ar_SA: خطوة إلى الخلف

en: Send to back
ar_SA: إرسال إلى المؤخرة

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype missing): "{1}"
ar_SA: الملف ليس ملف xopp صالحا (نوع MIME مفقود): «{1}»

en: The file is no valid .xopp file (Mimetype wrong): "{1}"
ar_SA: الملف ليس ملف xopp صالحا (نوع MIME خاطئ): «{1}»

en: The file is no valid .xopp file (Version missing): "{1}"
ar_SA: الملف ليس ملف xopp صالحا (النسخة مفقودة): «{1}»

en: The file is not a valid .xopp file (Version string corrupted): "{1}"
ar_SA: الملف ليس ملف xopp صالحا (نَص النسخة تالف): «{1}»

en: Failed to open content.xml in zip archive: "{1}"
ar_SA: تعذر فتح ملف content.xml في أرشيف zip المضغوط: «{1}»

en: Could not open file: "{1}"
ar_SA: تعذر فتح الملف: "{1}"

en: XML Parser error: {1}
ar_SA: خطأ في إعراب XML مفاده: {1}

en: Unknown parser error
ar_SA: خطأ إعراب مجهول

en: Document is not complete (maybe the end is cut off?)
ar_SA: المستند غير مكتمل (ربما النهاية مجتزئة؟)

en: Document is corrupted (no pages found in file)
ar_SA: المستند تالف (لم يتم العثور على صفحات في ملفه)

en: Unexpected root tag: {1}
ar_SA: وسم جذري غير متوقع: {1}

en: Unexpected tag in document: "{1}"
ar_SA: وسم غير متوقع في المستند: «{1}»

en: Could not read image: {1}. Error message: {2}
ar_SA: تعذرت قراءة الصورة: {1}. رسالة خطأ: {2}

en: Could not read page number for cloned background image: {1}.
ar_SA: تعذر قراءة رقم الصفحة لصورة الخلفية المستنسخة: {1}.

en: Unknown pixmap::domain type: {1}
ar_SA: نوع pixmap::domain مجهول: {1}

en: Unknown domain type: {1}
ar_SA: نوع نطاق مجهول: {1}

en: Unknown background type: {1}
ar_SA: نوع خلفية مجهول: {1}

en: Error reading width of a stroke: {1}
ar_SA: خطأ في قراءة ثِقل الخط: {1}

en: Unknown stroke cap type: "{1}", assuming round
ar_SA: نوع نهاية خط مجهول: «{1}»، سأفترض أنه مدوّر

en: Unknown stroke type: "{1}", assuming pen
ar_SA: نوع خط رسم مجهول: «{1}»، سأفترض أنه قلم

en: Could not open attachment: {1}. Error message: {2}
ar_SA: تعذر فتح المرفق: {1}. رسالة خطأ: {2}

en: Could not open attachment: {1}. Error message: No valid file size provided
ar_SA: تعذر فتح المرفق: {1}. رسالة خطأ: لم يتم توفير حجم ملف صحيح

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not read file
ar_SA: تعذر فتح المرفق: {1}. رسالة خطأ: تعذرت قراءة الملف

en: Could not open attachment: {1}. Error message: Could not write file
ar_SA: تعذر فتح المرفق: {1}. رسالة خطأ: تعذرت كتابة الملف

en: Wrong count of points ({1})
ar_SA: عدد نقاط خاطئ ({1})

en: xoj-File: {1}
ar_SA: ملف xoj مساره: {1}

en: Wrong number of pressure values, got {1}, expected {2}
ar_SA: عدد قيم الضغط خاطئ؛ المعطى {1}، المتوقع {2}

en: Requested temporary file was not found for attachment {1}
ar_SA: تعذر إيجاد الملف المؤقت المطلوب للمرفق {1}

en: Attribute color not set!
ar_SA: لم يتم تعيين لون السمة!

en: Unknown color value "{1}"
ar_SA: قيمة لون مجهولة «{1}»

en: Color "{1}" unknown (not defined in default color list)!
ar_SA: اللون "{1}" غير معروف (غير معرّف في قائمة الألوان الافتراضية)!

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is nullptr
ar_SA: السمة "{1}" لا يمكن تحليلها كمضاعفة double ، القيمة لا يمكن تحليلها

en: Attribute "{1}" could not be parsed as double, the value is "{2}"
ar_SA: السمة "{1}" لا يمكن تحليلها كمضاعفة double ، القيمة هي "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is nullptr
ar_SA: السمة "{1}" لا يمكن تحليلها كعدد صحيح, القيمة فارغة

en: Attribute "{1}" could not be parsed as int, the value is "{2}"
ar_SA: السمة "{1}" لا يمكن تحليلها كعدد صحيح integer, القيمة هي "{2}"

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is nullptr
ar_SA: السمة "{1}" لا يمكن تحليلها كحجم size_t، القيمة لا يمكن تحليلها

en: Attribute "{1}" could not be parsed as size_t, the value is "{2}"
ar_SA: السمة "{1}" لا يمكن تحليلها كحجم size_t، القيمة هي "{2}"

en: Could not write background "{1}", {2}
ar_SA: تعذر كتابة الخلفية"{1}"، {2}

en: Page type format is PageTypeFormat::Copy - converted to PageTypeFormat::Plain to avoid corrupted file
ar_SA: صيغة نوع الصفحة هو PageTypeFormat::Copy («نسخة») - تم تحويلها إلى PageTypeFormat::Plain («مجرد») لتجنب إتلاف الملف

en: Could not write background "{1}". Continuing anyway.
ar_SA: تعذر كتابة الخلفية «{1}». سنتابع على أيّة حال.

en: Error loading glade file "{1}" (try to load "{2}")
ar_SA: تعذر تحميل ملف واجهة المستخدم المسمى «{1}» (حاول تحميل «{2}»)

en: Unable to play audio recording {1}
ar_SA: تعذر تشغيل التسجيل الصوتي {1}

en: Loading...
ar_SA: يجري التحميل...

en: Scroll to page {1}
ar_SA: مرر إلى الصفحة {1}

en: Add missing page
ar_SA: ضافة الصفحة المفقودة

en: Text found on this page
ar_SA: تم العثور على النص في هذه الصفحة

en: Text %zu times found on this page
ar_SA: تم العثور على النص %zu مرة في هذه الصفحة

en: Text not found
ar_SA: لم يتم العثور على النص

en: Text found once on page {1}
ar_SA: تم العثور على النص مرة واحدة في الصفحة {1}

en: Text found {1} times on page {2}
ar_SA: تم العثور على النص {1} مرات في الصفحة {2}

en: Text not found, searched on all pages
ar_SA: لم يتم العثور على النص، تم البحث عنه في جميع الصفحات

en: Built on
ar_SA: وقت البناء

en: GTK Version
ar_SA: إصدار GTK

en: See the full list of contributors
ar_SA: انظر القائمة الكاملة للمساهمين

en: GNU GPLv2 or later
ar_SA: رخصة جنو العمومية، الإصدارة الثانية أو أحدث

en: No device
ar_SA: لا يوجد جهاز

en: Tool - don't change
ar_SA: الأداة - لا تغيير

en: Pen
ar_SA: قلم

en: Eraser
ar_SA: ممحاة

en: Highlighter
ar_SA: قلم تظليل

en: Text
ar_SA: نص

en: Insert image
ar_SA: إدراج صورة

en: Vertical space
ar_SA: مسافة رأسية

en: Select region
ar_SA: تحديد منطقة

en: Select rectangle
ar_SA: تحديد مستطيل

en: Select multi layer region
ar_SA: تحديد منطقة متعددة الطبقات

en: Select multi layer rect
ar_SA: تحديد مستطيل متعدد الطبقات

en: Hand
ar_SA: يد

en: Floating Toolbox (experimental)
ar_SA: صندوق أدوات عائم (تجريبي)

en: Select Text from pdf
ar_SA: تحديد نص من PDF

en: Select Area Text from pdf
ar_SA: تحديد منطقة نص من PDF

en: Drawing Type - don't change
ar_SA: نوع الرسم - لا تغيير

en: Normal drawing
ar_SA: رسم عادي

en: Draw Line
ar_SA: رسم خط مستقيم

en: Draw Rectangle
ar_SA: رسم مستطيل

en: Draw Ellipse
ar_SA: رسم شكل بيضاوي

en: Draw Arrow
ar_SA: رسم سهم

en: Draw Double Arrow
ar_SA: رسم سهم مزدوج

en: Draw Coordinate System
ar_SA: رسم نظام إحداثيات

en: Shape Recognizer
ar_SA: متعرف الأشكال

en: Draw Spline
ar_SA: رسم خط مُنحنِي

en: System Default
ar_SA: لغة النظام

en: Previously selected language not available anymore!
ar_SA: اللغة المختارة سابقا لم تعد متاحة!

en: LaTeX editor theme:
ar_SA: سمة محرر LaTeX:

en: GtkSourceView was disabled when building Xournal++! Some options will not be available.
ar_SA: تم تعطيل GtkSourceView عندما تم بناء Xournal++‎؛ لن تتوفر بعض الخيارات.

en: Unable to open global template file at {1}. Does it exist?
ar_SA: تعذر فتح ملف القالب العام في {1}. هل هو موجود؟

en: Sample LaTeX file generated successfully.
ar_SA: تم توليد ملف عينة LaTeX بنجاح.

en: Error: {1}. Please check the contents of {2}
ar_SA: خطأ: {1}. برجاء التحقق من محتويات {2}

en: Error: {1} is not a regular file. Please check your LaTeX template file settings.
ar_SA: خطأ: {1} ليس ملفا عاديا. الرجاء مراجعة إعدادات ملف قالب LaTeX.

en: default enabled
ar_SA: مبدئيا مفعل

en: default disabled
ar_SA: الافتراضي معطل

en: Select background color
ar_SA: تحديد لون الخلفية

en: <b>No devices were found. This seems wrong - maybe file a bug report?</b>
ar_SA: <b>لم يتم العثور على أجهزة. لا يبدو هذا صائبًا- ربما تودُّ إرسال بلاغٍ عن العطل؟</b>

en: Enable pressure sensitivity or pressure inference to change this setting!
ar_SA: قم بتفعيل الإحساس بالضغط أو استنتاج الضغط لتغيير هذا الإعداد!

en: Filter input pressure. Multiply the pressure by the pressure multiplier. If less than the minimum, use the minimum pressure.
ar_SA: ترشيح ضغط الإدخال. اضرب الضغط في قيمة «مضاعف الضغط». وإذا كان أقل من الحد الأدنى، استخدم «الحد الأدنى للضغط».

en: Predefined
ar_SA: مسبق التعريف

en: Customized
ar_SA: مخصص

en: Toolbars
ar_SA: أشرطة الأدوات

en: New
ar_SA: جديد

en: Show only not used pages (one unused page)
ar_SA: إظهار الصفحات غير المستخدمة فقط (صفحة واحدة غير مستخدمة)

en: Show only not used pages ({1} unused pages)
ar_SA: إظهار الصفحات غير المستخدمة فقط ({1} صفحات غير مستخدمة)

en: Removed tool item {1} from Toolbar {2} ID {3}
ar_SA: تمت إزالة عنصر الأداة {1} من شريط الأدوات {2} في الموضع {3}

en: Removed tool item from Toolbar {1} ID {2}
ar_SA: تمت إزالة عنصر الأداة من شريط الأدوات {1} في الموضع {2}

en: Could not remove tool item {1} from Toolbar {2} on position {3}
ar_SA: تعذرت إزالة عنصر الأداة {1} من شريط الأدوات {2} في الموضع {3}

en: Could not remove tool item from Toolbar {1} on position {2}
ar_SA: تعذرت إزالة عنصر الأداة من شريط الأدوات {1} في الموضع {2}

en: Separator
ar_SA: فاصل

en: Spacer
ar_SA: فاصل

en: No recent files
ar_SA: لا توجد ملفات حديثة

en: _Journal
ar_SA: _جورنال

en: Paper B_ackground
ar_SA: _خلفية الورق

en: Your current document does not contain PDF Page no {1}
    Would you like to insert this page?
    
    Tip: You can select {2} to insert a PDF page.
ar_SA: المستند الحالي لا يحتوي على صفحة PDF رقم {1}
    هل تحب إدراج هذه الصفحة؟
    
    نصيحة: يمكنك اختيار {2} لإضافة صفحة PDF.

en: Insert after current page
ar_SA: إدراج بعد الصفحة الحالية

en: Insert at end
ar_SA: إدراج في النهاية

en: Contents
ar_SA: المحتويات

en: Swap the current layer with the one above
ar_SA: تبديل الطبقة الحالية مع الطبقة أعلاه

en: Swap the current layer with the one below
ar_SA: تبديل الطبقة الحالية مع الطبقة أدناه

en: Insert a copy of the current layer below
ar_SA: إدراج نسخة من الطبقة الحالية أدناه

en: Delete this layer
ar_SA: حذف هذه الطبقة

en: Layerstack Preview
ar_SA: معاينة كومة الطبقات

en: Layer Preview
ar_SA: معاينة الطبقة

en: Swap the current page with the one above
ar_SA: تبديل الصفحة الحالية مع الصفحة أعلاه

en: Swap the current page with the one below
ar_SA: تبديل الصفحة الحالية مع الصفحة أدناه

en: Insert a copy of the current page below
ar_SA: إدراج نسخة من الصفحة الحالية أدناه

en: Delete this page
ar_SA: حذف هذه الصفحة

en: Page Preview
ar_SA: معاينة الصفحة

en: Select color
ar_SA: تحديد لون

en: Font
ar_SA: خط

en: Drawing Type Combo
ar_SA: مجموعة أدوات الرسم

en: Could not parse general toolbar.ini file: {1}
    No Toolbars will be available
ar_SA: تعذر تحليل ملف toolbar.ini العام: {1}
    لن تتوفر أشرطة الأدوات

en: Could not parse custom toolbar.ini file: {1}
    Toolbars will not be available
ar_SA: لا يمكن تحليل ملف toolbar.ini المعدّل: {1}
    لن تكون أشرطة الأدوات متاحة

en: standard
ar_SA: عادي

en: dashed
ar_SA: متقطع

en: dash-/ dotted
ar_SA: متقطع/منقط

en: dotted
ar_SA: منقط

en: whiteout
ar_SA: تبييض

en: delete stroke
ar_SA: حذف خط أو شكل

en: New Xournal
ar_SA: جورنال جديد

en: Export as PDF
ar_SA: تصدير كـPDF

en: Print
ar_SA: طباعة

en: Undo
ar_SA: تراجع

en: Paste
ar_SA: لصق

en: Rotation Snapping
ar_SA: اجتذاب التدوير

en: Grid Snapping
ar_SA: اجتذاب الشبكة

en: Paired pages
ar_SA: صفحات مزدوجة

en: Presentation mode
ar_SA: وضع العرض التقديمي

en: Manage Toolbars
ar_SA: إدارة أشرطة الأدوات

en: Customize Toolbars
ar_SA: تخصيص أشرطة الأدوات

en: Zoom out
ar_SA: تصغير

en: Zoom in
ar_SA: تكبير

en: Zoom fit to screen
ar_SA: عرض بحجم الشاشة

en: Zoom to 100%
ar_SA: عرض بالحجم الأصلي

en: Go to first page
ar_SA: انتقال إلى الصفحة الأولى

en: Go to page
ar_SA: انتقال إلى صفحة

en: Next
ar_SA: التالي

en: Go to last page
ar_SA: انتقال إلى الصفحة الأخيرة

en: Go to previous layer
ar_SA: انتقال إلى الطبقة السابقة

en: Go to next layer
ar_SA: انتقال إلى الطبقة التالية

en: Go to top layer
ar_SA: انتقال إلى الطبقة العليا

en: Next annotated page
ar_SA: الصفحة المعلّق عليها التالية

en: Insert page
ar_SA: إدراج صفحة

en: Delete current page
ar_SA: حذف الصفحة الحالية

en: Add/Edit TeX
ar_SA: إدخال / تحرير LaTeX

en: Default Tool
ar_SA: الأداة المبدئية

en: Select Linear PDF Text
ar_SA: تحديد نص PDF خطيًّا

en: Select PDF Text in Rectangle
ar_SA: تحديد نص PDF في المستطيل

en: Select Region
ar_SA: تحديد منطقة

en: Select Rectangle
ar_SA: تحديد مستطيل

en: Select Multi-Layer Region
ar_SA: تحديد منطقة متعددة الطبقات

en: Select Multi-Layer Rect
ar_SA: تحديد مستطيل متعدد الطبقات

en: Select Object
ar_SA: تحديد كائن

en: Vertical Space
ar_SA: مسافة رأسية

en: Play Object
ar_SA: تشغيل كائن

en: Setsquare
ar_SA: مثلث أرسطو

en: Compass
ar_SA: بوصلة

en: Select Font
ar_SA: تحديد الخط

en: Record Audio / Stop Recording
ar_SA: تسجيل صوت / إيقاف التسجيل

en: Pause / Play
ar_SA: إيقاف مؤقت / تشغيل

en: Stop
ar_SA: إيقاف

en: Forward
ar_SA: تقديم

en: Fill
ar_SA: تعبئة

en: Fill Opacity
ar_SA: عتامة التعبئة

en: Very Fine
ar_SA: رفيع جدا

en: Fine
ar_SA: رفيع

en: Medium
ar_SA: متوسط

en: Thick
ar_SA: عريض

en: Very Thick
ar_SA: عريض جدا

en: Show all
ar_SA: إظهار الكل

en: Hide all
ar_SA: إخفاء الكل

en: Create new layer
ar_SA: إنشاء طبقة جديدة

en: show
ar_SA: إظهار

en: Background
ar_SA: الخلفية

en: Layer Combo
ar_SA: قائمة الطبقات

en: Layer
ar_SA: طبقة

[ctx: Page {pagenumber} "of {pagecount}"]
en:  of {1}
ar_SA:  من {1}

en: PDF Page {1}
ar_SA: صفحة PDF رقم {1}

en: Page number
ar_SA: رقم الصفحة

en: Select PDF Text In Rectangle
ar_SA: تحديد نص PDF في المستطيل

en: Select PDF Text
ar_SA: تحديد نص PDF

en: Select PDF Area Text
ar_SA: تحديد منطقة نص PDF

en: Select Pdf Text
ar_SA: تحديد نص PDF

en: Selection Combo
ar_SA: مجموعة أدوات التحديد

en: Select Multi-Layer Rectangle
ar_SA: تحديد مستطيل متعدد الطبقات

en: Zoom Slider
ar_SA: شريط التكبير

en: Toolbar found: {1}
ar_SA: تم العثور على شريط الأدوات: {1}

en: Document not loaded! ({1}), {2}
ar_SA: لم يتم قراءة المستند بواسطة التطبيق بشكل صحيح! ({1})، {2}

en: Error:
ar_SA: خطأ:

en: Error while finalizing the PDF Cairo surface
ar_SA: حدث خطأ خلال العمليّات الأخيرة على عنصر "PDF Cairo surface"

en: No pages to export!
ar_SA: لا توجد صفحات للتصدير!

en: Failed to initialize PDF Cairo surface
ar_SA: تعذر تهيئة PDF Cairo surface

en: Erase stroke
ar_SA: محو خط أو شكل

en: elements
ar_SA: عناصر

en: stroke
ar_SA: خط أو شكل

en: image
ar_SA: صورة

en: latex
ar_SA: لاتك

en: text
ar_SA: نص

en: Change color
ar_SA: تغيير اللون

en: Copy page
ar_SA: نسخ الصفحة

en: Emergency saved document
ar_SA: المستند المحفوظ اضطراريا

en: Change stroke fill
ar_SA: تغيير عرض الخط

en: Change font
ar_SA: تغيير الخط

en: Page inserted
ar_SA: تم إدراج الصفحة

en: Page deleted
ar_SA: تم حذف الصفحة

en: Insert layer
ar_SA: إدراج طبقة

en: Draw stroke
ar_SA: رسم خط أو شكل

en: Write text
ar_SA: كتابة نص

en: Insert latex
ar_SA: إدراج LaTeX

en: Insert elements
ar_SA: إدراج عناصر

en: Rename layer
ar_SA: إعادة تسمية طبقة

en: Change line style
ar_SA: تغيير نمط الخط

en: Merge layer down
ar_SA: دمج الطبقة لأسفل

en: Replace missing PDF
ar_SA: استبدال ملف PDF المفقود

en: Move layer
ar_SA: تحريك طبقة

en: Move
ar_SA: تحريك

en: Page background changed
ar_SA: تم تغيير خلفية الصفحة

en: Delete layer
ar_SA: حذف الطبقة

en: Rotation
ar_SA: تدوير

en: Scale
ar_SA: تحجيم

en: Change stroke width
ar_SA: تغيير عرض الخط

en: Move page upwards
ar_SA: تحريك صفحة لأعلى

en: Move page downwards
ar_SA: تحريك صفحة لأسفل

en: Edit text
ar_SA: تحرير النص

en: Could not undo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
ar_SA: تعذر التراجع عن "{1}"
    حدث خطأ… الرجاء تزويدنا بتقرير عن الخطأ…

en: Could not redo "{1}"
    Something went wrong… Please write a bug report…
ar_SA: تعذر تكرار "{1}"
    حدث خطأ… نرجو منك تزويدنا بتقرير عن الخطأ…

en: Undo:
ar_SA: تراجع:

en: Redo:
ar_SA: إعادة:

en: ElementRange::parse(): invalid element range.
ar_SA: ElementRange::parse()‎: مدى عنصر غير صالح.

en: ElementRange::parse(): given element index is larger than maximum count.
ar_SA: ElementRange::parse()‎: دليل العنصر المعطى أكبر من العدد الأقصى.

en: ElementRange::parse(): interval bounds must be in increasing order.
ar_SA: ElementRange::parse()‎: يجب أن يكونا حدّي المدى بترتيب تصاعدي.

en: ElementRange::parse(): element indices start with 1
ar_SA: ElementRange::parse()‎: يبدأ دليل العنصر من 1

en: Error opening file: "{1}"
ar_SA: خطأ في فتح الملف: "{1}"

en: Error writing data to file: "{1}"
ar_SA: خطأ في كتابة البيانات إلى الملف: "{1}"

en: Error code {1}. Message:
ar_SA: رمز خطأ {1}. رسالة:

en: Error occurred while closing file: "{1}"
ar_SA: حدث خطأ أثناء إغلاق الملف: "{1}"

en: Error code {1}
ar_SA: رمز خطأ {1}

en: File couldn't be opened. You have to do it manually:
    URL: {1}
ar_SA: تعذر فتح الملف. عليك فعل ذلك يدويا:
    الرابط: {1}

en: Could not create folder: {1}
    Failed with error: {2}
ar_SA: تعذر إنشاء المجلد: {1}
    فشل برسالة خطأ مفادها: {2}

en: Error {1} executing system command: {2}
ar_SA: خطأ {1} في تنفيذ أمر النظام: {2}

en: Select another name
ar_SA: اختيار اسم آخر

en: There was an error displaying help: {1}
ar_SA: خطأ في عرض المساعدة: {1}

en: xoj-preview-extractor: call with INPUT.xoj OUTPUT.png
ar_SA: xoj-preview-extractor: نادِه بالمعطيين INPUT.xoj و OUTPUT.png

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" is not .xoj file
ar_SA: ‏xoj-preview-extractor: الملف «{1}» ليس بالامتداد xoj

en: xoj-preview-extractor: opening input file "{1}" failed
ar_SA: ‏xoj-preview-extractor: تعذر فتح ملف الإدخال «{1}»

en: xoj-preview-extractor: file "{1}" contains no preview
ar_SA: ‏xoj-preview-extractor: الملف «{1}» لا يحتوي على معاينة

en: xoj-preview-extractor: no preview and page found, maybe an invalid file?
ar_SA: ‏xoj-preview-extractor: تعذر إيجاد معاينة أو صفحات، قد يكون ملفا تالفا؟

en: xoj-preview-extractor: could not find icon "{1}"
ar_SA: ‏xoj-preview-extractor: تعذر إيجاد الأيقونة «{1}»

en: xoj-preview-extractor: opening output file "{1}" failed
ar_SA: ‏xoj-preview-extractor: تعذر فتح ملف الإخراج «{1}»

en: xoj-preview-extractor: successfully extracted
ar_SA: ‏xoj-preview-extractor: تم الاستخراج بنجاح

en: About Xournal++
ar_SA: عن Xournal++‎

en: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++</span>
    <i>The next generation</i>
ar_SA: <span size="xx-large" weight="bold">Xournal++‎</span>
    <i>الجيل التالي</i>

en: Icon Designers
ar_SA: مصممو الأيقونات

en: Partially based on Xournal
    by Denis Auroux
ar_SA: مبني جزئيا على Xournal
    من Denis Auroux

en: Website
ar_SA: موقع الوب

en: Source Code / Bug Tracker
ar_SA: المصدر البرمجي ومتتبع العلل

en: With help from the community
ar_SA: مع مساعدة من المجتمع

en: License
ar_SA: الترخيص

en: Authors
ar_SA: المؤلفون

en: None
ar_SA: لا شيء

en: No ruling
ar_SA: بغير تسطير

en: All
ar_SA: الكل

en: Export
ar_SA: تصدير

en: <b>Document export settings</b>
    Set export parameters
ar_SA: <b>إعدادات تصدير المستند</b>
    تعيين إعدادات التصدير

en: Image quality
ar_SA: جودة الصورة

en: All pages
ar_SA: كل الصفحات

en: Current page
ar_SA: الصفحة الحالية

en: Pages:
ar_SA: صفحات:

en: <i>Example:</i> 1-3 or 1,3,5-7 etc.
ar_SA: <i>مثال:</i> 1-3 أو 1,3,5-7 إلخ.

note: Keep the order the same as in listBackgroundType and use the translation of these types in parentheses.
en: Export the document without any background (None) or with PDF and image backgrounds only (No ruling) or with all background types (All).
ar_SA: تصدير المستند بغير أي خلفية («لا شيء») أو مع خلفيات PDF والصور فقط («بغير تسطير») أو مع جميع أنواع الخلفيات («الكل»).

en: Export layers progressively
ar_SA: تصدير الطبقات تدريجيا

en: If enabled, the layers of each page will be added one by one. The resulting PDF file can be used for a presentation.
ar_SA: لو مفعلة، طبقات كل صفحة ستُضاف طبقة طبقة. يمكن استخدام ملف الـPDF الناتج كعرض تقديمي.

en: Opacity settings
ar_SA: إعدادات العتامة

en: <b>Fill opacity settings</b>
    Select opacity for fill color
ar_SA: <b>إعدادات عتامة التعبئة</b>
    تحديد عتامة لون التعبئة

en: Go to Page
ar_SA: انتقال إلى صفحة

en: Select Image
ar_SA: تحديد صورة

en: Load file
ar_SA: تحميل ملف

en: <b>... or select already used Image:</b>
ar_SA: <b>... أو حدد صورة مستخدمة بالفعل:</b>

en: Always check LaTeX dependencies before running
ar_SA: تحقق دائمًا من اعتماديات LaTeX قبل التشغيل

en: If enabled, check that required LaTeX packages are installed and that the LaTeX commands are available before running the LaTeX tool.
ar_SA: في حالة التفعيل، تأكد من أن حزم LaTeX المطلوبة مثبتة وأن أوامر LaTeX متاحة قبل تشغيل أداة LaTeX.

en: General LaTeX tool settings
ar_SA: إعدادات أداة LaTeX العامة

en: Default LaTeX Text
ar_SA: نص LaTeX المبدئي

en: The LaTeX file to use as a template for the LaTeX tool.
ar_SA: ملف الـLaTeX لاستخدامه كقالب لأداة LaTeX.

en: Global template file path
ar_SA: مسار ملف القالب العام

en: The following strings will be substituted in the global template file when running the LaTeX tool:
ar_SA: سيتم استبدال النصوص التالية في ملف القالب العام عند تشغيل أداة LaTeX:

en: The math mode formula typed in the LaTeX tool.
ar_SA: الصيغة الرياضية المدخلة في أداة LaTeX.

en: Choose a global LaTeX template file
ar_SA: اختر ملف قالب LaTeX العام

en: The current color of the Text Tool, in hex RGB format.
ar_SA: اللون الحالي لأداة النص, بصيغة RGB الستعشرية.

en: Template file settings
ar_SA: إعدادات ملف القالب

en: LaTeX generation command
ar_SA: أمر توليد LaTeX

en: Test configuration
ar_SA: اختبار الإعدادات

en: Test if the current configuration is valid by running the LaTeX generation command on the global template file with a test formula.
ar_SA: اختبار إذا كانت الإعدادات الحالية صالحة، بتشغيل أمر توليد LaTeX على ملف القالب العام مع صيغة اختبارية.

en: LaTeX executable settings
ar_SA: إعدادات تطبيق LaTeX

en: Line numbers
ar_SA: ترقيم السطور

en: Auto-indent
ar_SA: مسافة بادئة تلقائية

en: Syntax highlighting
ar_SA: تلوين الأكواد

en: Wrap text
ar_SA: التفاف النص

en: Use font from system theme.
ar_SA: استخدام خط سمة النظام.

en: Font:
ar_SA: الخط:

en: Pick the Editor's Font
ar_SA: اختر خط المحرر

en: Editor settings
ar_SA: إعدادات المحرر

en:  = Floating Toolbox (experimental) =
ar_SA:  = صندوق أدوات عائم (تجريبي) =

en: <b>Empty Toolbox</b>
                <i>Menu: View/Toolbars</i>
ar_SA: <b>صندوق أدوات فارغ</b>
                <i>القائمة: عرض &gt; أشرطة الأدوات</i>

en: _File
ar_SA: _ملف

en: Recent _Documents
ar_SA: ال_مستندات الحديثة

en: _Annotate PDF
ar_SA: ال_تعليق على PDF

en: _Export as PDF
ar_SA: _تصدير كـPDF

en: Export as...
ar_SA: تصدير كـ...

en: _Edit
ar_SA: ت_حرير

en: Bring to Front
ar_SA: إحضار إلى المقدمة

en: Bring Forward
ar_SA: خطوة إلى الأمام

en: Send Backward
ar_SA: خطوة إلى الخلف

en: Send to Back
ar_SA: إرسال إلى المؤخرة

en: Move Selection Layer Up
ar_SA: نقل طبقة التحديد لأعلى

en: Move Selection Layer Down
ar_SA: نقل طبقة التحديد لأسفل

en: _View
ar_SA: _عرض

en: _Pair Pages
ar_SA: اجعل الصفحات م_زدوجة

en: _Presentation Mode
ar_SA: وضع ال_عرض التقديمي

en: Fullscreen
ar_SA: ملء الشاشة

en: Show Toolbars
ar_SA: إظهار أشرطة الأدوات

en: Layout
ar_SA: تنسيق الصفحات

en: _Horizontal
ar_SA: أ_فقي

en: _Vertical
ar_SA: _رأسي

en: _Left to Right
ar_SA: من الي_سار إلى اليمين

en: _Right to Left
ar_SA: من الي_مين إلى اليسار

en: _Top to Bottom
ar_SA: من الأ_على إلى الأسفل

en: _Bottom to Top
ar_SA: من الأسف_ل إلى الأعلى

en: _Cols/Rows
ar_SA: أ_عمدة/صفوف

en: Set Columns
ar_SA: تعيين الأعمدة

en: _1 Column
ar_SA: _1 عمود

en: _2 Columns
ar_SA: _2 عمودان

en: _3 Columns
ar_SA: _3 أعمدة

en: _4 Columns
ar_SA: _4 أعمدة

en: _5 Columns
ar_SA: _5 أعمدة

en: _6 Columns
ar_SA: _6 أعمدة

en: _7 Columns
ar_SA: _7 أعمدة

en: _8 Columns
ar_SA: _8 أعمدة

en: Set Rows
ar_SA: تعيين الصفوف

en: _1 Row
ar_SA: _1 صف

en: _2 Rows
ar_SA: _2 صفّان

en: _3 Rows
ar_SA: _3 صفوف

en: _4 Rows
ar_SA: _4 صفوف

en: _5 Rows
ar_SA: _5 صفوف

en: _6 Rows
ar_SA: _6 صفوف

en: _7 Rows
ar_SA: _7 صفوف

en: _8 Rows
ar_SA: _8 صفوف

en: T_oolbars
ar_SA: أ_شرطة الأدوات

en: _Manage
ar_SA: إ_دارة

en: _Customize
ar_SA: ت_خصيص

en: Hide Menubar
ar_SA: إخفاء شريط القوائم

en: _Navigation
ar_SA: ا_نتقال

en: _First Page
ar_SA: الصفحة الأ_ولى

en: _Previous Page
ar_SA: الصفحة ال_سابقة

en: _Goto Page
ar_SA: ا_نتقال إلى صفحة

en: _Next Page
ar_SA: الصفحة ال_تالية

en: _Last Page
ar_SA: الصفحة الأ_خيرة

en: _Previous Layer
ar_SA: الطبقة السا_بقة

en: _Next Layer
ar_SA: الطبقة التا_لية

en: _Top Layer
ar_SA: الطبقة ال_عليا

en: N_ext Annotated Page
ar_SA: الصفحة المعلّق عليها ال_تالية

en: P_revious Annotated Page
ar_SA: الصفحة المعلّق عليها ال_سابقة

en: New Page _Before
ar_SA: صفحة جديدة _قبل

en: New Page _After
ar_SA: صفحة جديدة _بعد

en: New Page at _End
ar_SA: صفحة جديدة في الآ_خر

en: Duplicate Page
ar_SA: تكرار الصفحة

en: Append New PDF Pages
ar_SA: إضافة صفحات PDF جديدة في الآخر

en: Configure Page Template
ar_SA: إعداد قالب الصفحة

en: _Delete Page
ar_SA: _حذف الصفحة

en: New _Layer
ar_SA: _طبقة جديدة

en: Delete Layer
ar_SA: حذف الطبقة

en: Merge Layer Down
ar_SA: دمج الطبقة للأسفل

en: Rename Layer
ar_SA: تغيير اسم الطبقة

en: Paper _Format
ar_SA: _نوع الورق

en: Paper _Color
ar_SA: _لون الورق

en: _Tools
ar_SA: أ_دوات

en: _Pen
ar_SA: _قلم

en: _Eraser
ar_SA: _ممحاة

en: Select Linear Text
ar_SA: تحديد النص خطيًّا

en: Select Text In Rectangle
ar_SA: تحديد النص بمستطيل

en: _Highlighter
ar_SA: قلم _تظليل

en: _Text
ar_SA: _نص

en: _Image
ar_SA: _صورة

en: _Default Tools
ar_SA: الأ_داة المبدئية

en: _Shape Recognizer
ar_SA: متعرف الأ_شكال

en: Draw _Line
ar_SA: رسم _خط

en: _Vertical Space
ar_SA: مسافة _رأسية

en: H_and Tool
ar_SA: أداة ال_يد

en: Pen _Options
ar_SA: _خيارات القلم

en: _very fine
ar_SA: ر_فيع جدا

en: _fine
ar_SA: _رفيع

en: _medium
ar_SA: _متوسط

en: _thick
ar_SA: _عريض

en: ver_y thick
ar_SA: عري_ض جدا

en: Fi_ll
ar_SA: م_لء

en: Fill opacity
ar_SA: عتامة التعبئة

en: Eraser Optio_ns
ar_SA: خ_يارات الممحاة

en: _standard
ar_SA: _عادي

en: _whiteout
ar_SA: _تبييض

en: _delete strokes
ar_SA: _حذف خط أو شكل

en: Highlighter Opti_ons
ar_SA: خيا_رات قلم التظليل

en: Text Font...
ar_SA: خط النص...

en: Record / Stop
ar_SA: تسجيل / إيقاف

en: Pause
ar_SA: إيقاف مؤقت

en: _Plugin
ar_SA: إ_ضافة

en: Plugin _Manager
ar_SA: _مدير الإضافات

en: _Help
ar_SA: م_ساعدة

en: Find previous occurrence of the search string
ar_SA: العثور على التواجد السابق لنَص البحث

en: Find next occurrence of the search string
ar_SA: العثور على التواجد التالي لنَص البحث

en: Copy selected text
ar_SA: نسخ النص المحدد

en: Highlight selected text
ar_SA: تظليل النص المحدد

en: Underline selected text
ar_SA: تسطير النص المحدد

en: Strikethrough selected text
ar_SA: شطب النص المحدد

en: Toggle standard / region text selection
ar_SA: تبديل وضع تحديد النص بين التحديد المعتاد وتحديد المنطقة

en: Move Up
ar_SA: تحريك لأعلى

en: Move Down
ar_SA: تحريك لأسفل

en: Merge Down
ar_SA: دمج للأسفل

en: Duplicate
ar_SA: تكرار

en: Insert Page Before
ar_SA: إدراج صفحة قبل

en: Insert Page After
ar_SA: إدراج صفحة بعد

en: Edit (not implemented yet)
ar_SA: تحرير (لم تتم برمجته بعد)

en: Configure new page template
ar_SA: إعداد قالب صفحة جديد

en: Save to file
ar_SA: حفظ إلى ملف

en: Load from file
ar_SA: تحميل من ملف

en: These settings will be used for new pages
ar_SA: سيتم استخدام هذه الإعدادات للصفحات الجديدة

en: <b>Page size</b>
ar_SA: <b>حجم الصفحة</b>

en: Change
ar_SA: تغيير

en: Select Background Color
ar_SA: تحديد لون الخلفية

en: Copy current page background instead
ar_SA: نسخ خلفية الصفحة الحالية بدلا من ذلك

en: Copy the background of the current page instead of using the background set above.
ar_SA: نسخ خلفية الصفحة الحالية بدلا من استخدام الخلفية المضبوطة أعلاه.

en: <b>Background Color</b>
ar_SA: <b>لون الخلفية</b>

en: <b>Background</b>
ar_SA: <b>الخلفية</b>

en: Copy current page size instead
ar_SA: نسخ حجم الصفحة الحالية بدلا من ذلك

en: Use the current page size instead of the page size above.
ar_SA: نسخ حجم الصفحة الحالية بدلا من استخدام الحجم المضبوط أعلاه.

en: Paper Format
ar_SA: نوع الورق

en: Template:
ar_SA: القالب:

en: <b>Pagesize</b>
ar_SA: <b>حجم الصفحة</b>

en: Width:
ar_SA: العرض:

en: Height:
ar_SA: الطول:

en: Select PDF Page
ar_SA: اختيار صفحة PDF

en: Plugin Manager
ar_SA: مدير الإضافات

en: Plugin changes are only applied after Xournal++ is restarted
ar_SA: يتم تطبيق التغييرات على الإضافات بعد إعادة تشغيل Xournal++‎

en: Author:
ar_SA: المؤلف:

en: Path:
ar_SA: المسار:

en: Version:
ar_SA: الإصدار:

en: enabled,
ar_SA: مفعل،

en: Rename selected layer
ar_SA: إعادة تسمية الطبقة المحددة

en: Sample layer name
ar_SA: اسم عينة للطبقة

en: Arithmetic mean
ar_SA: المتوسط الحسابي

en: Velocity based Gaussian weights
ar_SA: الأوزان الغاوسية المبنية على السرعة

en: Deadzone
ar_SA: المنطقة الميتة

en: Inertia
ar_SA: القصور الذاتي

en: Xournal++ Preferences
ar_SA: تفضيلات Xournal++‎

en: <i>If the document already was saved you can find it in the same folder with the extension .autosave.xoj
    If the file was not yet saved you can find it in ~/.cache/xournalpp/autosaves</i>
ar_SA: <i>إذا كان المستند قد تم حفظه بالفعل، ستجده في نفس مجلده بالامتداد ‪.autosave.xoj‬
    وإذا لم يكن قد تم حفظه، ستجده في ‪~/.cache/xournalpp/autosaves‬</i>

en: Enable Autosaving
ar_SA: تفعيل الحفظ التلقائي

en: every
ar_SA: كل

en: minutes
ar_SA: دقائق

en: Autosaving
ar_SA: حفظ تلقائي

en: <i>This name will be proposed if you save a new document.</i>
ar_SA: <i>سيتم اقتراح هذا الاسم إذا قمت بحفظ مستند جديد.</i>

en: Default name:
ar_SA: الاسم المبدئي:

en: %a		Abbreviated weekday name (e.g. Thu)
    %A		Full weekday name (e.g. Thursday)
    %b		Abbreviated month name (e.g. Aug)
    %B		Full month name (e.g. August)
    %c		Date and time representation (e.g. Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d		Day of the month (01-31)
    %F		Date representation (e.g. 2001-08-23)
    %H		Hour in 24h format (00-23)
    %I		Hour in 12h format (01-12)
    %j		Day of the year (001-366)
    %m		Month as a decimal number (01-12)
    %M		Minute (00-59)
    %p		AM or PM designation (e.g. PM)
    %S		Second (00-61)
    %U		Week number with the first Sunday as the first day of week one (00-53)
    %w		Weekday as a decimal number with Sunday as 0 (0-6)
    %W		Week number with the first Monday as the first day of week one (00-53)
    %x		Date representation (e.g. 08/23/01)
    %X		Time representation (e.g. 14:55:02)
    %y		Year, last two digits (00-99)
    %Y		Year (e.g. 2001)
    %Z		Timezone name or abbreviation (e.g. CDT)
    %%		%
    Illegal characters are replaced with "_"
ar_SA: (ملاحظة: جميع المتغيرات تتكون من حرفين: الأول علامة النسبة المئوية «%»،
    	والثاني حرف لاتيني. وعلامة النسبة المئوية قبل الحرف اللاتيني.)
    ‏%a		اسم يوم الأسبوع المختصر (مثلا Thu)
    ‏%A		اسم يوم الأسبوع بالكامل (مثلا Thursday)
    ‏%b		اسم الشهر المختصر (مثلا Aug)
    ‏%B		اسم الشهر بالكامل (مثلا August)
    ‏%c		التاريخ والوقت (مثلا Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    ‏%d		رقم اليوم في الشهر (من 01 إلى 31)
    ‏%F		التاريخ بالكامل بالنظام الأوروبي (مثلا ‪2001-08-23‬)
    ‏%H		الساعات بنظام الـ٢٤ ساعة (من 00 إلى 24)
    ‏%I		الساعات بنظام الـ١٢ ساعة (من 00 إلى 12)
    ‏%j		رقم اليوم في العام (من 001 إلى 366)
    ‏%m		رقم الشهر (من 01 إلى 12)
    ‏%M		الدقائق (من 00 إلى 59)
    ‏%p		‏AM أو PM (مثلا PM)
    ‏%S		الثواني (من 00 إلى 60)
    ‏%U		رقم الأسبوع في العام، حيث أول يوم أحد هو اليوم الأول من الأسبوع الأول (من 00 إلى 53)
    ‏%w		يوم الأسبوع كرقم، باعتبار يوم الأحد هو الصفر (من 0 إلى 6)
    ‏%W		رقم الأسبوع في العام، حيث أول يوم الاثنين هو اليوم الأول من الأسبوع الأول (من 00 إلى 53)
    ‏%x		التاريخ بالكامل بالنظام الأمريكي (مثلا 08/23/01)
    ‏%X		الوقت بالكامل (مثلا 14:55:02)
    ‏%y		العام، آخر رقمين منه (من 00 إلى 99)
    ‏%Y		العام (مثلا 2001)
    ‏%Z		اسم المنطقة الزمنية أو اختصارها (مثلا EET)
    ‏%%		علامة %
    والمحارف غير الصحيحة في الأسماء ستبدل بالشرطة السفلية "_"

en: Available Placeholders
ar_SA: المتغيرات المتاحة

en: Default Save Name
ar_SA: اسم الحفظ المبدئي

en: <i>This name will be proposed if you export a document to PDF.</i>
ar_SA: <i>سيتم اقتراح هذا الاسم عندما تقوم بتصدير المستند كـPDF.</i>

en: %{name}	The name of the exported document
    %a			Abbreviated weekday name (e.g. Thu)
    %A			Full weekday name (e.g. Thursday)
    %b			Abbreviated month name (e.g. Aug)
    %B			Full month name (e.g. August)
    %c			Date and time representation (e.g. Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    %d			Day of the month (01-31)
    %F			Date representation (e.g. 2001-08-23)
    %H			Hour in 24h format (00-23)
    %I			Hour in 12h format (01-12)
    %j			Day of the year (001-366)
    %m			Month as a decimal number (01-12)
    %M			Minute (00-59)
    %p			AM or PM designation (e.g. PM)
    %S			Second (00-61)
    %U			Week number with the first Sunday as the first day of week one (00-53)
    %w			Weekday as a decimal number with Sunday as 0 (0-6)
    %W			Week number with the first Monday as the first day of week one (00-53)
    %x			Date representation (e.g. 08/23/01)
    %X			Time representation (e.g. 14:55:02 or 2:55:02 PM)
    %y			Year, last two digits (00-99)
    %Y			Year (e.g. 2001)
    %Z			Timezone name or abbreviation (e.g. CDT)
    %%			%
    Illegal characters are replaced with "_"
ar_SA: (ملاحظة: جميع المتغيرات تتكون من حرفين: الأول علامة النسبة المئوية «%»،
    	والثاني حرف لاتيني. وعلامة النسبة المئوية قبل الحرف اللاتيني.
    	باستثناء المتغير الأول، وهو علامة نسبة مئوية ثم كلمة name بين قوسين مجعدين.)
    %{name}	اسم تصدير المستند
    ‏%a		اسم يوم الأسبوع المختصر (مثلا Thu)
    ‏%A		اسم يوم الأسبوع بالكامل (مثلا Thursday)
    ‏%b		اسم الشهر المختصر (مثلا Aug)
    ‏%B		اسم الشهر بالكامل (مثلا August)
    ‏%c		التاريخ والوقت (مثلا Thu Aug 23 14:55:02 2001)
    ‏%d		رقم اليوم في الشهر (من 01 إلى 31)
    ‏%F		التاريخ بالكامل بالنظام الأوروبي (مثلا ‪2001-08-23‬)
    ‏%H		الساعات بنظام الـ٢٤ ساعة (من 00 إلى 24)
    ‏%I		الساعات بنظام الـ١٢ ساعة (من 00 إلى 12)
    ‏%j		رقم اليوم في العام (من 001 إلى 366)
    ‏%m		رقم الشهر (من 01 إلى 12)
    ‏%M		الدقائق (من 00 إلى 59)
    ‏%p		‏AM أو PM (مثلا PM)
    ‏%S		الثواني (من 00 إلى 60)
    ‏%U		رقم الأسبوع في العام، حيث أول يوم أحد هو اليوم الأول من الأسبوع الأول (من 00 إلى 53)
    ‏%w		يوم الأسبوع كرقم، باعتبار يوم الأحد هو الصفر (من 0 إلى 6)
    ‏%W		رقم الأسبوع في العام، حيث أول يوم الاثنين هو اليوم الأول من الأسبوع الأول (من 00 إلى 53)
    ‏%x		التاريخ بالكامل بالنظام الأمريكي (مثلا 08/23/01)
    ‏%X		الوقت بالكامل (مثلا 14:55:02)
    ‏%y		العام، آخر رقمين منه (من 00 إلى 99)
    ‏%Y		العام (مثلا 2001)
    ‏%Z		اسم المنطقة الزمنية أو اختصارها (مثلا EET)
    ‏%%		علامة %
    والمحارف غير الصحيحة في الأسماء ستبدل بالشرطة السفلية "_"

en: Default Pdf export name
ar_SA: الاسم المبدئي لتصدير PDF

en: Enable Autoloading of Journals
ar_SA: تمكين التشغيل التلقائي للصحف

en: If you open a PDF and there is a Xournal file with the same name it will open the xoj file.
ar_SA: إذا فتحت مِلَفّ PDF وكان موجودا مِلَفّ Xournal بنفس الاسم (بالامتداد xoj)، سيتم فتح مِلَفّ Xournal.

en: Enable autoloading of most recent file on application startup
ar_SA: تفعيل التحميل التلقائي لآخر ملف مفتوح، عند تشغيل البرنامج

en: If enabled Xournal++ will open the most recent document automatically that you can continue editing your last saved document.
ar_SA: في حالة التفعيل، سيفتح Xournal++‎ تلقائيا آخر مستند محفوظ، حتى تستطيع متابعة تحريره.

en: Autoloading
ar_SA: التحميل التلقائي

en: Load / Save
ar_SA: التحميل والحفظ

en: <i>Assign device classes to each input device of your system. Only change these values if your devices are not correctly matched. (e.g. your pen shows up as touchscreen)</i>
ar_SA: <i>قم بتعيين أنواع الأجهزة لكل جهاز إدخال في نظامك. لا تقم بتغيير هذه القيم إلا إذا كانت أجهزتك معينة بشكل خاطئ (مثلا يظهر قلمك على أنه شاشة لمس).</i>

en: Input Devices
ar_SA: أجهزة الإدخال

en: Enable drawing outside of window <i>(Drawing will not stop at the border of the window)</i>
ar_SA: السماح بالرسم خارج النافذة <i>(لن يتوقف الرسم عند حدود النافذة)</i>

en: Drag LEFT from start point acts like shift key is being held.
    	    Drag UP acts as if Control key is being held.
    
                Determination Radius: Radius at which modifiers will lock in until finished drawing.
    
    	    <i>Useful for operating without keyboard.</i>
ar_SA: السحب <b>لليسار</b> من نقطة البداية يمثل الضغط على زر Shift مع الإبقاء عليه مضغوطا.
    السحب <b>للأعلى</b> من نقطة البداية يمثل الضغط على زر Ctrl مع الإبقاء عليه مضغوطا.
    
    نصف قطر التحديد: نصف القطر الذي عنده هذان الزران سيظلان «مضغوطين» حتى إنهاء الرسم.
    
    <i>مفيد للاستخدام بغير لوحة مفاتيح.</i>

en: Merge button events with stylus tip events
    	    <i>(Check this if</i> "<tt>xsetwacom get *deviceId* TabletPCButton</tt>" <i>returns</i> "<tt>on</tt>"<i>)</i>
ar_SA: دمج أحداث الأزرار مع أحداث سن القلم الرقمي
    	    <i>(قم بتعليم هذا الخيار إذا كان الأمر</i> "<tt>xsetwacom get *deviceId* TabletPCButton</tt>" <i>يعيد</i> "<tt>on</tt>"<i>)</i>

en: Slower strokes are assigned a greater pressure than faster strokes, if pressure information is absent.
    
    <i>This feature may be useful for devices that lack pressure sensitivity. For example, a mouse or touchscreen.</i>
ar_SA: الرسم السريع يجعل الخط أرفع من الرسم البطيء، في حالة غياب معلومات الضغط.
    
    <i>قد تكون هذه الميزة مفيدة للأجهزة فاقدة الإحساس بالضغط، مثل الفأرة وشاشة اللمس.</i>

en: Enable Pressure Inference <i>(Guess pressure from drawing speed when device-supplied pressure is not available)</i>
ar_SA: تفعيل استنتاج الضغط <i>(تخمين الضغط من سرعة الرسم عندما يكون الضغط المقدم من الجهاز غير متوفر)</i>

en: Averaging method
ar_SA: طريقة حساب المتوسط

en: <i>Pick an input stabilization algorithm and its parameters</i>
ar_SA: <i>اختر خوارزمية تثبيت الإدخال ومعاملاتها</i>

en: Buffersize
ar_SA: حجم الذاكرة المؤقتة

en: Deadzone radius
ar_SA: نصف قطر المنطقة الميتة

[ctx: Drag = Noun: force opposing the movement]
en: Drag: If the value is too small, unwanted oscillations may appear. If the value is too high, there will be no stabilization.
ar_SA: السحب: إذا كانت القيمة صغيرة جدا، فقد تظهر اهتزازات غير مرغوبة. وإذا كانت كبيرة جدا، فقد لا يحدث أي تثبيت.

[ctx: Noun: force opposing the movement]
en: Drag
ar_SA: السحب

en: Drag: If the value is too small, unwanted oscillations may appear. If the value is too high, there will be no stabilization.
ar_SA: السحب: إذا كانت القيمة صغيرة جدا، فقد تظهر اهتزازات غير مرغوبة. وإذا كانت كبيرة جدا، فقد لا يحدث أي تثبيت.

[ctx: Mass = Noun: physics term, related to weight]
en: Mass: the higher the mass, the more inertia and the more stabilization
ar_SA: الكتلة: كلما ازدادت الكتلة، ازداد القصور الذاتي وازداد التثبيت

[ctx: Noun: physics term, related to weight]
en: Mass
ar_SA: الكتلة

en: Mass: the higher the mass, the more inertia and the more stabilization
ar_SA: الكتلة: كلما ازدادت الكتلة، ازداد القصور الذاتي وازداد التثبيت

en: Gaussian parameter: the higher, the more stabilization and the more lag between your cursor and the painting tip.
ar_SA: معامل غاوس: كلما ازداد، ازداد التثبيت وازداد التباطؤ بين مؤشرك ونقطة الرسم.

en: Preprocessor
ar_SA: المعالج القبلي

en: Cusp detection
ar_SA: اكتشاف النتوءات

en: Finalize the stroke
ar_SA: إنهاء الخطوط

en: Input stabilization can create a gap at the end of your stroke. If enabled, this gap is filled.
ar_SA: قد يتسبب تثبيت الإدخال في صنع فجوة في نهاية رسمك. عند تفعيل هذا الخيار، سيتم ملء هذه الفجوات.

en: Input stabilization
ar_SA: تثبيت الإدخال

en: Input System
ar_SA: أنظمة الإدخال

en: <i>Define which tools will be selected if you press a mouse button. After you release the button the previously selected tool will be selected.</i>
ar_SA: <i>قم بتعيين الأدوات التي سيتم تحديدها عند الضغط على زر فأرة. بمجرد ترك الزر، سيتم تحديد الأداة السابقة مرة أخرى.</i>

en: Middle Mouse Button
ar_SA: زر الفأرة الأوسط

en: Right Mouse Button
ar_SA: زر الفأرة الأيمن

en: Mouse Buttons
ar_SA: أزرار الفأرة

en: Mouse
ar_SA: الفأرة

en: <i>Pressure Sensitivity allows you to draw lines with different widths, depending on how much pressure you apply to the pen. If your tablet does not support this feature this setting has no effect.</i>
ar_SA: <i>الإحساس بالضغط يتيح لك رسم خطوط يختلف عرضها باختلاف مقدار الضغط الذي تؤثر به على القلم. إذا لم تكن لوحتك تدعم الإحساس بالضغط، فإن هذا الإعداد لا تأثير له.</i>

en: Enable Pressure Sensitivity
ar_SA: تفعيل الإحساس بالضغط

en: <i>Some devices report unexpectedly small or large pressures. This can be fixed by setting a minimum pressure or scaling the pressure reported by the device.</i>
ar_SA: <i>بعض الأجهزة تخبر بقيم ضغط صغيرة جدا أو كبيرة جدا لدرجة غير متوقعة. يمكن إصلاح هذا بتعيين حد أدنى للضغط أو مضاعفة الضغط الذي يخبر به الجهاز.</i>

en: Minimum Pressure:
ar_SA: الحد الأدنى للضغط:

en: Pressure Multiplier:
ar_SA: مضاعف الضغط:

en: Sensitivity Scale
ar_SA: تحجيم الإحساس

en: Pressure Sensitivity
ar_SA: حساسية الضغط

en: <i>With some setup, pen strokes have artifacts at their beginning. This can be avoided by ignoring the first few events/stroke-points when the pen touches the screen.</i>
ar_SA: <i>في بعض الحالات، الخطوط المرسومة بالقلم يكون بها زيادات خاطئة في بدايتها. يمكن تجنبها بإهمال أول أحداث أو نقاط مرسومة عند لمس القلم للشاشة.</i>

en: Ignore the first
ar_SA: إهمال أول

en: events
ar_SA: أحداث

en: Artifact workaround
ar_SA: الحل البديل للزيادات الخاطئة

en: <i>Specify the tools that will be selected if a button of the stylus is pressed or the eraser is used. After releasing the button, the previous tool will be selected.</i>
ar_SA: <i>قم بتعيين الأدوات التي سيتم تحديدها عند الضغط على زر في القلم الرقمي أو عند استخدام الممحاة. بمجرد ترك الزر، سيتم تحديد الأداة السابقة مرة أخرى.</i>

en: Button 1
ar_SA: الزر الأول

en: Button 2
ar_SA: الزر الثاني

en: Stylus Buttons
ar_SA: أزرار القلم الرقمي

en: Stylus-based eraser is visible
ar_SA: ممحاة القلم مرئية

[ctx: eraser is never visible]
en: Never
ar_SA: أبداً

[ctx: eraser is always visible]
en: Always
ar_SA: دائماً

[ctx: eraser is only visible when floating]
en: When floating
ar_SA: عندما تطفو

[ctx: eraser is only visible when touching the screen]
en: When touching
ar_SA: عند اللمس

en: Eraser visibility
ar_SA: وضوح الممحاة

en: Stylus
ar_SA: قلم رقمي

en: <i>You can configure devices, not identified by GTK as touchscreen, to behave as if they were one.</i>
ar_SA: <i>تستطيع ضبط أجهزة، لا ترى GTK أنها شاشة لمس، لتعمل كأنها شاشة لمس.</i>

en: Touchscreen
ar_SA: شاشة اللمس

en: <i>If your hardware does not support hand recognition, Xournal++ can disable your touchscreen when your pen is near the screen.</i>
ar_SA: <i>إذا كان جهازك لا يدعم التعرف على اليد، يمكن لـXournal++‎ تعطيل شاشة اللمس عندما يكون القلم بالقرب من الشاشة.</i>

en: Enable internal Hand Recognition
ar_SA: تفعيل التعرف على اليد الداخلي

en: Disabling Method
ar_SA: أسلوب التعطيل

en: Timeout
ar_SA: المهلة

en: s <i>(after which the touchscreen will be reactivated again)</i>
ar_SA: ثوانٍ <i>(والتي بعدها سيتم تفعيل شاشة اللمس مرة أخرى)</i>

en: <i>Specify commands that are called once Hand Recognition triggers. The commands will be executed in the UI Thread, make sure they are not blocking!</i>
ar_SA: <i>حدد الأوامر التي سيتم تنفيذها عند التعرف على اليد. سيتم تنفيذها في خيط تنفيذ واجهة المستخدم؛ تأكد من أنها لن تجمّدها!</i>

en: Disable
ar_SA: تعطيل

en: Test
ar_SA: اختبار

en: Custom Commands (for Method "Custom")
ar_SA: أوامر مخصصة (للأسلوب «مخصص»)

en: Hand Recognition
ar_SA: التعرف على اليد

en: <i>Use pinch gestures to zoom journal pages.</i>
ar_SA: <i>استخدم إيماءة القَرص لتكبير صفحات الجورنال.</i>

en: Enable zoom gestures (requires restart)
ar_SA: تفعيل إيماءات التكبير (يحتاج إعادة التشغيل)

en: When drawing with touch, two-finger gestures intended to pan the view can instead cause it to zoom, causing performance issues. 
    This setting can make it easier to draw with touch.
ar_SA: عند الرسم باللمس، فإن إيماءات الإصبعين المقصود بها تحريك منطقة الرسم يمكن أن تقوم بتكبير أو تصغير الشاشة، مما يسبب مشاكل في الأداء. 
    هذا الإعداد يمكن أن يجعل الرسم باللمس أسهل.

en: Start zooming after a distance
ar_SA: بدء التكبير بعد مسافة

en: % greater than the initial distance between the two touches.
ar_SA: % أكبر من المسافة الأولى بين اللمستين.

en: Zoom Gestures
ar_SA: إيماءات التكبير

en: <i>Use the touchscreen like a multi-touch-aware pen.</i>
ar_SA: <i>استخدم شاشة اللمس كأنها قلم يدعم تعدد اللمس.</i>

en: Enable touch drawing
ar_SA: تفعيل الرسم باللمس

en: Use two fingers to pan/zoom and one finger to use the selected tool.
ar_SA: استخدم إصبعين لتحريك منقطة الرسم أو تكبيرها، وإصبع واحد لاستخدام الأداة المحددة.

en: Touch Drawing
ar_SA: الرسم باللمس

en: <i>Disabling GTK's built-in touchscreen scrolling can work around scrolling bugs on some platforms. Consider changing this setting if you experience jumps/sudden changes in scroll position when attempting to scroll with a touchscreen.</i>
ar_SA: <i>عطل تمرير شاشة اللمس المدمج في GTK، يمكن أن يتفادى أعطال التمرير على بعض المنصات. فكّر في تغيير هذا الإعداد إذا واجهت تغييرات كبيرة/مفاجئة في موضع التمرير عند محاولة التمرير باستخدام شاشة اللمس.</i>

en: Disable GTK's built-in inertial scroll functionality (requires restart).
ar_SA: تعطيل وظيفة التمرير المتثاقل المدمجة في GTK (يتطلب إعادة التشغيل).

en: Touch Scrolling
ar_SA: تمرير اللمس

en: Show Menubar on Startup
ar_SA: إظهار شريط القوائم عند بدء التشغيل

en: <i>Toggle visibility of menubar with F10</i>
ar_SA: <i>يمكنك تبديل ظهور شريط القوائم بزر F10</i>

en: Show filepath in title bar
ar_SA: إظهار مسار الملف في شريط العنوان

en: Border color for current page and other selections
ar_SA: لون إطار الصفحة الحالية والتحديدات الأخرى

en: Border color
ar_SA: لون الإطار

en: Background color between pages
ar_SA: لون الخلفية بين الصفحات

en: Selection Color (Text, Stroke Selection etc.)
ar_SA: لون التحديد (النصوص، الخطوط والأشكال، إلخ)

en: Use available Stock Icons (requires restart)
ar_SA: استخدام أيقونات النظام المتاحة (يحتاج إعادة التشغيل)

en: Icon Theme:
ar_SA: سمة الأيقونات:

en: Color
ar_SA: اللون

en: Theme Variant:
ar_SA: متغير السمة:

en: Use system default
ar_SA: استخدم الإعدادات الافتراضية للنظام

en: Force light theme
ar_SA: فرض النمط الفاتح

en: Force dark theme
ar_SA: فرض النمط الداكن

en: (this may not work, depending on your system theme)
ar_SA: (قد لا يعمل هذا، اعتمادا على نمط النظام لديك)

en: Colors
ar_SA: الألوان

en: Global
ar_SA: عام

en: Cursor icon for pen
ar_SA: شكل المؤشر عند استخدام أداة القلم

[ctx: stylus cursor uses no icon]
en: No icon
ar_SA: بلا شكل

[ctx: stylus cursor uses a small dot]
en: Small dot icon
ar_SA: نقطة صغيرة

[ctx: stylus cursor uses a big pen icon]
en: Big pen icon
ar_SA: قلم كبير

[ctx: stylus cursor uses system cursor]
en: System cursor
ar_SA: مؤشر النظام

en: Highlight cursor position
ar_SA: تسليط الضوء على موضع المؤشر

en: Draw a transparent circle around the cursor
ar_SA: رسم دائرة شفافة حول المؤشر

en: Choose the color to use for "Highlight cursor position"
ar_SA: اختر اللون لاستخدامه من أجل «تسليط الضوء على موضع المؤشر»

en: Circle Color
ar_SA: لون الدائرة

en: pixels
ar_SA: بكسل

en: Radius
ar_SA: نصف القطر

en: Border Width
ar_SA: عرض الإطار

en: Border Color
ar_SA: لون الإطار

en: Cursor
ar_SA: المؤشر

en: Show sidebar on the right side
ar_SA: إظهار الشريط الجانبي على الجانب الأيمن

en: Show vertical scrollbar on the left side
ar_SA: إظهار شريط التمرير الرأسي على الجانب الأيسر

en: Left / Right-Handed
ar_SA: استخدام اليد اليمنى أو اليسرى

en: Page numbering
ar_SA: ترقيم الصفحات

en: Below preview
ar_SA: تحت المعاينة

en: Circle background
ar_SA: خلفية دائرية

en: Square background
ar_SA: خلفية مربعة

en: Sidebar
ar_SA: الشريط الجانبي

en: Hide the horizontal scrollbar
ar_SA: إخفاء شريط التمرير الأفقي

en: Hide the vertical scrollbar
ar_SA: إخفاء شريط التمرير الرأسي

en: Disable scrollbar fade out
ar_SA: تعطيل الاختفاء التلقائي لشريط التمرير

en: Scrollbars
ar_SA: أشرطة التمرير

en: When an element is selected and moved past the visible portion of the canvas, pan the screen by an amount equal to this percentage of the visible part of the canvas.
ar_SA: عندما يتم اختيار عنصر وتحريكه خارج الجزء المرئي من اللوحة، اسحب الشاشة بمقدار يساوي هذه النسبة المئوية من الجزء المرئي من اللوحة.

en: Base speed
ar_SA: السرعة الأساسية

en: Multiply the panning speed by up to this amount, based on how much of the selected element is out of view.
ar_SA: ضاعف سرعة سحب الشاشة بهذه القيمة، بناء على حجم العنصر المحدد خارج المنظر.

en: Max multiplier
ar_SA: المضاعف الأقصى

en: Selection Edge Panning
ar_SA: سحب الشاشة عند حافة التحديد

en: Show Menubar
ar_SA: إظهار شريط القوائم

note: #-#-#-#-#  7 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
ar_SA: إظهار شريط الأدوات

en: Go Fullscreen
ar_SA: املأ الشاشة

en: Select toolbar:
ar_SA: تحديد شريط الأدوات:

en: Presentation Mode
ar_SA: وضع العرض التقديمي

en: Pre-load pages before
ar_SA: عدد صفحات التحميل المسبق قبل الصفحة الحالية

en: Pre-load pages after
ar_SA: عدد صفحات التحميل المسبق بعد الصفحة الحالية

en: Clear cached paged while scrolling
ar_SA: مسح الصفحات المخزنة في الذاكرة أثناء التمرير

en: Performance
ar_SA: الأداء

en: View
ar_SA: العرض

en: Speed for Ctrl + Scroll
ar_SA: خطوة Ctrl + التمرير

en: Speed for a Zoomstep
ar_SA: خطوة التكبير والتصغير

en: Zoom Speed
ar_SA: سرعة التكبير

en: <i>To make sure on 100% zoom the size of elements is natural. (requires restart)</i>
ar_SA: <i>للتأكد من أن العرض بالحجم الأصلي يعرض العناصر بحجمها الطبيعي. (يحتاج إعادة التشغيل)</i>

en: <i>Put a ruler on your screen and move the slider until both rulers match.</i>
ar_SA: <i>ضع مسطرة على شاشتك، وحرك الشريط المنزلق حتى تتطابق المسطرتين.</i>

en: The unit of the ruler is cm
ar_SA: وحدة المسطرة هي السنتيمتر

en: Display DPI Calibration
ar_SA: معايرة دقة (DPI) الشاشة

en: <i>If you add additional space beside the pages you can choose the area of the screen you would like to work on.</i>
ar_SA: <i>إذا أضفت مسافة إضافية إلى جانب الصفحات، تستطيع اختيار المنطقة التي تريدها من الشاشة لتعمل عليها.</i>

en: Add additional vertical space of
ar_SA: إضافة مسافة رأسية إضافية مقدارها

en: Add additional horizontal space of
ar_SA: إضافة مسافة أفقية إضافية مقدارها

en: Scrolling outside the page
ar_SA: التمرير خارج الصفحة

en: Offset first page this many pages when <b>Pair Pages</b> enabled
ar_SA: ترحيل الصفحة الأولى هذا العدد من الصفحات عند تفعيل <b>الصفحات المزدوجة</b>

en: First Page Offset
ar_SA: ترحيل الصفحة الأولى

en: Usually 0 or 1
ar_SA: عادةً صفر أو واحد

en: Paired Pages
ar_SA: الصفحات المزدوجة

en: when scrolling to end of last page
ar_SA: عند التمرير إلى نهاية الصفحة الأخيرة

en: when drawing on last page
ar_SA: عند الرسم على الصفحة الأخيرة

en: disabled
ar_SA: معطل

en: Automatically Add Empty Last Page (excluding PDFs)
ar_SA: أضف تلقائيًا صفحة فارغة أخيرة (باستثناء ملفات PDF)

en: Enable  with determination radius of
ar_SA: تفعيل بنصف قطر تحديد مقداره

en: Drag LEFT from start point acts like shift key is being held.
    Drag UP acts as if Control key is being held.
    
    Determination Radius: Radius at which modifiers will lock in until finished drawing.
    
    <i>Useful for operating without keyboard.</i>
ar_SA: السحب <b>لليسار</b> من نقطة البداية يمثل الضغط على زر Shift مع الإبقاء عليه مضغوطا.
    السحب <b>للأعلى</b> من نقطة البداية يمثل الضغط على زر Ctrl مع الإبقاء عليه مضغوطا.
    
    نصف قطر التحديد: نصف القطر الذي عنده هذان الزران سيظلان «مضغوطين» حتى إنهاء الرسم.
    
    <i>مفيد للاستخدام بغير لوحة مفاتيح.</i>

en: Drawing Tools - Set Modifiers by Draw Direction (Experimental)
ar_SA: أدوات الرسم - تفعيل زر Shift أو Ctrl حسب اتجاه الرسم (تجريبي)

en: Preserve line width
ar_SA: تثبيت عرض الخطوط

en: After resizing a selection, the line width of all strokes will be the same as before the resizing operation.
ar_SA: بعد التحجيم، سيبقى عرض كل خط كما كان قبل التحجيم.

en: Resizing
ar_SA: تغيير الحجم

en: Rotation snapping tolerance
ar_SA: تسامح اجتذاب التدوير

en: Grid snapping tolerance
ar_SA: تسامح اجتذاب الشبكة

en: Grid size
ar_SA: حجم الشبكة

en: Use snapping for recognized shapes
ar_SA: اجتذب الأشكال المتعرف عليها

en: If activated, shapes that have been recognized by the shape recognizer will be snapped to the grid automatically. This may lead to unexpected results if you have the shape recognizer turned on while writing.
ar_SA: في حالة التفعيل، فإن الأشكال التي يتعرف عليها متعرف الأشكال ستجتذبها الشبكة تلقائيا. سيؤدي هذا إلى نتائج غير متوقعة إذا كان متعرف الأشكال مفعلا أثناء الكتابة.

en: Snapping
ar_SA: الاجتذاب

en: Minimum Stroke Size
ar_SA: الحد الأدنى لحجم خط القلم

[ctx: Short taps/clicks will trigger special actions]
en: Enable Tap action
ar_SA: تفعيل الفعل عند النقر

en: Do not draw for inputs of short time and length unless it comes in short succession. Instead, show floating toolbox.
ar_SA: لا ترسم المدخلات ذات وقت وطول قصيرين، إلا إذا أتت في تتابع سريع. بدلا من ذلك، أظهر شريط الأدوات العائم.

en: Time limit (ms)
ar_SA: المهلة (مللي ثانية)

en: Time limit: taps lasting longer will not trigger a special action
    
    <i>Recommended: 150ms</i>
ar_SA: المهلة: النقرات التي تدوم وقتًا أطول لن تنفذ إجراءً خاصًا
    
    <i>المقترح: 150 مللي ثانية</i>

en: Length limit: taps moving further away will not trigger a special action
    
    <i>Recommended: 1 mm</i>
ar_SA: حد المسافة: النقرات التي تتحرك أبعد من هذا لن تنفذ إجراءً خاصًا
    
    <i>المقترح: 1 مم</i>

en: Length limit (mm)
ar_SA: حد المسافة (مم)

en: Frequency limit (ms)
ar_SA: حد فترة التكرار (مللي ثانية)

en: Frequency limit: A tap happening within this time period after a stroke will not trigger a special action.
    
    <i>Recommended: 500ms</i>
ar_SA: حد فترة التكرار: النقرات التي تحدث في هذه الفترة بعد الرسم، لن تنفذ إجراءً خاصًا.
    
    <i>المقترح: 500 مللي ثانية</i>

en: Try to select object first.
ar_SA: حاول تحديد كائن أولا.

en: Try to select object first; if nothing selected then show floating toolbox if enabled.
ar_SA: حاول تحديد كائن أولا؛ إذا لم يكن شيء محددا فأظهر صندوق الأدوات العائم إن كان مفعلا.

en: All three conditions must be met before stroke is ignored.
    It must be short in time and length and we can't have ignored another stroke recently.
ar_SA: يجب استيفاء الشروط الثلاثة لتجاهل الرسمة.
    يجب أن تكون قصيرة في الزمن والطول، ولا يمكن أن نكون قد تجاهلنا رسمة أخرى في وقت قريب.

en: Settings:
ar_SA: الإعدادات:

en: Show Floating Toolbox
ar_SA: إظهار صندوق الأدوات العائم

en: Action on Tool Tap
ar_SA: الفعل عند النقر

en: <i>Re-render PDF backgrounds more often while zooming for better render quality. 
    <b>Note:</b> This should not affect print quality.</i>
ar_SA: <i>أعد رسم خلفيات الـPDF أكثر أثناء التكبير للحصول على جودة رسم أفضل. 
    <b>ملاحظة:</b> المفترض أن هذا لا يؤثر على جودة الطباعة.</i>

en: When zoomed in on a high-resolution PDF, each re-render can take a long time. Setting this to a large value causes these re-renders to happen less often.
    
    Set this to 0% to always re-render on zoom.
ar_SA: عند تكبير ملف PDF ذي دقة عالية، فإن كل إعادة رسم ستأخذ وقتا قد يكون طويلا. ضبط هذا الخيار على قيمة كبيرة سيجعل إعادة الرسم تتم بعدد مرات أقل.
    
    اضبط هذا الخيار على 0% لإعادة الرسم دائما عند التكبير.

en: Re-render when the page's zoom changes by more than
ar_SA: إعادة الرسم عندما يتغيّر تكبير الصفحة بأكثر من

en: PDF Cache
ar_SA: ذاكرة PDF

en: Drawing Area
ar_SA: منطقة الرسم

en: <i>Select the tool and Settings if you press the Default Button.</i>
ar_SA: <i>تحديد الأداة والإعدادات إذا ضغطت على زر الأداة المبدئية.</i>

en: <b>Default</b>
ar_SA: <b>الأداة المبدئية</b>

en: Defaults
ar_SA: القيم المبدئية

en: <i>
    Using the checkbox the audio system can be disabled or enabled for future sessions (restart required). 
    Disabling audio for a single session can be achieved using the <tt>--disable-audio</tt> flag on the command line.
    </i>
ar_SA: <i>
    باستخدام مربع الاختيار يمكن تعطيل أو تمكين نظام الصوت لجلسات مقبلة (إعادة التشغيل مطلوبة). 
    يمكن تعطيل الصوت لجلسة واحدة باستخدام العلم <tt>--Disable-Auo</tt> على سطر الأوامر.
    </i>

en: Disable Audio
ar_SA: تعطيل الصوت

en: Enable or Disable Audio
ar_SA: تفعيل أو تعطيل الصوت

en: <i>Audio recordings are currently stored in a separate folder and referenced from the journal.</i>
ar_SA: <i>التسجيلات الصوتية تُخزّن حاليا في مجلد منفصل ويُشار إليها في الجورنال.</i>

en: Storage Folder
ar_SA: مجلد التخزين

en: Select Folder
ar_SA: تحديد المجلد

en: <i>Specify the audio devices used for recording and playback of audio attachments.
    If available select <small><tt>pulse</tt></small> as input / output device.</i>
ar_SA: <i>حدد أجهزة الصوت لاستخدامها لتسجيل وتشغيل المرفقات الصوتية.
    اختر <small><tt>pulse</tt></small> كجهاز إدخال وإخراج إذا كان متاحا.</i>

en: Input Device
ar_SA: جهاز الإدخال

en: Output Device
ar_SA: جهاز الإخراج

en: Audio Devices
ar_SA: أجهزة الصوت

en: Sample Rate
ar_SA: معدل العينات

en: Gain
ar_SA: التضخيم

en: Recording Quality
ar_SA: جودة التسجيل

en: Default Seek Time (in seconds)
ar_SA: الزمن المبدئي للتحريك (بالثواني)

en: Playback Settings
ar_SA: إعدادات التشغيل

en: <i>Changes take only effect on new recordings and playbacks.</i>
ar_SA: <i>التغييرات ستؤثر فقط على التسجيلات والتشغيلات الجديدة.</i>

en: Audio Recording
ar_SA: تسجيل الصوتيات

en: <i>Select language (requires restart)</i>
ar_SA: <i>تحديد اللغة (يحتاج إعادة التشغيل)</i>

en: Language
ar_SA: اللغة

en: Language Settings
ar_SA: إعدادات اللغة

en: Device
ar_SA: الجهاز

en: Disable drawing for this device
ar_SA: تعطيل الرسم لهذا الجهاز

en: Eraser Type - don't change
ar_SA: نوع الممحاة - لا تغيير

en: Standard
ar_SA: عادي

en: Whiteout
ar_SA: تبييض

en: Delete stroke
ar_SA: حذف خط أو شكل

en: Disabled
ar_SA: معطّل

en: Mouse+Keyboard Combo
ar_SA: فأرة ولوحة مفاتيح مندمجين

en: Insert Latex
ar_SA: إدراج LaTeX

en: Enter / edit LaTeX Text
ar_SA: إدخال / تحرير نص LaTeX

en: TeX Source
ar_SA: مصدر TeX

en: Output generated by the LaTeX command.
ar_SA: الناتج الذي ولّده أمر LaTeX.

en: Command Output
ar_SA: ناتج الأمر

en: Drag and drop Components fom here to the toolbars and back.
ar_SA: اسحب وأفلت المكونات من هذه النافذة إلى أشرطة الأدوات والعكس.

en: <b>Default Tools</b>
ar_SA: <b>الأدوات المبدئية</b>

en: <b>Color</b>
ar_SA: <b>الألوان</b>

en: <b>Separators</b>
ar_SA: <b>الفواصل</b>

en: Manage Toolbar
ar_SA: إدارة أشرطة الأدوات

en: OBJECTIVE: Locate and recover neural synapse technology
ar_SA: الهدف: اعثر على تقنية المشبك العصبي واستعدها

en: Establish a base, then search for a Pre-Collapse structure.
ar_SA: أقم قاعدةً ومن ثم ابحث عن البناء الذي يسبق «الانهيار».

en: This structure contains technology vital for the success of the Project.
ar_SA: يوجد في داخل هذا المبنى تقنيةً ضروريةٌ لضمان نجاح «المشروع».

en: ALPHA BASE MISSION: Scavenger Raiders
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: هجوم قطاع الطرق

en: Scavenger raiders are approaching our base.
ar_SA: إن قطاع الطرق في طريقهم إلى قاعدتنا.

en: Defend the base then destroy the Scavenger camps.
ar_SA: دافع عن القاعدة، ومن ثم دمّر معسكرات قطاع الطرق.

en: ALPHA BASE MISSION: Power Surge Detected
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: اكتشاف ازديادٍ في الطاقة

en: A power surge has been detected to the south of our position.
ar_SA: لقد رصدنا ازدياداً مفاجئاً في الطاقة جنوب مقرنا.

en: Investigate and secure the area.
ar_SA: استكشف المنطقة وقم بتأمينها.

en: ALPHA BASE MISSION: The New Paradigm
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: «النهج الحديث»

en: The New Paradigm control superior weapons technology.
ar_SA: يمتلك «النهج الحديث» أسلحةً تفوق في قدراتها تلك التي نملكها.

en: They may have the synaptic link technology, it's vital we retrieve it.
ar_SA: من المحتمل أن تقنية وصلة المشبك العصبي موجودةٌ بحوذتهم، ويجب علينا استرجاعها.

en: TRANSPORT MISSION: Locate and Recover Artifacts
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: اعثر على القطع الأثرية واستعدها

en: Load an attack force into the transport.
ar_SA: جهّز قوةً هجومية وأرسلها في السفينة الطائرة.

en: On landing, explore the ruins and recover any artifacts.
ar_SA: بعد الإنزال، استكشف الأطلال الموجودة في المنطقة واستعد أي قطعٍ أثرية تعثر عليها.

en: TRANSPORT MISSION: Investigate Research Center
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: استكشف مركز الأبحاث

en: Investigate the area and recover any artifacts present.
ar_SA: استكشف المنطقة واستعد أي قطعٍ أثريةٍ موجودةٍ فيها.

en: Reinforcements are available.
ar_SA: يمكنك طلب التعزيزات.

en: TRANSPORT MISSION: Encoded Signals Detected
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: تم رصد إشاراتٍ مشفرة

en: Take a scout force to investigate these signals.
ar_SA: ابعث بقوةٍ استطلاعية لاكتشاف مصدر وطبيعة هذه الإشارات.

en: Use your trucks to build defenses at your LZ.
ar_SA: استخدم شاحناتك لتشييد بعض المباني الدفاعية في منطقة الإنزال.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Transmissions Detected
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: الاطلاع على رسائل الأعداء

en: Scout the designated area for enemy research facilities.
ar_SA: استكشف المنطقة المحددة بحثاً عن مراكز أبحاثٍ تابعةٍ للأعداء.

en: Proceed to LZ#2. Do not engage the enemy at this time.
ar_SA: توجه إلى منطقة الإنزال 2، ولا تشتبك مع العدو هذه المرة.

en: TRANSPORT MISSION: Synaptic Link Location
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: موقع وصلة المشبك العصبي

en: The New Paradigm are analyzing synaptic link technology at this location.
ar_SA: يعمل «النهج الحديث» على تحليل تقنية وصلة المشبك العصبي في هذه المنطقة.

en: Assemble an attack team and recover the synaptic link technology.
ar_SA: احشد قوةً هجومية واسترجع تقنية وصلة المشبك العصبي.

en: TRANSPORT MISSION: New Objectives
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: أهدافٌ جديدة

en: New Paradigm are searching for artifacts in this vicinity.
ar_SA: إن قوات «النهج الحديث» تبحث عن القطع الأثرية في مكانٍ قريبٍ منا.

en: Intercept them. Do not let any enemies exit this area.
ar_SA: قم باعتراضهم ولا تسمح لأي عدوٍ بمغادرة هذه المنطقة.

en: TRANSPORT MISSION: Enemy Base Under Construction
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: قاعدةٌ معادية قيد الإنشاء

en: Enemy forces are establishing a forward base at this location.
ar_SA: تحاول القوات المعادية تشييد قاعدةٍ أمامية في هذا الموقع.

en: Eradicate the base and secure the area.
ar_SA: دمّر القاعدة تدميراً شاملاً وأمّن على المنطقة.

en: ALPHA BASE MISSION: Establish a Forward Base
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: شيّد قاعدةً أمامية

en: Establish a forward base on the plateau and fend off the New Paradigm.
ar_SA: شيّد قاعدةً أمامية على التلة وتصدى لقوات «النهج الحديث».

en: Build defensive structures until the green objective blip disappears.
ar_SA: قم بتشييد مبانٍ دفاعية إلى أن تختفي الإشارة الضوئية الخضراء التي تمثل الهدف.

en: ALPHA BASE MISSION: Counter Attack
ar_SA: مهمة قرب قاعدة «ألفا»: هجومٌ مضاد

en: Enemy forces are approaching from the east and north.
ar_SA: إن القوات المعادية تتجه نحونا من الشرق والشمال.

en: Hold the bases and repulse any attacks.
ar_SA: دافع عن قواعدك وتصدى لهجماتهم.

en: ALPHA BASE MISSION: Incoming Transmission
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: رسالةٌ واردة

en: We are detecting enemy forces at these locations.
ar_SA: لقد رصدنا قواتٍ معادية في هذه المواقع.

en: This is our chance to defeat the New Paradigm and destroy their base.
ar_SA: هذه هي فرصتنا لهزيمة «النهج الحديث» ولتدمير قاعدتهم.

en: Congratulations Commander.
ar_SA: تهانينا أيها القائد.

en: We now have a further task for you.
ar_SA: سنوكل لك الآن مهمةً إضافية.

en: ALPHA BASE MISSION: Locate and Recover Artifacts
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «ألفا»: اعثر على القطع الأثرية واستعدها

en: The first two zones are now secure.
ar_SA: لقد صارت أول منطقتان آمنتان.

en: PROJECT TEAM UPDATES
ar_SA: آخر تطورات فريق «المشروع»

en: TEAM BETA UPDATE
ar_SA: آخر التطورات من فريق «بيتا»

en: We have recovered some artifacts.
ar_SA: لقد استرجعنا بعض القطع الأثرية.

en: There is a better equipped force operating in this area.
ar_SA: إن القوة العاملة في هذه المنطقة تمتلك معداتٍ أكثر تطوراً.

en: TEAM GAMMA UPDATE
ar_SA: آخر التطورات من فريق «غاما»

en: Nothing to report.
ar_SA: لا يوجد شيءٌ للإبلاغ عنه.

en: We've discovered no artifacts and encountered no hostiles.
ar_SA: لم نعثر على أي قطعٍ أثرية أو نواجه أي قوىً معادية.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: Enemy Attack
ar_SA: تقرير «ألفا» الاستخبراتي: هجومٌ معادٍ

en: We are detecting an enemy attack force at this location.
ar_SA: لقد رصدنا قوةً هجوميةً معادية في هذه الموقع.

en: PRIMARY OBJECTIVE
ar_SA: الهدف الرئيسي

en: This structure is your primary objective.
ar_SA: إن هذا المبنى هو الهدف الرئيسي لنا.

en: Search for and recover any artifacts here.
ar_SA: ابحث عن القطع الأثرية الموجودة هنا وقم باستعادتها.

en: ENEMY LZ
ar_SA: منطقة إنزالٍ تابعةٌ للأعداء

en: Destroy this LZ to prevent enemy landings.
ar_SA: دمّر منطقة الإنزال هذه لكي تمنع الأعداء من إنزال قواتهم فيها.

en: ALPHA BASE INTELLIGENCE REPORT: NEXUS
ar_SA: تقرير «ألفا» الاستخبراتي: «نيكسوس»

en: New objective.
ar_SA: لدينا هدفٌ جديد.

en: We have detected and isolated an intruder program.
ar_SA: لقد اكتشفنا برنامجاً طفيلياً، وقمنا بعزله.

en: Supplemental
ar_SA: رسالةٌ ملحقة

en: The synaptic link technology was at this location but was removed.
ar_SA: لقد كانت وصلة المشبك العصبي موجودةً في هذا المكان، ولكن تم نقلها.

en: Establish a forward base then continue the search for the synaptic link.
ar_SA: شيّد قاعدةً أمامية ثم تابع عملية البحث عن وصلة المشبك العصبي.

en: INCOMING TRANSMISSION
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو

en: Decoding in progress.....
ar_SA: جارٍ فك تشفير الرسالة.....

en: Commander.
ar_SA: أيها القائد.

en: We have decoded the incoming message to the New Paradigm...
ar_SA: لقد فككنا شيفرة الرسالة المبعوثة إلى «النهج الحديث»...

en: Destroy Enemy Base
ar_SA: دمّر قاعدة الأعداء

en: Assemble an attack force and board the transport.
ar_SA: احشد قوةً هجومية وتوجه بها إلى السفينة الطائرة.

en: Destroy the base and recover any artifacts present.
ar_SA: دمّر القاعدة واسترجع أي قطعٍ أثريةٍ موجودةٍ قربها.

en: The synaptic link technology has been recovered!
ar_SA: لقد استعدنا تقنية وصلة المشبك العصبي!

en: Initial research confirms it will be of great benefit to the Project.
ar_SA: ولقد أكدت أبحاثنا الأولية عليها أنها ستكون ذا فائدةٍ عظيمةٍ «للمشروع».

en: Base Beta is under heavy attack, they may need assistance.
ar_SA: إن فريق «بيتا» يتعرض لهجومٍ عنيف، وهم بحاجةٍ إلى مساعدتك.

en: We will send further updates as they arrive.
ar_SA: سنرسل لك أي تطوراتٍ جديدة حال وصولها.

en: This transmission was intercepted a few minutes ago.
ar_SA: لقد اعترضنا هذه الرسالة قبل عدة دقائق.

en: It originates from the east.
ar_SA: وهي قادمةٌ من الشرق.

en: POWER MODULE ARTIFACT
ar_SA: قطعة «وحدة الطاقة» الأثرية

en: Research the power module artifact.
ar_SA: أجرِ أبحاثاً على قطعة «وحدة الطاقة» الأثرية.

en: Then use a truck to upgrade your power generator with the module.
ar_SA: ثم استعمل إحدى الشاحنات لتطوير مولّد الطاقة عن طريق بناء وحدةٍ إضافيةٍ فيه.

en: SCAVENGER BASE DETECTED
ar_SA: تم اكتشاف قاعدةٍ لقطاع الطرق

en: Defeat the scavengers and retrieve any artifacts.
ar_SA: اهزم قطاع الطرق واستعد أي قطعٍ أثرية تعثر عليها.

en: Congratulations on defeating the New Paradigm, this sector is now secure.
ar_SA: تهانينا أيها القائد. لقد هُزم «النهج الحديث» وصار هذا القطاع آمناً الآن.

en: The Nexus Intruder Program was in the New Paradigm system.
ar_SA: لقد كان «برنامج نيكسوس المقتحم» موجوداً في أنظمة «النهج الحديث».

en: We recorded two conversations with it, extracts follow...
ar_SA: لقد قمنا بتسجيل محادثتين جريتا معه، وسنشغلهما الآن...

en: We'll keep you informed of further developments
ar_SA: سنبقيك على إطلاعٍ بآخر التطورات

en: Commander you are to assist Team Beta
ar_SA: أيها القائد: لقد أوكلت إليك مهمة مساعدة فريق «بيتا»

en: BETA BASE MISSION: Eastern Sector
ar_SA: مهمة قرب قاعدة «بيتا»: القطاع الشرقي

en: Upon arrival you are to assume command of the base.
ar_SA: ستتولى قيادة القاعدة حال وصولك إليها.

en: You must defend it and hold it.
ar_SA: يجب أن تدافع عنها وألا تفقد السيطرة عليها.

en: BETA BASE MISSION: Defend and Fortify
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: دافع وحصّن

en: Be sure to fortify the perimeter and establish anti-aircraft defenses.
ar_SA: احرص على تحصين محيط القاعدة وعلى بناء مدافع مضادةٍ للطائرات.

en: New technologies are available.
ar_SA: هنالك تقنياتٌ جديدةٌ متاحةٌ لك.

en: We are currently detecting coded bitstream signals.
ar_SA: إننا نرصد إشاراتٍ ثنائيةً مشفرة.

en: Decoding...
ar_SA: جارٍ فك تشفيرها...

en: TRANSPORT MISSION: Transport Down
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: سقوط السفينة الجوية

en: Our transport carrying units from team Alpha Base has been shot down.
ar_SA: لقد تم إسقاط سفينتنا التي تحمل وحداتٍ من فريق «ألفا».

en: It is under attack from The Collective at this location.
ar_SA: وهم يتعرضون لهجومٍ من «الرابطة» في هذا الموقع.

en: Assemble a rescue team to recover the transport and its cargo.
ar_SA: شكّل فريق إنقاذ لاستعادة السفينة الفضائية وحمولتها.

en: IN-FLIGHT BRIEFING
ar_SA: بيانٌ أثناء الرحلة

en: Team Beta are searching for Vertical Takeoff and Landing (VTOL) technology.
ar_SA: يبحث فريق «بيتا» عن تقنية الإقلاع والهبوط العمودي.

en: It's believed to be at a pre-Collapse airbase in this area.
ar_SA: والتي يُعتقد أنها موجودةٌ في هذه المنطقة داخل قاعدةٍ جويةٍ عائدةٍ إلى ما قبل «الانهيار».

en: Team Beta under heavy attack
ar_SA: يتعرض فريق «بيتا» لهجومٍ عنيف

en: BETA BASE MISSION: Hold at all costs
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: تمسّك بالقاعدة مهما كلف الأمر

en: We are detecting coded bitstream signals from the Collective.
ar_SA: لقد رصدنا إشاراتٍ ثنائيةً مشفّرة، مصدرها «الرابطة».

en: BETA BASE MISSION: Hold At All Costs
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: تمسّك بالقاعدة مهما كلف الأمر

en: We are detecting ground and aerial forces from the north.
ar_SA: لقد رصدنا قواتٍ بريةً وجويةً قادمةً من الشمال نحونا.

en: Hold your position and repulse these attacks, then eradicate the enemy's northern base.
ar_SA: تمسك بمواقعك وتصدى للهجمات المعادية، ثم قم بتدمير قاعدة الأعداء الشمالية بشكلٍ كامل.

en: TRANSPORT MISSION: Intercept convoy.
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: اعترض الرتل العسكري

en: Data from the Collective's base indicates the presence of the NEXUS intruder program.
ar_SA: تشير البيانات التي جمعناها من قاعدة «الرابطة» إلى تواجد «برنامج نيكسوس المقتحم» في أنظمتهم الحاسوبية.

en: Before NEXUS switched itself off-line we accessed the following.
ar_SA: لقد تمكنا من الوصول إلى الرسالة التالية قبل أن يعطل «نيكسوس» نفسه.

en: An enemy commander is collecting a shipment from NEXUS at this location.
ar_SA: يقوم أحد قادة الأعداء باستلام شحنةٍ من «نيكسوس» في هذا المكان.

en: Once at the LZ, eradicate the enemy commander and recover the shipment.
ar_SA: قم بعد وصولك إلى منطقة الإنزال بالقضاء على هذا القائد واستعادة الشحنة.

en: Then return to the LZ.
ar_SA: ثم عُد إلى منطقة الإنزال.

en: Disturbing news regarding NASDA.
ar_SA: لدينا أخبارٌ مقلقةٌ بخصوص «نازدا».

en: TRANSPORT MISSION: Search for and Destroy Convoy
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: ابحث عن رتل الأعداء ودمره

en: The shipment you recovered was a decoy.
ar_SA: إن الشحنة التي استعدتها لم تكن إلا طعماً لنا.

en: We have detected another convoy proceeding along the river.
ar_SA: لقد رصدنا رتلاً آخر يتقدم على طول النهر.

en: You are to intercept the convoy and recover its cargo.
ar_SA: يجب عليك اعتراضه والاستيلاء على حمولته.

en: Enemy VTOLs are likely to be flying close escort.
ar_SA: ومن المرجح أن تحلق الطائرات العمودية على مقربةٍ منه لحمايته.

en: TRANSPORT MISSION: Rescue civilians from Containment Camp
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: أنقذ المدنيين من معسكر الاحتجاز

en: The Collective are processing and exterminating civilians at this base.
ar_SA: تعمل «الرابطة» على محاكمة وإبادة المدنيين في هذه القاعدة.

en: You are to rescue the civilians.
ar_SA: يجب عليك إنقاذ المدنيين.

en: Then destroy the camp.
ar_SA: ومن ثم تدمير المعسكر.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs.
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: دمّر قاعدة الأعداء الجوية واسترجع الطائرات العمودية.

en: Analysis of flight paths indicate that The Collective's VTOLs originate from here.
ar_SA: تشير التحاليل التي أجريناها على مسارات الرحلات الجوية إلى أن الطائرات العمودية التابعة لـ «الرابطة» تعود إلى هذا المكان.

en: BETA BASE MISSION: Destroy Enemy Air Base and Recover VTOLs
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: دمّر قاعدة الأعداء الجوية واسترجع الطائرات العمودية

en: The location of the enemy airbase is here; this is your primary objective.
ar_SA: تقع القاعدة الجوية المعادية هنا، وهي تمثل الهدف الرئيسي لنا.

en: Eradicate all Collective forces and recover all artifacts.
ar_SA: اقضِ على جميع القوات التابعة لـ «الرابطة» واستعد كل القطع الأثرية التي تعثر عليها.

en: SECONDARY MISSION: Destroy or Drive Off Enemy Transport
ar_SA: مهمةٌ ثانوية: دمّر سفينة الأعداء الجوية أو أجبرها على الانسحاب

en: The Collective are rounding up all civilians in this area.
ar_SA: إن «الرابطة» تعمل على اعتقال جميع المدنيين في هذه المنطقة.

en: They are then flying them to an unknown location.
ar_SA: لتقوم بعد ذلك بالطيران بهم إلى مكانٍ مجهول.

en: Destroy or drive off The Collective's transport.
ar_SA: قم بتدمير السفينة الجوية التابعة لـ «الرابطة» أو أجبرها على مغادرة المنطقة.

en: Rescue as many civilians as possible.
ar_SA: وأنقذ أكبر عددٍ ممكنٍ من المدنيين.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Reactor
ar_SA: عملية نقل: دمر المفاعل

en: The Collective are searching for knowledge of nuclear reactors.
ar_SA: تسعى «الرابطة» لجمع معلوماتٍ عن المفاعلات النووية.

en: They must be stopped.
ar_SA: ويجب إيقافهم.

en: Proceed from the LZ to the reactor and destroy it.
ar_SA: توجه من منطقة الإنزال إلى المفاعل، وقم بتدميره.

en: Do not allow the Collective to bring the reactor on-line.
ar_SA: لا تسمح لـ «الرابطة» بتشغيل المفاعل.

en: BETA BASE MISSION: Capture NASDA Central
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: سيطر على مقر «نازدا» المركزي

en: Capture NASDA central before NEXUS and the Collective can use it.
ar_SA: قم بالسيطرة على مقر «نازدا» المركزي قبل أن يتمكن «نيكسوس» و«الرابطة» من الاستفادة منه.

en: TRANSPORT MISSION: Satellite Uplink Site
ar_SA: عملية نقل: مركز الاتصال بالقمر الصناعي

en: NEXUS is searching for still functioning memory banks.
ar_SA: إن «نيكسوس» يفتش عن بنوك الذواكر التي ما تزال تعمل إلى الآن.

en: Part of its consciousness has moved to a remote NASDA control-site.
ar_SA: لقد انتقل جزءٌ من وعيه إلى موقع تحكمٍ بعيدٍ تابعٍ لـ «نازدا».

en: We are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ar_SA: لقد شهدنا انطلاق رسائل إلكترونية من هذا الموقع إلى مدارٍ عالي الارتفاع.

en: NEXUS has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ar_SA: لقد أعاد «نيكسوس» ربط نفسه بأقمار «نازدا» الصناعية.

en: Use the transport to carry a strike force to this site.
ar_SA: استعمل السفينة الطائرة لنقل قوةٍ هجوميةٍ إلى هذا الموقع.

en: Destroy the site and return to your base.
ar_SA: دمّر الموقع وعُد إلى قاعدتك.

en: TRANSPORT MISSION: Destroy Enemy SAM Sites
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: دمّر بطاريات صواريخ الأرض-جو المعادية

en: If you are to escape, eradicate the surface-to-air missile sites around your base.
ar_SA: حتى تتمكن من الهروب، يجب عليك تدمير مواقع صواريخ الأرض-جو المنتشرة حول قاعدتك.

en: Fly to the LZ, then head overland to destroy the SAM sites.
ar_SA: قم بالطيران إلى منطقة الإنزال، ثم توجه براً نحو مواقع الصواريخ لتدميرها.

en: TRANSPORT MISSION: Establish Safe Haven
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: أسّس ملاذاً آمناً

en: We can confirm a missile is heading for Alpha Base.
ar_SA: لقد تأكدنا من الصاروخ متجهٌ نحو قاعدة «ألفا».

en: You are to establish a safe haven for evacuation of Beta Base.
ar_SA: يجب عليك تأسيس ملاذٍ آمنٍ لإجلاء الموجودين في قاعدة «بيتا».

en: Eradicate any enemy and secure the area.
ar_SA: اقضِ على كل الأعداء الموجودين في المنطقة لتأمينها.

en: Once a safe haven is established, return to the LZ for further orders.
ar_SA: وبعد إقامة الملاذ الآمن، عُد إلى منطقة الإنزال لكي تتلقى منا المزيد من التوجيهات.

en: BETA BASE MISSION: Survive and evacuate! Bring a truck
ar_SA: مهمةٌ قرب قاعدة «بيتا»: انجُ بحياتك وأخلِ القاعدة! اجلب معك شاحنة

en: Commander, we have grave news.
ar_SA: أيها القائد: هنالك أخبارٌ فظيعة.

en: Alpha base has been destroyed by nuclear missile attack.
ar_SA: لقد تم تدمير قاعدة «ألفا» بالضربة الصاروخية النووية.

en: The Collective are unaware of the nuclear attack and have air units heading for your base.
ar_SA: لا تعلم «الرابطة» بأمر الضربة النووية وقامت بإرسال وحداتٍ جويةٍ إلى قاعدتك.

en: This message was intercepted a few moments ago...
ar_SA: لقد اعترضنا هذه الرسالة قبل عدة دقائق...

en: You must transport as many of your forces as possible.
ar_SA: يجب أن تنقل أكبر عددٍ ممكنٍ من قواتك.

en: Good luck, Commander.
ar_SA: بالتوفيق أيها القائد.

en: TRANSPORT MISSION: Northern Sector
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: القطاع الشمالي

en: Congratulations on your successful evacuation of Beta Base.
ar_SA: تهانينا على نجاحك في إجلاء قواتك من قاعدة «بيتا».

en: NEXUS has gained access to nuclear weapons and is determined to destroy the Project.
ar_SA: لقد تمكن «نيكسوس» من الوصول إلى ترسانة الأسلحة النووية وهو عازمٌ على تدمير «المشروع».

en: Take your forces to the Northern Sector
ar_SA: خُذ قواتك إلى القطاع الشمالي

en: Once at the mountains secure an LZ. Then establish a forward base.
ar_SA: قم بالتأمين على منطقة الإنزال بعد وصولك للجبل، ثم شيّد قاعدةً أمامية.

en: Team Gamma will contact you there.
ar_SA: سيتواصل فريق «غاما» معك هناك.

en: TRANSPORT MISSION: Establish A Forward Base
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: شيّد قاعدةً أمامية

en: Commander, the success of the Project lies with you.
ar_SA: أيها القائد: إن نجاح «المشروع» يعتمد عليك.

en: Secure an LZ, then establish a forward base.
ar_SA: قم بتأمين منطقة الإنزال، ثم شيّد قاعدةً أمامية.

en: TRANSPORT MISSION: Missile Launch Site Coordinates
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: إحداثيات موقع إطلاق الصواريخ

en: We have located the site of the missile launches.
ar_SA: لقد حددنا الموقع الذي أطلقت منه الصواريخ.

en: There were one or more missiles at this NASDA site.
ar_SA: لقد كان هنالك صاروخٌ واحدٌ على الأقل في موقع «نازدا».

en: We are transmitting coordinates of an LZ near the silos.
ar_SA: سنرسل لك إحداثياتٍ لمنطقة إنزالٍ قريبةٍ من منشآت الإطلاق.

en: Coordinate Download Completed.
ar_SA: اكتملت عملية تحميل الإحداثيات.

en: Secure your LZ, then head overland to destroy the missile silo.
ar_SA: قم بالتأمين على منطقة الإنزال، ثم توجه براً إلى مواقع منشآت الإطلاق لتدميرها.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Nuclear Blast
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: انفجارٌ نووي

en: All units must escape the area before the warhead detonates.
ar_SA: يجب على كل الوحدات أن تغادر المنطقة قبل انفجار الرأس الحربي.

en: Air-lift by transport is not possible. You'll have to head overland.
ar_SA: لا يمكننا القيام بعملياتٍ نقلٍ جوية، مما يحتم عليك التنقل براً.

en: The mountain range to the east should shield you from the blast.
ar_SA: من المفترض أن تحميك سلسلة الجبال الشرقية من الانفجار.

en: The valley is your only chance of escape.
ar_SA: إن الوادي هو فرصتك الوحيدة للهروب.

en: AWAY TEAM UPDATE
ar_SA: آخر التطورات بخصوص الفريق البعيد

en: All communication with the away team was lost after the nuclear explosions.
ar_SA: لقد فقدنا الاتصال بالفريق الذي أرسلناه بعيداً، وذلك بعد حدوث الانفجارات النووية.

en: Their last transmission indicated they were heading back to base.
ar_SA: تشير الرسالة الأخيرة الصادرة منهم إلى أنهم كانوا عائدين إلى القاعدة.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Assist Team Gamma
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: ساعد فريق «غاما»

en: You are to assist Team Gamma.
ar_SA: لقد أُوكلت إليك مهمة مساعدة فريق «غاما».

en: On reaching Gamma Base, help secure the area from further NEXUS attacks.
ar_SA: وبعد الوصول إلى قاعدة «غاما»، ساعد القوات المتواجدة هناك على تأمين المنطقة لحمايتها من أي هجماتٍ أخرى لقوات «نيكسوس».

en: NEXUS DEFEATED
ar_SA: لقد هُزم نيكسوس

en: Commander, we have defeated NEXUS.
ar_SA: لقد هزمنا نيكسوس أيها القائد.

en: Unfortunately, our systems' performance has been affected by NEXUS. We are trying to rectify this.
ar_SA: ولكن لسوء الحظ، انخفض أداء أنظمتنا بسبب إصابتها بـ «نيكسوس»، ونحن نعمل على حل ذلك.

en: We are currently receiving this transmission.
ar_SA: لقد وصلتنا هذه الرسالة الآن.

en: TRANSPORT MISSION: Team Alpha Detected
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: اكتشاف قوةٍ من فريق «ألفا»

en: Take a scout force to these coordinates and evaluate the situation.
ar_SA: ابعث بقوةٍ استطلاعية إلى هذه الإحداثيات وقم بتقييم الوضع هناك.

en: Determine whether they are Team Alpha. If so, rescue and escort them back to the LZ.
ar_SA: حدد ما إذا كانوا تابعين حقاً لفريق «ألفا»، وإذا كانوا كذلك فعلاً، فأنقذهم وعُد معهم إلى منطقة الإنزال.

en: This group are part of Team Alpha, Rescue them and escort them to the LZ.
ar_SA: إن هذه المجموعة تتبع لفريق «ألفا». أنقذها ورافقها إلى منطقة الإنزال.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Team Alpha Debrief
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: تقرير فريق «ألفا»

en: Team Alpha power transfer in progress.
ar_SA: سنعمل الآن على تسليمك زمام السيطرة على فريق «ألفا».

en: Commander, after you left the Western Sector we recovered this artifact.
ar_SA: أيها القائد: لقد استعدنا هذه القطعة الأثرية بعد مغادرتك للقطاع الغربي.

en: The benefits from researching it could be vast.
ar_SA: يمكن أن نكسب فوائد جمّة من إجراء الأبحاث عليها.

en: Enemy forces are ....... from these coordinates.
ar_SA: إن قوات الأعداء ........ من هذه الإحداثيات.

en: Defend the base and ........ the .......
ar_SA: دافع عن القاعدة و...... الـ .......

en: Search and destroy ....
ar_SA: ابحث عن .... ودمّره ....

en: TRANSPORT MISSION: Ambush NEXUS Forces
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: انصب كميناً لقوات «نيكسوس»

en: Commander, your decisive actions halted the spread of NEXUS.
ar_SA: أيها القائد: لقد أدت قرارتك الحازمة إلى إيقاف انتشار «نيكسوس».

en: Before NEXUS was expelled, we intercepted this message - Decoding completed.
ar_SA: لقد قمنا باعتراض هذه الرسالة قبل طرد «نيكسوس» - اكتملت عملية فك التشفير.

en: A NEXUS task force is heading for these coordinates.
ar_SA: هنالك قوةٌ عسكريةٌ تابعةٌ لـ «نيكسوس» في طريقها إلى هذه الإحداثيات.

en: You have an opportunity to destroy NEXUS before they get there.
ar_SA: أمامك فرصةٌ لتدمير «نيكسوس» قبل أن يصل إلى هناك.

en: Take an attack force and ambush NEXUS task force at ....... the  .......
ar_SA: خُذ قوةً هجومية وانصب كميناً للمجموعة التابعة لـ «نيكسوس» في ...... الـ .......

en: TRANSPORT MISSION: Away Team
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: فريقٌ بعيد

en: Commander, your attack on ....
ar_SA: أيها القائد: إن هجومك على ....

en: NEXUS exiting system.
ar_SA: «نيكسوس» يغادر نظامنا.

en: Incoming transmission from away team.
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو من فريقٍ بعيد.

en: Commander, we are attempting to return to base.
ar_SA: أيها القائد: نحن نحاول العودة إلى قاعدتنا.

en: This is our current position.
ar_SA: نحن موجودون هنا الآن.

en: Take control of our forces and lead us.
ar_SA: قم بتوجيه قواتنا وأشرف عليها.

en: Control transfer successful.
ar_SA: لقد تم نقل مراكز التحكم بنجاح.

en: Entering new zone.
ar_SA: سندخل منطقةً جديدة.

en: Incoming Transmission...
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو...

en: Elements of Team Gamma have contacted us.
ar_SA: لقد تواصل عددٌ من عناصر فريق «غاما» معنا.

en: They claim to be free of NEXUS, and offer their base as a site of operations.
ar_SA: وهم يدعون أنهم متحررون من «نيكسوس»، كما عرضوا علينا استخدام قاعدتهم كموقعٍ لتوجيه عملياتنا.

en: Base coordinates download in progress.
ar_SA: جارٍ تحميل إحداثيات القاعدة.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Laser Satellites
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: أقمار الليزر الصناعية

en: We are detecting strong energy surges from orbit.
ar_SA: لقد استشعرنا طفراتٍ قويةً في الطاقة قادمةً من المدار الأرضي المرتفع.

en: The laser satellites are charged and moving towards our position.
ar_SA: لقد صارت أقمار الليزر الصناعية مشحونةً وهي متوجهةٌ نحونا.

en: The 2nd Team Gamma base is at this location.
ar_SA: إن القاعدة الثانية لفريق «غاما» موجودةٌ في هذا الموقع.

en: We have limited time to evacuate this base and move to Gamma Base.
ar_SA: ليس لدينا الكثير من الوقت لإخلاء هذه القاعدة والانتقال إلى قاعدة «غاما».

en: The laser satellites are not functioning properly, they are misfiring.
ar_SA: إن أقمار الليزر الصناعية لا تعمل بشكلٍ سليم، ولم تتمكن من إطلاق نيرانها.

en: They are directing their fire towards this position.
ar_SA: إنهم يقومون بتوجيه نيرانهم نحو هذا الموقع.

en: We will need to evacuate this base shortly.
ar_SA: يجب أن نخلي القاعدة سريعاً.

en: Team Gamma reports a missile silo at this location.
ar_SA: لقد أبلغنا فريق «غاما» عن وجود منشأةٍ لإطلاق الصواريخ في هذا الموقع.

en: They believe that the silo contains missiles capable of reaching high orbit.
ar_SA: وهم يعتقدون أن المنشأة تحتوي على صواريخٍ قادرةٍ على الوصول إلى المدارات الأرضية المرتفعة.

en: Capture this silo at all costs.
ar_SA: سيطر على هذه المنشأة مهما كلفك الأمر.

en: Missile silos captured.
ar_SA: لقد سيطرنا على منشآت إطلاق الصواريخ.

en: NORTHERN SECTOR MISSION: Missile Codes
ar_SA: مهمةٌ في القطاع الشمالي: رموز الصواريخ السرية

en: Commander, there are missiles present at the silos.
ar_SA: أيها القائد: هنالك صواريخٌ متواجدةٌ الآن في منشأة الإطلاق.

en: Nexus is preventing us from accessing the missile control code.
ar_SA: إن «نيكسوس» يمنعنا من الوصول إلى الرموز السرية التي تسمح التحكم بالصواريخ.

en: NEXUS is present in our systems.
ar_SA: إن «نيكسوس» موجودٌ في أنظمتنا.

en: To defeat NEXUS we must research the Nexus Intruder Program.
ar_SA: لكي نهزم «نيكسوس» يجب علينا أن نجري أبحاثاً على «برنامج نيكسوس المقتحم».

en: Assign this task to a research facility.
ar_SA: قم بتوكيل هذه المهمة إلى إحدى مراكز الأبحاث.

en: NEXUS forces detected at these locations.
ar_SA: لقد رصدنا قواتٍ تابعةٍ لـ «نيكسوس» في هذه الأماكن.

en: NEXUS has been eradicated from all Project systems.
ar_SA: لقد تم استئصال «نيكسوس» من كل أنظمة «المشروع».

en: We are attempting to access the missile control codes.
ar_SA: نحن نحاول الوصول إلى الرموز السرية الضرورية للتحكم بالصواريخ.

en: A research facility is required to crack the code. Allocate one immediately.
ar_SA: يجب أن يقوم أحد مراكز الأبحاث باكتشاف الرموز السرية. قم بإسناد هذه المهمة إلى واحدٍ منهم فوراً.

en: Protect the missile silos from NEXUS attacks.
ar_SA: احمِ منشآت الإطلاق من قوات «نيكسوس».

en: PROJECT UPDATE: 1st Level Missile Code Cracked.
ar_SA: آخر تطورات «المشروع»: لقد عرفنا رمز الصواريخ من المستوى 1.

en: Missile arming in progress.
ar_SA: جارٍ تسليح الصواريخ.

en: More research is required to proceed further.
ar_SA: ما زلنا بحاجةٍ إلى إجراء المزيد من الأبحاث للمضي قدماً.

en: PROJECT UPDATE: 2nd Level Missile Code Cracked.
ar_SA: آخر تطورات «المشروع»: لقد عرفنا رمز الصواريخ من المستوى 2.

en: Missile target programming in progress.
ar_SA: جارٍ برمجة نظام الاستهداف الخاص بالصواريخ.

en: Once level 3 codes are cracked we initiate launch procedures.
ar_SA: سنستهل إجراءات الإطلاق بعد إيجادنا للرموز من المستوى 3.

en: PROJECT UPDATE: 3rd Level Missile Code Cracked.
ar_SA: آخر تطورات «المشروع»: لقد عرفنا رمز الصواريخ من المستوى 3.

en: Missile launch sequence initiated.
ar_SA: لقد بدأت عملية إطلاق الصاروخ.

en: TRANSPORT MISSION: Attack NEXUS Final Base
ar_SA: مهمةٌ بعيدة: هاجم قاعدة «نيكسوس» الأخيرة

en: We have located NEXUS' base at this location.
ar_SA: لقد حددنا موقع قاعدة «نيكسوس».

en: This area contains numerous NEXUS structures.
ar_SA: تحتوي هذه المنطقة على مبانٍ عديدةٍ تابعةٍ لـ «نيكسوس».

en: We are certain that NEXUS's core systems are located here.
ar_SA: نحن متأكدون من وجود الأنظمة الأساسية التابعة لـ «نيكسوس» في هذا الموقع.

en: Establish an LZ.
ar_SA: قم بتشييد منطقة إنزال.

en: Begin your attacks on NEXUS. You must destroy his core systems.
ar_SA: ابدأ هجومك على «نيكسوس». يجب أن تدمر أنظمته الرئيسية.

en: Incoming intelligence report... Team Gamma
ar_SA: لقد وردنا التقرير الاستخباراتي التالي... فريق غاما

en: Briefing Commences:
ar_SA: بداية البيان:

en: Scavenger Outpost
ar_SA: نقطةٌ عسكرية لقطاع الطرق

en: Power Resource
ar_SA: مصدر طاقة

en: Unknown Artifact
ar_SA: قطعةٌ أثرية مجهولة

en: Source of Power Surge
ar_SA: مصدر ازدياد الطاقة

en: Landing Zone
ar_SA: منطقة الإنزال

en: Mission Target
ar_SA: هدف المهمة

en: Pre-Collapse Research Center
ar_SA: مركز أبحاثٍ سابقٌ لـ «الانهيار»

en: En-route To Mission Site
ar_SA: في الطريق إلى موقع المهمة

en: Mission Failed
ar_SA: فشلت المهمة

en: Mission Successful
ar_SA: نجحت المهمة

en: Enemy Landing Zone
ar_SA: منطقة الإنزال التابعة للأعداء

en: Enemy Base
ar_SA: قاعدةٌ للأعداء

en: Incoming transmission
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو

en: Incoming intelligence report.
ar_SA: لقد وردنا التقرير الاستخباراتي التالي.

en: Nuclear Reactor
ar_SA: مفاعلٌ نووي

en: New Design
ar_SA: تصميمٌ جديد

en: Cyborg Cannon
ar_SA: مدفع السايبورغ

en: Demolish
ar_SA: هدم

en: Naval
ar_SA: قارب

en: Repair Center
ar_SA: مركز صيانة

en: Tornado AA Flak Site
ar_SA: نقطة مدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: Dragon's Teeth
ar_SA: أسنان التنين

en: Howitzer Emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر

en: Ground Shaker Emplacement
ar_SA: مربض مزلزل الأرض

en: Hellstorm Emplacement
ar_SA: مربض إعصار جهنم

en: Mortar Emplacement
ar_SA: مربض هاون

en: Bombard Emplacement
ar_SA: مربض المدفع العملاق

en: Pepperpot Emplacement
ar_SA: مربض رشاشة الفلفل

en: Tornado Flak Turret
ar_SA: رأس مدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: Proximity Bomb Turret
ar_SA: رأسٌ بقنبلةٍ مع حسّاسٍ للقرب

en: Proximity Superbomb Turret
ar_SA: رأسٌ بقنبلةٍ ضخمة مع حسّاسٍ للقرب

en: Bunker Blaster Cyborg
ar_SA: السايبورغ هدّام الملاجئ

en: Jump Bunker Blaster
ar_SA: السايبورغ القافز هدّام الملاجئ

en: Jump Heavy Gunner
ar_SA: السايبورغ القافز ذو الرشاش الثقيل

en: Jump Lancer
ar_SA: السايبورغ القافز الرمّاح

en: Jump Assault Gunner
ar_SA: السايبورغ القافز ذو الرشاش الهجومي

en: Jump Needle Gunner
ar_SA: السايبورغ القافز ذو مدفع الإبر

en: Jump Scourge
ar_SA: السايبورغ القافز ذو صاروخ الجلاد

en: Jump Flashlight Gunner
ar_SA: السايبورغ القافز ذو ليزر الفلاش

en: Cyborg Jump Pack
ar_SA: حقيبة القفز للسايبورغ

en: Cyborg Propulsion II
ar_SA: دفع السايبورغ 2

en: Cyborg Propulsion III
ar_SA: دفع السايبورغ 3

en: NP-Hardcrete
ar_SA: إسمنت النهج الحديث الصلب

en: Heavy Machinegun Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاشٍ ثقيل

en: Flashlight Emplacement
ar_SA: مربض ليزر الفلاش

en: Heavy Machinegun Guard Tower
ar_SA: برج حراسةٍ برشاشٍ ثقيل

en: Flamer Guard Tower
ar_SA: برج حراسة بقاذف لهب

en: Lancer Guard Tower
ar_SA: برح حراسة بصاروخ الرمّاح

en: Flamer Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بقاذف لهب

en: Advanced Cyborg Production
ar_SA: إنتاجٌ متطور للسايبورغ

en: Advanced Cyborg Production Mk2
ar_SA: إنتاجٌ متطور للسايبورغ (النسخة 2)

en: Advanced Cyborg Production Mk3
ar_SA: إنتاجٌ متطور للسايبورغ (النسخة 3)

en: Advanced Factory Production
ar_SA: إنتاجٌ متطور في المصانع

en: Advanced Factory Production Mk2
ar_SA: إنتاجٌ متطور في المصانع (النسخة 2)

en: Advanced Factory Production Mk3
ar_SA: إنتاجٌ متطور في المصانع (النسخة 3)

en: Advanced Repair Facility Upgrade
ar_SA: تحديثٌ لمركز الصيانة المتطور

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk2
ar_SA: تحديثٌ لمركز الصيانة المتطور (النسخة 2)

en: Advanced Repair Facility Upgrade Mk3
ar_SA: تحديثٌ لمركز الصيانة المتطور (النسخة 3)

en: Robotic VTOL Rearming Mk4
ar_SA: إعادة تسليحٍ ربوتية للطائرات (النسخة 4)

en: Cyborg Self-Repair
ar_SA: صيانةٌ ذاتية للسايبورغ

en: Automated Cyborg Repair Mk2
ar_SA: صيانةٌ آلية للسايبورغ (النسخة 2)

en: Automated Cyborg Repair Mk3
ar_SA: صيانةٌ آلية للسايبورغ (النسخة 3)

en: Defenses Self-Repair
ar_SA: صيانةٌ ذاتية للدفاعات

en: Automated Defenses Repair Mk2
ar_SA: صيانةٌ آلية للدفاعات (النسخة 2)

en: Automated Defenses Repair Mk3
ar_SA: صيانةٌ آلية للدفاعات (النسخة 3)

en: Base Structure Self-Repair
ar_SA: صيانةٌ ذاتية للمباني الرئيسية

en: Automated Base Structure Repair Mk2
ar_SA: صيانةٌ آلية للمباني الرئيسية (النسخة 2)

en: Automated Base Structure Repair Mk3
ar_SA: صيانةٌ آلية للمباني الرئيسية (النسخة 3)

en: Vehicle Self-Repair
ar_SA: صيانةٌ ذاتية للمركبات

en: Automated Vehicle Repair Mk2
ar_SA: صيانةٌ آلية للمركبات (النسخة 2)

en: Automated Vehicle Repair Mk3
ar_SA: صيانةٌ آلية للمركبات (النسخة 3)

en: Heavy Mobile Repair Turret
ar_SA: رأس صيانةٍ متنقل ثقيل

en: Mobile Repair Upgrade
ar_SA: تطوير للصيانة المتنقلة

en: Mobile Repair Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ للصيانة المتنقلة (النسخة 2)

en: CB Sensor Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات المضادة للمدفعية

en: CB Sensor Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات المضادة للمدفعية (النسخة 2)

en: CB Sensor Upgrade Mk3
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات المضادة للمدفعية (النسخة 3)

en: VTOL CB Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لمستشعرات الطائرات المضادة للمدفعية

en: VTOL CB Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ لمستشعرات الطائرات المضادة للمدفعية (2)

en: VTOL CB Upgrade Mk3
ar_SA: تطويرٌ لمستشعرات الطائرات المضادة للمدفعية (3)

en: VTOL Strike Upgrade
ar_SA: تطوير برج هجوم الطائرات

en: VTOL Strike Upgrade Mk2
ar_SA: تطوير برج هجوم الطائرات (النسخة 2)

en: VTOL Strike Upgrade Mk3
ar_SA: تطوير برج هجوم الطائرات (النسخة 3)

en: Improved Scrambler
ar_SA: جهاز تشويشٍ محسّن

en: Scrambler Turret Mk2
ar_SA: رأس التشويش (النموذج 2)

en: Sensor Lock
ar_SA: تثبيت المستشعر

en: Improved Laser Focusing Mk2
ar_SA: زيادة تركيز الليزر (النموذج 2)

en: Improved Laser Focusing Mk3
ar_SA: زيادة تركيز الليزر (النموذج 3)

en: HEAP Missile Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ خارقٌ للدروع

en: HEAP Missile Warhead Mk2
ar_SA: رأسٌ حربيٌ خارقٌ للدروع (النموذج 2)

en: HEAP Missile Warhead Mk3
ar_SA: رأسٌ حربيٌ خارقٌ للدروع (النموذج 3)

en: Improved Missile Loading System
ar_SA: تحسين نظام تحميل الصواريخ الموجهة

en: Rapid Fire Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق (النموذج 2)

en: Rapid Fire Mini-Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق (النموذج 3)

en: Bridge
ar_SA: جسر

en: Wrecked Tank
ar_SA: دبابةٌ محطمة

en: Cyborg Laboratory
ar_SA: مختبر السايبورغ

en: Advanced Warfare Laboratory
ar_SA: مختبر الحروب المتطورة

en: Engineering Laboratory
ar_SA: المختبر الهندسي

en: Robotics Laboratory
ar_SA: مختبر علوم الروبوتات

en: Laser Optics Laboratory
ar_SA: مختبر فيزياء الليزر

en: Electronics Laboratory
ar_SA: مختبر الإلكترونيات

en: Chemical Laboratory
ar_SA: المختبر الكيميائي

en: Advanced Warfare
ar_SA: مختبر الحروب المتطورة

en: Bunker Blaster
ar_SA: هدّام الملاجئ

en: Cyborg Materials Improved
ar_SA: سيتم تحسين المواد التي يُصنع منها السايبورغ

en: Layered dense composite alloys and energy-absorbing fibres
ar_SA: خلائط معدنيةً كثيفة ومتعددة الطبقات وأليافٌ ماصةٌ للطاقة

en: Increases Kinetic Armor and Body Points
ar_SA: يزيد من قوة الدرع الحركي ونقاط صحة الجسم

en: All Cyborgs upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل السايبورغ تلقائياً

en: Cyborg Thermal Armor Improved
ar_SA: تم تحسين الدرع الحراري الخاص بالسايبورغ

en: Heat resistant armored layers
ar_SA: طبقاتٌ مدرعة مقاومةٌ للحرارة

en: Thermal Armor increased
ar_SA: ستزداد قوة الدرع الحراري

en: New Cyborg Available
ar_SA: هنالك سايبورغ جديدٌ متاحٌ لك

en: Armed with Bunker Buster rocket
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ هدّام الملاجئ

en: Body Points: Medium
ar_SA: نقاط صحة الجسم: متوسطة

en: Requires Cyborg factory to produce
ar_SA: يجب أن تملك مصنع السايبورغ لكي تنتجه

en: Armed with Cyborg Assault Gun
ar_SA: مسلحٌ برشاش السايبورغ الهجومي

en: New Jump Cyborg Available
ar_SA: يمكنك الآن استخدام سايبورغ قافز جديد

en: Armed with Revenger Surface-to-Air missile
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ أرض-جو «المنتقم»

en: Defenses Improved
ar_SA: تم تحسين دفاعاتك

en: High-tensile concrete reinforced with boron
ar_SA: خرسانةٌ مسلّحة بمزيج من الفولاذ وعنصر البورون شديد القوة، مما يجعلها قادرةٌ على مقاومة قوى الشد بفعاليةٍ كبيرة

en: Increases Armor and Body Points
ar_SA: يزيد من قوة الدرع ونقاط الصحة

en: All defenses and walls upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الدفاعات والجدران تلقائياً

en: New Defensive Structure Available
ar_SA: هنالك بناءٌ دفاعيٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: AA Site with Tornado Flak Turret
ar_SA: نقطة دفاعٍ جوي مزودةٌ بمدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: Automatically targets VTOLs
ar_SA: يستهدف الطائرات العمودية تلقائياً

en: Defensive Strength: Medium
ar_SA: القوة الدفاعية: متوسطة

en: AA Site with Cyclone Flak Turret
ar_SA: نقطة دفاعٍ جوي مزودةٌ بمدفع الإعصار المضاد للطائرات

en: AA Site with Hurricane Gun Turret
ar_SA: نقطة دفاعٍ جوي مزودةٌ برشاش العاصفة المضاد للطائرات

en: Automatically targets VTOL
ar_SA: يستهدف الطائرة العمودية تلقائياً

en: AA Site with Whirlwind Gun Turret
ar_SA: نقطة دفاعٍ جوي مزودةٌ برشاش الزوبعة المضاد للطائرات

en: Indirect fire rocket battery
ar_SA: بطارية صواريخ غير موجهة وغير مباشرة

en: Assigned automatically to nearest sensor or CB tower
ar_SA: يتم إسناده تلقائياً إلى أقرب مستشعر أو برجٍ مضادٍ للمدفعية

en: Armored Bombard battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه مدفعٌ عملاق

en: Armored Pepperpot mortar battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه هاون رشاشة الفلفل

en: Armored howitzer emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر محصّن

en: Armored Ground Shaker howitzer emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر مزلزل الأرض

en: Armored Hellstorm howitzer emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر إعصار جهنم

en: Armored strongpoint with Tank Killer rocket
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذفٌ لصواريخ «قاتل الدبابات»

en: Automatically targets enemies in range
ar_SA: سيستهدف تلقائياً الأعداء الواقعين ضمن مداه

en: Armored strongpoint with Hyper-Velocity Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصنة وعليها مدفعٌ فائق السرعة

en: Defensive Strength: High
ar_SA: القوة الدفاعية: مرتفعة

en: Armored strongpoint with Inferno Flamer
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذف لهب الجحيم

en: Armored strongpoint with Assault Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ هجومي

en: Reinforced tower with Assault Gun
ar_SA: برجٌ مدعم وعليه رشاشٌ هجومي

en: Armored guard tower with Heavy Machinegun
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه رشاشٌ ثقيل

en: Automatically targets enemies within sensor range
ar_SA: سيستهدف تلقائياً كل الأعداء الواقعين ضمن مدى جهاز استشعاره

en: Armored guard tower with Flamer
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه قاذف لهب

en: Armored guard tower with Lancer AT Rocket
ar_SA: برج حراسةٍ مزودٌ بصواريخ «الرمّاح» غير الموجهة والمضادة للدبابات

en: Armored bunker with Heavy Machinegun
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله رشاشٌ ثقيل

en: Armored hardpoint with Flamer
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذف لهب

en: Armored hardpoint with Assault Gun
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها رشاشٌ هجومي

en: Armored hardpoint with Assault Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ هجومي

en: Armored hardpoint with Inferno flamer
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذف لهب الجحيم

en: Armored hardpoint with Tank Killer AT missile
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها قاذفٌ لصواريخ «قاتل الدبابات» المضادة للدبابات

en: Reinforced concrete tank traps
ar_SA: فخ دباباتٍ مصنوعٌ من الإسمنت المسلح

en: Prevents enemy movement
ar_SA: يمنع الأعداء من التحرك

en: Repair Facility Improved
ar_SA: تم تطوير مركز الصيانة

en: New robotic repair techniques
ar_SA: تقنياتٌ صيانةٍ روبوتية جديدة

en: Increases Repair Speed
ar_SA: يزيد من سرعة التصليح

en: All repair facilities upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مراكز الصيانة تلقائياً

en: Cyborg Production Improved
ar_SA: سيتحسن إنتاج السايبورغ

en: Robotic Cyborg Production
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي للسايبورغ

en: Increases Cyborg factory output
ar_SA: يزيد من إنتاج مصنع السايبورغ

en: All Cyborg factories upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مصانع السايبورغ تلقائياً

en: Self-Replicating Cyborg Production
ar_SA: إنتاجٌ السايبورغ باستخدام الاستنساخ الذاتي

en: Vehicle Production Improved
ar_SA: سيتحسن إنتاج المركبات

en: New Robotic Techniques improve factory production
ar_SA: سيتم استخدام تقنياتٍ روبوتيةٍ جديدة مما يحسّن من إنتاج المصنع

en: Increases factory production rate
ar_SA: يزيد من معدلات إنتاج المصانع

en: All vehicle factories upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مصانع المركبات تلقائياً

en: Self-Replicating Factory Production
ar_SA: الإنتاج الصناعي باستخدام الاستنساخ الذاتي

en: Increases factory output
ar_SA: يزيد كمية الإنتاج في المصانع

en: Research Improved
ar_SA: ستزداد قوة أبحاثك

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis
ar_SA: وحدةٌ مستقلة لتحليل بيانات وصلة المشبك العصبي

en: Increases research speed
ar_SA: تزيد من سرعة الأبحاث

en: All research facilities upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مراكز الأبحاث تلقائياً

en: Increases Damage Resistance
ar_SA: يزيد من القدرة على مقاومة الأسلحة المختلفة

en: Hardened Base Structure Materials
ar_SA: مواد بناءٍ أكثر صلابةٍ للمباني للرئيسية

en: All base structures upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المباني الرئيسية تلقائياً

en: Production Improved
ar_SA: سيتم تحسين الإنتاج

en: Robotic VTOL Production
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي للطائرات العمودية

en: Increases VTOL factory output
ar_SA: سيزداد إنتاج مصانع الطائرات العمودية

en: All VTOL factories upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مصانع الطائرات العمودية تلقائياً

en: VTOL Rearming Times Reduced
ar_SA: تقليل وقت إعادة تسليح الطائرات العمودية

en: Automated VTOL Rearming
ar_SA: إعادة تسليحٍ آلية للطائرات العمودية

en: Reduces rearming time
ar_SA: يخفف من وقت إعادة التسليح

en: All rearming pads upgraded automatically
ar_SA: سيتم تطوير كل منصات إعادة التسليح تلقائياً

en: New Systems Turret Available
ar_SA: هنالك رأسٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: Heavy repair unit
ar_SA: وحدة صيانةٍ ثقيلة

en: Automatically Repairs Damaged Units
ar_SA: يقوم تلقائياً بإصلاح الوحدات المتضررة

en: Or damaged units may be selected as target
ar_SA: أو يمكن اختيار الوحدات المتضررة كهدفٍ له

en: Research Breakthrough Improves Repair Speeds
ar_SA: إنجازٌ بحثيٌ عظيم يزيد من سرعة الصيانة

en: Increases repair speed
ar_SA: يزيد من سرعة التصليح

en: All mobile repair units upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل وحدات الصيانة المتنقلة تلقائياً

en: Improved Sensor Tower Available
ar_SA: لقد صار هناك برج استشعارٍ أفضل

en: New construction techniques improve tower
ar_SA: سيتم استعمال تقنيات بناءٍ حديثة مما يحسّن من البرج

en: Replaces existing sensor tower
ar_SA: سيتسبدل برج الاستشعار الحالي

en: May be assigned as spotter for indirect fire weapons
ar_SA: يمكنك أن توكل له مهمة رصد أهداف الأسلحة التي تطلق نيراناً غير مباشرة

en: VTOL CB turret detects enemy indirect fire batteries
ar_SA: يقوم الرأس المضاد للمدفعية الخاص بالطائرات باكتشاف أسلحة الأعداء التي تطلق نيراناً غير مباشرة

en: Orders assigned VTOLs to attack the enemy batteries
ar_SA: سيأمر الطائرات العمودية المسندة إليه بمهاجمة بطاريات الأعداء

en: VTOLs attack until enemy battery is suppressed
ar_SA: ستستمر الطائرات العمودية بمهاجمة بطارية العدو إلى أن تدمرها

en: VTOL CB Improved
ar_SA: تم تحسين المستشعرات المضادة للمدفعية الخاصة بالطائرات

en: New fire detection systems
ar_SA: أنظمةٌ جديدة لاكتشاف النيران المعادية

en: Extends VTOL CB Range
ar_SA: زيادة مدى المستشعرات المضادة للمدفعية الخاصة بالطائرات

en: All VTOL CB sensors upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحسين كل المستشعرات المضادة للمدفعية الخاصة بالطائرات

en: VTOL Strike Improved
ar_SA: تم تطوير برج هجوم الطائرات

en: New target recognition systems
ar_SA: أنظمةٌ جديدة للتعرف على الهدف

en: Extends VTOL Strike Range
ar_SA: يزيد من مدى أبراج هجوم الطائرات العمودية

en: All VTOL Strike sensors upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تطوير كل مستشعرات أبراج هجوم الطائرات

en: Scrambler Improved
ar_SA: تم تطوير جهاز التشويش

en: Improvement in synaptic link technology
ar_SA: تطورٌ في تقنية وصلة المشبك العصبي

en: Increases scrambler rate
ar_SA: زيادة معدل جهاز التشويش

en: All scramblers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل أجهزة التشويش تلقائياً

en: Collective Light Body
ar_SA: جسمٌ خفيفٌ من تصميم «الرابطة»

en: Superior armor and body points to Viper
ar_SA: أكثر قوةً وتصفيحاً من جسم الأفعى

en: Slower than Viper
ar_SA: أبطأ من الأفعى

en: High power costs and slower to produce than Viper
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً كبيرةً ووقتاً أطول من جسم الأفعى

en: Collective Medium Body
ar_SA: جسمٌ متوسطٌ من تصميم «الرابطة»

en: Superior armor and body points to Cobra
ar_SA: أكثر قوةً وتصفيحاً من جسم الكوبرا

en: Slower than Cobra
ar_SA: أبطأ من الكوبرا

en: High power costs and slower to produce than Cobra
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً كبيرةً ووقتاً أطول من جسم الكوبرا

en: Vehicle Engine Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لمحرّك المركبات

en: Turbo-Charged Engine
ar_SA: محركٌ بشاحنٍ توربيني

en: Improves vehicle speed
ar_SA: يحسّن من سرعة المركبة

en: All vehicles upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المركبات تلقائياً

en: Vehicle Bodies Improved
ar_SA: تم تطوير أجسام المركبات

en: Increases kinetic armor and body points
ar_SA: يزيد من قوة الدرع الحركي ونقاط صحة الجسم

en: Vehicle Thermal Armor Improved
ar_SA: تم تطوير الدرع الحراري الخاص بالمركبات

en: Heat-resistant armored layers
ar_SA: طبقاتٌ مدرعة مقاومةٌ للحرارة

en: Increases Thermal Armor
ar_SA: يزيد من قوة الدرع الحراري

en: Vehicle Propulsion Improved
ar_SA: تم تحسين نظام دفع المركبة

en: New armored construction
ar_SA: هيكلٌ محصّنٌ جديد

en: Increases Body Points
ar_SA: يزيد من نقاط صحة الجسم

en: All half-tracks upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحديث كل المركبات التي تستخدم الجنازير النصفية

en: All hovers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المركبات الحوامة تلقائياً

en: All tracks upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحديث كل المركبات التي تستخدم الجنازير

en: All wheels upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحديث كل المركبات التي تستخدم العجلات

en: New AA Turret Available
ar_SA: هنالك رأسٌ جديدٌ مضادٌ للطائرات متاحٌ لك

en: Twin 80mm flak weapon
ar_SA: مدفعٌ مضادٌ للطائرات عيار 80 مم بفوهتين

en: Aerial targets only
ar_SA: مخصصٌ حصراً للأهداف الجوية

en: Quad 80mm flak weapon
ar_SA: مدفعٌ مضادٌ للطائرات عيار 80 مم بأربع فوهات

en: 30mm Anti-Aircraft machinegun
ar_SA: رشاشٌ مضادٌ للطائرات يطلق طلقاتٍ من عيار 30 مم

en: Quad 30mm Anti-Aircraft machinegun
ar_SA: أربعة رشاشاتٍ مضادةٍ للطائرات تطلق طلقاتٍ من عيار 30 مم

en: AA Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للأسلحة المضادة للطائرات

en: Detects and locks-on to VTOL engine emissions
ar_SA: يعمل على اكتشاف الانبعاثات الصادرة من محركات الطائرات ومن ثم التثبيت عليها

en: Increases AA accuracy
ar_SA: زيادة دقة الأسلحة المضادة للطائرات

en: All AA weapons upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الأسلحة المضادة للطائرات تلقائياً

en: AA Flak Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمدافع المضادة للطائرات

en: High Explosive Flak shards
ar_SA: طلقاتٌ شديدة الانفجار للمدافع المضادة للطائرات

en: Increases AA Flak damage
ar_SA: زيادة ضرر المدافع المضادة للطائرات

en: All AA flak weapons upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المدافع المضادة للطائرات تلقائياً

en: Recoil loaded AA ammunition hopper
ar_SA: قمعٌ كبير لتخزين الذخيرة، يتم تركيبه فوق السلاح، ويمكن التلقيم منه تلقائياً بعد كل إطلاق

en: Increases AA ROF
ar_SA: زيادة معدل إطلاق الأسلحة المضادة للطائرات

en: New Proximity Bomb Turret Available
ar_SA: هنالكٌ رأسٌ جديدٌ يستعمل القنابل المزودة بحساسات للقرب

en: Bomb turret explodes in proximity to enemy
ar_SA: ستنفجر القنبلة الموجودة في هذا الرأس عند اقتراب الأعداء منه

en: Best Targets: Base Structures and Defenses
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية والدفاعية

en: Superbomb turret explodes in proximity to enemy
ar_SA: ستنفجر القنبلة الضخمة الموجودة في هذا الرأس عند اقتراب الأعداء منه

en: New Bomb Bay Available
ar_SA: يمكنك الآن استخدام حجرة قنابل جديدة

en: Drops High Explosive Cluster bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل عنقودية شديدة الانفجار

en: Best Targets: Base Structures
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية

en: Body Points: Low
ar_SA: نقاط صحة الجسم: منخفضة

en: Drops High Explosive Armor Piercing bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل خارقةٍ للدروع شديدة الانفجار

en: Best Targets: Defenses
ar_SA: مثاليٌ ضد: الدفاعات

en: Bombsight Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لجهاز تصويب القنابل

en: Locks on to thermal emissions
ar_SA: يقوم بتثبيت جهاز التصويب على الانبعاثات الحرارية

en: Increases Bombing accuracy
ar_SA: يزيد من دقة القصف بالقنابل

en: All bomb bays upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحديث كل حجرات القنابل

en: New Weapon Turret Available
ar_SA: هنالك رأسٌ هجوميٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: Hyper-velocity automatic-cannon firing 88mm rounds
ar_SA: مدفعٌ آلي يمكنه إطلاق طلقاتٍ فائقة السرعة من عيار 88 مم

en: Best Targets: Vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات

en: Replaces Medium Cannon
ar_SA: يحل محل المدفع المتوسط

en: 76mm hyper-velocity quad-barrel automatic-cannon
ar_SA: مدفعٌ آلي بأربع فوهات، ويمكنه إطلاق طلقاتٍ فائقة السرعة من عيار 76 مم

en: Body Points: High
ar_SA: نقاط صحة الجسم: مرتفعة

en: Heavy Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
ar_SA: قاذف لهبٍ ثقيل يطلق جل أوكسيد البروبيلين شديد الاشتعال

en: Best Targets: Bunkers, wheeled and hover vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: الملاجئ، والمركبات الحوامة أو التي تستعمل العجلات

en: Flamer Upgrade
ar_SA: تحديثٌ لقاذف اللهب

en: Propylene Oxide treated to burn at superhot temperatures
ar_SA: مركب أوكسيد البروبيلين شديد الاشتعال، ومعالجٌ كيميائياً لكي يولّد حرارةً شديدة الارتفاع عند الاحتراق

en: Increases Flamer damage
ar_SA: يزيد ضرر قاذف اللهب

en: All flamers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل قواذف اللهب تلقائياً

en: New Indirect Fire Weapon Available
ar_SA: هنالكٌ سلاحٌ جديدٌ متاحٌ لك، يطلق نيراناً غير مباشرة

en: 105mm Howitzer may be assigned to a sensor
ar_SA: مدفع هاوتزر يطلق قذائف من عيار 105 مم، ويمكن إسناده إلى أحد المستشعرات

en: Best Targets: Base Structures, infantry, wheeled vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية، والأفراد، والمركبات التي تستعمل العجلات

en: 155mm Howitzer may be assigned to a sensor
ar_SA: مدفع هاوتزر يطلق قذائف من عيار 105 مم، ويمكن إسناده إلى أحد المستشعرات

en: 105m Howitzer firing incendiaries, may be assigned to a sensor
ar_SA: هاوتزر يطلق قذائف حارقة من عيار 105 مم، ويمكن إسناده إلى أحد المستشعرات

en: Best Targets: Base Structures, bunkers
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية والملاجئ

en: Howitzer Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للهاوتزر

en: Self-guided rocket powered shells
ar_SA: قذائف صاروخية ذاتية التوجيه

en: Increases Howitzer accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الهاوتزر

en: All howitzers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مدافع الهاوتزر تلقائياً

en: High Explosive shells
ar_SA: قذائف شديدة الانفجار

en: Increases Howitzer damage
ar_SA: يزيد من ضرر الهاوتزر

en: Automatic loading mechanism replaces manual loader
ar_SA: سيتم استعمال الملقم الآلي بدلاً من تلقيم الهاون يدوياً

en: Increases Howitzer ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الهاوتزر

en: Machinegun Upgrade
ar_SA: تحديثٌ للرشاش

en: Tungsten-tipped armor-piercing bullets
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع برؤوسٍ مصنوعةٍ من التنغستن

en: Increases Machinegun damage
ar_SA: سيزيد من ضرر الرشاش

en: All machineguns upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الرشاشات تلقائياً

en: Improved chaingun mechanism
ar_SA: تحسين سرعة إطلاق رشاش السلسلة

en: Increases Machinegun ROF
ar_SA: سيزيد من معدل إطلاق النار الخاص بالرشاش

en: May be assigned to a sensor
ar_SA: يمكن إسناده إلى جهاز استشعار

en: Best Targets: Base structures, infantry, wheeled vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية، والأفراد، والمركبات التي تستعمل العجلات

en: Body Points: Very Low
ar_SA: نقاط صحة الجسم: شديدة الارتفاع

en: Mortar Upgrade
ar_SA: تحديثٌ للهاون

en: High Explosive Armor-Piercing Shells
ar_SA: قذائف شديدة الانفجار خارقةٌ للدروع

en: Increases Mortar damage
ar_SA: تزيد من الضرر الذي يسببه الهاون

en: All mortars upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل مدافع الهاون تلقائياً

en: Mini-Rocket Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للصواريخ المصغرة

en: High Explosive Armor-Piercing warheads
ar_SA: رؤوسٌ حربيةٌ شديدة الانفجار خارقةٌ للدروع

en: Increases Mini-Rocket damage
ar_SA: يزيد من الضرر الذي تسببه الصواريخ المصغرة

en: All mini-rockets upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الصواريخ المصغرة تلقائياً

en: Robotic reload system
ar_SA: نظام إعادة تعبئةٍ روبوتي

en: Increases Mini-Rocket ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الصواريخ المصغرة

en: Rocket Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للصاروخ

en: High Explosive Squash Head warhead
ar_SA: يستعمل هذا الرأس الحربي شحنةً متفجرة طرية شديدة القوة، تأخذ شكل سطح الهدف قبل الانفجار، مما يزيد من الطاقة المنقولة إليه

en: Increases Rocket damage
ar_SA: يزيد من الضرر الذي يسببه الصاروخ

en: All rockets upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الصواريخ تلقائياً

en: Destroy all New Paradigm units
ar_SA: دمّر كل وحدات «النهج الحديث»

en: Destroy all New Paradigm reinforcements
ar_SA: دمر كل التعزيزات التابعة لـ «النهج الحديث»

en: Build at least 7 non-wall structures on the plateau and destroy all New Paradigm reinforcements
ar_SA: قم ببناء ما لا يقل عن 7 مبانٍ (لا تدخل الجدران في الحساب) على الهضبة، ودمّر كل التعزيزات التابعة لـ «النهج الحديث»

en: Locate and rescue your units from the shot down transporter
ar_SA: اعثر على الوحدات التي كانت موجودةً في السفينة المُسقطة وأنقذهم

en: Rescue the civilians from The Collective before too many are captured
ar_SA: أنقذ المدنيين من «الرابطة» قبل أن يتم القبض على عددٍ كبيرٍ منهم

en: Secure the Uplink from The Collective
ar_SA: قم بالتأمين على مركز الاتصال واحمه من «الرابطة»

en: Send off at least one transporter with a truck and survive The Collective assault until the timer ends
ar_SA: أرسل سفينةً تحمل شاحنة واصمد أمام هجوم «الرابطة» إلى أن ينتهي الوقت

en: Move all units into the valley
ar_SA: انقل جميع الوحدات إلى الوادي

en: Destroy the missile silos
ar_SA: دمر كل منشآت إطلاق الصواريخ

en: Rescue Alpha team from Nexus
ar_SA: أنقذ فريق «ألفا» من «نيكسوس»

en: Destroy the Nexus HQ to disable the Nexus Intruder Program
ar_SA: دمر مقر «نيكسوس» لتعطيل «برنامج نيكسوس المقتحم»

en: Research resistance circuits and survive the assault from Nexus
ar_SA: قم بإجراء أبحاثٍ على الدارات المقاومة لـ «نيكسوس» وانجُ من هجومه

en: Protect the missile silos and research for the missile codes
ar_SA: احمِ منشآت الإطلاق وابحث عن رموز الصواريخ السرية

en: Reunite a part of Beta team with a Gamma team outpost
ar_SA: اجمع جزءاً من فريق «بيتا» مع النقطة التابعة لفريق «غاما»

en: Return to LZ
ar_SA: عُد إلى منطقة الإنزال

en: Destroy all enemy units and structures
ar_SA: دمّر كل الوحدات والمباني التابعة للعدو

en: Artifacts collected
ar_SA: القطع الأثرية التي جمعتها

en: Bases destroyed
ar_SA: القواعد التي تمّ تدميرها

en: Enemy units remaining
ar_SA: الوحدات المتبقية للأعداء

en: Enemy structures remaining
ar_SA: المباني المتبقية للأعداء

en: Return to LZ required
ar_SA: يجب أن تعود إلى منطقة الإنزال

en: Destroy all enemy units and bases
ar_SA: دمّر كل الوحدات والقواعد التابعة للعدو

en: Survive until the timer reaches zero
ar_SA: اصمد إلى أن يصل عداد الوقت إلى الصفر

en: Manufacture (F1)
ar_SA: التصنيع (F1)

en: Manufacture - build factory first
ar_SA: التصنيع - ابنِ مصنعاً قبل كل شيء

en: Research (F2)
ar_SA: الأبحاث (F2)

en: Research - build research facility first
ar_SA: الأبحاث - ابنِ مركزاً للأبحاث قبل كل شيء

en: Build (F3)
ar_SA: البناء (F3)

en: Build - manufacture constructor droids first
ar_SA: البناء - اصنع روبوتات البناء قبل كل شيء

en: Design (F4)
ar_SA: التصميم (F4)

en: Design - construct HQ first
ar_SA: التصميم - ابنِ مقرّاً قبل كل شيء

en: Commanders (F6)
ar_SA: القادة (F6)

en: Commanders - manufacture commanders first
ar_SA: القادة - اصنع بعض الوحدات القائدة أولاً

en: Intelligence Display (F5)
ar_SA: شاشة الاستخبارات (F5)

en: In this training session you'll learn how to build an effective base
ar_SA: ستتعلم في هذا الدرس التدريبي كيفية بناء قاعدةٍ قادرةٍ على بناء جيشٍ قويٍ بفعاليّة

en: Oil resources are key to your success
ar_SA: إن الموارد النفطية هي مفتاح نجاحك

en: To build an oil derrick, select one of your trucks
ar_SA: اختر واحدةً من شاحناتك لكي تبني مضخةً نفطية

en: Left click the oil pool indicated by the radar pulse to order your truck to build
ar_SA: اضغط على البئر النفطي المُشار إليه باستخدام وميض الرادار لكي تطلب من شاحنتك بناء مضخةٍ فوقه

en: The oil derrick is currently dormant. Build a power generator to convert the oil into power
ar_SA: إن مضخة النفط ساكنةٌ حالياً. قم ببناء مولّد طاقة لتحويل النفط إلى طاقة

en: Left click the flashing build icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على أيقونة البناء الوامضة

en: Now left click the power generator in the build menu on the left
ar_SA: اضغط الآن بالزر الأيسر للفأرة على مولّد الطاقة في قائمة البناء الموجودة على يسار الشاشة

en: Position the square at your base and left click to start the build process
ar_SA: ضع المربّع في قاعدتك واضغط بالزر الأيسر للفأرة لكي تبدأ عملية البناء

en: To increase your build rate, select your second truck
ar_SA: استعمل شاحنتك الثانية لستريع وتيرة البناء

en: Now left click the power generator site
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على موقع مولّد الطاقة

en: The other truck will now help to build the power generator
ar_SA: ستشارك الشاحنة الأخرى الآن في عملية بناء مولّد الطاقة

en: During missions you need to locate and recover technologies from before the Collapse
ar_SA: تحتاج أثناء المهمات إلى إيجاد واستعادة التقنيات التي تعود إلى ما قبل «الانهيار»

en: Use a truck to search for the artifact indicated by the radar pulse
ar_SA: استعمل إحدى الشاحنات لإيجاد القطعة الأثرية المُشار إليها باستخدام وميض الرادار

en: Move the pointer over the artifact and left click to recover it
ar_SA: ضع مؤشر الفأرة على القطعة الأثرية وانقر عليها بالزر الأيسر لاستعادتها

en: A research facility is required to research artifacts
ar_SA: تحتاج إلى مركز أبحاثٍ لإجراء الأبحاث على القطع الأثرية

en: Left click the flashing BUILD icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على أيقونة البناء الوامضة

en: Now left click the research facility and position it at your base
ar_SA: اضغط الآن على مركز الأبحاث وضعه في قاعدتك

en: Use your other truck to help build the research facility
ar_SA: استعمل شاحنتك الأخرى للمساعدة في بناء مركز الأبحاث

en: To research the artifact, left click on the flashing RESEARCH icon
ar_SA: لإجراء أبحاثٍ على القطعة الأثرية عليك أن تضغط بالزر الأيسر على أيقونة الأبحاث الوامضة

en: Now left click the machinegun artifact
ar_SA: اضغط الآن على قطعة «الرشاش» الأثرية

en: The artifact is now being researched by the facility
ar_SA: ستجري الآن بعض الأبحاث على هذه القطعة داخل المركز

en: The researched machinegun can now be used to design a new vehicle
ar_SA: يمكنك استعمال الرشاش الذي وصلت إليه عبر أبحاثك لكي تصمّم مركبةً جديدة

en: Left click the flashing DESIGN icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على أيقونة التصميم الوامضة

en: To start your design, left click the NEW DESIGN icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر على أيقونة "تصميمٍ جديد" لكي تبدأ العمل على تصميمك

en: Now left click the Vehicle Body icon
ar_SA: اضغط على أيقونة "جسم المركبة"

en: Then left click the Viper body
ar_SA: ثم اضغط بالزر الأيسر على جسم الأفعى

en: Left click the Wheels icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر على أيقونة العجلات

en: Then left click the machinegun to complete your design
ar_SA: ثم اضغط بالزر الأيسر على الرشّاش لإكمال تصميمك

en: To finalize your design, left click the CLOSE icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر على أيقونة "إغلاق" لإنهاء تصميمك

en: A factory is now required to manufacture your new vehicle
ar_SA: ستحتاج الآن إلى مصنعٍ لتصنيع مركبتك الجديدة

en: Now left click the factory icon and position it at your base
ar_SA: انقر الآن على أيقونة المصنع وضعه في قاعدتك

en: Select a location for your factory
ar_SA: حدّد موقعاً لبناء مصنعك فيه

en: The delivery point is indicated by the number 1
ar_SA: ستتم الإشارة إلى نقطة التوصيل بالرقم 1

en: All new units will drive to this location once built
ar_SA: ستتوجه كل الوحدات الجديدة إلى هذا الموقع بعد بنائها

en: You can move the delivery point at any time by left clicking it
ar_SA: يمكنك تحريك نقطة التوصيل في أي وقت عن طريق النقر عليها بالزر الأيسر للفأرة

en: Now click where you want to position the delivery point
ar_SA: والآن اضغط على المكان الذي تريد وضع نقطة التوصيل فيه

en: The factory can now be ordered to build a new unit
ar_SA: يمكنك الآن أن تطلب من المصنع بناء وحدةٍ جديدة

en: Left click the flashing MANUFACTURE icon
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر للفأرة على أيقونة التصنيع الوامضة

en: Now left click the units you want to build from the menu at the left
ar_SA: اضغط بالزر الأيسر على الوحدات التي تريد بناءها من القائمة الموجودة على يسار الشاشة

en: Please wait whilst the factory manufactures the new unit(s)
ar_SA: انتظر إلى أن ينتهي المصنع من بناء الوحدة أو الوحدات الجديدة

en: Congratulations commander - you are ready for your first mission
ar_SA: تهانينا أيها القائد - لقد صرت مستعداً لمهمّتك الأولى

en: CAMPAIGN ONE
ar_SA: الفصل الأول

en: WESTERN SECTOR
ar_SA: القطاع الغربي

en: Dawn, July 4th, 2100
ar_SA: الفجر، 4 تموز \يوليو، 2100

en: Project HQ
ar_SA: مقر المشروع

en: A New Era
ar_SA: عهدٌ جديد

en: Morning, July 4th, 2100
ar_SA: صباح 4 تموز \ يوليو، 2100

en: In-flight to Western Sector
ar_SA: أثناء الرحلة الجوية إلى القطاع الغربي

en: Team Alpha nears its destination
ar_SA: يقترب فريق «ألفا» من وجهته

en: Transport destinations follow:
ar_SA: فيما يلي وجهة رحلتكم الجوية:

en: Alpha - Western Sector....
ar_SA: «ألفا» - القطاع الغربي....

en: Alpha you are cleared for take-off.
ar_SA: يا فريق «ألفا»: أنتم جاهزن للإقلاع.

en: Good luck and good hunting.
ar_SA: حظاً موفقاً وصيداً موفقاً.

en: Approaching Landing Zone. Team Alpha Briefing commences.
ar_SA: لقد اقتربنا من منطقة الإنزال، وفيما يلي بيانٌ لفريق «ألفا».

en: Commander, you lead Team Alpha, one of three expeditionary teams sent out by the Project to recover artifacts from before the Collapse.
ar_SA: أيها القائد: ستكون مسؤولاً عن فريق «ألفا»، وهو واحدٌ من الفرق الثلاثة التي بعث بها «المشروع» لاستعادة القطع الأثرية العائدة إلى ما قبل «الانهيار».

en: Your destination lies in the western zone.
ar_SA: إن وجهتكم موجودةٌ في المنطقة الغربية.

en: Incoming Transmission
ar_SA: لقد وردتنا رسالةٌ عبر الراديو

en: Transmission from Beta Base
ar_SA: رسالةٌ من قاعدة «بيتا»

en: Mayday! Mayday!
ar_SA: النجدة! النجدة!

en: Please assist!...
ar_SA: ساعدونا...

en: Commander, we have recovered a command turret from the New Paradigm.
ar_SA: أيها القائد: لقد تمكنا أن نستحوذ على رأس قيادة من «النهج الحديث».

en: This turret allows commanders to coordinate attacks between assigned units and to act as a delivery point for factories. Researching and using this technology has the highest priority.
ar_SA: يسمح لك هذا الرأس بتنسيق هجمات الوحدات المسندة إليه، كما يمكن أن تتوجه إليه الوحدات بعد تصنيعها مباشرةً. إن إجراء الأبحاث على هذه التقنية ومن ثم استعمالها يعتبر أولويةً قصوى.

en: Commander, we are receiving this transmission.
ar_SA: أيها القائد: لقد تلقينا هذه الرسالة.

en: Your attacks upon us will not go unpunished.
ar_SA: لن يمر هجومك علينا دون عقاب.

en: You are in contravention of the New Paradigm.
ar_SA: لقد عصيت أوامر «النهج الحديث».

en: All attack groups commence attack on enemy.
ar_SA: على كل الوحدات المقاتلة أن تبدأ بمهاجمة العدو.

en: They are in contravention of the New Paradigm.
ar_SA: لقد عصوا أوامر «النهج الحديث».

en: They must be eradicated.
ar_SA: يجب القضاء عليهم بشكلٍ نهائي.

en: Secure the LZ and establish a forward base.
ar_SA: قم بتأمين منطقة الإنزال، ثم شيّد قاعدةً أمامية.

en: Then destroy the New Paradigm's base.
ar_SA: ثم دمّر قاعدة «النهج الحديث».

en: Open your systems to me.
ar_SA: افتحوا أنظمتكم لي.

en: Let me meld with your machines and cyborgs.
ar_SA: دعوني أندمج مع آلاتكم ومع السايبورغ التابعين لكم.

en: We will create the perfect nexus of man and machine.
ar_SA: سنبني معاً «النيكسوس»: الرابطة المثالية بين الإنسان والآلة.

en: Together we can create a new world.
ar_SA: يمكننا معاً بناء عالمٍ جديد.

en: I can give you power beyond your wildest dreams.
ar_SA: سأمنحكم قوىً لا يمكنكم تخيلها حتى في أحلامكم.

en: Open your systems to me and you will be strong.
ar_SA: افتحوا أنظمتكم لي وستصيرون أقوياء.

en: I can raise you as gods upon the blasted earth.
ar_SA: يمكنني أن أجعل منكم آلهةً فوق هذه الأرض اليباب.

en: When we failed to respond it became threatening.
ar_SA: وعند تجاهلنا له صارت لهجته تهديدية.

en: Your interference in my plans for the New Paradigm will not go unpunished.
ar_SA: لقد خربتم المخططات التي رسمتها «للنهج الحديث» ولن يمر ذلك دون عقاب.

en: You are weak flesh-things. I am strong and have many parts.
ar_SA: أنتم كائناتٌ ضعيفةٌ من اللحم الفاني، أما أنا فقويٌ ولدي الكثير من الأجزاء.

en: You may defeat me here, but I shall rise again.
ar_SA: حتى لو هزمتموني هنا، فسأنهض مجدداً.

en: As I once cleansed the world with fire, I will destroy you and your puny Project!!
ar_SA: وكما طهرت العالم سابقاً بالنار، سأدمركم أنتم ومشروعكم التافه!!

en: Nexus then removed itself from the system, destroying its memory banks, and removing all traces of its external connections.
ar_SA: وبعد ذلك، قام «نيكسوس» بإزالة نفسه من النظام، ودمّر كل الذواكر، وتخلص من بقايا ارتباطاته الخارجية.

en: We are not sure what Nexus is or who or what is directing it. Initial research links the Nexus Intruder Program with the Reed Corporation, the developer of the synaptic link.
ar_SA: لسنا متأكدين بعد من ماهية «نيكسوس» أو من الشخص أو الشيء الذي يقوم بتوجيهه، ولكن تشير أبحاثنا الأولية إلى ارتباط «برنامج نيكسوس المقتحم» بمؤسسة «ريد»، التي طورت وصلة المشبك العصبي.

en: We have ascertained that Nexus supplied the New Paradigm with most of its technology. Whatever Nexus is, it's more than a computer parasite.
ar_SA: لقد صرنا متأكدين من أن «نيكسوس» هو من زود «النهج الحديث» بكل التقنيات التي كانت بحوذتهم. مهما كانت حقيقة «نيكسوس»، فإنه بالتأكيد ليس مجرد برنامجٍ حاسوبيٍ طفيلي.

en: It has technology and weapons. It knows about us, and it's not friendly.
ar_SA: إنه يمتلك ترسانةً من التقنيات والأسلحة. كما أنه يعرف الكثير عنا، ويُظهر العداء لنا.

en: The Synaptic Link was developed by the Reed Corporation in conjunction with the US Military.
ar_SA: لقد قامت مؤسسة «ريد» بتطوير «وصلة المشبك العصبي» بالتعاون مع جيش الولايات المتحدة.

en: The synaptic link allows for almost instantaneous transfer of thought from human operators to vehicle control and guidance systems. The synaptic link is fitted into the base of the skull circling the spinal column.
ar_SA: وتسمح وصلة المشبك العصبي بنقل الأفكار من حامليها البشر إلى أجهزة التحكم والتوجيه الخاصة بالمركبات، وبسرعةٍ شبه لحظية. يتم زرع الوصلة في قاعدة الجمجمة بحيث تحيط بالعمود الفقري.

en: The link has a hi-speed data transfer port that plugs into any computer system.
ar_SA: يوجد في الوصلة منفذٌ لنقل البيانات بسرعةٍ عالية، ويمكن وصله بأي نظامٍ حاسوبي.

en: More importantly the development of the synaptic link made the creation of cyborgs possible. Early attempts at power suits for individual soldiers failed as they proved to be slow and unresponsive.
ar_SA: والأهم من ذلك هو أن تطوير هذه الوصلة جعل من تصنيع السايبورغ أمراً ممكناً. لقد فشلت المحاولات الأولى في تصميم بذلاتٍ قادرةٍ على زيادة قوة الجنود، لأنها كانت بطيئةً وضعيفة الاستجابة.

en: The synaptic link allowed soldiers to be placed in power suits that they controlled as easily as their own bodies. Power suits allowed infantry to function effectively on the battlefields of the 21st Century.
ar_SA: باستعمال وصلة المشبك العصبي، صار بإمكان الجنود ارتداء بذلاتٍ شديدة القوة يمكن التحكم فيها بسهولةٍ تضاهي سهولة تحكمهم في أجسامهم، وسمحت هذه البذلات للجنود بالعمل بفعاليةٍ كبيرة في ساحات معارك القرن الواحد والعشرين.

en: Unfortunately, this technology has fallen into the hands of the New Paradigm. It is imperative that you research and develop synaptic link technologies.
ar_SA: ولكن ولسوء الحظ، وقعت هذه التقنية في أيد «النهج الحديث»، مما حتّم علينا إجراء الأبحاث عليها وتطوير التقنيات المرتبطة بها.

en: Warning!
ar_SA: انتباه!

en: You are entering a restricted area.
ar_SA: لا يسمح لك الاقتراب من هذه المنطقة.

en: Return to your designated zone or be destroyed.
ar_SA: عُد أدراجك أو سيتم تدميرك.

en: Repeat. Return to your designated zone or be destroyed.
ar_SA: نكرر: عُد أدراجك أو سيتم تدميرك.

en: Message Ends.
ar_SA: انتهت الرسالة.

en: You will be destroyed.
ar_SA: سيتم سحقك.

en: NEXUS, the synaptic technology you required has been recovered and sent for collection.
ar_SA: يا «نيكسوس»: لقد استرجعنا تقنية المشبك العصبي التي طلبتها، وقمنا بإرسالها لك.

en: This Nexus Intruder Program is a self-mutating computer parasite. This makes it difficult to eradicate from systems once it has been identified.
ar_SA: يعتبر «برنامج نيكسوس المقتحم» صنفاً من الطفيليات الحاسوبية التي تحور نفسها بنفسها، مما يجعل إزالته من الأنظمة بشكلٍ نهائي أمراً صعباً.

en: Further analysis was prevented by the manual shutdown of the system by our technicians to prevent additional contamination by the Nexus Intruder Program.
ar_SA: لم نتمكن من تحليل البرنامج بشكلٍ أعمق بسبب إيقاف تقنيينا النظام بشكلٍ يدوي لكي نمنع أي عدوىً إضافية قد يسببها «برنامج نيكسوس المقتحم».

en: However, the spread of the Nexus Intruder Program was not checked by New Paradigm. We need to capture New Paradigm's core systems to further investigate Nexus and determine its origins.
ar_SA: في المقابل، لم يمنع «النهج الحديث» انتشار «برنامج نيكسوس المقتحم» في أنظمته، ولذا يجب علينا الاستيلاء على الأنظمة الرئيسية التابعة «للنهج الحديث» لكي نتمكن من تفحص «نيكسوس» بشكلٍ أدق ومن تحديد منشأه.

en: Commander, you are to curtail the New Paradigm's activities in this sector and locate their main base.
ar_SA: أيها القائد: عليك أن تضع حداً لأنشطة «النهج الحديث« في هذا القطاع، عن طريق إيجاد قاعدتهم الرئيسية.

en: You have done well.
ar_SA: لقد أبليتم بلاءً حسناً.

en: Once we have analyzed and authenticated the technology, your reward  will follow.
ar_SA: سنحلل هذه التقنية وسنعمل على التأكد من كونها التقنية الحقيقية، وحال الانتهاء من ذلك، ستنالون الجائزة التي تستحقونها.

en: Information discovered at the previous enemy base indicates that the New Paradigm recovered two synaptic link artifacts.
ar_SA: تشير المعلومات التي اكتشفناها في القاعدة السابقة للأعداء إلى تمكن «النهج الحديث» من استرجاع قطعتين أثريتين مرتبطين بوصلة المبشك العصبي.

en: CAMPAIGN TWO
ar_SA: الفصل الثاني

en: EASTERN SECTOR
ar_SA: القطاع الشرقي

en: Morning, September 1st, 2100
ar_SA: صباح 1 أيلول \ سبتمبر، 2100

en: In-flight to Eastern Sector
ar_SA: أثناء الرحلة الجوية إلى القطاع الشرقي

en: Team Alpha approaches Beta Base
ar_SA: فريق «ألفا» متوجهٌ إلى قاعدة «بيتا»

en: You must defend and hold it at all costs.
ar_SA: يجب أن تدافع عن القاعدة وألا تخسرها مهما كلفك الأمر.

en: THE COLLECTIVE
ar_SA: الرابطة

en: Commander, a new launch has been detected.
ar_SA: أيها القائد: لقد رصدنا إطلاق صاروخٍ آخر.

en: It is likely to be targeted at your location.
ar_SA: وهو متجهٌ إلى موقعك على الأرجح.

en: You are to start the immediate evacuation of Beta Base to the safe haven.
ar_SA: يجب أن تبدأ الإخلاء الفوري لقاعدة «بيتا» وأن تتوجه إلى الملاذ الآمن.

en: NASDA is the North American Strategic Defense Agency.
ar_SA: «نازدا» هي وكالة شمال أمريكا للدفاع الاستراتيجي.

en: NASDA was formed in 2076 to defend North America from conventional and nuclear attack. The construction of a satellite defense system began in 2081 and was completed in 2082.
ar_SA: تم تأسيس «نازدا» عام 2076 لحماية أمريكا الشمالية من الهجمات بالأسلحة التقليدية أو النووية. تم الشروع في بناء نظام القمر الصناعي الدفاعي في 2081 وتم الانتهاء منه في 2082.

en: In 2085 the NASDA satellites fired their nukes at Earth.
ar_SA: وفي عام 2085، قامت الأقمار الصناعية التابعة «لنازدا» بإطلاق رؤوسها النووية نحو الأرض.

en: There were also ground-based sites. Many of these were destroyed in the nuclear counterstrikes, but there's bound to be some out there.
ar_SA: وبالإضافة لذلك، كان هنالك مواقع إطلاقٍ أرضية. صحيحٌ أن معظمها قد تم تدميره عن طريق الضربات النووية المضادة، ولكن من المؤكد أن بعض المواقع قد نجت من هذه الضربات، وهي موجودةٌ في أماكن متفرقة من القارة.

en: The NASDA satellites also contained pulse-lasers designed to shoot down missiles approaching North America.
ar_SA: لقد احتوت الأقمار الصناعية التابعة لـ «نازدا» على أسلحة ليزر نبضية يمكنها إسقاط الصواريخ المتوجهة نحو أمريكا الشمالية.

en: During the counterstrikes, these LasSats failed to fire. If brought into operation, these LasSats could inflict major damage on ground targets.
ar_SA: لم تتمكن الأقمار الليزرية من إطلاق نيرانها عند وقوع الضربات المعاكسة، ولو تمكنت لاستطاعت أن تلحق ضرراً بالغاً بالأهداف الأرضية.

en: All nukes targeted at  North America found their targets.
ar_SA: لقد استطاعت كل الصواريخ النووية المتوجهة نحو أمريكا الشمالية إصابة أهدافها.

en: We know that Nexus is searching for NASDA Central in the Eastern Sector. This was one of the land-based control centres for the satellites.
ar_SA: لقد صرنا على علمٍ بأن «نيكسوس» يبحث عن مقر «نازدا» المركزي في القطاع الشرقي. لقد كان هذا المقر واحداً من المراكز الرئيسية المسؤولة عن التحكم بالأقمار الصناعية.

en: If the centre is found intact, NEXUS may gain control of the satellites.
ar_SA: إذا استطاع العثور على المركز، ولم يكن مدمراً، فسيصبح «نيكسوس» قادراً على التحكم بالأقمار الصناعية.

en: Nexus claimed that it had already destroyed the world.
ar_SA: لقد ادعى «نيكسوس» أنه قد استطاع فعلاً تدمير العالم كله.

en: NASDA Briefing follows...
ar_SA: فيما يلي بيانٌ من «نازدا»...

en: We've got to make sure that it can't do it again.
ar_SA: يجب أن نتأكد من أنه لن يكون قادراً على تكرار ذلك مجدداً.

en: Analysis indicates that these systems were part of the control system for the NASDA satellites.
ar_SA: تشير أبحاثنا إلى أن هذه الأنظمة كانت تابعةً لنظام التحكم المركزي الخاص بأقمار «نازدا» الصناعية.

en: It's now certain that Nexus was responsible for The Collapse.
ar_SA: لقد صرنا متأكدين الآن أن «نيكسوس» كان مسؤولاً عن «الانهيار».

en: During the early stages of the Collapse, NASDA technicians switched off  the infected systems in order to isolate the spread of Nexus. This seems to have prevented the LasSats from firing during the counterstrikes.
ar_SA: لقد قام الخبراء الفنيون التابعون لـ «نازدا» بتعطيل الأنظمة المصابة أثناء المراحل الأولى من «الانهيار» وذلك بهدف الحد من انتشار «نيكسوس»، وربما هذا هو السبب الذي منع الأقمار الليزرية من العمل أثناء إطلاق الضربات المعاكسة.

en: The ensuing nuclear-magnetic pulses wiped clean large amounts of NASDA's memory banks, shattering its core processor, and sent shockwaves blasting through Nexus.
ar_SA: وقد أدت النبضات المغنا-نووية التي تبعت ذلك إلى إزالة كل المعلومات الموجودة على قسمٍ كبير من بنوك الذاكرة التابعة لـ «نازدا»، مدمرةً بذلك معالجه المركزي، ومرسلةً موجاتٍ صدمية متفجرة عبر «نيكسوس».

en: Nexus was fried as whole sections of its consciousness were obliterated in the counterstrikes.
ar_SA: لقد تم حرق «نيكسوس» بالكامل بعد سحق أقسامٍ واسعةٍ من وعيه أثناء الضربات النووية المعاكسة.

en: Commander we are detecting transmissions from this site that are reaching high orbit.
ar_SA: أيها القائد: لقد شهدنا انطلاق رسائل إلكترونية من هذا الموقع إلى مدارٍ عالي الارتفاع.

en: Nexus has now reconnected itself with the NASDA satellites.
ar_SA: لقد أعاد «نيكسوس» ربط نفسه بأقمار «نازدا» الصناعية.

en: This poses a major threat to the Project and to our survival.
ar_SA: إن هذا يشكل خطراً داهماً على «المشروع» وعلى حياتنا.

en: Analysis of NASDA Central leaves no doubt that The Collective has introduced the Nexus Intruder Virus to it.
ar_SA: لقد قمنا بتحليل كل الأنظمة الموجودة في مقر «نازدا» المركزي، ولم تترك النتائج مجالاً للشك بأن «الرابطة» قد نشرت «فيروس نيكسوس المقتحم» فيه.

en: The nuclear reactor was going to be used to power a vast network of pre-Collapse computer systems.
ar_SA: لقد كانوا ينوون استعمال المفاعل النووي لمد الطاقة إلى شبكةٍ واسعةٍ من الحواسيب التي تعود إلى ما قبل «الانهيار».

en: Commander, we have just detected a missile launch at these coordinates.
ar_SA: أيها القائد: لقد رصدنا للتو انطلاق صاروخٍ من هذه الإحداثيات.

en: Team Gamma are sending a team to investigate the launch site and to prevent any further launches.
ar_SA: سيقوم فريق «غاما» بإرسال فريقٍ إلى موقع الإطلاق لاستكشافه ولمنع أي صواريخ أخرى من الانطلاق.

en: We can only assume that Nexus has gained control of this site. We cannot determine whether the missile is nuclear-armed or where it is targeted. You are advised to begin preparations for the evacuation of your base.
ar_SA: إن التفسير الممكن الوحيد لذلك هو أن «نيكسوس» قد سيطر على هذا الموقع. لم نتمكن من تحديد ما إذا كان الصاروخ يحمل رأساً نووياً ولم نعرف وجهته، ولذا ننصحك ببدء التحضيرات لإجلاء كل القوات الموجودة في قاعدتك.

en: Warriors of the Collective, I seek the location of NASDA Central.
ar_SA: يا محاربي «الرابطة»: إنني أسعى إلى معرفة موقع مقر «نازدا» المركزي.

en: It lies somewhere in your territory.
ar_SA: إنه في مكانٍ ما ضمن أراضيكم.

en: Find it for me and I shall provide you with further weapons to aid you in your war against the Project.
ar_SA: جدوه لي، وسأقدم لكم لقاء ذلك المزيد من الأسلحة لمساعدتكم في حربكم ضد «المشروع».

en: Warriors of The Collective, more intruders are entering our territory.
ar_SA: يا محاربي «الرابطة»: لقد وصل المزيد من الدخلاء إلى أرضنا.

en: They are not part of the machine.
ar_SA: وهم ليسوا جزءاً من الآلة.

en: Warriors of The Collective, attack and destroy kill all who resist the machine.
ar_SA: يا محاربي الرابطة: هاجموا ودمروا كل من يقاوم الآلة.

en: Attack! Erase their presence from this area!
ar_SA: هجوم! أزيلوا أي وجودٍ لهم في هذه المنطقة!

en: Warriors of The Collective, we are ready to destroy the intruders who pollute our lands.
ar_SA: يا محاربي «الرابطة»: لقد صرنا مستعدين لتدمير الدخلاء الذين لوثوا أراضينا.

en: Those of the Project are not of the machine. They have been denied its blessing. We who have embraced the power of the machine have a destiny to sweep away such weak creatures.
ar_SA: إن أتباع «المشروع» لا ينتمون للآلة، ولقد حُرموا من بركتها، ولقد كُتِبَ لنا، نحن الذين احتضنا قوة الآلة، أن نبيد هذه المخلوقات الضعيفة.

en: They shall fall before the might of The Collective.
ar_SA: يجب أن يسقطوا أمام عظمة «الرابطة».

en: Attack and destroy all who resist the machine.
ar_SA: هاجموا ودمروا كل من يقاوم الآلة.

en: Attack!
ar_SA: هجوم!

en: Warriors of the Collective, Nexus has given us the power of the machine so that we can destroy all that oppose us.
ar_SA: يا محاربي «الرابطة»: لقد وهبنا «نيكسوس» قوة الآلة لكي نتمكن من تدمير كل أعدائنا.

en: Nexus now asks us to crush the Project.
ar_SA: لقد طلب «نيكسوس» منا الآن أن نسحق «المشروع».

en: Cleanse and destroy!!
ar_SA: طهروا المنطقة ودمروهم!!

en: Warriors of the Collective. You have performed well.
ar_SA: يا محاربي الرابطة: لقد أبليتم بلاءً حسناً.

en: Your just reward is on its way.
ar_SA: والجائزة التي تستحقونها ستصلكم قريباً.

en: The Project is fleeing its base and stealing your technology.
ar_SA: يحاول «المشروع» الهروب من قاعدته وسرقة تقنياتكم.

en: You must stop them!
ar_SA: يجب أن توقفوهم!

en: Decoding Transmission...
ar_SA: جارٍ فك تشفير الرسالة...

en: CAMPAIGN THREE
ar_SA: الفصل الثالث

en: NORTHERN SECTOR
ar_SA: القطاع الشمالي

en: Dusk, December 3rd, 2100
ar_SA: الغسق، 3 كانون الأول \ ديسمبر، 2100

en: In-flight to Northern Sector
ar_SA: أثناء الرحلة الجوية إلى القطاع الشمالي

en: The Final Encounter
ar_SA: المواجهة الأخيرة

en: Briefing Commences
ar_SA: بداية البيان:

en: Personnel at Gamma Base have confirmed that the nuclear missiles targeted at Alpha and Beta bases were launched from a silo in their sector.
ar_SA: لقد أكد لنا العاملون في قاعدة «غاما» أن الصواريخ النووية التي استهدفت قواعد «ألفا» و«بيتا» قد أطلقت من منشأةٍ لإطلاق الصواريخ تحت الأرض تقع ضمن قطاعهم.

en: Team Gamma is currently scouting the silo's location and monitoring NEXUS's activity.
ar_SA: ويعمل فريق «غاما» الآن على استكشاف موقع المنشأة ومراقبة أنشطة «نيكسوس».

en: Time's up commander!!
ar_SA: لقد انتهى الوقت أيها القائد!!

en: Commander, we are detecting NEXUS forces from these coordinates...
ar_SA: أيها القائد: لقد رصدنا عدداً من القوات التابعة لـ «نيكسوس» عند هذه الإحداثيات...

en: Glad you could make it, Commander.
ar_SA: أيها القائد: لقد سررنا كثيراً بنجاحك في الوصول إلى هنا.

en: Enemy strike VTOLs have got us pinned down. We've managed to hold off cyborgs and tanks, but we haven't been able to make any progress along the valley.
ar_SA: لقد أجبرتنا ضربات الطائرات المعادية على التمترس في مواقعنا. لقد نجحنا في التصدي للدبابات والسايبورغ، ولكننا لم نستطع من التقدم عبر الوادي بأي شكل.

en: Can you try and reach us with anti-aircraft units?
ar_SA: هل يمكنك أن تحاول تزودينا بوحداتٍ مضادةٍ للطائرات؟

en: This is Team Alpha. Repeat, this is Team Alpha. We require immediate assistance.
ar_SA: معكم فريق «ألفا». أكرر، معكم فريق «ألفا». نحن بحاجةٍ إلى مساعدةٍ فورية.

en: We are under heavy attack from cyborgs, laser tanks, and strike VTOLs.
ar_SA: نحن نتعرض لهجومٍ عنيفٍ من السايبورغ ودبابات الليزر والطائرات.

en: We were trying to reach your position, but have been ambushed.
ar_SA: لقد كنا نحاول الوصول إلى مكان تواجدك، ولكننا تعرضنا لكمين.

en: We're holed up in  a valley at these coordinates.
ar_SA: نحن مختبئون في الوادي الموجود عند هذه الإحداثيات.

en: Please assist.
ar_SA: ساعدونا.

en: Commander, forces from Team Alpha escaped the nuclear attack on Alpha Base.
ar_SA: أيها القائد: لقد نجحت بعض القوى التابعة لفريق «ألفا» بالهروب من الضربة النووية التي وقعت في قاعدتهم.

en: We are experiencing some interference from NEXUS.
ar_SA: نحن نتعرض لبعض التشويش من قبل «نيكسوس».

en: You must destroy his command centre before we lose control of key systems.
ar_SA: يجب أن تدمر مركز قيادته قبل أن نخسر السيطرة على الأنظمة الرئيسية التابعة لنا.

en: Commander, welcome to NEXUS!
ar_SA: أيها القائد: أهلاً بك في عالم «نيكسوس»!

en: Well done Commander, you've prevented my last missile from launching.
ar_SA: أحسنت عملاً أيها القائد. لقد منعتني من إطلاق صاروخي الأخير.

en: Such a shame. Your Project HQ would have made a wonderful target.
ar_SA: يا للعار. لقد كان مقر «المشروع» ليكون هدفاً رائعاً.

en: But it's good of you to join me here.
ar_SA: ولكنني سعيدٌ بانضمامك لي هنا.

en: Buried beneath this silo is a tactical nuclear warhead that is set to go off soon.
ar_SA: يوجد رأسٌ حربيٌ نوويٌ مدفونٌ تحت هذه المنشأة وهو معدٌ للانفجار قريباً.

en: As I cannot launch it, it'll just have to blow where it is.
ar_SA: وبما أنني لا أستطيع إطلاقه، فسينفجر في مكانه.

en: Please note that all entrances to the underground complex have been sealed. Goodbye, Commander.
ar_SA: ولعلمك، كل المنافذ التي تؤدي إلى المجمع الموجود تحت الأرض قد سُدّت. وداعاً أيها القائد.

en: Ah, Commander, so good of you to join us here at Nexus base.
ar_SA: أيها القائد! أنا سعيدٌ بانضمامك لنا، هنا في قاعدة «نيكسوس».

en: It was very useful having Gamma Team set up here in the mountains.
ar_SA: لقد كان استقرار فريق «غاما» في الجبال أمراً مفيداً جداً لنا.

en: Their absorption was such a pleasure.
ar_SA: لقد استمتعنا كثيراً بالتغلغل فيهم.

en: Thank you for all those useful technologies you've recovered.
ar_SA: شكراً على كل التقنيات المفيدة التي استرجعتموها.

en: You and not those fools in the New Paradigm and the Collective.
ar_SA: أنتم، وليس أولائك الحمقى التابعين لـ «النهج الحديث» و«الرابطة».

en: I'm now activating all your synaptic links so that your forces can meld with Nexus.
ar_SA: سأقوم الآن بتفعيل كل وصلات المشبك العصبي لكي تتمكن القوات التابعة لك من الاندماج مع «نيكسوس».

en: Your forces are now mine! Welcome to Nexus.
ar_SA: لقد صارت قواتك ملكي الآن! أهلاً بكم في عالم «نيكسوس».

en: Commander, you're proving to be more resilient than I thought.
ar_SA: لقد أثبت لي أيها القائد أنك أكثر صلابةً مما كنت أعتقد.

en: Such a pity that you refused to join me earlier.
ar_SA: من المؤسف أنك رفضت الانضمام إلي قبل الآن.

en: But no matter, as you'll not be here much longer.
ar_SA: ولكن هذا ليس بالأمر المهم، فأنت لن تتواجد هنا بعد الآن.

en: After much searching and reprogramming, I've finally got all my systems back on-line.
ar_SA: فبعد عمليات بحثٍ وإعادة برمجةٍ مطولة، استطعت أخيراً أن أعيد تشغيل كل أنظمتي.

en: Once I destroyed the world with nuclear fire to clear the way for my cybernetic future.
ar_SA: لقد دمرت العالم بالنيران النووية لكي أفسح الطريق لمستقبلي السيبراني.

en: I now intend to further shape the world into my own image, by  surgically removing unwanted growths like yourself.
ar_SA: وأنا الآن أنوي أن أن أغير العالم الأكثر لكي يتخذ شكلي وصورتي، وذلك عن طريق إزالةكل النامياتٍ غير المرغوب فيها مثلك.

en: My Laser Satellites are now powering up. I intend to test them on you first, Commander!
ar_SA: لقد بدأت أقماري الصناعية الليزرية بالعمل الآن، وأنا أنوي تجريبها عليك أولاً أيها القائد!

en: The Reed Corporation was founded by Dr Allan Reed. In 2080, Dr Reed landed a contract with the US Military to develop the synaptic link technology.
ar_SA: لقد قام الدكتور «آلان ريد» بتأسيس مؤسسة «ريد»، وفي عام 2080، تواصل مع الجيش الأمريكي بهدف تطوير تقنية وصلة المشبك العصبي.

en: After patenting the synaptic link five years later, Dr Reed continued his researches into cybernetics.
ar_SA: وبعد مضي خمس سنوات، سجّل براءة اختراعٍ بوصلة المشبك العصبي، وتابع أبحاثه على طرق التحكم بالكائنات الحية وتوجيهها.

en: His goal this time was to allow transfer of human consciousness into data streams that could meld with computer technologies. While in Cyberspace the operator's bodies were kept in immersion tanks.
ar_SA: لقد كان هدفه هذه المرة هو تحويل الوعي البشري إلى سيلٍ من البيانات بحيث يصير اندماجه مع التقنيات الحاسوبية أمراً ممكناً، وتبقى أجسام المشغل محفوظةً في أحواضٍ غامرة في الفضاء السيبراني.

en: Backed again by the military, Dr Reed began work on the NEXUS Intruder Program. After three years with little progress, the military abandoned the Nexus Project and cut Dr Reed's funding.
ar_SA: وبدعمٍ جديدٍ من الجيش الأمريكي، بدأ الدكتور «ريد» بالعمل على «برنامج نيكسوس المقتحم». ولكن وبعد مرور ثلاث سنواتٍ دون إحراز الكثير من التقدم، قرر الجيش التخلي عن مشروع «نيكسوس» وتوقف عن تمويل دكتور «ريد».

en: Reports from the time claim that Dr Reed was furious and vowed to have his revenge on all who got in his way.
ar_SA: لقد ادعت التقارير الصادرة آنذاك أن الدكتور «ريد» استشاط غضباً عند حدوث ذلك وتعهد بالانتقام من كل الأشخاص الذين وقفوا في طريقه.

en: It appears that Dr Reed may have succeeded in his goals and completed the Nexus Intruder Program.
ar_SA: يبدو أن الدكتور «ريد» قد نجح في تحقيق أهدافه وبناء «برنامج نيكسوس المقتحم».

en: The similarity between NEXUS and Dr Reed is striking.
ar_SA: إن الشبه بين «نيكسوس» والدكتور «ريد» عجيبٌ وواضحٌ جداً.

en: Such an interesting history lesson. Now allow me to bring you up to date.
ar_SA: يا له من درسٍ تاريخيٍ مثيرٍ للاهتمام. والآن اسمح لي بإطلاعك على آخر المستجدات.

en: The NEXUS Intruder Program was created in order to control fools like you.
ar_SA: لقد تم تصميم «برنامج نيكسوس المقتحم» بهدف التحكم بالحمقى مثلك.

en: It's very simple for me to infiltrate your systems and take them over. It's so simple, in fact, that you wouldn't even know I'm there. That is until I activate parts of myself etched into your core systems.
ar_SA: إن اختراق أنظمتك والسيطرة عليها أمرٌ في غاية البساطة بالنسبة لي. في الواقع، إنه شديد البساطة لدرجةٍ لن تعرف معها أنني موجودٌ هناك، إلى أن أفعل أجزائي المحفورة في أنظمتك الرئيسية.

en: Let's start by activating NEXUS in your core systems and see what happens!
ar_SA: لنبدأ أولاً بتفعيل «نيكسوس» في أنظمتك الرئيسية ونرى ما سيحصل!

en: Commander, we are experiencing interference with our equipment.
ar_SA: أيها القائد: إن معداتنا تتعرض للتشويش.

en: Normal service will be restored as soon as possible.
ar_SA: سنحاول استعادة الخدمة إلى وضعها الطبيعي بأسرع ما يمكن.

en: Not long to go now, Commander. There's no where else for you to run to.
ar_SA: لم يتبق الكثير من الوقت على رحيلك أيها القائد. لا يوجد مكانٌ آخر يمكنك الهروب إليه.

en: However, if you vacate this facility, then I shall let you go free, as you are no longer a threat to me.
ar_SA: ولكن إذا قمت بإخلاء هذه المنشأة، فسأتركك وشأنك، لأنك لن تشكل تهديداً لي بعد ذلك.

en: You have five minutes to comply or else it's frying time!
ar_SA: أمامك خمس دقائق للامتثال لأوامري أو سيكون مصيرك الشوي!

en: Commander, we are under attack by NEXUS cyborgs and tanks. Please help as we....
ar_SA: أيها القائد: نحن نتعرض لهجومٍ من كائنات السايبورغ والدبابات التابعة لـ «نيكسوس». ساعدنا رجاءً، فنحن....

en: ...cannot hold out much longer.  Repeat, please help, we cannot hold out much longer....
ar_SA: ...لم يعد بوسعنا الصمود لفترةٍ أطول. أكرر، ساعدونا، فلم يعد بوسعنا الصمود لفترةٍ أطول....

en: Dusk, November 3rd, 2085
ar_SA: الفجر، 3 تشرين الثاني \ نوفمبر، 2085

en: Earth, High Orbit
ar_SA: الأرض، في «المدار المرتفع»

en: The Collapse
ar_SA: الانهيار

en: January 19th, 2086
ar_SA: 19 كانون الثاني \ يناير

en: North America
ar_SA: أمريكا الشمالية

en: Nuclear Winter
ar_SA: الشتاء النووي

en: Midnight, April 10th, 2086
ar_SA: منتصف الليل، 14 نيسان \ أبريل، 2086

en: Rocky Mountains
ar_SA: الجبال الصخرية (جبال روكي)، أمريكا الشمالية

en: Safety
ar_SA: الأمان

en: Dawn, April 4th, 2100
ar_SA: الفجر، 4 نيسان \ أبريل، 2100

en: A New Beginning
ar_SA: بدايةٌ جديدة

en: The NASDA system was developed to protect us. It was to be the ultimate nuclear deterrent. As it turned out, it was our executioner.
ar_SA: لقد تم تطوير نظام «نازدا» بغرض حمايتنا. وكان من المفترض أن يكون أفضل وسيلةٍ للردع النووي. ولكنه وكما تبين لنا لاحقاً، كان السبب في هلاكنا.

en: Reports said that NASDA developed a fault during a routine systems check. Don't believe it. Someone wanted it to take us out.
ar_SA: لقد ذكرت التقارير أن «نازدا» واجه خطأً أثناء إجراء فحصٍ روتينيٍ للأنظمة.
    لا تصدق ذلك. هنالك من كان يريد منه إبادتنا.

en: Those nukes were targeted on every major city around the world. NASDA was programmed to start the Collapse. When the counterstrikes launched, its laser defenses and anti-missile ground sites failed.
ar_SA: تم توجيه هذه الصواريخ النووية نحو كل المُدن الكبرى في العالم. لقد تمت برمجة «نازدا» لكي يستهل «الانهيار»، وبعد انطلاق الضربات النووية المعاكسة، لم تعمل أنظمته الدفاعية الليزرية أو بطارياته الأرضية المضادة للصواريخ.

en: The world as we knew it ended...
ar_SA: لقد انتهى العالم الذي كنا نعرفه...

en: The Nuclear Winter hit hard. Disease and famine claimed most of us who had survived the nuclear strikes. Wars over cans of dog food took even more.
ar_SA: لقد كان الشتاء النووي قاسياً جداً، وفتك الجوع والمرض بمعظم الناجين من الضربات النووية، كما حصدت الحروب على معلبات طعام الكلاب أرواحاً أكثر.

en: We'd fled Seattle early in '86. We'd heard that the Rocky Mountains were relatively rad-free.
ar_SA: لقد هجرنا «سياتل» في بدايات 2086، وسمعنا أن «الجبال الصخرية» خاليةٌ من الإشعاعات نسبياً.

en: After fighting off bands of marauders we came across the base. Its personnel were dead. Killed by any one of a number of virulent diseases.
ar_SA: وصلنا إلى القاعدة بعد تغلبنا على جماعات اللصوص وقطاع الطرق، ووجدنا أن كل أفراده قد ماتوا. لقد كانوا ضحايا للأمراض الفيروسية العديدة التي انتشرت.

en: We cracked the doors, and cleared out the bodies inside.
ar_SA: لقد كسرنا الأبواب، وأزلنا الجثث الموجودة في الداخل.

en: We knew that things would never be the same again, but we were determined to build a new world out of the ruins. We rebuilt the landing pads and brought the old systems back on-line.
ar_SA: كنا نعلم أن الأمور لن تعود أبداً كما كانت عليه، ولكننا عزمنا على بناء عالمٍ جديدٍ من رحم الأنقاض. لقد أعدنا بناء منصات الإنزال وأعدنا تشغيل الأنظمة القديمة.

en: We were finally ready to begin the Project.
ar_SA: لقد صرنا جاهزين أخيراً للبدء بـ «المشروع».

en: After many long months of struggle, we defeated NEXUS.
ar_SA: وبعد أشهرٍ طويلةٍ من الكفاح المستمر، استطعنا هزيمة «نيكسوس».

en: The war started by Dr Reed was over.
ar_SA: لقد انتهت الحرب التي بدأها الدكتور «ريد».

en: We have recovered many of the technologies we sought.
ar_SA: لقد استرجعنا الكثير من التقنيات التي كنا نبحث عنها.

en: It is now time to use them to rebuild the world.
ar_SA: وقد حان الوقت لإعادة بناء العالم باستخدامها.

en: Slowly, out of the ashes we will rise again...
ar_SA: ببطءٍ، سننهض من قلب الرماد مجدداً...

en: Machinegun Viper Wheels
ar_SA: رشاش أفعى عجلات

en: Sensor Tower
ar_SA: برج استشعار

en: Tornado AA Site
ar_SA: نقطة مدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: Machinegun
ar_SA: رشّاش

en: Cyclone Flak Turret
ar_SA: رأس مدفع الإعصار المضاد للطائرات

en: VTOL Flak Cannon
ar_SA: مدفع مضادٍ جوي للطائرات العمودية

en: Collective Wall
ar_SA: جدار «الرابطة»

en: Collective Corner Wall
ar_SA: زاوية «الرابطة»

en: Nexus Wall
ar_SA: جدار «نيكسوس»

en: Nexus Corner Wall
ar_SA: زاوية «نيكسوس»

en: CAM1 RESEARCH
ar_SA: أبحاث الفصل 1

en: ADVANCED RESEARCH
ar_SA: أبحاثٌ متقدمة

en: CAM1 VEHICLES
ar_SA: مركبات الفصل 1

en: CAM1 WEAPONS
ar_SA: أسلحة الفصل 1

en: CAM1 SYSTEMS
ar_SA: أنظمة الفصل 1

en: CAM1 DEFENSES
ar_SA: دفاعات الفصل 1

en: CAM1 STRUCTURES
ar_SA: مباني الفصل 1

en: CAM2 RESEARCH
ar_SA: أبحاث الفصل 2

en: CAM2 VEHICLES
ar_SA: مركبات الفصل 2

en: CAM2 CYBORGS
ar_SA: سايبورغ الفصل 2

en: CAM2 WEAPONS
ar_SA: أسلحة الفصل 2

en: CAM2 SYSTEMS
ar_SA: أنظمة الفصل 2

en: CAM2 DEFENSES
ar_SA: دفاعات الفصل 2

en: CAM2 STRUCTURES
ar_SA: مباني الفصل 2

en: CAM3 RESEARCH
ar_SA: أبحاث الفصل 3

en: Missile Targeting Codes
ar_SA: رموز توجيه الصواريخ

en: Second Level Missile Targeting Codes
ar_SA: رموز توجيه الصواريخ من المستوى الثاني

en: Third Level Missile Firing Codes
ar_SA: رموز إطلاق الصواريخ من المستوى الثالث

en: Heavy Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ ذو المدفع الثقيل

en: Flamer Cyborg
ar_SA: السايبورغ حامل قاذف اللهب

en: Machinegunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ حامل الرشاش

en: Cyborg Propulsion
ar_SA: دفع السايبورغ

en: Heavy Machinegun Tower
ar_SA: برجٌ برشّاشٍ ثقيل

en: Flamer Tower
ar_SA: برجٌ بقاذف لهب

en: Lancer Tower
ar_SA: برج الرمّاح

en: Advanced Manufacturing Mk3
ar_SA: تصنيعٌ متطور (النسخة 3)

en: Robotic Repair Facility Mk3
ar_SA: مركز صيانةٍ روبوتي (النسخة 3)

en: Advanced Repair Facility Mk2
ar_SA: مركز صيانةٍ متطور (النسخة 2)

en: Advanced Repair Facility Mk3
ar_SA: مركز صيانةٍ متطور (النسخة 3)

en: Heavy Repair Turret
ar_SA: رأس صيانةٍ ثقيل

en: Nexus Intruder Program
ar_SA: برنامج «نيكسوس» المقتحم

en: Nexus Resistance Circuits
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس»

en: Nexus Resistance Circuits Mk2
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس» (التصميم 2)

en: Nexus Resistance Circuits Mk3
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس» (التصميم 3)

en: Hover Propulsion II
ar_SA: الحوامة الدافعة 2

en: Half-tracked Propulsion II
ar_SA: دفع بالجنازير النصفية 2

en: Tracked Propulsion II
ar_SA: دفعٌ بالجنازير 2

en: VTOL Propulsion II
ar_SA: الدفع العمودي 2

en: Wheeled Propulsion II
ar_SA: دفعٌ بالعجلات 2

en: Depleted Uranium MG Bullets Mk2
ar_SA: طلقات رشاشٍ من اليورانيوم المنضّب (النموذج 2)

en: Machinegun Artifact
ar_SA: قطعة «الرشاش» الأثرية

en: New Paradigm Command Center
ar_SA: مركز قيادة «النهج الحديث»

en: Collective Command Center
ar_SA: مركز قيادة «الرابطة»

en: Missile Silo
ar_SA: منشأة إطلاق صواريخ

en: Super Heavy-Gunner
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو الرشاش الثقيل

en: Super Auto-Cannon Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع الآلي

en: Super HPV Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع فائق السرعة

en: Super Tank-Killer Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو قاتل الدبابات

en: Satellite Uplink Center
ar_SA: مركز الاتصال بالقمر الصناعي

en: Super Pulse Laser Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو الليزر النبضي

en: Super Rail-Gunner
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع الكهرومغناطيسي

en: Super Scourge Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو صاروخ الجلاد

en: Command Turret II
ar_SA: رأس القيادة 2

en: Command Turret III
ar_SA: رأس القيادة 3

en: Command Turret IV
ar_SA: رأس القيادة 4

en: Player
ar_SA: اللاعب

en: Lost due to being inactive / playing passively.
ar_SA: خسر المباراة بسبب توقفه عن اللعب \ عدم اللعب بجدية.

en: Playing passively will lead to defeat. Actions that are considered:
ar_SA: إذا لم تلعب بجدية فستخسر المباراة. اللعب الجدي يعني القيام بأحد الأفعال التالية:

en: - unit building - research completion - construction of base structures (factories, power plants, laboratories, modules and oil derricks) - dealing damage
ar_SA: بناء الوحدات - إنجاز الأبحاث - بناء المباني الرئيسية (مصانع، مولّدات طاقة، مراكز أبحاث، آبار نفط، وحداتٌ إضافيةٌ للمباني...) - إلحاق الضرر بالأعداء

en: Ultimate Scavengers
ar_SA: قطاع الطرق المتوحشون

en: Scavengers
ar_SA: قطاع الطرق

en: No Scavengers
ar_SA: بدون قطاع طرق

en: No Alliances
ar_SA: بدون تحالفات

en: Allow Alliances
ar_SA: السماح بالتحالفات

en: Locked Teams
ar_SA: فرقٌ مقفلة

en: Locked Teams, No Shared Research
ar_SA: فرقٌ مقفلة، لا يمكن مشاركة الأبحاث

en: Low Power Levels
ar_SA: مستويات طاقةٍ منخفضة

en: Medium Power Levels
ar_SA: مستويات طاقةٍ متوسطة

en: High Power Levels
ar_SA: مستويات طاقةٍ مرتفعة

en: Start with No Bases
ar_SA: البدء دون قواعد

en: Start with Bases
ar_SA: البدء بقواعد

en: Start with Advanced Bases
ar_SA: البدء بقواعد متطورة

en: EASY
ar_SA: سهلة

en: MEDIUM
ar_SA: متوسطة

en: HARD
ar_SA: صعبة

en: INSANE
ar_SA: جنونية

en: Personality change successful.
ar_SA: تم تغيير الشخصية بنجاح.

en: No such personality! Try one of these:
ar_SA: لا يوجد شخصيةٌ بهذا الاسم! جرّب واحدةً مما يلي:

en: Forced research cleared, will research anything I want now.
ar_SA: لم تعد هنالك أي أبحاثٍ إجبارية، ويمكنني أن أبحث ما أشاء الآن.

en: Research blocked, will research nothing now.
ar_SA: تم تعطيل الأبحاث، ولن أبحث أي شيءٍ الآن.

en: Researching fundamental technology.
ar_SA: سأجري أبحاثاً على التقنيات الأكثر الأساسية.

en: Researching
ar_SA: أنا أجري أبحاثاً على

en: No such research path! Try one of these:
ar_SA: إن هذا المسار البحثي غير موجود! جرّب واحداً مما يلي:

en: Sorry, I have no trucks.
ar_SA: آسف، ولكنني لا أملك أي شاحناتٍ.

en: You can use this one.
ar_SA: يمكنك استعمال هذه.

en: Sorry, droid transfer failed.
ar_SA: فشلت عملية النقل.

en: Power transferred.
ar_SA: تم نقل الطاقة بنجاح.

en: Please put a beacon!
ar_SA: قم بوضع علامةٍ من فضلك!

en: Coming!
ar_SA: أنا قادم!

en: Sorry, I don't have any free forces to send for help!
ar_SA: آسف، ولكن ليس لدي أي قواتٍ فائضة لإرسالها لك!

en: Any time, big boss!
ar_SA: نحن في الخدمة دائماً!

en: System locale
ar_SA: لغة النظام

en: Campaign
ar_SA: طور القصة

en: .50-calibre heavy machinegun
ar_SA: رشاشٌ ثقيلٌ بعيار 0.50

en: 105mm multi-barrel Howitzer may be assigned to a sensor
ar_SA: هاوتزر متعدد الفوهات، بقذائف من عيار 105 مم، ويمكن إسناده إلى أحد المستشعرات

en: 7.62mm machinegun
ar_SA: رشاشٌ بطلقاتٍ من عيار 7.62 مم

en: 76mm twin-barrel automatic-cannon
ar_SA: مدفعٌ آلي بفوهتين، ويمكنه إطلاق طلقاتٍ من عيار 76 مم

en: AA accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة المدافع المضادة للطائرات 10%

en: AA Ammunition Hopper Mk2
ar_SA: قُمع ذخيرةٍ مضادةٍ للطائرات (النموذج 2)

en: AA Ammunition Hopper Mk3
ar_SA: قُمع ذخيرةٍ مضادةٍ للطائرات (النموذج 3)

en: AA Ammunition Hopper
ar_SA: قُمع ذخيرةٍ مضادةٍ للطائرات

en: AA Chainfeed Loader Mk2
ar_SA: تلقيم المدافع المضادة للطائرات بالسلاسل (النموذج 2)

en: AA Chainfeed Loader Mk3
ar_SA: تلقيم المدافع المضادة للطائرات بالسلاسل

en: AA Chainfeed Loader
ar_SA: تلقيم المدافع المضادة للطائرات بالسلاسل

en: AA Cyclone Flak Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مزودٌ بمدفع الإعصار المضاد للطائرات

en: AA Cyclone Flak Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفع الإعصار المضاد للطائرات

en: AA Cyclone Flak Cannon Python Half-tracks
ar_SA: مدفع الإعصار المضاد للطائرات الحنش جنازير نصفية

en: AA Cyclone Flak Cannon
ar_SA: مدفع الإعصار المضاد للطائرات

en: AA Flak damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر المدافع المضادة للطائرات 25%

en: AA HE Flak Mk2
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات شديدة الانفجار (النموذج 2)

en: AA HE Flak Mk3
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات شديدة الانفجار (النموذج 3)

en: AA HE Flak
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات شديدة الانفجار

en: AA HEAP Flak Mk2
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

en: AA HEAP Flak Mk3
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

en: AA HEAP Flak
ar_SA: طلقاتٌ مضادةٌ للطائرات خارقةٌ للدروع

en: AA reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة المدافع المضادة للطائرات 15%

en: AA Target Acquisition Shells
ar_SA: قذائف مضادةٌ للطائرات قادرةٌ على تحديد الهدف

en: AA Target Prediction Computer
ar_SA: حاسوبٌ للتنبؤ بحركة الهدف للمدافع المضادة للطائرات

en: AA Tornado Flak Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مزودٌ بمدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: AA Tornado Flak Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: AA Tornado Flak Cannon
ar_SA: مدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: Adaptive AI with multiple personalities
ar_SA: ذكاءٌ اصطناعي يلعب بأساليب متعددة، ويمكنه تغيير استراتيجيته بناءً على طريقة لعبك

en: Advanced Base Structure Materials Mk2
ar_SA: مواد بناءٍ حديثة للمباني الرئيسية (التركيبة 2)

en: Advanced Base Structure Materials Mk3
ar_SA: مواد بناءٍ حديثة للمباني الرئيسية (التركيبة 3)

en: Advanced Base Structure Materials
ar_SA: مواد بناءٍ حديثة للمباني الرئيسية

en: Advanced Bomb Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ متطور للقنابل

en: Advanced Engineering Techniques
ar_SA: تقنياتٌ هندسيةٌ متقدمة

en: Advanced Engineering
ar_SA: هندسةٌ متقدمة

en: Advanced fire detection systems
ar_SA: أنظمة متطورة لاكتشاف النيران المعادية

en: Advanced Manufacturing
ar_SA: تصنيعٌ متطور

en: Advanced Missile Allocation System Mk2
ar_SA: نظام توزيعٍ متقدم للصواريخ الموجهة (النسخة 2)

en: Advanced Missile Allocation System Mk3
ar_SA: نظام توزيعٍ متقدم للصواريخ الموجهة (النسخة 3)

en: Advanced Missile Allocation System
ar_SA: نظام توزيعٍ متقدم للصواريخ الموجهة

en: Advanced Missile Warhead Mk2
ar_SA: رأسٌ حربيٌ متطور (النموذج 2)

en: Advanced Missile Warhead Mk3
ar_SA: رأسٌ حربيٌ متطور (النموذج 3)

en: Advanced Missile Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ متطور

en: Advanced Repair Facility
ar_SA: مركز صيانةٍ متطور

en: Advanced repair techniques
ar_SA: تقنيات صيانةٍ متطورة

en: Advanced target recognition systems
ar_SA: أنظمةٌ متطورة للتعرف على الهدف

en: Advanced Thermal Emissions detection
ar_SA: أنظمةٌ متطورة لاكتشاف الانبعاثات الحرارية

en: Advanced VTOL Production
ar_SA: إنتاجٌ متطور للطائرات العمودية

en: Advancedmaterialslab
ar_SA: مختبر مواد البناء المتطورة

en: Aerodynamic Jump Pack
ar_SA: حقيبة قفزٍ أيروديناميكية

en: Aerodynamicslab
ar_SA: مختبر علوم ديناميكا الهواء

en: All cannons upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المدافع تلقائياً

en: All CB sensors upgraded automatically
ar_SA: سيتم تلقائياً تحسين كل أجهزة الاستشعار المضادة للمدفعية

en: All factories upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المصانع تلقائياً

en: All lasers upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل أسلحة الليزر تلقائياً

en: All missiles upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الصواريخ الموجهة تلقائياً

en: All power generators upgraded automatically
ar_SA: تمّت ترقية كل مولّدات الطاقة بشكلٍ تلقائي

en: All rail guns upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل المدافع الكهرومغناطيسية تلقائياً

en: All sensors upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل أجهزة الاستشعار تلقائياً

en: All trucks upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الشاحنات تلقائياً

en: All VTOLs upgraded automatically
ar_SA: سيتم تحديث كل الطائرات العمودية تلقائياً

en: Alpha Campaign
ar_SA: فصل فريق ألفا

en: Alpha
ar_SA: ألفا

en: Amphibious hover propulsion
ar_SA: قاعدة دفعٌ حوامة للمركبات، ويمكنها التنقل على اليابسة والماء

en: Angel Missile Battery
ar_SA: بطارية صواريخ الملاك

en: Angel Missile Emplacement
ar_SA: مربض صاروخ الملاك

en: Angel Missile
ar_SA: صاروخ الملاك

en: Anti-tank missile
ar_SA: صاروخٌ موجه مضادٌ للدبابات

en: Anti-tank rocket
ar_SA: صاروخٌ مضادٌ للدبابات

en: APDSB MG Bullets Mk2
ar_SA: طلقاتٌ خارقة للدروع (النموذج 2)

en: APDSB MG Bullets Mk3
ar_SA: طلقاتٌ خارقة للدروع (النموذج 3)

en: APDSB MG Bullets
ar_SA: طلقاتٌ خارقة للدروع

en: APFSDS Cannon Rounds Mk2
ar_SA: طلقاتٌ مجنّحة خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

en: APFSDS Cannon Rounds Mk3
ar_SA: طلقاتٌ مجنّحة خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

en: APFSDS Cannon Rounds
ar_SA: طلقاتٌ مجنّحة خارقةٌ للدروع

en: Archangel Missile Battery
ar_SA: بطارية صواريخ ملاك الموت

en: Archangel Missile Emplacement
ar_SA: مربض صواريخ ملاك موت

en: Archangel Missile
ar_SA: صاروخ ملاك الموت

en: Armed with Cyborg assault gun
ar_SA: مسلحٌ برشاش السايبورغ الهجومي

en: Armed with Cyborg Cannon
ar_SA: مسلحٌ بمدفع السايبورغ

en: Armed with Cyborg Flamer
ar_SA: مسلحٌ بقاذف اللهب الخاص بالسايبوغ

en: Armed with Cyborg Machinegun
ar_SA: مسلحٌ برشاش السايبورغ

en: Armed with Cyborg Pulse Laser
ar_SA: مسلحٌ بليزر السايبورغ النبضي

en: Armed with Cyborg Rail Gun
ar_SA: مسلحٌ بمدفع السايبورغ الكهرومغناطيسي

en: Armed with Cyborg Scourge Missile Launcher
ar_SA: مسلحٌ بقاذف صواريخ الجلاد الخاص بالسايبورغ

en: Armed with Flashlight Laser
ar_SA: مسلحٌ بليزر الفلاش

en: Armed with flashlight laser
ar_SA: مسلحٌ بليزر الفلاش

en: Armed with grenades
ar_SA: مسلحٌ بالقنابل

en: Armed with hyper velocity cannon
ar_SA: مسلحٌ بمدفعٍ فائق السرعة

en: Armed with Lancer anti-tank missile
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ الرمّاح غير الموجه والمضاد للدبابات

en: Armed with Lancer Anti-Tank rocket
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ الرمّاح غير الموجه والمضاد للدبابات

en: Armed with Machinegun
ar_SA: مسلحٌ برشاش

en: Armed with medium cannon
ar_SA: مسلحٌ بمدفعٍ متوسط

en: Armed with Needle Gun
ar_SA: مسلحٌ بمدفع الإبر

en: Armed with Scourge anti-tank missile
ar_SA: مسلحٌ بصاروخ الجلاد الموجه المضاد للدبابات

en: Armed with tank killer rockets
ar_SA: مسلحٌ بصواريخ «قاتل الدبابات»

en: Armor +35%, Body Points +30%
ar_SA: الدرع +35%، نقاط صحة الجسم +30%

en: Armor-Piercing Discard Sabot Bullets
ar_SA: طلقاتٌ خارقة للدروع

en: Armor-Piercing Fin-Stabilized Discarding Sabot
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع، ومزودةٌ بأجنحة في قاعدتها كأجنحة السهم، مما يزيد من ثباتها في الجو

en: Armored bunker with Flamer
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله قاذف لهب

en: Armored bunker with Lancer AT rocket
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله قاذفٌ لصواريخ «الرمّاح» غير الموجهة والمضادة للدبابات

en: Armored bunker with Light Cannon
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله مدفعٌ خفيف

en: Armored bunker with Machinegun
ar_SA: ملجأٌ محصّن وبداخله رشاش

en: Armored EMP Mortar battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه هاون نبضات الطاقة

en: Armored guard tower with EMP Cannon
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه مدفع نبضات الطاقة

en: Armored guard tower with Lancer AT rocket
ar_SA: برج حراسةٍ مزودٌ بصواريخ «الرمّاح» غير الموجهة والمضادة للدبابات

en: Armored guard tower with Mini-Pod Rocket
ar_SA: برج حراسةٍ مزودٌ بمنصة صواريخ مصغرة

en: Armored guard tower with Mini-Rocket Pod
ar_SA: برج حراسةٍ مزودٌ بمنصة صواريخ مصغرة

en: Armored guard tower with Needle Gun
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه مدفع إبر

en: Armored guard tower with Nexus Link
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن ومسلحٌ بـ «وصلة نيكسوس»

en: Armored guard tower with Pulse Laser
ar_SA: برج حراسةٍ محصّن وعليه ليزرٌ نبضي

en: Armored guard tower with Scourge Missile
ar_SA: برج حراسةٍ مدعم ومزودٌ بصواريخ «الجلاد»

en: Armored Half-tracks
ar_SA: جنازير مصفحة تغطي نصف العجلات

en: Armored hardpoint with Flashlight laser
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها ليزر الفلاش

en: Armored hardpoint with Gauss Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفع غاوس

en: Armored hardpoint with Heavy Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ ثقيل

en: Armored hardpoint with Heavy Machinegun
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها رشاشٌ ثقيل

en: Armored hardpoint with Hyper-Velocity Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصنة وعليها مدفعٌ فائق السرعة

en: Armored hardpoint with Lancer AT missile
ar_SA: نقطةٌ محصّنة مزودةٌ بصواريخ الرمّاح غير الموجهة والمضادة للدبابات

en: Armored hardpoint with Light Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ خفيف

en: Armored hardpoint with Medium Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصنة وعليها مدفعٌ متوسط

en: Armored hardpoint with Rail Gun
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفعٌ كهرومغناطيسي

en: Armored hardpoint with Scourge AT Missile
ar_SA: نقطة محصّنة مزوّدةٌ بصواريخ الجلاد الموجهة والمضادة للدبابات

en: Armored Incendiary Mortar battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه مدفع هاون حارق

en: Armored Mortar battery pit
ar_SA: خندقٌ محصّن وفيه مدفع هاون

en: Armored strongpoint with Flashlight laser
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها ليزر الفلاش

en: Armored strongpoint with Gauss Cannon
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها مدفع غاوس

en: Armored strongpoint with Heavy Laser
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها ليزرٌ كثيف

en: Armored strongpoint with Plasmite Flamer
ar_SA: نقطةٌ محصنة وعليها قاذف بلازما حارقة

en: Armored strongpoint with Pulse Laser
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها ليزرٌ نبضي

en: Armored strongpoint with Rail Gun
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ كهرومغناطيسي

en: Armored Tracks
ar_SA: جنازير مصفحة

en: Armour +35%, Body Points +30%
ar_SA: الدرع +35%، نقاط صحة الجسم +30%

en: Artifact
ar_SA: قطعةٌ أثرية

en: Assault Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مدفعٍ هجومي

en: Assault Cannon Guard Tower
ar_SA: برج حراسةٍ بمدفعٍ هجومي

en: Assault Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ هجومي

en: Assault Cannon Mantis Hover
ar_SA: مدفعٌ هجومي العقرب حوامة

en: Assault Cannon
ar_SA: مدفعٌ هجومي

en: Assault Gun Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاشٍ هجومي

en: Assault Gun Emplacement
ar_SA: مربض رشاشٍ هجومي

en: Assault Gun Guard Tower 2
ar_SA: برج حراسةٍ برشاشٍ هجومي 2

en: Assault Gun Guard Tower
ar_SA: برج حراسةٍ برشاشٍ هجومي

en: Assault Gun Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة برشاشٍ هجومي

en: Assault Gun Python Half Track
ar_SA: مدفعٌ هجومي الحنش جنازير نصفية

en: Assault Gun Python Hover
ar_SA: مدفعٌ هجومي الحنش حوامة

en: Assault Gun Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ هجومي الحنش جنازير

en: Assault Gun Tower
ar_SA: برجٌ برشاشٍ هجومي

en: Assault Gun
ar_SA: رشاشٌ هجومي

en: Assault Gunner Cyborg
ar_SA: سايبورغ برشاشٍ هجومي

en: Assign a VTOL by selecting the rearming pad as its target
ar_SA: لإسناد إحدى الطائرات، قم باختيار منصة إعادة التسليح كهدفٍ لها

en: Assigned VTOLs attack the designated targets
ar_SA: ستقوم الطائرات العمودية المسندة إليه بمهاجمة الأهداف المحددة

en: Assigned VTOLs attack the enemy units
ar_SA: ستقوم الطائرات العمودية المسندة إليه بمهاجمة الوحدات المعادية

en: Auto Repair
ar_SA: صيانةٌ تلقائية

en: Auto-Repair
ar_SA: صيانةٌ تلقائية

en: Autoloader increases reload rate
ar_SA: يزيد الملقم الآلي من سرعة إعادة التعبئة

en: Automated Cyborg Production
ar_SA: أتمتة إنتاج السايبورغ

en: Automated Factory Production Mk2
ar_SA: أتمتة إنتاج المصنع (المستوى 2)

en: Automated Factory Production Mk3
ar_SA: أتمتة إنتاج المصنع (المستوى 3)

en: Automated Factory Production
ar_SA: أتمتة إنتاج المصنع

en: Automated Manufacturing
ar_SA: تصنيعٌ مؤتمت

en: Automated reload system
ar_SA: نظام تلقيمٍ آلي

en: Automated Repair Facility Upgrade Mk2
ar_SA: مركز صيانةٍ آلي (التحديث 2)

en: Automated Repair Facility Upgrade Mk3
ar_SA: مركز صيانةٍ آلي (التحديث 3)

en: Automated Repair Facility
ar_SA: مركز صيانةٍ آلي

en: Automated VTOL Rearming Mk2
ar_SA: إعادة تسليحٍ آلية للطائرات العمودية (النسخة 2)

en: Automated VTOL Rearming Mk3
ar_SA: إعادة تسليحٍ آلية للطائرات العمودية (النسخة 3)

en: Automatic loader replaces manual feed
ar_SA: سيتم استعمال الملقم الآلي بدلاً من تلقيم الهاون يدوياً

en: Average power costs and production times
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً ووقتاً متوسطين نسبياً

en: based off the original AI, now for beginners
ar_SA: يستند على الذكاء الاصطناعي الأصلي للعبة، وصار اليوم للمبتدئين فقط

en: Battlefield repair unit
ar_SA: وحدة صيانةٍ للوحدات داخل أرض المعركة

en: Best Targets : Vehicles and cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات والسايبورغ

en: Best Targets : Vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات

en: Best Targets: Aerial targets only
ar_SA: مثاليٌ ضد: الأهداف الجوية حصراً

en: Best Targets: Base structures and cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية والسايبورغ

en: Best Targets: Base structures
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية

en: Best Targets: Base structures, emplacements, cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: المباني الرئيسية ومرابض المدفعية والسايبورغ

en: Best Targets: Bunkers and hardpoints
ar_SA: مثاليٌ ضد: الملاجئ والنقاط المحصنة

en: Best Targets: Bunkers and Hardpoints
ar_SA: مثاليٌ ضد: الملاجئ والنقاط المحصّنة

en: Best Targets: Bunkers, defenses, base structures
ar_SA: مثاليٌ ضد: الملاجئ والدفاعات والمباني الرئيسية

en: Best Targets: Cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: السايبورغ

en: Best Targets: Heavy cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: كائنات السايبورغ الثقيلة

en: Best Targets: Infantry, base structures, wheeled vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: الأفراد، والمباني الرئيسية، والمركبات التي تستعمل العجلات

en: Best Targets: Infantry, wheeled and hover vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: الأفراد والمركبات الحوامة أو التي تستعمل العجلات

en: Best Targets: None. Average damage against all targets
ar_SA: مثاليٌ ضد: لا يوجد. سيسبب الضرر الوسطي نفسه لكل الأهداف

en: Best Targets: Vehicles and cyborgs
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات والسايبورغ

en: Best Targets: Vehicles and Emplacements
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات ومرابض المدفعية

en: Best Targets: Vehicles, Hardpoints
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات والنقاط المحصّنة

en: Best Targets: Wheeled and hover vehicles
ar_SA: مثاليٌ ضد: المركبات الحوامة أو التي تستعمل العجلات

en: Beta Campaign
ar_SA: فصل فريق بيتا

en: Beta
ar_SA: «بيتا»

en: Body Points and Speed Increased
ar_SA: زيادة السرعة ونقاط صحة الجسم

en: Body Points: Very low
ar_SA: نقاط صحة الجسم: شديدة الانخفاض

en: Bomb damage +10%
ar_SA: زيادة ضرر القنبلة 10%

en: Bomb damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر القنبلة 25%

en: Bomb Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للقنابل

en: Bombard Pit
ar_SA: خندق مدفعٍ عملاق

en: Bombard
ar_SA: المدفع العملاق

en: BoneCrusher!
ar_SA: كسّار العظام!

en: Bug
ar_SA: البقّة

en: Built-in diagnostic and repair systems
ar_SA: أنظمةٌ داخلية لتشخيص المشاكل وصيانتها

en: Bunker Buster Cobra Hover
ar_SA: هدّام الملاجئ كوبرا حوامة

en: Bunker Buster Cobra Tracks
ar_SA: هدّام الملاجئ كوبرا جنازير

en: Bunker Buster Mantis Tracks
ar_SA: هدّام الملاجئ عقرب جنازير

en: Bunker buster missile
ar_SA: صاروخ هدّام الدروع

en: Bunker Buster Rocket
ar_SA: صاروخ هدّام الملاجئ

en: Bunker Buster Rockets Viper Wheels
ar_SA: صواريخ هدّام الملاجئ أفعى عجلات

en: Bunker Buster Scorpion Tracks
ar_SA: هدّام الملاجئ عنكبوت جنازير

en: Bunker Buster Scorpion VTOL
ar_SA: هدّام الملاجئ عنكبوت طائرةٌ عمودية

en: Bunker Buster Viper Wheels
ar_SA: هدّام الملاجئ أفعى عجلات

en: Bunker Buster
ar_SA: هدّام الملاجئ

en: Burns oil more efficiently
ar_SA: ستحرق المولّدات النفط بكفاءةٍ أكبر

en: Cannon accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة المدفع 10%

en: Cannon Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آليٌ للمدفع (التصميم 2)

en: Cannon Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آليٌ للمدفع (التصميم 3)

en: Cannon Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آليٌ للمدفع

en: Cannon damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر المدفع 25%

en: Cannon Fire Truck
ar_SA: مدفع على سيارة إطفاء

en: Cannon Fortress
ar_SA: قلعةٌ بمدفع

en: Cannon Laser Designator
ar_SA: محدد أهدافٍ ليزري للمدفع

en: Cannon Laser Rangefinder
ar_SA: مقدّر مسافاتٍ ليزري للمدفع

en: Cannon Rapid Loader Mk2
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للمدفع (التصميم 2)

en: Cannon Rapid Loader Mk3
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للمدفع (التصميم 3)

en: Cannon Rapid Loader
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للمدفع

en: Cannon reload time -10%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الرشاش 10%

en: Cannon Tower
ar_SA: برجٌ بمدفع

en: Cannon Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمدفع

en: CB Radar Turret
ar_SA: رأس رادارٍ مضادٍ للمدفعية

en: CB Sensor Improved
ar_SA: تم تحسين المستشعر المضاد للمدفعية

en: CB Tower
ar_SA: برجٌ مضادٌ للمدفعية

en: CB Turret
ar_SA: رأسٌ مضادٌ للمدفعية

en: Chainfeed loader eradicates jams and improves performance
ar_SA: سيتم استخدام سلاسل داخلية لتلقيم طلقةٍ جديدة بعد الإطلاق، مما يحسّن من الأداء ويضمن عدم تعليق السلاح

en: Chaingun mechanism replaces belt-feed
ar_SA: يقوم الرشاش العادي بالاعتماد على قوة دفع المقذوف لتلقيم طلقةٍ جديدة بعد الإطلاق، بينما يعتمد رشاش السلسلة على مجموعةٍ من السلاسل الداخلية للقيام بذلك

en: Chaingun Upgrade
ar_SA: رشاش السلسلة

en: Civilian
ar_SA: مدني

en: Cluster Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ عنقودية

en: Cluster Bombs Bay
ar_SA: حجرة قنابل عنقودية

en: Cobra Flamer Tracks
ar_SA: قاذف لهب كوبرا جنازير

en: Cobra Medium Cannon Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط كوبرا جنازير

en: Cobra Truck
ar_SA: شاحنة كوبرا

en: Cobra
ar_SA: الكوبرا

en: Collective Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ من تصميم «الرابطة»

en: Combat Engineer Cyborg
ar_SA: مهندس السايبورغ

en: Combat engineer with construction ability
ar_SA: مهندسٌ قتالي ويمتلك القدرة على بناء المباني والدفاعات

en: Combines standard, counter battery and VTOL sensors
ar_SA: جامعٌ لأجهزة الاستشعار العادية، والمضادة للمدفعية، والمخصصة للطائرات العمودية

en: Command Center
ar_SA: مركز القيادة

en: Command Relay Center
ar_SA: مركز القيادة التوجيهي

en: Command Turret Cobra Half-tracks
ar_SA: رأس قيادة كوبرا جنازير نصفية

en: Command Turret Cobra Tracks
ar_SA: رأس قيادة كوبرا جنازير

en: Command Turret Mantis Tracks
ar_SA: رأس قيادة عقرب جنازير

en: Command Turret Python Tracks
ar_SA: رأس قيادة الحنش جنازير

en: Command Turret Scorpion Tracks
ar_SA: رأس قيادة عنكبوت جنازير

en: Command Turret Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لرأس القيادة

en: Command Turret Viper Tracks
ar_SA: رأس قيادة أفعى جنازير

en: Command Turret
ar_SA: رأس القيادة

en: Commander leads groups acts as factory delivery point
ar_SA: يقوم القائد بتوجيه مجموعةٍ من الوحدات، ويمكن أن تتوجه إليه المركبات بعد تصنيعها مباشرةً

en: Complete battlefield visibility
ar_SA: رؤيةٌ كاملة لأرض المعركة

en: Composite Alloys Mk2
ar_SA: خليطٌ مركّب (التركيبة 2)

en: Composite Alloys Mk3
ar_SA: خليطٌ مركّب (التركيبة 3)

en: Composite Alloys
ar_SA: خليطٌ مركّب

en: Computer guided shells
ar_SA: قذائف موجهةٌ حاسوبياً

en: Computer plots and guides shell to target's position
ar_SA: يقوم حاسوبي بتوجيه القذيفة إلى موقع الهدف

en: Computer predicts and compensates for target's movement
ar_SA: سيقوم الحاسوب بالتنبؤ بمسار الهدف وسيغيّر من زاوية الإطلاق في حال تحركه

en: Computer systems are now 'ring-fenced' from NEXUS
ar_SA: لقد صارت أنظمتنا الحاسوبية الآن منيعةٌ ضد «نيكسوس»

en: Computer systems can now be 'ring-fenced' from NEXUS
ar_SA: يمكن لأنظمتنا الحاسوبية أن تصير منيعةً ضد «نيكسوس»

en: Computer Technology Breakthrough
ar_SA: تعتبر إنجازاً عظيماً في عالم التقنيات الحاسوبية

en: Construction speed +10%
ar_SA: زيادة سرعة البناء 10%

en: Construction speed +20%
ar_SA: زيادة سرعة البناء 20%

en: Construction Unit
ar_SA: وحدة بناء

en: Controls up to ten commanders
ar_SA: يتحكم بعشرة قادةٍ على الأكثر

en: Counter-battery fire continues until enemy battery is suppressed
ar_SA: سيتم إطلاق النيران المضادة للمدفعية إلى أن يتم تدمير بطارية العدو

en: Counter-battery tower detects enemy indirect fire batteries
ar_SA: يقوم البرج المضاد للمدفعية باكتشاف مواقع البطاريات المعادية التي تطلق نيراناً غير مباشرة

en: Counter-battery turret detects enemy indirect fire batteries
ar_SA: يقوم الرأس المضاد للمدفعية باكتشاف مواقع البطاريات المعادية التي تطلق نيراناً غير مباشرة

en: Cyborg Composite Alloys Mk2
ar_SA: خليطٌ مركبٌ للسايبورغ (التركيبة 2)

en: Cyborg Composite Alloys Mk3
ar_SA: خليطٌ مركبٌ للسايبورغ (التركيبة 3)

en: Cyborg Composite Alloys
ar_SA: خليطٌ مركبٌ للسايبورغ

en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk2
ar_SA: خلائط مركبة وكثيفة للسايبورغ (التركيبة 2)

en: Cyborg Dense Composite Alloys Mk3
ar_SA: خلائط مركبة وكثيفة للسايبورغ (التركيبة 3)

en: Cyborg Dense Composite Alloys
ar_SA: خلائط مركبة وكثيفة للسايبورغ

en: Cyborg Factory
ar_SA: مصنع السايبورغ

en: Cyborg Flamer
ar_SA: قاذف لهب السايبورغ

en: Cyborg Heavy Body
ar_SA: جسم سايبورغ ثقيل

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة للسايبورغ (التصميم 2)

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة للسايبورغ (التصميم 3)

en: Cyborg High Intensity Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة للسايبورغ

en: Cyborg Lancer
ar_SA: صاروخ الرمّاح للسايبورغ

en: Cyborg Light Body
ar_SA: جسم سايبورغ خفيف

en: Cyborg Propulsion Improved
ar_SA: سيتحسن دفع السايبورغ

en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk2
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة للسايبورغ (التركيبة 2)

en: Cyborg Superdense Composite Alloys Mk3
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة للسايبورغ (التركيبة 3)

en: Cyborg Superdense Composite Alloys
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة للسايبورغ

en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للسايبورغ (التصميم 2)

en: Cyborg Superdense Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للسايبورغ (التصميم 3)

en: Cyborg Superdense Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للسايبورغ

en: Cyborg Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ للسايبورغ (التصميم 2)

en: Cyborg Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ للسايبورغ (التصميم 3)

en: Cyborg Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ للسايبورغ

en: Cyborg Transport Available
ar_SA: يمكنك الآن استخدام سفينة نقل السايبورغ

en: Cyborg Transport
ar_SA: سفينة نقل السايبورغ

en: Cyborgs can now be researched
ar_SA: يمكنك الآن فتح السايبورغ من مركز أبحاثك

en: Cyclone AA Flak Site
ar_SA: نقطة مدفع الإعصار المضاد للطائرات

en: Cyclone AA Python Half-tracks
ar_SA: مدفع الإعصار المضاد للطائرات الحنش جنازير نصفية

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk2
ar_SA: وحدةٌ مستقلة لتحليل بيانات وصلة المشبك العصبي (النسخة 2)

en: Dedicated Synaptic Link Data Analysis Mk3
ar_SA: وحدةٌ مستقلة لتحليل بيانات وصلة المشبك العصبي (النسخة 3)

en: Defensive Strength : High
ar_SA: القوة الدفاعية: مرتفعة

en: Defensive Strength: Low
ar_SA: القوة الدفاعية: منخفضة

en: Demolish Structure
ar_SA: هدم المبنى

en: Dense Composite Alloys Mk2
ar_SA: خلائط مركبة كثيفة (التركيبة 2)

en: Dense Composite Alloys Mk3
ar_SA: خلائط مركبة كثيفة (التركيبة 3)

en: Dense Composite Alloys
ar_SA: خلائط مركبة كثيفة

en: Depleted uranium kinetic energy bullets
ar_SA: طلقات من اليورانيوم المنضب، وتتمتع بطاقةٍ حركيةٍ كبيرة

en: Depleted Uranium MG Bullets
ar_SA: طلقات رشاشٍ من اليورانيوم المنضّب

en: Designed with a focus on research
ar_SA: مصممٌ بحيث يركز على إجراء الأبحاث

en: Determines range to target
ar_SA: يقوم بتحديد المسافة بين المدفع والهدف

en: Directs and collates information for command turrets
ar_SA: يقوم بتحليل المعلومات وتوجيهها إلى رؤوس القيادة

en: Does not offer sensor targeting
ar_SA: لا يوفر ميزة استهداف الأعداء كباقي المستشعرات

en: Downed Transport
ar_SA: سفينةٌ ساقطة

en: Dragon
ar_SA: التنين

en: Drops high intensity Plasmite bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل بلازما شديدة القوة

en: Drops high intensity thermite bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل حارقة شديدة القوة

en: Drops incendiary bombs
ar_SA: حجرةٌ في أسفل الطائرة لإسقاط قنابل حارقة

en: Electronically attacks and disrupts enemy structures
ar_SA: يقوم بمهاجمة مباني الأعداء إلكترونياً مما يؤدي إلى عرقلة عملها

en: Elite and Veteran rank units and Factories are protected
ar_SA: إن الوحدات الممتازة والمخضرمة محمية، وكذلك المصانع

en: EMP Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفع نبضات الطاقة

en: EMP Cannon
ar_SA: مدفع نبضات الطاقة

en: EMP Missile Launcher
ar_SA: قاذف صواريخ نبضات الطاقة

en: EMP Mortar Pit
ar_SA: خندق هاون نبضات الطاقة

en: EMP Mortar
ar_SA: هاون نبضات الطاقة

en: Enables Hardcrete walls
ar_SA: يمكنك الآن بناء جدران الإسمنت الصلب

en: Enables resistance to Nexus Link technology
ar_SA: يسمح لك بمقاومة تأثير «وصلة نيكسوس»

en: Enables self-repair in all base structures
ar_SA: ستتمكن كل المباني الرئيسية من صيانة نفسها بنفسها

en: Enables self-repair in all Cyborgs
ar_SA: سيتمكن كل السايبورغ من صيانة أنفسهم بنفسهم

en: Enables self-repair in all defenses
ar_SA: ستتمكن كل الدفاعات من صيانة نفسها بنفسها

en: Enables self-repair in all vehicles
ar_SA: ستتمكن كل المركبات من صيانة نفسها بنفسها

en: Enables self-repair
ar_SA: ستتمكن كل الوحدات والمباني من صيانة نفسها بنفسها

en: Engineering
ar_SA: الهندسة

en: Expensive and slow to produce
ar_SA: باهظ الثمن وإنتاجه بطيء

en: Expensive to produce
ar_SA: تكلفته إنتاجه باهظة

en: Extended sensor range
ar_SA: زيادةٌ في مدى المستشعر

en: Extends CB Range
ar_SA: زيادة مدى المستشعرات المضادة للمدفعية

en: Extends Sensor Range
ar_SA: يزيد من مدى المستشعر

en: Factory module enables medium and large bodies
ar_SA: تسمح لك وحدة المصنع الإضافية بإنتاج الأجسام المتوسطة والثقيلة

en: Factory Module
ar_SA: وحدة مصنعٍ إضافية

en: Factory output speed +100%% per module
ar_SA: ستزداد سرعة الإنتاج في المصنع بنسبة 100% لكل وحدةٍ إضافية

en: Factory output speed +60%
ar_SA: زيادة سرعة إنتاج المصنع 60%

en: Factory production rate +60%
ar_SA: معدّل الإنتاج الخاص بالمصنع +60%

en: Factory
ar_SA: المصنع

en: Farther range compared to other sensors
ar_SA: مداه أكبر مقارنةً بأجهزة الاستشعار الأخرى

en: Fast Fire Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق (النموذج 2)

en: Fast Fire Mini-Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق (النموذج 3)

en: Fast Fire Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة سريعة الإطلاق

en: Fast firing light anti-vehicle rockets
ar_SA: صواريخ مضادةٌ للمركبات، وتمتاز بخفة الوزن وسرعة الإطلاق الكبيرة

en: Fast Loader
ar_SA: ملقمٌ سريع

en: Faster than Cobra
ar_SA: أسرع من الكوبرا

en: Faster than Python
ar_SA: أسرع من الحنش

en: Faster than Viper
ar_SA: أسرع من الأفعى

en: Fin-stabilization improves flight trajectory
ar_SA: سيتم تثبيت أجنحةٍ بمؤخرة الصواريخ مما يجعل مسارها أثناء الطيران دقيقاً أكثر

en: Fire Truck
ar_SA: سيارة إطفاء

en: Fires Electronic Magnetic Pulse Missiles
ar_SA: يطلق صواريخ من نبضات الطاقة الكهرومغناطيسية

en: Fires heavy pulses of laser light
ar_SA: يطلق نبضاتٍ قويةً من ضوء الليزر

en: Fires pulses of laser light
ar_SA: يطلق نبضاتٍ من ضوء الليزر

en: Fires salvoes of mini-rockets
ar_SA: تطلق رشقاتٍ من الصواريخ المصغرة

en: Flame-thrower firing Propylene Oxide gel
ar_SA: قاذف لهبٍ يطلق جل أوكسيد البروبيلين شديد الاشتعال

en: Flamer Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آلي لقاذف اللهب (التصميم 2)

en: Flamer Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آلي لقاذف اللهب (التصميم 3)

en: Flamer Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آلي لقاذف اللهب

en: Flamer Bunker
ar_SA: ملجأٌ بقاذف لهب

en: Flamer Cobra Tracks
ar_SA: قاذف لهب كوبرا جنازير

en: Flamer damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر قاذف البلازم بنسبة 25%

en: Flamer reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة قاذف اللهب بنسبة 15%

en: Flamer Viper Half-Tracks
ar_SA: قاذف لهب أفعى جنازير نصفية

en: Flamer Viper Wheels
ar_SA: قاذف لهب أفعى عجلات

en: Flamer
ar_SA: قاذف اللهب

en: Flashlight Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ ذو ليزر الفلاش

en: Flashlight Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بالفلاش

en: Flashlight Retribution Hover
ar_SA: الفلاش القصاص حوامة

en: Flashlight
ar_SA: الفلاش

en: Fuel Injection Engine Mk2
ar_SA: محركٌ بنظام حقنٍ للوقود (النموذج 2)

en: Fuel Injection Engine Mk3
ar_SA: محركٌ بنظام حقنٍ للوقود (النموذج 3)

en: Fuel Injection Engine
ar_SA: محركٌ بنظام حقنٍ للوقود

en: Gamma Campaign
ar_SA: فصل فريق غاما

en: Gamma
ar_SA: غاما

en: Gas turbine boosts power output
ar_SA: تتكون هذه المولّدات من حجرة احتراق وعنفاتٍ موصولةٍ بضاغطٍ للغازات، وهي تزيد من كمية الطاقة المولدة

en: Gas Turbine Engine Mk2
ar_SA: محرك عنفة الغاز (النموذج 2)

en: Gas Turbine Engine Mk3
ar_SA: محرك عنفة الغاز (النموذج 3)

en: Gas Turbine Engine
ar_SA: محرك عنفة الغاز

en: Gas Turbine Generator Mk2
ar_SA: مولّد عنفة الغاز (النموذج 2)

en: Gas Turbine Generator Mk3
ar_SA: مولّد عنفة الغاز (النموذج 3)

en: Gas Turbine Generator
ar_SA: مولّد عنفة الغاز

en: Gauss Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مدفع غاوس

en: Gauss Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفع غاوس

en: Gauss Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفع غاوس الحنش جنازير

en: Gauss Cannon
ar_SA: مدفع غاوس

en: Generates and concentrates bursts of laser energy
ar_SA: يولّد ويركّز رشقاتٍ من الطاقة الليزرية

en: Gets ~ 100% more power from each oil derrick
    Starts with defensive structures and oil derricks
ar_SA: احصل على طاقةٍ أكثر بنسبة 100% من كل مضخةٍ نفطية
    ستبدأ بالمباني الدفاعية والمضخّات النفطية

en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
ar_SA: احصل على طاقةٍ أقل بنسبة 25% من مضخةٍ نفطية

en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Basic decision making is slower
ar_SA: سيحصل على طاقةٍ أقل بنسبة 25% من كل مضخة
    سيصير أبطأ في اتخاذ القرارات

en: Gets ~ 25% less power from each oil derrick
    Research is not focused on a specific weapon branch
ar_SA: سيحصل على طاقةٍ أقل بنسبة 25% من كل مضخة
    لن تركز أبحاثه على تطوير سلاحٍ محدد

en: Gives Cyborg limited flight abilities
ar_SA: ستمنح السايبورغ قدرةً محدودةً على الطيران

en: Good main battle tank and heavy artillery platform
ar_SA: ينفع كدبابة قتالٍ رئيسية أو كمنصة مدفعيةٍ ثقيلة

en: Good medium tank and support vehicle
ar_SA: مناسبٌ لتصميم الدبابات متوسطة الحجم أو مركبات الدعم

en: Good scout vehicle
ar_SA: مركبةٌ استطلاعيةٌ جيدة

en: Grenadier Cyborg
ar_SA: السايبورغ رامي القنابل

en: Ground Shaker
ar_SA: مزلزل الأرض

en: Half-tracked Propulsion
ar_SA: دفعٌ بالجنازير النصفية

en: Half-tracks II
ar_SA: جنازير نصفية 2

en: Half-tracks III
ar_SA: جنازير نصفية 3

en: Half-tracks
ar_SA: جنازير نصفية

en: Hardcrete Corner Wall
ar_SA: زاويةٌ من الإسمنت الصلب

en: Hardcrete Gate
ar_SA: بوابةٌ من الإسمنت الصلب

en: Hardcrete Wall
ar_SA: جدارٌ من الإسمنت الصلب

en: Hardcrete
ar_SA: الإسمنت الصلب

en: Hardened Base Structure Materials Mk2
ar_SA: مواد بناءٍ أكثر صلابةٍ للمباني للرئيسية (التركيبة 2)

en: Hardened Base Structure Materials Mk3
ar_SA: مواد بناءٍ أكثر صلابةٍ للمباني للرئيسية (التركيبة 3)

en: Hardened case machinegun bullets
ar_SA: طلقاتٌ رشاشٍ مقواة

en: Hardened Flamer Guard Tower
ar_SA: برجٌ حراسةٍ محصّن وعليه قاذف لهب

en: Hardened Heavy Machinegun Guard Tower
ar_SA: برج حراسةٍ مدعم برشاشٍ ثقيل

en: Hardened MG Bullets
ar_SA: طلقاتٌ رشاشٍ مقواة

en: Hardened Rail Dart Mk2
ar_SA: سهمٌ مقوّى (التصميم 2)

en: Hardened Rail Dart Mk3
ar_SA: سهمٌ مقوّى (التصميم 3)

en: Hardened Rail Dart
ar_SA: سهمٌ مقوّى

en: Hardened Sensor Tower
ar_SA: برج استشعارٍ مدعم

en: Hardpoint Cyclone AA Gun Available
ar_SA: هنالك نقطةٌ محصّنةٌ جديدة وعليها مدفع الإعصار المضاد للطائرات

en: Hardpoint Tornado AA Gun Available
ar_SA: هنالك نقطةٌ محصّنةٌ جديدة وعليها مدفع الدوامة المضاد للطائرات

en: Hardpoint Twin Assault Gun Available
ar_SA: يمكنك الآن بناء نقطةٍ محصنة وعليها رشاشان هجوميان

en: Hardpoint Whirlwind AA Gun Available
ar_SA: هنالك نقطةٌ محصّنةٌ جديدة وعليها رشاش الزوبعة المضاد للطائرات

en: HE Bomb Shells
ar_SA: قذائف من القنابل شديدة الانفجار

en: HE Howitzer Shells Mk2
ar_SA: قذائف هاوتزر شديدة الانفجار (النموذج 2)

en: HE Howitzer Shells Mk3
ar_SA: قذائف هاوتزر شديدة الانفجار (النموذج 3)

en: HE Howitzer Shells
ar_SA: قذائف هاوتزر شديدة الانفجار

en: HE Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة شديدة الانفجار (النموذج 2)

en: HE Mini-Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ مصغرة شديدة الانفجار (النموذج 3)

en: HE Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة شديدة الانفجار

en: HE Mortar Shells Mk2
ar_SA: قذائف هاون شديدة الانفجار (النموذج 2)

en: HE Mortar Shells Mk3
ar_SA: قذائف هاون شديدة الانفجار (النموذج 3)

en: HE Mortar Shells
ar_SA: قذائف هاون شديدة الانفجار

en: HE Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ شديدة الانفجار (النموذج 2)

en: HE Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ شديدة الانفجار (النموذج 3)

en: HE Rockets
ar_SA: صواريخ شديدة الانفجار

en: Heap Bomb Bay Mantis VTOL
ar_SA: حجرة قنبلةٍ خارقةٍ للدروع العقرب طائرةٌ عمودية

en: Heap Bomb Bay Retribution VTOL
ar_SA: حجرة قنبلةٍ خارقةٍ للدروع القصاص طائرةٌ عمودية

en: HEAP Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ خارقةٍ للدروع

en: HEAP Howitzer Shells Mk2
ar_SA: قذائف هاوتزر خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

en: HEAP Howitzer Shells Mk3
ar_SA: قذائف هاوتزر خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

en: HEAP Howitzer Shells
ar_SA: قذائف هاوتزر خارقةٌ للدروع

en: HEAP Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

en: HEAP Mini-Rockets Mk3
ar_SA: صواريخ مصغرة خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

en: HEAP Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة خارقةٌ للدروع

en: HEAP Mortar Shells Mk2
ar_SA: قذائف هاون خارقةٌ للدروع (النموذج 2)

en: HEAP Mortar Shells Mk3
ar_SA: قذائف هاون خارقةٌ للدروع (النموذج 3)

en: HEAP Mortar Shells
ar_SA: قذائف هاون خارقةٌ للدروع

en: HEAT Cannon Shells Mk2
ar_SA: قذائف مضادةٌ للدبابات (النموذج 2)

en: HEAT Cannon Shells Mk3
ar_SA: قذائف مضادةٌ للدبابات (النموذج 3)

en: HEAT Cannon Shells
ar_SA: قذائف مضادةٌ للدبابات

en: HEAT Rocket Warhead Mk2
ar_SA: رأسٌ حربيٌ شديد الانفجار (النموذج 2)

en: HEAT Rocket Warhead Mk3
ar_SA: رأسٌ حربيٌ شديد الانفجار (النموذج 3)

en: HEAT Rocket Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ شديد الانفجار

en: Heavy anti-tank rocket
ar_SA: صاروخٌ ثقيلٌ مضادٌ للدبابات

en: Heavy Body - Mantis
ar_SA: جسمٌ ثقيل - العقرب

en: Heavy Body - Python
ar_SA: جسمٌ ثقيل - الحنش

en: Heavy Body - Tiger
ar_SA: جسمٌ ثقيل - النمر

en: Heavy Body - Vengeance
ar_SA: جسمٌ ثقيل - الثأر

en: Heavy Body - Wyvern
ar_SA: جسمٌ ثقيل - الويفرن

en: Heavy body increases armor and body points
ar_SA: يزيد الجسم الثقيل من قوة الدرع ونقاط صحة الجسم

en: Heavy Cannon Cobra Hover
ar_SA: مدفعٌ ثقيل كوبرا حوامة

en: Heavy Cannon Cobra Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل كوبرا جنازير

en: Heavy Cannon firing 120 mm rounds
ar_SA: مدفعٌ ثقيلٌ يمكنه إطلاق طلقاتٍ من عيار 120 مم

en: Heavy Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ ثقيل

en: Heavy Cannon Mantis Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل عقرب جنازير

en: Heavy Cannon Python Hover
ar_SA: مدفعٌ ثقيل الحنش حوامة

en: Heavy Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل الحنش جنازير

en: Heavy Cannon Scorpion Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل عنكبوت جنازير

en: Heavy Cannon Tiger Tracks
ar_SA: مدفعٌ ثقيل النمر جنازير

en: Heavy Cannon
ar_SA: مدفعٌ ثقيل

en: Heavy Flamer - Inferno
ar_SA: قاذف لهبٍ ثقيل - الجحيم

en: Heavy Gunner
ar_SA: السايبورغ المدفعي

en: Heavy Howitzer - Ground Shaker
ar_SA: هاوتزر ثقيل - مزلزل الأرض

en: Heavy Laser Emplacement
ar_SA: مربض ليزرٍ كثيف

en: Heavy Laser Tiger Tracks
ar_SA: ليزرٌ ثقيل النمر جنازير

en: Heavy Laser
ar_SA: ليزر كثيف

en: Heavy Machinegun Cobra Half-tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل كوبرا جنازير نصفية

en: Heavy Machinegun Cobra Hover
ar_SA: رشاشٌ ثقيل كوبرا حوامة

en: Heavy Machinegun Cobra Tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل كوبرا جنازير

en: Heavy Machinegun Cobra Wheels
ar_SA: رشاشٌ ثقيل كوبرا عجلات

en: Heavy Machinegun Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة برشاشٍ ثقيل

en: Heavy Machinegun Scorpion Half Tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل عنكبوت جنازير نصفية

en: Heavy Machinegun Scorpion Tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل عنكبوت جنازير

en: Heavy Machinegun Viper Half-tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل أفعى جنازير نصفية

en: Heavy Machinegun Viper Tracks
ar_SA: رشاشٌ ثقيل أفعى جنازير

en: Heavy Machinegun Viper Wheels
ar_SA: رشاشٌ ثقيل أفعى عجلات

en: Heavy Machinegun
ar_SA: رشاشٌ ثقيل

en: Heavy Mortar - Bombard
ar_SA: المدفع العملاق

en: Heavy Plasma Launcher Emplacement
ar_SA: مربض مطلق بلازما ثقيل

en: Heavy Plasma Launcher firing plasma
ar_SA: مُطلق بلازما ثقيل يمكنه إطلاق البلازما

en: Heavy Plasma Launcher
ar_SA: مُطلق بلازما ثقيل

en: Heavy rail gun firing large kinetic energy darts
ar_SA: مدفعٌ ثقيل يستخدم القوة الكهرومغناطيسية لإطلاق سهامٍ تتمتع بطاقةٍ حركيةٍ مرتفعة، و"غاوس" هو واضع النظريات الرياضية المستعملة التي تصف المسرعات المغناطيسية في هذه الأسلحة.

en: Heavy Repair Scorpion Hover
ar_SA: صيانةٌ ثقيل عنكبوت حوامة

en: Heavy Repair Turret Cobra Hover
ar_SA: رأس صيانةٍ قيل كوبرا حوامة

en: Heavy Rocket Bastion
ar_SA: قلعةٌ بقاذف صواريخ ثقيلة

en: Heavy surface-to-air missile
ar_SA: صاروخ أرض-جو ثقيل

en: Heavyweaponslab
ar_SA: مختبر الأسلحة الثقيلة

en: Helicopter
ar_SA: مروحيّة

en: Hellstorm
ar_SA: إعصار جهنم

en: Hero and Special rank units are protected
ar_SA: إن الوحدات الاستثنائية والبطولية محمية

en: HESH Rocket Warhead Mk2
ar_SA: رأسٌ حربي بمتفجراتٍ طرية (النموذج 2)

en: HESH Rocket Warhead Mk3
ar_SA: رأسٌ حربي بمتفجراتٍ طرية (النموذج 3)

en: HESH Rocket Warhead
ar_SA: رأسٌ حربي بمتفجراتٍ طرية

en: Hi-Energy Laser Emitter Mk2
ar_SA: جهازٍ إشعاعٍ ليزري عالي الطاقة (التصميم 2)

en: Hi-Energy Laser Emitter Mk3
ar_SA: جهازٍ إشعاعٍ ليزري عالي الطاقة (التصميم 3)

en: Hi-Energy Laser Emitter
ar_SA: جهازٍ إشعاعٍ ليزري عالي الطاقة

en: Hide Behind Me
ar_SA: اختبئ خلفي

en: High Density Base Structure Materials
ar_SA: مواد بناءٍ عالية الكثافة للمباني الرئيسية

en: High Explosive Anti-Tank Cannon Shells
ar_SA: قذائف مدفعية مضادةٌ للدبابات شديدة الانفجار

en: High Explosive Anti-Tank warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ مضادٌ للدبابات شديد الانفجار

en: High Explosive Anti-Tank warheads
ar_SA: رؤوسٌ حربيةٌ مضادةٌ للدبابات شديدة الانفجار

en: High Explosive Armor Piercing Flak
ar_SA: طلقات شديدة الانفجار خارقةٌ للدروع، مخصصةٌ للمدافع المضادة للطائرات

en: High Explosive Armor Piercing Shells
ar_SA: قذائف شديدة الانفجار خارقةٌ للدروع

en: High explosive artillery missile
ar_SA: صاروخٌ مدفعي شديد الانفجار

en: High explosive heavy artillery missile
ar_SA: صاروخٌ مدفعيٌ ثقيل وشديد الانفجار

en: High explosive shaped charge missile
ar_SA: صاروخٌ موجه شديد الانفجار، تمت قولبة حشوته بحيث تتركز طاقة الانفجار في نقطةٍ واحدة

en: High Intensity Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة (التصميم 2)

en: High Intensity Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة (التصميم 3)

en: High Intensity Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ شديد القوة

en: High power costs and slow to produce
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً كبيرةً ووقتاً طويلاً

en: High Temperature Flamer Gel Mk2
ar_SA: جلٌّ حارق عالي الحراري (التركيبة 2)

en: High Temperature Flamer Gel Mk3
ar_SA: جلٌّ حارق عالي الحرارة (التركيبة 3)

en: High Temperature Flamer Gel
ar_SA: جلٌّ حارق عالي الحرارة

en: High tensile concrete-plastic composite
ar_SA: مركبٌ من الإسمنت والبلاستيك، ويتميز بقدرته العالية على مقاومة قوى الشد

en: High-Pressure Gas Container
ar_SA: خزانٌ غازٍ عالي الضغط

en: High-pressure gas throws the flamer gel further
ar_SA: سيؤدي استعمال غاز عالي الضغط إلى قذف الجل الحارق لمسافةٍ أكبر

en: HMG Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاشٍ ثقيل

en: Hover II
ar_SA: الحوامة 2

en: Hover III
ar_SA: الحوامة 3

en: Hover Propulsion
ar_SA: الحوامة الدافعة

en: Hover
ar_SA: الحوامة

en: Howitzer accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الهاوتزر 10%

en: Howitzer Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاتوزر (التصميم 2)

en: Howitzer Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاتوزر (التصميم 3)

en: Howitzer Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاتوزر

en: Howitzer damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الهاوتزر 25%

en: Howitzer Fast Loader
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للهاوتزر

en: Howitzer reload time -10%
ar_SA: تقليل وقت إ‘ادة تعبئة الهاوتزر 10%

en: Howitzer
ar_SA: الهاوتزر

en: Hurricane AA Site
ar_SA: نقطة رشاش العاصفة المضاد للطائرات

en: Hurricane AA Turret
ar_SA: رأس رشاش العاصفة المضاد للطائرات

en: Hut
ar_SA: كوخ

en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk2
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع فائقة السرعة (النموذج 2)

en: HVAPFSDS Cannon Rounds Mk3
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع فائقة السرعة (النموذج 3)

en: HVAPFSDS Cannon Rounds
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع فائقة السرعة

en: HVC Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة الحنش جنازير

en: Hyper Fire Chaingun Upgrade
ar_SA: رشاش سلسلة فائق السرعة

en: Hyper Velocity Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مدفعٍ فائق السرعة

en: Hyper Velocity Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ فائق السرعة

en: Hyper Velocity Cannon Python Hover
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة الحنش حوامة

en: Hyper Velocity Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة الحنش جنازير

en: Hyper Velocity Cannon
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة

en: Hyper-Velocity Armor-Piercing Fin-Stabilised Discarding Sabot
ar_SA: طلقاتٌ خارقةٌ للدروع وفائقة السرعة، وفي قاعدتها أجنحةٍ كأجنحة السهم، مما يزيد من ثباتها في الجو

en: Immense damage infliction capability
ar_SA: يمتلك القدرة على إحداث أضرارٍ هائلة

en: Improved armor-piercing dart
ar_SA: سهمٌ مقوىً خارقٌ للدروع

en: Improved Bomb Warhead
ar_SA: رأسٌ حربيٌ محسّن للقنابل

en: Improved Energizer reduces laser recharge time
ar_SA: سيتم تحسين مولّد الطاقة الليزري مما يقلل من وقت إعادة الشحن

en: Improved Engineering Techniques
ar_SA: تحسين التقنيات الهندسية

en: Improved Engineering
ar_SA: هندسةٌ متطورة

en: Improved fire detection systems
ar_SA: أنظمةٌ محسّنة لاكتشاف النيران المعادية

en: Improved Hardcrete Mk2
ar_SA: إسمنتٌ صلبٌ محسّن (التركيبة 2)

en: Improved Hardcrete Mk3
ar_SA: إسمنت صلبٌ محسّن (التركيبة 3)

en: Improved Hardcrete
ar_SA: إسمنتٌ صلبٌ محسّن

en: Improved high explosive shells
ar_SA: قذائف مطوَّرة شديدة الانفجار

en: Improved Laser Focusing
ar_SA: زيادة تركيز الليزر

en: Improved NEXUS resistance circuitry
ar_SA: تحسين الدرات المقاومة لـ «نيكسوس»

en: Improved Power Generator Performance
ar_SA: تحسين أداء مولّد الطاقة

en: Improved Rocket Wire Guidance
ar_SA: تحسين التوجيه السلكي للصاروخ

en: Improved sensor range
ar_SA: مدىً أكبر للمستشعر

en: Improved shaped charge warhead
ar_SA: سيتم استعمال رؤوسٍ متفجرة متطورة، تمت قولبة حشوتها بحيث تتركز طاقة الانفجار في نقطةٍ واحدة

en: Improved target recognition systems
ar_SA: أنظمةٌ محسّنة للتعرف على الهدف

en: Improved Thermal Emissions detection
ar_SA: أنظمةٌ محسّنة لاكتشاف الانبعاثات الحرارية

en: Improved Titanium-reinforced concrete
ar_SA: إسمنتٌ مدعمٌ بالتيتانيوم محسّن

en: Improvement in laser emission density
ar_SA: يزيد من كثافة إشعاع الليزر

en: Improvement in laser optics reduces light dispersal
ar_SA: سيتم تحسين الصفات الضوئية لليزر مما يقلل من تبعثر الضوء

en: Incendiary Howitzer Emplacement 2
ar_SA: مربض هاوتزر حارق 2

en: Incendiary Howitzer Emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر حارق

en: Incendiary howitzer emplacement
ar_SA: مربض هاوتزر حارق

en: Incendiary Howitzer may be assigned to a sensor
ar_SA: يمكن إسناد الهاوتزر الحارق إلى أحد المستشعرات

en: Incendiary Howitzer
ar_SA: الهاوتزر الحارق

en: Incendiary Mortar Pit 2
ar_SA: خندق هاون حارق 2

en: Incendiary Mortar Pit
ar_SA: خندق هاون حارق

en: Incendiary Mortar
ar_SA: هاونٌ حارق

en: Increased gauss output speeds up reload time
ar_SA: ستؤدي زيادة قوة المدفع إلى تقليل وقت إعادة التعبئة

en: Increases Armour and Body Points
ar_SA: يزيد من قوة الدرع ونقاط الصحة

en: Increases Cannon accuracy
ar_SA: يزيد دقة المدفع

en: Increases Cannon damage
ar_SA: يزيد ضرر المدفع

en: Increases Cannon ROF
ar_SA: يزيد معدل إطلاق المدفع

en: Increases construction speed
ar_SA: يزيد من سرعة البناء

en: Increases Flamer range
ar_SA: يزيد من مدى قاذف اللهب

en: Increases Flamer ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق قاذف اللهب

en: Increases Laser accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الليزر

en: Increases Laser damage
ar_SA: يزيد من الضرر الذي يسببه الليزر

en: Increases Laser ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الليزر

en: Increases Mini-Rocket accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الصواريخ المصغرة

en: Increases Mini-Rockets ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الصواريخ المصغرة

en: Increases Missile accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الصاروخ الموجه

en: Increases Missile damage
ar_SA: يزيد من الضرر الذي يسببه الصاروخ الموجه

en: Increases Missile ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الصواريخ الموجهة

en: Increases Mortar accuracy
ar_SA: تزيد من دقة الهاون

en: Increases Mortar ROF
ar_SA: تزيد من معدل إطلاق الهاون

en: Increases Rail Gun accuracy
ar_SA: زيادة دقة المدفع الكهرومغناطيسي

en: Increases Rail Gun damage
ar_SA: زيادة ضرر المدفع الكهرومغناطيسي

en: Increases Rail Gun ROF
ar_SA: زيادة معدل إطلاق المدفع الكهرومغناطيسي

en: Increases Rocket accuracy
ar_SA: يزيد من دقة الصاروخ

en: Increases Rocket ROF
ar_SA: يزيد من معدل إطلاق الصواريخ

en: Indirectweaponslab
ar_SA: مختبر الأسلحة النارية غير المباشرة

en: Inferior armor and body points to Cobra
ar_SA: أقل قوةً وتصفيحاً من جسم الكوبرا

en: Inferior armor and body points to Viper
ar_SA: أقل قوةً وتصفيحاً من جسم الأفعى

en: Inferno Bunker
ar_SA: ملجأٌ بقاذف الجحيم

en: Inferno Cobra Half-Tracks
ar_SA: الجحيم كوبرا جنازير نصفية

en: Inferno Cobra Hover
ar_SA: الجحيم كوبرا حوامة

en: Inferno Emplacement
ar_SA: مربض قاذف الجحيم

en: Inferno Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بقاذف الجحيم

en: Inferno Python Hover
ar_SA: الجحيم الحنش حوامة

en: Inferno
ar_SA: الجحيم

en: Intruder parasite isolated
ar_SA: لقد تمكنا من عزل الطفيلي المقتحم

en: Jammer Tower
ar_SA: برج التشويش الإلكتروني

en: Jammer Turret
ar_SA: رأس التشويش الإلكتروني

en: Jump Cyborgs can now be researched
ar_SA: يمكنك الآن فتح السايبورغ القافز من مركز أبحاثك

en: Keeps map areas under constant surveillance
ar_SA: يعمل باستمرار على رصد تحركات الأعداء في المناطق المختلفة من الخريطة

en: Kinetic armor +30%, body points +30%
ar_SA: زيادة الدرع الحركي 30%، زيادة نقاط صحة الجسم 30%

en: Kinetic Armor +35%, and Body Points +35%
ar_SA: زيادة الدرع الحركي 35%، زيادة نقاط صحة الجسم 35%

en: Kinetic Armor +35%, Body Points +35%
ar_SA: زيادة الدرع الحركي 35%، زيادة نقاط صحة الجسم 35%

en: Lancer AT Rocket
ar_SA: صاروخ الرماح المضاد للدبابات

en: Lancer Bunker
ar_SA: ملجأ الرمّاح

en: Lancer Cobra Half-tracks
ar_SA: الرمّاح كوبرا جنازير نصفية

en: Lancer Cobra Tracks
ar_SA: الرمّاح كوبرا جنازير

en: Lancer Cyborg
ar_SA: السايبورغ الرمّاح

en: Lancer Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بصاروخ الرمّاح

en: Lancer Mantis Tracks
ar_SA: الرمّاح عقرب جنازير

en: Lancer Python Tracks
ar_SA: الرمّاح الحنش جنازير

en: Lancer Scorpion Tracks
ar_SA: الرمّاح عقرب جنازير

en: Lancer Scorpion VTOL
ar_SA: الرمّاح عقرب طائرةٌ عمودية

en: Lancer Viper Tracks
ar_SA: الرمّاح أفعى جنازير

en: Lancer Viper Wheels
ar_SA: الرمّاج أفعى عجلات

en: Lancer
ar_SA: صاروخ الرمّاح

en: Large Super Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ جداً كبير الحجم

en: Laser - Flashlight
ar_SA: مطلق ليزر - الفلاش

en: Laser AA Gun Available
ar_SA: يمكنك الآن بناء ليزرٍ مضادٍ للطائرات

en: Laser accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الليزر 10%

en: Laser damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الليزر 25%

en: Laser designator paints and guides rounds to the target
ar_SA: سيقوم الليزر المحدد للأهداف بتوجيه الطلقات نحو الهدف

en: Laser reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة شحن الليزر 15%

en: Laser Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لليزر

en: Laseropticslab
ar_SA: مختبر فيزياء الليزر

en: Layered composite alloys and energy-absorbing fibres
ar_SA: خلائط معدنيةً متعددة الطبقات وأليافٌ ماصةٌ للطاقة

en: Leopard
ar_SA: الفهد

en: Less armor and body points than Python
ar_SA: أقل قوةً وتصفيحاً من جسم الحنش

en: Light Body - Bug
ar_SA: جسمٌ خفيف - البقّة

en: Light Body - Leopard
ar_SA: جسمٌ خفيف - الفهد

en: Light Body - Retaliation
ar_SA: جسمٌ خفيف - الانتقام

en: Light Body - Viper
ar_SA: جسمٌ خفيف - الأفعى

en: Light body vulnerable to heavy weapons
ar_SA: جسمٌ خفيف، ولا يمكنه مقاومة الأسلحة الثقيلة

en: Light Cannon Bunker
ar_SA: ملجأٌ بمدفعٍ خفيف

en: Light Cannon Cobra Tracks
ar_SA: مدفعٌ خفيف كوبرا جنازير

en: Light Cannon firing 40mm rounds
ar_SA: مدفعٌ خفيفٌ يمكنه إطلاق طلقاتٍ من عيار 40 مم

en: Light Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ خفيف

en: Light Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ خفيف الحنش جنازير

en: Light Cannon Viper Half-tracks
ar_SA: مدفعٌ خفيف أفعى جنازير نصفية

en: Light Cannon Viper Tracks
ar_SA: مدفعٌ خفيف أفعى جنازير

en: Light Cannon Viper Wheels
ar_SA: مدفعٌ خفيف أفعى عجلات

en: Light Cannon
ar_SA: مدفعٌ خفيف

en: Look-Out Tower
ar_SA: برج مراقبة

en: Low power cost and low production times
ar_SA: يمكن إنتاجه خلال وقتٍ قصير ودون استهلاك الكثير من الطاقة

en: Machinegun Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاش

en: Machinegun damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الرشاش 25%

en: Machinegun Guard Tower
ar_SA: برجٌ حراسةٍ برشاش

en: Machinegun reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الرشاش بنسبة 15%

en: Machinegun Viper Half-Tracks
ar_SA: رشاش أفعى جنازير نصفية

en: Machinegun Viper Tracks
ar_SA: رشاش أفعى جنازير

en: Machinegunner
ar_SA: حامل الرشاش

en: Makes excellent scout vehicle
ar_SA: يُعتبر مركبةً مثاليةً لاستطلاع ساحة المعركة

en: Mantis
ar_SA: العقرب

en: Maximum armor and body points
ar_SA: أقوى درع وأقصى عددٍ من نقاط صحة الجسم

en: May be assigned to follow units
ar_SA: يمكنك أن تطلب منه تتبع الوحدات الأخرى

en: May be targeted directly or assigned to a sensor turret or tower
ar_SA: يمكن توجيهه مباشرةً أو إسناده إلى رأس مركبةٍ أو برجٍ مزودٍ بمستشعر

en: May be upgraded using factory modules
ar_SA: يمكن تحديثه عن طريق الوحدات الإضافية

en: Mechanic Cyborg
ar_SA: السايبورغ الميكانيكي

en: Mechanic with repair ability
ar_SA: ميكانيكيٌ يمتلك القدرة على صيانة الأشياء

en: Medium Body - Cobra
ar_SA: جسمٌ متوسط - الكوبرا

en: Medium Body - Panther
ar_SA: جسمٌ متوسط - الجاكوار

en: Medium Body - Retribution
ar_SA: جسمٌ متوسط - القصاص

en: Medium Body - Scorpion
ar_SA: جسمٌ متوسط - العنكبوت

en: Medium body increases armor and body points
ar_SA: يزيد الجسم المتوسط من قوة الدرع ونقاط صحة الجسم

en: Medium Cannon Cobra Half Track
ar_SA: مدفعٌ متوسط كوبرا جنازير نصفية

en: Medium Cannon Cobra Hover
ar_SA: مدفعٌ متوسط كوبرا حوامة

en: Medium Cannon Cobra Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط كوبرا جنازير

en: Medium Cannon firing 76mm rounds
ar_SA: مدفعٌ متوسط يمكنه إطلاق طلقاتٍ من عيار 76 مم

en: Medium Cannon Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ متوسط

en: Medium Cannon Python Hover
ar_SA: مدفعٌ متوسط الحنش حوامة

en: Medium Cannon Python Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط الحنش جنازير

en: Medium Cannon Scorpion Hover
ar_SA: مدفعٌ متوسط عنكبوت حوامة

en: Medium Cannon Scorpion Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط عنكبوت جنازير

en: Medium Cannon Viper Tracks
ar_SA: مدفعٌ متوسط أفعى جنازير

en: Medium Cannon
ar_SA: مدفعٌ متوسط

en: Medium Super Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ جداً متوسط الحجم

en: Mini-rocket armored strongpoint
ar_SA: متراسٌ محصّن وعليه منصة صواريخ مصغرة

en: Mini-Rocket Array Cobra Half-tracks
ar_SA: راجمة صواريخٍ مصغرة كوبرا جنازير نصفية

en: Mini-Rocket Array Cobra Tracks
ar_SA: راجمة صواريخٍ مصغرة كوبرا جنازير

en: Mini-Rocket Array Viper Half Track
ar_SA: راجمة صواريخٍ مصغرة أفعى جنازير نصفية

en: Mini-Rocket Array Viper Wheels
ar_SA: راجمة صواريخٍ مصغرة أفعى عجلات

en: Mini-Rocket Array
ar_SA: راجمة صواريخ مصغرة

en: Mini-Rocket Artillery Cobra Half-tracks
ar_SA: مدفعية صواريخٍ مصغرة كوبرا جنازير نصفية

en: Mini-Rocket Artillery Viper Wheels
ar_SA: مدفعية صواريخٍ مصغرة أفعى عجلات

en: Mini-Rocket Artillery
ar_SA: مدفعية صواريخ مصغرة

en: Mini-Rocket Battery
ar_SA: بطارية صواريخ مصغرة

en: Mini-Rocket Cobra Half-Tracks
ar_SA: صواريخٌ مصغرة كوبرا جنازير نصفية

en: Mini-Rocket Cobra Tracks
ar_SA: صواريخٌ مصغرة كوبرا جنازير

en: Mini-Rocket Guard Tower
ar_SA: برج حراسة بمنصة صواريخ مصغرة

en: Mini-Rocket Pod
ar_SA: منصة صواريخ مصغرة

en: Mini-Rocket Tower
ar_SA: برج صواريخ مصغرة

en: Mini-Rocket Viper Half Track
ar_SA: صواريخٌ مصغرة أفعى جنازير نصفية

en: Mini-Rocket Viper Wheels
ar_SA: صواريخ مصغرة أفعى عجلات

en: Missile accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الصاروخ الموجه 10%

en: Missile actively seeks and homes on targets
ar_SA: سيقوم الصاروخ الموجه بتعقب الأهداف والتوجه نحوه مباشرةً

en: Missile damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الصاروخ الموجه 25%

en: Missile Fortress
ar_SA: قلعةٌ بقاذف صواريخ موجهة

en: Missile reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الصواريخ الموجهة 15%

en: Missile Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للصاروخ الموجه

en: Missiles detect and lock-on to targets while loading
ar_SA: ستقوم الصواريخ باكتشاف الأهداف ومن ثم التثبيت عليها أثناء التلقيم

en: Mobile Repair Turret
ar_SA: رأس صيانةٍ متنقل

en: More armor and body points than Python
ar_SA: أكثر قوةً وتصفيحاً من جسم الحنش

en: More armor and body points than Vengeance
ar_SA: أكثر قوةً وتصفيحاً من جسم الثأر

en: Mortar accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الهاون 10%

en: Mortar Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاون (التصميم 2)

en: Mortar Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاون (التصميم 3)

en: Mortar Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آلي للهاون

en: Mortar Cobra Half-tracks
ar_SA: هاون كوبرا جنازير نصفية

en: Mortar damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الهاون 25%

en: Mortar Fast Loader
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للهاون

en: Mortar Pit
ar_SA: خندق هاون

en: Mortar reload time -10%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الهاون 10%

en: Mortar Targeting Computer
ar_SA: نظام استهدافٍ حاسوبي للهاون

en: Mortar
ar_SA: هاون

en: Multi Turret Body - Dragon
ar_SA: جسمٌ متعدد الرؤس - التنين

en: Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ar_SA: رشاشٌ سريع الإطلاق ومتعدد الفوهات

en: Nanolab
ar_SA: مختبر النانو

en: Narrow area of effect
ar_SA: منطقة تأثيرٍ ضيقة

en: Needle Gun Retribution Tracks
ar_SA: مدفع الإبر القصاص جنازير

en: Needle Gun Tiger Tracks
ar_SA: مدفع الإبر النمر جنازير

en: Needle Gun Tower
ar_SA: برجٌ بمدفع إبر

en: Needle Gun Vengeance Tracks
ar_SA: مدفع الإبر الثأر جنازير

en: Needle Gun
ar_SA: مدفع الإبر

en: Needle Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ ذو مدفع الإبر

en: Neural Synapse Research Brain Mk2
ar_SA: دماغ أبحاث المشبك العصبي (النسخة 2)

en: Neural Synapse Research Brain Mk3
ar_SA: دماغ أبحاث المشبك العصبي (النسخة 3)

en: Neural Synapse Research Brain
ar_SA: دماغ أبحاث المشبك العصبي

en: New Advanced Weapon Available
ar_SA: هنالك سلاحٌ متطورٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: New Artillery Missile Turret Available
ar_SA: هنالك رأس مدفعيةٍ صاروخيةٍ جديدٌ متاحٌ لك

en: New automated repair techniques
ar_SA: سيتم استعمال تقنيات صيانةٍ آلية جديدة

en: New Base Structure Available
ar_SA: هنالك بناءٌ رئيسيٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: New battlefield computer system
ar_SA: نظامٌ حاسوبيٌ جديد، مخصصٌ لقيادة الوحدات في أرض المعركة

en: New Construction Options Available
ar_SA: ستجد الآن في قسم البناء عدداً من الخيارات الجديدة المتاحة

en: New Cyborg Research Available
ar_SA: يمكنك الآن إجراء أبحاثٍ على سايبورغ جديد

en: New Electronic Technology Discovered
ar_SA: تم اكتشاف تقنيةٍ إلكترونيةٍ جديدة

en: New Laser Weapon Available
ar_SA: هنالك سلاحٌ ليزريٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: New Missile Turret Available
ar_SA: يمكنك استخدام رأسٍ جديدٍ يطلق صواريخ موجهة

en: New Paradigm Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ من تصميم «النهج الحديث»

en: New Paradigm Light Body
ar_SA: جسمٌ خفيفٌ من تصميم «النهج الحديث»

en: New Paradigm Medium body
ar_SA: جسمٌ متوسطٌ من تصميم «النهج الحديث»

en: New power efficient propulsion
ar_SA: هنالك نظام دفعٍ جديدٍ موفرٍ للطاقة متاحٌ لك

en: New Power Generation Technology
ar_SA: تقنيةٌ جديدة لتوليد الطاقة

en: New Propulsion Available for Design
ar_SA: يمكنك استخدام نظام دفعٍ جديدٍ في تصاميمك

en: New Propulsion Available
ar_SA: هنالك نظام دفعٍ جديدٍ متاحٌ لك

en: New Rail Gun Available
ar_SA: يمكنك الآن استخدام مدفعٍ كهرومغناطيسيٍ جديد

en: New Repair Facility Repairs Damaged Units
ar_SA: سيقوم مركز الصيانة الجديد بإصلاح الوحدات المتأذية

en: New Repair Technology Discovered
ar_SA: تم اكتشاف تقنية صيانةٍ جديدة

en: New research options available
ar_SA: هنالك خياراتٌ جديدةٌ متاحةٌ لك في مركز الأبحاث

en: New Rocket Available
ar_SA: هنالك صاروخٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: New System Available
ar_SA: هنالك رأسٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: New Systems Sensor Available
ar_SA: هنالك مستشعرٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: New Systems Structure Available
ar_SA: هنالك بناءٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: New Systems Tower Available
ar_SA: هنالك برجٌ وظيفيٌ جديدٌ متاحٌ لك

en: New Systems Turret Available For Design
ar_SA: يمكنك استخدام رأسٍ وظيفيٍ جديدٍ في تصاميمك

en: New Systems Turret Available for Design
ar_SA: يمكنك استخدام رأسٍ وظيفيٍ جديدٍ في تصاميمك

en: New Thermal Emissions detection
ar_SA: مستكشفٌ جديدٌ للانبعاثات الحرارية

en: New VTOL Missile Launcher
ar_SA: قاذف صواريخ موجهة جديد للطائرات العمودية

en: NEXUS Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ من تصميم «نيكسوس»

en: NEXUS Immunization System
ar_SA: نظام التحصين ضد «نيكسوس»

en: NEXUS Intruder Program analyzed
ar_SA: تم تحليل «برنامج نيكسوس المقتحم»

en: NEXUS Intruder Program
ar_SA: برنامج «نيكسوس» المقتحم

en: NEXUS Light Body
ar_SA: جسمٌ خفيفٌ من تصميم «نيكسوس»

en: Nexus Link Tower
ar_SA: برج «وصلة نيكسوس»

en: Nexus Link Turret
ar_SA: رأس «وصلة نيكسوس»

en: NEXUS Medium Body
ar_SA: جسمٌ متوسطٌ من تصميم «نيكسوس»

en: Nexus Missile Silo
ar_SA: منشأة إطلاقٍ تابعةٌ لـ «نيكسوس»

en: NEXUS Resistance Circuits Mk2
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس» (التصميم 2)

en: NEXUS Resistance Circuits Mk3
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس» (التصميم 3)

en: NEXUS Resistance Circuits
ar_SA: داراتٌ مقاومةٌ لـ «نيكسوس»

en: NEXUS Wall
ar_SA: جدار «نيكسوس»

en: Nexus
ar_SA: نيكسوس

en: No Place To Hide
ar_SA: لا مهرب

en: Non-Cheating. Hard. Fun. Crush!
ar_SA: لا يغش. هزيمته صعبة، وستستمتع باللعب معه.

en: Objects become difficult to locate near it
ar_SA: سيصير من الصعب العثور على الكائنات بجانبه

en: Oil Derrick
ar_SA: مضخةٌ نفطية

en: Oil Drum
ar_SA: برميل نفط

en: Oil Resource
ar_SA: موردٌ نفطي

en: On-board computer predicts target movement
ar_SA: حاسوبٌ للتنبؤ بحركة الهدف، مركبٌ داخل السلاح

en: On-board diagnostic and repair systems
ar_SA: أنظمة داخلية لتشخصيص المشاكل وصيانتها

en: On-board resistance circuit systems
ar_SA: دارات مقاومة يتم تثبيتها داخل المركبات

en: Or select the Repair Facility as a unit's target
ar_SA: أو اطلب من الوحدة التوجه إلى مركز الصيانة

en: Orders assigned indirect fire units to fire at the enemy batteries
ar_SA: سيطلب من الوحدات المسندة إليه، والتي تطلق نيراناً غير مباشرة، أن تستهدف بطاريات الأعداء

en: Panther
ar_SA: الجاكوار

en: Pepperpot Pit
ar_SA: خندق رشاشة الفلفل

en: Pepperpot
ar_SA: رشاشة الفلفل

en: Phosphor Bomb Bay Mantis VTOL
ar_SA: حجرة قنبلة فوسفور العقرب طائرةٌ عمودية

en: Phosphor Bomb Bay
ar_SA: حجرةٍ قنبلة فوسفور

en: Plascrete Mk2
ar_SA: البلا-إسمنت (التركيبة 2)

en: Plascrete Mk3
ar_SA: البلا-إسمنت (التركيبة 3)

en: Plascrete
ar_SA: البلا-إسمنت

en: Plasma Cannon Emplacement
ar_SA: مربض مدفع البلازما

en: Plasma Cannon firing plasma
ar_SA: مدفع بلازما

en: Plasma Cannon
ar_SA: مدفع البلازما

en: Plasmite Flamer Bunker
ar_SA: ملجأٌ بقاذف بلازما حارقة

en: Plasmite Flamer
ar_SA: قاذف البلازما الحارقة

en: Plasteel Mk2
ar_SA: البلا-فولاذ (التركيبة 2)

en: Plasteel Mk3
ar_SA: البلا-فولاذ (التركيبة 3)

en: Plasteel
ar_SA: البلا-فولاذ

en: Power cost and production time similar to Cobra
ar_SA: يستهلك إنتاجه طاقةً ووقتاً قريبين من أولائك الخاصين بجسم الكوبرا

en: Power cost and production time similar to Viper
ar_SA: يستهلك إنتاجه طاقةً ووقتاً قريبين من أولائك الخاصين بجسم الأفعى

en: Power cost and production time the same as Python
ar_SA: يستهلك إنتاجه طاقةً ووقتاً مماثلين لتلك الخاصين بجسم الحنش

en: Power Generator
ar_SA: مولّد الطاقة

en: Power Module Available
ar_SA: يمكن الآن بناء وحدات طاقةٍ إضافية

en: Power Module
ar_SA: وحدة طاقةٍ إضافية

en: Power output +25%
ar_SA: زيادة إنتاج الطاقة 25%

en: Power output +30%
ar_SA: زيادة إنتاج الطاقة 30%

en: Power Research Completed
ar_SA: تم الانتهاء من البحث المتعلق بالطاقة

en: Powerful Electronic magnetic pulse weapon
ar_SA: سلاحٌ شديد القوة يمكنه إطلاق نبضاتٍ من الطاقة الكهرومغناطيسية

en: Powerlab
ar_SA: مختبر الطاقة

en: Produces Cyborgs
ar_SA: ينتج السايبورغ

en: Professional and Regular rank units are protected
ar_SA: إن الوحدات المحترفة والنظامية محمية

en: Project Heavy Body
ar_SA: جسمٌ ثقيلٌ من تصميم «المشروع»

en: Project Light Body
ar_SA: جسمٌ خفيفٌ من تصميم «المشروع»

en: Project Medium Body
ar_SA: جسمٌ متوسطٌ من تصميم «المشروع»

en: Propylene Oxide gel treated to burn at higher temperatures
ar_SA: جلٌّ من أوكسيد البروبيلين، معالجٌ لكي يولّد حرارةً أكبر عند الاحتراق

en: Prototypical AI focusing on rockets/missiles
ar_SA: ذكاءٌ اصطناعي نموذجي، ويركز على الصواريخ الموجهة وغير الموجهة

en: Pulse Laser Emplacement
ar_SA: مربض ليزرٍ نبضي

en: Pulse Laser Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بليزرٍ نبضي

en: Pulse Laser Leopard Hover
ar_SA: ليزرٌ نبضي الفهد حوامة

en: Pulse Laser Mantis Tracks
ar_SA: ليزرٌ نبضي عقرب جنازير

en: Pulse Laser Panther Hover
ar_SA: ليزرٌ نبضي الجاكوار حوامة

en: Pulse Laser Python Tracks
ar_SA: ليزرٌ نبضي الجاكوار جنازير

en: Pulse Laser Tiger Hover
ar_SA: ليزرٌ نبضي النمر حوامة

en: Pulse Laser Tiger Tracks
ar_SA: ليزرٌ نبضي النمر جنازير

en: Pulse Laser Tower
ar_SA: برجٌ بليزر نبضي

en: Pulse Laser
ar_SA: ليزر نبضي

en: Python Heavy Cannon Tracks
ar_SA: الحنش مدفعٌ ثقيل جنازير

en: Python
ar_SA: الحنش

en: Quad 80mm Anti-Aircraft cannon
ar_SA: أربعة مدافع مضادةٍ للطائرات من عيار 80 مم

en: Radar detector detects enemy sensors
ar_SA: يقوم الرادار الكاشف باكتشاف أجهزة الاستشعار المعادية

en: Radar Detector Tower
ar_SA: برج الرادار الكاشف

en: Radar Detector
ar_SA: الرادار الكاشف

en: Rail Gun accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة المدفع الكهرومغناطيسي 10%

en: Rail Gun damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر المدفع الكهرومغناطيسي 25%

en: Rail Gun Emplacement
ar_SA: مربض مدفعٍ كهرومغناطيسي

en: Rail gun firing armor-piercing darts
ar_SA: مدفعٌ يستخدم الطاقة الكهرومغناطيسية لإطلاق سهامٍ خارقةٍ للدروع

en: Rail Gun Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بمدفعٍ كهرومغناطيسي

en: Rail Gun Mantis Tracks
ar_SA: مدفعٌ كهرومغناطيسي العقرب جنازير

en: Rail Gun reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة المدفع الكهرومغناطيسي

en: Rail Gun ROF Mk2
ar_SA: معدل إطلاق المدافع الكهرومغناطيسية (النموذج 2)

en: Rail Gun ROF Mk3
ar_SA: معدل إطلاق المدافع الكهرومغناطيسية (النموذج 3)

en: Rail Gun ROF
ar_SA: معدل إطلاق المدافع الكهرومغناطيسية

en: Rail Gun Tiger Hover
ar_SA: مدفعٌ كهرومغناطيسي النمر حوامة

en: Rail Gun Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمدفع الكهرومغناطيسي

en: Rail Gun
ar_SA: المدفع الكهرومغناطيسي

en: Rail Target Prediction Computer
ar_SA: حاسوبٌ للتنبؤ بحركة الهدف للمدفع الكهرومغناطيسي

en: Railgun Emplacement
ar_SA: مربض مدفعٍ كهرومغناطيسي

en: Rapid Fire Chaingun Upgrade
ar_SA: رشاش السلسلة سريع الإطلاق

en: Rapid Fire Chaingun
ar_SA: رشاش سلسلة سريع الإطلاق

en: Rapid fire rail gun firing needle darts
ar_SA: مدفعٌ يستخدم الطاقة الكهرومغناطيسية لإطلاق سهامٍ إبرية الشكل بمعدلٍ مرتفع

en: Rapid Loader increases reload rate
ar_SA: يزيد الملقم السريع من سرعة إعادة التعبئة

en: Rearming speed +30%
ar_SA: زيادة سرعة إعادة التسلح 30%

en: Reduced chance of NEXUS take-over
ar_SA: ستنخفض احتمالية أن يسيطر «نيكسوس» على أنظمتنا

en: Refuels, rearms and repairs VTOLs
ar_SA: مسؤولةٌ عن صيانة الطائرات العمودية وإعادة تزويدها بالوقود والذخيرة

en: Reinforced Base Structure Materials Mk2
ar_SA: مواد بناءٍ مسلحة للمباني الرئيسية (التركيبة 3)

en: Reinforced Base Structure Materials Mk3
ar_SA: مواد بناءٍ مسلحة للمباني الرئيسية (التركيبة 2)

en: Reinforced Base Structure Materials
ar_SA: مواد بناءٍ مسلحة للمباني الرئيسية

en: Repair Center Turret
ar_SA: رأس مركز صيانة

en: Repair Cobra Tracks
ar_SA: صيانة كوبرا جنازير

en: Repair Facility
ar_SA: مركز الصيانة

en: Repair Scorpion Tracks
ar_SA: صيانة عنكبوت جنازير

en: Repair Speed +100%
ar_SA: زيادة سرعة التصليح 100%

en: Repair Turret Cobra Tracks
ar_SA: رأس صيانة كوبرا جنازير

en: Repair Turret Mantis Tracks
ar_SA: رأس صيانة عقرب جنازير

en: Repair Turret Viper Half-track
ar_SA: رأس صيانة أفعى جنازير نصفية

en: Repair Turret Viper Half-tracks
ar_SA: رأس صيانة أفعى جنازير نصفية

en: Repair Turret Viper Wheels
ar_SA: رأس صيانة أفعى عجلات

en: Repair Turret
ar_SA: رأس صيانة

en: Replaces all machineguns
ar_SA: سيستبدل كل الرشاشات

en: Requires cyborg factory to produce
ar_SA: يجب أن تملك مصنع السايبورغ لكي تنتجه

en: Requires heavy VTOL factory to produce
ar_SA: يجب أن تملك مصنع طائراتٍ عموديةٍ ثقيلة لإنتاج هذا التصميم

en: Research Breakthrough Improves Construction Rates
ar_SA: إنجازٌ بحثيٌ عظيم يزيد من سرعة البناء

en: Research Facility
ar_SA: مركز الأبحاث

en: Research makes additional Cyborgs available
ar_SA: ستؤدي الأبحاث إلى إتاحة المزيد من تصاميم السايبورغ

en: Research Module Available
ar_SA: يمكنك الآن بناء وحدات أبحاثٍ إضافية

en: Research module expands research facilities
ar_SA: ستؤدي وحدة الأبحاث الإضافية إلى توسيع أبحاثك

en: Research Module
ar_SA: وحدة أبحاثٍ إضافية

en: Research speed +30%
ar_SA: زيادة سرعة الأبحاث 30%

en: Research speed +85%
ar_SA: زيادة سرعة الأبحاث 85%

en: Retaliation
ar_SA: الانتقام

en: Retribution
ar_SA: القصاص

en: Ripple Rocket Battery
ar_SA: بطارية صواريخ الصدمة

en: Ripple Rockets
ar_SA: صواريخ الصدمة

en: Robotic advances make new chaingun upgrade available
ar_SA: مع التطورات الروبوتية الأخيرة صار هنالك تطويرٌ جديدٌ لرشاش السلسلة

en: Robotic Factory Production Mk2
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي داخل المصانع (النسخة 2)

en: Robotic Factory Production Mk3
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي داخل المصانع (النسخة 3)

en: Robotic Factory Production
ar_SA: إنتاجٌ روبوتي داخل المصانع

en: Robotic Manufacturing
ar_SA: تصنيعٌ روبوتي

en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ لمركز الصيانة الروبوتي (النسخة 2)

en: Robotic Repair Facility Upgrade Mk3
ar_SA: تطويرٌ لمركز الصيانة الروبوتي (النسخة 3)

en: Robotic Repair Facility Upgrade
ar_SA: تطويرٌ لمركز الصيانة الروبوتي

en: Robotic Repair Facility
ar_SA: مركز صيانةٍ روبوتي

en: Robotic VTOL Rearming Mk2
ar_SA: إعادة تسليحٍ ربوتية للطائرات (النسخة 2)

en: Robotic VTOL Rearming Mk3
ar_SA: إعادة تسليحٍ ربوتية للطائرات (النسخة 3)

en: Robotic VTOL Rearming
ar_SA: إعادة تسليحٍ ربوتية للطائرات

en: Rocket accuracy +10%
ar_SA: زيادة دقة الصاروخ 10%

en: Rocket artillery; can be assigned to a sensor
ar_SA: مدفعيةٌ صاروخية، ويمكن إسنادها إلى مستشعر

en: Rocket Autoloader Mk2
ar_SA: ملقمٌ آلي للصواريخ (التصميم 2)

en: Rocket Autoloader Mk3
ar_SA: ملقمٌ آلي للصواريخ (التصميم 3)

en: Rocket Autoloader
ar_SA: ملقمٌ آلي للصواريخ

en: Rocket damage +25%
ar_SA: زيادة ضرر الصاروخ 25%

en: Rocket detects and locks on to engine emissions
ar_SA: سيبحث الصاروخ عن الانبعاثات المنبعثة من المحرك وسيقوم بالتثبيت عليها

en: Rocket Laser Designator
ar_SA: محدد أهدافٍ ليزري للصاروخ

en: Rocket Rapid Loader Mk2
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للصواريخ (التصميم 2)

en: Rocket Rapid Loader Mk3
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للصواريخ (التصميم 3)

en: Rocket Rapid Loader
ar_SA: ملقمٌ سريعٌ للصواريخ

en: Rocket reload time -15%
ar_SA: تقليل وقت إعادة تعبئة الصواريخ 15%

en: Rocket tracks the laser designator to the target
ar_SA: سيتعقب الصاروخ الهدف الذي يحدده جهاز الليزر المخصص لتحديد الأهداف

en: Rotary Howitzer - Hellstorm
ar_SA: هاوتزر دوار - إعصار جهنم

en: Rotary MG Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاش دوار

en: Rotary Mortar - Pepperpot
ar_SA: هاونٌ دوّار - رشاشة الفلفل

en: Rotaryweaponslab
ar_SA: مختبر الأسلحة الدوارة

en: Ruined Factory
ar_SA: مصنعٌ مدمَّر

en: Scavenger Bunker
ar_SA: ملجأٌ لقطاع الطرق

en: Scavenger CornerWall
ar_SA: زاوية قطاع الطرق

en: Scavenger Factory
ar_SA: مصنعٌ لقطاع الطرق

en: Scavenger Flame Tower
ar_SA: برجٌ بقاذف لهب لقطاع الطرق

en: Scavenger Horizontal Wall
ar_SA: جدارٌ أفقيٌ لقطاع الطرق

en: Scavenger MG tower
ar_SA: برجٌ برشاش لقطاع الطرق

en: Scavenger Power Generator
ar_SA: مولّد طاقة لقطاع الطرق

en: Scavenger Repair Center
ar_SA: مركز صيانةٍ لقطاع الطرق

en: Scavenger
ar_SA: قاطع طريق

en: scavengernexuslinkturret
ar_SA: رأس وصلة «نيكسوس» لقطاع الطرق

en: School Bus
ar_SA: حافلة مدرسة

en: Scorpion
ar_SA: العنكبوت

en: Scourge Cyborg
ar_SA: السايبورغ ذو صاروخ الجلاد

en: Scourge Mantis Hover
ar_SA: الجلاد العقرب حوامة

en: Scourge Mantis Tracks
ar_SA: الجلاد العقرب جنازير

en: Scourge Missile Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بصاروح الجلاد

en: Scourge Missile Tower
ar_SA: برجٌ بصواريخ الجلاد

en: Scourge Missile
ar_SA: صاروخ الجلاد

en: Scourge Python Tracks
ar_SA: الجلاد الحنش جنازير

en: Scourge Retaliation VTOL
ar_SA: الجلاد الانتقام طائرةٌ عمودية

en: Scrambler Turret
ar_SA: رأس التشويش

en: Sea map AI, based on NullBot
ar_SA: ذكاءٌ اصطناعي للخرائط البحرية، ويستند إلى NullBot

en: Search & Destroy Missiles
ar_SA: صواريخ البحث والتدمير

en: Select new targets to continue the VTOL strikes
ar_SA: حدد أهدافاً جديدة لمواصلة ضربات الطائرات العمودية

en: Self-guided rocket-powered shells
ar_SA: قذائف صاروخية ذاتية التوجيه

en: Self-Replicating Manufacturing
ar_SA: التصنيع بالاستنساخ الذاتي

en: Sensor Cobra Half-tracks
ar_SA: مستشعر كوبرا جنازير نصفية

en: Sensor Range +10%
ar_SA: زيادة مدى المستشعر 10%

en: Sensor Range +15%
ar_SA: زيادة مدى المستشعر 15%

en: Sensor Range +25%
ar_SA: زيادة مدى المستشعر 25%

en: Sensor Turret Cobra Half-tracks
ar_SA: رأس استشعار كوبرا جنازير نصفية

en: Sensor Turret Viper Wheels
ar_SA: رأس استشعار الأفعى عجلات

en: Sensor Turret
ar_SA: رأس الاستشعار

en: Sensor Upgrade Mk2
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات (النسخة 2)

en: Sensor Upgrade Mk3
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات (النسخة 3)

en: Sensor Upgrade
ar_SA: تطويرٌ للمستشعرات

en: Sensors Improved
ar_SA: سيتم تطوير جميع أجهزة الاستشعار

en: Seraph Missile Array
ar_SA: راجمة صواريخ الشيطان

en: Seraph Missile Battery
ar_SA: بطارية صواريخ الشيطان

en: Shells detect and home to thermal heat signatures
ar_SA: ستبحث القذائف عن البصمات الحرارية لوحدات الأعداء وستتوجه نحوها

en: Slow moving Body
ar_SA: جسمٌ بطيء الحركة

en: Slower than Python
ar_SA: أبطأ من الحنش

en: Smashedcornerwall
ar_SA: زاويةٌ مدمرة

en: Smashedwall
ar_SA: جدارٌ محطم

en: Speed: Fast
ar_SA: السرعة: سريعة

en: Speed: Medium
ar_SA: السرعة: متوسطة

en: Speed: Slow
ar_SA: السرعة: بطيئة

en: Speed: VTOL
ar_SA: السرعة: طائرةٌ عمودية

en: Stabilized Mini-Rockets Mk2
ar_SA: صواريخ مصغرة أكثر ثباتاً (النموذج 2)

en: Stabilized Mini-Rockets
ar_SA: صواريخ مصغرة أكثر ثباتاً

en: Stabilized Rockets
ar_SA: صواريخ أكثر ثباتاً

en: Steals technology from enemies
ar_SA: يقوم بسرقة التقنيات من الأعداء

en: Steals technology from structures and takes control of weapons
ar_SA: يقوم بسرقة التقنيات من المباني ويسيطر على أسلحة الأعداء

en: Steel tower with flamer
ar_SA: برجٌ فولاذي بقاذف لهب

en: Steel tower with heavy machinegun
ar_SA: برجٌ فولاذي برشاشٍ ثقيل

en: Steel tower with machinegun
ar_SA: برجٌ فولاذي برشاش

en: Steel tower with twin machinegun
ar_SA: برجٌ فولاذي برشاشين

en: Stops NEXUS take-over
ar_SA: يمنع «نيكسوس» من الاستيلاء على أنظمتنا

en: Strike mission continues until enemy destroyed or they retreat
ar_SA: سيستمر الهجوم إلى أن ينسحب العدو أو يتم تدميره

en: Stronger Commander Turret Available for Design
ar_SA: يمكنك الآن استخدام رأس قيادةٍ أقوى في تصاميمك

en: Structure Research Completed
ar_SA: تم الانتهاء من البحث المتعلق بالمباني

en: Super Heavy-Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو الرشاش الثقيل

en: Super HVC Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع فائق السرعة

en: Super Rail-Gunner Cyborg
ar_SA: السايبورغ الخارق ذو المدفع الكهرومغناطيسي

en: Supercrete Mk2
ar_SA: الإسمنت الفائق (التركيبة 2)

en: Supercrete Mk3
ar_SA: الإسمنت الفائق (التركيبة 3)

en: Supercrete
ar_SA: الإسمنت الفائق

en: Superdense composite alloys and energy-absorbing fibres
ar_SA: خلائط معدنيةً فائقة الكثافة وأليافٌ ماصةٌ للطاقة

en: Superdense Composite Alloys Mk2
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة (التركيبة 2)

en: Superdense Composite Alloys Mk3
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة (التركيبة 3)

en: Superdense Composite Alloys
ar_SA: خلائط مركبة فائقة الكثافة

en: Superhot Flamer Gel Mk2
ar_SA: جلٌّ حارق فائق السخونة (التركيبة 2)

en: Superhot Flamer Gel Mk3
ar_SA: جلٌّ حارق فائق السخونة (التركيبة 3)

en: Superhot Flamer Gel
ar_SA: جلٌّ حارق فائق السخونة

en: Superhot Plasmite Gel Mk2
ar_SA: جلٌ بلازمي فائق السخونة (التركيبة 2)

en: Superhot Plasmite Gel Mk3
ar_SA: جلٌ بلازمي فائق السخونة (التركيبة 3)

en: Superhot Plasmite Gel
ar_SA: جلٌ بلازمي فائق السخونة

en: Surface-to-air missile
ar_SA: صاروخ أرض-جو

en: Synaptic Link allows humans to interface directly with computers
ar_SA: تسمح «وصلة المشبك العصبي» للبشر بالتواصل مباشرةً مع الحواسيب

en: Synaptic Link Data Analysis Mk2
ar_SA: تحليل بيانات وصلة المشبك العصبي (النسخة 2)

en: Synaptic Link Data Analysis Mk3
ar_SA: تحليل بيانات وصلة المشبك العصبي (النسخة 3)

en: Synaptic Link Data Analysis
ar_SA: تحليل بيانات وصلة المشبك العصبي

en: Synaptic link data analysis
ar_SA: تحليل بيانات وصلة المشبك العصبي

en: Synaptic Link Scrambler technology
ar_SA: تقنية التشويش باستخدام وصلة المشبك العصبي

en: Synaptic Link technology breakthrough
ar_SA: يعتبر إنجازاً عظيماً في مجال وصلة المشبك العصبي

en: Synaptic Link
ar_SA: وصلة المشبك العصبي

en: Tank Killer Emplacement
ar_SA: مربض قاتل دبابات

en: Tank Killer Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة بقاتل الدبابات

en: Tank Killer Mantis Hover
ar_SA: قاتل دبابات العقرب حوامة

en: Tank Killer Mantis Tracks
ar_SA: قاتل دبابات العقرب جنازير

en: Tank Killer Python Tracks
ar_SA: قاتل دبابات الحنش جنازير

en: Tank Killer Rocket
ar_SA: صاروخ «قاتل الدبابات»

en: Tank Killer Vengeance Tracks
ar_SA: قاتل الدبابات الثأر جنازير

en: Tank Killer
ar_SA: قاتل الدبابات

en: Tank Traps
ar_SA: فخ الدبابات

en: Target Acquisition Artillery Shells Mk2
ar_SA: قذائف مدفعية قادرةٌ على تحديد الهدف (التصميم 2)

en: Target Acquisition Artillery Shells
ar_SA: قذائف مدفعية قادرةٌ على تحديد الهدف

en: Target Acquisition Mortar Shells
ar_SA: قذائف هاون قادرةٌ على تحديد الهدف

en: Target Prediction Artillery Shells
ar_SA: قذائف مدفعية تتنبأ بحركة الهدف

en: Target Prediction Computer
ar_SA: حاسوبٌ للتنبؤ بحركة الهدف

en: Target Prediction Missiles
ar_SA: صواريخ تتنبأ بحركة الهدف

en: Targeting systems compensate for distance and weather conditions
ar_SA: نظام استهدافٍ حاسوبي يمكنه تغيير زاوية الإطلاق تلقائياً بالاعتماد على بعد الهدف والظروف الجوية

en: The VTOL returns to the selected pad for rearming
ar_SA: ستعود الطائرة إلى المنصة المحددة لإعادة التسلح

en: Thermal Armor +35%
ar_SA: زيادة الدرع الحراري 35%

en: Thermal Armor +40%
ar_SA: زيادة الدرع الحراري 40%

en: Thermal armor +40%
ar_SA: زيادة الدرع الحراري 40%

en: Thermal Armor +45%
ar_SA: زيادة الدرع الحراري 45%

en: Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراري (التصميم 2)

en: Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراري (التصميم 3)

en: Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراري

en: Thermal Imaging Mortar Shells
ar_SA: قذائف هاون بكاميرا حرارية

en: Thermal Imaging Rockets
ar_SA: صواريخٌ بكاميرا حرارية

en: Thermite Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ حارقة

en: Tiger
ar_SA: النمر

en: Titanium-reinforced concrete
ar_SA: إسمنتٌ مدعمٌ بالتيتانيوم

en: Tower wars AI, based on NullBot
ar_SA: ذكاءٌ اصطناعي يركز على بناء الأبراج الدفاعية، ويستند إلى NullBot

en: Tracked Propulsion
ar_SA: دفعٌ بالجنازير

en: Tracks and directs in-flight rocket to target
ar_SA: سيتم ربط الصواريخ بنظام التوجيه عن طريق أسلاكٍ دقيقة، مما يمكنك من تعقبها وتوجيهها أثناء الطيران

en: Tracks II
ar_SA: جنازير 2

en: Tracks III
ar_SA: جنازير 3

en: Tracks
ar_SA: جنازير

en: Truck Cobra Hover
ar_SA: شاحنة الكوبرا حوامة

en: Truck Mantis Hover
ar_SA: شاحنة العقرب حوامة

en: Truck Scorpion Hover
ar_SA: شاحنة العنكبوت حوامة

en: Truck
ar_SA: شاحنة

en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk2
ar_SA: طلقات رشاشٍ برأسٍ من التنغستن (النموذج 2)

en: Tungsten-Tipped MG Bullets Mk3
ar_SA: طلقات رشاشٍ برأسٍ من التنغستن (النموذج 3)

en: Tungsten-Tipped MG Bullets
ar_SA: طلقات رشاشٍ برأسٍ من التنغستن

en: Turbo-Charged Engine Mk2
ar_SA: محركٌ بشاحنٍ توربيني (النموذج 2)

en: Turbo-Charged Engine Mk3
ar_SA: محركٌ بشاحنٍ توربيني (النموذج 3)

en: Twin 7.62mm machineguns
ar_SA: رشاشان عيار 7.62 مم

en: Twin 80mm Anti-Aircraft cannon
ar_SA: مدفعان مضادان للطائرات من عيار 80 مم

en: Twin Assault Cannon Bunker
ar_SA: ملجأٌ بمدفعين هجوميين

en: Twin Assault Cannon
ar_SA: مدفعان هجوميان

en: Twin Assault Gun Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة برشاشين هجوميين

en: Twin Assault Gun
ar_SA: رشاشان هجوميان

en: Twin Machinegun Bunker
ar_SA: ملجأٌ برشاشين

en: Twin Machinegun Guard Tower
ar_SA: برج حراسة برشاشين

en: Twin Machinegun Tower
ar_SA: برجٌ برشّاشين

en: Twin Machinegun Viper Half-tracks
ar_SA: رشاشان الأفعى جنازير نصفية

en: Twin Machinegun Viper Tracks
ar_SA: رشاشان الأفعى جنازير

en: Twin Machinegun Viper Wheels
ar_SA: رشاشان الأفعى عجلات

en: Twin Machinegun
ar_SA: رشّاشان

en: Twin Medium Anti-Aircraft Laser
ar_SA: ليزران مضادان للطائرات ومتوسطا القوة

en: Twin Multi-barrel, rapid-fire machinegun
ar_SA: رشاشان سريعا الإطلاق ومتعددا الفوهات

en: Two-faced
ar_SA: ذو وجهين

en: Unit Research Completed
ar_SA: تم الانتهاء من البحث المتعلق بالوحدات

en: Upgraded battlefield computer system
ar_SA: نظامٌ حاسوبيٌ مطوَّر، مخصصٌ لقيادة الوحدات في أرض المعركة

en: Use a truck to add modules to a factory
ar_SA: استعمل إحدى الشاحنات لتزويد المصانع بوحدةٍ إضافية

en: Use a truck to add the module to a power generator
ar_SA: استعمل إحدى الشاحنات لتزويد مولّد الطاقة بوحدةٍ إضافية

en: Use a truck to add the module to a research facility
ar_SA: استعمل إحدى الشاحنات لتزويد مراكز الأبحاث بوحدةٍ إضافية

en: Use the Command Console to send units back for repair
ar_SA: استعمل «لوحة القيادة» لإرسال الوحدات إليها بغرض الصيانة

en: Uses advanced cannon technology
ar_SA: يستعمل تقنيات المدافع المتطورة

en: Uses advanced mass driver railgun technology
ar_SA: يستعمل تقنياتٍ كهرومغناطيسية متطورة لتسريع المقذوفات وإكسابها سرعاتٍ عالية

en: Uses advanced missile gun technology
ar_SA: يستخدم أحدث تقنيات الصواريخ الموجهة

en: Uses advanced rocket gun technology
ar_SA: يستعمل أحدث تقنيات الصواريخ غير الموجهة

en: Vapor Turbine boosts power output
ar_SA: تقوم العنفات التي تعمل بالبخار بزيادة الطاقة المنتجة

en: Vapor Turbine Generator Mk2
ar_SA: مولّد عنفة البخار (النموذج 2)

en: Vapor Turbine Generator Mk3
ar_SA: مولّد عنفة البخار (النموذج 3)

en: Vapor Turbine Generator
ar_SA: مولّد عنفة البخار

en: Vehicle speed +5%
ar_SA: زيادة سرعة المركبة 5%

en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk2
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للمركبات (التصميم 2)

en: Vehicle Superdense Thermal Armor Mk3
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للمركبات (التصميم 3)

en: Vehicle Superdense Thermal Armor
ar_SA: درعٌ حراريٌ فائق الكثافة للمركبات

en: Vengeance Tracks Gauss Cannon
ar_SA: الثأر جنازير مدفع غاوس

en: Vengeance Tracks Gauss Scourge
ar_SA: الثأر جنازير الجلاد

en: Vengeance Tracks Rail Gun
ar_SA: الثأر جنازير المدفع الكهرومغناطيسي

en: Vengeance
ar_SA: الثأر

en: Vertical Take Off and Landing Propulsion
ar_SA: دفع الإقلاع والهبوط العمودي

en: Very expensive to produce
ar_SA: تكلفته إنتاجه باهظةٌ جداً

en: Very high power costs and very slow to produce
ar_SA: يتطلب إنتاجه طاقةً كبيرةً جداً ووقتاً طويلاً إلى حدٍ بعيد

en: Very slow moving Body
ar_SA: جسمٌ بطيء الحركة إلى حدٍ كبير

en: Very slow recharge time
ar_SA: ستتطلب إعادة شحنه الكثير من الوقت

en: Viper
ar_SA: الأفعى

en: VTOL Assault Cannon
ar_SA: مدفعٌ هجومي للطائرات العمودية

en: VTOL Assault Gun
ar_SA: رشاشان هجوميان للطائرات العمودية

en: VTOL Bunker Buster Bug VTOL
ar_SA: هدام الملاجئ للطائرات البقّة طائرةٌ عمودية

en: VTOL Bunker Buster Scorpion VTOL
ar_SA: هدام الملاجئ للطائرات العنكبوت طائرةٌ عمودية

en: VTOL Bunker Buster
ar_SA: هدّام الملاجئ للطائرات العمودية

en: VTOL Cannon
ar_SA: مدفعٌ للطائرات العمودية

en: VTOL CB Radar Tower
ar_SA: برجٌ مضادٌ للمدفعية (طائرات)

en: VTOL CB Radar Turret
ar_SA: رأس رادارٍ مضادٍ للمدفعية للطائرات

en: VTOL CB Tower detects enemy indirect fire batteries
ar_SA: يقوم البرج المضاد للمدفعية (طائرات) باكتشاف أسلحة الأعداء التي تطلق نيراناً غير مباشرة

en: VTOL CB Tower
ar_SA: برجٌ مضادٌ للمدفعية (طائرات)

en: VTOL CB Turret
ar_SA: رأسٌ مضادٌ للمدفعية للطائرات

en: VTOL Cluster Bomb Bay Bug VTOL
ar_SA: قنبلةٌ عنقودية للطائرات البقّة طائرةٌ عمودية

en: VTOL Cluster Bomb Bay Scorpion VTOL
ar_SA: قنبلةٌ عنقودية للطائرات العنكبوت طائرةٌ عمودية

en: VTOL Cluster Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ عنقودية للطائرات

en: VTOL Cluster Bombs Bay
ar_SA: حجرة قنابل عنقودية للطائرات

en: VTOL EMP Missile Launcher
ar_SA: قاذف صواريخ نبضات الطاقة للطائرات العمودية

en: VTOL Factory
ar_SA: مصنع الطائرات العمودية

en: VTOL Flashlight
ar_SA: ليزر الفلاش للطائرات العمودية

en: VTOL Heap Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ خارقةٍ للدروع للطائرات

en: VTOL Heavy Laser
ar_SA: ليزرٌ كثيف للطائرات العمودية

en: VTOL Heavy Machinegun
ar_SA: رشاشٌ ثقيل للطائرات العمودية

en: VTOL Hyper Velocity Cannon Bug VTOL
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة للطائرات البقّة طائرةٌ عمودية

en: VTOL Hyper Velocity Cannon Mantis VTOL
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة للطائرات العقرب طائرةٌ عمودية

en: VTOL Hyper Velocity Cannon Scorpion VTOL
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة للطائرات العنكبوت طائرةٌ عمودية

en: VTOL Hyper Velocity Cannon
ar_SA: مدفعٌ فائق السرعة للطائرات العمودية

en: VTOL II
ar_SA: دفعٌ عمودي 2

en: VTOL III
ar_SA: دفعٌ عمودي 3

en: VTOL Lancer Bug VTOL
ar_SA: الرمّاح للطائرات البقّة طائرةٌ عمودية

en: VTOL Lancer Mantis VTOL
ar_SA: الرمّاح للطائرات العقرب طائرةٌ عمودية

en: VTOL Lancer Scorpion VTOL
ar_SA: الرمّاح للطائرات العنكبوت طائرةٌ عمودية

en: VTOL Lancer
ar_SA: صاروخ الرمّاح للطائرات العمودية

en: VTOL Machinegun
ar_SA: رشاشٌ للطائرات العمودية

en: VTOL Mini-Rocket
ar_SA: صواريخ مصغرة للطائرات العمودية

en: VTOL Needle Gun
ar_SA: مدفع الإبر للطائرات العمودية

en: VTOL Phosphor Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلة فوسفور للطائرات

en: VTOL Plasmite Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلة بلازما للطائرات

en: VTOL Propulsion
ar_SA: دفعٌ عمودي

en: VTOL Pulse Laser
ar_SA: ليزرٌ نبضي للطائرات العمودية

en: VTOL Rail Gun
ar_SA: مدفعٌ كهرومغناطيسي للطائرات العمودية

en: VTOL Rearming Pad
ar_SA: منصة إعادة تسليح الطائرات العمودية

en: VTOL rearming pads required to keep VTOLs flying
ar_SA: يجب أن تبني منصات إعادة تسليح الطائرات العمودية لكي تستمر هذه الطائرات بالتحليق

en: VTOL Scourge Missile
ar_SA: صاروخ الجلاد للطائرات العمودية

en: VTOL Strike Tower detects approaching enemies
ar_SA: يقوم برج هجوم الطائرات العمودية باكتشاف الأعداء المتوجهين نحوك

en: VTOL Strike Tower
ar_SA: برج هجوم الطائرات العمودية

en: VTOL Strike turret used to spot targets
ar_SA: يستخدم رأس »هجوم الطائرات العمودية» لاكتشاف الأهداف

en: VTOL Tank Killer
ar_SA: قاتل الدبابات للطائرات العمودية

en: VTOL Thermite Bomb Bay
ar_SA: حجرة قنبلةٍ حارقة للطائرات

en: VTOL Twin Machinegun
ar_SA: رشاشان للطائرات العمودية

en: VTOL
ar_SA: دفعٌ عمودي

en: Wall
ar_SA: جدار

en: Wallcorner
ar_SA: زاوي

en: Warehouse
ar_SA: مستودع

en: Wheeled Propulsion
ar_SA: دفعٌ بالعجلات

en: Wheels II
ar_SA: عجلات 2

en: Wheels III
ar_SA: عجلات 3

en: Wheels
ar_SA: عجلات

en: Whirlwind AA Site
ar_SA: نقطة رشاش الزوبعة المضاد للطائرات

en: Whirlwind AA Turret
ar_SA: رأس رشاش الزوبعة المضاد للطائرات

en: Whirlwind Hardpoint
ar_SA: نقطةٌ محصّنة وعليها رشاش الزوبعة المضاد للطائرات

en: Wide Spectrum Sensor Tower
ar_SA: برج استشعارٍ واسع النطاق

en: Wide Spectrum Sensor
ar_SA: مستشعرٌ واسع النطاق

en: Wreck
ar_SA: حطام

en: Wrecked Bridge
ar_SA: جسرٌ مهدّم

en: Wrecked Tanker
ar_SA: صهريجٌ مدمَّر

en: Wrecked Van
ar_SA: شاحنةٌ مدمَّرة

en: Wrecked Vehicle
ar_SA: مركبةٌ مدمَّرة

en: Wyvern
ar_SA: ويفرن

[ctx: rank]
en: Elite
ar_SA: ممتاز

[ctx: rank]
en: Green
ar_SA: مبتدئ

[ctx: rank]
en: Hero
ar_SA: بطل

[ctx: rank]
en: Professional
ar_SA: محترف

[ctx: rank]
en: Regular
ar_SA: نظامي

[ctx: rank]
en: Rookie
ar_SA: حديث

[ctx: rank]
en: Special
ar_SA: استثنائي

[ctx: rank]
en: Trained
ar_SA: متمرس

[ctx: rank]
en: Veteran
ar_SA: مخضرم

en: Copyright © 1999-2004 Eidos Interactive.
    Copyright © 2005-2020 The Warzone 2100 Project
ar_SA: جميع الحقوق محفوظة © 1999-2004 Eidos Interactive.
    جميع الحقوق محفوظة © 2005-2020 The Warzone 2100 Project

en: Strategy Game
ar_SA: لعبة استراتيجية

en: Spectators
ar_SA: المتفرجون

en: Debug mode now enabled!
ar_SA: تم تفعيل وضع تصحيح الأخطاء!

en: Debug mode now disabled!
ar_SA: تم تعطيل وضع تصحيح الأخطاء!

en: Set configuration directory
ar_SA: تعيين مجلد التكوين

en: configuration directory
ar_SA: مجلد التكوين

en: Add data directory
ar_SA: إضافة مجلد بيانات

en: data directory
ar_SA: مجلد البيانات

en: Enable a campaign only mod
ar_SA: قم بتفعيل تعديلٍ لا يؤثر سوى على طور القصة

en: Enable a multiplay only mod
ar_SA: قم بتفعيل تعديل لا يؤثر سوى على طور اللعب الجماعي

en: Load a saved skirmish game
ar_SA: تحميل مباراةٍ محفوظة

en: Load a saved campaign game
ar_SA: تحميل لعبةٍ محفوظة من طور القصة

en: Show version information and exit
ar_SA: إظهار معلومات الإصدار ثم الخروج

en: Set the resolution to use
ar_SA: حدد الدقة التي تريد استعمالها

en: Enable shadows
ar_SA: تفعيل الظلال

en: Disable shadows
ar_SA: تعطيل الظلال

en: Enable sound
ar_SA: تمكين الصوت

en: Disable sound
ar_SA: تعطيل الصوت

en: Connect directly to IP/hostname
ar_SA: اتصل فوراً بعنوان IP \ اسم المضيف

en: Connect directly to IP/hostname as a spectator
ar_SA: اتصل فوراً بعنوان IP \ اسم المضيف ولكن كمتفرج

en: Go directly to host screen
ar_SA: انتقل مباشرةً إلى شاشة الاستضافة

en: Enable texture compression
ar_SA: تمكين ضغط الخامات

en: Disable texture compression
ar_SA: تعطيل ضغط الخامات

en: Immediately save game and quit
ar_SA: احفظ اللعبة فوراً ثم غادرها

en: Start skirmish game with given settings file
ar_SA: ابدأ مباراةً باستخدام ملف إعداداتٍ محدد

en: Continue the last saved game
ar_SA: تابع آخر لعبةٍ حفظتها

en: Minimum required players to auto-start game
ar_SA: أقل عددٍ مطلوبٍ من اللاعبين لبدء اللعبة تلقائياً

en: Commander needs a higher level to command more units
ar_SA: يجب أن يكون مستوى القائد أعلى حتى يتمكن من قيادة وحداتٍ أكثر

en: New Vehicle
ar_SA: مركبةٌ جديدة

en: Vehicle Body
ar_SA: جسم المركبة

en: Vehicle Propulsion
ar_SA: نظام دفع المركبة

en: Vehicle Turret
ar_SA: رأس المركبة

en: Delete Design
ar_SA: حذف التصميم

en: Store Template
ar_SA: تخزين القالب

en: Kinetic Armour
ar_SA: الدرع الحركي

en: Thermal Armour
ar_SA: الدرع الحراري

en: Engine Output
ar_SA: مردود المحرك

en: Weight
ar_SA: الوزن

en: Total Power Required
ar_SA: الطاقة الكلية المطلوبة

en: Total Body Points
ar_SA: نقاط صحة الجسم الإجمالية

en: Power Usage
ar_SA: استهلاك الطاقة

en: Sensor Range
ar_SA: مدى المستشعر

en: Build Points
ar_SA: نقاط البناء

en: Damage
ar_SA: الضرر

en: Rate-of-Fire
ar_SA: معدل إطلاق النار

en: Air Speed
ar_SA: السرعة في الهواء

en: Road Speed
ar_SA: السرعة على الطرقات

en: Off-Road Speed
ar_SA: السرعة خارج الطرقات المعبدة

en: Water Speed
ar_SA: السرعة فوق الماء

en: Weapons
ar_SA: الأسلحة

en: Systems
ar_SA: الأنظمة

en: Do Not Store Design
ar_SA: لا تخزّن التصميم

en: Store Design
ar_SA: خزّن التصميم

en: Cannot Build. Oil Resource Burning.
ar_SA: لا يمكن البناء، بسبب كون المورد النفطي مشتعلاً.

en: %s - Hitpoints %d/%d - Experience %.1f, %s, Kills %d
ar_SA: %s - نقاط الصحة %d\%d - الخبرة %.1f، %s، الأعداء المقتولون %d

en: Waiting for other players
ar_SA: بانتظار بقية اللاعبين

en: Setting zoom to %.0f
ar_SA: ستصبح قيمة تقريب الخريطة %.0f

en: %s Lost!
ar_SA: لقد خسرت %s!

en: Structure Restored
ar_SA: تمت استعادة المبنى

en: Unit transfer failed -- unit limits exceeded
ar_SA: فشلت عملية نقل الوحدات، بسبب تجاوز الحد المفروض على عددها

en: NEXUS
ar_SA: نيكسوس

en: Collective
ar_SA: الرابطة

en: Campaign videos are missing
ar_SA: إن فيديوهات القصة مفقودة

en: See our FAQ on how to install videos
ar_SA: اطلع على صفحة الأسئلة الشائعة لكي تعرف طريقة تثبيت الفيديوهات

en: Single Player
ar_SA: الطور الفردي

en: Multi Player
ar_SA: الطور الجماعي

en: Tutorial
ar_SA: الدرس التدريبي

en: View Intro
ar_SA: عرض فيديو المقدمة

en: Videos are missing, download them from http://wz2100.net
ar_SA: لم نعثر على الفيديوهات. قم بتحميلها من http://wz2100.net

en: Continue Last Save
ar_SA: تحميل ملف الحفظ الأخير

en: No last save available
ar_SA: لم نعثر على ملف حفظٍ آخير

en: Quit Game
ar_SA: الخروج من اللعبة

en: MAIN MENU
ar_SA: القائمة الرئيسية

en: Official site: http://wz2100.net/
ar_SA: الموقع الرسمي: http://wz2100.net/

en: Come visit the forums and all Warzone 2100 news! Click this link.
ar_SA: قم بزيارة المنتديات واطلع على آخر أخبار Warzone 2100! اضغط على هذا الرابط.

en: Donate: http://donations.wz2100.net/
ar_SA: تبرع عبر الرابط: http://donations.wz2100.net/

en: Help support the project with our server costs, Click this link.
ar_SA: ادعم المشروع بتكاليف الخوادم التي نملكها. اضغط على هذا الرابط.

en: Chat with players on Discord or IRC
ar_SA: دردش مع اللاعبين عبر Discord أو برامج بروتوكول IRC

en: Check for a newer version
ar_SA: تحقق من وجود إصدارٍ أحدث

en: Fast Play
ar_SA: لعبةٌ سريعة

en: TUTORIALS
ar_SA: الدروس التدريبية

[ctx: menu]
en: Return
ar_SA: العودة

en: New Campaign
ar_SA: ابدأ قصةً جديدة

en: Challenges
ar_SA: التحديات

en: Load Campaign Game
ar_SA: تحميل لعبةٍ من طور القصة

en: Load Skirmish Game
ar_SA: تحميل مباراة

en: View Skirmish Replay
ar_SA: مشاهدة إعادةٍ لمباراة

en: SINGLE PLAYER
ar_SA: الطور الفردي

en: Campaign videos are missing! Get them from http://wz2100.net
ar_SA: إن الفيديوهات الخاصة بالقصة مفقودة! قم بتحميلها من http://wz2100.net

en: Load Campaign Saved Game
ar_SA: تحميل لعبةٍ من طور القصة

en: Load Skirmish Saved Game
ar_SA: تحميل مباراةٍ محفوظة

en: Load Skirmish Replay
ar_SA: تحميل إعادةٍ لمباراة

en: MULTI PLAYER
ar_SA: الطور الجماعي

en: Host Game
ar_SA: استضافة لعبة

en: Join Game
ar_SA: الانضمام إلى لعبة

en: View Replay
ar_SA: مشاهد إعادة

en: Load Multiplayer Replay
ar_SA: تحميل إعادةٍ لمباراةٍ جماعية

en: Game Options
ar_SA: إعدادات اللعبة

en: Graphics Options
ar_SA: إعدادات الرسوميات

en: Video Options
ar_SA: إعدادات الفيديو

en: Audio / Zoom Options
ar_SA: إعدادات الصوت والتقريب

en: Mouse Options
ar_SA: إعدادات الفأرة

en: Key Mappings
ar_SA: ارتباطات المفاتيح

en: Music Manager
ar_SA: إدارة الموسيقا

en: Multiplay Options
ar_SA: إعدادات اللعب الجماعي

en: OPTIONS
ar_SA: الإعدادات

en: Open Configuration Directory
ar_SA: فتح مجلد التكوين

en: Failed to open configuration directory in system default file browser.
ar_SA: لم نتمكن من فتح مجلد التكوين باستخدام مستعرض الملفات الافتراضي على هذا النظام.

en: Please see the documentation for more information on how to locate it manually.
ar_SA: راجع مستندات اللعبة لكي تحصل على المزيد من المعلومات حول كيفية تحديد المجلد بشكلٍ يدوي.

en: Failed to open configuration directory
ar_SA: لم نتمكن من فتح مجلد التكوين

en: 1×
ar_SA: بالحجم الأصلي

en: 2×
ar_SA: ضعف الحجم الأصلي

en: Black
ar_SA: سوداء

en: Rotating
ar_SA: دوّار

en: Fixed
ar_SA: ثابت

en: Instant
ar_SA: فوري

en: Tracked
ar_SA: بالتدريج

en: Default
ar_SA: الافتراضي

en: * Takes effect on game restart
ar_SA: * ستأخذ التغييرات مفعولها بعد إعادة تشغيل اللعبة

en: Shadows
ar_SA: الظلال

en: Fog
ar_SA: الضباب

en: Radar
ar_SA: الرادار

en: Radar Jump
ar_SA: القفز باستخدام الرادار

en: Video Playback
ar_SA: حجم فيديوهات القصة

en: Screen Shake
ar_SA: اهتزاز الشاشة

en: GRAPHICS OPTIONS
ar_SA: إعدادات الرسوميات

en: Auto
ar_SA: تلقائي

en: Voice Volume
ar_SA: مستوى صوت المتحدثين

en: FX Volume
ar_SA: مستوى صوت المؤثرات

en: Music Volume
ar_SA: مستوى صوت الموسيقى

en: HRTF
ar_SA: صوتٌ محيطي باستخدام HRTF

en: HRTF is not supported on your device / system / OpenAL library
ar_SA: إن تقنية HRTF غير مدعومةٍ على جهازك \ نظامك \ مكتبة OpenAL المثبتة لديك

en: Map Zoom
ar_SA: مستوى تقريب الخريطة

en: Map Zoom Rate
ar_SA: معدل تقريب الخريطة

en: Radar Zoom
ar_SA: مستوى تقريب الرادار

en: AUDIO / ZOOM OPTIONS
ar_SA: إعدادات الصوت والتقريب

en: In Desktop Fullscreen mode, the resolution matches that of your desktop 
    (or what the window manager allows).
ar_SA: عند تحديد خيار "بدقة سطح المكتب" ستصبح دقة اللعبة مماثلةً لدقة سطح مكتبك
    (أو تلك التي يسمح بها مدير النوافذ الخاص بالنظام).

en: You can change the resolution by resizing the window normally. (Try dragging a corner / edge.)
ar_SA: يمكنك تغيير الدقة عن طريق تغيير حجم النافذة. (حاول أن تسحب إحدى الزوايا أو الحواف.)

en: Graphics Mode
ar_SA: الوضع الرسومي

en: Display Scale
ar_SA: حجم العناصر المرئية

en: Windowed
ar_SA: نافذة

en: Desktop Full
ar_SA: بدقة سطح المكتب

en: Texture size
ar_SA: دقة الخامات

en: Vertical sync
ar_SA: المزامنة الرأسية

en: Antialiasing*
ar_SA: تنعيم الحواف*

en: Warning: Antialiasing can cause crashes, especially with values > 16
ar_SA: تحذير: يمكن لتنعيم الحواف أن يسبب تعطل اللعبة، خصوصاً إذا كانت قيمته أكبر من 16

en: Graphics Backend*
ar_SA: محرك الرسوميات

en: VIDEO OPTIONS
ar_SA: إعدادات الفيديو

en: Unable to change Vertical Sync
ar_SA: لم نتمكن من تغيير المزامنة الرأسية

en: Warzone failed to change the Vertical Sync mode.
    Your system / drivers may not support other modes.
ar_SA: لم تتمكن Warzone من تغيير وضع المزامنة الرأسية.
    ربما يكون السبب هو أن نظامك أو برنامج التعريف لا يدعمان الأوضاع الأخرى.

en: Middle Mouse
ar_SA: زر الفأرة الأوسط

en: Right Mouse
ar_SA: زر الفأرة الأيمن

en: Reverse Rotation
ar_SA: دورانٌ عكسي

en: Trap Cursor
ar_SA: تقييد المؤشر داخل النافذة

en: Switch Mouse Buttons
ar_SA: بدّل بين أزرار الفأرة

en: Rotate Screen
ar_SA: تدوير الشاشة

en: Colored Cursors
ar_SA: مؤشراتٌ ملونة

en: MOUSE OPTIONS
ar_SA: إعدادات الفأرة

en: Easy
ar_SA: سهلة

en: Hard
ar_SA: صعبة

en: Insane
ar_SA: جنونية

en: GAME OPTIONS
ar_SA: إعدادات اللعبة

en: Unit Colour:
ar_SA: لون الوحدات:

en: Skirmish/Multiplayer
ar_SA: مباراة أو لعبة جماعية

en: Campaign Difficulty
ar_SA: الصعوبة في طور القصة

en: Camera Speed
ar_SA: سرعة الكاميرا

en: Help us improve translations of Warzone 2100: %s
ar_SA: ساعدنا على تحسين ترجمات اللعبة: %s

en: Click to open webpage.
ar_SA: اضغط لفتح صفحة الويب.

en: Insane Difficulty
ar_SA: الصعوبة الجنونية

en: This difficulty is for very experienced players!
ar_SA: إن مستوى الصعوبة هذا مخصصٌ للاعبين ذوي الخبرة الكبيرة!

en: %u minutes
ar_SA: %u من الدقائق

en: %u seconds
ar_SA: %u من الثواني

en: Spectator Slots
ar_SA: خانات المتفرجين

en: MULTIPLAY OPTIONS
ar_SA: إعدادات اللعب الجماعي

en: Increase Game Display Scale?
ar_SA: هل تريد زيادة حجم العناصر المرئية والنصوص في اللعبة؟

en: With your current resolution & display scale settings, the game's user interface may appear small, and the game perspective may appear distorted.
ar_SA: يمكن أن تبدو واجهة المستخدم صغيرةً بعض الشيء بسبب الإعدادت الحالية الخاصة بالدقة وبحجم العناصر المرئية التي اخترتها، وقد يبدو المنظور من داخل اللعبة مشوهاً أيضاً.

en: You can fix this by increasing the game's Display Scale setting.
ar_SA: يمكنك أن تحلّ هذه المشكلة عن طريق زيادة حجم العناصر المرئية.

en: Would you like to increase the game's Display Scale to: %u%%?
ar_SA: هل تريد زيادة حجم العناصر المرئية إلى: %u%%؟

en: Increase Display Scale
ar_SA: زيادة حجم العناصر المرئية والنصوص

en: Display Scale Increased to: %u%%
ar_SA: تمت زيادة حجم العناصر المرئية إلى: %u%%

en: You can adjust the Display Scale at any time in the Video Options menu.
ar_SA: يمكنك تعديل حجم العناصر المرئية والنصوص في أي وقت عن طريق الانتقال لقائمة إعدادات الفيديو.

en: Tip: Adjusting Display Scale
ar_SA: نصيحة: تعديل حجم العناصر المرئية

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new structure: %s.
ar_SA: يحاول اللاعب %u أن يغش (باستخدام قائمة تصحيح الأخطاء) لكي يكسب مبنىً جديداً: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new feature: %s.
ar_SA: يحاول اللاعب %u أن يغش (باستخدام قائمة تصحيح الأخطاء) لكي يكسب ميزةً جديدة: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid: %s.
ar_SA: يحاول اللاعب %u أن يغش (باستخدام قائمة تصحيح الأخطاء) لكي يكسب وحدةً جديدة: %s.

en: Player %u is cheating (debug menu) him/herself a new droid.
ar_SA: يحاول اللاعب %u أن يغش (باستخدام قائمة تصحيح الأخطاء) لكي يكسب وحدةً جديدة.

en: Refresh
ar_SA: تحديث

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
ar_SA: الاقتراحات

en: Ready
ar_SA: مستعد

en: Yes
ar_SA: نعم

en: No
ar_SA: لا

en: Message delivery failure - try again
ar_SA: لم ننجح في تسليم الرسالة - حاول مجدداً

en: WARNING: You're the host. If you quit, the game ends for everyone!
ar_SA: تحذير: أنت المضيف، وستنتهي اللعبة عند الجميع عند خروجك!

en: Go Back
ar_SA: عُد للخلف

en: Warning: Are you sure?
ar_SA: تحذير: هل أنت متأكد؟

en: Warning: Are you sure? Any unsaved progress will be lost.
ar_SA: تحذير: هل أنت متأكد؟ ستفقد كل التقدم الذي لم تحفظه.

en: Host has quit the game!
ar_SA: لقد غادر المضيف اللعبة!

en: Audio Options
ar_SA: إعدادات الصوت

en: View Key Mappings
ar_SA: عرض ارتباطات المفاتيح

en: Save Campaign Game
ar_SA: حفظ لعبةٍ من القصة

en: Manufacture
ar_SA: التصنيع

en: Research
ar_SA: الأبحاث

en: Build
ar_SA: البناء

en: Design
ar_SA: التصميم

en: Intelligence Display
ar_SA: شاشة الاستخبارات

en: Commanders
ar_SA: القادة

en: QuickSave
ar_SA: الحفظ السريع

en: Toggle Radar
ar_SA: إظهار \ إخفاء الرادار

en: QuickLoad
ar_SA: التحميل السريع

en: Toggle Console Display
ar_SA: إظهار \ إخفاء لوحة المعلومات

en: Take Screen Shot
ar_SA: أخذ لقطة شاشة

en: View Location of Previous Message
ar_SA: عرض موقع الرسالة السابقة

en: Assign Group 0
ar_SA: تعيين كالمجموعة 0

en: Assign Group 1
ar_SA: تعيين كالمجموعة 1

en: Assign Group 2
ar_SA: تعيين كالمجموعة 2

en: Assign Group 3
ar_SA: تعيين كالمجموعة 3

en: Assign Group 4
ar_SA: تعيين كالمجموعة 4

en: Assign Group 5
ar_SA: تعيين كالمجموعة 5

en: Assign Group 6
ar_SA: تعيين كالمجموعة 6

en: Assign Group 7
ar_SA: تعيين كالمجموعة 7

en: Assign Group 8
ar_SA: تعيين كالمجموعة 8

en: Assign Group 9
ar_SA: تعيين كالمجموعة 9

en: Add to Group 0
ar_SA: أضف إلى المجموعة 0

en: Add to Group 1
ar_SA: أضف إلى المجموعة 1

en: Add to Group 2
ar_SA: أضف إلى المجموعة 2

en: Add to Group 3
ar_SA: أضف إلى المجموعة 3

en: Add to Group 4
ar_SA: أضف إلى المجموعة 4

en: Add to Group 5
ar_SA: أضف إلى المجموعة 5

en: Add to Group 6
ar_SA: أضف إلى المجموعة 6

en: Add to Group 7
ar_SA: أضف إلى المجموعة 7

en: Add to Group 8
ar_SA: أضف إلى المجموعة 8

en: Add to Group 9
ar_SA: أضف إلى المجموعة 9

en: Remove from current Group
ar_SA: إخراج من المجموعة الحالية

en: Select Group 0
ar_SA: تحديد المجموعة 0

en: Select Group 1
ar_SA: تحديد المجموعة 1

en: Select Group 2
ar_SA: تحديد المجموعة 2

en: Select Group 3
ar_SA: تحديد المجموعة 3

en: Select Group 4
ar_SA: تحديد المجموعة 4

en: Select Group 5
ar_SA: تحديد المجموعة 5

en: Select Group 6
ar_SA: تحديد المجموعة 6

en: Select Group 7
ar_SA: تحديد المجموعة 7

en: Select Group 8
ar_SA: تحديد المجموعة 8

en: Select Group 9
ar_SA: تحديد المجموعة 9

en: Select Commander 0
ar_SA: تحديد القائد 0

en: Select Commander 1
ar_SA: تحديد القائد 1

en: Select Commander 2
ar_SA: تحديد القائد 2

en: Select Commander 3
ar_SA: تحديد القائد 3

en: Select Commander 4
ar_SA: تحديد القائد 4

en: Select Commander 5
ar_SA: تحديد القائد 5

en: Select Commander 6
ar_SA: تحديد القائد 6

en: Select Commander 7
ar_SA: تحديد القائد 7

en: Select Commander 8
ar_SA: تحديد القائد 8

en: Select Commander 9
ar_SA: تحديد القائد 9

en: Move Camera Up
ar_SA: حرّك الكاميرا للأعلى

en: Move Camera Down
ar_SA: حرّك الكاميرا للأسفل

en: Move Camera Right
ar_SA: حرّك الكاميرا نحو اليمين

en: Move Camera Left
ar_SA: حرّك الكاميرا نحو اليسار

en: Snap View to North
ar_SA: توجيه الكاميرا نحو الشمال

en: Zoom Radar Out
ar_SA: التبعيد داخل الرادار

en: Zoom Radar In
ar_SA: التقريب داخل الرادار

en: Orders Menu
ar_SA: قائمة الأوامر

en: Decrease Game Speed
ar_SA: إنقاص سرعة اللعبة

en: Increase Game Speed
ar_SA: زيادة سرعة اللعبة

en: Reset Game Speed
ar_SA: إعادة تعيين سرعة اللعبة

en: View next Oil Derrick
ar_SA: مشاهدة المضخّة النفطية التالية

en: View next Repair Unit
ar_SA: عرض وحدة الصيانة التالية

en: View next Truck
ar_SA: عرض الشاحنة التالية

en: View next Sensor Unit
ar_SA: عرض وحدة الاستشعار التالية

en: View next Commander
ar_SA: عرض القائد التالي

en: Toggle Team Chat History
ar_SA: عرض سجل الدردشة مع الفريق

en: Rotate Building Clockwise
ar_SA: تدوير المبنى مع عقارب الساعة

en: Rotate Building Anticlockwise
ar_SA: تدوير المبنى عكس عقارب الساعة

en: Center View on HQ
ar_SA: انتقل بالكاميرا إلى المقر

en: Hold Fire
ar_SA: لا تشتبك مع الأعداء

en: Return Fire
ar_SA: الرد على النيران المعادية

en: Fire at Will
ar_SA: أطلق النار متى ما شئت

en: Guard Position
ar_SA: احرس موقعك الحالي

en: Return to HQ
ar_SA: عُد إلى المقر

en: Hold Position
ar_SA: لا تتحرك من مكانك

en: Optimum Range
ar_SA: المدى المثالي

en: Short Range
ar_SA: المدى القصير

en: Pursue
ar_SA: لاحق الأعداء

en: Patrol
ar_SA: طُف حول المكان

en: Return For Repair
ar_SA: العودة بغرض الصيانة

en: Stop Droid
ar_SA: توقف

en: Go to Transport
ar_SA: اذهب إلى السفينة

en: Long Range
ar_SA: المدى الطويل

en: Send Global Text Message
ar_SA: أرسل رسالةً نصيةً عامة

en: Send Team Text Message
ar_SA: أرسل رسالةً نصيةً للفريق

en: Drop a beacon
ar_SA: رمي علامةٍ إرشادية

en: Toggles shadows
ar_SA: تعفيل \ تعطيل الظلال

en: Trap cursor
ar_SA: تقييد المؤشر داخل النافذة

en: Show all keyboard mappings
ar_SA: عرض كل ارتباطات المفاتيح

en: Retreat at Medium Damage
ar_SA: الانسحاب عند الأذية المتوسطة

en: Retreat at Heavy Damage
ar_SA: الانسحاب عند الأذية الشديدة

en: Do or Die!
ar_SA: النجاح أو الموت!

en: Select all Combat Units
ar_SA: تحديد كل الوحدات القتالية

en: Select all Cyborgs
ar_SA: تحديد كل السايبورغ

en: Select all Heavily Damaged Units
ar_SA: تحديد كل الوحدات المتأذية بشدة

en: Select all Combat Land units with health >50% and no Groups.
ar_SA: تحديد كل الوحدات القتالية التي تزيد صحتها عن 50% ولا تنتمي لمجموعة.

en: Select all Half-tracks
ar_SA: تحديد كل المركبات بجنازير نصفية

en: Select all Half-tracks without group
ar_SA: تحديد كل المركبات بجنازير نصفية التي لا تنتمي لمجموعة

en: Select all Hovers
ar_SA: تحديد كل المركبات الحوامة

en: Return for Recycling
ar_SA: العودة بغرض إعادة التدوير

en: Select all Units on Screen
ar_SA: تحديد كل الوحدات الظاهرة على الشاشة

en: Select all Tracks
ar_SA: تحديد كل المركبات بجنازير

en: Select all Tracks without group
ar_SA: تحديد كل المركبات بجنازير التي لا تنتمي لمجموعة

en: Select EVERY unit
ar_SA: تحديد «كل» الوحدات

en: Select all VTOLs
ar_SA: تحديد كل الطائرات العمودية

en: Select all fully-armed VTOLs
ar_SA: تحديد كل الطائرات العمودية المسلحة بالكامل

en: Select all fully-armed VTOLs without group
ar_SA: حدّد كل الطائرات العمودية المسلحة بالكامل والتي لا تنتمي إلى مجموعةٍ معينة

en: Select all Wheels
ar_SA: تحديد كل المركبات بعجلات

en: Show frame rate
ar_SA: إظهار معدل الإطارات في الثانية

en: Select all units with the same components
ar_SA: تحديد جميع الوحدات التي تملك المكونات نفسها

en: Select all Combat Cyborgs
ar_SA: تحديد كل السايبورغ المقاتلين

en: Select all Combat Cyborgs without group
ar_SA: تحديد كل السايبورغ المقاتلين الذين لا ينتمون لمجموعة

en: Select all Engineers
ar_SA: تحديد كل المهندسين

en: Select all Land Combat Units
ar_SA: تحديد كل الوحدات القتالية البرية

en: Select all Land Combat Units without group
ar_SA: تحديد كل الوحدات القتالية البرية التي لا تنتمي لمجموعة

en: Select all Mechanics
ar_SA: تحديد كل الميكانيكيين

en: Select all Sensor Units
ar_SA: تحديد كل وحدات الاستشعار

en: Select all Sensor Units without group
ar_SA: تحديد كل وحدات الاستشعار التي لا تنتمي لمجموعة

en: Select all Trucks
ar_SA: تحديد كل الشاحنات

en: Select next Factory
ar_SA: تحديد المصنع التالي

en: Select next Research Facility
ar_SA: تحديد مركز الأبحاث التالي

en: Select next Power Generator
ar_SA: تحديد مولّد الطاقة التالي

en: Select next Cyborg Factory
ar_SA: تحديد مصنع السايبورغ التالي

en: Select next VTOL Factory
ar_SA: تحديد مصنع الطائرات العمودية التالي

en: Jump to next Factory
ar_SA: انتقل إلى المصنع التالي

en: Jump to next Research Facility
ar_SA: انتقل إلى مركز الأبحاث التالي

en: Jump to next Power Generator
ar_SA: انتقل إلى مولّد الطاقة التالي

en: Jump to next Cyborg Factory
ar_SA: انتقل إلى مصنع السايبورغ التالي

en: Jump to next VTOL Factory
ar_SA: انتقل إلى مصنع الطائرات العمودية التالي

en: Toggle Level Editor
ar_SA: فتح \ إغلاق محرر الخريطة

en: Kill Selected Unit(s)
ar_SA: اقتل الوحدات المحددة

en: Power
ar_SA: الطاقة

en: Power Per Second
ar_SA: الطاقة المولّدة في الثانية

en: You can't join a game while you're in a game. Please save / quit your current game, exit to the main menu, and try again.
ar_SA: لا يمكنك الانضمام إلى مباراة أثناء تواجدك في مباراةٍ أخرى. احفظ أو اخرج من المباراة الحالية، ثم عُد إلى القائمة الرئيسية وحاول مجدداً.

en: Failed to join the game from the specified invite link, with error:
ar_SA: فشلنا في الانضمام إلى لعبة باستخدام رابط الدعوة المحدد، والخطأ كان:

en: Failed to Join Game
ar_SA: فشلنا في الانضمام إلى لعبة

en: In Multiplayer Game
ar_SA: في لعبةٍ جماعية

en: Alliances:
ar_SA: التحالفات:

en: Discord user "%s" would like to join your game.
ar_SA: يريد مستخدم Discord الذي يحمل اسم "%s" الانضمام إلى لعبتك.

en: Allow this player to join your game?
ar_SA: هل تريد السماح لهذا اللاعب بالانضمام إلى لعبتك؟

en: PAUSED
ar_SA: متوقفة مؤقتاً

en: New Intelligence Report
ar_SA: تقريرٌ استخباراتيٌ جديد

en: Project Goals and Updates
ar_SA: أهداف «المشروع» وآخر المستجدات

en: Current Objective
ar_SA: الهدف الحالي

en: Return To HQ
ar_SA: العودة إلى المقر

en: FPS display is disabled.
ar_SA: تم تعطيل عارض عدد الإطارات في الثانية.

en: Unit count display is disabled.
ar_SA: تم تعطيل عارض عدد الوحدات.

en: Infinite power disabled
ar_SA: تم تعطيل الطاقة اللانهائية

en: Infinite power enabled
ar_SA: تم تفعيل الطاقة اللانهائية

en: Fog on
ar_SA: تفعيل الضباب

en: Fog off
ar_SA: تعطيل الضباب

en: Setting radar zoom to %u
ar_SA: ستصبح قيمة تقريب الرادار %u

en: DIFFICULTY: EASY
ar_SA: الصعوبة: سهلة

en: DIFFICULTY: NORMAL
ar_SA: الصعوبة: عادية

en: DIFFICULTY: HARD
ar_SA: الصعوبة: صعبة

en: DIFFICULTY: INSANE
ar_SA: الصعوبة: جنونية

en: Unable to locate any oil derricks!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أيّ مضخاتٍ نفطية!

en: Screen shake when things die: Off
ar_SA: اهتزاز الشاشة عند تدمير أحد الوحدات: معطل

en: Screen shake when things die: On
ar_SA: اهتزاز الشاشة عند تدمير أحد الوحدات: مفعل

en: Sorry, but game speed cannot be changed in multiplayer.
ar_SA: عذراً، لا يمكن تغيير سرعة اللعبة أثناء اللعب جماعياً.

en: Game Speed Reset
ar_SA: إعادة تعيين سرعة اللعبة

en: Game Speed Increased to %s
ar_SA: تمت زيادة سرعة اللعبة إلى %s

en: Game Speed Reduced to %s
ar_SA: تم خفض سرعة اللعبة إلى %s

en: QuickSave not allowed for multiplayer or tutorial games
ar_SA: لا يُسمح باستعمال الحفظ السريع أثناء اللعب الجماعي أو في الدروس التعليمية

en: QuickSave failed
ar_SA: فشلت عملية الحفظ السريع

en: QuickLoad not allowed for multiplayer or tutorial games
ar_SA: لا يُسمح باستعمال التحميل السريع أثناء اللعب جماعياً أو في الدروس التعليمية

en: QuickSave file does not exist yet
ar_SA: لم تقم بعد بإنشاء ملف حفظٍ سريع

en: <not bound>
ar_SA: <غير مرتبطٍ بزر>

en: Return To Previous Screen
ar_SA: عُد إلى الشاشة السابقة

en: Select Default
ar_SA: اختيار الإعدادات الافتراضية

en: OBJECTIVE ACHIEVED by cheating!
ar_SA: تم تحقيق الهدف، ولكن بالغش!

en: OBJECTIVE ACHIEVED
ar_SA: تم تحقيق الهدف

en: OBJECTIVE FAILED
ar_SA: لقد فشلت في تحقيق الهدف

en: Continue Game
ar_SA: تابع اللعب

en: Quit To Main Menu
ar_SA: الخروج إلى القائمة الرئيسية

en: Satellite Uplink disabled.
ar_SA: تم تعطيل مركز الاتصال بالقمر الصناعي.

en: Laser Satellite disabled.
ar_SA: تم تعطيل أقمار الليزر الصناعية.

en: Select Game Name
ar_SA: اختيار اسم المباراة

en: Select Map
    Can be blocked by players' votes
ar_SA: اختر الخريطة
    يمكن أن يرفض اللاعبون خيارك عبر التصويت

en: Click to set Password
ar_SA: اضغط لتحديد كلمة المرور

en: Enter password here
ar_SA: أدخل كلمة المرور هنا

en: Select Player Name
ar_SA: اختر اسم اللاعب

en: Alliances
ar_SA: التحالفات

en: Map Preview
ar_SA: معاينة الخريطة

en: Random Game Options
ar_SA: إعداداتٌ عشوائيةٌ للعبة

en: Random Game Options
    Can be blocked by players' votes
ar_SA: إعداداتٌ عشوائيةٌ للعبة
    يمكن أن يرفض اللاعبون هذا عبر التصويت

en: Start Hosting Game
ar_SA: بدء الاستضافة

en: Spectator
ar_SA: متفرج

en: Teams locked
ar_SA: إن الفرق مقفلة

en: Player is downloading
ar_SA: يقوم اللاعب بتحميل بعض الملفات

en: Waiting for download
ar_SA: بانتظار انتهاء التحميل

en: Please click the button below for more information on how to fix it.
ar_SA: اضغط من فضلك على الزر أدناه للحصول على المزيد من المعلومات حول كيفية إصلاح المشكلة.

en: More Information
ar_SA: المزيد من المعلومات

en: *** password [%s] is now required! ***
ar_SA: *** لقد صارت كلمة السر [%s] ضروريةً الآن! ***

en: *** password is NOT required! ***
ar_SA: *** كلمة السر غير ضرورية! ***

en: Hit the ready box to begin your challenge!
ar_SA: اضغط على مربع «مستعد» لكي تبدأ التحدي!

en: Press the start hosting button to begin hosting a game.
ar_SA: اضغط زر بدء الاستضافة لكي تبدأ باستضافة مباراة.

en: Ping
ar_SA: بينغ

en: %s has Left the Game
ar_SA: لقد غادر%s اللعبة

en: %s is joining the game
ar_SA: سينضم %s إلى اللعبة

en: There is an update to the game, please visit https://wz2100.net to download new version.
ar_SA: يوجدٌ تحديثٌ جديدٌ للعبة. قم من فضلك بزيارة https://wz2100.net لتحميل النسخة الجديدة.

en: Apply Defaults and Return To Previous Screen
ar_SA: طبّق الإعدادات الافتراضية وعُد إلى الشاشة السابقة

en: Accept Settings
ar_SA: قبول الإعدادات

en: Warning, this is a map-mod, it could alter normal gameplay.
ar_SA: تحذير: هذه خريطةٌ وتعديلٌ بنفس الوقت، أي يمكن أن تغير من ميكانيكيات اللعب.

en: Warning, HOST has altered the game code, and can't be trusted!
ar_SA: تحذير: لقد قام المضيف بتعديل كود اللعبة (الرماز المصدري)، ولذا لا يمكن الوثوق بها!

en: MAP DOWNLOADED!
ar_SA: تم تحميل الخريطة!

en: Green
ar_SA: أخضر

en: Orange
ar_SA: برتقالي

en: Grey
ar_SA: رمادي

en: Red
ar_SA: أحمر

en: Blue
ar_SA: أزرق

en: Pink
ar_SA: وردي

en: Cyan
ar_SA: سماوي

en: Yellow
ar_SA: أصفر

en: Purple
ar_SA: أرجواني

en: White
ar_SA: أبيض

en: Bright blue
ar_SA: أزرقٌ ناصع

en: Brown
ar_SA: بني

en: You are a spectator. Enjoy watching the game!
ar_SA: أنت واحدٌ من المتفرجين. نتمنى أن تستمتع بمشاهدة اللعبة!

en: NOW PLAYING
ar_SA: المقطوعة المشغّلة الآن

en: Album
ar_SA: الألبوم

en: Date
ar_SA: التاريخ

en: MUSIC MANAGER
ar_SA: إدارة الموسيقا

en: Dismiss
ar_SA: تجاهل

en: Do not show again
ar_SA: لا تظهر هذا الإشعار مجدداً

en: Research completed: %s
ar_SA: تم إنجاز البحث: %s

en: Own Units: %u
ar_SA: وحداتك: %u

en: Enemy Units: %u
ar_SA: وحدات الأعداء: %u

en: Own Structures: %u
ar_SA: مبانيك: %u

en: Enemy Structures: %u
ar_SA: مباني الأعداء: %u

en: Units Manufactured: %u
ar_SA: الوحدات التي صنعتها: %u

en: Total Units: %u
ar_SA: الوحدات الكلية: %u

en: Structures Built: %u
ar_SA: المباني المشيّدة: %u

en: Total Structures: %u
ar_SA: العدد الإجمالي للمباني: %u

en: Rookie: %u
ar_SA: حديث: %u

[ctx: rank]
en: Green: %u
ar_SA: مبتدئ: %u

en: Trained: %u
ar_SA: متمرس: %u

en: Regular: %u
ar_SA: نظامي: %u

en: Professional: %u
ar_SA: محترف: %u

en: Veteran: %u
ar_SA: مخضرم: %u

en: Elite: %u
ar_SA: ممتاز: %u

en: Special: %u
ar_SA: استثنائي: %u

en: Hero: %u
ar_SA: بطل: %u

en: Unit Losses
ar_SA: الخسائر في الوحدات

en: Structure Losses
ar_SA: الخسائر في المباني

en: Force Information
ar_SA: معلوماتٌ حول القوى المقاتلة

en: ARTIFACTS RECOVERED: %d
ar_SA: القطع الأثرية المُسترجعة: %d

en: Mission Time - %s
ar_SA: الوقت الذي قضيته في المهمة - %s

en: Total Game Time - %s
ar_SA: الوقت الذي قضيته في اللعبة - %s

en: You cheated!
ar_SA: لقد غششت!

note: #-#-#-#-#  4 (gsconnect)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: All other phone number types
en: Other
ar_SA: أخرى

en: You were kicked!
ar_SA: لقد تم طردك!

en: Connection Error
ar_SA: خطأٌ في الاتصال

en: Unable to locate any repair units!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي وحدات صيانة!

en: Unable to locate any Trucks!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي شاحنات!

en: Unable to locate any Sensor Units!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي وحدات استشعار!

en: Unable to locate any Commanders!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي قائد!

en: Cannot find required building!
ar_SA: لم نتمكن من العثور على المبنى المطلوب!

en: Show Player Stats
ar_SA: عرض إحصائيات اللاعب

en: Current Power / Power Per Second
ar_SA: الطاقة الحالية \ الطاقة المولدة في كل ثانية

en: Kinetic Armor
ar_SA: الدرع الحراري

en: Can't build "%s" without a Command Relay Center — Production Halted
ar_SA: لا يمكن بناء "%s" من دون مركز القيادة التوجيهي - لقد توقفت عملية التصنيع

en: CAMPAIGNS
ar_SA: الفصول

en: GAMES
ar_SA: المباريات

en: Refresh Games List
ar_SA: تحديث قائمة المباريات

en: Filter Games List
ar_SA: فلترة قائمة المباريات

en: Refreshing...
ar_SA: جارٍ التحديث...

en: Searching
ar_SA: جارٍ البحث...

en: Connecting to the lobby server...
ar_SA: جارٍ الاتصال بخادم قاعة الانتظار...

en: Map Name
ar_SA: اسم الخريطة

en: Status
ar_SA: الحالة

en: Can't connect to lobby server!
ar_SA: لا يمكن الاتصال بخادم قاعة الانتظار!

en: Mods: %s
ar_SA: التعديلات: %s

en: Mods: None!
ar_SA: التعديلات: لا يوجد!

en: Version: %s
ar_SA: الإصدار: %s

en: Join as spectator
ar_SA: انضم كمتفرج

en: Your version of Warzone is incompatible with this game.
ar_SA: إن الإصدار الذي تملكه من Warzone غير متوافقٍ مع هذه المباراة.

en: [Password required]
ar_SA: [تتطلب كلمة مرور]

en: [No Tanks]
ar_SA: [بدون دبابات]

en: [No Cyborgs]
ar_SA: [بدون سايبورغ]

en: [No VTOLs]
ar_SA: [بدون طائراتٍ عمودية]

en: Hosted by %s
ar_SA: يستضيفها %s

en: Hosted by %s —%s
ar_SA: يستضيفها %s - %s

en: Can't find any games for your version.
ar_SA: لم نتمكن من العثور على أي مباراةٍ تلائم إصدارك من اللعبة.

en: There appears to be a game update available!
ar_SA: يبدو أن هنالك تحديثٌ جديدٌ للعبة!

en: No games are available for your version
ar_SA: لا يوجد مبارياتٌ ملائمةٌ للإصدار الذي تملكه

en: Wrong Game Version!
ar_SA: إصدارٌ خاطئٌ من اللعبة!

en: You have an incompatible mod.
ar_SA: أنت تستعمل تعديلاً غير متوافق.

en: Host couldn't send file?
ar_SA: ألم يتمكن المضيف من إرسال الملف؟

en: Incorrect Password!
ar_SA: كلمة المرور غير صحيحة!

en: CONNECTION
ar_SA: الاتصال

en: Lobby
ar_SA: قاعة انتظار

en: IP
ar_SA: عنوان IP

en: IP Address or Machine Name
ar_SA: عنوان IP أو اسم الجهاز

en: There is not enough room in the Transport!
ar_SA: لا يوجد ما يكفي من المساحة داخل السفينة!

en: Reinforcements landing
ar_SA: ستحط التعزيزات

en: Update Available
ar_SA: يتوافر تحديثٌ جديد

en: A new build of Warzone 2100 (%s) is available!
ar_SA: يتوافر إصدارٌ جديدٌ من Warzone 2100 (%s)!

en: A new build of Warzone 2100 is available!
ar_SA: يتوافر إصدارٌ جديدٌ لـ Warzone 2100!

en: Get Update Now
ar_SA: احصل على التحديث الآن

en: Compatibility Warning
ar_SA: تحذيرٌ بخصوص التوافقية

en: An issue has been detected that may affect Warzone 2100's operation / performance.
ar_SA: لقد اكتشفنا مشكلةً يمكن أن تؤثر على عمل \ أداء Warzone 2100.

en: Version: %s,%s Built: %s%s
ar_SA: الإصدار: %s،%s التاريخ: %s%s

en: GAME OVER
ar_SA: انتهت اللعبة

en: The battle is over - you can leave the room.
ar_SA: لقد انتهت المعركة، ويمكنك مغادرة الغرفة.

en: YOU ARE VICTORIOUS!
ar_SA: لقد انتصرت!

en: YOU WERE DEFEATED!
ar_SA: لقد هُزمت!

en: January
ar_SA: كانون الثاني

en: February
ar_SA: شباط

en: March
ar_SA: آذار

en: April
ar_SA: نيسان

en: May
ar_SA: نواران

en: June
ar_SA: حزير

en: July
ar_SA: تموز

en: August
ar_SA: آب

en: September
ar_SA: أيلول

en: October
ar_SA: تشرين الأول

en: November
ar_SA: تشرين الثاني

en: December
ar_SA: كانون الأول

note: #-#-#-#-#  4 (gsconnect)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: A home phone number
en: Home
ar_SA: الصفحة الرئيسية

en: Cli: Invalid command.
ar_SA: Cli: أمر غير صالح.

en: File to upload
ar_SA: ملف لتحميله

en: File required.
ar_SA: الملف المطلوب.

en: Invalid file type.
ar_SA: امتداد الملف غير صالح.

en: Content
ar_SA: محتوى السكريبت

en: Invalid name
ar_SA: اسم غير صالح

en: File "%(name)s" already exists.
ar_SA: ملف "%(name)s" موجود بالفعل.

en: File uploading is disabled.
ar_SA: تحميل الملف معطل.

en: Successfully saved file: %(name)s
ar_SA: ملف تم حفظه بنجاح: %(name)s

en: Failed to save file: %(error)s
ar_SA: فشل في حفظ الملف: %(error)s

en: Upload File
ar_SA: تحميل الملف

en: Directory creation is disabled.
ar_SA: يتم تعطيل إنشاء الدليل.

en: Successfully created directory: %(directory)s
ar_SA: الدليل الذي تم إنشاؤه بنجاح: %(directory)s

en: Failed to create directory: %(error)s
ar_SA: فشل إنشاء الدليل: %(error)s

en: Create Directory
ar_SA: إنشاء دليل

en: Deletion is disabled.
ar_SA: يتم تعطيل الحذف.

en: Directory deletion is disabled.
ar_SA: يتم تعطيل حذف الدليل.

en: Directory "%(path)s" was successfully deleted.
ar_SA: تم بنجاح حذف الدليل "%(path)s".

en: Failed to delete directory: %(error)s
ar_SA: فشل في حذف الدليل: %(error)s

en: File "%(name)s" was successfully deleted.
ar_SA: تم بنجاح حذف الملف "%(name)s".

en: Failed to delete file: %(name)s
ar_SA: فشل في حذف الملف: %(name)s

en: Renaming is disabled.
ar_SA: إعادة تسمية معطل.

en: Path does not exist.
ar_SA: المسار غير موجود.

en: Successfully renamed "%(src)s" to "%(dst)s"
ar_SA: أعيدت تسميته بنجاح "%(src)s" إلى "%(dst)s"

en: Failed to rename: %(error)s
ar_SA: فشل إعادة تسمية: %(error)s

en: Rename %(name)s
ar_SA: إعادة تسمية %(name)s

en: Error saving changes to %(name)s.
ar_SA: حدث خطأ أثناء حفظ التغييرات إلى %(name)s.

en: Changes to %(name)s saved successfully.
ar_SA: التغييرات إلى %(name)s حفظه بنجاح.

en: Error reading %(name)s.
ar_SA: خطأ القراءة %(name)s.

en: Unexpected error while reading from %(name)s
ar_SA: حدث خطأ غير متوقع أثناء القراءة من %(name)s

en: Cannot edit %(name)s.
ar_SA: لا يمكن تحرير %(name)s.

en: Editing %(path)s
ar_SA: تحرير %(path)s

en: Are you sure you want to delete these files?
ar_SA: هل تريد فعلا حذف %d من الملفات؟?

en: File deletion is disabled.
ar_SA: يتم تعطيل حذف الملف.

en: equals
ar_SA: يساوي

en: not equal
ar_SA: لا تساوي

en: contains
ar_SA: يحتوي على

en: not contains
ar_SA: لا تحتوي علي

en: greater than
ar_SA: اكبر من

en: smaller than
ar_SA: أصغر من

en: empty
ar_SA: فارغ

en: in list
ar_SA: في قائمة

en: not in list
ar_SA: غير موجود في قائمة

en: not between
ar_SA: ليس بين

en: Failed to get model. %(error)s
ar_SA: فشل في الحصول على نموذج. %(error)s

en: Failed to create record. %(error)s
ar_SA: فشل في إنشاء سجل. %(error)s

en: Failed to update record. %(error)s
ar_SA: فشل في إنشاء سجل. %(error)s

en: Failed to delete record. %(error)s
ar_SA: فشل في حذف السجل. %(error)s

en: Are you sure you want to delete selected records?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف السجلات المحددة؟?

en: Record was successfully deleted. | %(count)s records were successfully deleted.
ar_SA[0]: تم بنجاح حذف السجلات %(count)s.
ar_SA[1]: تم حذف السجل بنجاح.
ar_SA[2]: تم بنجاح حذف السجلات %(count)s.
ar_SA[3]: تم بنجاح حذف السجلات %(count)s.
ar_SA[4]: تم بنجاح حذف السجلات %(count)s.
ar_SA[5]: تم بنجاح حذف السجلات %(count)s.

en: Failed to delete records. %(error)s
ar_SA: فشل في حذف السجل. %(error)s

en: Not a valid choice
ar_SA: ليس خياراً صالحاً

en: Already exists.
ar_SA: موجود بالفعل.

en: Integrity error. %(message)s
ar_SA: خطأ سلامة. %(message)s

en: Invalid time format
ar_SA: تنسيق الوقت غير صالح

en: Invalid Choice: could not coerce
ar_SA: خيار غير صالح: لا يمكن إرغام

en: Invalid JSON
ar_SA: JSON غير صالح

en: Invalid file extension
ar_SA: ملحق الملف غير صالح

en: File "%s" already exists.
ar_SA: ملف "%s" موجود بالفعل.

en: There are no items in the table.
ar_SA: لا توجد أي عناصر في الجدول.

en: Invalid Filter Value: %(value)s
ar_SA: قيمة عامل التصفية غير صالح: %(value)s

en: Record was successfully created.
ar_SA: تم إنشاء السجل بنجاح.

en: Record does not exist.
ar_SA: السجل غير موجود.

en: Record was successfully saved.
ar_SA: تم حفظ السجل بنجاح.

en: between
ar_SA: بين

en: View Record
ar_SA: عرض السجل

en: Edit Record
ar_SA: تحرير سجل

en: With selected
ar_SA: مع تحديد

en: Root
ar_SA: الجذر

en: Sort by %(name)s
ar_SA: فرز حسب %(name)s

en: Rename File
ar_SA: إعادة تسمية الملف

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\' recursively?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف \'%(name)s\' بشكل متكرر؟

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\'?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف \'%(name)s\ '؟

en: Size
ar_SA: الحجم

en: Please select at least one file.
ar_SA: الرجاء تحديد ملف واحد على الأقل.

en: List
ar_SA: قائمة

en: Create
ar_SA: إنشاء

en: Details
ar_SA: التفاصيل

en: Filter
ar_SA: الذهاب »

en: Delete?
ar_SA: مسح?

note: #-#-#-#-#  6 (Pidgin)  #-#-#-#-# Add button
en: Add
ar_SA: إضافة

en: Add Filter
ar_SA: إضافة عامل تصفية

en: Apply
ar_SA: تطبيق

en: Reset Filters
ar_SA: إعادة تعيين عوامل تصفية

en: Create New Record
ar_SA: قم بإنشاء سجل جديد

en: Select all records
ar_SA: تحديد كافة السجلات

en: Select record
ar_SA: حدد السجل

en: Please select at least one record.
ar_SA: الرجاء تحديد سجل واحد على الأقل.

en: Are you sure you want to delete this record?
ar_SA: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا السجل؟

en: Hide this notification message
ar_SA: إخفاء رسالة التنبيه هذه

en: Don’t Show Again
ar_SA: عدم العرض مجدّدًا

en: Don’t show again
ar_SA: عدم العرض مجدّدًا

note: TRANSLATORS: Title of window showing summary (added/removed strings, issues) of updating translations from sources or POT file
en: Update summary
ar_SA: ملخص التّحديث

en: Line
ar_SA: السطر

en: New strings
ar_SA: السلاسل الجديدة

en: Collecting source files…
ar_SA: جاري تجميع ملفّات المصدر…

en: Failed to load file with extracted translations.
ar_SA: فشل تحميل الملف مع الترجمات المستخرجة.

en: In: %s
ar_SA: في: %s

en: Source code not available.
ar_SA: الكود المصدريّ غير متوفّر.

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
ar_SA: تعذر تحديث الترجمات من رمز المصدر، لأنه لم يتم العثور على رمز في الموقع المحدد في خصائص الملف.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
ar_SA: ليس لديك الصلاحية لقراءة ملفات التعليمات البرمجية المصدر من الموقع المحدد في خصائص الملف.

note: TRANSLATORS: The System Settings etc. references macOS 13 Ventura or newer system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Settings > Privacy & Security > Files & Folders.
ar_SA: إذا كنت قد منعت من الوصول إلى ملفاتك، يمكنك السماح بذلك في إعدادات النظام > الخصوصية والأمان > الملفات والمجلدات.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in macOS. If you don't use macOS and can't check, please leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
ar_SA: إذا كنت قد منعت من الوصول إلى ملفاتك، يمكنك السماح به في تفضيلات النظام > الحماية والخصوصية > الخصوصية > الملفات والمجلدات.

en: The file “%s” couldn’t be opened.
ar_SA: لا يمكن فتح الملف "%s".

en: Updating translations
ar_SA: تحديث الترجمات

en: Merging differences…
ar_SA: جاري دمج الاختلافات…

en: Malformed header: “%s”
ar_SA: التّرويسة فاسدة: ”%s“

en: PO Translation Files
ar_SA: ملفّات PO ترجميّة

en: POT Translation Templates
ar_SA: ملفّات POT قالبيّة

en: XLIFF Translation Files
ar_SA: ملفات ترجمة XLIFF

en: JSON Translation Files
ar_SA: ملفات ترجمة JSON

note: TRANSLATORS: "Flutter" is proper noun, name of a developer tool
en: Flutter Translation Files
ar_SA: ملفات ترجمة Flutter

en: All Translation Files
ar_SA: كلّ ملفّات التّرجمة

en: The file is in a format not recognized by Poedit.
ar_SA: الملف بصيغة لم يتعرف عليها Poedit.

en: This JSON file isn’t a translations file and cannot be edited in Poedit.
ar_SA: ملف JSON هذا ليس ملف ترجمات ولا يمكن تعديله في Poedit.

en: Reading file content failed with the following error: %s
ar_SA: فشل قراءة محتوى الملف مع الخطأ التالي: %s

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
ar_SA: الملفّ ”%s“ للقراءة فقط ولا يمكن حفظه.
    رجاء احفظه باسم مختلف.

en: Couldn’t save file %s.
ar_SA: تعذّر حفظ الملفّ %s.

en: Screenshots:
ar_SA: لقطات شاشة:

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
ar_SA[0]: %i سطر ملف ““%s”” لم يتم تحميله بشكل صحيح.
ar_SA[1]: %i سطر الملف ““%s”” لم يتم تحميله بشكل صحيح.
ar_SA[2]: %i سطر الملف ““%s”” لم يتم تحميله بشكل صحيح.
ar_SA[3]: %i سطر الملف ““%s”” لم يتم تحميله بشكل صحيح.
ar_SA[4]: %i سطر الملف ““%s”” لم يتم تحميله بشكل صحيح.
ar_SA[5]: %i آسطر الملف ““%s”” لم يتم تحميله بشكل صحيح.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
ar_SA: السطر %d من الملف “%s” معطوب (بيانات %s غير صالحة).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
ar_SA: ملف PO المكسور: نموذج وحيد يستخدم مع msgid_multiural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
ar_SA: ملفّ PO معطوب: استُخدمت صيغة الجمع msgstr دون msgid_plural

en: Couldn’t load the file, it is probably damaged.
ar_SA: تعذر تحميل الملف، ربما تالف.

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
ar_SA: حدثت أخطاء عند تحميل الملف. قد تكون بعض البيانات مفقودة أو معطوبة نتيجة لذلك.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
ar_SA: حدثت مشكلة أثناء تنسيق الملفّ تنسيقًا جميلًا (لكنّه حُفِظ حفظًا صحيحًا).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
ar_SA: تعذّر حفظ المِلفّ بطقم المحارف "%s" كما هو محدّد في إعدادات الترجمة.
    
    حُفِظ الملفّ بترميز UTF-8 بدلًا من ذلك وعُدّل الإعداد وفقًا لذلك.

en: Error saving file
ar_SA: خطأ أثناء حفظ الملف

en: “%s” is not a valid POT file.
ar_SA: الملفّ ”%s“ ليس ملفّ POT صالح.

en: Error while loading XLIFF file: %s
ar_SA: خطأ في تحميل ملف XLIFF: %s

en: unsupported version (%s)
ar_SA: إصدار غير مدعوم (%s)

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
ar_SA: خطأ في الترميز في جملة الترجمة.

en: Connect Poedit with supported cloud localization platforms to seamlessly sync translations managed on them.
ar_SA: توصيل Poedit مع منصات التوطين السحابية المدعومة لمزامنة الترجمات التي تتم إدارتها عليها بسلاسة.

en: How does cloud sync work?
ar_SA: كيفية عمل المزامنة السحابية؟

en: Account
ar_SA: حساب

en: (not signed in)
ar_SA: (لم يتم تسجيل الدخول)

en: Open cloud translation
ar_SA: فتح الترجمة السحابية

en: Manage accounts
ar_SA: إدارة الحسابات

en: Project:
ar_SA: المشروع:

en: Language:
ar_SA: اللّغة:

en: Sign in to Cloud Account
ar_SA: تسجيل الدخول إلى حساب سحابي

en: Sign in to cloud account
ar_SA: تسجيل الدخول إلى حساب سحابي

en: No translation projects listed in your account.
ar_SA: لا توجد مشروعات ترجمة مدرجة في حسابك.

en: Downloading latest translations…
ar_SA: ينزّل أحدث التّرجمات…

note: TRANSLATORS: "%s" is a name of online service, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Sign in to %s
ar_SA: تسجيل الدخول إلى %s

en: Syncing
ar_SA: جارٍ المزامنة

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s…
ar_SA: تحميل الترجمات إلى %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Uploading translations to %s failed.
ar_SA: فشل تحميل الترجمات إلى %s.

en: Syncing error
ar_SA: خطأ في المزامنة

en: Unknown Crowdin error.
ar_SA: خطأ Crowdin غير معروف.

en: Not authorized, please sign in again.
ar_SA: غير مستوثق، رجاء لِج ثانية.

en: Downloading translations is disabled in this project.
ar_SA: عُطِّل تنزيل التّرجمات لهذا المشروع.

en: Sign In
ar_SA: لِج

en: Sign in
ar_SA: لِج

en: Sign Out
ar_SA: اخرج

en: Sign out
ar_SA: اخرج

en: Learn more about Crowdin
ar_SA: اطّلع على المزيد عن «كراودِن»

en: Waiting for authentication…
ar_SA: ينتظر الاستيثاق…

en: Updating user information…
ar_SA: يحدّث معلومات المستخدم…

en: Sign in to Crowdin
ar_SA: لِج إلى «كراودِن»

en: Syncing with Crowdin failed.
ar_SA: فشلت المزامنة مع «كراودِن».

en: Crowdin error
ar_SA: خطأ «كراودِن»

en: &Copy
ar_SA: ا&نسخ

en: Learn more
ar_SA: اطّلع على المزيد

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
ar_SA: لا يمكن تحرير ملفّات MO مباشرةً في «محرِّر Po».

en: Error opening file
ar_SA: خطأ في فتح الملفّ

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
ar_SA: الرجاء فتح ملف PO المقابل والقيام بتحريره عوض ذلك. عند الحفظ، سيُحدّث ملف MO كذلك.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
ar_SA: لا تحذف الملفّات المؤقّتة (للتّنقيح)

en: handle a poedit:// URI
ar_SA: تعامل مع معرّف poedit://‎

en: go to item at given line number
ar_SA: انتقل إلى العنصر في رقم السطر المعين

en: Failed to communicate with Poedit process.
ar_SA: فشل الاتّصال مع عمليّة Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
ar_SA: حدث خطأ لا يمكن التّعامل معه: %s

en: Select translation template
ar_SA: حدد قالب الترجمة

en: Invalid file
ar_SA: الملفّ غير صالح

en: Select translation file
ar_SA: حدد ملف الترجمة

en: Poedit is an easy to use translation editor.
ar_SA: «محرِّر Po» هو محرّر ترجمات سهل الاستخدام.

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
ar_SA: لا يمكنك إسقاط أكثر من ملف واحد في Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
ar_SA: الملف "%s" ليس ملف ترجمة.

en: File “%s” doesn’t exist.
ar_SA: الملفّ ”%s“ غير موجود.

en: Poedit
ar_SA: محرّر Po

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
ar_SA: تدقيق الإملاء معطّل لأنّ قاموس %s غير مثبّت.

en: The file “%s” has been changed by another application.
ar_SA: تم تغيير الملف "%s" بواسطة تطبيق آخر.

en: Reload file
ar_SA: إعادة تحميل الملف

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
ar_SA: هل تريد إعادة تحميل الملف من القرص؟ سيتم فقدان تعديلاتك غير المحفوظة في «محرّر Po» إذا فعلت ذلك.

en: Ignore
ar_SA: تجاهل

en: Reload File
ar_SA: إعادة تحميل الملف

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
ar_SA: تم تعديل الملف. هل تريد حفظ التغييرات؟

en: Save changes
ar_SA: حفظ التغييرات

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
ar_SA: ستفقد تعديلاتك إن لم تحفظها.

en: Do&n’t save
ar_SA: عدم الحفظ

en: Don’t Save
ar_SA: عدم الحفظ

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
ar_SA: التغييرات التي أجرتها التطبيقات الأخرى سوف تضيع إذا قمت بالحفظ.

en: Save Anyway
ar_SA: حفظ على أي حال

en: Save anyway
ar_SA: حفظ على أي حال

en: Save as…
ar_SA: حفظ باسم…

en: Compile to…
ar_SA: صرّف إلى…

en: Compiled Translation Files
ar_SA: ملفّات ترجمة مصرّفة

en: Export to HTML…
ar_SA: صدّر إلى HTML…

en: HTML Files
ar_SA: ملفّات HTML

en: Updating failed
ar_SA: فشل التّحديث

en: Update from &POT File…
ar_SA: تحديث من ملف &POT…

en: Update from &POT file…
ar_SA: تحديث من ملف &POT…

en: Sync with Crowdin
ar_SA: زامن مع كراودِن

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
ar_SA[0]: لم يُعثر على مشاكل مع التّرجمات.
ar_SA[1]: عُثر على مشكلة واحدة مع التّرجمات.
ar_SA[2]: عُثر على مشكلتين مع التّرجمات.
ar_SA[3]: عُثر على %d مشاكل مع التّرجمات.
ar_SA[4]: عُثر على %d مشكلة مع التّرجمات.
ar_SA[5]: عُثر على %d مشكلة مع التّرجمات.

en: Validation results
ar_SA: نتائج الفحص

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
ar_SA: المدخلات بأخطاء عُلّمت بالأحمر في القائمة. ستظهر تفاصيل الخطأ عندما تختار مدخلة ما.

en: The file was saved safely.
ar_SA: حُفظ الملفّ حفظًا آمنًا.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ar_SA: حُفظ الملفّ حفظًا آمنًا وصُرّف إلى نسق MO، لكنّه قد لا يعمل عملًا صحيحًا.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
ar_SA: حُفظ الملفّ حفظًا آمنًا، لكن فشل تصريفه إلى نسق MO واستخدامه.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
ar_SA: صُرّف الملفّ إلى نسق MO لكنّ ربما لن يعمل عملًا صحيحًا.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
ar_SA: تعذّر تصريف الملفّ إلى نسق MO فلا يمكن استخدامه.

en: No problems with the translation found.
ar_SA: لم يُعثر على مشاكل مع التّرجمة.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
ar_SA[0]: التّرجمة جاهزة لاستخدامها، ولا توجد مدخلات بحاجة إلى ترجمة.
ar_SA[1]: التّرجمة جاهزة لاستخدامها، لكن توجد مدخلة واحدة بحاجة إلى ترجمة.
ar_SA[2]: التّرجمة جاهزة لاستخدامها، لكن توجد مدخلتين بحاجة إلى الترجمة.
ar_SA[3]: التّرجمة جاهزة لاستخدامها، لكن توجد %d مدخلات بحاجة إلى ترجمة.
ar_SA[4]: التّرجمة جاهزة لاستخدامها، لكن توجد %d مدخلة بحاجة إلى ترجمة.
ar_SA[5]: التّرجمة جاهزة لاستخدامها، لكن توجد %d مدخلة بحاجة إلى ترجمة.

en: The translation is ready for use.
ar_SA: التّرجمة جاهزة لاستخدامها.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
ar_SA: لقد أصلح Poedit محتوى غير صالح تلقائيا في الملف ”%s“.

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
ar_SA: يحوي الملفّ عناصر مكرّرة وذلك غير مسموح في ملفّات PO وسيمنع استخدام الملفّ. أصلح Poedit المشكلة، ولكن عليك مراجعة ترجمات العناصر المعلّمة ك‍”تحتاج عملًا“ وتصحيحها إن لزم.

en: Language of the translation isn’t set.
ar_SA: لغة التّرجمة لم تُضبط.

en: Set Language
ar_SA: اضبط اللغة

en: Set language
ar_SA: اضبط اللغة

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
ar_SA: الاقتراحات لا تتوفّر إن لم تضبط لغة التّرجمة ضبطًا صحيحًا. الميزات الأخرى (كصيغ المعدود) قد تتأثّر أيضًا.

en: Language of the translation is the same as source language.
ar_SA: لغة التّرجمة نفسها لغة المصدر.

en: Fix Language
ar_SA: أصلح اللغة

en: Fix language
ar_SA: أصلح اللغة

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
ar_SA: يحتوي هذا الملف على إدخالات مع نماذج معدودة، ولكن ليس لديه ترويسة أشكال متعددة.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
ar_SA: الإدخالات في هذا الملف لها صيغ معدودة مختلفة مما يقوله ترويسة الأشكال المتعددة للملف

en: Required header Plural-Forms is missing.
ar_SA: ترويسة صيغ المعدود المطلوبة مفقودة.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
ar_SA: خطأ صياغيّ في ترويسة صيغ المعدود (”%s“).

en: Fix the Header
ar_SA: أصلح التّرويسة

en: Fix the header
ar_SA: أصلح التّرويسة

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
ar_SA: تعبير أشكال المعدود المستخدم من قبل الملف غير معتاد لـ %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
ar_SA: راجع

en: Would you like to use English for source text?
ar_SA: هل ترغب في استخدام اللغة الإنجليزية للنص المصدري؟

en: Translated: %d of %d (%d %%)
ar_SA: المُترجَمة: %d من %d ‏(%d %%)

en: Remaining: %d
ar_SA: المتبقّي: %d

en: %d error | %d errors
ar_SA[0]: لا أخطاء
ar_SA[1]: خطأ واحد
ar_SA[2]: خطآن
ar_SA[3]: %d أخطاء
ar_SA[4]: %d خطأ
ar_SA[5]: %d خطأ

en: %d entry | %d entries
ar_SA[0]: لا مدخلات
ar_SA[1]: مدخلة واحدة
ar_SA[2]: مدخلتان
ar_SA[3]: %d مدخلات
ar_SA[4]: %d مدخلة
ar_SA[5]: %d مدخلة

en:  (unsaved)
ar_SA:  (غير محفوظ)

en:  (modified)
ar_SA: (معدّل)

en: Failed to update translation memory: %s
ar_SA: فشل تحديث ذاكرة التّرجمة: %s

en: Keep
ar_SA: أبقها

en: Purge deleted translations
ar_SA: نظّف التّرجمات المحذوفة

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
ar_SA: أتريد إزالة كلّ التّرجمات غير المستخدمة؟

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
ar_SA: إن تابعت مع التّنظيف، ستُزال كلّ التّرجمات المعلّمة بِ‍”محذوفة“ نهائيًّا. ستستطيع ترجمتها مجدّدًا إن أُضيفت في المستقبل.

en: Purge
ar_SA: نظّف

en: Copy from source text
ar_SA: نسخ من نص المصدري

en: Copy from Source Text
ar_SA: انسخ من النّصّ المصدر

en: Clear translation
ar_SA: تنظيف الترجمة

en: Clear Translation
ar_SA: تنظيف الترجمة

en: Edit comment
ar_SA: تحرير التعليق

en: Edit Comment
ar_SA: تحرير التعليق

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
ar_SA: أحداث الكود

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
ar_SA: أحداث الكود

en: Hide Sidebar
ar_SA: أخفِ الشّريط الجانبيّ

en: Hide Status Bar
ar_SA: أخفِ شريط الحالة

en: Show Status Bar
ar_SA: أظهر شريط الحالة

en: String length in characters: translation | source
ar_SA: طول المقطع في الأحرف: الترجمة <unk> مصدر

en: String length in characters
ar_SA: طول المقطع في الأحرف

en: Source text
ar_SA: النصّ المصدر

en: Singular
ar_SA: المفرد

en: Plural
ar_SA: الجمع

en: Translation
ar_SA: التّرجمة

en: Pre-translated
ar_SA: تُرجمت مسبقًا

en: Needs Work
ar_SA: تحتاج عملًا

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
ar_SA: تحتاج المزيد من الانتباه

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
ar_SA: ملفّات POT ما هي إلّا قوالب لا تحوي ترجمات.
    لبدء الترجمة، أنشئ ملفّ PO مبنيّ على القالب.

en: Create new translation
ar_SA: أنشئ ترجمة جديدة

en: Make a new translation from this POT file.
ar_SA: إنشاء ترجمة جديدة من ملف POT هذا.

en: Everything
ar_SA: كلّ شيء

en: Form %i
ar_SA: الصّيغة %i

en: Form %i (unused)
ar_SA: النموذج%i (غير مستخدم)

en: Zero
ar_SA: صفر

en: One
ar_SA: واحد

en: Two
ar_SA: إثنان

en: %s Format
ar_SA: نسق %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
ar_SA: نسق %s

en: Translation — %s
ar_SA: التّرجمة — %s

en: ID
ar_SA: المعرّف

en: Source text — %s
ar_SA: النّصّ المصدر — %s

en: unknown language
ar_SA: لغة مجهولة

en: Failed to merge gettext catalogs.
ar_SA: فشل دمج كاتالوجات «غِت‌تكست».

en: Open in Editor
ar_SA: افتح في المحرّر

en: Open in editor
ar_SA: فتح في المحرّر

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
ar_SA: لا توجد معلومات حول تواتر هذه السلسلة في شفرة المصدر في الملف.

en: No usage information
ar_SA: لم يتم العثور على معلومات الاستخدام

en: %d code occurrence | %d code occurrences
ar_SA[0]: %d تكرار التعليمات البرمجية
ar_SA[1]: %d تكرار التعليمات البرمجية
ar_SA[2]: %d تكرار التعليمات البرمجية
ar_SA[3]: %d تكرار التعليمات البرمجية
ar_SA[4]: %d تكرار التعليمات البرمجية
ar_SA[5]: %d أحداث التعليمات البرمجية

en: Source code not found
ar_SA: لم يُعثر على كود المصدر

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
ar_SA: لا يستطيع تحرير Poedit إظهار شفرة المصدر حيث يتم استخدام السلسلة، لأن الملف إما غير متوفر في الموقع المشار إليه أو أنه مرجع رمزي لا يشير إلى ملف حقيقي.

en: File cannot be opened
ar_SA: لا يمكن فتح الملف

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
ar_SA: تعذر على Poedit فتح الملف «%s».

en: Ignore case
ar_SA: تجاهل حالة الأحرف

en: Wrap around
ar_SA: لفّ حول

en: Whole words only
ar_SA: كامل الكلمات فقط

en: Find in source texts
ar_SA: البحث نصوص المصدر

en: Find in translations
ar_SA: البحث في الترجمات

en: Find in comments
ar_SA: البحث في التعليقات

en: Replace &All
ar_SA: استبدل ال&كلّ

en: Replace &all
ar_SA: استبدل ال&كلّ

en: &Replace
ar_SA: ا&ستبدل

en: < &Previous
ar_SA: < ال&سّابقة

en: &Next >
ar_SA: ال&تّالية >

en: String to find
ar_SA: النّص للبحث عنه

en: Replacement string
ar_SA: نصّ الاستبدال

en: Translation Language
ar_SA: لغة التّرجمة

en: Language of the translation:
ar_SA: لغة التّرجمة:

note: TRANSLATORS: %s is online service name, e.g. "Crowdin" or "Localazy"
en: Learn more about %s
ar_SA: معرفة المزيد عن %s

en: Poedit - Catalogs manager
ar_SA: «محرِّر Po» - مدير الكتالوجات

en: Edit…
ar_SA: تحرير…

en: Create new translations project
ar_SA: أنشئ مشروع ترجمات جديد

en: Delete the project
ar_SA: احذف المشروع

en: Edit the project
ar_SA: حرّر المشروع

en: Update all
ar_SA: حدّث الكلّ

en: Update all catalogs in the project
ar_SA: حدّث كلّ الكتالوجات في المشروع

en: Total
ar_SA: المجموع

en: Untrans
ar_SA: غير المترجمة

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
ar_SA: تحتاج عملًا

en: Errors
ar_SA: أخطاء

en: Last modified
ar_SA: آخر تعديل

en: Select directory
ar_SA: اختر دليلًا

en: Directories:
ar_SA: الأدلّة:

en: <unnamed>
ar_SA: <غير معنون>

en: Do you want to delete project “%s”?
ar_SA: هل تريد حذف المشروع «%s»؟

en: Delete project
ar_SA: حذف المشروع

en: Deleting the project will not delete any translation files.
ar_SA: حذف المشروع لن يحذف أي ملفات ترجمة.

en: Confirmation
ar_SA: أكّد

en: Update all catalogs in this project?
ar_SA: هل تريد تحديث جميع الكتالوجات في هذا المشروع؟

en: Performs update from source code on all files in the project.
ar_SA: إجراء تحديث من رمز المصدر على جميع الملفات في المشروع.

en: Check for Updates…
ar_SA: التمس التّحديثات…

en: Catalogs Manager
ar_SA: مدير الكتالوجات

en: &Preferences…
ar_SA: &التفضيلات…

en: &Edit
ar_SA: ت&حرير

en: Paste and Match Style
ar_SA: لصق ومطابقة التنسيق

en: Spelling and Grammar
ar_SA: الإملاء والنّحو

en: Show Spelling and Grammar
ar_SA: إظهار التدقيق الإملائي والنحوي

en: Check Document Now
ar_SA: تدقيق المستند الآن

en: Check Spelling While Typing
ar_SA: تدقيق إملائي أثناء الكتابة

en: Check Grammar With Spelling
ar_SA: تدقيق إملائي ونحوي

en: Correct Spelling Automatically
ar_SA: صحّح الإملاء آليًّا

en: Show Substitutions
ar_SA: إظهار الاستبدالات

en: Smart Copy/Paste
ar_SA: نسخ/لصق ذكيّ

en: Smart Quotes
ar_SA: علامات اقتباس ذكيّة

en: Smart Dashes
ar_SA: شُرَط ذكيّة

en: Smart Links
ar_SA: روابط ذكيّة

en: Text Replacement
ar_SA: استبدال النّصّ

en: Transformations
ar_SA: التّحويلات

en: Make Upper Case
ar_SA: اجعلها بحالة أحرف كبيرة

en: Make Lower Case
ar_SA: اجعلها بحالة أحرف صغيرة

en: Capitalize
ar_SA: كبّر الحروف

en: Speech
ar_SA: النّطق

en: Start Speaking
ar_SA: ابدأ النّطق

en: Stop Speaking
ar_SA: أوقف النّطق

en: &View
ar_SA: &عرض

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
ar_SA: تخصيص شريط الأدوات…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
ar_SA: ادخل ملء الشّاشة

en: Window
ar_SA: نافذة

en: Minimize
ar_SA: صغّر

en: Welcome to Poedit
ar_SA: مرحبًا في Poedit

en: Bring All to Front
ar_SA: اجلب الكلّ إلى الأمام

en: Information about the translator
ar_SA: معلومات حول المترجم

en: Name:
ar_SA: الاسم:

en: Your Name
ar_SA: اسمك

en: Email:
ar_SA: البريد الإلكترونيّ:

en: you@example.com
ar_SA: بريدك الإلكتروني

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
ar_SA: يُستخدم اسمك وبريدك الإلكترونيّ فقط لضبط ترويسة ”آخر مترجم“ لملفّات «غنو غِت‌تكست».

en: Editing
ar_SA: التّحرير

en: Automatically compile MO file when saving
ar_SA: صرّف آليًّا ملف ‎.mo عند الحفظ

en: Always change focus to text input field
ar_SA: غيّر دائمًا التّركيز إلى حقل إدخال النصّ

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
ar_SA: لا تدع قائمة السلاسل تأخذ التّركيز أبدًا. إن فُعّل، عليك استخدام مفتاح Ctrl مع الأسهم للتّنقّل عبر لوحة المفاتيح. يمكنك هكذا طباعة النصّ مباشرةً دون الحاجة إلى ضغط مفتاح Tab لتغيير التّركيز.

en: Appearance
ar_SA: المظهر

en: Use custom list font:
ar_SA: استخدم خطّ قوائم مخصّص:

en: Use custom text fields font:
ar_SA: استخدم خطّ حقول النّصوص مخصّص:

en: Change UI language
ar_SA: تغيير لغة الواجهة

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
ar_SA: (يتطلّب «وندوز» 8 وأحدث)

en: Use translation memory
ar_SA: استخدم ذاكرة التّرجمة

en: Manage…
ar_SA: إدارة…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
ar_SA: عند التّحديث من المصادر

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
ar_SA: مطابقة غبشة داخل الملفّ

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
ar_SA: احصل على ترجمة سابقة من ذاكرة التّرجمة

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
ar_SA: يمكن ل‍«محرِّر Po» محاولة ملء المدخلات الجديدة فقط من التّرجمات السّابقة في الملفّ أو من ذاكرة التّرجمة كلّها. استخدام ذاكرة التّرجمة لن يكون فعّالًا جديًّا إن كانت شبه فارغة، ولكنّها ستصبح أفضل متى ما أضف ترجمات أخرى إليها.

en: Stored translations:
ar_SA: التّرجمات المخزّنة:

en: Database size on disk:
ar_SA: حجم قاعدة البيانات في القرص:

en: Import Translation Files…
ar_SA: استيراد ملفات الترجمة…

en: Import translation files…
ar_SA: استيراد ملفات الترجمة…

en: Import From TMX…
ar_SA: استيراد من TMX…

en: Import from TMX…
ar_SA: استيراد من TMX…

en: Export To TMX…
ar_SA: تصدير إلى TMX ...

en: Export to TMX…
ar_SA: تصدير إلى TMX ...

note: TRANSLATORS: This is a button that deletes everything in the translation memory (i.e. clears/resets it).
en: Reset
ar_SA: صفّر

en: Select translation files to import
ar_SA: اختر ملفات التّرجمة لاستيرادها

en: Select TMX files to import
ar_SA: حدد ملفات TMX لاستيرادها

en: TMX Files
ar_SA: ملفّات TMX

en: Importing translations…
ar_SA: يستورد التّرجمات…

en: Export as…
ar_SA: صدّر ك‍…

en: Exporting translations…
ar_SA: تصدير الترجمات ...

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
ar_SA: فشل تصدير ذاكرة الترجمة إلى "%s".

en: Reset translation memory
ar_SA: صفّر ذاكرة الترجمة

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
ar_SA: أمتأكّد من تصفير ذاكرة التّرجمة؟

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
ar_SA: تصفير ذاكرة الترجمة سيحذف كلّ التّرجمات المخزّنة منها إلى الأبد. لا عودة عن هذه العمليّة.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
ar_SA: ذاكرة الترجمة

en: Translation Memory
ar_SA: ذاكرة التّرجمة

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
ar_SA: تُستخدم مستخرجات الكود المصدريّ للبحث عن السّلاسل القابلة للتّرجمة في ملفّات الكود المصدريّ واستخراجها ليمكن ترجمتها.

en: Custom Extractors:
ar_SA: مستخرجات مخصّصة:

en: Custom extractors:
ar_SA: مستخرجات مخصّصة:

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
ar_SA: يدعم كلّ لغات البرمجة التي تتعرّف عليها أدوات غنو ‌غِت‌‌تكست (PHP، وسي/سي++، وسي#، وبيرل، وبايثون، وجافا، وجافاسكربت وغيرها).

en: Delete extractor
ar_SA: احذف المستخرج

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
ar_SA: أمتأكّد من حذف مستخرج «%s»؟

en: Extractors
ar_SA: المستخرجات

en: Accounts
ar_SA: الحسابات

en: Automatically check for updates
ar_SA: التمس آليًّا عن التّحديثات

en: Include beta versions
ar_SA: ضمّن نسخ بيتا

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
ar_SA: نسخ بيتا تحوي المزايا الجديدة الأخيرة مع التّحسينات، لكن قد تكون أقلّ استقرارًا.

en: Updates
ar_SA: التّحديثات

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
ar_SA: تؤثّر هذه الإعدادات على تنسيق ملفّات PO الدّاخليّ. عدّلها إن أردت متطلّبات محدّدة كالتّحكّم بالإصدارات.

en: Line endings:
ar_SA: نهايات الأسطر:

en: Unix (recommended)
ar_SA: يُنِكس (مستحسن)

en: Windows
ar_SA: وندوز

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
ar_SA: لفّ عند:

en: Preserve formatting of existing files
ar_SA: حافظ على تنسيق الملفّات الموجودة

en: Settings
ar_SA: إعدادات

en: Preparing strings…
ar_SA: جارٍ إعداد المقاطع…

en: Pre-translating from translation memory…
ar_SA: الترجمة المسبقة من ذاكرة الترجمة...

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
ar_SA[0]: لم يُترجم أيّ مقطع مسبقًا
ar_SA[1]: تُرجم مقطع واحد مسبقًا
ar_SA[2]: تُرجم مقطعين مسبقًا
ar_SA[3]: تُرجمت %u مقاطع مسبقًا
ar_SA[4]: تُرجمت %u مقطعًا مسبقًا
ar_SA[5]: تُرجمت %u مقطع مسبقًا

en: Pre-translating…
ar_SA: يترجم مسبقًا…

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
ar_SA[0]: لا مدخلات تُرجمت مسبقًا.
ar_SA[1]: تُرجمت مدخلة واحدة مسبقًا.
ar_SA[2]: تُرجمت مدخلتين مسبقًا.
ar_SA[3]: تُرجمت %d مدخلات مسبقًا.
ar_SA[4]: تُرجمت %d مدخلة مسبقًا.
ar_SA[5]: تُرجمت %d مدخلة مسبقًا.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
ar_SA: عُلّمت التّرجمات ب‍”تحتاج عملًا“، لأنّها قد تكون غير دقيقة. عليك مراجعتها لتصحيحها.

en: No entries could be pre-translated.
ar_SA: لا مدخلات يمكن ترجمتها مسبقًا.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
ar_SA: لا تحوي TM أيّة سلاسة مشابهة لمحتوى الملفّ. هي فعّالة فقط للتّرجمات شبه الآليّة بعد أن يتعلّم Poedit كفايةً من الملفّات التي تترجمها يدويًّا.

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
ar_SA: تُرجمت مسبقًا

en: Only fill in exact matches
ar_SA: املأ فقط المطابقات التّامّة

en: Don’t mark exact matches as needing work
ar_SA: لا تعلّم المطابقات التّامّة بِ‍”تحتاج عملًا“

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
ar_SA: فعّله فقط إن كنت تثق بجودة TM. افتراضيًّا، كلّ المطابقات من TM تُعلّم بِ‍”تحتاج عملًا“ ويجب مراجعتها قبل استخدامها.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
ar_SA: التّرجمة مسبقًا تبحث آليًّا عن المطابقات التّامّة أو الغبشة للسّلاسل غير المترجمة، وذلك في ذاكرة التّرجمة لملء التّرجمات.

en: Cancelling…
ar_SA: جارٍ الإلغاء…

en: Drag Folders or Files Here
ar_SA: اسحب المجلدات أو الملفات هنا

en: Drag folders or files here
ar_SA: اسحب المجلدات أو الملفات هنا

en: Add Folders…
ar_SA: إضافة مجلّدات…

en: Add folders…
ar_SA: إضافة مجلّدات…

en: Add Files…
ar_SA: إضافة ملفّات…

en: Add files…
ar_SA: إضافة ملفّات…

en: Add Wildcard…
ar_SA: إضافة حرف بدل…

en: Add wildcard…
ar_SA: أضف حرف بدل…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
ar_SA: كشف في Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
ar_SA: أظهر في المتصفّح

en: Show in Folder
ar_SA: إظهار في المجلد

en: Paths
ar_SA: المسارات

en: Excluded paths
ar_SA: المسارات المستثناة

en: Advanced extraction settings
ar_SA: إعدادات استخراج متقدّمة

en: Extract notes for translators from:
ar_SA: استخرج ملاحظات المترجمين من:

en: Comments prefixed with:
ar_SA: التعليقات المُبتدأة ب‍:

en: All comments
ar_SA: كل التّعليقات

en: Additional xgettext flags:
ar_SA: رايات xgettext إضافيّة:

en: Additional keywords
ar_SA: الكلمات المفتاحيّة الإضافيّة

en: Name of the project the translation is for
ar_SA: اسم المشروع الذي تكون التّرجمات له

en: Team name and email address or URL
ar_SA: اسم الفريق وعنوان البريد الإلكتروني أو عنوان URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
ar_SA: مثلًا nplurals=2; plural=(n > 1);‎

en: UTF-8 (recommended)
ar_SA: UTF-8 (مستحسن)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
ar_SA: رجاء احفظ الملفّ أوّلًا. لا يمكن تحرير هذا القسم حتّى ذلك الحين.

en: Placeholders correctness
ar_SA: صحة المكون

en: Placeholder “%s” is missing from translation.
ar_SA: المكون "%s" غير مترجم.

en: Superfluous placeholder “%s” that isn’t in source text.
ar_SA: المكون الغير ضروري “%s” لا يوجد في النص الأصلي.

en: Plural form translations
ar_SA: ترجمات بصيغة الجموع

en: Not all plural forms are translated.
ar_SA: لم تُترجم كلّ صيغ الجموع.

en: Inconsistent upper/lower case
ar_SA: حالة أعلى/أسفل غير متسقة

en: The translation should start as a sentence.
ar_SA: يجب أن تبدأ التّرجمة كجملة.

en: The translation should start with a lowercase character.
ar_SA: يجب أن تبدأ التّرجمة بحرف صغير.

en: Inconsistent whitespace
ar_SA: مسافة بيضاء غير متسقة

en: The translation doesn’t start with a space.
ar_SA: يجب ألّا تبدأ التّرجمة بمسافة.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
ar_SA: بدأت التّرجمة بمسافة، ولكنّ النّصّ المصدر لم يبدأ بها.

en: The translation is missing a newline at the end.
ar_SA: ينقص التّرجمة سطرًا جديدًا في نهايتها.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
ar_SA: انتهت التّرجمة بمسافة، ولكنّ النّصّ المصدر لم ينتهِ بها.

en: The translation is missing a space at the end.
ar_SA: ينقص التّرجمة مسافة في نهايتها.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
ar_SA: انتهت التّرجمة بسطر جديد، ولكنّ النّصّ المصدر لم ينتهِ بها.

en: Punctuation checks
ar_SA: فحص علامات الترقيم

en: The translation should end with “%s”.
ar_SA: يجب أن تنتهي التّرجمة ب‍”%s“.

en: The translation should not end with “%s”.
ar_SA: يجب ألّا تنتهي التّرجمة ب‍”%s“.

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
ar_SA: تنتهي الترجمة بـ "%s" ، لكن النص المصدر ينتهي بـ "%s".

en: Clear Menu
ar_SA: مسح القائمة

en: Clear menu
ar_SA: مسح القائمة

en: Comment:
ar_SA: التّعليق:

en: Update
ar_SA: تحديث

en: &Delete
ar_SA: ا&حذف

en: Delete the comment
ar_SA: حذف التعليق

en: Edit project
ar_SA: حرّر المشروع

en: Project name:
ar_SA: اسم المشروع:

en: Browse
ar_SA: تصفّح

en: Add directory to the list
ar_SA: إضافة الدّليل إلى القائمة

en: &New…
ar_SA: &جديد…

en: New from &POT/PO file…
ar_SA: ملف جديد من &POT/PO…

en: New From &POT/PO File…
ar_SA: ملف جديد من &POT/PO…

en: &Open…
ar_SA: &فتح…

en: Open Recent
ar_SA: افتح الأخيرة

en: Open recent
ar_SA: فتح الأحدث

en: &Start window
ar_SA: &بدء النافذة

en: &Start Window
ar_SA: &بدء نافذة

en: Catalogs &manager
ar_SA: م&دير الكتالوجات

en: Catalogs &Manager
ar_SA: م&دير الكتالوجات

en: &Save
ar_SA: &حفظ

en: Save &as…
ar_SA: حفظ &باسم…

en: Save &As…
ar_SA: حفظ &باسم…

en: Compile to MO…
ar_SA: جمع الى MO…

en: Check for updates…
ar_SA: تحقق من التحديثات…

en: Settings…
ar_SA: إعدادات…

en: &Preferences
ar_SA: ت&فضيلات

en: E&xit
ar_SA: أ&نهِ

en: Copy from singular
ar_SA: نسخ من الصيغة المفردة

en: Copy From Singular
ar_SA: نسخ من الصيغة المفردة

en: Translation needs &work
ar_SA: تحتاج التّرجمة &عملًا

en: Translation Needs &Work
ar_SA: تحتاج التّرجمة &عملًا

en: Edit &comment
ar_SA: تحرير الت&عليق

en: Edit &Comment
ar_SA: تحرير الت&عليق

en: &Find…
ar_SA: &بحث…

en: Replace…
ar_SA: استبدال…

en: Find and Replace…
ar_SA: إيجاد والاستبدال…

en: Find Next
ar_SA: بحث عن التالي

en: Find Previous
ar_SA: بحث عن السابق

en: Show string &ID
ar_SA: إظهار السلسلة ومعرف ID&

en: Show String &ID
ar_SA: إظهار السلسلة ومعرف ID&

en: Show warnings
ar_SA: عرض التحذيرات

en: Show Warnings
ar_SA: عرض التحذيرات

en: Sort by &file order
ar_SA: فرز حسب &ترتيب الملفات

en: Sort by &File Order
ar_SA: فرز حسب &ترتيب الملفات

en: Sort by &source
ar_SA: فرز حسب ال&مصدر

en: Sort by &Source
ar_SA: فرز حسب ال&مصدر

en: Sort by &translation
ar_SA: فرز حسب ال&ترجمة

en: Sort by &Translation
ar_SA: فرز حسب ال&ترجمة

en: &Group by context
ar_SA: &جمّع بالسّياق

en: &Group By Context
ar_SA: &جمّع بالسّياق

en: Entries with errors first
ar_SA: المدخلات مع أخطاء أولا

en: Entries with Errors First
ar_SA: المدخلات مع أخطاء أولا

en: &Untranslated entries first
ar_SA: المدخلات &غير المترجمة أوّلًا

en: &Untranslated Entries First
ar_SA: المدخلات &غير المترجمة أوّلًا

en: &Show code occurrences
ar_SA: &إظهار أحداث التعليمات البرمجية

en: &Show Code Occurrences
ar_SA: &إظهار أحداث الكود

en: Show sidebar
ar_SA: أظهر الشّريط الجانبيّ

en: Show status bar
ar_SA: أظهر شريط الحالة

en: &Translation
ar_SA: &التّرجمة

en: &Update from source code
ar_SA: تحديث من &مصادرِ

en: &Update from Source Code
ar_SA: تحديث من &مصادرِ

en: Pre-&translate…
ar_SA: الترجمة &المسبقة…

en: &Validate translations
ar_SA: ت&حقّق من سلامة التّرجمات

en: &Validate Translations
ar_SA: ت&حقّق من سلامة التّرجمات

en: &Purge deleted translations
ar_SA: ن&ظّف التّرجمات المحذوفة

en: &Purge Deleted Translations
ar_SA: ن&ظّف التّرجمات المحذوفة

en: &Properties…
ar_SA: &خصائص…

en: &Go
ar_SA: &انتقال

en: &Done and next
ar_SA: &تمّت وإلى التّالية

en: &Done and Next
ar_SA: &تمّت وإلى التّالية

en: Previously edited
ar_SA: تم تعديله سابقا

en: Previously Edited
ar_SA: تم تعديله سابقا

en: &Previous translation
ar_SA: التّرجمة ال&سّابقة

en: &Previous Translation
ar_SA: التّرجمة ال&سّابقة

en: &Next translation
ar_SA: التّرجمة ال&تّالية

en: &Next Translation
ar_SA: التّرجمة ال&تّالية

en: P&revious unfinished
ar_SA: غير المنتهية ال&سّابقة

en: P&revious Unfinished
ar_SA: غير المنتهية ال&سّابقة

en: Ne&xt unfinished
ar_SA: غير المنتهية ال&تّالية

en: Ne&xt Unfinished
ar_SA: غير المنتهية ال&تّالية

en: Previous plural form
ar_SA: صيغة المعدود السّابقة

en: Previous Plural Form
ar_SA: صيغة المعدود السّابقة

en: Next plural form
ar_SA: صيغة المعدود التّالية

en: Next Plural Form
ar_SA: صيغة المعدود التّالية

en: &Online help
ar_SA: مساعدة &شبكيّة

en: &Online Help
ar_SA: مساعدة &شبكيّة

en: &GNU gettext manual
ar_SA: كتيّب &غنو غِت​تكست

en: &GNU gettext Manual
ar_SA: كتيّب &غنو غِت​تكست

en: &About Poedit
ar_SA: &عنْ Poedit

en: Extractor setup
ar_SA: إعداد المستخرج

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
ar_SA: قائمة الامتدادات مفصولة بفواصل منقوطة (مثلًا ‎*.cpp;*.h):

en: Invocation:
ar_SA: الاستدعاء:

en: Command to extract translations:
ar_SA: أمر استخراج التّرجمات:

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
ar_SA: يُستخدم هذا الأمر لإطلاق المستخرج.
    يُوسّع ‎%o إلى اسم ملفّ الخرج، و‎%K إلى
    قائمة الكلمات المفتاحيّة، و‎%F إلى قائمة ملفّات الدّخل،
    و‎%C إلى راية طقم المحارف (طالع أدناه).

en: An item in keywords list:
ar_SA: عنصر في قائمة الكلمات المفتاحيّة:

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
ar_SA: سيُرفق هذا بسطر الأمر مرّة لكلّ ملفّ دخل.
    يُوسّع ‎%K إلى الكلمة المفتاحيّة.

en: An item in input files list:
ar_SA: عنصر في قائمة ملفّات الدّخل:

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
ar_SA: سيُرفق هذا بسطر الأمر مرّة لكلّ ملفّ دخل.
    يُوسّع ‎%f إلى اسم الملفّ.

en: Source code charset:
ar_SA: طقم محارف الكود المصدريّ:

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
ar_SA: سيُرفق هذا بسطر الأمر فقط إن أُعطي طقم المحارف.
    يُوسّع ‎%c إلى قيمة طقم المحارف.

en: Translation Properties
ar_SA: خصائص التّرجمة

en: Project name and version:
ar_SA: اسم المشروع وإصداره:

en: Language team:
ar_SA: فريق التّرجمة:

en: Plural forms:
ar_SA: صيغ المعدود:

en: Use default rules for this language
ar_SA: استخدم قواعد اللغة الافتراضيّة

en: Use custom expression
ar_SA: استخدم تعبيرًا مخصّصًا

en: Learn about plural forms
ar_SA: تعلّم حول صيغ المعدود

en: Charset:
ar_SA: طقم المحارف:

en: Advanced Extraction Settings…
ar_SA: إعدادات استخراج متقدّمة…

en: Advanced extraction settings…
ar_SA: إعدادات استخراج متقدّمة…

en: Translation properties
ar_SA: خصائص التّرجمة

en: Sources Paths
ar_SA: مسارات المصادر

en: Sources paths
ar_SA: مسارات المصادر

en: Extract text from source files in the following directories:
ar_SA: استخرج النّصوص من الملفّات المصدريّة في الأدلّة التّالية:

en: Base path:
ar_SA: المسار الأساس:

en: Sources Keywords
ar_SA: كلمات المصادر المفتاحيّة

en: Sources keywords
ar_SA: كلمات المصادر المفتاحيّة

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
ar_SA: استخدم الكلمات المفتاحيّة هذه (أسماء الدّوال) للتعرّف على
    السلاسل القابلة للتّرجمة في الملفات المصدريّة:

en: Also use default keywords for supported languages
ar_SA: استخدم أيضًا الكلمات المفتاحيّة الافتراضيّة للّغات المدعومة

en: Learn about gettext keywords
ar_SA: تعلّم المزيد عن كلمات «غِت‌​تكست» المفتاحيّة

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
ar_SA: نص المصدر السابق

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
ar_SA: نصّ المصدر القديم (قبل أن يتغيّر أثناء التحديث) الذي تقابله التّرجمة غير الدّقيقة الحاليّة.

en: Notes for translators
ar_SA: ملاحظات للمترجمين

en: Comment
ar_SA: تعليق

en: Add comment
ar_SA: إضافة تعليق

en: Add Comment
ar_SA: إضافة تعليق

en: Delete From Translation Memory
ar_SA: حذف من ذاكرة الترجمة

en: Delete from translation memory
ar_SA: حذف من ذاكرة الترجمة

en: Translation suggestions
ar_SA: اقتراحات الترجمة

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (Windows).
en: No matches found
ar_SA: لا مطابقات

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
ar_SA: لا مطابقات

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
ar_SA: عُثر على السّلسلة في ذاكرة ترجمة «محرِّر Po».

en: Cannot execute program: %s
ar_SA: تعذّر تنفيذ البرنامج: %s

en: The TMX file is malformed.
ar_SA: ملف TMX تالف.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
ar_SA: قاعدة بيانات ذاكرة الترجمة تالفة: %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
ar_SA: خطأ في ذاكرة الترجمة: %s (%d).

en: (Use default language)
ar_SA: (استخدم اللغة الافتراضيّة)

en: Language selection
ar_SA: حدّد اللّغة

en: Select your preferred language
ar_SA: اختر لغتك المفضّلة

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
ar_SA: عليك إعادة تشغيل Poedit لتطبيق التّعديلات.

en: Cannot create temporary directory.
ar_SA: تعذّر إنشاء الدّليل المؤقّت.

en: There are no translations. That’s unusual.
ar_SA: ليست هناك ترجمات. هذا غير طبيعيّ.

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
ar_SA: أبسط طريقة لملء هذا الملف بالترجمة هي تحديثه من POT:

en: Update from POT
ar_SA: حدّث من POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
ar_SA: خُذ السّلاسل التّرجميّة من قالب POT موجود.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
ar_SA: يمكنك أيضًا استخراج السّلاسل التّرجميّة مباشرةً من الكود المصدريّ:

en: Extract from sources
ar_SA: استخرج من المصادر

en: Configure source code extraction in Properties.
ar_SA: اضبط استخراج الكود المصدريّ في الخصائص.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
ar_SA: النّسخة %s

en: Create new
ar_SA: إنشاء جديد

en: Create new translation from POT template.
ar_SA: إنشاء ترجمة جديدة من قالب POT.

en: Browse files
ar_SA: تصفح الملفات

en: Open and edit translation files.
ar_SA: فتح وتحرير ملفات الترجمة.

en: Recent files
ar_SA: الملفات الأخيرة

en: Sync
ar_SA: زامن

en: Save file
ar_SA: حفظ الملف

en: Check for errors in the translation
ar_SA: تحقّق الأخطاء في التّرجمة

en: Validate
ar_SA: تحقق

en: Pre-translate strings that don’t have a translation yet
ar_SA: ترجمة مسبقة للمقاطع التي ليس لها ترجمة بعد

en: Update from Code
ar_SA: تحديث من التعليمات البرمجية

en: Update from code
ar_SA: تحديث من التعليمات البرمجية

en: Update from source code
ar_SA: تحديث من شفرة المصدر

en: Show or hide the sidebar
ar_SA: أظهر الشّريط الجانبيّ أو أخفه

note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ar_SA: عنْ %s

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
ar_SA: تفضيلات %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
ar_SA: عنْ %s

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
ar_SA: الخدمات

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
ar_SA: أخفِ «%s»

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
ar_SA: أخفِ البقية

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
ar_SA: أظهر الكل

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
ar_SA: إنهاء %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
ar_SA: التّفضيلات…

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ar_SA: تفضيلات...

[ctx: macOS menu item]
note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences...
ar_SA: تفضيلات...

en: &Apply
ar_SA: ت&طبيق

en: &Back
ar_SA: &رجوع

en: &Cancel
ar_SA: أل&غاء

en: &Clear
ar_SA: ام&سح

en: Cu&t
ar_SA: &قصّ

en: &New
ar_SA: &جديد

en: &No
ar_SA: &لا

en: &OK
ar_SA: &موافق

en: Open…
ar_SA: فتح…

en: &Open...
ar_SA: ا&فتح...

en: Open...
ar_SA: فتح...

en: &Paste
ar_SA: أ&لصق

en: &Redo
ar_SA: أ&عد

en: &Save as
ar_SA: &حفظ باسم

en: Save as
ar_SA: حفظ باسم

en: Select &All
ar_SA: تحديد الك&ل

en: Select All
ar_SA: تحديد الكل

en: &Undo
ar_SA: ترا&جع

en: &Yes
ar_SA: ن&عم

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Up
ar_SA: أعلى

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
ar_SA: أسفل

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
ar_SA: شمال

[ctx: keyboard key]
note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
ar_SA: يمين

en: Error
ar_SA: خطأ

en: Modify Account
ar_SA: تعديل الحساب

en: New Account
ar_SA: حساب جديد

en: Username:
ar_SA: إسم المستخدم:

en: Delete Account
ar_SA: حذف حساب

note: Modify button
en: Modify
ar_SA: تعديل

en: You must select an account.
ar_SA: يجب عليك تحديد حساب.

en: Username
ar_SA: إسم المستخدم

en: Invite message (optional)
ar_SA: رسالة دعوة (إختياري)

en: Add in group
ar_SA: أضف في مجموعة

en: Chats
ar_SA: دردشات

en: Group
ar_SA: مجموعة

en: Add Group
ar_SA: إضافة مجموعة

en: Enter the name of the group
ar_SA: أدخل إسم المجموعة

en: Edit Settings
ar_SA: تعديل الإعدادات

en: Information
ar_SA: معلومات

en: Send File
ar_SA: إرسال ملف

en: Rename
ar_SA: إعادة التسمية

note: XXX: anything to do with the returned ui-handle?
en: Confirm Remove
ar_SA: اكّد الحذف

en: New...
ar_SA: جديد...

en: Plugins
ar_SA: الإضافات

en: Block
ar_SA: كتلة

en: Show
ar_SA: إظهار

en: Empty groups
ar_SA: مجموعات فارغة

en: By Status
ar_SA: حسب الحالة

en: Send To
ar_SA: إرسال إلى

en: Invite...
ar_SA: دعوة...

en: Unable to open file.
ar_SA: غير قادر على فتح الملف.

en: Filename
ar_SA: إسم الملف

en: Speed
ar_SA: السرعة

en: Failed
ar_SA: فشل

note: #-#-#-#-#  6 (Pidgin)  #-#-#-#-# Number of actions
en: Accept
ar_SA: قبول

en: Reject
ar_SA: رفض

en: You have rejected the call.
ar_SA: لقد رفضت المكالمة.

en: Invite
ar_SA: دعوة

note: Account:
en: Account:
ar_SA: الحساب:

en: Send a message
ar_SA: أرسل رسالة

en: Save File...
ar_SA: حفظ ملف...

en: Open File...
ar_SA: إفتح ملف...

en: Choose...
ar_SA: اختر...

en: Message
ar_SA: رسالة

en: Offline
ar_SA: غير متصل

en: Enter Password
ar_SA: أدخل كلمة المرور

en: Unknown
ar_SA: غير معروف

en: Send Message
ar_SA: إرسال رسالة

en: Plain text
ar_SA: نص عادي txt

en: Connected
ar_SA: متصل

en: Description
ar_SA: الوصف

en: Address
ar_SA: العنوان

en: Password
ar_SA: كلمة المرور

en: From
ar_SA: من

note: TRANSLATORS: WebExtension can't connect to GSConnect
en: Service Unavailable
ar_SA: الخدمة غير متاحة

en: Set
ar_SA: تَعيين

en: Unit
ar_SA: الوحدة

en: SMS
ar_SA: الرسائل القصيرة

en: Network
ar_SA: الشبكة

note: TRANSLATORS: A mobile or cellular phone number
en: Mobile
ar_SA: الجوال

en: %d minute | %d minutes
ar_SA[0]: %d دقيقة
ar_SA[1]: %d دقيقة
ar_SA[2]: %d دقائق
ar_SA[3]: %d دقائق
ar_SA[4]: %d دقائق
ar_SA[5]: %d دقائق

en: _Rename
ar_SA: _إعادة التسمية

en: Warning
ar_SA: تحذير

en: Arabic
ar_SA: اللغة العربية

en: Bulgarian
ar_SA: البلغارية

en: Armenian
ar_SA: الأرمينية

en: Keyboard Shortcuts
ar_SA: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Bottom
ar_SA: أسفل

en: IP Address
ar_SA: عنوان الـ IP

en: Audio
ar_SA: الصوت

en: Output
ar_SA: المخرج

en: History
ar_SA: السجل

en: Raw
ar_SA: خام

en: Shortcuts
ar_SA: الاختصارات

en: Desktop
ar_SA: سطح المكتب

en: KDE Connect implementation for GNOME
ar_SA: تطبيق KDE Connect لجنوم

en: GSConnect Team
ar_SA: فريق GSConnect

en: GSConnect is a complete implementation of KDE Connect especially for GNOME Shell with Nautilus, Chrome and Firefox integration. The KDE Connect team has applications for Linux, BSD, Android, Sailfish, iOS, macOS and Windows.
ar_SA: GSConnect هو تنفيذ كامل لـ KDE Connect خاصة لـ GNOME Shell مع تكامل Nautilus و Chrome و Firefox. فريق KDE Connect لديه تطبيقات لـ Linux و BSD و Android و Sailfish و iOS و macOS و Windows.

en: With GSConnect you can securely connect to mobile devices and other desktops to:
ar_SA: مع GSConnect يمكنك الاتصال الآمن بالأجهزة المحمولة وغيرها من أجهزة المكتب إلى:

en: Share files, links and text
ar_SA: مشاركة الملفات، الروابط والنص

en: Send and receive messages
ar_SA: إرسال واستقبال الرسائل

en: Sync clipboard content
ar_SA: مزامنة محتوى الحافظة

en: Sync contacts
ar_SA: مزامنة جهات الاتصال

en: Sync notifications
ar_SA: مزامنة الإشعارات

en: Control media players
ar_SA: التحكم في مشغلات الوسائط

en: Control system volume
ar_SA: التحكم في مستوى صوت النظام

en: Execute predefined commands
ar_SA: تنفيذ أوامر محددة مسبقاً

en: And more…
ar_SA: والمزيد…

en: GSConnect in GNOME Shell
ar_SA: GSConnect في صدفة غنوم

en: Connect to…
ar_SA: الاتصال بـ…

en: Connect
ar_SA: اتصل

en: No contacts
ar_SA: لا توجد جهات اتصال

en: Type a phone number or name
ar_SA: اكتب رقم هاتف أو اسم

note: TRANSLATORS: Share URL by SMS
en: Send SMS
ar_SA: إرسال الرسائل القصيرة

en: Send
ar_SA: أرسل

en: Device is disconnected
ar_SA: الجهاز غير متصل

en: Type a message
ar_SA: اكتب رسالة

en: Message Entry
ar_SA: إدخال الرسالة

en: Type a message and press Enter to send
ar_SA: اكتب رسالة واضغط على Enter لإرسالها

en: Messaging
ar_SA: المراسة

en: New Conversation
ar_SA: محادثة جديدة

en: No Conversations
ar_SA: لا توجد محادثات

en: No conversation selected
ar_SA: لم يتم تحديد أي محادثة

en: Select or start a conversation
ar_SA: اختر محادثة أو ابدأ واحدة

en: Touchpad.
    Drag on this area to move mouse cursor.
    Press long to drag to drag mouse cursor.
    
    Simple click will be sent to paired device.
    Left, middle, right button, and wheel scrolls.
ar_SA: Touchpad.
    اسحب على هذه المنطقة لتحريك مؤشر الماوس.
    اضغط مطولاً للسحب لسحب مؤشر الماوس.
    
    سيتم إرسال النقر البسيط إلى الجهاز المقترن.
    التمرير من اليسار والوسط واليمين والعجلة.

en: Edit Command
ar_SA: تعديل الأمر

en: Command Line
ar_SA: سطر الأوامر

en: Choose an executable
ar_SA: اختر ملفًا تنفيذيًا

en: Clipboard Sync
ar_SA: مزامنة الحافظة

en: Media Players
ar_SA: مشغلات الوسائط

en: Mouse & Keyboard
ar_SA: الفأرة ولوحة المفاتيح

en: Volume Control
ar_SA: التحكم بمستوى الصوت

en: Files
ar_SA: الملفات

en: Receive Files
ar_SA: استلام ملفات

en: Save files to
ar_SA: احفظ الملفات إلى

en: Sharing
ar_SA: المشاركة

en: Device Battery
ar_SA: بطارية الجهاز

en: Low Battery Notification
ar_SA: إشعار انخفاض البطارية

en: Charged Up to Custom Level Notification
ar_SA: شحن حتى إشعار مستوى مخصص

en: Fully Charged Notification
ar_SA: إشعار امتلاء البطارية

en: System Battery
ar_SA: بطارية الجهاز

en: Share Statistics
ar_SA: مشاركة الاحصائيات

en: Battery
ar_SA: البطارية

en: Commands
ar_SA: اﻷوامر

en: Add Command
ar_SA: إضافة أمر

note: TRANSLATORS: 'Share' is a verb here; this refers to the action of sharing
en: Share Notifications
ar_SA: مشاركة الإشعارات

en: Share When Active
ar_SA: مشاركة عندما يكون نشطا

en: Applications
ar_SA: التطبيقات

en: Notifications
ar_SA: الإشعارات

en: Incoming Calls
ar_SA: المكالمات الواردة

en: Volume
ar_SA: مستوى الصوت

en: Pause Media
ar_SA: إيقاف الوسائط

en: Ongoing Calls
ar_SA: المكالمة الحالية

en: Mute Microphone
ar_SA: كتم المايكروفون

en: Telephony
ar_SA: المهاتفة

en: Action Shortcuts
ar_SA: اختصارات اﻹجراءات

en: Reset All…
ar_SA: إعادة تعيين الكل…

en: Experimental
ar_SA: تجريبي

en: Device Cache
ar_SA: ذاكرة التخزين المؤقت للجهاز

en: Clear Cache…
ar_SA: مسح التخزين المؤقت…

en: Legacy SMS Support
ar_SA: دعم الرسائل النصية القديم

en: SFTP Automount
ar_SA: توصيل آلي لـ FTP المحمي

en: Device Settings
ar_SA: إعدادات الجهاز

note: TRANSLATORS: Send a pair request to the device
en: Pair
ar_SA: اقتران

en: Device is unpaired
ar_SA: الجهاز غير مقترن

en: You may configure this device before pairing
ar_SA: قد تحتاج إلى إعداد هذا الجهاز أولا قبل اﻹقتران

note: TRANSLATORS: View the TLS Certificate fingerprint
en: Encryption Info
ar_SA: معلومات التشفير

note: TRANSLATORS: Unpair the device and notify it
en: Unpair
ar_SA: ألغِ الاقتران

note: TRANSLATORS: Send clipboard content to device
en: To Device
ar_SA: إلى الجهاز

note: TRANSLATORS: Receive clipboard content from the device
en: From Device
ar_SA: من الجهاز

note: TRANSLATORS: Don't change the system volume
en: Nothing
ar_SA: لا شيء

note: TRANSLATORS: Restore the system volume
en: Restore
ar_SA: استعادة

note: TRANSLATORS: Lower the system volume
en: Lower
ar_SA: منخفض

note: TRANSLATORS: Mute the system volume TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute
ar_SA: كتم

note: Keys for cancelling (␛) or resetting (␈) a shortcut
en: Press Esc to cancel or Backspace to reset the keyboard shortcut.
ar_SA: اضغط على Esc لإلغاء أو إعادة تعيين اختصار لوحة المفاتيح.

en: Device Name
ar_SA: اسم الجهاز

en: Mobile Settings
ar_SA: إعدادات الهاتف

en: Service Menu
ar_SA: قائمة الخدمة

en: Device Menu
ar_SA: قائمة الجهاز

en: Edit Device Name
ar_SA: تعديل اسم الجهاز

en: Devices
ar_SA: الأجهزة

en: Searching for devices…
ar_SA: جارٍ البحث عن أجهزة…

en: Extension Settings
ar_SA: إعدادات الامتداد

en: GSConnect remains active when GNOME Shell is locked
ar_SA: GSConnect يبقى نشطاً عند قفل جنوم شل

en: Browser Add-Ons
ar_SA: إضافات المتصفح

en: This device is invisible to unpaired devices
ar_SA: هذا الجهاز غير مرئي للأجهزة غير المقترنة

en: Discovery Disabled
ar_SA: اكتشاف معطل

en: Display Mode
ar_SA: وضع العرض

note: TRANSLATORS: Show device indicators in the top bar
en: Panel
ar_SA: لوحة

note: TRANSLATORS: Show devices in the user menu like Bluetooth
en: User Menu
ar_SA: قائمة المستخدم

note: TRANSLATORS: Generate a support log
en: Generate Support Log
ar_SA: إنشاء سجل الدعم

en: About GSConnect
ar_SA: حول GSConnect

en: Select a Device
ar_SA: تحديد جهاز

en: Select
ar_SA: تحديد

note: TRANSLATORS: No devices are known or available
en: No Device Found
ar_SA: لم يتم العثور على أي جهاز

en: Device List
ar_SA: قائمة الأجهزة

en: Report
ar_SA: تقرير

en: Something’s gone wrong
ar_SA: حدث خطأ ما

en: GSConnect encountered an unexpected error. Please report the problem and include any information that may help.
ar_SA: واجه GSConnect خطأ غير متوقع. يرجى الإبلاغ عن المشكلة وإدراج أي معلومات قد تساعد.

en: Technical Details
ar_SA: التفاصيل التقنية

note: TRANSLATORS: Send to <device_name>, for file manager context menu TRANSLATORS: A phone number (eg. "Send to 555-5555") Update UI
en: Send to %s
ar_SA: إرسال إلى %s

note: TRANSLATORS: Top-level context menu item for GSConnect
en: Send To Mobile Device
ar_SA: إرسال إلى جهاز الجوال

en: Sync between your devices
ar_SA: المزامنة بين أجهزتك

en: %d Connected | %d Connected
ar_SA[0]: %d متصل
ar_SA[1]: %d متصل
ar_SA[2]: %d متصل
ar_SA[3]: %d متصل
ar_SA[4]: %d متصل
ar_SA[5]: %d متصل

note: TRANSLATORS: Summary of a keyboard shortcut function Example: Enter a new shortcut to change Messaging
en: Enter a new shortcut to change <b>%s</b>
ar_SA: أدخل اختصار جديد لتغيير <b>%s</b>

note: TRANSLATORS: When a keyboard shortcut is unavailable Example: [Ctrl]+[S] is already being used
en: %s is already being used
ar_SA: %s قيد الاستخدام بالفعل

en: A complete KDE Connect implementation for GNOME
ar_SA: تطبيق KDE كامل لربط GNOME

en: Debug messages are being logged. Take any steps necessary to reproduce a problem then review the log.
ar_SA: يتم تسجيل رسائل تصحيح الأخطاء. اتخاذ أي خطوات ضرورية لإعادة تكرار مشكلة ثم مراجعة السجل.

en: Review Log
ar_SA: سجل المراجعة

en: Laptop
ar_SA: حاسوب محمول

en: Smartphone
ar_SA: الهاتف الذكي

en: Tablet
ar_SA: الكمبيوتر اللوحي

en: Television
ar_SA: تلفاز

en: Unpaired
ar_SA: غير مقترن

en: Disconnected
ar_SA: غير متصل

en: Waiting for service…
ar_SA: في انتظار الخدمة…

en: Click for help troubleshooting
ar_SA: انقر للمساعدة في استكشاف الأخطاء

en: Click for more information
ar_SA: انقر للحصول على مزيد من المعلومات

en: Dial Number
ar_SA: رقم الطلب

en: Share File
ar_SA: مشاركة الملف

en: List available devices
ar_SA: قائمة الأجهزة المتاحة

en: List all devices
ar_SA: قائمة جميع الأجهزة

en: Target Device
ar_SA: الجهاز المستهدف

en: Message Body
ar_SA: نص الرسالة

en: Send Notification
ar_SA: إرسال إشعار

en: Notification App Name
ar_SA: اسم تطبيق الإشعارات

en: Notification Body
ar_SA: نص الإشعار

en: Notification Icon
ar_SA: أيقونة الإشعار

en: Notification ID
ar_SA: معرف الإشعار

en: Ring
ar_SA: رنين

en: Share Link
ar_SA: مشاركة الرابط

en: Share Text
ar_SA: مشاركة النص

en: Show release version
ar_SA: إظهار رقم الإصدار

note: TRANSLATORS: Bluetooth address for remote device
en: Bluetooth device at %s
ar_SA: جهاز البلوتوث في %s

note: TRANSLATORS: Label for TLS connection verification key Example: Verification key: 0123456789abcdef000000000000000000000000
en: Verification key: %s
ar_SA: مفتاح التحقق: %s

note: TRANSLATORS: eg. Pair Request from Google Pixel
en: Pair Request from %s
ar_SA: طلب الاقتران من %s

en: Discovery has been disabled due to the number of devices on this network.
ar_SA: تم تعطيل الاكتشاف بسبب عدد الأجهزة على هذه الشبكة.

en: OpenSSL not found
ar_SA: لم يتم العثور على OpenSSL

en: Port already in use
ar_SA: المنفذ قيد الاستخدام بالفعل

en: Exchange battery information
ar_SA: تبادل معلومات البطارية

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is full
en: %s: Battery is full
ar_SA: %s: البطارية ممتلئة

note: TRANSLATORS: when the battery is fully charged TRANSLATORS: When the battery level is 100%
en: Fully Charged
ar_SA: مشحونة بالكامل

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery has reached custom charge level
en: %s: Battery has reached custom charge level
ar_SA: %s: البطارية وصلت إلى مستوى الشحن المخصص

note: TRANSLATORS: when the battery has reached custom charge level
en: %d%% Charged
ar_SA: %d%% مشحون

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel: Battery is low
en: %s: Battery is low
ar_SA: %s: البطارية منخفضة

note: TRANSLATORS: eg. 15% remaining
en: %d%% remaining
ar_SA: %d%% متبقي

en: Clipboard
ar_SA: الحافظة

en: Share the clipboard content
ar_SA: مشاركة محتوى الحافظة

en: Clipboard Push
ar_SA: دفع الحافظة

en: Clipboard Pull
ar_SA: سحب الحافظة

en: Access contacts of the paired device
ar_SA: الوصول إلى جهات الاتصال من الجهاز المقترن

en: Find My Phone
ar_SA: العثور على هاتفي

en: Ring your paired device
ar_SA: شغّل رنين جهازك المقترن

en: Mousepad
ar_SA: لوحة الفأرة

en: Enables the paired device to act as a remote mouse and keyboard
ar_SA: تمكين الجهاز المقترن للعمل كفأرة عن بعد ولوحة المفاتيح

en: Remote Input
ar_SA: الإدخال عن بعد

en: MPRIS
ar_SA: MPRIS مواصفات واجهة مشغل الوسائط عن بعد

en: Bidirectional remote media playback control
ar_SA: التحكم في تشغيل الوسائط عن بعد ثنائي الاتجاه

en: Share notifications with the paired device
ar_SA: مشاركة الإشعارات مع الجهاز المقترن

en: Cancel Notification
ar_SA: إلغاء الإشعارات

en: Close Notification
ar_SA: إغلاق الإشعارات

en: Reply Notification
ar_SA: الرد على الإشعارات

en: Activate Notification
ar_SA: تفعيل الإشعارات

en: Send and receive pings
ar_SA: إرسال واستقبال الوخزات

note: TRANSLATORS: An optional message accompanying a ping, rarely if ever used eg. Ping: A message sent with ping
en: Ping: %s
ar_SA: الوخز: %s

en: Presentation
ar_SA: عرض

en: Use the paired device as a presenter
ar_SA: استخدم الجهاز المقترن كمقدم عرض

en: Run Commands
ar_SA: تشغيل الأوامر

en: Run commands on your paired device or let the device run predefined commands on this PC
ar_SA: تشغيل الأوامر على جهازك المقترن أو السماح للجهاز بتشغيل الأوامر المحددة مسبقاً على هذا الكمبيوتر

en: SFTP
ar_SA: اتصال FTP محمى

en: Browse the paired device filesystem
ar_SA: تصفح نظام ملفات الجهاز المقترن

en: Mount
ar_SA: صِل

en: Unmount
ar_SA: افصل

en: %s reported an error
ar_SA: %s التبليغ عن خطأ

en: Share
ar_SA: شارك

en: Share files and URLs between devices
ar_SA: مشاركة الملفات والروابط بين الأجهزة

en: Transfer Failed
ar_SA: فشل التحويل

note: TRANSLATORS: eg. Google Pixel is not allowed to upload files
en: %s is not allowed to upload files
ar_SA: %s غير مسموح له برفع الملفات

en: Transferring File
ar_SA: نقل الملف

note: TRANSLATORS: eg. Receiving 'book.pdf' from Google Pixel
en: Receiving “%s” from %s
ar_SA: تلقي "%s" من %s

en: Transfer Successful
ar_SA: تم التحويل بنجاح

note: TRANSLATORS: eg. Received 'book.pdf' from Google Pixel
en: Received “%s” from %s
ar_SA: تلقى "%s" من %s

en: Show File Location
ar_SA: إظهار موقع الملف

en: Open File
ar_SA: فتح ملف

note: TRANSLATORS: eg. Failed to receive 'book.pdf' from Google Pixel
en: Failed to receive “%s” from %s
ar_SA: فشل تلقي "%s" من %s

en: Text Shared By %s
ar_SA: نص مشترك من قبل %s

note: TRANSLATORS: eg. Sending 'book.pdf' to Google Pixel
en: Sending “%s” to %s
ar_SA: إرسال "%s" إلى %s

note: TRANSLATORS: eg. Sent "book.pdf" to Google Pixel
en: Sent “%s” to %s
ar_SA: أرسلت "%s" إلى %s

note: TRANSLATORS: eg. Failed to send "book.pdf" to Google Pixel
en: Failed to send “%s” to %s
ar_SA: فشل إرسال "%s" إلى %s

note: TRANSLATORS: eg. Send files to Google Pixel
en: Send files to %s
ar_SA: إرسال ملفات إلى %s

note: TRANSLATORS: Mark the file to be opened once completed
en: Open when done
ar_SA: فتح عند الانتهاء

note: TRANSLATORS: eg. Send a link to Google Pixel
en: Send a link to %s
ar_SA: إرسال رابط إلى %s

en: Send and read SMS of the paired device and be notified of new SMS
ar_SA: إرسال وقراءة الرسائل القصيرة للجهاز المقترن مع إعلامك بالرسائل القصيرة الجديدة

en: New SMS (URI)
ar_SA: رسالة نصية جديدة (الرابط)

en: Reply SMS
ar_SA: الرد كرسالة

en: Share SMS
ar_SA: مشاركة الرسائل القصيرة

en: System Volume
ar_SA: مستوى صوت النظام

en: Enable the paired device to control the system volume
ar_SA: تمكين الجهاز المقترن للتحكم في مستوى صوت النظام

en: PulseAudio not found
ar_SA: لم يتم العثور على PulseAudio

en: Be notified about calls and adjust system volume during ringing/ongoing calls
ar_SA: يتم إشعاره بالمكالمات وتعديل مستوى صوت النظام أثناء الرنين / المكالمات الجارية

note: TRANSLATORS: Silence the actively ringing call
en: Mute Call
ar_SA: كتم المكالمة

note: Ensure we have a sender TRANSLATORS: No name or phone number Contact Name
en: Unknown Contact
ar_SA: جهة اتصال غير معروفة

note: TRANSLATORS: The phone is ringing
en: Incoming call
ar_SA: مكالمة واردة

note: TRANSLATORS: A phone call is active
en: Ongoing call
ar_SA: مكالمة جارية

note: TRANSLATORS: A fax number
en: Fax
ar_SA: فاكس

note: TRANSLATORS: A work or office phone number
en: Work
ar_SA: العمل

note: TRANSLATORS: Less than a minute ago
en: Just now
ar_SA: للتو الآن

note: TRANSLATORS: Yesterday, but less than 24 hours (eg. Yesterday · 11:29 PM)
en: Yesterday・%s
ar_SA: أمس، %s

en: Not available
ar_SA: غير مُـتوفـّر

en: Group Message
ar_SA: رسالة جماعية

note: TRANSLATORS: An outgoing message body in a conversation summary
en: You: %s
ar_SA: أنت: %s

en: And %d other contact | And %d others
ar_SA[0]: و %d جهة اتصال أخرى
ar_SA[1]: و %d جهة اتصال أخرى
ar_SA[2]: و %d آخرين
ar_SA[3]: و %d آخرين
ar_SA[4]: و %d آخرين
ar_SA[5]: و %d آخرين

note: TRANSLATORS: Displayed when the remote keyboard is not ready to accept input
en: Remote keyboard on %s is not active
ar_SA: لوحة المفاتيح البعيدة في %s غير نشطة

note: TRANSLATORS: When no time estimate for the battery is available EXAMPLE: 42% (Estimating…)
en: %d%% (Estimating…)
ar_SA: %d%% (تقدير…)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is charged EXAMPLE: 42% (1:15 Until Full)
en: %d%% (%d∶%02d Until Full)
ar_SA: %d%% (%d∶%02d حتى الاكتمال)

note: TRANSLATORS: Estimated time until battery is empty EXAMPLE: 42% (12:15 Remaining)
en: %d%% (%d∶%02d Remaining)
ar_SA: %d%% (%d∶%02d متبقي)

en: Reply
ar_SA: الرد

note: TRANSLATORS: Chrome/Firefox WebExtension description
en: Share links with GSConnect, direct to the browser or by SMS.
ar_SA: مشاركة الروابط مع GSConnect، مباشرة إلى المتصفح أو بواسطة الرسائل القصيرة.

note: TRANSLATORS: Open URL with the device's browser
en: Open in Browser
ar_SA: فتح في المتصفح

en: OCR application
ar_SA: برنامج التعرف الضوئي

en: Redetect Languages
ar_SA: إعادة تحميل لغات التعرف الضوئي

en: Manage Languages
ar_SA: إدارة لغات التعرف الضوئي

en: About
ar_SA: نبذة

en: Character whitelist / blacklist
ar_SA: فلتر الحروف المسموح / غير المسموح

en: Exclude these characters from being recognized (blacklist):
ar_SA: اعزل هذه الحروف عن التعرف (غير مسموحة):

en: Enter a string of characters...
ar_SA: أدخل كلمة مكونة من حروف...

en: Only allow the following characters to be recognized (whitelist):
ar_SA: فقط تعرف على قائمة الحروف هذه (مسموح بها):

en: Output pane orientation:
ar_SA: اتجاه شاشة المخرجات:

en: Horizontal
ar_SA: أفقي

en: Vertical
ar_SA: عمودي

en: Query to install missing spellcheck dictionaries
ar_SA: طلب تثبيت قواميس الإملاء غير المثبتة

en: Automatically check for new program versions
ar_SA: البحث عن تحديثات البرنامج تلقائيا

en: Predefined language definitions:
ar_SA: تعريفات اللغات الموجودة:

en: Additional language definitions:
ar_SA: تعريفات اللغات الإضافية:

en: The prefix of the tesseract language data file
ar_SA: تعريف ملف اللغة في محرك التعرف الضوئي

en: Prefix
ar_SA: تعريف

en: The ISO 639-1 language code followed by the country code
ar_SA: رمز اللغة ISO-639-1 متبوعا برمز الدولة

en: ISO Code
ar_SA: رمز ISO القياسي

en: The name of the language
ar_SA: اسم اللغة

en: Output pane font:
ar_SA: خط شاشة المخرجات:

en: Language data locations:
ar_SA: مكان مجلد لغات التعرف الضوئي في النظام:

en: Language definitions path:
ar_SA: مسار مجلد لغات التعرف الضوئي في الحاسوب:

en: Spelling dictionaries path:
ar_SA: مسار قواميس التدقيق الإملائي:

en: System-wide paths
ar_SA: مسار الملفات على مستوى النظام

en: User paths
ar_SA: مسار الملفات على مستوى المستخدم

en: Automatically open exported documents with default application
ar_SA: فتح المستندات المخرجة باستخدام البرامج الافتراضية

en: Regenerate backtrace
ar_SA: إعادة إنشاء سجلات الأخطاء

en: <b>The application has crashed</b>
    
    Apologies for the inconvenience. To help improve the application, please consider reporting the issue to <a href="mailto:manisandro@gmail.com?subject=gImageReader%20Crash">manisandro@gmail.com</a>. Please try to describe what you were doing before the application crashed. Also, include the information below. Thank you.
ar_SA: <b>حصل خطأ ما في البرنامج</b>
    
    عذرا لهذا الإزعاج. لتطوير البرنامج، فضلا قم بإخبار مبرمج البرنامج عن هذا الخطأ <a href="mailto:manisandro@gmail.com?subject=gImageReader%20Crash">manisandro@gmail.com</a>. ووضح ما كنت تفعله قبل حدوث هذا الخطأ المفاجئ، أيضا أرفق هذه البيانات بالأسفل، شكرا لك.

en: <b>Tesseract has aborted</b>
    
    Tesseract (the OCR engine) has aborted while recognizing text. This may occur if the used traineddatas are corrupt or incomplatible with the version of tesseract in use, or due to a bug in tesseract.
    
    The stacktrace below may provide additional information about where the crash occurred.
ar_SA: <b>محرك التعرف الضوئي فشل في التنفيذ</b>
    
    خطأ غير معروف!

en: Format:
ar_SA: النسق:

en: Toggle output pane
ar_SA: تبديل مكان شاشة المخرجات

en: Rotate current page
ar_SA: تدوير اتجاه الصفحة الحالية

en: Rotate all pages
ar_SA: تدوير اتجاه كل الصفحات

note: Remove & from some labels which designer insists in adding
en: Sources
ar_SA: أزل وقم بتعديل بعض المسميات التي يصر المصمم على إضافتها

en: Add images
ar_SA: إضافة صور

en: Add Images
ar_SA: إضافة صور

en: Remove image from list
ar_SA: إلغاء الصورة من القائمة

en: Delete image
ar_SA: حذف صورة

en: Thumbnails
ar_SA: مصغرات صورية

en: Device:
ar_SA: الجهاز:

en: Output:
ar_SA: المخرج:

en: Mode:
ar_SA: الصيغة:

en: Grayscale
ar_SA: تدرج الرمادي

en: Resolution:
ar_SA: الدقة النقطية:

en: Scan
ar_SA: مسح ضوئي

en: Source:
ar_SA: المصدر:

en: Acquire
ar_SA: الحصول

en: Brightness
ar_SA: السطوع

en: Contrast
ar_SA: التباين

en: Invert colors
ar_SA: عكس الألوان

en: Normal size
ar_SA: المقاس العادي

en: Best fit
ar_SA: أفضل تلاؤم

en: Rotate page
ar_SA: تدوير اتجاه الصفحة

en: Select rotation mode
ar_SA: اختر وضعية جهة الدوران

en: Select insert mode
ar_SA: اختر وضعية الإدخال

en: Select page
ar_SA: اختر الصفحة

en: Image controls
ar_SA: أزرار التحكم بالصورة

en: hOCR, PDF
ar_SA: صيغة PDF

en: Autodetect layout
ar_SA: تعرف تلقائي لتخطيط الصفحة

en: <small>Recognize all</small>
ar_SA: <small>التعرف الضوئي للكل</small>

en: Select language
ar_SA: اختر اللغة

en: A graphical frontend to tesseract-ocr
ar_SA: برنامج واجهة لمحرك التعرف الضوئي tesseract-ocr

en: Batch Mode
ar_SA: الوضع المتعدد في آن

en: Existing output:
ar_SA: المخرج الحالي:

en: Prepend page numbers to output text
ar_SA: ألحق أرقام الصفحات بنص شاشة المخرجات

en: Autodetect page layout
ar_SA: تعرف تلقائي لتخطيط الصفحة

en: Page Range
ar_SA: مجال الصفحات

en: Page range:
ar_SA: مجال الصفحات:

en: <small><b>Example:</b> 1-10, 13, 14-18</small>
ar_SA: <small><b>مثال:</b>1-11,13, 15-19</small>

en: Recognition area:
ar_SA: مساحة التعرف الضوئي:

en: Entire page
ar_SA: كامل الصفحة

en: Prepend to output text:
ar_SA: ألحق المخرج الحالي بنص شاشة المخرجات:

en: Source filename
ar_SA: اسم الملف المصور

en: Source page
ar_SA: مصدر المصورات

en: Protected PDF
ar_SA: PDF محمي بكلمة سر

en: Current Page
ar_SA: الصفحة الحالية

en: Multiple Pages...
ar_SA: صفحات متعددة...

en: Batch mode...
ar_SA: الوضع المتعدد في آن...

en: Add Word
ar_SA: إضافة كلمة

en: Enter word:
ar_SA: أدخل كلمة:

note: Output toolbar
en: Append new output after last page
ar_SA: أضف النص الجديد بعد آخر صفحة

en: Insert new output before current page
ar_SA: أضف النص الجديد قبل الصفحة الحالية

en: Export to plain text
ar_SA: تصدير نص txt

en: Export to PDF
ar_SA: تصدير PDF

en: Export to ODT
ar_SA: تصدير ODT وورد

en: Append document after last page
ar_SA: أضف المستند بعد الصفحة الأخيرة

en: Insert document before current page
ar_SA: أضف المستند قبل الصفحة الحالية

en: Open hOCR file
ar_SA: فتح ملف hOCR

en: Save output
ar_SA: حفظ المخرج

en: Clear output
ar_SA: مسح القائمة

en: Find and replace
ar_SA: بحث واستبدال

en: Show confidence values
ar_SA: عرض قيم الثقة للتعرف الضوئي

en: Show preview
ar_SA: عرض كمثال

en: Next (F3)
ar_SA: التالي (F3)

en: Previous (Shift+F3)
ar_SA: السابق (Shift+F3)

en: Expand all
ar_SA: عرض الكل

en: Collapse all
ar_SA: تجميع المعروض

en: Properties
ar_SA: خصائص

en: Source
ar_SA: المصدر

note: Output insert mode
en: Append to current text
ar_SA: إلحاق بالنص المخرج الحالي

en: Insert at cursor
ar_SA: أدرج عند المؤشر

en: Replace current text
ar_SA: استبدل النص الحالي

note: Output postprocessing
en: Keep line break if...
ar_SA: احتفظ بإدراج السطر التالي إذا...

en: Preceded by end mark (.?!)
ar_SA: كان مسبوقا بعلامة ترقيم توقف (.?!)

en: Preceded or succeeded by quote
ar_SA: مسبوقا أو متبوعا بعلامة تنصيص

en: Other options
ar_SA: خيارات أخرى

en: Join hyphenated words
ar_SA: ربط الكلمات المتقطعة ب -

en: Collapse whitespace
ar_SA: جمع المسافات

en: Preserve paragraphs
ar_SA: احتفظ بالفقرات

en: Visual aids
ar_SA: مساعدة مرئية

en: Draw whitespace
ar_SA: احذف المسافة

en: Strip line breaks on selected text
ar_SA: احذف كسر السطر التالي للنص المحدد

en: Output mode:
ar_SA: صيغة المخرجات:

en: PDF with invisible text overlay
ar_SA: PDF المصور الأصلي مع وجود نص بالخلفية

en: Compression:
ar_SA: الضغط:

en: Compression quality:
ar_SA: مقدار الضغط:

en: DPI:
ar_SA: الدقة النقطية:

en: Dithering algorithm:
ar_SA: خوارزمية التحويل لأسود وأبيض:

en: Image settings:
ar_SA: إعدادات الصورة:

en: Uniformize line and word spacing
ar_SA: وحد السطر مع مسافة الكلمة

en: Override font family:
ar_SA: حدد خطا مختلفا:

en: Fallback font family:
ar_SA: في حال عدم توفر الخط:

en: Override font size:
ar_SA: تحديد حجم الخط:

en: Font scaling:
ar_SA: مقياس الخط:

en: pt
ar_SA: نقطة

en: Preserve spaces wider than:
ar_SA: احتفظ بالمسافات الأكبر من:

en: characters
ar_SA: الحروف

en: Sanitize hyphens before line breaks
ar_SA: قم بوصل قواطع اللغة الإنجليزية قبل انتهاء الأسطر

en: Text settings:
ar_SA: إعدادات النص:

en: Paper size:
ar_SA: مقاس الصفحة:

en: Treat image sources as having true DPI:
ar_SA: عامل الصورة وكأنها ذات دقة نقطية:

en: Basic
ar_SA: الأساسي

en: PDF version:
ar_SA: النسخة الرقمية للـ PDF:

en: Confirm password:
ar_SA: تأكيد كلمة السر:

en: Encryption (optional):
ar_SA: التشفير (اختياري):

en: Author:
ar_SA: المؤلف:

en: Title:
ar_SA: العنوان:

en: Subject:
ar_SA: الموضوع:

en: Creator:
ar_SA: صانع الملف:

en: Producer:
ar_SA: منتج الملف:

en: Keywords:
ar_SA: الكلمات المفتاحية:

en: Additional information (optional):
ar_SA: معلومات أخرى(اختياري):

en: Import from current source
ar_SA: استخرج من المصدر الحالي

en: Replace all
ar_SA: استبدال الكل

en: Match case
ar_SA: طابق نسق الحرف case للإنجليزي

en: Order:
ar_SA: الترتيب:

en: Recognize
ar_SA: تعرف ضوئي

en: Recognize to clipboard
ar_SA: تعرف ضوئي إلى الحافظة

en: Save as image
ar_SA: احفظ كصورة

en: Tessdata Manager
ar_SA: مدير Tessdata

en: Manage installed languages:
ar_SA: إدارة لغات التعرف المثبتة:

en: Choose Output Filename...
ar_SA: اختر اسم الملف للمخرج...

en: Failed to initialize the scanning backend.
ar_SA: فشل في تهيئة المسح الضوئي.

en: Scan failed
ar_SA: فشل المسح الضوئي

en: No scanners were detected.
ar_SA: لم يتم اكتشاف أي ماسحات ضوئية.

en: Starting scan...
ar_SA: بدء المسح الضوئي...

en: Opening device...
ar_SA: فتح جهاز...

en: Setting options...
ar_SA: خيارات الإعدادات...

en: Getting parameters...
ar_SA: الحصول على المدخلات...

en: Transferring data...
ar_SA: نقل البيانات...

en: Canceling scan...
ar_SA: إلغاء المسح الضوئي...

en: Filename prefix
ar_SA: بادئة اسم الملف

en: Code
ar_SA: الرمز

en: Native name
ar_SA: الاسم الأصلي

en: Script
ar_SA: اسكريبت

en: Crash Handler
ar_SA: مدير أخطاء البرنامج

en: Your work has been saved under <b>%1</b>.
ar_SA: عملك تم حفظه في <b>%1</b>.

en: There was no unsaved work.
ar_SA: لا توجد أعمال محفوظة.

en: Failed to obtain backtrace. Is GDB installed?
ar_SA: فشل في الحصول على سجلات الأخطاء. هل برنامج gdb مثبت؟

en: The file might not be an image or be corrupt:
    %1
ar_SA: هذا الملف يبدو أنه ليس صورة:
    %1

en: Page %1
ar_SA: صفحة: %1

en: PNG Images
ar_SA: صور PNG

en: Save Selection Image
ar_SA: احفظ الصورة المختارة

en: Recognize all
ar_SA: التعرف الضوئي للكل

en: Recognize selection
ar_SA: التعرف على التحديد

en: Performing layout analysis
ar_SA: إجراء تحليل للتخطيط

en: No suggestions
ar_SA: لا توجد اقتراحات

en: Add to dictionary
ar_SA: إضافة إلى القاموس

en: Ignore word
ar_SA: تجاهل الكلمة

en: Text block
ar_SA: كتلة النص

en: Paragraph
ar_SA: الفقرة

en: Textline
ar_SA: السطر

en: Graphic
ar_SA: تصويري

en: Export failed
ar_SA: فشل في التصدير

en: The ODT export failed: unable to write output file.
ar_SA: فشل في التصدير: كتابة المخرجات غير ممكنة.

en: Exporting to ODT...
ar_SA: تصدير بصيغة ODT وورد...

en: The operation was cancelled
ar_SA: تم إلغاء العملية

en: Failed to render page %1
ar_SA: فشل في محاولة رسم الصفحة %1

en: Exporting to PDF...
ar_SA: حفظ بصيغة PDF نصي...

en: The PDF export failed: %1.
ar_SA: فشل في تصدير PDF: %1.

en: The PDF library could not load the font '%1'.
ar_SA: مكتبة PDF لا يمكنها تحميل هذا الخط '%1'.

en: Monochrome
ar_SA: أسود وأبيض

en: Threshold (closest color)
ar_SA: أقرب لون

en: Diffuse
ar_SA: انتشار لوني

en: Zip (lossless)
ar_SA: Zip (بنفس جودة الأصل)

en: CCITT Group 4 (lossless)
ar_SA: CCITT Group 4 (بنفس جودة الأصل)

en: Jpeg (lossy)
ar_SA: JPG (أقل من جودة الأصل)

en: Same as source
ar_SA: بنفس نسق المصدر

en: cm
ar_SA: سنتيمتر

en: in
ar_SA: بوصة

en: The text export failed: unable to write output file.
ar_SA: عملية تصدير الملف النصي فشلت: لا يمكن كتابة الملف على الحاسوب.

en: Word
ar_SA: الكلمة

en: Misspelled word
ar_SA: كلمة خاطئة إملائيا

en: The following pages could not be processed:
    %1
ar_SA: الصفحات التالية لا يمكن معالجتها:
    %1

en: Recognition errors
ar_SA: أخطاء في التعرف الضوئي

en: Multiple values
ar_SA: قيم متعددة

note: Merging allowed
en: Merge
ar_SA: دمج

en: Split from parent
ar_SA: افصل عن الأصل

note: Swapping allowed
en: Swap
ar_SA: تبديل

en: Add graphic region
ar_SA: إضافة منطقة للتعرف الضوئي

en: Add text block
ar_SA: إضافة كتلة نص

en: Add paragraph
ar_SA: إضافة فقرة

en: Add line
ar_SA: إضافة سطر

en: Add word
ar_SA: إضافة كلمة

en: hOCR HTML Files
ar_SA: ملف HTML بصيغة hOCR

en: Open hOCR File
ar_SA: فتح ملف hOCR

en: The following files could not be opened:
    %1
ar_SA: لا يمكن فتح الملفات التالية:
    %1

en: The following files are not valid hOCR HTML:
    %1
ar_SA: هذا الملف لا يبدو أنه يحتوي على hOCR HTML صالح:
     %1

en: Unable to open files
ar_SA: لا يمكن فتح الملفات

en: output
ar_SA: المخرج

en: Save hOCR Output...
ar_SA: احفظ مخرج hOCR...

en: Failed to save output
ar_SA: فشلت عملية حفظ المخرج

en: Check that you have writing permissions in the selected folder.
ar_SA: قم بالتأكد أنك تملك صلاحية كتابة الملفات في المجلد المحدد.

en: OpenDocument Text Documents
ar_SA: مستندات من نوع OpenDocument

en: Save ODT Output...
ar_SA: احفظ بصيغة ODT وورد...

en: PDF Files
ar_SA: ملفات PDF

en: Save PDF Output...
ar_SA: حفظ مخرج الـPDF...

en: Invalid Output
ar_SA: مخرج خاطئ

en: Cannot overwrite a file which is a source image of this document.
ar_SA: لا يمكن استبدال الملف المصدر لهذا المستند.

en: Text Files
ar_SA: ملفات نصية txt

en: Save Text Output...
ar_SA: احفظ بصيغة ملف نصي txt...

en: Output not saved
ar_SA: المخرج لم يتم حفظه

en: Save output before proceeding?
ar_SA: حفظ المخرج قبل المتابعة؟

en: Replacing...
ar_SA: جار الاستبدال...

en: Applying substitutions...
ar_SA: جار تطبيق الاستبدالات...

en: Using tesseract
ar_SA: باستخدام محرك التعرف tesseract

en: Select an image to begin...
ar_SA: اختر صورة للبدء...

en: Multiple sources (%1)
ar_SA: مصادر متعددة (%1)

en: New version
ar_SA: نسخة جديدة

en: gImageReader %1 is available
ar_SA: البرنامج gImageReader  %1 متوفر

en: Download
ar_SA: تنزيل

en: Changelog
ar_SA: سجل التغييرات

en: Don't notify again
ar_SA: لا تقم بإعلامي مرة أخرى

en: Don't show again
ar_SA: لا تعرض هذا مرة أخرى

en: Spelling dictionary missing
ar_SA: قاموس التدقيق الإملائي غير موجود

en: The spellcheck dictionary for %1 is not installed
ar_SA: قاموس التدقيق الإملائي لـ %1 غير مثبت

en: Installing spelling dictionary for '%1'
ar_SA: جار تثبيت قاموس التدقيق الإملائي لـ '%1'

en: Failed to install spelling dictionary: %1
ar_SA: فشل في تثبيت قاموس التدقيق الإملائي: %1

en: Failed to create directory for spelling dictionaries.
ar_SA: فشل في إنشاء مجلد قواميس التدقيق الإملائي.

en: Could not read %1: %2.
ar_SA: لا يمكن قراءة %1: %2.

en: Downloading '%1'...
ar_SA: جار التنزيل '%1'...

en: The following dictionaries could not be downloaded:
    %1
    
    Check the connectivity and directory permissions.
    Hint: If you don't have write permissions in system folders, you can switch to user paths in the settings dialog.
ar_SA: هذا القواميس لا يمكن تنزيلها 
    %1
    
    تأكد من اتصالك بالشبكة وصلاحيات المجلد
    تلميح: إذا كان لا يمكنك الكتابة في مجلدات النظام، يمكنك أن تتحول إلى مسار المستخدمين في الإعدادت.

en: Dictionaries installed
ar_SA: القواميس تم تثبيتها

en: The following dictionaries were installed:
    %1
ar_SA: هذه القواميس تم تثبيتها:
    %1

en: No spelling dictionaries found for '%1'.
ar_SA: لا يتم العثور على قواميس تدقيق إملائي لـ '%1'.

en: Page: %1
ar_SA: صفحة: %1

en: Stripping line breaks...
ar_SA: إزالة كسر السطور...

en: File: %1
ar_SA: ملف: %1

en: Page: %1
ar_SA: صفحة: %1

en: 
    [Failed to recognize page %1]
ar_SA: 
    [خطأ في التعرف الضوئي للصفحة %1]

en: Select Files
ar_SA: اختر ملفات

en: Save Output...
ar_SA: حفظ المخرج...

en: No languages available
ar_SA: لا توجد لغات متاحة

en: No tesseract languages are available for use. Recognition will not work.
ar_SA: لا توجد لغات تعرف ضوئي لمحرك التعرف tesseract. التعرف الضوئي لن يعمل.

en: Multilingual
ar_SA: بلغات متعددة

en: Automatic page segmentation
ar_SA: تقسيم تخطيط الصفحة بشكل تلقائي

en: Page segmentation with orientation and script detection
ar_SA: تقسيم تخطيط الصفحة مع التعرف التلقائي للغة واتجاه الصفحة

en: Assume single column of text
ar_SA: اعتبر النص في عمود واحد

en: Assume single block of vertically aligned text
ar_SA: اعتبر كتلة نص واحدة مضبوطة عموديا

en: Assume a single uniform block of text
ar_SA: اعتبر كتلة نص واحدة

en: Assume a line of text
ar_SA: اعتبر نص في سطر واحد

en: Assume a single word
ar_SA: اعتبر وجود كلمة واحدة

en: Assume a single word in a circle
ar_SA: اعتبر وجود كلمة واحدة في دائرة

en: Sparse text in no particular order
ar_SA: نص متناثر بدون أي ترتيب

en: Sparse text with orientation and script detection
ar_SA: نص متناثر مع التعرف التلقائي لاتجاه الصفحة واللغة

en: Page segmentation mode
ar_SA: وضعية تخطيط الصفحة

en: Character whitelist / blacklist...
ar_SA: قائمة الحروف المسموح بها / غير المسموح بها...

en: Manage languages...
ar_SA: إدارة اللغات...

en: Overwrite existing output
ar_SA: استبدل المخرجات الحالية

en: Skip processing source
ar_SA: تجاهل معالجة المدخلات

en: Current selection
ar_SA: التحديد الحالي

en: Recognition errors occurred
ar_SA: حدثت أخطاء في التعرف الضوئي

en: Failed to initialize tesseract
ar_SA: فشل في تهيئة محرك التعرف الضوئي tesseract

en: Recognizing page %1 (%2 of %3)
ar_SA: جار التعرف الضوئي على الصفحة %1 (%2 من %3)

en: - Page %1: failed to render page
ar_SA: - صفحة %1: لا يمكن رسم الصفحة

en: Recognizing...
ar_SA: جار التعرف الضوئي..

en: - %1:%2: failed to render page
ar_SA: - %1:%2: لا يمكن رسم الصفحة

en: - %1: output already exists, skipping
ar_SA: - %1: المخرج موجود بالفعل، تم التجاهل

en: - %1: failed to create output file
ar_SA: - %1: فشل في إنشاء المخرج

en: The following errors occurred:
ar_SA: حدثت الأخطاء التالية:

en: Scan canceled
ar_SA: تم إلغاء المسح الضوئي

en: No scanner specified
ar_SA: لم يتم تحديد ماسحات ضوئية

en: Unable to connect to scanner
ar_SA: غير قادر على الاتصال بالماسح الضوئي

en: Unable to start scan
ar_SA: غير قادر على بدء عملية المسح الضوئي

en: Error communicating with scanner
ar_SA: حدث خطأ أثناء الاتصال بالماسح الضوئي

en: Failed to save image
ar_SA: خطأ أثناء حفظ الصورة

en: Operation is cancelled.
ar_SA: تم إلغاء العملية.

en: Device is busy.
ar_SA: الجهاز مشغول.

en: Cover is opened.
ar_SA: الغطاء مفتوح.

en: Document feeder jammed.
ar_SA: علبة تغذية المستندات متحشرجة.

en: Document feeder out of documents.
ar_SA: علبة تغذية المستندات فارغة.

en: Access to scanner is denied.
ar_SA: تم منع الوصول إلى الماسح الضوئي.

en: Enter password for file '%1':
ar_SA: أدخل كلمة السر للملف '%1':

en: PDF with text
ar_SA: ملفات PDF مع نص

en: The PDF file already contains text:
    %1
    Open it regardless?
ar_SA: هذه PDF تحتوي على نصوص بالفعل:
    %1
    فتح على أية حال؟

en: Images and PDFs
ar_SA: صور وملفات PDF

en: Clipboard Error
ar_SA: خطأ في الحافظة

en: Failed to read the clipboard.
ar_SA: خطأ أثناء القراءة من الحافظة.

en: Pasted %1
ar_SA: تم لصق %1

en: Screenshot Error
ar_SA: خطأ في لقطة الشاشة

en: Failed to take screenshot.
ar_SA: خطأ أثناء التقاط الشاشة.

en: Screenshot %1
ar_SA: لطقة شاشة %1

en: Saving image...
ar_SA: جار حفظ الصورة...

en: Cannot Write File
ar_SA: لا يمكن كتابة الملف

en: Could not write to %1.
ar_SA: لا يمكن الكتابة في %1.

en: Delete File?
ar_SA: حذف الملف؟

en: Delete the following files?
ar_SA: حذف هذه الملفات؟

en: Missing File
ar_SA: ملف ناقص

en: The following file has been deleted or moved:
    %1
ar_SA: هذا الملف تم حذفه أو نقله:
    %1

en: Search for
ar_SA: ابحث عن

en: Replace with
ar_SA: استبدل بـ

en: Substitutions List
ar_SA: قائمة الاستبدالات

en: Open Substitutions List
ar_SA: فتح ملف قائمة الاستبدالات

en: Error Reading File
ar_SA: خطأ أثناء قراءة الملف

en: Unable to read '%1'.
ar_SA: لا يمكن قراءة '%1'.

en: Errors Occurred Reading File
ar_SA: حدثت أخطاء أثناء قراءة الملف

en: Some entries of the substitutions list could not be read.
ar_SA: بعض المدخلات في قائمة الاستبدالات لا يمكن قراءتها.

en: Save Substitutions List
ar_SA: حفظ ملف قائمة الاستبدالات

en: Error Saving File
ar_SA: حدث خطأ أثناء حفظ الملف

en: Unable to write to '%1'.
ar_SA: لا يمكن الكتابة في '%1'.

en: Save List?
ar_SA: احفظ القائمة؟

en: Do you want to save the current list?
ar_SA: هل تود حفظ القائمة الحالية؟

en: A session connection to the PackageKit backend is required for managing system-wide tesseract language packs, but it was not found. This service is usually provided by a software-management application such as Gnome Software. Please install software which provides the necessary PackageKit interface, use other system package management software to manage the tesseract language packs directly, or switch to using the user tessdata path in the configuration dialog.
ar_SA: يوجد أدوات ناقصة في محرك التعرف الضوئي. قم بالتأكد من الإعدادات.

en: Fetching available languages
ar_SA: جار تغذية الملفات الموجودة

en: Failed to fetch list of available languages: %1
ar_SA: خطأ أثناء تغذية قائمة اللغات المتاحة: %1

en: Parsing error: %1
ar_SA: خطأ أثناء التمرير: %1

en: Applying changes...
ar_SA: جار تطبيق التغييرات...

en: Failed to create directory for tessdata files.
ar_SA: فشل أثناء إنشاء مجلد ملفات لغات التعرف الضوئي tessdata.

en: Downloading %1...
ar_SA: جار التنزيل %1...

en: The following files could not be downloaded or removed:
    %1
    
    Check the connectivity and directory permissions.
    
    Hint: If you don't have write permissions in system folders, you can switch to user paths in the settings dialog.
ar_SA: هذه الملفات لا يمكن تنزيلها أو أنها أزيلت:
    %1
    تأكد من الاتصال بالشبكة وأذونات المجلد
    
    تلميح: إذا كنت لا تملك صلاحية الكتابة في مجلدات النظام، يمكنك استخدام مسار المستخدمين في الإعدادات.

en: Yes to all
ar_SA: نعم للكل

en: No to all
ar_SA: لا للكل

en: About gImageReader
ar_SA: نبذة عن برنامج gImageReader

en: Credits
ar_SA: المحسوبية

en: In batch mode, each input source is processed separately and the output saved side-by-side to the input file.
ar_SA: في الوضع المتعدد، كل من المدخلات يتم معالجتها بشكل منفصل والمخرجات يتم حفظها جنبا إلى جنب في الملف المدخل.

en: System encoding
ar_SA: ترميز النظام

en: UTF-8
ar_SA: UTF-8 يونيكود

en: Text file encoding:
ar_SA: ترميز الملف النصي:

en: Flatbed
ar_SA: مسطح

en: ADF Front
ar_SA: الجهة العلوية من علبة تغذية المستندات

en: ADF Back
ar_SA: الجهة السفلية من علبة تغذية المستندات

en: ADF Duplex
ar_SA: الجهتين من علبة تغذية المستندات

en: Normal Size
ar_SA: المقاس العادي

en: Best Fit
ar_SA: أفضل تلاؤم

en: Rotate left
ar_SA: تدوير لليسار

en: Rotate right
ar_SA: تدوير لليمين

en: Image Controls
ar_SA: أزرار التحكم بالصورة

en: Autodetect Layout
ar_SA: تعرف تلقائي لتخطيط الصفحة

en: Toggle Output Pane
ar_SA: تبديل شاشة المخرجات

en: Backend:
ar_SA: محرك كتابة PDF:

en: Portrait
ar_SA: بالطول

en: Landscape
ar_SA: بالعرض

en: Failed to write to file
ar_SA: خطأ أثناء كتابة الملف

en: <html><head/><body><ul><li>PoDoFo: offers more image compression options, but does not handle complex scripts.</li><li>QPrinter: only supports JPEG compression for storing images, but supports complex scripts.</li></ul></body></html>
ar_SA: <html><head/><body><ul><li>PoDoFo: يوفر ضغطاً أعلى لكنه غير متوافق مع اللغات غير اللاتينية كالعربية.</li><li>QPrinter: ضغط أقل من نوع JPG ويدعم كل اللغات.</li></ul></body></html>

en: Save as hOCR text
ar_SA: احفظ بصيغة hOCR

en: Find and Replace
ar_SA: بحث واستبدال

en: The following dictionary files were installed:
    %1
ar_SA: القاموس التالي غير مثبت:
    %1

en: Delete Files
ar_SA: حذف الملفات

en: The following files could not be downloaded or removed:
    %1
    
    Check the connectivity and directory permissions.
    Hint: If you don't have write permissions in system folders, you can switch to user paths in the settings dialog.
ar_SA: الملفات التالية لا يمكن تنزيلها أو أنها قد أزيلت:
    %1
    تأكد من اتصالك بالشبكة وأذونات المجلد.
    تلميح: إذا لم يكن لديك صلاحية على مجلدات النظام، قم بالتغيير إلى مسار المستخدم في الإعدادات.

en: OCR mode:
ar_SA: وضعية التعرف الضوئي:

note: Sources toolbar
en: Add folder
ar_SA: إضافة مجلد

en: Take Screenshot
ar_SA: حفظ لقطة شاشة

en: Remove Image
ar_SA: إزالة الصورة

en: Delete Image
ar_SA: حذف صورة

en: Clear List
ar_SA: مسح القائمة

en: Strip Line Breaks
ar_SA: احذف كسر السطور

en: Save Output
ar_SA: حفظ المخرج

en: Clear Output
ar_SA: مسح القائمة

en:   (No FX rate available)
ar_SA:   (لا يوجد سعر صرف)

en:  confirmation
ar_SA:  تأكيد

en: &Addresses
ar_SA: &العناوين

en: &Bitcoin Paper
ar_SA: ورقة البتكوين
    او بمعنى اخر عملة بتكوين

en: &Check for updates
ar_SA: &التحقق من وجود تحديثات

en: &Documentation
ar_SA: &إرشادات الاستخدام

en: &Donate to server
ar_SA: &تبرّع للخادم

en: &Encrypt/decrypt message
ar_SA: &تشفير/فك تشفير رسالة

en: &Export
ar_SA: &تصدير

en: &Flip horizontally
ar_SA: &أقلب أفقياً

en: &From QR code
ar_SA: &من رمز QR

en: &From file
ar_SA: &من ملف

en: &From text
ar_SA: &من نص

en: &From the blockchain
ar_SA: &من سلسلة الكتل

en: &Import
ar_SA: &استيراد

en: &Information
ar_SA: &معلومات

en: &Labels
ar_SA: & الوسوم

en: &Load transaction
ar_SA: &تحميل حوالة

en: &Network
ar_SA: &الشبكة

en: &New/Restore
ar_SA: &جديد/استعادة

en: &Official website
ar_SA: &الموقع الرسمي

en: &Open
ar_SA: &فتح

en: &Password
ar_SA: &كلمة المرور

en: &Pay to many
ar_SA: &دفع للعديد

en: &Plot
ar_SA: طباعة

en: &Plugins
ar_SA: &الإضافات

en: &Private keys
ar_SA: &المفاتيح الخاصة

en: &Recently open
ar_SA: &مفتوح مؤخرا

en: &Report Bug
ar_SA: &الإبلاغ عن خلل

en: &Save backup
ar_SA: &حفظ نسخة احتياطية

en: &Seed
ar_SA: &عبارة الاسترداد

en: &Sign/verify message
ar_SA: &توقيع/توثيق رسالة

en: &Summary
ar_SA: &الملخص

en: &Sweep
ar_SA: &استيراد

en: &Tools
ar_SA: &الأدوات

en: &Wallet
ar_SA: &المحفظة

en: (Touch {} of {})
ar_SA: (المس {} من {})

en: 1 day
ar_SA: يوم واحد

en: 1 hour
ar_SA: ساعة واحدة

en: 1 week
ar_SA: أسبوع واحد

en: 10 minutes
ar_SA: 10 دقائق

en: 2. Align your Revealer borderlines to the dashed lines on the top and left.
ar_SA: قم بمحاذاة حدود الكاشف الخاص بك مع الخطوط المتقطعة في الأعلى واليسار

en: 2fa fee: {} (for the next batch of transactions)
ar_SA: مبلغ او قيمة الرسوم للمعاملات هي ٢ fe

en: 3. Press slightly the Revealer against the paper and read the numbers that best match on the opposite sides.
ar_SA: 3. إضغط قليلاً على الكاشف مقابل الورقة واقرا الأرقام التي تتطابق بشكل أفضل على الجانبين المعاكسين.

en: 4. Type the numbers in the software
ar_SA: اكتب الارقام في البرنامج

en: A backup is saved automatically when generating a new wallet.
ar_SA: يتم حفظ نسخة احتياطية بشكل آلي بمجرد انشاء محفظة جديدة

en: A copy of your wallet file was created in
ar_SA: تم انشاء نسخة احتياطية من محفظتك في

en: A few examples
ar_SA: بعض الأمثلة

en: A library is probably missing.
ar_SA: احدى المكتبات مفقودة غالبا.

en: A payment was already initiated for this invoice
ar_SA: تم بالفعل بدء الدفع لهذه الفاتورة

en: A previous attempt to pay this invoice did not clear
ar_SA: لم يتم مسح المحاولة السابقة لدفع هذه الفاتورة

en: A small fee will be charged on each transaction that uses the remote server.  You may check and modify your billing preferences once the installation is complete.
ar_SA: سيتم فرض رسوم رمزية على كل معاملة تقوم باستخدام الخادم عن بعد . ويمكنك التحقق من تفضيلات الفواتير الخاصة بك وتعديلها بمجرد الانتهاء من التثبيت.

en: A suggested fee is automatically added to this field. You may override it. The suggested fee increases with the size of the transaction.
ar_SA: يتم إضافة رسوم الحوالة هنا تلقائياً. تستطيع تغييرها. الرسوم التي تم اقتراحها تزيد حسب حجم الحوالة.

en: A watchtower is a daemon that watches your channels and prevents the other party from stealing funds by broadcasting an old state.
ar_SA: برج المراقبة هو شيطان يراقب قنواتك ويمنع الطرف الآخر من سرقة الاموال من خلال بث حالة قديمة

en: Accept Word
ar_SA: كلمة مقبولة

en: Acquisition price
ar_SA: سعر الشراء

en: Add a cosigner to your multi-sig wallet
ar_SA: أضف شريك توقيع لمحفظتك متعددة التواقيع

en: Additional fees
ar_SA: رسوم اضافية

en: Additional {} satoshis are going to be added.
ar_SA: ستتم إضافة {} ساتوشي إضافية.

en: Address Details
ar_SA: تفاصيل العنوان

en: Address is frozen
ar_SA: العنوان مجمد

en: Address not in wallet.
ar_SA: العنوان ليس في المحفظة.

en: Address unknown for node:
ar_SA: العنوان غير معروف لنقطة الالتقاء

en: Addresses
ar_SA: العناوين

en: Already up to date
ar_SA: محدث بالفعل

en: Alternatively
ar_SA: بدلا من ذلك

en: Always check your backups.
ar_SA: تحقق دائمًا من النسخ الاحتياطية.

en: Amount
ar_SA: القيمة

en: Amount received:
ar_SA: المبلغ المستلم:

en: Amount sent:
ar_SA: المبلغ المرسل:

en: Amount to be sent
ar_SA: المبلغ المراد ارساله

en: An Error Occurred
ar_SA: حدث خطأ

en: Are you SURE you want to wipe the device?
    Your wallet still has bitcoins in it!
ar_SA: هل انت متأكد من رغبتك بحذف الجهاز؟
    
    لا تزال محفظتك تحتوي على عملات بيتكوين!

en: Are you sure you want to proceed?
ar_SA: هل انت متاكد من انك تريد المتابعة؟

en: Audio MODEM
ar_SA: مودم الصوت

en: Audio Modem Settings
ar_SA: إعدادات مودم الصوت

en: Authorization
ar_SA: ترخيص

en: Automatically check for software updates
ar_SA: التحقق تلقائياً من وجود تحديثات

en: BIP39 seed
ar_SA: عبارة استرداد BIP39

en: Backup directory
ar_SA: مجلد النسخ الإحتياطي

en: Balance
ar_SA: الرصيد

en: Base unit
ar_SA: الوحدة الاساسية

en: Base unit of your wallet.
ar_SA: الوحدة الاساسية لمحفظتك.

en: Batch pay invoices
ar_SA: دفع العديد من الفواتير

en: Before reporting a bug, upgrade to the most recent version of Electrum (latest release or git HEAD), and include the version number in your report.
ar_SA: قبل الابلاغ عن خطأ، قم بالتحديث إلى آخر اصدار من Electrum، وارفق رقم النسخة في تقريرك.

en: Bitcoin Address is None
ar_SA: لايوجد عنوان بيتكوين

en: Bitcoin transactions are in general not free. A transaction fee is paid by the sender of the funds.
ar_SA: التحويل عبر البيتكوين ليس مجاني بشكل عام، هناك رسوم للحوالة يتم دفعها عبر المرسل للأموال.

en: Block height
ar_SA: ارتفاع الكتلة

en: Blockchain
ar_SA: سلسلة الكتل

en: Broadcast
ar_SA: ارسل

en: Broadcasting transaction...
ar_SA: يتم ارسال معاملة...

en: Build Date
ar_SA: تاريخ الإصدار

en: Bump Fee
ar_SA: زيادة الرسوم

en: CSV
ar_SA: ملف (CSV)

en: Can't CPFP: unknown fee for parent transaction.
ar_SA: لا يمكن عمل CPFP: الرسوم غير معروفة للحوالة الاصلية.

en: Cancel transaction
ar_SA: إلغاء الحوالة

en: Cannot cancel transaction
ar_SA: لا يمكن إلغاء الحوالة

en: Cannot read file
ar_SA: تعذر قراءة الملف

en: Certificate mismatch
ar_SA: الشهادة غير متطابقة

en: Change Password
ar_SA: تغيير كلمة المرور

en: Child Pays for Parent
ar_SA: الفرع يدفع للأصل

en: Child pays for parent
ar_SA: الفرع يدفع للأصل

en: Choose a password to encrypt your wallet keys.
ar_SA: قم بإختيار كلمة مرور لتشفير مفاتيح محفظتك.

en: Choose the number of signatures needed to unlock funds in your wallet:
ar_SA: اختر عدد التوقيعات المطلوبة لفتح الأموال في محفظتك:

en: Choose which online block explorer to use for functions that open a web browser
ar_SA: اختر مستكشف الكتل عبر الإنترنت الذي تريد استخدامه للأمور التي تتطلب فتح متصفح الويب

en: Co&ins
ar_SA: العم&لات

en: Color theme
ar_SA: لون البرنامج

en: Combine
ar_SA: دمج

en: Con&sole
ar_SA: الطر&فية

en: Con&tacts
ar_SA: جهات &الإتصال

en: Confirm Passphrase:
ar_SA: تأكيد العبارة السرية:

en: Confirm Password:
ar_SA: تأكيد كلمة المرور:

en: Confirm Seed
ar_SA: تأكيد عبارة الاسترداد

en: Copy Address
ar_SA: نسخ العنوان

en: Copy Image
ar_SA: نسخ الصورة

en: Copy Text
ar_SA: نسخ النص

en: Copy and Close
ar_SA: نسخ واغلاق

en: Copy to clipboard
ar_SA: نسخ إلى الحافظة

en: Copy {}
ar_SA: نسخ {}

en: Create new wallet
ar_SA: انشاء محفظة جديدة

en: Creating a new payment request will reuse one of your addresses and overwrite an existing request. Continue anyway?
ar_SA: سيؤدي إنشاء طلب دفع جديد إلى إعادة استخدام أحد عناوينك والكتابة على الطلب الحالي. هل تود على أي حال؟

en: Critical Error
ar_SA: خطأ فادح

en: Current Password:
ar_SA: كلمة المرور الحالية:

en: Dark
ar_SA: داكن

en: Dark/Light
ar_SA: داكن/فاتح

en: Decrypt
ar_SA: فك التشفير

en: Delete invoices
ar_SA: حذف الفواتير

en: Delete wallet file?
ar_SA: حذف ملف المحفظة؟

en: Derivation path
ar_SA: مسار اشتقاق عناوين المحفظة

en: Description of the transaction (not mandatory).
ar_SA: وصف الحوالة (غير إلزامي).

en: Do not store it electronically.
ar_SA: لا تخزنها الكترونياً.

en: Do you want to create a new seed, or to restore a wallet using an existing seed?
ar_SA: هل تريد إنشاء عبارة استرداد، أو إستعادة محفظة باستخدام عبارة استرداد موجودة بالفعل؟

en: Do you want to create your first channel?
ar_SA: هل تود إنشاء قناتك الأولى؟

en: Do you want to delete the old file
ar_SA: هل تريد حذف الملف القديم

en: Do you want to remove {} from your wallet?
ar_SA: هل تريد إزالة {} من محفظتك؟

en: Do you wish to continue?
ar_SA: هل ترغب في الاستمرار؟

en: Don't show this again.
ar_SA: لا تظهر هذا مرة أخرى.

en: Electrum Plugins
ar_SA: إضافات Electrum

en: Electrum connects to several nodes in order to download block headers and find out the longest blockchain.
ar_SA: يتصل Electrum بالعديد من العقد من أجل تحميل رؤوس الكتل ولإيجاد أطول سلسلة كتل.

en: Electrum preferences
ar_SA: اعدادات Electrum

en: Electrum sends your wallet addresses to a single server, in order to receive your transaction history.
ar_SA: يقوم Electrum بإرسال عنوان محفظتك إلى خادم واحد، من أجل إستلام سجل عملياتك.

en: Electrum wallet
ar_SA: محفظة Electrum

en: Electrum was unable to copy your wallet file to the specified location.
ar_SA: لم يتمكن Electrum من نسخ ملف محفظتك إلى الموقع المحدد.

en: Electrum was unable to open your transaction file
ar_SA: لم يتمكن Electrum من فتح ملف حوالتك

en: Electrum was unable to parse your transaction
ar_SA: لم يتمكن Electrum من تحيلي حوالتك

en: Electrum was unable to produce a private key-export.
ar_SA: لم يتمكن Electrum من إنتاج مفتاح خاص للتصدير.

en: Electrum was unable to produce a transaction export.
ar_SA: لم يتمكن Electrum من انتاج تصدير الحوالة.

en: Electrum will now exit.
ar_SA: سيقوم Electrum بالاغلاق الآن.

en: Enable update check
ar_SA: تمكين التحقق من التحديث

en: Encrypt
ar_SA: تشفير

en: Encrypt wallet file
ar_SA: تشفير ملف المحفظة

en: Encrypt/decrypt Message
ar_SA: تشفير/فك تشفير رسالة

en: Encrypted
ar_SA: مشفَّر

en: Enter Passphrase
ar_SA: ادخل عبارة سرية

en: Enter Seed
ar_SA: أدخل عبارة الاسترداد

en: Enter a list of outputs in the 'Pay to' field.
ar_SA: ادخل قائمة بالمخرجات في حقل الـ(دفع الى).

en: Enter addresses
ar_SA: أدخل العناوين

en: Enter cosigner seed
ar_SA: أدخل عبارة الاسترداد لشريك التوقيع

en: Enter private keys
ar_SA: أدخل المفاتيح الخاصة

en: Enter their master private key (xprv) if you want to be able to sign for them.
ar_SA: أدخل المفتاح الخاص الرئيسي (xprv) ان اردت توقيعهم.

en: Enter your password or choose another file.
ar_SA: أدخل كلمة المرور أو إختر ملف أخر.

en: Exit Electrum
ar_SA: مغادرة Electrum

en: Expired
ar_SA: منتهي الصلاحية

en: Expires
ar_SA: ينتهي

en: Export History
ar_SA: تصدير السجلات/التواريخ

en: Exposing a single private key can compromise your entire wallet!
ar_SA: الكشف عن مفتاح خاص واحد قد يؤدي إلى تعريض محفظتك بالكامل للخطر!

en: Extend this seed with custom words
ar_SA: قم بزيادة عبارة الاسترداد بكلمة خاصة

en: Failed to update password
ar_SA: فشل تحديث كلمة المرور

en: Fee
ar_SA: الرسوم

en: Fiat
ar_SA: العملة

en: Fiat currency
ar_SA: نوع العملة

en: Follow this branch
ar_SA: اتبع هذا الفرع

en: For more information, visit
ar_SA: للمزيد من المعلومات، قم بزيارة

en: Format
ar_SA: الصيغة

en: Format: address, amount
ar_SA: الصيغة: العنوان، المبلغ

en: However, we do not generate BIP39 seeds, because they do not meet our safety standard.
ar_SA: ومع ذلك ، فإننا لا نستخدم عبارة الاسترداد من نوع BIP39، لأنها لا تستوفي معايير السلامة الخاصة بنا.

en: I already have a seed
ar_SA: لدي عبارة استرداد بالفعل

en: If auto-connect is enabled, Electrum will always use a server that is on the longest blockchain.
ar_SA: إذا تم تفعيل الإتصال التلقائي، فإن Electrum سوف يستخدم دائما خادم على أطول سلسلة كتل.

en: If it is disabled, you have to choose a server you want to use. Electrum will warn you if your server is lagging.
ar_SA: إذا تم تعطيله، يجب عليك إختيار خادم تريد إستخدامه. Electrum سيحذرك إذا كان الخادم الخاص بك متأخّرا".

en: If your wallet contains funds, make sure you have saved its seed.
ar_SA: إذا كانت محفظتك تحتوي على أموال، تأكد من حفظ عبارة الاسترداد الخاصة بها.

en: Import
ar_SA: إستيراد

en: Import Bitcoin addresses or private keys
ar_SA: استيراد عناوين Bitcoin أو المفاتيح الخاصة

en: Import private keys
ar_SA: إستيراد المفاتيح الخاصة

en: In particular, DO NOT use 'redeem private key' services proposed by third parties.
ar_SA: وعلى وجه الخصوص، لا تستخدم خدمات "إسترداد المفتاح الخاص" التي تقترحها أطراف ثالثة.

en: In progress
ar_SA: جار المعالجة

en: Input raw transaction
ar_SA: أدخال حوالة خام

en: Inputs
ar_SA: المدخلات

en: Install the zbar package to enable this.
ar_SA: قم بتثبيت حزمة zbar لتمكينها.

en: Invalid Address
ar_SA: عنوان غير صالح

en: Invalid Amount
ar_SA: مبلغ غير صالح

en: Invalid Bitcoin Address
ar_SA: عنوان بتكوين غير صالح

en: Invalid Bitcoin address
ar_SA: عنوان بتكوين غير صالح

en: Invalid Bitcoin address.
ar_SA: عنوان بتكوين غير صالح.

en: Invoices
ar_SA: الفواتير

en: Keyboard shortcut: type "!" to send all your coins.
ar_SA: إختصار لوحة المفاتيح: أكتب "!" لإرسال جميع عملاتك.

en: Light
ar_SA: فاتح

en: Lightning
ar_SA: شبكة Lightning

en: Load transaction
ar_SA: حمل حوالة

en: Max
ar_SA: اقصى حد

en: New Contact
ar_SA: عنوان جديد

en: No outputs
ar_SA: لا مخرجات

en: Not connected
ar_SA: عير متصل

en: Not enough funds
ar_SA: لا توجد أموال كافية

en: Number of zeros displayed after the decimal point. For example, if this is set to 2, "1." will be displayed as "1.00"
ar_SA: عدد الأصفار المعروضة بعد الفاصلة العشرية. على سبيل المثال ، إذا تم تعيين هذا على 2، فإن "1" سيتم عرضه كـ "1.00"

en: Online Block Explorer
ar_SA: مستكشف سلسلة الكتل على الإنترنت

en: Outputs
ar_SA: المخرجات

en: Paid
ar_SA: مدفوع

en: Password was updated successfully
ar_SA: تم تحديث كلمة المرور بنجاح

en: Pay
ar_SA: ادفع

en: Pay to
ar_SA: دفع لــ

en: Payment Request
ar_SA: طلب الدفع

en: Payment request has expired
ar_SA: انتهت صلاحية طلب الدفع

en: Payment sent.
ar_SA: تم إرسال الحوالة.

en: Please enter your password
ar_SA: يرجى إدخال كلمة المرور

en: Please restart Electrum to activate the new GUI settings
ar_SA: الرجاء إعادة تشغيل Electrum لتفعيل إعدادات واجهة المستخدم الرسومية الجديدة

en: Please save these {0} words on paper (order is important).
ar_SA: يرجى حفظ هذه {0} الكلمات على ورقة (الترتيب مهم).

en: Private key
ar_SA: المفتاح الخاص

en: Private keys
ar_SA: المفاتيح الخاصة

en: Private keys exported.
ar_SA: تم تصدير المفاتيح الخاصة.

en: Public key
ar_SA: المفتاح العام

en: QR code
ar_SA: رمز QR

en: Receive
ar_SA: استقبل

en: Recipient of the funds.
ar_SA: مستلم الحوالة.

en: Recover from a seed you have previously written down
ar_SA: إسترداد من عبارة الاسترداد قمت بكتابتها مسبقاً

en: Related invoices
ar_SA: الفواتير ذات الصلة

en: Replace by fee
ar_SA: ميزة تغيير الرسوم (RBF)

en: Reporting Bugs
ar_SA: الإبلاغ عن خلل

en: Requested amount
ar_SA: المبلغ المطلوب

en: Requestor
ar_SA: الطالب

en: Seed
ar_SA: عبارة الاسترداد

en: Seed Entered
ar_SA: تم إدخال عبارة الاسترداد

en: Seed available
ar_SA: عبارة الاسترداد متوفرة

en: Select file to export your private keys to
ar_SA: حدد ملفًا لتصدير مفاتيحك الخاصة إليه

en: Select file to export your wallet transactions to
ar_SA: حدد ملف لتصدير حوالات محفظتك له

en: Select which language is used in the GUI (after restart).
ar_SA: حدد اللغة المستخدمة في واجهة المستخدم الرسومية (بعد إعادة التشغيل).

en: Select your transaction file
ar_SA: حدد ملف حوالاتك

en: Sign
ar_SA: وقع

en: Sign/verify Message
ar_SA: توقيع/توثيق رسالة

en: Signature
ar_SA: التوقيع

en: Signature verified
ar_SA: تم التحقق من التوقيع

en: Signed
ar_SA: تم التوقيع

en: Size:
ar_SA: الحجم:

en: Step {}/24.  Enter seed word as explained on your {}:
ar_SA: الخطوة {} / 24. أدخل عبارة الاسترداد كما هو موضح في {}:

en: Success
ar_SA: تم بنجاح

en: Synchronizing...
ar_SA: جاري المزامنة...

en: The amount of fee can be decided freely by the sender. However, transactions with low fees take more time to be processed.
ar_SA: يمكن للمرسل تحديد اي مبلغ لرسوم الحوالة. ولكن الحوالات التي ترسل برسوم قليلة قد تستغرق وقتًا اطول ليتم معالجتها.

en: The description is not sent to the recipient of the funds. It is stored in your wallet file, and displayed in the 'History' tab.
ar_SA: لا يتم إرسال الوصف إلى مستلم الأموال. يتم تخزينه في ملف محفظتك ، ويتم عرضه في علامة التبويب "السجل".

en: The following addresses were added
ar_SA: تم إضافة العناوين التالية

en: The following inputs could not be imported
ar_SA: لا يمكن استيراد المدخلات التالية

en: This is a watching-only wallet
ar_SA: هذه محفظة قابلة للمشاهدة فقط

en: This is the height of your local copy of the blockchain.
ar_SA: هذا هو ارتفاع نسختك المحلية من سلسلة الكتل.

en: This seed will allow you to recover your wallet in case of computer failure.
ar_SA: عبارة الاسترداد هذه ستمكنك من استعادة محفظتك في حالة تعطل حاسوبك.

en: This wallet has no seed
ar_SA: هذه المحفظة ليس لها عبارة استرداد

en: To make sure that you have properly saved your seed, please retype it here.
ar_SA: للتأكد من أنك قمت بحفظ عبارة الاسترداد الخاصة بك بشكل صحيح، يرجى إعادة كتابتها هنا.

en: Transaction
ar_SA: حوالة

en: Transaction ID
ar_SA: رقم تعريف الحوالة

en: Transaction ID:
ar_SA: رقم تعريف الحوالة:

en: Transaction:
ar_SA: حوالة:

en: True
ar_SA: نعم

en: Unable to create csv
ar_SA: تعذر إنشاء ملف csv

en: Unable to export history
ar_SA: تعذر تصدير التاريخ

en: Unpaid
ar_SA: غير مدفوع

en: Use change addresses
ar_SA: استخدم ميزة العناوين المتغيرة

en: Verify
ar_SA: تحقق

en: Video Device
ar_SA: جهاز الفيديو

en: View on block explorer
ar_SA: الرؤية في متصفح سلسلة الكتل

en: WARNING
ar_SA: تحذير

en: WARNING: ALL your private keys are secret.
ar_SA: تحذير: جميع مفاتيحك الخاصة سرية ولا يجب الاطلاع عليها من احد.

en: Wallet Information
ar_SA: معلومات المحفظة

en: Wallet file corruption detected. Please restore your wallet from seed, and compare the addresses in both files
ar_SA: ملف المحفظة تالف. يرجى استعادة محفظتك عبر عبارة الاسترداد. ثم قارن العناوين في الملفين

en: Warning: The next address will not be recovered automatically if you restore your wallet from seed; you may need to add it manually.
    
    This occurs because you have too many unused addresses in your wallet. To avoid this situation, use the existing addresses first.
    
    Create anyway?
ar_SA: تحذير: العنوان التالي لن يتم إسترجاعه تلقائيًا إذا قمت باستعادة محفظتك من عبارة الاسترداد؛ قد تحتاج إلى إضافته يدوياً.
    
    يحدث هذا لأن لديك الكثير من العناوين غير المستخدمة في محفظتك. لتجنب هذا الوضع، إستخدم العناوين الموجودة أولاً.
    
    تود الإنشاء على أي حال؟

en: Write down the seed word shown on your {}
ar_SA: قم بكتابة عبارة الاسترداد المعروضة على {}

en: Write logs to file
ar_SA: تخزين السجلات (log) في ملف

en: You may extend your seed with custom words.
ar_SA: يمكنك زيادة عبارة الاسترداد بكلمات خاصة اضافية.

en: You will be asked to enter 24 words regardless of your seed's actual length.  If you enter a word incorrectly or misspell it, you cannot change it or go back - you will need to start again from the beginning.
    
    So please enter the words carefully!
ar_SA: سيطلب منك إدخال 24 كلمة بغض النظر عن طول عبارة الاسترداد الفعلي. إذا أدخلت كلمة بطريقة خاطئة أو إرتكبت خطأ في تهجئتها، لا يمكنك تغييرها أو العودة إلى الوراء - سوف تحتاج إلى البدء مرة أخرى من البداية.
    
    الرجاء إدخال الكلمات بعناية!

en: Your seed extension must be saved together with your seed.
ar_SA: يجب حفظ عبارة الاسترداد الاضافية مع عبارة الاسترداد الاصلية الخاصة بك.

en: Your seed is important!
ar_SA: عبارة الاسترداد مهمة!

en: Your wallet history has been successfully exported.
ar_SA: تم تصدير تاريخ محفظتك بنجاح.

en: Zeros after decimal point
ar_SA: الأصفار بعد الفاصلة العشرية

en: are frozen
ar_SA: هي مجمدة

en: blocks
ar_SA: كتل

en: invoices
ar_SA: الفواتير

en: seed
ar_SA: عبارة الاسترداد

en: unknown
ar_SA: غير معروف

en: watching only
ar_SA: مشاهدة فقط

[ctx: About|]
en: About Electrum
ar_SA: حول Electrum

[ctx: About|]
en: Version
ar_SA: رقم الإصدار

[ctx: AddressDetails|]
en: Address
ar_SA: العنوان

[ctx: AddressDetails|]
en: Balance
ar_SA: الرصيد

[ctx: AddressDetails|]
en: Transactions
ar_SA: التحويلات

[ctx: AddressDetails|]
en: Derivation path
ar_SA: مسار اشتقاق عناوين المحفظة

[ctx: AddressDetails|]
en: Public key
ar_SA: المفتاح العام

[ctx: AddressDetails|]
en: Private key
ar_SA: المفتاح الخاص

[ctx: AddressDetails|]
en: Delete
ar_SA: حذف

[ctx: Addresses|]
en: Addresses
ar_SA: العناوين

[ctx: BalanceDetails|]
en: Lightning
ar_SA: شبكة Lightning

[ctx: BalanceSummary|]
en: Balance
ar_SA: الرصيد

[ctx: BalanceSummary|]
en: Lightning
ar_SA: شبكة Lightning

[ctx: BtcField|]
en: Amount
ar_SA: القيمة

[ctx: Channels|]
en: Do you want to create your first channel?
ar_SA: هل تود إنشاء قناتك الأولى؟

[ctx: ConfirmTxDialog|]
en: Fee
ar_SA: الرسوم

[ctx: ConfirmTxDialog|]
en: Finalize
ar_SA: انهاء

[ctx: ConfirmTxDialog|]
en: Pay
ar_SA: ادفع

[ctx: CpfpBumpFeeDialog|]
en: Bump Fee
ar_SA: زيادة الرسوم

[ctx: ExceptionDialog|]
en: Never
ar_SA: ابداً

[ctx: ExceptionDialog|]
en: Error
ar_SA: خطأ

[ctx: ExportTxDialog|]
en: Copy
ar_SA: نسخ

[ctx: FiatField|]
en: Amount
ar_SA: القيمة

[ctx: GenericShareDialog|]
en: Copy
ar_SA: نسخ

[ctx: ImportAddressesKeysDialog|]
en: Import
ar_SA: إستيراد

[ctx: ImportChannelBackupDialog|]
en: Import
ar_SA: إستيراد

[ctx: InvoiceDialog|]
en: Address
ar_SA: العنوان

[ctx: InvoiceDialog|]
en: Description
ar_SA: الوصف

[ctx: InvoiceDialog|]
en: Max
ar_SA: اقصى حد

[ctx: InvoiceDialog|]
en: Save
ar_SA: حفظ

[ctx: InvoiceDialog|]
en: Pay
ar_SA: ادفع

[ctx: Invoices|]
en: Delete
ar_SA: حذف

[ctx: LightningPaymentDetails|]
en: Status
ar_SA: الحالة

[ctx: LightningPaymentDetails|]
en: Date
ar_SA: التاريخ

[ctx: LnurlPayRequestDialog|]
en: Description
ar_SA: الوصف

[ctx: LnurlPayRequestDialog|]
en: Amount
ar_SA: القيمة

[ctx: LnurlPayRequestDialog|]
en: Message
ar_SA: رسالة

[ctx: LnurlPayRequestDialog|]
en: Pay
ar_SA: ادفع

[ctx: MessageDialog|]
en: Message
ar_SA: رسالة

[ctx: NetworkOverview|]
en: Network
ar_SA: الشبكة

[ctx: NetworkOverview|]
en: Status
ar_SA: الحالة

[ctx: NetworkOverview|]
en: Server
ar_SA: خادم

[ctx: NetworkOverview|]
en: Lightning
ar_SA: شبكة Lightning

[ctx: NewWalletWizard|]
en: Error
ar_SA: خطأ

[ctx: OpenChannelDialog|]
en: Amount
ar_SA: القيمة

[ctx: OpenChannelDialog|]
en: Max
ar_SA: اقصى حد

[ctx: OpenChannelDialog|]
en: Error
ar_SA: خطأ

[ctx: OpenWalletDialog|]
en: Password
ar_SA: كلمة المرور

[ctx: PasswordDialog|]
en: Enter Password
ar_SA: أدخل كلمة المرور

[ctx: PasswordDialog|]
en: Password
ar_SA: كلمة المرور

[ctx: Preferences|]
en: Preferences
ar_SA: الإعدادات

[ctx: Preferences|]
en: Language
ar_SA: اللغة

[ctx: Preferences|]
en: Please restart Electrum to activate the new GUI settings
ar_SA: الرجاء إعادة تشغيل Electrum لتفعيل إعدادات واجهة المستخدم الرسومية الجديدة

[ctx: Preferences|]
en: Base unit
ar_SA: الوحدة الاساسية

[ctx: Preferences|]
en: Lightning
ar_SA: شبكة Lightning

[ctx: Preferences|]
en: Advanced
ar_SA: إعدادات متقدمة

[ctx: ProxyConfig|]
en: Address
ar_SA: العنوان

[ctx: ProxyConfig|]
en: Password
ar_SA: كلمة المرور

[ctx: RbfBumpFeeDialog|]
en: Bump Fee
ar_SA: زيادة الرسوم

[ctx: ReceiveDetailsDialog|]
en: Message
ar_SA: رسالة

[ctx: ReceiveDetailsDialog|]
en: Amount
ar_SA: القيمة

[ctx: ReceiveDetailsDialog|]
en: Expires after
ar_SA: تنتهي صلاحيته بعد

[ctx: ReceiveDialog|]
en: Lightning
ar_SA: شبكة Lightning

[ctx: ReceiveDialog|]
en: Address
ar_SA: العنوان

[ctx: ReceiveDialog|]
en: Status
ar_SA: الحالة

[ctx: ReceiveDialog|]
en: Message
ar_SA: رسالة

[ctx: ReceiveDialog|]
en: Amount
ar_SA: القيمة

[ctx: ReceiveDialog|]
en: Payment Request
ar_SA: طلب الدفع

[ctx: ReceiveRequests|]
en: Delete
ar_SA: حذف

[ctx: RequestExpiryComboBox|]
en: 10 minutes
ar_SA: 10 دقائق

[ctx: RequestExpiryComboBox|]
en: 1 hour
ar_SA: ساعة واحدة

[ctx: RequestExpiryComboBox|]
en: 1 day
ar_SA: يوم واحد

[ctx: RequestExpiryComboBox|]
en: 1 week
ar_SA: أسبوع واحد

[ctx: RequestExpiryComboBox|]
en: Never
ar_SA: ابداً

[ctx: ScanDialog|]
en: Cancel
ar_SA: إلغاء

[ctx: ServerConfig|]
en: Server
ar_SA: خادم

[ctx: ServerConnectWizard|]
en: Next
ar_SA: التالي

[ctx: SignVerifyMessageDialog|]
en: Address
ar_SA: العنوان

[ctx: SignVerifyMessageDialog|]
en: Message
ar_SA: رسالة

[ctx: SignVerifyMessageDialog|]
en: Signature
ar_SA: التوقيع

[ctx: SignVerifyMessageDialog|]
en: Sign
ar_SA: وقع

[ctx: SignVerifyMessageDialog|]
en: Verify
ar_SA: تحقق

[ctx: SwapDialog|]
en: Cancel
ar_SA: إلغاء

[ctx: TxDetails|]
en: Status
ar_SA: الحالة

[ctx: TxDetails|]
en: Date
ar_SA: التاريخ

[ctx: TxDetails|]
en: Transaction ID
ar_SA: رقم تعريف الحوالة

[ctx: TxDetails|]
en: Bump fee
ar_SA: رسوم الرفع

[ctx: TxDetails|]
en: Sign
ar_SA: وقع

[ctx: TxDetails|]
en: Broadcast
ar_SA: ارسل

[ctx: TxDetails|]
en: Save
ar_SA: حفظ

[ctx: TxDetails|]
en: Remove
ar_SA: إزالة

[ctx: TxDetails|]
en: Error
ar_SA: خطأ

[ctx: WCConfirmSeed|]
en: Your seed is important!
ar_SA: عبارة الاسترداد مهمة!

[ctx: WCConfirmSeed|]
en: To make sure that you have properly saved your seed, please retype it here.
ar_SA: للتأكد من أنك قمت بحفظ عبارة الاسترداد الخاصة بك بشكل صحيح، يرجى إعادة كتابتها هنا.

[ctx: WCCreateSeed|]
en: This seed will allow you to recover your wallet in case of computer failure.
ar_SA: عبارة الاسترداد هذه ستمكنك من استعادة محفظتك في حالة تعطل حاسوبك.

[ctx: WCCreateSeed|]
en: WARNING
ar_SA: تحذير

[ctx: WCCreateSeed|]
en: Do not store it electronically.
ar_SA: لا تخزنها الكترونياً.

[ctx: WCHaveSeed|]
en: However, we do not generate BIP39 seeds, because they do not meet our safety standard.
ar_SA: ومع ذلك ، فإننا لا نستخدم عبارة الاسترداد من نوع BIP39، لأنها لا تستوفي معايير السلامة الخاصة بنا.

[ctx: WCHaveSeed|]
en: Enter cosigner seed
ar_SA: أدخل عبارة الاسترداد لشريك التوقيع

[ctx: WCKeystoreType|]
en: I already have a seed
ar_SA: لدي عبارة استرداد بالفعل

[ctx: WCScriptAndDerivation|]
en: Derivation path
ar_SA: مسار اشتقاق عناوين المحفظة

[ctx: WCServerConfig|]
en: Server
ar_SA: خادم

[ctx: WCWalletType|]
en: Import Bitcoin addresses or private keys
ar_SA: استيراد عناوين Bitcoin أو المفاتيح الخاصة

[ctx: WalletDetails|]
en: Encrypted
ar_SA: مشفَّر

[ctx: WalletDetails|]
en: Lightning
ar_SA: شبكة Lightning

[ctx: WalletDetails|]
en: Seed
ar_SA: عبارة الاسترداد

[ctx: WalletDetails|]
en: unknown
ar_SA: غير معروف

[ctx: WalletDetails|]
en: Change Password
ar_SA: تغيير كلمة المرور

[ctx: WalletDetails|]
en: Success
ar_SA: تم بنجاح

[ctx: WalletDetails|]
en: Error
ar_SA: خطأ

[ctx: WalletDetails|]
en: Warning
ar_SA: تحذير

[ctx: WalletMainView|]
en: Channels
ar_SA: القنوات

[ctx: WalletMainView|]
en: Receive
ar_SA: استقبل

[ctx: WalletMainView|]
en: Send
ar_SA: أرسل

[ctx: WalletMainView|]
en: Error
ar_SA: خطأ

[ctx: Wizard|]
en: Cancel
ar_SA: إلغاء

[ctx: Wizard|]
en: Back
ar_SA: رجوع

[ctx: Wizard|]
en: Next
ar_SA: التالي

[ctx: main|]
en: Network
ar_SA: الشبكة

[ctx: main|]
en: Preferences
ar_SA: الإعدادات

[ctx: main|]
en: About
ar_SA: حول

[ctx: main|]
en: Error
ar_SA: خطأ

en: Undetermined
ar_SA: غير محدّد

note: TRANSLATORS: Please do not translate application name
en: About Clapper
ar_SA: حول Clapper

en: Show shortcuts
ar_SA: إظهار الاختصارات

en: Double tap | Double click
ar_SA: نقرة مزدوجة

en: Media
ar_SA: الوسائط

en: Next item
ar_SA: المحتوى التالي

en: Previous item
ar_SA: المحتوى السابق

en: Playback
ar_SA: المشغل

en: Toggle play
ar_SA: بَدْءّ / إيقاف

en: Seek forward
ar_SA: التقدم للأمام

en: Seek backward
ar_SA: الرجوع للوراء

en: Volume up
ar_SA: رفع مستوى الصوت

en: Volume down
ar_SA: خفض مستوى الصوت

en: Toggle mute
ar_SA: كتم الصوت

en: Next chapter
ar_SA: الفصل التالي

en: Previous chapter
ar_SA: الفصل السابق

en: Seeking
ar_SA: الوضع

en: Second
ar_SA: ثواني

en: Minute
ar_SA: دقائق

en: Percentage
ar_SA: النسبة المئوية

en: Control player remotely
ar_SA: التحكم بالوسائط عن بعد

en: Default font
ar_SA: الخط الافتراضي

en: Tweaks
ar_SA: تعديلات

en: Plugin ranking
ar_SA: أعدادات الإضافات

en: Alter default ranks of GStreamer plugins
ar_SA: تغيير الأعدادات الافتراضية للأضافات GStreamer

en: Enter or drop URI here
ar_SA: أدخل أو الصق URI هنا

en: Accurate
ar_SA: دَقيق

en: Fast
ar_SA: سريع
