extra - en to ak translation catalogue (1803 entries)

en: Date & Time Settings…
ak: Ɛda ne Mmerɛ Ho Nhyehyɛeɛ…

en: Go to today's date
ak: Kɔ ennɛ da

en: A super sexy space-saving top panel
ak: Panel a epie wɔ soro hɔ a wayɛ no sɛnea ɛbɛyɛ a ɛnsɛe daberɛ

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
ak: 1 Japaefoɔ yen

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
ak: 10 Japaefoɔ yen

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
ak: 100 Japaefoɔ yen

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
ak: 5 Japaefoɔ yen

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
ak: 50 Japaefoɔ yen

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
ak: 500 Japaefoɔ yen

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
ak: Ɔfrɛ Canadafoɔ 1 sɛnt($.01) pɛni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
ak: Ɔfrɛ Canadafoɔ 10 sɛnt($.10) daem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ak: Ɔfrɛ Canadafoɔ 25 sɛnt($.25) kwɔta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ak: Ɔfrɛ Canadafoɔ 5 sɛnt($.05) nikel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
ak: Ɔfrɛ Canadafoɔ dɔɔla ($.1.00) luuni. Yɛdeto anoma a ɛda cɔen no so—luun.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
ak: Ɔfrɛ Canadafoɔ dɔɔla cɔen nienu ($.2.00) tuuni. (Yɛbɔ ne din wɔ dɔɔla baako "luuni" cɔen ne nɔɔmba nienu so.)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
ak: Bronyakyɛ

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
ak: Bronya kanea

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
ak: Bronya neɛma

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png
en: A Christmas tree.
ak: Bronya dua.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
ak: Eropfoɔ cɔen sɛnt 1(0.01 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
ak: Eropfoɔ cɔen ero 1(1 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
ak: Eropfoɔ cɔen sɛnt 10 (0.10 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
ak: Eropfoɔ cɔen sɛnt 2(0.02 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
ak: Eropfoɔ cɔen ero 2(2 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
ak: Eropfoɔ cɔen sɛnt 20(0.20 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
ak: Eropfoɔ cɔen sɛnt 5(0.05 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
ak: Eropfoɔ cɔen sɛnt 50(0.50 €).

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ak: Tuntum!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ak: Dark grey! Ebi nom ka no "dark gray".

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ak: Light grey! Ebi nom ka no "light gray".

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ak: Fitaa!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ak: Kokoo!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ak: Ankaa!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ak: Akoɔ srade!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ak: Babunebun!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ak: Ebunebun!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ak: Owim!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ak: Adɔmba!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ak: Hwehwamade!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ak: Fɔm!

note: Eraser tool
en: Eraser
ak: Pepadeɛ

note: Congratulations #1
en: Great!
ak: kokuroko!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ak: fɔmm!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ak: Yere wo ho!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ak: Woayaade!

note: #-#-#-#-#  45 (Tux Paint)  #-#-#-#-# Input Method: English mode
en: English
ak: Borɔfo

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
ak: Kyerɛ no nyinara

en: A drawing program for children
ak: Mmɔfra drɔɔye nhyehyɛye

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ak: ahinanan

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ak: ahinanan

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ak: Kanko

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ak: ahinasa

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ak: ahinanum

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ak: ahinanwɔtwe

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ak: ahinanan

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ak: Ahinanan wɔ afa anan pɛpɛɛpɛ.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ak: Ahinanan wɔ afa anan pɛpɛɛpɛ na ɛtene.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ak: Kurukurwa yɛ kɔɔf a nano wɔ ɛkwan pɛpɛɛpɛ fre mfinfin.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ak: ɛllipse yɛ kuruwa a ya twem.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ak: ahinasa wɔ afa meɛnsa.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ak: Pentagɔn wɔ afa num.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ak: Ahinanwɔtwe wɔ afa pɛpɛɛpɛ nwɔtwe.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ak: Rhmbus wɔ afa pɛpɛɛpɛ anan, na nhwɛanin no sɛ.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ak: Adwinnade

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ak: Ahosu

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ak: abrɔɔse

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ak: Apepadeɛ!

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ak: Astampo

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ak: hyepo

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ak: Krataa

note: Freehand painting tool
en: Paint
ak: Pɛnte

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ak: Setamp

note: Line drawing tool
en: Lines
ak: Nsinsan

note: Label tool
en: Label
ak: Ahyɛnso deɛ

note: Fill tool
en: Fill
ak: Hyɛ no ma

note: #-#-#-#-#  45 (Tux Paint)  #-#-#-#-# Redo undone action #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
ak: Sanyɔ

note: #-#-#-#-#  45 (Tux Paint)  #-#-#-#-# Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
ak: Bue

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ak: Fa ahosu ne blahye wode bɛ drɔɔ.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ak: Fa nfonyin a stampo wo drɔɔe no.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ak: kleeke na hyɛ ase drɔɔ nsensan. Gyae mu na wie.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ak: Fa test. Kleekedrɔɔe no so nahyɛ tappen no ase. Mea [Enter] anaa [Tab] so na wie test no.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ak: Fa efɛt wopɛsɛ wode drɔɔ!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ak: San!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ak: Sanyɔ!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ak: Pepadeɛ!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ak: Fa ahosu ana nfonyin a wo de bɛhyɛ drɔɔe foforɔ ase.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ak: Bue...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ak: Wo nfonyin no akora!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ak: Prente...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ak: Baabae!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ak: Gyae bɔɔtom no mu wie nsensan no.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ak: Mea bɔtom na ɛntwe hyeep no mu.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ak: Pea mauso no ma hyeepo no nnane. Kleeke drɔɔ.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ak: Afei deɛ...Yɛn nkoso dorɔɔ baako yi!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ak: Nti wo pɛsɛ wo pɔn?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ak: Aane, mawee!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ak: Daabi, famekɔ mahyi!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ak: Sɛ wo pɔn a, wo bɛ hwere wo nfonyin no! Korano?

en: Yes, save it!
ak: Aane, sie!

en: No, don’t bother saving!
ak: Daabi, nhawoho nsie!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ak: Sie wo nfonyin no kane!

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ak: Nfonyin no ntome mmue!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ak: Biribiara nnihɔ a woasie!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ak: Prente wo nfonyin no seseaa?

en: Yes, print it!
ak: Aane, prente!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ak: Wo nfonyin no a prente!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ak: Kafra! Wo nfonyin no antumi amprente!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ak: Wo ntomi mprente sesei!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
ak: Pepa nfonyin wei?

en: Yes, erase it!
ak: Aane, pepa!

en: No, don’t erase it!
ak: Daabi npepa!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ak: Kae sɛ wo bɛ pagya mouso no nsa benkum no!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ak: Yi mfonyin a wopɛ, na cleeke "Bɔ".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ak: Dede no adum.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ak: Dede no asan aba.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ak: Mesrɛwo twɛn...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ak: Pepa

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ak: Kane

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ak: Agoro

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
ak: Pepa

note: #-#-#-#-#  45 (Tux Paint)  #-#-#-#-# Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English) #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MB_Yes
en: Yes
ak: Aane

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MB_No
en: No
ak: Daabi

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ak: Sesa nfonyin no ne wodiɛ no?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ak: Aane, sesa dada no!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ak: Daabi, sie foforɔ no!

en: Drawing program
ak: Drɔyɛ nhyehyɛyɛ

en: Color Shift
ak: Ahosu nsesae

en: Click to change the colors in your entire picture.
ak: Kleeke na  sesa nfonyin no nyinaa ahosu.

en: Blind
ak: Bɔ prɛ

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ak: kleeke nfonyin no ano na twe mpoma no kata so. Pea bue ana tom.

en: Blocks
ak: Blɔɔko

en: Chalk
ak: Akado

en: Drip
ak: Sosɔ

en: Blur
ak: Wesee

en: Click to blur the entire image.
ak: Cleeke na nfonyin no anim nyɛ wesee

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ak: Mbreks

en: Calligraphy
ak: Atwerɛ Adwuma

en: Click to throw confetti!
ak: Cleeke na to confitti!

en: Distortion
ak: Anototo

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ak: Kleeke na twe mauso no ma destɔhyen mmra nfonyin no fa so.

en: Emboss
ak: Empi

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ak: Kleeke na twe mauso no ma nfonyin no mmpue.

en: Lighten
ak: Ma no nyɛ hae

en: Darken
ak: Ma no nyɛ sum

en: Click to lighten your entire picture.
ak: Kleeke ma ɛhan mmra nfonyin so.

en: Click to darken your entire picture.
ak: Kleeke na ma wo nfonyin no nyɛ sum.

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ak: Kleeke nfonyin no fa so na yɛ fisheye efɛɛte.

en: Flower
ak: Nhwiren

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ak: Kleeke na twe drɔ nhweren dua. Gyae mu na wie nhweren no.

en: Foam
ak: Ahuro

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ak: Kleeke na twe mauso no ahuro nkata ɔfa no.

en: Fold
ak: Bobɔ

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ak: Fa ahosu akatakye na kleeke ma ɛndane peege no cɔna.

en: Glass Tile
ak: Ahwehwɛ Taes

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ak: Kleeke na twe mauso no na fa ahwehwɛ taes nto nfonyin no so.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ak: Kleeke fa ahwehwɛ kata wo nfonyin no so nyinaa.

en: Grass
ak: Nwura

en: Symmetric Left/Right
ak: Simɛtrek Benkum/Nifa

en: Symmetric Up/Down
ak: Simɛtrek Soro/Fam

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ak: Kleeke na twe mauso no fa brahye mienu drɔ deɛ ɛyɛ simɛtrek twa nfonyin no benkum ne nifa so.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ak: Kleeke na twe mauso no fa brahye mienu drɔ deɛ ɛyɛ simɛtrek twa nfonyin no soro ne fam so.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ak: Kleeke na twe mauso no nfa simɛtrek brahye (kaleidoscope) ndrɔɔ.

en: Light
ak: Kanea

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ak: Kleeke na twe drɔɔ beem kanea wɔ nfonyin no so.

en: Metal Paint
ak: Dade Eduru

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ak: Kleeke na twe mauso no fa dade ahosu pɛnte.

en: Mirror
ak: Ahwehwɛ

en: Flip
ak: Dane

en: Click to make a mirror image.
ak: Kleeke na yɛ ahwehwɛ nfonyin.

en: Click to flip the picture upside-down.
ak: Kleeke dane nfonyin no.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ak: Kleeke fa moseek ka nfonyin no so nyinaa.

en: Square Mosaic
ak: Ahinanan Mosaic

en: Hexagon Mosaic
ak: Ahinansea Mosaic

en: Irregular Mosaic
ak: Mosaic Akyeakyea

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ak: Kleeke fa ahinanan moseek ka nfonyin no so nyinaa.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ak: Kleeke fa ahinasea moseek ka nfonyin no so nyinaa.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ak: Kleeke fa moseek a ɛntene  ka nfonyin no so nyinaa.

en: Click to turn your painting into its negative.
ak: Kleeke na dane woadwuma no nɛgɛtif.

en: Noise
ak: Dede

en: Click to add noise to your entire picture.
ak: Kleeke na fa dede ka wo nfonyin no so nyinaa.

en: Perspective
ak: Woa sepi

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ak: Kleeke kɔna no na twe kɔ baabea wo pɛsɛ wo trɛɛ nfonyin no mu.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ak: Kleeke na twe suumo bram ana twe bra fam ma ɛnsuumo nfonyin no mpue.

en: Puzzle
ak: Pɔsoo

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ak: Kleeke nfonyin no fa a wo pɛ nnadaa.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ak: Kleeke na ma nnadaa fullscreen mu.

en: Rails
ak: Dade Kwan

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ak: Kleeke na twe ma ɛnnrɔ keteke kwan no wɔ wo nfonyin no so.

en: Rainbow
ak: Nyankonkon

en: You can draw in rainbow colors!
ak: Wobɛtumi adrɔɔ wɔ nyankontɔn cɔla mu!

en: Rain
ak: Osu

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ak: Kleeke na fa asuo nsosɔ no to wo mfonyin no so.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ak: Kleeke na fa asuo nsosɔ no kata wo mfonyin no so.

en: Real Rainbow
ak: Nyankonkon ankasa

en: ROYGBIV Rainbow
ak: ROYGBIV Nyankonkon

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ak: Kleeke baabia wopɛsɛ nyankontɔn no hyɛase, twe to baabia wopɛsɛ ɛsie, na gyae ma no nnrɔ nyankontɔn.

en: Ripples
ak: Kasa koa

en: Click to make ripples appear over your picture.
ak: Kleeke na ma repo no mpue wɔ wo mfonyin no so.

en: Rosette
ak: rose

en: Click and start drawing your rosette.
ak: Kleeke na hyɛ ase drɔɔ wo rosette no.

en: You can draw just like Picasso!
ak: Wobɛtumi adrɔɔ tesɛ Picasso!

en: Edges
ak: Ano

en: Sharpen
ak: Kann

en: Click to trace edges in your entire picture.
ak: Kleeke treese ɛgye wo nfonyin no so nyinaa.

en: Click to sharpen the entire picture.
ak: Cleeke na nfonyin no ani nnahɔ.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ak: Cleeke na ɛnyɛ tumtum ne fitaa sumsum wo nfonyin no so nyinaa.

en: Shift
ak: Pin

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ak: Cleeke na twe na ɛmpeawo nfonyin no ɛtwa canvase no ho.

en: Smudge
ak: Fɔre

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ak: Eduru aafɔ

en: Snow Ball
ak: Snow Bɔɔlo

en: Click to add snow balls to your picture.
ak: Cleeke fa snɔɔ bɔɔlo ka wo nfonyin no ho.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ak: Cleeke fa snɔɔ felake ka wo nfonyin no ho.

en: String edges
ak: Ahoma ano

en: String corner
ak: Ahoma bea

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ak: Cleeke na twe nhoma aate no. Twe fre soro bra fam na ɛndrɔɔ nsensan kakrabi, fre benkum anaa nifa na ɛnyɛ ntokro akese.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ak: Cleeke na twe na ɛndrɔɔ agyan ano a wɔ de nhoma ayɛ.

en: Draw string art arrows with free angles.
ak: Fa anges kwa drɔɔ streeng agyan.

en: Tint
ak: Dum

en: Color & White
ak: Ahosu & fitaa

en: Click to change the color of your entire picture.
ak: Kleeke na sesa wo nfonyin no ahosu.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ak: Kleeke na sesa wo nfonyin no nyinaa fitaa ne  ahosu a wopɛ.

en: Toothpaste
ak: Apɔɔse nku

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ak: Kleeke na twe ma ɛnskɛɛte apɔɔse nku wɔ nfonyin no so.

en: Tornado
ak: Tonado

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ak: Kleeke na twe ma ɛnnrɔ tɔnado kwan wɔ wo nfonyin no so.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ak: Kleeke na twe ma wo nfonyin no fa tesɛ tɛlɛvihyen so.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ak: Kleeke na twe ma wo nfonyin no tesɛ tɛlɛvihyen so.

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ak: Kleeke na ma wo nfonyin no mu nyɛdu ntentenso. Cleeke kɔ soro ma ɛnyɛ waves ntientia, fam ɛnyɛ waves atenten, benkumso ɛnyɛ waves nketewa, nifa ɛnyɛ waves atenten.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ak: Kleeke na ma wo nfonyin no mu nyɛdu nnahɔ. Kleeke kɔ soro ma ɛnyɛ waves ntientia, fam ɛnyɛ waves atenten, benkumso ɛnyɛ waves nketewa, nifa ɛnyɛ waves atenten.

en: New Window
ak: Window Foforɔ

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
ak: Nhyehyɛe

en: Credits
ak: Ɛho Anuonyam

en: Default
ak: Difɔlt

note: FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
ak: Etiri Asɛmfua

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
ak: Akɔlom

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
ak: Pepa

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
ak: Gyetum

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
ak: Ɛnkoden

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
ak: Kwantia safoa

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
ak: Saa ara

note: DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
ak: Koraa

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
ak: Aseɛ

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
ak: Benkum

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
ak: Nifa

note: DLG_PageNumbers_Header
en: Top
ak: Soro

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
ak: Mfonyin fael nyinara

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
ak: Mfinimfini

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
ak: Nhyehyɛyɛ

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
ak: Ebiara

note: DLG_UP_Color
en: Color
ak: Ahasu

en: Reset
ak: Resɛte

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
ak: Maagyen

en: Never
ak: Daabi Dá

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
ak: San ase

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
ak: Nneakyiri

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
ak: Haelaete

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
ak: Kɛse

en: Blue
ak: Bruu

en: Green
ak: Ahabanmono

en: Red
ak: Kɔkɔɔ

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
ak: Mmoa

note: ReadOnly
en: Read-Only
ak: Tumi-kanpɛ

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
ak: Siesie

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
ak: Kɔpe

en: Unknown
ak: Nea wɔnnim ho hwee

en: %s Activity
ak: %s Dwuma a wodi

en: Ok
ak: Yoo

en: Continue
ak: Toa so

en: Choose a color
ak: Paw kɔla a wopɛ

en:  and
ak:  ne

en: Aragonese
ak: Aragones kasa

en: Bosnian
ak: Bosnia kasa

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
ak: Wɛlsh

en: German
ak: Gyaaman

en: English_wmids
ak: Borɔfo_wmids

en: Spanish
ak: Spain kasa

en: French
ak: Frɛnkye

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_NE_NP
en: Nepali
ak: Nɛpal kasa

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_NL_NL
en: Dutch
ak: Dɛɛkye

en: Norwegian
ak: Nɔɔwefo kasa

en: Punjabi
ak: Pungyabi kasa

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# LANG_RU_RU
en: Russian
ak: Rahyia kasa

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
ak: Kasa

note: TB_Simple
en: Simple
ak: Ɛnkyereso

en: Portuguese
ak: Pɔɔtugal kasa

en: Previous
ak: Nea ɛdi akyire

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
ak: Bea

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
ak: Nto so

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ak: Afganistan

en: <i>(no suggestions)</i>
ak: <i>(adwenkyerɛ biara nni hɔ)</i>

en: More...
ak: Bio...

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
ak: Fa "%s" ka Nsɛmfuasekyerɛ ho

en: Ignore All
ak: Bu wo eni gu wɔn Nyinara so

note: on top: language selection
en: Languages
ak: Akasa

en: Close Tab
ak: Yi Tab no fi hɔ

en: Duplicate
ak: Yɛ no mmienu

en: Close Other Tab
ak: Yi Tab a ɛka ho no

en: Close Other Tabs
ak: Yi Tab ahoroɔ a ɛka ho no

en: Clear All
ak: Yi ne nyinaa

en: New Tab
ak: Tab Foforɔ

en: Undo Close Tab
ak: Gyae Tab no yi

en: Closed Tabs
ak: Tab Ahoroɔ a woayi

note: #-#-#-#-#  29 (granite)  #-#-#-#-# / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
ak: Mmfonyin Ahoroɔ

en: Apps
ak: Dwumadi Ahoroɔ

en: %s free out of %s
ak: %s na aka wɔ %s

en: Sound & Video
ak: Dwom ne Video

en: Programming
ak: Dwumadie yɛ

en: Tools for software development
ak: Aweneadeɛ wɔde yɛ dwumadie

en: Education
ak: Adesua

en: Games
ak: Agodie

en: Games and amusements
ak: Agodie ne anigyedeɛ

en: Graphics
ak: Mmfonyin

en: Graphics applications
ak: Mmfonyin Dwumadie

en: Internet
ak: Intanɛt

en: Programs for Internet access such as web and email
ak: Dwumadie a wɔde kɔ intanɛt so

en: Office
ak: Adumayɛbea

en: Office Applications
ak: Adumayɛbea Dwumadie Ahoroɔ

en: System Tools
ak: Aweneadeɛ

en: System configuration and monitoring
ak: Dwumadie ho configuration ne monitoring

en: Universal Access
ak: Dwumadie Hokwan

en: Universal Access Settings
ak: Dwumadie Hokwan Nhyeheɛ

en: Accessories
ak: Nkekaho

en: Desktop accessories
ak: Desktop nkekaho

en: Applications
ak: Dwumadie Ahoroɔ

en: Applications that did not fit in other categories
ak: Dwumadie ahoroɔ a enni kuo biara mu

en: Sundry
ak: Afrafra

en: Utilities
ak: Ahiade

en: Small but useful GNOME tools
ak: GNOME aweneadeɛ nketewa a mfasoɔ wɔ so

en: Web Applications
ak: Intanɛt Dwumadie Ahoroɔ

en: Applications and sites saved from Web
ak: Dwumadie ne websites a w'akora afi intanɛt so

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
ak: Suma

en: Move
ak: Fa kɔ

en: Resize
ak: Sesa ne kesɛ

en: Always on Top
ak: Ma ɛnwɔ soro bere biara

en: Open in %s
ak: Bue wɔ %s

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
ak: Fa

en: Original size
ak: Ne kɛseɛ ankasa

en: Replace _All
ak: Si ne nyina_a ananmu

en: _Replace
ak: _Si ananmu

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_FR_FindTitle
en: Find
ak: Hwehwɛ

en: Original Size
ak: Ne Kɛseɛ Ankasa

en: Import
ak: Impɔɔte

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
ak: Nkyerɛmu

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
ak: Bre

en: From:
ak: Fi:

en: To:
ak: De kɔsi:

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
ak: (Koraa)

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
ak: Sie no Sɛ

en: _Unmount
ak: _Yi fi mu

en: Music Player
ak: Nnwom Bɔ Dwumadi

en: Listen to music
ak: Tie nnwom

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
ak: Tiri-asɛm:

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
ak: Fa mfonyin hyemu

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
ak: Fahyemu

en: ---------- Forwarded message ----------
ak: ---------- Nea w'soma ama aforɔ ----------

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
ak: Aetalek

en: Browse and manage files and folders
ak: Hyehyɛ wo files ne folders

en: Public FTP
ak: Badwam FTP

en: FTP (with login)
ak: FTP (nea wo bɛkɔ mu)

en: Server Details
ak: Server no ho nsɛm

en: User Details
ak: Ne Wura Oo Nsɛm

note: DLG_Password_Password
en: Password:
ak: Ehintasɛmfua:

en: Please verify your user details.
ak: Hwɛ sɛ wo ho nsɛm no yɛ saa pɛpɛɛpɛ.

en: Move Here
ak: Fa to ɛha

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
ak: Ɛnɛ afeda

en: link to %s
ak: linke ma %s

en: File conflict
ak: File yi ne foforɔ di nhyia

en: Last modified:
ak: Mmerɛ a etwa toɔ a wɔsesaa no:

en: Replace with
ak: Fa eyi si ananmu

en: _Select a new name for the destination
ak: _Selɛte edi foforɔ a ɛmfa mma no

en: Apply this action to all files
ak: Yɛ files a aka no nyinaa saa ara

en: Re_name
ak: Sesa din

en: Merging will ask for confirmation before replacing any files in the folder that conflict with the files being copied.
ak: Sɛ έka folder dodoɔ bi abom na file bi ne ɔfoforɔ sɛ a, ɛbɛ bisa wo sɛ wopɛ sɛ wode mono no si ananmu anaa.

en: An older folder with the same name already exists in "%s".
ak: Folder dedaw bi a ɛwɔ "%s" wɔ saa din korɔ no ara enti sesa no.

en: A newer folder with the same name already exists in "%s".
ak: Folder foforɔ a ɛwɔ "%s" wɔ saa din korɔ no ara enti sesa no.

en: Another folder with the same name already exists in "%s".
ak: Folder foforɔ bi a ɛwɔ "%s" wɔ saa din korɔ no ara enti sesa no.

en: Replace folder "%s"?
ak: Wopɛ sɛ esi folder "%s" ananmu?

en: Replacing it will remove all files in the folder.
ak: Sɛ wode si ananmu a, files a ɛwɔ folder no mu no nyinaa befi hɔ.

en: A folder with the same name already exists in "%s".
ak: Folder bi a ɛwɔ "%s" wɔ saa din korɔ no ara enti sesa no.

en: Replace file "%s"?
ak: Wopɛ sɛ esi file "%s" ananmu?

en: Replacing it will overwrite its content.
ak: Sɛ wode si ananmu a, nneɛma a ɛwɔ mu dedaw no nyinaa befi hɔ.

en: An older file with the same name already exists in "%s".
ak: File dedaw bi a ɛwɔ "%s" wɔ saa din korɔ no ara enti sesa no.

en: A newer file with the same name already exists in "%s".
ak: File foforɔ a ɛwɔ "%s" wɔ saa din korɔ no ara enti sesa no.

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ak: File foforɔ bi a ɛwɔ "%s" wɔ saa din korɔ no ara enti sesa no.

en: The item cannot be restored from trash
ak: Wo nsa ntumi nka wo nneɛma no bio

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
ak: Yi w'ani

en: _Skip files
ak: _Skipe files yi

en: Moving Files
ak: έfa Files No

en: new file
ak: file foforɔ

en: Preparing
ak: έyɛ nsiesei

en: Recent
ak: Seisei ara

en: S_kip All
ak: S_kipe ne nyinaa

en: _Retry
ak: Tr_y bio

en: Delete _All
ak: Yi ne nyin_aa fi so

en: _Merge
ak: _Ka bom

en: Merge _All
ak: Ka Ne _Nyinaa Bom

en: Copy _Anyway
ak: Fa bi saa _ara

en: Original location could not be determined
ak: Ɛntumi nhu baabi a ɛwo ankasa

en: Open trash folder and restore manually
ak: Bue trash no and wánkasa twe bra bio

en: Permanently delete all items from Trash?
ak: Wopɛ sɛ woyi nneɛma a ɛwɔ Trash no mu no nyinaa fi so koraa?

en: All items in all trash directories, including those on any mounted external drives, will be permanently deleted.
ak: Ebɛyi nneɛma a ɛwɔ Trash no mu ne nea ɛwɔ drives biara a wode ahyɛ mu no nyinaa afi so koraa.

en: Permanently delete all items from Trash on this mount?
ak: Wopɛ sɛ woyi nneɛma a ɛwɔ Trash a w'amaonte yi mu no nyinaa fi so koraa?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ak: Sɛ woyi biribi fi so a, wonsa renka bio.

en: Moving files to trash
ak: έfa files no akɔ trash no mu

en: Navigate to %s
ak: Bue kɔ %s

en: Go to %s
ak: Kɔ %s

en: View as Grid
ak: Hwɛ no Adakadaka mu

en: View as List
ak: Hwɛ no Nnidisoɔ Nnidisoɔ mu

en: View in Columns
ak: Hwɛ no Nkyekyɛmu Mkyekyɛmu mu

en: New _Window
ak: _Window Foforɔ

en: Info
ak: Ɛho nsɛm

en: Available:
ak: Nea ɛwɔ hɔ:

en: Rename
ak: Sesã ne din

en: Properties
ak: Ɛho nhyehyeɛ

en: unknown
ak: nea wɔnnim ho hwee

note: DLG_History_Created
en: Created:
ak: Ɛbɔe:

en: Modified:
ak: Mmerɛ a ɛsesaeɛ:

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
ak: Fɔɔmat:

en: Cannot open this file
ak: Antumi ambue file wei

en: Invalid file name provided
ak: Ɛdin no nnyɛ nea ɛbɛtumi de ayɛ

en: Run
ak: Fa di dwuma

en: Open in
ak: Bue wɔ

en: Open with
ak: Fa dwumadie wei bue

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
ak: Twa

en: Move to Trash
ak: Fa kɔ trash no mu

note: DLG_Styles_List
en: Type
ak: Twerɛ

en: Create
ak: Yɛ

en: Modified
ak: Mmerɛ a ɛsesaeɛ

en: This Folder Is Empty
ak: Hwee Nni Folder Wei Mu

en: Trash Is Empty
ak: Hwee Nni Trash No Mu

en: There Are No Recent Files
ak: Files Biara Nni Hɔ a Wobuei Sesei Ara

en: Home
ak: Ahyɛase

en: File not Found
ak: Anhu File No

en: Open in New Window
ak: Bue wɔ Window Foforɔ Mu

en: Open the Trash
ak: Bue Trash no

en: Open in New _Tab
ak: Bue wɔ _Tab foforɔ mu

en: Open in New Tab
ak: Bue wɔ Tab Foforɔ Mu

en: Open in Other Application…
ak: Fa dwumadie foforɔ bue …

en: Reload this folder
ak: San bue folder wei

en: Print version info and exit
ak: Printe

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
ak: Indɛntahyin

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
ak: No nyinaa

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
ak: Fɔnt

en: Save File
ak: Kora file no

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
ak: Twerɛ faso

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
ak: Ahyɛnsode

en: Syntax Highlighting
ak: Ma ntwereɛ no Kola

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
ak: Ntwerɛe saara

en: Go To Line:
ak: Kɔ line:

en: Share
ak: Fa ma

en: Replace With
ak: Fa wei sesa no

en: Replace all
ak: Sesa ne nyinaa

en: No Files Open
ak: File biara mbuieɛ

en: Open a file to begin editing.
ak: Bui file na tumi yɛ nsesaɛ

en: Create a new empty file.
ak: Buie file a bribiara nnim

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
ak: Bue Fael

en: Open a saved file.
ak: Bue file a w'akora dedaw

en: No Supported Camera Found
ak: Ɛnhu Kamera biara a ɛbɛtumi de adi dwuma

en: Connect a webcam or other supported video device to take photos and video.
ak: Fa wo kamera anaa afidie foforɔ biara a ɛtumi twa video anaa mfonyin hyɛ mu na fa di dwuma.

en: Calendar
ak: Kalɛnda

en: View and schedule events
ak: Hwɛ anaa hyehyɛ wo nnwuma ahoroɔ

en: A slim, lightweight calendar app that syncs and manages multiple calendars in one place, like Google Calendar, Outlook and CalDAV.
ak: Kalɛnda dwumadie a etumi hyehyɛ kalɛnda ahoroɔ te sɛ Google Kalɛnda, Outlook ne CalDAV wɔ baabi faako.

en: Maya;Planner;Dates;Days;Events;Calendar;ics;caldav;evolution;
ak: Maya;Nhyehyɛe;Dates;Nna;Dwumadie;Calendar;ics;caldav;evolution;

en: Add Event
ak: Dwuma Foforɔ

en: On this computer
ak: Wɔ kɔmputa yi so

en: User:
ak: Ne Wura:

en: user.name
ak: edin (user.name)

en: Keep a copy locally
ak: Kora bi wɔ wo kumputa no so

en: user.name or user.name@gmail.com
ak: edin anaa edin@gmail.com

en: Use a secure connection
ak: Fa Connection a ɛyɛ secure di dwuma

en: Server handles meeting invitations
ak: Server no na ɛhwɛ to nsa frɛ afoforɔ

en: Create a new event
ak: Yɛ dwuma foforɔ ka ho

en: Your upcoming events will be displayed here when you select a date with events.
ak: Sɛ wopaw ɛda bi a woahyehyɛ dwuma bi a ɛreba ama no a, ɛho dwuma no bɛda adi wɔ ha.

en: During the day
ak: Wɔ adekyeɛ mu

en: All day
ak: Da mũ no nyinaa

en: Events from "%s" will be merged with this calendar:
ak: Impɔɔte dwuma fi file %s kɔ kalɛnda ahoroɔ yi mu:

en: Edit Event
ak: Yɛ mu nsakrae

en: General Informations
ak: Ɛho nsɛm

en: Location
ak: Beae

en: Guests
ak: Ahɔhoɔ

en: Reminders
ak: Nkaebɔ Ahoroɔ

en: Delete Event
ak: Yi dwuma yi fi so

en: Create Event
ak: Yɛ Dwuma Foforɔ

en: Save Changes
ak: Kora nsakrae no so

en: Accepted
ak: Woagye Ato Mu

en: Declined
ak: Woate so

en: Participants:
ak: Wɔn a wɔka ho:

en: No Participants
ak: Obiara Nka Hhyehyɛe Yi Ho

en: Invite
ak: To nsa frɛ

en: All day:
ak: Da mũ no nyinaa:

en: Name of Event
ak: Dwuma no din

en: Press enter to parse event
ak: Mia Enter na ɛno ara nhyehyɛ

en: Calendar:
ak: Kalɛnda:

en: Comments:
ak: Asɛm a wowɔ ka fa ho:

en: John Smith OR Example St.
ak: Sunyani Abesim anaa Kejetia St.

en: Reminders:
ak: Nkaebɔ Nhoroɔ:

en: No Reminders
ak: Nkaebɔ Biara Nni Hɔ

en: Add Reminder
ak: Nkaebɔ Foforɔ

en: Repeat:
ak: San Yɛ Bio:

en: Daily
ak: Dabiara

en: Weekly
ak: Nawɔtwe Nawɔtwe

en: Monthly
ak: Bosome Bosome

en: Yearly
ak: Afe Afe

en: Every:
ak: Mere Biara:

en: Day | Days
ak[0]: Da
ak[1]: Nna

en: Week | Weeks
ak[0]: Nnawɔtwe
ak[1]: Nawɔtwe

en: Month | Months
ak[0]: Bosome
ak[1]: Abosome

en: Year | Years
ak[0]: Afe
ak[1]: Mfie

en: Ends:
ak: Ɛwie:

note: /Translators: Give a word to describe an event ending after a certain number of repeats. /This will be displayed in the format like: "Ends After 2 Repeats", /where this string always represents the last word in the phrase.
en: Repeat | Repeats
ak[0]: Nea woasan ayɛ
ak[1]: Nea woasan ayɛ

en: Until
ak: Ɛnkɔsi

en: After
ak: Akyiri

en: The same day every month
ak: Saa da yi ara bosome biara.

en: No Exceptions
ak: Nanso Biara Nni Hɔ (No Exceptions)

en: Add Exception
ak: Fa Exception ka ho

en: Every last Sunday
ak: Kwasiada a ɛtwa toɔ biara

en: Every last Monday
ak: Dwowda a ɛtwa toɔ biara

en: Every last Tuesday
ak: Benada a ɛtwa toɔ biara

en: Every last Wednesday
ak: Wukuada a etwa toɔ biara

en: Every last Thursday
ak: Yawoada a ɛtwa toɔ biara

en: Every last Friday
ak: Fiada a ɛtwa toɔ biara

en: Every last Saturday
ak: Memenda a ɛtwa toɔ biara

en: Every first Sunday
ak: Kwasiada a edi kan biara

en: Every first Monday
ak: Dwowda a edi kan biara

en: Every first Tuesday
ak: Benada a edi kan biara

en: Every first Wednesday
ak: Wukuda a edi kan biara

en: Every first Thursday
ak: Yawoada a edi kan biara

en: Every first Friday
ak: Fida a edi kan biara

en: Every first Saturday
ak: Memenda a edi kan biara

en: Every second Sunday
ak: Kwasiada a ɛtɔ so mmienu biara

en: Every second Monday
ak: Dwowda a ɛtɔ so mmienu biara

en: Every second Tuesday
ak: Benada a ɛtɔ so mmienu biara

en: Every second Wednesday
ak: Wukuda a ɛtɔ so mmienu biara

en: Every second Thursday
ak: Yawoada a ɛtɔ so mmienu biara

en: Every second Friday
ak: Fida a ɛtɔ so mmienu biara

en: Every second Saturday
ak: Memenda a ɛtɔ so mmienu biara

en: Every third Sunday
ak: Kwasiada a ɛtɔ so mmiɛnsa biara

en: Every third Monday
ak: Dwoada a ɛtɔ so mmiɛnsa biara

en: Every third Tuesday
ak: Benada a ɛtɔ so mmiɛnsa biara

en: Every third Wednesday
ak: Wukuada a ɛtɔ so mmiɛnsa biara

en: Every third Thursday
ak: Yawoada a ɛtɔ so mmiɛnsa biara

en: Every third Friday
ak: Fiada a ɛtɔ so mmiensa biara

en: Every third Saturday
ak: Memenda a ɛtɔ so mmiensa biara

en: Every fourth Sunday
ak: Kwasiada a ɛtɔ so nnan biara

en: Every fourth Monday
ak: Dwoada a ɛtɔ so nnan biara

en: Every fourth Tuesday
ak: Benada a ɛtɔ so nnan biara

en: Every fourth Wednesday
ak: Wukuada a ɛtɔ so nnan biara

en: Every fourth Thursday
ak: Yawoada a ɛtɔ so nnan biara

en: Every fourth Friday
ak: Fiada a ɛtɔ so nnan biara

en: Every fourth Saturday
ak: Memenda a ɛtɔ so nnan biara

en: Every fifth Sunday
ak: Kwasiada a ɛtɔ so nnum biara

en: Every fifth Monday
ak: Dwoada a ɛtɔ so nnum biara

en: Every fifth Tuesday
ak: Benada a ɛtɔ so nnum biara

en: Every fifth Wednesday
ak: Wukuada a ɛtɔ so nnum biara

en: Every fifth Thursday
ak: Yawoada a ɛtɔ so nnum biara

en: Every fifth Friday
ak: Fiada a ɛtɔ so nnum biara

en: Every fifth Saturday
ak: Memenda a ɛtɔ so nnum biara

en: Mon
ak: Dwo

en: Tue
ak: Ben

en: Wed
ak: Wuk

en: Thu
ak: Yaw

en: Fri
ak: Fia

en: Sat
ak: Mem

en: Sun
ak: Kwa

en: Hide Week Numbers
ak: Hintaw Nnawotwe Nɔma Ahoroɔ No

en: Show Week Numbers
ak: Da Nnawɔtwe Nɔma Ahoroɔ No Adi

en: %u more…
ak: %u hwɛ pii…

en: Calendar Name
ak: Calendar No Din

en: Mark as default calendar
ak: Fa wei di dwuma

en: Create Calendar
ak: Yɛ Calender Foforɔ

en: Edit…
ak: Sesa…

en: Export or Share the default Calendar
ak: Ɛspɔɔte anaa wone afoforɔ nkyɛ kalɛnda a wode di dwuma no

en: Manage Calendars
ak: Hyɛhyɛ Kalɛnda Ahoroɔ No

en: Add New Calendar…
ak: Calender Foforɔ

en: Result
ak: Nea afi mu aba

note: TOC_TocHeading
en: Contents
ak: Emu nsɛm

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
ak: Paw Fɔnto

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
ak:  - Yi si nkyɛn. 
     Wo ntomi nfa din yi nyɛ adwuma. Paw foforo

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
ak:  Apdeete Mame

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
ak: % ne kɛseyɛ no nɔɔmal

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
ak: &Ɛhoasɛm %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
ak: &Gye revehyen to mu

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
ak: &Fa kayo

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
ak: &Agyanste kɔ:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
ak: &Hyehyɛ

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
ak: &No nyinaa

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
ak: &Anotehyen

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
ak: &Gyetum

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
ak: &Wɔ:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
ak: &Oto Spɛlkyɛk

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
ak: &Otofit Pono

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
ak: &Sie Skeem yi Otomatekali

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
ak: &Bifɔɔ:

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
ak: &Aseɛ:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
ak: &Gyae

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
ak: &Sɛl

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
ak: &Asɛl

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
ak: &Mfenfen

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
ak: &Sesa

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
ak: &Klip Drɔɔyɛ

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
ak: &To mu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
ak: &Kɔlom

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
ak: &Kɔlom gyenayɛ

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
ak: &Akɔlom

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
ak: &Fa nwoma no totoho

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
ak: &Kɔpe

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
ak: &Yɛ na yɛ staels no yie

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
ak: &Prɛfrɛnses Skeem a edikan

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
ak: &Pepa

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
ak: &Pepa anotehyen no

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
ak: &Pepa haepalenk no

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
ak: &Dehyenare...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
ak: &Maaka wɔde kyerɛkwan

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
ak: &Nkrataa

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
ak: &Nkrataa Abakwasɛm

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
ak: &Nkrataa

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
ak: &Mɛn haefeneete

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
ak: &Sanyɛ

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
ak: &Sanyɛ anotehyen

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
ak: &Sanyɛ haepalink

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
ak: &Ma nfaso tɔgol no nnyɛ adwuma

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
ak: &Note a etwatoɔ

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
ak: &Afa a ɛdedamu

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
ak: &Beae

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
ak: &Mmeae

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
ak: &Mmeae:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
ak: &Fael

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
ak: &Fael ɛstɛnhyen:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
ak: &Hwehwɛ

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
ak: &Hwehwɛ nea ɛdiso

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
ak: &Fɔnt

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
ak: &Aseɛ ntwerɛyɛ:

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
ak: &Kɔ ha

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
ak: &Ɛwɔ ɛsoro ntwerɛyɛ

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
ak: &Ɛsoro ntwerɛyɛ ne aseɛ ntwerɛyɛ

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
ak: &Ɛsoro ntwerɛyɛ:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
ak: &Ne tenten so:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
ak: & Mmoa

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
ak: &Atwerɛ nsieyɛ

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
ak: &Hyɛ asɛmfua a woantwerɛ yie no nso

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
ak: &Haepalink

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
ak: &Gyae

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
ak: &Gyae no nyinaa

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
ak: &Mfonyin

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
ak: &Impɔɔto astael

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
ak: &Wɔ wɛb brawsa mu

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
ak: &Inhɛret bɔlambɔ

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
ak: &Fahyem

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
ak: &Akwangya:

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
ak: &Aetalek

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
ak: &Hure kɔ anotehyen mu

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
ak: &Hure kɔ haepalink mu

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
ak: &Gyastefae

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
ak: &Ma nsensae no mmom

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
ak: &Nsensaeɛ

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
ak: &Kasa

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
ak: &Benkum

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
ak: &Benkum-kɔ-nifa ntwerɛyɛ

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
ak: &Benkum:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
ak: & To nhyehyɛe no mu

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
ak: &Mel Mɛɛge

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
ak: &Mel Mɛɛge filde

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
ak: &Kora Abakɔsɛm no Nyinaa

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
ak: &Hyɛ Nsakrae no nso a woretaep

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
ak: &Makye kaase

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
ak: &Mɛɛge Sɛɛl

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
ak: & Dɔkomɛnte Bio

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
ak: &Ɛdin:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
ak: &Foforo

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
ak: &Wendo Foforo

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
ak: &Tɛmplate Foforo a wɔdeyɛ adwuma

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
ak: &Peeg a ediso

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
ak: &Layout nɔɔmal

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
ak: &Nɔmba:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
ak: &Nɔmba taep:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
ak: &Nkae peeg

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
ak: &Bue

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
ak: &Bue Fael

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
ak: &Sae fa so

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
ak: &Peeg tenten so

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
ak: &Peeg gyenae

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
ak: &Peeg nɔmba:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
ak: &Paragraf

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
ak: &Fa to

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
ak: &Mfonyin

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
ak: &Nhyihyɛmu

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
ak: &Nkyerɛmu

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
ak: &Prente

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
ak: &Prente Leyout

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
ak: &Mpepayɛ Abakwasɛm

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
ak: &Pɔn

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
ak: &Sanyɔ

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
ak: &Nnye afoforo

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
ak: &Sesa

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
ak: &San yɛ

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
ak: &San yɛ ma ɛnkɔ layout dada no

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
ak: &Afoforo

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
ak: &Nifa

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
ak: &Nifa-kɔ-benkum ntwerɛyɛ

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
ak: &Nifa:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
ak: &Tentenso

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
ak: &Sensan ade

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
ak: &Sie

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
ak: &Sie Mfonyin no

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
ak: &Sie wɛb pegye no

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
ak: &Hwehwɛ Mmoa

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
ak: &Fa

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
ak: &Yi revehyen

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
ak: &Kyerɛ Abakwasɛm

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
ak: &Kyerɛ Statɔs Baa no

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
ak: &Kyerɛ anɔtehyen no

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
ak: &Soronko:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
ak: &Akenkan

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
ak: &Hyɛ aseɛ wɔ:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
ak: &Statɔs Baa

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
ak: &Sabskrept

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
ak: &Hyɛ so kwan tea aba

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
ak: &Tab kandefoɔ:

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
ak: &Pono

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
ak: &Tuulbaas

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
ak: &Tuuls

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
ak: &Soro:

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
ak: &Taeps

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
ak: &Taeps:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
ak: &Andalaen

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
ak: &San

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
ak: &Hwɛmu

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
ak: &Wɛb Layout

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
ak: &Page no Nyinaa

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
ak: &Asɛmfua no nyinaa

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
ak: &Widow/Orphan cɔntrol

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
ak: &No kɛseɛ:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
ak: &Kae Asɛmfua

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
ak: &Suum

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
ak: (Revehyen a wohunu nyinaa)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
ak: (ɛnfa spɛllen adwenkyerɛ)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
ak: (koraa)

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
ak: 1.5 Nkyekyɛmu

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
ak: 1.5 Nsensan

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
ak: 1.5 Nkyekyɛmu

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
ak: 12 pt ansa

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
ak: Mfomso huhuuhu asi. AbiWord redum.
    Dɔkomɛnte a edika no de ".save" trɛw esie.

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
ak: D&abia kyerɛ adwen nsakrae

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
ak: Abiword ntomi bue %s. Ayɛsɛ nkontompo dɔkomɛnte.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
ak: Abiword awie nhwɛ mpawee no.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
ak: Abiword awie ne dɔkomɛnte hwehwɛ na ayɛ %d ananmuside.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
ak: Abiword awie dɔkomɛnte hwehwɛ no.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
ak: Ɛfa G&NOME Ɔfise yo

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
ak: Ɛfa GNOME Ɔfise yo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
ak: Gye adwen kyerɛ nsesaɛ no tum

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
ak: Fa kɔlɔm ka pono yi ho efre kɔlɔm edikan yi so

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
ak: Fa roo ka pono yi ho efre roo edikan yi so

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
ak: Fa ntwaho ne adwini ka mpawee no ho

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
ak: Fa kɔlɔm ka ho fre

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
ak: Faka anaa sesa bullɛt ne akenkan ma mpaw paragrafo ho

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
ak: Fa roo ka ho fre

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
ak: Fa ntwerɛyɛ yi ka ankorankorɛ nsɛmfuasekyerɛ yi ho

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
ak: Fa bata ɛmplate ho

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
ak: Ans&a:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
ak: Nh&yehyɛyɛ:

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
ak: Nhyehyɛyɛ:

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
ak: Ma kwan fa skreen ahosu a ɛnyɛ fitaa

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
ak: Aplekehyɛn Nhyɛasede

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
ak: Gye paragrafo nhyehyɛ Kɔpeɛ a atwam no to nkyerɛwee a wɔapaw no tomu

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
ak: Gye ɛnɛ liste tomu

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
ak: Gyetum kɔ:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
ak: Arabic Lest

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
ak: Wo gyedi sɛ wopɛsɛ wo kora abakɔsɛm no nyinaa akyerɛwsiede? Sɛ wo toa so a, wo ntomi nsan nnyɛ dɔkomɛnte vɛɛhyen atwam no.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
ak: Koraa

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
ak: Faka liste dadaw no ho

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
ak: Twerɛfoɔ:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
ak: &Fa sie Otomatik

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
ak: &Sie fael ɛwɔ anim Ɔtomatik

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
ak: Fa sie Otomatik

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
ak: Sesa asɛmfua woantwerɛ yie no otomatik

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
ak: AutoFit Suban

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
ak: Autofit Pono

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
ak: Otomatik grama nhwɛyɛ

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
ak: Otomatik kɔlɔm kɛseyɛ

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
ak: Hyehyɛ ntuamu nyinara wahunu no otomatikmu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
ak: spɛɛle-hwehwɛ dɔkomɛnte no otomatikmu

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
ak: Toso otomatikmu

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
ak: Otomɛɛge

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
ak: Ɛ&de:

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
ak: Ekyiri ahosu:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
ak: Baa

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
ak: Baa Tab

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
ak: Nnyinasoɔ:

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
ak: Bookmark "%s" nni nwoma yi mu.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
ak: Bɔda ahensu:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
ak: Bɔdas

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
ak: Bɔdas ne hyeeden

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
ak: Aseɛ Maagyen [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
ak: Aseɛ nsensan

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
ak: Bɔs lest

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
ak: Bulɛt

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
ak: Bulɛt lest

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
ak: Bulɛts

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
ak: Bulɛts ne &Nɔmba

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
ak: Baton Stae

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
ak: S&esa kase

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
ak: Kɔ&pe haepalink beaɛ

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
ak: K&rɛdete

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
ak: Ɛntumi nfa gyenayɛ nhyɛ pono mu

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
ak: Ɛntumi nfa gyenayɛ nhyɛ tɛxt adaka mu

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
ak: Ɛntumi npepa stael yi

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
ak: Ɛntumi nsesa belten stael yi

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
ak: Ɛntumi nhyɛ printe dwumadie

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
ak: Nhyehyɛyɛ:

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
ak: Mfinimfini Tab

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
ak: Mfinimfini nhyehyɛyɛ

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
ak: Hyehyɛ paragraf no kɔ mfinimfini

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
ak: Mfinimfini

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
ak: Sesa &kɔ:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
ak: Sesa no nyi&naa

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
ak: Sesa Ekyiri Ahosu

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
ak: S&esa kase

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
ak: Sesa Ɛnɛ
    liste

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
ak: Sesa Haelaete Ahosu

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
ak: Sesa Stael

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
ak: Sesa Ntwerɛyɛ ahosu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
ak: Sesa ntwerɛyɛ akwankyerɛ bɔbea

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
ak: Sesa paragrafo akwankyerɛ a ɛhia

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
ak: Sesa ntwerɛyɛ a wɔapaw no kase

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
ak: Sesa fɔnto a wɔapaw no ntwerɛyɛ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
ak: Sesa fɔɔmat a wɔapaw no paragrafo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
ak: Sesa kasa a wɔapaw no ntwerɛyɛ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
ak: Sesa kɔlɔm aba no

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
ak: Sesa ntintim ɔphyɛn no

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
ak: Sesa tɛxt adaka no bɔbea

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
ak: Sesa Spɛllen adwenkyerɛ yi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
ak: Sesa wo dɔkomɛnte krataafa akyirideɛ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
ak: Sesa wo dɔkomɛnte krataafa ahasu

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
ak: Akyerɛwde

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
ak: Akyerɛwde kan

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
ak: Akyerɛwde kan (w/o akwan)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
ak: Akyerɛwde Hwɛ kane

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
ak: Akyerɛwdeɛ (akwan nnihɔ):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
ak: Akyerɛwdeɛ (ɛne akwan):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
ak: &Spɛllen hwehwɛ

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
ak: Hwehwɛ &Grama biri a wo taepe

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
ak: Hwehwɛ &Ntosoɔ

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
ak: Hwehwɛ abɛɛfo kwantenpɔn pɛ vɛɛhyen foforo ma AbiWord

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
ak: Hwehwɛ s&pɛllen biri a wo taepe

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
ak: Hwehwɛ dɔkomɛnte no mu pɛ spɛllen mfonsoɔ

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
ak: Paw

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
ak: Paw skreen ahosu

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
ak: Paw skreen ahosu ma AbiWord

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
ak: Paw Nsakrae a wopɛsɛ wo hwɛ

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
ak: Paw wo tirimpɔ wɔ benkum so.
    Sɛ wopɛsɛ wode "Go To" baten no yɛ adwuma a, hyehyɛ aba nhyɛmu de aba wopɛ. Wobɛtumi de + ne - di ayɛ adwuma a ɛfa akɔneaba die ho. I.e., sɛ wo twerɛ "+2" na wo paw "kwan tea" a, "Go To" no bɛkɔ anim bea aseɛ kwan tea 2.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
ak: Pe&pa

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
ak: Pepa &Nonyinara

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
ak: Pepa Ekyiri Ahosu

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
ak: Pepa Haelaete Ahosu

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
ak: To windows no nyinaa mu na pɔn?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
ak: To windows a ɛwɔ aplekehyɛn no nyinaa mu na pɔn

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
ak: To nwoma no mu

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
ak: &Kɔlom

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
ak: Kɔlom

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
ak: Kɔlɔm ntam [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
ak: Kɔlɔm [%d]

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
ak: Akɔlɔm &Benkum

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
ak: Akɔlɔm &Nifa

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
ak: Nkyerɛmu nka nsakrae:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
ak: Fa dɔkumɛnt enisiso dɔkumɛnt foforo ho

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
ak: N&toaso

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
ak: Toa akyere nsakrae no (mba %d)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
ak: Aboafo:

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
ak: Dane nkyerɛwe wɔapaw no pono

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
ak: Dane pono no nkyerɛwee

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
ak: Dane nkyerɛwee no pono

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
ak: Dane fre pono no kɔ nkyerɛwee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
ak: Kɔpe adeɛ no nhyɛ mu

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
ak: Kɔpe mfonyin

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
ak: Kɔpe ade

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
ak: Kɔpe tɛxt adaka

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
ak: Kɔpe haepalink beaɛ

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
ak: Kɔpe tɛxt adaka kɔ klip bɔɔd so

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
ak: Kɔpe tɛxt adaka kɔ klip bɔɔd so na yi no

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ak: Kɔpe mpawee no na fato klip bɔɔd no so

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
ak: Ɛntumi ambue fael %s ama ntwerɛ

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
ak: Ɛntumi ambue fael %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
ak: Ɛntumi antwerɛ ankɔ fael %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
ak: Ɛntumi antwerɛ ankɔ fael %s no.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
ak: Kan asɛmfua dodow a ɛwɔ dɔkomɛnte no mu

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
ak: Nkatasoɔ

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
ak: Nkatasoɔ:

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
ak: Yɛ faxe

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
ak: Yɛ krataa hwee foforo

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
ak: Yɛ krataa foforo

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
ak: Yɛ krataa foforo fre tɛmplate mu

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
ak: Fa tɛmplate yɛ krataa foforo

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
ak: Yɛ krataa hwee foforo

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
ak: Yɛ fre &mpawee mu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
ak: T&wa

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
ak: Ɛnɛ Fɔnto

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
ak: Ɛnɛ liste bɔlambɔ

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
ak: Ɛnɛ liste bɔ

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
ak: Ɛnɛ mpawee no yɛ hwee

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
ak: Ɛnɛ Nhyehyɛe

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
ak: Seesei bere

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
ak: Kɛɛsa &bubu n'ani

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
ak: Ankorankorɛ Nsɛmfuasekyerɛ:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
ak: Ankorankorɛ afeda/bere

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
ak: Ankorankorɛ liste

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
ak: Twa adeɛ no nhyɛ mu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
ak: Twa mfonyin

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
ak: Twa ade

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
ak: Twa tɛxt adaka

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ak: Twa mpawee no na fato klip bɔɔd no so

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
ak: A&kwangya

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
ak: Daashe Liste

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
ak: Bre ne &Mmrɛ

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
ak: Bre ne Mmrɛ

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
ak: Nna # wɔ afe mu

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
ak: Dadaw

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
ak: Du nkonta

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
ak: Du nkonta Tab

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
ak: Tew indɛnte noso

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
ak: Bre dadaa nhyɛananmu

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
ak: Krataafa kɛse dadaa

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
ak: Tab ngyenayɛ dadaa:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
ak: Fa nkyerɛwee to benkum-kɔ-nifa akwankyerɛ

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
ak: Kyerɛ bɔbea titriw ase

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
ak: Kyerɛ ase anaa hyɛ stael ma mpawee

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
ak: Pepa Cɛlls

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
ak: Pepa Cɔ&lom

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
ak: Pepa Cɔlom

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
ak: Pepa adeɛ no nhyɛ mu

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
ak: Pepa Mfonyin

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
ak: Pepa ade

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
ak: Pepa Ro&w

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
ak: Pepa Row

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
ak: Pepa Pon&o no

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
ak: Pepa Pono no

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
ak: Pepa tɛxt adaka

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
ak: Pepa anotehyen no

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
ak: Pepa Cɔlom no

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
ak: Pepa haepalenk no

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
ak: Pepa row no

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
ak: Pepa mpawee no

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
ak: Pepa kɔlɔm yi fre ne pono noso

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
ak: Pepa roo yi fre ne pono noso

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
ak: Nkyerɛmu:

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
ak: Daemon Liste

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
ak: Nsɛmfuasekyerɛ

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
ak: Ase nkyerɛwee foforo wo krataafa anim so

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
ak: Ase nkyerɛwee foforo wo kan krataafa so

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
ak: Ase nkyerɛwee foforo wo ɛtoɔ krataafa so

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
ak: Ti-nsɛm foforo wo krataafa anim so

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
ak: Ti-nsɛm foforo wo kan krataafa so

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
ak: Ti-nsɛm foforo wo etoɔ krataafa so

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
ak: Dum nhyehyɛ nhyɛ nyinara, ɛgyesɛ stael

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
ak: Kyerɛ Abasobɔdeɛ

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
ak: Kyerɛ Moa Emu Nsɛm

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
ak: Kyerɛ Moa Nfitiaseɛ

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
ak: Kyerɛ akyerɛwde a yɛntim

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
ak: Kyerɛ program ho infɔmehyɛn, vɛɛhyen aba, ne nhwɛsoɔ tumi

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
ak: Kyerɛ stael:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
ak: Wopɛsɛ wo san-hyɛ asɛmfua woanyɛ wɔ dɔkomɛnte no nyinara mu?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
ak: Wopɛsɛ wo san-hyɛ asɛmfua woanyɛ wɔ dɔkomɛnte foforo no mu?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
ak: Krataa

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
ak: Nkrataa Bɔbea

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
ak: Nkrataa

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
ak: Mɛnsan nhyɛ ase

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
ak: Mmɔho

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
ak: Akwan Mmɔho

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
ak: Akwan Mmɔho

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
ak: Sanyɛ anotehyen

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
ak: Sesa Ekuehyen

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
ak: Sesa Ase Nkyerɛwee

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
ak: Sesa Ti-Nsɛm

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
ak: Sanyɛ anotehyen

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
ak: Sanyɛ haepalink

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
ak: Sesa nkyerɛwee wɔ krataafa no soro anaa ase

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
ak: Sesa Ase Nkyerɛwee no wɔ krataafa seiseiara no so

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
ak: Sesa Ti-Nsɛm no wɔ krataafa seiseiara no so

note: TB_Embedded
en: Embedded
ak: Nhyɛ mu

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
ak: Fa fɔmaten tuuls no yɛ adwuma

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
ak: Fa tromtrom pia no yɛ adwuma

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
ak: Fa ahoɔhare (nkoae) asɛnkae no yɛ adwuma

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
ak: Awie nkaeɛ ankɔ

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
ak: Awie nkaeɛ hwehwɛbea

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
ak: Pɛpɛɛpɛyɛ

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
ak: Nkontabuo aba mfomsoɔ!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
ak: Skript yɛ mfomsoɔ %s

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
ak: Fael nkra mfomso %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
ak: Mfomso bre a wobɔ mmɔden asie %s: entumi anyɛ amaneɛ

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
ak: Mfomso bre a wobɔ mmɔden asie %s: din bɔne

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
ak: Ex. skript

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
ak: Pɛpɛɛpɛ

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
ak: Mfatoho:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
ak: Ma boafoɔ skript nyɛ adwuma

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
ak: Ma skript no nyɛ adwuma

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
ak: Nsakrae a ɛwɔhɔ:

note: TB_Extra
en: Extra
ak: Mmorosoɔ

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
ak: Tuulbaa Mmorosoɔ

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
ak: F&ael

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
ak: Fɔm&at

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
ak: Skreen no so nyinaa

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
ak: Hwe&hwɛ deɛn:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
ak: Filde Din:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
ak: Fael %s nyɛ ɛnɛ faelbɔ

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
ak: Fael %s nyɛ nea esususɛ ɛyɛ no

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
ak: Fael %s nyɛ nea yenim

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
ak: Yenhu Fael %s

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
ak: Nhyehyɛyɛ stael:

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
ak: Hwehwɛ nsakrae &ediso no

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
ak: Hwehwɛ nsakrae &etwam no

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
ak: Hwehwɛ nsakrae ɛda ade ediso no wɔ dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
ak: Hwehwɛ nsakrae ɛda ade etwam no wɔ dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
ak: Hwehwɛ nkyerɛwee yatwerɛ no

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
ak: Kwan tea indɛnte a edikan [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
ak: Kwan tea a edikan

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
ak: Kɔlɔm kɛseyɛ a ɛdahɔ:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
ak: Bobɔ ase mpɛnpɛnsoɔ 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
ak: Bobɔ ase mpɛnpɛnsoɔ 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
ak: Bobɔ ase mpɛnpɛnsoɔ 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
ak: Bobɔ ase mpɛnpɛnsoɔ 4

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
ak: Paw fɔnto

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
ak: Fɔnt kɛseyɛ

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
ak: Paw fɔnto

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
ak: Fɔnt ahasu

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
ak: Fɔnto...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
ak: Fɔnt:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
ak: Awie &nkaeɛ

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
ak: Aseɛ ntwerɛyɛ

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
ak: Aseɛ ntwerɛyɛ bɔbea

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
ak: Aseɛ nkyerɛyɛ [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
ak: Awie nkaeɛ ankɔ

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
ak: Awie nkaeɛ hwehwɛbea

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
ak: Nhyɛ LTR nkyerɛwee akwankyerɛ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
ak: Nhyɛ RTL nkyerɛwee akwankyerɛ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
ak: Nhyɛ benkum-kɔ-nifa nkyerɛwee akwankyerɛ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
ak: Nhyɛ nifa-kɔ-benkum nkyerɛwee akwankyerɛ

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
ak: Nhyɛ LTR nkyerɛwee

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
ak: Nhyɛ RTL nkyerɛwee

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
ak: Fɔmat

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
ak: Fɔɔmat adeɛ no nhyɛ mu

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
ak: Fɔɔmat Awie nkaeɛ ne Aseɛ nkaeɛ

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
ak: Fɔɔmat ti-asɛm/ase nkyerɛwee

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
ak: Fɔɔmat dwinidifoɔ no

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
ak: Fɔɔmat Pono

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
ak: Fɔɔmat Pono mu-nsɛm

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
ak: Fɔɔmat Tɛxt Adaka

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
ak: Fɔɔmat Tuulbaa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
ak: Fɔɔmat mfonyin yi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
ak: Fa stael fɔɔmat wo dɔkomɛnte

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
ak: Efre LaTeX

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
ak: Skreen no so nyinaa

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
ak: Kɔ ha

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
ak: Kɔ &He:

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
ak: Ɛwɔ bɔlambɔ

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
ak: Etiri nkyerɛwee:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
ak: Nsa Liste

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
ak: Ɛsensɛn

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
ak: Etiri ntwerɛyɛ

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
ak: Etiri ntwerɛyɛ bɔbea

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
ak: Etiri ntwerɛyɛ [%s]

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
ak: Atifi asɛm stael

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
ak: Atifi asɛm stael:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
ak: Akoma liste

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
ak: Hebrew liste

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
ak: Mmoa &Emu nsɛm

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
ak: Mmoa &Nfitiaseɛ

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
ak: Suma &Spɛllen mfomso wɔ dɔkomɛnte no mu

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
ak: Suma nkyerɛwee wɔ liste mpɛnpɛnsoɔ aseɛ

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
ak: &Gyae no nyinaa

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
ak: I&ndɛnte:

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
ak: Aekɔn

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
ak: Nfa Nsɛmfua ho

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
ak: Nfa asɛmfua nsiɛ nyinara wo dɔkomɛnte no mu ho

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
ak: Nsɛmfua a enfa ho:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
ak: Nneakyiri mfonyin

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
ak: Liste Nsusuɛ

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
ak: Fa stael asekyerɛ a efre dɔkomɛnte bra mu

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
ak: Ɛyɛ adwuma

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
ak: Ehintasɛmfua a ɛnyɛ adwuma

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
ak: To indɛnte noso

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
ak: Indɛnte ne akwangya

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
ak: Mfiti aseɛ kuruwa

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
ak: Fa &Kɔlɔm hyemu

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
ak: Fa &Roo hyemu

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
ak: Fa &Pono hyemu

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
ak: Fa bukmaake hyemu

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
ak: Fa gyenayɛ hyemu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
ak: Fa sɛɛl hyemu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
ak: Fa klip bɔɔd mu nsɛm hyemu

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
ak: Fa afeda ne bere hyemu

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
ak: Fa Pɛpɛɛpɛyɛ hyemu

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
ak: Fa Pɛpɛɛpɛyɛ hyemu fre LaTeX adwenkyerɛ

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
ak: Fa filde hyemu

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
ak: Fa haepalink hyemu

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
ak: Fa mel mɛɛge filde hyemu

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
ak: Fa MathML fre fael mu hyemu

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
ak: Fa Pono hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
ak: Fa Unikood akwankyerɛ ahyɛnso hye dɔkomɛnte mu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
ak: Fa ase nkyerɛwee hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
ak: Fa ase tiri-nsɛm hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
ak: Fa mu-nsɛm pono hyɛ mu fre atifi asɛm so

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
ak: Fa tɛxt adaka hyemu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
ak: Fa bukmaake hyɛ dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
ak: Fa nkontaa filde hyemu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
ak: Fa kɔlɔm hyɛ kɔ benkum

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
ak: Fa kɔlɔm hyɛ kɔ nifa

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
ak: Fa aseɛ nkyerɛwee hyemu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
ak: Fa haepalink hyɛ dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
ak: Fa mel mɛɛge filde hyemu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
ak: Fa pono foforo hyɛ wo dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
ak: Fa krataafa, kɔlɔm, anaa ɔfa gyenayɛ hyemu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
ak: Fa soro roo hyemu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
ak: Fa ɛfam roo hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
ak: Fa ahyɛnsodeɛ anaa akyerɛwde soronko hyemu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
ak: Fa tɛkst-nyiano hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
ak: Fa krataa aba atoso-otomatikmu hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
ak: Fa aseɛ nkyerɛwee hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
ak: Fa mfonyi a ɛwɔhɔ deda efre fael foforo mu hyemu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
ak: Fa Mfonyin hyɛ dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
ak: Fa bukmaake hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
ak: Fa klip ate hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
ak: Fa haepalink hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
ak: Fa akwankyerɛ benkum-kɔ-nifa ahyɛnso (LRM) hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
ak: Fa akwankyerɛ nifa-kɔ-benkum ahyɛnso (LRM) hyemu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
ak: Fa nkyerɛwee wɔapaw hyɛ tɛkst-nyiano foforo no mu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
ak: Fa ahyɛnsodeɛ hyemu

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
ak: Fa Pono hyemu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
ak: Fa Pono kɔlɔm no dodow hyemu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
ak: Fa Pono roo no dodow hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
ak: Fa fael foforo mu nsɛm no hyemu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
ak: Fa afeda ne/anaa bere hyemu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
ak: Fa klip bɔɔd mu nsɛm yɛnsiesieyɛ hyemu

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
ak: Esie &Nhyehyɛe ahyɛnso

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
ak: Hure kɔ anotehyen mu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
ak: Hure kɔ haepalink mu

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
ak: Atenetene

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
ak: Tenetene

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
ak: Tenetene paragrafo

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
ak: Tenetene paragrafo no

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
ak: Kɔso kɔ w'anim

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
ak: Kevins Sɔ hwɛ

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
ak: Kasafua-titiriw

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
ak: Kasafua-titiriw:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
ak: LaTeX Pɛpɛɛpɛyɛ

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
ak: Pɛpɛɛpɛyɛ bɔlambɔ:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
ak: Asekyerɛ bɔlambɔ

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
ak: Kasa nhyehyɛe

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
ak: Kasa:

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
ak: Nhyehyɛe

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
ak: Indɛnte kɔ Benkum [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
ak: Indɛnte kɔ Benkum [%s] Indɛnte ntwerɛyɛ a edikan [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
ak: Maagyen kɔ Benkum [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
ak: Tab kɔ Benkum

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
ak: Hyehyɛ kɔ kenkum

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
ak: Hyehyɛ paragraf no kɔ benkum

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
ak: Gyenayɛ 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
ak: Gyenayɛ 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
ak: Gyenayɛ 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
ak: Gyenayɛ 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
ak: Gyenayɛ Dɛlimeta:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
ak: Gyenayɛ:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
ak: Twerɛ nkyekyɛ mu:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
ak: Kae Twerɛ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
ak: Kwan tea ɛwɔ mpawee (tuugle) soro so

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
ak: Kwan tea ne Krataa nkyemu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
ak: Kwan tea ɛwɔ mpawee (tuugle) ase

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
ak: Kwan tea ntam

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
ak: Twerɛ:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
ak: Liste bɔlambɔ

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
ak: Aseɛ ntwerɛyɛ bɔbea

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
ak: Liste stael

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
ak: To ɛnɛ tuulbaa nhyehyɛe no mu

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
ak: Fam Kase Liste

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
ak: Fam Roman Liste

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
ak: Mel Mɛɛge

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
ak: Yɛ mpawee no akɛseɛ (tuugle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
ak: Yɛ mpawee no aetalek (tuugle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
ak: Yɛ mpawee no sɔbskrite (tuugle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
ak: Yɛ mpawee no nkyeregyinawim (tuugle)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
ak: Yɛ tɛkst-nyiano wɔ dɔkomɛnte no mu yie

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
ak: Yɛ plagin no yie

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
ak: Hyɛ Nsakrae no nso

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
ak: Hyɛ nsesae no nso abere a wo bɔ no

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
ak: Martins nsɔ hwɛ

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
ak: Mɛɛge Soro deɛ no

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
ak: Mɛɛge fam deɛ no

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
ak: Mɛɛge sɛɛls no

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
ak: Mɛɛge benkum

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
ak: Mɛɛge Nifa

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
ak: Mɛɛge aoro deɛ no

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
ak: Fa nsakrae ahyɛnso mɛɛge dɔkomɛnte foforo ka dɔkumɛnt enisiso no ho

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
ak: Mɛɛge fam deɛ no

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
ak: Mɛɛge sɛɛls

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
ak: Mɛɛge benkum

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
ak: Mɛɛge Nifa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
ak: Fa soro sɛɛl mɛɛge

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
ak: Fa fam sɛɛl mɛɛge

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
ak: Fa benkum sɛɛl mɛɛge

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
ak: Fa nifa sɛɛl mɛɛge

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
ak: Atuatwedɔm bere

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
ak: Ahorow

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
ak: Stael ahorow

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
ak: Sesa...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
ak: Bosome da, Afe

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
ak: Soa nsɛmfua kwan kɔ beaɛ titiriw

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
ak: Bosome da, Afe

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
ak: Mmɔho

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
ak: Tɛkst-nyiano foforo

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
ak: Liste bɔlambɔ foforo

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
ak: Liste foforo 
    Bɔ

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
ak: Nhyɛase foforo 
    Aba

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
ak: Stael foforo

note: DLG_Styles_New
en: New...
ak: Foforo...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
ak: Nea ediso >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
ak: Fael biara nnihɔ

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
ak: Nmobɔyɛ biara nnihɔ

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
ak: Woampaw stael biara 
     nti entumi nsesa

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
ak: Enhu skript biara

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
ak: Korakora ansa

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
ak: Nhwɛe saa ara

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
ak: Eni nsɛmfuasekyerɛ mu&:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
ak: Krataa stael

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
ak: Krataafa dodow

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
ak: Kɔlɔm dodow

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
ak: Kɔlɔm dodow:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
ak: Roo dodow:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
ak: W'akan

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
ak: Liste a w'akan

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
ak: Rekan

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
ak: Mma

note: DLG_Column_One
en: One
ak: Baako

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
ak: Bu&e Kɔpe

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
ak: Bue Tɛmplet

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
ak: Bue dɔkomɛnte a woyɛ Kɔpe

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
ak: Bue dɔkomɛnte a w'ayɛ ho adwuma

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
ak: Bue dɔkomɛnte ewɔhɔ

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
ak: Bue tokuro foforo ma dɔkomɛnte no

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
ak: Bue dɔkomɛnte yi

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
ak: Mɛmri asa rehwɛsɛ wobɛ bue %s

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
ak: Sae fa so

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
ak: Sae fa mpawee (tuugle) no so

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
ak: MMɔbea

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
ak: Pɛɛge nsakrae

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
ak: Fa Nsiesieɛ no ka ho

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
ak: Krataafa

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
ak: Krataafa &gyena ansa

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
ak: Nneakyiri krataafa

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
ak: Krataafa A&hasu

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
ak: Krataafa Mfonyin

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
ak: Krataafa &Nafa

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
ak: Krataafa nafa

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
ak: Krataafa nafa bɔbea

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
ak: Krataafa nafa

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
ak: Krataafa Sɛ&tɔp

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
ak: Krataafa Sɛtɔp

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
ak: Krataafa: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
ak: Krataafa:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
ak: Kan Krataafa

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
ak: Krataa kɛ&seɛ:

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
ak: Paragraf

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
ak: Paragrafo kan

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
ak: Paragrafo Akwankyerɛ

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
ak: Paragrafo Hwɛ kane

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
ak: Paragraf:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
ak: Ehia ehintasɛmfua, wei yɛ dɔkomɛnte ɛnkreptee

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
ak: Mfoyin

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
ak: Pono Ketewa

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
ak: Fa to dɔkomɛnte awiei

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
ak: Fa to ɔfa yi awiei

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
ak: Ma engyena kɔlɔm no ho

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
ak: Ma engyena krataafa no ho

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
ak: Ma engyena paragrafo no ho

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
ak: Bea:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
ak: Nhyehyɛe

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
ak: Hyehyɛ Anim tebea

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
ak: Hwɛ kane

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
ak: Hwɛ dɔkomɛnte tesɛ wɛb krataafa

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
ak: Hwɛ dɔkomɛnte ansa na w'atimtim

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
ak: Timtim prɛkopɛ

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
ak: Timtim Leyout

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
ak: Timtim n&hwɛ

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
ak: Timtim nhwɛ

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
ak: Timtim dɔkomɛnte no nyinara anaa ɛfabi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
ak: Timtim dɔkomɛnte no

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
ak: Fa emu PS drɔba no timtim

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
ak: Dɔkomɛnte no Timtim...

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
ak: Krataafa no timtim %d mu %d

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
ak: Ɔtwerɛfoɔ

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
ak: Ɔtwerɛfoɔ:

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
ak: &Sesa

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
ak: RTL &Dɔkomɛnte

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
ak: RTL &Paragraf

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
ak: RTL &Fa bi

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
ak: Fa wei &sesa:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
ak: &San hwehwɛ

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
ak: San&wakye

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
ak: Ɛnɛ &Fael

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
ak: Sanyɔ nsesae no

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
ak: Sanyɔ nsesae no a wonyɛe no

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
ak: Tew so anaa bae dɔkomɛnte aniso adeɛ no mu

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
ak: Abusua:

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
ak: Yi ase nkyerɛwee no

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
ak: Yi tiri-asɛm no

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
ak: Yi Roo tesɛ Atifi asɛm

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
ak: Yi Roo tesɛ krataafa atifi asɛm no

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
ak: Yi nsakrae infɔmehyɛn no nyinara fre dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
ak: Yi dɔkomɛnte abakɔsɛm no nyinara fre dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
ak: Yi ase nkyerɛwee a ɛwɔ krataafa so no fre Dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
ak: Yi tiri-asɛm a ɛwɔ krataafa so no fre Dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
ak: Yi mfonyin no na sie bi wɔ klip bɔɔd no so

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
ak: Yi mfonyin no fre Dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
ak: Yi tɛxt adaka no fre Dɔkomɛnte no mu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
ak: Yi adwenkyerɛ nsesae no fre mu

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
ak: Yi Roo tesɛ Atifi asɛm

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
ak: Yi Roo tesɛ Atifi asɛm ɛwɔ krataafa foforo no biara so

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
ak: Sesa no &nyinara

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
ak: Sesa tɛkst-nyiano ne tɛkst-nyiano mu nsɛm no

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
ak: Sesa nkyerɛwee pɔtee ne nkyerɛwee soronko no

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
ak: Bɔ &Mfonsoɔ ho amaneɛ

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
ak: Bɔ &Mfonsoɔ ho amaneɛ na boa AbiWord ma ɛnyɛ adepa

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
ak: San-hyehyɛ ɛnɛ tuulbaa nhyehyɛe no ne dadaw mu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
ak: San susu mfonyin yi

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
ak: San hyɛ akenkan no ase fre:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
ak: San hyɛ krataafa no biara ase

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
ak: San hyɛ ɔfa biara ase

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
ak: San hyɛ Krataa biara aba ase fre ɔfa foforo so

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
ak: Toa liste dadaw no so

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
ak: Kora dɔkomɛnte nsesae no nyinara

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
ak: San dane fael no kɔ tebea dadaw no mu?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
ak: San dane dɔkomɛnte no kɔ tebea dadaw no mu

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
ak: San dane kɔ kɔpe a w'asie wɔ %s?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
ak: Nsakrae ID

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
ak: Indɛnte kɔ Nifa [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
ak: Maagyen kɔ Nifa [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
ak: Tab kɔ Nifa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
ak: Hyehyɛ kɔ Nifa

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
ak: Hyehyɛ paragraf no kɔ Nifa

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
ak: Nifa-kɔ-benkum hia

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
ak: Nifa

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
ak: Nifa:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
ak: Tentensoɔ

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
ak: &Soro Tentensoɔ

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
ak: &Aseɛ Tentensoɔ

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
ak: S&kript

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
ak: &Kyerɛ nsakrae

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
ak: Kyɛ sɛɛl mu

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
ak: Si&e

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
ak: Si&e Bi

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
ak: Sie no &Sɛ

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
ak: Sie &Tɛmplate

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
ak: Sie mfonyin no bi wɔ klip bɔɔd so

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
ak: Sie nsesae kɔ dɔkumɛnt %s ansa na w'atomu?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
ak: Sie adeɛ no nhyɛ mu no

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
ak: Sie dɔkomɛnte no

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
ak: Sie dɔkomɛnte tesɛ Tɛmplate

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
ak: Sie dɔkomɛnte no din soronko ase

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
ak: Sie dɔkomɛnte w'abrɛ a wo nsesa ɛnɛ din no

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
ak: Sie mfonyin a w'apaw no kɔ fael mu

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
ak: Sie kɔ fael mu

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
ak: Hwehwɛ mmoa ɛfa...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
ak: Sɛkɛnd ɛwɔ ntosoɔ ntɛm

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
ak: Sɛkɛnd efre epoch so

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
ak: Ɔfa Gyenayɛ

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
ak: Hwɛ ɛnɛ dɔkomɛnte no abakɔsɛm

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
ak: Fa no Nyi&nara

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
ak: Paw Sɛɛl

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
ak: Paw Cɔlom

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
ak: Yi revehyen

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
ak: Paw Row

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
ak: Paw Pono

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
ak: Paw Tɛxt Adaka

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
ak: Paw mfonyin fre fael no mu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
ak: Paw Tɛxt Adaka no

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
ak: Paw dɔkomɛnte nyinara

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
ak: Mpawee

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
ak: Kase kasamu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
ak: Fa kɔma kyekyɛ pono no mu neɛma mu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
ak: Fa kɔma ne tab kyekyɛ pono no mu neɛma mu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
ak: Fa tab kyekyɛ pono no mu neɛma mu

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
ak: Fa kɔma kyekyɛ mu

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
ak: Fa kɔma ne tab kyekyɛ mu

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
ak: Fa tab kyekyɛ mu

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
ak: Hyehyɛ

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
ak: Paw &Kasa

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
ak: Paw Nhyehyɛe dadaw no

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
ak: Paw Mfonyin

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
ak: Hyehyɛ Mfonyin no

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
ak: Hyehyɛ nkyerɛwee nsiesie no

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
ak: Yi mfonyin bi yɛ krataafa akyiribeɛ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
ak: Yi dɔkomɛnte akwankyerɛ ɛhia yɛ RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
ak: Yi paragrafo akwankyerɛ ɛhia yɛ RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
ak: Yi ɔfa akwankyerɛ ɛhia yɛ RTL

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
ak: Yɛ mɛta-data bɔbea

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
ak: Yi tab foforo

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
ak: Nyi mfonyin biara

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
ak: Yɛ nhyehyɛe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
ak: Yɛ tab gyenayɛ

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
ak: Yi pono no munsɛm bɔbea ne stael

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
ak: Yi footo notone ne awie nkaeɛ bɔbea

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
ak: Yi tiri-nsɛm ne ase nkyerɛwee bɔbea

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
ak: Yɛ roo yi atifi asɛm

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
ak: Yɛ roo yi atifi asɛm wɔ krataafa yi biara so

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
ak: Yɛ mfonyin yi ma engyena yie

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
ak: Yi wo spɛllen nhyehyɛe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
ak: Hyehyɛ wo dɔkomɛnte krataafa no bɔbea tesɛ krataafa kɛseyɛ ne maagyen

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
ak: Kyerɛ

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
ak: Kyerɛ &Rula

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
ak: Kyerɛ Fɔɔ&mat ahyɛnsodeɛ

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
ak: Kyerɛ dɔkomɛnte a&nsa na nsakrae

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
ak: Kyerɛ dɔkomɛnte wo nsakrae no akye

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
ak: Kyerɛ dɔkomɛnte wo nsakrae dadaw no akye

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
ak: Kyerɛ dɔkomɛnte liste no nyinara

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
ak: Kyerɛ rula anaa fa sie

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
ak: Kyerɛ tebea baa anaa fa sie

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
ak: Kyerɛ tuulbaa anaa fa sie

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
ak: Kyerɛ nsakrae a ɛwɔ dɔkomɛnte no mu sesei

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
ak: Kyerɛ senia dɔkomɛnte noteɛ fre nsakrae dadaw no akye

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
ak: Kyerɛ senia dɔkomɛnte noteɛ fre nsakrae no akye

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
ak: Kyerɛ senia dɔkomɛnte noteɛ ansa na nsakrae no

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
ak: Kyerɛ...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
ak: Kyerɛ/fa suma anɔtehyen no

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
ak: Kyerɛ/fa suma fɔɔmat ahyɛnso

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
ak: Tuulbaa ɛnkyereso

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
ak: Koro

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
ak: Akwan koroko

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
ak: Akwan koroko

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
ak: Ahoɔhare Asɛnka

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
ak: Hwehwɛ Pono no

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
ak: Mfonsoɔ bi bae abere a ɛretwe abamu no.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
ak: Hyehyɛ Kɔlɔm kɔ soro Nhyehyɛkwanso

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
ak: Hyehyɛ Kɔlɔm kɔ soro Nhyehyɛkwanso wɔ roo a wɔapaw no

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
ak: Hyehyɛ Kɔlɔm kɔ fam Nhyehyɛkwanso

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
ak: Hyehyɛ Kɔlɔm kɔ fam Nhyehyɛkwanso wɔ roo a wɔapaw no

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
ak: Hyehyɛ Roo kɔ soro Nhyehyɛkwanso

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
ak: Hyehyɛ Roo kɔ soro Nhyehyɛkwanso wɔ Kɔlɔm a wɔapaw no

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
ak: Hyehyɛ Roo kɔ fam Nhyehyɛkwanso

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
ak: Hyehyɛ Roo kɔ fam Nhyehyɛkwanso wɔ Kɔlɔm a wɔapaw no

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
ak: Hwehwɛ Pono no

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
ak: Farebae:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
ak: Anim kwan: 12 pt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
ak: Akyere kwan: 12 pt

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
ak: Akwan

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
ak: Spɛɛle mu Hweheɛ

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
ak: Spɛɛlehweheɛ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
ak: Hwehwɛ dɔkomɛnte no mu spɛɛlen

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
ak: Akenkan

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
ak: Akenkan &ɔphyɛn

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
ak: Kyɛ Pono no mu

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
ak: Kyɛ sɛɛl mu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
ak: Kyɛ Pono no mu

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
ak: Kyɛ sɛɛl mu

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
ak: Kyɛ mu wɔ mfinimfini

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
ak: Kyɛ mu wɔ ase afa

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
ak: Kyɛ mu wɔ Benkum afa

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
ak: Kyɛ mu wɔ Nifa afa

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
ak: Kyɛ mu wɔ Soro afa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
ak: Kyɛ delimita gyesɛ tamkwan no nyinara mu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
ak: Kyɛ asɛmfua delimita ne tamkwan no nyinara mu

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
ak: Kyɛ nkyerɛwee no mu wɔ kɔma anaa tab so

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
ak: Kyɛ nkyerɛwee no mu wɔ tamkwan, kɔma, anaa tab so

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
ak: Kyɛ sɛɛl yi mu

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
ak: Nsoromba liste

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
ak: Sta&el

note: TB_Standard
en: Standard
ak: Tipɛnkorɔ

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
ak: Tipɛnkorɔ tuulbaa

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
ak: Nsoromba liste

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
ak: Hyɛ aseɛ wɔ:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
ak: Hyɛ liste foforo ase

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
ak: Hyɛ liste nketoa ase

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
ak: Hyɛ Nsakrae foforo ase

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
ak: Hyɛ Nsakrae fo&foro ase

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
ak: Hyɛ nsakrae soronko no ase fre ɛnɛdeɛ no so

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
ak: Nkonta:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
ak: Gyae Ɛnɛ Liste no

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
ak: Twa &mu

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
ak: Twa mu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
ak: Yi mpawee (tuugle) no

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
ak: Stae&lyɛfo

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
ak: Stael

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
ak: Stael Din -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
ak: Stael Din:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
ak: Wontumi ngya stael din no

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
ak: Stael:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
ak: Stael

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
ak: Staelyɛfo

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
ak: Sabskrept

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
ak: Adwenkyerɛ:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
ak: Adwenkyerɛ fre nsɛmfuasekyerɛ ankasa nkoaa

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
ak: Nkonta ne kɔlɔm

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
ak: Bu Roo nkonta

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
ak: Bu Pono Kɔlɔm nkonta

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
ak: Bu Pono Roo nkonta

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
ak: Ntwatiaa

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
ak: Sabsk&rept

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
ak: Sabskrept

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
ak: Ahyɛ&nsode

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
ak: Ahyɛnsode

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
ak: P&ono

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
ak: Mea Gyenayɛ so [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
ak: Mea Gyenayɛ bea so:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
ak: Mea Gyenayɛ so ma ɛmpepa:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
ak: Pono

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
ak: Pono Kɛseyɛ

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
ak: Pono Tuulbaa

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
ak: Pono mu-nsɛm

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
ak: Pono mu-nsɛm liste bɔlambɔ

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
ak: Pono mu-nsɛm krataafa

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
ak: Tab

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
ak: Tab new Krataafa mba

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
ak: Nkyerɛwee Fɔɔmat

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
ak: &Akyere Nkyerɛwee:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
ak: &Anim Nkyerɛwee:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
ak: Nkyerɛwee Nsasoɔ:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
ak: Tɛxt Adaka

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
ak: Nkyerɛwee Mbobɔ

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
ak: Nkyerɛwee nsiesie

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
ak: Nkyerɛwee ne Aekɔn

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
ak: Maagyen a w'apaw no so dodow a entumi nkɔ krataafa no mu.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
ak: Anim nkitahodie kasa foforo no bɛyɛ adwuma mmre bio a wo bɛ hyɛ aplekehyɛn no ase

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
ak: Spɛllen hwehwɛ no awie.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
ak: Nkyerɛwee no a wode haepalink no bɛkaho no, ɛwɔsɛ ewɔ paragrafo baako mu.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
ak: Dapɛnda no

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
ak: Emu duro:

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
ak: Bukmaake yi wɔhɔ dedaw. Wopɛsɛ wo sesa bukmaake a ɛwɔhɔ dedaw no ne foforo anaa?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
ak: Nsesae yi bɛyɛ adwuma wɔ mmre a wobɛsan ahyɛ AbiWord ase anaa wobɛyɛ dɔkomɛnte foforo.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
ak: Nsakrae a sesei wo nhu wɔ dɔkomɛnte yi mu. Mesrɛwo hwɛ AbiWord dɔkomɛntahyin no mu pɛ ɛhonsɛm wɔ nsakrae a ɛyɛadwuma no.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
ak: Stael yi nnihɔ
     nti entumi nsesa

note: DLG_Column_Three
en: Three
ak: Meɛnsa

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
ak: Paw Liste

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
ak: Bere Apaamu

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
ak: Etiri Asɛmfua Kase

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
ak: Atuulbaa

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
ak: Soro maagyen [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
ak: Soro kwan tea

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
ak: Traeangle Liste

note: DLG_Column_Two
en: Two
ak: Mienu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
ak: San mpawee no ase (tuugle)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
ak: San nsesae no

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
ak: To tɛkst-nyiano no so

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
ak: Soro Kase Liste

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
ak: Soro Roman Liste

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
ak: Fa RTL nhyehyɛkwanso yɛ

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
ak: Fa ankorankorɛ ahoɔhare sɛnka stael yɛ

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
ak: Fa glyph tebea ma Hebrew yɛ

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
ak: Nkitahodie Anim

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
ak: Anim Nkitahodie Kasa

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
ak: Fa stael ɛwɔhɔ dedaw yɛ

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
ak: Dwumadifoɔ nkyerɛase tab

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
ak: Dwumadifoɔ nkyerɛase stael

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
ak: Vɛɛhyen

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
ak: Hwɛmu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
ak: Hwɛ dɔkomɛnte abakɔsɛm

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
ak: Hwɛ dɔkomɛnte wɔ skreen tɛtrɛtɛɛ gyinabea mu

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
ak: Hwɛ dɔkomɛnte yi

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
ak: Hwɛ tuultip yi

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
ak: Hwɛmu...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
ak: Anihunudi

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
ak: Kɔkɔbɔ: buukmake a wodebae no [%s] nnihɔ.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
ak: Wɛb Layout

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
ak: Nea Onyame atwerɛ

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
ak: Ɛne ɛstɛnhyen:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
ak: Kae Asɛmfua

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
ak: Asɛmfua adwumayɛ

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
ak: Nsɛmfua (footo noto/awie nkaeɛ nnihɔ):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
ak: Nsɛmfua ɛwɔ &UPPERCASE mu

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
ak: Nsɛmfua a ɛwɔ mma

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
ak: Nsɛmfua:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
ak: Mfomso a ɛtwerɛ bere a ɛpɛsɛ esie %s

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
ak: W'asesa akwankyerɛ dadaw no.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
ak: W'asesa akwankyerɛ tebea no.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
ak: Ɛwɔsɛ wo paw dɔkomɛnte no fa bi ansa na wode haepalink no ahyemu.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
ak: Ɛwɔsɛ wɔyi ɛhyeɛ fre 1 kɔka 120 ma ɔtomatik sieɛ ntoatoasoɔ no

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
ak: Wo nsesae no bɛyera sɛ w'ansie wɔn a.

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
ak: Suum kɔ &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
ak: Suum kɔ &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
ak: Suum kɔ &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
ak: Suum kɔ &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
ak: Suum kɔ 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
ak: Suum kɔ 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
ak: Suum kɔ 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
ak: Suum kɔ 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
ak: Suum kɔ krataafa tɛtrɛtɛ

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
ak: Suum kɔ krataafa so nyinara

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
ak: Nterɛyɛ Nketewa

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
ak:  ɛkɔ

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
ak: %s yɛ Open Sɔɔs aplekehyɛn a y'alansese wɔ GNU GPL ase.
    Wowɔho kwan sɛ kyekyɛ aplekehyɛn yi kwa.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
ak: &Peeg tenten so

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
ak: &Baabi pɔtee

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
ak: &Paw Kasa

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
ak: &Page no Nyinaa

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
ak: &Ndwureho

note: LANG_0
en: (no proofing)
ak: (nnaadie nnihɔ)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
ak: (nsɔhwɛ Traae)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
ak: Daerɛktri ɛwɔ kwan din no mu no nnihɔ.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
ak: AbiWord plɔgen Manega

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
ak: AbiWord ntumi nhu Spɛllen fael %s.dll
    Mesrɛwo twe na instɔl Aspell fre http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
ak: AbiWord ntumi siesie dɔkomɛnte vɛɛhyen %d yi koraa fresɛ vɛɛhyen no infɔmehyɛn no nso.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
ak: AbiWord ntumi siesie dɔkomɛnte vɛɛhyen %d yi fresɛ vɛɛhyen no infɔmehyɛn no ayera.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
ak: AbiWord: Atimtim Nhwɛeyɛ ansa

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
ak: %s Honsɛm

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
ak: Plɔgen a esiso

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
ak: Nyinara (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
ak: Dɔkomɛnte Nyinara

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
ak: Ma maakap mmorosoɔ a ɛwɔ AWML din akwan mu no kwan

note: LANG_AM_ET
en: Amharic
ak: Amarik

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
ak: Arabia, Windows kood krataafa 1256

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
ak: Fa akwankyerɛ ahyɛnsodeɛ no hyɛmu ɔtomatik

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
ak: Ɔtomatik-Nsakrae

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
ak: Hunui Ɔtomatikmu

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
ak: Ɔtomatik Nsakrae

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
ak: Baltic, Windows kood krataafa 1257

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
ak: Tuntum & Fitaa

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
ak: Blɔk Nkyerɛwee

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
ak: Akɛseɛ Aetalek

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
ak: Si ɔphyɛn: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
ak: Dɔkomɛnte Nsiɛ:

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
ak: Centra European, Windows kood krataafa 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
ak: Sea Kasa no sɛ wɔ sesa kiibɔɔd noa

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
ak: Atwerɛfa Atifi nsɛm

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
ak: Chinese wayɛ no merɛw, Windows kood krataafa 936

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
ak: Chinese Traditional, Windows kood krataafa 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
ak: Paw dɔkomɛnte no fre liste no mu:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
ak: Pepa Ekyirideɛ no

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
ak: Klip Ate

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
ak: To mu a w'ansie

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
ak: Bu nkonta

note: DLG_Compare
en: Compare
ak: Fa toto ho

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
ak: Emu nsɛm:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
ak: Emu nsɛm 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
ak: Emu nsɛm 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
ak: Emu nsɛm 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
ak: Emu nsɛm 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
ak: Emu nsɛm tiri-asɛm

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
ak: Kɔpes:

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
ak: Aantumi ankenyan/hyehyɛ plɔgen

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
ak: Aantumi nyɛadwuma plɔgen

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
ak: Aant anhyehyɛ nsɛmfuasekyerɛ no amma %s kasa no

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
ak: Ɛbɔe

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
ak: Cyrillic, Windows kood krataafa 1251

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
ak: Dum plɔgen no nyinara

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
ak: Dum plɔgen no

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
ak: Yɛ no sɛ XML (vɛɛhyen 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
ak: Kasa dadaw:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
ak: Wopɛsɛ wo yi aekɔn yi fre tuulbaa no so?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
ak: Dɔkomɛnte mfatoho

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
ak: Dɔkomɛnte nkyerɛkyerɛmu

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
ak: Dɔkomɛnte Abakwasɛm

note: DLG_History_Path
en: Document name:
ak: Dɔkomɛnte din:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
ak: Dɔkomɛnte nfatoho

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
ak: Nsesae bere:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
ak: Hyɛ (CSS) stael Krataakoro mu

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
ak: Hyɛ fɔnto no mu

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
ak: Hyɛ mfonyin wɔ URLs (Base64-encoded) no mu

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
ak: Ɛnkoden:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
ak: Note a etwatoɔ

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
ak: Awie nkaeɛ Hwehwɛbea

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
ak: Awie nkaeɛ Nkyerɛwee

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
ak: Twerɛ ehintasɛmfua

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
ak: Mane fael

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
ak: Mane no sɛ HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
ak: Mane ne PHP akwankyerɛ

note: DLG_UP_File
en: File
ak: Fael

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
ak: Fael no wɔhɔ dedaw. Twerɛ fa fael '%s' no so?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
ak: Fael a akyerɛwsiede nsesae:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
ak: Fael a ɛrebɔ nsesae:

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
ak: Awie nkaeɛ

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
ak: Awie nkaeɛ Hwehwɛbea

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
ak: Awie nkaeɛ Nkyerɛwee

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
ak: Sɛ wopɛ infɔmehyɛn bio a kɔ: http://www.abisource.com/

note: DLG_UP_From
en: From:
ak: Fre:

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
ak: Greskel

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
ak: Greek, Windows kood krataafa 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
ak: HTML Maneɛ Ɔphyɛn

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
ak: Atifi asɛm 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
ak: Atifi asɛm 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
ak: Atifi asɛm 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
ak: Atifi asɛm 4

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
ak: Hebrew, Windows kood krataafa 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
ak: Ne tenten soɔ:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
ak: Ne tenten so:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
ak: Nsuma

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
ak: HighLight Ahosu

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
ak: Ahyɛnsodeɛ:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
ak: Mfonyin Bɔbea

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
ak: Mfonyin flote wɔ nkyerɛwee so

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
ak: Mfonyin a wɔdeato ahomaso (nkyerɛwee ndwuraho nnihɔ)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
ak: Twe fael bra mu

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
ak: Dɔkomɛnte Ntwebramu...

note: XIM_Methods
en: Input Methods
ak: Nhyɛmu Anamɔn

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
ak: Fa nhyɛmu hyɛ ade no mu

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
ak: Fa nhyɛmu hyɛ fael ade no mu:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
ak: Fa fael hyemu

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
ak: Fa Math fael hyemu

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
ak: Fa MathML fael hyemu:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
ak: Fa Pono foforo hyemu

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
ak: Fa mfonyin hyemu

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
ak: Fa ahyɛnsodeɛ hyemu

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
ak: Instɔl plɔgen foforo

note: LANG_IA
en: Interlingua
ak: Kasahorow mu

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
ak: Kwan din a ɛnyɛpapa.

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
ak: Japanese, Windows kood krataafa 932

note: LANG_KM_KH
en: Khmer
ak: Kambodia kasa

note: ENC_KORE_JOHAB
en: Korean, JOHAB
ak: Korea kasa, JOHAB

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
ak: Korean, Windows kood krataafa 949

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
ak: Sieyɛ a etwatoɔ:

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
ak: Nterɛyɛ Nketewa

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
ak: Yɛ dɔkomɛnte dadaw

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
ak: Mongolia ni

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
ak: Mfonyin nnim

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
ak: Wo mpaw plɔgen biara

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
ak: Ennihɔ

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
ak: w'akan Atifi asɛm 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
ak: w'akan Atifi asɛm 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
ak: w'akan Atifi asɛm 3

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
ak: Bue Fael no sɛ &taep:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
ak: Dɔkomɛnte a abue

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
ak: Ahorow...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
ak: Nky&ekyɛmu:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
ak: Krataafa tenten so

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
ak: Krataafa ntoatoasoɔ:

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
ak: Plɔgen liste

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
ak: Bea a ɛfa ne kɔlɔm ho

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
ak: Bea a ɛfa ne krataafa ho

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
ak: Bea a ɛfa paragrafo a ɛbɛn ho

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
ak: Kora askpɛkt rehyio

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
ak: Mfonyin Nhwehyɛ kane

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
ak: Timtim kɔ fael

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
ak: Timtim Fael no sɛ &taep:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
ak: Timtim no:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
ak: Timtim kɔ:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
ak: Timtim Afedie

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
ak: Timtim Afedie Nhyɛ:

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
ak: Akyerɛwsiede nsesae kɔ fael mu

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
ak: Tae yɔ

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
ak: Nkitahodi:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
ak: Sanyɛ nsesae kɔ fael mu

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
ak: Siesie Nhyehyɛe

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
ak: Nsusuanso

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
ak: Roman ni, Macintosh

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
ak: Mfatoho

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
ak: Sardi ni

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
ak: Sie Fael no sɛ

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
ak: Sie Nhyehyɛe

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
ak: Sie Fael no sɛ &taep:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
ak: Skript:

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
ak: Ɔfa Atifi asɛm

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
ak: Paw Ndanee:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
ak: Paw HTML mane ɔphyɛn:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
ak: Paw Kasa:

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
ak: Paw Kasa

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
ak: Npaw Haelaete Ahosu

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
ak: Ntwerɛyɛ nketoa

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
ak: Nkyerɛwee ndweraho sokwɛɛ

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
ak: Stael:

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
ak: Nkyerɛwee ahosu

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
ak: Nkyerɛwee ndwuraho wɔ mfonyin no afanu

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
ak: Nkyerɛwee ndwuraho wɔ mfonyin no benkum so

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
ak: Nkyerɛwee ndwuraho wɔ mfonyin no nifa so

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
ak: Thai, Windows kood krataafa 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
ak: Akwankyerɛ '%s' no ano asi.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
ak: Fael ntoaso a ɛwɔhɔ no ne fael bɔbea w'ayi no ndi nsɛ. Wopɛsɛ wode din no yɛ adwuma saara?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
ak: Vɛɛhyen a ɛbɛn a wobɛtumi asiesiei paara no ne %d. Wopɛsɛ wo siesie vɛɛhyen yi anaa? Sɛ wopɛsɛ wo siesie vɛɛhyen %d no afaafa a mia Daabi.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
ak: Atimtim nhyɛ ntoasoɔ no nyɛ papa.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
ak: Wo ntumi nsan wakyi wɔ dwumadie yi mu. Wopɛsɛ wo toaso?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
ak: Nkyerɛwee ndweraho mmiamu

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
ak: Sɛ wopɛsɛ wo toa so a, mia OK.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
ak: Sɛ wopɛsɛ wo gyae nsiesie no a, mia Twa-mu.

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
ak: Turkish, Windows kood krataafa 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
ak: Nkyerɛwee ndweraho fa bi

note: ENC_UNIC_UCS_2BE
en: Unicode UCS-2 Big Endian
ak: Unicode UCS-2 Endian kɛse

note: ENC_UNIC_UCS_2LE
en: Unicode UCS-2 Little Endian
ak: Unicode UCS-2 Endian ketewa

note: ENC_UNIC_UCS_4BE
en: Unicode UCS-4 Big Endian
ak: Unicode UCS-4 Endian kɛse

note: ENC_UNIC_UCS_4LE
en: Unicode UCS-4 Little Endian
ak: Unicode UCS-4 Endian ketewa

note: ENC_UNIC_UTF_16BE
en: Unicode UTF-16 Big Endian
ak: Unicode UCS-16 Endian kɛse

note: ENC_UNIC_UTF_16LE
en: Unicode UTF-16 Little Endian
ak: Unicode UCS-16 Endian ketewa

note: ENC_UNIC_UTF_32BE
en: Unicode UTF-32 Big Endian
ak: Unicode UCS-32 Endian kɛse

note: ENC_UNIC_UTF_32LE
en: Unicode UTF-32 Little Endian
ak: Unicode UCS-32 Endian ketewa

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
ak: Nni din%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
ak: Apakes

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
ak: Vɛɛhyen abakɔsɛm

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
ak: Vɛɛhyen:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
ak: Vɛɛhyen: %s

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
ak: Viɛtnamese, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
ak: Viɛtnamese, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
ak: Viɛtnamese, Windows kood krataafa 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
ak: Hwɛ Dɔkomɛnte

note: DLG_MW_Activate
en: View:
ak: Nhwɛe:

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
ak: Western European, DOS/Windows kood krataafa 850

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
ak: Western European, Windows kood krataafa 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
ak: Page no Nyinaa

note: DLG_Image_Width
en: Width:
ak: No kɛseɛ:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
ak: No kɛseɛ:

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
ak: Ɛwɔsɛ wo sie dɔkumɛnte %s nsesae ansa na w'atoaso. Sie seiseiara?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
ak: Zuum kɔ

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
ak: _Daabi

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
ak: _Aane

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
ak: soronko

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
ak: pae fa nkyɛn efre dɔkomɛnte bea %d

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
ak: pae fa nkyɛn efre vɛɛhyen %d fre %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
ak: ahyɛnsoɔ

note: DLG_Unit_points
en: points
ak: kyerɛ

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
ak: anuanom

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
ak: ɛnsɛ
