vlc 3.0.13 - en to ach translation catalogue (4498 entries)

en: Interface
ach: Ka anena

en: Hotkeys settings
ach: Tera me kipungua ma pirgi tegu

en: Visualizations
ach: Neno

en: Miscellaneous
ach: Onywak

en: Playlist
ach: Nying latuku

en: Services discovery
ach: Kwedo tic ma imito

note: MENU_LABEL_RDF_ADV
en: Advanced
ach: Rwom ma lamal

en: &Open File...
ach: &Yab Fail

en: &Advanced Open...
ach: &Yab me rwom malamal...

en: Open D&irectory...
ach: Yab L&anyut...

en: Open &Folder...
ach: Yab &Folda

en: Select one or more files to open
ach: Yer acel onyo fail mapol wek iyabi

en: Select Directory
ach: Yer Lacim yoo

en: Select Folder
ach: Yer Boc

en: Media &Information
ach: Lakub &Ngec

en: &Codec Information
ach: &Ngec ikom Codec

en: &Messages
ach: &Kwena

en: Jump to Specific &Time
ach: Pye iciti Ikome &Cawa

en: &VLM Configuration
ach: &VLM Yiyiko dul ne

en: &About
ach: &Maromo

note: #-#-#-#-#  34 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ach: Tuki

en: Remove Selected
ach: Kwany woko magiyero

en: Information...
ach: Ngec...

en: Create Directory...
ach: Ket Lacim jami

en: Create Folder...
ach: Cwe Boc...

en: Show Containing Directory...
ach: Nyut matye ki Lacim jami...

en: Show Containing Folder...
ach: Nyut matye kwede Boc...

en: Stream...
ach: Kulu...

en: Save...
ach: Gwoki...

en: Repeat All
ach: Nwo Weng

en: Repeat One
ach: Nwo acel

en: Random
ach: Cudo

en: Random Off
ach: Cud woko

en: Add to Playlist
ach: Med ikom nying otuku

en: Add File...
ach: Med Fail...

en: Add Directory...
ach: Med Lacim jami...

en: Add Folder...
ach: Med Boc...

en: Save Playlist to &File...
ach: Gwok Nying jami me otuku i &Fail...

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
ach: Tung acam

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
ach: Tung acuc

en: string
ach: tol

en: Track
ach: Wer

en: Program
ach: Purugram

note: #-#-#-#-#  34 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English) #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MB_Yes
en: Yes
ach: Eyo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
ach: Leb

en: Channels
ach: Kabeo

en: Bitrate
ach: Koboro

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
ach: Nyuto yore mere

en: Undefined
ach: Mape gipoko kite

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
ach: Dyere

en: Artist
ach: Lagoc

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
ach: Nino dwe

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
ach: Lakel ne bot lwak

en: Chapter
ach: Dul

en: Video Track
ach: Wer me Video

en: Audio Track
ach: wer labongo Video

en: Add Interface
ach: Med Ka manen

note: xgettext: Translate "C" to the language code: "fr", "en_GB", "nl", "ru"...
en: C
ach: ach

en: Enable audio
ach: Ket me awinya

en: Music
ach: Wer

en: Force detection of Dolby Surround
ach: Cukuru kwenyoro pi Dolby Iyi akina ne

en: Auto
ach: Matime kene

en: Unset
ach: Kwany ter

en: Enable video
ach: Mi video

en: Top-Left
ach: Wie malo-Lacam

en: Top-Right
ach: Wie malo-Lacem

en: Bottom-Left
ach: Tere piny-Lacuc

en: Bottom-Right
ach: Tere piny-Lacem

en: Always on top
ach: Kare lung tye ki wie malo

en: Deinterlace
ach: Kwanyo woko ki i wang kaneno

en: Deinterlace mode
ach: Yore me kwanyo i wang kaneno

en: Discard
ach: Wek woko

en: Window decorations
ach: Dirija ma kideyo

en: Skip frames
ach: Kal purem

en: Enable
ach: Ket itic

en: Audio track
ach: Wer awinya

en: Force subtitle position
ach: Cukuru kabedo me wie maditu

en: On Screen Display
ach: Ki Ikom yaro lanyut me neno kamaler

en: Faster
ach: Me oyoto

en: Slower
ach: Ma lamotmot

en: Normal rate
ach: Dwonge ma romrom

en: Faster (fine)
ach: Me oyoto(fine)

en: Slower (fine)
ach: Motmot (fine)

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
ach: Kabedo

en: Mute
ach: Jwik manok

note: #-#-#-#-#  25 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: "name" option from activity.info file
en: Record
ach: Rekod

en: Subtitles
ach: Wie maditu

en: Plugins
ach: Rwak iyie

en: Home
ach: Gang

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
ach: Roo

en: Pause
ach: Cung manok

en: Volume Down
ach: Dwone piny

en: Volume Up
ach: Dwon malo

en: Zoom In
ach: Kwot madit

en: Zoom Out
ach: Jwik matidi

note: LANG_AR
en: Arabic
ach: Leb pa Lurabo

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
ach: Kit/Leb jo me Assam

note: LANG_EU_ES
en: Basque
ach: Leb jo me Basque

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
ach: Leb jo me Belarus

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
ach: Lleb jo me Bangladesh

en: Bosnian
ach: Dano me Bosnia

note: LANG_BR_FR
en: Breton
ach: Leb jo me Brittania

en: Chinese
ach: Me China

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
ach: Leb jo me Cornwall

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
ach: Jo me Corsica

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
ach: Leb Frisian

en: Georgian
ach: Dano me Georgia

note: LANG_GA_IE
en: Irish
ach: Dano me Island

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
ach: Dano me Japan

note: LANG_KO
en: Korean
ach: Jo me Korea

en: Malayalam
ach: Me Malayala

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
ach: Jo me Mongolia

en: Nepali
ach: Dano me Nepal

en: Portuguese
ach: Leb Portugal

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
ach: Dano me Slovenia

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
ach: Leb Sardinia

note: LANG_TE_IN
en: Telugu
ach: Leb jo me Telugu

note: LANG_TL_PH
en: Tagalog
ach: Leb Jo me Tagalo

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
ach: Dano me Ukraine

en: Crop
ach: Ngol woko

en: Audio CD
ach: CD me awinya

note: TB_Embedded
en: Embedded
ach: Kiroyo ni king

en: Video device name
ach: Nying giketo cinema

en: Audio device name
ach: Nying giketo gin awinya

en: Video size
ach: Kit Video

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_UP_File
en: File
ach: Fail

en: Directory
ach: Lanyut

en: Password
ach: Icwil me donyo

en: Group
ach: Gurup

en: Width
ach: Lac pa yie

en: Height
ach: Bor ne malo

en: Auto connection
ach: Kube matime kene

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ach: Ti ki RTP iwi RTSP (TCP)

en: Desired frame rate for the capture.
ach: Rwom me purem mamite me mako.

en: Follow the mouse
ach: Lub kor oyo

en: Screen
ach: Ka neno

en: Contrast
ach: Lapor ne

en: Saturation
ach: Madong tye iyie

en: Negative
ach: Olutuke

en: Emboss
ach: Ling

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
ach: Weng

note: #-#-#-#-#  6 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: Action label for starting an entry.
en: Start
ach: Cak

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
ach: Wum wie

en: Delay
ach: Gale

en: Equalizer
ach: Larwomo

en: Volume normalizer
ach: Giyiko dwone

en: Spatializer
ach: Gipoko

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
ach: Loko ngec dwoko inamba coc

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ach: Kal ka kiyo pi niango H.264

en: Opacity
ach: Ma pe nen

en: Black
ach: Col

en: Gray
ach: Ma laburuburu

en: Silver
ach: Maryeny

en: White
ach: Tar

en: Maroon
ach: Marema mito col

en: Red
ach: Makwar

en: Yellow
ach: Yelo

en: Purple
ach: Papul

en: Statistics
ach: Wel lung

en: VLC media player
ach: Latuku me VLC

en: Hotkeys
ach: Lagony muywek

note: DLG_Column_One
en: One
ach: Acel

en: Error
ach: Bal

en: Low latency
ach: Lyeto matidi

en: Image
ach: Cale

en: Frames per Second
ach: Wer pi ceken acelacel

en: Information
ach: Ngec

en: Warning
ach: Kwenyakin

en: Software
ach: Jami tic mayom ne

en: Product
ach: Jami oya iye

en: Thanks
ach: Pwoc

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
ach: Nyig lok ma nyuto

en: Teletext
ach: Ngec ma jenge i coc ma i TV

en: About VLC media player
ach: Mamako gi tuku wer me VLC

en: License
ach: Lancec

en: Authors
ach: Lucoc

en: Extensions
ach: Nyayo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_
en: Name
ach: Nying

en: Skins
ach: Del Kome

en: 2 Pass
ach: Okato 2

en: Preamp
ach: Ma pe giketo dwon malo

en: Reset
ach: Ter nitit

en: Headphone virtualization
ach: Kano gin awinya me wic

en: Volume normalization
ach: Dwon mamwonya

en: Maximum level
ach: Rwom mamite

en: Audio Effects
ach: Kite me wer

en: Add
ach: Med

en: Time
ach: Cawa

en: No input
ach: Gin manyen pe

en: Input has changed
ach: Gin manyen otyeko loke

en: Forward
ach: Anyim

en: Browse...
ach: Yeny...

en: Stream
ach: Makato kore kore

en: Encapsulation
ach: Boyo ne

en: Video codec
ach: Nyonyo me yungo Cal anena

en: Audio codec
ach: nyonyo me yungo wer awinya

en: Keep original video track
ach: Gwok ka ma wer me cal anena oaa iye

en: Resolution
ach: Yuba manyen

en: Scale
ach: Kite mere

en: Keep original audio track
ach: Gwok ka ma wer awinya oaa iye

en: Overlay subtitles on the video
ach: Ket iwi wie madit ikom cal anena

en: Port
ach: Bur

en: Export SDP as file
ach: Cwal SDP calo fail

en: Channel Name
ach: Nying Kaneno

en: SDP URL
ach: Kanwongo SDP

en: Random On
ach: Cudacuda iye

en: Repeat Off
ach: Nwo ne

en: Errors and Warnings
ach: Bal ki Kwenyoro

en: Clean up
ach: Ywe kabedo

en: Volume
ach: Dwon

en: Messages
ach: Kwena

en: Remove old preferences?
ach: kwany woko ma con macwinyi omito?

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ach: Wan wa tyeko nongo woko VLC me cik macon pi fail ma imaro.

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ach: Dir I dwok ika yugi ki I nwo nongo VLC

en: Check for Update...
ach: Kong inen pi jami ma gimedo manyen...

en: Preferences...
ach: Macunya omito...

en: Services
ach: Tic

en: Hide VLC
ach: Kan VLC

en: Hide Others
ach: Kan mukene

en: Quit VLC
ach: Wek woko VLC

en: 1:File
ach: 1:Fail

en: Advanced Open File...
ach: Fail ma oyabe ki rwom mamalo...

en: Open File...
ach: Yab Fail...

en: Open Disc...
ach: Disc ma oyabe...

en: Open Network...
ach: Ka kube ma oyabe...

en: Open Capture Device...
ach: Nyonyo me mako ma tye twolo...

en: Open Recent
ach: Manyen Ma kan aler

en: Close Window
ach: Ceg Dirija oko

en: Save Playlist...
ach: Gwok nying wer meri...

en: Reveal in Finder
ach: Kwil iyi Lanyeny

en: Select All
ach: Yer lung

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
ach: Nong

en: Playback
ach: Tuk idok cen

en: Quit after Playback
ach: Wek woko iyonge Tuku cen

en: Step Forward
ach: Mede Anyim

en: Step Backward
ach: Dok I yongec

en: Increase Volume
ach: Med dwone

en: Decrease Volume
ach: Dwok Dwone

en: Audio Device
ach: Giketo jami me awinya

en: Half Size
ach: Nucu me Kite

en: Normal Size
ach: Kite kikome

en: Double Size
ach: Kit ma odoke

en: Fit to Screen
ach: Maromo wang kaneno weng

en: Float on Top
ach: Lyer Iwie

en: Fullscreen Video Device
ach: Gin me Video ma i kaneno lung

en: Post processing
ach: Yubu gin acwala

en: Subtitles Track
ach: Wi wer Maditu

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
ach: Rangi me nukuta Coc

en: Transparent
ach: Reberebe

en: Window
ach: Dirija

en: Player...
ach: Latuku...

en: Bookmarks...
ach: Kagwoko...

en: Playlist...
ach: Nying wer otuku...

en: Media Information...
ach: Ngec pi yore me kube...

en: Messages...
ach: Kwena...

en: Errors and Warnings...
ach: Bal ki Kwenyoro...

en: Bring All to Front
ach: Kelgi weng Inyim

en: VLC media player Help...
ach: Miyo kony ikom VLC matuku jami me kubo lwak...

en: Online Documentation...
ach: Yubu Coc acoya ki Yintanet...

en: VideoLAN Website...
ach: Kanongo LAN me Video i web...

en: Make a donation...
ach: Mi kony...

en: Online Forum...
ach: Karwate ma tio ki Yintanet...

en: File Format:
ach: Kit pa Fail:

en: Extended M3U
ach: M3U ma Kimedo

en: Save Playlist
ach: kan nying wer

en: Lock Aspect Ratio
ach: Pung Rwome odoco

en: Search in Playlist
ach: Yeny ki iyi nying wer

en: Subscribe
ach: Kwa pi kube

en: Unsubscribe
ach: Aa woko ki ikube

en: Subscribe to a podcast
ach: Kube pi video

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ach: Ket URL pi video ma imito kube pire:

en: Open Source
ach: Me nono

en: Media Resource Locator (MRL)
ach: Gi yenyo gitic(MRL)

en: Settings...
ach: Tera...

en: Capture
ach: Mak

en: Treat as a pipe rather than as a file
ach: Nen macalo paipo calo fail.

en: Play another media synchronously
ach: Tuk ki gituku mukene benebene

en: Choose...
ach: Yer...

en: IP Address
ach: Address me IP

en: Open RTP/UDP Stream
ach: Yab RTP?UDP mapol

en: Protocol
ach: Cik

en: Unicast
ach: Coc acel

en: Multicast
ach: Coc mapol

en: Font size
ach: Kit coc

en: Font Properties
ach:  Kit Yore me Coc

en: Subtitle File
ach: Fail me Wie matino

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
ach: Yab Fail

en: Streaming and Transcoding Options
ach: Kit me gwoko ki niango

en: Display the stream locally
ach: Nyut makato kore kore no pacopaco

en: Dump raw input
ach: Bol woko gi aketa manyen

en: Encapsulation Method
ach: Kite me kano

en: Transcoding options
ach: Yore me kano

en: Stream Announcing
ach: Tito pi Yore mere

en: Save File
ach: Gwok Fail

en: Duration
ach: Cawa mere

en: Media Information
ach: Ngec ikom Gitic

en: Location
ach: Kabedo

en: Save Metadata
ach: Kan dul makwako rekod me ngec

en: Codec Details
ach: Lok yoreyore ikom Codec

en: Read at media
ach: Kwan ki Gituku

en: Input bitrate
ach: Dwiro pa Gin aketa

en: Demuxed
ach: Gityeko cano

en: Stream bitrate
ach: Dwiro pa Jami maceto kacel

en: Decoded blocks
ach: Jami ma gi niang

en: Displayed frames
ach: purem ma kiyaro kamaler

en: Lost frames
ach: Purem ma Orweny

en: Played buffers
ach: Nyig wer ma gituku

en: Lost buffers
ach: Jami ma orweny

en: Error while saving meta
ach: Bal onoge icawa me kano jami

en: VLC was unable to save the meta data.
ach: VCL pe okano jami man.

en: Interface Settings
ach: Kite pa Kaneno

en: Audio Settings
ach: Kite me yiko Wer

en: Video Settings
ach: Kite me yiko Video

en: General Audio
ach: Wer Majwi

en: Preferred Audio language
ach: Yore pa leb me Wer

en: Enable Last.fm submissions
ach: Mi Last.fm cwal

en: Visualization
ach: Kite me neno

en: Keep audio level between sessions
ach: Gwok wer iyi akina jami

en: Always reset audio start level to:
ach: Jwii dwok rwom me wer meri naka:

en: Change
ach: Lok woko

en: Change Hotkey
ach: Lok Kadiyo

en: Select an action to change the associated hotkey:
ach: Yer kite me loko kadiyo ne:

en: Action
ach: Keto I tic

en: Shortcut
ach: Kite macek

en: Record directory or filename
ach: Lanyut me Rekod onyo nying fail

en: Repair AVI Files
ach: Yub fail me AVI

en: Default Caching Level
ach: Kite me Gwoko Majwi

en: Caching
ach: Mako

en: Codecs / Muxers
ach: Codecs/Muxers

en: Post-Processing Quality
ach: Rwom pa Kite me Yiko

en: Control playback with the Apple Remote
ach: Geng Tuku cen kwede Rimot Apple

en: Control playback with media keys
ach: Geng Tuku cen kwede kwede pungua me tuku

en: Privacy / Network Interaction
ach: Imung me Kube ki Lakub

en: Automatically check for updates
ach: Yeny lamed kene

en: Default Encoding
ach: Gonyo lok kit Majwi

en: Display Settings
ach: Yiko kite me Nyute

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
ach: Kite

en: Enable OSD
ach: Mi OSD ti

en: Black screens in Fullscreen mode
ach: Wang kaneno matye Madit

en: Video snapshots
ach: Cal matino ma ikom Video

en: Folder
ach: Boc

en: Prefix
ach: Ki ilangete macen

en: Sequential numbering
ach: Keto namba malube

en: Reset All
ach: Nwo tera weng

en: Last check on: %@
ach: Kineno me agiki iyi: %@

en: No check was performed yet.
ach: Fud pe kineno

en: Reset Preferences
ach: Dwok yore mere bed kite macon

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ach: Yer folda weki igwoki ginanena ma imako oyoto iye.

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_NEW_Choose
en: Choose
ach: Yer

en: Press new keys for
    "%@"
ach: Di luyab manyen pi
    "%@"

en: Invalid combination
ach: Coko ma pe konyo

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ach: Icwer cwiny, luyab magi pe watwero miyo bedo bala yo macek pi layab matek

en: This combination is already taken by "%@".
ach: Man ma gicoko "%@" otyeko kwanyo oko.

en: Not Set
ach: Pe Gitero

en: sec.
ach: Ceken.

en: Audio/Video
ach: Wer/Video

en: Subtitles/Video
ach: Wie matino/Video

en: Video Effects
ach: Kite me Cal anena

en: Basic
ach: Mayot mamite

en: Geometry
ach: Cura

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_UP_Color
en: Color
ach: Rangi

en: Sharpen
ach: Paki

en: Synchronize top and bottom
ach: Yik malu kede piny

en: Synchronize left and right
ach: Yik tung lacam kede tung lacuc

en: Transform
ach: Lok

en: Magnification/Zoom
ach: Loko caji madit/Loko caji

en: Puzzle game
ach: Tuku me wic

en: Rows
ach: Bor arii

en: Clone
ach: Ma ki yiko

en: Number of clones
ach: Namba me yiko

en: Wall
ach: Lapama

en: Color threshold
ach: rangi me tic

en: Similarity
ach: Rom ne

en: Gradient
ach: Jami ma poke kikom rek

en: Edge
ach: Langete

en: Color extraction
ach: Waru kala

en: Invert colors
ach: Lok rangi

en: Motion blur
ach: ceto manen marac

en: Factor
ach: Gin mamiyo

en: Water effect
ach: Jami maa ki i pii

en: Psychedelic
ach: Ma cito me oyoto atura

en: Add text
ach: Med ginacoya

en: Add logo
ach: Med alama

en: Logo
ach: Alama

en: Transparency
ach: Bedo maleng

en: Video device
ach: Jami me video

en: Opaqueness
ach: Ma pe kelo lengo

en: Black screens in fullscreen
ach: Lanyut cal Macol iyi lanyut cal lung

en: Show Fullscreen controller
ach: Nyut woko lagwok kaneno lung

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ach: Nyut kayiko ma tye maler ka inyiko oyo ni iyi kaneno madwong.

en: Auto-playback of new items
ach: Matime kene- tuk ma lacen pi jami mogo manyen

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ach: Cak dong tuku ma lacen pi jami manyen me oyoto cite ka onongo gimedo.

en: Keep Recent Items
ach: Gwok woko jami ma okato manok

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ach: Kikwero twero, VLC romo genge pire kene kwede Rimot Ananaci.

en: Resize interface to the native video size
ach: Yik kite me neno kit cal anena mamegi

en: Mac OS X interface
ach: Kaneno me Mac OS X

en: Select a directory
ach: Yer ka kano

en: Select a file
ach: Yer fail

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
ach: Yer

en: Minimal Mac OS X interface
ach: Kaneno me Mac OS X matidi maloyo

en: Previous Chapter/Title
ach: Tyeng/Wie mukato

en: Next Chapter/Title
ach: Tyeng/Wie mabino

en: Teletext Activation
ach: Mito Teletext tic

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ach: Tuk
    Ka wer pe, yab gitic

en: De-Fullscreen
ach: Me-Kaneno madit

en: Extended panel
ach: Kayiko mukene

en: Frame By Frame
ach: Purem ki Purem

en: Trickplay Reverse
ach: Kadwoko me Trickplay

en: Step backward
ach: Dok cen

en: Step forward
ach: Nyik anyim

en: Open a medium
ach: Yab La kub

en: Toggle the video in fullscreen
ach: Ket kaneno bed madit

en: Toggle the video out fullscreen
ach: Kwany video woko ki iyi neno madit

en: Show extended settings
ach: Nyut kite mabor

en: Take a snapshot
ach: Mak cal

en: Loop from point A to point B continuously.
ach: Cet ki i poin A naka B benebene

en: Frame by frame
ach: Yik kwede purem

en: Reverse
ach: Dwok cen

en: Change the loop and repeat modes
ach: Lok kite me beo iyie

en: Previous media in the playlist
ach: Gitic mukato iyi wer

en: Next media in the playlist
ach: Gitic iyi wer mabino

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ach: Ket dwone

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ach: Kwany dwone

en: Pause the playback
ach: Gik ki ituko

en: Click to set point B
ach: Dii wek iter poin B

en: Stop the A to B loop
ach: Gik A naka i B

en: Force update of this dialog's values
ach: Dii lamed me ka miyo tam man

en: Comments
ach: Tam amia

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ach: Nyig lok mukene kede ngec mukene tye onyute iyi kanyut man.

en: Current media / stream statistics
ach: Gituku ma kombedi/cura me cwalo mapol

en: Input/Read
ach: Laket/Kwan

en: Media data size
ach: Caji pa gituku

en: Demuxed data size
ach: Caji me jami ma gineno

en: Content bitrate
ach: Cipid me jami matye

en: Discarded (corrupted)
ach: Gikwanyo woko (Obale woko)

en: Dropped (discontinued)
ach: Giweko woko (Gigiko woko)

en: Decoded
ach: Gigonyo tere

en: Displayed
ach: Ginyuto

en: Lost
ach: Orweny

en: Played
ach: Gituko

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ach: Cipid me tuku ma kombedi:%1
    Dii wek i yub

en: Revert to normal play speed
ach: Dwok iyi cipid me tuku

en: Download cover art
ach: Kwany gi umo cal

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ach: Dii wek inyik ikin caa mukato ke caa ma odong

en: Double click to jump to a chosen time position
ach: Dii tyen aryo wek i pye naka iyi caa ma iyero

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ach: Yer gitic nyo kagwoko VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ach: Yer gitic nyo gigwoko VIDEO_TS

en: Select one or multiple files
ach: Yer fail acel nyo mapol

en: File names:
ach: Nying fail:

en: Filter:
ach: Kii:

en: Eject the disc
ach: Yab gigwoko man

en: Entry
ach: Donyo

en: Channels:
ach: Yoo:

en: Selected ports:
ach: Yoo magiyero:

en: .*
ach: *

en: Use VLC pace
ach: Tii ki VLC

en: Transponder/multiplex frequency
ach: Gi kwano/ teko me dwiro

en: Transponder symbol rate
ach: Cipid me ginno

en: Bandwidth
ach: Cipid

en: Device name
ach: Nying nyonyo me tic

en: Advanced Options
ach: Yore madito

en: Double click to get media information
ach: Dii wang aryo wek inong ngec ikom gitic

en: Change playlistview
ach: Lok kite me neno wer

en: Remove this podcast subscription
ach: Kwany kube pi video man woko

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ach: Imito aa woko ki ikube cako ki %1?

en: Create Directory
ach: Ket Kagwoko

en: Create Folder
ach: Yik kagwoko

en: Enter name for new directory:
ach: Ket nying pi kagwoko manyen meno:

en: Enter name for new folder:
ach: Ket nying pi kagwoko manyen meno:

en: Sort by
ach: Yik malube ki

en: Ascending
ach: Malube ki dito

en: Descending
ach: Malube ki tidi

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
ach: Alama maneno inyim kompiuta

en: Select File
ach: Yer fail

en: Hotkey
ach: Kadiyo pire

en: Global
ach: Pi wilobo weng

en: Input & Codecs Settings
ach: Laket & Kite me yiko Codecs

en: Configure Hotkeys
ach: Yik Kadiyo pire

en: Device:
ach: Gitic:

en: Lowest latency
ach: Lyeto matidi maloyo

en: High latency
ach: Lyeto madit

en: Higher latency
ach: Lyeto madit maloyo

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ach: Man naneno VLC. Itwero kwanyo kite me neno mukene iyi

en: VLC skins website
ach: Ot me kite meneno VLC

en: System's default
ach: Kite pa gitic kit majwii

en: Audio Files
ach: Fail me wer

en: Video Files
ach: Fail me video

en: Playlist Files
ach: Buk me wer

en: &Cancel
ach: &Kwer woko

en: Profile
ach: Kop makwako

en: Edit selected profile
ach: Lok ikome

en: Delete selected profile
ach: ywee lok ikome ma iyero

en: Create a new profile
ach: Ket lok ikome manyen

en: You must set a name for the profile.
ach: Myero iter nying pi lok ikome

en: File/Directory
ach: Fail/Kagwoko

en: File/Folder
ach: Fail/Kagwoko

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ach: Rwom man coyo jami weng iyi fail.

en: Filename
ach: Nying fail

en: Save file...
ach: Kan fail...

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ach: Rwom man keto adwogi me jami man iyi kakube mabeyo ki HTTP.

en: Path
ach: Yoo

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ach: Rwom man keto jami iyi kakube beyo ki RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ach: Rwom man keto jami ma gigonyo iyi kakube beyo ki UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ach: Rwom man keto jami ma gigonyo iyi kakube beyo ki RTP.

en: Base port
ach: Ka Majwii

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ach: Rwom man keto jami ma gigonyo iyi lagab me Icecast.

en: Mount Point
ach: Ka Keto

en: Login:pass
ach: Dony:pass

en: Edit Bookmarks
ach: Yik Lagwok

en: Create a new bookmark
ach: Yab Lagwok manyen

en: Delete the selected item
ach: Kwany gin ma iyero man

en: Delete all the bookmarks
ach: Kwany Lagwok weng

en: Extract
ach: Goli

en: Convert
ach: Lok

en: Destination
ach: Ka ceto

en: Destination file:
ach: Ka gik pa fail:

en: Browse
ach: Yeny

en: Settings
ach: Tero

en: Display the output
ach: Nyut adwogi ne

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ach: Man nyuto adwogi, ento twero miyo tic doko mot

en: &Start
ach: &Acaki

en: Program Guide
ach: Lakub wi Puruguram

en: Errors
ach: Bal

en: Hide future errors
ach: Kan kite me bal

en: Adjustments and Effects
ach: Kite me yiko

en: Synchronization
ach: Yubo

en: v4l2 controls
ach: Gi yubo v4l2

en: Go to Time
ach: Cet wa i Cawa

en: &Go
ach: &Ceti

en: Go to time
ach: Cet wa i cawa

en: About
ach: Ikom

en: &Recheck version
ach: &Nwo roto cik manyen

en: &Yes
ach: &Eyo

en: VLC media player updates
ach: Lamed me giwer me VLC

en: You have the latest version of VLC media player.
ach: Yin itye ki cik anyen ma okato me latuku kabeo pa VLC.

en: An error occurred while checking for updates...
ach: Bal otime kun itye karoto ngec...

en: &General
ach: &Kacel

en: &Save Metadata
ach: &Gwok dul me rekod me ngec

en: Location:
ach: Kabedo:

en: Saves all the displayed logs to a file
ach: Gwoko dul ma kiteno weng i fail

en: Save log file as...
ach: Gwok dul fail macalo...

en: Application
ach: Gi tic

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ach: Pe romo coyo i fail %1:
    %2.

en: Open Media
ach: Yab Yore me kube

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
ach: &Fail

en: &Network
ach: &Gi kube

en: Capture &Device
ach: Mak &Nyonyo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
ach: &Yer

en: &Enqueue
ach: &Kit matiyo ki nyukta ma nono

en: &Play
ach: &Tuki

en: &Stream
ach: &Nam

en: Open URL
ach: Yab URL

en: Enter URL here...
ach: Ket URL kany...

en: Plugins and extensions
ach: Roo iyie ki nyayo ne

en: Capability
ach: Romo

en: Score
ach: Mato

en: &Search:
ach: &Yeny:

en: More information...
ach: Ngec madwong maloyo...

en: Reload extensions
ach: Nwo keto nyayo

en: Website
ach: Kakube me Wilobo

en: Files
ach: Fail

en: Deletes the selected item
ach: Jwayo jami makiyero

en: Show settings
ach: Nyut Tera

en: Switch to simple preferences view
ach: Dok oko i neno mayot

en: Switch to full preferences view
ach: Dok oko ineno lung mayot

en: Save and close the dialog
ach: Gwok ki i ceg canduk ne

en: &Reset Preferences
ach: &Nwo tero mita ni

en: Cannot save Configuration
ach: Pe romo gwoko cano odoco coc ma otude

en: Preferences file could not be saved
ach: fail ma I maro onongo pe romo kube

en: Stream Output
ach: Ket jami ma imaro

en: Toolbars Editor
ach: Layub bao me Gitic

en: Toolbar Elements
ach: Gi me Bao me Gitic

en: Flat Button
ach: Amapeca ma romrom

en: Big Button
ach: Amapeca Madit

en: Native Slider
ach: Ka ma oaa iye macer

en: Main Toolbar
ach: Bao me Gitic Mapire tek

en: Above the Video
ach: Iwi Cal anena

en: Toolbar position:
ach: Kabedo pa Bao me Gitic:

en: Line 1:
ach: Rek 1:

en: Line 2:
ach: Rek 2:

en: Time Toolbar
ach: Cik cawa pa Bao me Gitic

en: Fullscreen Controller
ach: Lagwok Lanyut cal lung

en: Delete the current profile
ach: Kwany kombedi ngec makiryeyo

en: Select profile:
ach: Yer ngec ma kiryeyo:

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
ach: Yero ne

en: Cl&ose
ach: C&egi

en: Profile Name
ach: Nying ngec makiryeyo

en: Please enter the new profile name.
ach: Dong ba ket nying ngec makiryeyo manyen.

en: Spacer
ach: Lapok akina ne

en: Expanding Spacer
ach: Nyayo Lapok akina ne

en: Splitter
ach: Labar yie

en: Time Slider
ach: Cik cawa me Lacer

en: Small Volume
ach: Dwon matidi

en: DVD menus
ach: Acaki me DVD

en: Advanced Buttons
ach: Amapeca me Rwom mamalo

en: Broadcast
ach: Cwal kwena iwi yamo

en: Schedule
ach: Makiyiko

en: Video On Demand ( VOD )
ach: Cal anena Mamite (VOD)

en: Hours / Minutes / Seconds:
ach: Cawa /Dakika / Ceken:

en: Day / Month / Year:
ach: Nino /Dwe / Mwaka:

en: Repeat:
ach: Nwo:

en: Repeat delay:
ach: Nwo gale:

en: I&mport
ach: K&el iyie

en: E&xport
ach: C&wal woko

en: Save VLM configuration as...
ach: Gwok cano VLM macalo...

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ach: VLC conf (*.vlm);;All (*)

en: Open VLM configuration...
ach: Yab cano ma otude pi VLM...

en: Open Directory
ach: Yab Lanyut piny

en: Open Folder
ach: Yab Boc

en: Open playlist...
ach: Yab Nyig wer...

en: Save playlist as...
ach: Gwok nyig wer calo...

en: Open subtitles...
ach: Yab wie matino...

en: Media Files
ach: Fail me tuko wer

en: All Files
ach: Fail weng

en: Empty
ach: Yie nono

en: Control menu for the player
ach: Yik lakubpa gituku wer

en: Paused
ach: Ki juko

en: &Media
ach: &Gitic

en: P&layback
ach: T&uko

en: &Audio
ach: &Wer

en: V&iew
ach: N&en

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
ach: &Kony

en: Open &Disc...
ach: Yan &Gituko...

en: Open &Network Stream...
ach: Yab Ka cwalo pa &Gikube...

en: Open &Capture Device...
ach: yab &Ka mako Gitic...

en: Open &Location from clipboard
ach: Yab &Kabedo ki iyi kagwoko

en: Conve&rt / Save...
ach: Lo&k/Gwok...

en: &Effects and Filters
ach: &Mamako kede Kiyo

en: &Track Synchronization
ach: &Lub Yiko

en: Plu&gins and extensions
ach: La&med kede wie

en: Customi&ze Interface...
ach: Yi&k Kaneno

en: &Preferences
ach: &Kite

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
ach: &Nen

en: Play&list
ach: Nyig&wer

en: Docked Playlist
ach: Nyig wer ma gigwoko maber

en: &Fullscreen Interface
ach: &Neno Madit

en: &Advanced Controls
ach: &Yiko me rwom mamalu

en: Visualizations selector
ach: Giyero neno

en: Audio &Device
ach: Gituko &Wer

en: Audio &Track
ach: &Moo Wer

en: &Visualizations
ach: &Neno

en: Video &Track
ach: &Moyo Video

en: &Fullscreen
ach: Madit weng

en: &Aspect Ratio
ach: &Pimo rwom

en: &Crop
ach: &Koti apita

en: &Deinterlace
ach: &Kwany kube

en: &Deinterlace mode
ach: &Iyi kite me kwanyo kube

en: T&itle
ach: W&ie madito

en: &Chapter
ach: Dul

en: &Program
ach: &Puruguram

en: Check for &Updates...
ach: Rot pi &Ngec manyen...

en: &Stop
ach: &Cung

en: Pre&vious
ach: Mu&kato

en: Ne&xt
ach: Ma&ubo kore

en: &Faster
ach: &Oyoto

en: N&ormal Speed
ach: Dwiro m&arom

en: Slo&wer
ach: M&otmot

en: &Jump Forward
ach: &Pyee Lanyim

en: Jump Bac&kward
ach: Pyee idok C&en

en: Open &Network...
ach: Yab &Kakube...

en: Leave Fullscreen
ach: Wek Neno lung

en: &Playback
ach: &Tuk i dok cen

en: &Clear
ach: &Ywe

en: Show advanced preferences over simple ones
ach: Nyut yore me rwom mamalo maloyo en mayot

en: Systray icon
ach: Cal me Systray

en: Start VLC with only a systray icon
ach: Cak VLC kwede cal me Systray keken

en: Show playing item name in window title
ach: Nyut nying jami matye ka tuku iyi dirija madit

en: Show notification popup on track change
ach: Nyut kwenyoro madonyo iyi alokaloka me wer

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ach: Ribiribi pa dirija tye iyi akina 0.1 ki 1

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ach: Ribiribi pa lagwok madit tye iyi akina 0.1 ki 1

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ach: Nyut bal mapire pe tek ki canduk ma kwenyoro

en: Activate the updates availability notification
ach: Ket kwenyoro pi tye a ngec manyen

en: Number of days between two update checks
ach: Namba me nino iyi akina roto ngec manyen aryo

en: Ask for network policy at start
ach: Peny pi cik mamako kube iyi acaki

en: Save the recently played items in the menu
ach: Gwok jami ma i tuko macegi iyi lacim

en: List of words separated by | to filter
ach: Nying coc ma opoke ki | iyi lakic

en: Show a controller in fullscreen mode
ach: Nyut lagwok ne iyi kit lanyut lung

en: Embed the file browser in open dialog
ach: Ket kayenyo fail iyi boc ma giyabo

en: Define which screen fullscreen goes
ach: Yer lanyut ma lanyut lung ceto iye

en: Load extensions on startup
ach: Ket nyayo ne ki kom acaki

en: Start in minimal view (without menus)
ach: Cak i neno maromrom(Labongo acaki)

en: Qt interface
ach: Qt kaneno

en: Open a skin file
ach: Yab fail kikome

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ach: Fail kikome |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Open playlist
ach: Yab nying otuku

en: Save playlist
ach: Gwok nying otuku

en: Skin to use
ach: Kome me tic

en: Path to the skin to use.
ach: Yo beo i kome me tic.

en: Config of last used skin
ach: Can ma otude i kom ma kitiyo kwede me agiki

en: Show a systray icon for VLC
ach: Nyut kit cal me VLC

en: Show VLC on the taskbar
ach: Nyut VLC ikom bao me tic

en: Enable transparency effects
ach: Ket jami obed maleng

en: Use a skinned playlist
ach: Ti ki nying otuku ma kiyeko

en: Display video in a skinned window if any
ach: Tan cal anena i dirija me del kom makiyeko ka ce mo tye

en: Skinnable Interface
ach: kaneno maromo ayeka

en: Select skin
ach: Yer kome

en: Brightness threshold
ach: Tic me lengo

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_MB_No
en: No
ach: Ku

en: Journal
ach: Kakube

en: Identity
ach: Lanyut

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
ach: Mukene

en: Speech
ach: Lok

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
ach: Mii tam

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
ach: Cal

en: Podcast URLs list
ach: Pok URLs nying

en: X coordinate
ach: X kub

en: Y coordinate
ach: Y kubo

en: Font size, pixels
ach: Kit me nukuta, nyig cal

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
ach: Namba me rek atir

en: Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge(Mosaic)

en: Transcode
ach: Kan woko

en: Image adjust
ach: Rib Cal manok

en: Medium
ach: Idyeredyere

en: Puzzle
ach: Laruc wic

en: Ripple
ach: Mol iwi gin ma lio

en: Rotate
ach: Lok

en: Transformation
ach: Loko kabedo

en: Wave
ach: Twagere pa pii

en: Framebuffer device
ach: Gin ma kano nyig cal

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ach: Gin ma kano nyig cal me tic pi jalo (jwijwi /dev/fb0).

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ach: Ti ki nyonyo me loko YUV->RGB

en: Pitch
ach: Ka tuku

en: Output
ach: Me woko

en: Loop
ach: Kal

en: Dialog
ach: Lok

en: Form
ach: Fom

en: Preset
ach: Yik con

en: &Save as...
ach: &Gwok macalo...

en: Show extended options
ach: Nyut yore mukene

en: Show &more options
ach: Nyut yore &mukene

en: Change the caching for the media
ach: Lok kite me gwoko pa gitic

en: Start Time
ach: Caa me cako

en: Edit Options
ach: Yik kite mere

en: Extra media
ach: Wer mukene

en: Complete MRL for VLC internal
ach: Tyek MRL pi VLC internal

en: Select the file
ach: Yer fail

en: Change the start time for the media
ach: Lok caa me cako pi gitic man

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ach: Tuk wer ma igwoko mukene (fail me wer mukene, ...)

en: Capture mode
ach: Kite me gwoko

en: Select the capture device type
ach: Yer kite gitic me gwoko

en: Device Selection
ach: Yero gitic

en: Options
ach: Kite me yero

en: Access advanced options to tweak the device
ach: Nwong yore me neno gitic man

en: Advanced options...
ach: Yore madito...

en: Disc Selection
ach: Kite me yero dic

en: Disc device
ach: Gitic me Dic

en: Starting Position
ach: Kacako

en: Audio and Subtitles
ach: Wer kede Wie matino

en: Choose one or more media file to open
ach: Yer acel nyo aryo ikom fail wek iyab

en: File Selection
ach: Yero fail

en: You can select local files with the following list and buttons.
ach: Itwero yero fail ma kany ki nying gi kede ka diyo

en: Add...
ach: Med...

en: Network Protocol
ach: Cik ikom kube

en: Please enter a network URL:
ach: Ket URL me kakube

en: RAW
ach: REK ME ARI

en: New destination
ach: Agiki manyen

en: Display locally
ach: Ten ki cing

en: Activate Transcoding
ach: Mi cwalo obed makiti

en: Miscellaneous Options
ach: Kite me yero kwone mapol

en: Stream all elementary streams
ach: Cwal jami weng

en: Generated stream output string
ach: Coc maceto woko ma ginongo

en: Output module:
ach: Jami ceto woko:

en: Use S/PDIF when available
ach: Ti ki S/PDIF ka nonge

en: Effects
ach: Adwogi

en: Visualization:
ach: Neno:

en: Enable Time-Stretching audio
ach: Mi wer me caa mabor tii

en: Replay gain mode:
ach: Nwoo tuku:

en: Normalize volume to:
ach: Dwok dwone naka:

en: Tracks
ach: Wer

en: Preferred audio language:
ach: Leb me wer ma gimaro:

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ach: Mii bot Last.fm wer magityeko tuku

en: Video quality post-processing level
ach: Kan madong ber pa jami anena dong otunu iye

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ach: Wek woko H.264 i-pye me yabo gikiyo

en: Optical drive
ach: Kawiro jami me anena

en: Default optical device
ach: Nyonyo ma yiko gineno

en: Damaged or incomplete AVI file
ach: AVI fail ma otyeko bale onyo pe otum

en: HTTP proxy URL
ach: URL matiyo ki HTTP

en: HTTP (default)
ach: HTTP (maka-ka gin mo mamite)

en: RTP over RTSP (TCP)
ach: RTP iwi RTSP (TCP)

en: Live555 stream transport
ach: Live555 giwot makubere akuba

en: Default caching policy
ach: Polici ma kwako mako maka-ka ginmo mamite

en: Menus language:
ach: Lacim me leb:

en: Look and feel
ach: Nen ite maro

en: Use custom skin
ach: Tii ki del kom mamegi

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ach: Man kite me neno i VLC, ki kite kede maro meri

en: Use native style
ach: Tii ki cital ma gang

en: Resize interface to video size
ach: Lok caji me neno video

en: Show controls in full screen mode
ach: Nyut yiko iyi kaneno madit

en: Force window style:
ach: Dii kit me dirija:

en: Show systray icon
ach: Nyut cal marac

en: Skin resource file:
ach: Fail pi lok ikom neno:

en: Allow only one instance
ach: Wek tyen acel keken

en: Save recently played items
ach: Gwok wer ma ituko mukato

en: Separate words by | (without space)
ach: Pok dul lok ki I (labongo kabedo)

en: Set up associations...
ach: Ter kube...

en: Enable On Screen Display (OSD)
ach: Mi (On Screen Display)OSD tii

en: Show media title on video start
ach: Nyut wi video

en: Default encoding
ach: Gonyo iyi kite majwi

en: Deinterlacing
ach: Kwanyo kubere

en: Force Aspect Ratio
ach: Pimo Teko

en: Stuff
ach: Jami tic

en: Edit settings
ach: Yub tera

en: Control
ach: Yiko

en: Run manually
ach: Tii kede ki cingi

en: Setup schedule
ach: Caa me yiko

en: Run on schedule
ach: Tye kaceto malubu yik macon

en: Status
ach: Kan ma tye iye kombedi

en: Prev
ach: Imalomalo

en: Add Input
ach: Med Jami magiketo

en: Edit Input
ach: Yiyiko Jami magiketo

en: Clear List
ach: Ruc nying jami

en: Launching an update request...
ach: Kelo kwac me ngec...

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ach: Rangi

en: Interactive Zoom
ach: Dwoko ne kacel

en: Logo erase
ach: Dunyo alama

en: Mask
ach: Lawum

en: Mirror
ach: Kio

en: Motion detect
ach: Ngeyo mol ne

en: VLM configurator
ach: Layik pa VLM

en: Media Manager Edition
ach: Ma okato ibot adwong maloyo kakube

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
ach: Nying:

en: Input:
ach: Magitiyo kwede:

en: Select Input
ach: Yer magibitic kwede

en: Output:
ach: Maya ikom tic:

en: Select Output
ach: Yer maya ikom tic

en: Time Control
ach: Gwoko cawa

en: Mux Control
ach: Gwoko Ruruba

en: Muxer:
ach: Magwoko rurubane:

en: Media Manager List
ach: Nying Ludito lakub

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 1.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 10.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 100.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 5.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 50.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
ach: Cente pa dano me Japan 500.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
ach: Nucu cente 1 pa dano me Kanada($.01) kilwongo ni nyig cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
ach: Nucu cente 10 pa dano me Kanada ($.10) kilwongo ni cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ach: Nucu cente 25 pa dano me Kanada ($.25)kilwongo ni romrom me nucu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ach: Nucu cente 5 pa dano me Kanada ($.05) kilwongo ni nyig cente me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
ach: Cente me Kanada ($1.00) kilwongo ni loonie. Kilwongo iyonge winyo ma tye inyig nuci-loon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
ach: Nuci cente aryo me Kanada ($2.00) kilwongo ni toonie. (Nyinge nono obedo tuku ikom nying cente me Amerika acel ''loonie'' nuci ki namba aryo.)

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
ach: Tok me karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
ach: Mac me karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
ach: Cokci me karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png
en: A Christmas tree.
ach: Yat me karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 1 (0.01 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 1 euro (1 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 10 (0.10 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 2 (0.02 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 2 euros (2 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 20 (0.20 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 5 (0.05 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
ach: Nuci cente me lobo Ulaya 50 (0.50 €).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
ach: Acara mac me-Jack-o’

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
ach: Winyo ma tyene cego ma pe por ma Magellanic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
ach: Gazania ma Kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
ach: Oreny Seville, kilwongo bene ni macungwa ma kec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
ach: Lamingo ma mile.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
ach: Kwac me Sumatra.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
ach: Ot pa dano me Switzerland.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
ach: Opego pa Tamworth.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
ach: Bokci me cwalo I UK. ket nukuta kany!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
ach: Ngidingidi cente me US 1 ($.01) kilwongo ni cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
ach: Ngidingidi cente me US 10 ($.10) kilwongo ni cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ach: Ngidingidi cente me US 25 ($.25) kilwongo ni romrom me nucu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ach: Ngidingidi cente me US 5 ($.10) kilwongo ni cente.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
ach: Ngidingidi cente me US 50 ($.50) kilwongo ni “Kennedy Nucu Dola.”

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
ach: US “Sacagawea” dola ($1.00).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
ach: VW Kudi ma kao jo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
ach: Acer ma tar me Petunia.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
ach: Latin romo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
ach: Bwolo dikiki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
ach: Alam inki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
ach: Balun!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
ach: Labolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
ach: Tok me baseball.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
ach: Odilo me dita.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
ach: Dwon gita ma dit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
ach: Jami goc me dwon mangur.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
ach: Olik.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
ach: Anyeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
ach: Gang pa Anyeri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
ach: kic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
ach: Tyen lela//gali.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
ach: Kamera me cal madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
ach: Apwoyo ma yite dit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
ach: Pali pa mon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
ach: Yen matye ikare ma ngic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
ach: Mugati me nino nywale.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
ach: Lee ma wie dit ki tunge cek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
ach: Bura macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
ach: Kiteyiteyi macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
ach: Winyo macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
ach: Obendera ma bulu ki ma yelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
ach: Lela ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
ach: wang ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
ach: Otok ma bulu ma obane.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
ach: Amyem ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
ach: Twela ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
ach: Winyo ma bulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
ach: Doo ma kipungo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
ach: Cupa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
ach: Tai ma okule.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
ach: Canduk me gin ma konye pe ma kiromo nwoyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
ach: Motoka canduk kitiyo kwede me tingo leyi ma miyo magoba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
ach: Wang ma rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
ach: Tok ma rema rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
ach: Gweno ma rema rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
ach: Icok ma rema rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
ach: Cente anyige marema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
ach: Tong wang mac me lengo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
ach: Twon dyang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
ach: Buldoja. En coro coto kede lak kweri mere madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
ach: Ricac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
ach: Odur acel me nyig yat.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
ach: Lapwo kede tonge acel me kare me kumu pi too a Lalar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
ach: Lapwo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
ach: Bac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png
en: A butterfly.
ach: Lapwopwor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
ach: Lapwopworrec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
ach: Kalkuleta.  6x7=42

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
ach: Inaga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
ach: Kamera.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
ach: Kamera.  Waci Cheese!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
ach: Kandela.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
ach: A candy cane obedo tim me tekwaro pi kare me karama iyi lobe me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
ach: Karibou.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
ach: Karot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
ach: Kagwoke tye iwi obur.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
ach: Gi goyo wer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
ach: Girubu cemen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
ach: Obendera ma nyutu laloyo ipyem kede otoka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
ach: Kom cherimoya

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
ach: Latin gweno obeko itonge.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
ach: Latin gweno ma tye itonge.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
ach: Latin gweno.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
ach: Gweno acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
ach: Alyera me chile.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
ach: Gunya

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
ach: Cokolet tong gweno me kare me paska. Yum!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
ach: Cem mamit adada ma gicamo iceng karama I England.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
ach: Gita mamalo adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
ach: Wang cawa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
ach: Cawa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
ach: Kipunga ma gicego woko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
ach: Rec ma tuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
ach: Ewuu me gurep

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
ach: Atero ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
ach: Twon gweno ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
ach: Toi me trak me cemen ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
ach: Trak me tingo yec ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
ach: Toi me bot me wayo jami ma tye ki kala mapol adada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
ach: Kompak me wer, cinema, onyo jami me ngec!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
ach: Wang kompuita. Yin ineno ngo ma an aneno?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
ach: Oyo me kompiuta. Kwiri!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
ach: Mutoka matingo konteina.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
ach: Yore ma pire tek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png
en: A cow.
ach: Min dyang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
ach: Tok pa lawobi malakwat.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
ach: Go goc maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
ach: Ladilo me tuku kriket.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
ach: Atoro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
ach: Tok me kwogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
ach: Iwalu me kwogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
ach: Winyo pa muni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
ach: Kopi me cai kofi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
ach: Kopi me cai kofi me espresso.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png
en: A daffodil.
ach: Nyig cam daffodil.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
ach: Lee deer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
ach: Kamera mamako cal maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
ach: Gi pimo lyeto ki mgico.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
ach: Gwok me lum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
ach: Daktar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
ach: Dul me teko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
ach: Gwok acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
ach: Lee macal ki rec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
ach: rec madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
ach: Kana acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
ach: Bac me goropa acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
ach: Kwidi ma doge bor acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
ach: Atudi acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
ach: Kana acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
ach: Ka keto bul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
ach: Gi yweyo coc.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
ach: Atudi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
ach: Gin ma gibolo. Mako jami ne ki inyime.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
ach: Lee bear me lobo Ulaya.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
ach: Kagwoko matye maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
ach: Poto acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
ach: Tok ma obedo yeryer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
ach: Wi dako.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
ach: Ma wange rema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
ach: Motoka me mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png
en: A fireman.
ach: Dan me mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
ach: Makwako rec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
ach: Bul me piny

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
ach: Lee ma kite tek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
ach: Atura ma toyo owumo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower8.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower6.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at 
en: A flower.
ach: Atura acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
ach: Wunyo tuk acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
ach: Cati magidolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
ach: Adilo magituko ite cik me lobo Australia.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
ach: Lagwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
ach: Motoka ma lagwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
ach: Motoka me pyem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
ach: Ot mabor magi poo iye.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
ach: Ot matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
ach: Lawum malake angwen makelo ber pa kwo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
ach: Too.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
ach: Ler obedo pii pii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
ach: Canduk ngico

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
ach: Ogwalogwal

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
ach: Dege ma woto lawala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
ach: Motoka me yugi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
ach: Epau me poto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
ach: balub me mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
ach: Pipa me yamo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
ach: Kadonyo malac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
ach: Tipu macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
ach: Mot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
ach: 'Lwite' ma atir.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
ach: Lee ma ngute bor matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
ach: Lunyira ma iyi gali pa lungwalo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
ach: Gilaci me pii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
ach: Roc cing.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
ach: Dyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
ach: Lee me yilum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
ach: Ocene.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png
en: A grave marker.
ach: Alama me bur lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
ach: Gweng me wi lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
ach: Gang kal me lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png
en: A great blue heron.
ach: Winyi matyen gi boco ma bulu maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
ach: Tok ma lalum pa jo me Ireland.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
ach: Mapera munu ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
ach: Bac ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
ach: Wang ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
ach: Tok ma yom ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
ach: Obendera ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
ach: Kot ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
ach: Alyera ma lalum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
ach: Bongo jaket ma buru buru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
ach: Winyo me wi kulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png
en: A hammer.
ach: Nyolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
ach: Cing.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
ach: Labwor ma yie yom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png
en: A happy snail.
ach: Okorokoro ma yie yom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
ach: Tok ma latin kwan me yunivasti ruku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
ach: Wi nyig yen matino tino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
ach: Wi nyig yen matino tino ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
ach: Wic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
ach: Gweng me wie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
ach: Cwiny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
ach: Winyo me kulu ma wie tek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
ach: Atura ma ber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
ach: Kalam me lingo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
ach: But mamalo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
ach: Yat madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
ach: Gigwoko yugi me gang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
ach: Kic madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
ach: Kana.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
ach: balun ma tye ki yamo ma lyet.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
ach: Kwidi ma por cal ki kic ma icoo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
ach: Motoka madit makelo jami.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
ach: Bongo jaket.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
ach: Ot me buc.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
ach: Lee kangaru

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
ach: Lagony.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
ach: Gin matye ki kona angwen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
ach: Nyig cam me kiwi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
ach: Pala.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
ach: Gi wumu wic pa knight.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
ach: Marac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
ach: ladybug acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
ach: kompiuta me wi cong. Dii. Dii. Dii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
ach: Cuma madit me goyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
ach: Lajwac madit me lingo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
ach: Gulu madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
ach: Winyo mapol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
ach: Macungwa makigolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
ach: balub me mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
ach: Ot ma cil ki mac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
ach: Nyonyo ma gengo lut kot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png
en: A lion.
ach: Labwor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
ach: kandela ma gi cwinyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
ach: winyo adidit matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
ach: Apwoyo munu matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
ach: Motoka ma donyo iyie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
ach: Pala bat mabor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
ach: Magpie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
ach: Canduk me waraga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
ach: Imir ma icoo macol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
ach: Icoo matye oruku cut.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
ach: macungwa me mandarin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
ach: Miyembe.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
ach: Kwidi matino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
ach: Atura me America

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
ach: Lee matidi pa munu

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
ach: Boma ma dyere dyere

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
ach: Ka weo ma dyere dyere

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
ach: Gi pimo lyeto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
ach: Kalyeto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
ach: Kwanyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
ach: Cim cing. Imito winyo ngo ma an atye ka winyo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
ach: Kit ma lobo myero bed kwede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
ach: Gi mako bongo me rwom manyen

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
ach: Lapwor ma latel

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
ach: Ludini.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
ach: Gweng me poo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
ach: Rec madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
ach: Opik.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
ach: Dyel me wi got.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
ach: Oyoo

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
ach: Yer me wum.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
ach: Kopi me mato pii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
ach: Obwol.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
ach: Dege matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
ach: Daktari nasi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
ach: Oliya tedo matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
ach: Bongo long ma tyene dongo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
ach: Gi neno piny ma bor gin aryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
ach: Long ma buluu ma oyec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
ach: Long jeans ma buluu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
ach: Nyig yen matino gin aryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
ach: Makac ma gi pungu woko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
ach: Kiyo me wang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
ach: Makac ma gi yabo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
ach: Long me aruka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
ach: Gi ngolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
ach: Kiyo me wang pi gengo ceng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
ach: Long matar me aruka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
ach: Yat palm.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
ach: Latwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
ach: Tok me camo karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
ach: Gi wic me camo karama.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
ach: Matero luwot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
ach: Kor tyen winyo ma tyene lac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
ach: Yat me China.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
ach: Winyo peacock.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
ach: Yat pear.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
ach: Nyig yat ma mit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
ach: Winyo matyene lac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
ach: kalam kalo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
ach: Winyo penguin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
ach: Gi rego kamularo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
ach: motoka pickup.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
ach: Opego

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
ach: Adidit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
ach: Yet me kamularo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
ach: Atura ma gi guro me lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
ach: Nanaci.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
ach: Yat pine.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
ach: Mugati kek ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
ach: Ot ma imito ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
ach: Winyo flamingo ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
ach: Gari matyene adek ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
ach: Yat me cik macon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
ach: Gitic pa layik pii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
ach: polici.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
ach: Caki me polo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
ach: Nyig yat mamit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
ach: Gitedo matiyo ki yamo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
ach: Tok malac.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
ach: Jako.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
ach: Tok ma papul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
ach: Atura ma papul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
ach: Gweng ma bit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
ach: Winyo me America.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
ach: Lapwoo munu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
ach: Motoka me pyem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
ach: Ka ngolo tyen gar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
ach: Ataloka matino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
ach: Lagwar me yweyo pot yen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
ach: Romo madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
ach: Yen matino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
ach: Oyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
ach: Atura ma kwar ki ma tar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
ach: mapera munu ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
ach: Obendera ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
ach: Ikapu me cing ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
ach: Kor yat ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
ach: Amuk ma kwar matere bor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
ach: Kangaru ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
ach: Obendera ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
ach: Le madit ma ume kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
ach: Gin mawire ki malu madit manyinge Saturn.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
ach: Nyanya mucek, ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
ach: Um.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
ach: Ot mabor ma tye raun matye ki obendera ma pingki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
ach: Ot mabor matye raun.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
ach: Atudu ma obedo raba.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
ach: Yia.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
ach: Gi cwero bao.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
ach: Gi ryemo winyo ki ipoto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
ach: Bongo me wumo wic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
ach: dano ma tye ki ngec ikom kit ma jami tiyo kede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
ach: balun ma kok lamal.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
ach: gi tic ikom cikru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
ach: Labwor me yi nam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
ach: Nget nam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
ach: Kana me nam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
ach: Motoka matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
ach: Yat ma pote dit obedo lanyut pi ninio pa St. Patrick.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
ach: Romo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
ach: Yia ma obale.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
ach: Le me pii matino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
ach: Gi gwoko yugi ma ryeny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
ach: Le matye ki cao ikome ma tye ka wer!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
ach: Le gnu ma tye obedo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
ach: Cogo me wic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
ach: Motoka ma piny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
ach: Le matidi madit matye kanino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
ach: Yat matye calo tong gweno ma gi ngolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
ach: Mucungwa ma gingolo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
ach: Motoko ma kome pii pii matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
ach: pee matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png
en: A snowman.
ach: Dano me pee.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
ach: Ladilo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
ach: lamuk me kare macon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
ach: Tok me citro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
ach: Lok ma odeng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg
en: A spider.
ach: Otyatyam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
ach: Rec matidi, ma oa ki Hawaii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
ach: Ogiku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg
en: A sports car.
ach: Motoka me pyem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
ach: Ot mabor ma gwic ne rom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
ach: Oyo matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
ach: Maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
ach: Lacer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
ach: Cal ma ocung.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
ach: Gin mawoto ki pii malyet.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
ach: Giwinyo weo miyo daktair winyo itao meri ki iwuku meri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
ach: Cawa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
ach: Yat mayom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
ach: Nyig yat mayom me Asia.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
ach: Rec makome ogire.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
ach: Mwonyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
ach: Kwot ma gitiyo ki gweng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
ach: Pico me tucu dano.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
ach: cati.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
ach: Motoka tanki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
ach: Kacato kongo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
ach: Tara kandul.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
ach: Kopi me mato cai.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
ach: Cim. Allo? Allo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
ach: Ladilo me tuku tenis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
ach: Bwoo me tuku ladilo tenis.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
ach: Kema.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
ach: Kabedo pa jo America.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
ach: Balum ma gitamo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
ach: Yat me tekwaro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
ach: Le taiga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
ach: Ool.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
ach: Yat matye ki pojon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
ach: Gweng me wi lyel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
ach: Ka gwoko jami me tic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
ach: Bongo pa mon me malu ki cikat.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
ach: Tok me malu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
ach: Yat pi leyi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
ach: Winyu me America.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
ach: APC matek calo motoka me lweny me M-3 Bradley man oceto ilweny, te bedo tic magwaa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
ach: Ot mabor matye ki obendera ma kwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
ach: Dege kwin me toi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
ach: Motoka madit ma obedo toi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
ach: Motoka trakta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
ach: Trakta.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
ach: Gine ma raun pii gwoko kite me wot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
ach: Lanyut pi gar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
ach: Kopi pi tuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
ach: Buriji.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
ach: Rangi ma gigwoko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
ach: Taki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
ach: University.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
ach: Gi lwoko ma tiyo ki yamo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
ach: Rec ma tye ki pojon matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
ach: Katuku matidi ada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
ach: Okono matidt.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
ach: Mukeme pa munu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
ach: Acut.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
ach: Yat ma mit matye iyi poke.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
ach: Yia ma tidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
ach: Yat matidi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
ach: Le madit ma tunge bor atika me America.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
ach: Ot me gwoko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
ach: Cuma me lwoko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
ach: Ot mabor me neno.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
ach: Okora.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
ach: Rec madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
ach: Alor! Ket ajija me lapim piny macegi ki yonge.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
ach: Lawum wi alor! Miya jami ni me abola

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
ach: Obendera matar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
ach: latin bura mata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
ach: Gin mawoto matar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
ach: Mayamo onyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
ach: Lalam gum maber.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
ach: tok Malajok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
ach: Dako tye kamyel ki itoro me odilo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
ach: Yi olik.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
ach: Ranga bao me ngabo bongi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
ach: Ot Bao.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
ach: Toi Bao ma oaa ki Germany makilwongo ni "Räuchermännchen".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
ach: Onyogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
ach: Mino.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
ach: Obata.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
ach: Wang mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
ach: Obendera mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
ach: Atura mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
ach: tok mayelo matek nikang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
ach: Alemun mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
ach: Nyig yat mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
ach: Karatac mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
ach: Bac me gang kwan mayelo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
ach: Etuku.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
ach: Enaga.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
ach: '' Tato Smith'' apple.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
ach: Nyig yat apple me "Sierra Beauty".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
ach: Lanyut me "Cung". Cung kany, ite ceto ka kare ni otunu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
ach: Nyig yat "pattypan".

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
ach: Ma obedo Adelaide Rosella.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
ach: Ma obedo F-22 Raptor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
ach: Blackbuck pa Luyindi

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
ach: Ma obedo abalone.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
ach: Bandej ma make.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
ach: Ka ma yike.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png
en: An airplane.
ach: Dege.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
ach: Winyo ma kala ne oloke.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
ach: Yat me kare macon!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
ach: Yat almond.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
ach: Gwen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
ach: Nyig yat apple matek.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png
en: An apricot.
ach: Nyig yat apricot.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
ach: Dano ma ceto iyi dwe tey ka ceto iwi yamo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
ach: Nyig yat avocado.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
ach: Nyig yat echidna.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
ach: Ocokocok matye ki nyige.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
ach: Ocokocok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
ach: gita tiyo ki mac elektriciti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png
en: An electric guitar.
ach: gita tiyo ki mac elektriciti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
ach: binika ma tiyo ki mac elektriciti.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
ach: Lyec.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
ach: Tok pa elf.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
ach: taramin pa kabaka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
ach: Ka coyo lacim me kit me yo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png
en: An eye.
ach: Wang.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
ach: Lee amuka.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
ach: Winyo igloo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
ach: Winyo iguena.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
ach: Pat me Hanukkah ma pire tek obedo menorah - gi mako tara ma mamako gin aboro kede tara matino. Tara acel tara matidi en aye cwinyo pi tara aboro ni weng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
ach: Otel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
ach: Gweng me wang lobo. Jo me Inuit me Canadian Artic gitiyo kede calo lapok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
ach: Icok munu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
ach: Pac me goyo bongo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
ach: Winyo Obelisk.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
ach: Mel macon me China.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
ach: Mapeca me kit macon.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
ach: Atungulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
ach: Fungua ma giyabo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
ach: Macungua.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
ach: orca acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
ach: Winyo wudu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
ach: Winyo otter.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
ach: Winyo tula.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
ach: Gweng lyel mukene.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
ach: Yat balsam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png
en: Big fireworks.
ach: Mac me deyo madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
ach: Bicop. Itwero nyiko arii, ma icung ka ibur me rangi marom..

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
ach: Bum!!!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
ach: Mugati, Gingolo, dok gileyo dano weng,

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
ach: Yer wic ma kwar (brown).

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
ach: Ot lega madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
ach: Kema ma giguru.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
ach: Obi gik anyim.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
ach: Gipoko ki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
ach: Piny iyi kagwoko.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
ach: Cam mugati megi!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
ach: Cam broccoli meri!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
ach: Dege elikopta ma nyinge Eddie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
ach: Lee bear ma nyinge Edward.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
ach: Aboro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png
en: Eighth note.
ach: Kwena namba aboro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
ach: Dony iyi ka kane.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
ach: Rom ki.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
ach: Yie yom!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
ach: Mac!Mac!Mac!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
ach: Abic.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
ach: Tiye marom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
ach: Angwen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
ach: George ma obedo groper ma bulu ni.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
ach: Dol macon pa dada.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
ach: Dit loyo nyo rom kede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
ach: Dit loyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg
en: Hair.
ach: Yer.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png
en: Half note.
ach: Kwena ma nucu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
ach: Yie yom!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
ach: Obwol munu - ma tek!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
ach: Pot yem macil meny do tye ki prickles!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
ach: Gi coyo me Inkjet. Coo cal man, joni!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
ach: Obedo cep, nyo tye cep aryo bo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system!
ach: Jupiter-pulanet ma dwong maloyo iyi kite me ceng!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
ach: Kabaka. Twero nyiko citep acel iyo mo keken. Gwoke!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
ach: Knight.  En keken matwero kalo wi jo mukene. Nyik lanyim nyo cen aryo, eka tung lacam nyo tung lacem acel - nyo nyik tung lacam nyo lacem aryo, kede lanyim nyo cen acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
ach: Gi coyo ma tiyo ke mac, zip, zap, wao!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
ach: Wany me tung lacam.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
ach: Tidi loyo nyo rom kede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
ach: Tidi loyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
ach: Ipo!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
ach: Gwenge me jojok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond earth.
ach: Mars---lobo arema. Tye mabor ki lobowa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
ach: Tep me pimo piny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun.
ach: Makuiri---lobo macegi ki ceng.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
ach: Lakwany.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/8_neptune.png
en: Neptune—one of the “gas giants” in our solar system.
ach: Neptuin---acel iyi akina lobe madongo adada ma tye ki yamo matye iyi iryonget me te ceng kany.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
ach: Abongwen.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
ach: Pe tye kato!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
ach: Pe rom kede.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
ach: Acel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
ach: Dwe wa macalo nucu mere.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
ach: Dwewa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
ach: Pawn. twero ka nyiko lacim, ikwanyo ca tye kamako. Twero nyiko iryo pi wot me namba acel, ento iyo ngeye icel keken. Mako ka arii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
ach: Ka ngole pa wegi tyen ("PED XING")

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
ach: Larib.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/9_pluto.png
en: Pluto—until recently, it was considered the 9th planet in our solar system.
ach: Puluto---nikwanyo macocoki, gitamo ni obedo lobo me abongwene matye ite ceng wa kany.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
ach: Cal me motoka pa police me aketa.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
ach: Acel me angwen me lok angea manok.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
ach: Acel me angwen me yweyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
ach: Kwin. Romo wot dok tung moo keken.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
ach: Atura makwar ma pulastik.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
ach: Poo me oonyo pi iyi toilet kede lwoko cingi ki cabun!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
ach: Wang me tung lacem.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
ach: Taki madito kit majwii gicamo pi pwok iyi United States, kede iyi nino me Christmas iyi UK.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
ach: Rook. Twero nyiko lanyim, lacen nyo tung lacem, ento me arii.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
ach: Ka ma ogure tye anyim! Yoo mene ma ibi lubo?

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
ach: Golo me tuku rugby.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
ach: Yie pe yom.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings.
ach: Saturn - pulanet medit maloyo me namba aryo iyi kite me ceng - dok matye ki jami oguro mapol maloyo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
ach: Wac ni cheese!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
ach: Cukul tye anyim! Pug otoka momot!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
ach: Abiro.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
ach: Bit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
ach: Yib opego ma tar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
ach: Abicel.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
ach: Bluberi mogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
ach: cem cherries mo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
ach: Atura mogo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
ach: Nyagi malim matye yelo

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
ach: Mutoka tank tero moo mapek

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
ach: lacar me apollo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
ach: Lobo. Lobo wa!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png
en: The German letter sz or sharp s.
ach: Nukta sz onyo s mabit pi Leb Jaman

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
ach: Ceng

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
ach: Lawot-- Moko me 2 me dyeyamo matut.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png
en: The baby of a gnu.
ach: Latin pa apoli

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
ach: Bass clef

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
ach: Duka pa Latet

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
ach: Kabuc---gitingo okur piny.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
ach: Guti pi bulu

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_full.png
en: The full moon.
ach: Dwe mupong ducu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
ach: Mac ma lulum tere nimano yin itwero wot ka ineno tye maber piri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
ach: Oot pa ladwar.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png
en: The letter A with an umlaut.
ach: Nukta A kede alama iwie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png
en: The letter A.
ach: Nukta A.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png
en: The letter B.
ach: Nukta B.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png
en: The letter C.
ach: Nukta C.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png
en: The letter D.
ach: Nukta D.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png
en: The letter E.
ach: Nukta E.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png
en: The letter F.
ach: Nukta F.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png
en: The letter G.
ach: Nukta G.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png
en: The letter H.
ach: Nukta H.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png
en: The letter I.
ach: Nukta I.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png
en: The letter J.
ach: Nukta J.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png
en: The letter K.
ach: Nukta K.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png
en: The letter L.
ach: Nukta L

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png
en: The letter M.
ach: Nukta M.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png
en: The letter N.
ach: Nukta N

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png
en: The letter O with an umlaut.
ach: Nukta O kede alama iwie

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png
en: The letter O.
ach: Nukta O

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png
en: The letter P.
ach: Nukta P

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png
en: The letter Q.
ach: Nukta Q

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png
en: The letter R.
ach: Nukta R

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png
en: The letter S.
ach: Nukta S

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png
en: The letter T.
ach: Nukta T

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png
en: The letter U with an umlaut.
ach: Nukta U kede alama iwie

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png
en: The letter U.
ach: Nukta U

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png
en: The letter V.
ach: Nukta V

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png
en: The letter W.
ach: Nukta W

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png
en: The letter X.
ach: Nukta X

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png
en: The letter Y.
ach: Nukta Y

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png
en: The letter Z.
ach: Nukta Z

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png
en: The letter a with an umlaut.
ach: Nukta a kede alama iwie

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png
en: The letter a.
ach: Nukta a

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png
en: The letter b.
ach: Nukta b

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png
en: The letter c.
ach: Nukta c.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png
en: The letter d.
ach: Nukta d.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png
en: The letter e.
ach: Nukta e.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png
en: The letter f.
ach: Nukta f.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png
en: The letter g.
ach: Nukta g.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png
en: The letter h.
ach: Nukta h.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png
en: The letter i.
ach: Nukta i.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png
en: The letter j.
ach: Nukta j.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png
en: The letter k.
ach: Nukta k.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png
en: The letter l.
ach: Nukta l

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png
en: The letter m.
ach: Nukta m

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png
en: The letter n.
ach: Nukta n

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png
en: The letter o with an umlaut.
ach: Nukta o kede alama iwie.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png
en: The letter o.
ach: Nukta o

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png
en: The letter p.
ach: Nukta p

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png
en: The letter q.
ach: Nukta q

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png
en: The letter r.
ach: Nukta r

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png
en: The letter s.
ach: Nukta s

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png
en: The letter t.
ach: Nukta t

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png
en: The letter u with an umlaut.
ach: Nukta u  kede alama iwie

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png
en: The letter u.
ach: Nukta u

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png
en: The letter v.
ach: Nukta  v

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png
en: The letter w.
ach: Nukta w

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png
en: The letter x.
ach: Nukta x

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png
en: The letter y.
ach: Nukta y

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png
en: The letter z.
ach: Nukta z

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
ach: Mac makwar tere nimano myero igik oko kombedi.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta A iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta B iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta C iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta D iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta E iyi Leb pa oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta F iyi Leb pi oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta G iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta H iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta I iyi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta J iyi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta K iyi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta L iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta M iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta N iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta O iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta P iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta Q iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta R iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
ach: Lanyut me nukta S iyi leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
ach: Lanyut me nukta T iyi leb oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta U iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta V iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta W iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta X iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta Y iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
ach: Lanyut pi nukta Z iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
ach: Lanyut pi namba 0 iyi Leb oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
ach: Lanyut pi namba 1 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
ach: Lanyut me namba 2 pi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 3 iyi Leb me oding yit kede oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 4 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 5 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 6 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 7 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 8 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
ach: Lanen me namba 9 iyi Leb me oding yit ki oto leb me Amerika.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
ach: Tenda mano cwalo pii ki mola kol pi inggin.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
ach: Ot madit meno me boma

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
ach: Trebol klep meno.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
ach: Mac ma tye yelo meno te loke nimano yin igik oko ka tye maber piri.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
ach: Muduku ni gitiyo kwede anaka ikare me Lweny me aryo me wilobo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
ach: Man tere nimano gin moro gitwero dwoko itic. Pe idan ikom yugi me kare lung!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
ach: Pok korokoro man tye dong mwaki mia ki mia mukato.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
ach: Adek

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
ach: Tyeno.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/cartoon/plane.png
en: Tux Airways.
ach: Yo yamo me Tux.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
ach: Gud winyo ki tractor me poto!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
ach: Tux-the Linux mascot!

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
ach: Udi aryo idi boma madit.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
ach: Latura aryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
ach: Igili punu me tim.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
ach: Aryo.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
ach: UB2006 “Penguin II” giwot me yenyo jami iyi pii nam matut.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/7_uranus.png
en: Uranus—one of the “gas giants” in our solar system.
ach: Yurenac--acel iyi akina "jami me yamo madongo adada" ma tye ite ceng kan.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable!
ach: Benac--lobo me aryo matye ite ceng --dang dok ma pe cwako kwoo kulu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
ach: Wapo jo muto.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
ach: Long angea ducu.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
ach: Kede APC madwir macalo man, yin itwero bedo me wur bot lukwor.

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
ach: Tongweno/Not

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
ach: -Pien adam obedo gin mo marac adada ka gibalo...

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
ach: "Lacim"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
ach: "Kangole me yoo"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
ach: "Weko yoo" tere nimano iwek jo mukene otel anyim

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
ach: "Dakatal madit"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
ach: "Pe tye loko yo Ngei"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
ach: "Ka ngole pi school"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
ach: "Ka mungole macalo T"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
ach: "Ka konye"

note: View at http://www.tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
ach: "Jali" tere nimano iwek jo mukene ocet me acel.

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ach: Col!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ach: Ocido buruburu atika! Jo mukene gi coyo ni '' ocido yitoyito atika''.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ach: Ocido buruburu! Jo mukene gi coyo ni '' ocido yitoyito''.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ach: Tar!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ach: Kwar!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ach: Oreny!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ach: Yelo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ach: Alumalum!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ach: Cido ma lalum!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ach: Bululu calo pol!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ach: Bululu!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ach: Macalo papul!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ach: Papul!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ach: Pinki!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ach: Lobolobo

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ach: Apuapua!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ach: Okwor-okwor!

note: distinct line-like characters (e.g., 'l' (lowercase elle) vs. '1' (one) vs. 'I' (capital aye))
en: 1Il|
ach: 1II|

note: Eraser tool
en: Eraser
ach: Lajwa

note: Congratulations #1
en: Great!
ach: Ber atika!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ach: Leng!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ach: Mede kwede anyim!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ach: Tic maber!

en: A drawing program for children
ach: Purugram me goyo cal pa lutino

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ach: Lagwic angwen me aryo ma opime romrom

note: #-#-#-#-#  34 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ach: Lawala

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ach: Lawala ma kidiyo tungcel

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ach: Lagwic abic maromrom

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ach: Lagwic aboro maromrom

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ach: Lagwic angwen marom ento tye ogotogot

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ach: Cikwea obedo lagwic angwen ma romrom.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ach: Rectangle tye ki lake angwen ki gwic angwen.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ach: Circle obedo lawala ma aa ki kamoo keken ki ibute oo icwinye romaroma

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ach: Ellipse obedo lawala ma kitelo bute

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ach: Triangle tye ki gwic adek

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ach: Pentagon tye ki gwic abic

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ach: Octagon tye ki bute aboro marom aroma

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ach: Rhombus tye ki bute angwen marom, kun aryo ki iye otere maromaroma

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ach: Lajwac

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ach: Laduny

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ach: Ladong alama

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ach: Kite

note: #-#-#-#-#  34 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ach: Nukuta

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ach: Tangu

note: Freehand painting tool
en: Paint
ach: Ling

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ach: Dong alama

note: Label tool
en: Label
ach: Lanyut

note: Fill tool
en: Fill
ach: Pik

note: #-#-#-#-#  34 (tuxpaint)  #-#-#-#-# Start a new picture #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
ach: Nyen

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ach: Kwany rangi ki kit pa lajwac cite igo kwede.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ach: Kwany cal ma omyero idi iteng cal megi ma igoyo.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ach: Dii me cako goyo rek. Wek wot ka tyeko goyo ne.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ach: Yer kit coc mo keken.Di kum cal megi ci dong iromo cako goyo coc. Di Enter onyo Tab me tyeko coc megi.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ach: Yer wek otime calo tangu tangu ikum cal megi!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ach: Dwok kit macon!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ach: Dwok kit ma onwongo itimo kede ni!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ach: Lajwa!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ach: Kwany rangi onyo cal ma omyero icak ki goc manyen.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ach: Yab...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ach: Cal megi ki tyeko gwoko woko!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ach: Tye ka goyo coc i karatac...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ach: Dong maber ba!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ach: Wek citi ikum ladic me tyeko  rek.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ach: Mak ladic me telo onyo nyayo kit cal megi.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ach: Dir oyo me wiro cal mamegi.Dii me goyo ne.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ach: Kakare...Wamede ki goyo cal eni ni!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ach: Adaa imito aao?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ach: Eyo,dong atyeko oo!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ach: Ku, dwoka dok cen!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ach: Ka i aao, ibino rwenyo cal mamegi woko! Imito gwoko ne?

en: Yes, save it!
ach: Eyo, gwoki!

en: No, don’t bother saving!
ach: Ku, pe iyele me gwoko ne!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ach: Kong ki gwok cali maenini?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ach: Yabo cal eno ni oloya woko!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ach: Pe tye fayil mo keken ma onongo kigwoko.

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ach: Ki go cal mamegi ni dong ikaratac?

en: Yes, print it!
ach: Eyo, go ne!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ach: Kityeko dong goyo cal mamegi woko!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ach: Tim wa kica! Pe wa goyo cal mamegi!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ach: Pwod pe iromo goyo cal mamegi

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
ach: Duny cal eni woko?

en: Yes, erase it!
ach: Eyo,duny oo!

en: No, don’t erase it!
ach: Ku, pe iduny!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ach: Po me tic ki mapeca tung acam me oyo/ladic!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ach: Yer cal ma imito, ci idi "Tuki".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ach: Dwon kineko oo weng.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ach: Dwon kiyabu.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ach: Tim ber ikur...

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ach: cale macer malube aluba

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ach: Kilok cal malube ki alokaloka itici manyeni?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ach: Eyo,lok kun ileyo maconi oo!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ach: Ku, gwok fayil manyen!

en: Drawing program
ach: Purugram me goc

en: Color Shift
ach: Diro rangi

en: Click to change the colors in your entire picture.
ach: Dii wek olok rangi ikom cal mamegi weng.

en: Blind
ach: Too wang

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ach: Dii macok ki lak cal ma megi wek iywa ci iwum ki dirica ma latowang ikume.Ywa atira ci oyab onyo lor towang.

en: Blocks
ach: Bulok

en: Chalk
ach: Coka

en: Drip
ach: Ton

en: Blur
ach: Ma laribiribi.

en: Click to blur the entire image.
ach: Dii wek omi cal weng obed ma laribiribi.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ach: Matapwali

en: Calligraphy
ach: Coc  ma mwonya

en: Confetti
ach: Kwone cale ma giyiko ma mile

en: Click to throw confetti!
ach: Dii ci iba cal ma gigoyo ma mile!

en: Distortion
ach: Rucurucu

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek omi cal mamegi rucere odoco.

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek iling  cal.

en: Stars
ach: Lacer

en: Lighten
ach: Cwinyi

en: Darken
ach: Cidi

en: Click to lighten your entire picture.
ach: Dii wek icwiny cal mamegi weng.

en: Click to darken your entire picture.
ach: Dii wek icid woko cal mamegi weng.

en: Fisheye
ach: Lawangrec

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ach: Dii ki dul kom cal ma megi wek'oket ma calo lawangrec.

en: Flower
ach: Ature

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ach: Dii ci iywa ka gono yat pa lature. Wek otyek ka gono lature.

en: Foam
ach: Bwoyo

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ach: Dii ci iywa ladic wek owum kakare ki bwoyo ma otwak.

en: Fold
ach: Dol

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ach: Yer rangi pa ka maneno calu bor ki dii wek owir  gwic pa pot katatac iwiye.

en: Glass Tile
ach: Matangula lum

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek oket matangula lum iwi cal mamegi.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ach: Dii wek iwum cal mamegi weng icanduk pa matangula lum.

en: Grass
ach: Lum

en: Symmetric Left/Right
ach: Nucu mo ma romrom ki mukene ki caji ma Lacam/Lacuc

en: Symmetric Up/Down
ach: Nucu mo ma romrom ki mukene ki caji ma Lamal/Piny

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ach: Dol matye ki ebukutu ma i kio

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek ogo ki lajwac aryo ma tye ki nucu mo maromrom arii ma lacam ki tung lacuc pa cal mamegi.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ach: Dii ci iywa ladic wek ogo ki lajwac aryo ma tye ki nucu mo ma romrom arii itung ku wie ci piny pa cal mamegi.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ach: Dii ci iywa ladic wek ogo ki lajwac ma nucu ne romrom ki mukene (akaleidoscope).

en: Light
ach: Cwiny

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ach: Dii ci iywa wek ogo layin acara pa lero okom cal mamegi.

en: Maze
ach: Boc me tuku

en: Metal Paint
ach: Dawa me nyonyo

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ach: Dii ci iywa ladic wek oling ki rangi me nyonyo.

en: Flip
ach: Lok me oyoto

en: Click to make a mirror image.
ach: Dii wek iyik cal kio.

en: Click to flip the picture upside-down.
ach: Dii wek ilok cal laculawic.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ach: Dii wek imed teko pa cal ma kiketo kacel ki gwenge ikom cal mamegi weng.

en: Square Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma twoke angwen rorom

en: Hexagon Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke tye abicel

en: Irregular Mosaic
ach: Cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma pe ki twoke

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ach: Dii wek omed cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke angwen ikom cal mamegi weng.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ach: Dii wek imed cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke abicel marom ikom cal mamegi weng.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ach: Dii wek imed cal ma kiketo kacel ki gwenge ma olinge ma twoke tye ataata idul kum cal mamegi weng.

en: Click to turn your painting into its negative.
ach: Dii wek olok wir mamegi dwoko ne nioo imarac.

en: Click to add noise to your entire picture.
ach: Dii wek omed dange ikom cal mamegi weng.

en: Perspective
ach: Malube kwede

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ach: Dii ikom itwoketwoke ite ywayo kama imito ryeyone cal mamegi.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ach: Dii ki iywa lamal wek onya onyo ywa lapiny wek irid cal woko.

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ach: Dii dul ikom cal mamegi ka ma imaro laruc wic iye.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ach: Dii wek iyik laruc wic malac iwang kompiuta.

en: Rails
ach: Tyen-gar

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ach: Dii ki iywa wek igo yoo tyen gar ikom cal mamegi.

en: Rainbow
ach: Itoloka

en: You can draw in rainbow colors!
ach: Itwero goyo ki rangi pa itoloka!

en: Rain
ach: Kot

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ach: Dii wek olee ton pa kot ikom cal mamegi.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ach: Dii wek iwum cal mamegi ki ton pa kot.

en: Real Rainbow
ach: Itolaka kikome

en: ROYGBIV Rainbow
ach: ROYGBIV Itolaka

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ach: Dii kan ma imito ni itoloka mamegi ocake iye, ywa nioo kan ma imito ni en ogik iye, ki mii ociti ka gono itolaka.

en: Ripples
ach: Twagere pa pii

en: Click to make ripples appear over your picture.
ach: Dii wek imii twage pa pii onyute iwi cal mamegi.

en: Click and start drawing your rosette.
ach: Dii ki icak goyo rosette mamegi.

en: You can draw just like Picasso!
ach: Itwero goyo macalo Picasso kikome!

en: Edges
ach: Teng

en: Silhouette
ach: Silhoutte

en: Click to trace edges in your entire picture.
ach: Dii wek okwed teng ical mamegi weng.

en: Click to sharpen the entire picture.
ach: Dii wek ipak cal mamegi weng.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ach: Dii wek iyik silhoutte manen macol kwede matar ikom cal mamegi weng.

en: Shift
ach: Kobi

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ach: Dii ki  iywa me kobo cal mamegi  iyi akina kum canvas.

en: Smudge
ach: Lililo

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ach: Rangi madyaka

en: Snow Ball
ach: Odilo me Akuna

en: Snow Flake
ach: Pii mumake mapoto ki malo

en: Click to add snow balls to your picture.
ach: Dii wek  imed odilo akuna ikum cal mamegi.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ach: Dii wek imed pii mumake mapoto ki malo ikom cal mamegi.

note: TRANS: label for the spiral layout in the favorites view
en: Spiral
ach: Kodo

en: String edges
ach: Teng tol weng ma gikubu

en: String corner
ach: Gwic tol  ma gikubu

en: String 'V'
ach: Tol "V"

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ach: Dii ki iywa wek igoo cale ki toltol. Ywa imalu-ki piny wek i goo rye manok onyo layin mapol, tung lacam onyo tung acuc wek oket i bur ma dit.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ach: Dii ki iywa wek igoo latero ma gitiyo ki cale me toltol.

en: Draw string art arrows with free angles.
ach: Goo lacim cal toltol kwede akina gi tye mere ataa.

en: Tint
ach: Rangi ma gi rubu matar.

en: Color & White
ach: Rangi & Matar

en: Click to change the color of your entire picture.
ach: Dii wek ilok rangi pa cal mamegi weng.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ach: Dii wek ilok kum cal mamegi weng odok matar ki rangi  ma yin iyero.

en: Toothpaste
ach: Yat lajwa lak

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ach: Dii ki iywa wek ibibio yat lajwa lak ikom cal ma megi.

en: Tornado
ach: Yamo ajuru

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ach: Dii ki iywa wek ogo cal lapik yamo ajuru ikum cal ma megi.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ach: Dii ci iywa wek omi dul kom cal ma megi onen calo ma gutye itelevision.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ach: Dii wek omi cal ma megi nen ma calo tye itelevision.

en: Wavelets
ach: Yamu ma tago manok

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ach: Dii wek omi cal tage abutu. Dii macok ki wie pi tage macek, dol tere me tage maboco, lacam pi tage manok, ki tung lacuc pi tage mabor.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ach: Dii wek omi cal tage atir. Dii macok ki wiye pi tage macek, dol tere pi tage maboco, lacam pi tage manok, ki tung lacuc pi tage mabor.

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Incan calculator
ach: Incan cuma tiyo cura

en: Clear the yupana.
ach: Jwa yupana

en: decimal mode
ach: Kit me decimal

en: base-twenty mode
ach: kema-kit matye gin pyeroaryo

en: prime-factor mode
ach: Prayim-kit cura me rwom malamal

en: Fibonacci mode
ach: Kit mawoto kwede

en: custom mode
ach: kit matye pi dano

en: one row
ach: rek arii acel

en: two row
ach: rek arii aryo

en: three row
ach: rek arii adek

en: five row
ach: rek arii abic

en: base
ach: kema

en: Reload custom values.
ach: Nwo pango rwom pa dano mapol.

en: Write
ach: Coo

en: Write provides a space to put your words. Write a story, poem, report, anything! Try changing the look, and size of your text; even insert an image!
ach: Coc mio kabedo me keto nyig lok mamegi. Coo stori, ododo, repot, ginmo keken! Tem loko kit maneno kwede, ki cajji me coc; ci i roo bene cal mo!

en: Find previous
ach: Nong mukato

en: Find next
ach: Nong malubo

en: Create table
ach: Yub meja

en: Insert Row
ach: Roo Layin arii

en: Insert Column
ach: Roo Buge

en: Page:
ach: Potbuk:

en: Choose alignment
ach: Yer en maryeo maber

en: Left justify
ach: Nyut tung cam

en: Center justify
ach: Nyut i dyere

en: Right justify
ach: Nyut tung cem

en: Fill justify
ach: Nyut i rid

en: Select list
ach: Yer lic

note: #-#-#-#-#  0 (AbiWord 2.9)  #-#-#-#-# DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
ach: Meca

en: Floating
ach: Tye kabeo i wie

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: View Slides
ach: Nen odoco cere mapol

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Read and annotate comic book .cbz files and other collections of image files stored in Zip archives.
ach: Kwan eka ite keto nyig lok me buk comic.fayil me cbz ki cal mogo ma gicoko ii Zip archives.

en: Toggle Bookmark
ach: Lok kit Alamabuk

en: Show Image Table
ach: Nyut Meja me Cal

en: Reload Journal Table
ach: Pang odoco Meja me beo

en: Hide Image Tables
ach: Kan woko Meja me Cal mapol

en: Add Image
ach: Med Cal

en: Remove Image
ach: Kwany Cal

en: Extract Image
ach: Ywa Cal woko

en: Slideshow Image
ach: Nyutu Cal macer

en: Available Images
ach: Cale Matye

en: Success
ach: Otum maber

en:  added to Journal.
ach:  kimedo I yo beo.

en: Keep error
ach: Gwok mubale

en: Keep error: all changes will be lost
ach: Gwok mubale: en muloko obirweny

en: Don't stop
ach: Pe i juki

en: Stop anyway
ach: Juki gire

en: Choose a color
ach: Yer kala

en:  and
ach:  kede

note: TRANS: Indicating something that just happened, eg. "just now", "moments ago"
en: Seconds ago
ach: Dakika mukato mapol

note: TRANS: Indicating time passed, eg. "[10 day, 5 hours] ago", "[2 minutes] in the past", or "[3 years, 1 month] earlier"
en: %s ago
ach: %s mukato

note: TRANS: Relative dates (eg. 1 month and 5 days).
en: %d year | %d years
ach[0]: mwaka %d
ach[1]: mwaka %d

en: %d month | %d months
ach[0]: dwe %d
ach[1]: dwe %d

en: %d week | %d weeks
ach[0]: cabit %d
ach[1]: cabit %d

en: %d day | %d days
ach[0]: nino %d
ach[1]: nino %d

en: %d hour | %d hours
ach[0]: cawa %d
ach[1]: cawa %d

en: %d minute | %d minutes
ach[0]: dakika %d
ach[1]: dakika %d

en: Link
ach: Kubune

en: Bundle
ach: Munote kacel

en: Aragonese
ach: Jo Aragon

en: English Britain
ach: Muni me lobo Otara

en: English scottish
ach: Muni me lobo Cikot

en: English-north
ach: Muni-tungmalo

en: English_rp
ach: Muni_rp

en: English_wmids
ach: Muni_widyeredyere

en: English USA
ach: Muni USA

en: English west indies
ach: Muni west indies

en: Spanish latin american
ach: Latin America opong ki lwak oya Spain

en: Farsi-pinglish
ach: Dano me Farsi-pinglis

en: French belgium
ach: Dano me France oya i Belgium

en: Irish-gaeilge
ach: Dano me Irish-gaeilge

en: Greek-ancient
ach: Let me Greece_macon

en: Armenian (west)
ach: Jo me Armenia (tungto)

en: Lojban
ach: Dano me Lojba

en: Punjabi
ach: Dano me Punjab

en: Swahili-test
ach: Olok Swahili-temo

en: Vietnam_hue
ach: Bietnam_ue

en: Vietnam_sgn
ach: Bietnam_sgn

en: Mandarin
ach: Dano me Mandari

en: Stop: name your journal entry
ach: Cungi: cak nying gin iketo ijanol

en: Cancel stop and continue the activity
ach: Ngol cungi eka ite mede kede tic

en: Save new
ach: Gwoki anyen

en: Save a new journal entry
ach: Gwoki gin iketo manyen iyi janol

en: Save into the old journal entry
ach: Gwoki igin iketo ijanol macon

en: Erase changes
ach: Jwa woko alokaloka

en: Erase what you have done, and leave your old journal entry unchanged
ach: Jwa oko gin ame ityeko timo, ite weko gin iketo ijanol macon kakare

en: Erase what you have done, and avoid making a journal entry
ach: Jwa gin ame ityeko timo, dang gwok keto ginoro ijanol

en: English West Indies
ach: Muni me West Indies

en: Terminal
ach: Yoo me donyo

en: Here you have complete control over your computer. You are in charge!!
ach: Kany itye ki loc weng ikom kompiuta mamegi. In aye ma i loyo!!

en: Useful commands
ach: Cik ma konyo

en: Change directory
ach: Lok tung moni

en: To use it, write: cd directory
ach: Pi tic kwede, co: tung moni pi cd

en: If you call it without parameters, will change
    to the user directory
ach: Ka ce igoyo ne labongo paramita, biloke
     dok tung bot dano matiyo kwede

en: List the content of a directory.
ach: Rye nying jami ma ii tung moni.

en: To use it, write: ls directory
ach: Pi tic kwede: tung moni pi ls

en: If you call it without parameters, will list the
    working directory
ach: Ka ce igoyo labongo paramita, biryeno nying
     tung moni matiyo

en: Copy a file to a specific location
ach: Lok pwail i kabedo moni kikome

en: Call it with the file and the new location
ach: Goone ki pwail ki kabedo manyen

en: Use: cp file directory
ach: Tii: cp tung moni pi pwail

en: Removes a file in any path
ach: Gikwanyo pwail ki yoo mo keken

en: Use: rm file
ach: Tii: pwail me rm

en: Login as superuser (root)
ach: Dony ie calo dano ngec macon (root)

en: The root user is the administrator of the
    system
ach: Dano matiyo ki root obedo dano maloyo
     kit tic

en: You must be careful, because you can modify
    system files
ach: Myero i gwoke tutwal, pien i twero loko
    pwail me nyonyo

en: Start/Stop
ach: Cak/Cung

en: Mark
ach: Ket alama

en: Stopwatch
ach: StopWatch

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Speak
ach: Loki

note: TRANS: "summary" option from activity.info file
en: An animated face that speaks whatever you type
ach: Wange ma otware maloko ginma in i goyo

note: TRANS: "description" option from activity.info file
en: Speak is a talking face for the XO laptop. Anything you type will be spoken aloud using the XO's speech synthesizer, espeak. You can adjust the accent, rate and pitch of the voice as well as the shape of the eyes and mouth. This is a great way to experiment with the speech synthesizer, learn to type or just have fun making a funny face for your XO.
ach: Lok obedo wange maloko pi laptop XO. Ginmoo keken ma in i goyo bilok ki dwon ma lamal kun tiyo ki keto tyen lok, elok. I twero dwoko kit rwom mukato angec and ododo me dwon kakare calo kit mawange tye kwede ki dog. Man en obedo yore a piretek pi tiyo tic kikome ki laket lok, nong ngec me goyo nyo bed kwede ceko mamino wange bedo mamwonya pi XO mamegi.

en: Type something to hear it
ach: Co ginmo wek i winy ne maber

en: Ask robot any question
ach: Peny robot lapeny moo keken

en: Voice chat
ach: Leyo lok ki dwon

en: Voice
ach: Dwon

en: Face
ach: Wange

en: Eyes number:
ach: Namba me Wang mapol:

en: Hello %s. Please Type something.
ach: Hello %s. Tim ber i coo ginmo.

en: Pitch:
ach: Ododo:

en: Rate:
ach: Ket rwome:

en: pitch adjusted
ach: kityeko dwoko ododo cen

en: rate adjusted
ach: kidwoko cen rwome

en: Round
ach: Ogur

en: Glasses
ach: Gilaci mapol

en: mouth changed
ach: kityeko loko dog

en: eyes changed
ach: kiloko wang mapol

en: Sorry, I can't speak %(old_voice)s, let's talk %(new_voice)s instead.
ach: Sori, Pe atwero lok kadi wa acel %(old_voice)s, waloki %(new_voice)s akaka.

en: You are in off-line mode, share and invite someone.
ach: In itye ii off-kit pa layin, nywak ci i lwong ngatmoo.

en: Sorry, I can't understand what you are asking about.
ach: Sori, Pe atwero niang gin ma in iti kapenyo.

en: Sorry, there is no free memory to load my brain. Close other activities and try once more.
ach: Sori, kabedo pe ii lapoo wic pi keto adam mamega. Lor tic mukene mapol ci i tem dok i cel.

en: my name is %s
ach: nyinga obedo %s

en: I am %d years old
ach: An abedo %d atego dong ki mwaka

en: Hello, I'm a robot "%s". Please ask me any question.
ach: Hello, An abedo robot ''%s''. Tim ber i penya ki lapeny moo keken.

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Unleash the visual artist inside you! Take pictures, make movies and use them to recreate your world. The only limit is your imagination.
ach: Wot jami goc matye iyii! Mak cale, mii cal anena ki i tii kwedgi pi yubu lobo mamegi. Agikine tye ka i kit ma in bene itamo kwede.

en: Copy to clipboard
ach: Lok i dwok i kad me gwoko

en: %(type)s by %(name)s
ach: %(type)s ki %(name)s

en: Saving...
ach: Gwoko...

en: Date:
ach: Nino dwe:

en: %(mins)d:%(secs)02d remaining
ach: %(mins)d:%(secs)02d odong

en: Photo
ach: Cal

en: Download failed.
ach: Otany golo woko.

en: Downloading...
ach: Tye dong kagolo woko...

en: Requesting...
ach: Tye kakwayo...

en: Select timer
ach: Yer lagwok cawa

en: Select duration
ach: Yer kare marii kwede

en: Select quality
ach: Yer en maber atika

en: Immediate
ach: Pi oyot

en: %s second | %s seconds
ach[0]: %s ceken

en: %s minute | %s minutes
ach[0]: %s dakika

en: %s quality
ach: %s maber atika

en: Read
ach: Kwan

en: Use this activity when you are ready to read! Remember to flip your computer around to feel like you are really holding a book!
ach: Tii ki tic man ka itye atera me kwan! Po me loko kompiuta ni wek i winy calo i mako buk ada!

en: <b>Title</b>:
ach: <b>Wiye</b>:

en: <b>Author</b>:
ach: <b>Lacoc</b>:

en: <b>Details</b>:
ach: <b>Kore ki kore</b>:

en: URL from Read
ach: URL ki ii kwan

en: No book
ach: Buk pe tye

en: Choose something to read
ach: Yer gin mo me akwana

en: Delete bookmark
ach: Kwany alamabuk

en: All the information related with this bookmark will be lost
ach: Ngec ducu makwako alamabuk man bi rweny woko

en: Receiving book...
ach: Gamo buk...

en: %s (Page %d)
ach: %s (Papara %d)

en: Find first
ach: Nong me acel

en: Table of contents
ach: Jami ma tye

en: Zoom to fit
ach: Kwot wek orwate

en: Actual size
ach: Dite kikome

en: Rotate left
ach: Wir tung cam

en: Rotate right
ach: Air tung cem

en: Show Tray
ach: Nyut can

en: Hide Tray
ach: Kan can

en: Go to Bookmark
ach: Cit ii Alamabuk

en: Bookmark added by %(user)s %(time)s
ach: %(user)s oketo alamabuk %(time)s

en: Add notes for bookmark:
ach: Med ngec pi alamabuk:

en: %s's bookmark
ach: Alamabuk pa %s

en: Bookmark for page %d
ach: Alamabuk pi potbuk %d

en: Can not read Comic Book Archive
ach: Pe romo kwano Comic Book Archive

en: No readable images were found
ach: Calere maromo kwane pe onwongere

en: Pippy
ach: Pippi

en: Searching for programmers! Here you can use examples to begin learning the language your computer understands called "Python."
ach: Tye kayenyo luteka me goyo purugram! Itwere tic ki lapor kany wek i cak nongo ngec mabup ma kompiuta ni twero nyang maber kilwongo ''nyalo.''

en: Choose an example to open
ach: Yer lapor acel wek yab

en: Joining activity...
ach: Tye kadonyo i tic...

en: Please wait for the connection...
ach: Tim ber i kur pi kube...

en: Resuming shared activity...
ach: Tye kadugo tic maonongo ginywako...

en: Select an icon
ach: Yer boc acel

en: New Source File %d
ach: Kama fayil Manyen oaa ie %d

en: Cannot find TamTamEdit sound library. Did you install TamTamEdit?
ach: Pe onongo twero nongo kagwoko dwon me TamTamEdit. Iketo TamTamEdit?

en: graphics
ach: goc mapol

en: math
ach: cura

en: python
ach: nyalo

en: sound
ach: dwon

en: tutorials
ach: pwonyere

en: Import Python file to new tab
ach: Kel Python pail itab manyen

en: Export as Pippy document
ach: Cwal acalo Pippy dokiomen

en: Save this file to the Pippy library
ach: Gwok pail ni iPippy library

en: Export as new Pippy example
ach: Cwal acalo lanyut Pippy manyen

en: Create a Sugar activity bundle
ach: Yik idur me gin atima a sugar

note: TRANS: A distutils package is used to distribute Python modules
en: Export as a distutils package
ach: Cwal acalo iboc me a distutils

en: Show output panel
ach: Nyut kan ame kato iye

en: Run!
ach: Ngweci!

en: Open an example
ach: Yab lanyut ne

en: My examples
ach: Lanyuta

en: Hide output panel
ach: Kan oko gicwalo ooko

en: Python File added to Library
ach: Python pail omedo i library

en: The file you selected has been added to the library. Use "import {importname}" to import the library for using.
ach: Pail iyero otyeko medo i library. Ti kede "import {import name}" me kelo library me keto itic.

en: Saved
ach: Otyeko gwoko

en: The document has been saved to journal.
ach: Dokiomen no otyeko gwoko i janol.

en: Error importing Python file
ach: Bal me omo Python pail

en: The file you selected is not a Python file.
ach: Pail ame iyero pe obedo Python pail.

en: The file you selected is already open
ach: Pail ame iyero dong oyabere oko

en: Save as Activity Error
ach: Gwok acalo Bal ikom Gin me atia

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an activity.
ach: Myero imi gin itimo nying ateloke tye ame pwodi igwoko acalo gin ame itimo.

en: Activity icon
ach: Alama me gin atima

en: Please select an activity icon.
ach: Myero iyer alama me gin atima.

en: Creating activity bundle...
ach: Yiko iboc me gin atima...

en: Pippy Activity
ach: Gin atima me Pippy

en: Save as distutils package error
ach: Gwok acalo iboc me bal me distutils

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an distutils package.
ach: Myero imi tici nying ateloke tye maber ame pwod ru itemo me gwoko acalo iboc me distutils.

en: Save as Example Error
ach: Gwok macalo Lanyut me Bal

en: Please give your activity a meaningful name before attempting to save it as an example.
ach: Myero imi tici nying ateloke ber ame pwod ru itemo me gwoko macalo lanyut.

en: Creating example...
ach: Tye kayiko lanyut...

en: Save as Example Warning
ach: Gwok macalo Lok me angea pa Lanyut

en: This example already exists. Do you want to overwrite it?
ach: Lanyuti dong tye. Imito coyo gin mukene iwie?

en: Saved as example.
ach: Ogwoko acalo lanyut.

en: Error saving activity to journal.
ach: Bal igwoko tic me atima i janol.

en: Activity saved to journal.
ach: Tic me atima ogwoko oko i janol.

en: Error reading data.
ach: Bal ikwano ngec omio.

en: Working...
ach: Tye atic...

en: done!
ach: otum!

en: PAUSED
ach: OCUNG

en: Do you want to permanently erase "%s"?
ach: Imito jwayo matwal "%s"?

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Prove Sir Isaac Newton right! Create real life simulations using different shapes and see them come to life with forces!
ach: Mok atir twero pa Sir Isaac Newton! Yub kit kwoo kikome kun tiyo ki twoke mapol mapatpat ci nen gin weng odugi kwede kwoo i gupu muromo!

en: <ctrl>space
ach: <ctrl>kabedo

note: #-#-#-#-#  6 (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# TRANS: label for the box layout in the favorites view
en: Box
ach: Canduk

en: Polygon
ach: Poligon

en: Draw
ach: Goo

en: Grab
ach: Yut

en: <ctrl>g
ach: >ctrl>g

en: Joint
ach: Nyor

en: Motor
ach: Mota

en: Roll
ach: Lor

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Memorize
ach: Poyo iwi kenikeni

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Here you can play games that challenge your memory! But, more importantly, you can create your own game to test the memory of others!
ach: Kan iromo tuku ame twero yelo jami ame ipoyo! Ento, apire tek makato, iromo yiko tukuni keni me temo ngec ajo mukene!

en: Game name:
ach: Nying tuku

en: Equal pairs
ach: Aryo maromroma

en: addition
ach: Lamed

en: letters
ach: Nukuca

en: sounds
ach: Dwone

en: Edit game
ach: Yub gem

en: Play game
ach: Tuk gem

en: Add as new pair
ach: Med calo en manyen maromrom

en: Update selected pair
ach: Mii ngec manyen pi gin aryo maromrom magiyero

en: Preview:
ach: Nen wiewie:

en: Text:
ach: Nyig coc:

en: Insert picture
ach: Rid cal kano

en: Insert sound
ach: Rid dwon kano

en: Pronounce text during tile flip
ach: Lok ginacoa ikare me iyiko tail

en: Match different tiles
ach: Nonoto tail mapapat

en: Mixed tiles game
ach: Rurubu oko tuku me tail

en: Clear all tiles
ach: Rurucu oko tail ducu

en: Clear all the tiles from the game?
ach: Rurucu oko tail ducu ituku?

en: Do not clear
ach: Pe kong iruci

en: Match identical tiles
ach: Kub matangula macal ki lawote mangeyo yot odoco

en: Grouped tiles game
ach: Tuku me matangula matye kacel

en: Loading game...
ach: Tye kapango tuku...

en: Addition
ach: Lamed

en: Sounds
ach: Dwone

en: Load demo games
ach: Pang tuku demo mapol

en: Change size
ach: Lok Cajji

en: Restart Game
ach: Cak tuku nitit

en: Discard your modified game?
ach: Wek tukuni ame iyiko ayika?

en: Do not discard
ach: Pe iwek

en: Receiving game
ach: Gamo tuku

en: done
ach: otum

en: Harder level
ach: Lebul matek adada

en: Easier level
ach: Lebul ma Yot adada

en: Log
ach: Dony

en: This is an activity designed for anyone who wants to troubleshoot a complicated program on the computer.
ach: Manaye obedo tic ma giyubo pi ngat mo keken mamito cobo peko mo me kompuita madong kite tek loyo.

en: Log Files
ach: Dony I pwail

en: ERROR: Failed to look for files in '%(path)s'.
ach: BAL: Okwero moyo pwail ii '%(path)s'.

en: ERROR: File '%(file)s' does not exist.
ach: BAL: Pwail '%(file)s' pe dong tye.

en: ERROR: Unable to read file '%(file)s'.
ach: BAL: Pe twero nyuto pwail '%(file)s'.

en: Error: Can't open file '%s'
ach: Bal: Pe twero yabo pwail '%s'

en: Show list of files
ach: Nyut nying pwail weng

en: Word Wrap
ach: Boyo Nyig lok

en: Delete Log File
ach: Jwa Pwail maotime

en: %(error)s when deleting %(file)s
ach: %(error)s ikare me jwayo %(file)s

en: Log Collector: Capture information
ach: Lajog jami ma otime: Mako ngec lung

en: This captures information about the system
    and running processes to a journal entry.
    Use this to improve a problem report.
ach: Eni ni mako ngec ikom kit me tic
    ki tute me tero i donyo me kakube.
    Tii ma enini wek i yil rwom pa repot me peki.

en: Capture information
ach: Mak ngec

en: Logs not captured
ach: Pe kimako jami mutime

en: The logs could not be captured.
ach: Pe onongo twero mako jami mutime.

en: log-%s
ach: jami mutime-%s

en: Implode
ach: Wek omwoc iyie

en: Goal: Clear the board by removing blocks in groups of 3 or more.
ach: Gol: We bod kun ikwanyo blok oko adekadek onyo makato.

en: You can't remove groups of one or two blocks.
ach: Yin pe iromo kwanyo grup me blok acel acel onyo aryo aryo.

en: Blocks fall to fill empty gaps, and they slide to fill empty columns.
ach: Blok poto me pongo kan odong mono, dang dok ocer me pongo kolum ame odong nono.

en: If you get stuck, you can undo to try again.
ach: Ka imoko oko, itwero kwanyo oko wek item doki.

en: There is always a way to clear the board.
ach: Kadi ningo tye yore moro me jwayo bod.

en: Replay
ach: Tuk doki

en: Easy
ach: Yot

en: Hard
ach: Tek

en: Done
ach: Otum

en: Again
ach: Nwo

en: Stuck?  You can still solve the puzzle.
ach: Omoko? Yin gite pwod iromo tyeko gwenyo wic no.

en: Undo some moves
ach: Kwany oko wowota mogo

en: Image Viewer
ach: Jami me Neno cal

en: An easy way and fast way to see your images! You can also change the way your image looks with zoom, rotate, size change and so on.
ach: Yore mayot kwede yoo me oyot pi neno cal mamegi! in bene itwero loko lac mamegi nen calo oride, wir, cajji ne loke ci kumeno.

en: No image
ach: Cal pe

en: Choose an image
ach: Yer cal acel

en: Fit to window
ach: Mii rom idirija

en: Original size
ach: Cajji kikome

en: Rotate anticlockwise
ach: Wircalo caa

en: Rotate clockwise
ach: Wir calo caa

en: Previous Image
ach: Cal mukato

en: Next Image
ach: Cal malubo

en: Receiving image...
ach: Tye kagamo cal...

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Flip Sticks
ach: Ngwir Ludi

note: TRANS: "summary" option from activity.info file
en: Using keyframes, program a stick figure to twist and dance
ach: Tic ki purempalagony, yik namba me lut wek nywen ci myel

note: TRANS: "description" option from activity.info file
en: Flipsticks is a keyframe animation activity that lets you pose and program a stick figure to walk, run, rotate, twist, tumble and dance. You can save your animations to the journal and will soon be able to share them via the mesh. Flipsticks can be used to explore concepts in geometry, computer programming and animation; it helps develop spatial and analytical thinking skills.
ach: Ludingwiro obedo purempalagony me tic matware mamiyo Iniketo kwede purugram namba me lut pi wot, ngwec, wir, nywen, mede ci imyel. In itwero laro jamini mapol matye katware dok i i yore ci kare manok binywako gi kun beo ki waya. Ludiwiro gitwero tic kwede pi yaro kamaleng jami mogo ma i cura me jometri, yubu purugram me kompiuta ki tware; man konyo yiko kit me kabedo kiwat ki diro tam madwong me dolo tee.

en: Lessons
ach: Pwony mapol

en: Set frame
ach: Ter purem

en: Clear frame
ach: Jwa purem

en: Play backward / Pause
ach: Tuk kun dokcen/cung manok

en: Play forward / Pause
ach: Tuk wot anyim/ cung manok

en: Angle:
ach: Gwic adek:

en: Lesson Plans
ach: Byek me Pwonye

en: Export Frame One
ach: Kob Purem Acel

en: Head
ach: Wic

en: Neck
ach: Ngut

en: Right Shoulder
ach: Ngut gwok tungcem

en: Upper Right Arm
ach: Bad Tungcem ma I kore

en: Lower Right Arm
ach: Bad Tungcem ma I piny

en: Right Hand
ach: Cing Tungcem

en: Left Shoulder
ach: Ngut gwok Tungcam

en: Upper Left Arm
ach: Bad Tungcam ma I malu

en: Lower Left Arm
ach: Bad Tungcam ma I piny

en: Left Hand
ach: Cing Tungcam

en: Torso
ach: Dyere

en: Right Hip
ach: Pyer Tungcem

en: Upper Right Leg
ach: Tyen Tungcem ma Lamal

en: Lower Right Leg
ach: Tyen Tungcem Mapiny

en: Right Foot
ach: Wityen Tungcem

en: Left Hip
ach: Pyer Tungcam

en: Upper Left Leg
ach: Kor Tyen Tungcam ma I malu

en: Lower Left Leg
ach: Tyen Tungcam ma I piny

en: Left Foot
ach: Yityen Tungcam

en: Finance
ach: Lim

en: Want to wisely manage money? Learn financial planning basics and track your family's finance, make your own budget and learn how to make every penny count!
ach: Imito tic ki cente iryeko? Pwony jami amite igoyo plan me lim eka ite lubu kor cente me tungi, yik bajeti eka ite pwonyo yore me miyo cente moro itio kede pire tek!

en: The Budget view allows you to set a monthly budget for each expense category, and to keep track of your
    budgets. To set a budget, type the amount in the box to the right of the category.
ach: Ma ineno i Myek me lim konyi me yiko myek me lim dwe idwe pi gin ma gitiyo kwede iyoreyore, kede me lubu kor myek me lim
     meri.Me cako myek me lim, co wel iyi bokci tung cem me gin ma gicano iyoreyore.

en: Spent
ach: Gitio kwede

en: Budget
ach: Bajet

en: The Chart view shows the proportion of your expenses that is in each category.
    You can categorize transactions in the Register view.
ach: Ame ineno ogoyo ipapara no nyutu dul cente ma gitiyo kwede iyoreyore.
     Iromo cano iyoreyore tic ki cente ika anena ibuk Rejista.

en: Credit Categories
ach: Ma icoyo iyoreyore ket tungcam

en: Debit Categories
ach: Ma icoyo iyoreyore ket tungcem

en: Add some credit or debit to get started!
ach: Med ma gitio onyo ginwongo wek icaki!

en: Add credit
ach: Med ma gitio

en: Chart
ach: Cat

en: Export data
ach: Cwal ngide kop

en: Export credits by day
ach: Cwal ma gitio kwede ikom nino

en: Export debits by day
ach: Cwal ma ginwongo ikom dwe

en: Export credits by month
ach: Cwal ma gitio ikom dwe

en: Export debits by month
ach: Cwal ma ginwongo ikom dwe

en: New Credit
ach: Ame gitio kede anyen

en: New Debit
ach: Ame ginwongo manyen

en: Erase Transaction
ach: Jwa oko ma Gitimo

en: Save as Image
ach: Gwoki i calere

en: Day
ach: Nino

en: Week
ach: Cabit

en: Month
ach: Dwe

en: Year
ach: Mwaka

en: Forever
ach: Matwal

en: Select period
ach: Yer kare mo

en: Show Credits
ach: Nyut ma gitio kwede

en: Show Debits
ach: Nyut ma ginwongo

note: TRANS: representation of the "Week of" period
en: Week of
ach: Cabit me

en: Balance:
ach: Tere odong:

en: Starting Balance:
ach: Cako tere mudong:

en: %s in %d credits
ach: %s in %d ma gitio

en: %s in %d debits
ach: %s in %d ma ginwongo

en: Previous Month
ach: Dwe mukato

en: This Month
ach: Dwe man

en: Next Month
ach: Dwe mabibino

en: Previous Week
ach: Cabit mukato

en: This Week
ach: Cabit man

en: Next Week
ach: Cabit mabibino

en: Previous Day
ach: Nino mukato

en: This Day
ach: Tini

en: Next Day
ach: Diki

en: Previous Year
ach: Mwaka mukato

en: This Year
ach: Mwaka ni

en: Next Year
ach: Mwaka Mabibino

en: Chart created
ach: Giyiko Cat

en: Open in the Journal
ach: Yab yi Janol

en: %s by %s
ach: %s ikom %s

en: Exported data
ach: Ngide kop ma Gicwalo

en: Welcome to Finance! This activity keeps track of income and expenses for anything that earns or spends money, like a school club.  To get started, use the Transaction box to add credits and debits.
    Once you have entered some transactions, visit the Chart and Budget views to see more.
ach: Wapwo bino i Lim! Gin atima no mio yin  ilubu kor cente ma itio kwede ki ma irwenyo pi gin moroni akelo onyo rwenyo cente, acalo klab icukul. Me cako, ti kede bokci me tic ki cente me wek imed tung cam ki tung cem. 
    Ame ka dong ico jami ma ibedo katino, roti ma ineno i Cat kede Bajeti wek inen mukene.

en: Amount
ach: Wel

en: Distance
ach: Bor piny

en: Atmosphere
ach: Kan oguruwa

en: Custom metric
ach: Metrik ame otio kede

en: To measure the distance between two laptops, you must first share this Activity.
ach: Me miyi pimo yi akina laptop aryo, cak ki tiyo Tic man.

en: Press the button to measure the distance to another laptop
ach: Di mapeca me wek ipim bor piny itunu i laptop mukene

en: Preparing to measure distance
ach: Tye kayike me pimo bor piny

en: Ready to make a measurement.  Waiting for partner to be ready.
ach: Otyeko yike oko mecako pimo. Tye kakuru ngat ma gitiyo kwede me yike.

en: Recording sound from each laptop.
ach: Mako dwon maya i laptop acelacel.

en: Processing recorded audio.
ach: Tye kayiko dwon ma gimako.

en: This activity already has two participants, so you cannot join.
ach: Tic man dong tye jo matiyo aryo, mumio yin pe doki iromo donyo iye.

en: Begin Measuring Distance
ach: Cak Pimo Bor Piny

en: Stop Measuring Distance
ach: Gik. Pimo Bor Piny

en: Measured distance in %s
ach: Bor piny otyeko pimo i %s

en: meters
ach: mita

en: Temperature (C):
ach: Lyeto (C):

en: Relative Humidity (%):
ach: Kite me yamo (%):

en: Speed of Sound (m/s):
ach: Dwiro akop iyamo (m/s):

en: Calibration Offset (meters):
ach: Yik me pimo okeketo oko (mita):

en: centimeters
ach: centimita

note: TRANS: English units of measure
en: inches
ach: ingcec

en: feet
ach: puti

en: yards
ach: yad

en: custom units
ach: yore me pimo kare ducu

en: Choose a unit of measure:
ach: Yer kit yore me pimo:

en: select units
ach: yer yore me pimo ducu

en: %(unit)20.2f %(name)s per meter
ach: %(unit)20.2f %(name)s pi mita acel acel

note: TRANS: "name" option from activity.info file TRANS: Please translate Visual Match as Dimensions
en: Visual Match
ach: Tuku pyem me anena

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: a pattern-matching game
ach: yore mapapat-me tuku pyem

en: beginner
ach: me acaki

en: intermediate
ach: idyeredyere

en: expert
ach: langec muywek

en: New pattern game
ach: Tuku ikite manyen

en: New number game
ach: Tuku inamba manyen

en: New word game
ach: Tuku ilok manyen

en: Import custom cards
ach: Omi kad ame gitiyo kwede

en: Dimensions
ach: Twoke ducu

note: TRANS: The prime number version of the dimensions game
en: Prime Dimensions
ach: Twoke apire tek

note: TRANS: The word version of the dimensions game
en: Word Dimensions
ach: Twoke ilok akoba

en: 15 seconds
ach: ceken 15

en: 30 seconds
ach: ceken 30

en: 1 minute
ach: dakika 1

en: 2 minutes
ach: dakika 2

en: 5 minutes
ach: dakika 5

en: Play with the computer.
ach: Tuku ki komputa.

en: Stop playing with the computer.
ach: Gik tuku ki komputa.

en: mouse
ach: gidiyo

en: cat
ach: puc

en: dog
ach: gwok

en: bread
ach: ogati

en: moon
ach: dwe

en: sun
ach: ceng

en: earth
ach: lobo

en: Export scores to clipboard
ach: Cwal en ame onwongere ikajogo

en: Edit word lists.
ach: Yik lic me lok akoba.

en: product
ach: jami oya iye

en: Roman numerals
ach: Coc namba ajo Rome

en: word
ach: lok akoba

en: Mayan
ach: Me Maya

en: hash marks
ach: coc me hash

en: dots in a circle
ach: tonton iyi caikol

en: points on a star
ach: kakonoro ikom acer

en: dice
ach: daici

en: dots in a line
ach: toton i lain

en: Play with the computer
ach: Tuku ki komputa

en: Find a match.
ach: Nwong tuku me pyem.

en: cards
ach: kad ducu

en: matches
ach: tuku odilo

en: A new game is loading.
ach: Tuku manyen tye akete.

en: Import image cards
ach: Om ki oko kad ducu me mako cal

en: robot pause time
ach: cawa me cung kong pa robot

en: number of cards remaining in deck
ach: namba me kad ducu ame odong iyi dek

en: number of matches
ach: namba me rwate

en: elapsed time
ach: cawa okato donge

en: five
ach: abic

en: seven
ach: abiro

en: eleven
ach: apar acel

en: ten
ach: apar

en: fourteen
ach: apart angwen

en: fifteen
ach: apar abic

en: twenty two
ach: pyero aryo wie aryo

en: twenty one
ach: pyero aryo wie acel

en: thirty three
ach: pyero adek wie adek

en: Edit the custom cards.
ach: Yiyiko kad me kare lung.

en: Edit the word cards.
ach: Yiyiko kad me lok.

en: Game over
ach: Tuku otum

en: unsolvable
ach: pe lare

en: New record
ach: Rekod manyen

en: match
ach: tuku pyem

en: New custom game
ach: Tuku manyen me kare lung

en: Click on cards to create sets of three.
ach: Di ikom kad me wek iyik duldul me adek.

en: Toggle level
ach: Lebol me kadiyo

en: Robot on/off
ach: Robot keti/kwanyi

en: 90 sec.
ach: ceken 90

en: 60 sec.
ach: ceken 60

en: 45 sec.
ach: ceken 45

en: 30 sec.
ach: ceken 30

en: 15 sec.
ach: ceken 15

en: Roman
ach: Dano me Rome

en: Word
ach: Lok

en: Hash
ach: Bura

en: Dots
ach: Toton

en: Resuming level %d
ach: Cako doki lebol %d

en: Start a new game.
ach: Cak tuku manyen.

en: The pattern matches the rule.
ach: Kit atye awot kede rwate kede cik.

en: The pattern does not match the rule.
ach: Kit atye awot kede perwate ki cik.

en: Explore some examples.
ach: Kong ineneno anyut mogo.

en: Load a custom level.
ach: Mi pong ilebol me kare lung.

en: Playing level %d
ach: Lebol me tuku %d

en: Only sharer can start a new game.
ach: Dano ma leo kwedi keken matwero cako tuku manyen.

en: Game over.
ach: Tuku otum.

en: Click on new game button to begin.
ach: Di mapeca me tuku manyen me cako.

en: Wait for sharer to start a new game.
ach: Kur dano ma leo kwedi wek icak tuku manyen.

en: %d correct answers.
ach: %d anca atye ateni.

en: Pattern was false.
ach: Kit no pe onwongo tye kakare.

en: Pattern was true.
ach: Kit no onwongo tye kakare.

en: Resume play
ach: Doki ituku

en: Show a pattern that matches the rule.
ach: Nyut yore mogo marwate ki cik.

en: Show a pattern that does not match the rule.
ach: Nyut kite ma pe rwate ki gin aluba.

en: Explore patterns with the {} and {} buttons.
ach: Yeny yore mapapat ki mapeca {} kede {}.

en: Load a "True" pattern generator from the journal
ach: Keketo jenereta ma kite mere "Ateni" i janol

en: Load a "False" pattern generator from the journal
ach: Keketo genereta ma kite mere "Me goba" i janol

en: New level added
ach: Lebol manyen gimedo

note: TRANS: "name" option from activity.info file
en: Clock
ach: Cawa

note: TRANS: "summary" option from activity.info file TRANS: "description" option from activity.info file
en: Do you know the time? Now you do! Check out all the different ways you can make your clock look too!
ach: Ingeyo cawa? Dong ingeyo! Nen yoo weng ma itwero weko cawa ni nen kwede bene!

note: TRANS: Title of the activity
en: What Time Is It?
ach: Cawa tye adii dong?

en: Simple Clock
ach: Cawa ape mwonya

en: Nice Clock
ach: Cawa manen maber

en: Digital Clock
ach: Cawa matio ki mac

en: Display time in full letters
ach: Nyut cawa i nukuta weng

en: Display weekday and date
ach: Nyut nino me tic ki nino dwe

en: Talking clock
ach: Cawa maloko

en: Grab the hands
ach: Make kicinge

note: TRANS: The rules to print the time in the localized language. Example syntax: time(h, 15) => a quarter to hour(h) am_pm(h) | The left hand side of the rule defines a pattern with a variable 'h' and a value '15'. The right hand side, when applied, will use the text "a quarter to " and call the first 
en: time(h, m) => What Time Is It?
ach: Cawa(h, m) => Cawa dong adi?

en: Chat
ach: Boko lok

en: Text chat
ach: Boko lok me coc

en: Please wait for a connection before starting to chat.
ach: Tim ber i kur pi kube mapud pe i cako boko lok.

en: Off-line
ach: Pe iwi yamo

en: Share, or invite someone.
ach: Nywaki, onyo lwong ngat mo.

en: On-line
ach: Tye iwi yamo

en: Private Chat
ach: Boko lok me mung

en: left the chat
ach: oweko boko lok woko

en: Message from %s
ach: Kwena ki bot %s

en: %s joined the chat
ach: %s odonyo i boko lok

en: %s left the chat
ach: %s oweko boko lok woko

en: %s is here
ach: %s tye kany

en: You must be connected to a friend before starting to chat.
ach: Myero i kube ki laremi mapud pe i cako boko lok.

en: Insert a smiley
ach: Ket cal ma tye ka bunyo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-) and :)
en: Smile
ach: Bunyo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are ;-) and ;)
en: Winking
ach: Diyo wang

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-/ and :/
en: Confused
ach: Nyweno wic

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-( and :(
en: Sad
ach: Cwe cwiny

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-D and :D
en: Grin
ach: Bunyo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-| and :|
en: Neutral
ach: Pe jenge

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-O, :O, =-O and =O
en: Shock
ach: Ur madit

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are B-), B), 8-) and 8)
en: Cool
ach: Mot

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-P and :P
en: Tongue
ach: Leb

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :">
en: Blushing
ach: Lewic

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :'-( and :'(
en: Weeping
ach: Koko

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are O-), O), O:-) and O:)
en: Angel
ach: Malaika

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-$ and :-$
en: Don't tell anyone
ach: Pe i wac ki ngat mo

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are x-(, x(, X-( and x-(
en: Angry
ach: Keco

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are >:> and >:)
en: Devil
ach: Catan

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-B, :B
en: Nerd
ach: Ladiro

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-*, :*
en: Kiss
ach: Doto dog

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :))
en: Laughing
ach: Nyero

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are I-)
en: Sleepy
ach: Nino

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are :-&
en: Sick
ach: Two

note: TRANS: A smiley (http://en.wikipedia.org/wiki/Smiley) explanation TRANS: ASCII-art equivalents are /:)
en: Raised eyebrows
ach: Yer wang ma oyile

en: Heart
ach: Cwiny

en: Airplane
ach: Dege

en: Check box
ach: Gweti

en: Spade
ach: Ciperi

en: Telephone
ach: Cim

en: Cadusis
ach: Odoo

en: Female
ach: Dako

en: Letter
ach: Waraga

en: Poison
ach: Kwir

en: Check mark
ach: Gweti

en: Male
ach: Laco

en: Shamrock
ach: Gum maber

en: Recycle
ach: Nwo tic kwede

en: Fire
ach: Mac

en: Leaf
ach: Pot yat

en: Cloud
ach: Pol

en: Crown
ach: Lalukana

en: Floret
ach: Ature

en: Star and crescent
ach: Lacer ki nucu dwe

en: Umbrella
ach: Oker

en: Pencil
ach: Kalam kalu

en: Point right
ach: Cim tung acuc

en: Horse
ach: Aguragura

en: Peace sign
ach: Kuc

en: Sun
ach: Ceng

en: Point left
ach: Cim tung lacam

en: Moon
ach: Dwe

en: Point up
ach: Cim tung malo

en: Meteor
ach: Lacer matye ka poto

en: Point down
ach: Cim tung piny

en: Scissors
ach: Magac

en: Pen
ach: Kalam

en: Place
ach: Kabedo

en: High voltage
ach: Mac lamal

en: Calculate
ach: Nwong welere

en: add
ach: med

en: and
ach: kwede

en: factorial
ach: ngidengide

en: factorize
ach: nwong ngidengide

en: floor
ach: diot

en: ln
ach: In

en: or
ach: onyo

en: rand_float
ach: rand_cente mamite

en: round
ach: Gure

en: sub
ach: adwol

en: square
ach: Cikwea

en: abs(x), return absolute value of x, which means -x for x < 0
ach: abs(x), dwogo dwonga x kikome, teloke ni -x pi x < 0

en: acos(x) only defined for x E [-1,1]
ach: acos(x) omio telokere keken pi x E [-1,1]

en: acos(x), return the arc cosine of x. This is the angle for which the cosine is x. Defined for -1 <= x < 1
ach: acos(x), dwogo arc cosine me x. Man obedo yi akina ame cosine mere obedo x. Makwako -1<= x < 1

en: acosh(x), return the arc hyperbolic cosine of x. This is the value y for which the hyperbolic cosine equals x.
ach: acosh(x), dwogo arc hyperbolic cosine me x. Man obedo dit a y me hyperbolic cosine rorom i x.

en: And(x, y), logical and. Returns True if x and y are True,else returns False
ach: Kede(x, y), tam atut kede Dwogo Ateni ka x kede y tye Ateni,onyo dwogo Goba

en: add(x, y), return x + y
ach: medi(x,y), dwogo x+ y

en: asin(x) only defined for x E [-1,1]
ach: asin(x) ogonyo telokere keken pi x E [-1,1]

en: asin(x), return the arc sine of x. This is the angle for which the sine is x. Defined for -1 <= x <= 1
ach: asin(x), dwogo arc sine me x. Man obedo yi akina amio sine bedo x. Acung pi -x <= x <= 1

en: asinh(x), return the arc hyperbolic sine of x. This is the value y for which the hyperbolic sine equals x.
ach: asinh(x), dwogo arc hyperbolic sine me x. Man obedo dita y amio hyperbolic sine rorom kede x.

en: atan(x), return the arc tangent of x. This is the angle for which the tangent is x. Defined for all x
ach: atan(x), dwogo arc tangent me x. Man obedo yi akina amio tangent bedo x. Man cung pi x ducu

en: atanh(x), return the arc hyperbolic tangent of x. This is the value y for which the hyperbolic tangent equals x.
ach: atanh(x), dwogo arc hyperbolic tangent me x. Man obedo Rita y amio hyperbolic tangent rorom ki x.

en: Number does not look binary.
ach: Namba iloki pe obedo dul aryoaryo.

en: b10bin(x), interpret a number written in base 10 as binary, e.g.: b10bin(10111) = 23,
ach: b10bin(x), gonyo namba me oco inucunucu me apar acalo dul me aryo, aporere: b10bin(10111) =23.

en: ceil(x), return the smallest integer larger than x.
ach: Ceil(x), dwogo mamba matidi maloyo ento makato x

en: cos(x), return the cosine of x. This is the x-coordinate on the unit circle at the angle x
ach: cos(x), dwogo cosine me x. Man obedo ari me piny me x ikom caikol iyi akina me x

en: cosh(x), return the hyperbolic cosine of x.Given by (exp(x) + exp(-x)) / 2
ach: cosh(x), dwogo hyperbolic cosine me x. Omio kede (exp(x) + exp(-x)) / 2

en: Can not divide by zero
ach: Pe romo pokere kede jiro

en: Invalid argument
ach: Pyem nononono

en: gcd(a, b), determine the greatest common denominator of a and b. For example, the biggest factor that is shared by the numbers 15 and 18 is 3.
ach: gcd(a, b), moko namba madite maromrom poko a ki b. macalo apore, namba madite ma noto 15 ki 18 obedo 3.

en: exp(x), return the natural exponent of x. Given by e^x
ach: exp(x), dwogo namba ikome iwi x. Nwonge ki e^x

en: Factorial(x) is only defined for integers x>=0
ach: Nyayo kom(x) oyiko pi namba x>=0 keken

en: Factorial only defined for integers
ach: Lakwan ducu ikom namba mooni oyubo pi kwon namba keken

en: factorial(n), return the factorial of n. Given by n * (n - 1) * (n - 2) * ...
ach: Lakwan ikom namba(n), dwogo lakwan me n. Gimio kwede n*(n -1) * (n - 2) * ...

en: floor(x), return the largest integer smaller than x.
ach: Do ot(x), dwogo namba ikome maloyo ducu ento matidi ite x.

en: inv(x), return the inverse of x, which is 1 / x
ach: inv(x), dwogo acel me x, ame obedo 1 / x

en: Argument must be int
ach: Laro kopere myero bed int

en: Prime numbers is defined for natural numbers
ach: Namba atye prime ogonyo telokere pi namba ame otio kede karalung

en: Logarithm(x) only defined for x > 0
ach: Log me(x) otio kwede keken ikom x > 0

en: ln(x), return the natural logarithm of x. This is the value for which the exponent exp() equals x. Defined for x >= 0.
ach: In(x), dwogo log me x.Man obedo dit ame namba imalo me wie exp() rorom kede x. Oyiko pi x >= 0

en: log10(x), return the base 10 logarithm of x. This is the value y for which 10^y equals x. Defined for x >= 0.
ach: log 10(x), dwogo piny me log 10 me x.Man obedo dita y mamio 10^y rorom kede x. Matye pi x >= 0.

en: Can only calculate x modulo <integer>
ach: Twero keken tiyo cura me x modulo <integer>

en: mod(x, y), return the modulus of x with respect to y.This is the remainder after dividing x by y.
ach: mod(x, y), dwogo modulac me x alubere kit a y tye kede. Man obedo en adong iyonge poko x kede y

en: mul(x, y), return x * y
ach: mul(x, y), dwogo x * y

en: negate(x), return -x
ach: dok tucam(x), dwogo -x

en: Or(x, y), logical or. Returns True if x or y is True, else returns False
ach: Or(x, y), tam atut or. Dwogo Ateni ka x onyo y obedo Ateni, kape dwogo Goba

en: pow(x, y), return x to the power y (x**y)
ach: pow(x, y), dwogo x malo iwi y (x**y

en: rand_float(), return a random floating point number between 0.0 and 1.0
ach: rand_float(), dwogo namba me poin matye kakwang iyi akina 0.0 kede 1.0

en: rand_int([<maxval>]), return a random integer between 0 and <maxval>. <maxval> is an optional argument and is set to 65535 by default.
ach: rand_int([<maxval>]), dwogo namba ame ikwanya akwanya matye iyi akina 0 kede <maxval> .<maxval> obedo tam alara ame pe me dic dang dok cung pi 65535.

en: round(x), return the integer nearest to x.
ach: macocok kede(x), dwogo namba macego kwede x.

en: Bitwise operations only apply to integers
ach: Tic ki bit oyiko keken pi namba ikome

en: shift_left(x, y), shift x by y bits to the left (multiply by 2 per bit)
ach: shift_left(x, y), cwalo x kede bit y tutung cam (kwan kede 2 pi bit acelacel)

en: shift_right(x, y), shift x by y bits to the right (divide by 2 per bit)
ach: shift_right(x, y), cwalo x kede bite y tutung cem (pok ki 2 pi bit acelacel)

en: sin(x), return the sine of x. This is the y-coordinate on the unit circle at the angle x
ach: sin(x,), dwogo sine me x. Man obedo lain ipiny y ikom caikol ame dyeredyere mere tye x

en: sinh(x), return the hyperbolic sine of x. Given by (exp(x) - exp(-x)) / 2
ach: sing(x), dwogo hyperbolic sine me x. Omio ki (exp(x) - exp(-x)) / 2

en: sinc(x), return the sinc of x. This is given by sin(x) / x.
ach: since(x), dwogo sinc me x. Man ginwongo ki sin(x) / x

en: sqrt(x), return the square root of x. This is the value for which the square equals x. Defined for x >= 0.
ach: sqrt(x), dwogo namba ma ka gikwano ki en kene bedo x. Man obedo ngo aya ikwano namba no kekene tyelo aryo mamio x. Giyiko pi x >= 0

en: square(x), return x * x
ach: Nya kene tyelo aryo(x), dwogo x * x

en: sub(x, y), return x - y
ach: sub(x, y), dwogo x - y

en: tan(x), return the tangent of x. This is the slope of the line from the origin of the unit circle to the point on the unit circle defined by the angle x. Given by sin(x) / cos(x)
ach: tan(x), dwogo tangent me x. Man obedo tingere me lain icake ikom acaki me caikol itunu ipoin moni ikom caikol malube ki dyeredyere aromo x. Nwongere ki sin(x) / cos(x)

en: tanh(x), return the hyperbolic tangent of x. Given by sinh(x) / cosh(x)
ach: tanh(x), dwogo hyperbolic tangent me x. Nwongere ki sinh(x) / cosh(x)

en: xor(x, y), logical xor. Returns True if either x is True (and y is False) or y is True (and x is False), else returns False
ach: xor(x , y), tam atut xor. Dwogo Ateni ka onyo x obedo Ateni (kede y obedo Goba) onyo y obedo Ateni (eka x obedo Goba), kape dwogo Goba

en: Inverse
ach: acel pok ki namba mooni

en: e to the power x
ach: e inamba me wie x

en: x to the power y
ach: x inamba me wie y

en: Natural logarithm
ach: log mapeloke

en: Factorial
ach: Lanya namba mo

en: Logical and
ach: Tam matut kwede

en: Logical or
ach: Tam matut nyo

en: Equals
ach: Romrom kwede

en: Not equals
ach: Pe romrom kwede

en: γ
ach: Y

en: Degrees
ach: Digri apol

en: Degrees / Radians
ach: Digri apol/ Radians

en: Exponent / Scientific notation
ach: Anya me cura / coc me cayany

en: Number of shown digits
ach: Namba ma kinyutu

en: Integer formatting base
ach: Ka yiko namba me cura

en: plot(eqn, var=-a..b), plot the equation 'eqn' with the variable 'var' in the range from a to b
ach: giri(eqn, var=-a..b), giri kan ame rorom 'eqn' ki alokere 'var' icakere a tunu b

en: Parse error at %d
ach: Bal paci i %d

en: Error at '%s', position: %d
ach: Bal i '%s', kaka: %d

en: Syntax Error.
ach: Bal ileb me coc.

en: Syntax Error!
ach: Bal ileb me coc!

en: This is just a test topic, use help(index) for the index
ach: Man obedo keken atema me dulkop adit, ti ki gikonye(lic me dulkop ducu) pi lic me dulkop ducu

en: Use help(test) for help about 'test', or help(index) for the index
ach: To kwede kony(temi) pi kony me 'atema', onyo kony(rye iyore kiyore) pi ryeyo iyore kiyore

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: index
ach: lic me dulkop ducu

en: topics
ach: dule me kop

en: Topics
ach:  Dule me kop

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: variables
ach: alokere

en: Variables
ach: Alokere

note: TRANS: This command is descriptive, so can be translated
en: functions
ach: Matime

en: Functions
ach: Ticere ducu

en: No help about '%s' available, use help(index) for the index
ach: Pe tye kony mo ikom '%s' matye, ti kwede kony(rye iyore) pi ryeyo iyoreyore

en: help
ach: kony

en: Recursion detected
ach: Nwoyo onen oko

en: Function '%s' not defined
ach: Tica '%s' pe tye ngec moo ie

en: Variable '%s' not defined
ach: Mamio alokaloka '%s' pe tye ngec moo ie

en: Attribute '%s' does not exist
ach: Nucu ne '%s' pe matwal

en: Parse error
ach: Bal ilok

en: Multiple statements not supported
ach: Pe giye lok mapolapola

en: Internal error
ach: Bal me ie

en: Error: unsupported type
ach: Bal: kite ma pe gicwako

en: Label:
ach: Alama ma ikome:

en: All equations
ach: Maromrom weng

en: My equations
ach: Maromrom mamega

en: Show variables
ach: Nyut makelo alokaloka

en: Equation.parse() string invalid (%s)
ach: Nwongo gin ape ongeo.dul lok() ka kubo pe tye atira (%s)

en: Can not assign label: will cause recursion
ach: Pe twero keto alama ne: bikelo nwoyo

en: Writing to journal (%s)
ach: Coyo pi janol (%s)

en: button_pressed(): invalid type
ach: mapeca_odio(): kite pe atir

en: Surf the world!
ach: Wot i wilobo!

en: Surf the world! Here you can do research, watch educational videos, take online courses, find books, connect with friends and more.  Browse is powered by the WebKit2 rendering engine with the Faster Than Light javascript interpreter - allowing you to view the full beauty of the web.
ach: Wot iwi lobo! Kany itwero timo kwed, neno vidio me pwony, kwan ii intanet, nong buke, kube ki lurem ki mukene mapol ataa.  Yeny Webkit2 en aye ocung pire mino kayenyo kwede madwir adada Maloyo Lengo ma lalok javascript - kun yeyi me neno lengo ne lung pi web.

en: To help in researching, Browse offers many features:
ach: Pi konyo timo ikweda odoco, Yeny kit jami matye mapol:

en: Bookmark (save) good pages you find - never loose good resources or forget to add them to your bibliography
ach: Ketalama (gwok) pot buk manyen ma i nongo - pe i rweny jami mabeco nyo mii wii wil woko i medo gi i ngeci makwako komi

en: Bookmark pages with collaborators in real time - great for researching as a group or teachers showing pages to their class
ach: Ket alama pot buk ki jo makube ii caa kikome - ber atek pi kwedo odoco calo gurup nyo lupwonye kun nyutu pot buk i kilaci gi.

en: Comment on your bookmarked pages - a great tool for making curated collections
ach: Tam amia i kom pot buke ni ma onongo i keto alamabuk ie - jami tic maber pi jogo jami kakare

en: This tab has crashed Browse: %s
ach: Dirija matidi man otyeko balo Yeny: %s

en: If you reopen the tab, it may just crash again
ach: Ka ce i nwo yabo dirija matidi, bi bale doki

en: Reopen
ach: Nwo yabu

en: Disregard
ach: Cayo

en: Loading...
ach: Tye ka cano...

en: This web page could not be loaded
ach: Pe onongo kitwero cano potbuk man

en: "%s" could not be loaded. Please check for typing errors, and make sure you are connected to the Internet.
ach: Pe onongo kitwero cano "%s". Tim ber i rot pi bal i coc, ki nen ni meno ikube ii intanet.

en: Try again
ach: Tem doki

en: access to your location
ach: wot i kabedo ni

en: to display notifications in the frame
ach: pi yaro kamaleng ngec mogo mapol ii purem

en: Allow %s to %s?
ach: Yee %s i %s?

en: You can change your choice later by reloading the page
ach: I twero loko en ma i mito lacen kun i nwo pango pot buk

en: The initial page was configured
ach: Ki tero potbuk me wiati

en: The default initial page was configured
ach: Ki tero potbuk makwongo me wiati

en: Download in progress | Downloads in progress
ach[0]: Gam tye kawot anyim

en: Stopping now will erase your download | Stopping now will erase your downloads
ach[0]: Juko kombedi bi jwaano gam mamegi woko

en: Continue download | Continue downloads
ach[0]: Mede ki gamo

en: Show Web Inspector
ach: Nyut Lakwed Web

en: Home page
ach: Potbuk me gang

en: Select as initial page
ach: Ter calo potbuk me wiati

en: Reset initial page
ach: Nwo tero potbuk me wiati

en: No Downloads Running
ach: Gam mogo petye Katic

en: {}% Downloaded
ach: {}% Gityeko gamo woko

en: No Title
ach: Nying pe

en: Not enough space to download
ach: Kabedo pe romo me gamo

en: Download "%{filename}" requires %{total_size_in_mb} MB of free space, only %{free_space_in_mb} MB is available
ach: Gam "%{filename}" mito kabedo ma romo %{total_size_in_mb} MB obed nono, ento %{free_space_in_mb} MB keken ma tye

en: Download started
ach: Gam ocake woko

en: From: %s
ach: Ki bot: %s

en: Download completed
ach: Gam otum woko

en: Downloading %(filename)s from 
    %(source)s.
ach: Gamo %(filename)s ki bot 
    %(source)s.

en: Take notes on this page
ach: Poo wii ii pot buk man

en: Save PDF to Journal
ach: Gwok PDF i Journal

en: Downloading document...
ach: Tye ka gamo gin acoya...

en: This document could not be loaded
ach: Pe onongo kitwero cano gin acoya man

en: Please make sure you are connected to the Internet.
ach: Tim ber i nen ni i kube i intanet.

en: Follow link
ach: Lub kakube

en: Follow link in new tab
ach: Lub kakube i dirica matidi manyen

en: Keep link
ach: Gwok kakube

en: Copy link
ach: Lok kakube

en: Copy image
ach: Lok cal

en: Keep image
ach: Gwok cal

en: Copy text
ach: Lok coc

en: Abacus
ach: Abakac

en: a tool for simple arithmetic calculations
ach: gitic pi tiyo cura mogo mayot odoco

note: TRANS: binary abacus
en: Binary
ach: Tic matidi ii kompiuta

note: TRANS: abacus for adding fractions 'fraction': _('Fraction'), TRANS: Abacus invented by teachers in Caacupé, Paraguay
en: Caacupé
ach: Caacupe

note: TRANS: Cuisenaire Rods
en: Rods
ach: Rarang

en: Rods:
ach: Rarang:

en: Top:
ach: Iwie:

en: Bottom:
ach: Tere:

en: Factor:
ach: Namba me anya:

en: Base:
ach: Guti:

en: Migrated to GSettings
ach: Okobo woko i GSettings

en: This key shows whether or not GConf values were migrated to GSettings
ach: Lagony man nyutu atir ka ce nyo pe obedo adwogi me GConf ma con gikobo woko i GSettings

en: Backup URL
ach: Gwok URL

en: URL where the backup is saved to.
ach: URL ka gwoko dong otyeko gwokone ie.

en: Show Log out
ach: Nyut Kat woko

en: If TRUE, Sugar will show a "Log out" option.
ach: Ka ADA, Sugar binyutu kamaleng a "Kat woko" me ayera.

en: Show Restart
ach: Nyut Cak odoco

en: If TRUE, Sugar will show a "Restart" option.
ach: Ka ADA, Sugar nyutu a "Cak odoco" me ayera.

en: Show Shutdown
ach: Nyut Nek woko

en: If TRUE, Sugar will show a "Shutdown" option.
ach: Ka ADA, Sugar binyutu a tir "Nekwoko" me ayera.

en: Show Register
ach: Nyut Cone

en: If TRUE, Sugar will show a "Register" option in the buddy palette.
ach: Ka ADA, Sugar binyutu atir a "Cone" me ayera i pallette ma mwonya.

en: Bundle IDs of protected activities
ach: Boc me Tikitiki me tic ma kigwoko pire

en: Users will not be allowed to erase these activities through the list view.
ach: Otic kwede yee ku pi weko jwayo tic magi kun beo ki i nying jami manen.

en: A limit to the number of simultaneously open activities.
ach: Agiki ne i namba me tic ma oyabe kakare.

en: This int is used to set a limit to the number of open activities. By default (0), there is no limit.
ach: Tam man gitiyo kwede me tero agiki ne dwoko i namba me tic ma oyabe. Ki gange (0), agiki ne peke.

en: User Name
ach: Nying pa Latic kwede

en: User name that is used throughout the desktop.
ach: Nying pa latic kwede ma gitiyo kwede kun beo ki wang kompuita.

en: Default nick
ach: Diro ma cako ne

en: "disabled" to ask nick on initialization; "system" to reuse UNIX account long name.
ach: "kijuko woko" pi penyo nick kun tiyo kakare; "katic" wek otii odoco ki nying akaunti mabor.

en: User Color
ach: Tii ki Rangi

en: Color for the XO icon that is used throughout the desktop. The string is composed of the stroke color and fill color, format is that of rgb colors. Example: #AC32FF,#9A5200
ach: Rangi pa boc me XO ma gitiyo kwede ata i wang kompiuta. Tol tye ki Rangi ma lapok ki gang rangi kikome, yore en aye obedo me rangi pa rgb. Lapor: # AC32FF,#9A5200

en: User Gender
ach: Icoo nyo dako matiyo kwede

en: Gender of the Sugar user, either male, female, or unassigned
ach: Icoo nyo dako ma tiyo ki Sugar, twero bedo lacoo, dako, nyo mape giketo

en: User Birth Timestamp
ach: Nywale pa ngat matiyo ki Timestamp

en: Birth timestamp (seconds since the epoch)
ach: Nywale pa timestamp (ceken macon ki epoch)

en: Group Label
ach: Alama pa Gurup

en: Label associated with age, e.g., '2nd Grade'
ach: Alama makube ki mwaka, lapore., 'Rwom me 2'

en: Background image path
ach: Yoo cal manen ki yongeye

en: Path to the image to be used as a background.
ach: Yoo ma wok ki cal ma kitiyo kwede macalo cal manen ki i yongeye.

en: Background alpha level
ach: Rwom me alpha pi cal manen ki i yongeye

en: The opacity of the background image.
ach: Kit jami pa cal ma iyongeye.

en: Mimetype registry
ach: Cone pa Mimetype

en: Consists of key-value pairs mimetypes and their corresponding activity
ach: Tye ki lanyut-yore aryo pi mimetypes ki ticgi marwate

en: Volume Level
ach: Rwom me Ditte

en: Volume level for the sound device.
ach: Rwom me ditte pi cuma pa dwon ma woo.

en: Sound Muted
ach: Kijuko Dwon

en: Setting for muting the sound device.
ach: Tero pi juko jami me dwon.

en: Brightness Level
ach: Rwom ma Leng adada

en: Brightness level for the computer screen.
ach: Rwom me lengo pa wang kompiuta.

en: Timezone
ach: Ka Caa

en: Timezone setting for the system.
ach: Ka tero caa pi katic.

en: Home views
ach: Kit neno pa gang

en: List of home views, including the view icon, the favorite icon and the layout
ach: Nying kit neno pa gang, medo ki neno pa boc mogo, kit boc ki me acakine

en: Launcher animation interval
ach: Kit me cako wot mamwonya

en: Delay in milliseconds between animation updates for launcher pulsing icon.
ach: Gale obedo i ceken i kin boc ma mio tware pa gin macoke ne tic kakare.

en: Edge Delay
ach: Gale pa Wie

en: Delay for the activation of the frame using the edges.
ach: Gale obedo tye i miyo purem tic maber kun tiyo ki wie.

en: Corner Delay
ach: Gale manok obedo tye i kona

en: Delay for the activation of the frame using the corners.
ach: Gale obedo manok pi miyo frame tic kun tio ki kona.

en: Trigger Size
ach: Cajji pa Trigga

en: Size of the frame trigger area, in px from the corner/edge.
ach: Cajji pa purem me eria pa trigga, i yi px aa ki kona/wie.

en: Jabber Server
ach: Lapok tic pa Jabba

en: URL of the jabber server to use.
ach: URL me lapok tic pa jabba wek tii.

en: Publish to Gadget
ach: Rab i Jami mogo

en: If TRUE, Sugar will make us searchable for the other users of the Jabber server.
ach: Ka ADA, Sugar biimiyo wa ononge pi jo mukene matiyo ki Jabba.

en: Social Help Server
ach: Kony me Lapok tic pi kube iwiyamo

en: URL of the social help server to use with protocol.
ach: URL kony me lapok tic pi kkube iwiyamo wek tii ku protokol.

en: Power Automatic
ach: Cwiny Pire kene

en: Automatic power management (increases battery life)
ach: Twero me loyo cwinyo pire kene (medo kwoo pa betri)

en: Power Extreme
ach: Cwiny Bute

en: Extreme power management (disables wireless radio, increases battery life)
ach: Kit gupu me loyo teko pa betri (juk redio mape tiyo ki waya, medo kwoo pa betri)

en: Keyboard layouts
ach: Nyim keyboard

en: List of keyboard layouts. Each entry should be in the form layout(variant)
ach: Lic me jami oryeo ikom bod me tic. Gin ma iketo iye myero bed kit ma oryeye kede(alokaloka)

en: Keyboard options
ach: Keyboard me ayera

en: List of keyboard options.
ach: Nying keyboard me ayera.

en: Keyboard model
ach: Kwon keyboard

en: The keyboard model to be used
ach: Kwon keyboard mamyero gutii kwede

en: Default font face
ach: Cajji pa nyime ma cako

en: Font face that is used throughout the desktop.
ach: Cajji me nyime ma gitiyo kwede kare lung i desktop.

en: Default font size
ach: Cajji macako

en: Font size that is used throughout the desktop.
ach: Cajji ne matiyo kare lung i desktop.

en: Show Sugar Ad-hoc networks
ach: Nyut Sugar Ad-hoc net

en: If TRUE, Sugar will show default Ad-hoc networks for channel 1,6 and 11. If Sugar sees no "known" network when it starts, it does autoconnect to an Ad-hoc network.
ach: Ka ADA, Sugar binyutu acaki Ad-hoc networks pi kabeo 1,6 ki 11.Ka Sugar oneno pe "ngene" network ka ocake, en kubo pire kene i Ad-hoc network.

en: Enable Ad-hoc autoconnect
ach: Mii Ad-hoc kube pire kene

en: If TRUE, Sugar will autoconnect to Ad-hoc networks.
ach: Ka ADA, Sugar bikube pire kene i Ad-hoc net.

en: GSM network username (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Nying me tic i network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network username configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco nying me tic pa network me GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network password (DEPRECATED/UNUSED)
ach: I mung me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network password configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco i mung me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network number (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Namba me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network telephone number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco namba me cim pa network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network APN (DEPRECATED/UNUSED)
ach: GSM network APN (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network access point name configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco ka nongo network pa GSM kakare (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network PIN (DEPRECATED/UNUSED)
ach: PIN me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network personal identification number configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco namba me tikitiki ma kamegi pi network pa GSM ( KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network PUK (DEPRECATED/UNUSED)
ach: PUK me network pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: GSM network personal unlock key configuration (DEPRECATED/UNUSED)
ach: Cano odoco lagony me yabo network mamegi pa GSM (KITIYO KWEDE KU/PE KITIYO KWEDE)

en: TODO: add summary
ach: TODO: med wie manok

en: TODO: add description
ach: TODO: med lok i kome

en: Pitch value for the speech sugar service
ach: Ber pa bur pi tyen lok makwako tic me sugar

en: Pitch value used by the speech service in Sugar
ach: Rwom me dwon magitiyo kwede ikom lok i Sugar

en: Rate value for the speech sugar service
ach: Ber pa kit ma kiketo kwede pi konyo lok me tic pa sugar

en: Rate value used by the speech service in Sugar
ach: Ket ber ma tic me lok i sugar

en: Activity update backend.
ach: Ngec manyen pi tic pa backend.

en: Activity update backend module, followed by a period, followed by the class name.
ach: Ngec manyen pi tic akwana pi backend, kun lube ki karene, kun nying kilaci aye lubo kore.

en: Microformat update URL.
ach: URL ma mio yore me yik matinotino mekareni.

en: URL used by the microformat update backend for activity update information.
ach: URL ma yik matinotino mekareni tiyo kwede iyiko lok manyen i agiki iyonge pi tic me atiya.

en: Automatic update frequency.
ach: Tyeno me kato angec manyen kengi.

en: Frequency of automatic activity updates, measured in days. 0 means disabled.
ach: Tyeno me kato atic manyen kengi gipimo kwede nino mapol. 0 tere ni gibalo woko.

en: Timestamp of last activity update.
ach: Citam ma keto cawa me tic me agiki.

en: A unix timestamp (seconds since epoch) of the last successful activity update.
ach: Citam me unix ma keto cawa (dakika icakere macon) pi tic me agiki maber mukato manyen.

en: New ASLO update.json URL.
ach: ASLO manyen mukato macokcok.json URL.

en: URL used by the new ASLO updater to download activity data.
ach: URL ame lakel ngec ducu manyen pi ASLO manyen tiyo kwede me kwanyo ngec me tic I komputa.

en: A description of the hardware available to the user.
ach: Kop makwako jamii me tic matye pi ngat matiyo kwede.

en: This string is displayed in the control panel, about computer section.
ach: Man lakub ame oketo ikan acoko purugram ducu akwako ot me kompuita.

en: About Me
ach: Lok koma

en: You must enter a name.
ach: Myero iket nyingi.

en: stroke:   color=%s hue=%s
ach: langol:            kala=%s hue=%s

en: stroke:   %s
ach: langol:           %s

en: fill:     color=%s hue=%s
ach: pongi:              kala=%s hue=%s

en: fill:     %s
ach: pongi:              %s

en: Error in specified color modifiers.
ach: Mubale ne i kala mayiko ikorekore.

en: Error in specified colors.
ach: Mubale ne i kala meyiko mapapat.

en: Click to change your color:
ach: Dii me loko kala meri:

en: Select gender:
ach: Yer tutung nywaleni:

en: About my Computer
ach: Lok kom Kompiuta na

en: Model:
ach: Ma aluba:

en: Serial Number:
ach: Namba korekore:

en: Build:
ach: Geri:

en: Firmware:
ach: Jami tic mijing ne:

en: Wireless Firmware:
ach: Jami tic mijing ne ma pe gikubu ki waya:

en: %d days ago
ach: nino %d angec

en: Today
ach: Tin

en: Last system update:
ach: Mukato manyen me agiki icictim:

en: Copyright and License
ach: Twero pi gina kwede langcec

note: TRANS: The word "Sugar" should not be translated.
en: Sugar is the graphical user interface that you are looking at. Sugar is free software, covered by the GNU General Public License, and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under certain conditions described therein.
ach: Sugar ma yin itye kanenono obedo katic me lugo cal ki grap. Sugar obedo jami tic mayom ne me nono ma tye iyi langcec me a GNU General Public dang dok giye yin me lokone kede popoko mapol kun ilubo cikere ma gimio iyie kano.

en: Full license:
ach: Lanycec weng:

en: Select a background:
ach: Yer me iyonge:

en: Clear background
ach: Wek yonge odong nono

en: Date & Time
ach: Cawa ki Nino dwe

en: Error: timezone does not exist.
ach: Mubale: apokapoka me cawa pe tye.

en: Frame
ach: Purem

en: never
ach: pe atwal

en: instantaneous
ach: cucut

en: %s seconds
ach: %s dakika mapol

en: Activation Delay
ach: Gale me miyo cako tic

en: Activation Area
ach: Kaka cako tic

en: Corner
ach: Kona

en: toolbar size
ach: dwong atulba

en: exact corner or edge
ach: kona onyo langete kikome

en: exact corner
ach: kona kikome

en: exact edge
ach: langete kikome

en: ignored
ach: giweko

en: Keyboard
ach: Ka didio coc ikompuita

en: Keyboard Model
ach: Ka diyo coc ikompuita ma gitwero tic kwede

en: Key(s) to change layout
ach: Later me gidiyo coc mamite ma gibiloko

en: Keyboard Layout(s)
ach: Ter me gidiyo coc mamite

en: Could not access ~/.i18n. Create standard settings.
ach: Pe twero nongo ~/.i18n. Yik gitetero maberere.

en: Language for code=%s could not be determined.
ach: Leb me kod=%s pe onwongo twero mokerere.

en: Sorry I do not speak '%s'.
ach: Tima kica an pe awaco '%s'.

en: Add languages in the order you prefer. If a translation is not available, the next in the list will be used.
ach: Med leb iyoo ma in imito. Ka leb ma kiloko pe tye, ki bi tiyo ki en malubo ne.

en: Error writting language configuration (%s)
ach: Bal ikom coyo yore me loloko leb (%s)

en: You will need to provide the following information to set up a mobile broadband connection to a cellular (3G) network.
ach: Myero kong imi ngec man wek iyik yo malac mewot iyo makubo inet me cim (3G).

en: Country:
ach: Lobo:

en: Provider:
ach: Mapoko:

en: Plan:
ach: Yik:

en: Number:
ach: Namba:

en: Access Point Name (APN):
ach: Nying me kadonyo iyie (APN):

en: Personal Identity Number (PIN):
ach: Namba ni menyuti (PIN):

en: Plan #%s
ach: Yik #%s

en: Provider %s
ach: Mamio %s

en: State is unknown.
ach: Kit atye kede pe ngeye.

en: Error in specified radio argument use on/off.
ach: Bal atye ilok alara iradio ti ki ket/kwany.

en: Error in specified argument use 0/1.
ach: Bal matye ilok alara ti ki 0/1.

en: Wireless
ach: Pe tio iwaya

en: The wireless radio may be turned off to save battery life.
ach: Radio ma petio ki waya myero kilor woko me wek gwok kwo pa betri.

en: Discard wireless connections if you have trouble connecting to the network
ach: Kwany woko kan ame gikubo labongo waya ka itye kede peko ikubo i net

en: Discard wireless connections
ach: Kwany woko kan ame gikubo labongo waya

en: Collaboration
ach: Winye idog tic

en: The server is the equivalent of what room you are in; people on the same server will be able to see each other, even when they aren't on the same network.
ach: Lapok lok rorom ki yi of ma yin itye iye, jo ma tye iyi lapok lok nono gitwero nene kekengi, kadi bed bala pe gitye inet.

en: Server:
ach: Lapok lok:

en: Social Help is a forum that lets you connect with developers and discuss Sugar Activities.  Changing servers means discussions will happen in a different place with different people.
ach: Social Help obedo ka rwate ame twero yeyi kubere kede ludito wek ilar lok ikom tic pa Sugar.  Loko lupok lok miyo laro lok obitime ikabedo mapat ki jo mukene.

en: Social Help Server:
ach: Lapok lok me Social Help:

en: Power
ach: Mac

en: Error in automatic pm argument, use on/off.
ach: Bal iyi laro lok ikom pm makato kengi, ti ki keti/kwany oko.

en: Power management
ach: Tute me poko mac

en: Software Update
ach: Lamed igitic mayom

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
ach: Lamed igitic mayom yiko bale, jwayo woko peko ma twero time, dok mio jami mucele manyen.

en: Update in progress...
ach: Lamed tye ka kato...

en: Checking for updates...
ach: Yenyo lamed...

en: Installing updates...
ach: Keto lamed...

en: Checking %s...
ach: Yenyo %s...

en: Looking for updates...
ach: Imoyo lamed...

en: Downloading %s...
ach: Kwanyo %s...

en: Updating %s...
ach: Tye kamedo %s...

en: Your software is up-to-date
ach: Gitic me kompuita ni mayomere tye kede jami mamite manyen ducu

en: You can install %s update | You can install %s updates
ach[0]: I twero keto %s lok manyenI twero keto %s lok manyen

en: Can't connect to the activity server
ach: Pe aromo kubere ki lapok lok me tic

en: Verify your connection to internet and try again, or try again later
ach: Mok kubere ni ki internet dang doki item, onyo item doki macen

en: %s update was installed | %s updates were installed
ach[0]: %s lok manyen gityeko keto%s lok manyen gityeko keto

en: Install selected
ach: Keto giyero oko

en: Download size: %s
ach: Dwong ajami me akwanya: %s

en: From version %(current)s to %(new)s (Size: %(size)s)
ach: Iya ikite %(current)s bot %(new)s (Dwongere: %(size)s)

en: Version %(version)s (Size: %(size)s)
ach: Kite %(version)s (Dwongere: %(size)s)

en: Web Services
ach: Tic pa Web

en: No web services are installed.
    Please visit %s for more details.
ach: Tic pa web peru giketo.
    Myero itun kong %s pi kop mukene mapol.

en: My Audio
ach: Gin awinya na

en: Speaker
ach: Lacwal lok

en: Microphone
ach: Lamed lok

en: My Battery
ach: Beteri na

en: Removed
ach: Okwanyo oko

en: Charging
ach: Tye kacwalo mac

en: Very little power remaining
ach: Odong mac manok odoco

note: TRANS: do not translate %(hour)d:%(min).2d  it is a variable, only translate the word "remaining"
en: %(hour)d:%(min).2d remaining
ach: %(hour)d:%(min).2d odong

en: Charged
ach: Opong woko

en: My Display
ach: Yaro gita kamaleng

en: Take a screenshot
ach: Mak screenshort

en: Show my keyboard
ach: Nyut gigoyo coc ikompuita mamera

en: IP address: %s
ach: IP adurec: %s

en: Disconnect
ach: Pe ikubi

en: No wireless connection
ach: Pe okubu abongo waya

en: Channel
ach: Kakato

en: Wired Network
ach: Kube i wiyamo labongo waya

en: Speed
ach: Dwiro

en: Wireless modem
ach: Modem mape ki waya

en: Please wait...
ach: Tim ber i kur manok...

en: Connect
ach: Kubi

en: Disconnected
ach: Pe i kub

en: Try connection again
ach: Tem kube odoco

en: Error: %s
ach: Bal: %s

en: Suggestion: %s
ach: Miyo tam: %s

en: Connected for %s
ach: Okuberere pi %s

en: Check your PIN/PUK configuration.
ach: Ngi kong kit me yiko PIN/PUK mameri.

en: Check your Access Point Name (APN) configuration
ach: Ngi kong kite me yiko nyingi me donyo(APN)

en: Check the Number configuration.
ach: Ngi kite me yiyiko namba.

en: Check your configuration.
ach: Ngi kite me yiyiko mameri.

en: Mesh Network
ach: Net ma oruce odoco

en: Mesh Network %s
ach: Net ma oruce odoco %s

en: No GSM connection available.
ach: Kube pa GSM bene peke.

en: Create a connection in My Settings.
ach: Yub kube i gin ma An Atero.

en: Say selected text
ach: Wac nyig coc ma kiyero

en: Rate
ach: Byek

en: Pause playback
ach: Cung manok itukocen

en: finger
ach: anyira cing

en: stylus
ach: alam mecoc

en: My touchpad
ach: Pada me keto cinga

en: Show contents
ach: Nyut jami matye iye

en: Favorites Layout
ach: Tyer me gin ma cuny opwo

en: Layout of the favorites view.
ach: Tyer pi gin anena ma cuny opwo.

en: Favorites resume mode
ach: Yore me dwogo cen gin ma cuny opwo

en: When in resume mode, clicking on a favorite icon will cause the last entry for that activity to be resumed.
ach: Ka itye iyore me dwogo cen, diyo alama manyutu gin ma cuny opwo bimiyo agiki me cako tico me dwogo cen oko.

en: sugar-control-panel: WARNING, found more than one option with the same name: %s module: %r
ach: sugar-gwoko-panel:WARNING, onwongo makato yore acel matye ki nying acel: %s gipwonye: %r

en: sugar-control-panel: key=%s not an available option
ach: sugar-gwoko-panel: lagony=%s yore mo pe nen

note: TRANS: Translators, there's a empty line at the end of this string, which must appear in the translated string (msgstr) as well.
en: Usage: sugar-control-panel [ option ] key [ args ... ] 
        Control for the sugar environment. 
        Options: 
        -h           show this help message and exit 
        -l           list all the available options 
        -h key       show information about this key 
        -g key       get the current value of the key 
        -s key       set the current value for the key 
        -c key       clear the current value for the key
ach: Ticere: sugar-control-panel {me ayera} lagony {args ...} 
        Gwok pi ka sugar maorumo. 
        Me ayera: 
        -h           nyut kwena man me kony ci i kat woko 
        -l           mii nying jami me ayera matye 
        -h pungua       nyut ngec matut ikom pungua man 
        -g pungua       nong jami ma pire tek pi pungua 
        -s pungua       ter jami ma pire tek pi pungua 
        -c pungua       ter jami ma pire tek pi pungua

en: To apply your changes you have to restart Sugar.
    Hit ctrl+alt+erase on the keyboard to trigger a restart.
ach: Pi tic kwede alokaloka mamegi itwero cako odoco Sugar.
    Goo ctrl+alt+erase i kom keyboard wek itug cako.

en: Changes require restart
ach: Alokaloka mito cako odoco

en: Cancel changes
ach: Ngol alokaloka

en: Later
ach: Lacen

en: Restart now
ach: Cak odoco kombedi

en: An activity is not responding.
ach: Tic man petye ayee.

en: You may lose unsaved work if you continue.
ach: Itwero rwenyo tic ma pe igwoko ka imede anyim.

en: Search in %s
ach: Yeny i %s

en: Version %s
ach: Cik mukati %s

en: Clear search
ach: Jwa yenyo

en: No matching activities
ach: Tic marwate kwede pe

en: Confirm erase
ach: Mok jwayo

en: Confirm erase: Do you want to permanently erase %s?
ach: Mok jwayo: I mito jwayone matwal %s?

en: Keep
ach: Gwok

en: Remove favorite
ach: Kwany woko en ma in imaro

en: Make favorite
ach: Mii bed en ma in imaro

note: TRANS: label for the ring layout in the favorites view
en: Ring
ach: Goo

en: Registration
ach: Cone

en: Please wait, searching for your school server.
ach: Tim ber kong ikur, tye kayenyo lapok tic pa gang kwani.

en: Registration Failed
ach: Cone pe otum

en: Registration Successful
ach: Cone otum mapwot

en: You are now registered with your school server.
ach: A man dong icoye oko kwede lapok tic me cukul mamegi.

en: Register again
ach: Cone doki

en: Neighborhood
ach: Jirani

en: A wireless encryption key is required for
     the wireless network '%s'.
ach: Lanyut pa coc ma pe ki waya tye kamite pi
     kube i wiyamo labongo waya '%s'.

en: Key Type:
ach: Kit pa Lanyut:

en: Authentication Type:
ach: Kit me twero:

en: WPA & WPA2 Personal
ach: WPA & WPA2 Piri keni

en: Wireless Security:
ach: Gwoko kuc labongo waya:

note: TRANS: Action label for resuming an activity.
en: Resume
ach: Dwogi

en: Join
ach: Donyi

en: Ad-hoc Network %d
ach: Ad-hoc kube i wiyamo %d

en: Mesh Network %d
ach: Kube iwiyamo murube %d

en: Cannot connect to the server.
ach: Pe twero kube ikom lapok tic.

en: The server could not complete the request.
ach: Lapok tic onongo pe twero tyeko ma gipenyo.

en: List view
ach: Neno nying jami

en: Decline
ach: Kwer woko

note: TRANS: file transfer, bytes transferred, e.g. 128 of 1024
en: %s of %s
ach: %s pi %s

en: Transfer from %s
ach: Kob aa ki %s

en: Accept
ach: Yee

en: Dismiss
ach: Ryem woko

en: The other participant canceled the file transfer
ach: Jo ma gubedo katute otyeko juko kobo pwail

en: Transfer to %s
ach: Kob i %s

[ctx: Clipboard]
en: Remove
ach: Kwany woko

en: Open with
ach: Yab ki

en: %s clipping
ach: %s rido

en: Click to change color:
ach: Dii wek lok rangi:

en: Select grade:
ach: Yer rwom:

en: Kindergarten
ach: Gang kwan pa lotino

en: 1st Grade
ach: Rwom me 1

en: 2nd Grade
ach: Rwom me 2

en: 3rd Grade
ach: Rwom me 3

en: 4th Grade
ach: Rwom me 4

en: 5th Grade
ach: Rwom me 5

en: 6th Grade
ach: Rwom me 6

en: 7th Grade
ach: Rwom me 7

en: High School
ach: Gang kwan ma Lamal

en: Adult
ach: Dano mutegi

en: No preview
ach: Petye kanen maber

en: Kind: %s
ach: Kit: %s

en: Date: %s
ach: Nino dwe: %s

en: Size: %s
ach: Caji: %s

en: No date
ach: Nino dwe ne peke

en: Participants:
ach: Jo matye katic:

en: Comments:
ach: Lok ite:

en: Favorite entries
ach: Dogola mupore

note: TRANS: Item on a palette that filters by entry type.
en: Anything
ach: Gin moo keken

en: Anytime
ach: Caa moo keken

en: Since yesterday
ach: Anaka lawo

en: Past week
ach: Cabit mukato

en: Past month
ach: Dwe mukato

en: Past year
ach: Mwaka mukato

en: Copy to
ach: Kob i

en: Duplicate
ach: Poto

en: Refresh
ach: Nwoo timo

en: Error while copying the entry. %s
ach: Bal bene otime kun kobo kadonyo. %s

en: No activity to start entry
ach: Tic mo bene peke me cako donyo

en: Sort view
ach: Can nen kakare

en: Sort by date modified
ach: Can malube ki nino dwe mamwonya

en: Sort by date created
ach: Can malube ki nino dwe ma guketo

en: Sort by size
ach: Can malube ki caji

en: Deselect all
ach: Pe iyer gin weng

en: Select all
ach: Yer gin weng

en: Do you want to erase %d entry? | Do you want to erase %d entries?
ach[0]: I mito yweyo ne %d donyo?I mito yweyo ne %d kadonyo mapol?

note: TRANS: Do not translate %(selected)d and %(total)d.
en: Selected %(selected)d of %(total)d
ach: Kiyero %(selected)d me %(total)d

en: Select filter
ach: Yer lapik

en: Your Journal is empty
ach: Kakube mamegi tye nono

en: Your documents folder is empty
ach: Boc pa waraga mamegi bene tye nono

en: The device is empty
ach: Cuma tye nono

en: No matching entries
ach: Kadonyo marwate bene peke

en: Older Version Of %s Activity
ach: Cik Macon Pi %s Tic

en: Do you want to downgrade to version %s
ach: I mito yilo rwome malo i cik manyen %s

en: Your Journal is full
ach: Kakube mamegi dong opong

en: Please delete some old Journal entries to make space for new ones.
ach: Tim ber i jwa kakube macon pi donyo wek yab kabedo pi en manyen.

en: Show Journal
ach: Nyut Kakube

en: Choose an object
ach: Yer cal

en: Choose an object to open with %s activity
ach: Nyut cal wek yab ki %s tic

en: Resume with
ach: Dwogo ki

en: Start with
ach: Cak ki

en: Send to
ach: Cwal i

en: View Details
ach: Nen Tyen lok odoco

en: Entries without a file cannot be sent.
ach: Kadonyo labongo pwail petwero cwalo.

en: Entries without a file cannot be copied.
ach: Kadonyo labongo pwail petwero kobo.

en: Do you want to copy %d entry? | Do you want to copy %d entries?
ach[0]: I mito kobo %d kadonyo?I mito kobo %d kadonyo?

en: Clipboard
ach: Kagwoko tic

en: No friends present
ach: Lorem bene peke

en: No valid connection found
ach: Pe kinongo kube matiyo

en: No activity to resume entry
ach: Tic moo bene peke me dwogo kadonyo

en: %(index)d of %(total)d : %(object_title)s
ach: %(index)d pi %(total)d: %(object_title)s

en: %(free_space)d MB Free
ach: %(free_space)d MB Nono

en: Favorites view %d
ach: Neno ma imaro %d

en: The reason for the device state change is unknown.
ach: Pe kingeo kit ma nyonyo oloke kwede.

en: The state change is normal.
ach: Kit muloke kwede pwud tyemaber.

en: The device is now managed.
ach: Nyonyo man dong gigwoko ne maber.

en: The device is no longer managed.
ach: Gwoko nyonyo man ongayo dano.

en: The device could not be readied for configuration.
ach: Nyonyo man pe onongo twero romo pi cano kakare.

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc).
ach: Cano IP kakare pe onongo twero kane (address ne bene pe, caa dong okato, mukene mapol ataa).

en: The IP configuration is no longer valid.
ach: Kare me cano IP dong pe tiyo.

en: Secrets were required, but not provided.
ach: I mung onongo mite, ento pe gimino.

en: The 802.1X supplicant disconnected from the access point or authentication server.
ach: 802.1x kijuko kubo doggi aa ki kadonyo nyo lapok tic matye ki twero.

en: Configuration of the 802.1X supplicant failed.
ach: Cano kakare 802.1x kubo doggi pe otio.

en: The 802.1X supplicant quit or failed unexpectedly.
ach: 802.1xlakub doggi tye nyo pe ojem atura.

en: The 802.1X supplicant took too long to authenticate.
ach: 802.1x lakub doggi otero kare malac pi mino twero.

en: The PPP service failed to start within the allowed time.
ach: Tic pa PPP ojem pi cako i kin kare ma giweko.

en: The PPP service disconnected unexpectedly.
ach: Tic pa PPP kijuko atura.

en: The PPP service quit or failed unexpectedly.
ach: Tic pa PPP tye nyo ojem atura.

en: The DHCP service failed to start within the allowed time.
ach: Tic pa DHCP pe ocake ki i kin kare ma giweko.

en: The DHCP service reported an unexpected error.
ach: Tic pa DHCP omino ngec pi bal mo mape gingeo.

en: The DHCP service quit or failed unexpectedly.
ach: Tic pa DHCP tye nyo ojem atura.

en: The shared connection service failed to start.
ach: Tic me kube ma kinywako kacel bene okwero cako woko.

en: The shared connection service quit or failed unexpectedly.
ach: Tic me kube ma kinywako bene tye nyo ojem atura a mape oyube.

en: The AutoIP service failed to start.
ach: Tic me IP matime pirekene okwero cako.

en: The AutoIP service reported an unexpected error.
ach: Tic me IP matime pire kene miyo repot pi bal mo atura mape oyube.

en: The AutoIP service quit or failed unexpectedly.
ach: Tic me IP matime pire kene bene tye nyo okwero atura mape oyube.

en: Dialing failed because the line was busy.
ach: Goyo ojem pien layin onongo tye katic.

en: Dialing failed because there was no dial tone.
ach: Goyo ojem pien onongo ton me goyo pe.

en: Dialing failed because there was no carrier.
ach: Goyo ojem pien latel wie onongo bene pe.

en: Dialing timed out.
ach: Kare me gono okato woko.

en: Dialing failed.
ach: Gono ojem woko.

en: Modem initialization failed.
ach: Modem okwero tic woko.

en: Failed to select the specified GSM APN
ach: Okwero yero GSM APN ma gipoko yore

en: Not searching for networks.
ach: Petye kayenyo pi net.

en: Network registration was denied.
ach: Cone i net pe oyee.

en: Network registration timed out.
ach: Kare me cone i net okato woko.

en: Failed to register with the requested GSM network.
ach: Okwero cone ki Net pa GSM ma onongo gipenyo pire.

en: PIN check failed.
ach: Roto PIN ojem woko.

en: Necessary firmware for the device may be missing.
ach: Purugram mamite pi tic caa moo twero bedo pe.

en: The device was removed.
ach: Gityeko kwanyo nyonyo woko.

en: NetworkManager went to sleep.
ach: Ngat maloyo Net pwud oceto kanino.

en: The device's active connection was removed or disappeared.
ach: Gityeko kwanyo kube me nyonyo ma onongo tye katic kakare nyo orwenyo.

en: A user or client requested the disconnection.
ach: Ngat matiyo kwede: okwayo nimyero gikwany woko.

en: The device's carrier/link changed.
ach: Ater nyonyo/kiloko kube.

en: The device's existing connection was assumed.
ach: Gibyeko kube me nyonyo ma onongo tye.

en: The supplicant is now available.
ach: kaKubo doggi dong bene tye.

en: The modem could not be found.
ach: Modem onongo pe twero nonge.

en: The Bluetooth connection failed or timed out.
ach: Kube me Bluetooth ojem woko nyo karene okato woko.

en: Unused.
ach: Kitiyo kwede ku.

en: Mesh
ach: Waya kube

en: Screenshot of "%s"
ach: Screenshot pi "%s"

en: Activity launcher
ach: Lacak tic

en: %s is already running. Please stop %s before launching it again.
ach: %s tye dong katic. Tim ber i cung %s mapwud i cakone nitit.

en: The maximum number of open activities has been reached. Please close an activity before launching a new one.
ach: Namba me tic nono mamite otyeko dong oo. Tim ber i lor tic mooni mapwud i cako en manyen.

en: Remove friend
ach: Kwany laremi

en: Make friend
ach: Bed ki laremi

en: Shutdown
ach: Nek woko

en: Restart
ach: Cak nitit

en: Logout
ach: Dony woko

en: My Settings
ach: En ma an Atero

en: Invite to %s
ach: Lwong i %s

en: <b>%s</b> failed to start.
ach: <b>%s</b> okwero cako.

en: Starting...
ach: Tye dong kacako...

en: Activity failed to start
ach: Tic okwero cako

note: TODO: share-with, keep
en: View Source
ach: Nen kama oaa ie

en: View Help
ach: Nen Kony

en: Start new
ach: Cak manyen

[ctx: Volume]
en: Remove
ach: Kwany woko

en: Help Manual
ach: Lok akwana pi kony

en: Social Help
ach: Kony atir

en: Help: %s
ach: Klony: %s

en: Instance Source
ach: Kama aa ie Cut

en: Do you want to duplicate %s Activity?
ach: I mito poto %s Tic?

en: This may take a few minutes
ach: Man twero tero ka dakika manok

en: Duplicating activity...
ach: Tye kapoto tic...

en: Duplicated
ach: Gityeko poto

en: The activity has been duplicated
ach: Tic dong gityeko poto woko

en: Duplicated activity already exists
ach: Tic ma gipoto dong bene tye

en: Delete your copy before trying to duplicate the activity again
ach: Kwany en mukene mapwud itemo me poto tic nitit

en: Activity Bundle Source
ach: Kama Boc me Tic oaa ie

en: Sugar Toolkit Source
ach: Kama Toolkit pa Sugar oaa ie

en: View source: %s
ach: Nen kama oaa ie: %s

en: View source: %r
ach: Nen kama oaa ie: %r

en: Please select a file in the left panel.
ach: Time ber i yer pwaima i tung cam me yoo beo.

en: Backup
ach: Kano

en: Please connect a device to continue
ach: Tim ber i kub nyonyo wek mede anyim

en: Select your volume
ach: Yer dwoni

en: Not enough space in volume
ach: Kabedo petye i dwon

en: Backup from user %s
ach: Kan aa ki ngat matiyo kwede %s

en: No checkpoints found in the device
ach: Karoto pe ononge i nyonyo

en: Select your checkpoint
ach: Yer karoto mamegi

en: Not enough space in disk
ach: Disk peke ki kabedo muromo

en: Local Device Backup
ach: Nyonyo me Gwoko jami pa dano

en: Save the contents of your Journal
ach: Gwok jami me ie pi kube mamegi

en: Restore the contents of your Journal
ach: Dwogo jami me ie pi kube mamegi

en: Please close all the activities, and start again
ach: Tim ber i lor tic magi lung, wek cak nitit

en: Select where you want create your backup
ach: Ye kama imito yubu kit me kano jami mamegi

en: Select where you want retrieve your restore
ach: Yer kama i mito tero jami ma in idwogo cen

en: Retry
ach: Tem odoco

en: Starting backup...
ach: Tye kacako kano jami...

en: Starting restore...
ach: Tye kacako dwogo cen jami...

en: I want to restore the content of my Journal. In order to do this, my Journal will first be emptied of all its content; then the restored content will be added.
ach: A mito dwogo cen jami me kube mamega. Ka ce imito timo man maber, kakube mamega pwud bibedo nono ki kom jamine; ci jami ma con odwogo bimede ikome.

en: Confirm
ach: Mok

en: Operation started
ach: Tic dong otyeko cake

en: Backup finished successfully
ach: Kano jami dong otum maber atika

en: Restore realized successfully.
ach: Dwogo cen jami dong otime maber atika.

en: Clear notifications
ach: Jwa ngec mukati

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
ach: Kicweyo woko

note: Name for AFG
en: Afghanistan
ach: Apaghanicitan

note: Official name for AFG
en: Islamic Republic of Afghanistan
ach: Atye

note: Name for AGO
en: Angola
ach: Anggola

note: Name for ALA
en: Åland Islands
ach: Cula Nam me Aland

note: Name for ALB
en: Albania
ach: Alibania

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
ach: United Arab Emirate

note: Name for ARG
en: Argentina
ach: Agentina

note: Name for ARM
en: Armenia
ach: Arimenia

note: Name for ASM
en: American Samoa
ach: Amerikan Camoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
ach: Antaktika

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
ach: Lobe me Tung Piny me Purenci

note: Name for AUS
en: Australia
ach: Awucitrelia

note: Name for AUT
en: Austria
ach: Awucitria

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
ach: Ajerbaijan

note: Name for BEL
en: Belgium
ach: Belgiam

note: Name for BFA
en: Burkina Faso
ach: Burkina Faco

note: Name for BGD
en: Bangladesh
ach: Bangladec

note: Name for BGR
en: Bulgaria
ach: Buligaria

note: Name for BHR
en: Bahrain
ach: Bairain

note: Name for BHS
en: Bahamas
ach: Ba ama

note: Name for BLR
en: Belarus
ach: Belaruc

note: Name for BLZ
en: Belize
ach: Belije

note: Name for BMU
en: Bermuda
ach: Bamuda

note: Common name for BOL
en: Bolivia
ach: Bolibia

note: Name for BRB
en: Barbados
ach: Babadoc

note: Name for BTN
en: Bhutan
ach: Butan

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
ach: Boubet Ailan

note: Name for BWA
en: Botswana
ach: Botcwana

note: Name for CAF
en: Central African Republic
ach: Centrol Apirikan Ripablik

note: Name for CAN
en: Canada
ach: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
ach: Cula Nam me Kokoci (Ka peko)

note: Name for CHE
en: Switzerland
ach: Cwijalan

note: Name for CHL
en: Chile
ach: Cile

note: Name for CHN
en: China
ach: Caina

note: Name for CMR
en: Cameroon
ach: Kamerun

note: Name for COK
en: Cook Islands
ach: Cula Nam me Kuk

note: Name for COL
en: Colombia
ach: Kolombia

note: Name for COM
en: Comoros
ach: Komoro

note: Name for CRI
en: Costa Rica
ach: Kosta Rika

note: Name for CUB
en: Cuba
ach: Kuba

note: Name for CUW, Official name for CUW
en: Curaçao
ach: Kurakao

note: Name for CXR
en: Christmas Island
ach: Kricimac Ailan

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
ach: Cula Nam me Keiman

note: Name for CYP
en: Cyprus
ach: Caipraci

note: Name for CZE
en: Czechia
ach: Cijecia

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
ach: Cek Ripablik

note: Name for DEU
en: Germany
ach: Gerimani

note: Name for DJI
en: Djibouti
ach: Dijibuti

note: Name for DMA
en: Dominica
ach: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
ach: Denmak

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
ach: Dominikan Ripablik

note: Name for DZA
en: Algeria
ach: Aligeria

note: Name for ECU
en: Ecuador
ach: Ekueda

note: Name for EGY
en: Egypt
ach: Miciri

note: Name for ESH
en: Western Sahara
ach: Ca ara Itung Poto Ceng

note: Name for ESP
en: Spain
ach: Cipain

note: Name for EST
en: Estonia
ach: Ecitonia

note: Name for ETH
en: Ethiopia
ach: Lobo Abicinia

note: Name for FIN
en: Finland
ach: Finlan

note: Name for FRA
en: France
ach: Puranci

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
ach: Icula Nam me Paroe

note: Name for GGY
en: Guernsey
ach: Guancei

note: Name for GHA
en: Ghana
ach: Gana

note: Name for GIN
en: Guinea
ach: Guini

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
ach: Guadelupe

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
ach: Guini-Bicau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
ach: Ekuatoriol Guini

note: Name for GRC
en: Greece
ach: Grici

note: Name for GRL
en: Greenland
ach: Grinlan

note: Name for GUF
en: French Guiana
ach: Frenc Guyana

note: Name for HKG
en: Hong Kong
ach: Oong Kong

note: Name for HND
en: Honduras
ach: Oondurac

note: Name for HRV
en: Croatia
ach: Kroetia

note: Name for HTI
en: Haiti
ach: Aaiti

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
ach: Angari

note: Name for IDN
en: Indonesia
ach: Indonecia

note: Name for IOT
en: British Indian Ocean Territory
ach: Buritic Indian Ocean Territori

note: Name for IRL
en: Ireland
ach: Ailan

note: Name for IRQ
en: Iraq
ach: Irak

note: Name for ISL
en: Iceland
ach: Iciland

note: Name for ISR
en: Israel
ach: Icarael

note: Name for ITA
en: Italy
ach: Itali

note: Name for JAM
en: Jamaica
ach: Jamaika

note: Name for JEY
en: Jersey
ach: Jasei

note: Name for JOR
en: Jordan
ach: Jodan

note: Name for JPN
en: Japan
ach: Japani

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
ach: Kajakicitan

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
ach: Kagizcitan

note: Name for KHM
en: Cambodia
ach: Kambodia

note: Name for KWT
en: Kuwait
ach: Kuweit

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
ach: Libia

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
ach: Liektencitein

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
ach: Ciri Lanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
ach: Lecoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
ach: Lituania

note: Name for LUX
en: Luxembourg
ach: Lucembag

note: Name for LVA
en: Latvia
ach: Latbia

note: Name for MAR
en: Morocco
ach: Moroko

note: Name for MCO
en: Monaco
ach: Monako

note: Common name for MDA
en: Moldova
ach: Moldoba

note: Name for MDG
en: Madagascar
ach: Madagacika

note: Name for MDV
en: Maldives
ach: Maldibeci

note: Name for MEX
en: Mexico
ach: Mekciko

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
ach: Cula Nam me Macal

note: Name for MNE, Official name for MNE
en: Montenegro
ach: Montenigro

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
ach: Icula Nam me Mariana tung Malo

note: Name for MOZ
en: Mozambique
ach: Mojambik

note: Name for MRT
en: Mauritania
ach: Mawuritania

note: Name for MSR
en: Montserrat
ach: Monticerat

note: Name for MTQ
en: Martinique
ach: Martinikui

note: Name for MUS
en: Mauritius
ach: Mauritiaci

note: Name for MYS
en: Malaysia
ach: Maleicia

note: Name for NCL
en: New Caledonia
ach: New Kaledonia

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
ach: Icula Nam me Norpok

note: Name for NIC
en: Nicaragua
ach: Nikaragua

note: Name for NLD
en: Netherlands
ach: Nedalan

note: Name for NOR
en: Norway
ach: Nowei

note: Name for NZL
en: New Zealand
ach: Nio Jilan

note: Name for PAK
en: Pakistan
ach: Pakicitan

note: Name for PHL
en: Philippines
ach: Pilippain

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
ach: Papua Nio Gini

note: Name for POL
en: Poland
ach: Polan

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
ach: Puato Riko

note: Name for PRY
en: Paraguay
ach: Paragwei

note: Name for PYF
en: French Polynesia
ach: Prenci Polinecia

note: Name for QAT
en: Qatar
ach: Kuatar

note: Name for REU
en: Réunion
ach: Réyunion

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
ach: Caudi Arabia

note: Name for SDN
en: Sudan
ach: Cudan

note: Name for SEN
en: Senegal
ach: Cenegal

note: Name for SGP
en: Singapore
ach: Cingapoo

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
ach: Icula Nam me Colomon

note: Name for SLE
en: Sierra Leone
ach: Cierra Leone

note: Name for SLV
en: El Salvador
ach: Eli Calibeda

note: Name for SMR
en: San Marino
ach: Can Marino

note: Name for SOM
en: Somalia
ach: Comalia

note: Name for SRB
en: Serbia
ach: Cabia

note: Name for SSD
en: South Sudan
ach: Cudan Tung Piny

note: Name for SUR
en: Suriname
ach: Curiname

note: Name for SVK
en: Slovakia
ach: Cilobakia

note: Name for SVN
en: Slovenia
ach: Cilobenia

note: Name for SWE
en: Sweden
ach: Cweden

note: Name for SYC
en: Seychelles
ach: Ceicelleci

note: Name for TCD
en: Chad
ach: Caad

note: Name for THA
en: Thailand
ach: Tailan

note: Name for TJK
en: Tajikistan
ach: Tajikicitan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
ach: Takmenicitan

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
ach: Timor-Lecite

note: Name for TUN
en: Tunisia
ach: Tunicia

note: Name for TUV
en: Tuvalu
ach: Tubalu

note: Common name for TZA
en: Tanzania
ach: Tanjania

note: Name for UKR
en: Ukraine
ach: Ukrein

note: Name for URY
en: Uruguay
ach: Uruguayi

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
ach: Ujbekicitan

note: Common name for VEN
en: Venezuela
ach: Benezuela

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
ach: Cula Nam me British Virgin

note: Name for VUT
en: Vanuatu
ach: Vanuta

note: Name for WSM
en: Samoa
ach: Camoa

note: Name for ZAF
en: South Africa
ach: Apirika Itung Piny

note: Name for ZMB
en: Zambia
ach: Jambia

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
ach: Jimbabwe

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
ach:  - Kigwoko. 
     Pe iromo tic ki nying man. Yer Mukene

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
ach:  Miyo ngec matime kene

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
ach: % pi rwom ma romrom

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
ach: %s pwod pe kicako.
    
    Ka ce ibedo ngat mayubo purugram me kompiuta, bed agonya me medo nyig coc iyi %s, rek %d
    ki gin cobo peko me email dwoko i:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Kono, tim ber idi cwinyi manok.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
ach: &Macok %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
ach: &Ye ngiyo kore kikore

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
ach: &Medi

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
ach: &Dwok ikom:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
ach: &Rye

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
ach: &Weng

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
ach: &Wi coc macego

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
ach: &Iyi:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
ach: &Roto nukuta matime kene

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
ach: &Meca maromo atika

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
ach: &Gwok man Matime kene

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
ach: &Mapwod pe:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
ach: &Cidi

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
ach: &Wange kacel ki rucu

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
ach: &Tere:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
ach: &Cod

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
ach: &Bur

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
ach: &Buge

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
ach: &Dyere

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
ach: &Lok

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
ach: &Cal ma Kigono woko me kompiuta

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
ach: &Rek ma atir

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
ach: &Codo rek ma atir

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
ach: &Rek ma atir

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
ach: &Por coc acoya

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
ach: &Lok

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
ach: &Cwe ki iyub kite

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
ach: &Miti ni matye kombedi

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
ach: &ywe

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
ach: &Ywe coc macego

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
ach: &Ywe kakube

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
ach: &Buk gonyo leb...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
ach: &Layik lanyut

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
ach: &Coc acoya

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
ach: &Ngec macon mamako Coc acoya

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
ach: &Coc acoya

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
ach: &Pe ipok dyere

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
ach: &Yubi

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: &Edit RDF
ach: &Yubi RDF

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
ach: &Yub wie macego

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
ach: &Yub kakube

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
ach: & Yee yore mukene mamako coyo wie

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
ach: &Telok ma ogiko

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
ach: &Pot karatac oluu

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
ach: &Dyer bar

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
ach: &Dyer bar mapatpat

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
ach: &Dyer bar mapatpat:

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
ach: &Fail ma omede:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
ach: &Nong

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
ach: &Nong ma lubo kore

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
ach: &Caji me nukuta

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
ach: &Latere:

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT
en: &Format
ach: &Ywee

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
ach: &Wot wa i

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
ach: &Tye ki wie

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
ach: &Wie ki Latere

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
ach: &Lawic/Latere

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
ach: &Lawie:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
ach: &Bor ne:

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
ach: &Coc ma okane

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
ach: &Nukuta coc ma pe tye kakare

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
ach: &Kakube ma oaa ki ikom cal coc ma okube(Hypertext)

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
ach: &kwer woko

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
ach: &kwer weng

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
ach: &cal

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
ach: &Kel kwone cital mapatpat

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
ach: &I layeny web

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
ach: &Lak nying tic

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
ach: &Roo/Ket

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
ach: &Kine:

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
ach: &Nukuta ma olenge cite obite

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
ach: &Pye idok bot coc macego

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
ach: &Pye wa i kakube me cal kom coc(Hypertext)

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
ach: &Wek obed maromrom

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
ach: &Gwok rek kacel

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
ach: &Obed labute

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
ach: &Leb

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
ach: &Tung acam

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
ach: &Coc ma aa ki acam-ceto-acuc

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
ach: &Acam:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
ach: &Pung neno me karatac

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
ach: &Nyayo Mail

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
ach: &Di bar me nyayo Mail

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
ach: &Gwok stori weng

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
ach: Poyo nwoyo kun i coo

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
ach: &Kub tic

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
ach: &Nyaa Tong

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
ach: &Tic mapire tek Mapol

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
ach: &Nying:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
ach: &Nyen

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
ach: &Dirica Manyen

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
ach: &Nyen tic ki ma lapor

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
ach: &Pot karatac malubo

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
ach: &Pulan ma ocung niking

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
ach: &Namba:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
ach: &kwone me miyo namba:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
ach: &Pot karatac mape poke ki aryo

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
ach: &Yab

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
ach: &Yab Fail

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
ach: &Iwi rek

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
ach: &Lac pa pot karatac

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
ach: &Codo pot karatac

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
ach: &Miyo namba me pot karatac:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
ach: &Lapok kin coc

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
ach: &kobi

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
ach: &Cal

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
ach: &Rwak iyie

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
ach: &Cal madit

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
ach: &Goo

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
ach: &Pulan me goyo coc

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
ach: &Stori me tyeko ne

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
ach: &Nwoo timo ne

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
ach: &Kwer nwoyo

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
ach: &Le

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
ach: &Nwoo tero

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
ach: &Nwoo tero ni oo wa i kwero twero me pulan

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
ach: &Nwoyo

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
ach: &Tung acuc

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
ach: &Tung acuc-ni oo-i nyig coc ma lacam

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
ach: &Tung acuc:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
ach: &Rek

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
ach: &Laker

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
ach: &Gwok cal macalo

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
ach: &gwok pot karatac me web

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
ach: &Yeny pi lakony meri

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
ach: &Yer nwoyo

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
ach: &Nyut woko stori

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
ach: &Nyut kit pa Bao

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
ach: &Nyut coc macego

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
ach: &Mapire tek:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
ach: &Nukuta

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
ach: &Cak ki:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
ach: &Kit bao

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
ach: Coc ma itere

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
ach: &Cuk namba me rek

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
ach: &Latela me lagony(Tab):

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
ach: &Meca

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
ach: & lagony(Tab)

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
ach: &Lagony(Tab)...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
ach: & Bao me tic

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
ach: &Gitic

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
ach: &wie:

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
ach: &Kwone

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
ach: &Kwone:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
ach: &Ngol tere

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
ach: &Nwoo timo

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
ach: &Yunit:

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
ach: &Pulan me web

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
ach: &Pot karatac weng

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
ach: &Nukuta weng

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
ach: &Dirica/Geng pa rek me acaki kina coc pa pot karatac

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
ach: &Lac pa yie/ie:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
ach: &Kwano Nukuta

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
ach: (Twero nwoyo neno weng)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
ach: (Nukuta me tam amia bene peke)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
ach: (Akadi)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
ach: Rek 1

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
ach: Lagoro 1.5

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
ach: rek 1.5

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
ach: lagoro 1.5

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
ach: Pt mapud 12

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
ach: Rek atir 2

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
ach: Rek atir 3

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
ach: << Ngi

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
ach: Bal matek otime kombedi. Abiword bi cege woko. 
    Coc acoya matye kigwoko ne i disc kwede ''. gwok'' mukene.

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
ach: &Mi tam me yiko jwijwi

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
ach: AbiWord pe twero yabo %s. Nen calo coc acoya ma kare ne okato.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
ach: AbiWord otyeko roto woko yera.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
ach: AbiWord dong otyeko yeny pare pi coc acoya ki omiyo %d leyo.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
ach: AbiWord dong otyeko yenyo coc acoya.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
ach: Mamako G&NOME Opic

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
ach: Mamako GNOME purujek me Opic

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
ach: Ye aloka loka me tam ma kimiyo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
ach: Med rek atir ikom meca man iyonge rek atir matye

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
ach: Med rek ari ikom meca man iyonge rek ari matye

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
ach: Med teng ne ki cido ikom yera

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
ach: Med rek atir ki iyonge

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
ach: Med onyo yub ricac ki miyo namba me kine coc ma kiyero

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
ach: Med rek ari ki iyonge

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
ach: Med nukuta man ikom buk me gonyo leb me didik

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
ach: Med ikom bao

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
ach: Ki&yonge:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
ach: rye&yo:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
ach: Ryeyo

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
ach: Ryeyo:

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
ach: Yeyi rangi me lanyut ma i kompiuta akaka tar

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
ach: Cako cwalo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
ach: Cwal kine coc ma kiloko ma okato kun jwayo dwoko ikom coc ma kiyero

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
ach: Cwal bot Nying jami matye

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
ach: Cwal bot:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
ach: Nying jamii me leb Orabo

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
ach: Imoko ada ni pe imito gwoko rekod me ngec mukato angec weng? Ka i mede anyim, pe iromo dwogo kit coc acoya man ma okato angec.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
ach: Kong itwara

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
ach: Ket ikom nying jami ma okato angec

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
ach: Time pire kene &Gwoko

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
ach: Time pire kene &gwoko fail acel acel matye

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
ach: Ma gwoke pire kene

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
ach: Ma leyo nyig lok ma ki cono marac pire kene

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
ach: Kit ma Romo pire kene

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
ach: Meca maromo pire kene

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
ach: Roto Leb munu mutire Pire kene

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
ach: Kit me rek atir ma otire Pire kene

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
ach: Ket rwak ma inongo tye pire kene

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
ach: Mi coc ma tye icoc acoya, rote pire kene

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
ach: Mi ket ngec pire kene

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
ach: Ribe pire kene

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
ach: Dyer bar matye:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
ach: Kit en matye:

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles:
ach: Kite mo matye:

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
ach: Rangi ma nen ki iyonge:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
ach: Bao

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
ach: Tab me bao

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
ach: Ni aa Ikom:

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bo&ttomline
ach: Rek ma i&te

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
ach: Alama&buk

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
ach: Alama buk "%s" pe ononge iyi coc acoya man.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
ach: Rangi me wang Teng:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
ach: Wang teng

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
ach: Wange kacel ki rucu

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
ach: Lateng te [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
ach: Rek ma ite

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
ach: Nying namba pa canduk

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
ach: Ricac

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
ach: Ricac

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
ach: Ricac ki &mino namba

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
ach: Ricac ki mino namba

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
ach: Kit mapeca

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
ach: L&ok kite

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
ach: L&ok kakube me kabedo me coc ma otude

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
ach: B&anya

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
ach: Pe romo royo lacod ki iyi meca

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
ach: Pe romo royo lacod ki iyi canduk coc

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
ach: Pe romo kwanyo kit man

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
ach: Pe romo yiko kit ma kigero iyie

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
ach: Pe romo cako gono tic

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
ach: Kwone:

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
ach: Dyere me Lagony ma i kompiuta(Tab)

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
ach: Ryeo idyere

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
ach: Dyere- rye lapok kin coc

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
ach: Ma idyere

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
ach: Lok &bot:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
ach: Lok W&eng

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
ach: Lok rangi me cal manen ki iyonge

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
ach: Lok kite

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
ach: Lok nying jamin
    matye

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
ach: Lok yero rangi

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
ach: Lok Kite

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
ach: Lok rangi pa nyig coc

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
ach: Lok jami me lacim me nyig coc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
ach: Lok lacim me cal pa kine coc ma olage

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
ach: Lok kit me nyig coc ma kiyero

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
ach: Lok Kit pa coc ma kiyero

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
ach: Lok kit me lago kine coc makiyero

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
ach: Lok leb pa nyig coc ma kiyero

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
ach: Lok namba me rek atir

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
ach: Lok gono malube ki miti ni

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
ach: Lok jami me canduk coc

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
ach: Lok idwok tam amia man me nukuta kakare

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
ach: Lok cal iyonge pot karatac me coc acoya megi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
ach: Lok rangi me pot karatac me coc acoya megi

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
ach: Kite

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
ach: kwano kite

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
ach: Kwano kite(Labongo kabedo)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
ach: Ngiyo kite odoco

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
ach: Kite (kabedo peke):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
ach: Kite (ki kabedo):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
ach: Rot &Nukuta ma kakare

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
ach: Rot &jang leb kun icoyo ne

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
ach: Rot pi &Ngec manyen

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
ach: Rot iwi lain pi cik manyen pa Abiword

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
ach: Rot N&ukuta ma kakare kun icoyo ne

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
ach: Rot kong tic mapire tek pi nukuta ma pe kakare

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
ach: Yer rangi me lanyut ma inyim kompiuta

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
ach: Yer rangi me lanyut me kompiuta pi Abiword

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
ach: Yer nwoyo en ma imito neno

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
ach: Yer taget mamegi ma itung ku cam.
    Ka ce imito tic ki ''Ceti bot'' mapeca, pong ka namba me donyo ki namba  ma imaro. Iromo tic ki + ki -wek  omi wot marwate. 	 I.e, ka icoyo ne ''+2'' cite iyer ''lain'', 'the 'Ceti bot'' bino ceto lain 2 ki iter kabedo meri matye.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
ach: Le&ng

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
ach: Mi obed maleng &lung

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
ach: Rangi me cal ma neno maleng

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
ach: Rangi maleng makiyero ne

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
ach: Ceg dirica weng ki owek woko?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
ach: Ceg dirica weng me tic ki iwek woko

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
ach: Ceg dong tic mamegi

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
ach: R&ek

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
ach: Rangi:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
ach: &Rek

note: BREAK_Column
en: Column Break
ach: Codo rek ma atir

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
ach: kine rek [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
ach: Rek [%d]

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
ach: Rek &Acam

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
ach: Rek &Tung acuc

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
ach: Tam amia ma myero okube kwede nwoyo ne:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
ach: Por tic mapire tek ma kiti ki tic mukene mapire tek

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
ach: M&ede

note: TOC_TocHeading
en: Contents
ach: Gin ma iyie

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
ach: Mede ki nwoyo kwan ma okato (namba %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
ach: Lujog(s)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
ach: Lujog(s):

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
ach: Lok Coc ma kiYero i Meca

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
ach: Lok Meca dwoko i Coc

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
ach: Lok Coc dwoko i Meca

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
ach: Lok ki Imeca dwoko i Coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
ach: Lok cal ma ki rido

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
ach: Lok Cal

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
ach: Lok Cal

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
ach: Lok Canduk Coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
ach: Lok kabedo me kube me fail coc(hypertext)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
ach: Lok Canduk me Coc dwoko iwi bao me coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
ach: Lok Canduk coc dwoko iwi bao me coc eka ite kwanyo ne

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ach: Lok yera ki iket ne ikum Bao me coc

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
ach: Pe onongo twero yabo fail %s me coyo

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
ach: Pe onongo twero yabo fail %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
ach: Pe onongo twero coyo dwoko i fail %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
ach: Pe onongo twero coyo dwoko ikum fail %s.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
ach: Kwan namba me nukuta i tic ma pire tek

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
ach: Mako

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
ach: Mako:

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
ach: Cwe fax

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
ach: Cwee tic manyen ma nono

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
ach: Cwee tic manyen

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
ach: Cwee tic ma nyen ki ikum ngec me poro

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
ach: Cwee tic ma nyen kun i tiyo ki ngec me poro

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
ach: Cwee tic manyen ma yie nono

note: DLG_Styles_StylesTitle
en: Create and Modify Styles
ach: Cwe ki iyub kite

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
ach: Cwee ki ikum ma &iyero

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
ach: &Ngol

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
ach: Nino dwe ma Koni

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
ach: Kit ma koni

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
ach: Nying Alama jami ma koni

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
ach: Kit Nying jami ma Koni

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
ach: Yera ma koni tye nono

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
ach: Teer kit ma Koni

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
ach: Cawa kit ma Koni

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
ach: Lacim &ryeny

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
ach: Buk me gonyo leb ma kimoko:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
ach: Nino dwe/cawa ma romo amoka

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
ach: Nying ma kimoko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
ach: Ngol cal ma kirido ma omake ni king

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
ach: Ngol cal

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
ach: Ngol Gin

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
ach: Ngol canduk me coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ach: Ngol yera ki iket ikom bao me coc

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
ach: Ma&lacim yoo

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
ach: Nino dwe ki cawa

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
ach: Nino dwe ki Cawa

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
ach: Nino # ma i mwaka

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
ach: kw&ero

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
ach: Lagony(Tab) ma acel me apar

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
ach: Wiko lake

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
ach: Lanyut nino dwe ma onwongo tie iye

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
ach: Caji me pot karatac ma onwongo tye iye

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
ach: Ka ma lanyut(Tab)cung iye:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
ach: Ma aa dok tung acuc-bot-tung acam me lacim coc

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
ach: Tit lagony me jami ma ditu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
ach: Tit lagony onyo cwal lagony me yera

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
ach: Ywee Tong

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
ach: Ywe R&ek

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
ach: Ywee cal ma kiroyo niking

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
ach: Ywee cal woko

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
ach: Ywee cal woko

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
ach: Ywee R&ek ma ari

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
ach: Ywee Me&ca

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
ach: Ywee Meca

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
ach: ywee canduk coc

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
ach: Ywee coc macego

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
ach: Ywee rek ma atir

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
ach: Ywee kakube me coc ma otude(hypertext)

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
ach: Ywee rek ma ari

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
ach: Ywee yera

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
ach: ywee rek man ki imeca ne

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
ach: ywee rek man ki meca ne

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
ach: Nying jami ma ki tiyo ki Dayamon

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
ach: Buke me gonyo nukuta

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
ach: Latere mapatpat ikum pot karatac ma inyim

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
ach: Latere mapatpat ikum pot karatac ma acel

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
ach: Latere mapatpat ikum pot karatac ma ogiko

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
ach: Lawie mapatpat ikum pot karatac ma inyim

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
ach: Lawie mapatpat ikum pot karatac ma acel

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
ach: Lawie mapatpat ikum pot karatac ma ogiko

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
ach: Balo cik me jwayo , ni kwanyo cital

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
ach: Ten Banya

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
ach: Ten jami me yie ma konyo

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
ach: Ten nyute ma konyo

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
ach: Ten akadi pe-kit me goyo

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
ach: ten ngec me purugram, namba me cik,ki twero me loyo ne

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
ach: Ten cital:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
ach: Imito nwoyo tero nyig lok makikwero iyi tic mapire tek?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
ach: Imito nwoyo tero nyig lok ma kikwero iyi tic mapire tek koni?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
ach: Tic ma pire tek

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
ach: Jami me tic mapire tek

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
ach: Pe inwoo cako

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
ach: Dodi

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
ach: Dod kun i Lagoro yie

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
ach: Dod kun i lagoro yie

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
ach: Yub wie Macegocego

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
ach: Yub wi Ekwejon

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
ach: Yub wi Latere

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
ach: Yub Lawie

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
ach: yub wie macegocego

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
ach: Yub Kakube me coc ma otude (hypertext)

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
ach: Yub coc ma tye iwie onyo ite pot karatac acel acel

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
ach: Yub Latere ikum pot karatac ma koni

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
ach: Yub Lawie ikum pot karatac ma koni

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
ach: Yeyi Gi tic me yweyo

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
ach: Yeyi Loro mapwot odoco

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
ach: Yeyi lengo (curly) kiguro

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
ach: Ladol telok me kodo

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
ach: Ladol telok ngec macego

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style:
ach: Cital me ladol telok:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
ach: Ekwejon

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
ach: Bal I ngido wel!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
ach: Bal I neko coc cing %s

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
ach: Bal I kelo fail iyie %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
ach: Bal kun itemo gwoko %s: pe onwongo twero gero lacwal woko

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
ach: Bal kun itemo gwoko %s: nying ma obale

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
ach: Ex. coc cing

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
ach: Nitap

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
ach: Lapor:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
ach: Nek lakony coc cing

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
ach: Nek coc cing

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
ach: Bebeya matye bene:

note: TB_Extra
en: Extra
ach: Ma okato en mamite

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra Parameters:
ach: Lapim ma okato en matye:

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
ach: Bao me gi tic ma okato en matye

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
ach: F&ail

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
ach: Y&wee

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
ach: L&anyut cal weng

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
ach: Nw&ong ngo:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
ach: Nying me di bar:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
ach: Fail %s pe obedo kit fail matye ma kicwako tere

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
ach: Fail %s pe obedo kit fail ma juru ni en ebedo

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
ach: Fail %s obedo kit en mape ngeye

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
ach: Fail %s pe ononge

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
ach: Pong kit:

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
ach: Nong & nwoyo kwan malubo kore

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
ach: Nong &nwoyo kwan maokato angec

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
ach: Nong nwoyo kwan malubo kore ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
ach: Nong nwoyo kwan maokato angec ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
ach: Nong nyig coc kikome

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
ach: me acel rye kong lake [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
ach: Rek me acel

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
ach: Caji me rek ma kimoko:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
ach: Dol ite kabedo me 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
ach: Dol ite kabedo me 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
ach: Dol ite kabedo me 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
ach: Dol ite kabedo me 4

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
ach: Yero Kite

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
ach: Kit caji

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
ach: Yero kite

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
ach: Kite...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
ach: Kite:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
ach: Tere &lok

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
ach: Latere

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
ach: Jami me Latere

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
ach: Latere [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
ach: Lok ma i tere ni king

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
ach: Lok ma itere me ngec mamwonya

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style:
ach: Cital me lok ma itere:

note: MENU_LABEL_FMT_FOOTNOTES
en: Footnotes and &Endnotes
ach: &Lok ma i tere ki Lok ma ogiko

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
ach: Ket ki teko LTR lanyut me coc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
ach: Ket teko RTL lanyut me coc

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
ach: Keto teko tung acam-dwoko-tung acuc pi lacim me coc

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
ach: ket teko tung acuc-dwoko-tung acam pi lacim me coc

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
ach: Ket teko coc LTR

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
ach: Ket teko coc RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
ach: Ywee Gin ma omake ni king

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
ach: Ywee lok ma i tere ki Lok ma ogiko

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
ach: Ywee Lawie/Latere

note: MENU_LABEL_FMT_EMBED
en: Format Ob&ject
ach: Ywee &cal

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
ach: Ywee lapu ki dawa

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
ach: Ywee meca

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
ach: Ywee meca me jami ma tye iyie

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
ach: ywee Canduk coc

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
ach: Ywee Bao me gi tic

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
ach: ywee cal man woko

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
ach: ywee tic mapire tek kun tiyo ki cital

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
ach: Ywee:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
ach: Ki Acakacak

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
ach: Lanyut Cal weng

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
ach: Cet Bot

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
ach: Cet Bot &Ngoo:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
ach: Cet Bot

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
ach: T&ye ki alama

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
ach: K&eto wi coc madongo:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
ach: Nying jami Cing

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
ach: Ogem

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
ach: Lawic

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
ach: Jami me lawic

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
ach: Lawic [%s]

note: MSG_CHECK_PRINT_MODE
en: Headers and Footers can only be created and edited while in Print View Mode. 
     To enter this mode choose View then Print Layout from the Menus. 
     Would you like to enter Print Layout mode right now?
ach: Lawic ki Latere romo ka cweyo ki yubo keken kun tye i kit neno me goc. 
     Me keto kit man yer Nen cite i go pulan ki I acaki nying purugram. 
     Yin bene imito keto kit me goyo pulan i cawa ni?

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
ach: Cital me wie ma ditu

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
ach: Cital me wie maditu:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
ach: Nying jami me acwiny

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
ach: Nying jami pa Hebrew

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
ach: Kony & jami matye iyie

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
ach: Kony &nyute

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
ach: Kan

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
ach: Kan &bal me nyig nukuta iyi tic mapire tek

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
ach: Kan coc ite nying namba

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
ach: W&ek lung

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
ach: L&ake:

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
ach: Wek Nyig lok

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
ach: Wek gin ma time weng pi nyig lok ma i tic man mapire tek

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
ach: Wek nyig lok:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
ach: Cal me cal maneno bala bor

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
ach: Nying jami mamoko atir

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
ach: Kel iyie cital me tito lok ki tic mapire tek

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
ach: Gutiyo kwede

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
ach: I cwil ma pe tye kakare

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
ach: Lake mape tye kakare

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
ach: keto lake

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
ach: lake ki lagoro kine

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
ach: Lawum nukuta me nyig lok ma ocako

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value:
ach: Ber pa nukuta me nyig lok ma ogiko:

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value:
ach: Ber pa nukuta me nyig lok ma Itere:

note: DLG_Options_Label_InnerQuoteStyle
en: Inner (single) quote style:
ach: Yie (kene) gur kite:

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
ach: Roo&Rek atir

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
ach: Roo &Rek atir

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
ach: Roo &Meca

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
ach: Roo Alama Buk

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
ach: Roo Cod

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
ach: Roo Tong

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
ach: Roo jami matye iyi Bao me coc

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
ach: Roo Nino Dwe ki Cawa

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
ach: Roo Ekwejon

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
ach: Roo Ekwejon ki waco Acakacak

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
ach: Roo Dyer bar

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
ach: Roo Kakube me fail ma otude

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
ach: Roo Dyer bar me Nyayo Mail

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
ach: Roo CuraML ki i fail

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
ach: Roo Meja

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
ach: Roo laket alama me lacim me Unicode ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
ach: Roo Latere

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
ach: Roo Lawic

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
ach: Roo Meja me Jami matye iyie kun jenge ikum Lawic

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
ach: Roo canduk me coc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
ach: Roo alama buk ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
ach: Roo dyer bar ma ki ngido

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
ach: Roo rek dwoko tung acam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
ach: Roo rek atir dwoko tung acuc

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
ach: Roo Lok me tere

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
ach: Roo kakube me fail ma otude ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
ach: Roo dyer bar me nyayo mail

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
ach: Roo meja manyen ikum tic mapire tek mamegi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
ach: Roo pot karatac, rek, onyo codo gurup

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
ach: Roo rek malo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
ach: Roo rek ite

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
ach: Roo lanyut onyo kit mo mukene ma pire tek

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
ach: Roo ngec coc ma cegocego

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
ach: Roo namba me pot karatac me-ngec manyen malokere kene

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
ach: Roo lok ma ogiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
ach: Roo cal matye ki fail mapat

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
ach: Roo cal ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
ach: Roo alama buk

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
ach: Roo cal ma oyube

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
ach: Roo kakube me fail ma otude

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
ach: Roo tung acam- bot-tung acuc pi alama me lanyut (LRM)

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
ach: Keti tung acuc-bot-tung acam pi alama me lanyut (RLM)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
ach: Roo coc makiyero ikum lok ma cegocego manyen

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
ach: Roo lanyut

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
ach: Roo meca

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
ach: Roo wel me rek pa meca

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
ach: Roo wel me rek pa meca

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
ach: Roo jami matye iyi fail mapat

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
ach: Roo nino dwe ki/onyo cawa

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
ach: Roo bao me coc ma pe kiyweyo jami matye iye

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
ach: Mape nen &Lanyut me Pulan

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
ach: Pye idok bot coc macego

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
ach: Pye idok bot kakube me fail ma otude

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
ach: kinyutu ka maleng

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
ach: Nyut ka maleng

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
ach: Nyut kine coc ma opoke

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
ach: Nyut kine coc ma opoke

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
ach: Mede kwede ma&patpat

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
ach: Atema pa Kevin

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
ach: Nyig lok ma nyuto:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
ach: LaTeX Ekwejon

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
ach: LaTeX Ekwejon:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
ach: Rye alama:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
ach: Tito alama

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
ach: Tero leb

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
ach: Leb(s)

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
ach: Leb(s):

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
ach: Pulan

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
ach: Lake Tung acam [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
ach: Lake Tung acam [%s] Lak Rek namba me acel [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
ach: Wange Tung acam [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
ach: Lanyut me Tung acam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
ach: Ryeyo tung acam

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
ach: Tung acam- rye kine coc ma opoke

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
ach: Rwom me 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
ach: Rwom me 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
ach: Rwom me 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
ach: Rwom me 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
ach: Rwom Mape kigengo:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
ach: Rwom:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
ach: Lagoro kine Re&k:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
ach: Kwano Rek

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
ach: Rek iwi yera (toggle)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
ach: Rek ki codo pot karatac

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
ach: Rek ite yera (toggle)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
ach: Rek i akina ne

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line:
ach: Rek:

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
ach: Rek:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
ach: Nying jami me alama

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
ach: Nying jami

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
ach: Nying kit jami

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
ach: Ceg lak bao me gi tic matye

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
ach: Nying jami me nukuta matino pa jo Roma

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
ach: Ribo Mail

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
ach: Mii yera cidi(toggle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
ach: Mii yera me coc ma olenge (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
ach: Mii yera te coc obed macego (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
ach: Mii yera me wi coc obed macego (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
ach: Loo ngec lok ma tye i coc acoya

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
ach: Loo rwako iyie

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
ach: Wange

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
ach: Ket alama ingiyo ne yore kiyore

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
ach: Ket alama ikom aloka loka kun icoyo ne

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
ach: Latema pa Martin

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size:
ach: Kit pa Rek atir mamite:

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
ach: Rib Malo

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
ach: Rib Ite

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
ach: Rib Buge

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
ach: Rib Tung acam

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
ach: Rib Tung acuc

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
ach: Rib Malo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
ach: Rib coc acoya mapat ikom coc acoya ma kti kun tiyo ki alama me nwoyo ngiyo kore kikore

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
ach: Rib te

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
ach: Rib buge

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
ach: Rib tung acam

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
ach: Rib tung acuc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
ach: Rib kwede buge ma imalo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
ach: Rib kwede buge ma ite

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
ach: Rib kwede buge ma i tung acam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
ach: Rib kwede buge ma i tung acuc

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
ach: Cawa pa Lumony

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
ach: Kit mukene.

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
ach: Kit mo Mukene mapatpat

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Style
ach: Yub Kite

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
ach: Yubi...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
ach: Dwe Nino, Mwaka

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
ach: Dir ka me royo i kabedo ma ngene

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
ach: Dwe. Nino , Mwaka

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
ach: Mapol

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
ach: Nyen &lok macego

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
ach: Coc acoya Manyen

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
ach: Alama me Nying jami Manyen

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
ach: Nying jami Manyen 
    Co ne

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
ach: Acaki Manyen 
    Wel

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
ach: Kit Manyen

note: DLG_Styles_New
en: New...
ach: Nyen...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
ach: Ma lubo kore >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
ach: Fail Pe

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
ach: Dolo Pe

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
ach: Kit ma giyero pe 
     ci dong pe romo ayuba

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
ach: Nyig lok pe ononge

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
ach: Mukato peke

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
ach: Kite marom

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
ach: Pe i buk me gonyo tien lok&:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
ach: Kite Me ngeno ne

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns:
ach: Namba me Rek atir:

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
ach: Namba me Pot karatac

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
ach: Namba me rek atir:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
ach: Namba me rek arii:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
ach: Ma gi ryeyo

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
ach: Ryeyo

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
ach: Ryeyo:

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
ach: Ya&b Mukene

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
ach: Yab Kitemere

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
ach: Yab karatac kun iyubo mukene

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
ach: Yab karatac ma i tiyo kede kare macocoki

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
ach: Yab pot karatac mukene ma tye

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
ach: Yab puruguram mukene pi karatac nono

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
ach: Yab karatac man

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
ach: Kagwoko dong pe ka temo yabo %s

note: DLG_Options_Label_OuterQuoteStyle
en: Outer (double) quote style:
ach: Lawoko (dod) gur kite:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
ach: Mukato wi rek

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
ach: Yer mukato wi rek (toggle)

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
ach: L&anyut

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
ach: Y&ub ngic

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
ach: Ko&b karatac ma pe giyiko

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
ach: Pot karatac

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
ach: Mi pot karatac mukwongo &pe okube

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
ach: Ga pot karatac ma tye iyonge

note: BREAK_Page
en: Page Break
ach: Codo pot karatac

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
ach: Kit R&angi ma tye i pot karatac

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
ach: Cal ame tye i pot karatac

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
ach: N&amba me pot karatac

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
ach: Namba me pot karatac

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
ach: Lanyut pi namba me pot karatac

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
ach: Namba me pot karatac

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
ach: K&it yik me pot karatac

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
ach: Kit yik me pot karatac

note: DLG_Goto_Target_Page
en: Page:
ach: Pot karatac:

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
ach: Pot karatac: %d%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
ach: Pot karatac:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
ach: Kite me yiko pot karatac

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
ach: Rw&om me pot karatac:

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
ach: Kwano kine coc

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
ach: Kine coc me Lanyut yo

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
ach: Neno pa kin Coc

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
ach: Kine coc:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
ach: Icwil me donyo mite, man en aye obedo karatac ma kiloko

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
ach: Twero

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
ach: Ngidingidi Meca

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
ach: Ket iyi agiki me karatac

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
ach: Ket iyi agiki me lapok

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlacement
en: Placement:
ach: Keto:

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
ach: Lok kabedo idwok Irek

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
ach: Lok kabedo ipot karatac

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
ach: Lok kabedo idwok ilapok

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
ach: Kabedo:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
ach: Ma&imaro

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
ach: Pulan me tic ma imaro

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
ach: Yer karatac macalo pot karatac me ka kube me web

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
ach: Yer karatac mape ru igoo ne

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
ach: Goo &atira

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
ach: Goo pulan

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
ach: Goo Y&ero ne

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
ach: Goo Yero ne

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
ach: Goo weng onyo dul me karatac

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
ach: Goo karatac

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
ach: Goo kun itiyo ki ladwoc pa PS ma iyie

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
ach: Goyo Karatac...

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
ach: Goyo pot karatac %d me %d

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
ach: Lakel n ebot lwak:

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
ach: L&e

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
ach: RTL &Karatac

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
ach: RTL &Lapok kin coc

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
ach: RTL &Dul

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
ach: L&e kwede:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
ach: Je&r angec nwong

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
ach: Wi&r

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
ach: Cokcoki &Fail

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
ach: Nwo yubo ne

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
ach: Nwo timo yub ma pwud pe otime ma okato angec

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
ach: Juk onyo nya lanyut me karatac

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
ach: Ma lawat

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
ach: Ma lawat:

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
ach: Kwany Latere

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
ach: Kwany Lawic

note: DLG_Styles_RemoveLab
en: Remove Property from Style:
ach: Kwany jami ki kite:

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
ach: kwany Rek me ari calo Wie maditu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
ach: Kwany Rek me ari calo Wie maditu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
ach: Kwany ngec weng me neno korekikore ki karatac

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
ach: Kwany stori lung me karatac ki karatac mukene

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
ach: Kwany Latere ikum pot karatac man ki ikaratac

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
ach: Kwany Lawic ikum pot karatac man ki Karatac

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
ach: kwany Cal ki gwoki cite ilok ikum bao me coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
ach: Kwany Cal ki Karatac

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
ach: kwany Cancuk coc ki I karatac

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
ach: kwany alokaloka me tam amia

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
ach: Nwo Rek me ari macalo Wie maditu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
ach: Nwo Rek me ari macalo Wie maditu ikum pot karatac acel acel manyen

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
ach: Le

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
ach: Le &Weng

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
ach: Le ngec coc macegocego kwede ngec coc macegocego matye iyie

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
ach: Le coc yore kiyore kwede coc mapat

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
ach: Nwo &Bal

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
ach: Nwo balo ki kony AbiWord bin ki adwogi tic mamwonya

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
ach: Nwo tero Pulan bao me gitic ma koni dwoko ika ma en oaa iye

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
ach: Nwo medo caji pa cal man

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
ach: Nwo cako keto namba ki:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
ach: Nwo cako kikum pot karatac acelacel

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
ach: Nwo cako ikum dul acel acel

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
ach: Nwo cako namba me pot karatac ikum dui manyen

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
ach: Dwok cen inying jami mukato angec

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
ach: Mak alokaloka me karatac weng

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
ach: Wir fail dwoko iyore ma kigwoko me agiki?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
ach: Wir karatac dwoko iyore ma kigwoko me agiki

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
ach: Wir idwok gwok mukene me %s?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
ach: ID me Ngiyo ne

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
ach: Lake ma I tung acuc [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
ach: Lake ma I tung acuc [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
ach: Lanyut ma I tung acuc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
ach: Ryec me Tung acuc

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
ach: Tung acuc-rye lapok kin coc

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
ach: Tung acuc-dwoko-tung acam &cacal

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
ach: Tung acuc

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
ach: Tung acuc:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
ach: Rek me ari

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
ach: Rek me ari &Malo

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
ach: Rek me ari &Ite

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
ach: N&yig coc

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
ach: N&yut ngiyo ne yore kiyore

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
ach: B&ar buge

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
ach: Gw&oki

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
ach: Gwo&ki Loki

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
ach: Gwok &Calo

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
ach: Gwok & Rwom me poro

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
ach: Gwoki calo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
ach: Gwok cal mukene ikum bao me coc

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
ach: Gwok alokaloka dwoko i karatac %s ma pwud pe icego?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
ach: Gwok gin ma kiroyo ni king

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
ach: Gwok karatac

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
ach: Gwok karatac calo rwom me poro

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
ach: Gwok karatac ite nying mapatpat

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
ach: Gwok karatac labongo loko nying ma koni

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
ach: Gwok cal ma kiyero bot fail

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
ach: Gwok bot fail

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
ach: Yeny kony makwako...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
ach: Ceken ma i akina ngec

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
ach: Ceke nicako ikare ma kimoko kikome

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
ach: Codo Dul

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
ach: Nen stori me karatac makoni

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
ach: Yer W&eng

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
ach: Yer bur

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
ach: Yer Rek me ari

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
ach: Yer Kite

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
ach: Yer Ngiyo odoco

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
ach: Yer Rek me atir

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
ach: Yer Meca

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
ach: Yer Canduk Coc

note: DLG_InsertHyperlink_Msg
en: Select a target bookmark from the list:
ach: Yer taget me alama buk ki inying jami:

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
ach: Yer Cal ki Fail

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
ach: Yer Canduk Coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
ach: Yer karatac weng

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
ach: Yera

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
ach: Kit pa Nyig lok

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
ach: Pok kin jami me meca kwede lagwel

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
ach: Pok kin jami me meca kwede lagwel ki lanyut (tabs)

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
ach: Pok kin jami me meca kwede lanyut (tabs)

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
ach: Pok akina ne kwede lagwel

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
ach: Pok kwede lagwel ki lanyut(tabs)

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
ach: Pok kwede lanyut(tabs)

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
ach: Ter

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
ach: Ter &Leb

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
ach: Ter ka ma wel oaa iye

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
ach: Ter Cal

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
ach: Ter Cal ma kiketo ikabedo maber

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
ach: Ter gi Boyo Coc

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
ach: Ter Cal macalo lanyut manen me pot karatac mamegi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
ach: Ter lacim me karatac madwong dwoko bot RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
ach: Ter lacim me lapok kin coc madwong dwoko bot RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
ach: Ter lacim madwong me dul dwoko bot RTL

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
ach: Ter rwom-kit pa ngec ada

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
ach: Ter Lanyut manyen

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
ach: Pe iter cal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
ach: Ter gin maimaro

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
ach: Ter cungo pa lanyut(tab)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
ach: Ter kwone ki kit pa lacim ma iyie

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
ach: Ter kwone coc ma itere ki coc ma iyi agiki

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
ach: Ter kwone wie ki tere

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
ach: Ter Rek ari bed Wie

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
ach: Ter Rek ari bed Wie pi pot karatac acelacel

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
ach: Ter cal man obed ikabedo mere

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
ach: Ter kit ma imito ni coc ocoye kede

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
ach: Ter kit ma karatac meri myiero obed kwede calo rwom pa pot karatac ki bor pa lake

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
ach: Kanwongo ma yot

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
ach: Nyut

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
ach: Nyut &Langol

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
ach: Nyut Yub&o Alama

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
ach: Nyut karatac &ma pwod pe i ngiyo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
ach: Nyut karatac i&yonge ngiyo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
ach: Nyut karatac iyonge &ngic macon

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
ach: Nyut karatac weng

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
ach: Nyut nyo kan langol

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
ach: Nyut nyo kan lanyut tic

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
ach: Nyut nyo kan kayiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
ach: Nyut ngic ma tye i karatac

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
ach: Nyut kit ma karatac nen kwede i yonge ma okato

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
ach: Nyut kit ma karatac nen kwede i yonge ngic

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
ach: Nyut kit ma karatac nen kwede ma pwod pe gi ngiyo

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
ach: Nyut...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
ach: Nyut/kan ngec

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
ach: Nuyut/kan yubo alama

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
ach: Ka yiko Mayot

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
ach: Acel

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
ach: Lagoro Acel

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
ach: Lagoro acel

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
ach: Lagur ma ber

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
ach: Yi&k meca

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
ach: Bal otime ikare me kelo.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
ach: Yik Rek atir bed kit Malube kwede Cako ki piny

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
ach: Yik Rek atir bed kit Malube kwede Cako ki piny malube kii Rek ari magi Yero

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
ach: Yik Rek atir bed kit Malube kwede Cako ki malu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
ach: Yik Rek atir bed kit Malube kwede Cako ki malu malube kii Rek ari magi Yero

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
ach: Yik Rek ari bed kit Malube kwede Cako ki piny

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
ach: Yik Rek ari bed kit Malube kwede Cako ki piny malube kii Rek ari magi Yero

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
ach: Yik Rek ari bed kit Malube kwede Cako ki malu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
ach: Yik Rek ari bed kit Malube kwede Cako ki malu malube kii Rek atir magi Yero

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
ach: Yik Meca

note: DLG_Column_Space_After
en: Space after Column:
ach: Lagoro iyonge Rek atir:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
ach: Lagoro mapwodi: 12pt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
ach: lagoro mapwodi: Peke

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
ach: Lagoro

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
ach: tye kaneno kit macoc Omyero bed kede

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
ach: Neno kit macoc Omyero bed kede

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
ach: Nen kit ma coc iyi karatac myero bed kede

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
ach: Kit macoc myero bed kede

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
ach: &Yore me kit macoc myero bed kede

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
ach: Po&k yi Meca

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
ach: Pok yi Buge

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
ach: Pok yi Meca

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
ach: Pok yi buge

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
ach: Pok ki Idyere

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
ach: Pok ki Tung Tere

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
ach: Pok ki Tung Lacam

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
ach: Pok ki Tung Lacuc

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
ach: Pok ki Tung Wie

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
ach: Pok ki iyi lapok weng mapat ki lagoro

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
ach: Pok ki iyi lapok nyig coc weng medo ki lagoro

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
ach: Pok nyig coc iyi lakod nyo lanyut(tab)

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
ach: Pok nyig coc iyi lagoro,lakod, nyo lanyut(tab)

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
ach: Pok buge man

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
ach: Jami ma kacel

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
ach: Kit&e

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
ach: Kayiko me Rwom kikome

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
ach: Lacer ma Lanyut nying jami

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
ach: Cak Ki:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
ach: Cak Nying jami Manyen

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
ach: Cak Nuco nyng jami

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
ach: Cak ngic manyen

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
ach: Cak ngic many&en

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
ach: Cak ngic maperwate iyi ngic matye ni

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
ach: Wel:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
ach: Geng nying jami matye ni

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
ach: Go&o

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
ach: Goo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
ach: Goo gin maiyero(toggle)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
ach: Kwone&kwone

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
ach: Kwone

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
ach: Nying Kwone -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
ach: Nying Kwone:

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type:
ach: Kit kwone:

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph:
ach: Kite pa coc ma karacel:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
ach: Nying kwone no pe twero dong labongo coc

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
ach: Kwone:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
ach: Kwone

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
ach: Kwonekwone

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
ach: Wi lok:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
ach: Macoye itere

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
ach: Tam &amiya:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
ach: tam amiya mu aa iyi buk me gonyo nyig lok keken

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
ach: Rib wel jami matye iyi rek atir

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
ach: Rib wel jami matye iyi rek ari

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
ach: Rib wel jami matye iyi Rek atir ma iyi Meca

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
ach: Rib wel jami matye iyi Rek ari ma iyi Meca

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
ach: Ladol tere

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
ach: Coc ma &i wie

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
ach: Coc ma i wie

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
ach: Lany&ut

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
ach: Lanyut

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
ach: Mec&a

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
ach: Cung Lanyut [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
ach: Cung kabedo pa Lanyut:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
ach: Cung pa Lanyut ma aywea:

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
ach: Rwom pa Meca

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
ach: Bao me gi tic pa Meca

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
ach: Meca me Gin matye iye

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
ach: Alama me Nying jami me meca pa Gin matye iye

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
ach: Pot karatac me Meca me Gin matye iye

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
ach: Lanyut(Tabs)

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
ach: Lanyut ki Mino nying Pot karatac

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
ach: Yubo Co&c

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
ach: Coc & iyonge:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
ach: Coc & mapwod:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
ach: Ryeno Coc:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
ach: Canduk Coc

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
ach: Dolo Coc

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
ach: Boyo Coc

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
ach: Nyig coc ki Cal ma i kompiuta

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
ach: Lalake ma kiyero tye madit oluu me rwate ki pot karatac.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
ach: Leb pa latic manyen obi cako tic ka icako puruguram man icawa malubo kore

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
ach: neno kite pa coc otweko tum.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
ach: Coc ma lakub cimo myero be iyi gurup me coc acel.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
ach: Nino me tic

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
ach: Kinonge:

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
ach: Alama buk man bene dong tye. Ce imito leyo alama buk kwede en man manyen?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
ach: Alokaloka man romo time ka inwoyo cako Abiword onyo cwe coc acoya manyen.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
ach: Coc acoya man tye ki lakit en makoni kikano woko ki nen. Dong ba nen coyo coc me Abiword pi ngec angea.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
ach: Kit man pe tye akadi 
     Pe dong romo ayuba

note: DLG_Column_Three
en: Three
ach: Adek

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
ach: Gwet Nying jami

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
ach: Cawa me Kano mo ni

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
ach: Kit me wie Madit

note: MENU_LABEL_FMT_TOPLINE
en: To&pline
ach: Rek &wie

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
ach: Bao me gi tic

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
ach: Lak Wie [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
ach: Rek wie

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
ach: Nying jami ma Lake adek

note: DLG_Column_Two
en: Two
ach: Aryo

note: DLG_InsertBookmark_Msg
en: Type a name for the bookmark, or select an existing from the list:
ach: Co nying pi alama buk, onyo yer en ma tye ki nying jami:

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
ach: Ngol te yera (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
ach: Dwok yubo cen

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
ach: Mi ngec me miyo tam

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
ach: Nying jami Roma ma Lamal

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
ach: Tii ki Cik me RTL

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
ach: Tii ki kit me guro lengo ma kitiyo kwede jwi-jwi

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
ach: Tii ki kit cal alama me lanyut pi Iburinia

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
ach: Lanyut pa latic kwede

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
ach: Leb me lanyut pa Latic kwede

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
ach: Kit ma Latic kwede gonyo ki yore

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
ach: Latic kwede-gonyo ki yore me Lanyut(Tabs)

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
ach: Latic kwede-gonyo ki yore kit me lanyut

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
ach: Nen coc acoya mukato angec

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
ach: Nen coc acoya iyi kit me lanyut ma i kompiuta lung

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
ach: Nen coc acoya man

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
ach: Nen diro me gi tic

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
ach: Nen...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
ach: Gin manen

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
ach: Juko: alama buk ma ipoko [%s] pe tye.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
ach: Pulan me Web

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
ach: Ngo ma Lubanga ocweyo

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
ach: Kwede lakub:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
ach: Kwano Nyig lok

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
ach: Yenyo yo nyig lok

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
ach: Nyig lok (coc ma ite peke/coc ma ogiko):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
ach: Nyig lok ma iyi &UPPERCASE

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
ach: Nyig lok kwede nam&ba

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
ach: Nyig lok:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
ach: Coyo bal kun itemo me gwoko ne %s

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
ach: Yin bene ityeko loko yore me lanyut.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
ach: Yin bene ityeko loko woko kit me lanyut.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
ach: Myero iyer aduno mo me kom coc acoya mapwud pe ru iroyo kakube me nyig coc ma otude.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
ach: Myero iyer kine ki iyi 1 naka 120 pa yore me lagwok pire kene

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
ach: Alokaloka mamegi obi rwenyo ka pe igwoko gi maber.

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
ach: Wot woko bot &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
ach: Wot woko bot &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
ach: Wot woko bot &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
ach: Wot woko bot &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
ach: Wot woko bot 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
ach: Wot woko bot 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
ach: Wot woko bot 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
ach: Wot woko bot 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
ach: Wot woko bot langete ryo ryo

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
ach: Wot woko bot pot karatac weng

note: DLG_Options_Label_CustomDict
en: custom.dic
ach: kite me karelung.lagonyere

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
ach: nino dwe/dwe/mwaka

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
ach: Coc matino

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
ach: dakika

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
ach: dwe/nino dwe/mwaka

[ctx: DLG_FormatTOC_None]
note: DLG_FormatTOC_None
en: None
ach: Peke

[ctx: DLG_Lists_Style_none]
note: DLG_Lists_Style_none
en: None
ach: Peke

[ctx: DLG_Lists_Type_none]
note: DLG_Lists_Type_none
en: None
ach: Peke

[ctx: DLG_RDF_Query_Column_Subject]
note: DLG_RDF_Query_Column_Subject
en: Subject
ach: Wi lok

[ctx: DLG_Styles_DefNone]
note: DLG_Styles_DefNone
en: None
ach: Peke

[ctx: DLG_Tab_Radio_None]
note: DLG_Tab_Radio_None
en: None
ach: Peke

[ctx: FIELD_Document_Subject]
note: FIELD_Document_Subject
en: Subject
ach: Wi lok

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
ach:  bot

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
ach: %s obedo gin ma aa ite ma oyabe kitwero ite GNU GPL.
    Yin bene itye kitwero me nwoyo poko coc.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
ach: &Lac pa pot karatac ryo ryo

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
ach: &Leyo

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
ach: &Ter Leb

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
ach: &Pot karatac Lung

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
ach: &Boyo

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
ach: (Peke)

note: LANG_0
en: (no proofing)
ach: (Gin manyutu bene peke)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
ach: (Latem kiweko woko)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
ach: Lanyut ma iyi nying me kabeyo ma kimiyo pe tye.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
ach: Laloc me Rwako iyi Abiword

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
ach: Abiword pe romo nongo fail me nukuta %s.dll
    Dong ba gol cite iket lwongo ki http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
ach: Abiword pe romo dwogo cik %d pi coc acoya pien ngec me kit man peya otum.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
ach: Abiword pe romo dwogo kit %d me coc acoya pien kit me ngec bene tye ma orem.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
ach: Abiword: Yero Goc

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
ach: Macok %s

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
ach: Rwako iyie ma kiti

note: LANG_AK_GH
en: Akan
ach: Leb jo me Akwa

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
ach: Weng (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
ach: Coc acoya weng

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
ach: Fail me Cal Weng

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
ach: Yeyi kit coyo ne madwong iyi AWML kabedo me nying

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
ach: Leb jo me (Egypt)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
ach: Leb jo me (Saudi Arabia)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
ach: Leb pa Lurabo, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
ach: Leb pa Lurabo, Koti raba me gengo kot(Macintosh)

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
ach: Leb pa Lurabo, Namba coc me Dirija pa pot karatac 1256

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
ach: Kit coc pa jo me Amenia, ARMSCII-8

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
ach: Time pire kene-roo laket alama me lacim

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
ach: Time pire kene-ngiyo kore-kikore

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
ach: Otyeko nongo ne pire kene

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
ach: Nigic matime pire kene

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
ach: Coc acoya matye:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
ach: Leb matye:

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
ach: Leb jo me Balti, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
ach: Leb jo me Balti, Coc me Dirija pa pot karatac 1257

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
ach: Leb jo me Belarus, Latin

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
ach: Col &Taa

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
ach: Coc macol ma olenge cite obite tung acuc

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
ach: Yero kite me Gedo: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
ach: Gero Coc acoya:

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
ach: Dyere me Lobo Ulaya, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
ach: Dyere me Lobo Ulaya, Koti raba me gengo kot/Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
ach: Dyere me Lobo Ulaya, Coc Pot karatac me Dirija 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
ach: Lok leb kun iloko Bao me lanyut ikompiuta

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
ach: Wi Cura madit

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
ach: Jo me China (Hong Kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
ach: Jo me China (PRC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
ach: Jo me China (Singapore)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
ach: Jo me China (Taiwan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
ach: Jo me China ma Yot, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
ach: Jo me China ma Yot, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
ach: Jo me China ma Yot, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
ach: Jo me China ma Yot, Coc Dirija me Por karatac 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
ach: Tekwaro pa Jo me China, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
ach: Tekwaro pa Jo me China, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
ach: Tekwaro pa Jo me China, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
ach: Tekwaro pa Jo me China, Coc Dirija me Pot karatac 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
ach: Yer coc acoya ki nying jami:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
ach: Ywe Cal maneno inyim

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
ach: Cal ma kiyubo woko

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded.
ach: Cal ma kiyubo pe onongo romo kete.

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
ach: Ceg &Labongo Gwoko ne

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
ach: Can ne maber

note: DLG_Compare
en: Compare
ach: Por

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
ach: Gin matye iyie:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
ach: Gin matye iyie 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
ach: Gin matye iyie 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
ach: Gin matye iyie 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
ach: Gin matye iyie 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
ach: Lawic Gin matye iyie

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
ach: Mukene:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
ach: Leb me Ot lega(Coptic)

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
ach: Pe onongo romo kelo/keto rwako iyie

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
ach: Pe onongo romo juko kelo rwako iyie

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
ach: Pe onongo romo keto buk gonyo leb me %s leb

note: DLG_History_Created
en: Created:
ach: Kicweyo woko:

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
ach: Jo me Croatia, Koti raba me gengo kot(Macintosh)

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
ach: Kit Nukuta me Slavic, SO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
ach: Kit Nukuta me Slavic, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
ach: Kit Nukuta me Slavic, Koti raba me gengo kot(Macintosh)

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
ach: Kit Nukuta me Slavic, Coc pa Dirija me Pot karatac 1251

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
ach: Kwany woko rwako iyie weng

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
ach: Kwany woko rwako iyie

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
ach: Tit ka maleng macalo XML (Kit 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
ach: Ka ma leb oaa ki iye:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
ach: Yin ce imito kwanyo woko cal ma ikompiuta man ki bao me gi tic?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
ach: Poro coc acoya

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
ach: Yore ngec matut me coc acoya

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
ach: Ngec mukato angec me coc acoya

note: DLG_History_Path
en: Document name:
ach: nying Coc acoya:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
ach: Coc acoya dong kiporo ne woko

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
ach: Cawa me yiko ne:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
ach: Gin matime:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
ach: Not (CSS) kit papara me coc

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
ach: Kit Nota

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
ach: Not cale iyi URLs (Kanwonge64-kiloko ngec dwoko inamba coc)

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
ach: Loko ngec dwoko inamba coc:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
ach: Telok ma ogiko

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
ach: Juro telok ma ogiko

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
ach: Coc me telok ma ogiko

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
ach: Leb munu (Australia)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
ach: Leb munu (Canada)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
ach: Leb munu (Ireland)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
ach: Leb munu (New Zealand)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
ach: Leb Munu (South Africa)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
ach: Leb munu (UK)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
ach: Leb munu (US)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
ach: Ket Icwil me donyo

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
ach: Cwal Fail woko

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
ach: Cwal woko macalo HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
ach: Cwal woko ki PHP me pwonyo

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
ach: Fail ni dong bene tye.  Co fail ki wie '%s'?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
ach: Fail me coyo yiko coc:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
ach: Fail me nwoyo tuko yika me coc:

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
ach: Coc ma itere

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
ach: Coc ma itere me Juro

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
ach: Coc ma itere pa Nyig coc

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
ach: Leb French (Belgium)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
ach: Leb French (Canada)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
ach: Leb French (France)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
ach: Leb French (Switzerland)

note: DLG_UP_From
en: From:
ach: Ibot:

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
ach: Leb German (Austria)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
ach: Leb German (Germany)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
ach: Leb German (Switzerland)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
ach: lGrayscale

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
ach: Leb Greek, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
ach: Greek, Window Kod pot karatac 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
ach: HTML Yore mapapat me cwalo

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
ach: Dano me Hawai

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
ach: Hebrew, Dirija namba coc me Pot karatac 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
ach: Bor ne:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
ach: Bor ne:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
ach: Mukane

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
ach: Rangi ma tye ki Lero ma lamal

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
ach: Ma calo me Iceland, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
ach: Lanyut:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
ach: Gin makwako kom cal

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
ach: Cal ma lyero iwi nukta coc

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
ach: Cal giketo iyi lain ( bono coc peke)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
ach: Kel Fail iyie

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
ach: Kelo woko ginacoya...

note: XIM_Methods
en: Input Methods
ach: Yore weng me gin aketa

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
ach: Roo jami weng ma romo ameda

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
ach: Roo fail me jami weng ma romo ameda:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
ach: Roo fail

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
ach: Roo fail me cura

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
ach: Roo fail me CuraML:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
ach: Roo Meca manyen

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
ach: Roo Cal

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
ach: Roo Lanyut

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
ach: Ket arwak yie manyen

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
ach: Yo nying ma pe tye kakare.

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
ach: Dano me Japan, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
ach: Dano me Japan, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
ach: Jo me Japan, Kobo-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
ach: Jo me Japan, Dirija Namba me kabedo Pot karatac 932

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
ach: Jo me Korea, EUC-KR

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
ach: Jo me Korea, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
ach: Jo me Korea, Dirija Kod pot karatac 949

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
ach: Gwoko me agiki:

note: DLG_CLIPART_Loading
en: Loading Clip Art...
ach: Dilo Cal agwoka...

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
ach: Nukta matino

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
ach: Yik ma romo nen kare weng pi gin acoya

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
ach: Jo me Marshal (Icula nam me Macal)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
ach: Jo me Marshal (Nauru)

note: DLG_Merge
en: Merge
ach: Noto

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
ach: Cal Pe

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
ach: Pe tye yero cwalo iyi moro

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
ach: Namba me wie malo 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
ach: Namba me wie malo 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
ach: Namba me wie malo 3

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
ach: Yab fail macalo &lakite:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
ach: Gin acoya ma giyabo

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
ach: Mukene...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
ach: P&acenti:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
ach: Lac Karatac ryo ryo

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
ach: Yi akina me karatac:

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DETAILS
en: Plugin Details
ach: Lok weng makwako cwalo iyie

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
ach: Ryec me yore ma gicwalo kwede iyie

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
ach: Kakare ma rwate kwede Rek atir mere

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
ach: Kakare marwate kwede Pot karatac mere

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
ach: Kakare marwate kwede akina coc macocok

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
ach: Kan aber cura me popoko gi

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
ach: Ngi Cal

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
ach: Goo woko I Fail

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
ach: Goo fail macalo &lakite:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
ach: Goo fail iyie:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
ach: Goo fail bot:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
ach: Lagoo coc

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
ach: Cik ma aa ikom lagoo coc:

note: ReadOnly
en: Read-Only
ach: Me -Akwana -Keken

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
ach: Yubo Rekod Dwoko bot Fail

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
ach: Kare-kikare

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
ach: Noto wat:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
ach: Nwo yiko Tuko kikom Fail

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
ach: Dwok cen

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
ach: Dwok cen Tera weng

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
ach: Adwogi

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
ach: Dano me Romania, Macintosh

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
ach: Lapor

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
ach: Gwok Fail Macalo

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
ach: Gwok kit magiyubo kede

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
ach: Gwok fail macalo &lakite:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
ach: Gin acoya:

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
ach: Dul me Wie

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
ach: Yer Loko:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
ach: Yer HTML cwal woko yore mapapat:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
ach: Yer Leb:

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
ach: Ter Leb

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
ach: Pe iter Rangi (kala) moo ma miyo Lero

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
ach: Nukuta Madongo Matino

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
ach: Leb jo Spain (Mexico)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
ach: Leb me Spain(Spain)

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
ach: Laboo nukta coc ma twoke angwen romrom

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
ach: Kite:

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
ach: Lanyut mapol

note: LANG_SYR
en: Syriac
ach: Leb jo me Syria

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
ach: Nukuta coc ma orwomo langet cal weng aryo aryo

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
ach: Nukuta coc ma orwomo langet cal weng tung lacuc

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
ach: Nukuta coc ma girwomo langet cal weng tung lacem

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
ach: Tai, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
ach: Tai, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
ach: Tai, Dirija Coc Pot karatac 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
ach: Boc me kop '%s' gigengo coc moo iye.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
ach: Lamed/Lakub fail pe rwate ki kit fail magiyero.Itye kamito tic kwede nying man?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
ach: Lakite ma bucu rwate ma giromo dwogone obedo %d. Imito ka dwogone lakit man? Me dwogo nucu lakit %d dii Pe.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
ach: Mamiyo loko doko icoc pe tye kakare.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
ach: Gin ma tye katime pe gitwero rucu. Igeno ni imito mede anyim?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
ach: Nukuta maboo kome ni king

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
ach: Me mede ka imito mede, dii Eyo.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
ach: Me aa woko itemo dwogo cen, dii Geng/Cancell.

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
ach: Leb jo me Turkey, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
ach: Leb jo me Turkey, Makintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
ach: Leb jo me Turkey, Dirija me Coc pot karatac 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
ach: Kite me coc magiboo kwede

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
ach: Dano me Ukraine, KOB-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
ach: Dano me Ukraine, Makintosh

note: ENC_UNIC_UCS_2BE
en: Unicode UCS-2 Big Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-2 Madite

note: ENC_UNIC_UCS_2LE
en: Unicode UCS-2 Little Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-2 Matidi

note: ENC_UNIC_UCS_4BE
en: Unicode UCS-4 Big Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-4 Madite

note: ENC_UNIC_UCS_4LE
en: Unicode UCS-4 Little Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-4 Matidi

note: ENC_UNIC_UTF_16BE
en: Unicode UTF-16 Big Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-16 Matidi

note: ENC_UNIC_UTF_16LE
en: Unicode UTF-16 Little Endian
ach: Unicode UTF-16

note: ENC_UNIC_UTF_32BE
en: Unicode UTF-32 Big Endian
ach: Kite me giko Unicode UTF-32 Madit

note: ENC_UNIC_UTF_32LE
en: Unicode UTF-32 Little Endian
ach: Kite me giko Unicode UTF-32 Matidi

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
ach: Wie madit peke%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
ach: Mamalo

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
ach: Lakite mukato

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
ach: Lakite:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
ach: Lakite: %s

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
ach: Leb Jo me Vietnam, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
ach: Leb Jo me Vietnam, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
ach: Leb Jo me Vietnam, Dirija Coc pot karatac 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
ach: Nen Coc acoya

note: DLG_MW_Activate
en: View:
ach: Neni:

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), DOS/Dirija Coc pot karatac 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
ach: Lobo olaya me tung too (Western European), Makintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), Dirija Coc pot karatac 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
ach: Pot karatac Weng

note: DLG_Image_Width
en: Width:
ach: Lacere:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
ach: Lacere:

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
ach: Myero dong igwok alokaloka iyi waraga %s ma peru imede. Gwok kombedi?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
ach: Ywa ne idwok bot

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
ach: _Eyo

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
ach: mapat

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
ach: ongane iyonge i kabedo me coc acoya %d

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
ach: ongane iyonge lakite %d me %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
ach: marwate

note: DLG_Unit_inch
en: inch
ach: inci

note: DLG_Unit_points
en: points
ach: poin

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
ach: lutino

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
ach: maperwate

[ctx: STYLE_NONE]
note: STYLE_NONE
en: None
ach: Peke
